TOP 6 RAD PŘI STAVBĚ OSTROVNÍ SOLÁRNÍ ELEKTRÁRNY!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 янв 2025

Комментарии • 30

  • @Cemonix
    @Cemonix Год назад +6

    Velice zajímavé a poučné video :)

  • @Maxik_Bartos
    @Maxik_Bartos Год назад

    Dobře vysvětleno. Díky a dávám odběr. 👍👍

  • @ra20z
    @ra20z Год назад +1

    celkem dobře popsané základy.
    Ještě doplním, AC pojistky lze použít pro malé napětí, ale při větším napětí jsou nutné DC pojistky které jsou dražší a na objednání.

    • @self-taughtblacksmith1517
      @self-taughtblacksmith1517  Год назад

      Ahoj, mám pocit, že mluvíš o jističích, na těch je skutečně napsáno že na malá DC napětí mohou být použity, ale jak jsem zmiňoval ve videu tak bych je nepoužíval.
      Pojistkám, tedy zařízením fungujícím na principu tavícího se drátku, je vcelku jedno jestli je zapojíš na DC nebo AC ... drátek uvnitř se roztaví a zafungují vždy. Speciální na DC bych sháněl jen pokud má někdo solární panely v sérii tak, že dávají více jak 100 V. Tam už by mohlo být u klasické AC pojistky problém se zhasnutím oblouku). Pro jištění baterií 12, 24, 48V a solárních polí s max. 750Wp v sérii postačuje jakákoli tavná pojistka pro odpovídající proud.

    • @JaneKLX
      @JaneKLX Год назад

      @@self-taughtblacksmith1517 Jen málo výrobců uvádí možnost použít AC zařízení pro DC napětí. Je potřeba hledat v technické dokumentaci. Třeba OEZ umožňuje své tavné pojistky do odpínačů 500V AC na 250DC. To samé se týká samotných modulů odpínačů. Některý výrobce to v dokumantaci umožňuje, ale prodejci to zamlčují a nabízí DC moduly o xx procent dražší.
      Držel bych se technickou dokumentací výrobce a nepaušalizoval bych to. Tohle ale vyžaduje úsilí a tak si 90% lidí raději koupí předražený výrobek, hlavně když je na něm značka "Pro FVE nebo PV"
      Za mě odpínače a pojistky do nich z Ali a jističe od kvalitních výrobců zde. Paradox je, že kdo se dostane k VO cenám, tak u nás koupí levněji "německou" kvalitu než čínský noname na ali. Marže mají obchodníci doslova zlodějský.

    • @zdenekzgazar265
      @zdenekzgazar265 Год назад +1

      @@self-taughtblacksmith1517 Dobrý den , opravu se musí použít pojistky na DC kvůli délce oblouku. OEZ má klasické válcové pojistky na AC500v / DC250V , u Eatonu je jen údaj 400-690v AC.

    • @hankaajindrich8622
      @hankaajindrich8622 Год назад +1

      @@self-taughtblacksmith1517 Některé AC pojistky a jističe mají povolené DC do omezeného napětí, ale jsou specielní DC jističe a pojistky, které se používají pro soláry. Hlavním problémem DC je zhášení oblouku a ten problém roste s napětím. Na napětí do 24V se dají použít jističe pro auta, ale na větší napětí jsou DC jističe na DIN lišty od 400kč za dvojici.

    • @janfranek3673
      @janfranek3673 Год назад

      @@self-taughtblacksmith1517 Ani pojistky nejsou 100% sice se drát uvnitř přepálí ale né vždy celý schoří a tak se může vytvořit vněm jen velmi malá mezera kterou hravě překoná elektrický oblouk a spojení bude stálé.Relativně častej případ u pojistek nad venkovními transformátory. Nebo v druhém případě po spálení drátku se stěny pojistky pokrijou jeho zbytky, jakoby popelem ,a vytvořej vodivou plochu, což se velmi často stává na plošných spojích hlavně když se odpálí varistor.

