Оооо как долго я этого ждал! Это лучшее, что можно было записать! Прекрасные уникальные виды в сочетании с "классическим" стуком колёс и тягой 2ТЭ10 с 10Д100 (жаль правда что далеко от локомотива)!!! Ещё и неторопливая скорость, как будто специально чтобы насладиться этим подольше. Да, с погодой не повезло, но это было не угадать, но в такой местности это только придаёт шарм. Эх, если бы не отношения наших двух стран, обязательно бы съездил туда! Ну а пока как хорошо, что хотя бы можно посмотреть по видео! Огромное спасибо!!!
Спасибо большое за комментарий!)) Но могу сказать, что будет ещё серия видео Прикарпатьем, где я снимал на большую камеру (в хронологическом порядке то видео, о котором говорю, было как раз днём ранее этого видео) Там и звук лучше, и возле локомотива, и, скажу честно, я себе таких спецэффектов и представить не мог)) Но те видео будут не скоро, ибо там очень длинная серия видео будет, которая закончится Карпатами
Поддержу Вас, Георгий. Тоже получил удовольствие от просмотра данного видео. И мне, как ни странно, особенно понравилась пасмурная погода, придающая какой-то уют и, действительно, шарм этой местности. Ну а автору огромный Лайк за видос! Спасибо!
@@Alex_MFD ну я много ездил поездом через карпаты и скажу честно, что чаще там видел солнце правда по этому участку ехал впервые, в основном по через Воловец до Ужгорода
Долго ждал видео с гор, с этого участка пути! Жаль, что не засняли отправление с начальной станции маршрута - Рахов. Если можно было б в следующем году переснять этот участок пути со станции Львов до станции Рахов. Например на поезде №26 Одесса-Рахов. В плацкарте, на сколько я помню, открываются окна, и можно закрепить камеру.
собственно, данный поезд - удлиненная на лето и зиму "версия" известного поезда Львов-Одесса. И ездит он летом так. Рахов-Одесса через день, Ужгород-Одесса через день.
А ми якось си гнали бусом по тий дорозі що ліворуч, з Яремча у Кваси, Тростянець і назад. Була такенна злива, що ніц не видко було.. Адреналін можна було в конденсат збирати😥😥😥😥 Автору відео лайк пожиттєво!
Díky za video. Kdysi (1919 - 1938) nejvýchodnější část Československa. Tehdy jezdíval přímý rychlík z Prahy do Jasiny a zpět. Zajímavostí je, že jezdil mezi Rachovem a Teresvou tranzitem přes Rumunsko - tedy po trati, která je již dlouhou dobu mimo provoz a její případné zprovoznění by si vyžádalo nejdříve důkladnou renovaci. Nedávno - ještě před válkou, někdy na podzim - jsem někde na netu narazil na článek, ve kterém se představitelé místní správy zmiňovali o tom, že pro další rozvoj regionu by bylo potřeba toto spojení do Rumunska a tranzit přes Rumunsko obnovit. Šlo o to, aby daný region nebyl tak nějak uměle izolován jakoby "na konci světa", ohledně železničního spojení pouze s jednou přístupovou cestou. Aspoň tak jsem tomu porozuměl. Držím palce, aby i tranzitní spojení přes Rumunsko (stejně, jako spojení s Rumunskem) mohlo být znovu realizováno. Ku prospěchu regionu a jeho rozvoje.
