Bardzo cenne rady, wspaniały materiał od 1-4 filmu, szkoda że nie ma więcej 😅 właśnie będę budował wędzarnię poraz drugi typu kibelek w nowym miejscu zamieszkania
Cieszę się, że Cię interesuje wędzenie, jednak autorskich przepisów na wyroby nie wymyślam. Skombinuj klasyczne przepisy z „16”, wypróbuj, a następnie możesz wprowadzać własne modyfikacje. („16” to Przepisy Wewnętrzne nr 16 Centralnego Zarządu Przemysłu Mięsnego z zeszłego wieku)
Dzien dobry. Stoje właśnie przed wyborem wedzarni. Mam pytanie czy wedzarnia na cieplo ma zaesze palenisko pod spodem? I czy tylko te na zimno maja rure dolotowa? Jako laik powinnam chyba zacząć od takiej na cieplo ale z checia wyslucham sugestii. Dziękuję ślicznie
Dzień dobry. To nie tak, że wędzarnia z kanałem jest do wędzenia na zimno, a bez kanału na ciepło. W obu da się wędzić na ciepło i zimno, tylko … To są dwa rodzaje budowy, obie mają swoich zwolenników jak i przeciwników, jakby dwie frakcje, dwie szkoły, dwie ideologie … niejednokrotnie walczące ze sobą. To są po prostu dwie wędzarnie, wymagające różnego typu opalania. Kiedyś wędzono głównie w wędzarniach z długim kanałem - tradycyjnych. Obecnie częściej wybierana jest wędzarnia z paleniskiem bezpośrednim bądź pośrednim, umieszczonym pod lub tuż obok komory wędzarniczej. I taką polecam wybrać - bez długiego kanału. Wędząc na ciepło czy gorąco można w nich łatwiej opalać bez przekraczania w palenisku granicy 500 *C. Powyżej tej temperatury otrzymujemy dym z dużą zawartością sadzy i resztek kwasowych. Do wędzenia na zimno polecam zastosowanie dodatkowego dymogeneratora. Społeczeństwo staje się bardziej świadome zagrożeń płynących ze spożywania toksycznej żywności, chce dla siebie i najbliższych zdrowszego pożywienia. Mój kolega wyznawał tezę „albo zdrowe, albo dobre”, ale wiedząc jak to zrobić, można wędzić „zdrowiej” i smaczniej, osiągnięcia czego Ci życzę.
@@genpandziękuję ślicznie że ekstensywna odpowiedz. Takiej wlasnie szukalam ;) odpowi3dzial pan nawet na moje kolejne pytanie haha.. ktory pan poleca... Czyli wybieram taki z rura ale ktora stoi ok 1m od wedzarni. Jescze tylko pytanie czy sąsiedzi mnie nie zabiją ;) niestety mamy małe ogródki wiec wedzarnia bedzie stala ok 8m od domu ;) zadymie ich?
@@Alex-..-Andra Piszesz - „Czyli wybieram taki z rura ale ktora stoi ok 1m od wedzarni.” Dla mnie to już wędzarnia z długim kanałem. Wędzarnia, którą polecam powinna mieć palenisko bezpośrednio pod komorą wędzarniczą, bądź tuż z boku. W takich wypadkach kanał dymny ma 20 - 40 cm. (otwór w stropie czy kolanko przez ścianę) Sąsiedzi i dym to inna sprawa.