  • @janfranek3673
    @janfranek3673 Год назад +2

    Doporučuji koupit regulátor a měnič takovej kterej bude umět použít napětí 12V,24V,48V u regulátoru koukat po nejvyšších možnostech připojení ve Watech a také celkové napětí z panelů. Aby člověk nemusel časem zbytečně kupovat nové výkonější zařízení.
    Sám jsem tu chybu udělal a koupil regulátor jen na napětí 12 a 24V vstup max 100V a ve watech max390/780Wp Někdy časem chci přejít na 48V. Co také doporučuji je rovnou přikoupit nabíječku na daný akumulátor, mít jí trvale připojenou, alespoň částečně dobije při zatažené obloze, a také se nestane žeby měnič a regulátor akumulátor vyplácali svou vlastní spotřebou. Třeba takový měnič Carspa 3kW a reg. Epever na aku 100Ah lifepo4 vydržel 1den a necelé 2noci a už kolem 2h ráno pípal pro nízké napětí. Při nabíjení si univerzální nabíječka na olovo,AGM,LifePo4 vezme 1kWh za 24h, při pouhém udržování jen nějakých 70Wh.
    Další věc podívat se po internetu kolik stojej jednotlivé články v případě lifepo, udělal jsem chybu a koupil Winston 100Ah článek za 3 872,00 Kč a po půl roce od koupě najednou narazim na modré články 120Ah za 1959kč. zrovna tak z českého eshopu. To samé platí pro příslušenství konektory MC4, kabely atd.

  • @JaneKLX
    @JaneKLX Год назад +3

    Olovo bych vůbec nezatracoval, kdo má možnost mít ho mimo obytné plochy kvůli výparům, tak se dá za cenu šrotu postavit hodně levné uložiště a mít tak dost muziky. Jezdil jsem s olovem na ještěrce a je neuvěřitelné, kolik toho ty aku snesou. Nejsou to obyč startovací aku, ale technologie podobná. Minulý tok jsem měnil prvně aku v osobáku. Origo byla z roku 2008! Zatěžovaná dost, krátké cesty v 90% max 7 km, takže jen starty, hned světla, v létě klima, v zimě topení a skla, .... Jako automechanik vím, že je teď olovo jen pomlouvané ve prospěch lithium cokoliv. Klidně bych na to dal světelný okruh domu, ... něco, co má relativně konstantní nižší odběr bez špiček, ... na víkendovou chatu pro relax úplně ideální. Tam je nesmysl mít lifepo, které potřebuje cyklování pro svou životnost.
    Výdrž lifepo4 se ukáže. Zatím každý jen háže tisíci cykly až nesmrtelností, realita bude pravděpodobně odlišná.
    Nebo, kolk znáte lidí, co mají doma akupack z mivvy 10 let bez závad a dá ještě dalších 10 let? Věřím, že nikoho. Čas teprve ukáže.
    Počty cyklů jsou vlastně jen matematický výpočet na základě několika málo cyklů, které se laboratorně zkoumají a potom se matematicky ODVODÍ předpoklad. Je to naprosto smyšlené číslo = marketingová značka.
    Kamrád pracuje v jaderném strojírenství a byl v týmu, který navrhoval uložiště jaderného odpadu pro naše a evropské elektrárny. To se chce smát i bračet, jak se došlo k číslu 10 000 let životnost 🙂Lidi jsou uklidněni, jakože to je pohodička. ale jak se k tomu číslu došlo, to už nikoho nezajímá 🙂
    Například škodovácké trolejbusy v "hybridní" verzi už roky používají aku nezávislý pohon. Garance na aku na první vozy byla 7 let, ale mají to ošéfované tak, že když je vůz odstaven pro vybití aku - ukazatel ukazuje 0%, tak v aku je reálně ještě 50% kapacity. Další omezení mají na maximální počet ujetých km denně na aku. Jezdil jsem s tím a to jsou informace přímo z výroby, od testovacích řidičů a inženýrů.
    Takže argument, že olovo jen 50% a lithium 80 - 90% je zavádějící, protože právě hluboké vybíjení je pro životnost lithiumněco hrob a je lepší si nastavit invertory, aby vyply dřív než před touto hranicí. Tím se blíží olovu.
    Poslední jen řeknu, že kdo se neseznámí s proudovou charakteristikou lifepo4 a nepochopí ji, ať si je raději nekupuje, protože to je jejich nevýhoda a může dojít k zbytečnému poškození.

