Ale ty pierdolisz głupoty nową podkładkę wyczyścić śrubę co jeszcze kutasa wsadzić do bagnetu? wystarczy odkręcić spuścić olej nowy filtr zalać olejem i wszystko gotowe A ty próbujesz być jakimś filozofem c*** wie od czego
Jak ci się nie podoba to spierdalaj a nie oglądasz porządną wymianę oleju i jeszcze krytykujesz Chcesz mieć ujebany silnik miskę od starego oleju i ulaną osłonę od korka spustowego to miej ale nie wszyscy chcą tak mieć
i tacy ludzie powinni pracować na warsztacie... którzy zwracają uwagę nawet na spinki a nie odbierasz auto ujeb... gorzej zanim się dało na wartszat. Pełna profeska :)
Zrobiłeś wymianę oleju dokaldnie tak jak sam bym to zrobił i za to należy ci się permanentny sub odemnie! Super się ogląda takie filmiki. Trzymaj tak dalej!
Świetny materiał! tak trzymaj! jesteś dobry upierdliwy mechanik, traktujesz ten silnik jak jakieś dzieło sztuki którego nie można sprofanować, bardzo pożądane podejście do tematu! co do interwału wymiany no to może w warunkach typowo trasa i przy przynajmniej dwóch wymianach filtra oleju można byłoby się pokusić, a że jest to silnik doładowany poprzez turbinę to max 10 tyś na oleju powinno się robić, olej nie jest drogi nie ma na czym oszczędzać, osobiście zmieniam w dwóch autach olej sezonowo czyli 2 razy w roku nie żałuję na to grosza. Pozdrawiam i rób więcej materiałów bo są zadziwiająco profesjonalne, nawet w tvn turbo nie potrafią tak rozmawiać o motoryzacji i mechanice.
No i fajny materiał ;) jak zawsze zresztą. Teraz ta jednostka powoli zostaje zastąpiona nowym dzieckiem Renault/Nissan&Daimler czyli 1.3 TCE o mocach 115/140/160 KM. Stosowana już jest w Scenic IV i wchodzi do Captura a zaprezentowany niedawno Mercedes A 2018 dostanie również ten sam motor. W niektórych wersjach będzie on miał możliwość wyłączania cylindrów itd itp ;) A gładzie cylindrów pokryte są jakimś specjalnym materiałem jak w Nissanie GT-R ;)
Miło popatrzeć jak ktoś dba o szczegóły. Ja składam wszystkie śruby zawieszenia i osłon na smar. Zostało mi to w nawyku po FSO :) a dalszy romans z japońcami tylko to utwierdziły :) A te śrubki w renault są zrobione z mega miękkiego metalu, jak aluminium ;) Ostatnio musiałem rozwiercić 1 sztukę w podstawie akumulatora w Megane żelazku.
Prawda jest taka że jakość materiałów używanych do produkcji samochodów jest niestety coraz gorsza. Widuję całe spektrum aut Renault wyprodukowanych od wczesnych lat 90tych az do teraz. Pewne rzeczy zmieniły się na lepsze (np. blacha) ale w ogólnym rozrachunku niestety jest in minus.
Jak zwykle świetna robota. Szkoda, że jest bardzo mało mechaników, którzy przejmują się takimi detalami, a to jest problem tego rynku usług. Sam się z tym spotkałem, niestety... Misek, mam jeszcze pytanie co do olejów syntetycznych. Poczytałem o tym ostatnio. Wiadomo, że taki prawdziwy olej syntetyczny kosztuje trochę więcej w porównaniu do HC, który w Polsce traktowany jest jako syntetyk, niestety. Chciałbym przetestować jak będzie pracował silnik K4M na takim prawdziwym syntetyku (spalanie, praca etc.), gdzie rzeczywiście skład chemiczny to przynajmniej 70-80% syntetyku na bazie gazu ziemnego a reszta mineralny. Czy możesz polecić jakiś konkretny produkt? Pytam bo bardzo ciężko o takie info w internetach. Każdy potrafi polecić producenta (Millers - Millers Oils XF LONGLIFE 5w40 - czy cześć producentów z USA) ale już jeśli chodzi o konkretny produkt to już jest problem, nie mówiąc już o składach chemicznych w kartach charakterystyki danego produktu.
Myslalem ze nie ma juz gorszego rozwiazania z dolna obudowa silnika jak w AUDI A6 C6 a jednak okazuje sie moze byc w RENAULT Kadjar. W Audi przynajmniej "sruby" sa wielokrotnego uzytku i odkrecane jednym obrotem. Jednak o otwor inspekcyjny sie nie postarali mimo ze filt oleju dostepny jest "od gory"
Cześć, ja z takim pytaniem dość może dziwnym, wszak jestem laikiem w mechanice. Dużo mówi się o tych normach oleju. Jak sprawdzić jaki samochód potrzebuje jaką normę, i jaki olej daną normę spełnia?
Przedziwne rozwiązanie filtra. Jak jest z ubywaniem oleju w tym silniku? Bo czytałem dużo złego na ten temat. Wiele osób zmieniało olej na inny co by ew. zmniejszyć ubywanie
What oil would you choose for a megane 4 1.3 TCE GPF ( gasoline particle filter), since old ones like RN0710 don`t work anymore.....renault recommends Rn17 RN17FE or ACEEA C5/C3....
Witam ponownie, poproszę jeszcze o pomoc. Jak pod ddt 2000 zdiagnozować czujniki i włączniki HF w klamkach. Zamierzam kupić nową kartę, ale nie chcę w ciemno jakby coś nie działało. Pozdrawiam
Bardzo ładnie wszystko pokazane :) Interesuję się Meganką III po lifcie z 1.2 TCe ale 115 konnym, mam 2 pytania: 1. Czy ten silnik posiada osobny filtr paliwa, czy filtr jest "wbudowany" w baku? (Jeśli nie jest "wbudowany", to gdzie go znaleźć?) 2. Jak wygląda wypalanie filtra GPF w tych silnikach, czy jest to częstsze, niż w przypadku filtrów DPF, czy rzadsze? pozdrawiam! Aha, no i właśnie - Elf Evolution 900 SXR - czy to nie jest olej przeznaczony do pojazdów bez filtrów cząstek stałych? Te nowe TCe już taki filtr posiadają.
Filtr na ssaku pompy, w zbiorniku niewymienny. Praktyka z Lagun 2 oraz innych aut Renault z roczników 1999 - 2013 pokazuje że to bardzo dobre rozwiązanie i nie wymaga on wymiany (zaglądałem do kilku egzemplarzy prewencyjnie - był czysty). Co do filtra cząstek - zbyt małe przebiegi póki co aby to ocenić. Komputer silnika przeprowadza "wypalanie" w sposób niezauważalny dla użyktkownika (tak jak w 1.5 dCi w wersji z "piątym wtryskiwaczem" - pokazywałem na przykładzie Megane 3). To benzyna - dużo wyższe temperatury spalin (EGT), a to sprzyja wypalaniu. Bardzo często bywa tak, że komputer nie musi nawet rozpoczynać procedury wypalania gdyż cząsteczki są eliminowane na bieżąco i filtr pracuje tu podobnie jak reaktor katalityczny.
