Akkor gyúrjál még rá, mert vannak olyanok, akik első lakásként kapták és még mindig ott élnek. Sőt odaszülettek, és a gyermekük is odaszületett ugyanabba a lakásba, mint amibe ők. De nyugalom, a kertesházban sem jobb, a cigányok ugyanúgy üvöltözve kergetik egymást machetével a kezükben, csak hangosabban hallod, mert nem a 10. emeleten vagy, 30 méter magasságban, hanem a földszinten a talajszinttől 2-3 lépcsőfoknyira :D A hétfő hajnalban az ablak alatt csattogó kukásautó ugyanúgy zavaró. Annyi előnye van, hogy ha a háztömb túlsó végében fúrják fel a polcot a falra, nem úgy hallod, mintha a te lakásodban törnék át éppen a falat, legfeljebb egy kis berregést hallani.
@@csocseszrocsesz 10 emelet, 66 lakás, 2 fodrászat VS 1 ház, max 4 szomszédos telek... és ki mondta, hogy én nem fogok flexelni, füvet nyírni? van még kérdés?
Személy szerint a legnagyobb bajom a panellel a hangszigetelés hiánya. Ez nyilván akkoriban még nem volt műszaki szempont, pedig az élhetőséget nagy mértékben javítja. Egyébként a lakótelep mint közösség lehet egészen fantasztikus is, tényleg marha kényelmes, hogy minden sétatávolságra van, de lehet pokoli is, ha van pár ember aki az együttélés normáit nem tartja be, pl parkolóban szétfingott merciből zene bömböltetése órákig.
@@K_G_49 Ott azért már előfordul, hogy be van tervezve a hangszigetelés, meg a szerkezetkialakításnál szempont a hang terjedése is valamennyire. Nyilván hogy utána mit spórolnak ki meg hogy sikerül kivitelezni az más kérdés.
Hogy még 200 évet kihúznak-e a panelek? Kétlem, de igazából "attól függ". A paneleknek nagyon jó az alapozása és a fogadószintje. Ezt általában jóval komolyabban megépítették, mint a korábbi építési technológiák esetén. Kellett is, hisz ennek kellett biztosítania azt a stabil és nagy teherhordó képességű alapot, amire felépítették a "kártyavárat". Maguk a panelek kiváló minőségűek és nagy szilárdságúak. Házgyárban készítették modern gépekkel, gyártóberendezésekkel és szigorú technológiai előírások mentén. Akkor mégis mi a gond? A kártyavár összeépítése már a helyszínen történt. Nincs vázszerkezet (ezért mondok kártyavárat). A paneleket a vasfükeiknél fogva hegesztéssel rögzítették egymáshoz, majd betonnal kitöltötték a hézagokat. Ezek a rögzítések a gyenge láncszemek az egész rendszerben. Nem egy összefüggő vasbeton szerkezetről beszélünk. Szóval mi is akkor amitől függ? Az állagmegóvástól és talajsüllyedéstől. A talajsüllyedéssel idehaza nincs gond. Az állagmegóvással már inkább. Ha bekerül a víz, akkor a betonvas rozsdásodik, a beton meg szétmálik. Van olyan épület, ahol a fogadószint pilléreit eszi az időjárás. Pedig milyen egyszerű lenne megóvni! Egy másik gond az illegállis falkivágások. Ezeket kintről nem látni. Nem tudhatod, hogy valamelyik lakásban nem csináltak-e ilyet. Márpedig az összes 10-15 cm vastag fal teherhordó fal egy panelben. Csak a fürdőszoba és a konyha modulok 4-6 cm-es falai nem azok. Meg persze amiket útólag raktak be. Amúgy meg jelenleg még nem ezekkel van gond és összességében a panelház egy elég erős épületszerkezet. Hanem azért nem szeretjük, mert rossz elrendezésű lakások gyenge hang és hőszigeteléssel, valamint kiszolgáltatottsággal a távhő szolgáltatónak. Amikor építették, akkor arra számítottak, hogy mosni a közös mosókonyhán fogunk, étkezni az üzemi és egyéb étkezdékben, a lakásban meg csak kaját melegítünk, teát főzünk, egyszerűbb ételeket készítünk. Ezért van olyan szar pici konyha és fürdő minden panel lakásban. Aztán nem így alakult az élet. Közösségi mosódát kb csak amerikai filmeken látni. Amúgy megjegyzem, régi bérházakhoz képest (amivel Budpaest belvárosa tele van) a panel sok előnnyel bír. Azért az a 15 cm vastag vasbeton födém is pl irigylésre méltó ezen régi bérházak ócska födémjeihez képest. Meg pl nem a külső folyosón, lépcsőkön kell megközelíteni esőben, fagyban a lakást. A paneleket sokszor táj- és városrész rendezés részeként építették és nem csak behajítottak egy új épületet egy épp felszabaduló zsebkendőnyi telekre.
A bérházas résszel nagyon egyetértek, én ilyen épületben lakom, csak a baj van vele. Magas plafon, rossz épületfizika, kifűthetetlen, beázások, mindenféle kókányolás az 50-es, 60-as évekből, egyszerűen borzalom az egész.
@@mastermindd Kérdezd meg azt, aki új építésűben lakik, és jó magyar módra lefele görbül a szája. Ugyanezt fogja mondani az új épületekről. Vagy kérdezd meg azt, aki a Rottenbilleren lakik egy 120 éves házban, aminek nincs pénz a fenntartására. Ugyanezt fogja mondani.
Modern? Több mint 20 lyukat furtam, és mind, másodpercek alatt! 8x80-90mm tele van ügyekkel. Valóban modern, csak épp Józsi pisálni ment, Zoli kakilni ment, Pistát is negyed órája látták, cigi szünetet van.
A kérdés hogy az első mikor fog összedülni, s mi lesz ennek a következménye (pánik, félelem)??? "Az első panellakásokat a 60-as években adták át, melyek várható élettartama 80-100 év. Ennek fényében sajnos könnyen előfordulhat, hogy 20 év múlva (2040) akár lakhatatlanná is nyilváníthatják" ezeket az építményeket." - ezek még nem vasbetonosok voltak.
35 éve lakom panellakásban ugyan abban! Sajnos már egyedül! De imádom ! Jó a közösség! Zöld övezet, jó a levegő! Sok fa van, és ha hó is lenne 3 db szánkó domb is van! Nagyon szeretem!
Panel és panel között azért vannak nagy különbségek! Én egy háromszintes, 9 lakásos panelben lakom. A ház szigetelt, az összes nyílászáró cserélt, a cseréptetőn napkollektor. Szép tujás kertünk van, fügefával, tűzrakóhellyel… Biztos, hogy nem cserélnék kispórolt anyagú egyik túlárazott újépítésű házzal sem. A családi ház meg megfelelő környezetben, és elérhető távolságra mindentől, teljesen megfizethetetlen. Sokan költöznek vidékre, egyre messzebbre a munkahelyüktől, hogy aztán a fél életüket a dugóban töltsék, reggel és este. Köszönöm inkább maradok a panelben!
A panel jó sztem, ha szigetelt, nyílászárócserélt, távhős. Akkor sztem nincs baj vele. Tényleg úgy tervezték a lakótelepeket, hogy park, játszótér, tömegközlekedés, boltok, gyógyszertár, bölcsi, ovi, általános iskola stb. az ember segge alatt van.
És a távhőtől függ mindenki, hogy mikor és mennyi fűtés lesz. És még ezer a hátránya. Nagyon kényelmes annak aki a munkából haza megy, és felteszi a lábát. Hajrá.
@@Rossysan1 Értelek, viszont azt megjegyezném, hogy én a szigetelt, nyílászárócserélt, egyedileg szabályozható távfűtéses lakásomban fel sem tekertem a fűtést. A csövek forróak voltak, a szomszéd lakások körülvették az enyémet. Tehát még télen sem kellett az alapdijnál többet fizetni e miatt. Az más kérdés persze, hogy a telek elég enyhék az utóbbi években...
@@Rossysan1 : nem szigetelt, de cserélt nyílászárós 1,5 szobás panel lakásomban le van szerelve a nagyobbik szobában és a fürdőben a fűtőtest, csak a kicsi félszobában van fent egy kb. 350W-os, és amikor kint -10 fokok voltak, bent akkor sem volt 20 foknál kevesebb. Egyébként átkötőszakaszos a ház, így mindenki olyan meleget állít be magának, amilyet akar. A havi fűtésszámlám valamivel több, mint tégla társasházas, konvektoros lakásos ismerősöm gáz _alapdíja_, és éves szinten - téltől függően - fele-harmada a fűtésköltségem, mint neki. A panorámám pedig 1 milliószor jobb (50-60 km-re ellátok, nincs előttem senki és semmi - ilyen panorámával újépítésű sincs a környéken).
Távhő az egyik legrosszabb dolog. Itt évek óta nem fűtenek, de 60e-reket akartak elkérni télen a fűtésre, amikor hideg a panel. Nincs normális radiátor elosztás sem. Minden radiátort 10-esre terveztek, de van aki 100-asat használ, ami kiszívja a csőből a meleget, de mindenki fizessen ugyanúgy. Ezért bevezették a cső Y-osítását, meg mérőt, de kb semmit se ér. Sajnos, úgy érzem hogy a közös képviselő, az önkormányzat, és a távhő is együtt működik ebben a családban. Ne hogy már egy 10°-os hőért fizessek 60e-ret, amikor hideg a radiátor.
Panel és panel közt nagy különbségek vannak. Pl Larsen Nielsen előnye a faltól falig ablak, de ebből a típusból nagyon kevés van. Főként csak Budapesten. Szovjet panelból van rengeteg típus, a födém panel rasztere szabja meg hogy mit lehet belőle építeni. A jobbféle panelek akár 70 m² területtel bírnak, de vannak nagyobbak is. A legnagyobb bajuk a hangszigetelés és a villamos hálózat elavultsága. Nem lehet akárhogy szétvésni őket, és bármit akar az ember a falra, a barkács fúró nem viszi a betont. Össze dőlni nem fognak, annál sokkal tartósabb a szerkezet. A közösségi életet hagyjuk. 44 lakás van a tömbünkben, és évek múltán se tudom kik laknak itt, pedig én vagyok a közösségi megbízott. Egyszerűen az itt élők nem akarnak egymásról tudni. És sztem ez a valóság máshol is. Régen volt közösségi élet amíg a nagy multi áruházak és boltok nem tették tönkre a lakótelepi zöldséges trafikos hentes és egyéb üzleteket.
Én 9 lakásos panelben lakom. És nagyon jó a lakóközösség. Van közös kertünk is, játszótérrel és tábortűzhellyel… fügefa, tuják, hintaágy…stb. 6 lakás egyforma 90m2, 3 (szintenként 1) pedig 40m2. Nagyon jól fúrható nem profi ütvefúróval. Cseréptetőnkön a napkollektor miatt, nyáron nem fizetünk a melegvízért kb. semmit. Más épületekben nem ritkák a saját élőkertes és kétszintes 120+m2-es lakások is. (még mindig panelekről beszélünk) Amikor megvettük a lakást átvezetékeltük az egészet. A szigetelés miatt télen a fűtésünk a legtöbb szobában minimumra van tekerve (a fürdőszobában le is szereltem, mert felesleges volt), nyáron két légkondi lehűti az egész lakást (90m2-t) Tehát igen, panel és panel között tényleg nagy a különbség! (Kápmegyer2, Székpatak és Sárpatak u. a Streetview segít)
Panellban nōttem fel. Káposztás megyer . Szuper jó volt .Laktam azota lakóparkokban Hát a Kondorosi lakópark mindent vissz 😂 Tele kupikkal,lövöldözés,tele bünbarlangokkal.Hetente jött ki a Tekk vagy a rendörség .10 ütem 8 emelet nyitott lakópark.Lakások Garzon borzalmasak.Azt is hallottam ,hogy a szomszédom horkol.Panellban sosem.😂
Ezt meg tudom erősíteni. Panelben lakunk, de sok lakópark kivitelezésében vettem részt. Isten ments, hogy odaköltözzek! Tudom miből és hogy épültek! Sajnálom a tulajdonosokat! 1000x inkább egy kápmegyeri panel.
60 évig laktam kertesben szerettem, de megfagytam. 10 éve lakom panelban, rohadt meleg télen is folyamatosan nyitva ajtó ablak. A ház is a környék is tök csendes. Vannak cigányok is kutyák is, megis normálus és csendes minden. A rezsi sokkal kevesebb volt a csaladiban, mint most a panelban. Én mindegyikben szerettem , szeretek lakni. Panelt könnyű tisztán tartani, igaz nem lehet kutyám, ill nekem fontos hogy a kutyámnak legyen udvar, ahol kedvére rohangászik turkál, furkál.toilett. minden közel volt , van kényelmes. Igaz nincsenek gyümölcsfáim.ami hiányzik.
A panelházak tartószerkezeteinek 80-100 éves élettartamot jósoltak építésük idején, de például a hőszigetelés vagy egyéb másodlagos és harmadlagos szerkezetek csupán néhány évtizedig szavatosak. Azonban megfelelő karbantartással és felújítással ezek élettartama kitolható.
Lehet h 250 év, viszont egyre csak öregebb és elavult lesz hiába újítják fel belül esetleg kicsit kívül. Ergo egyre kevesebbet kellene érjen szóval pofátlan összegeket kérnek értük. Amellett h szerintem nem komfortos ennyi pénzért főleg. Akkor már inkább egy lakóautó azt megyek vadempingbe...
Én csak azt nem értem, hogy akik, kertesben laknak, fikázzák a paneleket, azoknak mi bajuk van. Én például nem szeretem a rakott krumplit, de nem írok lehúzó kommenteket olyan oldalakon, ahol leírják a receptjét. Laktam kertesben, laktam tégla társasházb an, most panelben lakom. Mindegyiket imádtam, volt előny és hátrány bőven mindegyikben a másikhoz képest
Igen, valamiért nagyon nagynak hiszik magukat azok, akik kertesben laknak. Pedig legalább annyi hátránya van, mint a panelnak, ha nem több. Ráadásul ha mindenki kertesben akarna lakni, akkor aztán nincs annyi hely a világon, ami elég lenne.
