Grzech główny akumulatorowca.
HTML-код
- Опубликовано: 18 ноя 2024
- W pierwszej kolejności muszę przyznać, że tytuł filmu jest kierowany głównie do tego, jak do tej pory podchodziłem do sytuacji w której, napięcie docierające do akumulatora instalacji dobrze obciążonej w samochodzie było zbyt niskie. Po stwierdzeniu zbyt niskiego napięcia, klientom firmy Świat Akumulatorów zalecaliśmy wizytę u elektryka samochodowego, podczas gdy wystarczyłoby dokonać jeszcze dwóch pomiarów aby zdiagnozować problem, który może być błachy.
W tym odcinku wspólnie z Tytusem pokażę Wam jak diagnozować napięcie wychodzące z alternatora, spadek napięcia na przewodzie prądowym i spadek napięcia na przewodach masowych.
Zapraszam i pozdrawiam
Robert Mazurek
@mrAkumulator
Wsparcie dla @mrAkumulator: patronite.pl/m...
Świat Akumulatorów
Szczecin ul. Gryfińska 106 609-302-803 Mieszko
Szczecin ul. Santocka 42 609-309-969 Waldek
Mobilny Serwis Akumulatorów 505-135-136 Marcin
Sklep internetowy: www.e-moto.pl/
Sklep Internetowy: sklep.akubiz.biz/
Instagram: / mrakumulator
Facebook: / mrakumulator
#ŚwiatAkumulatorów #JakZmierzyć #ŚwiatAkumulatorów
Spore różnice, nigdy się nie zastanawiałem nad kablem + z altka. Pouczający materiał!
Sławku, przyznam, że ja też nie myślałem o tych prostych sprawach wcześnie. Dzięki Tytusowi kilka nowych spraw się douczyłem.
A może przed wymianą kabla należało by sprawdzić i oczyścić styki. Wydaje mi się, że w starszym samochodzie właśnie tam będzie problem.
@@slawekslawek9152 czasem styki ale często już wtedy przewody są głęboko przegrzane i tak czy siak trzeba wymieniać ;)
@@mrakumulator-tytus9644 Powiem ci ze to bardzo ułatwia sprawe w sprawdzenia samego alternatora ,i nie tylko 14, bez obciazenia a 13.8 z obciazeniem jak daje to tez mozna pomyslec o regeranacji go no i w tym przypadku kable
Porządna porcja wiedzy 👍już wiem gdzie szukać,jeszcze muszę kupić multimetr i będę wiedział gdzie go boli🤒💉
Kolejny temat o którym nie było mi nic wiadomo. Duża pomoc, bo samemu można to sobie zrobić. Wielkie dzięki i pozdrowienia:)
Dzięki, cieszę się, że pomogłem / Tytus
Dzięki za fajny bardzo pouczający filmik może niektórzy wiedzą,ale gdy pojechałem do warsztatu w celu sprawdzenia sprawności ładowania akumulatora okazało się że gościu zmierzył napięcie na klemach akumulatora i stwierdził że trochę za niskie i trzeba wymienić alternator , wymieniłem na nowy i nadal prawie to samo wówczas wziąłem zmierzyłem napięcie na alternatorze i wiedziałem wszystko przewód do witamy.To jest tak proste wielu ludziom zaoszczędzi dużo pieniędzy.Pozdrawiam.
Prosty, a jak użyteczny sposób na sprawdzenie kilku kluczowych parametrów układ ładowania, dziękuję bardzo za ten materiał.
Dzięki, przyznam, że dużo się nauczyłem na przy jego kręceniu.
Giuseppe Busso
A co z Panem Andrzejem?
@@glod8676 takie moje "jeszcze" nie spełnione marzenie.
Prowadzi swój kanał "Andrzej po godzinach"
Nie trzeba od razu wymieniać kabla wystarczy nie raz przeczyścić punkty styku kabla
Właśnie o tym zapomnieliśmy wspomnieć. Dzięki / r
@@mrAkumulator sąsiad tak miał że było różnicy dokładnie 2v a co ciekawe nic się nie smażyli na styku kabla zb alternatorem
Bardzo słuszna uwaga, właśnie od tego trzeba zacząć...!
@@mrAkumulator W mojej praktyce problem często także był w końcówkach kabla a właściwie w zaprasowaniu kabla ,po zdemontowaniu końcówek i założeniu nowych problem spadku napięcia znikał .
W swoim starym ciągniku ursus c360 to był właśnie najczęstrzy problem. Trzeba było zdjąć klemę, wyczyścić ją i słupek. Po ponownym skręceniu zazwyczaj odpalał od "strzała". W samochodach jest to żadszy problem, ale też się może zdażyć.
Konkretny film, konkretne porady. Jasno i zrozumiale. Super material. Dziekowac.
Przypadkiem trafiłem na wasze materiały... I powiem szczerze, że wydają mi się bardzo merytoryczne i bardzo przydatne. Na pewno będę zaglądał tutaj szukając informacji różnych bądź ciekawostek.
Niezły odcinek. Dużo ważnych spraw. No i można sprawdzić to nawet laikowi. Dzięki wielkie 💪💪💪
To fakt.
Kupowałem nieraz akumlator w różnych punktach i zawsze prosiłem o sprawdzenie ładowania i ogólnie podstawowy przegląd za pomocą przyrządów czy wszystko jest w porządku z samochodem i instalacją, i nigdy mi w taki sposób nie sprawdzali najczęściej aku padnięty do wymiany.
Już wiem dlaczego nigdzie nie robią takich prostych pomiarów,
Bo lepiej dla nich jak za 3-4lata przyjadę po kolejny aku niż jakbym miał to zrobić np. Po 5-6latach. To jest zysk dla nich.