Witam. Zamierzam w tym roku skonstruować własną wędzarnię. Przeczytałem już kilka książek ale Pana filmy są o wiele lepsze i ciekawsze. Mam bardzo istotne pytanie. Planuję stworzyć wędzarnię w której jako palenisko wykorzystać chcę kominek tzw kozę firmy Jotul, natomiast jako komorę wędzarniczą stalową szafę 2 drzwiową. Doprowadzenie dymu z kominka do komory rurą o długości około 1,5 metra. Czy to dobry pomysł, jak na początek mojej przygody? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Witaj Budowa własnej wędzarni to dobry pomysł. Jednak „kozy” służą do innego typu spalania. Tam chcesz uzyskać jak najwyższą temperaturę i najmniejszą ilość dymu, w palenisku wędzarni odwrotnie. Obejrzyj spokojnie wszystkie filmiki z mojej playlisty „wędzarnia”, a poznasz moje zdanie i porady jaka powinna być wędzarnia, aby była łatwa w obsłudze nawet dla początkujących, a wyroby w niej uwędzone nie okazały się bardziej „niezdrowe” niż sklepowe. Bo tylko w takim wypadku uważam, że budowa własnej ma sens. Pozdrawiam
Witaj. Dziś zacząłem budowę wędzarni he, tak dziś na dworze -6 a ja zaczynam budowę lecz budowę zacząłem od górnej części bo miałem ja postawić na jakimś stojaku i kanał dymny. Zmieniłem zdanie poczekam do wiosny i zrobię tak jak należy. Twoje filmy mi pomogły jak również ułatwiły pracę. Pozdrawiam i życzę dobrego DYMU
Masz rację. Drzwiczki w palenisku powinny być. Czasami zastępczo jako drzwiczki stosuję kawałek blachy. Zresztą jak można zauważyć na filmiku o sztuce opalania, jakoś i bez tego daję radę z regulacją spalania 😎 😉.
Na jaką głębokość kopałeś pod płytę fundamentową? W filmikach widzę jak ludzie leją beton na uprawną ziemię. W zimie to będzie przecież wysadzać. Powinna być przynajmniej podsypka zagęszczona.
@@JanKowalski-cp7qx przy wysokości 2m przechyłka o 1cm spowoduje spory przechył i może to źle wyglądać. I jak dół jest murowany to chyba do przesunięcia bedzie potrzebny mocny traktor.🙂
Witam mam wedzarnie taką jak u pana dach dwuspadowy z kominem na środku mam problem z podpiekanjem wedlin temperatura w komorze ma okolo 90°C a wedliny w środku bardzo dlugo dochodza do temp 68°C,to trwa okolo 5-6godz prosze mi powiedzieć co robie nie tak
Witaj, W komorze wędzarniczej temperatura w różnych miejscach, na różnej wysokości jest inna. W zależności od wielkości i rodzaju konstrukcji wędzarni, może to być nawet 20 stopni różnicy. Zmierz temperaturę innym termometrem, umieszczonym dokładnie pomiędzy wędzonkami. Jeżeli nie dajesz rady w wędzarni, podpiekaj uwędzone wyroby w piekarniku.
Witam. W komorze wędzarniczej wykorzystuje bezprzewodowy termometr do mięs i wędzarni. Jakiś chińczyk. Szukałem jakie są teraz dostępne to podobne są marki Biowin. Do parzenia miałem kilka razy zwykłego chińczyka z sondą na kabelku za 20 zł, psuły się i ostatnio są dużo droższe, a nadal badziewne, to kupiłem polski DT-34.
Oczywiście. Trzeba tylko dodatkowo wykonać otwór i mocowanie w ściance komory wędzarniczej. Są różne rodzaje i kształty dymogeneratorów, wpisz w wyszukiwarkę - zobaczysz. Ja pokazałem przykładowy firmy Borniak, podłączony akurat do ich wędzarni.
Witaj, płyty OSB, sklejki i tym podobne, mają w sobie sporo chemii, która pewnie pod wpływem ciepła się uwolni. Osobiście radzę zastosować cienkie deski boazeryjne - są stosunkowo tanie. Pustaki szlakowe nie są tak odporne na działanie mrozu i niskich temperatur jak ceramika, dodatkowo są szersze od cegły co w rezultacie znacznie zmniejszy palenisko. Wędzarnię możemy zbudować z najróżniejszych materiałów, które już mamy w gospodarstwie i nie trzeba ich kupować, będzie można w niej wędzić, ale czy zdrowo? Przecież wyroby wędzone można też kupić w sklepie. Jak chcemy jeść zdrowsze, to stosujmy odpowiednie materiały i technologie przy budowie wędzarni, ale nie tylko, również podczas całego procesu technologicznego wykonywania własnych wyrobów.