Mi is nagyon örültünk ,m8kor vegre 2. Gyerekunket mar furdöszobás panellhazban foltattuk eletunket es nagyon boldogok voltunk mikor megkaptuk rendör ferjem által az önkormanyzat illetve a tanacs megvette es a jobb rendörnek mem is kellett beugot fizetni! Ez 1978 ban volt most is itt lakom! Most is kellene gondolni a szegenyebb csaladokra es epiteni reszukre!😊
Kertes , nagy családi házban nőttem fel, megfogadtam, panellakásom lesz, ha "felnövök". Így is lett, abszolút nem hiányzik a rengeteg fűnyírás, gazolás,locsolás, kertrendezés, gyümölcsfák gondozása stb.
Jó lesz az 100évnek is. Felét sem érik, mint amennyit kérnek értük. Mutass egy LTP-t. Ahol , jó a közösség! Ám abban minden bizonnyal igazad van, hogy indulásnak a lehető legjobb, mert rengeteg van, még a kisvárosokban is.
25 évig laktam panelban. Minden is áthallatszik, meg akkor még az ablakok is eredetik voltak, így kívűlről is akadálytalanul bejött a forgalom zaja. A lift egy sötét hányadék volt, néha szó szerint. A 250 évről meg annyit, hogy amikor elköltöztünk 2003-ban, akkor 2 centis rés volt végig az egyik sarokban ahol két vasbeton panel találkozott. Persze azt kívűlről a szigeteléssel, belülről meg némi gipsszel vagy purhabbal el lehet tüntetni, hogy makulátlanul nézzen ki "felújítás" után, de a rés a szerkezetben azért ott marad. Szóval tök jó hogy "felújítanak" meg szigetelnek panelházakat, de attól a szerkezeti hibákat csak elrejtik, de nem orvosolják.
Vannak azok az emberek akik meg ragadnak abban a szerepben amibe kerültek és vannak azok akik ki nőnek abból. Ezeket az embereket tisztelem akik nem elégednek meg a kevéssel hanem meg dolgoznak a többért.🫡
@@istvankurucz5714 Grenfell óta Angliában a 60as evekben épült toronyházak állapotfelmérésen esnek át. Sokat közülük meg kell erősíteni, de volt amiket ki kellett lakoltatni. A gázt már kivezették belőlük, így "csak" fele akkora robbanás terhelésre vannak ellenőrizve. A felső emeleti csomópontok sok esetben korróziómentesen sem tudnak ilyen terheléseknek ellenállni. A csomópontokat meg lehet erősíteni, de előfordult, hogy a vizsgálat során a beton szilárdságával volt baj,amit már nem kifizetődő javítani. Sehol sincs elég megfizethető lakhatás utánpótlás, így az alacsonyabb penelek állapotát jobb nem ellenőrizni. Szlovákiában nemrég volt egy kisebb gázrobbanás. Szerencsére nem szélső lakásban történt. Egy komolyabb baleset pánikszerű intézkedésekkel járhat.
A beton hivatalosan 100 evig szilardul, 100 evig bomlik. Ezerr kellett pl a kisfoldalatti teljes betonszerkezetet 1996 ban kicserelni mert akkor volt 100 eves. 100 eves koraban mar instabil.
Nem a paneltől lesz valaki proli,hanem a viselkedési mòdjátòl. Nem kell ezt szégyenleni. Pláne,amikor már egy ilyen többe kerül mint egy apartman az Adrián.
@@mrkts4811 Biztosíthatom hogy így van, én voltam az első élő és elhunyt római katona aki bizonyíthatja hogy a római, ha más nem is de a római beton akár 2500-évig is kibirja. Ott voltam, éltem abban a kultúrában amikor már nagy mennyiségben, terjedelemben gyártották abból a bizonyos római cementből a monumentális építményeket. A mai napig is alig van rajtuk karcolás is. Ezekben az épületekben éltünk és haltunk meg most meg esténként kisértetiesen lebegünk bennük, körülöttük. Illyeszgetjük a kiváncsi túristákat esténként. Nappal elbujunk alattuk mert ugyebár nem borúl össze, este meg kezdődik a szellemshow. 1965-ben meg ujjászülettem, tudod reinkarnálódtam és, mindenre emlékszem ami a római cement története. Na hát így van ez kérem, aki nem hiszi az járjon utána. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
A vasbeton élettartama lehet 250 év, de a csatlakozási pontoknak az élettartama nem annyi... Hiszen a részeg jóskabá könnyen lehet hogy nem tett azokra a pontokra elég betont ahol összeillesztették őket. Igy ott rozsdásodik. Lásd pécsi 20 emeletes panelt...
A panelok nagy része ott fog állni 400 év múlva is. Megvizsgáltak egy két panelt, és a számított korróziónak a töredéke nincs jelen. Egyébként se valószínű és kívülről látványos lenne. Itt Budapesten, legalábbis Budán, meg lehet nézni a panelokat, mindegyik vastagon ki lett tömve.
@@Kareszkoma kik vizsgálták a panelokat? Valamint volt-e valamilyen kötődésük az ingatlan szektorhoz/megrendelőhöz? Ezen túl alapvetően a panelokat afféle "ideiglenes" megoldásnak szánták az akkori lakhatási problémák megoldása kapcsán. Ebből adódóan 50 év volt az amire akkor ezt tervezték. Ez nem azt jelenti , hogy az 50 év lejárt után törvény szerűleg összedől. Sokkal inkább azt hogy a ház szerkezetére a gyártó vállalt 50 év garanciát. Tekintettel arra hogy az építészek kb 2x biztonsági tényezővel számolnak ezek a panelok sem fognak összedőlni azonnal. Ez a biztonsági tényező az ami többlet biztonságot tud adni a részeg Jóskabá kommunista szombaton elkövetett munkájával szemben. Vagyis a csatlakozási pontok még akkor is tartani fognak mikor egy jó része elkorrodált.... mert túl van remélhetőleg méretezve.
@@csipi89Jelentősen. De! Aki a garanciát vállalta az a szocialista állam volt, és a szocialista gyár. Ez persze, elég jól el volt különítve többségileg. Mert a tűzoltóság pl bemehetett megbüntetni szervezeteket, gyárakat, mint pl egy nyomda, míg az állam része volt, és a felelősség a gyáré volt. Magát a panel terveket, és a gyártást is, kifejezetten ellenőrizték Magyarországon. A Sovjet Ruszki terveket Magyarország visszautasította. Amit meg a Csehek építettek ajándékként, meg nem bírta, és már le lett rombolva. Nálunk például vas ajtók voltak, ezért volt Magyarország a 'vas országa', mert nálunk minden vasból és üvegből készült. Más országokban omladozó fa ajtók kerültek be, emelése nem volt a panelnak, és sok 'egyedi' konstrukció volt jelen. Ez itt tilos volt. Attól függetlenül a szocialista államnak voltak disznóságai. Az biztos hogy a 90-es években át lettek vizsgálva a házak valamilyen szervezet által, és később 2010 körül is. Amennyire én tudom, nem volt érdekük a papírok hamisításában. Én névre már nem mondom meg ezt ki csinálta, vagy miért. Azért nem ma volt. A panelok szuper masszívan lettek építve bombázás ellen is. Fél katonai épületek. Egyébként is szocialista túlkapás, de erre még rájön az is, hogy sztálin orgona ellen lett tervezve. Vagy azért ha az USSR támad, vagy azért ha a Nyugat. Akkoribban nem is voltak olyan jól kiszámolva a dolgok, és az acél meg a beton borzasztóan olcsó volt, így ahogy írtad is, nem spóroltak. De ettől függetlenül azért tudd lenni húzat a külső falak által. Vagy egyszerűen csak vékony nálunk is a külső fal, és olyan hideg pl télen, hogy húzatosnak érződik. Nem biztos hogy van lyuk, a külső falaknál, de lehet hogy rések vannak. Maga a külső falak az egy másik dolog persze. Viszont, ezért is kellett az ellenőrzés. Amikor megvettük ezt a lakást, ez is lett valamennyire ellenőrizve, még 2010-ben. Meg. Hozzátenném. Utolsó dolog. Volt olyan, itt a környéken, hogy a villamos sínje 'meg lett javítva' és olyan jól sikerült, hogy a folyamatos csattanásból származó vibráció megrepesztette a környező magas házak falát, és teherhordó falát. Láttam, volt ahol a lift körüli középső teherhordó fal, hosszában 1cm-es hézaggal rendelkezett, lejjebb is jött a 'fal', 1-2cm-rel. A ház még mindig ott van és laknak is benne ettől függetlenül. Van olyan panel ami mellett gépgyártás folyot. Amiről én tudok az például cukrász, vagy gép ütés. Ezek bizony károkat okoznak. A panelházak igen ellenállóak ezek ellen is. Mert árammal kezelték a falakat, hogy a feszültség középen legyen. Ezért nem reped meg. Viszont sok szocialista öntött építmény, brutallus szerű építmény meg tud repedni és jelentősen károsodni tud. Azok egybe lettek öntve. Ez a villamos dolog, ez 2 év eredménye. Ezeket mindig vizsgálni kell. Sok a példa az ilyenekre.
A pecsi 25 emeletes panel nem azert lett veszelyes, mert Jozsi bacsi kevesebb betont rakott oda, hanem mert az inhibitor anyagot kihagytak belole, igy rozsdasodott az acel. Egy vodornyi kellett volna az egesz hazhoz...
Szerintem a panelházak tartósabbak mint a kertesházak nem beszélve a jégesőröl viharról a tornádóról. Kíváncsi lennék hány kertesházon maradna tető. És ha már a panel ledől a vihar miatt az már régen rossz lesz mert már kertesház nem is marad a környéken.
Építőmérnök vagyok és panelban lakom. Mondjuk az egyik legjobb lakótelepen (szerintem), szóval lehet nem összehasonlítható azért a szerényebb elhelyezkedésű lakótelep a XI. kerületivel. De általánosan elmondható, hogy sok lakótelepet alacsonyabbra terveztek, mint amekkora végül lett. Értsd: 5 szintes épületek lettek odaálmodva, amik végül 10-11 emeletesek lettek. És nem az, hogy nem bírja, de ebből azért adódhatnak gondok. Az első, hogy csak 1 lift van - ez az ilyen magas házaknál rögtön szabálytalan. Aztán nyilván probléma a hangszigetelés, homlokzatszigetelés, a panelhézagok. Sok múlik a házon, mennyire jó a közös képv., mennyire észszerűen költik el a közös költséget. A felújítási munkálatok sem minden esetben egyszerűek, mert ugye a vasbetont elég nehéz variálni. A villanyszerelő sem örül, ha tégla helyett ezt kell kivésse, és te sem fogsz, amikor erre árajánlatot kapsz. Egyébiránt a panelek viszonylag precízen lettek anno legyártva, tehát nem lesz 83 vagy 95 fok ami 90, a vízszintes is elég vízszintes. A közösség pedig...2023-at írunk. Az emberek leszarják egymást. Senkinek nem tudom a nevét a házban, de pár emberrel el szoktam beszélgetni néha. De ez nem a Szomszédok, azoknak az időknek vége, amikor a felső lakóval együtt fogjuk el a biciklitolvajt :) Mindennek van előnye és hátránya is. A panel sem rossz és nem attól lesz "proli", mert panel, hanem az emberektől, akik lakják. Manapság már olcsónak sem mondható, lassan 1 millió m2-ere ezeknek, amiben lakom.
Nagyon sok probléma volt-van-lesz a panelokkal, de ami az utóbbi években a fő probléma lett velük, hogy a sok autótulajdonosnak a parkolása nincs megoldva, nem arra tervezték, hogy lakásonként 2-3 autóval rendelkeznek a tulajdonosok....
Valóban nem arra tervezték. De egy városban eleve nem is kellene autóval járni. Magyarországon valamiért a városok nem harcolnak az autók ellen, de nyugaton már igen. Bécsben például évente csökkentik a parkolóhelyek számát. Egy városban van tömegközlekedés, azt kéne fejleszteni és az autóktól megszabadulni.
@@danielbasti1799 igen de bevétel csak abból van hogy parkolnak.. itt meg bevétel mellett sincs érdemi fejlesztés. Sose volt...Van egy M4 meg a villamos le van cserélve meg új busz és ennyi 30 év alatt
@@angelpc22 Budapest tömegközlekedése világviszonylatban is kiváló, ráadásul fillérekbe kerül. Ideje lenne bevezetni a dugódíjat! Semmi keresnivalója nincs ennyi autónak a városban!
@@zoltanv.7632 Nem kiváló!!!!!39 km-es metróhálózat semmi egy ekkora városnak....Villamos, busz csak kiegészítő egy ekkora városban,.......bukaresti metróhlózat 80 km!!!Bécs 86km , és mindkét város területileg kisebb!!
Persze. Mert csökkent a lakók száma. Így csökkenthetők a kiadások a megmaradt lakóknal mert nem kell fűteni az üres lakásokat foglalkozni a karbantartásokkal.
Télen is megsülsz! Másrészt mit mondana egy ingatlanos a panelek összedőlése kapcsán? Nyilván azt, h a vasbeton 250 évig bírja :D De ez sok sok darabka vasbetonból van összetákolva, vannak kételyeim. Ez darázsfészek téma, mivel a lakosság ~1/4-e paneles. Érdekes lesz majd, ha összeroskad egy panel, mi lesz a többivel? A probléma orvosolhatatlan, mert idővel biztosan bekövetkezik, és rengeteg embert érint. Mi lesz a megoldás?
a pécsi magasház esetén 1989-ben merült fel a probléma, akkor nyilvánították életveszélyessé. a 2016-ban elkezdett bontásáig nem romlott a szerkezeti integritása, holott 27 éven át csak amortizálódott lakatlanul... ukrajnában rakétatalálat ért több panel lakóházat, de azok sem dőltek össze... az oroszoknál rengeteg gázrobbanás történt a legrégebbi, legelkapkodottabb, legsilányabb minőségű panelházakban, de nem dőltek össze... ennyit arról, hogy azzal riogatod a naiv közönséget, hogy bármikor csak úgy összeroskadhat egy panel. :)
Bontás és a panelek újrahasznosítása. Nyilván mire eljutunk ide, addigra elértéktelenednek ezek az épületek. Amúgy meg a csomópontok jó esetben alaposan ki vannak betonozva. Ha ezek a vasfülek el vannak zárva a levegőtől, párásodástól, víztől, akkor nem rozsdásodnak. A gond a homlokzati paneleknél lehet meg a tetőnél. Ezeket karban kell tartani.