To je ale zajímavé moc Jestli nepletu, tak tam je trať dál po Rachove směrem na Rumunsko Ale nikdy jsem neslyšel o tom aby vlaky jeli dál. Mimochodem, blízko Rachova trošku blíž ke hranici je stanice Solotvino, po které dá se dostat k Užgorodu a Čopu. Ale téhle dvě obce nejsou spojené A taky mě zaujal pár detailů 1: kam jezdil ten rychlík z Prahy? Jen do Jasiny? Nebo Konečná stanice byla jiná? Protože je to trochu divně podle mě aby rychlík z Prahy jel do takové malé obce. A jaká byla jeho cesta? Jak on tam jezdil přesně? Nemáte náhodou všechny zastávky? 2: zaujalo mě fakt ve kterém roce tam se změnila šířka koleje. Protože teďka by to bylo trošku složité pustit tam rychlík z Europy jelikož v Ukrajině je šířka 1520 milimetrů
@@OleksandrPoliakov Tehdy byl rozchod kolejí stejný, jako je dodnes u nás. Tedy nebyl žádný problém. Ten vlak spojoval západ a východ tehdejší republiky. Tedy jezdil v podstatě stejně jako dnešní rychlíky Praha - Košice s tím, že pokračoval dál na Zakarpatí (tehdy nazývané Podkarpatská Rus). Tedy Praha - Pardubice - Olomouc - Přerov - Ostrava - Bohumín - Český Těšín - Čadca - Žilina - Vrútky - Kraľovany - Ružomberok - Liptovský Mikuláš - Štrba - Poprad - Spišská Nová Ves - Margecany - Kysak - Košice - Michaľany - Slovenské Nové Mesto - Čop - Batevo - Berehovo - Sevluš (dnes Vinogradov) - Královo nad Tisou (dnes Korolevo) - Chust - Teresva (hranice) - Sighetu Marmatiei - Camara La Sighet - Bocicoi - Valea Viseului (hranice) - Rachov - Jasina. V Rumunsku tehdy stavěl v podstatě téměř jako zastávkový vlak, protože na něj navazovaly lokálky mířící zpět na ČS území. Tehdy nebylo ještě přímé spojení z Teresvy do Solotvina a Velkého Byčkova, byly jen lokálky z Rumunska přes železniční mosty přes Tisu zpátky do Československa. Šlo o pozůstatky někdejšího Uherska. Z Jasini dál na území tehdejšího Polska (dnes Ivano-Frankivská oblast) existovaly samozřejmě také vlaky, ale ty v Jasini začínaly a jely přes hranice dál. Zajímavé též je - nebo se mi to zdá podle fotek - že nádraží v Jasini bylo daleko rozsáhlejší, než jak je teď. Trať z Teresvy do Solotvina byla postavena až někdy v roce 1940 (tedy až za maďarské okupace za 2. světové války), ačkoli plány na tuto trať existovaly už někdy od roku 1923. A trať ze Solotvina do Velkého Byčkova až za sovětské éry. Široký rozchod 1520 mm zavedli až Sověti po roce 1945. Jinak cesta z Prahy do Jasini tímto vlakem za 1. ČSR trvala něco kolem 18 a půl hodiny, koncový úsek mezi Korolevem a Jasinou jel tento vlak bez lůžkových vozů. Ohledně současnosti - Rachivský region je typický turistický region, spojením s Rumunskem či přes Rumunsko by se dostal z té pomyslné periferie, kde končí železniční spojení a dál je možné jet jen po relativně úzkých silničkách s množstvím horských zákrut. Představte si spojení nejen v současném směru do ukrajinského vnitrozemí, ale i do Rumunska a s přestupem dále do dalších balkánských států, nebo tranzitem přes Rumunsko směr Čop - Užhorod, případně z Čopu dál směr Maďarsko + Slovensko. Ta oblast, žijící čistě z turismu, tím neskutečně získá. Na rumunské straně jsou přitom udržovány oba rozchody ve formě splítek, stačilo by obnovit napojení z ukrajinské strany na obou koncích. Valea Viseului by se stala přestupním bodem pro směr vnitrozemí Rumunska + celý Balkán, přes Sighetu Marmatiei by se pokračovalo dál ve směru Čop (současný přestupní bod směr Maďarsko + Slovensko) + Užhorod.
@@OleksandrPoliakov Změna rozchodu kolejnic proběhla až po 2. světové válce, po obsazení území Podkarpatské Rusi Sovětským Svazem. Do té doby byl v oblasti normální evropský rozchod. Trať byla napojená tranzitem přes Rumunsko ( z Trebušan - dnes Dilove - přes Valea Viseului a Sighetu Marmatiei do Teresvy). Vlak z Prahy končil v Jasinji, jednalo se o vnitrostátní rychlík spojující území republiky od západu na východ. Vlak ovšem na území Slovenska a Podkarpatské Rusi často stavěl a byl tedy spíše jako spěšný vlak. V Jasiny byla konečná, za Jasinou byla opět státní hranice, obec Voronenko se tehdy jmenovala Woronienka a ležela tehdy již v Polsku. Mohl bych uvést odkaz, ale nevím, zda by RUclips nesmazal můj příspěvek kvůli autorským právům (jsou na to velmi choulostiví). A ještě jedna zajímavost - město Čop a přilehlý úzký pruh území severně až do oblasti jižně od Užhorodu ležel až do konce září 1938 (Mnichovský diktát) na Slovensku, spadal ohledně správy pod tehdejší okres Kráľovský Chlmec.