Takie filmiki oglądałem jakiś czas temu i u siebie też zdiagnozowalem podobny problem i ogarnięciu tego problemu nie mam problemu z nie doladowanym aku czy problemem z odpaleniem auta.
I zamiast wymieniać aku co 3-4lata zainwestowałem trochę kasy w podstawowe narzędzia do diagnostyki i regeneracji instalacji i sobie sam kontroluje co jakiś czas temat.
Dziękuję i pozdrawiam wszystkie osoby uswiadamiajace użytkowników i majsterkowiczów jak coś zrobić i nie przeplacic bez potrzeby.
Pozdro dla Roberta i Tytusa 😀😀😀
@@emil3077 i tu się zgodzę. Cieszę się, że dzielą się z nami ta wiedzą. Ja już nie raz uchronilem swój portfel, dzięki takim filmom. Pozdrawiam.
Proszę o więcej takich porad. Bardzo dobry film. Pozdrawiam
Dzięki. Ten kierunek to nasz priorytet. / r
Dzięki - staramy się ;)
I to jest super film. Konkret. Jasno, czytelnie i praktycznie. 👍😀
Bardzo się cieszę, będzie więcej. :) / Tytus
Doskonały materiał, dziękuję i pozdrawiam
Bardzo dobry materiał. Skorodowane połączenia elektryczne w samochodach zwłaszcza wiekowych to jak widać duży problem.
Mieliśmy wczoraj taką Auris, że nie szło nic a nic przez korozję pomierzyć, ale po oczyszczeniu już poszło.
Szkoda że nie ma Pana Andrzeja 😭Brakuje mi jego charyzmy i poczucia humoru.
No wlasnie gdzie jest ANDRZEJ ?
CZY coś mnie OMINĘŁO?!
Jedyną pewną w życiu jest zmiana. Trzeba się do tego przyzwyczaić. Jest dobrze a będzie lepiej i dla Andrzeja i mnie. / robert
@@mrAkumulator Ciezko jest sie odzwyczaic od czegos dobrego
I bardzo dobrze zaniżał tematyczność kanału.
Sam wieloktornie zracałem mu uwagę na bzdury jakie opowiadał.
A jak wzioł się z fotowoltaikę to już totalna żenada jakie głupoty opowiadał, sam montuję od 12 lat PV wyszkoliłem dziesiątki fachowych instalatorów a amator chciał dorównać praktykowi, żenada !!!!
@@mirekk1775 Twoj komentarz to zenada .
Świetny i bardzo pomocny film. Dzięki!
Film pomocny. Dobra wiedza. Delikatnie chaotyczny w rozmówie z ekspertem. Pozdrawiam
Dotrzemy się, dzięki za wskazówkę. r
@@mrAkumulator I tak trzymać :)
Prawda - ale dzięki za komentarz ;)
Rozmowa z ekspertem rzeczowa, zwięzła i na temat, bez filozofowania. Jako amator ogarniam temat, i może dlatego ten styl rozmowy mi nie przeszkadza, a wręcz jest pożądany
Super 👍 Warto oglądać i się uczyć od Was. Pozdrawiam
Super materiał, Dziękuję!
Swego czasu przez prawie tydzień serwis nie mógł znaleźć przyczyny wadliwej pracy silnika, benzyniaka, chodził ale nie tak jak trzeba. Wszystko już chcieli zmieniać, nawet katalizator, w końcu wpadli na pomysł żeby sprawdzić masę... , gruba taśma podpięta pod karoserię. Nie było dobrego kontaktu. Silnik po oczyszczeniu styku ożył. Dzięki za informacje!
Kolejna niezbędna wiedza "wchłonięta". Dzięki i pozdrowienia dla Roberta i Tytusa.
Dziękujemy :)
Bardzo fajnie i przejrzyście wyjaśniony sposób sprawdzenia spadku napięcia na przewodzie ładowania i masie. Czasem nie jest konieczna wymiany przewodu, a oczyszczenie oczka lub ponowne zakucie przewodu. Ewentuanie wymiana klemy zalewanej na zwykłą przykręcaną. Mając multimetr z cęgowym amperomierzem, można się pokusić o pomiar prądu jaki daje alternator.
Bardzo rzeczowy odcinek. Mało lania wody, same konkrety. BRAWO
Staramy się lać jak najmniej.
@@mrAkumulator mam pomysł na jeden z odcinków. O kompensacji temperaturowej napięcia regulatora alternatora. Dosyć sporo pojazdów posiada takie coś. Warto było by o tym wspomnieć, ponieważ nieznajomość funkcjonowania takiego regulatora może spowodować błędnie postawioną diagnozę, np wymiana alteranatora, podczas kiedy układ działa poprawnie.
Dzięki za komentarz, bardzo się cieszę :)
@@szymonsaj postaramy się poruszyć ten temat w przyszłych odcinkach ;)
@@mrakumulator-tytus9644 Dzięki Tytus. Mi ostatnio mechanik chciał oddać do regeneracji alternator, ponieważ na aku miałem 13,9V. Tylko nie uwględnił że był upał 30 stopni i auto pracowało od ponad godziny na klimie. Mówi ze musi być 14,2V, a najlepiej 14,4V. Biorę książkę z poradnikiem użytkownika, (Golf 4 TDI) i jak byk pisze: "W zależności od temperatury akumulatora i otoczenia regulator utrzymuje wartość napięcia w przedziale 13,8V do 14,5V" Sprawdzilem, na zimnym silniku przy temperaturze otoczenia 15 stopni napięcie 14,3V, przy mocno rozgrzanym silniku 13,9V, po kilku minutach delikatnej jazdy po mocnym rozgrzaniu silnika napiecie wynosilo 14,1V. Czy naprawdę na wszystkim trzeba się znać, a jak nie to dowiadywać? Na każdym kroku tylko wyciąganie kasy od naiwnych. Potem okazało by się że napięcia były by takie same i mechanik pewnie by stwierdził: te auta tak mają...
