Bardzo dobry materiał dydaktyczny. Pani w prosty i łopatologiczny sposób tłumaczy jak powstaje ocet. Jest mowa o drożdżach które pracują bez tlenu i które pracują z tlenem, wszystko ładnie wytłumaczone. Przejrzałem dużo filmów o occie i ten jedyny tłumaczy wszystko od A do Z. Materiał może z przed kilku lat ale zasługuje na odświeżenie. Dziś wszyscy robią ocet i nie wiedzą na czym cały proces polega a tutaj jest to wytłumaczone ! Pozdrowienia ze Śląska !
2 года назад+10
Warto mieć cukromierz. Badamy zawartość cukru i ewentualnie dosładzamy do max 25blg. Stąd Pani mówi że jeśli dolewa wodę z cukrem to 250g na litr. Ale uwaga jeśli będzie za słodko fermentacja alkoholowa nie ruszy. Ja przy robieniu octu staram się by sok miał max 20-22blg. Sam filmik bardzo przyjazny i czytelny. Pozdrawiam.
Dziękuję KOCHANA za tą cenną wiedzę, którą się dzielisz:-) Bardo dobrze podana wiedza🙂 Mi wychodzi matka octowa na nastawie z jabłek pokrojonych ze skórką🙂 Dziękuję za Twój przekaz:-) Dobrego dnia. Ela
Wspaniały instruktaż, dziękuję za dużo ciekawostek o których nie wiedziałam pomimo że robię od kilku lat ocet. Zawsze robiłam ocet z krojonych jabłek , w tym roku postawiłam ocet z wyciśniętego soku z dodatkiem pewnej ilości krojonych jabłek. Choć Maja wyciskarka nie oddziela tak dobrze soku od miąższu. Tak na marginesie matka octowa myślę że tworzy się wtedy gdy ocet jest robiony z krojonych owoców, ponieważ zawsze mi się wytwarzała pomimo że robiłam z dodatkiem wody
Gdy pierwsze 2 razy robiłem kombuch-e, zrobiłem z niej ocet (na napój trzyma się krótko, na ocet z kombuchy trzymałem wtedy takdłógo jak normalny ocet😂).
Ja robię octy jabłkowe gdzie kroje jabłka w małe kawałeczki. Matka octowa, też niezawsze sie tworzy ale już nierax ja miałem, więc tak, zapewne to przez to że używasz samych sokow.
Obejrzałem już kilka filmów na temat produkcji octu jabłkowego i podałaś kilka informacji o których nikt nie mówił . Obecnie robię z jabłek i z miodu i coś jest nie tak ocet ma dziwny smak. Mieszałem go tylko w pierwszym tygodniu jak w zaleceniach z jakiegoś filmu z YT. Do słoika wstawiłem szklanki , aby owoce były zanurzone. Fermentacja przebiegała słabo. Minął miesiąc owoce nie opadły, a ocet ma dziwny smak, żałuję teraz ,że nie dałem cukru, bo miód chyba zapobiegł prawidłowej fermentacji . Mam też nastawione wino z dzikiej róży i chyba z tego wina zrobię ocet ( chyba można?) Co do gazy - ona nie jest dobra, muszki owocówki łatwo ją pokonają , lepiej zastosować ściereczki bawełniane lub lniane.
Szkoda, szkoda że tak jest. Jabłka na ocet nie muszą być z własnego ogrodu. Mogą być też że sklepu. Trzeba je tylko bardzo porządnie umyć, bo mogłem być pryskane czymś co zabije bakterie octowe
Dzień dobry, czy po przelaniu octu do butelek, gdy (nie wiedziałem że tak trzeba) zakręciłem butelki, mogę je odkręcić jeszcze, żeby dalej zachodziła fermentacja? Jeśli tak, to czy lekko odkręcone butelki mogą tak stać cały czas, czy po jakimś czasie należy je już dokręcić? Rafał
fermentacja będzie zachodziła dopóki w roztworze będzie cukier lub alkohol. Jeżeli jest tam jeszcze cukier i butelki są zakręcone, to zachodzi fermentacja alkoholowa i musisz je odkręcić, bo zrobisz wino, a w ekstremalnej sytuacji mogą popękać Ci butelki od powstających gazów. Jeżeli w płynie, który zakręciłeś nie ma cukru, natomiast jest alkohol, to też trzeba odkręcić żeby zrobił się ocet (musi być dopływ powietrza). Natomiast jeżeli to się całkowicie przerobiło na ocet i nie ma tam ani cukru, ani alkoholu to może stać zakręcone.
Super esensjonalny ocet jabłkowy robi się bez dodatku wody. 1,Jabłka obiera się ze skórek. 2..Z pozostałości pozyskuje się sok. 3.Sok po sedymentacji łączy się ze skórkami ,dodaje nieco miodu. Są na krzewach jeszcze owoce dzikiej róży,które należy rozdrobnić,tak na grubo i dodać do całości. Po kilku miesiącach-to szef,szefów wszystkich octów..,to spiżarnia pełna witamin😊👍
@@marekk6987Panie Marku wtedy drożdży się w ogóle NIE dodaje? Chciałabym zrobić ocet jabłkowy pierwszy raz i natrafiłam przypadkowo na ten film i te komentarze. Może mi Pan odpowie?
