Piękna sprawa, widać ogrom pracy włożone w ten projekt, dodatkowo wielki szacun za bycie prawdziwym pasjonatem kolei bo oprócz bycia maszynistą to nawet w domu można usiąść za nastawnikiem :)
Gościu jaki Ty pokręcony jesteś 😄 Muszę koniecznie żonie pokazać ten film, żeby zobaczyła że nie tylko ja mam tak nie po kolei w głowie😁 Świetny film, poproszę więcej. Sub leci.
Super, gdybym miał w domu taki pulpit to pewnie bym od niego nie wstawał :) Przyjemnie popatrzeć jak to działa. Pewnie przydałby się większy ekran, ale domyślam się że pewnie zabrakłoby miejsca między szafą a Haslerem.
Elegancko, warto było. Efekt fantastyczny detale świetnie się prezentują, hasler, kran, czuwak - ogólnie cały pulpit. Wyobrażam sobie, sporo pracy było włożone w to przedsięwziecie .Kibicuję dalszemu rozwojowi kanału ,oby pasja zawodowa trwała jak najdłużej. 👍👍👍👍👍
Droga taka zabawka? 🙂 Mega projekt!!! Ale ten polski, kolejowy YT się rozwija w ostatnim czasie 🙂 Brawo! Wszystkiego co najlepsze z okazji Dnia Kolejarza 🙂 Samych zielonych, niepsujacych impulsów, nowoczesnych elfów, tylu powrotów ile wyjazdów,a przede wszystkim bezpiecznych i spokojnych służb 🙂
Wszystko zależy od stopnia skompliowania, rozmiaru (czy rzeczywisty, czy mniejsze wymiary), z iloma monitorami i kilka jeszcze innych cech. Ceny zaczynaja się od 33 000 netto, tak na prawdę do kilku-set tysięcy(wersję z kabiną, oryginal elementy itp.).
Według mnie, to takie pulpity (od innych lokomotyw też) powinny być produkowane w jakiś niewielkich seriach, i dostarczane do szkół i ośrodków szkoleń... Mówię o tym że takie pulpity powinny być normą komercyjną, a niestety jest na odwrót. Jak ktoś sobie sam nie zrobi to figa z makiem... Dobra robota :)
@@PitkowaKolej Na sprawnym sterowaniu maks. 2 razy trzeba zbić czuwak i shp jak jednocześnie wystąpi. Ogólnie wygodnie jest sterować z takiego pulpitu niż klawiaturą.🙂Pedał hamulca/gazu z zestawu z kierownicą do gier samochodowych można wykorzystać do zbijania czuwaka/shp. Dosyć dobrze działa sterowanie myszką w grze Simrail, czekam na pełną wersję gry.🙂
W szkole przyzakładowej było technikum kolejowe i były pracę techników podobne zamiast ekranu był ekran styczników które się zamykają jazda to było et21 eu07 et22
za szybko wbijasz 2 pozycje trzeba odczekać żeby styczniki liniowe zdążyły i ogólnie wolniej tym nastawnikiem bo nadmiarowe wywalisz albo poślizg złapiesz i silniki wyzwoisz :-)
Gdyby ktoś sprytny otworzyl taki biznes i robił takie pulpity za hajs, mysle ze miałby z czego żyć przez długi czas :) Sam bym zapłacił grubo...bo kompletnie nie znam sie na elektronice a taki pulpit w domu byłby spełnieniem pasji i hobby w 100% :) Gratuluje i pozdrawiam!!
Wiem, że były takie pomysły, chociażby na forum MaSzyny, ale jest sporo ograniczeń. Przede wszystkim części. Jednak lepiej się taki pulpit prezentuje, gdy są użyte elementy z lokomotyw, niż np. wydrukowane na drukarce 3D. Druga sprawa, wystarczy 5 zamówień i bez zaplecza technicznego i wolnego czasu, podejrzewam, że czas oczekiwania na 1 pulpit to byłby rok. A podejrzewam, że za więcej niż np. 5000zł nikt by nie chciał tego kupić. Więc praca kompletnie niewspółmierna do ew. zarobku.
