Lehetne esetleg, hogy bővebben legyen szó a következményekről? Csak mert nem hiszem hogy ezzel annyi a baj hogy megrepedt. Arra gondolok itt, hogy vissza kell e bontani például, de amik a legfontosabbak, egy ilyen munkára lehet e mondani, hogy szándékosan veszélyezteti a leendő lakókat, a lakók életét, mik ennek a jogi következményei, mert számomra ez életellenes bűncselekmény, és például kinek kell fizetni a javítást és vállalni a felelősséget, mind anyagilag, mind törvényileg? Köszönöm ha a jövőben lesznek ilyen kiegészítések, mert ezek nagyon fontosak. Meg kell állítani ezeket!
Ebben az országban? Ahol a falu embre villanyt is szerel aztan 2 nap mulva meghal az akinél szerelt? (volt róla hír, ki tudja mennyi ilyen van) Ahol az autokat is bontják, átpítik, pénzért műszakit kapnak az életveszélyes járművek is? Ahol a gáztberendezéseket is olyanok kötik akiknek papirja sincs? Papir és ismeret, tudás nélkül csinálnak mindent. Akkor rajzot hogyan tudna olvasni ha sohasem tanulta, csak látta és jön az így csináljuk szöveg. Mikor kell ezeknek szólni, hogy rosszull csináltad egész életedben? Nincsenek nagy reményeim, elvárásaim. Sajnos kevés a jó szakember, sok a kókány mekkelek.
Üdv, mindenkinek. Én villanyszerelőként szólok hozzá. Nem kritizálni szeretnék inkább egy kis saját szakmám szemszögéből egy észrevétel. Látható volt, hogy a villanyász kolléga a nyílászárók felett vezette a nyomvonalat valamelyik áramkörnek. Nem vagyok rá büszke de én is csináltam már ilyet. Van, hogy az ember nem tudja máshol vinni, mert valahogy egy ház tervezésénél a tervező még nem halott arról, hogy bizony egy épületbe be kell szerelni az épületgépészetet és a az elektromosságot. Sok esetben nem terveznek helyet ezeknek a rendszereknek. A villany tervezéséről pedig a beruházó legtöbb esetben sajnálja a pénzt. Ha készül is, az legtöbbször egy sematikus rajz. Úgy van a tervező, hogy old meg ahogy akarod. A szakmám meghatározása szerint, tervutasítás alapján kellene a kivitelezést elvégeznem... de ha nincs egy normális terv. Továbbá a szakipari tervezőket senki nem hangolja össze, sok esetben az egyik terv üti a másikat. Mert a papír meg a tinta mindent elbír. Száz szónak is egy a vége. Én is úgy gondolom, hogy a sok kis apró v nagy hiba összeadódva nagy bajt tud okozni. Ezért kell az embernek mindíg a tudása legjavát nyújtania de a jó kivitelezéshez a tervezőknek és a műszaki ellenőröknek is tevékenyebben részt kellene venniük, hogy időben kiderüljön ha valamit elnézett a szaki. Bár ebben a videóban meglehetősen sok mindent néztek félre. Bocs ha hosszú voltam. Sziasztok!
A villanyszerelők nagyrésze szarik a statikára. Simán bevésnek egy 600x400-as elosztót egy ajtó melleti pillérbe. De a 10-es válaszfalba is vésnek 40-es csövet.
8:00 -nál azért a tervezett sarokpillér mellé falazandó 21 cm-es vázkerámia falszakaszocska az meg mondjuk tervezői hiba, mivel vázkerámiából pillér-szerű falazat min 50 cm kéne hogy legyen, azaz itt a sarokpillért kellett volna azzal a 21 cm-el megnagyobbítani. Mondjuk a kivitelezés szempontjából most olyan mindegy, csak mondom...
Teljes agyrém az egész építőipar úgy ahogy van. Nagyon alacsony a színvonal. Nincs arányban az ár érték, pontosabban köszönőviszonyban sincs. Vannak sokan akik ilyen minőségű termékért güriznek szinte az életük végéig.
Egy tragédia a magyar építőipar. Mi 1 éve újítjuk fel a házat, de gyakorlatilag 10-ből 8 munkafolyamatot elrontanak, amit vagy kijavít a kivitelező, vagy inkább megbízunk egy másik kivitelezőt, mert nem akarjuk, hogy az előző gányoljon tovább. Hozzáteszem, hogy ezek a szakmunkások többet keresnek, mint egy szakorvos. Az a szégyen, hogy 1 év alatt több műszaki tudás jött fel rám, mint azokra a kóklerekre, akik 10-30 éve ezzel foglalkoznak. Lassan már tényleg ott tartunk, hogy ezek a “szakik” napi 100.000-ért, csak akkor képesek normálisan megcsinálni valamit, ha ott áll a seggükben egy építészmérnök. Tisztelet a kivételnek. Siralmas a helyzet :(
Nem véletlen hogy a saját pavilonunkat négy ajánlatkérés után végül én csináltam meg, a legolcsóbbhoz képest is fele áron, sőt, egy Makita gérvágóval együtt.
25 éve vettünk egy leszakadt födémű romot közművek nélkül. Zöldkártya nélküli pollutikai menekültként eleget melóztam a tengerentúl építkezéseken, hogy rámragadjon ez-az - bár a statikai érzék azért kicsit genetikailag is jön némely emberrel. Szüleim tatarozásfüggők, szóval nagy örömmel láttak neki elkölteni a mi pénzünket, hogy sértődés nélkül el lehessen ezt sikálni, pár hétbe került... és abba, amit utólag kellett rákölteni. A gázhoz amúgy is embert hívtunk volna, vele nem is volt különösebb baj, de a többi: rázó csapok és falak, egy darabban leeső 35 kg-os vakolmány (még csak nem is portalanított előtte, nem, hogy bevizezte volna a falat), az aknában 100 m3 elfolyt víz. A többit mi csináltuk - kéziszerszámokkal és bontás anyagokból... cementért zsákonként jártam a tüzépre, talicskával. Érdekes, mindezzel soha semmi gubanc nem akadt... ahogy a 37 m2-es kisházban sem, amit teljesen le kellett bontanom, és alapoktól újrahúznom, közműveznem. Pedig zenész vagyok. A fizikai munkával meg csak annyi a bajom, hogy szétcseszi a zenész kezeimet... igaz, azóta meg is vénültem kissé. De bármi akad, csak szaki ne legyen a közelben, mert esküszöm, megkergetem egy deszkával! Inkább megbuherálom magam.
A 1:03-nál említett csőről szeretnék kérdezni. A 110/125 lefolyó az kg cső. A kicsi mellette tényleg KA cső. De ha egyszer kg-ből nem lehet kapni 50 mm-es sőt 110-es alatt semmilyet akkor mivel kellene csinálni? Az nem működik, hogy szűkítőt teszünk rá mert akkor a rétegrendbe bajosan fér bele.
Jónapot. Ilyen esetben ki fizeti ki a tulajdonosnak a kárt? Vagy, a vállalkozó új házat építtet? Itt hibázott a kivitelező súlyos kárt okozott amit élete végéig nyöghet a hitel miatt. Nyilván hitelből tudja meg csinálni mivel a tulajdonos már fizetett nem keveset.
@@SzakiEllenorazért le a kalappal a "cég előtt", hogy ilyen házakat építenek! Azonnal hagyja abba amit "csinál"! Az egy dolog, hogy a válaszfal téglákat nem tették fél tégla kötésbe. Ahogy látom 5 centi kötések vannak felháborító mint kőműves!!!! Ezek a szakma aljai! Ezek ha kőművesek akkor én ügyész vagy bíró!?
Csak egy megjegyzés! Amikor Fóton csatornáztak mindenkinek szürke csövet adtak a telek belső megoldásához! Nálam nem volt gond mert már előre megcsináltam, narancssárga csőből, a szürkét elhasználtam máshova!
Nagyon jó a videó. Ha jól értem ezen a házon ilyen beton gerendás födém van (sajnos nem tudom a pontos szakmai megnevezést). Ha monolit vasbeton lett volna akkor is így "megindul" az épület, illetve akkor is dózer lenne ahogy mondtad a korábbi videóban.
Ha ezt terv szerint építik, már az is jó lett volna. Vasalt alap-vasbeton pillérek és vasbeton pallós födém (nem gerenda, hanme 1,2 méter széles előregyártott lapok), egy korrekt koszorúval. Én lemezalapot csináltam volna, VB pillérekkel, és monolit, azaz helyben öntött komplett födémmel-VAGY korrekt koszorú, egy rácsosztatós tető-födémmel.
0:58-nál: a nagyobb átmérőjű, kb. 110-es beállás narancssárga KG-vel lett megcsinálva, csak a védőcső szürke, védőcsőnek pedig megfelel a szürke is. A tőle jobbra lévő kisebb (ránézésre 63-as) csőből pedig eleve nincs narancssárga. Meglátásom szerint ez így azért nem teljesen rossz. Sajnos látni ennél sokkal kókányabb megoldásokat kis hazánkban. Mindenesetre szomorú, hogy így összerepedt az épület a vállalkozói spórolások, kapkodások miatt, pláne, hogy ez az építtetőnek csúnyán sok pénzébe került.
Kedves Péter! Nagyon sok videó készül a különféle hibákról, de kevés infót találok a megoldásokról. Tudna arról kicsit bővebben beszélni, hogy ha adott egy ilyen hibásan kivitelezett ház, milyen megoldások jöhetnek szóba? Létezik olyan technológia, amivel helyrehozható, vagy ez menthetetlen? Engem nagyon érdekelnének az új eljàràsok, amik manapság léteznek (pl. különféle injektálásos technikák) Milyen problémák javíthatók es melyek nem?
@@SzakiEllenorszerintem jobb egyszerűbb és ami nem mindegy, hogy stabilabb és jobban meg lesz építve! Mert így ez ebben a formában nem adok neki újabb 2 hónapot de lehet sokat mondtam!
Nade ki az az építkezésen aki a kőművesmunka közben felülbírálja a építészmérnököt hogy,-Á,nem kell oda beton pillér/áthidaló,jó lesz oda a vázkerámia is?
Lehet az a kubikos volt, aki a falat húzta fel. Életében nem látott még tervrajzot vagy totál telibe sz..ta, hogy mi van rajta. Viszont a vállalat felelőssége, hogy megfelelően (szakmailag helyesen) és a tervek szerint történjen a kivitelezés.