A w przypadku pojazdów z filtrem należy stosować oczywiście olej "low saps" (niskopopiołowy) ale akurat ten egzemplarz nie jest jeszcze wyposażony w filtr cząsteczek.
Super filmik, ale ten stary olej to chyba przejechał 40 tyś km, szlam na obudowie filtra w benzynie ?!? albo to jeździło na mineralu 20W40 albo olej nie zmieniany od początku.
Mam do Ciebie pytanie odnosnie tego silnika mianowicie jak na parkingu mocno naciskam gaz i szybko go puszcze to slychac takie uderzenie jakby coś było luźne - koło dwumasowe? czy podciśnienie? z tym ze to drugoe to raczej powinno byc slyszane jak sie wciska gaz...?
Z jakiego jesteś miasta? Mam Megane 4 1.6 Sce i wymieniam olej w ASO co 10k ale przyznam szczerze, że przejechałbym się do Ciebie na tak profesjonalną robotę! :D
Witam, gdyby tacy ludzie jak Misiek pracowali w warsztatach to aż milo można by autko zostawić :). Proszę znowu o pomoc odnośnie Laguny II 1,6 16V k4m. Hałas (głośny tak jakby buczenie terkotanie) spod maski po włączeniu klimatyzacji (nie od razu, po czasie jak zacznie chłodzić) powyżej 3000 obrotów. Miałem wymieniać kompresor, ale w Warce gdzie regenerują kompresory poradzili mi wymienić zawór regulacyjny kompresora. Kodów usterek brak, klimatyzacja działa takto poprawnie. Proszę o jakieś wskazówki.Pozdrawiam
Podczas jazdy podłącz się kompem z CLIM i patrz co dzieje się z ciśnieniem czynnika (czy nie rośnie zbytnio). Zawór powinien zawsze ograniczać wydajność sprężarki powyżej 3000 obr. Czasem robi to wcześniej - gdy klimatyzacja jest w trybie ECO, czyli ma chłodzić lekko (niewielka różnica temperatur - zadana vs wnętrze) lub gdy używana jest tylko do osuszania (kontrolka A.C nie świeci się, a mimo tego sprężarka pracuje) ale powyżej 3000 rpm robi to zawsze. Może być tak że zawór jest zatarty i mechanicznie nie działa, mimo sprawnej cewki (czyli elektrycznie jest w porządku - komputer nie sygnalizuje wtedy błędu). Przy obecnych temperaturach klima nie wyłączy się nawet pomimo uszkodzonego zaworu, ale gdy nadejdą upały może zacząć się rozłączanie sprężarki ze względu na zbyt wysokie ciśnienie (powyżej około 30 bar). A jeżeli to nie jest to, to łożyska wewnętrzne sprężarki mogą leżeć (częste w tych kompresorach).
Witam, dziękuję za pomoc. Wymieniłem zawór regulujący wydajność sprężarki, dyszę dławiącą, akumulator/dehydrator i uszczelniłem połączenia przy chłodnicy wstawiając nowe uszczelki + leak lock i wszystko śmiga. 200 zł części plus 200 zł odciągnięcie czynnika i dobicie do 650 g bo było 170g. Pozdrawiam
Zobacz specyfikację smarów wapniowo-litowych, lub litowo kompleksowych. Są odporne na regularne traktowanie solanką. Ale do śrubek osłony silnika wszystko co tłuste będzie dużo lepsze niż sucha śruba :) A w ogóle to gratuluję filmów o Renówkach. Są dobre!
BMW to jest marka premium, ale starsze Renault (tak do roku 1999) to też niebo a ziemia jeżeli chodzi o jakość wykonania. Teraz ma się wrażenie że auto ma przejechać 100 tysięcy i się rozpaść. A jakość plastików wnętrza w tym modelu to jest po prostu kpina jak na auto kosztujące ponad 90 tysięcy złotych. To już Fiat Panda za 25 tysięcy ma dużo lepsze wykonanie (wiem bo jest u Nas w rodzinie jedna pandziocha i serwisuję ją regularnie).
misiekstaszic mieliśmy kupić takie auto niedawno. Na szczęście trochę mieliśmy z tata uprzedzenie do tego jak w środku jest wykonane Renault. Co fakt pierwsze wrażenie wnętrza wow tak nowocześnie i wg. Dobrze ze nie wybraliśmy go :) silnik tez trochę mi nie podchodził. Rób jak najwiecej filmów super się ciebie słucha :)
ruclips.net/video/Zw8OR8SYAOo/видео.html Witam wszystkich. Szukałem pomocy u mechaników w moich okolicach, nikt nie może mi pomóc, więc zwracam się do Was koledzy. Ok. 6 miesięcy temu kupiłem po małej kolizji za grosze Lagune 2 1.8 120km 2001r z LPG. Zrobiłem praktycznie wszystko, ale została mi jedna denerwująca mnie usterka. Mianowicie. Po odpaleniu auta na benzynie ( nie ważne czy ciepły czy zimny ) silnikiem po ok. 10-20 sekundach rzuca, spada z obrotów, gaśnie. Podczas jazdy odczucia są takie, jakby traciła moc, strasznie szarpie na lpg objaw praktycznie taki sam, choć mniej szarpie, no ale szarpie. Auto było podłączone do clipa, z którego wynika: - błąd obwodu cewki 1-4 - błąd sondy za i przed katalizatorem Był sprawdzany prąd na każdej z cewek, wszystkie dostają normalne napięcie o granicach 13V. Była czyszczona przepustnica, wymienione świece 200km temu. Oleje i filtry wymieniane na bieżąco ( co 15tyś km ). Sprawdzałem wszystkie połączenia i wtyczki na cewkach, na kablach jak i również cała instalacja czujnika położenia wału, chociaż tego błędu nie było, ale wolę się upewnić. Sonda raczej nie ma z tym nic wspólnego, może i to jest błąd powstały przez instalacje lpg, ale tym się nie przejmuje. Pewnego dnia, podczas podróży do pracy zapaliła mi się kontrolka check engine, mrugała ok 5 minut i zgasła, od tamtego momentu nic się nie wyświetla ( przed wymianą świec ). Próbowałem już raczej wszystkiego, nie mam jak podmienić cewek ani innych podzespołów. Nie chce kupować części w czarno. Żaden mechanik nie jest w stanie stwierdzić przyczyny i mi pomóc
Jaka jest adaptacja składu mieszanki według CLIPa oraz współczynnik korekcji? A co do czujników tlenu to przy sekwencyjnej instalacji gazowej żadnego błędu sond nie ma prawa być - przy 2 gen może (ale nie musi) bo tam komp gazu "oszukuje" tego od benzyny (emulacja sygnału sondy) i sam steruje składem mieszanki aby utrzymać stechiometrię. To tak w dużym uproszczeniu. Natomiast przy sekwencji komp gazu stara się być "niewidzialny" dla kompa benzyny (tak dobierając czas wtrysku gazu aby komp benzyny nie widział różnicy), odłącza jedynie i emuluje wtryski benzynowe oraz "pobiera" z nich czas wtrysku - to wszystko. Pierwsza sonda ma więc "falować" tak jak na benzynie. Musi być sprawna aby ten silnik poprawnie pracował. Komp benzyny wchodzi w pętlę zamkniętą z sondą? Jak wygląda napięcie zasilania sterownika benzyny podczas występowania problemu (widzi je CLIP)? Usterka jest jak najbardziej do usunięcia, ale potrzebujesz porządnego diagnosty a nie kasowacza i sprawdzacza błędów. Zacznij od resetu adaptacji (wartości wyuczone) - być może nieprawidłowa praca instalacji gazowej "rozwaliła" mapę czasów wtrysku benzyny. To częsty problem. Dojdź do ładu z pracą na benzynie, później regulacja gazu (najlepiej na AFR mimo że to nie turbo, a jeśli nie to chociaż "na korekty" bo mapy są dla turystów, i w trakcie jazdy a nie na postoju w warsztacie). Jest jeszcze kilka możliwości usterki ale to nie na jeden komentarz, trzeba by było widzieć auto.