@@PitkowaKolejmyślę ze gdyby była pewność ze jest to plug and play, dla takiego laika jak ja, za taką przyjemność dałbym wiecej;) nawet perspektywa roku jest ok, ale wiem o co chodzi:)
Klasyka xD A na poważnie, to pod spodem idzie deska, w której za płytko był wyfrezowany otwór i wciskając guzik nie wciskał się do końca i nie łapały styki. Problem zaraz po filmie został rozwiązany :D
pulpit robi wrażenie! szczególnie te części wymontowane z siódemki. a jest jakaś "domowa" opcja? I jak to w ogóle wygląda w środku? a jak odpalić maszynę z widokiem na jedną szybę?
W sensie jak domowa opcja? Nagrania ze środka zrobię następnym razem. W plikach można pokombinować, gdzie ma być kamera. Natomiast ja po prostu się przesuwam na przód okna.
@@_E8400 tanio nie jest w żadnym wypadku, ani domowo, ani z lokomotywy. Natomiast czasami jak ktoś ma farta i kontakty, to uda mu się większość części dorwać. I wtedy wychodzi o wiele taniej niż zabawy samemu w odwzorowanie.
Witam. Planuje budowę symulatora elfa pod Simrail i chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość zrobienia zadajnika mocy/hamowania poprzez potencjometr lub enkoder. Problem jest taki że nie wiem tylko czy gra będzie rozumiała to że ileś stopni w potencjometrze/enkoderza to ileś stopni w grze, chodzi o uzyskanie takiego efektu jak przy kierownicach typu Logitech G29 czyli gdy kręcę ileś stopni w lewo to gra to rozumie i również przekręca kierownice w wirtualnym świecie o te ileś stopni. I tak samo jeżeli bym chciał odwzorować EU07 lub 08 to jak to zrobić z tą kierownicą aby gra to rozumiała. Liczę na pana odpowiedź i może nawet kilka porad.
Z SimRailem jest ten problem, że nie współpracuje z żadnym mikrokontrolerem w tym momencie i nie daje żadnych informacji zwrotnych. Niby coś ma być zrobione w kwestii obsługi pulpitów, ale w takim tempie aktualizacji raz w roku, raczej się nie doczekamy. Co do nastawnika, to po prostu najlepiej symulować klawiaturę i przyciski + oraz - . Tak robi to moja kierownica z encoderem i działa. Nie testowałem SimRaila z żadną kierownicą czy joystickiem, ew. jak masz możliwość to pożycz i sprawdz czy to zadziała.
Ciężko powiedzieć ile wydałem, ale tak jak niżej pisałem, pewnie z kilka tysięcy by się zebrało. Większość rzeczy mam od znajomych, mierniki kupione od kogoś z forum MaSzyny, pierwotnie miałem te ze zmodernizowanej wersji. Manometry zakupiłem na OLX, łącznie z zaworem do syreny. Wszystko chodzi na mikrokontrolerze Pokeys57U.
Siemka jak to wszystkie wygląd z podłączaniem? Bo jednak standardowo to klawiaturka. Są jakies specjalne ustawienia pod to? Jak taki hamulec podłączyć? Można może jakis filmik z tej strony lub opisać? Z góry dzięki 😅
Ciekawi mnie w jaki sposób ELEKTROMECHANICZNIE rozwiązałeś problem sterowania kranami hamulców 2ga sprawa- Obicie z folii termokurczliwej zrób sobie na tej płycie OSB
Co do kranów, za dodatkowy jeszcze się nie brałem, działa tylko główny - najprostsze rozwiązanie - potencjometr. Zmiana napięcia to zmiana pozycji kranu.
Myślę, że dodając taki komentarz po głowie chodzi Ci jedno: "pewnie wykręcił i ukradł". Otóż wiele takich elementów można odkupić w cenie złomu w miejscu, w którym lokomotywy są cięte. Szczególnie mam na myśli takie specyficzne rzeczy jak kran. Jedna z firm w Polsce regeneruje takie krany, pamietam, że za ok. 800zl fV4a można było od nich kupić. Hebelki, lampki, mierniki itp. były wykorzystywane w wielu innych miejscach, np. szafach elektrycznych i też nie problem je dorwać. Manometry również ogólnodostępne. Reszta wycinana laserowo, bo do blach oryginalnych nie miałem dostępu. Także jeśli się naprawdę chce za temat zabrać, to wszystko da się w legalny sposób zdobyć.
