Jak zjistit skutečný stav autobaterie? Pod zátěží!
HTML-код
- Опубликовано: 30 окт 2024
- Podpořit mě můžete zde 👉 paypal.me/adel...
nebo zde 👉 670100-2205734330/6210
nebo nákupem v mém e-shopu 👉 www.delejtenec...
Děkuji! 👍🍻
#dělejteněco #unimax
Napětí startovacího akumulátoru vypovídá o jeho okamžitém stavu, nikoli o chování při zatížení, např. při startování. K tomu je potřeba zátěžový tester. Tohle video bych rád věnoval Tomášovi z amtoleje.cz (YT bit.ly/2vOU1rZ), který vzbudil můj zájem o údržbu autobaterií.
Stroje, nářadí, nástroje, přípravky, vybavení a spotřební materiál z www.uni-max.cz/ použité ve videu:
Zátěžový tester baterií a el.systému 600A ► bit.ly/2vJYNXe
Optický refraktometr ► bit.ly/2UkGKBg
Tester brzdové kapaliny ANALOG ► bit.ly/2RUFSSl
na pozoru je potřeba být hlavně u novějšíš aut se START-STOP systémem, kde pokud se s autem nejezdí pravidelně a delší trasy defenzivním způsobem, tak je baterie permanentně podbitá. A to z důvodu fanatického přístupu ke snížení emisí nařízeného EU. Baterie se na starších autech nabíjela vždy po nastartování napětím 14,4V. V "pseudo-eko" autech se nabíjí jen za určitých podmínek (jízda ze zařazeným rychlostním stupněm bez plynu- tedy při brždění motorem) nebo při větším odběru proudu z baterie a to skoro 15 Volty. Za normálních podmínek (nízký odběr a jízda pod plynem) se dobíjí "jen na 13,6V- tedy nedostatečně. Baterie tak rychleji odchází (místo obvyklých 8-10 let je po ní za polovinu času). Ale uspoří se dva pikolitry paliva, tak zachráníme planetu.
Ještě info pro šetřílky - používání baterky, která je už za zenitem a nedrží napětí a tím pádem nedodává potřebný startovací proud dostává pěkně na prdel hlavně startér, který je dražší než samotná nová baterka. Důvodem je to, že start jednak trvá delé - delší namáhání startéru a dále elektrický motor startéru se snaží dodržet svůj výkon i když k tomu nemá správné napětí - hodně zjednodušeně řečeno to, co nedostane startér na napětí, si bere na vyšším proudu, který nadměrně zatěžuje samotný motor startéru. Ten pak díky vyšší proudové zátěži a delšímu času startu trpí - především se jedná o uhlíky a dále dochází k přehřívání laku vnitřního vinutí, což může mít záhy za následek mezizávitový zkrat...
Proto je nejlepší do auta vždycky dávat tu největší baterku, která se tam vejde. Občas někdo plácá nesmysly, že auto má jen 70A alternátor, tak tam přece nemůže dávat baterku, která má 90 Ah, protože by ji alternátor nestíhal dobíjet. Toto tvrzení je samozřejmě nesmysl. Pokud se s autem jezdí málo a krátké trasy, tak se nebude stíhat dobíjet ani malá baterka...
So vsetkym suhlasim az na jednu vec. Pri slabsej baterke berie starter menej A. Urcite sa nezvysuje odber prudu pri klesani napatia, skor klesa a preto aj starter pomalsie pretaca motorom.
Tomi ty by si mal ist riesit do televizie nejaky porad. Mnoho hercov a moderatorov by si poslal do smutku. Dobre video.
Díky, to je milé. TV raději ne, kde začíná popularita, tam končí svoboda. A navíc musíš živit spoustu lidí kolem. 😜
@@delejteneco no vidíš a tam seš. Nikdy neříkej nikdy
To jo, ale jenom jako host, ne jako hvězda. 😃 Jsem stále svobodný. 😎
pecka video
Honzo, díky!