@@krystynakoppel9344 Można wykorzystać dzikie drożdże wegetujące na owocach dzikiej róży lub dodać drożdży szlachetnych dostępnych w handlu. Istotą jednak fermentacji z przeznaczeniem na ocet jest sztuka wytwarzania alkoholu tak do 11-12% Wyższy alkohol nie dopuści do rozwoju bakterii octowych. Tak więc albo używamy drożdży które nisko odfermentowują ,albo dodajemy optymalną ilość cukru lub miodu tak by nawet mocne drożdże odfermentowaly nisko. Można do fermentacji nastawu dodać od razu matkę octową tak by,co drożdże wytworzą alk to bakterie go przetworzą na ocet,lub poczekać do końca fermentacji poczym dodać mat.oct.
@@krystynakoppel9344Nadmienię tylko,jeżeli zdecyduje się pani na zakup drożdży winnych to proszę poszukiwać drożdży które fermentują nawet w niskich temperaturach. Fermentacja w wysokich temperaturach wytwarza sporo aromatów nieprzyjemnych typu aceton. Wolna fermentacja daje piękne aromaty. Wstępnie proszę zafermentować w domu,tak by ruszyła,poczym przenieść do piwnicy. Oczywiście butla podczas fermentacji powinna być zabezpieczona rurką fermentacyjną. Gdy skończy się fermentacja,nastaw przelać do słoja,zaszczepić matką octową i przykryć ściereczką,i pozostawić już w mieszkaniu.Bakterie octowe lubią wys.temp.Po miesiącu-dwóch ocet będzie gotowy. Zbliża się sezon,świetne,zdrowotne octy wychodzą z mixu owocowego:jabłko,gruszka,nieco aronii,czeremchy, dzikiej róży, winogron. Oczywiście jednorodny ocet jabłkowy jest dla osób z problemami cukrzycowymi.
Zrobiłam pierwszy raz ocet jałkowy. Na 1 l wody dodałam 4 łyżki cukru( jabłka pokroiłam łacznie z gniazdkami pestek i skórką) . Jabłka pozbierałam z dziko rasnacej jabłonki . przez trzy tygodnie mieszałam zalane jablka . Nie opadły mi na dno ale uznałam , ze juz pora odlac ocet. po nastepnych 4 tygodniavh zrobiła mi sie matka. odcedziłąm ponownie i przelałam do butelek. Pytanie jak i czy mozna przechowywać matkę? ile powinno sie jej dodawać do nowego nastawienia na ocet? ziekuje za filmik i odpowiedź. Krystyna
Oh, wspaniale ! Zazdroszczę takiego octu ! matkę najlepiej przechowywać zalaną octem. Nie ma chyba reguł ile matki dodawać do nowych nastawów. Czym więcej, tym więcej drożdży i bakterii, więc przyspieszy tworzenie nowego octu.
Ocet jabłkowy mi nie wychodzi z przepisów z neta :( Widzę że dobrze "kombinujesz", to co mówisz ma sens. Spróbuję zrobić ocet z soku z jabłek. Teraz jestem pewny że twój przepis jest pewny na 100 %. Polecam zrobienie mocnego octu z pomidorów. Wychodzi mi tylko ocet z wina wytrawnego, czyli ocet winny z pomidorów i oskoły. Teraz robię z pomidorów, aronii z czeremchą i z samych winogron i biorę się za jabłka :)
@@KosmetykiNaturalneRhea Ten ocet jest bardzo zdrowy, nie wiem tylko czeku 1 litr kosztuje 100 zł, jak jest tak prosty do wykonania. Ja robię go z soku pomidorów koktajlowych (bez dodawania wody), ale każde inne pomidory są tak samo dobre. Najpierw robię wino wytrawne z dodatkiem drożdży winiarskich. Po miesiącu a nawet po dwóch, otwieram dostęp powietrza na kilka godzin co kilka dni i mieszam (natleniam) :) To jest taki mój dziwny sposób na ocet :) Ocet wychodzi bardzo mocny, ma słomkowy kolor a po pewnym czasie robi się ciemno brązowy. Używam go do przetworów i o dziwo np w grzybkach w occie robi się prawie bezbarwny. Ten ocet wyszedł mi niechcący :) miało być wino, ale zbyt często przelewałem go z baniaka do baniaka by usunąć osad zalegający na dnie i dałem zbyt mało cukru i przez to spotkała mnie taka niespodzianka w postaci bardzo dobrego octu. Żaden ocet domowej roboty nie dorównuje mu mocą. Jak mi wychodzi taki ocet to każdemu wyjdzie a Ty jesteś ekspertką w tych sprawach :) Na 10 l soku daję 1-1,5 kg cukru. Co roku wychodzi mi inny, bo daję różną ilość cukru i robię z różnych pomidorów i fermentuje w różnej temperaturze - lubię eksperymentować. :)
@@marekk6987 Wino z czeremchy z aronią i winogronami w smaku jest wyśmienite, zupełnie inne jak z samych winogron, można powiedzieć że smak jest bardziej "rasowy", podobny do lepszych win czerwonych ze sklepu. Trzeba zrobić i spróbować, nie przypomina domowego wina z winogron. To wino robię z samego soku, bez dodatku wody. Daję 2 rodzaje drożdży : Malagę i jakieś inne np. Burgund., kombinuję z różnymi drożdżami, ale zawsze daję Malagę :)
@@jackscott8642 To prawda,wino czeremchowo -winogronowe jest nieporównywalnie,brutalnie smaczne;nie chcę innego,właśnie w tym sezonie wykonałem. ruclips.net/video/W7LQzEQkVWU/видео.html W poprzednim wpisie chodziło mi o to,czy ten ocet ze wspomnianego wina o którym Pan wspominał nie zmienia jakoś niekorzystnie smaku.
