Ostrovní solární systém!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 авг 2024
  • Starý solární systém stál za starou bačkoru ... rozhodl jsem se tedy postavit úplně nový, pořádný a dostačující.
    Použité komponenty
    -BMS 8S 100A/30mA
    -Solární nabíječ 40A EPSOLAR XTRA4210N
    -Baterie: 24V 120AH
    -Měnič napětí 2000W Carspa 24/230 čistá sinusoida
    -Solární panel 240Wp (6x)
    Vyzkoušené ehopy na kterých jsem jednotlivé komponenty koupil:
    ODKAZY ZDE UVEDENÉ NEJSOU PLACENOU PROPAGACÍ
    Baterie
    www.batterysto...
    BMS
    www.batterysto...
    Měnič napětí
    www.elventil.c...
    Solární nabíječ
    eshop.neosolar...
    Panely
    www.bazos.cz - Panely ze zrušené německé solární farmy

Комментарии • 12

  • @vymyslimespolu2845
    @vymyslimespolu2845 Год назад +3

    Tiez som mal 24V teraz prechadzam na 48V a lutujem ze som to neurobil hned od zaciatku ... Kazdopadne pekne videa so solarom len pri lifepo4 baterii mam pre teba radu musis ich stiahnut inak sa po case nabijanim a vybijanim mozu nafuknut klesne im tym zivotnost a su tam aj rizika

  • @JaneKLX
    @JaneKLX Год назад +2

    Díky za videa a inspiraci.
    Nějaký náměty
    - umístění pod stropem nejspíš z důvodu malého prostoru - teplo se drží pod stropem a komponenty se hřejí. Budou se ti hůře chladit, snížíš si účinnost měniče, která teplotou klasá hodně. Spousta výrobců to neuvádí, ale klidně při trvalé zátěži ti výkon může klesnout o víc než 25%. Výrobce uvádí a je to realita, že bys měl komponenty umístit do dobře větraného prostoru na nehořlavé materiály ..., což pod stropem v dřevěném budníku není.
    Další věc bude kravál z ventilátorů - to je za mě největší doslova zlo fve.
    Jako poslední bych dal apel na soužití s těmito elektro sračkami pod jednou střechou. Nevím, jestli je slovo elektrosmog to správné, ale určitě víš, co tím myslím. Stačí, co dělá za svinstvo mobilní telefon ... tohle bude taky ovlivňovat kvalitu života, zdraví, ale nebudeš to vnímat a o to je to horší. Zapřemýšlel bych, jak to dostat mimo obytný prostor.
    - 2000W invertor? Vždyť to neutáhne klasickou varnou konvici, 2000W trouba/vařič bude taky trabl, .... za mě je to nesmysl omezení, pokud máš objekt k dlouhodobému žití. Budeš muset dělat zbytečné kompromisy než kdybys použil 3000W invertor. Potenciál na takový invertor máš i v aku i když na hraně (3000W při 24V = 125A) , ale těch 3000W bysměl dostatečnou rezervu pro spotřebiče okolo těch běžných 2000W
    Další věc, 2000W při 24V je + 80A. Pokud dobře odhaduju, tak vidím max 16 mm2 vodiče na propojení?? Každopádně to nevidím na vodič pro +80 A . Budeš mít zbytečný ztráty, tyhle kabílky se budou přehřívat a jsme zas u toho tepla ze ztrát.
    - nevidím separátní rozvod pro využití 24 DC na světla a další možné spotřebiče. V takovém objektu bych to viděl jen jako další plus. Budeš šetřit invertor a díky jeho ztrátám "převodem" také energii z panelů. A řada xtra má výstup 24V přímo na regulátoru.
    - BMS na aku, regulátor připojený na panely a odpojený od aku "shoří". Pokud se nepletu, budeš to mít i v návodu (vycházím z řady tracer, kterou mám). Takže pokud ti BMS odpojí aku, regulátor bude game over. Při jeho ceně to není takový problém, ale přijde mi to škoda. Nevím, jaké odpojovací napětí máš nastavené, ale píšu to jen jako námět. Za mě by ti stačil jednoduchý balancer. Jediný plus té tvé BMS vidím v dálkovém přístupu a v možnosti sledovat, ....
    Mám aku od stejného prodejce jen 135 Ah, 2 packy po 16 ks 48V. Provozuju je bez jakéhokoliv balanceru a k žádnému rozhození článků nedochází. V zátěži jsou vyrovnané dolsova na několik setin voltů, při plném nabití jsou rozhozené do 0.2V Měřil jsem je teď po 5 měsících provozu. Mám na ně pověšené 3 invertory po 5000W. Balancer chci určitě doplnit, ale 2 x 4500,- za "chytré" BMS dávat nehodlám.
    - aby to nevyznělo nějak negativně, líbí se mi tvé "kompaktní" řešení a že jdeš cestou skromnosti - to mi přijde jako nejhezčí inspirace. Nicméně jsi podle mě na tom zlomu, kdy bys potřeboval ještě o kousek víc, aby to bylo o výrazný kus smysluplnější a využitelnější. Ber to jako lajcký názor a přemýšlej nad tím, jen když budeš chtít 🙂
    Mnoho zdaru, budu s dovolením dál sledovat tvé počínání.

