Jako pacjentka ze stwardnieniem rozsianym bardzo się z tematem neuroplastyczności lubię :) dzięki za kolejny świetny film! Bardzo chętnie posłuchałabym jeszcze więcej o ludzkim mózgu u Ciebie.
Jest tu ogrom komentarzy i wiem, że trudno będzie mojemu wpisowi przebić się przez te wszystkie... wpisy, ale spróbuję. Jeśli o mózgu rozmowa, to ciekawi mnie pewne zagadnienie. A mianowicie chodzi tu o szkodliwe działanie kleju typu budapren na właśnie ten wspaniały narząd. Gdy byłem nastolatkiem (teraz mam kilkadziesiąt lat) wielu moich kolegów nalewało do woreczków klej po czym wdychało opary. Zachowywali się po tym dziwnie, tak jak by mieli wizje i urojenia, a nawet halucynacje. Po kilku takich sesjach widać było spadek ich formy jeśli chodzi o naukę jaki i formę fizyczną. Po kilkudziesięciu latach nadal widać różnice pomiędzy tymi, którzy nie wdychali tegoż kleju, a tymi którzy robili to nawet tylko kilka razy. Czy ich mózgi nie wrócą do stanu "normalności"? Czyż nie powinny się zregenerować? Ciekawe co i jak zostało uszkodzone lub upośledzone po takim dostarczeniu związków toksycznych do mózgu. Pozdrawiam serdecznie. Paweł
@Olgu Cześć, z tej strony bezdzietna lambadziara bez planów by ten stan rzeczy kiedykolwiek zmienić. Nawet ja uznałam, że mistrz drugiego planu wypadł uroczo.
Jak już masz te swoje dzieci i swój bagaż doświadczeń to patrzysz na wszystko inaczej. Wzruszyło mnie patrzenie na to jak materiały nagrywasz z synem i jak wstawka z nim trafiła na yt ♥️ dla mnie mega pozytywnie, łączenie dwóch pasji - edukowania innych + rodzicielstwa ❤️
Tu oczywiście bardziej szczegółowe i naukowe podejście do tematu, ale odpowiedź na tytułowe pytanie znałem już dzięki Pogromcom Mitów. A jakby mi to w szkole powiedzieli to bym dawno zapomniał.
WŁÓŻMY FUJARY DO KIESZENI I POWIEDZMY KSIĘDZU NA MSZY ŻEBY SAM SOBIE WYJĄŁ PIENIĄDZE NA TACĘ (dla biskupa). Protip: Podczas zbierania tacy należy dzwonić jajcami, ażeby kaznodzieja myślał że mamy dużo monet w kieszeni.
Serdecznie dziękuję za informację o zintegrowanym systemie kwalifikacji! Nie słyszałem o nim wcześniej. Wpasuje się to idealnie w moje życie, bo właśnie działam w kwestii zmiany zawodu.
Cześć Dawid, To mój pierwszy komentarz na YT. Dziękuję za ten odcinek bo wydaje mi się, że ludzie muszą wiedzieć o neuroplastycznosci i o tym, że zmiana jest możliwa. To bardzo ważna wiedza. Powodzenia! ;)
@@tedemez ja mam tak samo, mam świetne predyspozycje do nauki, mam najlepsze stopnie, ale najwięcej nieprzygotowań, bo mi się poprostu nie chce i nie mam motywacji...
Dawid, super odcinek! Jako jednak osoba żyjąca zagadnieniami sprowadzającymi się do tematyki mózgu muszę dodać (oczywiście nie w celach zaczepnych, a czysto wzbogacających). Obserwacje Cajala oparte na ulepszonej metodzie barwienia Golgiego stanowiły dla niego podstawę do odrzucenia dominującego w tamtym czasie poglądu o ciągłości struktury mózgu (teoria siatkowa). Sama metoda nie dawała jednak możliwości uwidocznienia szczelin - to zaś nastąpiło dopiero w latach 50' XX wieku przy zastosowaniu mikroskopu elektronowego (wykazano wówczas, że szczeliny mają wymiar 20-40 nm). Przypuszczenia co do nieciągłej budowy mózgu (o obecności szczelin między neuronami) wyprowadzane były już w latach 80' XIX wieku przez Wilhelma Hisa i Augusta Forela. Zaś sam termin "synapsa", zaproponowany przez Charlesa Sherringtona w 1897 roku, pojawił się na długo przed jednoznacznym wykazaniem ich istnienia (w tamtych czasach była to zatem koncepcja teoretyczna). Stwierdzenie Cajala "Wszystko może umrzeć - nic nie zregeneruje" można interpretować z dwóch perspektyw w zależności od obszaru układu nerwowego. Prawdziwym jest, że centralny układ nerwowy składający się z rdzenia i mózgowia nie podlega regeneracji (a raczej regeneracja ta jest mocno ograniczona u dorosłych osobników), tzn. uszkodzone komórki (aksony) nie podlegają procesom naprawczym, tylko umierają, pozostałości zostają zaś usunięte (pomijam tutaj tworzenie się nowych komórek w obszarach zakrętu zębatego hipokampa i strefie przykomorowej). Taka forma regeneracji ma jednak miejsce na poziomie obwodowego układu nerwowego (bardzo szybko po urazie). To, co jednak obserwuje się i wskazuje na przestrzeni ostatnich lat badań to zdolność do reorganizacji lub tworzenia nowych połączeń neuronalnych i przejmowanie odpowiedzialności za daną funkcję przez inne neurony. Powodzenia w dalszych działaniach!