Ja mam coś nie tak z mózgiem- do kolacji puścić sobie jak koleś jeździ symulatorem lokomotywy XD A na poważnie: 1) Co to za tykanie w trakcie jazdy? Pod koniec filmu to już był dla mnie biały szum, ale zastanawia mnie czy jest to element symulacji i co go generuje i dlaczego tak? 2) Zbijak- czy w prawdziwej lokomotywie też włącza się w trakcie operowania/ manewrowania konsolą czy tylko tutaj, tak masz pospinane kabelki, że działa sobie niezależnie? IMO idea czuwaka to powinno być sprawdzanie czujności maszynisty gdy nic na konsoli nie jest dotykanie (np, nudny odcinek drogi, wszystko ustawione i od kilkunastu sekund nie było reakcji maszynisty). Ale ja się nie znam więc pytam.
tykanie w trakcie jazdy pochodzi od prędkościomierza hasler (ta budka stojąca pionowo z tarczą), tyka mechanizm wychwytujący prędkość znajdujący się wewnątrz tego zegara czuwak działa cały czas jak lokomotywa jest w ruchu, impuls jest załączany co około 60 sekund, maszynista musi do 5 sekund ten impuls "zbić" grzybkiem, jeśli czuwaka nie zbije to urządzenia w szafce czuwaka powodują samoczynne hamowanie pociągu i lokomotywa staje (urządzenie przyjmuje, że maszynista nie zbił czuwaka bo np. zasnął albo zasłabł)
Czuwak zapala się w tym samym czasie co w symulatorze. Wysyłany jest stan do mikrokontrolera, a on daje info na przekaźniki, żeby zapalić lampki. W sumie na tej samej zasadzie działa cała reszta lampek
@@P1353K666 no generalnie rozumiem ideę czuwaka- kontrolować czy maszynista jest przytomny i ogarnia co się dzieje, jednak w przypadku gdy maszynista jest zajęty ustawianiem innych kontrolerów i wszystko jest pod kontrolą, nagłe załączenie czuwaka i przerwanie wykonywania "manewru" stwarza większe niebezpieczeństwo bo na pewno wybija kierującego z rytmu i wprowadza opóźnienie w reakcji na podjęte wcześniej działania. Mówię tutaj z punktu widzenia osoby z zewnątrz która zajmuje się 'idioto-uodpornianiem' procesów i procedur w pracy i dla mnie logicznym było by połączenie sygnałów z konsoli z czuwakiem- sygnał z grzybka czy z konsoli (maszynista coś tam włącza i przełącza) byłby traktowany jednakowo jako "zbicie czuwaka", a dopiero brak sygnału przez jakieś 60 sek uruchamiałoby sygnalizator czuwaka. Ale to tylko mój punkt widzenia
Takie pytanie, czy jest to monitor Samsung SyncMaster 2333hd? Jak tak to powiesz mi czy udalo ci się zdobyć rozdzielczosc 1920x1080? jak tak to powiesz moze jak?
Pokeys wysyła sygnał analogowy 0-3V. Trzeba płytki, która to przekowertuje, wyśle na falowniki, które zasilą prędkościomierz. To była ostatnia rzecz jaką ogarnąłem i to przy pomocy kolegów z forum MaSzyny, którzy jedną z takich płytek wykonali dla mnie.
Znajomości tu i tam, fora np. MaSzyny - czasami się ludzie ogłaszali, że coś mają na sprzedaż, polowanie na cięcia pojazdów, portale aukcyjne. I przede wszystkim trochę zdolności manualnych, bo większość jednak trzeba wykonać samemu, chyba, że ktoś dorwie całą kabinę :D
Jak jest pulpit,to o resztę lokomotywy na podwórku już będzie łatwiej. 😂😂 Gratuluję pomysłu i pasji, żona podziela Twoją pasję,czy tak jak moja- lotnictwo i fotografię? Aż ją trzęsie na widok aparatu.😂😂
Łatwiej załatwić całą lokomotywę niż szyny z podkładami i siecią trakcyjną 🤣 Małżonka jak najbardziej podziela pasję, nie ma wyjścia, wszak też jest związana z branżą kolejową ;)
Sporo. Jeśli ktoś ma dojście do całej wyciętej kabiny i wszystkie części dostępne, to w zasadzie ma 3/4 prac z głowy. W swoim przypadku musiałem pozyskiwać części z wielu różnych źródeł, wydać masę gotówki by coś czasami zdobyć, stąd to tyle trwa i do dzisiaj nie jest w pełni ukończone.