@@ЕвгенийВасилишин-б7е це інша гілка, на сході Закарпаття. В Ужгороді гір немає. Але їх добре видно, тим паче Невицький замок дуже близько. А це вже гориста місцевість.
Украина очень красива, виды просто фантастические! Спасибо за видео!
Мать моя Родина ! Какая ж ты красивая !!!😘😘😘
Оооо как долго я этого ждал! Это лучшее, что можно было записать! Прекрасные уникальные виды в сочетании с "классическим" стуком колёс и тягой 2ТЭ10 с 10Д100 (жаль правда что далеко от локомотива)!!! Ещё и неторопливая скорость, как будто специально чтобы насладиться этим подольше. Да, с погодой не повезло, но это было не угадать, но в такой местности это только придаёт шарм. Эх, если бы не отношения наших двух стран, обязательно бы съездил туда! Ну а пока как хорошо, что хотя бы можно посмотреть по видео! Огромное спасибо!!!
Спасибо большое за комментарий!))
Но могу сказать, что будет ещё серия видео Прикарпатьем, где я снимал на большую камеру (в хронологическом порядке то видео, о котором говорю, было как раз днём ранее этого видео)
Там и звук лучше, и возле локомотива, и, скажу честно, я себе таких спецэффектов и представить не мог))
Но те видео будут не скоро, ибо там очень длинная серия видео будет, которая закончится Карпатами
@@OleksandrPoliakov ждём с нетерпением ;-)
Поддержу Вас, Георгий. Тоже получил удовольствие от просмотра данного видео. И мне, как ни странно, особенно понравилась пасмурная погода, придающая какой-то уют и, действительно, шарм этой местности. Ну а автору огромный Лайк за видос! Спасибо!
Погода там завжди така, це ж Карпати
@@Alex_MFD ну я много ездил поездом через карпаты и скажу честно, что чаще там видел солнце
правда по этому участку ехал впервые, в основном по через Воловец до Ужгорода
Автор, спасибо за работу! Это восторг!!!! Почему так мало просмотров, люди????
Спасибо большое))
Не знаю что ответить даже))
Приветствую вас Александр!!! Как всегда на тысячу баллов, а природа это что то!!!! Красотища просто супер!!! Спасибо за твои труды!!! МОЛОДЕЦ
Спасибо большое!)
Каких только красивых мест нет! Cпасибо за видео, Александр!
Всем мира и здоровья! Будьте добры скажите , как же поезд называется ? От куда и куда следует ? Спасибо за ролик ❤❤❤❤❤
Оце краса! 😍😍😍
Прекрасное видео - и картинка и звук... Даже пасмурная погода не портит красоту Украины! СПАСИБО!
Лол я помню цю дорогу
ВИД конечно пушка
Очень красиво!
класс, звук четкий
На 11:25 Водоспад Труфанець
Что-то квасу захотелось!
Жаль что в ютубе нет видео с тепловоза этого поезда.Я би хотел посмотреть видео всего маршрута
Долго ждал видео с гор, с этого участка пути! Жаль, что не засняли отправление с начальной станции маршрута - Рахов. Если можно было б в следующем году переснять этот участок пути со станции Львов до станции Рахов. Например на поезде №26 Одесса-Рахов. В плацкарте, на сколько я помню, открываются окна, и можно закрепить камеру.
То уже в следующем году))
Подождите ещё несколько месяцев и увидите видео из другой серии по Карпатам))
собственно, данный поезд - удлиненная на лето и зиму "версия" известного поезда Львов-Одесса. И ездит он летом так. Рахов-Одесса через день, Ужгород-Одесса через день.
дада, поддерживаем автора лайками
А ми якось си гнали бусом по тий дорозі що ліворуч, з Яремча у Кваси, Тростянець і назад. Була такенна злива, що ніц не видко було.. Адреналін можна було в конденсат збирати😥😥😥😥 Автору відео лайк пожиттєво!
Спасибо большое!)))
Carpathian Ukraine, Georgia, British Columba and Amazon River are places simply must to visit! Heaven on Earth.
Oh, yes! If you are going to go to Carpathians to Ukraine, feel free to text me about some help or advices:)
@@OleksandrPoliakov Done! Thanks, mate! Going in 2022 to Lemberg/Odesa for the first time in 25 years!