Czesc! Super ze jest nowy film, od razu lepiej sie odpoczywa! :) Nagrasz film o Deinotherium giganteum? Akurat bylem w muzeum historii naturalnej na Krecie i okazuje się że to był ciekawy endemit. Ciekawe jak takie giga słonie radziły sobie na takim górzystym terenie
Bardzo dziękuję za ciekawy temat,bombarduję moją Mamę z sm takimi materiałami żeby zaczęła myśleć pozytywnie,co do kosza moja znienawidzona nauczycielka wuefu nauczyła mnie jednego,chcesz trafić zawsze do kosza,z lewej strony celuj w prawy róg kwadratu ,a z prawej w lewy ,to jedyna rzecz z jakiej miałam dobrą ocenę na tych zajęciach,zawsze trafiałam do kosza.Pozdrawiam.
Dla mnie Geniusz !! I nie chodzi o to, że czegoś się wyuczył na pamięć i "czyta to z kartki" - sposób analizy najdrobniejszych szczegółów pozwala mi twierdzić, że to ... grniusz. Uwielbiam wszystkie te filmiki i mam nadzieję, że po obejrzeniu jakiegokolwiek Twojego filmu, ludzie się choć troszkę "ogarną". Bo myślenie nic nie boli - lecz weź to spróbuj wytłumaczyć :)
Odnośnie kotów z zaszytym okiem. Czy jako ludzkość możemy rozwijać się bez krzywdzenia niewinnych? Jeśli nie, to ja ******** taki rozwój. Odcinek świetny. Łapka w górę i powodzenia ;)
Fajny odcinek, chociaż myślałam, że poruszysz temat kolesia, który nauczył się jeździć na rowerze, którego prowadzi się kręcąc odwrotnie kierownicą :D A o echolokacji można posłuchać na zagranicznym yt u osób niewidomych. Co więcej korzystają z tego aktywnie i biernie, mega ciekawy temat. :)
Na rowerze z kierownicą działającą odwrotnie bardzo łatwo jechać, wystarczy kierownicę puścić. Jeśli nie można - trzymać ją lekko i i tak skręcać balansem ciała. Trudniejszy byłby samochód albo quad z kierownicą na odwrót.
@@mateuszsarnocinski5161 wciąż chodzi o to, że jesteś przyzwyczajony skręcać kierownicą i nawet jak sobie mówisz, że musisz robić odwrotnie to i tak jest trudno. Nawet łapanie równowagi nie jest łatwe, mega ciekawy jest dla mnie ten eksperyment.
Silnik zaburtowy z rumplem działa tak, że na biegu "do przodu" przekręcenie rumpla w lewo powoduje skręt dziobu łódki w prawo a na biegu wstecznym- odwrotnie. Po początkowym szoku poznawczym przeciętny kierowca samochodu opanowuje sztukę sterowania łodzią silnikową najdalej w ciągu godziny.
@@kochamkozy6154 Trudno - przez chwilę. Tak samo z pisaniem na klawiaturze w innym układzie niż QWERTY - da się przestawić dość szybko, po czym podobnie trudno jest wrócić. Kojarzę że ktoś badając neuroplastyczność nosił okulary które odwracały obraz do góry nogami - i też po jakimś tygodniu(?) widział normalnie. Po czym po zdjęciu okularów - do góry nogami.
Bardzo ciekawy odcinek. Super temat. Już od dosyć długiego czasu puszczam swoim studentom Ted Talk o ‚neurogenesis’, którym są zachwyceni. O Twoim filmie im też na pewno opowiem (anglojęzyczni). Pozdrawiam.
To że po utracie lub ograniczeniu jednego zmysłu wyostrzają się inne na własnym przykładzie może być prawdą. Pamiętam jak 20 lat temu chodziliśmy z kolegami na piwo na mosir. My z kolegą, który również ma uszkodzony wzrok, słuchaliśmy polujących nietoperzy, a trzeci patrzył się na nas jak na wariatów samemu nic nie słysząc.
POMYSŁY NA ODCINEK: - łysienie androgenowe - śpiączka (w tym ciekawostki czy człowiek w stanie śpiączki beka, ma czkawkę, ulatnia gazy, kaszle...) - wpływ rybołóstwa na rafy koralowe, emisję CO2 - Sentinelczycy (dzikie plemię) - Borelioza
Dobrym przykładem tego o czym był film są ludzie starsi ktòrzy dopiero w wieku 80 lat zaczynali się uczyć nowych jezykòw uczyli się zagadnień związanych z komputerami do tego stopnia że mieli ambicje aby zrobić studia na tych kierunkach Zawziętość takich osòb jest niewiarygodna pomimo choròb ròżnej maści a zwłaszcza neurologicznych
Super kawałek, powinni go wyswietlać cymabałom z ZUS, ja po udarze w 2012 roku nie odczuwałem nic oprócz opuszczonej krawędzi ust, ale minęło lat 10 i jest problem z zapamiętaniem rzeczy które widzę, a ZUS na nastepnej komisji nie widzi problemu.... Nie mają pojecia jak jest mi tridno kiedy rozmawiam z kolegami z pracy i nie moge nazwać rzeczy, jestem na rencie ale z powodu transpl. serca, ale co z głową czy to będzie się nasilac aż w końcu zostanę zamkniętym w sobie idiotą?? dbajcie o swoje serce bo one potrafi okropnie narozrabiać w głowie ...
Nie wiem czy już był o tym odcinek, ale warto też przyjrzeć się zasobom mózgowym i tego, jak m. in. edukacja i nabywanie nowych umiejętności wpływa na ich powiększanie, a co za tym idzie, także na zwiększanie odporności na wiele chorób, np. Parkinsona.
2:20 - trochę jednak wykluczone, biorąc pod uwagę to że ci niewidomi jednak przetwarzają te bodźce korą wzrokową, którą osoby widzące już wykorzystują w oczywisty sposób...