Aha, jeżeli już chciałbyś podmieniać cewki (bo to trzeba by było sprawdzić jako jedną z pierwszych podejrzanych) to pamiętaj że pracują one w dwóch obwodach szeregowych: Pierwsza z czwartą oraz druga z trzecią. Wypinając więc np. wtyczkę na pierwszym cylindrze, czwarty również przestanie pracować. Tak samo jeżeli przerwa jest na uzwojeniu pierwotnym cewki to tak jakby była ona odłączona (czyli nie pracują dwa cylindry). Zdobądź więc dwie w 100% sprawne cewki na podmiankę. Lub omomierzem sprawdź rezystancję uzwojeń pierwotnych podczas występowania problemu. Na Twoim filmie silnik tak jakby pracuje na dwa cylindry właśnie.
Dziękuję Ci bardzo za pomoc. Postaram się znaleźć kogoś, kto dokładnie zajrzy w komputer tego autka. Gdybyś mieszkał tylko bliżej... :D Trzymaj się, robisz świetne filmy! Powodzenia i pozdrawiam!
Filtrona używam od lat, robią obecnie dla VW i Toyoty na pierwszy montaż. Nie uważam tego za dziadostwo a wręcz przeciwnie. Oryginalny Purflux jest w podobnej cenie, więc co kto chce. Tak czy owak następna wymiana za 10 000 km :)
Masz rację, większa powierzchnia. Ten silnik robiłem pierwszy raz i (jak zwykle) wziąłem z hurtowni Filtrona. Na następny raz wezmę Purfluxa, jest nawet tańszy. A ten filtr myślę że bez problemu wytrzyma 10 tyś km.
Dla mnie Filtron to firma przybłęda. Kiedyś samodzielna polska, później kupiona przez amerykańskiego WIXa, od roku jest tanią marką MANNa. Filtr na pewno wytrzyma, ale ważniejsze żeby silnik wytrzymał. A tym silnikom z filmu zdarzają się czasem poważne uszkodzenia.
Zapłaciłem chyba 16 zł za komplet 8 klipsów (4 wciskane, 4 otwierane). Polski produkt, niczym nie ustępujący jakością od oryginału. Ale nie popadajmy w skrajności, gdyby nawet trzeba było kupić oryginał to się go kupuje a nie skąpi i robi dziadostwo.
Tak, NIECO powyżej max - nic wielkiego się nie stanie. Gdzie masz tam niby ciśnienie? To "pojemnik" na olej jest, pompa go zasysa, rozprowadza a następnie wraca on do misy. Owszem, nie powinno być więcej niż 100 - 200 ml powyżej max.
Plotka powtarzana wielokrotbie staje sie świętą prawdą. Nic zlego sie nie stanie jak wymienisz olej po 5 czy 10 tys. ale mowienie ze po 30tys to błąd jest plotka nie majaca nic wspólnego z prawdą. Ja rocznie robie ponad 30 tys. mam przejechane ponad 330tys.km przy silniku sam wszyrko wykonuje i nie mam powodow do zmartwień. Co innego jesli ktoś wymienia olej co 30tys ale te 30 tys robi w np 3 lata stąd producent dal drugi wskaźnik jakim jest czas czyli 1-2 lata. Jesli ja robie 30 tys rocznie to auto jedzie sporo po trasie. Mam lafune 2 1.9dci. A skad w warszatatach tak popularny problem z zatartymi panewkami itp ? Laguny byly tanie, kupowali je biedniejsi ludzie do celow czysto uzytkowych. Nie podniecali sie jak wlasciciele audic wiec nie zagladali pod maske. Te samochody sa zajechane bo sa kupowane jako tanie woły robocze. Co do oleju. Żaden producent nie pozwoliłby sobie na sprawy sądowe konsumentow za zniszczone silniki z uwagi na zbyt dlugie interwaly miedzywymianami. Wrecz przecienie. Kazdy produkt ma spory zapas czyli mozna spokojnie przejechac ponad 30 tys.
Pojemność filtra oleju w tym silniku jest zbyt mała na 30 tyś km, w tym przypadku bypass był już otwarty a stan filtra możesz zobaczyć na filmie - zassane wręcz lamele. Long life nie jest polecany w żadnym pojeździe osobowym (ciężarowe które praktycznie "nie stygną" to co innego - ale zobacz ilość oleju w tych pojazdach oraz rozmiary filtrów oleju) i zostało to już wielokrotnie opisywane - wymyślili to marketingowcy bo takie auta są tańsze w utrzymaniu (rzadsza wymiana = rzadsze serwisy) co kusi wszystkich kupujących, a głównie firmy i ich księgowych oraz leasingodawców. Jeżeli jeździsz 100% trasy to powiedzmy że taki interwał można zaakceptować W DRODZE WYJĄTKU ale tak czy owak powoduje to większe zużycie silnika. Oczywiście dla pierwszego właściciela jest to dobre rozwiązanie, bo silnik nie rozpadnie się po 100 czy tam 150 tysiącach kilometrów takiego traktowania - a kasa zaoszczędzona. Podobnie firma - leasing bez zamiaru wykupu, czysta oszczędność. Ale jeżeli chcesz dłużej cieszyć się autem z drugiej ręki - warto przejść na rozsądne interwały. Inna sprawa: tutaj olej wraz z filtrem kosztuje około 130 złotych - czy to aż tak wielki wydatek raz na rok w stosunku do paliwa które zużywasz, ubezpieczeń, przeglądów oraz innych wydatków związanych z samochodem? A wtedy masz pewność że silnik ma odpowiednie smarowanie. Laguna II nie była tanim autem (jeżeli chodzi o Renault), a problemy z panewkami w 1.9 dCi wynikały właśnie z układu smarowania (obniżone ciśnienie oleju) oraz właśnie interwału olejowego 30 000 km. W 2006 roku Renault obniżyło ten interwał do 15 000 km / 12 miesięcy ponieważ firma zmuszona była do wymian silników dCi - zacierały się będąc jeszcze na gwarancji. Czyli przyznali się do błędu. Każdy jednak ma swoje zdanie i robi jak uważa. Rozbierałem kilkanaście silników w swoim życiu, w tym dokładnie trzy po long life - zdania nie zmienię.
