Super film. Konkretna wiedza podana w sposób zrozumiały nawet dla laika. Czekam na następną część kompendium wiedzy wędzarniczej. Serdecznie pozdrawiam.
Brawo! I to jest fachowe podejście do tematu, a nie nagrywanie jak się wędzi wędzarnią z allegro na nieokorowanym drewnie. Ja swoją przygodę zaczynam od przeczytania książki "Wędzenie domowych wyrobów" jest tam rozdział dotyczący prawidłowej budowy wędzarni. Wędzarnia stanie u mnie na wiosnę i Pana model jest u mnie mocnym kandydatem! Dziękuję za film. Pozdrawiam
Napiszę w skrócie: film jest niesamowitym kompendium wiedzy. Chcę zbudować taką samą wędzarnię. Mam pytanie, jak zrobiłeś strop paleniska. Szalunek z desek? Jakieś druty zbrojeniowe? Pozdrawiam
Ostatnia warstwa cegieł na ściany paleniska jest z połówek, przeciętych po długości, co daje stopień na oparcie stropu. Szalunek z desek, podpartych od dołu, ułożonych tak, żeby dało się je wyjąć przez otwór drzwiczek. Strop paleniska oczywiście trzeba zazbroić aby nie popękał. Grubość ok. 10 cm. Jako kanał dymny wykorzystałem stary garnek 😁 z odciętym dnem średnicy 21 cm. Takiej samej nie rób, zrób z drzwiczkami paleniska, przydają się czasem.😉
Witaj, dziękuję. Nie jestem jakimś guru, aby wzorować się 1:1 na wymiarach mojej wędzarni. Budowy nie filmowałem, spokojnie, wymiary orientacyjne podane w istniejących filmikach na kanale. Serdecznie pozdrawiam.
Świetny materiał. Żona nawet nie chce o tym słyszeć, ale mi pomysł bardzo się podoba, przekonam ją i wybudujemy taką wędzarnie u teściów jak już przygotujemy miejsce. Mam pytanie odnośnie deflektora w murowanym palenisku. W komentarzach odpowiada pan na to pytanie -> to jest 15 cm od betonowego stropu, ale na filmie widać co innego. Połowa cegły + zaprawa. To daje może 3,5-4cm od betonowego stropu. Czy dobrze to zrozumiałem? Drugie pytanie to jak zamontować ten deflektor na stałe? I co to za wgłębienia na nim?
Witaj, teraz zmierzyłem dokładnie - dolny deflektor jest 10 cm pod betonowym stropem (na powyższym filmie widzimy go w minucie 4:40), wisi stabilnie na widocznych czterech drutach. Górny jest 15 cm nad stropem, na czterech szpilkach z nakrętkami dla umożliwienia regulacji wysokości, którą dobieramy indywidualnie w każdej wędzarni (widać go w minucie 4:52). Wysokość dobieramy tak, aby dobrze rozpraszał dym. Blacha deflektora jest płaska, może widać na niej zacieki z kapiącego tłuszczu. Na stałe bym go nie montował dla wygody podczas czyszczenia wędzarni. Można umieścić obie blachy deflektora ponad stropem. Obejrzyj na spokojnie wszystkie filmiki z mojej playlisty „Wędzarnia”, na innych może widać to wyraźniej, a dodatkowo powinny wyjaśnić resztę wątpliwości. Pozdrawiam
Mój deflektor ma 50 x 50 cm i jest ok. 15 cm pod stropem. Taki akurat kupiłem kawałek nierdzewki. O zasadach dobierania deflektora do rozmiaru wędzarni już odpisywałem min. pod filmikiem z częścią 3 i pod 2.
Moje deflektory mają 50 x 50 cm i są ok. 15 cm nad i pod stropem. Takie akurat kupiłem kawałki nierdzewki. O zasadach dobierania deflektora do rozmiaru wędzarni już odpisywałem min. pod filmikiem z częścią 3 i wcześniej pod 2.