Jako osoba podobno uzdolniona muzycznie przy zatkaniu jednego ucha potykalem się i wpadałem na rzeczy które normalnie omijał bym bez patrzenia na nie bardzo ciekawe doświadczenie choć wolę jednak korzystać w pełni że słyszenia stereo
Fantastyczne i zadziwiające jest, że pod wpływem różnym substancji mózg zmienia swoje działanie o 180 stopni. Ciekawe ile takich substancji czy bodźców jeszcze istnieje 😯
@Uwaga! Naukowy Bełkot Skoro już poruszasz temat mózgu, to czy mógłbyś przeanalizować jego braki w wykorzystywaniu u korona sceptyków? Materiału z setek przeróżnych teorii spiskowych jest pod dostatkiem.
14:35 Czy uprzejma dusza, która się zna może wyjaśnić? Czy to oznacza, że w komórkach somatycznych maleje (ilość genów?(czy aktywność aktywność, co to oznacza aktywność genów)? Czy to może oznaczać, że nie przekażemy tych genów dzieciom? Czy w gametach też się ta aktywność zmniejsza? To jest legitne pytanie, bo nie wiem,a mnie bardzo to zaciekawiło.
Tylko aktywność: zawierająca nieużywane w danej chwili geny chromatyna (nić DNA) kondensuje się (splątuje w bardziej gęsto ułożoną strukturę). Dzieje się tak ponieważ nie jest ona używana (nie zachodzą na niej procesy transkrypcji), więc nie ma potrzeby by zajmowała ona w jądrze tak dużo miejsca. Aktywność genów w gametach jest praktycznie zerowa, u kobiet np. mówimy że pozostają one w stanie uśpienia - mejozę (podział komórki redukujący ilość materiału genetycznego) kończą dopiero po owulacji w jajowodzie. Ilość przekazywanych genów w pewnych sytuacjach może być mniejsza lub większa, co wynika z mutacji DNA zachodzącej przy replikacji (tworzeniu nowej komplementarnej nici). W przypadku mutacji pojedynczych par zasad nie zawsze dzieje się coś złego. Właściwie to może dziać się wręcz przeciwnie - tak powstałe mutacje pozwalają nam nabrać nowych cech, o których przydatności decyduje dobór naturalny (decyzja czy dana cecha jest dla nas przydatna w przetrwaniu) dzięki czemu dochodzi do zjawiska ewolucji. Natomiast utrata lub zwielokrotnienie większej liczby (aberacje chromosomowe) genów często doprowadza do śmierci zarodka. Szczególnie groźne są utraty genów, tzw. delecje. Z kolei ich zwielokrotnienie, tzw. duplikacje, znamy m. in. pod postacią zespołu Downa.
Jeśli chodzi o oczy to mój mózg zrypał sprawę xd zaczęłam tracić wzrok na jedno oko. Ta galareta tak przyzwyczajała się do nowej sytuacji że nie zauważyłam tego fonomenu. Dopiero jak z ciekawości rodziców (poprostu czy nie trzeba mi założyć okularów) czytałam gazetę jednym okiem. Było juz za późno. Uratowało się zaledwie 30% widzenia. Miałam już 14 więc byłam dość świadoma.
A czy w badaniach było rozróżnienie na to jak wpływa np. cykliczne powtarzanie jednej tej samej aktywności, a próbowaniem nowych? Jeśli tak to jaka między nimi jest różnica?
mozna wyksztalcic nauczyc sie tego ale potrzeba czasu na podstawie stukania o jakas powierzchnie dosc latwo jest stwierdzic czy jestesmy w pomieszczeniu czy na wolnej przestrzeni i tyle
Przepraszam.. szukam i szukam i nie mogę znaleźć. Czy robił Pan może film na temat szkodliwości fluoru? Chodzi mi o ten w pastach do zębów 🤷🏻♀️ Dla mnie pasta bez fluoru to dramat a co chwile słyszę że jest zły i szkodliwy. Dla mnie na zdrowy rozum to chyba szkodzić może jeśli ten fluor bym połykała, ale moje zęby chroni. Sama już nie wiem. Jeśli będzie miał Pan chwile zęby się odnieść to będę niezwykle wdzięczna 😊 Pozdrawiam, super kanał ❤
Mam pytanie. Jak oddziałuje kwas azotowy V? W sensie oparów, które się wytwarzają, bo oparzenia znam. Pracuje w galwanizerni i znam oparzenia różnymi substancjami tj. Kwas siarkowy, solny, podchloryn sodu, truciznami jak cyjanki. Jak się oparzylem na nogach przy wannach,, galwanizernia ręczna '' to bolało tak jakoś od środka. To nie jest oparzenie jak wrzątkiem. A jak pracuje z kwasem azotowym V, gdzie ściągam powłoki galwaniczne z aluminium, jakie jest niebezpieczeństwo oparów, które się wytwarzają. Szukałem, czytałem ale mało jest to opisane dla osób, które mają z tym normalną styczność w pracy. Pozdrawiam i ukłon dla Pana Dawida.
Czy można wiec dostarczyć do mózgu jakiś rodzaj bodźców, z którymi nigdy nie miał do czynienia naturalnie i nauczyć go z nich korzystać? Czy są prowadzone jakieś badania w tej dziedzinie lub ktoś już mógł odnieść jakieś sukcesy z tym związane? Bardzo interesujący temat.
Skoro jedna część mózgu może przejąć pewną funkcje pod wpływem określonych bodźców to można by teoretycznie wysłać do mózgu impulsy elektryczne np. przez czipy które by wytrenowały część mózgu do interpretowania tych impulsów?
Skoro plastyczność mózgu sprawia że mózg cały czas jest wykorzystywany w 100% (broń boże nie w kwestii jego potencjału) to czy jest możliwość aby zaprząc ją do przekalibrowywania naszego ciała np. do wyeliminowania cukrzycy ?