Miód będzie problemem, bo miód ma w sobie związki bakteriobójcze i w związku z tym słabo fermentuje. Ale w sumie miody pitne też się robi, więc można i ocet, tylko, że będzie to długo trwać. Koniecznie dodałabym do nastawu drożdży i pożywkę do drożdży, bez tego może być bardzo ciężko. No i też miód po fermentacji czasem zostawia gorzki posmak. Także widzisz, jest wiele problemów. Osobiście postawiłabym na borówkę i zwykły cukier, a miód zawsze możesz dodać do gotowego octu.
Mam pytanie. Ja robie dóżą ilosć na dłóżej (z racji ze tworzenie octu troche trwa). Jak go najlepiej przechowywać?, w okresie Zimy jak i Lata?, chodzi mi o trzymanie już gotowego octu. Moje różnie się zachowują, maja smak octu ale ostatni przykładowo stracil ostrość/kwas, to jest normalne?, coś sie wtedy w nim zmienia?, jest przez to produktem uboższym?, traci na swoich właściwościach i zastosowaniu?. Jak przechowywać w każdych warunkach, bez pasteryzacji a zarazem by ocet octem był w pełni?.
Ja przechowuję normalnie w temperaturze pokojowej w butelce. Ocet nie powinien się zepsuć, on sam się konserwuje. Jedyną opcją jaką widzę, że ocet się zepsuł, to gdy ma mało kwasu octowego. Czyli wtedy, gdy na początku miał mało cukru
@@KosmetykiNaturalneRhea A słoiczki w których trzymasz dłóższy czas zrobiony juz ocet, zakręcasz?, czy dalej odkryty jedynie gazą przykryty?. Hmm, ja daję nie mniej niż 2 łyżki stołowe miodu na 1 litr wody. Cukru to niedaje do octu. A ta utrata ostrosci, to oznaka zepsucia się octu?, jak myślisz?. Smak octu jest i zapach także tylko poprostu brak tej kwasowości/ostrosci. Pisze o occie juz dawno zrobionym i stojącym w zakreconym słoiku nalanym pod szyjkę słoika.
Do octu jabłkowego czy można wykorzystać płatki drożdżowe nieaktywne i stevie w płynie do słodzenia i w jakich proporcjach, np. na 10L. wody, proszę o komentarz.
Nie, nie bardzo. Drożdże muszą być aktywne, żeby zaczęły szybko przerabiać cukier na alkohol. Jeżeli chodzi o stawię, to można ją dodać, tylko, że ona nie przefermentuje na ocet. Czyli ocet będzie mniej kwaśny, bo zrobi się wyłącznie z cukru z jabłek, oraz będzie słodki, bo słodycz ze stewii w nim zostanie.
Czy owoce dzikiej róży kroi pani ? I co z sokiem jabłkowym w jakiej proporcji woda z cukrem + sok ? Matka octowa pięknie pokrywa ocet z kwiatów bzu czarnego ,polecam przepyszny .
Dzikiej róży nie kroję, one i tak popękają. Do soku z jabłek nie daję cukru. Fermentują z tego co mają w sobie. Uwielbiam ocet z kwiatów czarnego bzu :)
Dzien dobry . Dzis zagotowałam i odlałam sok z niedużej ilosci truskawek wcześniej zasypanych cukrem. Nie mam tych drożdży o ktorych Pani mowi. Zastanawiam sie czy nie mogłabym wlac do tego soku , butelkę octu jabłkowego chyba od krnora do tego soku . Czy to by zadziałało aby powstał ocet truskawkowy ? serdecznie pozdrawiam :)
@@KosmetykiNaturalneRhea We wrześniu zrobiłem musztardę na resztkach z malin, jest to smak nie o podrobienia, no i można modyfikować smak wedle uznania. Nie pasteryzowałem i jest ciągle dobra. Mam całkiem sporo imbiru i nie dam rady go przejeść więc na dniach wstawiam ocet :). Ostatnio myślałem aby spróbować zrobić własne mydło i.. W ogóle śmieszna historia ponieważ przez przypadek trafiłem na twój filmik o occie i przy okazji przejrzałem kanał, okazało się że akurat głównie, z tego co zauważyłem, zajmujesz się jego wytwarzaniem... Los potrafi czasami mile zaskoczyć ;)
Zależy od ilości cukru- czym więcej cukru tym więcej %. Nie potrafię powiedzieć jak to zmierzyć.
