Awantury Literackie i Hist. Book Haul przy kominku cz. 2

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 20 мар 2024
  • "Stąd do wieczności" James Jones
    "Skazani na Shawshank" Stephen King
    "Jak pisać" Stephen Kong
    "Oksana" Włodzimierz Odojewski
    "Arcydzieła czaenego kryminału"
    "Domy pisarzy" Marzena Mróz-Bajor
    "Artykuły skonfiskowane z czasopisma Znak"
    "Tajemnica Mary Deare" Hammond Innes
    "Pamiętnik moich książek" Roman Bratny
    "Syjoniści do Syjamu" Marek Nowakowski
    "Izrael. Rabini i heretycy" Uri Huppert
    "Dwa komitety. Dokumenty mówią..." Tadeusz Żenczykowski
    "Cieszę się, że moja mama umarła" Jennette McCudry
    "Życie Conrada-Korzeniowskiego" Zdzisław Najder
    "Listonosz" Charles Bukowski
    "W środku jesteśny baśnią", "Kamień na kamieniu" Wiesław Myśliwski
    "Wspomnienia" Nadieżda Mandelsztam
    "Krzysztof Mętrak. Biografia" Barbara Giza, Piotr Zwierzchowski
    "Stowarzyszenie umarłych poetów" N. H. Kleinbaum
    "Orient" Maciej Siembieda
    "Labirynt nad morzem" Zbigniew Herbert
    "Błoński, Mrożek. Listy 1963-1996"
    "Wolność, równość, morderstwo." Horst Gebhard
    "Kłamstwo Bastylii" Andrzej Marceli Cisek
    "Ludobójstwo francusko- francuskie" Raynald Secher
    "Na południe od granicy, na zachó od słońca" Haruki Murakami
    "Tito" Joze Pirjevec
    "Oficjalna prasa w PRL"
    "Studium" Ernest Bryll
    "Greczynki" Nikos Cgadzinikolau
    "Raport z rezerwatu" Ryszard Głowacki
    "Spekulant" Józef Korzeniowski
    "Lochy Watykanu" Andre Gide
    "Korespondent zagraniczny" Robert St. John
    "Opowieść sprzedawcy odpustów" John Wain
    "Daisy Miller" Henry James
    "Dwie opowieści", "W Brighton", "Spokojny Amerykanin", "Podróże z moją ciotką", "Trąd", "Trzeci człowiek", "Sedno sprawy" Graham Greene
    "Nadzieja w beznadziei" Nadieżda Mandelsztam • Awantury Literackie i ...
    "
    "

Комментарии • 38

  • @agnieszkalach144
    @agnieszkalach144 17 дней назад

    Dziękuję za polecenie naszego antykwariatu. Miło nam było Pana gościć😊. Dzięki Pana pasji do czytania książek oraz swobodzie z jaką Pan o nich opowiada, odłożyłam spory stos tytułów pozycji do przeczytania. Serdecznie pozdrawiam😊

  • @ap8971
    @ap8971 2 месяца назад +19

    Z Pana filmów zawsze dowiaduję się czegoś ciekawego i interesującego.Maja one jednak jedną wadę są zbyt rzadko ,bo chciałoby się częściej Pana słuchać.Pozdrawiam.😀🍀

    • @fiszkowa
      @fiszkowa 2 месяца назад +1

      Trochę popieram A trochę wolę niedosyt niż przesyt

    • @emigrant41
      @emigrant41  2 месяца назад

      Bardzo się cieszę, że moje filmiki można znaleźć interesującymi. Co do częstotliwości- no, robi człek co może (gdyby to ode mnie zależało, nie robiłbym nic innego, tylko czytał ksiązki i dzielił sie wrażeniami z lektur), ale życie bezlitoścnie egzekwuje swoje prawa- trzeba zarabiać na chleb i masełko- "nima letko" ☺ Dzięki za miłe słowa i pozdrawiam serdecznie.