Jeżeli jest to cukrzyca typu drugiego można wyeliminować ją dietą ketogeniczną. Inna kwestia, psychodeliki(lsd, grzyby psylocybinowe) sprawiają, że mózg tworzy nowe połączenia 60 razy szybciej, I są historie, gdzie ktoś po tym odzyskał wzrok/słuch itp. Ciężko powiedzieć na ile prawdziwe, ale na logikę ma sens. Mózg szybciej i chętniej tworzy nowe połączenia, może był w stanie po prostu "podłaczyć" się pod organ który wcześniej był nie używany. Mam nadzieję, że pomogłem jakoś zaspokoić twą ciekawość;)
Przypuśćmy. Dawid bije się z dr Rożkiem. Na kogo stawiacie? Dawid to koszykarz, Rożek pewnie by przegrał... A drugie. Jest do rozwiązania duży problem logiczno - matematyczny. Na końcu trzeba zdecydować który przewód przeciąć, czarny czy czerwony. Jak się przetnie odpowiedni, Chiny i USA przestają spalać paliwa kopalne, świat uratowany. Jak się przetnie nieodpowiedni chińczycy i amerykanie zaczynają wszyscy jeździć pasatami TDI w gazie. GO postępuje. Dawid czy Rożek?
Może zrobił byś odcinek o katarze dlaczego powstaje, jaką ma funkcje itd. Nadchodzi a w sumie to już jest sezon grypowy (sam jestem od jakiegoś czasu chory) i naszła mnie właśnie taka myśl o katarze. Myślę, że taki odcinek (po części o układzie immunologicznym) mógłby być ciekawy :)
Dawid mógłbyś zrobić film o roślinach domowych które są szkodliwe dla ludzi i zwierząt? Mam zamiar zaadaptować kotka a mam bardzo dużo roślin, od 2 tygodni czytam różne informacje ale im więcej czytam, tym bardziej one są sprzeczne ale przy okazji dowiedziałam się bardzo dużo interesujących rzeczy na ich temat np. mogą szkodzić alergikom, niektóre doskonale oczyszczają powietrze, inne likwidują zarodniki pleśni, dużo roślin posiada silnie trujące toksyny. Tych informacji jest za dużo aby to samemu ogarnąć 😜. Myślę, że Ty zrobisz to najlepiej a ja będę mogła z czystym sumieniem zrobić selekcję zanim trafi do nas nowy członek rodziny 😍. Serdecznie pozdrawiam
Jako pacjentka ze stwardnieniem rozsianym bardzo się z tematem neuroplastyczności lubię :) dzięki za kolejny świetny film! Bardzo chętnie posłuchałabym jeszcze więcej o ludzkim mózgu u Ciebie.
Jest tu ogrom komentarzy i wiem, że trudno będzie mojemu wpisowi przebić się przez te wszystkie... wpisy, ale spróbuję. Jeśli o mózgu rozmowa, to ciekawi mnie pewne zagadnienie. A mianowicie chodzi tu o szkodliwe działanie kleju typu budapren na właśnie ten wspaniały narząd. Gdy byłem nastolatkiem (teraz mam kilkadziesiąt lat) wielu moich kolegów nalewało do woreczków klej po czym wdychało opary. Zachowywali się po tym dziwnie, tak jak by mieli wizje i urojenia, a nawet halucynacje. Po kilku takich sesjach widać było spadek ich formy jeśli chodzi o naukę jaki i formę fizyczną. Po kilkudziesięciu latach nadal widać różnice pomiędzy tymi, którzy nie wdychali tegoż kleju, a tymi którzy robili to nawet tylko kilka razy. Czy ich mózgi nie wrócą do stanu "normalności"? Czyż nie powinny się zregenerować? Ciekawe co i jak zostało uszkodzone lub upośledzone po takim dostarczeniu związków toksycznych do mózgu. Pozdrawiam serdecznie. Paweł
❤️ piąteczka dla Mistrza Drugiego Planu 🙂
wiedziałam że zaraz będzie zlot karynek które się zesr##$5 na widok bombelka. Słotko
@@Olgaaa89 co trzeci komentarz tak wygląda lmao
@@Olgaaa89 no i co? niech sobie przylatują
@@Olgaaa89 bombelki są fajne, to że nie lubisz dzieci to twój problem
@Olgu Cześć, z tej strony bezdzietna lambadziara bez planów by ten stan rzeczy kiedykolwiek zmienić. Nawet ja uznałam, że mistrz drugiego planu wypadł uroczo.
Super filmik :)) Mam nadzieję, że będzie więcej filmików o ludzkim mózgu. To bardzo fascynujący temat
0:52 wow, sam "mam" tę chorobę i właśnie dowiedziałem się o tym jak poważne mogą być jej skutki.
Dawid był przeszczęśliwy że trafił do kosza za pierwszym razem, do mnie jednak bardziej przemawia rzut innego zawodnika z 10:15
dokładnie
chcemy więcej pytań i analiz w tym temacie!
Jak już masz te swoje dzieci i swój bagaż doświadczeń to patrzysz na wszystko inaczej. Wzruszyło mnie patrzenie na to jak materiały nagrywasz z synem i jak wstawka z nim trafiła na yt ♥️ dla mnie mega pozytywnie, łączenie dwóch pasji - edukowania innych + rodzicielstwa ❤️
Tu oczywiście bardziej szczegółowe i naukowe podejście do tematu, ale odpowiedź na tytułowe pytanie znałem już dzięki Pogromcom Mitów. A jakby mi to w szkole powiedzieli to bym dawno zapomniał.
Ale fajny partner do kosza. Uroczy ponad miarę ❤️
WŁÓŻMY FUJARY DO KIESZENI I POWIEDZMY KSIĘDZU NA MSZY ŻEBY SAM SOBIE WYJĄŁ PIENIĄDZE NA TACĘ (dla biskupa).
Protip:
Podczas zbierania tacy należy dzwonić jajcami, ażeby kaznodzieja myślał że mamy dużo monet w kieszeni.
ZLOT KARYNEK!!!!!!!!!!!!!!!!