Kedves Mindenki! Ugye nem azt akarja mondani a Szaki ellenőr hogy a villanyszerelő horonymaróval vágott 25 mm-es hornya miatt repednek a 40 cm vastag falak? 100 éves vályokházaknak meg meg sem kottyantak a kalapáccsal vésett kráterek. Ha ez a vésés gondot okoz egy "korszerű" falazatnál, szerintem jobb ha maradunk egy régi kádárkockánál vegyes falazattal. 😅 Az szinte mindent kibír.
@@SzakiEllenorha jól láttam,ikerház. A másik fele is ilyen gatya? Katasztrófa,ami az építőiparban megy...Egy kisebb afrikai állam éves költségvetése és dől össze...
Meddig lehet elmenni ezzel? Omlott mostanában össze épület Magyarországon, kivitelezési hiányosságok miatt? Mivel már 20 éve is széles körben elterjedt probléma volt, hogy az újépítésű házak áznak, balesetveszélyesek, stb. nem kéne valamit az államnak lépnie esetleg??
Nem véletlen hagytam abba kivitelezést! Elegem lett a sok kóklerrel való versenyzésből! Volt, hogy vissza mondtam a megrendelőnek a födém betonozást ahogy ki nézett a vas szerelés és a zsaluzást meg inkább hagyjuk! Direkt mondtam neki, előtte meg nézem!A koszorú hatos vassal a pillérenek a ki állása is! Az még a ha a tortán, hogy a betonból jó, ha öt centire áltak ki pillér állások. De hát jön a beton mondja az ember! Az nap buktam négy ember bérét és az én munka díjamat!
@@gyulapeterszabo7587az a baj, hogy pont annyiba kerül a kókler mint az aki nem kókler. Hogy döntöd el? Ez egy 100 millás ház. Ebben melyik része olcsó? :)
Egyedi, üzemben előregyártott födém vagy szeglemezes tető méretezését sosem csinálja a tervező. Ahány gyártó annyi rendszer. Teljesen rendben van, hogy egy körüreges födémpanel vasalását, gyártmánytervét a gyártó tervezi. Azért nem kell mindenben a hibát látni.
Ez csak az én véleményem, de a tervező nem intézheti el, az egészet egy mondattal a statikus vagy építész műleírásban, tervezheti a cég a saját rendszerében de a tervcsomag részét kell, hogy képezze. Tehát a tervező kérje meg a gyártót tervezésre és a tervet illessze a tervcsomagba, másrészt, ha nem így történik akkor akár a gyártói terv ütközhet is az építész tervvel, hisz nem volt összefésülve.
@@Tazsam84 Igazad is lehetne, de a legtöbb esetben a generálkivitelező (mert ugye senki nem olyan hülye hogy 10 szakági kivitelezővel szerződjön) saját kompetenciája, hogy pl egy szeglemezes tetőt kivel-hol gyártat. Ilyenkor kidobott pénz a tervezővel megterveztetni valamit amit aztán újraterveznek... Egy körüreges panelt pedig azt gondolom amúgy is úgy gyárt a gyártó, ahogy ő jónak látja, senki nem fog statikus terv alapján egyedi panelt gyártani. A koszorú persze más tészta de itt nem erről volt szó.
@@74gaber lelkiismeretes tervező megtervezteti egy gyártóval, tervre illeszti és megjelöli a gyártót, ezután a kivitelező felelősége, ha gyártót vált, bizonyítani a műszaki egyenértékűséget és megoldani az esetleges terv ütközeseket. A szeglemezes tető esetén meg kár vitatkozni, tudtommal még mindig csak egy magyarországi gyártó használja a vastagabb lemezeket, a többivel kár is foglalkozni ilyen téren. Meg más téren is mert semmilyen tűzvédelmi előirást nem tud a szeglemezes tető teljesíteni, legyen ez később egy külön fejezet.
Nem Kína vagy India, azok jobban megcsinálták volna... A Kínai cuccok is lassan sokkal jobbak mint az Európaiak. Román.. Ilyet magyar ember nem csinál, még anó a Román vállalkozónál láttam ilyeneket, meg még cifrább dolgokat is.😉 Legjobban akkor sírtam a röhögéstől, amikor a brigád magára lett hagyva, és egy ha jól emlékszem 120 cm belmagasságú házat csináltak meg, szerencsére csak az első szintnél tartottak... De volt már hogy a vizet teljesen megcsinálták, levakolták, burkolták és miután megszáradt a fuga, utána nyitották rá a vizet... Ja elfelejtették a kötéseket leforrasztani...🤣 letekerték a padlófűtést, lebetonozták, és amikor a nyílt lábáztatónak zsaluzták fel a vízvetőjét, megfúrták a csöveket. 2 hét alatt elfelejtették hogy ott van padlófűtés... Az munka ára sohasem tükrözi a munka minőségét. Egyszer hívtam ki ablakos brigádot hogy berakjon 2 60x40-es és egy nagyobb 170x140-as ablakot, soha többet... Szinte anyag árban dolgoztak, sokan dicsérték őket, de a három ablak munkadíja közel 180e volt kb 6 éve. és a minősége semmi. Az ablakot a púrhab tartja, folyton elállítódik, lehet utánállítani. Ahhoz az ablakhoz amit én raktam be egyedül nem kellett még most sem hozzányúlni, már vagy 12 éve... Simán nyílik, záruk, stabil, és a purhab kb 4-5mm vastag körülötte... Nem értek hozzá, ez abból is látszik, hogy oldalanként 3 db csavarral húzattam be egy kisebb 120x140-es ablakot. Sajnos magyarországon nagyon kevés már a megbízható munkás, sokan kimennek. Az ablakos is aki nálunk volt, kiment németbe, ez volt az utolsó munka amit itt csinált Régebben a 6-8 fős brigád,ból 2-3 volt a rendes munkás. Ha a többin múlt volna akkor a munka így nézett volna ki mint a fenti videóban. De az a 2-3 megkövetelte, megcsinálta a munkát rendesen... Sokat változott az építő ipar ahhoz képest mint amikor én is benne voltam... Amikor villanyt szereltünk és olyan helyen kellett elvinnünk a nyomvonalat, ahol necces, a dolog mindig építettünk mi be egy áthidalót a saját nyomvonalunk fölé. Nem ért be teljesen, de simán lefedte a gyengítést amit csináltuk... Habár azt nem értem, hogy miért nem bérelnek fel ilyen esetben egy felülvizsgálót, amikor az épület még csak ilyen állapotban van, ha mást nem akkor a tervekkel össze tudta volna hasonlíttatni. Ha már elvan fedve akkor természetesen bukta a dolog. Mint amikor a Román + C brigád felújított egy házat, a szigetelést is kispórolta, úgy hogy amikor a tulaj kiment megnézni, a résekbe beraktak vastagabb hungarocel csíkokat, amikor elment kivették, és folyatták a ház burkolását valamilyen lappal. szigetelés minden nélkül csak légüres tér. Szerencsére időben észrevették..😎 A tervezőkkel is vigyázni kell, húgomnál kész ház felújítás és hozzá építése van, és a tervező mérnök asszony az mellett hogy nagyon érti a szakmáját nagyon le akarta húzni a húgomat. két tervezési díjat akart fizettetni. Új ház építését és régi felújítását is beleszámolta. vagyis tervezési díj x 2 🤣 Nagyon résnél kell lenni, és mindig kell kérni különvéleményt.😎
Értem én, hogy divat szidni a vállalkozót, de vajon a felelős műszaki vezető (bár mondjuk ő a kivitelező embere) és a műszaki ellenőrt nem kellene pellengérre állítani? Főleg a műszaki ellenőrt, hiszen neki lett volna a feladata az ilyenek kiszűrése - ráadásul őt a megrendelő fizeti, neki minden körülmények között a megrendelő érdekét(!) kell képviselnie (még akár a megrendelő akarata ellenére is). Ezek alapvetően nem rejtett hibák, nem arról van szó, hogy mire a műszaki ellenőr kiért, addigra a kivitelező elfedte a hibát.
Nem kötelező műszaki ellenőrt fogadni és jó eséllyel itt nem is volt. Persze mióta megy ez a csatorna, nehéz lenne vitatkozni azzal, hogy mindenképpen érdemes felkérni. Itt a legnagyobb hunyó a Felelős Műszaki Vezető és sajnos nem csak itt, hanem nagyon sok más helyen is, mivel még csak nem is látja az épületet, már írja is alá az építési naplót (pontosabban a nevében maga a kivitelező!!!), hogy minden tervszerűen készült el. Szerintem az országban tevékenykedő FMV-k 90%-át eltiltanák/leültetnék, ha valóban működne és felelősségre vonna az Építésügyi Hatóság/bíróság.
@@RaptorBandi Emlékeim szerint ha nem egyetlen vállalkozóval köt a beruházó szerződést (azaz nincs generálkivitelező), akkor kötelező a műszaki ellenőr. De kétségtelenül a FMV felelőssége is fontos -jogilag ő a felelős, de ő a kivitelező alkalmazásában áll. A műszaki ellenőrt pedig a beruházó bízza meg, a beruházó, az ő érdekeit kellene védenie.
Ez a kivitelezés szánalmas, aggasztó, vérlázító! Nem vagyok mester és minden tiszteletem a a sok kivételesen jó szakembernek, mert tudom sok van! De így én egyedül megcsináltam volna, ha nem jobban. ( igaz vagy 5 év alatt 😅 )
@@RaptorBandi Generálkivitelezői oldalról írok, ha magánembernek kivitelezünk, minden esetben ragaszkodok hozzá, hogy szerződjön le egy általa megbízhatónak ítélt műszaki ellenőrrel. Az ok végtelenül egyszerű, én nem akarom és költségkeretem sincs megtanítani a megrendelőt építkezni, főleg nem akarok youtube videókkal vitatkozni, egy műszaki embert kérek a tárgyalóasztal túl oldalára, legyen bármilyen szigorú, akivel át tudjuk beszélni az esetlegesen felmerülő módosításokat, az elkészült munkákat és elszámolásokat. Hozzáteszem, nem is emlékszem olyanra, hogy problémám lett volna valaha műszaki ellenőrrel, bizalmatlan megrendelővel akit a saját műszaki ellenőrével ketten sem tudtunk meggyőzni, hogy márpedig teljesen szakszerű munkát lát viszont már igen. Nem véletlen, hogy a szakszerű kivitelezők jórészt elmozdultak a közületek felé. Én nagyon sajnálom a bizalmatlan légkört és a sok kóklert de tényleg szürreális, ha valami témához alig kapcsolódó youtube videót mutogat a megrendelő, hogy szerinte így kellene, én pedig szakirodalommal próbálom meggyőzni, aminek a nyelvezetét sokszor sajnos nem is értheti - és ez sajnos egy valós példa -, ahelyett, hogy a projekt haladna aminek az állása nem olcsó móka a kivitelező számára sem.