    • @emigrant41
      @emigrant41  2 месяца назад +1

      @@fiszkowa Oj, to prawda i przydaje się o tym pamiętać. 😊

  • @annakosinska5446
    @annakosinska5446 2 месяца назад +4

    Myśliwski to literatura dla konesera trzeba się w nią wsmakować w ciszy i spokoju.
    Kinga jak pisać czytałam bardzo fajna i lekka książeczka z dużą dawką autobiograficzną, humorystyczną oraz ciekwym instruktarzem dla młodych adeptów pisania :-) Herbert zalega u mnie na półkach i czeka na swoją kolej.
    Murakamiego polecam zacząc od Śmierć komandora... o Murakamim mówi się że jest jednym z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie w czołówce z Kingiem. Państwa Bryll ( napisany wraz z Małgożatą Goraj- Bryll) czytałam Irlandia. Celtycki splot o latach ambasadorstwa w Dublinie bardzo ciekawe spojrzenie na Irlanie od strony kulturowej, społecznej i historycznej. Spokojnego Amerykanina czytałam bardzo dobra pyschologiczna powieść oraz ciekawie ukazany konflikt zbrojny.

    • @emigrant41
      @emigrant41  2 месяца назад +1

      "Myśliwski to literatura dla konesera trzeba się w nią wsmakować w ciszy i spokoju." Dokładnie. Najbardziej mnie to uderzyło przy lekturze "Traktatu o łuskaniu fasoli" Co do Murakamiego, to widzę, że to dwutomowy cykl jest i jeszcze z angielską wersją (?)... ciekawa sprawa... Bardzo dziękuję za informację o książce o ambasodorowaniu Brylla w Irlandii- nie wiedziałem, że o tym książkę napisał- wpisuję na listę zakupową i to tę krótką (mam nadzieję, że jest tam coś o jego przyjaźni z Heaneyem, co byłoby ogromnie interesujące). Pozdrawiam serdecznie.

  • @nie-zahistoria1026
    @nie-zahistoria1026 2 месяца назад +2

    Po takiej prezentacji liczę na dłuższy materiał o trylogii "Stąd do wieczności" :) Zwłaszcza, że o drugiej części tej serii, czyli "Cienkiej czerwonej linii" film rywalizujący o oscary z "Szeregowcem Ryanem" zrealizował jeden z największych artystów wśród reżyserów Hollywood, Terrence Malick. Nie mogę się również doczekać filmu na temat biografii Tito :)

    • @emigrant41
      @emigrant41  2 месяца назад

      Bardzo dobry pomysł z tą trylogią i na pewno jest warta omówienia. Musiałbym takim razie JJonesowi poświęcić dwa odcinki...warte zastanowienia. Dzięki za propozycję i pozdrawiam.

  • @Joanna55.
    @Joanna55. 2 месяца назад +1

    Ojojoj! Książek moc. Dobrze, że umieściłeś listę, bo inaczej pogubiłabym się w tej różnorodności. Włodzimierza Odojewskiego swego czasu przeczytałam wszystko. Muszę doczytać „Oksanę”. Bardzo dobre pióro, ale nasz mistrz chyba lepszym był pisarzem niż człowiekiem. Donosy dobrze o nim nie świadczą. No cóż „Takie czasy” cytując Ewę Lipską. Szkice o twórczości Conrada Zdzisława Najdera są naprawdę znakomite. A na resztę spuśćmy zasłonę milczenia. Grahama Greena mam kilka książek. I gdyby przyznawano Literacką Nagrodę Nobla za popularność i nakłady jego książek to nagroda mu się należała. Zaraz zabieram się za „Podróże z moją ciotką”, bo czyż nie interesująco zapowiada się pierwsze zdanie „Ciotkę Augustę po raz pierwszy od półwiecza z górą zobaczyłem na pogrzebie mojej matki”. Siembieda zdecydowanie wart sięgnięcia po kryminały, czasem mi fragmenty skrzeczą, ale kieruje mną miłość lokalna, skończył studia w moim Opolu, był dziennikarzem „Trybuny Opolskiej”( jej wariantów, bo ciągle ktoś przy tytule majstrował ), więc po każdą nową powieść sięgnę. Na Murakamiego już się nie rzucam, kilka książek przeczytałam, sięgam po innych pisarzy japońskich.Z historycznych to tylko interesuje mnie „Kłamstwo Bastylii”. Książka o Tito- bandito na pewno interesująca, ale jej wygląd już mnie przeraża. Zadanie wyznaczyłeś sobie AMBITNE. Trzymam kciuki za realizację.Ojojoj!!!