Serdecznie dziękuję za informację o zintegrowanym systemie kwalifikacji! Nie słyszałem o nim wcześniej. Wpasuje się to idealnie w moje życie, bo właśnie działam w kwestii zmiany zawodu.
Cześć Dawid,
To mój pierwszy komentarz na YT. Dziękuję za ten odcinek bo wydaje mi się, że ludzie muszą wiedzieć o neuroplastycznosci i o tym, że zmiana jest możliwa. To bardzo ważna wiedza.
Powodzenia! ;)
Nikt nie pytał
@@bezimienny1337 😆
@@tedemez ja mam tak samo, mam świetne predyspozycje do nauki, mam najlepsze stopnie, ale najwięcej nieprzygotowań, bo mi się poprostu nie chce i nie mam motywacji...
@@bezimienny1337 ciebie też nikt nie pytał o zdanie i nikt ci nie kazał tego czytać
@@dragonex282 ciebie też :)
Świetny zarodek neurodydaktyki... oby zobaczyło ten odcinek jak najwięcej nauczycieli! :)
Dawid, super odcinek! Jako jednak osoba żyjąca zagadnieniami sprowadzającymi się do tematyki mózgu muszę dodać (oczywiście nie w celach zaczepnych, a czysto wzbogacających). Obserwacje Cajala oparte na ulepszonej metodzie barwienia Golgiego stanowiły dla niego podstawę do odrzucenia dominującego w tamtym czasie poglądu o ciągłości struktury mózgu (teoria siatkowa). Sama metoda nie dawała jednak możliwości uwidocznienia szczelin - to zaś nastąpiło dopiero w latach 50' XX wieku przy zastosowaniu mikroskopu elektronowego (wykazano wówczas, że szczeliny mają wymiar 20-40 nm). Przypuszczenia co do nieciągłej budowy mózgu (o obecności szczelin między neuronami) wyprowadzane były już w latach 80' XIX wieku przez Wilhelma Hisa i Augusta Forela. Zaś sam termin "synapsa", zaproponowany przez Charlesa Sherringtona w 1897 roku, pojawił się na długo przed jednoznacznym wykazaniem ich istnienia (w tamtych czasach była to zatem koncepcja teoretyczna).
Stwierdzenie Cajala "Wszystko może umrzeć - nic nie zregeneruje" można interpretować z dwóch perspektyw w zależności od obszaru układu nerwowego. Prawdziwym jest, że centralny układ nerwowy składający się z rdzenia i mózgowia nie podlega regeneracji (a raczej regeneracja ta jest mocno ograniczona u dorosłych osobników), tzn. uszkodzone komórki (aksony) nie podlegają procesom naprawczym, tylko umierają, pozostałości zostają zaś usunięte (pomijam tutaj tworzenie się nowych komórek w obszarach zakrętu zębatego hipokampa i strefie przykomorowej). Taka forma regeneracji ma jednak miejsce na poziomie obwodowego układu nerwowego (bardzo szybko po urazie). To, co jednak obserwuje się i wskazuje na przestrzeni ostatnich lat badań to zdolność do reorganizacji lub tworzenia nowych połączeń neuronalnych i przejmowanie odpowiedzialności za daną funkcję przez inne neurony.
Powodzenia w dalszych działaniach!
Uwielbiam ten kanał 🥰 I takie tematy ❤️
Super film, świetny montaż i kadry!
9:30 Piękny! xD
to jest cudowne
Czesc! Super ze jest nowy film, od razu lepiej sie odpoczywa! :) Nagrasz film o Deinotherium giganteum?
Akurat bylem w muzeum historii naturalnej na Krecie i okazuje się że to był ciekawy endemit. Ciekawe jak takie giga słonie radziły sobie na takim górzystym terenie
Zbinduj sobie klawiaturę na polski
@@dragonex282 nie ma sensu, przez większą część roku nawet nie myślę po polsku więc podziękuję za radę :)
Emm... to ten, ty też programista? Bo ja przyszły 👉👈
@@dragonex282 nie, wyrzucili mnie z 2 tech it. Poza tym nie chodzi o bind tylko o układ klawiatury jak już
Oj..
Synek jest prawdziwą gwiazdą tego odcinka ❤️
Bardzo dziękuję za ciekawy temat,bombarduję moją Mamę z sm takimi materiałami żeby zaczęła myśleć pozytywnie,co do kosza moja znienawidzona nauczycielka wuefu nauczyła mnie jednego,chcesz trafić zawsze do kosza,z lewej strony celuj w prawy róg kwadratu ,a z prawej w lewy ,to jedyna rzecz z jakiej miałam dobrą ocenę na tych zajęciach,zawsze trafiałam do kosza.Pozdrawiam.
Wiecie ze to jest najlepszy kanał na yt?, To juz wiecie
Efekt z logo na początku sztos
Homunculus Czuciowy Dawid nie istnieje, nie może Cię skrzywdzić
Homunculus Czuciowy Dawid: 9:29
Dla mnie Geniusz !! I nie chodzi o to, że czegoś się wyuczył na pamięć i "czyta to z kartki" - sposób analizy najdrobniejszych szczegółów pozwala mi twierdzić, że to ... grniusz.
Uwielbiam wszystkie te filmiki i mam nadzieję, że po obejrzeniu jakiegokolwiek Twojego filmu, ludzie się choć troszkę "ogarną". Bo myślenie nic nie boli - lecz weź to spróbuj wytłumaczyć :)
Jedno z najlepszych video. Super 😃
bardzo ciekawe, tematy neuro mile widziane :)
Jak robisz takie fajne filmy to nie słucham o czym mówisz 😜
Odnośnie kotów z zaszytym okiem. Czy jako ludzkość możemy rozwijać się bez krzywdzenia niewinnych? Jeśli nie, to ja ******** taki rozwój. Odcinek świetny. Łapka w górę i powodzenia ;)
Kolejny fantastyczny materiał.