@@Tazsam84 akkor sajnos Te vagy az egyike a nagyon keveseknek, akik így gondolkodnak kivitelezői oldalon. Nagyon jó lenne ezt a szemléletet terjeszteni. Egy kivitelező szájából lenne a leghitelesebb.
Nem az építési vállalkozót akarom védeni, de a statikus terven is van néhány hiba ami azonnal jelez hogy itt a statika sem hiánytalan vagy tökéletes. Nem csak az elmászott sraffozasra gondolok, vagy nem jó kivonatra, hanem például hogy a nyílászáró és a mellé tervezett pillér között ki csinál 21 cm "tégla pillért"?!
A statikus műleírásban az a rész, hogy a födémpanel vasalását a gyártó adja miért probléma? Leier adja a fesztáv függvényében, ő gyártja a vasakkal együtt. A bekötővasak, felbeton vasalás a statikus feladata, de a födémpanel vasalás tervezése véleményem szerint a gyártó feladata
Azt a műszaki ellnőrt is elővenném, aki a kiviteli tervek alapján ezt tovább engedte így építeni. Mi a szart nézett akkor össze a terv - kivitelezés - építrsi napló viszonylatában??? Büntetőjogi felelőssége biztos van, amint egy független statikus felméri a jelenlegi állapotot és kimondja, hogy az épület életveszélyes! Ahogy előttem is írták kíváncsi lennék a nyomonkövetési videóra, mit tudott a tulajdonos elérni a hatóságoknál???
Vajon kötelezővé lehet e tenni, hogy a kivitelezőnek magának keljen ellenőrt alkalmaznia, bizonyos körűlmények között? A bizonyos körűlmény, az épület jellege, Lakó, egyéb, Az épület kivitelezésére fordított összeg, ennyitől felfelé, Az épület helye, például mezsgyehatár, stb.
A Felelős Műszaki Vezetőnek (FMV) pontosan ez a szerepe és felelősségi köre. A kivitelezőnek kötelezően kell megbíznia az FMV-t. Viszont, ahogy előttem is írják, nagyon sok esetben még csak az építkezést sem látja, hanem aláír. Pontosabban maga a kivitelező teszi meg a bejegyzéseket az e-naplóban az ő nevében... Pedig az FMV-nek büntetőjogi felelőssége van.
Bevezetném, hogy minden hitelre lakást vásárlónak mindent megelőzően kötelező legyen részt venni egy 2-3 napos felvilágosító, kijózanító tanfolyamon, hol szembesítik őket ezekkel a dolgokkal. Mielőtt felveszik a 100 millió hitelt hogy aztán odaadják az éppen aktuális kóklernak...
Nem azt kellene bevezetni, hogy az adott kokler csak olyan osszegu munkat vallalhasson el, amekkora osszegre van fedezete ha kartalanitani kell, vagy kotelezo felelosseg biztositasa legyen? Mert az nonszesz jelenleg, hogy pucer seggel, nulla tokevel rendelkezo “vallalkozo” elkerhet szazmilliokat a munkara, de ha gond van, akkor egy doboz gyufa nincs a neven amit belehetne rajta vasalni.
@@rndgrooves Jogszabályok szerint a vállalkozó a felelős, de nálunk nincs jogbiztonság, soha nem is lesz, ezt el kell fogadni. Mint ahogy a politika se lesz sohase más mint amit már jól ismerünk. Emiatt kell felvilágosító megelőzést végezni, az kivitelezhetőbb mint egy bírósági per...
Sajnos ezek olyan összetett hibák,hogy itt a koszorú bontás után lehet csak kifogástalanul helyreállítani ezt az épületet.A pillérek helyén a téglafalat 1-1méterig függőlegesen elbontani hogy visszaépítve a téglák kötése rendben legyen,majd az alapban függőlegesen vasalni mind a 10 pillért.Hosszú peresedés a műszaki ellenőrrel és a kivitelezővel is.Még az albérlet árát is .ha oda kellett költöznöm ez miatt.Ha én kifizetek 40 millát egy házra,amiben az utódaim is lakni fognak nem ezt várom el.
A kínai tofu-dreg projektek magyar változata, csak itt nem lelövik a felelősöket utána a főtéren, hanem új céget alapíthatnak és folytathatják az egészet tovább.
Ez a ház bontás ugye? Ekkora statikai hiányosságokkal...nem nagyon látnék más lehetőséget. Eladni valaki másnak ilyen állapotban gyakorlatilag életveszélyes épületet szintén szemétség lenne. Vajon van -e esély a tulajdonosnak valamilyen kártérítésre? Vagy a teljes vételár visszatérítésére? Vagy az éppíttető saját költségén való teljes újjáépítésre?
A vételár visszatérítését szerintem kevés lenne mert időközben egy ilyen epulet ára már bőven 30%-kal megemelkedett. Tehát a kártalanítást az jelenértéken kellene megcsinálni. Megítélésem szerint bár tartok tőle a bíróság nem így gondolja.
@@SzakiEllenor A Magyar "jogszolgáltatást" általam csak kicsit (hallomásból) ismerve szerintem is prognosztizálható hogy csak a papíron áfás számlán leírt költségekkel számolnának. Hogyha mégsem akkor a jelen árat ugyan számolnák és a per majd 3-5 év múlva lesz jogerős másodfokon is azzal meg szintén sokra nem megy majd akkor a tulajdonos főleg ha a statikai veszélyesség miatt mondjuk ki kell költöznie albérletbe is "jópénzért"...
Na most számora nem derült ki pontos hogy teljes mi van, a piros vonal mentén repedt meg ha jól értem, oke történtek sporlásáok, de gondolom ezen felül az alappal is gondok lehetnek ?
Ezt én nem bírtam idegekkel végignézni. Az ilyen tetvet még a ravatalon is ütném...🤦♂️ Részvétem a tulajnak. Remélem hamarosan a kivitelező anyja is fogadhatja a részvétnyilvánításokat.
Régebben (purhab előtt) ún. "ferencjóskát" használtak ablakok körüli kitöltésre. Helytáll még ez a kivitelezés? (ha jól tudom, a ferencjóska egy "erősebb" malterbe kevert sóder)
Még az a szerencse, hogy földszintes ház. Nekem is ilyen födémrendszerem van, igen jól ismerem, Az hogy vázkerámia blokkra közvetlenül lehetne fektetni habarcságyra azt nem hiszem. ilyenkor teherelosztó koszorút írnak elő a terhelt falakon.
Aljzatnál szerintem nem gond, de ez itt a szerelőbeton volt, ami meg ugye teherhordó vasbeton szerkezet. A vezetősáv betonja és a közé öntött nem fog megfelelően összekötni.
Ledrótkefézni a felületet, só kivirágzás elleni adalékszerrel átkenni, nagyobb, szennyezett felületeken előfröcskölő használata erősen javasolt. Egyébként semmilyen tapadása nem lesz a vakolatnak!
Ahol vastagon salétromos azt drótkefével letakarítjuk, Stopsó vagy ehhez hasonló anyaggal átkenjük. Ezeken a felületeken akár kézi, akár gépivakolás lesz, használunk előfröcskölőt. Még akkor is ha a szaki törli a hozzászólást!
Tisztelt Péter, az lenne a kerdesem, hogy ilyenkor az ingatlantulajdonos szamithat-e valamilyen karteritesre? Mik az ingatlantulajdonos lehetosegei ebben a helyzetben? Nyilvan ez a hiba nem javithato ki, ehhez majdnem mindent ujra kene csinalni…. Szerencsere nem vagyok erintett, de sok helyen tapasztalom ezt a fajta minoseget, es a tulandonosok altal a merhetetlen elkeseredettseget.
Nem. Csak a bíróság állapíthatja meg a károkozás tényét. Egy per meg évekig tart. Addig általában jogutód nélkül megszűnik a beruházó cég. Még a perköltség is a felperesen ragad. A büntetőjogi felelősség megállapításával sem kapja vissza a pénzét a vevő, ilyenkor az szokott kiderülni, hogy a felelős nincstelen.
" a szürke cső nem használható a talajba " akkor mégis hol lehet használni ? ez valami új szabály ? én úgy tanultam hogy a szürke cső BELSŐ szerelésre a sárga pedig KÜLSŐ szerelésre alkalmazzuk, de ilyet még soha nem halottam hogy talajba nem lehet rakni a szürke csövet. Mi baja lessz a talajban ????????
Rákeresel egy lefolyócső-gyártó katalógusára, és minden kérdésedre választ kapsz. Pl.: Pipelife Látom azóta sem megy ezért megkerestem neked bár nem vagyok szakmabéli: Tehát a vékonyfalú SDR 51-es (SN2) és a normál falú SDR 41-es (SN4) csövek ugyanolyan szürke színűek tudnak lenni ezért beépített állapotban nehéz megállapítani melyik-melyik. SDR 41-est valóban lehetne épület alá és attól 1 méterre ahogy mondod, de hogyan állapítod meg, hogy egy tróger nem kevert-e bele egy SDR51-est? Talán abból, hogy bizonyos méretekben nem gyártják? Bolondbiztos a narancs KG, mert az biztosan legalább SN4 vagy merevebb SN 8-as. "• az épületszerkezeten kívül (a felhasználási terület kódja: „U”) és • az épületszerkezeten belül (a felhasználás terület kódja „D”). A csövek és csőidomok „U” vagy „UD” megjelölése tehát a javasolt felhasználási területre utal, amelyeket az alábbiak szerint kell értelmezni: • U: kód az épülettől távolabb lévő területre, amelyhez a földalatti csővezetékrendszer csatlakozik; • D: kód az épület alatti és attól 1m-en belül eső területre, ahol a csövek és a csőidomok a földbe vannak temetve és csatlakoznak az épület talaj- és szennyvízelvezető csatornarendszeréhez." "Felhívjuk felhasználóink figyelmét, hogy a szabvány az SDR 51-es (SN 2) csövek alkalmazását a „D” felhasználási területre, azaz: épületek alatti és attól 1 m-re eső területre nem engedélyezi. (Az SDR 51-es SN 2-es csövek bármilyen elhasználás esetén körültekintő erőtani méretezést igényelnek! A PIPELIFE Hungária Kft ezeket a csöveket felszálló vezetékként javasolja alkalmazni.) Gyártmányainkon minden esetben feltüntetésre kerül a felhasználási kód. Kérjük, kísérjék figyelemmel a csövek, idomok gyári feliratait, amelyek eligazítást adnak a felhasználási területről. Erre a meg- különböztető jelzésre azért van szükség, mert a szabványok más követelményeket írnak elő az épületen belül, illetve az épületen kívül alkalmazható csatornázási rendszerekre. Az „UD” jelzésű csövek és csőidomok mindkét felhasználási területre kielégítik a követelményeket. (Megjegyzés: Az „U” kód nem tévesztendő össze a PVC-U megjelöléssel, amely a csőanyag nemzetközi jelölése. A felhasználás területi U vagy UD kódját ettől függetlenül kell feltüntetni a csövön, vagy csőidomon.)"
