2021.01.24. 011 Termékbemutató: Egy (szinte) mindent tesztelni tudó alkatrészteszter

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 окт 2024
  • Egy néhány ezer forintos eszköz, ami a mikroelektronikában használt 2 lábú és 3 lábú alkatrészek tesztelésére alkalmas. Ennek előzményeként bemutatom, hogyan lehet azonosítani egy tranzisztor kivezetéseit hFE mérésre alkalmas multiméterrel, majd ugyanezt elvégzem az alkatrészteszterrel is.
    Kiegészítő információ: az alkatrészteszter alkalmas tirisztorok mérésére is (amit nem mutattam be), kvarckristály mérésére viszont nem használható (amiről szintén nem esett szó.)
    Én évekkel ezelőtt az Ebay-en vettem
    www.ebay.com
    Ezen belül az Ebay keresőjébe beírva:
    LCR-T7
    megjelennek a jelenleg legkorszerűbb és már rendesen, dobozba épített változatok.
    [2021. február 03.] Szerda
    Időközben megtaláltam a vizsgálókészülék leírását (angol nyelvű PDF), ha valakit mélyebben érdekel:
    www.mikrocontro...

Комментарии • 30

  • @1954charlie
    @1954charlie 3 года назад +1

    Uram ,66 eves letemre ,most kezdtem el cinezgetni. Annak idejen ,ahogyan On mondta ,erdeklodes volt de penz, (lej) az nem! Zsenialis a filmecske ,imadom az inteligens embereket. Egy ember lehet nagyon jo valamiben, de nem tudja elmagyarazni ,atadni masoknak a tudast! Gratulalok s en is tanulnek Ontol ,ez tart meg eletben! Csak igy tovabb!

    • @csabamolnar866
      @csabamolnar866  3 года назад +1

      Köszönöm! Mindenféle okból adódóan mostanában nem készítettem új videókat, pedig folyamatosan tervbe volt véve. Az ilyen, pozitív visszajelzések megerősítenek abban, hogy van értelme folytatni, mert amíg akadnak emberek, akik számára egy kicsit is hasznos bír lenni egy-egy ilyen "kisfilm", addig nem hiábavaló és nem csak időpocsékolás ezek elkészítése.

  • @attilatoth9986
    @attilatoth9986 Год назад +1

    Kedves Csaba. Nekem is van ilyen műszerem de nálam csalódást okozott. A reklámja szerint, IGBT tranyókat is kellene mérnie de csak diódának látja őket. És még sorolhatnám...... Pedig én pont a miatt vettem. Ráadásul állítólag a legújabb szoft van benne.

  • @joeazigazi1802
    @joeazigazi1802 2 года назад +1

    KÖSZÖNÖM mester..egy plazma tv házilagos javítása érdekében muszáj volt hebrákolni"de sikerült az ön többi videói ,ès pár amatőr segítségével olyan volt mint a lottón az 5ös .. alkatrèszt egy tv szerelő hozatott hozzá de õ sem hitte volna hogy az a hunyó.. ez a ketyere most jött meg de kiforrasztani ell. Minden alaktrèszt az nem kis idő..most jön rá az ember a fizika órán jobban kellett volna figyelni

  • @gaborbolla6935
    @gaborbolla6935 2 года назад +1

    Köszönet a remek kis bemutató videóért! HA szabadna azt kérdezném meg, hogy hol miként, milyen néven lehet beszerezni megvenni egy ilyen kis Alkatrész tesztert.... Igen a videó végén IGAZAT BESZÉLTÉL! Régen pl amikor a középiskolát elvégeztem ARANYAT ért volna! ...Még úgy 1983-ban... De akkoriban híre hamva se volt ilyen kis csoda műszernek! Amolyan ,,Tükröm-tükröm, mond meg nékem? Milyen alkatrész ez a kezemben.....című tesztelő eszköznek! Köszönöm, ha esetleg válaszoddal kielégíted, ez irányú műszer beszerzése iránti érdeklődésemet, kíváncsiságomat! ( Már csak egy olyan műszer kéne, ami egy hibás felismerhetetlen alkatrészről megmondaná annak zárlatos, vagy szakadást képviselő mivoltáról, mi is volt az működő képes felismerhető korában! ) Persze ez csak a kis álom helye... mert okos műszerésznek vannak ötletei honnan hogyan tudhatja meg mi is volt az alkatrész amit pótolnia kellene! Üdvözletem és jó egészséget kívánok! Gábor.

