Dziękuję za świetny odcinek,wyjaśnił wiele spraw związanych z tym okresem wojny.Bardzo dobrze, że odcinki podcastu pokazują się znacznie częściej niż wcześniej i za to też dziękuję.
Panowie, rozprawiacie się z mitami dotyczącymi II WW. Poproszę o odcinek o Enigmie. Jest dużo tez (mitów?) dotyczących rozpracowania niemieckich szyfrów czy choćby korzystania z informacji w ten sposób zdobytych o niemieckich działaniach wojennych. pozdrawiam!
Mój ojciec zmarł w 2009 roku ale w ostatnich latach mam wrażenie jakbym żył jego wspomnieniami, może tylko w nieco innych realiach. Ojciec uciekł z obozu jenieckiego i ukrywał się w Generalnej Guberni. Pracował tam w Radzie Głównej Opiekuńczej, głównie w okolicach Radzynia ale o Łukowie też wspominał. RGO organizowała między sierocińce i obronę przed pandemią tyfusu plamistego. Gdy wybuchła obecna pandemia, też próbowałem pomagać ludziom i może trochę pomogłem - chociaż mówiono mi "siedź w domu i martw się tylko aby przeżyć." Gdy rozpoczął się obecny konflikt wciąż przypominają mi się wspomnienia ojca... Dotąd tylko od niego znałem wyrywki tego co usłyszałem w tym dzisiejszym podcaście.
@@gabrieloo6841 Też tak uważam. Moim znajomym przywoziłem zakupy i lekarstwa, chociaż nie byli na kwarantannie a izolowali się zupełnie dobrowolnie. Robili to pod wpływem mediów. Miałem wrażenie że ciągły stres bardzo źle wpływał na ich zdrowie. Na przykład koleżanka ustrzegła się wprawdzie covida, lecz dostała półpaśca. Zapomniała wtedy o ostrożności i poprosiła abym ją odwiedził. Dosyć niezręcznie zażartowałem że tego nie zrobię, ponieważ teraz ona jest " zadżumiona". Zakupy jednak jej przyniosłem
Ja już też Was mam dość. Ja już nic nie robię tylko slucham Waszego podcastu żona wściekła. Dobra idzie wycofam się na umocnione pozycje do garażu, tam mam zaplecze logistyczne . Pozdrawiam 😂
Miałem już odpuścić sobie słuchanie YT na tel. przez te reklamy, ale brat mi podpowiedział, żeby ściągnąć Operę na tel. i tam oglądać YT. Reklam BRAK. Odcinki lecą w całości.
@@lotnylotny671 To wiem, że "nie było jednostki spolonizowanej w całym Wermachcie" jednak moje pytanie dotyczyło, "czy można określić, która jednostka Wermachtu była najbardziej spolonizowana?". Nie chodzi mi tu o całkowitą dywizję (nawet nie wynika to z pytania) stworzoną przez narodowych Polaków a jednostkę, w której służyło najwięcej Polaków. Podpowiedź: w prawie niemieckim mieszkańcy Pomorza, Wielkopolski i Śląska byli uważani za Niemców i z tej ludności (po podpisaniu volkslisty) werbowano do wojska.
@@HuiLongZhan słyszałem ciekawą historię o operacji Overlord. We wspomnieniach jednego i comandosów było że gdy spadochroniarze wylądowali, z bunkra w ich stronę otworzono ogień. Po chwili ogień przerwano i bunkier się poddał. Anglicy zdziwieni wietrzyki podstęp, ale gdy podeszli bliżej okazało się że bunkier był obsadzony przez Polaków i tylko niemiecki sierżant ich pilnował. Gdy Polacy zoriętowali kto ich szturmuje odstrzelili Niemca i ochoczo się poddali. Brytyjczycy byli w szoku co się odwaliło
Może skoro były obalane mity na temat broni pancernej to proponuję może np rozprawić się z mitem latającego czołgu Ił2. Ja swoją opinię mam, ale chętnie sie zapoznam z Twoją to raz. Dwa, strat sowieckiego lotnictwa bojowego i na skutek strat niebojowych. Właściwie zabijali sie w dużej części sami bez udziału Luftwaffe.