2 года назад
@@KosmetykiNaturalneRhea mierzy się cukromierzem. Sok nie powinien mieć więcej jak 25 stopni w Skali Ballinga. Cukromierz winiarski kosztuje do max 25PLN. Ja do octu dodaję tyle cukru by było max 20-22blg
@@KosmetykiNaturalneRhea Nie mam własnych doświadczeń w wytwarzaniu octu. Mam za to dużo wina które zamierzam zamienić w ocet. Dlatego zainteresowali mnie profesjonaliści. Więc jestem tu. Czytałem m.in opracowanie Ludwika Pasteura, 30 stopni Celsjusza to optimum. Tu cytat z artykułu Hubert Antolak i Dorota Kręgiel ,,Optymalny wzrost tych bakterii zapewniają środowiska o odczynie kwaśnym, pH wynoszącym 5,0-6,5. Odnotowano jednak przypadki, w których szczepy (AAB - Acetic Acid Bacteria) rosły przy pH 3,0. Optymalna temperatura wzrostu większości szczepów wynosi 25-30oC, natomiast szczepy środowiskowe pozyskane z klimatu tropikalnego charakteryzują się wzrostem w temp. 40oC,,. Zapewnienie parametrów procesu to już nie problem.
Fermentacja winna przebiegać w dość niskich temperaturach ze względu na to,że drożdże wytworzą aceton i inne fuzle,które nadadzą octowi nieprzyjemne posmaki i aromaty.Ja tak miałem.
@@marekk6987 "Fermentacja winna" zapewne miałeś na myśli beztlenową fermentację z udziałem drożdży, jeżeli tak to wyrazy uznania dla bimbrownika. Fermentacja octowa to już proces z udziałem tlenu, wybranych albo przypadkowych szczepów bakteri przetwarzających gotowy już alkohol na ocet a może kwas octowy. Na kanale Rhea dość dawno szukałem odpowiedzi jak z dużej ilości domowego wina, mocne, stare zrobić ocet. Po wielu próbach, mam ocet z tzw. wina (wino było z winogron ale z dodatkiem cukru i wody, dlatego takzwane). Błąd jaki hamował start fermentacji octowej, to duże stężenie alkoholu w tzw. winie. Zaszczepienie żywym winnym octem w stosunku 3/1, wina w pierwszej próbce, następnie w tygodniowych odstępach podwajałem dolewaną ilość wina rozwiązało problem. Podsumowując, wino to zfermentowany sok z winogron a ocet winny to produkt fermentacji octowej takiego wina. Dodatek wody lub i cukru czyni go octo-podobnym. Nie zaprzeczam że jabłkowy ocet winny z obierek jabłek jest ekonomicznym zamiennikiem.
@@bogdanr7056 To prawda. Dopowiem,że ocet jabłkowy nie jest ekonomicznym substytutem dobrego octu winnego,ale jest octem,który jako jedyny ma specyficzne właściwości terapeutyczne. Dość dobrze omówił to dr.Skoczylas i dr.Kulczycki. Ich nagrania dotyczące octu jabłkowego można znaleźć na YT.
Bardzo dobry instruktaż, pierwszy raz wyszedł mi dobry ocet bo zrozumiałam na czym polega proces.
Bardzo dobry materiał dydaktyczny. Pani w prosty i łopatologiczny sposób tłumaczy jak powstaje ocet. Jest mowa o drożdżach które pracują bez tlenu i które pracują z tlenem, wszystko ładnie wytłumaczone. Przejrzałem dużo filmów o occie i ten jedyny tłumaczy wszystko od A do Z. Materiał może z przed kilku lat ale zasługuje na odświeżenie. Dziś wszyscy robią ocet i nie wiedzą na czym cały proces polega a tutaj jest to wytłumaczone ! Pozdrowienia ze Śląska !
Warto mieć cukromierz. Badamy zawartość cukru i ewentualnie dosładzamy do max 25blg. Stąd Pani mówi że jeśli dolewa wodę z cukrem to 250g na litr. Ale uwaga jeśli będzie za słodko fermentacja alkoholowa nie ruszy. Ja przy robieniu octu staram się by sok miał max 20-22blg. Sam filmik bardzo przyjazny i czytelny. Pozdrawiam.
Nareszcie znalazłam rzeczowy, nieprzegadany film na temat octu
Wielkie dzięki za oryginalne podejście i wytłumaczenie robienia octu !
Super wykład, najlepszy w temacie octów. Dziękuję
Dziękuję KOCHANA za tą cenną wiedzę, którą się dzielisz:-) Bardo dobrze podana wiedza🙂
Mi wychodzi matka octowa na nastawie z jabłek pokrojonych ze skórką🙂
Dziękuję za Twój przekaz:-)
Dobrego dnia. Ela
super, wreszcie informacje z wytłumaczeniem ock.
dziękuję!
Wspaniały instruktaż, dziękuję za dużo ciekawostek o których nie wiedziałam pomimo że robię od kilku lat ocet. Zawsze robiłam ocet z krojonych jabłek , w tym roku postawiłam ocet z wyciśniętego soku z dodatkiem pewnej ilości krojonych jabłek. Choć Maja wyciskarka nie oddziela tak dobrze soku od miąższu.
Tak na marginesie matka octowa myślę że tworzy się wtedy gdy ocet jest robiony z krojonych owoców, ponieważ zawsze mi się wytwarzała pomimo że robiłam z dodatkiem wody
Dziekuje Za dokładny przepis Zdrowy. OCET WINNY pozdrawiam serdecznie
Bóg zapłać ❤
Bardzo prosze o pokazanie jak Pani robi " kambuche". dziekuje.
Nowe dośwadczenia , bardzo dziękuję. Powodzenia. Pozdrawiam serdecznie
Rzeczowo i na temat. Dziękuje.