misiekstaszic Masz swoje doswiadczenie i stad twoja opinia. Ja mam inne doswiadczenie i swoją opinie. Czesto ktoś pisze ze rozebral taki czy inny silnik i stwierdza ze wszytkiemu jest winiem olej. To takie troche wróżenie z fusów bo wiekszosc tych silników nie eksploatowalismy od poczatku tylko mamy samochody z drugiej reki. Jeśli poprzedni właściciel nie pilnował poziomu oleju, albo lał minerał, albo piłował samochod na zimnym silniku...itp a my zagladamy do srodka, widzimy wytarte panewki i dajemy werdykt... zadko wymieniany olej. Nie tędy droga. Tez rozebralem kilka silników i nigdy nie mialem w nich ani złogów przepalonego oleju na sciankach bloku, ani innych oznak zuzycia jak kompresja itp. Nawet zrobilem doświadczenie z silnikiem z WV LT. Przez 6 lat nie wymienialismy z ojcem oleju a jedynie filtr. Olej był tylko dolewany by zachowac poziom. Po tym okresie cisnienie nie uleglo zmianie. Nie mowie, ze nie masz racji, ale chce podkreślić, ze lubimy isc myślowo na skróty i wszytkie bolączką zganiamy na interwaly wymiany oleju. To samo tyczy turbin. Ja od lat rozbieram swoje silniki i widze co sie z nimi dzieje na przełomie lat. Sądzę ze jest to bardziej wiarygodne od rozbierania silnikow obcych gdzie nie znamy prawdziwiej ich historii.
Co do tego że opieramy się na używanych silnikach to prawda, bo niestety póki co nie stać mnie na zakup kilku fabrycznie nowych egzemplarzy tego samego samochodu tylko po to aby sprawdzić takie rzeczy (w jednym wymieniać, w drugim nie). Miałem jednak przykład najbliższej rodzinie (rodzice) nowego auta z Long Life'm. Wiem jak było jeżdżone, a po 160 tysiącach przed sprzedażą tego auta wymieniałem w nim uszczelkę pokrywy zaworów bo lekko się pociła. Posiadam zdjęcia tego co było pod deklem. Co do wymiany filtra - to fakt, jeżeli już long life to wymieniać filtr zgodnie z jego pojemnością bo otwarcie by-passu to już przegięcie. Ale nikt o tym chyba nie wspomina w ASO - według nich ma przejeździć te 30 tysięcy na jednym filtrze. Co do testów jeszcze - jestem w trakcie próby drogowej z jednym autem kupionym na potrzeby wykonania paru eksperymentów. Wszystko dokumentuję. Będzie na kanale film kiedy mój test dobiegnie końca :)
misiekstaszic Chetnie obejrzę. Co do mojej laguny. To tani samochód, rynkowo warty dobrego smartfona. Oczywiście dbam o niego ale jednoczesnie staram sie przełamywac stereotypy j.w. Ta laguna według forumowiczow powinna juz miec trzecią turbine, przekrecone panewki i byc zarosnieta bratkami stojac na szrocie. Chetnie oddalbym ją niezależnej osobie w celu zdiagnozowania jej stanu w stosunku do sposobu uzytkowania tak za jakies kolejne 200tys. Pozdr. i życzę dużo chceci do rozwijania kanału 😀
A no to fakt, moja Laguna II też jest warta około 4 000 zł w chwili obecnej. Chodzi mi o to że jako nowe auto nie było to najtańsze auto na rynku. Pozdrawiam również i oby więcej takiej konstruktywnej dyskusji tutaj :)
Ale ty pierdolisz głupoty nową podkładkę wyczyścić śrubę co jeszcze kutasa wsadzić do bagnetu? wystarczy odkręcić spuścić olej nowy filtr zalać olejem i wszystko gotowe A ty próbujesz być jakimś filozofem c*** wie od czego
Jak ci się nie podoba to spierdalaj a nie oglądasz porządną wymianę oleju i jeszcze krytykujesz
Chcesz mieć ujebany silnik miskę od starego oleju i ulaną osłonę od korka spustowego to miej ale nie wszyscy chcą tak mieć
Wypowiedź pracownika ASO RN. :D
i tacy ludzie powinni pracować na warsztacie... którzy zwracają uwagę nawet na spinki a nie odbierasz auto ujeb... gorzej zanim się dało na wartszat. Pełna profeska :)
No kurna, pełen profesjonalizm żeby tak wszedzie było ...
Zrobiłeś wymianę oleju dokaldnie tak jak sam bym to zrobił i za to należy ci się permanentny sub odemnie! Super się ogląda takie filmiki. Trzymaj tak dalej!
Świetny film, jedyny na youtube, który w przejrzysty, dokładny sposób pokazuje całą procedurę.
What I call a great mechanic. Very conscientious work.
Świetny materiał! tak trzymaj! jesteś dobry upierdliwy mechanik, traktujesz ten silnik jak jakieś dzieło sztuki którego nie można sprofanować, bardzo pożądane podejście do tematu! co do interwału wymiany no to może w warunkach typowo trasa i przy przynajmniej dwóch wymianach filtra oleju można byłoby się pokusić, a że jest to silnik doładowany poprzez turbinę to max 10 tyś na oleju powinno się robić, olej nie jest drogi nie ma na czym oszczędzać, osobiście zmieniam w dwóch autach olej sezonowo czyli 2 razy w roku nie żałuję na to grosza. Pozdrawiam i rób więcej materiałów bo są zadziwiająco profesjonalne, nawet w tvn turbo nie potrafią tak rozmawiać o motoryzacji i mechanice.
Film który z przyjemnością się słucha, dużo pożytecznych informacji. Można bez lania wody, można.
Super film dzięki za porady :)
Idealnie po prostu 5 plusz👌.
No i fajny materiał ;) jak zawsze zresztą.