Oglądałem Twoje inne filmy, nie spodziewałem się , że tak blisko mieszkamy Siebie. Ale chciałem znów dopytać...wysokość komory wędzarniczej, jestem na etapie rozpoczęcia budowy górnej części. Jaką zaproponujesz , tak bym chciał dla Siebie ale z zapasem na drugi poziom wędzonek, tak na zapas. Czy Twoja komora wędzarnicza ma podwójne deski, nie mogę rozwiązać systemu otworów dymnych , jak to zostało zrobione. Może nagraj taki film z odpowiedziami ogladających....fajnie by było...
Myślę nad takim filmem z odpowiedziami, ale ciężko idzie. Wysokość komory dostosowujesz do swego wzrostu. Ja mam sufit ok 2 metry od ziemi. Deski ścianek przymocowałem z obu stron do szkieletu z kantówek 5x5 cm. Otwory dymne fi 5 cm są wywiercone w kantówce chyba 5x10 będącej elementem szkieletu. Od środka w tym miejscu brak deski, a z zewnątrz jest przesuwna również z otworami. Widać to na filmie. Górne podpory na kije wędzarnicze trochę pod otworami dymnymi, dolne 45 cm niżej od górnych i 45 cm nad deflektorem.
@@genpan super odpowiedź, nie wiedział bym , że masz podwójne ścianki żeby nie przyglądanie się tym otworom. Film prosta sprawa, warto( masz 10 tyś. wyświetleń) warto uzupełnić szczegóły z pytań do Ciebie i pokazać kamerą jak to rozwiązałeś, sama przyjemność. Ja zadaje tyle pytań bo na poważnie zaufałem Twojej wiedzy i chcę tak jak najlepiej zrobić, żeby nie zrobić błędów i nie poprawiać. Dzięki
Dzień dobry Buduję wędzarnie wg pana "projektu" w sensie tego co pan mówi w filmach i mam pewne wątpliwości może zechciałby pan odpowiedzieć: 1. Czy rura w kanale dumnym jest potrzebna czy może być po prostu okrągła dziura w stropie z deflektorem od dołu i od góry? 2. Drewnianą komorę wędzarniczą impregnować tylko od zewnątrz? I czy może to być np drewnochron czy jakiś specjalny preparat. 3. Jak pan sprawdza temperaturę? Czy wystarczy taki termometr z długim szpikulcem montowany w drzwiach wkładany przez przewiercona dziurę czy są jakieś lepsze i dokładniejsze sposoby? Z góry dziękuję za odpowiedź. P.s. już kiedyś korzystałem z pańskich porad i bardzo się przydały. Pozdrawiam.
Chyba wystarczy jak kanał dymny będzie tylko otworem w stropie. Drewnianą komorę należy zabezpieczyć tylko z zewnątrz jakimkolwiek impregnatem, w środku zabezpieczy dym. Temperaturę w komorze wędzarniczej najlepiej sprawdzać termometrem z sondą na kabelku, aby była mierzona tuż przy wyrobach. Można umieszczając ją w różnych miejscach, zapoznać się z rozkładem temperatur w całej komorze. Najwygodniejszy to termometr z odczytem radiowym.
Witaj, oczywiście na zwykłą zaprawę. Zwróć uwagę, że przy dużym palenisku, jego ściany są tak daleko od żaru, że nawet nie są okopcone. Temperatura żaru zaś, nie może przekraczać 500 stopni. Zimą zdarza się, że podsuszam sobie wewnątrz paleniska, przy jego ściankach, po kilka szczapek drewna i spokojnie sięgam po nie gołą ręką.
Tylko u mnie jest problem bo przerabiam palenisko. Mam wędzarnie z kanałem dymnym ok 2 mb jest on zabudowany ale mam możliwość obłożenia go wełna i boję się że jak zrobię tak duże palenisko nie będę wstanie uzyskać odpowiedniej temperatury w wędzarni. Ułożyłem na sucho cegły i wyszło że palenisko by miało ok 63x63 i wysokość ok 55 i pytanie czy takie by wystarczyło?
@@robertlaskowski1382 Jak to jest wymiar wewnętrzny to wystarczy. Jak zewnętrzny i tylko takie Ci wychodzi, to co poradzisz? Trzeba się nauczyć opalać w takim.