Panowie ratujecie tyłki, uświadamiacie głowy. Czapki z głów
Super. Dzięki za przekazanie wiedzy 👍
Temat znany od wieków w kręgach car audio
To już wiem gdzie podjechać na następne lekcje :)
Do Tytusa ;)
To Tytus dojeżdża ostatnio ;) / r
Sam bym podskoczył tam do Was, ale z Katowic kawał drogi. Ale planuje już jakiś wakacyjny epizod w Szczecinie :)
Dokładnie ;)
super program, naprawdę wielkie dzięki
Bardzo pomocny film !
Dla nas także.
Dzięki, cieszę się :)
Jak zwykle super odcinek. Sprawdze w mojej aż grze g 2005 dostęp b. Trudny i wykorzystam krokodyle. Dla mnie nic nowego oprócz ze maks 0.2V dopuszczalny spadek. Pozdrawiam. Krzysztof M
Świetnie 👍 Firma się rozwija. Jeszcze bardziej kompleksowa obsługa...
Zmiany zawsze wychodzą na dobre.
Bardzo ciekawe informacje. Czasem wracam do tego filmu.
Pozdrawiam.
Super Robercie że chce Ci się kompleksowo zająć klientem!!! Bo nie dla każdego jest to takie oczywiste, że dobre podejście do klienta to gwarancja sukcesu no i oczywiście miłej współpracy na dalsze lata :-) Pozdrawiam
Dzięki, ale też ważne jest że są nauczyciele, którzy mają do mnie cierpliwość ;)
Świetny materiał!
Dziękuję Jarek, milo Cię "czytać "
I super! Temat znany, ale na codzień zapominany tym bardziej, że coraz więcej aut ma akumulator z tyłu, a alternator z trudnym dostępem co skutecznie utrudnia takie pomiary 😜
Super. Polecam również kanał Łukasz czyli AmatorKombinator ;) ruclips.net/channel/UCkSK06fkkgthrpxPViBS4pQ
Bardzo dobry film. Zabieram do ulubionych.
Dzięki
"Nie przekraczać napięcia ładowania 14,4v" - na multimetrze 14,56v :] Niestety ten akumulator chyba nie nadaje się do instalacji inteligentnego ładowania - sterownik myśli, że akumulator jest niedoładowany i ładuje maksymalnym napięciem. Zwykle takie zachowanie dotyczy zużytych akumulatorów.
Jeden z lepszych filmów- taki praktyczny.
Dziękuję :)
Bardzo ciekawy film.
Dzięki, bardzo się cieszę :)
I jeszcze jedna sprawa, o której myślę, że kiedy mamy spadki na kablu + czy - to zamiast je wymieniać to może na początek warto tylko poodkręcać przeczyścić i podokęcać styki i to rozwiąże nasze problemy.
Bywa czasem że się masy luzują albo urywają . Pamiętajmy że silnik drga względem karoserii i po latach może to oberwać połączenia . Miałem parę przypadków że te zakucie na przewodzie skorodowało i miało luz . Przeważnie są lutowane dodatkowo ale niektórzy producenci zakuwają na gołą miedź i po latach to zjada .
Ciekawy kierunek, musimy zwrócić na to uwagę.
@@mrAkumulator jeśli chodzi o masę niepewną to szybko się problem rozpoznaje bo rozrusznik ma problemy . przy tych prądach to w krótkim czasie upali wadliwe połączenia . przynajmniej łatwiej szuka się usterki :)
Z mojego doświadczenia dokrecanie i czyszczenie niewiele daje bo największe spadki są w miejscu gdzie korektor jest zaciskany na przewodzie, a nie w miejscu przykrecenia samej końcówki np. oczkowej.
Można próbować czasami coś tam lekko pomoże albo całkowicie - ale tak czy siak często trzeba już niestety wymienić
Hehe,końcówka niesamowita nie spodziewałem się.Coś pięknego hehe :).Pozdrawiam.
Masz na myśli teledysk ?
@@mrAkumulator Tak i piosenkę 😊.
Mietek, Buma i inne trupki. Ale pomiary sprytne, nie jednemu pomogą :)
Super. Dzieki za filmik
Dzięki Tobie ja zupełnie zielony w tej materii, zdobywam nieco przydatnej wiedzy.
Dobra robota. Pozdr 🤚
Fajny film. W moim aucie alternator jest w miarę dostępny ale akumulator znajduje się pod tylnym siedzeniem.
No to jutro miernik w łapę i lecę sprawdzać u siebie bo po coś mi nie pasuje ;)
Też ma taki plan u siebie / r
@@mrAkumulator Ja byłem pewien, że alternator mam do roboty. Oddałem na regenerację i nadal lekko jarzy się "ładowanie" podczas włączonego nawiewu i wycieraczek. Podejrzewam, że tym sposobem sprawdzę gdzie jest problem.
@@rzeznia22 sprawdzić połączenia masowe przy klemach i w komorze silnika . czasami to problem ze złączami do licznika .
Daj znać czy udało się coś stwierdzić. :) R
To ja coś od siebie. Od września ubiegłego roku rokminiałem temat słabego ładowania. I jakoś z początkiem roku doszedłem do takich wniosków:
Z pełnym obciążeniem
Na plusie mam spadek 0.335V
Na minusie mam spadek 0.44V.