    • @csabamolnar866
      @csabamolnar866  2 года назад +1

      A leírásban szerepel ennek a típusnak a neve. Azóta vannak újabb, többet tudó, szebb, dobozolt változatok is. Amikor megvettem, akkor kínából, az eBay-en keresztül, ingyenes szállítással, 95%-os eséllyel meg lehetett kapni 3-7 héten belül a megrendelt árut. Azóta jött a kötelező VÁM és ÁFA, illetve bizonytalanná vált a megérkezés, ezért én elengedtem ezt az eBay vonalat. Én, ha most kellene ilyesmi, Magyarországról venném meg, mondjuk a Vaterán néznék szét vagy hasonló oldalakon.
      Gondolom, az csak vicc volt, hogy a hibás alkatrészt is felismerő tesztert kellene csinálni... Mint tudjuk, ilyen nincs és nem is lesz, mert ezek csak a két vagy három kivezetést érzékelik elektromos szempontból, de nem "látják", hogy mi az. Márpedig egy hibás alkatrészen nincs mit mérni, sőt, egy átlagos műszerész még egy hibátlan alkatrészről sem tudná megmondani, hogy mi az, ha csak a 3 pontot kapná meg, hogy tessék, lehet mérni rajta. Ehhez képest ezt a teszter gyakorlatilag 100% pontossággal "kitalálja", milyen alkatrészről van szó.

    • @gaborbolla6935
      @gaborbolla6935 2 года назад

      @@csabamolnar866 Köszönöm szépen gyors és kimerítő válaszodat! Jó egészséget kívánok neked. Gábor

  • @zoltanskerlecz9670
    @zoltanskerlecz9670 3 года назад +2

    Látom te sem vagy egy mai csirke. Amikor én kezdem érdeklődni (kb. 35 éve) az elektronika iránt még egy analóg multiméterért is a fél kezünket adtuk volna. Ma már minden számítógépre van kötve, de ugyebár azt nem lehet csak úgy előkapni a zsebből. Ezért is használom én is az ehhez hasonló ezsközöket, főleg mert sok bontott alkatrészt használok, tulajdonképp nem is igen vásárolok.

  • @enderfluke4257
    @enderfluke4257 3 года назад

    Jó videó nagyon Köszi.

  • @joeazigazi1802
    @joeazigazi1802 2 года назад

    Ami mèg èrdekelne 100uf 35v kondenzátort hogyan lehet letesztelni akár multimèterrel vagy egy panelen beèpítve?

    • @csabamolnar866
      @csabamolnar866  2 года назад +2

      Először is ki kell sütni a kondenzátort, tönkre ne tegye a tesztelő gépet az esetleg benne maradt feszültség. Azután olyan multiméter kell, ami azonnal sípol (nem késleltetve, hanem egyből) a rövidzár kereső módban. A kisütött kondihoz érintve a mérőcsúcsokat, sípol egy rövidet a multiméter. Ezután megcserélve a két mérőfejet, ismét sípol egyet. Eleketrolit kondenzátoroknál általában a helyes polaritás esetén rövidebbet sípol. Aztán lehet úgy is (csak ez nehézkes, nagy sorozatnál érdemes csak), hogy jó nagy ellenálláson keresztül tölti mondjuk 10 voltos tápfeszültségről és a multiméterrel nézve látja, hogy szépen, lassan nő rajta a feszültség. A töltést levéve marad a feszültség, ugyanazzal az ellenállással kisütve pedig csökken. Mondjuk abban az esetben, ha nincs se a videóban látható célműszer, se direkt kapacitásmérő, akkor én egy harmadik megoldást választanék, főleg, ha sok kondenzátorom van tesztelésre: építenék egy egyszerű kis astabil multivibrátort (például az olcsó és közismert 555 típusú IC-vel), a kimenetén LED és hangszóró lenne (persze áramkorlátozó ellenállásokat sorbakötve), a frekvenciameghatározó kondenzátornak pedig a helye ki lenne hagyva, ide tenném a tesztelendő kondenzátort. A LED villogna, kisebb kapacitású kondenzátor esetén a hangszóró sípolna, ha jó a kondi. Sőt, egy idő után a hang frekvenciája alapján elég jól meg lehet saccolni a kapacitását.
      A beépített kondi tesztelhetősége attól függ, mik kapcsolódnak vele bárhuzamosan. Ha például tekercs vagy kis értékű ellenállás, akkor nem tesztelhető, nem is mérhető, nincs mese, legalább az egyik lábát el kell emelni a NYÁK-ról a tesztelés idejére.

    • @joeazigazi1802
      @joeazigazi1802 2 года назад

      @@csabamolnar866 Köszönöm az ötletet -- ez nagyon praktikus kis megoldás ,és idő spórolás egyben ../látni ,hallani/ egyben -- már csak az a kérdés ,hogy esetleg építve van ilyen valahol ? Mert ugyebár ez is tök jó szerkezet ..

  • @janosjuhasz6837
    @janosjuhasz6837 3 года назад

    Ezzel, vagy a színes kijelzős eszközzel a panelen lévő kondit lehet tesztelni?