Nie ma to jak odpoczynek od roboty na urlopie 🤪
Piękna sprawa, widać ogrom pracy włożone w ten projekt, dodatkowo wielki szacun za bycie prawdziwym pasjonatem kolei bo oprócz bycia maszynistą to nawet w domu można usiąść za nastawnikiem :)
Faktycznie wszystko działa jak należy! Jestem pod wrażeniem i chcemy więcej 👍🏻👍🏻👍🏻
Gościu jaki Ty pokręcony jesteś 😄
Muszę koniecznie żonie pokazać ten film, żeby zobaczyła że nie tylko ja mam tak nie po kolei w głowie😁
Świetny film, poproszę więcej. Sub leci.
Jeszcze gorsi są niż ja 🤣🤣
Super, wielka robota!!!!
Szczerze, to jestem pod wielkim wrażeniem twojej pracy. Dokończ projekt, trzymam kciuki i czekam na kolejne aktualizacje :D
Super, gdybym miał w domu taki pulpit to pewnie bym od niego nie wstawał :) Przyjemnie popatrzeć jak to działa. Pewnie przydałby się większy ekran, ale domyślam się że pewnie zabrakłoby miejsca między szafą a Haslerem.
Elegancko, warto było. Efekt fantastyczny detale świetnie się prezentują, hasler, kran, czuwak - ogólnie cały pulpit. Wyobrażam sobie, sporo pracy było włożone w to przedsięwziecie .Kibicuję dalszemu rozwojowi kanału ,oby pasja zawodowa trwała jak najdłużej. 👍👍👍👍👍
Jestem pod ogromnym wrażeniem!
Fajną zabawkę masz w dom,u dobrą na odstresowanie po służbie. Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kolejarza
Dzięki śliczne!
Droga taka zabawka? 🙂 Mega projekt!!! Ale ten polski, kolejowy YT się rozwija w ostatnim czasie 🙂 Brawo!
Wszystkiego co najlepsze z okazji Dnia Kolejarza 🙂 Samych zielonych, niepsujacych impulsów, nowoczesnych elfów, tylu powrotów ile wyjazdów,a przede wszystkim bezpiecznych i spokojnych służb 🙂
Dzięki śliczne! No tanio nie jest, myślę, że z kilka tysiaków by się tam znalazło :D
Wszystko zależy od stopnia skompliowania, rozmiaru (czy rzeczywisty, czy mniejsze wymiary), z iloma monitorami i kilka jeszcze innych cech. Ceny zaczynaja się od 33 000 netto, tak na prawdę do kilku-set tysięcy(wersję z kabiną, oryginal elementy itp.).
@@ukaszswierkosz1784 Idzie taki pulpit kupic ?
@@jackie8258 nie
Taki Pan prezenter jest swietny😄, i jego sprawa na ogol wspaniala...
elegancko, petarda
Jak najbardziej ma sens 🙂 mega robota! 😎👍
Super film pozdrawiam.Czekam na więcej filmów z pulpitem EU07.
Wow! Rewelacyjny projekt! Marzenie!!!
Według mnie, to takie pulpity (od innych lokomotyw też) powinny być produkowane w jakiś niewielkich seriach, i dostarczane do szkół i ośrodków szkoleń... Mówię o tym że takie pulpity powinny być normą komercyjną, a niestety jest na odwrót. Jak ktoś sobie sam nie zrobi to figa z makiem... Dobra robota :)
Ciekawy odcinek. Pozdrawiam również twórca pulpitu pod Arduino 😝
Szacun i podziw. Świetna sprawa.
4:54 Aż tak nie trzeba w walić. Wystarczy raz a porządnie.