Szürke csövet olyan helyekre használják,ahol nincs terhelve nagyon(régi idők pvc-jével szemben már gyengébbek). A földbe manapság az erősebb narancssárga színű KG csöveket használják szenyvíz elvezetésre.
@@kajtar85 110-es méretnél nincs kisebb KG,ha jól emlékszem,de mint látom félre értetted a mondandóm. Ahol nem kap túl nagy terhelést. Összefolyókig,falba függőlegesen lehet rakni szürkét.De a mai szürke 110-est már nem ajánlják,mert rideg,vékony falú és könnyen elpattan(max társasházak,több szintes épületekhez központi szenyvíz elvezetésére,ahol rejtve van).
Elég durva hibák. A villanyszerelés pedig mindig kimarad a tervekből. És mindig van egy sziauram-okosan-baráti áron ember, aki az előírásokat ismerni se akarja. Van sok csalódás, amikor sok munka árán, a villamos oldalt előírásoknak megfelelően az igenyekre szabva megtervezve sok hitegetes után buktuk. Pedig tételesen volt minden, felvetve, hogy az anyagot magának szerezze be a lista alapján. (Volt aminél az anyag nem jön ki abból amiért felvállalták, majd félúton leléptek). VBF ellenőrként is van sok példa új kivitelezésekről, amit "30 éve így szoktuk mesterek" követtek el. A kedvenc mondat amit ilyenkor hallok: a szabvány fizetős, és honnan kellene tudnia melyik szakvány vonatkozik rá. :) Tehát elismerik, hogy kókányolnak.
Az ilyen házak plussz értéket képviselnek, el lehet adni mint szellemjárta kísértetházakat, néha hallani valami ropogást, morgást, kopogást mintha járna valaki a padláson, néha érezni valami hideg levegő beáramlást, és egy idő után a tulaj lehet a ház kísértete...
szomorú dolog ez sajnálom a tulajdonosokat meg azt a rengeteg építőanyagot ami el lett pazarolva mert sajnos a videók láttán ez egy gazdasági totálkár nem tudok elképzelni olyan opciót amitől ez az épület még jó lehet.. arra azért kíváncsi lennék hogy lakhatásra még meddig lesz alkalmas mert a látottak alapján már abban is kételkedem hogy ez még az.
Tisztelt Mérnöki Úr ! Ebben az állapotban,mennyire tartós a teherhordó szerkezet ? Kell e attól tartani,hogy a lakó ingatlan életveszélyes állapotba kerül? Tessék szíves erről is a szakmai véleményét,megfogalmazni.
Szerinted mivel ök is kivitelező cégeket alapítottak és ugyanilyen kifogásolható minőségben kiviteleznek tesznek lépéseket hogy felelősségre lehessen vonni egy kivitelező cég tulajdonosát? 😂
Én köszönöm, a munkád, mert jó lenne ha megtisztulna a szakma. Nem merek egy embert se hívni dolgozni, mert eddig mindegyik brigád csak kárt okozott a házamban. Kezdve a napelemesektől, egészen a nyílászárósokig. Az egész egy gány.
Az olcsó szakik ezt csinálják...én adok egy árat azt alád vállalnak min. 30%-al... sajna a megrendelők is sárosak... a generálos csak a haszonra hajt. tojik a minőségre..gyorsan. olcsó legyen de jó is??
Itt nem athidalo volt kisporolva, hanem 11 vasbeton oszlop. Amihez vasanyag, beton kell. Draga. Az athidalok felett meg a kisméretű teglak hianyoznak, az tobbe kerul, mint a 30as porotherm, meg tobb ideig is tart felfalazni...
Nem attól repedt meg az athidaló sarkánal, mert kisméretű téglával falaztak rá. Attól, hogy a tervező betont írt ki oda, még nem repedne meg. Megint a villanyszerelővel van a gond, aki az athidalók felett végigvéste! a nyomott övet.
Azt senki sem tartja be. Gondolj bele, létezik olyan fal egy lakásban amiben semmi sem fut? Se konnektor, se kapcsoló? Előfordul az is, hogy az elektromos főelosztótáblát vésik a mésztéglába, mert egyszerűen nincs más hely ahová lehetne tenni.
Jómagamn csak néhány évtizede dolgozom az építőiparban de nem szeretném ha ön lenne a műszaki ellenőröm. A 75-80%-a borzalmasan szakmaiatlan annak, amiről és ahogy beszél. És van benne egy csomó tárgyi tévedés is. Értem én, hogy úgy kell előadni, hogy Marika néni is megértse, de azért némelyik mondata annyira hülyeség, hogy egy technikus tanuló is a haját tépné. És az miLLLLLLiméter.
Lehetne esetleg, hogy bővebben legyen szó a következményekről? Csak mert nem hiszem hogy ezzel annyi a baj hogy megrepedt.
Arra gondolok itt, hogy vissza kell e bontani például, de amik a legfontosabbak, egy ilyen munkára lehet e mondani, hogy szándékosan veszélyezteti a leendő lakókat, a lakók életét, mik ennek a jogi következményei, mert számomra ez életellenes bűncselekmény, és például kinek kell fizetni a javítást és vállalni a felelősséget, mind anyagilag, mind törvényileg?
Köszönöm ha a jövőben lesznek ilyen kiegészítések, mert ezek nagyon fontosak. Meg kell állítani ezeket!
Erre én is kíváncsi lennék. Köszönöm
Tippre - semmilyen következménye nem lesz az ég világon... Mire 5-6-7 év alatt bármi történne a bíróságon addigra már 3 céget is megszüntettek.
Az "építő" vállalkozó legalább letudta cserélni a 2022es x6 os bmwjét 1 2024es x6m50d-re a lespórólt anyagok árából!
És ezek a mesterek mindíg Kapos bajszos ROMÁNOK, vagy csak simán sötétszürkék.
Önhatalmúlag eltérni a tervtől és életveszélyes épületeket tákolni nem jár valamilyen büntetőjogi felelősséggel? Vagy ne álmodozzak?
Szerintem itt megállna a foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés.
Ebben az országban? Ahol a falu embre villanyt is szerel aztan 2 nap mulva meghal az akinél szerelt? (volt róla hír, ki tudja mennyi ilyen van) Ahol az autokat is bontják, átpítik, pénzért műszakit kapnak az életveszélyes járművek is? Ahol a gáztberendezéseket is olyanok kötik akiknek papirja sincs? Papir és ismeret, tudás nélkül csinálnak mindent. Akkor rajzot hogyan tudna olvasni ha sohasem tanulta, csak látta és jön az így csináljuk szöveg. Mikor kell ezeknek szólni, hogy rosszull csináltad egész életedben? Nincsenek nagy reményeim, elvárásaim. Sajnos kevés a jó szakember, sok a kókány mekkelek.
@@SzakiEllenor A felelős műszaki ellenőrre gondolsz ?
Neki mindenképp, de volt aki a beruházó volt, és tudta, nem látja az FMV, cak aláír neki.
@@SzakiEllenor Az egy jo kis okirathamasitas pluszban :)
Üdv, mindenkinek. Én villanyszerelőként szólok hozzá. Nem kritizálni szeretnék inkább egy kis saját szakmám szemszögéből egy észrevétel. Látható volt, hogy a villanyász kolléga a nyílászárók felett vezette a nyomvonalat valamelyik áramkörnek. Nem vagyok rá büszke de én is csináltam már ilyet. Van, hogy az ember nem tudja máshol vinni, mert valahogy egy ház tervezésénél a tervező még nem halott arról, hogy bizony egy épületbe be kell szerelni az épületgépészetet és a az elektromosságot. Sok esetben nem terveznek helyet ezeknek a rendszereknek. A villany tervezéséről pedig a beruházó legtöbb esetben sajnálja a pénzt. Ha készül is, az legtöbbször egy sematikus rajz. Úgy van a tervező, hogy old meg ahogy akarod. A szakmám meghatározása szerint, tervutasítás alapján kellene a kivitelezést elvégeznem... de ha nincs egy normális terv. Továbbá a szakipari tervezőket senki nem hangolja össze, sok esetben az egyik terv üti a másikat. Mert a papír meg a tinta mindent elbír. Száz szónak is egy a vége. Én is úgy gondolom, hogy a sok kis apró v nagy hiba összeadódva nagy bajt tud okozni. Ezért kell az embernek mindíg a tudása legjavát nyújtania de a jó kivitelezéshez a tervezőknek és a műszaki ellenőröknek is tevékenyebben részt kellene venniük, hogy időben kiderüljön ha valamit elnézett a szaki. Bár ebben a videóban meglehetősen sok mindent néztek félre. Bocs ha hosszú voltam. Sziasztok!
Szia! Gábor vagyok újszentivanról és építkezek én is ,és teljesen egyetértek veled.
A villanyszerelők nagyrésze szarik a statikára. Simán bevésnek egy 600x400-as elosztót egy ajtó melleti pillérbe. De a 10-es válaszfalba is vésnek 40-es csövet.
8:00 -nál azért a tervezett sarokpillér mellé falazandó 21 cm-es vázkerámia falszakaszocska az meg mondjuk tervezői hiba, mivel vázkerámiából pillér-szerű falazat min 50 cm kéne hogy legyen, azaz itt a sarokpillért kellett volna azzal a 21 cm-el megnagyobbítani. Mondjuk a kivitelezés szempontjából most olyan mindegy, csak mondom...
Szuper videók, mindig lehet belőlük tanulni, köszi☺️👍
Teljes agyrém az egész építőipar úgy ahogy van. Nagyon alacsony a színvonal. Nincs arányban az ár érték, pontosabban köszönőviszonyban sincs. Vannak sokan akik ilyen minőségű termékért güriznek szinte az életük végéig.
10 db pillért pótolni egy kész házban, lehetetlen. Ez már mindig repedezni fog? Vagy lehet vele utólag valamit csinálni?