    • @self-taughtblacksmith1517
      @self-taughtblacksmith1517  Год назад

      Z části s vámi souhlasím, kdo má solár na chatě tak tam Olovo postačí, ale pro mou aplikaci je naprosto nepoužitelné. Potřebuji, aby se daly baterie nabíjet výkonem 1600W. To by u 12V olověné baterie znamenalo mít cca 1500AH baterií (což váží asi tak tunu). Na druhou stranu pokud bych toto množství sehnal lacino a měl na to prostor tak asi proč ne.
      S životností LiFePO4 nemáte pravdu, produkční baterie se testují skutečným opakovaným cyklováním, ovšem u všelijakých prototypů a experimentálních baterií to často bývá jen ten odhad na základě nějakého relativně malého počtu cyklů. Variabilní (až pochybná) kvalita levných baterek z Číny je bohužel skutečností, ale velmi záleží kde kupujete. Já se rozhodl pro český eshop který mi ručí za kvalitu a kapacitu. Pochopitelně jsou pak baterie o něco dražší než kdybych je koupil přímo z Číny.

    • @JaneKLX
      @JaneKLX Год назад

      @@self-taughtblacksmith1517 Vycházím z toho, že máš regulátor, který umí zpracovat cca 1000 W (v 12V jen 500) a maximum 40A. To znamená pro 12V 2 x 200 Ah aku 2S pro dodržení zásady 1/10 kapacity nabíjení. Rozhodně bys nepotřeboval tunu olova, ale jen 2 aku "z náklaďáku". Samo že je potřeba řešit další návaznosti, ....
      Prostě olovo použít tehdy, pokud vím, co dělám, je-li to výhodné a mám k tomu nastavený systém a nikdy ne do obytného domu. Hotovo, tečka 🙂
      Lifepo4 jsem kupoval od stejného prodejce jako ty, jen z jeho dalšího e-shopu. Uvažuju podobně - potřebuju dostatečnou kapacitu vč. nabíjecích / vybíjecích proudů - tyhle souvislosti mnoho lidem unikají a potom zbytečně na olovo nadávají, když si ho sami ničí nereálnými požadavky provozu.
      Měl jsem to za loňské ceny a v té době jsem prakticky nenašel v číně lepší cenu, pokud pominu ty pochybné prodejce s cenou naprosto nereálně nízkou. Loni na jaře byly krátkodobě ceny u nás nižší než na ali. Tam už viděli ten boom a ceny skokově napálili a tady prodejci ještě jeli za staré "předboomovské" ceny. Takže epevery 8420, invertory 48/5000 ... jsem koupil taky tady s plnou zárukou levněji než od číňana z ali. Co dnes stojí 13700,- stálo 10 000.
      On i ten tvůj měnič poletí skokově nahoru, až dojdou staré zásoby a pokud si kvalitou získá jméno.
      A až naše vládní garnitura dorazí na tchaiwan, ceny se pohnou zas o kus nahoru, protože sem už potom půjde vše jen přes překupníky z polska, německa, .... a na přímo nám číňan nedá pravděpodobně ani pumpičku. bude to ještě zajímavý 🙂

    • @JaneKLX
      @JaneKLX Год назад +1

      @@self-taughtblacksmith1517 Co se týká vaší informaci o testování produkčních baterií, tak zas je to jen polopravda. Oni se testují, ale určitě ne na plný počet cyklů a i kdyby, dělají to v laboratorních podmínkách, které zahrnují i výrobce danou informaci na stlačení článků, které zamezuje předčasné degradaci. Výrobce má k dispozici přesné lisy, kde si nastaví požadovaný tlak stažení článků, ... prostě je to jen teorie. Nemá cenu se jí v našich podmínkách ohánět, protože je to pošetilost :-). Za mě je lepší si vhodně zvolit kapacitu, nepoužívat je na hranu i když výrobce uvádí 20 - 80, 90 %soc, ... prakticky je využívat stejně jako olovo do 50 max 60 %. Tím si prodloužím životnost, ne teorií z laboratoře.

