ja napriklad vobec nechapem preco nepadla ani jedna veta o rozdiele medzi symetrickym a asymetrickym menicom. myslel som ze presne tento roziel riesi dany problem.
@@jklmnpqrst veškeré ostrovní střídače na tři fáze jsou asymetrické. symetrický měnič nikdy nebude ostrovně fungovat. ani takový neexistuje. (teda existuje jeden typ a to pohon čerpadla pomocí FVE)
Momentálně nejsem dost bohatý abych Tě podpořil :-D, ale když pojedeš do Hlučína, zvu Tě na bůček, tažený v uzáku přes noc. Nabereš kalorií a hlady neumřeš. Děkuji za perfektní vysvětlení. Fotovoltaika mě čeká až za 2 roky, ale díky Tvým videům už teď začínám být mírně zasvětěnější. Dobrá práce.
Uf, u toho obrázku s těmi třemi nezávislými měniči mě olilo horko, když jsi zmínil, že to lidi dělají, a zamrazilo z toho, že jsi dokonce narazil na YT na video, kde to někdo doporučuje 😵💫 ... Nakreslit od ruky sinusovky ve sledu 3 fází se povedlo jen částečně, tak tady je obrázek z Wiki, co si pod tím představit, když je posun fází 120 ° en.wikipedia.org/wiki/Three-phase_electric_power#/media/File:3_phase_AC_waveform.svg ... Každopádně celkově palec nahoru za skvělé osvětové video 👍
Pan Poul ve své přednášce řešil hoření nuláku nějaké servrovny, kde protékaly vyšší harmonické. U 3f měničů se dá zmínit, že se vyrábí asymetrické měniče. Mohou posílit výkonem jednu fázi asi o 1/3. To by pomohlo třeba s tou pračkou.
Ne vsechny to jsou ochotni drzet trvale. Muj menic se po minute rozhodne vypnout. Tedy nema k dispozici grid, protoze jinak na nej se prepne prakticky hned jak se prekroci na jedne fazi max zatizeni.
@@cpbbt myslim, ze tohle spis o co nejlevnejsim reseni. Tyhle hybridni asi stoji nak o dost vic. Taky mam solax a normalne fve na klic ale na tohle koukam, protoze obcas se dozvim zajimavej napad. Je to pro kutily, co si to chtej delat sami. Kdyz to mate dodane jako celek, tak tyhle problemy nehrozi.
@@cpbbt On to vyrobce udava ale je potreba si zjistit jestli to fakt neni casove omezene.Mate overene ze to jde trvale. Vyrobce by se okradal, kdyby naddimenzoval jednotlive menice jen aby to slo pretizit trvale. Myslim ze tam je omezeni casu.
@@dejfista No prave hrozi. Pokud si koupite 10kW menic a prijedete s nejblbejsim autem co ma 3.6kW nabijecku z jedne faze tak vam ten invertor proste bez pretizeni 16A neda. Jasne ze si muzete nakonfogurovat wallbox ale opravdu chcete nabijet 10A tedy 2,5kW kdyz dalsi faze nejsou pouzite. Dneska maji aute spis 2 nebo 3 fazove nabijecky ale kdyz drive to nemela. Takze i s na klic dodanou FVE muzete prijit na to ze neni uplne pouzitelna.
Díky za perfektní vysvětlení. Samozřejmě jsem chtěl si vyrobit pseudo tří fázový rozvod pro budoucí wallbox k fotovoltaické elektrárně. A tak jak jsem slíbil e-mailu, že chci povýšit do šlechtického titulu miliamperáka, tak jsem ze zjištných důvodů že mi v budoucnu pomůžeš navrhnout FVE to udělal. Díky za super videa. 👍
hele u auta si testni, zdali neumí jednofázově nabíjet. některé uměj jednofázově 7,2kW dokonce. pseudo tři fáze, tj bez komunikace, to neprojde, k tomu se auto nepřipojí. jedině poctivé tři fáze, střídače vzájemě propojené a nastavené.