Witam, świetne filmy,bardzo mi się przydały:) Mam parę pytań. Jak dobrać rozmiar deflektora ? Mam komorę o wymiarach 100x90 w środku Jakie wymiary ma blacha osłaniajaca kanał od ognia w palenisku?
Moje deflektory, dolny i górny, mają jednakowe wymiary. Rozmiar deflektora głównie definiuje rozmiar otworu między paleniskiem, a komorą wędzarniczą. Deflektor powinien być szerszy od kanału dymnego o 10 cm z każdej strony i nie mniejszy niż ¼ podstawy komory.
Nie jestem ekspertem w dziedzinie materiałów budowlanych, ale myślę że jak nie masz cegieł, tylko bloczki, to buduj. Nie kumulują ciepła więc chyba będą się nadawały.
Witaj, palenisko ma szerokość cztery i pół cegły co w moim wykonaniu z fugami daje około 118 cm. z zewnątrz. Czemu takie duże wyjaśniam min. w części 5. Należy pamiętać, że lepsze za duże niż za małe.
Witam, bardzo interesujące i inspirujące pytanie. Może w przyszłości coś nakręcę na ten temat. Odpowiem w skrócie: najlepiej wędzić zimnym dymem przy pomocy dymogeneratora. Proszę, napisz co planujesz wędzić na zimno? Pozdrawiam
@@genpan Jestem na etapie budowy wędzarni i zastanawiam się czy robić palenisko pod komorą czy jednak kanał ale jaki długi bo nie mam za dużo miejsca. A na zimno zamierzam wędzić ryby, serki. Pozdrawiam
Jest opcja ryby i serki uwędzić dymem ciepłym. Wędzenie zimnym dymem przebiega w temp. do około 20 stopni. Jakiej długości miał by być kanał dymny, aby schłodzić dym do 20 stopni i jeszcze się nie skroplił, nie wydzieliły się kwasy? Fizyka chyba na to nie pozwoli. Polecam budowę wędzarni pośredniej, z jak najkrótszym, zaizolowanym termicznie kanałem, a do wędzenia na zimno, szczególnie początkującym, zastosowanie dymogeneratora.
Witam. Czy ta cegła jest pełna? Też biorę się za budowę takiej wędzarni, przekonał mnie Pan. Drzwiczki zrobię od razu, żeby potem tak nie zostało. Na złomie czasem leżą takie porządne, żeliwne drzwiczki.Czy wysokość komory spalania zrobić na 10 cegieł czy jak u Pana 8?. Dziękuję za film.
Proszę. Wysokość paleniska na 8 cegieł jest optymalna. Osobiście mam cegły pełne, ale chyba nie ma to większego znaczenia czy pełna, czy dziurawka. Drzwiczki paleniska wybieraj takiej szerokości, aby umożliwiały swobodny dostęp do wygarnięcia nadmiaru żaru.
Witam. Rozumiem że fundament jest jednocześnie paleniskiem i tu pytanie czy jest on wylany z czystego betonu czy też zatapiał pan w betonie również cegłę? Drugie pytanie czy w palenisku nie potrzeba montować drzwiczek bo na filmie widać że jest tylko pozostawiony otwór? Czy popielnik nie jest konieczny?
Fundament jest wylany z betonu "z gruchy" i jest podłogą paleniska. Akurat taki mi został, co zresztą było impulsem do budowy wędzarni. ;) Cegły stoją na nim. Drzwiczki są wskazane, ja nie zrobiłem od razu i tak zostało. Cała zasada opalania w wędzarni polega na tym, że grubsze szczapy drewna kładziesz na rozgrzanym żarze i popiele. Po wędzeniu część popiołu trzeba usunąć, ale nie do czysta. Izoluje od podłoża.
Deflektor należy wykonać z blachy nierdzewnej (nierdzewki lub kwasówki). Obicie dołu drewnianych ścian komory wędzarniczej zabezpiecza wędzarnię przeciwpożarowo, jeżeli się decydujesz, wykonaj ze zwykłej „czarnej” blachy. Dym ją zakonserwuje tak jak całą wewnętrzną powierzchnię drewnianej komory.