I ja też proszę o przepis na kambuczę i dzięki za filmik 💚.
Kombucha jest mega prosta tylko trzeba mieć grzybek
@@bababa71 niegadaj tyle
Do mieszania można zakręcić słoik i zamieszać po czym odkręcić słoik szybciej i dokładniej się pomiesza .
Gdy pierwsze 2 razy robiłem kombuch-e, zrobiłem z niej ocet (na napój trzyma się krótko, na ocet z kombuchy trzymałem wtedy takdłógo jak normalny ocet😂).
Ja też raz przeciągnąłem temat 🙃
Ja robię octy jabłkowe gdzie kroje jabłka w małe kawałeczki.
Matka octowa, też niezawsze sie tworzy ale już nierax ja miałem, więc tak, zapewne to przez to że używasz samych sokow.
Obejrzałem już kilka filmów na temat produkcji octu jabłkowego i podałaś kilka informacji o których nikt nie mówił . Obecnie robię z jabłek i z miodu i coś jest nie tak ocet ma dziwny smak. Mieszałem go tylko w pierwszym tygodniu jak w zaleceniach z jakiegoś filmu z YT. Do słoika wstawiłem szklanki , aby owoce były zanurzone. Fermentacja przebiegała słabo. Minął miesiąc owoce nie opadły, a ocet ma dziwny smak, żałuję teraz ,że nie dałem cukru, bo miód chyba zapobiegł prawidłowej fermentacji . Mam też nastawione wino z dzikiej róży i chyba z tego wina zrobię ocet ( chyba można?) Co do gazy - ona nie jest dobra, muszki owocówki łatwo ją pokonają , lepiej zastosować ściereczki bawełniane lub lniane.
Tak, to chyba miód wstrzymał fermentację. Jak najbardziej możesz z wina zrobić ocet. Wystarczy zapewnić mu dostęp powietrza.
@@KosmetykiNaturalneRhea Dzięki śliczne.
Jest to jeden z nielicznych sensownych instrukcji jak zrobić ocet.Podobnie wykonuje octy Grzegorz Śleziak,poczym leżakuje je w beczkach dębowych.
Czy można mieszać metalową łyżką? Wszędzie podkreślają że trzeba używać drewnianych lub plastikowych.
No niestety nie ma każdy dostępu do owoców z ogrodu 😢
Filmik super 😊
Szkoda, szkoda że tak jest. Jabłka na ocet nie muszą być z własnego ogrodu. Mogą być też że sklepu. Trzeba je tylko bardzo porządnie umyć, bo mogłem być pryskane czymś co zabije bakterie octowe
poszukaj dzikie jabłonie albo kup ekologiczne
@@iwonna61 to pierwsze na rowerze można czasem spotkać 😊
U mojej mamy zawsze robi się matka octowa na occie jabłkowym.
u mnie też ale na dole
Dzień dobry, czy po przelaniu octu do butelek, gdy (nie wiedziałem że tak trzeba) zakręciłem butelki, mogę je odkręcić jeszcze, żeby dalej zachodziła fermentacja? Jeśli tak, to czy lekko odkręcone butelki mogą tak stać cały czas, czy po jakimś czasie należy je już dokręcić?
Rafał
fermentacja będzie zachodziła dopóki w roztworze będzie cukier lub alkohol. Jeżeli jest tam jeszcze cukier i butelki są zakręcone, to zachodzi fermentacja alkoholowa i musisz je odkręcić, bo zrobisz wino, a w ekstremalnej sytuacji mogą popękać Ci butelki od powstających gazów. Jeżeli w płynie, który zakręciłeś nie ma cukru, natomiast jest alkohol, to też trzeba odkręcić żeby zrobił się ocet (musi być dopływ powietrza). Natomiast jeżeli to się całkowicie przerobiło na ocet i nie ma tam ani cukru, ani alkoholu to może stać zakręcone.
@@KosmetykiNaturalneRhea super, dziękuję za odpowiedź!
@@KosmetykiNaturalneRhea A jak w butelkach jest matka to trzeba ją usunąć ,dopiero zakręcić
Jak zrobić ocet z czystego soku jabłkowego? Trzeba dodać cukier lub miód?
Super esensjonalny ocet jabłkowy robi się bez dodatku wody.
1,Jabłka obiera się ze skórek.
2..Z pozostałości pozyskuje się sok.
3.Sok po sedymentacji łączy się ze skórkami ,dodaje nieco miodu.
Są na krzewach jeszcze owoce dzikiej róży,które należy rozdrobnić,tak na grubo i dodać do całości.
Po kilku miesiącach-to szef,szefów wszystkich octów..,to spiżarnia pełna witamin😊👍
@@marekk6987Panie Marku wtedy drożdży się w ogóle NIE dodaje? Chciałabym zrobić ocet jabłkowy pierwszy raz i natrafiłam przypadkowo na ten film i te komentarze. Może mi Pan odpowie?
@@krystynakoppel9344 Można wykorzystać dzikie drożdże wegetujące na owocach dzikiej róży lub dodać drożdży szlachetnych dostępnych w handlu.
Istotą jednak fermentacji z przeznaczeniem na ocet jest sztuka wytwarzania alkoholu tak do 11-12%
Wyższy alkohol nie dopuści do rozwoju bakterii octowych.