Kabel prądowy jakiś super cieńki, może 10mm2, jedna masa na karoserię z Aku i to wszystko. Zacząłem od masy minus akukaroseria. Bez zmian. W końcu się wkurzyłem, zacząłem rozbierać to co się dało, i moim oczom ukazały się wszystkie punkty masowe pod maską. Przede wszystkim główna masa przykręcona do silnika. W ruch poszedł przewód 50mm2 oczka na 8mm śrubę, zaciskarka i palnik i cyna 2.5mm z topnikiem. Na plusie prądowym 25mm2 puszczone przez bezpiecznik 200A. Podlutowałem też kabel do rozrusznika. I teraz esencja, spadki bez obciążenia na + i - to są 10mV. Na obciążeniu 2 x grzana szyba 4 siedzenia grzane, nawiew full klima i na masie mam 18 mV, na plusie mam 158mV, także pewnie właduje tam 50mm2, i będzie chulać, choć po kablu 25mm2 powinno śmigać 108 A bez problemu. Ale uwaga, warto pamiętać że w komorze panuje wyższa temperatura, u siebie zmierzyłem 60 stopni w okolicach Aku, a w różnych punktach może być więcej. Warto stosować rurki termokurczliwe wzmacniane z klejem, one do 125 stopni mają tolerancję, natomiast zwykly kabel ma bodaj do 80 stopni. Polecam zaciskanie + lutowanie. Robi robotę. Pozdrawiam !
Dzięki za taki konkret, dobra podpowiedź z tymi rurkami. / r
Jakie auto?
Superb II kombi 2.0 TDI 170km 2010r
o własnie - tego słowa mi brakowało - kompensacja temperaturowa alternatora ;)
Fajnie brzmi ;)
Kolejny ciekawy odcinek pozdrawiam👍
Dziękujemy
Bardzo się cieszę :)
Super film, aż dziwne, że u nas to nie jest standardowy pomiar :) Co do zmierzonych spadków trzeba pamiętać, że dokonujecie pomiarów przez śrubę, gdzie np w polówce była ona skorodowana (takie odnosiłem wrażenie oglądając materiał), co wpływało na połączenie alternatora z przewodem i na pewno na sam wynik pomiaru :) Warto by oczyścić takie połączenie i powtórzyć pomiar :) Pozdrowienia dla całej ekipy, robicie super robotę :)
To na pewno. Sprawdzimy przy następnej okazji jaka będzie różnica / r
Prawda, aczkowliek sonda jest na tyle ostra że mocniejsze dociśnięcie zwykłe wystarcza żeby "złapać" dobry pomiar - ale uwaga cenna, dzięki ;)
super wiedza ,dzieki !
W oplach astra H popularnie się mówi że ładują około 13.0-13.5v Moja ładuje 14.4-14.5v ;) wymieniłem kable ponad rok temu. Przy -20°C zero problemu z rozruchem 1.9 dizel. Pozdrawiam :)
14,55V na akumulatorze. Wielka naklejka "NIE PRZEKRACZAĆ NAPIĘCIA 14,4V" Komentarz: Super!
Hehe :)
Nie da sie tego słuchać a szkoda bo merytorycznie fajny materiał.
Bardzo dobry poradnik:) Kiedyś mierzyłem w ten sposób spadki w Opel 1999 benzyna i na przewodzie plusowym spadek byl 1V przy włączonych światłach, dmuchawie i szybie tylnej - wymienilem i jest OK, Astra ma ~560 tyś przebiegu a przewód był upalony wewnątrz fabrycznej klemy...
Drogi Robercie my to robimy od 16 lat.😎 Pozdrawiamy zespół Akumix👍
Cześć Jurek. Widzisz, a ja się dopiero dokształcam, jak robić to Mistrzowie z Rzeszowskiego AKUMIX'a ;)
Robert dziękuję za uznanie, jednakże cieszę się, że ten temat został poruszony przez Twój kanał, bo to „ abecadło” dla wszystkich, którzy chcą mieć bezproblemową sprzedaż akumulatorów a kłopoty z reklamacjami ograniczone do minimum. Dobra diagnostyka gwarantuje „ święty spokój” sprzedawcy i zadowolenie klienta. Pozdrawiam
Przyjadę na początku sierpnia na szkolenie do Rzeszowa jak nie wyjedziecie gdzieś kamperować ;)
Wyglada na to, że będę w tym czasie w Rzeszowie, a co do poznawania branży, zawsze czegoś się wzajemnie uczymy. Oglądając Twoje publikacje sam bardzo wiele się nauczyłem. Przepraszam, że tak późno odpowiadam. Pozdrawiam Jurek
@@akumix1926 to się chwali :)
U mnie kiedyś w dieaslu był kabel do wymiany objawy były takie, że świece żarowe nie grzały i nie szło odpalić. Po wymianie kabla - wszystko wróciło do normy.
To już wiem co będę jutro robił w garażu ;)
Jest nas dwóch ;) / r
Bardzo dobry odcinek.
Dodam tylko, żeby zanim zabierzemy się za pomiary sprawdzić sam multimetr (laboratorium czy urząd miar) bo chińskie zabawki potrafią wskazywać cuda, a to nas może potem w same koszty zapędzić i niewiadome. Pozdrawiam.