Dużo gadania o rzeczach rzeczywistych. Jak ktoś nie ma pojęcia i chęci do wykonania to kupi gotowiec. Po co tyle wywodów słownych? Zbędny film jakich mnóstwo. Sorki za szczerość.
Po co tyle wywodów? Jak ktoś nie ma pojęcia i buduje lub kupuje gotowiec, powinien wiedzieć jaką wędzarnię wybrać. Aby troskliwy i kochający ojciec nie karmił swoich pociech własnymi, smacznymi i "zdrowymi" wyrobami, w których okazuje się, że jest więcej szkodliwych substancji niż w wędlinach ze sklepu.
Super film. Konkretna wiedza podana w sposób zrozumiały nawet dla laika. Czekam na następną część kompendium wiedzy wędzarniczej. Serdecznie pozdrawiam.
Dziękuję, również pozdrawiam.
Brawo! I to jest fachowe podejście do tematu, a nie nagrywanie jak się wędzi wędzarnią z allegro na nieokorowanym drewnie. Ja swoją przygodę zaczynam od przeczytania książki "Wędzenie domowych wyrobów" jest tam rozdział dotyczący prawidłowej budowy wędzarni. Wędzarnia stanie u mnie na wiosnę i Pana model jest u mnie mocnym kandydatem! Dziękuję za film. Pozdrawiam
Również pozdrawiam i życzę powodzenia w budowie. Dobra wędzarnia to podstawa, nie gwarantuje, ale pomaga w uzyskaniu poprawnych i zdrowych wyrobów.
Genialnie. Dzięki wielkie.
Napiszę w skrócie: film jest niesamowitym kompendium wiedzy. Chcę zbudować taką samą wędzarnię. Mam pytanie, jak zrobiłeś strop paleniska. Szalunek z desek? Jakieś druty zbrojeniowe? Pozdrawiam
Ostatnia warstwa cegieł na ściany paleniska jest z połówek, przeciętych po długości, co daje stopień na oparcie stropu. Szalunek z desek, podpartych od dołu, ułożonych tak, żeby dało się je wyjąć przez otwór drzwiczek. Strop paleniska oczywiście trzeba zazbroić aby nie popękał. Grubość ok. 10 cm. Jako kanał dymny wykorzystałem stary garnek 😁 z odciętym dnem średnicy 21 cm. Takiej samej nie rób, zrób z drzwiczkami paleniska, przydają się czasem.😉
😊
Super kanał. Czy ma Pan gdzieś podane wymiary takiej wędzarni albo filmiki z budowy?? Zamierzam zrobić taką. Pozdrawuam
Witaj, dziękuję. Nie jestem jakimś guru, aby wzorować się 1:1 na wymiarach mojej wędzarni. Budowy nie filmowałem, spokojnie, wymiary orientacyjne podane w istniejących filmikach na kanale.
Serdecznie pozdrawiam.
@@genpan ok dziękuję.
Hej, palenisko mogloby być metalowe? Tj. Konstrukcja obłożona blacha zamiast murowania cegieł
Znam takie wędzarnie. Działają.
Świetny materiał. Żona nawet nie chce o tym słyszeć, ale mi pomysł bardzo się podoba, przekonam ją i wybudujemy taką wędzarnie u teściów jak już przygotujemy miejsce. Mam pytanie odnośnie deflektora w murowanym palenisku. W komentarzach odpowiada pan na to pytanie -> to jest 15 cm od betonowego stropu, ale na filmie widać co innego. Połowa cegły + zaprawa. To daje może 3,5-4cm od betonowego stropu. Czy dobrze to zrozumiałem? Drugie pytanie to jak zamontować ten deflektor na stałe? I co to za wgłębienia na nim?