    • @self-taughtblacksmith1517
      @self-taughtblacksmith1517  Год назад +1

      Díky za vyčerpávající komentář 🙂
      1. s tou účinností máš asi pravdu, ale v zimě nehrozí a v létě je elektřiny dost. Ventilátor má pouze měnič a dělá kravál asi jako méně kvalitní PC zdroj (A to jen při zatížení přes cca300W) Budník dřevěný není, ale je pravda že podbití stropu by možná stálo za to nějak odizolovat od instalační krabice.
      2. Z těchto přístrojů vystupuje pouze magnetické pole, nikoli mikrovlny jako z telefonu.
      3. Neutáhne to je pravda, ale když žiješ offgrid tak už od začátku počítáš s tím, že budeš muset žít trošku jinak než jak je to běžné ... ono takovýto systém stejně nevygeneruje dostatek energie na to bezbřehé plýtvání elektřinou na jaké je zvyklý každý kdo si ji kupuje za 10kč/kwh ze sítě (taky jsem byl, než jsem si musel stavět vlastní elektrárnu 😀). Na lednici to v létě stačí, v zimě není potřeba. Zbytek řeší sporák s troubou na PB a boiler na dřevo.
      4. Ano z baterie do měniče je 16mm z nabíječky do baterie dokonce pouze 10mm (nabíječka dává max 40A) těch 0,6m vodiče o průřezu 16mm má odpor 0,0007 ohmů což znamená že při průchodu proudu 100A bude úbytek napětí 0,07V a ztráta 7W
      5. Rozvod DC nemám: Je složitější na něj udělat jištění, musí být vedený v hodně tlustých kabelech protože i hloupá žárovka tahá skoro 1A, všechny spotřebiče na DC jsou drahé a špatně dostupné. Invertor je tak jako tak zapnutý 24/7.
      6. BMS odpojí baterii na tvrdo jen v případě zkratu. pokud dojde pouze k dosažení maximálního povoleného napětí baterie, tak pouze zabrání dalšímu nabíjení, čímž vzroste napětí na nabíjecích svorkách nabíječe, ten zaznamená přepětí baterie a vypne nabíjení.
      7. Provozovat jakoukoli LI baterii bez BMS je velmi nebezpečné jelikož se články tváří pod zátěží stejně nabité ale v konci nabíjení jejich rozdíly prudce stoupají (jak píšete). Tyto rozdíly znamenají že jeden článek lehce přebíjíte. Tento článek pak rychleji degraduje, rychleji ztrácí kapacitu což vede k delšímu a intenzivnějšímu přebíjení. Což nakonec vede k vnitřnímu zkratu tohoto článku. Tomu asi předejdete pokud baterie pravidelně kontrolujete, ale i tak si zbytečně zkracujete jejich životnost. Samozřejmě jestli chytré nebo "hloupé" BMS to už je na volbě každého. Volil jsem chytré, jelikož si u něj mohu nastavit hodnoty odpojení, nabíjení ... sledování v apce byl jen malý bonus.
      8. Větší systém by možná byl lepší, ale využívám možnosti které mám ... více panelů na střechu by se mi nevešlo (Ta plechová na jihu je sousedova, moje je ta otočená na sever na které jsou upevněné konzoly), tudíž mám jisté množství energie které generují a tomu jsem přizpůsobil zbytek systému.