Mi a f*sz, Magyarország már nemcsak a tízmillió szövetségi kapitány, virológus és külpolitikai szakértő országa, hanem már a tízmillió statikusé is, akik megaszondják, hogy a panelek hamarosan hopp, össze fognak dőlni? Igaz, hogy olyanra eddig sose volt példa, hogy egy panel csak úgy, magától összedől, de a youtube önjelölt statikusai szerint 2025 december 12-én márpedig igenis eljön a panel-apokalipszis!!
@@Mlinarikmartonez nem igaz! Néhány éve volt a lakótelepen a házak teljes hőszigetelése, (ablakcserével) és nem hungarocellel. Semmi gond sem télen, sem nyáron a lakásokban a hőmérséklettel ott sem, ahol nincs klima. Télen 23-25fok van folyamatosan és idén nyáron sem volt 25-26 foknál melegebb, amikor kint cca 40 fok is volt. Mondjuk akinek a 25 fok sok a lakásban, az nyílván klímát szereltet. Dél - keleti fekvésű a ház.
Családi házban lakom,kb 10percen belül (gyalog) minden elérhető. Nem kell annyira alkalmazkodni,felújítás ember függő (ki mennyire igényes a környezetére) autóval ha más nem udvarba be lehet állni stb… lehet sorolni az érveket. Panel annak jó aki haza megy és semmivel nem akar foglalkozni (házkörüli dolgok pl.)
Ózdon 67 ben kezdték építeni őket . És 50 évet mondtak rájuk. Viszont azóta sokkal több súly ment a szerkezetükre a felújítások miatt. Járólap pl több 😂s nehezebb csempe… Tényleg jó kérdés , hogy meddig bírják …
Így is van. Nem hiába próbálják sorban felújítani őket. A vasbeton lehet hogy bírja sokáig de a többi része kevésbé. Ugyan nem panelban lakunk de hallotam többször is hogy sokat kell velük szenvedni felújítás miatt
Az Újpesti panelokra mondtak 100 évet mximálisan a 70 es években amikor épültek. Aposomék épitették ki a villamos hálozatót az épűletekben. Édesapám isten nyugosztalja, sofőr volt és a házgyárbol ö is szállitotta az elemeket a helyszinre. Mindketten mondták hogy a panel egy rakás 💩🤣.
A garancia leteltével felülvizsgálták a paneleket, mert mégis szocialista konstrukció. A várt korróziónak a töredéke se volt jelen. Az élettartalma bőven 250 év felett van. Az hogy belülről leamortizálják őket, az egy másik dolog. A teherbírása hatalmas. Hatalmas H acél gerendákkal lett a szerkezet kialakítva. A panel építése fent van youtube-on. Ettől függetlenül egy felújítás nem olyan egyszerű. Hangszigetelés mindenkép ajánlott.
Amikor egy új kocsit veszel, akkor a a papírjai szerint 4 évig használható. Ez nem azt jelenti, hogy 4 év mulva kuka, hanem hogy 4 év múlva át kell vizsgálni.
Uram ön panelban lakik? A lokáció miatt? :) 200 év akkor az unokámra rá szakad feltéve ha akkor még lesz világ, illetve ha annyira félre nevelem hogy jól érezze magát egy beton ketrecben :)
Többé nem laknek panelban. 5 évig laktam, elég volt. Hiába volt jó 4 szomszéd, az alattam élő tahó faszi elbaszta a nyugalmamat. Halistennek többé nem kell ilyen lakásban élnem.
Inkább családi ház. Van tered élni, nem pedig azon az 50-60 négyzetméteren kell tengetned a napjaid. Nincsenek átkopogó szomszédok, ha esetleg hangosabban intéznéd el az asszonyt éjszakánként....
Ez ember függő. Én egy 150 nm-es családi házban nőttem fel nagy kerttel. Soha többet nem mennék vissza inkább a minél kisebb praktikus elrendezésű lakásokat preferálom. Ha élni akarok bemegyek a belvárosba (Pest), nekem az nem élet, hogy a szabadidőm nagy részét az udvaron munkával töltöm. A szomszédokról meg annyit, hogy 18 évem alatt 10x többet harcoltam az idióta szomszédokkal falun mint 10 év alatt panelban.
Alig várom, hogy kikőltözzek. Soha sincs csönd. Mindent hallani, ami a szomszédban történik. Hallani, ha lehúzzák a klotyót. Ha pisálnak, ha tévéznek, ha rádióznak, ha veszekednek, ha horkolnak, járnak-kelnek a lépcsőházban, ha becsukják v kinyitják az ajtót. Grátisznak hallgathatod az ablakon keresztül a jatszin a sikongatást, a labdapattogtatást, a kiabálást, az esti rajoskodást a parkoló autók bögetését, a szelektív üveg csörömpölős pakolását.......stb.....stb.....stb
Ezek túlnyomó részét családi házas övezetben szintén. A klotyó lehúzást azt valószínűleg nem, helyette a flexelést, fűnyírást, autószerelést. Az összes többit a szomszédoktól ugyanúgy, csak nem alattad-feletted, hanem melletted, veled szemben, nyitott ablakoknál, vagy a kertből. Ahonnan a füst is átjön egy kerti partinál, a zenével együtt.
Leszigetelt panelház 7. emelet: 3 éve nem volt bekapcsolva a fűtés, alulról fűt a szomszéd 🤓 nyáron igaz, hogy meleg, de egy családi ház 1 éves fűtésszámlájából meg van a klíma, az meg már mindenhol alap amúgy is…
Na ez az, hogy nem lehet kijelenteni, hogy a panel jó, mert amíg az egyknek olcsó, addig a másik meg fűthet kettő helyett is, ha nem akar fázni. Addig jó amíg a panelprogram keretein belül be nem vezetik az egyéni mérést.
Ez akkor lenne igaz, ha megfelelően építik. Ki emlékszik a pécsi toronyházra? Ami elkészülte után nem sokkal életveszélyes lett, mert szarul rakták össze. Le is lett bontva..
@@Biggieboy1982 Te az első mondatoddal, azzal ugyan nem közvetlenül, de kijelented, "akkor lenne igaz, ha megfelelően építik.". Ezzel gyakorlatilag kijelented, hogy nem megfelelően építették.
@@tamasdenem7892 Ő jelentette ki, hogy nem igaz, hogy a paneleket vissza kéne bontani, én meg kapásból hoztam ellenpéldát, szóval az nem igaz, amit ő állít. Amíg nem vizsgálják felül statikailag ezeket az épületeket, nem lehet biztos senki.
Miénk 1981-ben lett átadva. 60 ev várható élettartammal. Az első, kozel 60 ev körüli házak kozt többről esett le panel, vagy csukott ossze néhány emelet. Nem publikus,alig lehet rátalálni. (Oroszország) Amúgy a csupacson hagyott vasbeton, vas erősen kordál. Van amit leiskellett már bontani. Pl Pécs. De az sem az egyettlen. Pécsi fejlettebb technológia volt, de ott is aszabadon maradt acél kábel korrigált el. Mi azért kiköltözünk. De mindenki azt csinál,amit akar.
Idézet Wikipédia Pécsi magasház oldaláról: A feszítőpászmák és a beton közti réseket a rendszer előírása szerinti tömítőpasztával tömítették. Ez a nevezetes „PU paszta” kloridos korróziót okozott, ami a feszítőpászmákat károsította. Tehát nem a szabadon maradt acélkábel korrodált el.
Oké de kinek hiágyzik az hogy szombat reggel arra ébredjen hogy úgy fúrnak mintha lövöldöznének. Meghát amikor kiteregetsz az erkélyre és a fölötted lévő dohányzik minden cigeratta szagú lesz. Növényeket alig tudsz nevelni mivel valahogy mindig úgy süt, hogy még a kaktuszok is kifakulnak.
ugyan már... ennyi erővel riogathatnád a jónépet, hogy a modern vasbetonszerkezetekben fél négyzetmilliméteres dróttal kötik össze a betonvasakat... teljesen mindegy, hogy az efféle rögzítések mennyire erősek, a statika nem rajtuk múlik. csak annyi volt a szerepük, hogy az öntött beton ne mozdítsa el a vasat. szilárdulás után akár el is porladhat a drót (vagy a hegesztési pont).
@@ize346 hát ja, nekünk kettesben fasza modern a rendszer. Amikor szeftüj szétt a Suzuki hengerfejet( kuka volt már) ráesett a vezetékes ütvecsavarozó kábeléte, de a villany egyböl elment és senkinek nem lett baja, ha ez a suliban történik akkor ott az érintésvédelem mire kiold addigra az egész 20 fős banda halott
Panelban nőttem fel. 3 szobás. Gyerekszobában 4-en. Imádtam. Sok ismerősünk felénk túl tolta a 9 emeletes életérzést. Általában az örökségből vettek az épületben egy másik házat és az lett a gyerekszoba. Legjobb barátomék a 9.en vették meg szembe lévő lakát. Lekerítették a lakóközösség engedéllyével azzal a feltétellel, hogy ablakot kell tenni a falra akkora mint a rendes. Én is panelt akartam venni, de asszony rábeszélt a belvárosban egy akkor hasonló árban lévő kertes házra. Nem bántam meg, de egy kicsit fájt a szívem.
Szerintem nagyon komfortosak es családiasak. Érdekes, télen én megsültem panelban. Téglában meg megfagytam, vagy ráment a gatyám a fűtésre. Nekem jobban bevált a panel, de kinek mi... Proliság meg attól függ, ki lakja ;) Barom sztereotípia. Inkább panel, mint egy putri, bojleres ház.
Panelben lakom azelőtt családi házban laktam. Nekem megfelel nem kell füvet nyírni, havat lapátolni stb. Távhő miatt a melegvíz és fűtés potompénz. Télen is meleg van mert körbefűtenek. Kevés a szoba de legalább könyebb a takarítas ;)
Egyetértek. Plussz nekem örök vesszőparipám a bejutás a munkahelyre. Fél óra tömegközlekedéssel, vagy másfél óra autóval (oda és vissza) reggel és délután.
A vasbetont általában igényes belsejű lakásokban, szarrá vagdostatták a tulajok mert ugye az villamos hálózat igényei nőttek 60ev alatt.Tehat a vasbeton hiába vasbeton,ha a vas keresztbe el van vágva.
Jó de ezt maximum 3-5 centi mélyen teszik a falban, azért egy teljes villamos felújításnál sem vágod el a vasszerkezet 0,5%-át sem. Ezek azért szarig vannak vassal.
A panel teher hordó falait hatalmas H acél gerenda szerkezetre öntötték. A vasbetonnak köze nincs hozzá. Az csak a külső repedések és kő hullás ellen van. Maga az öntött beton nagyon magas minőségű, és árammal is lett kezelve a stressz miatt. A panelház építése fent van youtube-on. A vasbetonok meg túl sűrűn vannak ahhoz, hogy egy kábelcsatorna meghatja.
Amúgy hőszigetelést lehet rakni a panelházakra, a szigetelt ablakok is már nagyon jók és magad cserélheted le őket. A sétatáv nagyon jó dolog. Nem tudom minek ez az amcsi marhaság h mindenhová csak kocsival mehetsz hisz fél óra biciklizés után van az első buszmegálló vagy bolt.
Laktam több panellakásban és kertesházban és bérházban is... mindenhol van előny-hátrány... a lakótelepeken sok fiatal van, pezseg az élet... szerettem panelben lakni, van hangulata... kertesházban és városi bérházban a relatív nyugalmat és magányt szeretőknek jó... ha nem fűtesz, hideg van mindenütt, ha nem hűtesz, hőség van mindenütt... kertesháznál a kutyaugatástól meg lehet őrülni, gondozni kell a kertet, locsolni nyáron minden nap, havat lapátolni télen stb, sok macera... régi bérházaknál csótányok vannak... hozzájuk képest annyira nem rossz panelben lakni... ha nem vagy milliomos... a szép drága új társasházi lakásokat fizesd meg... duplaannyiba kerül, nem mindenki burzsoá...
Most is ilyeneket épitenek 100 milliókért. PANEL vagy tégla egyre megy a nagyletszám miatt nem ok.Minden közös,ha fizetni kell!De a családi házban is sokba kerül ha javitani kell.En szertettemna lakotelepi lakasom,jó volt a lakokozöség.
Szerencsére nem panelben nőttem fel, azonban amikor pár éve éppen lakásvásárlás előtt álltam, elsőre én is egy panel lakást néztem meg. Viszont végül az eladó igénytelensége és a közös költséget nem fizető szomszédok, továbbá a ház épületgépészeti illetve villamos hálózatának rossz állapota hamar meggyőzött róla, hogy ezt a panelesdit gyorsan el kell felejteni, ha nem csak pár évre tervezek. A panel lakások zömében sérülékeny Al vezetékek találhatóak, sokszor védőcső nélkül telepítve, nem ritkán EPH-ba folyó szivárgó áramokkal megspékelve (amely többek között a FI relé alkalmazását is megnehezíti). A hálózat teljes felújítása rengeteg vasbeton véséssel jár, ezt elvégezni pedig köztudottan hatalmas szívás. De ha mégis sikerülne a végére jutni, akkor még mindig ott van az épület felszálló betáplálása, mellyel szintén foglalkozni kellene (ha a lakóközösségnek lenne rá pénze, és érdekelné őket egyáltalán). A másik probléma a panelek gipszkarton szigetelésével van. Számtalan olyat lehet látni, hogy habár kívülről szépnek tűnik (mihez képest) az épület, viszont a szigetelés vastagsága nem éri el azt a szintet, mely érdemben javítaná a panelház termodinamikai jellemzőit. Lehet panelban lakni, és ahogy mondod Márton, sokan tényleg így kezdik. Viszont a fent leírtak fényében, véleményem szerint átmeneti megoldáson túl, hosszútávon nem jó döntés.