Fajny odcinek, chociaż myślałam, że poruszysz temat kolesia, który nauczył się jeździć na rowerze, którego prowadzi się kręcąc odwrotnie kierownicą :D A o echolokacji można posłuchać na zagranicznym yt u osób niewidomych. Co więcej korzystają z tego aktywnie i biernie, mega ciekawy temat. :)
Na rowerze z kierownicą działającą odwrotnie bardzo łatwo jechać, wystarczy kierownicę puścić. Jeśli nie można - trzymać ją lekko i i tak skręcać balansem ciała. Trudniejszy byłby samochód albo quad z kierownicą na odwrót.
@@mateuszsarnocinski5161 wciąż chodzi o to, że jesteś przyzwyczajony skręcać kierownicą i nawet jak sobie mówisz, że musisz robić odwrotnie to i tak jest trudno. Nawet łapanie równowagi nie jest łatwe, mega ciekawy jest dla mnie ten eksperyment.
Silnik zaburtowy z rumplem działa tak, że na biegu "do przodu" przekręcenie rumpla w lewo powoduje skręt dziobu łódki w prawo a na biegu wstecznym- odwrotnie. Po początkowym szoku poznawczym przeciętny kierowca samochodu opanowuje sztukę sterowania łodzią silnikową najdalej w ciągu godziny.
@@kochamkozy6154 Trudno - przez chwilę. Tak samo z pisaniem na klawiaturze w innym układzie niż QWERTY - da się przestawić dość szybko, po czym podobnie trudno jest wrócić.
Kojarzę że ktoś badając neuroplastyczność nosił okulary które odwracały obraz do góry nogami - i też po jakimś tygodniu(?) widział normalnie. Po czym po zdjęciu okularów - do góry nogami.
Przydałby się ktoś taki w telewizji dałoby się ją wreszcie oglądać
Bardzo ciekawy odcinek. Super temat. Już od dosyć długiego czasu puszczam swoim studentom Ted Talk o ‚neurogenesis’, którym są zachwyceni. O Twoim filmie im też na pewno opowiem (anglojęzyczni). Pozdrawiam.
Dobra trójka, gratki :)
Zawsze można nauczyć nowego psa starych sztuczek.
I nie muszę oglądać. Dzięki!
@@michalkapica5060 nie zrozumiałeś lmao
Pogromcy mitow potwierdzili to w jednym z odcinkow.
Dobre 😂😂
Dziękuję i pozdrawiam
Świetny materiał!
To że po utracie lub ograniczeniu jednego zmysłu wyostrzają się inne na własnym przykładzie może być prawdą. Pamiętam jak 20 lat temu chodziliśmy z kolegami na piwo na mosir. My z kolegą, który również ma uszkodzony wzrok, słuchaliśmy polujących nietoperzy, a trzeci patrzył się na nas jak na wariatów samemu nic nie słysząc.
Dawid Odrzutowiec, mój ulubiony koszykarz
10:13 11:10
Jaki kochany maluszek ^.^
Gadzie mózgi kobiet tylko na bachorach się skupiają xdd
POMYSŁY NA ODCINEK:
- łysienie androgenowe
- śpiączka (w tym ciekawostki czy człowiek w stanie śpiączki beka, ma czkawkę, ulatnia gazy, kaszle...)
- wpływ rybołóstwa na rafy koralowe, emisję CO2
- Sentinelczycy (dzikie plemię)
- Borelioza
Tylko impotenci nie łysieją.
Dobrym przykładem tego o czym był film są ludzie starsi ktòrzy dopiero w wieku 80 lat zaczynali się uczyć nowych jezykòw uczyli się zagadnień związanych z komputerami do tego stopnia że mieli ambicje aby zrobić studia na tych kierunkach
Zawziętość takich osòb jest niewiarygodna pomimo choròb ròżnej maści a zwłaszcza neurologicznych
Spoko ziomek, ten maly w sensie. Pzdr
Oj bardzo ciekawy link Dawid zapodał, akurat mi może się to przydać.
Cześć Dawid, wiadomo coś może kiedy będzie film o Bałtyku?
Podbijam!
Cudowny odcinek! Teraz wszyscy studenci zobaczą, że nie ma takiego materiału, którego nie da się nauczyć. 😂
Wystarczy odpowiednia technika i można wszystko 🙂
Oczywiście, że się da! Tylko tak czasu w roku akademickim zawsze brakuje haha
Szkolenia z echolokacji, to niezły pomysł na biznes.
Echolokacja loszek.
@@MultiKomentator *echoloszkacja
w Stanach chyba jest pare szkół echolokacji dla niewidomych
Super kawałek, powinni go wyswietlać cymabałom z ZUS, ja po udarze w 2012 roku nie odczuwałem nic oprócz opuszczonej krawędzi ust, ale minęło lat 10 i jest problem z zapamiętaniem rzeczy które widzę, a ZUS na nastepnej komisji nie widzi problemu.... Nie mają pojecia jak jest mi tridno kiedy rozmawiam z kolegami z pracy i nie moge nazwać rzeczy, jestem na rencie ale z powodu transpl. serca, ale co z głową czy to będzie się nasilac aż w końcu zostanę zamkniętym w sobie idiotą?? dbajcie o swoje serce bo one potrafi okropnie narozrabiać w głowie ...
Nie wiem czy już był o tym odcinek, ale warto też przyjrzeć się zasobom mózgowym i tego, jak m. in. edukacja i nabywanie nowych umiejętności wpływa na ich powiększanie, a co za tym idzie, także na zwiększanie odporności na wiele chorób, np. Parkinsona.
2:20 - trochę jednak wykluczone, biorąc pod uwagę to że ci niewidomi jednak przetwarzają te bodźce korą wzrokową, którą osoby widzące już wykorzystują w oczywisty sposób...