Egy tragédia a magyar építőipar. Mi 1 éve újítjuk fel a házat, de gyakorlatilag 10-ből 8 munkafolyamatot elrontanak, amit vagy kijavít a kivitelező, vagy inkább megbízunk egy másik kivitelezőt, mert nem akarjuk, hogy az előző gányoljon tovább. Hozzáteszem, hogy ezek a szakmunkások többet keresnek, mint egy szakorvos. Az a szégyen, hogy 1 év alatt több műszaki tudás jött fel rám, mint azokra a kóklerekre, akik 10-30 éve ezzel foglalkoznak. Lassan már tényleg ott tartunk, hogy ezek a “szakik” napi 100.000-ért, csak akkor képesek normálisan megcsinálni valamit, ha ott áll a seggükben egy építészmérnök. Tisztelet a kivételnek. Siralmas a helyzet :(
napi 100at kér egy szakmunkás? ezt nem mondod komolyan :O ???
Beszélhetnénk a szakorvosok tudásáról is.
Nem véletlen hogy a saját pavilonunkat négy ajánlatkérés után végül én csináltam meg, a legolcsóbbhoz képest is fele áron, sőt, egy Makita gérvágóval együtt.
Sajnos ez azért van,mert kormányunk jóvoltából,a hozzáértők már elmentek innen,a magyarnak meg "jó van az úgy"! Szánalom! 😢
25 éve vettünk egy leszakadt födémű romot közművek nélkül. Zöldkártya nélküli pollutikai menekültként eleget melóztam a tengerentúl építkezéseken, hogy rámragadjon ez-az - bár a statikai érzék azért kicsit genetikailag is jön némely emberrel. Szüleim tatarozásfüggők, szóval nagy örömmel láttak neki elkölteni a mi pénzünket, hogy sértődés nélkül el lehessen ezt sikálni, pár hétbe került... és abba, amit utólag kellett rákölteni. A gázhoz amúgy is embert hívtunk volna, vele nem is volt különösebb baj, de a többi: rázó csapok és falak, egy darabban leeső 35 kg-os vakolmány (még csak nem is portalanított előtte, nem, hogy bevizezte volna a falat), az aknában 100 m3 elfolyt víz. A többit mi csináltuk - kéziszerszámokkal és bontás anyagokból... cementért zsákonként jártam a tüzépre, talicskával. Érdekes, mindezzel soha semmi gubanc nem akadt... ahogy a 37 m2-es kisházban sem, amit teljesen le kellett bontanom, és alapoktól újrahúznom, közműveznem. Pedig zenész vagyok. A fizikai munkával meg csak annyi a bajom, hogy szétcseszi a zenész kezeimet... igaz, azóta meg is vénültem kissé. De bármi akad, csak szaki ne legyen a közelben, mert esküszöm, megkergetem egy deszkával! Inkább megbuherálom magam.
Végre Valaki szól hogy mennyre leromlott az építőipar Gratulálok
Szèp munka. Jön egy pici földrengès akkor kártyavár lesz?
nem kell ide földrengés elég neki 2-3 év... :(
A 1:03-nál említett csőről szeretnék kérdezni. A 110/125 lefolyó az kg cső. A kicsi mellette tényleg KA cső. De ha egyszer kg-ből nem lehet kapni 50 mm-es sőt 110-es alatt semmilyet akkor mivel kellene csinálni? Az nem működik, hogy szűkítőt teszünk rá mert akkor a rétegrendbe bajosan fér bele.
Akkor érdemes lenne megnézni a többi házat is.
Én inkább most azonnal állítanám le míg nem fejezik be!!!!
Jónapot. Ilyen esetben ki fizeti ki a tulajdonosnak a kárt?
Vagy, a vállalkozó új házat építtet?
Itt hibázott a kivitelező súlyos kárt okozott amit élete végéig nyöghet a hitel miatt.
Nyilván hitelből tudja meg csinálni mivel a tulajdonos már fizetett nem keveset.
hol volt a művezető, hol volt az ellenőr és mi van az e naplóban?
Az bisztos ha valaha az életben még 1x építkezek akkor csak a szaki ellenőrt bízom meg mindennel... Ide költöztettem az építkezés idejére 😅
de jobb ha te is ott alszol
Ellenőr nélkul meg tudod oldani egy gumi lövedékes fegyverrel! Közlöd a vállalkozóval ha nem lesz jó használni fogod!👌😊
@@mihalyturanyi6634 elég ha megnyalatja a csövét. A fémes ízt nem fogja elfelejteni.
És ilyenkor egyébként mi van? Ki tartozik felelősséggel? Mi lesz a következmény? Komplett tartóoszlopokat hagytak ki a házból.
Kanossza talán
Az lesz, hogy a kivitelező felszámolja a céget és más néven folytatja. Több ilyet láttam már sajnos, ismerőseimnek milliós kárt kellett benyelni.
Ez a cég tele van pénzzel, és sok projekttel...nem olyan egyszerű a lelépés...
@@SzakiEllenorazért le a kalappal a "cég előtt", hogy ilyen házakat építenek!
Azonnal hagyja abba amit "csinál"!
Az egy dolog, hogy a válaszfal téglákat nem tették fél tégla kötésbe.
Ahogy látom 5 centi kötések vannak felháborító mint kőműves!!!!
Ezek a szakma aljai!
Ezek ha kőművesek akkor én ügyész vagy bíró!?
@@SzakiEllenor akkor buta cég , minden építkezés egy projekt cég és annyi.
Csak egy megjegyzés! Amikor Fóton csatornáztak mindenkinek szürke csövet adtak a telek belső megoldásához! Nálam nem volt gond mert már előre megcsináltam, narancssárga csőből, a szürkét elhasználtam máshova!
Nagyon jó a videó. Ha jól értem ezen a házon ilyen beton gerendás födém van (sajnos nem tudom a pontos szakmai megnevezést). Ha monolit vasbeton lett volna akkor is így "megindul" az épület, illetve akkor is dózer lenne ahogy mondtad a korábbi videóban.
Ha ezt terv szerint építik, már az is jó lett volna. Vasalt alap-vasbeton pillérek és vasbeton pallós födém (nem gerenda, hanme 1,2 méter széles előregyártott lapok), egy korrekt koszorúval. Én lemezalapot csináltam volna, VB pillérekkel, és monolit, azaz helyben öntött komplett födémmel-VAGY korrekt koszorú, egy rácsosztatós tető-födémmel.
kész födém panel
0:58-nál: a nagyobb átmérőjű, kb. 110-es beállás narancssárga KG-vel lett megcsinálva, csak a védőcső szürke, védőcsőnek pedig megfelel a szürke is. A tőle jobbra lévő kisebb (ránézésre 63-as) csőből pedig eleve nincs narancssárga. Meglátásom szerint ez így azért nem teljesen rossz. Sajnos látni ennél sokkal kókányabb megoldásokat kis hazánkban. Mindenesetre szomorú, hogy így összerepedt az épület a vállalkozói spórolások, kapkodások miatt, pláne, hogy ez az építtetőnek csúnyán sok pénzébe került.
tulajdonos most már résen van, szegény még válogathat is a sok rés között
Kedves Péter! Nagyon sok videó készül a különféle hibákról, de kevés infót találok a megoldásokról. Tudna arról kicsit bővebben beszélni, hogy ha adott egy ilyen hibásan kivitelezett ház, milyen megoldások jöhetnek szóba? Létezik olyan technológia, amivel helyrehozható, vagy ez menthetetlen? Engem nagyon érdekelnének az új eljàràsok, amik manapság léteznek (pl. különféle injektálásos technikák) Milyen problémák javíthatók es melyek nem?
Minden javítható, csak az ára nem mindegy! Ha elér egy bizopnoy árszintet, akkor már inkább újat érdemes építeni.
@@SzakiEllenorszerintem jobb egyszerűbb és ami nem mindegy, hogy stabilabb és jobban meg lesz építve!
Mert így ez ebben a formában nem adok neki újabb 2 hónapot de lehet sokat mondtam!
dózer
Ezt véletlenül nem dakota vállalkozó csinálta?
Dehogy! Csak az apja meg az anyja volt az! Ráadásul első unokatestvérek! 😅
Egy új fogalom került a képbe. Ezek az ÉPÍTŐIPARI BŰNÖZŐK!
Ez mitől újdonság?
Ez a bűnözés már nagy iparban folyik lassan 6.éve. Nem új fogalom.
@@baliogre9889 A hatóságok még sem tesznek semmit. Pedig baszogatom őket!🤣 Ma írtam Pintérnek!
Vagy szarért-hugyért vásárló vevők mert azt hiszik vannak csodák
@@baliogre988914 éve inkább
Nade ki az az építkezésen aki a kőművesmunka közben felülbírálja a építészmérnököt hogy,-Á,nem kell oda beton pillér/áthidaló,jó lesz oda a vázkerámia is?
Lehet az a kubikos volt, aki a falat húzta fel. Életében nem látott még tervrajzot vagy totál telibe sz..ta, hogy mi van rajta.
Viszont a vállalat felelőssége, hogy megfelelően (szakmailag helyesen) és a tervek szerint történjen a kivitelezés.
Kedves Mindenki! Ugye nem azt akarja mondani a Szaki ellenőr hogy a villanyszerelő horonymaróval vágott 25 mm-es hornya miatt repednek a 40 cm vastag falak? 100 éves vályokházaknak meg meg sem kottyantak a kalapáccsal vésett kráterek. Ha ez a vésés gondot okoz egy "korszerű" falazatnál, szerintem jobb ha maradunk egy régi kádárkockánál vegyes falazattal. 😅 Az szinte mindent kibír.
Jézusom...A teljes bontáson kívül mit lehet tenni ezzel a házzal?
Szerintem ez gazdasági totálkár lesz...
@@SzakiEllenorha jól láttam,ikerház. A másik fele is ilyen gatya? Katasztrófa,ami az építőiparban megy...Egy kisebb afrikai állam éves költségvetése és dől össze...
A szomszédban még nem halt meg a remény...
@@alexandrabalazs7669 és mellete több ilyen tömb áll
Meddig lehet elmenni ezzel? Omlott mostanában össze épület Magyarországon, kivitelezési hiányosságok miatt?
Mivel már 20 éve is széles körben elterjedt probléma volt, hogy az újépítésű házak áznak, balesetveszélyesek, stb. nem kéne valamit az államnak lépnie esetleg??
Nem véletlen hagytam abba kivitelezést! Elegem lett a sok kóklerrel való versenyzésből! Volt, hogy vissza mondtam a megrendelőnek a födém betonozást ahogy ki nézett a vas szerelés és a zsaluzást meg inkább hagyjuk! Direkt mondtam neki, előtte meg nézem!A koszorú hatos vassal a pillérenek a ki állása is! Az még a ha a tortán, hogy a betonból jó, ha öt centire áltak ki pillér állások. De hát jön a beton mondja az ember! Az nap buktam négy ember bérét és az én munka díjamat!