Sztos
Jestem pod wrażeniem chciałbym abyś nagrał film jak podpięte są te urządzenia
Będzie! 💪
Pracowałem przy naprawie rewizyjnej w zntk luban tam były sputniki et21
pulpit zajebisty teraz wystarczy czekać na SIMRAIL haha :)
Genialne! Super projekt. Brakuje tylko monitora 120cali ;)
Zbijanie czuwaka/shp działa za którymś przyciśnięciem, do poprawy🙂. Reszta ok.
Csiii, to jak w realu, też czasami łapie za 10siątym razem 😄 A na poważnie, faktycznie trzeba chyba styki przeszorować, bo coś słabo łapie.
@@PitkowaKolej Na sprawnym sterowaniu maks. 2 razy trzeba zbić czuwak i shp jak jednocześnie wystąpi. Ogólnie wygodnie jest sterować z takiego pulpitu niż klawiaturą.🙂Pedał hamulca/gazu z zestawu z kierownicą do gier samochodowych można wykorzystać do zbijania czuwaka/shp. Dosyć dobrze działa sterowanie myszką w grze Simrail, czekam na pełną wersję gry.🙂
W szkole przyzakładowej było technikum kolejowe i były pracę techników podobne zamiast ekranu był ekran styczników które się zamykają jazda to było et21 eu07 et22
za szybko wbijasz 2 pozycje trzeba odczekać żeby styczniki liniowe zdążyły i ogólnie wolniej tym nastawnikiem bo nadmiarowe wywalisz albo poślizg złapiesz i silniki wyzwoisz :-)
Na szczęście tu można sobie folgować :D
Gdyby ktoś sprytny otworzyl taki biznes i robił takie pulpity za hajs, mysle ze miałby z czego żyć przez długi czas :) Sam bym zapłacił grubo...bo kompletnie nie znam sie na elektronice a taki pulpit w domu byłby spełnieniem pasji i hobby w 100% :) Gratuluje i pozdrawiam!!
Wiem, że były takie pomysły, chociażby na forum MaSzyny, ale jest sporo ograniczeń. Przede wszystkim części. Jednak lepiej się taki pulpit prezentuje, gdy są użyte elementy z lokomotyw, niż np. wydrukowane na drukarce 3D. Druga sprawa, wystarczy 5 zamówień i bez zaplecza technicznego i wolnego czasu, podejrzewam, że czas oczekiwania na 1 pulpit to byłby rok. A podejrzewam, że za więcej niż np. 5000zł nikt by nie chciał tego kupić. Więc praca kompletnie niewspółmierna do ew. zarobku.
@@PitkowaKolejmyślę ze gdyby była pewność ze jest to plug and play, dla takiego laika jak ja, za taką przyjemność dałbym wiecej;) nawet perspektywa roku jest ok, ale wiem o co chodzi:)
Bardzo fajna żecz az dałem suba i wasza aplikacja senafor bardzo prydatna sam korzystam
Jeszcze tylko większe monitory i bedzie git🍺
4:49 walka z ca ; )
Klasyka xD A na poważnie, to pod spodem idzie deska, w której za płytko był wyfrezowany otwór i wciskając guzik nie wciskał się do końca i nie łapały styki. Problem zaraz po filmie został rozwiązany :D
@@PitkowaKolej kumam... co nie zmienia faktu ze klimatu pkp to dodawalo xD
pulpit robi wrażenie! szczególnie te części wymontowane z siódemki. a jest jakaś "domowa" opcja? I jak to w ogóle wygląda w środku? a jak odpalić maszynę z widokiem na jedną szybę?
W sensie jak domowa opcja? Nagrania ze środka zrobię następnym razem. W plikach można pokombinować, gdzie ma być kamera. Natomiast ja po prostu się przesuwam na przód okna.
domowa opcja w sensie nie części z lokomotywy tylko jakieś z allegro itp bo z lokomotywy chyba drogo jest, prawda?
@@_E8400 tanio nie jest w żadnym wypadku, ani domowo, ani z lokomotywy. Natomiast czasami jak ktoś ma farta i kontakty, to uda mu się większość części dorwać. I wtedy wychodzi o wiele taniej niż zabawy samemu w odwzorowanie.
Teraz szukam kanału o tym, jak to ginekolog robotę do domu przynosi.