Kolejny świetny materiał. Oglądam wszystkie metodycznie bo trzeba nadrobić zaległości. Pan Norbert robi robotę...Ale o dziwo coś przy materiale o Już 87....mi braklo...To była ta katastrofa w Neuhammer? O pancernikach świetny materiał. Były takie monstra podczas drugiej wojny ...mam tu głównie na uwadze 4 pancerniki...2 niemieckie i 2 japońskie...Aż dziw bierze że one tak naprawdę nic nie zrobiły...A już los Tirpitz to jest porażka. Megalomania i głupota...Co nie oglądam Wasz materiał o Niemcach to im dalej w las tym więcej drzew. Oni się chyba na początku bardzo zachłysneli szybkimi zwycięstwami...No może poza bitwa o Anglię ..I dla mnie to jest kluczowe...nie żaden Kursk czy Stalingrad...Gdyby padła Anglia to było by po wszystkim. Nie było by konwojów z pomocą, nie było by walk w Afryce, nie było by strategicznych bombardowań Niemiec i pewnie też nie powstała by V2...i wał atlantycki... Ale to po prostu zjeb...I tu bym się dopatrywał klęski Niemiec w tej wojnie a nie to co się stało na froncie wschodnim...Tak na logikę. Zostawiasz sobie za plecami wroga który ma kontakt z większym bratem i idziesz bić ich dużego sąsiada który który ma wsparcie od obu ? I tu jest jeszcze Adolfa pech że ruscy nie padli...a dużo nie brakło. Pozdrawiam Was i czekam na kolejne materiały
Tirpitz się spłacił. Już jego sama obecność (fleet in Beeing) spowodowała ograniczenie konwojów na północnej drodze. Jak by Anglia padła to Churchill by walczył dalej z Kanady. Konwoje do ZSRR by szły przez Iran który był okupowa wspólnie przez ZSRR i UK oraz przez Daleki Wschód. (Konwoje przez Pacyfik szły swobodnie do sierpnia 1945 sic!). Zamiast V-2 budowali by od razu A4 aby sięgnąć Amerykę i być może natłukli by trochę Americabomber.
Na froncie zachodnim walczyło 3/4 wszystkich niemieckich myśliwców. Na froncie wschodnim walczyło jedynie kilka słabiej wyposażonych dywizjonów myśliwskich.
@@wolffweber7019 Nie jestem autorytetem w sprawach lotnictwa. Zdziwilem sie tylko ze w tym czasie caly pulk ma na wyposazeniu samoloty podobno bardzo nieudane. No ale poniekad to przemawia za tym ze wady te byly juz usuniete.
Z powodów przede wszystkim logistycznych w wojsku używa się tego pojęcia odnośnie samolotolot. Przykład maszyna A w ciągu doby robi 3 samololoty a maszyna B robi ich 183 to inne będzie zapotrzebowanie na części zamienne paliwo i płyny techniczne amunicję, jest też temat odnośnie tego ile realnie od nowości do utylizacji dana maszyna może bezpiecznie wykonać lotów (oczywiście w idealnej uśrednionej sytuacji kiedy nie odnosiłaby uszkodzeń). Jak to panowie zawsze przypominają wojsko to system i logistyka jest najważniejsza. Serdecznie pozdrawiam
Bo sama liczba samolotów może być myląca. Jeżeli strona ma 1000 samolotów, z których 500 jest uziemione (w naprawie, bez kompletu załogi itp) a drugie pięćset robi w danym dniu po 3 loty, to wychodzi 1500 samolotolotów.