Ezért sokalják azt az összeget amit elkérünk mint szakemberek.
@@gyulapeterszabo7587az a baj, hogy pont annyiba kerül a kókler mint az aki nem kókler. Hogy döntöd el? Ez egy 100 millás ház. Ebben melyik része olcsó? :)
Egyedi, üzemben előregyártott födém vagy szeglemezes tető méretezését sosem csinálja a tervező. Ahány gyártó annyi rendszer. Teljesen rendben van, hogy egy körüreges födémpanel vasalását, gyártmánytervét a gyártó tervezi. Azért nem kell mindenben a hibát látni.
Azért az elosztó és bekötő vasakat a statikus adja meg.
Ez csak az én véleményem, de a tervező nem intézheti el, az egészet egy mondattal a statikus vagy építész műleírásban, tervezheti a cég a saját rendszerében de a tervcsomag részét kell, hogy képezze.
Tehát a tervező kérje meg a gyártót tervezésre és a tervet illessze a tervcsomagba, másrészt, ha nem így történik akkor akár a gyártói terv ütközhet is az építész tervvel, hisz nem volt összefésülve.
@@Tazsam84 Igazad is lehetne, de a legtöbb esetben a generálkivitelező (mert ugye senki nem olyan hülye hogy 10 szakági kivitelezővel szerződjön) saját kompetenciája, hogy pl egy szeglemezes tetőt kivel-hol gyártat. Ilyenkor kidobott pénz a tervezővel megterveztetni valamit amit aztán újraterveznek... Egy körüreges panelt pedig azt gondolom amúgy is úgy gyárt a gyártó, ahogy ő jónak látja, senki nem fog statikus terv alapján egyedi panelt gyártani. A koszorú persze más tészta de itt nem erről volt szó.
@@74gaber lelkiismeretes tervező megtervezteti egy gyártóval, tervre illeszti és megjelöli a gyártót, ezután a kivitelező felelősége, ha gyártót vált, bizonyítani a műszaki egyenértékűséget és megoldani az esetleges terv ütközeseket.
A szeglemezes tető esetén meg kár vitatkozni, tudtommal még mindig csak egy magyarországi gyártó használja a vastagabb lemezeket, a többivel kár is foglalkozni ilyen téren. Meg más téren is mert semmilyen tűzvédelmi előirást nem tud a szeglemezes tető teljesíteni, legyen ez később egy külön fejezet.
Ez azért nagyon durva. Pláne ennyi rohadt sok pénzért!
Tiszta Kína, meg India.
Jó lesz az úgy!
Kína? India?
Jártál te már ezeken a helyeken? Idióta. Ez ott sem lenne jó
Nem Kína vagy India, azok jobban megcsinálták volna...
A Kínai cuccok is lassan sokkal jobbak mint az Európaiak.
Román..
Ilyet magyar ember nem csinál, még anó a Román vállalkozónál láttam ilyeneket, meg még cifrább dolgokat is.😉
Legjobban akkor sírtam a röhögéstől, amikor a brigád magára lett hagyva, és egy ha jól emlékszem 120 cm belmagasságú házat csináltak meg, szerencsére csak az első szintnél tartottak...
De volt már hogy a vizet teljesen megcsinálták, levakolták, burkolták és miután megszáradt a fuga, utána nyitották rá a vizet...
Ja elfelejtették a kötéseket leforrasztani...🤣
letekerték a padlófűtést, lebetonozták, és amikor a nyílt lábáztatónak zsaluzták fel a vízvetőjét, megfúrták a csöveket. 2 hét alatt elfelejtették hogy ott van padlófűtés...
Az munka ára sohasem tükrözi a munka minőségét.
Egyszer hívtam ki ablakos brigádot hogy berakjon 2 60x40-es és egy nagyobb 170x140-as ablakot, soha többet...
Szinte anyag árban dolgoztak, sokan dicsérték őket, de a három ablak munkadíja közel 180e volt kb 6 éve. és a minősége semmi.
Az ablakot a púrhab tartja, folyton elállítódik, lehet utánállítani.
Ahhoz az ablakhoz amit én raktam be egyedül nem kellett még most sem hozzányúlni, már vagy 12 éve... Simán nyílik, záruk, stabil, és a purhab kb 4-5mm vastag körülötte...
Nem értek hozzá, ez abból is látszik, hogy oldalanként 3 db csavarral húzattam be egy kisebb 120x140-es ablakot.
Sajnos magyarországon nagyon kevés már a megbízható munkás, sokan kimennek.
Az ablakos is aki nálunk volt, kiment németbe, ez volt az utolsó munka amit itt csinált
Régebben a 6-8 fős brigád,ból 2-3 volt a rendes munkás. Ha a többin múlt volna akkor a munka így nézett volna ki mint a fenti videóban.
De az a 2-3 megkövetelte, megcsinálta a munkát rendesen...
Sokat változott az építő ipar ahhoz képest mint amikor én is benne voltam...
Amikor villanyt szereltünk és olyan helyen kellett elvinnünk a nyomvonalat, ahol necces, a dolog mindig építettünk mi be egy áthidalót a saját nyomvonalunk fölé.
Nem ért be teljesen, de simán lefedte a gyengítést amit csináltuk...
Habár azt nem értem, hogy miért nem bérelnek fel ilyen esetben egy felülvizsgálót, amikor az épület még csak ilyen állapotban van, ha mást nem akkor a tervekkel össze tudta volna hasonlíttatni.
Ha már elvan fedve akkor természetesen bukta a dolog.
Mint amikor a Román + C brigád felújított egy házat, a szigetelést is kispórolta, úgy hogy amikor a tulaj kiment megnézni, a résekbe beraktak vastagabb hungarocel csíkokat, amikor elment kivették, és folyatták a ház burkolását valamilyen lappal.
szigetelés minden nélkül csak légüres tér.
Szerencsére időben észrevették..😎
A tervezőkkel is vigyázni kell, húgomnál kész ház felújítás és hozzá építése van, és a tervező mérnök asszony az mellett hogy nagyon érti a szakmáját nagyon le akarta húzni a húgomat.
két tervezési díjat akart fizettetni. Új ház építését és régi felújítását is beleszámolta. vagyis tervezési díj x 2 🤣
Nagyon résnél kell lenni, és mindig kell kérni különvéleményt.😎
Dehogy komonizmus szak emberei 🤣
Ilyeneket el lehetne küldeni szibériai munkatáborokba. ott meg megmutathatják hogyan épitkeznek.
Értem én, hogy divat szidni a vállalkozót, de vajon a felelős műszaki vezető (bár mondjuk ő a kivitelező embere) és a műszaki ellenőrt nem kellene pellengérre állítani?
Főleg a műszaki ellenőrt, hiszen neki lett volna a feladata az ilyenek kiszűrése - ráadásul őt a megrendelő fizeti, neki minden körülmények között a megrendelő érdekét(!) kell képviselnie (még akár a megrendelő akarata ellenére is).
Ezek alapvetően nem rejtett hibák, nem arról van szó, hogy mire a műszaki ellenőr kiért, addigra a kivitelező elfedte a hibát.
Nem kötelező műszaki ellenőrt fogadni és jó eséllyel itt nem is volt. Persze mióta megy ez a csatorna, nehéz lenne vitatkozni azzal, hogy mindenképpen érdemes felkérni.
Itt a legnagyobb hunyó a Felelős Műszaki Vezető és sajnos nem csak itt, hanem nagyon sok más helyen is, mivel még csak nem is látja az épületet, már írja is alá az építési naplót (pontosabban a nevében maga a kivitelező!!!), hogy minden tervszerűen készült el.
Szerintem az országban tevékenykedő FMV-k 90%-át eltiltanák/leültetnék, ha valóban működne és felelősségre vonna az Építésügyi Hatóság/bíróság.
@@RaptorBandi Emlékeim szerint ha nem egyetlen vállalkozóval köt a beruházó szerződést (azaz nincs generálkivitelező), akkor kötelező a műszaki ellenőr.
De kétségtelenül a FMV felelőssége is fontos -jogilag ő a felelős, de ő a kivitelező alkalmazásában áll.
A műszaki ellenőrt pedig a beruházó bízza meg, a beruházó, az ő érdekeit kellene védenie.
Ez a kivitelezés szánalmas, aggasztó, vérlázító! Nem vagyok mester és minden tiszteletem a a sok kivételesen jó szakembernek, mert tudom sok van! De így én egyedül megcsináltam volna, ha nem jobban. ( igaz vagy 5 év alatt 😅 )
@@RaptorBandi Generálkivitelezői oldalról írok, ha magánembernek kivitelezünk, minden esetben ragaszkodok hozzá, hogy szerződjön le egy általa megbízhatónak ítélt műszaki ellenőrrel.
Az ok végtelenül egyszerű, én nem akarom és költségkeretem sincs megtanítani a megrendelőt építkezni, főleg nem akarok youtube videókkal vitatkozni, egy műszaki embert kérek a tárgyalóasztal túl oldalára, legyen bármilyen szigorú, akivel át tudjuk beszélni az esetlegesen felmerülő módosításokat, az elkészült munkákat és elszámolásokat.
Hozzáteszem, nem is emlékszem olyanra, hogy problémám lett volna valaha műszaki ellenőrrel, bizalmatlan megrendelővel akit a saját műszaki ellenőrével ketten sem tudtunk meggyőzni, hogy márpedig teljesen szakszerű munkát lát viszont már igen. Nem véletlen, hogy a szakszerű kivitelezők jórészt elmozdultak a közületek felé.
Én nagyon sajnálom a bizalmatlan légkört és a sok kóklert de tényleg szürreális, ha valami témához alig kapcsolódó youtube videót mutogat a megrendelő, hogy szerinte így kellene, én pedig szakirodalommal próbálom meggyőzni, aminek a nyelvezetét sokszor sajnos nem is értheti - és ez sajnos egy valós példa -, ahelyett, hogy a projekt haladna aminek az állása nem olcsó móka a kivitelező számára sem.
@@Tazsam84 akkor sajnos Te vagy az egyike a nagyon keveseknek, akik így gondolkodnak kivitelezői oldalon. Nagyon jó lenne ezt a szemléletet terjeszteni. Egy kivitelező szájából lenne a leghitelesebb.
Nem az építési vállalkozót akarom védeni, de a statikus terven is van néhány hiba ami azonnal jelez hogy itt a statika sem hiánytalan vagy tökéletes. Nem csak az elmászott sraffozasra gondolok, vagy nem jó kivonatra, hanem például hogy a nyílászáró és a mellé tervezett pillér között ki csinál 21 cm "tégla pillért"?!