Pierwszy raz spodobał mi się materiał sponsora w filmie na YT.
Jako osoba podobno uzdolniona muzycznie przy zatkaniu jednego ucha potykalem się i wpadałem na rzeczy które normalnie omijał bym bez patrzenia na nie bardzo ciekawe doświadczenie choć wolę jednak korzystać w pełni że słyszenia stereo
Fantastyczne i zadziwiające jest, że pod wpływem różnym substancji mózg zmienia swoje działanie o 180 stopni. Ciekawe ile takich substancji czy bodźców jeszcze istnieje 😯
10:25 "zostaw rękę po rzucie" ile razy się to słyszało haha
@Uwaga! Naukowy Bełkot
Skoro już poruszasz temat mózgu, to czy mógłbyś przeanalizować jego braki w wykorzystywaniu u korona sceptyków? Materiału z setek przeróżnych teorii spiskowych jest pod dostatkiem.
Najlepsza miniaturka na tym kanale
Jak zawsze świetny odcinek. Zostawiam komentarz do statystyk (może algorytm YT to też dobry pomysł na odcinek) i pozdrawiam ciepło z Łodzi.
Wspaniała super moc! Umiesz też przywołać go u innych?
14:35 Czy uprzejma dusza, która się zna może wyjaśnić? Czy to oznacza, że w komórkach somatycznych maleje (ilość genów?(czy aktywność aktywność, co to oznacza aktywność genów)? Czy to może oznaczać, że nie przekażemy tych genów dzieciom? Czy w gametach też się ta aktywność zmniejsza?
To jest legitne pytanie, bo nie wiem,a mnie bardzo to zaciekawiło.
Tylko aktywność: zawierająca nieużywane w danej chwili geny chromatyna (nić DNA) kondensuje się (splątuje w bardziej gęsto ułożoną strukturę). Dzieje się tak ponieważ nie jest ona używana (nie zachodzą na niej procesy transkrypcji), więc nie ma potrzeby by zajmowała ona w jądrze tak dużo miejsca. Aktywność genów w gametach jest praktycznie zerowa, u kobiet np. mówimy że pozostają one w stanie uśpienia - mejozę (podział komórki redukujący ilość materiału genetycznego) kończą dopiero po owulacji w jajowodzie.
Ilość przekazywanych genów w pewnych sytuacjach może być mniejsza lub większa, co wynika z mutacji DNA zachodzącej przy replikacji (tworzeniu nowej komplementarnej nici). W przypadku mutacji pojedynczych par zasad nie zawsze dzieje się coś złego. Właściwie to może dziać się wręcz przeciwnie - tak powstałe mutacje pozwalają nam nabrać nowych cech, o których przydatności decyduje dobór naturalny (decyzja czy dana cecha jest dla nas przydatna w przetrwaniu) dzięki czemu dochodzi do zjawiska ewolucji. Natomiast utrata lub zwielokrotnienie większej liczby (aberacje chromosomowe) genów często doprowadza do śmierci zarodka. Szczególnie groźne są utraty genów, tzw. delecje. Z kolei ich zwielokrotnienie, tzw. duplikacje, znamy m. in. pod postacią zespołu Downa.
@@7aqbr Dzięki bardzo :D
Jeśli chodzi o oczy to mój mózg zrypał sprawę xd zaczęłam tracić wzrok na jedno oko. Ta galareta tak przyzwyczajała się do nowej sytuacji że nie zauważyłam tego fonomenu. Dopiero jak z ciekawości rodziców (poprostu czy nie trzeba mi założyć okularów) czytałam gazetę jednym okiem. Było juz za późno. Uratowało się zaledwie 30% widzenia. Miałam już 14 więc byłam dość świadoma.
4:20 mój syn ma też taki kijek, prowadzi nim kaczuszkę :D Czy rozmontowałeś kaczuszkę żeby zrobić z niej wskaźnik? :)
Wow! ale zacna bluza
Miłego wieczoru
szef totalny
Pierwszoligowy jumpshot! 😎
12:00 i dzięki temu zorientowałam się, że nie zasubskrybowałam wcześniej Twojego kanału... Proszę o przebaczenie, błąd został naprawiony :D
Mały Myśliwiec - fantastyczny ;-)
Hej, fajny film
Skąd możesz to wiedzieć?
Dobry materiał joł
Urzekła mnie ta grafika na miniaturce, ale filmik jak zwykle ciekawy 👍
A czy w badaniach było rozróżnienie na to jak wpływa np. cykliczne powtarzanie jednej tej samej aktywności, a próbowaniem nowych? Jeśli tak to jaka między nimi jest różnica?
ohoo, pora na oglądanie
Twój pokaz umiejętności koszykarskich w jakimś stopniu potwierdził tezę z odcinka, świetny step back dołożyłeś :D
Świetny film! Może pomyślisz o serii studium mózgu?
Fajny film :)
mozna wyksztalcic nauczyc sie tego ale potrzeba czasu na podstawie stukania o jakas powierzchnie dosc latwo jest stwierdzic czy jestesmy w pomieszczeniu czy na wolnej przestrzeni i tyle
Przy okazji polecam podcasty pana Andrew Hubermana. Jest również o neuroplastyczności, ale sprzedaje dużo tipów, które można stosować na codzień.
Tutaj jest wszystko jasne, ale mnie nurtuje inna kwestia, czy można nauczyć młodego psa starych sztuczek?
Przepraszam.. szukam i szukam i nie mogę znaleźć. Czy robił Pan może film na temat szkodliwości fluoru? Chodzi mi o ten w pastach do zębów 🤷🏻♀️
Dla mnie pasta bez fluoru to dramat a co chwile słyszę że jest zły i szkodliwy.
Dla mnie na zdrowy rozum to chyba szkodzić może jeśli ten fluor bym połykała, ale moje zęby chroni.