deski tak, żadnych płyt, najlepiej surowe w wewnątrz wędzarki, tylko z drzewa liściastego, bo sosna i świerk puszczą żywicę gdzie obkopcą wędzonkę, a wymiar wędzarni nie ma znaczenia @@genpan
Witam wybudowalem wędzarnie typu kibelek z dachem dwuspadowym z kominem po środku wedzi sie super temperatura wedzenie ladnie trzyma.mam problem z podpiekaniem czy jak podpiekam to musze ten komin zamknac na amem bo nie dam rady podpiec wyrobow nie osiagaja 72°C prosze o podpowiedź bo nie wiem co obie źle
Nie, nie zamykaj ujścia dymu. Palenisko masz pod komorą wędzarniczą? W jaki sposób z nią połączone? Jakie mają wymiary wewnętrzne (palenisko i komora)?
@@genpan palenisko ma 3.5 na 3 cegly wysokie na 8 cegieł na ni stoi wedzarnia wysokości 170 na 150 wisza wedzonki podpiekanie w 100 stopniach i nie mogę ich dopiec to trwa nawet 6 godzin i nic
@@RadekGog-dq6lx Wygląda jakby przekłamywał termometr. W 90 stopniach nawet grube wędzonki osiągną wymaganą temperaturę w odpowiednim czasie. Jak umieścisz termometr między wyrobami powinien pokazywać poprawną temperaturę. Jak mimo to nie dasz rady to nie podpiekaj tak długo, bo fundujesz sobie olbrzymie ilości szkodliwych związków. Lepiej podpiec w piekarniku lub zwyczajnie parzyć.
@@RadekGog-dq6lx Nie czas, a temperatura. W wędzarni jeżeli coś podpiekam to kiełbasę lub boczek. Ale rzadko. Szynki nigdy nie podpiekałem, tylko parzyłem. Za duży ubytek wagi - dla mnie za sucha.
Witaj, Wymiar mojego paleniska w środku to 86 x 86 cm. Komory wędzarniczej również w środku, to 100 x 101 cm. Wymiar wewnętrzny 80 x 80 cm. jest wystarczający dla budowy poprawnej wędzarni. Jeżeli jednak pytasz o wymiar zewnętrzny, to dla paleniska bym proponował 90 x 90 m. (trzy i pół cegły). Im mniejsza wędzarnia, tym więcej może wystąpić problemów ze zdrowym wędzeniem, ale wiele osób wędzi w jeszcze mniejszych. Twój komentarz jest taki polsko-niemiecki, więc odpowiadam po polsku, gdybyś miał z tym problem to daj znać.
Ale pan gada glupoty, w poprzednich filmikach o wedzeniu, mowi pana jaka wedzarka itp, a pana wedzarka i wedzenie to porazka, 1 ma pan impregnowana wedzarke, 2 pali pan ogien na jakies misce ktora jest pomalowana na bialo, 3 ma pan wymurowana wedzarke z betonu a nie z szamotu, 4 zamiast drazkow drewnianych ma pan drazki jakies ocynkowane, 5 nie wiem czy pan wedzi drewnem sosnowym, ale pan rozpala sosnowym jeszcze z kora, Jak ktos chce opowiadac takie rzeczy ok, ale chociaz niech robi to tak jak przeczytal gdzies w książce, bo pana wedzarka nie nosi znamion dlugiego uzytkowania. Takze doswiadczenia tu nie widze.
Witam. Dziękuję za zainteresowanie i Pani opinię, chociaż jest całkowicie błędna. Jeżeli Pani pozwoli, to sprostuję: Ad1 - oczywiście, że impregnowana z zewnątrz, inaczej ile by wytrzymała? W środku deski surowe, kolor tylko od dymu. Ad2 - wykorzystuję emaliowaną pokrywę od kuchni gazowej, paląc na warstwie popiołu. Ad3 - mam wymurowaną z cegły, oczywiście że bez szamotu. Szamot kumuluje ciepło i wilgoć. Ma zastosowanie w piecach, gdzie chcemy uzyskać wysoką temperaturę. Ad4 - „drążki” mam z profesjonalnej, przemysłowej wędzarni, wykonane ze stali nierdzewnej. Ad5 - opalam w wędzarni tylko drewnem jabłoni z własnego ogrodu. Wędzarnia jest używana systematycznie, choć nie jest pierwszą ani jedyną moją wędzarnią. Jak wędzarnia jest opalana zgodnie ze sztuką wędzarniczą, a nie jak w piecu hutniczym to tak wygląda. Oczywiście z czasem wnętrze komory jeszcze ściemnieje. Pozdrawiam serdecznie i życzę własnych, zdrowych wędzonych wyrobów bez zbędnego WWA.