    • @emigrant41
      @emigrant41  2 месяца назад

      Dzięki za tak ciekawy komentarz. "Bardzo dobre pióro, ale nasz mistrz chyba lepszym był pisarzem niż człowiekiem." Mam dokładnie takie samo zdanie o Odojewskim. " Szkice o twórczości Conrada Zdzisława Najdera są naprawdę znakomite. A na resztę spuśćmy zasłonę milczenia" Właśnie naszła mnie myśl, że coś bardzo często trzeba by spuszczać tę zasłonę jeśli chodzi o to literackie towarzystwo. 😊Graham Greene zdecydowanie wart jest przypomnienia; aż dziw jak tak dobry pisarz zapadł w taki niebyt... Pozdrawiam serdecznie.

  • @ukaszkoszewski5333
    @ukaszkoszewski5333 2 месяца назад +2

    Już nie mogę się doczekać materiału o Jamesie Jonesie :-) może omówiłbyś całą trylogię Stąd do wieczności, po którym następują Cienka czerwona linia i Gwizd :-) ?

    • @emigrant41
      @emigrant41  2 месяца назад +1

      To dobry pomysł, choć sequele "Stąd do wieczności" moim zdaniem nie dorównują tej pierwszej części. No, ale to jest arcydzieło w końcu. Pomysł na pewno wart przemyslenia choć wtedy kilka innych powieści Jonesa musiałbym omówić w oddzielnym odcinku. Ale- czemu nie? Pozdrawiam serdecznie.

  • @jagienka7723
    @jagienka7723 2 месяца назад +3

    Wygląda jak by z zawodu był Pan księgarzem, ale pewnie niekoniecznie:). Nigdy nie dogonię choćbym dzień i noc czytała;). Inspiracji moc, nie ma kiedy nadrobić zaległych filmów a co dopiero lektur 🥹

    • @emigrant41
      @emigrant41  2 месяца назад +2

      Witam i dziękuję za miłe słowa- z wyuczonego zawodu jestem nauczycielem historii, ale nigdy w tym zawodzie nie pracowałem. Jednak pasja do historii mi pozostała. Co do przeczytania wszystkiego, co byśmy chcieli.... coż tu wszyscy mamy ten sam problem- nie da rady. Ale próbować trzeba! 😊Pozdrawiam serdecznie.

  • @EvaMarg
    @EvaMarg 2 месяца назад +3

    Tak mi przy tym book haul, jak wspomnial Pan o James Jones, sentymentalie zrobilo, i przyszly mi do glowy ksiazki mojej mlodosci, Andrzej Pastuszek „Zgubiles mnie w sniegu“ Finn Anlaes „Kolos“ i……., Haliny Poplawskie „Talerz z Napoleonem“ spowodowala zainteresowanie historia Francji, a przeczytana biografia Charlotte Corday byla pierwsza ksiazka odczarowujaca la revolution francaise, a potem to juz bylo z gorki.
    Niedawno „wpadlam“ na Grahama Greena w ksiazce Andrew Lownie „Anglik Stalina“ o G. Burgess, opis dotyczy co prawda Philby’ego ale.. „ tchnacy logika fanatyzm kogos, kto z chwila, gdy odnalazl swa wiare, nigdy juz sie jej nie wyrzeknie, bez wzgledu na nieprawosci czy okrucienstwa popelniane tylko przez ludzkie narzedzia tej wiary, ktore pobladzily“. Najdera o Cornadzie tez mam, a dodatkowe „J. Conrad i narodziny globalnego swiata! M. Jasanoff. Dot. Tit wyszla niedawno biografia piora Marie-Janine Calic „Wieczny partyzant„
    Siembieda, jest super, czytalam cala serie, teraz ciesze sie na „Orient“. I na tym z wysilkiem 😉koncze, bardzo dziekuje za interesujacy i mily dla mnie czas i serdczenie pozdrawiam.