Witaj, teraz zmierzyłem dokładnie - dolny deflektor jest 10 cm pod betonowym stropem (na powyższym filmie widzimy go w minucie 4:40), wisi stabilnie na widocznych czterech drutach. Górny jest 15 cm nad stropem, na czterech szpilkach z nakrętkami dla umożliwienia regulacji wysokości, którą dobieramy indywidualnie w każdej wędzarni (widać go w minucie 4:52). Wysokość dobieramy tak, aby dobrze rozpraszał dym. Blacha deflektora jest płaska, może widać na niej zacieki z kapiącego tłuszczu. Na stałe bym go nie montował dla wygody podczas czyszczenia wędzarni. Można umieścić obie blachy deflektora ponad stropem. Obejrzyj na spokojnie wszystkie filmiki z mojej playlisty „Wędzarnia”, na innych może widać to wyraźniej, a dodatkowo powinny wyjaśnić resztę wątpliwości. Pozdrawiam
Jaki duży deflekror od dołu jakie wymiary i ile cm od stropu (jaki prześwit)bedę wdzięczny za odpowiedź
Pozdrawiam
Mój deflektor ma 50 x 50 cm i jest ok. 15 cm pod stropem. Taki akurat kupiłem kawałek nierdzewki. O zasadach dobierania deflektora do rozmiaru wędzarni już odpisywałem min. pod filmikiem z częścią 3 i pod 2.
czy palenisko może być z betonu komórkowego, zależy mi na rozwiązaniu tymczasowym bez fundamentów. w planach budowa dużej wędzarni w przyszłości
Tymczasowo, prowizorycznie może być. Docelowo raczej nie polecam.
Fajny bardzo pomocny film ,a jeśli chodzi deflektor jakie zastosowałeś wymiary, jak jest jego wysokość nad przewodem tak mniej więcej .Dzięki
Moje deflektory mają 50 x 50 cm i są ok. 15 cm nad i pod stropem. Takie akurat kupiłem kawałki nierdzewki. O zasadach dobierania deflektora do rozmiaru wędzarni już odpisywałem min. pod filmikiem z częścią 3 i wcześniej pod 2.
@@genpan Dziękuję bardzo
Oglądałem Twoje inne filmy, nie spodziewałem się , że tak blisko mieszkamy Siebie. Ale chciałem znów dopytać...wysokość komory wędzarniczej, jestem na etapie rozpoczęcia budowy górnej części. Jaką zaproponujesz , tak bym chciał dla Siebie ale z zapasem na drugi poziom wędzonek, tak na zapas. Czy Twoja komora wędzarnicza ma podwójne deski, nie mogę rozwiązać systemu otworów dymnych , jak to zostało zrobione. Może nagraj taki film z odpowiedziami ogladających....fajnie by było...
Myślę nad takim filmem z odpowiedziami, ale ciężko idzie.
Wysokość komory dostosowujesz do swego wzrostu. Ja mam sufit ok 2 metry od ziemi. Deski ścianek przymocowałem z obu stron do szkieletu z kantówek 5x5 cm. Otwory dymne fi 5 cm są wywiercone w kantówce chyba 5x10 będącej elementem szkieletu. Od środka w tym miejscu brak deski, a z zewnątrz jest przesuwna również z otworami. Widać to na filmie. Górne podpory na kije wędzarnicze trochę pod otworami dymnymi, dolne 45 cm niżej od górnych i 45 cm nad deflektorem.
@@genpan super odpowiedź, nie wiedział bym , że masz podwójne ścianki żeby nie przyglądanie się tym otworom. Film prosta sprawa, warto( masz 10 tyś. wyświetleń) warto uzupełnić szczegóły z pytań do Ciebie i pokazać kamerą jak to rozwiązałeś, sama przyjemność. Ja zadaje tyle pytań bo na poważnie zaufałem Twojej wiedzy i chcę tak jak najlepiej zrobić, żeby nie zrobić błędów i nie poprawiać. Dzięki
Dzień dobry
Buduję wędzarnie wg pana "projektu" w sensie tego co pan mówi w filmach i mam pewne wątpliwości może zechciałby pan odpowiedzieć:
1. Czy rura w kanale dumnym jest potrzebna czy może być po prostu okrągła dziura w stropie z deflektorem od dołu i od góry?
2. Drewnianą komorę wędzarniczą impregnować tylko od zewnątrz? I czy może to być np drewnochron czy jakiś specjalny preparat.