Tak więc albo używamy drożdży które nisko odfermentowują ,albo dodajemy optymalną ilość cukru lub miodu tak by nawet mocne drożdże odfermentowaly nisko.
Można do fermentacji nastawu dodać od razu matkę octową tak by,co drożdże wytworzą alk to bakterie go przetworzą na ocet,lub poczekać do końca fermentacji poczym dodać mat.oct.
@@krystynakoppel9344Nadmienię tylko,jeżeli zdecyduje się pani na zakup drożdży winnych to proszę poszukiwać drożdży które fermentują nawet w niskich temperaturach.
Fermentacja w wysokich temperaturach wytwarza sporo aromatów nieprzyjemnych typu aceton.
Wolna fermentacja daje piękne aromaty.
Wstępnie proszę zafermentować w domu,tak by ruszyła,poczym przenieść do piwnicy.
Oczywiście butla podczas fermentacji powinna być zabezpieczona rurką fermentacyjną.
Gdy skończy się fermentacja,nastaw przelać do słoja,zaszczepić matką octową i przykryć ściereczką,i pozostawić już w mieszkaniu.Bakterie octowe lubią wys.temp.Po miesiącu-dwóch ocet będzie gotowy.
Zbliża się sezon,świetne,zdrowotne octy wychodzą z mixu owocowego:jabłko,gruszka,nieco aronii,czeremchy, dzikiej róży, winogron.
Oczywiście jednorodny ocet jabłkowy jest dla osób z problemami cukrzycowymi.
@@krystynakoppel9344
Tak zrobiłem ocet balsamiczny:
ruclips.net/video/nqP1YD2AgTQ/видео.html
Zrobiłam pierwszy raz ocet jałkowy. Na 1 l wody dodałam 4 łyżki cukru( jabłka pokroiłam łacznie z gniazdkami pestek i skórką) . Jabłka pozbierałam z dziko rasnacej jabłonki . przez trzy tygodnie mieszałam zalane jablka . Nie opadły mi na dno ale uznałam , ze juz pora odlac ocet. po nastepnych 4 tygodniavh zrobiła mi sie matka. odcedziłąm ponownie i przelałam do butelek. Pytanie jak i czy mozna przechowywać matkę? ile powinno sie jej dodawać do nowego nastawienia na ocet? ziekuje za filmik i odpowiedź. Krystyna
Oh, wspaniale ! Zazdroszczę takiego octu ! matkę najlepiej przechowywać zalaną octem. Nie ma chyba reguł ile matki dodawać do nowych nastawów. Czym więcej, tym więcej drożdży i bakterii, więc przyspieszy tworzenie nowego octu.
Matke octowa nalezy przechowywac w LODOWCE !!! w sloiku najlepiej w occie!
Bardzo proszę o odpowiedź czy drożdże piwne ale instant będą się nadawać do tego nastawy octu ?
Tak, nadają się jak najbardziej
Ocet jabłkowy mi nie wychodzi z przepisów z neta :( Widzę że dobrze "kombinujesz", to co mówisz ma sens. Spróbuję zrobić ocet z soku z jabłek. Teraz jestem pewny że twój przepis jest pewny na 100 %. Polecam zrobienie mocnego octu z pomidorów. Wychodzi mi tylko ocet z wina wytrawnego, czyli ocet winny z pomidorów i oskoły. Teraz robię z pomidorów, aronii z czeremchą i z samych winogron i biorę się za jabłka :)
O wow, nie wpadłam na pomysł octu z pomidorów ! Ale już zabieram się za robotę, na pewno jest pyszny !
@@KosmetykiNaturalneRhea Ten ocet jest bardzo zdrowy, nie wiem tylko czeku 1 litr kosztuje 100 zł, jak jest tak prosty do wykonania. Ja robię go z soku pomidorów koktajlowych (bez dodawania wody), ale każde inne pomidory są tak samo dobre. Najpierw robię wino wytrawne z dodatkiem drożdży winiarskich. Po miesiącu a nawet po dwóch, otwieram dostęp powietrza na kilka godzin co kilka dni i mieszam (natleniam) :) To jest taki mój dziwny sposób na ocet :) Ocet wychodzi bardzo mocny, ma słomkowy kolor a po pewnym czasie robi się ciemno brązowy. Używam go do przetworów i o dziwo np w grzybkach w occie robi się prawie bezbarwny. Ten ocet wyszedł mi niechcący :) miało być wino, ale zbyt często przelewałem go z baniaka do baniaka by usunąć osad zalegający na dnie i dałem zbyt mało cukru i przez to spotkała mnie taka niespodzianka w postaci bardzo dobrego octu. Żaden ocet domowej roboty nie dorównuje mu mocą. Jak mi wychodzi taki ocet to każdemu wyjdzie a Ty jesteś ekspertką w tych sprawach :) Na 10 l soku daję 1-1,5 kg cukru. Co roku wychodzi mi inny, bo daję różną ilość cukru i robię z różnych pomidorów i fermentuje w różnej temperaturze - lubię eksperymentować. :)
@@jackscott8642 A to ciekawe,ocet z aronii i czeremchy,mam wino.
Jak smakuje?
Podobnie jak wino?