Sama już nie wiem.
Jeśli będzie miał Pan chwile zęby się odnieść to będę niezwykle wdzięczna 😊
Pozdrawiam, super kanał ❤
9:20 No nie wiem czy pokracznie, jakby to było naturalne to człowiek nie uznawałby tego za nic dziwnego.
Ładna fujarka.
O. Zmieniłeś avatar.
Ta nowa fotka fujarki o wiele lepsza.
Mam pytanie. Jak oddziałuje kwas azotowy V? W sensie oparów, które się wytwarzają, bo oparzenia znam. Pracuje w galwanizerni i znam oparzenia różnymi substancjami tj. Kwas siarkowy, solny, podchloryn sodu, truciznami jak cyjanki. Jak się oparzylem na nogach przy wannach,, galwanizernia ręczna '' to bolało tak jakoś od środka. To nie jest oparzenie jak wrzątkiem. A jak pracuje z kwasem azotowym V, gdzie ściągam powłoki galwaniczne z aluminium, jakie jest niebezpieczeństwo oparów, które się wytwarzają. Szukałem, czytałem ale mało jest to opisane dla osób, które mają z tym normalną styczność w pracy. Pozdrawiam i ukłon dla Pana Dawida.
Tak się robi merchandising
Czy mógłbyś się wypowiedzieć na temat wpływu marihuany na mózg, które dokładnie części zostają otępione, a które być może wyostrzone.
Czy można wiec dostarczyć do mózgu jakiś rodzaj bodźców, z którymi nigdy nie miał do czynienia naturalnie i nauczyć go z nich korzystać? Czy są prowadzone jakieś badania w tej dziedzinie lub ktoś już mógł odnieść jakieś sukcesy z tym związane? Bardzo interesujący temat.
9:32 a beniz?
Skoro jedna część mózgu może przejąć pewną funkcje pod wpływem określonych bodźców to można by teoretycznie wysłać do mózgu impulsy elektryczne np. przez czipy które by wytrenowały część mózgu do interpretowania tych impulsów?
Mam pytanie. Da się oddychać ciekłym tlenem?
Skoro plastyczność mózgu sprawia że mózg cały czas jest wykorzystywany w 100% (broń boże nie w kwestii jego potencjału) to czy jest możliwość aby zaprząc ją do przekalibrowywania naszego ciała np. do wyeliminowania cukrzycy ?
Jeżeli jest to cukrzyca typu drugiego można wyeliminować ją dietą ketogeniczną.
Inna kwestia, psychodeliki(lsd, grzyby psylocybinowe) sprawiają, że mózg tworzy nowe połączenia 60 razy szybciej, I są historie, gdzie ktoś po tym odzyskał wzrok/słuch itp. Ciężko powiedzieć na ile prawdziwe, ale na logikę ma sens. Mózg szybciej i chętniej tworzy nowe połączenia, może był w stanie po prostu "podłaczyć" się pod organ który wcześniej był nie używany.
Mam nadzieję, że pomogłem jakoś zaspokoić twą ciekawość;)
W tytule pies, a całki na odcinku brak :|
czyli jak im monitor walnie to gpu zaczyna kopać zamiast obraz renderować :P
Dlaczego 09:30 nie jest na miniaturce :D :)
Ja byłem tutaj.
I was here.
Przypuśćmy. Dawid bije się z dr Rożkiem. Na kogo stawiacie?
Dawid to koszykarz, Rożek pewnie by przegrał...
A drugie. Jest do rozwiązania duży problem logiczno - matematyczny. Na końcu trzeba zdecydować który przewód przeciąć, czarny czy czerwony.
Jak się przetnie odpowiedni, Chiny i USA przestają spalać paliwa kopalne, świat uratowany.
Jak się przetnie nieodpowiedni chińczycy i amerykanie zaczynają wszyscy jeździć pasatami TDI w gazie. GO postępuje.
Dawid czy Rożek?
Coraz lepsze te twoje miniaturki :v
Juz mienił i miniaturkę i tytuł
Spoko Dawid ta 2 kamera ale może lepiej będzie przewidywać kiedy ma to nastąpić i wzrok Twój też tam powędruje? A może właśnie tak to miało być . ?
Gdzie kupiłeś taką bluze z Ratelem(miodożerem Afrykańskim) ?
A ja kto jest z tą neuroplastycznością u osób, które chorują np na Zespół Downa czy Autyzm? Jakieś badania są/lektura?
Czyli leżenie odłogiem każdego dnia powoduje problemy z pamięcią? Chodzi mi o brak aktywności fizycznej
Może zrobił byś odcinek o katarze dlaczego powstaje, jaką ma funkcje itd. Nadchodzi a w sumie to już jest sezon grypowy (sam jestem od jakiegoś czasu chory) i naszła mnie właśnie taka myśl o katarze. Myślę, że taki odcinek (po części o układzie immunologicznym) mógłby być ciekawy :)
przestałem skupiać uwagę na treści jak zobaczyłem buty "za pierwszym razem"
Dawid mógłbyś zrobić film o roślinach domowych które są szkodliwe dla ludzi i zwierząt? Mam zamiar zaadaptować kotka a mam bardzo dużo roślin, od 2 tygodni czytam różne informacje ale im więcej czytam, tym bardziej one są sprzeczne ale przy okazji dowiedziałam się bardzo dużo interesujących rzeczy na ich temat np. mogą szkodzić alergikom, niektóre doskonale oczyszczają powietrze, inne likwidują zarodniki pleśni, dużo roślin posiada silnie trujące toksyny. Tych informacji jest za dużo aby to samemu ogarnąć 😜. Myślę, że Ty zrobisz to najlepiej a ja będę mogła z czystym sumieniem zrobić selekcję zanim trafi do nas nowy członek rodziny 😍. Serdecznie pozdrawiam