3. Jak pan sprawdza temperaturę? Czy wystarczy taki termometr z długim szpikulcem montowany w drzwiach wkładany przez przewiercona dziurę czy są jakieś lepsze i dokładniejsze sposoby?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
P.s. już kiedyś korzystałem z pańskich porad i bardzo się przydały. Pozdrawiam.
Chyba wystarczy jak kanał dymny będzie tylko otworem w stropie.
Drewnianą komorę należy zabezpieczyć tylko z zewnątrz jakimkolwiek impregnatem, w środku zabezpieczy dym.
Temperaturę w komorze wędzarniczej najlepiej sprawdzać termometrem z sondą na kabelku, aby była mierzona tuż przy wyrobach. Można umieszczając ją w różnych miejscach, zapoznać się z rozkładem temperatur w całej komorze. Najwygodniejszy to termometr z odczytem radiowym.
Witam mam pytanie a cegły w palenisku murować na zwykłą zaprawę murarska czy użyć lepiej zaprawy szamotowej???
Witaj, oczywiście na zwykłą zaprawę. Zwróć uwagę, że przy dużym palenisku, jego ściany są tak daleko od żaru, że nawet nie są okopcone. Temperatura żaru zaś, nie może przekraczać 500 stopni.
Zimą zdarza się, że podsuszam sobie wewnątrz paleniska, przy jego ściankach, po kilka szczapek drewna i spokojnie sięgam po nie gołą ręką.
Tylko u mnie jest problem bo przerabiam palenisko. Mam wędzarnie z kanałem dymnym ok 2 mb jest on zabudowany ale mam możliwość obłożenia go wełna i boję się że jak zrobię tak duże palenisko nie będę wstanie uzyskać odpowiedniej temperatury w wędzarni. Ułożyłem na sucho cegły i wyszło że palenisko by miało ok 63x63 i wysokość ok 55 i pytanie czy takie by wystarczyło?
@@robertlaskowski1382 Jak to jest wymiar wewnętrzny to wystarczy. Jak zewnętrzny i tylko takie Ci wychodzi, to co poradzisz? Trzeba się nauczyć opalać w takim.
Tak tak to wymiar wewnętrzny. Dziękuję za podpowiedź pozdrawiam
Witam, świetne filmy,bardzo mi się przydały:) Mam parę pytań.
Jak dobrać rozmiar deflektora ? Mam komorę o wymiarach 100x90 w środku
Jakie wymiary ma blacha osłaniajaca kanał od ognia w palenisku?
Moje deflektory, dolny i górny, mają jednakowe wymiary. Rozmiar deflektora głównie definiuje rozmiar otworu między paleniskiem, a komorą wędzarniczą. Deflektor powinien być szerszy od kanału dymnego o 10 cm z każdej strony i nie mniejszy niż ¼ podstawy komory.
Palenisko można murować z cegły dziurawki?
Osobiście mam cegły pełne, ale chyba nie ma to większego znaczenia czy pełna, czy dziurawka.
Czy zamiast cegieł mogę użyć bloczków betonowych? Pozdrawiam
Nie jestem ekspertem w dziedzinie materiałów budowlanych, ale myślę że jak nie masz cegieł, tylko bloczki, to buduj. Nie kumulują ciepła więc chyba będą się nadawały.
@@genpan ok. Dzięki i pozdrawiam
Jakie wymiary ma po zewnątrz pana palenisko?
Witaj, palenisko ma szerokość cztery i pół cegły co w moim wykonaniu z fugami daje około 118 cm. z zewnątrz. Czemu takie duże wyjaśniam min. w części 5. Należy pamiętać, że lepsze za duże niż za małe.
Witam Bardzo istotne wiadomości. Mam pytanie czy z paleniskiem bezpośrednim można wędzić zimnym dymem, czy jest to możliwe. Pozdrawiam
Witam, bardzo interesujące i inspirujące pytanie. Może w przyszłości coś nakręcę na ten temat. Odpowiem w skrócie: najlepiej wędzić zimnym dymem przy pomocy dymogeneratora. Proszę, napisz co planujesz wędzić na zimno? Pozdrawiam
@@genpan Jestem na etapie budowy wędzarni i zastanawiam się czy robić palenisko pod komorą czy jednak kanał ale jaki długi bo nie mam za dużo miejsca. A na zimno zamierzam wędzić ryby, serki. Pozdrawiam
Jest opcja ryby i serki uwędzić dymem ciepłym.