    • @emigrant41
      @emigrant41  2 месяца назад +1

      Bardzo dziękuję za tak miły i obfity komentarz. Nie czytałem tych książek, które Pani wymieniła... Czy Kolos nie był kiedyś zekranizowany z polską aktorką? Zaś tę biografię Burgessa muszę zdecydowanie dostac- dziękuję za przypomnienie mi o niej. (Jakiś czas temu czytałem "Moją piątkę z Cambridge" Jurija Modina, który był oficerem prowadzącym tych gości) No i widzę, że opinie o Najderze jako o conradologu potwierdzają się- z tym większą ciekawością sięgnę po jego książkę. Pozdrawiam serdecznie.

    • @EvaMarg
      @EvaMarg 2 месяца назад

      @@emigrant41Ja wyjechalam z Polski w 1988, wiec nawet jak byl zekranizowany, to przegapilam. Te ksiazki zostaly w mojej glowie, mimo ponad czterdziestu lat jak je czytalam. Kupilam je ponownie, ale "boje sie" czytac. Modina czytalam. Ostatnio skonczylam "Tajemnice walizki generala Sierowa" ktorego Christopher Andrew usmiercil w swoich ksiazkach w 1968 roku. Zreszta uwazam, ze ksiazki (z Mitrochinem i Gordijewskim) bylyby lepsze, gdyby jak mowia niemcy Andrew nie dodawal "swojej musztardy" co nie zmienia faktu, zu kupilam jego ksiazke o MI5. W w.w. Ksiazce jest bardzo ciekawa teoria dot. Olega Penkowskiego dopisana przez Aleksandra Hinsztejna, brzmi logicznie i mimo, ze jej autor ostatnio publicznie opowiada bzdury.

    • @emigrant41
      @emigrant41  2 месяца назад +1

      @@EvaMargMam to samo, jeśli chodzi o ksiązki z bardzo dawnych lat, tzn. chodzi o te, które mi się bardzo podobały - nigdy nie wiadomo jaki będzie ich odbiór po latach. 😊 "Tajemnice walizki generala Sierowa" mam i czytałem- świetna lektura, niestety są wątpliwości co do autentyczności tych wspomnień. Jeśli jednak to podróbka, to jest to arcydzieło podrabiania. PS. Jeśli Panią intersują te sprawy, to jestem pewny, że znajdziemy wiele wspólnych tematów i książek, które nas zainteresowały,

    • @EvaMarg
      @EvaMarg 2 месяца назад

      @@emigrant41...bardzo mnie intersuja😀, czytajac Sierowa, tez sie caly czas zastanowialam, czy to jest prawdziwe. Wlasnie zlozylam dwa duze zamowienia, spora czesc jest Pana zasluga (albo wina;-))

  • @Paula-Anna
    @Paula-Anna 2 месяца назад

    Jennette McCurdy byla dziecieca/nastoletnia aktorka, nie chodzi o konkursy pieknosci, chociaz nie da sie ukryc, ze sa pewne punkty wspolne. :) jej memoir to nie tylko studium przypadku okropnej, chorej relacji z matka i sporo informacji o patologii show bizu, ale tez zaskakujaco wrecz sprawnie napisana ksiazka autobiograficzna, w ktorej czuc dystans i humor, ktory Jennette mogla dac terapia i przepracowanie tych wydarzen. cieszy fakt, ze wlasnie takie ksiazki sa popularne. :)

    • @emigrant41
      @emigrant41  2 месяца назад +1

      OK, dzieki, tym bardziej jestem ciekawy. Zobaczymy, jak to wyszło. Pozdrawiam.