És mit választott helyette, és mennyiért? Tudok mutatni olyan panelt, ami lekörözi az összes 90-es évek végétől ukrán cementből épült, kollégium jellegű, összezsúfolt lakóparkokat. (Mindkettő Káposztásmegyeren) Igazából BP-en nincs elfogadható alternatívája a paneloknak. Vidéken lenne, de ki akarja a fél életét a dugóban tölteni.
Gipszkarton szigetelés? Gipszkartonnal nem szigetelnek, főleg nem panelt, főleg nem kívülről. Polisztirol habbal már inkább. Az alu vezeték régebbi (90-es évek) családi házakig, és a régebbi tégla társasházakban ugyanilyen probléma, de nem maga az alumínium a rossz, hanem legfeljebb annak keresztmetszete, vagy szétnyomott kötései, ahol eltörhet. Az áramszolgáltatók a családi házak villanyórájáig is mai napig alumínium csatlakozóvezetékkel/kábellel áll be, akár levegőben, akár földben. Panelt nem vésünk, legfeljebb függőlegesen (vízszintesen statikai okokból is tilos) de az újabbakban már van a falban függőlegesen cső, vízszintesen marad a kábelcsatorna, sarokszegély, gipszkarton mögé rejtés. A környéken, ahol a - panel - lakásom van, a házakban a felszálló méretlen fővezeték-rendszer sínes, azaz bőven van benne tartalék, nem ez lesz a gyenge pontja. Onnan a villanyóráig, és attól a lakásik pedig 10-es réz vezetékek vannak (én cseréltettem teljesítménybővítés során).
@immodestom1628: Egy 15 éves tégla társasház lakását, 21 millióért, melyre mindenestül még ráköltöttem 3 milliót, így már tiptop. Nemrég egy ennél kisebb és hátrányosabb elhelyezkedésű lakást adtak el 32 millióért a szomszédos háztömbben.
A panelba gyárilag van polisztirol hab szigetelés és nem is vékony a két beton között csak aszt földi halandó nem látja csak az aki annak idején a 43-as ÁÉV környékén volt és az épitéseknél látott selejt széttört panelt és ott látszott a két beton közötti szigetelő
Én elhiszem neked, hogy van benne, de nem az a baj, hogy nem látjuk, hanem az, hogy nem is érezzük :D A hang is ugyanúgy szabadon átszökik a lakások között mint a hő. Én már megszoktam, de nagyon sok panellakó közt van emiatt konfliktus.
Véletlenül kimaradt, hogy azért nincs bajod a fűtésrendszerrel, mert a távhő árába bele van építve a kazán karbantartás, és a közös költségbe, meg házon belüli rendszer karbantartása, de ennek ellenére a lakáson belüli fűtőtestek és szelepek a te költséged, pedig már bőven kifizetted profittal együtt!
Azért laktam 2 millióan panelban, mert kb tuti a fele, albérlet, és nincs pénze saját házra. A másik meg olcsóbb a panel albérlet mint 1 kertesház albérlet.. van aki kenyszerből lakik ott, nem azért mert ott akar élni
Lakótelepeken sok a cigány, drogos és idióta.(tapasztalat, legalább fél óra lenne az összes élményemet leírni)Kertvárosban sokkal jobb a közösség, gyerekes családok és kedves szomszédok.
Én panelban élek, jó környéken. Rengeteg az előnye, de van elég hátránya is. Minden a közelben van, ami nagyon jó. Az én szobám teteje és külső fala is szigetelt. Mert hogy a mély kopogás és magas sarkú azért a 20centi betonon is áthallatszik. Télen így is hideg van, nyáron meg borzasztóan meleg. Pedig szigetelt. Maga a szobám 10nm es, ami egy felnőtt embernek nem sok. A lakás 60-70nm-es. A teher hordó falon az összes rossz szomszédtól származó mélyhang feljön. Sajnos ez ilyen. Acélgerenda. Az utolsó problémám, hogy Budapesten nem találok munkát. Itt valamiért hatalmas túljelentkezés van, ami lenyomta a fizetéseket élhetetlen szintre. Pestre viszont órák lenne amíg átjárnák, és sok helyen ott is csak 200-300eFt ott fizetnek, ami egy 140eft+rezsi albérlettel nem egy nyeremény. Ezért is szeretnék vissza költözni egy vályogházba. Egy modernbe vagy felújítottba. Kellemes volt, borzasztó alacsony fűtés költség. Nyáron hideg, télen jó meleg.
A panel nagyon kényelmes tényleg,a felújítás is pikk-pakk egy házhoz képest: de minden áthallatszik a 120.szomszédtól is,ha nagy lakótelep, a házak között még visszhangzik is sok minden. Az olyan nagy lakószámú környékeken,mint ahol Márton sétál allandó a lakók cseréje,ezáltal a felújítások. A lift muszaki hibak, gyonyoruek tudnak lenni, nalunkna futesrendszer is mindig levegos volt... vagy strang csere...na attól mi már elmenekültünk házba. Azt ossze sem szamolom hanyszor aztattak le. Amikor a 60 lakásos házban egy bajos lakó kapcsán össze kellett volna fogni, 2-en maradtunk egy szomszéddal. Nem mondom hogy sosem koltoznek vissza, de ha muszáj lesz,csakis kisvárosi,kislétszámú panelbe...(es meg akkor is melle lehet nyulni).
aham tök sok előnye van a panelnak: pl. sok a rezsi, áthallatszik a szomszéd tüsszentése, sok ember hegyén-hátán, legtöbbször nincs garázs, néha parkoló se, meleg nyáron, hideg télen és mostanában már drága is.... tényleg milyen szuper a panel! köszönjük!
Alacsony a rezsi (messze alacsonyabb, mint egy kertesnél, a tetőn napkollektor miatt is), nyáron légkondi, télen állandó meleg minden szobában amilyennek akarod. (nem kell hajnalban befűteni, hogy ne faggyon szét a család) A fűtés egyébként le van tekerve, mert szigetelt a ház. Nem kell kakasra, kutyaugatásra, szomszéd barkácshobbijára ébredni. Nálunk van garázs a ház alatt. A ház kertjében játszótér, tűzrakóhely, fügefa… igen, lakótelepi panelház… soha nem akarok többé saját fenntartású kertesházat, nincs se kedvem, se időm fenntartani a sokmindent, ami vele jár. (A pénz nem téma)
Sok a rezsiii? Epp az, hogy nagyon alacsony. 😮 Teglaban is laktam es rament a gatyam is a rezsire, hogy ne faggyak meg telen. Panelban telen en pl. megsultem, nem megfagytam. Ja es a teglak nekem hangosabbak voltak speciel, de ez szerintem szomszed kerdes.
Én nem szerettem panel lakásban lakni. MInden ki és behallatszik, sokszor éjszaka sem lehetett nyugodtan aludni. Egy 4 fős családnak már viszonylag kicsi, de még tűrhető. Szerencsére kertes házban lakunk most már egy nyugodtabb környezetben, Budapest-től távol :)
30 évig laktam panelben, kiskorom óta, majd hatalmas , új , kertesházba koltoztunk, rájottem hogy boldogabb és konnyebb életem volt a panelban. Hogy miért? Elsosorban a kozosségnek koszonhetoen, mindenkit ismert mindenkit, amolyan nagycsaládos hangulat volt, volt akivel elbeszélni, plusz a rengeteg barát akikkel egyutt nossz fel, a másik nagy elony a praktikum és ár/érték arány, kisebb lakás, konnyebb kitakaritani, karbantartani, felújítani, és ha egyet gondolsz, bezárod az ajtót és elmész bárhová, relatíve nyugodtan, hisz ott vannak a szomszédok. A nagy kertes ház olyan lett mint egy borton, mindig valami tennivaló van, ha nem a házban, akkor a kertben, ha még kutyus és cica is van akkor problematikus az elutazás, ki vigyázzon rájuk, stb stb. Szóval a házat el fogom adni és újépítésu kényelmes, modern panelt fogok venni és még marad rengeteg pénzem is. Befektetésnek jó volt, de számomra nagy csalódás benne lakni.
Ja meg a hatalmas koltségek, térkovezés, kertészt fizetni, teto és csatornatisztitás kétszer évente, a kerítés és egy vagyonba kerult, a kamerarendszer...na és maga a ház amíg folépult...plusz a rengeteg stressz ami ezzel jár...Soha tobbé!
Igen, az a nagy közösségi élet megvolt az én gyerekkoromban is a lakótelepen, de manapság ezt már nem látom. A gyerekek maximum a szüleikkel, testvéreikkel járnak le a játszótérre, nem a szomszédokkal bandáznak. A felnőttek se járnak már át egymáshoz egy kávéra megbeszélni a napi aktualitásokat.
Több mint 12 éve lakom panelban. 4 különböző helyen. Sehol nem volt jó a közösség. Ötödszörre inkább a családi házat választom. Köszönöm.
és gondolod, ott nem lesz közösség? Nem fognak flexelni, füvet nyírni? :D
@@csocseszrocsesz és? Engem nem zavar a vasárnapi fűnyírás sem
@@laszlobognar8071 Ez örvendetes :)
Akkor gyúrjál még rá, mert vannak olyanok, akik első lakásként kapták és még mindig ott élnek. Sőt odaszülettek, és a gyermekük is odaszületett ugyanabba a lakásba, mint amibe ők. De nyugalom, a kertesházban sem jobb, a cigányok ugyanúgy üvöltözve kergetik egymást machetével a kezükben, csak hangosabban hallod, mert nem a 10. emeleten vagy, 30 méter magasságban, hanem a földszinten a talajszinttől 2-3 lépcsőfoknyira :D A hétfő hajnalban az ablak alatt csattogó kukásautó ugyanúgy zavaró. Annyi előnye van, hogy ha a háztömb túlsó végében fúrják fel a polcot a falra, nem úgy hallod, mintha a te lakásodban törnék át éppen a falat, legfeljebb egy kis berregést hallani.
@@csocseszrocsesz 10 emelet, 66 lakás, 2 fodrászat VS 1 ház, max 4 szomszédos telek... és ki mondta, hogy én nem fogok flexelni, füvet nyírni? van még kérdés?
Személy szerint a legnagyobb bajom a panellel a hangszigetelés hiánya. Ez nyilván akkoriban még nem volt műszaki szempont, pedig az élhetőséget nagy mértékben javítja.
Egyébként a lakótelep mint közösség lehet egészen fantasztikus is, tényleg marha kényelmes, hogy minden sétatávolságra van, de lehet pokoli is, ha van pár ember aki az együttélés normáit nem tartja be, pl parkolóban szétfingott merciből zene bömböltetése órákig.
újépítésűekben ugyanez szerintem
ott azért az árfekvés egy jó szűrő...
@@K_G_49
@@K_G_49 Ott azért már előfordul, hogy be van tervezve a hangszigetelés, meg a szerkezetkialakításnál szempont a hang terjedése is valamennyire. Nyilván hogy utána mit spórolnak ki meg hogy sikerül kivitelezni az más kérdés.
@@K_G_49sajnos újépítésűekben tapasztaltam én is zajproblémákat
@@K_G_49nem
Hogy még 200 évet kihúznak-e a panelek? Kétlem, de igazából "attól függ".
A paneleknek nagyon jó az alapozása és a fogadószintje. Ezt általában jóval komolyabban megépítették, mint a korábbi építési technológiák esetén. Kellett is, hisz ennek kellett biztosítania azt a stabil és nagy teherhordó képességű alapot, amire felépítették a "kártyavárat".
Maguk a panelek kiváló minőségűek és nagy szilárdságúak. Házgyárban készítették modern gépekkel, gyártóberendezésekkel és szigorú technológiai előírások mentén.
Akkor mégis mi a gond? A kártyavár összeépítése már a helyszínen történt. Nincs vázszerkezet (ezért mondok kártyavárat). A paneleket a vasfükeiknél fogva hegesztéssel rögzítették egymáshoz, majd betonnal kitöltötték a hézagokat.
Ezek a rögzítések a gyenge láncszemek az egész rendszerben. Nem egy összefüggő vasbeton szerkezetről beszélünk.
Szóval mi is akkor amitől függ? Az állagmegóvástól és talajsüllyedéstől. A talajsüllyedéssel idehaza nincs gond. Az állagmegóvással már inkább. Ha bekerül a víz, akkor a betonvas rozsdásodik, a beton meg szétmálik. Van olyan épület, ahol a fogadószint pilléreit eszi az időjárás. Pedig milyen egyszerű lenne megóvni!
Egy másik gond az illegállis falkivágások. Ezeket kintről nem látni. Nem tudhatod, hogy valamelyik lakásban nem csináltak-e ilyet. Márpedig az összes 10-15 cm vastag fal teherhordó fal egy panelben. Csak a fürdőszoba és a konyha modulok 4-6 cm-es falai nem azok. Meg persze amiket útólag raktak be.
Amúgy meg jelenleg még nem ezekkel van gond és összességében a panelház egy elég erős épületszerkezet. Hanem azért nem szeretjük, mert rossz elrendezésű lakások gyenge hang és hőszigeteléssel, valamint kiszolgáltatottsággal a távhő szolgáltatónak. Amikor építették, akkor arra számítottak, hogy mosni a közös mosókonyhán fogunk, étkezni az üzemi és egyéb étkezdékben, a lakásban meg csak kaját melegítünk, teát főzünk, egyszerűbb ételeket készítünk. Ezért van olyan szar pici konyha és fürdő minden panel lakásban. Aztán nem így alakult az élet. Közösségi mosódát kb csak amerikai filmeken látni.
Amúgy megjegyzem, régi bérházakhoz képest (amivel Budpaest belvárosa tele van) a panel sok előnnyel bír. Azért az a 15 cm vastag vasbeton födém is pl irigylésre méltó ezen régi bérházak ócska födémjeihez képest. Meg pl nem a külső folyosón, lépcsőkön kell megközelíteni esőben, fagyban a lakást. A paneleket sokszor táj- és városrész rendezés részeként építették és nem csak behajítottak egy új épületet egy épp felszabaduló zsebkendőnyi telekre.
Köszönöm
A bérházas résszel nagyon egyetértek, én ilyen épületben lakom, csak a baj van vele. Magas plafon, rossz épületfizika, kifűthetetlen, beázások, mindenféle kókányolás az 50-es, 60-as évekből, egyszerűen borzalom az egész.