Świetny kanał! Dziękuję. Mam pytanie, być może głupie ale nie jestem ekspertem. Chodzi mi o terminologię. Co to za fikołek językowy "samolotoloty"? A są np. czołgoloty? Nie wystarczy powiedzieć "wykonali X lotów..."? Nie czepiam się, nie ma w tym złośliwości, tylko pytam skąd się wzięło to określenie. Pozdrawiam serdecznie
Chodzi ogólnie o logistykę. Samolot ma określony resurs jeśli chodzi o części. Zazwyczaj samoloty robią kilka lotów i części do wymiany. Z resztą w dużej mierze chodzi właśnie o to że jeden samolot zrobi np. 3 loty w ciągu np. tygodnia, a inny samolot zrobi ich ponad 100 w ciągu tygodnia. O to chodzi.
No w celu wypełniania zadań logistycznych potrzebna jest benzyna itd dlaczego więc tylko przez 3 tygodnie potrafili zdobyc się na wysiłek i lokalną przewagę w powietrzu? Te definicje z wikipedii możesz na lekcjach ekonomii wykładać w średniej szkole ..!
@@Paciat Nie rozmawiamy na temat celów strategicznych (generał się znalazł) no i dobrze go posłuchał! Ale jak już poruszasz temat możesz mówić tylko I wyłącznie o" błędzie" w postaci skierowaniu grup pancernych w celu zamknięcia kotła pod Kijowem oraz aby wspomóc natarcie na Leningrad zamiast przeć naprzód i okrążyć Moskwę, później zabrakło sprzętu, amunicji i czasu. A więc sam Hitler przyczynił się do swojej porażki w tej wojnie. Weryfikacja twojej wypowiedzi jest chora w samym zamyśle jakimi siłami i jakim cudem Werhmacht miał uderzyć na Kaukaz w 41 !!? Haha zaprawdę za dużo gier strategicznych typu Hearts of Iron!
, czy ja się mylę czy chodzi o pana Połbina a nie Połonina nawet jeżeli jest to nasz wróg to wypadałoby wymawiać jego nazwisko tak jak należy w języku polskim a połbin zginął w 44 roku w obronie No cóż polskich ziem Zachodnich
Co za paranoja🤦 czyli wyszło na to że radzieckie lotnictwo nie mogło nadążyć za natarciem powolnych czołgów walczacych jeszcze z przeciwnikiem na ziemi😱😝😝😝( czyli czerwonoarmista w samolocie to tak jak dać małpie zegarek)
Lotnictwo to nie samoloty, tylko po pierwsze lotnictwo to lotniska, lotnictwo to zaopatrzenie tych lotnisk, lotnictwo to naziemna kontrola lotów. Broniący się ma to z tyłu, nacierający dopiero musi sobie to rozłożyć na zajętych terenach. Terenach, które są skansenem XIX wieku, bez normalnych dróg, ze zniszczoną przez walki koleją...
@@gallanonim1379 Zgadzam sie oczywiscie ale samolot mysliwski ma zasieg jakies 800km minimum a bombowiec i 1600km i duzo wiecej. Nie musieli przecież latać z Białorusi. Jak wiadomo amerykanie sobie z tym jakos radzili i latali az nad Niemcy☺.
@@MrDeLaRea Słowo klucz - zasięg, czyli promień działania od razu przez połowę mniejszy bo te 800 km to wylot i powrót, do tego wykonanie zadania - i nagle z 800 km robi się realne 200 dla lotnictwa frontowego. Amerykanie na Zachodzie mieli łatwiej, bo odległości były dużo mniejsze, do tego mieli samoloty myśliwskie z dodatkowymi zbiornikami paliwa - ZSRR tego wtedy nie miał. Ale alianckie samoloty myśliwsko-bombowe, latające na wsparcie własnych wojsk lądowych i atakowanie bezpośredniego zaplecza też latały z lotnisk znajdujących się tuż przy froncie. Tylko front na Zachodzie też nie zmieniał się tak szybko, a infrastruktura w takiej Francji była dużo bardziej rozwinięta co ułatwiało tworzenie nowych lotnisk polowych i ich regularne zaopatrzenie.