A nie prościej kupić normalny, markowy? Jak się nie chce wydawać fortuny, to nawet się sprawdzi jakiś Uni-T za 100 czy 150 zł. Nawet te Uni-T za 50-60 zł są dużo lepsze niż ta chińszczyzna za 20 zł. Takie mierniki w zupełności wystarczą. Mają one błąd pomiaru napięcia stałego 0,5-0,7%, co daje przy wartościach instalacji elektrycznej auta niedokładność mniejszą niż 0,1V. Na odczepnego można kupić np. Uni-T UT33A+ za 65 zł, lub lepszy Uni-T UT39E+ za 150 zł. Cuda to wskazują te chińskie mierniki brandowane przez różnych dystrybutorów, kosztujące ze dwie dychy. Problem nawet nie leży w dokładności tych mierników, ale w stykach pokrętła wyboru zakresu, które szwankując aż tak wpływa na wynik pomiaru, że ten staje się daleki od rzeczywistości.
doskonale objaśnione w końcu jak badać ładowanie i spranwość alternatora i czy mamy straty czy nie itd.
Zwróćcie uwagę, że Francuzi zakończenie przewodu zalewają cyną. Nie ma problemów jak u VW. Polecam takie rozwiązanie.
Mega pożyteczny materiał.
Taki komentarz od Ciebie, to hohoho :) / R
@@mrAkumulator Dokładnie do takich pomiarów szykuję się od paru lat w swojej Vectrze C 1.9Cdti, która teraz gdy jest gorąco ładowanie ma na poziomie 13.7V zimą przeważnie 14V zawsze mierzę w czasie jazdy ponieważ woltomierz mam zamontowany na stałe w dyskretnym miejscu.Z tego wynika, że chyba mam kompensację temperaturową.
Pogadam z Robert z @ASPL i spróbuję się dowiedzieć więcej o tym. r
Można też krócej: U = I x R Koniecznie trzeba było powiedzieć o połączeniach klem. Tam często jest "wąskie gardło" czyli zbyt duża rezystancja. Wystarczy wyczyścić i posmarować byle czym (smarem do łożysk). Kolejny grzech to brak dostępu do elektrolitu. Sam pomiar napięcia to mało. I na koniec pytanko: Po co komplikować sobie życie? Starajmy się kochani mówić prosto na ile się da. Zamiast mierzyć "parametry napięciowe" proponuję pomiar napięcia :-)
Fachowcy ale napięcie ładowania sprawdza się na obciążonym alternatorze czyli min włączone światła - wzbudzenie alternatora . A spadki napięć nie mierzy się w ten sposób jak wy mierzycie- kto mierzy napięcie na jednym kablu z tym samym potencjałem. Najpierw mierzy się napięcie na alternatorze a później na Aku względem masy i się porównuje pomiary - różnica spadek napięcia. Do tego alternatory z regulatorem Bosch 14.4V a np japońskie Nippon 14.0V.
w starszych autach13.8 V na klemach to zupelnie naturalne fabryczne napiecie - ale nie zdrowe dla nowego typu akumulatorow. sa dwie opcje. doladowywac akumulator regularnie, albo wymienic regulator na 14,4 V i po problemie.
Mam a6 c5 z 2004r i na początku ładowanie dobija nawet do 14,4 na zimnym silniku a na ciepłym mniej więcej 13,9 stoi jak zaklęte
Warto również sprawdzić czy spadek napięcia nie następuje między klemą a słupkiem akumulatora czasami wystarczy wyczyścić powierzchnię słupka
TAK ! Kiedyś na trasie zrobiłem postój, ale już nie mogłem odjechać; rozrusznik przestał kręcić. Na szczęście tuż przed warsztatem! Mechanik pokazał mi miernikiem różnicę napięcia: na słupku akumulatora było normalne, a na klemie prawie nic. Oskrobał słupek i klemę; posmarował czymś. Nie tylko że odjechałem, ale i czułem jakby maszyna dostała skrzydeł. Lubię co proste i skuteczne.
Spoko film i rzeczowe informacje.łapka dla ciebie. Posiadam a6 c5 2.8 i ładowanie jest ok dopóki silnik nie osiagnie temperatury a temperatura otoczenia jest znaczna, ok 30 st C wtedy na wskaźniku ładowanie spada. Proszę o podpowiedź bo alternator zmieniony a objawy się powtarzają. Najpierw spróbuję jeszcze pomiarów po Twojemu Pozdrawiam.
Dzięki za ten film. W komentarzu poniżej pisałem o kablu plusowym. Po waszym filmie sprawdziłem dokładnie i plus i minus i okazało się, że mam jeszcze problem z masą. Spadek napięcia 180 mV - dla mnie to już nie do przyjęcia. Dołożyłem przewód miedziany 25mm2 od klemy do ucha silnika, jak na tym filmie: ruclips.net/video/Ej0jHZJHjgo/видео.html. Teraz spadek napięcia wynosi 48 mV👍
Tylko z tym dołożonym przewodem może być tak ze sie odkręci zwarcie i pozar, lepiej chyba oryginalne kable poprawic :)
Super merytoryczne .
Dzięki
W grupie Volkswagena z przełomu wieku często powodem spadku napięcia miedzy alternatorem a akumulatorem jest słabo kontaktujący bezpiecznik ładowania w puszcze na/przy akumulatorze. Często aż puszka przytopiona.
Tym mnie zaciekawiłeś, dziękuję :)
W Vagu często w skrzynce rozdzielczej są spadki aż oczka się kopcą. Zarobienie nowych oczek na dobrej zaciskarce rozwiązuje problem zazwyczaj.