Wow to ve mě vzbuzuje nostalgii broo
Byl jste tam?:)
@@OleksandrPoliakov neee...ale máme podobnou trať
@@josefkovac7593 oo, a kde? Jezdí tam vlaky s otevírajícími okny?:)
Ale fakt doporučuju někdy osobně procestovat Ukrajinou. Určitě budete nadšený:)
Díky za video. Kdysi (1919 - 1938) nejvýchodnější část Československa. Tehdy jezdíval přímý rychlík z Prahy do Jasiny a zpět. Zajímavostí je, že jezdil mezi Rachovem a Teresvou tranzitem přes Rumunsko - tedy po trati, která je již dlouhou dobu mimo provoz a její případné zprovoznění by si vyžádalo nejdříve důkladnou renovaci. Nedávno - ještě před válkou, někdy na podzim - jsem někde na netu narazil na článek, ve kterém se představitelé místní správy zmiňovali o tom, že pro další rozvoj regionu by bylo potřeba toto spojení do Rumunska a tranzit přes Rumunsko obnovit. Šlo o to, aby daný region nebyl tak nějak uměle izolován jakoby "na konci světa", ohledně železničního spojení pouze s jednou přístupovou cestou. Aspoň tak jsem tomu porozuměl. Držím palce, aby i tranzitní spojení přes Rumunsko (stejně, jako spojení s Rumunskem) mohlo být znovu realizováno. Ku prospěchu regionu a jeho rozvoje.
To je ale zajímavé moc
Jestli nepletu, tak tam je trať dál po Rachove směrem na Rumunsko
Ale nikdy jsem neslyšel o tom aby vlaky jeli dál. Mimochodem, blízko Rachova trošku blíž ke hranici je stanice Solotvino, po které dá se dostat k Užgorodu a Čopu. Ale téhle dvě obce nejsou spojené
A taky mě zaujal pár detailů
1: kam jezdil ten rychlík z Prahy? Jen do Jasiny? Nebo Konečná stanice byla jiná? Protože je to trochu divně podle mě aby rychlík z Prahy jel do takové malé obce. A jaká byla jeho cesta? Jak on tam jezdil přesně? Nemáte náhodou všechny zastávky?
2: zaujalo mě fakt ve kterém roce tam se změnila šířka koleje. Protože teďka by to bylo trošku složité pustit tam rychlík z Europy jelikož v Ukrajině je šířka 1520 milimetrů
@@OleksandrPoliakov Tehdy byl rozchod kolejí stejný, jako je dodnes u nás. Tedy nebyl žádný problém. Ten vlak spojoval západ a východ tehdejší republiky. Tedy jezdil v podstatě stejně jako dnešní rychlíky Praha - Košice s tím, že pokračoval dál na Zakarpatí (tehdy nazývané Podkarpatská Rus). Tedy Praha - Pardubice - Olomouc - Přerov - Ostrava - Bohumín - Český Těšín - Čadca - Žilina - Vrútky - Kraľovany - Ružomberok - Liptovský Mikuláš - Štrba - Poprad - Spišská Nová Ves - Margecany - Kysak - Košice - Michaľany - Slovenské Nové Mesto - Čop - Batevo - Berehovo - Sevluš (dnes Vinogradov) - Královo nad Tisou (dnes Korolevo) - Chust - Teresva (hranice) - Sighetu Marmatiei - Camara La Sighet - Bocicoi - Valea Viseului (hranice) - Rachov - Jasina. V Rumunsku tehdy stavěl v podstatě téměř jako zastávkový vlak, protože na něj navazovaly lokálky mířící zpět na ČS území. Tehdy nebylo ještě přímé spojení z Teresvy do Solotvina a Velkého Byčkova, byly jen lokálky z Rumunska přes železniční mosty přes Tisu zpátky do Československa. Šlo o pozůstatky někdejšího Uherska. Z Jasini dál na území tehdejšího Polska (dnes Ivano-Frankivská oblast) existovaly samozřejmě také vlaky, ale ty v Jasini začínaly a jely přes hranice dál. Zajímavé též je - nebo se mi to zdá podle fotek - že nádraží v Jasini bylo daleko rozsáhlejší, než jak je teď. Trať z Teresvy do Solotvina byla postavena až někdy v roce 1940 (tedy až za maďarské okupace za 2. světové války), ačkoli plány na tuto trať existovaly už někdy od roku 1923. A trať ze Solotvina do Velkého Byčkova až za sovětské éry. Široký rozchod 1520 mm zavedli až Sověti po roce 1945. Jinak cesta z Prahy do Jasini tímto vlakem za 1. ČSR trvala něco kolem 18 a půl hodiny, koncový úsek mezi Korolevem a Jasinou jel tento vlak bez lůžkových vozů. Ohledně současnosti - Rachivský region je typický turistický region, spojením s Rumunskem či přes Rumunsko by se dostal z té pomyslné periferie, kde končí železniční spojení a dál je možné jet jen po relativně úzkých silničkách s množstvím horských zákrut. Představte si spojení nejen v současném směru do ukrajinského vnitrozemí, ale i do Rumunska a s přestupem dále do dalších balkánských států, nebo tranzitem přes Rumunsko směr Čop - Užhorod, případně z Čopu dál směr Maďarsko + Slovensko. Ta oblast, žijící čistě z turismu, tím neskutečně získá. Na rumunské straně jsou přitom udržovány oba rozchody ve formě splítek, stačilo by obnovit napojení z ukrajinské strany na obou koncích. Valea Viseului by se stala přestupním bodem pro směr vnitrozemí Rumunska + celý Balkán, přes Sighetu Marmatiei by se pokračovalo dál ve směru Čop (současný přestupní bod směr Maďarsko + Slovensko) + Užhorod.