Teraz ta jednostka powoli zostaje zastąpiona nowym dzieckiem Renault/Nissan&Daimler czyli 1.3 TCE o mocach 115/140/160 KM. Stosowana już jest w Scenic IV i wchodzi do Captura a zaprezentowany niedawno Mercedes A 2018 dostanie również ten sam motor. W niektórych wersjach będzie on miał możliwość wyłączania cylindrów itd itp ;) A gładzie cylindrów pokryte są jakimś specjalnym materiałem jak w Nissanie GT-R ;)
Super.
Miło popatrzeć jak ktoś dba o szczegóły. Ja składam wszystkie śruby zawieszenia i osłon na smar. Zostało mi to w nawyku po FSO :) a dalszy romans z japońcami tylko to utwierdziły :) A te śrubki w renault są zrobione z mega miękkiego metalu, jak aluminium ;) Ostatnio musiałem rozwiercić 1 sztukę w podstawie akumulatora w Megane żelazku.
Prawda jest taka że jakość materiałów używanych do produkcji samochodów jest niestety coraz gorsza. Widuję całe spektrum aut Renault wyprodukowanych od wczesnych lat 90tych az do teraz. Pewne rzeczy zmieniły się na lepsze (np. blacha) ale w ogólnym rozrachunku niestety jest in minus.
Korea i Japonia też pikują w dół, chyba taki los motoryzacji, jak telefonów komórkowych.
Couldn't understand a word you was saying but very good video mate...
Jak zwykle świetna robota. Szkoda, że jest bardzo mało mechaników, którzy przejmują się takimi detalami, a to jest problem tego rynku usług. Sam się z tym spotkałem, niestety...
Misek, mam jeszcze pytanie co do olejów syntetycznych. Poczytałem o tym ostatnio. Wiadomo, że taki prawdziwy olej syntetyczny kosztuje trochę więcej w porównaniu do HC, który w Polsce traktowany jest jako syntetyk, niestety. Chciałbym przetestować jak będzie pracował silnik K4M na takim prawdziwym syntetyku (spalanie, praca etc.), gdzie rzeczywiście skład chemiczny to przynajmniej 70-80% syntetyku na bazie gazu ziemnego a reszta mineralny. Czy możesz polecić jakiś konkretny produkt? Pytam bo bardzo ciężko o takie info w internetach. Każdy potrafi polecić producenta (Millers - Millers Oils XF LONGLIFE 5w40 - czy cześć producentów z USA) ale już jeśli chodzi o konkretny produkt to już jest problem, nie mówiąc już o składach chemicznych w kartach charakterystyki danego produktu.
A very good video, done by a proper mechanic!
Myslalem ze nie ma juz gorszego rozwiazania z dolna obudowa silnika jak w AUDI A6 C6 a jednak okazuje sie moze byc w RENAULT Kadjar. W Audi przynajmniej "sruby" sa wielokrotnego uzytku i odkrecane jednym obrotem. Jednak o otwor inspekcyjny sie nie postarali mimo ze filt oleju dostepny jest "od gory"
Ciekawy film :)
Cześć, ja z takim pytaniem dość może dziwnym, wszak jestem laikiem w mechanice. Dużo mówi się o tych normach oleju. Jak sprawdzić jaki samochód potrzebuje jaką normę, i jaki olej daną normę spełnia?
Hi my friend i have the same engine and i am thinking about to use a engine flush. Is it safe for the new oil or it will dilute and pollut it?
Wydaje mi się że płukanki są zupełnie zbędne jeżeli stosujemy dobre oleje , oraz przestrzegamy terminy wymiany .
O kuzyn starego miał taki ładny i wszystko było dobrze
Dziękuje
Witaj dobre podejscie. Nie ma co sie czepic. Pozytyw tylko auto na gwarancji czy juz po ??
Czy moment 20nm wystarczy również do dokręcania korka w silniku 0.9tce?
I wish someone would make a video on how to change the cabin air con filter on a Talisman
Nr 1!!
Co myślisz o tym silniku? Zastanawiam się nad megane 3 z tym silnikiem, przebiegi to ok. 150 tys. km. Przejedzie to więcej niż 300 tys km?
Autodata says the drain plug should be tighten to 50 NM.....or am i wrong?
Super profesjonalizm... Czy do reno clio 0.9 tce sugerować się tym samym?
Przedziwne rozwiązanie filtra. Jak jest z ubywaniem oleju w tym silniku? Bo czytałem dużo złego na ten temat. Wiele osób zmieniało olej na inny co by ew. zmniejszyć ubywanie
kupilem nissan qashqai silnik 1.2 2016 rok czy moze byc ten olej elf dzieki za odpowiedz
What oil would you choose for a megane 4 1.3 TCE GPF ( gasoline particle filter), since old ones like RN0710 don`t work anymore.....renault recommends Rn17 RN17FE or ACEEA C5/C3....
Witam ponownie, poproszę jeszcze o pomoc. Jak pod ddt 2000 zdiagnozować czujniki i włączniki HF w klamkach. Zamierzam kupić nową kartę, ale nie chcę w ciemno jakby coś nie działało. Pozdrawiam
👏 👏 👏 👏 👏 👏
To co zlałeś to tragedia nie przepracowany olej on już przechodził w lepik...taka konstrukcja silnika dewastuje olej dużo szybciej!
Bardzo ładnie wszystko pokazane :) Interesuję się Meganką III po lifcie z 1.2 TCe ale 115 konnym, mam 2 pytania:
1. Czy ten silnik posiada osobny filtr paliwa, czy filtr jest "wbudowany" w baku? (Jeśli nie jest "wbudowany", to gdzie go znaleźć?)
2. Jak wygląda wypalanie filtra GPF w tych silnikach, czy jest to częstsze, niż w przypadku filtrów DPF, czy rzadsze?
pozdrawiam!
Aha, no i właśnie - Elf Evolution 900 SXR - czy to nie jest olej przeznaczony do pojazdów bez filtrów cząstek stałych? Te nowe TCe już taki filtr posiadają.
Filtr na ssaku pompy, w zbiorniku niewymienny. Praktyka z Lagun 2 oraz innych aut Renault z roczników 1999 - 2013 pokazuje że to bardzo dobre rozwiązanie i nie wymaga on wymiany (zaglądałem do kilku egzemplarzy prewencyjnie - był czysty). Co do filtra cząstek - zbyt małe przebiegi póki co aby to ocenić. Komputer silnika przeprowadza "wypalanie" w sposób niezauważalny dla użyktkownika (tak jak w 1.5 dCi w wersji z "piątym wtryskiwaczem" - pokazywałem na przykładzie Megane 3). To benzyna - dużo wyższe temperatury spalin (EGT), a to sprzyja wypalaniu. Bardzo często bywa tak, że komputer nie musi nawet rozpoczynać procedury wypalania gdyż cząsteczki są eliminowane na bieżąco i filtr pracuje tu podobnie jak reaktor katalityczny.
A w przypadku pojazdów z filtrem należy stosować oczywiście olej "low saps" (niskopopiołowy) ale akurat ten egzemplarz nie jest jeszcze wyposażony w filtr cząsteczek.