Witam. Planuje budowę symulatora elfa pod Simrail i chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość zrobienia zadajnika mocy/hamowania poprzez potencjometr lub enkoder. Problem jest taki że nie wiem tylko czy gra będzie rozumiała to że ileś stopni w potencjometrze/enkoderza to ileś stopni w grze, chodzi o uzyskanie takiego efektu jak przy kierownicach typu Logitech G29 czyli gdy kręcę ileś stopni w lewo to gra to rozumie i również przekręca kierownice w wirtualnym świecie o te ileś stopni. I tak samo jeżeli bym chciał odwzorować EU07 lub 08 to jak to zrobić z tą kierownicą aby gra to rozumiała. Liczę na pana odpowiedź i może nawet kilka porad.
Z SimRailem jest ten problem, że nie współpracuje z żadnym mikrokontrolerem w tym momencie i nie daje żadnych informacji zwrotnych. Niby coś ma być zrobione w kwestii obsługi pulpitów, ale w takim tempie aktualizacji raz w roku, raczej się nie doczekamy. Co do nastawnika, to po prostu najlepiej symulować klawiaturę i przyciski + oraz - . Tak robi to moja kierownica z encoderem i działa. Nie testowałem SimRaila z żadną kierownicą czy joystickiem, ew. jak masz możliwość to pożycz i sprawdz czy to zadziała.
Cudo! Jak można pozyskać elementy pulpitu?
Jak pisałem gdzieś niżej. Fora, kontakty własne, portale aukcyjne, poszukiwania firm co regenerują części itp.
ja buduje pulpit kostkowy , może też mi sie uda :)
Daj znać jak Ci idzie :D też mi kiedyś taki projekt chodził po głowie :)
@@PitkowaKolej niema sprawy tylko muszę złożyć rozjazd i ci na ig wyślę
Ile +- wydałeś na symulator i skąd posiadasz przyciski heble haslera i te inne? I jaki program oblsuguje tego giganta
Ciężko powiedzieć ile wydałem, ale tak jak niżej pisałem, pewnie z kilka tysięcy by się zebrało. Większość rzeczy mam od znajomych, mierniki kupione od kogoś z forum MaSzyny, pierwotnie miałem te ze zmodernizowanej wersji. Manometry zakupiłem na OLX, łącznie z zaworem do syreny.
Wszystko chodzi na mikrokontrolerze Pokeys57U.
@@PitkowaKolej wow, chłopie podziw!
Fajne, tylko skąd w domu wziąć 3kV?
To nie masz w gniazdku 3kV?! 🤣
@@PitkowaKolej 😁😁😁
Siemka jak to wszystkie wygląd z podłączaniem? Bo jednak standardowo to klawiaturka. Są jakies specjalne ustawienia pod to? Jak taki hamulec podłączyć? Można może jakis filmik z tej strony lub opisać? Z góry dzięki 😅
Będzie film z rozwiązań oraz jak to jest zrobione :)
Ciekawi mnie w jaki sposób ELEKTROMECHANICZNIE rozwiązałeś problem sterowania kranami hamulców
2ga sprawa- Obicie z folii termokurczliwej zrób sobie na tej płycie OSB
Co do kranów, za dodatkowy jeszcze się nie brałem, działa tylko główny - najprostsze rozwiązanie - potencjometr. Zmiana napięcia to zmiana pozycji kranu.
Chciałbym się zapytać skąd pan kupił części do pulpitu?
Niektóre części zdobyte po znajomości, inne udało się zdobywać na popularnych portalach aukcyjnych.
Witam , Pytanie z mojej strony jaki szacunkowy koszt wykonania całosci Cię wyszedł?
Ciężko powiedzieć, nie liczyłem, bo pewnie bym się przestraszył. Podejrzewam, że przedział okolice 2000-5000zł.
Zastanawia mnie od dawna skąd w prywatnych rękach biorą się podzespoły z pojazdów trakcyjnych.
Myślę, że dodając taki komentarz po głowie chodzi Ci jedno: "pewnie wykręcił i ukradł".