Helyileg ez hol van? 😮
Remékem jó sz....r Karácsonya volt az ilyen kívitekezőnek!!!! Ezt, hogyan fogja kíjavitani?? Cég nevét, vállalkozó nevét kirakni szíveskedjenek!!!
A statikus műleírásban az a rész, hogy a födémpanel vasalását a gyártó adja miért probléma? Leier adja a fesztáv függvényében, ő gyártja a vasakkal együtt. A bekötővasak, felbeton vasalás a statikus feladata, de a födémpanel vasalás tervezése véleményem szerint a gyártó feladata
KIEGÉSZÍTŐ vasról van szó! A panelről terhelhetőségi adatokat ad meg a gyártó, annak alapján csak ki kell választani.
Azt a műszaki ellnőrt is elővenném, aki a kiviteli tervek alapján ezt tovább engedte így építeni. Mi a szart nézett akkor össze a terv - kivitelezés - építrsi napló viszonylatában??? Büntetőjogi felelőssége biztos van, amint egy független statikus felméri a jelenlegi állapotot és kimondja, hogy az épület életveszélyes! Ahogy előttem is írták kíváncsi lennék a nyomonkövetési videóra, mit tudott a tulajdonos elérni a hatóságoknál???
Miért nem lehet ilyenkor neveket, céget írni? És a másik, most meg van a baj, át lett verve, papir van róla. Akkor most mit lehet csinálni?
Vajon kötelezővé lehet e tenni, hogy a kivitelezőnek magának keljen ellenőrt alkalmaznia, bizonyos körűlmények között?
A bizonyos körűlmény, az épület jellege,
Lakó, egyéb,
Az épület kivitelezésére fordított összeg, ennyitől felfelé,
Az épület helye, például mezsgyehatár, stb.
kötelező is , csak van aki aláír és kész
A Felelős Műszaki Vezetőnek (FMV) pontosan ez a szerepe és felelősségi köre. A kivitelezőnek kötelezően kell megbíznia az FMV-t. Viszont, ahogy előttem is írják, nagyon sok esetben még csak az építkezést sem látja, hanem aláír. Pontosabban maga a kivitelező teszi meg a bejegyzéseket az e-naplóban az ő nevében...
Pedig az FMV-nek büntetőjogi felelőssége van.
Bevezetném, hogy minden hitelre lakást vásárlónak mindent megelőzően kötelező legyen részt venni egy 2-3 napos felvilágosító, kijózanító tanfolyamon, hol szembesítik őket ezekkel a dolgokkal. Mielőtt felveszik a 100 millió hitelt hogy aztán odaadják az éppen aktuális kóklernak...
Nem azt kellene bevezetni, hogy az adott kokler csak olyan osszegu munkat vallalhasson el, amekkora osszegre van fedezete ha kartalanitani kell, vagy kotelezo felelosseg biztositasa legyen? Mert az nonszesz jelenleg, hogy pucer seggel, nulla tokevel rendelkezo “vallalkozo” elkerhet szazmilliokat a munkara, de ha gond van, akkor egy doboz gyufa nincs a neven amit belehetne rajta vasalni.
@@rndgrooves Jogszabályok szerint a vállalkozó a felelős, de nálunk nincs jogbiztonság, soha nem is lesz, ezt el kell fogadni. Mint ahogy a politika se lesz sohase más mint amit már jól ismerünk. Emiatt kell felvilágosító megelőzést végezni, az kivitelezhetőbb mint egy bírósági per...
@@stevensteven5109 A felelős műszaki vezető a saját vagyonával is felel. Szóval azért van fedezet, ha elviszed nagyon messzire.
inkább az ilyen vállalkozókat kéne bezárni 30-40évre és visszafizettetni velük mindent IS
1.45-50 között a két 65ös villanyszerelő doboz helyét robbantották? Kb 5-10 kg gipsz kell a rögzítéséhaz.
Érdekes építész lehet, aki az előszobából nyit fürdőszobát, hogy a hálóból csak a nappalin át lehet elérni. (9.45-nél a rajzrészlet)
miert nincs le betonozva / aszfaltozva az utca mielott epitkeznek ?
Sajnos ezek olyan összetett hibák,hogy itt a koszorú bontás után lehet csak kifogástalanul helyreállítani ezt az épületet.A pillérek helyén a téglafalat 1-1méterig függőlegesen elbontani hogy visszaépítve a téglák kötése rendben legyen,majd az alapban függőlegesen vasalni mind a 10 pillért.Hosszú peresedés a műszaki ellenőrrel és a kivitelezővel is.Még az albérlet árát is .ha oda kellett költöznöm ez miatt.Ha én kifizetek 40 millát egy házra,amiben az utódaim is lakni fognak nem ezt várom el.
A kínai tofu-dreg projektek magyar változata, csak itt nem lelövik a felelősöket utána a főtéren, hanem új céget alapíthatnak és folytathatják az egészet tovább.
Ez a ház bontás ugye? Ekkora statikai hiányosságokkal...nem nagyon látnék más lehetőséget. Eladni valaki másnak ilyen állapotban gyakorlatilag életveszélyes épületet szintén szemétség lenne. Vajon van -e esély a tulajdonosnak valamilyen kártérítésre? Vagy a teljes vételár visszatérítésére? Vagy az éppíttető saját költségén való teljes újjáépítésre?
A vételár visszatérítését szerintem kevés lenne mert időközben egy ilyen epulet ára már bőven 30%-kal megemelkedett. Tehát a kártalanítást az jelenértéken kellene megcsinálni. Megítélésem szerint bár tartok tőle a bíróság nem így gondolja.
@@SzakiEllenor A Magyar "jogszolgáltatást" általam csak kicsit (hallomásból) ismerve szerintem is prognosztizálható hogy csak a papíron áfás számlán leírt költségekkel számolnának. Hogyha mégsem akkor a jelen árat ugyan számolnák és a per majd 3-5 év múlva lesz jogerős másodfokon is azzal meg szintén sokra nem megy majd akkor a tulajdonos főleg ha a statikai veszélyesség miatt mondjuk ki kell költöznie albérletbe is "jópénzért"...
És ez javítható egyáltlaán?
Na most számora nem derült ki pontos hogy teljes mi van, a piros vonal mentén repedt meg ha jól értem, oke történtek sporlásáok, de gondolom ezen felül az alappal is gondok lehetnek ?
Valószínű, hogy az alappal van a gond. A pillérek hiánya nem feltétlenül indokolja a repedést.
Ezt én nem bírtam idegekkel végignézni. Az ilyen tetvet még a ravatalon is ütném...🤦♂️
Részvétem a tulajnak.
Remélem hamarosan a kivitelező anyja is fogadhatja a részvétnyilvánításokat.
Hogyan lehet ezt megjavítani?
Sajnos ha nem akar az ember ráfázni, muszáj a műszaki dolgokkal is képben lenni
Régebben (purhab előtt) ún. "ferencjóskát" használtak ablakok körüli kitöltésre. Helytáll még ez a kivitelezés? (ha jól tudom, a ferencjóska egy "erősebb" malterbe kevert sóder)
Hát már nagyon nem, az nagyon a múlt!
Ezek a repedések az építés befejezése után mennyi idő után jöttek ki?
Hát azért a tervező is visszaadhatná a diplomáját (már ha van neki egyáltalán)
Addig jutnánk el hogyha nem lenne előírva pillér és mégis tennének bele.
mert megtehetik, jelentösebb következmény nélkül
Még az a szerencse, hogy földszintes ház. Nekem is ilyen födémrendszerem van, igen jól ismerem, Az hogy vázkerámia blokkra közvetlenül lehetne fektetni habarcságyra azt nem hiszem. ilyenkor teherelosztó koszorút írnak elő a terhelt falakon.
A vezetősáv a beton aljaztnál miért probléma. Őszintén kérdem, mert én is így csináltam és eddig még nincs vele probléma, de akkor kezdjek el aggódni?
Aljzatnál szerintem nem gond, de ez itt a szerelőbeton volt, ami meg ugye teherhordó vasbeton szerkezet. A vezetősáv betonja és a közé öntött nem fog megfelelően összekötni.
@@imrekoreny9355 Köszönöm szépen a választ!
Mit szokás csinálni a képeken több helyen is látható salétrom kiválással vakolás előtt? Hogyan érdemes eltávolítani?
Ki kell száradnia vakolás előtt, ennyi.
Ledrótkefézni a felületet, só kivirágzás elleni adalékszerrel átkenni, nagyobb, szennyezett felületeken előfröcskölő használata erősen javasolt. Egyébként semmilyen tapadása nem lesz a vakolatnak!
Van egy specialis szer, Stopsó (így keress rá) a neve, az kifejezetten erre van. Mi is ezt hasznaltuk vakolás előtt .
Ahol vastagon salétromos azt drótkefével letakarítjuk, Stopsó vagy ehhez hasonló anyaggal átkenjük. Ezeken a felületeken akár kézi, akár gépivakolás lesz, használunk előfröcskölőt.
Még akkor is ha a szaki törli a hozzászólást!
Tisztelt Péter, az lenne a kerdesem, hogy ilyenkor az ingatlantulajdonos szamithat-e valamilyen karteritesre? Mik az ingatlantulajdonos lehetosegei ebben a helyzetben? Nyilvan ez a hiba nem javithato ki, ehhez majdnem mindent ujra kene csinalni…. Szerencsere nem vagyok erintett, de sok helyen tapasztalom ezt a fajta minoseget, es a tulandonosok altal a merhetetlen elkeseredettseget.
a magyar jogrend szerint semmire ... a hatóság vonogatja a vállát.
Nem. Csak a bíróság állapíthatja meg a károkozás tényét. Egy per meg évekig tart. Addig általában jogutód nélkül megszűnik a beruházó cég. Még a perköltség is a felperesen ragad. A büntetőjogi felelősség megállapításával sem kapja vissza a pénzét a vevő, ilyenkor az szokott kiderülni, hogy a felelős nincstelen.
@@kuruczpeter3213 es a kivitelező , beruhazo, ellenor kotelezo felelosseg biztositasa? Elvileg az pont az ilyenekre van kitalalva.
Hol volt a műszaki ellenőr???
Itt? Hát itt sehol...
Lopas csalas vezetoje 🤣
" a szürke cső nem használható a talajba " akkor mégis hol lehet használni ? ez valami új szabály ? én úgy tanultam hogy a szürke cső BELSŐ szerelésre a sárga pedig KÜLSŐ szerelésre alkalmazzuk, de ilyet még soha nem halottam hogy talajba nem lehet rakni a szürke csövet. Mi baja lessz a talajban ????????