@@marekk6987 Wino z czeremchy z aronią i winogronami w smaku jest wyśmienite, zupełnie inne jak z samych winogron, można powiedzieć że smak jest bardziej "rasowy", podobny do lepszych win czerwonych ze sklepu. Trzeba zrobić i spróbować, nie przypomina domowego wina z winogron. To wino robię z samego soku, bez dodatku wody. Daję 2 rodzaje drożdży : Malagę i jakieś inne np. Burgund., kombinuję z różnymi drożdżami, ale zawsze daję Malagę :)
@@jackscott8642 To prawda,wino czeremchowo -winogronowe jest nieporównywalnie,brutalnie smaczne;nie chcę innego,właśnie w tym sezonie wykonałem.
ruclips.net/video/W7LQzEQkVWU/видео.html
W poprzednim wpisie chodziło mi o to,czy ten ocet ze wspomnianego wina o którym Pan wspominał nie zmienia jakoś niekorzystnie smaku.
Witam a czy z borówki czerwonej można zrobić ocet i na miodzi
Miód będzie problemem, bo miód ma w sobie związki bakteriobójcze i w związku z tym słabo fermentuje. Ale w sumie miody pitne też się robi, więc można i ocet, tylko, że będzie to długo trwać. Koniecznie dodałabym do nastawu drożdży i pożywkę do drożdży, bez tego może być bardzo ciężko. No i też miód po fermentacji czasem zostawia gorzki posmak. Także widzisz, jest wiele problemów. Osobiście postawiłabym na borówkę i zwykły cukier, a miód zawsze możesz dodać do gotowego octu.
Moge jablka zalac sokiem z pomaranczy lub innych owocow i dodac matke octowa?
Tak jasne, można robić ocet z czegokolwiek, tylko żeby był tam cukier
Mam pytanie.
Ja robie dóżą ilosć na dłóżej (z racji ze tworzenie octu troche trwa).
Jak go najlepiej przechowywać?, w okresie Zimy jak i Lata?, chodzi mi o trzymanie już gotowego octu.
Moje różnie się zachowują, maja smak octu ale ostatni przykładowo stracil ostrość/kwas, to jest normalne?, coś sie wtedy w nim zmienia?, jest przez to produktem uboższym?, traci na swoich właściwościach i zastosowaniu?.
Jak przechowywać w każdych warunkach, bez pasteryzacji a zarazem by ocet octem był w pełni?.
Ja przechowuję normalnie w temperaturze pokojowej w butelce. Ocet nie powinien się zepsuć, on sam się konserwuje. Jedyną opcją jaką widzę, że ocet się zepsuł, to gdy ma mało kwasu octowego. Czyli wtedy, gdy na początku miał mało cukru
@@KosmetykiNaturalneRhea
A słoiczki w których trzymasz dłóższy czas zrobiony juz ocet, zakręcasz?, czy dalej odkryty jedynie gazą przykryty?.
Hmm, ja daję nie mniej niż 2 łyżki stołowe miodu na 1 litr wody.
Cukru to niedaje do octu.
A ta utrata ostrosci, to oznaka zepsucia się octu?, jak myślisz?.
Smak octu jest i zapach także tylko poprostu brak tej kwasowości/ostrosci. Pisze o occie juz dawno zrobionym i stojącym w zakreconym słoiku nalanym pod szyjkę słoika.
❤
@@kitsu8379 Też tak mam i też nie wiem dlaczego. 4 łyzki cukru na litr wody dawałam
Do octu jabłkowego czy można wykorzystać płatki drożdżowe nieaktywne i stevie w płynie do słodzenia i w jakich proporcjach, np. na 10L. wody, proszę o komentarz.
Nie, nie bardzo. Drożdże muszą być aktywne, żeby zaczęły szybko przerabiać cukier na alkohol. Jeżeli chodzi o stawię, to można ją dodać, tylko, że ona nie przefermentuje na ocet. Czyli ocet będzie mniej kwaśny, bo zrobi się wyłącznie z cukru z jabłek, oraz będzie słodki, bo słodycz ze stewii w nim zostanie.
@@KosmetykiNaturalneRhea 👍
Czy owoce dzikiej róży kroi pani ? I co z sokiem jabłkowym w jakiej proporcji woda z cukrem + sok ? Matka octowa pięknie pokrywa ocet z kwiatów bzu czarnego ,polecam przepyszny .
Dzikiej róży nie kroję, one i tak popękają. Do soku z jabłek nie daję cukru. Fermentują z tego co mają w sobie. Uwielbiam ocet z kwiatów czarnego bzu :)
Dzien dobry . Dzis zagotowałam i odlałam sok z niedużej ilosci truskawek wcześniej zasypanych cukrem. Nie mam tych drożdży o ktorych Pani mowi. Zastanawiam sie czy nie mogłabym wlac do tego soku , butelkę octu jabłkowego chyba od krnora do tego soku . Czy to by zadziałało aby powstał ocet truskawkowy ? serdecznie pozdrawiam :)
Jeżeli to będzie ocet niepasteryzowany to zadziała. Zadziała też bez drożdży, ale trzeba dużo mieszać żeby nie spleśniało
😊👍
resztki można wykorzystać do zrobienia musztardy
napisz jak, proooooszę
@@KosmetykiNaturalneRhea Proooooszę bardzo ruclips.net/video/GlYeixy9G9I/видео.html
@@Preparat1 super, dzięki :) Na święta będę miała domową musztardę na moim occie. Mniam !