@@OleksandrPoliakov Změna rozchodu kolejnic proběhla až po 2. světové válce, po obsazení území Podkarpatské Rusi Sovětským Svazem. Do té doby byl v oblasti normální evropský rozchod. Trať byla napojená tranzitem přes Rumunsko ( z Trebušan - dnes Dilove - přes Valea Viseului a Sighetu Marmatiei do Teresvy). Vlak z Prahy končil v Jasinji, jednalo se o vnitrostátní rychlík spojující území republiky od západu na východ. Vlak ovšem na území Slovenska a Podkarpatské Rusi často stavěl a byl tedy spíše jako spěšný vlak. V Jasiny byla konečná, za Jasinou byla opět státní hranice, obec Voronenko se tehdy jmenovala Woronienka a ležela tehdy již v Polsku. Mohl bych uvést odkaz, ale nevím, zda by RUclips nesmazal můj příspěvek kvůli autorským právům (jsou na to velmi choulostiví). A ještě jedna zajímavost - město Čop a přilehlý úzký pruh území severně až do oblasti jižně od Užhorodu ležel až do konce září 1938 (Mnichovský diktát) na Slovensku, spadal ohledně správy pod tehdejší okres Kráľovský Chlmec.
На 0:28 це сміттєзвалище?
Так це ж Закарпаття, здається
Спочатку Іванофранківщина-це Прикарпаття, Закарпаття далі. В Ужгороді, по моєму, гір нема.
@@ЕвгенийВасилишин-б7е Кваси і Ясіня це Закарпаття
@@ЕвгенийВасилишин-б7е це інша гілка, на сході Закарпаття. В Ужгороді гір немає. Але їх добре видно, тим паче Невицький замок дуже близько. А це вже гориста місцевість.
Изменил. Всем спасибо большое, кто это заметил:)
@@OleksandrPoliakov завжди раді допомогти! Дякую за якісний контент
О класс, смотрю. Только видео на 20 минут , или оно не прогрузилось?
На 20
Позже напишу пост почему так, там узнаете))
На следующей неделе будет больше))
@@OleksandrPoliakov Ок. Жду не дождусь уже в обратную сторону.
@@Niverestvlad в обратную сторону куда?)
@@OleksandrPoliakov В другую сторону , через тот серпантин.
@@Niverestvlad Извиняюсь, если туплю, но правда не понимаю о каком серпантине Вы говорите:)
Насколько я помню, по тому пути в Карпатах серпантина нет
Почему не Рахов-Ясиня если Квасы это о.п. а логичнее было бы от станции до станции снимать?
Поезд тормозит в Квасах. И я не успел закрепить камеру, потому не начал снимать с Рахова
В таймкоде ошибка. Станция Ясиня
Да, вижу
Сорри, ща изменю
автор, это никак не прикарпатье, это закарпатье.
Ага
Тогда скажите плиз где та граница, чтобы я ориентировался))
Название изменю позже
@@OleksandrPoliakov Граница-ГОРЫ!
А тепловоз какой?
Не было возможности его сфоткать или на него посмотреть, поэтому сорри
зійшов з рейок цей поізд перед Березовицею локомотивом та першим вагоном
а в чому причина, є інфа? Чув, що там перед тим колію на деяких ділянках відкапіталили і дещо прискорили рух.
@@vovixs.567 хто знає яка причина. поживем побачим.
Свалка разочаровала(
Аналогично: ((