1,2 tCe posiadają GPF? Z tego co czytałem GPF montuje się do silników 1,3.
Super filmik, ale ten stary olej to chyba przejechał 40 tyś km, szlam na obudowie filtra w benzynie ?!? albo to jeździło na mineralu 20W40 albo olej nie zmieniany od początku.
To była trzecia wymiana oleju w tym samochodzie. Stary olej miał przejechane 30 kilka tyś km z tego co pamiętam.
System Stop&Start
Witam jest możliwy kontakt telefoniczny misiek. Pozdrawiam . Ps tematem rozmowy była by laguna2 .
Mam do Ciebie pytanie odnosnie tego silnika mianowicie jak na parkingu mocno naciskam gaz i szybko go puszcze to slychac takie uderzenie jakby coś było luźne - koło dwumasowe? czy podciśnienie? z tym ze to drugoe to raczej powinno byc slyszane jak sie wciska gaz...?
czy to uderzenie jest najmocniejsze na 1 biegu, a na 2 biegu juz lzejsze?
Z jakiego jesteś miasta? Mam Megane 4 1.6 Sce i wymieniam olej w ASO co 10k ale przyznam szczerze, że przejechałbym się do Ciebie na tak profesjonalną robotę! :D
Czy do tego silnika można założyć LPG?
Gdzie kupiłeś clipa?
Co myślisz o filtrach Filtrona ?
szczerze to dobra tania marka jeśli wymieniasz regularnie co rok to spoko
Można prosić do ciebie kontakt @
Hej błagam cię daj jakiś kontakt do siebie
Witam, gdyby tacy ludzie jak Misiek pracowali w warsztatach to aż milo można by autko zostawić :).
Proszę znowu o pomoc odnośnie Laguny II 1,6 16V k4m. Hałas (głośny tak jakby buczenie terkotanie) spod maski po włączeniu klimatyzacji (nie od razu, po czasie jak zacznie chłodzić) powyżej 3000 obrotów. Miałem wymieniać kompresor, ale w Warce gdzie regenerują kompresory poradzili mi wymienić zawór regulacyjny kompresora. Kodów usterek brak, klimatyzacja działa takto poprawnie. Proszę o jakieś wskazówki.Pozdrawiam
Podczas jazdy podłącz się kompem z CLIM i patrz co dzieje się z ciśnieniem czynnika (czy nie rośnie zbytnio). Zawór powinien zawsze ograniczać wydajność sprężarki powyżej 3000 obr. Czasem robi to wcześniej - gdy klimatyzacja jest w trybie ECO, czyli ma chłodzić lekko (niewielka różnica temperatur - zadana vs wnętrze) lub gdy używana jest tylko do osuszania (kontrolka A.C nie świeci się, a mimo tego sprężarka pracuje) ale powyżej 3000 rpm robi to zawsze. Może być tak że zawór jest zatarty i mechanicznie nie działa, mimo sprawnej cewki (czyli elektrycznie jest w porządku - komputer nie sygnalizuje wtedy błędu). Przy obecnych temperaturach klima nie wyłączy się nawet pomimo uszkodzonego zaworu, ale gdy nadejdą upały może zacząć się rozłączanie sprężarki ze względu na zbyt wysokie ciśnienie (powyżej około 30 bar). A jeżeli to nie jest to, to łożyska wewnętrzne sprężarki mogą leżeć (częste w tych kompresorach).
Witam, dziękuję za pomoc. Wymieniłem zawór regulujący wydajność sprężarki, dyszę dławiącą, akumulator/dehydrator i uszczelniłem połączenia przy chłodnicy wstawiając nowe uszczelki + leak lock i wszystko śmiga. 200 zł części plus 200 zł odciągnięcie czynnika i dobicie do 650 g bo było 170g. Pozdrawiam
"smar odporny na działanie wody" - litowy czy inny?
Ten akurat tak. Tutela MR2 - Oryginał Fiat.
Litowy nie. Smar wodoodporny to wapniowy, lub litowy kompleksowy
Zobacz specyfikację tej Tuteli - odporny na zmywanie strumieniem wody. Smaruję tak już kilka razy - zdaje to egzamin :)
Zobacz specyfikację smarów wapniowo-litowych, lub litowo kompleksowych. Są odporne na regularne traktowanie solanką. Ale do śrubek osłony silnika wszystko co tłuste będzie dużo lepsze niż sucha śruba :)
A w ogóle to gratuluję filmów o Renówkach. Są dobre!
A może co z silnikiem 1.5dci od Renaulta,było by to bardzo pomocne
Nessuno lo può fare il video in Italia cosi o meglio ??? Grazie se qualcuno lo faccia per il Kadjar
👍Co to za nuta w tle pozdrawiam
O którą konkretnie Ci chodzi?
11:37 tak już jest porysowana ta szybka na wskaźnikach? oO
Takie cudowne materiały teraz są niestety.
misiekstaszic szczerze masakra... miałem kilka starych aut w tym BMW z 91 i w życiu nie widziałem tak zniszczonej „szybki”
BMW to jest marka premium, ale starsze Renault (tak do roku 1999) to też niebo a ziemia jeżeli chodzi o jakość wykonania. Teraz ma się wrażenie że auto ma przejechać 100 tysięcy i się rozpaść. A jakość plastików wnętrza w tym modelu to jest po prostu kpina jak na auto kosztujące ponad 90 tysięcy złotych. To już Fiat Panda za 25 tysięcy ma dużo lepsze wykonanie (wiem bo jest u Nas w rodzinie jedna pandziocha i serwisuję ją regularnie).
misiekstaszic mieliśmy kupić takie auto niedawno. Na szczęście trochę mieliśmy z tata uprzedzenie do tego jak w środku jest wykonane Renault. Co fakt pierwsze wrażenie wnętrza wow tak nowocześnie i wg. Dobrze ze nie wybraliśmy go :) silnik tez trochę mi nie podchodził. Rób jak najwiecej filmów super się ciebie słucha :)
ale kiepsko umieszczony jest ten filtr oleju, zawsze się człowiek upaprze lejącym olejem.
Nie odpowiedziałem na komentarz lub mejl? Zobacz proszę to wideo: ruclips.net/video/w45ZADSQRi8/видео.html
ruclips.net/video/Zw8OR8SYAOo/видео.html Witam wszystkich. Szukałem pomocy u mechaników w moich okolicach, nikt nie może mi pomóc, więc zwracam się do Was koledzy.