  • @fiszkowa
    @fiszkowa 2 месяца назад +1

    uwielbiam te Herberta impresje z wyjazdów - mam w domu Barbarzyńcę w ogrodzie, ale czytałam wszystkie (Martwa natura z wędzidłem i właśnie Labirynt w ogrodzie)

    • @emigrant41
      @emigrant41  2 месяца назад +1

      Witam. Podzielam fascynację Herbertem, zwłaszcza jego książkami o naszych korzeniach kulturowych. No i jest to rzadki przypadek poety, którego wielkość poezji czuję wyraźnie, bo sie przebija przez moje dębowe ucho. 😊

  • @annawitarzewska4238
    @annawitarzewska4238 2 месяца назад +1

    Co do Murakamiego - zdecydowałam jednak, po pierwszych nieudanych z nim spotkaniach, ale już po tym, kiedy poznałam z 10 jego książek - że jednak jednak jego proza ma w sobie coś, co działa na mnie przyciągająco/hipnotyzująco i raz na jakiś czas lubię zanurzyć się w jego dziwnej, depresyjnej twórczości. Najbardziej lubię: "Kronikę ptaka nakręcacza", "Norwegian wood", "Tańcz, tańcz, tańcz" i "Kafkę nad morzem", czyli jednak grube powieści.
    Gdybyś zdecydował się na film o Grahamie Greenie (albo w ogóle o pisarzach brytyjskich) to daj proszę wcześniej znać :-) Chciałabym zdążyć przeczytać to, co mam na półkach - "Sedno sprawy" i ""Spokojnego Amerykanina" (czytałam je tak dawno, że nie pamiętam już nic).
    Miałabym też prośbę - czy mógłbyś polecić mi jakąś książkę wprowadzającą w skomplikowane sprawy konfliktu bałkańskiego? Czy sądzisz, że biografia "Tito" byłaby dobra na początek? Mam sporo bałkańskich powieści, ale chciałabym zacząć je poznawać od przeczytania czegoś, co pozwoli mi bardziej zrozumieć bałkański kocioł.
    Jeśli pozwolisz to i ja (tak jak @Zbigniew.8261) chciałabym czasem napisać, co teraz czytam :-) A jest to "Wracz" Martina Ryšavego, mało czeska rzecz o Rosji, o rosyjskiej tożsamości (wracz - po rosyjsku to zarówno lekarz, jak i kłamca).
    Fajnie byłoby poznać Twój "plan wydawniczy", czyli o jakich książkach (tematach) będą następne filmy... Pozdrawiam!

    • @emigrant41
      @emigrant41  2 месяца назад

      "Co do Murakamiego... jego proza ma w sobie coś, co działa na mnie przyciągająco/hipnotyzująco i raz na jakiś czas lubię zanurzyć się w jego dziwnej, depresyjnej twórczości" Właśnie- mam takie same odczucia, jeśli chodzi o klimaty książek tego pisarza. 😊 OK, dam znać przed filmem o Greenie. Co zaś do Bałkanów, to o który konflikt chodzi? Bo ich tam pełno od samego średniowiecza. O ten towarzyszący rozpadowi Jugosławii czy jakiś inny? Bardzo się cieszę, że napiszecie mi o swoich lekturach- tego "Wracza" nie znam ale z opisu zapowiada się bardzo oryginalnie. Co do planów "wydawniczych" to często sam nie wiem co bedzie następne i kiedy. Chyba coś zmontuję o Łysiaku- zobaczymy. Pozdrawiam serdecznie.

    • @annawitarzewska4238
      @annawitarzewska4238 2 месяца назад

      @@emigrant41 Chodzi mi o konflikt w latach 90-tych, wokół rozpadu Jugosławii, o jego genezę.

    • @emigrant41
      @emigrant41  2 месяца назад +1

      @@annawitarzewska4238 Poleciłbym w takim razie Leszka Podhorodeckiego "Jugosławia dzieje narodów państw i rozpad federacji", poza tym ksiązki WIesława Walkiewicza, który specjalizuje się w sprawach bałkańskich. No i "Rozbicie jugosławii" prof. Marka Waldenberga. Ta ostatnia moim zdaniem najlepsza, ale z tego, co wiem aktualnie dostępna jest tylko w wersjii ebookowej. Pozdrawiam.

  • @agnieszkagiera5767
    @agnieszkagiera5767 2 месяца назад +1

    "Stowarzyszenie umarłych poetów" - widziałam film i czytałam książkę.
    Zgadzam się całkowicie, że film jest o niebo lepszy od książki, najprawdopodobniej dlatego, że książka powstała na podstawie scenariusza do filmu, o czym dowiedziałam się niestety po przeczytaniu książki.