Stwórz własny podcast nie słuchaj innych operuj poprawną słownią i składnią, przyciągnij rzesze subskrybentów i mów to z takim polotem i luzem jak oni to wtedy będziemy mogli posłuchać i ciebie
Brawo brawo brawo... każda minuta to cenna wiedza ... szacunek za analizy, bo są dogłębne.
Dziękuję za świetny odcinek,wyjaśnił wiele spraw związanych z tym okresem wojny.Bardzo dobrze, że odcinki podcastu pokazują się znacznie częściej niż wcześniej i za to też dziękuję.
Kurde idealnie, slucham was od dluzszego czasu. Nie przestawajcie xd
Piękny to będzie dzionek! Dziękuję za waszą pracę.
Super odcinek! Pozostając w temacie „efektywności” radzieckiego lotnictwa z chęcią bym posłuchał wasz podcast o bitwie pod Budziszynem.
Częstotliwość wstawiania materiałów mnie zadziwia
Nie wertują materiałów na potrzeby odcinku ale już mają potężną wiedzę i sobie luźno rozmawiają :)) Szacunek Panowie!!
Panowie piją dużo kawy
To jest zwykły podcast więc obrubki mało
@@vanpaper7800 obróbki może i nie ale zobacz ile wiedzy trzeba mieć...
@@nowaklukasz83 Jeśli ma się już zdobytą wiedzę nie trzeba poświęcać dużo czasu na podcast
Swietny film naprawde masa informacji i analiz. Fenomenalnie sie Panow slucha goraco pozdrawiam.
Świetny materiał 👏. Dzięki
Dziękuje za materiał. Pozdrawiam👍
Bardzo interesujący temat, gratka dla miłośników lotnictwa.
Panowie, rozprawiacie się z mitami dotyczącymi II WW. Poproszę o odcinek o Enigmie. Jest dużo tez (mitów?) dotyczących rozpracowania niemieckich szyfrów czy choćby korzystania z informacji w ten sposób zdobytych o niemieckich działaniach wojennych. pozdrawiam!
Podcast roku jak nie dekady!!
Mój ojciec zmarł w 2009 roku ale w ostatnich latach mam wrażenie jakbym żył jego wspomnieniami, może tylko w nieco innych realiach. Ojciec uciekł z obozu jenieckiego i ukrywał się w Generalnej Guberni. Pracował tam w Radzie Głównej Opiekuńczej, głównie w okolicach Radzynia ale o Łukowie też wspominał. RGO organizowała między sierocińce i obronę przed pandemią tyfusu plamistego. Gdy wybuchła obecna pandemia, też próbowałem pomagać ludziom i może trochę pomogłem - chociaż mówiono mi "siedź w domu i martw się tylko aby przeżyć." Gdy rozpoczął się obecny konflikt wciąż przypominają mi się wspomnienia ojca... Dotąd tylko od niego znałem wyrywki tego co usłyszałem w tym dzisiejszym podcaście.
Czy jest Pan w grupie ryzyka że tak bardzo covid straszył skoro radzono martwić się o przeżycie?
@@gabrieloo6841 Ze względu na wiek jestem w grupie ryzyka ale do czegoś jeszcze się nadaję
@@iw5757 nie sam covid a kwarantanna, zamknięcie usług i zastraszanie społeczeństwa osłabiły nas jako kraj
@@gabrieloo6841 Też tak uważam. Moim znajomym przywoziłem zakupy i lekarstwa, chociaż nie byli na kwarantannie a izolowali się zupełnie dobrowolnie. Robili to pod wpływem mediów. Miałem wrażenie że ciągły stres bardzo źle wpływał na ich zdrowie. Na przykład koleżanka ustrzegła się wprawdzie covida, lecz dostała półpaśca. Zapomniała wtedy o ostrożności i poprosiła abym ją odwiedził. Dosyć niezręcznie zażartowałem że tego nie zrobię, ponieważ teraz ona jest " zadżumiona". Zakupy jednak jej przyniosłem
@@iw5757 ja przez cały okres kwarantany pracowałem jako dostawca
Jesteście Najlepsi!