    • @bokser011
      @bokser011 Год назад

      @@JaneKLX Mám sám doma již téměř rok olovo uhlíkové baterie (24V 400Ah) Využívám z nich max 30% uložené energie. Stabilní odběr v noci se pohybuje kolem 6A, takže je jenom šimrám. Přes den fungují na vykrývání špiček (mráčky a podobně) V zimě když bylo stále temno dobíjel jsem je několikrát ze sítě, Olovo ať si nekupuje někdo jak píšete kdo neví, jak je rozumně využívat a chovat se k ním. Totéž platí o lifepo4 protože tam se bavíme o jiné cenové relaci. Jsem sám zvědav, jak dlouho mi vydrží datasheet nevypadá špatně ale je to vždy loterie...

  • @vaclavnemec262
    @vaclavnemec262 Год назад

    Dobrý den chtěl bych se zeptat jak to máte s uzemním zeleno žlutého kabelu potažmo stridace? Děkuji za odpověď.

    • @self-taughtblacksmith1517
      @self-taughtblacksmith1517  Год назад

      Hlavní zemnící kabel vede z krabice pod stropem přes půdu prozatím na desítku roxor zatlučený do země. Během jara budu kopat nové uzemnění pro hromosvod na které to následně přepojím.
      Dobrý postřeh je to uzemnění střídače ... mám uzemněný AC výstup, ale né přímo skříň měniče (ono by to asi z logiky věci mělo být uvnitř propojené, ale pro jistotu to tam asi dodělám)

  • @peterbendik2789
    @peterbendik2789 Год назад +1

    Veľmi dobrý komentár. Pokiaľ sa týka olovených akumulátorov, bohužiaľ sú často jedinou dostupnou možnosťou, pretože LiFep4 nie sú o 50% drahšie, ale minimálne o 100% a viac. Naviac, trh je zaplavený LiFep4 akumulátormi z Číny a to pochybnej kvality, pretože deklarovaná kapacita je vždy nadnesená a u nás sú totálne predražené...

    • @self-taughtblacksmith1517
      @self-taughtblacksmith1517  Год назад +1

      Ahoj,
      o 50% dražší vycházejí jen pokud si baterii sestavíš sám + počítáš cenu za využitelnou kapacitu (Tedy u olověných počítáš 50% jejich kapacity a u LiFePO4 počítáš 80%).

    • @davidhastaba
      @davidhastaba Год назад

      Dostupnější v danou chvíli možná, ale dražší jsou výrazně ty olověný, pokud započítáš životnost a využitelnost. Jenže záleží na využití. Do karavanu nebo na chatu, kam jezdim jen někdy o víkendu, můžu dát i jen trakční nebo lepší gel/agm a lifepo je zbytečnost. Ale domácí FVE, kde se většinou cyklují skoro každý den, ty olověný "rychle" odděláš v porovnání s lifepo. Když někdo píše, že mu "olovo" vydrželo v autě 12let při velkém zatěžování, nepochopil co to je cyklování. V autě při jízdě dodává energii alternátor :D baterie se tudíž moc necykluje. Oproti tomu ve FVE obvykle chceš vysát kapacitu a max ji využít přes noc. Když někdo píše, že vybíjí jen 30 %, ok - jeden "gel" uvádí např 200 cyklů při 100% DOD (hloubka vybití), 500c při 50% DOD a 1200c při 30% DOD. Za prvý - u lifepo by ti stačila 2,5x menší kapacita na stejný zatěžování, při 80% DOD se udávají tisíce cyklů. Taky je dobrý vědět, že udávaná životnost neznamená mrtvou baterku, ale u lifepo jen -20 % kapacity, tj. stále ještě 80 %. U toho gelu těch 1200c znamená -40 % kapacity, trocho neporovnatelné údaje ne? :)
      Údaje výrobců beru s rezervou, ale řádově zhruba víme, na čem jsme.
      Taky neni pravda, že nejsou statistiky z provozu. Např. u Tesly aut baterií (Liion) data desítky tisíc aut ukazují po 8 letech ztrátu jen 10-15 % kapacity - z toho si můžeme vzít ale jen to, že 1. určitě si hlídají kvalitu svých baterek a 2. hlavně mají dokonalý battery management, hlídají teplotu provozu baterie (dost klíčová věc). Nissany co neměly management teploty jsou na tom o dost hůř. Pozor ale na zobecňování, FVE není auto.
      Ta problematika je prostě složitější, tak hlavně pozor na rady někoho, kdo velebí olovo, ale už nenapíše, že ho má skoro zadarmo vyřazený z nějakýho servisu. Někdo si to pak koupí a ani neví, že to má ve finále v delším horizontu dražší.