Ahoj, zapomínáte na asynchronní měniče, mám 10kW 3f střídač a ten je schopen dát na 1f i 5kW, pokud ostatní fáze jsou málo zatížené, největší celkový odběr jsem měl 7,5kW. Střídač to dal napohodu.
asynchroní měniče ve videu jsou. na ty se fakt nezapomíná! nejspíše jsi myslel asymetrický hybridní střídač. a to jen Solax nebo Deye. ano, takové střídače jsou, ale jejich pouzžití v ostrovní FVE nemá moc smysl.
kdyz tak asymetricke, ale u toho ostrova jde hlavne o co nejmensi vlastni spotrebu a co nejvyssi ucinnosti protoze v noci jedete z baterky a celkove je potreba efektivne s elektrinou z FV hospodarit. Proto je 3f 10kw menic nesmysl protoze ten muze mit treba 100w vlastni spotrebu 3 bezicich stridacu .. coz je hrozne, 1f victron 5kva ma asi 16w, v rezimu upravene sinosovky pri male spotrebe na vystupu asi 12w a pri rezimu hledani zateze asi 3w a to je strasny rozdil.
Tak jednofázové měniče se dají i zapojit v paralelním provozu, samozřejmě se vzájemnou komunikací, buď přez CAN či RS 232 či RS 485 a to jak jednofázově, tak dvou či třífázově. Já používám EA Sun iGrid Sw II (umějí i přetoky posílat do ČEZu - lze vypnout) a super. 5KW střídač vyjde cca na 18 000 Kč. Umí pracovat i bez baterie, napřímo. Online monitoring přez Solar Asistant s Orange Pi za 1000Kč a spokojenost (komunikuje i s BMS v bateriích)
Ahoj, kdyby jsi nemaloval stylem jako Pikaso, tak by to možná pochopilo i více lidí 😀 Co si třeba předmalovat tužkou obrázky a náčrty jak to dělá pan Poul, tak by jsi pak ušetřil třeba i čas na stříhání videa, nechci Ti radit samozřejmě. Ještě tam chybí vysvětlit dodržení 120ti stupňový posuv těch fází. Video o5 👍 Ale neber mě vážně, ještě jsem si dnes nevzal prášky 😀
To mě napadlo hned, a to nejsem elektrikář. Jen jsem jako malej na záchodě pročítal knihu "Elektřina kolem nás". 🤣S takovými znalostmi lidu obecného to je jako by souložili ženu to ucha, když se matlaj do elektriky.
🙏 mám na tebe dotaz! 1/ připojil bych k domu 3F měnič na velmi malý výkon, třeba 3F 150W (3x50W) 2/ a ke každé fázi pak měnič který umí "tlačit" proud do sítě. Třeba 3x 2,5kW Jsem mimo? Zkusil to někdo z Vás? (Za radu neděkuj, ale pošli zdarma nějaké rozbité panely. 😉)
nechápu co chceš udělat, ale jestli chceš na ostrovní měnič pripojit ongrid střídač, tak to bude velký výbuch. za nabídku rozbitých panelů děkuji, ale nevyužiju je.
@@amperak tak jinak. Vezmu BLDC, připojím ho mechanicky k 3F motoru 150W, roztočím BLDC do otáček potřebných pro 3F motor a připojím ke každé fázi off grid. Ok, nebo ne?
žádnej přívod není desítkou. a dle toho co lidi jsou schopni udělat to známé fakt není. A varné desky nemaj kabely s dvěma modrýma drátama. bud maj šedej a modrej v jedné dutince, nebo mají na tom šedám modrou bužírku. Dost jsem těch desek po neodborném připojení N na třetí fázi opravil.
@@amperak Do rozvaděče se dává desítka. Ty kablíky se dvěma modrýma sem našel dle návodu z desky asi před 2 roky ale teď už to nikde není. To přetěžování N je známé mezi odbornou veřejností. Laik nechť vyhoří když se sere do čeho nemá.
@@amperak v reali by to bolo tazko diskomfortne, musi to ist tak abys o tom ani nevedel.. s ATS su aj na YT nejake videa, len nie cz/sk mozno prilezitost nejake spravit:) prepinanie prebieha v radu milisekund, cize to elektronika neregistruje..
Ahoj, mám dotaz. Trochu se zajímám o instalace v karavanech a obytkách. A řešil jsem provoz/přepínání instalace na síť nebo měnič. Když se jede na měnič, což je vlastně stejné jako oddělovací trafo, nesmí být PE vodiče spojene s PE vodičem jiných obvodů ani se zemí. Pouze spojit do sebe, ale nikam nepřipojovat. Jak je to u FVE? Pokud jede dům na měnič, je PE odpojen od sítě.? Zatím o tom nikdo nemluvil. A vnitřní zapojení rozváděče FVE jsem neviděl.