Fajowy odcinek . Pozdrawiam
Zdecydowanie najlepszy merytorycznie podcast na RUclips, kiedys jak juz nie bede jebanym biedakiem wespre was finansowo 😀😄
A ja z taką nieśmiałą prośbą a może by wydłużyć trochę te podcasty bo za szybko się kończą 🙂
Ja już też Was mam dość. Ja już nic nie robię tylko slucham Waszego podcastu żona wściekła. Dobra idzie wycofam się na umocnione pozycje do garażu, tam mam zaplecze logistyczne . Pozdrawiam 😂
Ale sztosik w drodze do pracy.
Podobno Luftwaffe na Froncie Wschodnim panowała nawet w kwietniu 45, np. w trakcie bitwy pod Budziszynem.
Tak byli
Mnie zastanawia ostatnio temat skuteczności strzelców pokładowych w bombowcach zwłaszcza tych osławio ych fortecach,gdzie straty były ogromne
Świetnie się tego słucha ale ofensywa reklamowa yutuba może okazać się zabójcza .;-)
Miałem już odpuścić sobie słuchanie YT na tel. przez te reklamy, ale brat mi podpowiedział, żeby ściągnąć Operę na tel. i tam oglądać YT. Reklam BRAK. Odcinki lecą w całości.
@@bazejs8084 Dzięki za podpowiedź przetestuje na pewno .
Buch i podcast od Was z rana jak śmietana.Pozdrowienia.
Jak wyglądała służba Polaków w Wermachcie? Czy można określić, która jednostka Wermachtu była najbardziej spolonizowana?
SS czyli Szare Szeregi
@@TheJaskier666 🤦♂️
@@HuiLongZhan taki żart, przaśny, ale żart
@@lotnylotny671 To wiem, że "nie było jednostki spolonizowanej w całym Wermachcie" jednak moje pytanie dotyczyło, "czy można określić, która jednostka Wermachtu była najbardziej spolonizowana?". Nie chodzi mi tu o całkowitą dywizję (nawet nie wynika to z pytania) stworzoną przez narodowych Polaków a jednostkę, w której służyło najwięcej Polaków. Podpowiedź: w prawie niemieckim mieszkańcy Pomorza, Wielkopolski i Śląska byli uważani za Niemców i z tej ludności (po podpisaniu volkslisty) werbowano do wojska.
@@HuiLongZhan słyszałem ciekawą historię o operacji Overlord. We wspomnieniach jednego i comandosów było że gdy spadochroniarze wylądowali, z bunkra w ich stronę otworzono ogień. Po chwili ogień przerwano i bunkier się poddał. Anglicy zdziwieni wietrzyki podstęp, ale gdy podeszli bliżej okazało się że bunkier był obsadzony przez Polaków i tylko niemiecki sierżant ich pilnował. Gdy Polacy zoriętowali kto ich szturmuje odstrzelili Niemca i ochoczo się poddali. Brytyjczycy byli w szoku co się odwaliło
I myk witamy w kolejnym odcinku, pozdrawiam was serdecznie chłopaki 🍻
Pozdrawiam serdecznie 😊🇵🇱
Kiedy będzie można przeczytać tą książke ze statystykami? Czy można oczekiwać, że statystyki będą dostępne do książki w formie arkusza kalkulacyjnego?
Kozak odcinek!
Znowu zaskoczyliście tematem. Może zróbcie odcinek o okrętach podwodnych USA w czasie II wojny światowej, trudno znaleźć coś na ten temat.
Juz zrobili bo sluchalem 👍
Super
Przydałby się kiedyś podcast o słynnej wyrzutni Katiusza. Czy rzeczywiście zasługuje na uznanie, czy to kolejna propaganda.