Nie jetem pewien, ale tak sobie myślę. Czy to ty może sprzedajesz te wędzarki ze skrzynką drewnianą jak domek dla ptaszków, rurą od kozy i paleniskiem blaszanym po konserwie?
Bardzo dobre rady pozdrawiam.
Dziękuje, również pozdrawiam.
Bardzo cenne rady, wspaniały materiał od 1-4 filmu, szkoda że nie ma więcej 😅 właśnie będę budował wędzarnię poraz drugi typu kibelek w nowym miejscu zamieszkania
Dziękuję i życzę powodzenia w budowie.
Super!
Fajnie, że Ci się podoba. Pozdrawiam
Wielkie dzięki. A morze odmówisz, pokażesz któreś ze swoich przepisów, wyrobów. Pozdrawiam
Cieszę się, że Cię interesuje wędzenie, jednak autorskich przepisów na wyroby nie wymyślam.
Skombinuj klasyczne przepisy z „16”, wypróbuj, a następnie możesz wprowadzać własne modyfikacje.
(„16” to Przepisy Wewnętrzne nr 16 Centralnego Zarządu Przemysłu Mięsnego z zeszłego wieku)
Dzien dobry. Stoje właśnie przed wyborem wedzarni. Mam pytanie czy wedzarnia na cieplo ma zaesze palenisko pod spodem? I czy tylko te na zimno maja rure dolotowa? Jako laik powinnam chyba zacząć od takiej na cieplo ale z checia wyslucham sugestii. Dziękuję ślicznie
Dzień dobry.
To nie tak, że wędzarnia z kanałem jest do wędzenia na zimno, a bez kanału na ciepło.
W obu da się wędzić na ciepło i zimno, tylko …
To są dwa rodzaje budowy, obie mają swoich zwolenników jak i przeciwników,
jakby dwie frakcje, dwie szkoły, dwie ideologie … niejednokrotnie walczące ze sobą.
To są po prostu dwie wędzarnie, wymagające różnego typu opalania.
Kiedyś wędzono głównie w wędzarniach z długim kanałem - tradycyjnych.
Obecnie częściej wybierana jest wędzarnia z paleniskiem bezpośrednim bądź pośrednim, umieszczonym pod lub tuż obok komory wędzarniczej.
I taką polecam wybrać - bez długiego kanału.
Wędząc na ciepło czy gorąco można w nich łatwiej opalać bez przekraczania w palenisku granicy 500 *C. Powyżej tej temperatury otrzymujemy dym z dużą zawartością sadzy i resztek kwasowych.
Do wędzenia na zimno polecam zastosowanie dodatkowego dymogeneratora.
Społeczeństwo staje się bardziej świadome zagrożeń płynących ze spożywania toksycznej żywności, chce dla siebie i najbliższych zdrowszego pożywienia.
Mój kolega wyznawał tezę „albo zdrowe, albo dobre”, ale wiedząc jak to zrobić,
można wędzić „zdrowiej” i smaczniej, osiągnięcia czego Ci życzę.
@@genpandziękuję ślicznie że ekstensywna odpowiedz. Takiej wlasnie szukalam ;) odpowi3dzial pan nawet na moje kolejne pytanie haha.. ktory pan poleca... Czyli wybieram taki z rura ale ktora stoi ok 1m od wedzarni. Jescze tylko pytanie czy sąsiedzi mnie nie zabiją ;) niestety mamy małe ogródki wiec wedzarnia bedzie stala ok 8m od domu ;) zadymie ich?
@@Alex-..-Andra Piszesz - „Czyli wybieram taki z rura ale ktora stoi ok 1m od wedzarni.”
Dla mnie to już wędzarnia z długim kanałem.