Wędzenie zimnym dymem przebiega w temp. do około 20 stopni.
Jakiej długości miał by być kanał dymny, aby schłodzić dym do 20 stopni i jeszcze się nie skroplił, nie wydzieliły się kwasy? Fizyka chyba na to nie pozwoli. Polecam budowę wędzarni pośredniej, z jak najkrótszym, zaizolowanym termicznie kanałem, a do wędzenia na zimno, szczególnie początkującym, zastosowanie dymogeneratora.
Witam. Czy ta cegła jest pełna? Też biorę się za budowę takiej wędzarni, przekonał mnie Pan. Drzwiczki zrobię od razu, żeby potem tak nie zostało. Na złomie czasem leżą takie porządne, żeliwne drzwiczki.Czy wysokość komory spalania zrobić na 10 cegieł czy jak u Pana 8?. Dziękuję za film.
Proszę.
Wysokość paleniska na 8 cegieł jest optymalna. Osobiście mam cegły pełne, ale chyba nie ma to większego znaczenia czy pełna, czy dziurawka. Drzwiczki paleniska wybieraj takiej szerokości, aby umożliwiały swobodny dostęp do wygarnięcia nadmiaru żaru.
@@genpan Bardzo panu dziękuję za pomoc, te 3 części pana filmu są genialne i konkretny , jasny przekaz. Pozdrawiam
@@genpan Drzwiczki wiem , że muszą być dobrane do łatwego czyszczenia, to filmie zrozumiałem. Dziękuję
Witam. Rozumiem że fundament jest jednocześnie paleniskiem i tu pytanie czy jest on wylany z czystego betonu czy też zatapiał pan w betonie również cegłę? Drugie pytanie czy w palenisku nie potrzeba montować drzwiczek bo na filmie widać że jest tylko pozostawiony otwór? Czy popielnik nie jest konieczny?
Fundament jest wylany z betonu "z gruchy" i jest podłogą paleniska. Akurat taki mi został, co zresztą było impulsem do budowy wędzarni. ;) Cegły stoją na nim. Drzwiczki są wskazane, ja nie zrobiłem od razu i tak zostało. Cała zasada opalania w wędzarni polega na tym, że grubsze szczapy drewna kładziesz na rozgrzanym żarze i popiele. Po wędzeniu część popiołu trzeba usunąć, ale nie do czysta. Izoluje od podłoża.
Witaj.
Z jakiej blachy zrobic deflektor i czy dół komory wyłożyć też blachą?
Deflektor należy wykonać z blachy nierdzewnej (nierdzewki lub kwasówki). Obicie dołu drewnianych ścian komory wędzarniczej zabezpiecza wędzarnię przeciwpożarowo, jeżeli się decydujesz, wykonaj ze zwykłej „czarnej” blachy. Dym ją zakonserwuje tak jak całą wewnętrzną powierzchnię drewnianej komory.
@@genpan a jaką dać grubość na deflektor żeby się nie przepaliła?
Bez przesady, deflektor ma przede wszystkim rozpraszać równomiernie dym, a nie być fajerką. Jakaś cienka wystarczy.
@@genpan 🫣🤣😉 dzięki za odp
Dużo gadania o rzeczach rzeczywistych. Jak ktoś nie ma pojęcia i chęci do wykonania to kupi gotowiec. Po co tyle wywodów słownych? Zbędny film jakich mnóstwo. Sorki za szczerość.
Po co tyle wywodów? Jak ktoś nie ma pojęcia i buduje lub kupuje gotowiec, powinien wiedzieć jaką wędzarnię wybrać. Aby troskliwy i kochający ojciec nie karmił swoich pociech własnymi, smacznymi i "zdrowymi" wyrobami, w których okazuje się, że jest więcej szkodliwych substancji niż w wędlinach ze sklepu.
Ale przynajmniej jak bedzie ten ktoś kupował gotowiec, to bedzie wiedział jaki.