@@mastermindd Kérdezd meg azt, aki új építésűben lakik, és jó magyar módra lefele görbül a szája. Ugyanezt fogja mondani az új épületekről. Vagy kérdezd meg azt, aki a Rottenbilleren lakik egy 120 éves házban, aminek nincs pénz a fenntartására. Ugyanezt fogja mondani.
@@Mlinarikmarton Ez egy kifejezetten jól karbantartott épület. Egyszerűen öreg, nincs szigetelés, másképp építkeztek régen, ez ilyen sokat számít.
Modern? Több mint 20 lyukat furtam, és mind, másodpercek alatt! 8x80-90mm tele van ügyekkel.
Valóban modern, csak épp Józsi pisálni ment, Zoli kakilni ment, Pistát is negyed órája látták, cigi szünetet van.
A kérdés hogy az első mikor fog összedülni, s mi lesz ennek a következménye (pánik, félelem)???
"Az első panellakásokat a 60-as években adták át, melyek várható élettartama 80-100 év. Ennek fényében sajnos könnyen előfordulhat, hogy 20 év múlva (2040) akár lakhatatlanná is nyilváníthatják" ezeket az építményeket." - ezek még nem vasbetonosok voltak.
35 éve lakom panellakásban ugyan abban! Sajnos már egyedül! De imádom ! Jó a közösség! Zöld övezet, jó a levegő! Sok fa van, és ha hó is lenne 3 db szánkó domb is van! Nagyon szeretem!
Panel és panel között azért vannak nagy különbségek!
Én egy háromszintes, 9 lakásos panelben lakom. A ház szigetelt, az összes nyílászáró cserélt, a cseréptetőn napkollektor. Szép tujás kertünk van, fügefával, tűzrakóhellyel…
Biztos, hogy nem cserélnék kispórolt anyagú egyik túlárazott újépítésű házzal sem. A családi ház meg megfelelő környezetben, és elérhető távolságra mindentől, teljesen megfizethetetlen. Sokan költöznek vidékre, egyre messzebbre a munkahelyüktől, hogy aztán a fél életüket a dugóban töltsék, reggel és este. Köszönöm inkább maradok a panelben!
szivesen
Igy igaz jól látod, csak itt valaki hülyeségeket kérdezni és a többség elkezd okoskodni ,igazi magyar módra .!
Azt se felejtsd ki, utána meg sápítozik, drága az üzemanyag, rengeteg idő, ott vannak a kakasok, és még a kutyák is ugatnak.
A panel jó sztem, ha szigetelt, nyílászárócserélt, távhős. Akkor sztem nincs baj vele. Tényleg úgy tervezték a lakótelepeket, hogy park, játszótér, tömegközlekedés, boltok, gyógyszertár, bölcsi, ovi, általános iskola stb. az ember segge alatt van.
És a távhőtől függ mindenki, hogy mikor és mennyi fűtés lesz. És még ezer a hátránya. Nagyon kényelmes annak aki a munkából haza megy, és felteszi a lábát. Hajrá.
@@Rossysan1 Értelek, viszont azt megjegyezném, hogy én a szigetelt, nyílászárócserélt, egyedileg szabályozható távfűtéses lakásomban fel sem tekertem a fűtést. A csövek forróak voltak, a szomszéd lakások körülvették az enyémet. Tehát még télen sem kellett az alapdijnál többet fizetni e miatt. Az más kérdés persze, hogy a telek elég enyhék az utóbbi években...
@@Rossysan1 : nem szigetelt, de cserélt nyílászárós 1,5 szobás panel lakásomban le van szerelve a nagyobbik szobában és a fürdőben a fűtőtest, csak a kicsi félszobában van fent egy kb. 350W-os, és amikor kint -10 fokok voltak, bent akkor sem volt 20 foknál kevesebb. Egyébként átkötőszakaszos a ház, így mindenki olyan meleget állít be magának, amilyet akar. A havi fűtésszámlám valamivel több, mint tégla társasházas, konvektoros lakásos ismerősöm gáz _alapdíja_, és éves szinten - téltől függően - fele-harmada a fűtésköltségem, mint neki. A panorámám pedig 1 milliószor jobb (50-60 km-re ellátok, nincs előttem senki és semmi - ilyen panorámával újépítésű sincs a környéken).
Távhő az egyik legrosszabb dolog. Itt évek óta nem fűtenek, de 60e-reket akartak elkérni télen a fűtésre, amikor hideg a panel.
Nincs normális radiátor elosztás sem. Minden radiátort 10-esre terveztek, de van aki 100-asat használ, ami kiszívja a csőből a meleget, de mindenki fizessen ugyanúgy.
Ezért bevezették a cső Y-osítását, meg mérőt, de kb semmit se ér.
Sajnos, úgy érzem hogy a közös képviselő, az önkormányzat, és a távhő is együtt működik ebben a családban. Ne hogy már egy 10°-os hőért fizessek 60e-ret, amikor hideg a radiátor.
@@Rossysan1Mondjuk én ha hazaértem a munkából, fel akarom baszni a lábamat, és nem a lakáson, kerten dolgozni. A lakásom van értem, és nem fordítva.
Panel és panel közt nagy különbségek vannak. Pl Larsen Nielsen előnye a faltól falig ablak, de ebből a típusból nagyon kevés van. Főként csak Budapesten. Szovjet panelból van rengeteg típus, a födém panel rasztere szabja meg hogy mit lehet belőle építeni. A jobbféle panelek akár 70 m² területtel bírnak, de vannak nagyobbak is. A legnagyobb bajuk a hangszigetelés és a villamos hálózat elavultsága. Nem lehet akárhogy szétvésni őket, és bármit akar az ember a falra, a barkács fúró nem viszi a betont.
Össze dőlni nem fognak, annál sokkal tartósabb a szerkezet.
A közösségi életet hagyjuk. 44 lakás van a tömbünkben, és évek múltán se tudom kik laknak itt, pedig én vagyok a közösségi megbízott. Egyszerűen az itt élők nem akarnak egymásról tudni. És sztem ez a valóság máshol is. Régen volt közösségi élet amíg a nagy multi áruházak és boltok nem tették tönkre a lakótelepi zöldséges trafikos hentes és egyéb üzleteket.
Már elég olcsón lehet kapni hobbi fúrókalapácsot is, ami pont erre való. Amúgy jó masszívak ezek a falak.
Én 9 lakásos panelben lakom. És nagyon jó a lakóközösség.
Van közös kertünk is, játszótérrel és tábortűzhellyel… fügefa, tuják, hintaágy…stb.
6 lakás egyforma 90m2, 3 (szintenként 1) pedig 40m2.
Nagyon jól fúrható nem profi ütvefúróval.
Cseréptetőnkön a napkollektor miatt, nyáron nem fizetünk a melegvízért kb. semmit.
Más épületekben nem ritkák a saját élőkertes és kétszintes 120+m2-es lakások is. (még mindig panelekről beszélünk)
Amikor megvettük a lakást átvezetékeltük az egészet. A szigetelés miatt télen a fűtésünk a legtöbb szobában minimumra van tekerve (a fürdőszobában le is szereltem, mert felesleges volt), nyáron két légkondi lehűti az egész lakást (90m2-t)
Tehát igen, panel és panel között tényleg nagy a különbség!
(Kápmegyer2, Székpatak és Sárpatak u. a Streetview segít)
Francia lesz az a szovjet panel.... (Raymond Camus által kidolgozott technológia)
Panellban nōttem fel. Káposztás megyer . Szuper jó volt .Laktam azota lakóparkokban
Hát a Kondorosi lakópark mindent vissz 😂 Tele kupikkal,lövöldözés,tele bünbarlangokkal.Hetente jött ki a Tekk vagy a rendörség .10 ütem 8 emelet nyitott lakópark.Lakások Garzon borzalmasak.Azt is hallottam ,hogy a szomszédom horkol.Panellban sosem.😂
Ezt meg tudom erősíteni. Panelben lakunk, de sok lakópark kivitelezésében vettem részt.
Isten ments, hogy odaköltözzek! Tudom miből és hogy épültek! Sajnálom a tulajdonosokat! 1000x inkább egy kápmegyeri panel.
60 évig laktam kertesben szerettem, de megfagytam. 10 éve lakom panelban, rohadt meleg télen is folyamatosan nyitva ajtó ablak. A ház is a környék is tök csendes. Vannak cigányok is kutyák is, megis normálus és csendes minden. A rezsi sokkal kevesebb volt a csaladiban, mint most a panelban. Én mindegyikben szerettem , szeretek lakni. Panelt könnyű tisztán tartani, igaz nem lehet kutyám, ill nekem fontos hogy a kutyámnak legyen udvar, ahol kedvére rohangászik turkál, furkál.toilett. minden közel volt , van kényelmes. Igaz nincsenek gyümölcsfáim.ami hiányzik.
azt hittem 12 eve :)
20X evig laktam Káposztásmegyeren panelban. Csodas közösség vokt,templom,iskola,Óvoda minden kozel vokt. Szerettem ott lakni csak drága vokt.
A panelházak tartószerkezeteinek 80-100 éves élettartamot jósoltak építésük idején, de például a hőszigetelés vagy egyéb másodlagos és harmadlagos szerkezetek csupán néhány évtizedig szavatosak. Azonban megfelelő karbantartással és felújítással ezek élettartama kitolható.
Lehet h 250 év, viszont egyre csak öregebb és elavult lesz hiába újítják fel belül esetleg kicsit kívül. Ergo egyre kevesebbet kellene érjen szóval pofátlan összegeket kérnek értük. Amellett h szerintem nem komfortos ennyi pénzért főleg. Akkor már inkább egy lakóautó azt megyek vadempingbe...
Minden annyit ér, amennyit hajlandóak kifizetni érte.
Én csak azt nem értem, hogy akik, kertesben laknak, fikázzák a paneleket, azoknak mi bajuk van. Én például nem szeretem a rakott krumplit, de nem írok lehúzó kommenteket olyan oldalakon, ahol leírják a receptjét. Laktam kertesben, laktam tégla társasházb an, most panelben lakom. Mindegyiket imádtam, volt előny és hátrány bőven mindegyikben a másikhoz képest
Bár lenne ennyire józan a közönség…
@@Mlinarikmarton o
@@Mlinarikmarton nem tudom mikor
Csak a tulajdon nélküli fotelhuszárok fikáznak, szerencsére van tőlünk értelmesebb réteg is itt.
Igen, valamiért nagyon nagynak hiszik magukat azok, akik kertesben laknak. Pedig legalább annyi hátránya van, mint a panelnak, ha nem több. Ráadásul ha mindenki kertesben akarna lakni, akkor aztán nincs annyi hely a világon, ami elég lenne.
'89-ben költöztünk panelba családi házból faluról. Imádom ezt a miliőt. Nem cserélném semmivel.
Mi is nagyon örültünk ,m8kor vegre 2. Gyerekunket mar furdöszobás panellhazban foltattuk eletunket es nagyon boldogok voltunk mikor megkaptuk rendör ferjem által az önkormanyzat illetve a tanacs megvette es a jobb rendörnek mem is kellett beugot fizetni! Ez 1978 ban volt most is itt lakom! Most is kellene gondolni a szegenyebb csaladokra es epiteni reszukre!😊
Azota a lakbér 52 nm es haznak 44405 frt/ ho
Kertes , nagy családi házban nőttem fel, megfogadtam, panellakásom lesz, ha "felnövök". Így is lett, abszolút nem hiányzik a rengeteg fűnyírás, gazolás,locsolás, kertrendezés, gyümölcsfák gondozása stb.
Családi ház > Panel lakás
Facts.
ezért jó ha van ház is meg lakás is. ;)
Annak akinek van családja.
Ha nincs, jó a panel is.
Jó lesz az 100évnek is. Felét sem érik, mint amennyit kérnek értük.
Mutass egy LTP-t. Ahol , jó a közösség! Ám abban minden bizonnyal igazad van, hogy indulásnak a lehető legjobb, mert rengeteg van, még a kisvárosokban is.
EZ a fazon soha nem lakott panelban. Gyerekes családok, jó közösség? Ha szereted a nonstop tombolást, dübörgést, elmebajt, költözz oda!
25 évig laktam panelban. Minden is áthallatszik, meg akkor még az ablakok is eredetik voltak, így kívűlről is akadálytalanul bejött a forgalom zaja. A lift egy sötét hányadék volt, néha szó szerint. A 250 évről meg annyit, hogy amikor elköltöztünk 2003-ban, akkor 2 centis rés volt végig az egyik sarokban ahol két vasbeton panel találkozott. Persze azt kívűlről a szigeteléssel, belülről meg némi gipsszel vagy purhabbal el lehet tüntetni, hogy makulátlanul nézzen ki "felújítás" után, de a rés a szerkezetben azért ott marad. Szóval tök jó hogy "felújítanak" meg szigetelnek panelházakat, de attól a szerkezeti hibákat csak elrejtik, de nem orvosolják.
A házasságunk után panelben kezdtük közös életünket. Nem volt rossz. Ma családiházban lakunk. Azért ezt jobban szeretjük.
Vannak azok az emberek akik meg ragadnak abban a szerepben amibe kerültek és vannak azok akik ki nőnek abból.
Ezeket az embereket tisztelem akik nem elégednek meg a kevéssel hanem meg dolgoznak a többért.🫡
És te miért nem tartozol közéjük, akik fejlődnek?
@@zoltanv.7632 Én nem tartozom közéjük.
Mért ismersz?
@@zoltanv.7632 És nem is fejlődnek.
Kedves Marton!
Hallottál már a csomóponti korózioról ?Nem az elemek tartósságáról hanem a komplett szervezetéről beszélj !!!
Lehet annó Magyarországon megbízhatóbb volt a kivitelezés minősége, de külföldön nem egy panelház akadt fenn a rostán...
@@F_______B Tudomásom szerint , ilyen vizsgálat utoljára a 80-as években volt !!! Amit nem vizsgálnunk az nincs ????