Wędzarnia, którą polecam powinna mieć palenisko bezpośrednio pod komorą wędzarniczą, bądź tuż z boku. W takich wypadkach kanał dymny ma 20 - 40 cm. (otwór w stropie czy kolanko przez ścianę)
Sąsiedzi i dym to inna sprawa.
Witam. Zamierzam w tym roku skonstruować własną wędzarnię. Przeczytałem już kilka książek ale Pana filmy są o wiele lepsze i ciekawsze. Mam bardzo istotne pytanie. Planuję stworzyć wędzarnię w której jako palenisko wykorzystać chcę kominek tzw kozę firmy Jotul, natomiast jako komorę wędzarniczą stalową szafę 2 drzwiową. Doprowadzenie dymu z kominka do komory rurą o długości około 1,5 metra. Czy to dobry pomysł, jak na początek mojej przygody? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Witaj
Budowa własnej wędzarni to dobry pomysł. Jednak „kozy” służą do innego typu spalania. Tam chcesz uzyskać jak najwyższą temperaturę i najmniejszą ilość dymu, w palenisku wędzarni odwrotnie. Obejrzyj spokojnie wszystkie filmiki z mojej playlisty „wędzarnia”, a poznasz moje zdanie i porady jaka powinna być wędzarnia, aby była łatwa w obsłudze nawet dla początkujących, a wyroby w niej uwędzone nie okazały się bardziej „niezdrowe” niż sklepowe. Bo tylko w takim wypadku uważam, że budowa własnej ma sens.
Pozdrawiam
Witaj. Dziś zacząłem budowę wędzarni he, tak dziś na dworze -6 a ja zaczynam budowę lecz budowę zacząłem od górnej części bo miałem ja postawić na jakimś stojaku i kanał dymny. Zmieniłem zdanie poczekam do wiosny i zrobię tak jak należy. Twoje filmy mi pomogły jak również ułatwiły pracę. Pozdrawiam i życzę dobrego DYMU
Dziękuję, powodzenia.
Chyba drzwiczki jednak powinny być, aby ograniczyć spalanie drewna pełnym ogniem. Wtedy wdzielają się rakotwórcze substancje.
Masz rację. Drzwiczki w palenisku powinny być. Czasami zastępczo jako drzwiczki stosuję kawałek blachy. Zresztą jak można zauważyć na filmiku o sztuce opalania, jakoś i bez tego daję radę z regulacją spalania 😎 😉.
Na jaką głębokość kopałeś pod płytę fundamentową? W filmikach widzę jak ludzie leją beton na uprawną ziemię. W zimie to będzie przecież wysadzać. Powinna być przynajmniej podsypka zagęszczona.
@@andy12340 Mój fundament ma około 15 cm grubości, z czego 5 jest ponad gruntem.
Przy odpowiednim zazbrojeniu wystarczy.
@@andy12340 polecam płytę JOMB, stawiasz gdzie chcesz i przesuwasz kiedy chcesz. A to że tanczy i przesunie sie 1 cm to nie ma znaczenia. ;)
@@JanKowalski-cp7qx przy wysokości 2m przechyłka o 1cm spowoduje spory przechył i może to źle wyglądać. I jak dół jest murowany to chyba do przesunięcia bedzie potrzebny mocny traktor.🙂
Witam mam wedzarnie taką jak u pana dach dwuspadowy z kominem na środku mam problem z podpiekanjem wedlin temperatura w komorze ma okolo 90°C a wedliny w środku bardzo dlugo dochodza do temp 68°C,to trwa okolo 5-6godz prosze mi powiedzieć co robie nie tak
Witaj,
W komorze wędzarniczej temperatura w różnych miejscach, na różnej wysokości jest inna. W zależności od wielkości i rodzaju konstrukcji wędzarni, może to być nawet 20 stopni różnicy.
Zmierz temperaturę innym termometrem, umieszczonym dokładnie pomiędzy wędzonkami.
Jeżeli nie dajesz rady w wędzarni, podpiekaj uwędzone wyroby w piekarniku.
Proszę o informację jaki termometr Pan stosuje w komorze wędzarniczej.
Witam. W komorze wędzarniczej wykorzystuje bezprzewodowy termometr do mięs i wędzarni.