  •  Год назад

    Spravnej solarni rebel! 😀👍

  • @luftnerjan7881
    @luftnerjan7881 Год назад

    Parádní videa. Jako odhadem tvůj vrstevník docela čumím co jsi všechno už stihl!
    Očividně jsi muž mnoha talentů a dovedností. :D
    Každopádně, máš tam u té elektriky nějakou ochranu?
    U solárů odpojovače, před měničem pojistku, pojistku u akumulátoru atd..

    • @self-taughtblacksmith1517
      @self-taughtblacksmith1517  Год назад +1

      Díky, ale spíš něž muž mnoha talentů jsem tak trošku brouk Pytlík 😀
      Jištění samozřejmě mám:
      BMS má naletované 400A
      Na vstupu do měniče jsou paralelně 3x60A
      Odpínače solárů také (Ale provozuji je paralelně --> jejich napětí je slabých 32V takže by ani nebyly nutné)
      Výstup z měníče je zatím chráněn jeho vlastním AC jističem + jak jsem říkal ve videu budu dodělávat ještě proudový chránič.

  • @davidhastaba
    @davidhastaba 11 месяцев назад

    Podělil by ses prosím o zkušenost se svářečkou ve svym systému? Jakou máš svářečku a jaký max výkon jsi z ní dostal na tom 2000W invertoru? A jak moc si brala z baterek?

    • @self-taughtblacksmith1517
      @self-taughtblacksmith1517  11 месяцев назад +1

      Invertorovou svářečkou na takovém systému svařovat nejde. Nějak iterferuje střídač v měniči a svářečce. Nejde zapálit oblouk. Trafo svářečka by asi fungovat měla. Z generátoru který má stálé zatížení 2200W jsem schopen svařovat elektrodou 3,2 na 90A takže ze soláru by to tou trafosvářečkou asi mohlo být někde kolem 75A a 2,5 elektroda.
      Jinak baterky jsou schopny dodávat klidně i plných 2000W, nicméně to pak znamená vybití ze 100% na 10% za necelou hodinu

    • @davidhastaba
      @davidhastaba 11 месяцев назад

      @@self-taughtblacksmith1517Jasně, dopočítat, kolik si svářečka cca vezme neni tak složitý. Ale že to nejede na střídači je pro mně překvapení, ale díky za to info. Přemýšlím právě, jestli by šlo svářet přes měnič z auta někde mobilně.
      Naopak vím, že u běžný elektrocentrály je velká pravděpodobnost odpálení svářečky, Měla by být buď značně předimenzovaná nebo invertorová. Co máš ty za centrálu?

    • @self-taughtblacksmith1517
      @self-taughtblacksmith1517  11 месяцев назад

      Mám sheppach SG3200. A svářet na to není takový problém. Musí to mít alespoň základní stabilizaci napětí a nesmíš to týrat "co to dá". Pak by neměl být problém. U invertorové centrály mám obavu jestli by také nedělala čurbes jako ten měnič, ale nezkoušel jsem.

  • @Dzordzikk
    @Dzordzikk Год назад +1

    Pořádný systém? Na olovu? Aha ... Na tom není nic rozumného a už vůbec ne nic pořádného. Tatík si s tím hraje už asi 15 let, ale nakonec došel k tomu, že právě díky tomu olovu se mu ten systém ekonomicky nikdy nezaplatí. Životnost baterek ne naprosto tragická. Když FVE tak s LFP, cokoli jiného jsou vyhozené peníze v dnešní době. Někdo na to příjde dřív, někdo později a někdo nikdy. Chytrému napověz ....

    • @self-taughtblacksmith1517
      @self-taughtblacksmith1517  Год назад

      Zdravím, nový systém má LiFePO4 baterie. Výhody a nevýhody jednotlivých typů rozebírám ve videu: 6 rad při stavbě fve