@@istvankurucz5714 Grenfell óta Angliában a 60as evekben épült toronyházak állapotfelmérésen esnek át. Sokat közülük meg kell erősíteni, de volt amiket ki kellett lakoltatni. A gázt már kivezették belőlük, így "csak" fele akkora robbanás terhelésre vannak ellenőrizve. A felső emeleti csomópontok sok esetben korróziómentesen sem tudnak ilyen terheléseknek ellenállni. A csomópontokat meg lehet erősíteni, de előfordult, hogy a vizsgálat során a beton szilárdságával volt baj,amit már nem kifizetődő javítani. Sehol sincs elég megfizethető lakhatás utánpótlás, így az alacsonyabb penelek állapotát jobb nem ellenőrizni. Szlovákiában nemrég volt egy kisebb gázrobbanás. Szerencsére nem szélső lakásban történt. Egy komolyabb baleset pánikszerű intézkedésekkel járhat.
@@istvankurucz5714 Engedd el, ez csak egy ingatlanosnak a hirdetése, hogy el tudja sózni a panelokat...
Az kb 60 évre tervezték .
A beton hivatalosan 100 evig szilardul, 100 evig bomlik. Ezerr kellett pl a kisfoldalatti teljes betonszerkezetet 1996 ban kicserelni mert akkor volt 100 eves. 100 eves koraban mar instabil.
Az optimális jó beton folyamatosan köt és szilárdul... több száz éven keresztül.... A beépített anyagok változó élettartammal bírnak....
kivéve a római beton, ami 2e év után is szilárd marad
@@mrkts4811 👍🏻 Az biztos! Én is csak olyannal dolgoznék!
Nem a paneltől lesz valaki proli,hanem a viselkedési mòdjátòl. Nem kell ezt szégyenleni. Pláne,amikor már egy ilyen többe kerül mint egy apartman az Adrián.
@@mrkts4811 Biztosíthatom hogy így van, én voltam az első élő és elhunyt római katona aki bizonyíthatja hogy a római, ha más nem is de a római beton akár 2500-évig is kibirja. Ott voltam, éltem abban a kultúrában amikor már nagy mennyiségben, terjedelemben gyártották abból a bizonyos római cementből a monumentális építményeket. A mai napig is alig van rajtuk karcolás is. Ezekben az épületekben éltünk és haltunk meg most meg esténként kisértetiesen lebegünk bennük, körülöttük. Illyeszgetjük a kiváncsi túristákat esténként. Nappal elbujunk alattuk mert ugyebár nem borúl össze, este meg kezdődik a szellemshow. 1965-ben meg ujjászülettem, tudod reinkarnálódtam és, mindenre emlékszem ami a római cement története. Na hát így van ez kérem, aki nem hiszi az járjon utána. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Azért a 250 évre ne vegyél mérget.😂😂😂😂😂
A vasbeton élettartama lehet 250 év, de a csatlakozási pontoknak az élettartama nem annyi...
Hiszen a részeg jóskabá könnyen lehet hogy nem tett azokra a pontokra elég betont ahol összeillesztették őket.
Igy ott rozsdásodik.
Lásd pécsi 20 emeletes panelt...
Pontosan
A panelok nagy része ott fog állni 400 év múlva is. Megvizsgáltak egy két panelt, és a számított korróziónak a töredéke nincs jelen.
Egyébként se valószínű és kívülről látványos lenne. Itt Budapesten, legalábbis Budán, meg lehet nézni a panelokat, mindegyik vastagon ki lett tömve.
@@Kareszkoma kik vizsgálták a panelokat?
Valamint volt-e valamilyen kötődésük az ingatlan szektorhoz/megrendelőhöz?
Ezen túl alapvetően a panelokat afféle "ideiglenes" megoldásnak szánták az akkori lakhatási problémák megoldása kapcsán.
Ebből adódóan 50 év volt az amire akkor ezt tervezték.
Ez nem azt jelenti , hogy az 50 év lejárt után törvény szerűleg összedől.
Sokkal inkább azt hogy a ház szerkezetére a gyártó vállalt 50 év garanciát.
Tekintettel arra hogy az építészek kb 2x biztonsági tényezővel számolnak ezek a panelok sem fognak összedőlni azonnal.
Ez a biztonsági tényező az ami többlet biztonságot tud adni a részeg Jóskabá kommunista szombaton elkövetett munkájával szemben.
Vagyis a csatlakozási pontok még akkor is tartani fognak mikor egy jó része elkorrodált.... mert túl van remélhetőleg méretezve.
@@csipi89Jelentősen. De! Aki a garanciát vállalta az a szocialista állam volt, és a szocialista gyár. Ez persze, elég jól el volt különítve többségileg.
Mert a tűzoltóság pl bemehetett megbüntetni szervezeteket, gyárakat, mint pl egy nyomda, míg az állam része volt, és a felelősség a gyáré volt. Magát a panel terveket, és a gyártást is, kifejezetten ellenőrizték Magyarországon. A Sovjet Ruszki terveket Magyarország visszautasította. Amit meg a Csehek építettek ajándékként, meg nem bírta, és már le lett rombolva. Nálunk például vas ajtók voltak, ezért volt Magyarország a 'vas országa', mert nálunk minden vasból és üvegből készült. Más országokban omladozó fa ajtók kerültek be, emelése nem volt a panelnak, és sok 'egyedi' konstrukció volt jelen. Ez itt tilos volt.
Attól függetlenül a szocialista államnak voltak disznóságai.
Az biztos hogy a 90-es években át lettek vizsgálva a házak valamilyen szervezet által, és később 2010 körül is.
Amennyire én tudom, nem volt érdekük a papírok hamisításában. Én névre már nem mondom meg ezt ki csinálta, vagy miért. Azért nem ma volt.
A panelok szuper masszívan lettek építve bombázás ellen is. Fél katonai épületek. Egyébként is szocialista túlkapás, de erre még rájön az is, hogy sztálin orgona ellen lett tervezve. Vagy azért ha az USSR támad, vagy azért ha a Nyugat.
Akkoribban nem is voltak olyan jól kiszámolva a dolgok, és az acél meg a beton borzasztóan olcsó volt, így ahogy írtad is, nem spóroltak.
De ettől függetlenül azért tudd lenni húzat a külső falak által. Vagy egyszerűen csak vékony nálunk is a külső fal, és olyan hideg pl télen, hogy húzatosnak érződik. Nem biztos hogy van lyuk, a külső falaknál, de lehet hogy rések vannak. Maga a külső falak az egy másik dolog persze. Viszont, ezért is kellett az ellenőrzés.
Amikor megvettük ezt a lakást, ez is lett valamennyire ellenőrizve, még 2010-ben.
Meg. Hozzátenném. Utolsó dolog. Volt olyan, itt a környéken, hogy a villamos sínje 'meg lett javítva' és olyan jól sikerült, hogy a folyamatos csattanásból származó vibráció megrepesztette a környező magas házak falát, és teherhordó falát. Láttam, volt ahol a lift körüli középső teherhordó fal, hosszában 1cm-es hézaggal rendelkezett, lejjebb is jött a 'fal', 1-2cm-rel. A ház még mindig ott van és laknak is benne ettől függetlenül.
Van olyan panel ami mellett gépgyártás folyot. Amiről én tudok az például cukrász, vagy gép ütés. Ezek bizony károkat okoznak. A panelházak igen ellenállóak ezek ellen is. Mert árammal kezelték a falakat, hogy a feszültség középen legyen. Ezért nem reped meg.
Viszont sok szocialista öntött építmény, brutallus szerű építmény meg tud repedni és jelentősen károsodni tud. Azok egybe lettek öntve. Ez a villamos dolog, ez 2 év eredménye. Ezeket mindig vizsgálni kell. Sok a példa az ilyenekre.
A pecsi 25 emeletes panel nem azert lett veszelyes, mert Jozsi bacsi kevesebb betont rakott oda, hanem mert az inhibitor anyagot kihagytak belole, igy rozsdasodott az acel. Egy vodornyi kellett volna az egesz hazhoz...
Szerintem a panelházak tartósabbak mint a kertesházak nem beszélve a jégesőröl viharról a tornádóról. Kíváncsi lennék hány kertesházon maradna tető. És ha már a panel ledől a vihar miatt az már régen rossz lesz mert már kertesház nem is marad a környéken.
Jo a kozosseg ?!? Egy panelban ? Ahol egyertelmuen a ‘nem tul gazdagok’ laknak ? A tapasztalat egyaltalan nem erre ad kovetkeztetest…
Az én panelom 43 éves. A lakásomat teljesen felújíttattam, nagyon szeretem, a béke ,a csend szigete. 12 éve lakom benne.
Építőmérnök vagyok és panelban lakom. Mondjuk az egyik legjobb lakótelepen (szerintem), szóval lehet nem összehasonlítható azért a szerényebb elhelyezkedésű lakótelep a XI. kerületivel.
De általánosan elmondható, hogy sok lakótelepet alacsonyabbra terveztek, mint amekkora végül lett. Értsd: 5 szintes épületek lettek odaálmodva, amik végül 10-11 emeletesek lettek. És nem az, hogy nem bírja, de ebből azért adódhatnak gondok. Az első, hogy csak 1 lift van - ez az ilyen magas házaknál rögtön szabálytalan.
Aztán nyilván probléma a hangszigetelés, homlokzatszigetelés, a panelhézagok. Sok múlik a házon, mennyire jó a közös képv., mennyire észszerűen költik el a közös költséget.
A felújítási munkálatok sem minden esetben egyszerűek, mert ugye a vasbetont elég nehéz variálni. A villanyszerelő sem örül, ha tégla helyett ezt kell kivésse, és te sem fogsz, amikor erre árajánlatot kapsz. Egyébiránt a panelek viszonylag precízen lettek anno legyártva, tehát nem lesz 83 vagy 95 fok ami 90, a vízszintes is elég vízszintes.
A közösség pedig...2023-at írunk. Az emberek leszarják egymást. Senkinek nem tudom a nevét a házban, de pár emberrel el szoktam beszélgetni néha. De ez nem a Szomszédok, azoknak az időknek vége, amikor a felső lakóval együtt fogjuk el a biciklitolvajt :)
Mindennek van előnye és hátránya is. A panel sem rossz és nem attól lesz "proli", mert panel, hanem az emberektől, akik lakják. Manapság már olcsónak sem mondható, lassan 1 millió m2-ere ezeknek, amiben lakom.
A panelek ára mintha kacsalábon forgó palota lenne, közben pedig lassan lakhatatlan hála az egyre több ésszerűtlen felújításnak!
Nagyon sok probléma volt-van-lesz a panelokkal, de ami az utóbbi években a fő probléma lett velük, hogy a sok autótulajdonosnak a parkolása nincs megoldva, nem arra tervezték, hogy lakásonként 2-3 autóval rendelkeznek a tulajdonosok....
Valóban nem arra tervezték. De egy városban eleve nem is kellene autóval járni. Magyarországon valamiért a városok nem harcolnak az autók ellen, de nyugaton már igen. Bécsben például évente csökkentik a parkolóhelyek számát. Egy városban van tömegközlekedés, azt kéne fejleszteni és az autóktól megszabadulni.
@@danielbasti1799 igen de bevétel csak abból van hogy parkolnak.. itt meg bevétel mellett sincs érdemi fejlesztés.
Sose volt...Van egy M4 meg a villamos le van cserélve meg új busz és ennyi 30 év alatt
@@angelpc22 Budapest tömegközlekedése világviszonylatban is kiváló, ráadásul fillérekbe kerül. Ideje lenne bevezetni a dugódíjat! Semmi keresnivalója nincs ennyi autónak a városban!
@@zoltanv.7632 Nem kiváló!!!!!39 km-es metróhálózat semmi egy ekkora városnak....Villamos, busz csak kiegészítő egy ekkora városban,.......bukaresti metróhlózat 80 km!!!Bécs 86km , és mindkét város területileg kisebb!!
Csáó! Ezt a 250 évet nem annyira értem, németbe elkezdték lebontani a hatodik emeletig a 10emeleteseket már jó ideje!
Persze. Mert csökkent a lakók száma.
Így csökkenthetők a kiadások a megmaradt lakóknal mert nem kell fűteni az üres lakásokat foglalkozni a karbantartásokkal.
@@_Tinky_ Ellehet zárni a fütő vízcsapot.
@@Polonyi28ez azért nem olyan egyszerű
nem "kezdték el", hanem kb. 30 évvel ezelőtt néhány esetben történt ilyen. azóta nem történik.
és még annyit szerettem volna mondani nálunk nagyon cukik a szomszédok És amúgy most lakunk először panelházban úgy hogy nagyon szerencsével jártunk
Télen is megsülsz! Másrészt mit mondana egy ingatlanos a panelek összedőlése kapcsán? Nyilván azt, h a vasbeton 250 évig bírja :D De ez sok sok darabka vasbetonból van összetákolva, vannak kételyeim. Ez darázsfészek téma, mivel a lakosság ~1/4-e paneles. Érdekes lesz majd, ha összeroskad egy panel, mi lesz a többivel? A probléma orvosolhatatlan, mert idővel biztosan bekövetkezik, és rengeteg embert érint. Mi lesz a megoldás?
Az hogy amikor megszüljük a gyereket, már adni kell a kezébe a kalapácsot meg a vízmértéket oszt mehet betonozni.
a pécsi magasház esetén 1989-ben merült fel a probléma, akkor nyilvánították életveszélyessé. a 2016-ban elkezdett bontásáig nem romlott a szerkezeti integritása, holott 27 éven át csak amortizálódott lakatlanul... ukrajnában rakétatalálat ért több panel lakóházat, de azok sem dőltek össze... az oroszoknál rengeteg gázrobbanás történt a legrégebbi, legelkapkodottabb, legsilányabb minőségű panelházakban, de nem dőltek össze... ennyit arról, hogy azzal riogatod a naiv közönséget, hogy bármikor csak úgy összeroskadhat egy panel. :)
Bontás és a panelek újrahasznosítása.
Nyilván mire eljutunk ide, addigra elértéktelenednek ezek az épületek.
Amúgy meg a csomópontok jó esetben alaposan ki vannak betonozva. Ha ezek a vasfülek el vannak zárva a levegőtől, párásodástól, víztől, akkor nem rozsdásodnak.
A gond a homlokzati paneleknél lehet meg a tetőnél. Ezeket karban kell tartani.
zemljanka 🤣🤣🤣 vagy vissza a barlangba
Mi a f*sz, Magyarország már nemcsak a tízmillió szövetségi kapitány, virológus és külpolitikai szakértő országa, hanem már a tízmillió statikusé is, akik megaszondják, hogy a panelek hamarosan hopp, össze fognak dőlni?