@@KosmetykiNaturalneRhea We wrześniu zrobiłem musztardę na resztkach z malin, jest to smak nie o podrobienia, no i można modyfikować smak wedle uznania. Nie pasteryzowałem i jest ciągle dobra. Mam całkiem sporo imbiru i nie dam rady go przejeść więc na dniach wstawiam ocet :). Ostatnio myślałem aby spróbować zrobić własne mydło i.. W ogóle śmieszna historia ponieważ przez przypadek trafiłem na twój filmik o occie i przy okazji przejrzałem kanał, okazało się że akurat głównie, z tego co zauważyłem, zajmujesz się jego wytwarzaniem... Los potrafi czasami mile zaskoczyć ;)
Czy z grzybów można robić octy ?
Nie próbowałam, pewnie można po dodaniu cukru. Tylko grzybki trzeba wybrać odpowiednie 😁
@@KosmetykiNaturalneRhea 😉
@@KosmetykiNaturalneRhea 🤣🤣🤣🤣🤣 bardzo odpowiednie
Czemu mój ocet po tygodniu się ciągnie jak kisiel ?
Jest zarażony bakteriami niestety
Czy jest do wyrzucenia?
@@KosmetykiNaturalneRhea
@@hannaklamrowska7016 niestety tak
Ile % ma taki ocet ?
Zależy od ilości cukru- czym więcej cukru tym więcej %. Nie potrafię powiedzieć jak to zmierzyć.
@@KosmetykiNaturalneRhea mierzy się cukromierzem. Sok nie powinien mieć więcej jak 25 stopni w Skali Ballinga. Cukromierz winiarski kosztuje do max 25PLN. Ja do octu dodaję tyle cukru by było max 20-22blg
@ super, dzięki za poradę :)
Wyczerpujący opis. Włosi w swoich filmach o wytwarzaniu octu, zwracają uwagę na temperaturę fermentacji octowej tj.29^C.
O kurcze, bardzo wysoko. W Polsce to trudne do utrzymania przez dłuższy czas.
@@KosmetykiNaturalneRhea Nie mam własnych doświadczeń w wytwarzaniu octu. Mam za to dużo wina które zamierzam zamienić w ocet. Dlatego zainteresowali mnie profesjonaliści. Więc jestem tu. Czytałem m.in opracowanie Ludwika Pasteura, 30 stopni Celsjusza to optimum.
Tu cytat z artykułu Hubert Antolak i Dorota Kręgiel ,,Optymalny wzrost tych bakterii zapewniają środowiska o odczynie kwaśnym, pH wynoszącym 5,0-6,5. Odnotowano jednak przypadki, w których szczepy (AAB - Acetic Acid Bacteria) rosły przy pH 3,0. Optymalna temperatura wzrostu większości szczepów wynosi 25-30oC, natomiast szczepy środowiskowe pozyskane z klimatu tropikalnego charakteryzują się wzrostem w temp. 40oC,,. Zapewnienie parametrów procesu to już nie problem.
Fermentacja winna przebiegać w dość niskich temperaturach ze względu na to,że drożdże wytworzą aceton i inne fuzle,które nadadzą octowi nieprzyjemne posmaki i aromaty.Ja tak miałem.
@@marekk6987 "Fermentacja winna" zapewne miałeś na myśli beztlenową fermentację z udziałem drożdży, jeżeli tak to wyrazy uznania dla bimbrownika. Fermentacja octowa to już proces z udziałem tlenu, wybranych albo przypadkowych szczepów bakteri przetwarzających gotowy już alkohol na ocet a może kwas octowy.
Na kanale Rhea dość dawno szukałem odpowiedzi jak z dużej ilości domowego wina, mocne, stare zrobić ocet.
Po wielu próbach, mam ocet z tzw. wina (wino było z winogron ale z dodatkiem cukru i wody, dlatego takzwane). Błąd jaki hamował start fermentacji octowej, to duże stężenie alkoholu w tzw. winie. Zaszczepienie żywym winnym octem w stosunku 3/1, wina w pierwszej próbce, następnie w tygodniowych odstępach podwajałem dolewaną ilość wina rozwiązało problem.
Podsumowując, wino to zfermentowany sok z winogron a ocet winny to produkt fermentacji octowej takiego wina. Dodatek wody lub i cukru czyni go octo-podobnym.
Nie zaprzeczam że jabłkowy ocet winny z obierek jabłek jest ekonomicznym zamiennikiem.
@@bogdanr7056
To prawda.
Dopowiem,że ocet jabłkowy nie jest ekonomicznym substytutem dobrego octu winnego,ale jest octem,który jako jedyny ma specyficzne właściwości terapeutyczne.
Dość dobrze omówił to dr.Skoczylas i dr.Kulczycki.
Ich nagrania dotyczące octu jabłkowego można znaleźć na YT.
Naturalnie zebrane jabłka mają na sobie drożdże . Ja dodaję naturalny miód zamiast cukru ponieważ to ma być zdrowe .
👍👍👍🌹
Robilam ocet Jablkowy Ale niedokladnie
To można było w 2 minuty powiedzieć. Ile można pierd olić?
Za dużo cukru może pracować 2 lata .
Łyżka powinna być drewniana,wyparzana
Tak i mieszanie tylko w prawą stronę, przy świetle księżyca w nowiu
Ooooo! Przepraszam !
Pywo to nie je alkohol !!!