Mamy to...Tak jest Kamilu 😀
W powietrzu panowała rosyjska ruletka:)
To juz rozumiem czemu nie latali ruscy nad powstancami
Swietny kanał.👏👍
Posłuchał bym o Bitwie o Przełęcz Dukielską.
pl.m.wikipedia.org/wiki/Operacja_dukielsko-preszowska
@@rossamondo Ja też 😉
Może skoro były obalane mity na temat broni pancernej to proponuję może np rozprawić się z mitem latającego czołgu Ił2. Ja swoją opinię mam, ale chętnie sie zapoznam z Twoją to raz. Dwa, strat sowieckiego lotnictwa bojowego i na skutek strat niebojowych. Właściwie zabijali sie w dużej części sami bez udziału Luftwaffe.
Ił-2 nosi zaszczytny tytuł samolotu, który ponosił najwyższe straty w przeliczeniu na wykonane loty w całej historii lotnictwa wojskowego.
Kanał "Paper Skies" robi b. dobre analizy nt. samolotów ZSRR(głównie powojenne). Tamtejszy przemysł lotniczy to coś strasznego.
Miejscowość Luta między Włodawa a Chełmem tak zwany suchy pół księżyc jedyna przyprawa przez bagna
Super!!
Odcinek fąiny ,ale ja chętnie posłuchał bym właśnie p tych wałkach Helmuta z Iwanem 😊
Kolejny świetny materiał. Oglądam wszystkie metodycznie bo trzeba nadrobić zaległości. Pan Norbert robi robotę...Ale o dziwo coś przy materiale o Już 87....mi braklo...To była ta katastrofa w Neuhammer? O pancernikach świetny materiał. Były takie monstra podczas drugiej wojny ...mam tu głównie na uwadze 4 pancerniki...2 niemieckie i 2 japońskie...Aż dziw bierze że one tak naprawdę nic nie zrobiły...A już los Tirpitz to jest porażka. Megalomania i głupota...Co nie oglądam Wasz materiał o Niemcach to im dalej w las tym więcej drzew. Oni się chyba na początku bardzo zachłysneli szybkimi zwycięstwami...No może poza bitwa o Anglię ..I dla mnie to jest kluczowe...nie żaden Kursk czy Stalingrad...Gdyby padła Anglia to było by po wszystkim. Nie było by konwojów z pomocą, nie było by walk w Afryce, nie było by strategicznych bombardowań Niemiec i pewnie też nie powstała by V2...i wał atlantycki... Ale to po prostu zjeb...I tu bym się dopatrywał klęski Niemiec w tej wojnie a nie to co się stało na froncie wschodnim...Tak na logikę. Zostawiasz sobie za plecami wroga który ma kontakt z większym bratem i idziesz bić ich dużego sąsiada który który ma wsparcie od obu ? I tu jest jeszcze Adolfa pech że ruscy nie padli...a dużo nie brakło. Pozdrawiam Was i czekam na kolejne materiały
Tirpitz się spłacił. Już jego sama obecność (fleet in Beeing) spowodowała ograniczenie konwojów na północnej drodze. Jak by Anglia padła to Churchill by walczył dalej z Kanady. Konwoje do ZSRR by szły przez Iran który był okupowa wspólnie przez ZSRR i UK oraz przez Daleki Wschód. (Konwoje przez Pacyfik szły swobodnie do sierpnia 1945 sic!). Zamiast V-2 budowali by od razu A4 aby sięgnąć Amerykę i być może natłukli by trochę Americabomber.
@@Paciat Chodziło mi oczywiście o
Aggregat 10 :)
"2 niemieckie" - do pancerników np. klasy Iowa nie miały startu.
Warto dodać tak ogólnie że w 1944 roku większość Rosyjskich strat to straty niebojowe.
@@jisaburoozawa663 w normalnym lotnictwie to 1/3
@@berediusz9332 Nie ma czegoś takiego jak "normalne lotnictwo", wszystko zależy od warunków w jakich się te loty wykonuje.
Główna aktywność powietrzna Niemców polegała na ochronie Niemiec przed nalotami Aliantów na Rzeszę. Tyle na temat.
Na froncie zachodnim walczyło 3/4 wszystkich niemieckich myśliwców.
Na froncie wschodnim walczyło jedynie kilka słabiej wyposażonych dywizjonów myśliwskich.
Dzieki za program.