    • @davidhastaba
      @davidhastaba Год назад

      Původ baterek je taky výživný téma. Skoro všechny baterky jsou z Číny. Ty u českých prodejců budou nejspíš často ze stejných zdrojů, co koupíš i na Aliexpressu. Jenže není tak jednoduchý najít ten správný zdroj. Rozdíl je hlavně v tom, že u nás dostaneš záruku a český obchod si pohlídá, co ti prodává. Různé zdroje ale naznačují, že to jsou v naprosté většině baterky do aut, co neprošly kontrolou kvality. Důvody pro využití ve FVE můžou být marginální, tam neni asi moc čeho se bát. Ale na trhu je taky spousta už použitých článků a nemusíš to vůbec poznat. Jak například poznáš, že 100Ah článek byl původně 120Ah a už byl vyřazen? Možná to nepozná ani míň profi prodejce (nebo to ví, ale neřekne). Ty si koupíš 100Ah, všechno sedí, ale půlku života už má za sebou. A ke všemu 95 % lidí si to ani nezměří, takže toho stejně moc nepozná. On vydrží třeba 10let, nikdo ani nepřijde na to, že mohl vydržet 20. A nejlepší budou uzavřený boxy, do toho člověk už nevidí vůbec.

  • @At6cats
    @At6cats 6 месяцев назад

    Zdravím, jsem dalek cokoliv, kdekoliv a jakkoliv komentovat, ale stavěl jsem si sám ostrov, tak přispěju svou zkušeností.
    Olovo jsem chtěl, protože nehoří.
    Mám 4x AGM 6V aku 247 Ah Pb v serii. Ano váha je cca 145 kg, jenže nezavazejí a můžou i ležet. Na střeše 720 Wp (můžu mít až 1500 Wp) regulator mppt a sřídač 3kW, kabely 6mm. Pojistky k regulátoru a od něj.
    Nejsem elektrikář a zapojování je velmi nebezpečné, taky sem měl plný gatě 🤦🏽, proto jsem system pospojoval před rozedněním. A pak jen zapl pojistky.
    24h denne mi jede 90l lednička, svitim, dobíjím vše, případně spustím malou Romo pračku (furt se vyrábějí). Největší výrobu jsem měl 3,5 kWh přes den i s dobitim aku. Z aku vytěžuju max 2kW z 5,9 kW.
    Nejsem připojený k síti vůbec a system mi takto jede 8m v roce.
    Fakt teda je, že tím, že nejsem elektrikář, tak je to prekérka.
    Nicméně děkuji za přednášku a olovo bych nezatracoval.

    • @self-taughtblacksmith1517
      @self-taughtblacksmith1517  6 месяцев назад

      @@At6cats Ano, nehořlavost olova je nesporně výhoda, ale tvrdě zaplacená nemožností plně vybíjet, nejvyšší cenou na cyklus a hlavně rychlostí dobíjení. LiFePO4 jsem volil hlavně proto, že ekvivalent v Olovu by snesl maximální nabíjecí výkon cca 800w zatímco do tohoto LiFePO4 drobečka se dá pumpovat 2,5Kw což odpovídá 80% zatížení mé elektrocentrály a tedy její největší efektivitě. Musím fungovat i v zimě a rozdíl je to fakt velký. Pro plné nabití olova je to celodenní vrčením centrálou a deset litrů bezínu a pro LiFePO4 je to asi hodina a půl a dva litry benzínu. A s tou hořlavostí LiFePO4 baterek to není tak kritické jako u LiIon, jak jsem ostatně zmiňoval ve videu.

    • @At6cats
      @At6cats 6 месяцев назад

      @@self-taughtblacksmith1517
      Nejsem připojený na veřejnou síť
      a v zimě elektřinu z ostrova nemám.
      Mám i centrálu, ale vadí mi ten hluk, tak ji nepoužívám. Aku jsou v zimě nabité, odpojené, zazimované. Bydlím na chatě a přizpůsobil jsem se podmínkám, ale to není pro každého.
      Tak ať se daří.

  • @jaroschpetr8309
    @jaroschpetr8309 Год назад +1

    Ale zasena druhou stranu midifikovany sinus stačí na ohřev TUV a když clovek nezamýšlí proud vyuzit jinde tak celkem zbytecna investice do draheho měniče.