Otóż wiele takich elementów można odkupić w cenie złomu w miejscu, w którym lokomotywy są cięte. Szczególnie mam na myśli takie specyficzne rzeczy jak kran. Jedna z firm w Polsce regeneruje takie krany, pamietam, że za ok. 800zl fV4a można było od nich kupić. Hebelki, lampki, mierniki itp. były wykorzystywane w wielu innych miejscach, np. szafach elektrycznych i też nie problem je dorwać. Manometry również ogólnodostępne. Reszta wycinana laserowo, bo do blach oryginalnych nie miałem dostępu. Także jeśli się naprawdę chce za temat zabrać, to wszystko da się w legalny sposób zdobyć.
A mnie skąd w prywatnych mózgach zawiść.
@@PitkowaKolej chodzi mi po głowie jak to pozyskać, bo ja kilkakrotnie próbowałem i nie dawało to żadnego skutku.
mam tyle pytań jak to zrobiłes ze to dziła ?
jakjej aplicaji uzywasz zeby połoczyć realny pulipi z tym
Mikrokontroler Pokeys57U, który ma dedykowaną aplikację do obsługi w PC.
Jak podłączyłeś te elementy do maszyny?
Mikrokontroler Pokeys57U
I jak sąsiad będzie nap... wiertarką za ścianą, to już i wrażenia akustyczne będziesz miał podobne!
To mu się odwdzięczę dźwiękiem rozruchu i Rp1 🤣
Mam prośbę podaj proszę namiar chciałbym się skontaktować
Znajdziesz mnie na Facebooku albo Insta - tutaj najszybciej odpowiadam. Jeśli nie masz tam konta to napisz do mnie maila: pitkowakolej@gmail.com
Ja mam coś nie tak z mózgiem- do kolacji puścić sobie jak koleś jeździ symulatorem lokomotywy XD
A na poważnie:
1) Co to za tykanie w trakcie jazdy? Pod koniec filmu to już był dla mnie biały szum, ale zastanawia mnie czy jest to element symulacji i co go generuje i dlaczego tak?
2) Zbijak- czy w prawdziwej lokomotywie też włącza się w trakcie operowania/ manewrowania konsolą czy tylko tutaj, tak masz pospinane kabelki, że działa sobie niezależnie? IMO idea czuwaka to powinno być sprawdzanie czujności maszynisty gdy nic na konsoli nie jest dotykanie (np, nudny odcinek drogi, wszystko ustawione i od kilkunastu sekund nie było reakcji maszynisty). Ale ja się nie znam więc pytam.
tykanie w trakcie jazdy pochodzi od prędkościomierza hasler (ta budka stojąca pionowo z tarczą), tyka mechanizm wychwytujący prędkość znajdujący się wewnątrz tego zegara
czuwak działa cały czas jak lokomotywa jest w ruchu, impuls jest załączany co około 60 sekund, maszynista musi do 5 sekund ten impuls "zbić" grzybkiem, jeśli czuwaka nie zbije to urządzenia w szafce czuwaka powodują samoczynne hamowanie pociągu i lokomotywa staje (urządzenie przyjmuje, że maszynista nie zbił czuwaka bo np. zasnął albo zasłabł)
Czuwak zapala się w tym samym czasie co w symulatorze. Wysyłany jest stan do mikrokontrolera, a on daje info na przekaźniki, żeby zapalić lampki. W sumie na tej samej zasadzie działa cała reszta lampek
@@P1353K666 no generalnie rozumiem ideę czuwaka- kontrolować czy maszynista jest przytomny i ogarnia co się dzieje, jednak w przypadku gdy maszynista jest zajęty ustawianiem innych kontrolerów i wszystko jest pod kontrolą, nagłe załączenie czuwaka i przerwanie wykonywania "manewru" stwarza większe niebezpieczeństwo bo na pewno wybija kierującego z rytmu i wprowadza opóźnienie w reakcji na podjęte wcześniej działania. Mówię tutaj z punktu widzenia osoby z zewnątrz która zajmuje się 'idioto-uodpornianiem' procesów i procedur w pracy i dla mnie logicznym było by połączenie sygnałów z konsoli z czuwakiem- sygnał z grzybka czy z konsoli (maszynista coś tam włącza i przełącza) byłby traktowany jednakowo jako "zbicie czuwaka", a dopiero brak sygnału przez jakieś 60 sek uruchamiałoby sygnalizator czuwaka. Ale to tylko mój punkt widzenia
Takie pytanie, czy jest to monitor Samsung SyncMaster 2333hd? Jak tak to powiesz mi czy udalo ci się zdobyć rozdzielczosc 1920x1080? jak tak to powiesz moze jak?