Igaz, hogy olyanra eddig sose volt példa, hogy egy panel csak úgy, magától összedől, de a youtube önjelölt statikusai szerint 2025 december 12-én márpedig igenis eljön a panel-apokalipszis!!
Vasbeton nagy hőáteresztéssel bír.... A helyzet az, hogy nem csak betonból állnak azok a panelek... Van köztük egy kB. 10-15 cm-es szigetelés is.
…volt valaha, 50-60 éve. És ha láttál már 50 éves hungarocelt, tudod hogy az már nincs.
@@Mlinarikmartonez nem igaz!
Néhány éve volt a lakótelepen a házak teljes hőszigetelése, (ablakcserével) és nem hungarocellel. Semmi gond sem télen, sem nyáron a lakásokban a hőmérséklettel ott sem, ahol nincs klima.
Télen 23-25fok van folyamatosan és idén nyáron sem volt 25-26 foknál melegebb, amikor kint cca 40 fok is volt. Mondjuk akinek a 25 fok sok a lakásban, az nyílván klímát szereltet.
Dél - keleti fekvésű a ház.
Undoritò beton nyùl ketrec!
Családi házban lakom,kb 10percen belül (gyalog) minden elérhető. Nem kell annyira alkalmazkodni,felújítás ember függő (ki mennyire igényes a környezetére) autóval ha más nem udvarba be lehet állni stb… lehet sorolni az érveket. Panel annak jó aki haza megy és semmivel nem akar foglalkozni (házkörüli dolgok pl.)
Albertfalván 1978-ban adták át a lakótelepi lakásokat. Azok voltak az un. orosz kísérleti panelok, amire azt mondták, hogy 40 év garanciát adnak rá.
Annyira orosz, hogy francia technológiát vettek át. google képkeresés: Raymond Camus
És amikor épültek a 80-as években tisztán emlékszem,hogy azt írták, 40 évre készültek! Legalábbis addig van rá biztonsági garancia vagy ilyesmi 🤷🏻♂️
Ózdon 67 ben kezdték építeni őket . És 50 évet mondtak rájuk. Viszont azóta sokkal több súly ment a szerkezetükre a felújítások miatt. Járólap pl több 😂s nehezebb csempe… Tényleg jó kérdés , hogy meddig bírják …
Így is van. Nem hiába próbálják sorban felújítani őket. A vasbeton lehet hogy bírja sokáig de a többi része kevésbé. Ugyan nem panelban lakunk de hallotam többször is hogy sokat kell velük szenvedni felújítás miatt
Az Újpesti panelokra mondtak 100 évet mximálisan a 70 es években amikor épültek. Aposomék épitették ki a villamos hálozatót az épűletekben. Édesapám isten nyugosztalja, sofőr volt és a házgyárbol ö is szállitotta az elemeket a helyszinre. Mindketten mondták hogy a panel egy rakás 💩🤣.
A garancia leteltével felülvizsgálták a paneleket, mert mégis szocialista konstrukció. A várt korróziónak a töredéke se volt jelen. Az élettartalma bőven 250 év felett van.
Az hogy belülről leamortizálják őket, az egy másik dolog. A teherbírása hatalmas. Hatalmas H acél gerendákkal lett a szerkezet kialakítva.
A panel építése fent van youtube-on.
Ettől függetlenül egy felújítás nem olyan egyszerű. Hangszigetelés mindenkép ajánlott.
Amikor egy új kocsit veszel, akkor a a papírjai szerint 4 évig használható. Ez nem azt jelenti, hogy 4 év mulva kuka, hanem hogy 4 év múlva át kell vizsgálni.
Uram ön panelban lakik? A lokáció miatt? :) 200 év akkor az unokámra rá szakad feltéve ha akkor még lesz világ, illetve ha annyira félre nevelem hogy jól érezze magát egy beton ketrecben :)
Like aki vasárnap is szívesen bekapcsolja a sarokcsiszolót,ütvefúrót ilyen panelba😂
nem jellemző (Miskolc belváros)
Ez az Üllőin van Pesten, mármint amit a videóban lehet látni 😄 József Attila lakótelep❤
Többé nem laknek panelban. 5 évig laktam, elég volt. Hiába volt jó 4 szomszéd, az alattam élő tahó faszi elbaszta a nyugalmamat. Halistennek többé nem kell ilyen lakásban élnem.
Akárki akármi mond, a családi ház a legjobb! Igaz, hogy több a kerti munka mint a panelban 😂😂😂😂😂
Inkább családi ház. Van tered élni, nem pedig azon az 50-60 négyzetméteren kell tengetned a napjaid. Nincsenek átkopogó szomszédok, ha esetleg hangosabban intéznéd el az asszonyt éjszakánként....
Ez ember függő. Én egy 150 nm-es családi házban nőttem fel nagy kerttel. Soha többet nem mennék vissza inkább a minél kisebb praktikus elrendezésű lakásokat preferálom. Ha élni akarok bemegyek a belvárosba (Pest), nekem az nem élet, hogy a szabadidőm nagy részét az udvaron munkával töltöm.
A szomszédokról meg annyit, hogy 18 évem alatt 10x többet harcoltam az idióta szomszédokkal falun mint 10 év alatt panelban.
Nincs az az isten hogy mégegyszer panelban lakjak!
Alig várom, hogy kikőltözzek. Soha sincs csönd. Mindent hallani, ami a szomszédban történik. Hallani, ha lehúzzák a klotyót. Ha pisálnak, ha tévéznek, ha rádióznak, ha veszekednek, ha horkolnak, járnak-kelnek a lépcsőházban, ha becsukják v kinyitják az ajtót. Grátisznak hallgathatod az ablakon keresztül a jatszin a sikongatást, a labdapattogtatást, a kiabálást, az esti rajoskodást a parkoló autók bögetését, a szelektív üveg csörömpölős pakolását.......stb.....stb.....stb
Ezek túlnyomó részét családi házas övezetben szintén. A klotyó lehúzást azt valószínűleg nem, helyette a flexelést, fűnyírást, autószerelést. Az összes többit a szomszédoktól ugyanúgy, csak nem alattad-feletted, hanem melletted, veled szemben, nyitott ablakoknál, vagy a kertből. Ahonnan a füst is átjön egy kerti partinál, a zenével együtt.
Leszigetelt panelház 7. emelet: 3 éve nem volt bekapcsolva a fűtés, alulról fűt a szomszéd 🤓 nyáron igaz, hogy meleg, de egy családi ház 1 éves fűtésszámlájából meg van a klíma, az meg már mindenhol alap amúgy is…
Na ez az, hogy nem lehet kijelenteni, hogy a panel jó, mert amíg az egyknek olcsó, addig a másik meg fűthet kettő helyett is, ha nem akar fázni. Addig jó amíg a panelprogram keretein belül be nem vezetik az egyéni mérést.
Ez akkor lenne igaz, ha megfelelően építik. Ki emlékszik a pécsi toronyházra? Ami elkészülte után nem sokkal életveszélyes lett, mert szarul rakták össze. Le is lett bontva..
Tehát te azt állítod, hogy egyiket sem megfelelően építették. Milyen bizonyítékod van az összes panelra nézve, hogy nem megfelelően építették?
@@tamasdenem7892 Ki állította, hogy MINDEGYIKET szarul építették? Értelmezni kéne, amit írtam..
@@Biggieboy1982 Te az első mondatoddal, azzal ugyan nem közvetlenül, de kijelented, "akkor lenne igaz, ha megfelelően építik.". Ezzel gyakorlatilag kijelented, hogy nem megfelelően építették.
@@tamasdenem7892 Ő jelentette ki, hogy nem igaz, hogy a paneleket vissza kéne bontani, én meg kapásból hoztam ellenpéldát, szóval az nem igaz, amit ő állít. Amíg nem vizsgálják felül statikailag ezeket az épületeket, nem lehet biztos senki.
@@Biggieboy1982 Akkor a te sem lehetsz biztos az állításod igazában.
van aki szereti a csótányokat is
Es a regi tortenelmi epuletek az 5, 6,8 keruletben azoknak nincs lejárati idejük ?
Szép a cipője, kedves uram!
Panelház 😂 Akkor én kertes lakásban nevelkedtem. Köszi srácok 😅
Panel lakásba lakom…és gyűlölöm!
Miénk 1981-ben lett átadva. 60 ev várható élettartammal.
Az első, kozel 60 ev körüli házak kozt többről esett le panel, vagy csukott ossze néhány emelet.
Nem publikus,alig lehet rátalálni. (Oroszország)
Amúgy a csupacson hagyott vasbeton, vas erősen kordál. Van amit leiskellett már bontani. Pl Pécs. De az sem az egyettlen.
Pécsi fejlettebb technológia volt, de ott is aszabadon maradt acél kábel korrigált el.
Mi azért kiköltözünk. De mindenki azt csinál,amit akar.
Idézet Wikipédia Pécsi magasház oldaláról: A feszítőpászmák és a beton közti réseket a rendszer előírása szerinti
tömítőpasztával tömítették. Ez a nevezetes „PU paszta” kloridos
korróziót okozott, ami a feszítőpászmákat károsította. Tehát nem a szabadon maradt acélkábel korrodált el.
Oké de kinek hiágyzik az hogy szombat reggel arra ébredjen hogy úgy fúrnak mintha lövöldöznének. Meghát amikor kiteregetsz az erkélyre és a fölötted lévő dohányzik minden cigeratta szagú lesz. Növényeket alig tudsz nevelni mivel valahogy mindig úgy süt, hogy még a kaktuszok is kifakulnak.
80 évet bírnak a hegesztések, már az életük felén túl vannak, de nekem nem kell agodnom maradok falusi
ugyan már... ennyi erővel riogathatnád a jónépet, hogy a modern vasbetonszerkezetekben fél négyzetmilliméteres dróttal kötik össze a betonvasakat...
teljesen mindegy, hogy az efféle rögzítések mennyire erősek, a statika nem rajtuk múlik. csak annyi volt a szerepük, hogy az öntött beton ne mozdítsa el a vasat. szilárdulás után akár el is porladhat a drót (vagy a hegesztési pont).
@@ize346 hát ja, nekünk kettesben fasza modern a rendszer. Amikor szeftüj szétt a Suzuki hengerfejet( kuka volt már) ráesett a vezetékes ütvecsavarozó kábeléte, de a villany egyböl elment és senkinek nem lett baja, ha ez a suliban történik akkor ott az érintésvédelem mire kiold addigra az egész 20 fős banda halott
Panelban nőttem fel. 3 szobás. Gyerekszobában 4-en. Imádtam. Sok ismerősünk felénk túl tolta a 9 emeletes életérzést. Általában az örökségből vettek az épületben egy másik házat és az lett a gyerekszoba. Legjobb barátomék a 9.en vették meg szembe lévő lakát. Lekerítették a lakóközösség engedéllyével azzal a feltétellel, hogy ablakot kell tenni a falra akkora mint a rendes. Én is panelt akartam venni, de asszony rábeszélt a belvárosban egy akkor hasonló árban lévő kertes házra. Nem bántam meg, de egy kicsit fájt a szívem.
Szerintem nagyon komfortosak es családiasak. Érdekes, télen én megsültem panelban. Téglában meg megfagytam, vagy ráment a gatyám a fűtésre. Nekem jobban bevált a panel, de kinek mi... Proliság meg attól függ, ki lakja ;) Barom sztereotípia. Inkább panel, mint egy putri, bojleres ház.
Azt a bezártságot nem tudnám elviselni. Amúgy lehet, hogy a kétmillió ember fele épp arra gyűjt, hogy onnan elköltözzön.
A panelnek műszakilag csak annyi hibája van, hogy vas füleket hegesztettek össze. És az a gyenge pontja. Mert látszódik és rohad.
Tudtommal a panelok szerkezeti élettartama karbantartással együtt 80 év. Nekem kicsit nehéz elképzelni azt a 200 éves panelt, ami nem egy rom..
Panelben lakom azelőtt családi házban laktam. Nekem megfelel nem kell füvet nyírni, havat lapátolni stb. Távhő miatt a melegvíz és fűtés potompénz. Télen is meleg van mert körbefűtenek. Kevés a szoba de legalább könyebb a takarítas ;)
Köszönöm
Egyetértek. Plussz nekem örök vesszőparipám a bejutás a munkahelyre. Fél óra tömegközlekedéssel, vagy másfél óra autóval (oda és vissza) reggel és délután.
Nincs semmi jó a panelban. Nem értem minek reklámozni ha muszáj abba költözni akkor abba fogsz.
250 év? :)
Ezt valahol az apróbetűs részben találtad?
Voltál ingatlan vagyonértékelő képzésen, vagy tanultál építészetet? Akkor lapozd fel a jegyzeteidet.
@@Mlinarikmarton Nem, "csak" laktam benne. Azt melyik "képzésen" hallottad, hogy egyben van kiöntve egy komplett panelház?
Fiatalként esélyünk sincs máshol lenni, csak albiban, és az "olcsóbb " albo az panelben van.
A vasbetont általában igényes belsejű lakásokban, szarrá vagdostatták a tulajok mert ugye az villamos hálózat igényei nőttek 60ev alatt.Tehat a vasbeton hiába vasbeton,ha a vas keresztbe el van vágva.
Jó de ezt maximum 3-5 centi mélyen teszik a falban, azért egy teljes villamos felújításnál sem vágod el a vasszerkezet 0,5%-át sem.
Ezek azért szarig vannak vassal.
@@rajmund2728 ott a pont! Minimális kárt lehet tenni kívülről a vasbetonban.
A panel teher hordó falait hatalmas H acél gerenda szerkezetre öntötték. A vasbetonnak köze nincs hozzá. Az csak a külső repedések és kő hullás ellen van.
Maga az öntött beton nagyon magas minőségű, és árammal is lett kezelve a stressz miatt. A panelház építése fent van youtube-on.
A vasbetonok meg túl sűrűn vannak ahhoz, hogy egy kábelcsatorna meghatja.
Amúgy hőszigetelést lehet rakni a panelházakra, a szigetelt ablakok is már nagyon jók és magad cserélheted le őket.