Proč ten brake fluid tester cpe do expanzky od bavoráku? :D
A já furt proč mi to ukazovalo, že je úplně vyvařená. 🤣
@@delejteneco Stane se :D :D. Ale stejně je ten měřící hrot zajímavej. Bych to zkusil zapojit třeba do AUX, co by to udělalo :DD
@@exinfocompany Good idea! 👍
Zátěžový testr je fajn věc, ale u starších aut s manuální převodovkou stačí multimetr. Stačí zařadit rychlost, zabrzdit auto a bez spojky "začít startovat", zároveň měřit napětí na baterii - podle poklesu napětí na baterii (ve chvíli kdy "startuji") určím stav - stejně jako na zátěžovém testru. Multimetrem s klešťovým ampermetrem takhle snadno změřím i maximální proud z baterie... Startér takové zatížení na několik sekund bez problémů snese.
To už by som radšej vybral poistku palivového čerpadla než štartovať so zaradenou rýchlosťou bez stlačenia spojky...
@@edgarkoterle Nevím, co je na tom špatného - startér jen cvakne, nerozjíždím auto přes startér... U aut, které vyžadují spojku pro startování nebo u automatů to dává smysl. Pokles napětí je pak menší, ale pořád se z toho dá odvodit stav baterie. Může se stát, že se pak v paměti závad objeví nějaká chyba.
Tak to je teda nebetycna blbost. Zaprve kdyz uz meris napeti pri startu tak nevim proc bys mel mit zarazenou rychlost . To jako tam budes skakat po parkovisti s otevrenou kapotou a zapojenym merakem..pitomost a za druhe pri mereni proudu klestovym ampermetrem pri startu v zadnym pripade nezjistis maximalni proud baterie. Maximalni proud baterie je mnohem vetsi nez to co tam tece pri startu. Maximalni proud baterie se urci na zaklade vnitrniho odporu baterie... Pouzivaji se k tomu meraky ktere z vnitrniho odporu rovnou vypoctou max proud ktery baterie umi dat a ten se porovnava s proudem na stitku baterie.
Motor v zimě potřebuje stejné startovací proudy jak v létě. Ale akumulátor v zimě nedokáže dodat to co v létě. Kapacita akumulátoru se udává při určité teplotě a s klesající teplotou klesá i kapacita akumulátoru
Už jen to, že viskozita oleje je při nízkých teplotách vyšší, je důvod, proč motor v zimě potřebuje vyšší startovací proud. Pokud je akumulátor v pořádku, je schopný udávaný startovací proud dodat podle normy i při -18 st. C. Takže to může být kombinace obou faktorů.
@@delejteneco tak pokud berete vliv pár ampér navíc vlivem trochu hustšího oleje na startovací proud, který dosahuje hodnot stovek ampér, tak pak máte pravdu
Ona pravda bude třeba někde uprostřed, protože většina lidí akumulátor v pořádku nemá, což se projeví právě v zimě, a těch pár ampérů navíc té načaté baterii také neprospěje. :-)
Ale samozřejmě by mě zajímalo, o kolik víc (nebo stejně) energie potřebuje studený motor k nastartování v zimě a v létě. ALe to by chtělo jiný měřák, který tu špičkovou hodnotu dokáže nejen změřit, ale hlavně zobrazit.
@@delejteneco Tak ono je to taky hlavně problem starteru,který ,když má trochu sjetý uhlíky,který ubroušený zůstávají mezi pražci komutátoru,tak třeba starter s odběrem při startování cca 40A ,tak s opotřebovanejma uhlíkama má odběr i 80A tak je dost velkej problem,když někdo jede i menší vzdálenosti v zimě,tak se baterka nedobije naplno během jízdy a tak podbitá v zimně trpí odost víc. A to je hlavní potíž odchodu akumulátoru dokytek. Tak k čemu takovou hračku mít? Abych si před zimou jednou otestoval akumulátor a rozhodl se koupit novej a ještě nezjistit,jak je na tom s odběrem starter?