Листи Джеррі Бермана
HTML-код
- Опубликовано: 15 ноя 2024
- Листи Джеррі Бермана
У 1928 році СССР перейшов до форсованої індустріалізації шляхом примусу та терору. Метою було, насамперед, будівництво підприємств важкої промисловості та оборонно-військового комплексу. Обладнання для новозбудованих заводів закуповували за кордоном, бо власного в СССР не виробляли. На таких верстатах могли працювати лише кваліфіковані робітники, техніки, інженери. Саме тому на початку 30-х років починають масово запрошувати іноземних фахівців, які мали налагодити виробництво та передати працівникам на місцях навички роботи з новим обладнанням.
Одним з таких іноземців був молодий інженер-будівельних з Південної Африки Джеррі Берман, який у 1932 році в пошуках роботи приїхав до Радянського Союзу. Це був період, коли Західну Європу та США накрила Велика депресія, багато людей втрачають роботу, а підприємства розорюються.
Джеррі Берман в УССР
Джеррі, керуючи командою робітників, взявся за великий проєкт в Україні - будівництво мосту в Станиці Луганській. Умови роботи були жалюгідні. Берман як керівник болісно реагував на ситуацію з харчуванням підлеглих, намагався вибити якнайбільше хлібних карток для своїх працівників і їхніх родин. Інколи це вдавалося.
Свої переживання Джеррі описував у листах до рідних і друзів. Часом, щоб не повідомляти про одне і те саме кількома листами, він писав своєму братові Ізраелю до Цаніна (Південно-африканська республіка), а той передруковував рукописні листи Джеррі на машинці і розсилав їх решті братів та сестер (Аарону, Белі, Лейві). Серед кореспондентів Джеррі був його друг по Кейптаунському університету Майер Фортес з Лондону.
У 2016 році Елісон Маршал, онука Майера Фортеса, знайшла близько 70 старих листів на горищі будинку в Манчестері. Близько двох років Елісон разом із Пітером Берманом (сином Джеррі) присвятила пошукам інформації про походження листів, встановленню хронології та історії листування, реконструкції біографії автора. У 2021 році ці листи були передані до фондів Музею Голодомору. Усі листи перекладені українською та разом з оригіналами розміщені на сайті музею у розділі Голодомор та підрозділі Архів.
Пропонуємо вашій увазі обрані фрагменти з листів Джеррі Бермана