Jakiś chińczyk. Szukałem jakie są teraz dostępne to podobne są marki Biowin.
Do parzenia miałem kilka razy zwykłego chińczyka z sondą na kabelku za 20 zł, psuły się i ostatnio są dużo droższe, a nadal badziewne, to kupiłem polski DT-34.
A czy agregat dymowy można podłączyć do normalnej wędzarni? Wolałbym wędzić w drewnianej wędzarni niż w stalowej.
Oczywiście. Trzeba tylko dodatkowo wykonać otwór i mocowanie w ściance komory wędzarniczej. Są różne rodzaje i kształty dymogeneratorów, wpisz w wyszukiwarkę - zobaczysz. Ja pokazałem przykładowy firmy Borniak, podłączony akurat do ich wędzarni.
@@genpan tak myślałem, lepiej się upewnić, dziękuję.
Dzień dobry,
czy Pańska wędzarnia(ceglane palenisko) jest odizolowana od fundamentu czy stoi bezpośrednio na nim?
Stoi bezpośrednio na fundamencie.
@@genpan a zaprawa do cegieł zwykła, cementowo-wapienna?
@@rafatrafisz584 Zwykła
A ile km na rowerku w tym roku ?
Witaj. Mało, 😮💨bardzo mało - względy rodzinne i zdrowotne.
Za to planuję odbić sobie w przyszłym roku.🙂
Witam pytanie mam do Pana czy płyta OSB nada się na wędzarnie zamiast desek i czy zamiast cegły można użyć pustaka szlakowego dziękuję pozdrawiam
Witaj,
płyty OSB, sklejki i tym podobne, mają w sobie sporo chemii, która pewnie pod wpływem ciepła się uwolni. Osobiście radzę zastosować cienkie deski boazeryjne - są stosunkowo tanie.
Pustaki szlakowe nie są tak odporne na działanie mrozu i niskich temperatur jak ceramika, dodatkowo są szersze od cegły co w rezultacie znacznie zmniejszy palenisko.
Wędzarnię możemy zbudować z najróżniejszych materiałów, które już mamy w gospodarstwie i nie trzeba ich kupować, będzie można w niej wędzić, ale czy zdrowo? Przecież wyroby wędzone można też kupić w sklepie.
Jak chcemy jeść zdrowsze, to stosujmy odpowiednie materiały i technologie przy budowie wędzarni, ale nie tylko, również podczas całego procesu technologicznego wykonywania własnych wyrobów.
Dziękuję za odpowiedź pzdrawiam serdecznie
deski tak, żadnych płyt, najlepiej surowe w wewnątrz wędzarki, tylko z drzewa liściastego, bo sosna i świerk puszczą żywicę gdzie obkopcą wędzonkę, a wymiar wędzarni nie ma znaczenia @@genpan
Witam wybudowalem wędzarnie typu kibelek z dachem dwuspadowym z kominem po środku wedzi sie super temperatura wedzenie ladnie trzyma.mam problem z podpiekaniem czy jak podpiekam to musze ten komin zamknac na amem bo nie dam rady podpiec wyrobow nie osiagaja 72°C prosze o podpowiedź bo nie wiem co obie źle
Nie, nie zamykaj ujścia dymu.
Palenisko masz pod komorą wędzarniczą? W jaki sposób z nią połączone? Jakie mają wymiary wewnętrzne (palenisko i komora)?
@@genpan palenisko ma 3.5 na 3 cegly wysokie na 8 cegieł na ni stoi wedzarnia wysokości 170 na 150 wisza wedzonki podpiekanie w 100 stopniach i nie mogę ich dopiec to trwa nawet 6 godzin i nic
@@RadekGog-dq6lx Wygląda jakby przekłamywał termometr. W 90 stopniach nawet grube wędzonki osiągną wymaganą temperaturę w odpowiednim czasie. Jak umieścisz termometr między wyrobami powinien pokazywać poprawną temperaturę. Jak mimo to nie dasz rady to nie podpiekaj tak długo, bo fundujesz sobie olbrzymie ilości szkodliwych związków. Lepiej podpiec w piekarniku lub zwyczajnie parzyć.