Dziękuję bardzo ... :)
W praktyce robię tak, że nie wymieniam kabla na nowy, tylko do istniejącego dołączam równolegle drugi o stosownym przekroju. To załatwia temat w 100%. Nie zawsze jest po prostu łatwo wymienić taki kabel, bo jest poprzekładany i złączony w wiązkach z innymi. Oczywiście, jak jest cały na wierzchu i łatwy do demontażu to czemu nie - wymieniam. Jednak najczęściej dokładam drugi z solidnie zarobionymi końcówkami i temat jest załatwiony raz na zawsze. Oczywiście dokładnie taka samo dotyczy kabla masowego.
Pozdrawiam!
Ja miałem właśnie taki problem. Kabel plusowy od alternatora gubił 0.8V już na średnim obciążeniu. Dołożyłem kabel 25 mm2 i ładowanie jest bez zarzutu. Spadek napięcia na w pełni obciążonym wynosi teraz 75-90 mV.
W jakim aucie? Łatwo było go wymienić ?
@@mrAkumulator w jednych łatwo w innych to walka na pół dnia albo więcej .
@@mrAkumulator Astra H 1.9 CDTI. Oryginalny zostawiłem, a dołożyłem przewód miedziany 25 mm2. Szpilka na alternatorze była za krótka na dwa oczka kablowe, więc nakrętkę zastąpiłem dłuższą nakrętką złączną, i do niej śrubką M8 przykręciłem nowy kabel. Alternator Bosch 140A.
@@lukeduke9304 zaklep klemę plusową sobie a problem minie. Tam niema dobrego styku stąd spadek napięcia.
@@Marecki84 może być tak jak piszesz Ale może być również przegrzany kabel.
Jak ćwierć wieku temu w e21 włożyłem do światełek mocniejsze żarówki a do alternatora zamontowałem regulator zrobiony przez kolegę, to (+) pociągnąłem przez dodatkowy przekaźnik a (-) z blachy przy światłach. Regulator ustawiałem na 14,4 mierząc na akumulatorze i tyle było.
Alternator - wystarczy dodatkowe wsparcie firmy udzielającej wsparcia. Tym sposobem mamy kompleksową naprawę :)
Ale tak na logikę przewód kabelkowy typu linka miedziany zdolny do bezpiecznego przeniesienia natężenia prądu o wartości 200-300A to jakieś 35 mm2. Co się w takim przewodzie może stać? Nie utleni się tylko patynuje. Pomijam mechaniczne uszkodzenie. Opór jeśli już to połączeniach, te wyczyścić, posmarować wazelina techniczna, dokręcić nakrętkę. Może styk z karoseria skorodował i zgnił. Po co wymieniać przewód??? To nawet jeśli ktoś nie ma sprzętu pomiarowego to jak by na pałę wszystkie strategiczne styki przeczyscił to niechcący poprawi przewodność i zmniejszy opory każdego połączenia i wyeliminuje problem leżący w samych przewodach/połączeniach.
Super film 👍
A co zrobić jak mam akumulator w bagażniku 🤔
Ale poddałeś pomysł na film ;) / r
Przenieść do przodu
Hahaha
Dopisuje się pod tematem i czekamy na odcinek. A dzisiejszy i nie tylko dzisiejszy temat super 👍👍👍.
@@AP-pe9qj Proste dajesz 25mm/2 między plus alternatora a plus rozrusznika ten gruby kabem co przychodzi z akumulatora z tyłu.
Chyba odcinek inspirowany moim komentarzem pod jakimś wcześniejszym materiałem o problemach z kablami w Zafirze:)
Umówmy się, że tak było :)
Bardzo dobre.
W Superb Mk2 na alternatorze miałem 14.4v a na aku 13.2v . Potężny spadek. Broblem zakończyłem montując dodatkowy kabel o mocy 170A z bloku silnika do aku i ładowanie na aku wskoczyło 14.4v.
Teraz jak już mam ładowanie to na spokojnie mogę później wyczyścić połączenia masy.
Mi net problem znany dobrze jest w samochodach gdzie akumulator jest daleko, np w bagażniku i kabel idzie przez cały samochód. Często na alternatorze było książkowo a w bagazniku na akumulatorze troche mniej :)
Jeszcze jest potrzeba zmierzyć spadek napięcia pod obciążeniem na klemach,między kablem a słupkiem akumulatora,często zabrudzone są klemy i słupki,jak poprzednik napisał
Problem w Astrach i Zafirach 1szej generacji, ładowanie było 13V po wymianie kabli plus i minus z klemami ładowanie 14,3V
Faktycznie II jest na rynku już kawał czasu. Przynajmniej w niej wymienia się łatwo aku ;)
Astra 3 ma ten sam problem
Robercie nie da się ukryć że kanał jest tworzony na nowo, ba, jest otwarty dla gości i innych współtwórców, którzy prostym językiem wynikającym ze swojej naturalności i usposobienia przekazują nam wiedzę na swój własny i oryginalny sposób. Miałem napisać to już dawno: Wyobraź sobie że mało zamożna rodzina kupuje jakieś auto aby wozić swojego chorego członka rodziny kilka razy w tygodniu na np. rehabilitację, dializy itp. Po czasie dowiaduje się ze źródeł typu forum, Gazeta i internet (niedorzeczne testy) że trzeba być idiotą aby kupić takie auto, że zaraz się zepsuje a panewki się przekręcą - biorąc pod uwagę takie doniesienia jak się oni mają czuć? Jak idioci? Jak frajerzy?....Nagle pojawiają się na poczytnym kanale o akumulatorach testy ładowarek o wdzięcznej nazwie „testy zimnego poranka” i co się okazuje? Ilu to się nabrało jak frajer koło koparki kupując ponad 30 modeli ładowarek jako jedyne dostępne na rynku a jak się okazuje - nie robiące gęstości a czasami nawet nie startujące. No tak.... pomyślał