Лавро Нечипоренко, твір 33-й рік (скорочено), розділ 1
HTML-код
- Опубликовано: 15 ноя 2024
- Твір Лавра Нечипоренка “33-й рік” (скорочено)
23 листопада 2020 року до Національного музею Голодомору-геноциду було передано спогади Лавра Нечипоренка «33-й рік» про Голодомор 1932-1933 років, які довгий час зберігалися в домашньому архіві сім'ї поета-дисидента Івана Коваленка.
Свої спогади про Голодомор Лавро Нечипоренко, учитель фізики з Боярки, записав у простому шкільному зошиті на 96 сторінок ще у 60-х роках. Він передав цей зошит своєму колезі, учителю іноземних мов, поету Івану Коваленку. Син Лавра Нечипоренка Олександр припускає, що Коваленко мав відредагувати та набрати цей твір на друкарській машинці для подальшого розповсюдження.
Іван Коваленко вів системну роботу із розповсюдження і виготовлення самвидаву. З 1961 року за ним було встановлено нагляд КДБ. У 1968 році Коваленко публічно засудив вторгнення військ СРСР та країн Варшавського договору до Чехословаччини. З 1969 р. щодо поета провадилася оперативна розробка №30 «Поліглот», що свідчить про масштаб його антирадянської діяльності. У 1972 році його заарештували, а всі рукописні та машинописні матеріали вилучили під час обшуку й долучили до справи.
Ось так до архіву КДБ, а згодом СБУ потрапив твір Лавра Нечипоренка «33-й рік». Це не просто спогади, а художній автобіографічний роман. Як згадує донька Івана Коваленка Марія, Лавро Лаврович дуже сумував, що ця його праця згинула, як тоді здавалося, назавжди.
Іван Коваленко був засуджений до 5 років суворого режиму, які він відбув на Уралі в Пермському таборі №35. Повернувся він у 1977 році до рідної Боярки. Цього ж року помер Лавро Нечипоренко, так і не дізнавшись про долю рукопису.
У 1996 році Івану Коваленку повернули матеріали, долучені до справи. Було повернуто багато його віршів, які згодом увійшли до повної збірки його творів «Перлини». Серед матеріалів був і «33-й рік». До 2020 року зошит зберігався в архіві сім’ї Коваленко.
23 листопада 2020 року донька поета-дисидента Івана Коваленка Марія передала рукопис синові Лавра Нечипоренка Олександру. А той своєю чергою передав унікальний експонат до Національного музею Голодомору-геноциду.
Пропонуємо вашій увазі фрагменти з твору Лавра Нечипоренка «33-й рік».
Підготувала текст для начитування та змонтувала відео Галина Голубєва
Начитала Тетяна Асєєва