Niee, to jakiś stary telewizor Samsunga.
@@PitkowaKolej Oki, dzięki za odpowiedz :)
Fajne, fajne, ale jednak wolę pojeździć prawdziwą :P pozdrawiam
Nie ma to jak naprawdę ;)
Skąd masz ten zegarek i hamulec
Zdobyczne po znajomości z kilkoma warsztatami 😉
Monitor przydałby się większy :-)
Jak będę kończył całość, to wtedy się pomyśli o czymś lepszym
Jest z tobą jakiś kontakt mailowy? Miałbym klika pytań
Zapraszam na Instagram: instagram.com/pitkowakolej/
albo na Facebooka:
facebook.com/pitkowakolej
@@PitkowaKolej Faktycznie chwilę po moim komentarzu zauważyłem.
@@marekantoniusz3028 mail jak coś też jest:
pitkowakolej@gmail.com
Ale myślę, że szybciej pogadamy przez jakiś komunikator ;)
do train drivera 2 też by sie nadał taki pulpit maszynisty .
Tam nie mam wstępu, po banie bez uzasadnienia, tylko z powodu "widzimisię" adminów. Szkoda czasu na tamten projekt ;)
@@PitkowaKolej oj tak, TD2 to takie gówno co nawet administracji dobrej nie ma
Jak wygląda u ciebie kręcenie haslerem?
Pokeys wysyła sygnał analogowy 0-3V. Trzeba płytki, która to przekowertuje, wyśle na falowniki, które zasilą prędkościomierz. To była ostatnia rzecz jaką ogarnąłem i to przy pomocy kolegów z forum MaSzyny, którzy jedną z takich płytek wykonali dla mnie.
@@PitkowaKolej myślałem że falownik na jakimś gotowcu. No to pozostaje mi czekać aż znajomy skończy projekt falownika na mosfetach.
skąd takie rzeczy wziąć do takiego pulpitu
Znajomości tu i tam, fora np. MaSzyny - czasami się ludzie ogłaszali, że coś mają na sprzedaż, polowanie na cięcia pojazdów, portale aukcyjne. I przede wszystkim trochę zdolności manualnych, bo większość jednak trzeba wykonać samemu, chyba, że ktoś dorwie całą kabinę :D
Skąd brałeś części?
Znajomi + portale aukcyjne. Reszta wycinana samemu z płyt, a w blachach laserowo.
Witam serdecznie chciałbym abyś mi takie coś zbudował jeżeli się zgodzisz podaj jakiś kontakt do siebie omówimy szczegóły
Nie jestem w stanie zbudować drugiego bez dostępu do części, chyba, że masz dojście lub uzbierane już jakieś elementy.
ktoś chce takie coś pokazać
czegoś takiego było potrzeba
Jak jest pulpit,to o resztę lokomotywy na podwórku już będzie łatwiej. 😂😂
Gratuluję pomysłu i pasji, żona podziela Twoją pasję,czy tak jak moja- lotnictwo i fotografię? Aż ją trzęsie na widok aparatu.😂😂
Łatwiej załatwić całą lokomotywę niż szyny z podkładami i siecią trakcyjną 🤣 Małżonka jak najbardziej podziela pasję, nie ma wyjścia, wszak też jest związana z branżą kolejową ;)
Masa wiedzy nt elektroniki, żeby to wszystko pouzależniać. Zastanawia mnie jak wygląda pozyskiwanie części. Jest z tym sporo zachodu?
Sporo. Jeśli ktoś ma dojście do całej wyciętej kabiny i wszystkie części dostępne, to w zasadzie ma 3/4 prac z głowy. W swoim przypadku musiałem pozyskiwać części z wielu różnych źródeł, wydać masę gotówki by coś czasami zdobyć, stąd to tyle trwa i do dzisiaj nie jest w pełni ukończone.