    • @self-taughtblacksmith1517
      @self-taughtblacksmith1517  Год назад

      To máte pravdu, ale pokud chcete využívat sluneční energii čistě k ohřevu tak je daleko výhodnější (Finančně i co se účinnosti na m2 panelu týče) použít fototermické panely s akumulační nádrží.

    • @jaroschpetr8309
      @jaroschpetr8309 Год назад

      @@self-taughtblacksmith1517 Tak s tim nemuzu souhlasit je s tim vic starosti jak uzitku bez ochlazovaci smycky v lete nepouzitelny a to fakt nechci.

  • @cryptofaucet_bitcoin
    @cryptofaucet_bitcoin Год назад

    vsechny komponenty ne, treba MPPT umoznuji zpravidla 2, 3 nebo i 4 varianty napeti (v malych systemech se pouziva i napeti 36V, tedy 12-24-36-48, dale se pouzivaji 96V a vice), vesmes jedine co se musi menit je menic a kabelaz k baterii

    • @self-taughtblacksmith1517
      @self-taughtblacksmith1517  Год назад +1

      Největším problémem pro změnu napětí jsou ale samotné baterie ... to je min. polovina nákladů na systém + měnič + pojistky a jsme třeba na 70% ceny elektrárny která se musí koupit znovu. Ono by se řeklo .... tak prostě dám dvě 24V baterie do série a mám 48 ... jenže když vezmete dvě 24V baterie a propojíte je jednoduše do série tak si tu která bude mít o maličko menší kapacitu budete pravidelně přebíjet a tím bude degradovat. Degradací se bude snižovat její kapacita a o více se bude přebijet ...
      Já neříkal ve videu že to nejde, jen že je to velmi obtížné, otravné a drahé

    • @cryptofaucet_bitcoin
      @cryptofaucet_bitcoin Год назад

      @@self-taughtblacksmith1517 zmena napeti baterie je nakladna jen podle toho jakym smerem se napeti na ni meni, pokud dolu, je to ciste o preskladani sinu a zmene vodicu za silnejsi, nahoru to je samozrejme o dokoupeni clanku pro dane napeti, rekneme tedy 12V 4 clanky, 24V 8 clanku a 48V 16 clanku, pojistky jsou dnes levne, a to nejdrazsi Bckova ochrana na AC se menit nemusi, tedy vesmes se jedna jen o zmene odpinacu pro vetsi proudy, aneb stovkove zalezitosti
      prirazeni starsi baterie k nove je problem jen u hloupych BMS, celkem bezne se kombinuje i LFP s olovem, kdy olovo slouzi ciste pro narazy napeti a ochranu LFP , a ruzne stare clanky je proste potreba si srovnat napetove, veskrze ale kdo dnes pouziva clanky na DOD 100%? vetsina jede spise neco jako 70-80 DOD, tedy na clancich se vesmes nic nepozna, mozna za 10-15 let, to ale pravdepodobne bude technologie baterii tak daleko, ze ty stavajici budou znacne moralne zastarale, ono se staci podivat na vyvoj fotovoltaiky a bateriovych ulozsit za poslednich 10 let aby cloveku docvaklo ze za dalsich 10-15 let to bude zase uplne jinak, zmena v systemu vetsinou nastava v prvnich letech provozu kdy si to clovek osahava a zjistuje kde udelal chyby, a tam ta degradace baterii bude minimalni, vesmes po 5 letech provozu je ta zmena tak mala, ze i lepsi BMS maj problem poznat rozdil v napeti baterek na setiny napeti
      ja momemntalne prave resim zmenu z 48V na 24V u celeho systemu, a vesmes je to jen o menici a vodicich k baterii, vse ostatni jsem si dimenzoval tak, ze to zvladne i snizeni napeti a zvednuti proudu, takze z Axperta na Victron, a celkove naklady me u te zmeny vyjdou na necelych 5 tisic, to u systemu v cene cca 80 tisic nepovazuju za polovinu nakladu na system
      system 1,64 kWp, 6,4kWh - aktualne 48V

  • @jaroslavmayer60
    @jaroslavmayer60 2 месяца назад

    A ještě 72v!!!