A sétatáv nagyon jó dolog.
Nem tudom minek ez az amcsi marhaság h mindenhová csak kocsival mehetsz hisz fél óra biciklizés után van az első buszmegálló vagy bolt.
Nyüvőszék utca
Laktam több panellakásban és kertesházban és bérházban is... mindenhol van előny-hátrány... a lakótelepeken sok fiatal van, pezseg az élet... szerettem panelben lakni, van hangulata... kertesházban és városi bérházban a relatív nyugalmat és magányt szeretőknek jó... ha nem fűtesz, hideg van mindenütt, ha nem hűtesz, hőség van mindenütt... kertesháznál a kutyaugatástól meg lehet őrülni, gondozni kell a kertet, locsolni nyáron minden nap, havat lapátolni télen stb, sok macera... régi bérházaknál csótányok vannak... hozzájuk képest annyira nem rossz panelben lakni... ha nem vagy milliomos... a szép drága új társasházi lakásokat fizesd meg... duplaannyiba kerül, nem mindenki burzsoá...
Most is ilyeneket épitenek 100 milliókért. PANEL vagy tégla egyre megy a nagyletszám miatt nem ok.Minden közös,ha fizetni kell!De a családi házban is sokba kerül ha javitani kell.En szertettemna lakotelepi lakasom,jó volt a lakokozöség.
Mèghogy a fűtèsrendszerrel ès a kèmènyekjel nincs baj... Ne röhögtess.
30millióért...😂😂😂ki van zárva!
Mintha börtönbe lennék!
Jó - jó van 20-ért is!!!
😂😂😂😂
Sok boldogságot, jó egészséget az ott élőknek!
Inkább 40 ért vannak, 20-ért max valahol Budapesten kívül.
Szerencsére nem panelben nőttem fel, azonban amikor pár éve éppen lakásvásárlás előtt álltam, elsőre én is egy panel lakást néztem meg. Viszont végül az eladó igénytelensége és a közös költséget nem fizető szomszédok, továbbá a ház épületgépészeti illetve villamos hálózatának rossz állapota hamar meggyőzött róla, hogy ezt a panelesdit gyorsan el kell felejteni, ha nem csak pár évre tervezek. A panel lakások zömében sérülékeny Al vezetékek találhatóak, sokszor védőcső nélkül telepítve, nem ritkán EPH-ba folyó szivárgó áramokkal megspékelve (amely többek között a FI relé alkalmazását is megnehezíti). A hálózat teljes felújítása rengeteg vasbeton véséssel jár, ezt elvégezni pedig köztudottan hatalmas szívás. De ha mégis sikerülne a végére jutni, akkor még mindig ott van az épület felszálló betáplálása, mellyel szintén foglalkozni kellene (ha a lakóközösségnek lenne rá pénze, és érdekelné őket egyáltalán). A másik probléma a panelek gipszkarton szigetelésével van. Számtalan olyat lehet látni, hogy habár kívülről szépnek tűnik (mihez képest) az épület, viszont a szigetelés vastagsága nem éri el azt a szintet, mely érdemben javítaná a panelház termodinamikai jellemzőit.
Lehet panelban lakni, és ahogy mondod Márton, sokan tényleg így kezdik. Viszont a fent leírtak fényében, véleményem szerint átmeneti megoldáson túl, hosszútávon nem jó döntés.
És mit választott helyette, és mennyiért?
Tudok mutatni olyan panelt, ami lekörözi az összes 90-es évek végétől ukrán cementből épült, kollégium jellegű, összezsúfolt lakóparkokat. (Mindkettő Káposztásmegyeren)
Igazából BP-en nincs elfogadható alternatívája a paneloknak. Vidéken lenne, de ki akarja a fél életét a dugóban tölteni.
Gipszkarton szigetelés? Gipszkartonnal nem szigetelnek, főleg nem panelt, főleg nem kívülről. Polisztirol habbal már inkább. Az alu vezeték régebbi (90-es évek) családi házakig, és a régebbi tégla társasházakban ugyanilyen probléma, de nem maga az alumínium a rossz, hanem legfeljebb annak keresztmetszete, vagy szétnyomott kötései, ahol eltörhet. Az áramszolgáltatók a családi házak villanyórájáig is mai napig alumínium csatlakozóvezetékkel/kábellel áll be, akár levegőben, akár földben.
Panelt nem vésünk, legfeljebb függőlegesen (vízszintesen statikai okokból is tilos) de az újabbakban már van a falban függőlegesen cső, vízszintesen marad a kábelcsatorna, sarokszegély, gipszkarton mögé rejtés.
A környéken, ahol a - panel - lakásom van, a házakban a felszálló méretlen fővezeték-rendszer sínes, azaz bőven van benne tartalék, nem ez lesz a gyenge pontja. Onnan a villanyóráig, és attól a lakásik pedig 10-es réz vezetékek vannak (én cseréltettem teljesítménybővítés során).
@immodestom1628: Egy 15 éves tégla társasház lakását, 21 millióért, melyre mindenestül még ráköltöttem 3 milliót, így már tiptop. Nemrég egy ennél kisebb és hátrányosabb elhelyezkedésű lakást adtak el 32 millióért a szomszédos háztömbben.
Én panel lakásban lakom és teljesen meg vagyok elégedve!
Lusták lakása! Mi meg minden szabadidőnkben gályázunk egy magánházban! Még költünk rá milliókat...
És akkor ez most egy pozitív dolog? Nem is tudom. Nem mindenkit vonz, hogy álandóan a kertet kelljen csinálni.
@@Bence19679 ezért mondom, hogy egyszerűbb az élet panelban! Bár kihagyom!
Haver abban lakik,amolyan "valóság show " hallani ahogy a szomszédban nappal megy a háború éjjel meg a békekötés😂
A hülye szomszéd áthallatszik a tégla házban is.
@@Mlinarikmarton De téglaházban csak 2 oldalt van szomszédod és maximum 1 falkapcsolat (vagy annyi se), panelban meg kb minden oldal + alul-felül.
A panelba gyárilag van polisztirol hab szigetelés és nem is vékony a két beton között csak aszt földi halandó nem látja csak az aki annak idején a 43-as ÁÉV környékén volt és az épitéseknél látott selejt széttört panelt és ott látszott a két beton közötti szigetelő
Én elhiszem neked, hogy van benne, de nem az a baj, hogy nem látjuk, hanem az, hogy nem is érezzük :D A hang is ugyanúgy szabadon átszökik a lakások között mint a hő. Én már megszoktam, de nagyon sok panellakó közt van emiatt konfliktus.
A panel nem olyan rossz, mint azt sokan mondják. Inkább a lakókkal van baj, de ez sok helyen igaz. Üdv egy öreg bérházból.
9 hónapig laktam panelban, télen bukóra nyitott ablaknál fűtés nélkül megvoltam egy szál röviduljúban, soha nem csuktam be az ablakot
Te valami ingatlankozvetito vagy es panelben utazol vagy mi? :D :D :D
Te valami névtelen kommentelő vagy? Miér, paneleket nem kell eladni? 😂😂😂
Véletlenül kimaradt, hogy azért nincs bajod a fűtésrendszerrel, mert a távhő árába bele van építve a kazán karbantartás, és a közös költségbe, meg házon belüli rendszer karbantartása, de ennek ellenére a lakáson belüli fűtőtestek és szelepek a te költséged, pedig már bőven kifizetted profittal együtt!
Azért laktam 2 millióan panelban, mert kb tuti a fele, albérlet, és nincs pénze saját házra. A másik meg olcsóbb a panel albérlet mint 1 kertesház albérlet..
van aki kenyszerből lakik ott, nem azért mert ott akar élni
Lakótelepeken sok a cigány, drogos és idióta.(tapasztalat, legalább fél óra lenne az összes élményemet leírni)Kertvárosban sokkal jobb a közösség, gyerekes családok és kedves szomszédok.
Egész életemben családi házban laktam, ha egy lehetőség van nem mennék panelba lakni.
Ha háború van mindenki menekúl vidékre. Ha nincs gáz és villany akkor mindennek vége a városban.
S ha belulrol hötükrös szigetelest csinalunk a panel lkasban?
Én panelban élek, jó környéken. Rengeteg az előnye, de van elég hátránya is.
Minden a közelben van, ami nagyon jó.
Az én szobám teteje és külső fala is szigetelt. Mert hogy a mély kopogás és magas sarkú azért a 20centi betonon is áthallatszik.
Télen így is hideg van, nyáron meg borzasztóan meleg. Pedig szigetelt.
Maga a szobám 10nm es, ami egy felnőtt embernek nem sok. A lakás 60-70nm-es.
A teher hordó falon az összes rossz szomszédtól származó mélyhang feljön. Sajnos ez ilyen. Acélgerenda.
Az utolsó problémám, hogy Budapesten nem találok munkát. Itt valamiért hatalmas túljelentkezés van, ami lenyomta a fizetéseket élhetetlen szintre. Pestre viszont órák lenne amíg átjárnák, és sok helyen ott is csak 200-300eFt ott fizetnek, ami egy 140eft+rezsi albérlettel nem egy nyeremény.
Ezért is szeretnék vissza költözni egy vályogházba. Egy modernbe vagy felújítottba. Kellemes volt, borzasztó alacsony fűtés költség. Nyáron hideg, télen jó meleg.
"Én sok panellakást adok el (alólad). Legyen a tied a következő." :D
Köszi, maradok vidéken, energetika ok, kert ok, rezsi 0 csajom a szomszéd faluban
Ki mondta hogy költözködj?
A panel nagyon kényelmes tényleg,a felújítás is pikk-pakk egy házhoz képest: de minden áthallatszik a 120.szomszédtól is,ha nagy lakótelep, a házak között még visszhangzik is sok minden. Az olyan nagy lakószámú környékeken,mint ahol Márton sétál allandó a lakók cseréje,ezáltal a felújítások. A lift muszaki hibak, gyonyoruek tudnak lenni, nalunkna futesrendszer is mindig levegos volt... vagy strang csere...na attól mi már elmenekültünk házba. Azt ossze sem szamolom hanyszor aztattak le. Amikor a 60 lakásos házban egy bajos lakó kapcsán össze kellett volna fogni, 2-en maradtunk egy szomszéddal.
Nem mondom hogy sosem koltoznek vissza, de ha muszáj lesz,csakis kisvárosi,kislétszámú panelbe...(es meg akkor is melle lehet nyulni).
Ózdon is közel építették a metróhoz?
Márton , Neked nagyon bejött a JALT 😊
Nekem is van panellakások, most épül mellé az Aldi :-)
Azèrt az ödsze èpítèskor nem számitott a minősèg-megfelelősèg.A vasbetonnak hosszú az èlettartama ,csak az elemek kapcsolódó rèszeik ell korrodálnak.
aham tök sok előnye van a panelnak: pl. sok a rezsi, áthallatszik a szomszéd tüsszentése, sok ember hegyén-hátán, legtöbbször nincs garázs, néha parkoló se, meleg nyáron, hideg télen és mostanában már drága is.... tényleg milyen szuper a panel! köszönjük!
Sok a rezsi? Nevetséges összegbe kerül fenntartani.
Alacsony a rezsi (messze alacsonyabb, mint egy kertesnél, a tetőn napkollektor miatt is), nyáron légkondi, télen állandó meleg minden szobában amilyennek akarod. (nem kell hajnalban befűteni, hogy ne faggyon szét a család) A fűtés egyébként le van tekerve, mert szigetelt a ház. Nem kell kakasra, kutyaugatásra, szomszéd barkácshobbijára ébredni.
Nálunk van garázs a ház alatt. A ház kertjében játszótér, tűzrakóhely, fügefa… igen, lakótelepi panelház… soha nem akarok többé saját fenntartású kertesházat, nincs se kedvem, se időm fenntartani a sokmindent, ami vele jár. (A pénz nem téma)
Sok a rezsiii? Epp az, hogy nagyon alacsony. 😮 Teglaban is laktam es rament a gatyam is a rezsire, hogy ne faggyak meg telen. Panelban telen en pl. megsultem, nem megfagytam. Ja es a teglak nekem hangosabbak voltak speciel, de ez szerintem szomszed kerdes.
❤❤❤❤❤ ó még jóképű is..
Én nem szerettem panel lakásban lakni. MInden ki és behallatszik, sokszor éjszaka sem lehetett nyugodtan aludni. Egy 4 fős családnak már viszonylag kicsi, de még tűrhető. Szerencsére kertes házban lakunk most már egy nyugodtabb környezetben, Budapest-től távol :)
30 évig laktam panelben, kiskorom óta, majd hatalmas , új , kertesházba koltoztunk, rájottem hogy boldogabb és konnyebb életem volt a panelban. Hogy miért? Elsosorban a kozosségnek koszonhetoen, mindenkit ismert mindenkit, amolyan nagycsaládos hangulat volt, volt akivel elbeszélni, plusz a rengeteg barát akikkel egyutt nossz fel, a másik nagy elony a praktikum és ár/érték arány, kisebb lakás, konnyebb kitakaritani, karbantartani, felújítani, és ha egyet gondolsz, bezárod az ajtót és elmész bárhová, relatíve nyugodtan, hisz ott vannak a szomszédok. A nagy kertes ház olyan lett mint egy borton, mindig valami tennivaló van, ha nem a házban, akkor a kertben, ha még kutyus és cica is van akkor problematikus az elutazás, ki vigyázzon rájuk, stb stb. Szóval a házat el fogom adni és újépítésu kényelmes, modern panelt fogok venni és még marad rengeteg pénzem is. Befektetésnek jó volt, de számomra nagy csalódás benne lakni.
Ja meg a hatalmas koltségek, térkovezés, kertészt fizetni, teto és csatornatisztitás kétszer évente, a kerítés és egy vagyonba kerult, a kamerarendszer...na és maga a ház amíg folépult...plusz a rengeteg stressz ami ezzel jár...Soha tobbé!
Igen, az a nagy közösségi élet megvolt az én gyerekkoromban is a lakótelepen, de manapság ezt már nem látom. A gyerekek maximum a szüleikkel, testvéreikkel járnak le a játszótérre, nem a szomszédokkal bandáznak. A felnőttek se járnak már át egymáshoz egy kávéra megbeszélni a napi aktualitásokat.