Latali na He - 177 ? No to chyba im nie ma czego zazdroscic. Podobno Greif byl bardzo spi... mial wiele wad.
@@wolffweber7019 Nie jestem autorytetem w sprawach lotnictwa. Zdziwilem sie tylko ze w tym czasie caly pulk ma na wyposazeniu samoloty podobno bardzo nieudane. No ale poniekad to przemawia za tym ze wady te byly juz usuniete.
15:30,,bazują w Lublinie,, czyli na lotnisku przy Szkole LOPP w Świdniku?
Może czas na materiał o asach i zestrzeleniach
Ciekawi mnie jakich lotnisk oprócz warszawskich używali Niemcy w lipcu i sierpniu
Panie Norbercie, ileż można wiedzieć? 🤣
W jakim celu używa się terminu samolotolotów? To znaczy, że jak jeden samolot wykona 2 loty, to jest to nadal 1 samolotolot?
Wówczas są to 2 samolotoloty
Z powodów przede wszystkim logistycznych w wojsku używa się tego pojęcia odnośnie samolotolot. Przykład maszyna A w ciągu doby robi 3 samololoty a maszyna B robi ich 183 to inne będzie zapotrzebowanie na części zamienne paliwo i płyny techniczne amunicję, jest też temat odnośnie tego ile realnie od nowości do utylizacji dana maszyna może bezpiecznie wykonać lotów (oczywiście w idealnej uśrednionej sytuacji kiedy nie odnosiłaby uszkodzeń).
Jak to panowie zawsze przypominają wojsko to system i logistyka jest najważniejsza.
Serdecznie pozdrawiam
Bo sama liczba samolotów może być myląca. Jeżeli strona ma 1000 samolotów, z których 500 jest uziemione (w naprawie, bez kompletu załogi itp) a drugie pięćset robi w danym dniu po 3 loty, to wychodzi 1500 samolotolotów.
W tym samym celu, w jakim w cywilnym transporcie pasażerskim używa się pociągokilometrów czy też pasażerokilometrów.
Świetny kanał! Dziękuję.
Mam pytanie, być może głupie ale nie jestem ekspertem. Chodzi mi o terminologię. Co to za fikołek językowy "samolotoloty"? A są np. czołgoloty? Nie wystarczy powiedzieć "wykonali X lotów..."? Nie czepiam się, nie ma w tym złośliwości, tylko pytam skąd się wzięło to określenie. Pozdrawiam serdecznie
Sądzę że to taki sam twór słowny jak w komunikacji miejskiej stosuje się określenie wozokilometry
Chodzi ogólnie o logistykę. Samolot ma określony resurs jeśli chodzi o części. Zazwyczaj samoloty robią kilka lotów i części do wymiany. Z resztą w dużej mierze chodzi właśnie o to że jeden samolot zrobi np. 3 loty w ciągu np. tygodnia, a inny samolot zrobi ich ponad 100 w ciągu tygodnia. O to chodzi.
Luftwaffe jednak pokonane przez logistykę oraz brak benzyny bynajmniej na froncie wschodnim..pozdrawiam twórców kanału
No w celu wypełniania zadań logistycznych potrzebna jest benzyna itd dlaczego więc tylko przez 3 tygodnie potrafili zdobyc się na wysiłek i lokalną przewagę w powietrzu? Te definicje z wikipedii możesz na lekcjach ekonomii wykładać w średniej szkole ..!
@@Paciat Nie rozmawiamy na temat celów strategicznych (generał się znalazł) no i dobrze go posłuchał! Ale jak już poruszasz temat możesz mówić tylko I wyłącznie o" błędzie" w postaci skierowaniu grup pancernych w celu zamknięcia kotła pod Kijowem oraz aby wspomóc natarcie na Leningrad zamiast przeć naprzód i okrążyć Moskwę, później zabrakło sprzętu, amunicji i czasu. A więc sam Hitler przyczynił się do swojej porażki w tej wojnie. Weryfikacja twojej wypowiedzi jest chora w samym zamyśle jakimi siłami i jakim cudem Werhmacht miał uderzyć na Kaukaz w 41 !!? Haha zaprawdę za dużo gier strategicznych typu Hearts of Iron!