Rákeresel egy lefolyócső-gyártó katalógusára, és minden kérdésedre választ kapsz. Pl.: Pipelife
Látom azóta sem megy ezért megkerestem neked bár nem vagyok szakmabéli:
Tehát a vékonyfalú SDR 51-es (SN2) és a normál falú SDR 41-es (SN4) csövek ugyanolyan szürke színűek tudnak lenni ezért beépített állapotban nehéz megállapítani melyik-melyik. SDR 41-est valóban lehetne épület alá és attól 1 méterre ahogy mondod, de hogyan állapítod meg, hogy egy tróger nem kevert-e bele egy SDR51-est? Talán abból, hogy bizonyos méretekben nem gyártják? Bolondbiztos a narancs KG, mert az biztosan legalább SN4 vagy merevebb SN 8-as.
"• az épületszerkezeten kívül (a felhasználási terület kódja: „U”) és
• az épületszerkezeten belül (a felhasználás terület kódja „D”).
A csövek és csőidomok „U” vagy „UD” megjelölése tehát a javasolt felhasználási területre utal, amelyeket az alábbiak
szerint kell értelmezni:
• U: kód az épülettől távolabb lévő területre, amelyhez a földalatti csővezetékrendszer csatlakozik;
• D: kód az épület alatti és attól 1m-en belül eső területre, ahol a csövek és a csőidomok a földbe vannak
temetve és csatlakoznak az épület talaj- és szennyvízelvezető csatornarendszeréhez."
"Felhívjuk felhasználóink figyelmét, hogy a szabvány az SDR 51-es (SN 2) csövek alkalmazását a „D” felhasználási
területre, azaz: épületek alatti és attól 1 m-re eső területre nem engedélyezi. (Az SDR 51-es SN 2-es csövek bármilyen
elhasználás esetén körültekintő erőtani méretezést igényelnek! A PIPELIFE Hungária Kft ezeket a csöveket felszálló
vezetékként javasolja alkalmazni.) Gyártmányainkon minden esetben feltüntetésre kerül a felhasználási kód. Kérjük,
kísérjék figyelemmel a csövek, idomok gyári feliratait, amelyek eligazítást adnak a felhasználási területről. Erre a meg-
különböztető jelzésre azért van szükség, mert a szabványok más követelményeket írnak elő az épületen belül, illetve
az épületen kívül alkalmazható csatornázási rendszerekre. Az „UD” jelzésű csövek és csőidomok mindkét felhasználási
területre kielégítik a követelményeket.
(Megjegyzés: Az „U” kód nem tévesztendő össze a PVC-U megjelöléssel, amely a csőanyag nemzetközi jelölése. A felhasználás területi
U vagy UD kódját ettől függetlenül kell feltüntetni a csövön, vagy csőidomon.)"
Szürke csövet olyan helyekre használják,ahol nincs terhelve nagyon(régi idők pvc-jével szemben már gyengébbek). A földbe manapság az erősebb narancssárga színű KG csöveket használják szenyvíz elvezetésre.
@@MATRX007 mutass már nekem 63, 50 és egyéb kis méreteket sárga kivitelben
@@balazstotfalusi7845 nem hinném hogy a gyártók megtiltanák a csövek fölédbe való hastnálatát, hiszen arra készültek ezek a csövek
@@kajtar85 110-es méretnél nincs kisebb KG,ha jól emlékszem,de mint látom félre értetted a mondandóm. Ahol nem kap túl nagy terhelést. Összefolyókig,falba függőlegesen lehet rakni szürkét.De a mai szürke 110-est már nem ajánlják,mert rideg,vékony falú és könnyen elpattan(max társasházak,több szintes épületekhez központi szenyvíz elvezetésére,ahol rejtve van).
felelőségre kell vonni az ilyen vállalkozókat meg akinek köze volt a kivitelezésben! de még a köművest is megbasznám ilyenért!
Ezen az építkezésen nem dolgozott kőműves...
@zoltanberkes855te raktad a falakat?9
A nyilásokban hiányzoznak a káva szigetelések is.Persze ez már mellékes az épület statikai szempontkából.
Elég durva hibák. A villanyszerelés pedig mindig kimarad a tervekből. És mindig van egy sziauram-okosan-baráti áron ember, aki az előírásokat ismerni se akarja. Van sok csalódás, amikor sok munka árán, a villamos oldalt előírásoknak megfelelően az igenyekre szabva megtervezve sok hitegetes után buktuk. Pedig tételesen volt minden, felvetve, hogy az anyagot magának szerezze be a lista alapján. (Volt aminél az anyag nem jön ki abból amiért felvállalták, majd félúton leléptek). VBF ellenőrként is van sok példa új kivitelezésekről, amit "30 éve így szoktuk mesterek" követtek el. A kedvenc mondat amit ilyenkor hallok: a szabvány fizetős, és honnan kellene tudnia melyik szakvány vonatkozik rá. :) Tehát elismerik, hogy kókányolnak.
Mindenre van megoldás: Pollock-mintára kell festeni a falakat, akkor nem is lehet észrevenni a repedéseket, azaz "no problemo"! ;) :)
Én szeretnék Önnel Ön mellett dolgozni.
Taktikai komment, a kóklerek ellen!
Üdvözlöm Rezsnyák Úr! Ugyan százalékban normálisan elvégezve ,összeszakadás rizikójától mentesen mennyivel lett volna több?
Max 5% a differencia szerintem, de lehet, sokat mondok!
Az ilyen házak plussz értéket képviselnek, el lehet adni mint szellemjárta kísértetházakat, néha hallani valami ropogást, morgást, kopogást mintha járna valaki a padláson, néha érezni valami hideg levegő beáramlást, és egy idő után a tulaj lehet a ház kísértete...
Morbid.
szomorú dolog ez sajnálom a tulajdonosokat meg azt a rengeteg építőanyagot ami el lett pazarolva mert sajnos a videók láttán ez egy gazdasági totálkár nem tudok elképzelni olyan opciót amitől ez az épület még jó lehet.. arra azért kíváncsi lennék hogy lakhatásra még meddig lesz alkalmas mert a látottak alapján már abban is kételkedem hogy ez még az.
scary, ez alapján ezentúl még kutyaházat is csak műszaki ellenőrrel karöltve
Szegény tulaj ...😢
Tisztelt Mérnöki Úr ! Ebben az állapotban,mennyire tartós a teherhordó szerkezet ? Kell e attól tartani,hogy a lakó ingatlan életveszélyes állapotba kerül? Tessék szíves erről is a szakmai véleményét,megfogalmazni.
FMV és Műszaki ellenőr merre volt??? Ez már büntető jogi kategória.
Mondod a végén legyetek résen! Hát itt a tulaj eléggé résen van!😅
Több rés közül is választhat.
Azért a vidi végén bevágott építész alaprajzok is sok szakmai hibát tartalmaznak...
Az alaprajz az nekem még laikusként is valami rettenet.
Szerintem is.
Én a nappali helyére tettem volna a fürdőt, fürdő helyére a kisszobát, szoba helyére a nappalit. Így legalább lett volna ablaka.
Börtönbe a szakmát nem ismerő, így alkalmazni nem hajlandó építési bünözőkkel!
Ezeket kéne rendbe tenni és szabályoznia a Lázárnak, nem a gyártókat és a tüzép telepeket vegzálni...
Szerinted mivel ök is kivitelező cégeket alapítottak és ugyanilyen kifogásolható minőségben kiviteleznek tesznek lépéseket hogy felelősségre lehessen vonni egy kivitelező cég tulajdonosát? 😂
Én köszönöm, a munkád, mert jó lenne ha megtisztulna a szakma. Nem merek egy embert se hívni dolgozni, mert eddig mindegyik brigád csak kárt okozott a házamban. Kezdve a napelemesektől, egészen a nyílászárósokig. Az egész egy gány.
Az ablak is tragikus módon van beépítve
Az olcsó szakik ezt csinálják...én adok egy árat azt alád vállalnak min. 30%-al... sajna a megrendelők is sárosak... a generálos csak a haszonra hajt. tojik a minőségre..gyorsan. olcsó legyen de jó is??
Remélem legalább a kivitelező csődbe jut...A tulajjal maximálisan együttérzek
Amőbaház.
Évszakonként más alakot ölt.
👍☠️
Az magyarázza már el nekem valaki, hogy egy generálosnak egy 100 milliós épületen miért kell néhány ezer forintos áthidalókat kispórolnia?
sok kis áthidaló már nagy pénz
Itt nem athidalo volt kisporolva, hanem 11 vasbeton oszlop. Amihez vasanyag, beton kell. Draga. Az athidalok felett meg a kisméretű teglak hianyoznak, az tobbe kerul, mint a 30as porotherm, meg tobb ideig is tart felfalazni...
Nem számít... van pénz.
100 milláért nem is rossz egy ilyen kecó.😂😂😂
ki kell csapni aútós gittel :D
Aki fülessel nézi, nem volt kellemes ez az indító zene.
Nem attól repedt meg az athidaló sarkánal, mert kisméretű téglával falaztak rá. Attól, hogy a tervező betont írt ki oda, még nem repedne meg. Megint a villanyszerelővel van a gond, aki az athidalók felett végigvéste! a nyomott övet.
Nem ez volt a kérdés, eltértek a tervtől, és ez a lényeg!
El fog dölni ez a ház.
Mondjuk Vb pillérbe hogy ültetsz fel áthidalót azért az is egy hülyeség...
Mindentől függetlenül a Silka-t elvileg nem is szabadna megvésni.
Tragédia ez az egész amúgy,$z@rt kiperelném a kivitelezőből.
Azt senki sem tartja be. Gondolj bele, létezik olyan fal egy lakásban amiben semmi sem fut? Se konnektor, se kapcsoló?
Előfordul az is, hogy az elektromos főelosztótáblát vésik a mésztéglába, mert egyszerűen nincs más hely ahová lehetne tenni.
Ez a terv elég gagyi. Debrecen? Ott vannak ilyen furcsaságok. Jó tudni, hogy sose fizetnek ha ítél a bíróság ha nem. Sajna.
Nem csak antilop..... mindenki lop 🙈🤣
Jómagamn csak néhány évtizede dolgozom az építőiparban de nem szeretném ha ön lenne a műszaki ellenőröm. A 75-80%-a borzalmasan szakmaiatlan annak, amiről és ahogy beszél. És van benne egy csomó tárgyi tévedés is. Értem én, hogy úgy kell előadni, hogy Marika néni is megértse, de azért némelyik mondata annyira hülyeség, hogy egy technikus tanuló is a haját tépné. És az miLLLLLLiméter.
Szerencsére ez nem
Kívánságműsor! 👌
Ez valami borzalom… minek a tervrajz…
mz