Ok. 6 miesięcy temu kupiłem po małej kolizji za grosze Lagune 2 1.8 120km 2001r z LPG. Zrobiłem praktycznie wszystko, ale została mi jedna denerwująca mnie usterka. Mianowicie. Po odpaleniu auta na benzynie ( nie ważne czy ciepły czy zimny ) silnikiem po ok. 10-20 sekundach rzuca, spada z obrotów, gaśnie. Podczas jazdy odczucia są takie, jakby traciła moc, strasznie szarpie na lpg objaw praktycznie taki sam, choć mniej szarpie, no ale szarpie. Auto było podłączone do clipa, z którego wynika:
- błąd obwodu cewki 1-4
- błąd sondy za i przed katalizatorem
Był sprawdzany prąd na każdej z cewek, wszystkie dostają normalne napięcie o granicach 13V. Była czyszczona przepustnica, wymienione świece 200km temu. Oleje i filtry wymieniane na bieżąco ( co 15tyś km ). Sprawdzałem wszystkie połączenia i wtyczki na cewkach, na kablach jak i również cała instalacja czujnika położenia wału, chociaż tego błędu nie było, ale wolę się upewnić. Sonda raczej nie ma z tym nic wspólnego, może i to jest błąd powstały przez instalacje lpg, ale tym się nie przejmuje.
Pewnego dnia, podczas podróży do pracy zapaliła mi się kontrolka check engine, mrugała ok 5 minut i zgasła, od tamtego momentu nic się nie wyświetla ( przed wymianą świec ). Próbowałem już raczej wszystkiego, nie mam jak podmienić cewek ani innych podzespołów. Nie chce kupować części w czarno. Żaden mechanik nie jest w stanie stwierdzić przyczyny i mi pomóc
Jaka jest adaptacja składu mieszanki według CLIPa oraz współczynnik korekcji? A co do czujników tlenu to przy sekwencyjnej instalacji gazowej żadnego błędu sond nie ma prawa być - przy 2 gen może (ale nie musi) bo tam komp gazu "oszukuje" tego od benzyny (emulacja sygnału sondy) i sam steruje składem mieszanki aby utrzymać stechiometrię. To tak w dużym uproszczeniu. Natomiast przy sekwencji komp gazu stara się być "niewidzialny" dla kompa benzyny (tak dobierając czas wtrysku gazu aby komp benzyny nie widział różnicy), odłącza jedynie i emuluje wtryski benzynowe oraz "pobiera" z nich czas wtrysku - to wszystko. Pierwsza sonda ma więc "falować" tak jak na benzynie. Musi być sprawna aby ten silnik poprawnie pracował. Komp benzyny wchodzi w pętlę zamkniętą z sondą? Jak wygląda napięcie zasilania sterownika benzyny podczas występowania problemu (widzi je CLIP)? Usterka jest jak najbardziej do usunięcia, ale potrzebujesz porządnego diagnosty a nie kasowacza i sprawdzacza błędów. Zacznij od resetu adaptacji (wartości wyuczone) - być może nieprawidłowa praca instalacji gazowej "rozwaliła" mapę czasów wtrysku benzyny. To częsty problem. Dojdź do ładu z pracą na benzynie, później regulacja gazu (najlepiej na AFR mimo że to nie turbo, a jeśli nie to chociaż "na korekty" bo mapy są dla turystów, i w trakcie jazdy a nie na postoju w warsztacie). Jest jeszcze kilka możliwości usterki ale to nie na jeden komentarz, trzeba by było widzieć auto.
Aha, jeżeli już chciałbyś podmieniać cewki (bo to trzeba by było sprawdzić jako jedną z pierwszych podejrzanych) to pamiętaj że pracują one w dwóch obwodach szeregowych: Pierwsza z czwartą oraz druga z trzecią. Wypinając więc np. wtyczkę na pierwszym cylindrze, czwarty również przestanie pracować. Tak samo jeżeli przerwa jest na uzwojeniu pierwotnym cewki to tak jakby była ona odłączona (czyli nie pracują dwa cylindry). Zdobądź więc dwie w 100% sprawne cewki na podmiankę. Lub omomierzem sprawdź rezystancję uzwojeń pierwotnych podczas występowania problemu. Na Twoim filmie silnik tak jakby pracuje na dwa cylindry właśnie.
Dziękuję Ci bardzo za pomoc. Postaram się znaleźć kogoś, kto dokładnie zajrzy w komputer tego autka. Gdybyś mieszkał tylko bliżej... :D Trzymaj się, robisz świetne filmy! Powodzenia i pozdrawiam!
W Nissanie ten silnik ma oznaczenie HRA2
Wyjmujesz oryginalny filtr plisowany w zygzaki, a zakładasz podróbę z prostymi plisami. Brr, dziadostwo..
Filtrona używam od lat, robią obecnie dla VW i Toyoty na pierwszy montaż. Nie uważam tego za dziadostwo a wręcz przeciwnie. Oryginalny Purflux jest w podobnej cenie, więc co kto chce. Tak czy owak następna wymiana za 10 000 km :)
Plisowanie w zygzaki zwiększa powierzchnię filtrującą, więc taki filtr jest lepszy.
Masz rację, większa powierzchnia. Ten silnik robiłem pierwszy raz i (jak zwykle) wziąłem z hurtowni Filtrona. Na następny raz wezmę Purfluxa, jest nawet tańszy. A ten filtr myślę że bez problemu wytrzyma 10 tyś km.
Dla mnie Filtron to firma przybłęda. Kiedyś samodzielna polska, później kupiona przez amerykańskiego WIXa, od roku jest tanią marką MANNa.
Filtr na pewno wytrzyma, ale ważniejsze żeby silnik wytrzymał. A tym silnikom z filmu zdarzają się czasem poważne uszkodzenia.
8zł za klips no nie powiedziałbym że to tanio. ;)
Zapłaciłem chyba 16 zł za komplet 8 klipsów (4 wciskane, 4 otwierane). Polski produkt, niczym nie ustępujący jakością od oryginału. Ale nie popadajmy w skrajności, gdyby nawet trzeba było kupić oryginał to się go kupuje a nie skąpi i robi dziadostwo.
misiekstaszic taki cennik jest w ASO. O to mi chodziło ;v
A to fakt, taki jest cennik :) Ale chodzi o to że powinni to wymieniać i nikogo nie pytać, a nie wkładać spinki które już ledwo trzymają.
Szkoda, że lejesz elfa.
Zaraz zaraz stan oleju nieco powyżej max i tak ma być ????
Ciśnienie znajdzie najsłabszy punkt w uszczelnieniach silnika!!!!!!
Tak, NIECO powyżej max - nic wielkiego się nie stanie. Gdzie masz tam niby ciśnienie? To "pojemnik" na olej jest, pompa go zasysa, rozprowadza a następnie wraca on do misy. Owszem, nie powinno być więcej niż 100 - 200 ml powyżej max.
Na lato leje powyżej max a na zimę do połowy.
W fabrycznie nowym Renault z tym silnikiem, też producent zalał około 2 mm ponad max.