@@genpan dziękuję za podpowiedź wymienie termometr jeszcze jedno pytanko jaki mniej więcej czas podpiekania1kg lub 0.5kg szynki
@@RadekGog-dq6lx Nie czas, a temperatura. W wędzarni jeżeli coś podpiekam to kiełbasę lub boczek. Ale rzadko. Szynki nigdy nie podpiekałem, tylko parzyłem. Za duży ubytek wagi - dla mnie za sucha.
Jak funktioniert .80.mal .80.
Witaj, Wymiar mojego paleniska w środku to 86 x 86 cm. Komory wędzarniczej również w środku, to 100 x 101 cm.
Wymiar wewnętrzny 80 x 80 cm. jest wystarczający dla budowy poprawnej wędzarni.
Jeżeli jednak pytasz o wymiar zewnętrzny, to dla paleniska bym proponował 90 x 90 m. (trzy i pół cegły).
Im mniejsza wędzarnia, tym więcej może wystąpić problemów ze zdrowym wędzeniem, ale wiele osób wędzi w jeszcze mniejszych.
Twój komentarz jest taki polsko-niemiecki, więc odpowiadam po polsku, gdybyś miał z tym problem to daj znać.
@@genpan w wonskim pomoeszcueniu iest dushno. Jak zbudowanc wendsarnie.pszy takim systemie?
Problem stanowi małe palenisko, bo jest tam za wysoka temperatura. Buduj bez paleniska. Elektryczną z generatorem dymu.
Ale pan gada glupoty, w poprzednich filmikach o wedzeniu, mowi pana jaka wedzarka itp, a pana wedzarka i wedzenie to porazka,
1 ma pan impregnowana wedzarke,
2 pali pan ogien na jakies misce ktora jest pomalowana na bialo,
3 ma pan wymurowana wedzarke z betonu a nie z szamotu,
4 zamiast drazkow drewnianych ma pan drazki jakies ocynkowane,
5 nie wiem czy pan wedzi drewnem sosnowym, ale pan rozpala sosnowym jeszcze z kora,
Jak ktos chce opowiadac takie rzeczy ok, ale chociaz niech robi to tak jak przeczytal gdzies w książce, bo pana wedzarka nie nosi znamion dlugiego uzytkowania. Takze doswiadczenia tu nie widze.
Witam. Dziękuję za zainteresowanie i Pani opinię, chociaż jest całkowicie błędna.
Jeżeli Pani pozwoli, to sprostuję:
Ad1 - oczywiście, że impregnowana z zewnątrz, inaczej ile by wytrzymała? W środku deski surowe, kolor tylko od dymu.
Ad2 - wykorzystuję emaliowaną pokrywę od kuchni gazowej, paląc na warstwie popiołu.
Ad3 - mam wymurowaną z cegły, oczywiście że bez szamotu. Szamot kumuluje ciepło i wilgoć.
Ma zastosowanie w piecach, gdzie chcemy uzyskać wysoką temperaturę.
Ad4 - „drążki” mam z profesjonalnej, przemysłowej wędzarni, wykonane ze stali nierdzewnej.
Ad5 - opalam w wędzarni tylko drewnem jabłoni z własnego ogrodu.
Wędzarnia jest używana systematycznie, choć nie jest pierwszą ani jedyną moją wędzarnią.
Jak wędzarnia jest opalana zgodnie ze sztuką wędzarniczą, a nie jak w piecu hutniczym to tak wygląda. Oczywiście z czasem wnętrze komory jeszcze ściemnieje.
Pozdrawiam serdecznie i życzę własnych, zdrowych wędzonych wyrobów bez zbędnego WWA.
Nie jetem pewien, ale tak sobie myślę.
Czy to ty może sprzedajesz te wędzarki ze skrzynką drewnianą jak domek dla ptaszków, rurą od kozy i paleniskiem blaszanym po konserwie?
czytam i nie wierze , jakie głupoty potrafią ludzie wypisywać wyssane z palca . Wszystkiego Dobrego
@@genpan Szamot kumuluje ciepło i oddaje je po wygaśnięciu paleniska, więc nie służy do uzyskiwania wysokiej temperatury, bo to bzdura