    • @csabamolnar866
      @csabamolnar866  3 года назад

      Nem lehet. Azért nem, mert egy kondenzátorral bármi lehet párhuzamosan, így az lehetetlenné teszi a helyes kapacitásmérést.

    • @janosjuhasz6837
      @janosjuhasz6837 3 года назад

      @@csabamolnar866 Köszi. Egy másik YT videóban láttam, hogy valami ESR mérővel nézték a panelen a kondikat. Erről mi a véleményed? Látom, ez is tud olyat mérni.

    • @csabamolnar866
      @csabamolnar866  3 года назад

      @@janosjuhasz6837 Egy ellenállás mérő multiméter úgy tud ellenállást mérni beforrasztott ellenálláson, hogy a multiméter mérőfeszültsége kisebb, mint a félvezetők nyitófeszültsége, így a félvezetők még nem kezdenek el vezetni, ezért nem söntölik az ellenállást. Viszont, ha az ellenállással párhuzamosan kapcsolódik induktivitás vagy bármi, ami már 0,2 volt körül is vezet, akkor ezzel a módszerrel nem mérhető az ellenállás értéke. Kondenzátornál hasonló módszer elképzelhető, de bizonytalan eredményt adhat, ezért mondom azt, hogy ilyet nem tud mérni.

    • @janosjuhasz6837
      @janosjuhasz6837 3 года назад

      @@csabamolnar866 Hát nincs mese.Legalább az egyik lábat ki kell forrasztani. Köszönöm a gyors válaszokat.

    • @demonmaler3010
      @demonmaler3010 3 года назад +1

      @@janosjuhasz6837 Bizony !!

  • @feri950
    @feri950 2 года назад

    Lehet, hogy buta kérdés, de tápegységről lehet üzemeltetni?

    • @csabamolnar866
      @csabamolnar866  2 года назад

      Igen. Azt nem tudja az elektronika, hogy 9 voltos elemről vagy 9 voltos tápegységről kapja a tápfeszültséget, ezért ugyanúgy fog működni. Viszont mivel úgyis kikapcsol rövid idő után és kikapcsol állapotában egyáltalán nem meríti az elemet, nem látom értelmét a tápegység használatának.

    • @feri950
      @feri950 2 года назад

      @@csabamolnar866 Köszönöm a gyors válaszát. Nálam gyorsan merül az elem.

    • @csabamolnar866
      @csabamolnar866  2 года назад

      @@feri950 Ezek a kis mérőműszerek úgy működnek, hogy egy külön áramkör (ha jól emlékszem, két tranzisztoros) biztosítja, hogy kikapcsolt állapotban szinte nulla áram folyjon. Ez annyit jelent, hogy jóval kevesebb, mint 1 uA, csak nA (nano-amper) tartományba esik, ami az elemet nem meríti le kikapcsolt állapotban. Ezt úgy tudja megnézni, ha egy árammérőt sorba kötve az elemmel, megméri ezt a kikapcsolt áramot. Ha ez nagyobb, mint 1 uA, akkor nem jó benne valami vagy esetleg nem így oldották meg, hogy kispórolják ezt a néhány plusz alkatrészt. A másik ok lehet az is, ha pont bekapcsolt állapotban vesz fel nagyobb áramot, mint ami indokolt lenne. Ezt okozhatja például az, ha mondjuk a mikrokontroller két lába között (vagy bárhol máshol) ónzárlat van és emiatt bekapcsolt állapotban plusz áramok folynak, ha az egyik láb L, a másik H szinten van. A harmadik eset, hogy nincs semmi baj, de olyan sokszor, szinte folyamatosan használja, hogy emiatt merül le az elem. Mindhárom esetre megoldást jelent egy 9 voltos tápegység az elem helyett, ahogy azt eredetileg kitalálta.

    • @feri950
      @feri950 2 года назад

      @@csabamolnar866 Köszönöm Ezeket mind megfogom nézni.

  • @istvantosoki966
    @istvantosoki966 3 года назад

    Hol lehet megvásárolni? Linket kérek szépen! :) Köszönöm. :)

    • @csabamolnar866
      @csabamolnar866  3 года назад +1

      Én évekkel ezelőtt az Ebay-en vettem
      www.ebay.com
      Ezen belül az Ebay keresőjébe beírva:
      LCR-T7
      megjelennek a jelenleg legkorszerűbb és már rendesen, dobozba épített változatok.

    • @istvantosoki966
      @istvantosoki966 3 года назад

      @@csabamolnar866 Nagyon szépen köszönöm. :)

    • @zoltanskerlecz9670
      @zoltanskerlecz9670 3 года назад

      A BANGGOOD-on szép színes kijelzővel pár ezerért összerakva vagy kitt formájában.

  • @zoltankecse991
    @zoltankecse991 3 года назад

    Jó lett a videó! Köszi! :)

  • @zoltankecse991
    @zoltankecse991 3 года назад

    Feliratkoztam! :)