Ja bym lał tylko motula albo liqui moly
Plotka powtarzana wielokrotbie staje sie świętą prawdą. Nic zlego sie nie stanie jak wymienisz olej po 5 czy 10 tys. ale mowienie ze po 30tys to błąd jest plotka nie majaca nic wspólnego z prawdą. Ja rocznie robie ponad 30 tys. mam przejechane ponad 330tys.km przy silniku sam wszyrko wykonuje i nie mam powodow do zmartwień. Co innego jesli ktoś wymienia olej co 30tys ale te 30 tys robi w np 3 lata stąd producent dal drugi wskaźnik jakim jest czas czyli 1-2 lata.
Jesli ja robie 30 tys rocznie to auto jedzie sporo po trasie. Mam lafune 2 1.9dci. A skad w warszatatach tak popularny problem z zatartymi panewkami itp ? Laguny byly tanie, kupowali je biedniejsi ludzie do celow czysto uzytkowych. Nie podniecali sie jak wlasciciele audic wiec nie zagladali pod maske. Te samochody sa zajechane bo sa kupowane jako tanie woły robocze. Co do oleju. Żaden producent nie pozwoliłby sobie na sprawy sądowe konsumentow za zniszczone silniki z uwagi na zbyt dlugie interwaly miedzywymianami. Wrecz przecienie. Kazdy produkt ma spory zapas czyli mozna spokojnie przejechac ponad 30 tys.
Pojemność filtra oleju w tym silniku jest zbyt mała na 30 tyś km, w tym przypadku bypass był już otwarty a stan filtra możesz zobaczyć na filmie - zassane wręcz lamele. Long life nie jest polecany w żadnym pojeździe osobowym (ciężarowe które praktycznie "nie stygną" to co innego - ale zobacz ilość oleju w tych pojazdach oraz rozmiary filtrów oleju) i zostało to już wielokrotnie opisywane - wymyślili to marketingowcy bo takie auta są tańsze w utrzymaniu (rzadsza wymiana = rzadsze serwisy) co kusi wszystkich kupujących, a głównie firmy i ich księgowych oraz leasingodawców. Jeżeli jeździsz 100% trasy to powiedzmy że taki interwał można zaakceptować W DRODZE WYJĄTKU ale tak czy owak powoduje to większe zużycie silnika. Oczywiście dla pierwszego właściciela jest to dobre rozwiązanie, bo silnik nie rozpadnie się po 100 czy tam 150 tysiącach kilometrów takiego traktowania - a kasa zaoszczędzona. Podobnie firma - leasing bez zamiaru wykupu, czysta oszczędność. Ale jeżeli chcesz dłużej cieszyć się autem z drugiej ręki - warto przejść na rozsądne interwały. Inna sprawa: tutaj olej wraz z filtrem kosztuje około 130 złotych - czy to aż tak wielki wydatek raz na rok w stosunku do paliwa które zużywasz, ubezpieczeń, przeglądów oraz innych wydatków związanych z samochodem? A wtedy masz pewność że silnik ma odpowiednie smarowanie. Laguna II nie była tanim autem (jeżeli chodzi o Renault), a problemy z panewkami w 1.9 dCi wynikały właśnie z układu smarowania (obniżone ciśnienie oleju) oraz właśnie interwału olejowego 30 000 km. W 2006 roku Renault obniżyło ten interwał do 15 000 km / 12 miesięcy ponieważ firma zmuszona była do wymian silników dCi - zacierały się będąc jeszcze na gwarancji. Czyli przyznali się do błędu. Każdy jednak ma swoje zdanie i robi jak uważa. Rozbierałem kilkanaście silników w swoim życiu, w tym dokładnie trzy po long life - zdania nie zmienię.
misiekstaszic
Masz swoje doswiadczenie i stad twoja opinia. Ja mam inne doswiadczenie i swoją opinie. Czesto ktoś pisze ze rozebral taki czy inny silnik i stwierdza ze wszytkiemu jest winiem olej. To takie troche wróżenie z fusów bo wiekszosc tych silników nie eksploatowalismy od poczatku tylko mamy samochody z drugiej reki. Jeśli poprzedni właściciel nie pilnował poziomu oleju, albo lał minerał, albo piłował samochod na zimnym silniku...itp a my zagladamy do srodka, widzimy wytarte panewki i dajemy werdykt... zadko wymieniany olej. Nie tędy droga. Tez rozebralem kilka silników i nigdy nie mialem w nich ani złogów przepalonego oleju na sciankach bloku, ani innych oznak zuzycia jak kompresja itp. Nawet zrobilem doświadczenie z silnikiem z WV LT. Przez 6 lat nie wymienialismy z ojcem oleju a jedynie filtr. Olej był tylko dolewany by zachowac poziom. Po tym okresie cisnienie nie uleglo zmianie.
Nie mowie, ze nie masz racji, ale chce podkreślić, ze lubimy isc myślowo na skróty i wszytkie bolączką zganiamy na interwaly wymiany oleju. To samo tyczy turbin. Ja od lat rozbieram swoje silniki i widze co sie z nimi dzieje na przełomie lat. Sądzę ze jest to bardziej wiarygodne od rozbierania silnikow obcych gdzie nie znamy prawdziwiej ich historii.
Co do tego że opieramy się na używanych silnikach to prawda, bo niestety póki co nie stać mnie na zakup kilku fabrycznie nowych egzemplarzy tego samego samochodu tylko po to aby sprawdzić takie rzeczy (w jednym wymieniać, w drugim nie). Miałem jednak przykład najbliższej rodzinie (rodzice) nowego auta z Long Life'm. Wiem jak było jeżdżone, a po 160 tysiącach przed sprzedażą tego auta wymieniałem w nim uszczelkę pokrywy zaworów bo lekko się pociła. Posiadam zdjęcia tego co było pod deklem. Co do wymiany filtra - to fakt, jeżeli już long life to wymieniać filtr zgodnie z jego pojemnością bo otwarcie by-passu to już przegięcie. Ale nikt o tym chyba nie wspomina w ASO - według nich ma przejeździć te 30 tysięcy na jednym filtrze. Co do testów jeszcze - jestem w trakcie próby drogowej z jednym autem kupionym na potrzeby wykonania paru eksperymentów. Wszystko dokumentuję. Będzie na kanale film kiedy mój test dobiegnie końca :)
misiekstaszic
Chetnie obejrzę.
Co do mojej laguny. To tani samochód, rynkowo warty dobrego smartfona. Oczywiście dbam o niego ale jednoczesnie staram sie przełamywac stereotypy j.w.
Ta laguna według forumowiczow powinna juz miec trzecią turbine, przekrecone panewki i byc zarosnieta bratkami stojac na szrocie. Chetnie oddalbym ją niezależnej osobie w celu zdiagnozowania jej stanu w stosunku do sposobu uzytkowania tak za jakies kolejne 200tys.
Pozdr. i życzę dużo chceci do rozwijania kanału 😀
A no to fakt, moja Laguna II też jest warta około 4 000 zł w chwili obecnej. Chodzi mi o to że jako nowe auto nie było to najtańsze auto na rynku. Pozdrawiam również i oby więcej takiej konstruktywnej dyskusji tutaj :)