👍
, czy ja się mylę czy chodzi o pana Połbina a nie Połonina nawet jeżeli jest to nasz wróg to wypadałoby wymawiać jego nazwisko tak jak należy w języku polskim a połbin zginął w 44 roku w obronie No cóż polskich ziem Zachodnich
Tu chodzi o Fiodora Połynina , zresztą późniejszego dowódcę lotnictwa LWP.
👌👌👌
Nagrajcie coś proszę o bitwie o Berlin.
Ciekawe!
👍👍👌👌
Spodziewałem się rocznicowego wspomnienia o polskim zwycięstwie pod Lenino w 1943 roku, a dostałem opowieść o sowieckich klęskach w 1944.
No pięknie rosjanie mieli dywizję bombowców nocnych na PO2 . Gratuluję wiedzy,
@@KumpelKapibary I były cholernie efektywne
Nasze Jaki tłuką foki
Obijają fokom boki.
Komentarz taktyczny
+1
Bry😊
Co za paranoja🤦 czyli wyszło na to że radzieckie lotnictwo nie mogło nadążyć za natarciem powolnych czołgów walczacych jeszcze z przeciwnikiem na ziemi😱😝😝😝( czyli czerwonoarmista w samolocie to tak jak dać małpie zegarek)
Lotnictwo to nie samoloty, tylko po pierwsze lotnictwo to lotniska, lotnictwo to zaopatrzenie tych lotnisk, lotnictwo to naziemna kontrola lotów. Broniący się ma to z tyłu, nacierający dopiero musi sobie to rozłożyć na zajętych terenach. Terenach, które są skansenem XIX wieku, bez normalnych dróg, ze zniszczoną przez walki koleją...
@@gallanonim1379 Zgadzam sie oczywiscie ale samolot mysliwski ma zasieg jakies 800km minimum a bombowiec i 1600km i duzo wiecej. Nie musieli przecież latać z Białorusi. Jak wiadomo amerykanie sobie z tym jakos radzili i latali az nad Niemcy☺.
@@MrDeLaRea Słowo klucz - zasięg, czyli promień działania od razu przez połowę mniejszy bo te 800 km to wylot i powrót, do tego wykonanie zadania - i nagle z 800 km robi się realne 200 dla lotnictwa frontowego. Amerykanie na Zachodzie mieli łatwiej, bo odległości były dużo mniejsze, do tego mieli samoloty myśliwskie z dodatkowymi zbiornikami paliwa - ZSRR tego wtedy nie miał. Ale alianckie samoloty myśliwsko-bombowe, latające na wsparcie własnych wojsk lądowych i atakowanie bezpośredniego zaplecza też latały z lotnisk znajdujących się tuż przy froncie. Tylko front na Zachodzie też nie zmieniał się tak szybko, a infrastruktura w takiej Francji była dużo bardziej rozwinięta co ułatwiało tworzenie nowych lotnisk polowych i ich regularne zaopatrzenie.
i już czwartek jest lepszy
.
"Samoloto loty" co to za fraza w ogóle... Lot bojowy jak już
Cichy, siedź cicho
Stwórz własny podcast nie słuchaj innych operuj poprawną słownią i składnią, przyciągnij rzesze subskrybentów i mów to z takim polotem i luzem jak oni to wtedy będziemy mogli posłuchać i ciebie
@@nowaklukasz83 pięknie to ująłeś 👍
To są historycy a nie żołnierze. Czepiasz się detali
Masz to określenie w fachowych publikacjach na tematy lotnicze, używają ich wojskowi opisując operacje lotnicze w raportach.
Panowie zwolnijcie trochę! - Omawiacie problemy zbyt szybko mówiąc, co powoduje bełkot, mniej zrozumiały dla słuchacza.
Best of the Best...ale...więcej...więcej...nie ustawajcie w wysiłkach;)...
👍
.