przypadkowy Tadeusz, ale ją moją małą lidlówką ładuje już 5 lat i mam akumulator jak dzwon.. to co teraz???gdzie ja dostanę kulona lub coś podobnego??? Nie mam tyle :(... A tu nagle łącznie z wyborami, które dla większości nie wyszły - pojawiają się zmiany na kanale. Pojawia się Pan Chudy(Hudy) przepraszam ale w momencie pisania nie pamietam dokładnej pisowni a nie chcę urazić tak ciekawej i mądrej osoby.Wracając do w/w Pana choć jest już z nami na Ty, nagle olśnienie - ale jak to? To niskim prądem można ? Niskim budżetem ? Jak to zrobiło tą/tę/taką trudno osiągalną gęstość ??? No jak to - Ej??? Pół polski ma te ładowarki już dawno w śmietniku a tutaj jednak działają???? W tym samym czasie dowiadujemy się że odchodzi Andrzej z kanału bo niby coś tam coś tam.... A nowa formuła, niczym nowy prezydent, nowa zmiana nabiera skrzydeł i ma się dobrze, ba, nagle właściciele tamtego niby pechowego samochodziku dowiadują się że jak skrócą interwał wymiany oleju i nie będą targali dwutonowych przyczep to zrobią tym autem pół miliona bez remontu... punkt siedzenia punktem widzenia. Jak zawsze ciekawy i merytoryczny materiał. Kolega wspominał o USA i diagnostyce, w Ameryce jako głównego winowajcę od poboru prądu uważają także alternator co można sprawdzić testem na diodę. Pozdrawiam👍
Dobra analiza. Z prowadzeniem kanału zabrnąłem w ślepy zaułek. Plan na początku był prosty, mówić to co się wie i o tym co się ma w magazynie. Popularność kanału i naciski z wnętrza i zewnętrza spowodowały, że wydawało mi się, że tak powinno być. Tzw. "popularność" różnie oddziaływała na nas i w różnych okresach. Odejście Andrzeja, to pokłosie mojego zakończenia z nim współpracy w mojej firmie Świat Akumulatorów. Z jego perspektywy odejście z tego projektu było naturalne, a to że zażądał usunięcia swoich filmów okazało się najlepszym co mogło się wydarzyć dla mnie. Rozumiem, że dla widzów to porażka, ale ja się do niej nie przyczyniłem, bo zaproponowałem pozostawienie filmów i uczciwe rozliczanie przychodów z ich emisji. Jest nowe otwarcie, nic i nikomu nie muszę udowadniać. Na kanał zapraszam ludzi, którzy mają coś ciekawego do powiedzenia, choć nie mam w planach zrobienie z niego bazaru. Konwencja mrAkumulator + goście to jest coś co mi odpowiada. Większość filmów które miały wartość jest nagrywanych od nowa, bazując na wiedzy z tych blisko 3 lat. Test poranka, nie zmieni formuły za bardzo. Będzie nadal przekrojowy dla popularnych ładowarek, z tą różnicą, że będzie trwał 25 minut + wersja full dla tych co poproszą o dostęp do pełnych materiałów. Nie lękaj się zmiany są dobre ;) / robert mazurek
mrAkumulator Ja się nie lękam, powyższym tekstem dałem do zrozumienia i zaznaczyłem że idą zmiany i są bardzo widoczne, choć wszyscy musimy pamiętać też o tym że „Andrzej to nie imię - Andrzej to styl życia”
Było minęło, między innego dlatego wpisy ( yt i fb) o zakończeniu współpracy miały limit czasu 48h i w kosz.
Stwierdzenie "wyborami , ktore dla wiekszosci nie wyszly" jest nielogiczne.Raczej dla mniejszosci - powinno byc .
Wcale nie trzeba wymieniać przewodu, przewód się nie degraduje, wystarczy wymienić końcówki przewodu które zwiększają swoją rezystancję z powodu korozji. Można też oczyścić pilnikiem dokładnie końcówki przewodu i będzie działał jak nowy ze sklepu. Po czyszczeniu końcówek przed dokręceniem warto je posmarować smarem silikonowym, który wcale nie przewodzi prądu ale w niczym nie przeszkadza prądowi jeżeli mocno skręcimy, natomiast zabezpieczy dożywotnio przed korozją styków. Można też użyć wazeliny technicznej.
Nie sprawdziliscie w jaki stanie sa oczka kablowe na przewodzie plusowym 0.7V moze byc strata miedzy sruba a oczkiem
może być, dużo można poprawić po czasie ;)
No ja mam auto z 1999. Passat B5 1.6 MPI i silnik jest wzdluznie zamontowany.
ciezko dostac sie do paska i alternatora bo jest przy samej chlodnicy.
wymiana rozrzadu wymagala zdjecia zdejrzaka, chlodnicy.
Panie Robercie spece od regeneracji alternatorów dali pewnie "nie lubię ", bo się okazało, iż koniec z naciąganą regeneracją altka a wystarczy wymiana/naprawa kabelka. Pozdrawiam 😁
dobrze że 100% lubi, bo człowiek popadłby już w uwielbienie :)
Z tym minusem na obudowie to nie tak hop siup. Są sprzęty z poprzedniej epoki gdzie był plus na masie.
Przy pomiarach różnicowych z obciążeniem unikamy włączania klimatyzacja. Reszta odbiorników jak najbardziej tak. Robiłem takie pomiary jak jeździły jeszcze Warszawy. A te miały plus na masie. Tak naprawdę to większościowo przewód z alternatora idzie do rozrusznika. Zwłaszcza w starszych samochodach. W nowszych już do akumulatora. I do tego po drodze układ pomiarowy. Z wymianą nie ma co się spieszyć. Czasem wystarczy tylko przeczyścić styki, ewentualne wymienić na nową końcówkę które lubią robić się i to w środku zielone.