    • @emigrant41
      @emigrant41  2 месяца назад

      Witam serdecznie. Tak, tu opinie są dość zgodne. Ja jestem zwłaszcza ciekawy jak literacko przedstawiona jest końcowa scena: "Captain, my captain" i siup na stół. Coż, niedługo przyjdzie się przekonać. Pozdrawiam.

  • @zbigniew.8261
    @zbigniew.8261 2 месяца назад

    Dobry wieczór.
    Jak zawsze dobór książek ,dla każdego coś ciekawego . King jak u Pana , opowiadania, zawsze , powieści "średnio", czasami trzeba wrócić , żeby zorientować się skąd pojawia się na 400 stronie jakaś ważna postać. Film
    "Uczeń szatana " powstał na podstawie opowiadania Stephena Kinga pt. "Zdolny uczeń."
    Bardzo polubiłem nasze spotkania ,nie ukrywam ,że inspirujące.
    Pozdrawiam serdecznie i czekam na następne spotkanie.
    Ps.
    Przy każdym spotkaniu napiszę jaką książkę czytam w danym momencie . Obecnie
    Mat Nować "Punkt rosy".

    • @emigrant41
      @emigrant41  2 месяца назад +1

      Dzięki. Co do Kinga, to dodam tylko, ze SSmana zagrał tam Ian McKellen, a chłopaka nieżyjący już młody aktor (przedawkowanie hery) Brad Renfro. Świetny pomysł z tym podawaniem lektur przez Pana. Tej nie znam w ogóle... Ależ ma oryginalną fabułę i podejście do tematu!-chyba się jeszcze z czymś takim nie spotkałem. Muszę się jej zdecydowanie przyjrzeć- dzięki i za to! Pozdrawiam jak zwykle.

    • @zbigniew.8261
      @zbigniew.8261 2 месяца назад

      @@emigrant41
      Ciekawa byłby też książka
      "Niezbędnik Szuana" autor
      Jacek Kowalski, tematyka Wandei . "Punkt rosy" przez przypadek w dedalusie trafiłem ,czasami eksperymentuje 🙂 .
      Pozdrawiam serdecznie raz jeszcze.
      Jacek Kowalski

    • @emigrant41
      @emigrant41  2 месяца назад +1

      @@zbigniew.8261 W kwestii Szuanów będę się starał w omówienie łysiakowych napoleonianów włączyć jego "Szuańską balladę" (jak się do niej dokopię, bo za Chiny nie mogę znaleźć, a musiałbym sobie ją przypomnieć). Co do "Punktu rosy" to rzeczywiście wygląda na nielichy eksperyment. 😊

  • @agnieszkamelin8674
    @agnieszkamelin8674 2 месяца назад +1

    Jak zawsze prezentuje nam pan bardzo intersujace pozycje ksiazkowe. Ja poszukam opowiadanie " Zdolny uczen". Ja od siebie polecam nie ksiazke a film "Niepamiec" z Christopherem Plummerem-- tam tez jest watek "staruszka" nazisty. Akcja filmu trzyma poziom do ostatniej sceny.

    • @emigrant41
      @emigrant41  2 месяца назад +1

      Witam i dziękuję za informację o filmie "Niepamięć"- nie znałem tego. Ależ postarzali się ci aktorzy; Martin Landau właściwie nie do poznania. Czas leci... ale film zapowiada się świetnie. Jeśli jednak chodzi o staruszków nazistów (choć tym razem w wersji francuskiej) to polecam mało znany film z... Michaelem Caine'em "The statement" z 2003 roku- perełka aktorska ta jego rola. Pozdrawiam serdecznie.

    • @agnieszkamelin8674
      @agnieszkamelin8674 2 месяца назад

      @@emigrant41 wlasnie obejrzalam zwiastun "The Statement" na RUclips i tam tez jest moja ulubiona aktorka Tilda Swinton. Takze jestem zachecona na obejrzenie tegoz filmu dla jej i Michaela Caine'a gry aktorskiej.

    • @emigrant41
      @emigrant41  2 месяца назад +1

      @@agnieszkamelin8674 To ciekawy film i nieszablonowy, ale trzeba pamiętać, że to fikcja fabularna.