Reszta bez zarzutu. I pogratulować dobrego i praktycznego podejścia do tematu.
Dzięki Jacek. O tym oczyszczeniu to zapomnieliśmy powiedzieć. / r
@@mrAkumulator Noo. Żeby mi to było przed ostatni raz 😋🤣😂.
I jeszcze raz szacun za wiedzę praktyczną. Mnie ona nie potrzebna. Bo stosuję ją od dawna bez Amerykanów. Ale innym się przyda. 👍
fajny filmik dużo uczący, mam pytanie jakie powinny być minimalne napięcie na zaciskach przy włączonych wszystkich odbiornikach bo co elektryk to inną wartość podaje :D
Dziękuję.
a jak przeprowadzić taki test jeśli akumulator jest w bagażniku. mam bmw f11 520d
Fajnie, fajnie 🙂
Dzięki.
W poprzednim komentarzu zapomniałem podziękować właściwie. DZIĘKUJE :)
Spoko film dla osób które posiadają woltomierz :) Dla osób które nie posiadają i będą w podbramkowej sytuacji można na własną odpowiedzialność zrobić tak:
1. Odpalasz auto
2. Wyłączasz dodatkowe obciążenia akumulatora (tak żeby alternator dawał jak najwięcej na akumulator)
3. UWAGA! Można się poparzyć! Dotykasz JEDNĄ ręką, pozostałe części ciała mają NIE dotykać karoserii ani silnika! miejsca w którym przewód jest zaciśnięty do końcówki: 1. Przy akumulatorze(najczęściej) 2. Przy alternatorze.
4. Tam gdzie się grzeje masz słaby styk
5. Możesz nim trochę poruszać żeby trochę poprawić styk
6. Udajesz się do specjalisty który pomoże ogarnąć Ci temat.
Pozdrawiam, życze wszystkim zrównoważonych potencjałów :)
Ktoś ma info kiedy pojawi się Kulon 820? 912 już nie sprzedają i nie da się dostać tak zaawansowanego modelu póki nie ukaże się 820...
Wg informacji od producenta Kulon 820 powinien pojawić się do miesiąca czasu. Natomiast 912 będzie ponownie w sprzedaży końcem września w uaktualnionej wersji (zmiana wyświetlacza i WiFi). Na Olx są dostępne 912 w Polsce do kupienia od ręki i wcale nie za kosmiczne pieniądze.
Napięcie ładowania długoterminowe max 14,4V - tu jest za dużo, albo miernik mało dokładny. Zobacz, jest nawet naklejka na akumulatorze. A granica od której uznaje się naładowanie akumulatora to jest 12,5V a nie 12,6V
Bardzo fajny film ale trzeba powiedzieć o bardzo ważnej kwestii która może wprowadzić właściciela auta w konsternację, mianowicie wiele aut z ostatnich 5-8 lat lub po prostu modele premium jak A6 lub A8-D3 czy BMW czy Mercedes mają tzw sterownik ładowania BEM czyli układ miernika cęgowego z regulacją ładowania i alternator daje 14.5V a na akumulatorze jest 13.6V i co wtedy ? Po waszym filmie klient jedzie do warsztatu bo niby nie ładuje prawidłowo (spadek na przewodzie) i mu mechanik wymienia za 700-1200pln przewód zakupiony w ASO a dalej będzie to samo bo tak ten BEM pracuje że 14.4 to się pojawia tylko gdy akumulator jest mocno rozładowany, a alternator jak mu da 60-100A to 14.4 jest tylko kilkanaście minut potem jest już 13.5-13.9V
Nie do końca bierze się porady z YT na poważnie.Teraz we wszystkich nowych alternatorach samochodowych jest taki sterownik ładowania z regulacją,zwiększa to żywotność akumulatora.
Ja miałem taki przypadek że alternator po remoncie moim zdaniem miał za niskie napięcie (13.76) wykonawca stwierdził że wszystko o.k. zauważyłem że przewody kontroli prący alternatora są zamienione. Podłączenie prawidłowo przywróciło ale 14.20v. gdy kolejny raz padły dioda (mostek nie dociskał do obudowy i się przegrzał) zastosowałem stary regulator tylko diody przelutowałem (ma 8 a wykorzystuje 6 w alternatorach Hitachi). Alternator dawał 14.44v. Wnioskuję albo wadliwy regulator dający niższe napięcie mi założono, albo został uszkodzony odwrotnym podłączeniem tych cienkich przewodów. JEDEN WAŻNY WNIOSEK. Sprawdzać po elektromechanikach samochodowych, na szczęście miałem zdjęcie alternatora przed oddaniem samochodu do mechanika.
Aleś do "fachowca" pojechał. Tani był przynajmniej? 🤔
u nie jest aku w bagazniku i z aku do rorusznika idzie gruby przewód plusowy a alternator jest obok rozrusznika i miedzy nimi jest 20cm kabel ok16mm i na tym polaczeniu trace 0.25v wiec dodam drugi taki sam swieżo zarobiony przewód miedzy alternatorem i aku i zobaczymy czy pomoze :) u mnie alternator jest 14V i tyle tez daje napiecia,myśle że tutaj wystarczyło by poczyscic polaczenia i klemy i zabezpieczyc zmarem litowym przed utlenianiem sie i wrocilo by do normy a sam przewod raczej jest ok