@@amperak Pomalu asi zjišťuji, že se na to nedá pohlížet kritérii oddělené soustavy tak, jak je popsaná v 33 2000-4-41. FVE neplánuji, ale mám doma "pro sichr" centrálu, a chtěl bych si na to upravit instalaci. A přestože jsem elektrikář, nechci mít doma kovářovu kobylu. Jen se mi o tom nedaří sehnat odborné info.
@@philophil1961 ale dá. společné je jen uzemění. a to je vždy. leda bych uvázal dům na heliové balonky a nechal vznášet. nebo si postavil dům v letadle. PE je a vždy bude společný. když to vemeš logicky, systém PELV je galvanicky oddělený zdroj bezpečného napětí, ikdyž má PE společný se sítí.
@@amperak Já si tím tak jistý nejsem. Spojení jedné strany trafa u PELV má úplně jiný důvod, než ochrana před úrazem. A pokud by jsi se na to chtěl dívat jako na ochranu oddělením, tak tam nic zemnit nesmíš. Viz norma. Proto si myslím že se na to tak dívat nedá. Zkusím zjistit od nějakého RT. Za pár dní mám přezkoušení z NV194(dříve vyhl. 50), tak tam třeba něco zjistím.
Ahoj plánuji mít 2 stringy cca po 4,5kwp ,mám tomu tomu 3 strídače 5kw , mám k nim propojovací kabely , umožňují paralelní komunikacemi 3 fázové propojení.Ale právě jsem myslel že udělám nejdřív 2 fáze z FV a tu třetí fázi bych nechal na síti.A teď nevím jestli to lze.
pokud vše zapojíš do jednoho třífázového kabelu, tak toto nelze. udělej si jednu fázi s tím, že budeš jednotlivé měniče vypínat, když nebudou potřeba. u třífáze musíš mít zapnuté všechny a to pak máš 200W klidovou spotřebu. hádám, že máš MKS3 nebo jejich klony. tam je lze zapínat tak, že propojíš spínač. takto instalace fungují, když na noc odstavují měniče. nechá se jen jeden.
Jedna fáze by pro mě byla omezením (soustruh, bruska, čerpadlo ap.) a tak to mám 3f s měniči, které nemáš rád:-) A tam to opravdu žádný problém není (3x5kVA). Akorát se musí na začátku trochu promyslet jak je v domě co připojeny na kterou fázi, ale ani přetížení měniče není problém, opravdu ty toroidní trafa vydrží hodně a přetížení pár minut rychlovarnou konvicí, mikrovlnkou ap. třeba o 30% není problém.
člověk, který potřebuje 3x 5kVA měniče doma je náročný konzument elektřiny. i s elektromobilem se na 7kVA dostanu jen zřídka a to nemám udělané priority. Navíc pak máš spotřebu v noci trojnásobnou. soustruh, brusku, i čerpadlo mužeš provozovat vpohodě na jednu fázi s měničem.
@@amperak Asi máš pravdu, dneska bych už šel do jedné fáze, bylo by to levnějšía jednoduš. Ale toak jak to mám to taky funguje výborně a předělávat to už nebudu
@@amperak Asi máš pravdu, dneska bych už šel do jedné fáze. Bylo by to levnější a jednodušší i s těmi frekvenčními měniči. Ale tak jak to mám to taky funguje výborně a úpředělávat to už nebudu ...
@@Joe.Azbest jasně, hlavně, že to maká. ono taky dnes sehnat FM není problém jako pár let zpět, kdy jsem myslel jakou boží věc vbych chtěl a nikdy mít nebudu. dnes jich mám doma asi deset :D
Mám paralelně 2x 5kW Axpert = 10 kW jako jednofázový systém a maximální spokojenost. Taky mám zkušenost, že 5kW spotřeby člověk překročí snadno, ale přes 7 kW aktuálního odběru jsme se snad nikdy nedostali.... takže 10 kW jednofázový výkon je pro naše potřeby ideální.
Predne diky za videa. Mam otazecku. Dost casto tohle reseni vidim na forech. A asi mi neco unika. 10 000 W / 220 V = 45 A. Kdyz vsechno pripojim na jednu fazi a FVE v zime neda stavu, tak ze site dostanu pro klasicke 3f pripojeni s 3x25A jisticem vykon na fazi 25A*220V = 5500W. Nebude mi to vyhazovat jistic kdyz budu mit na fazi 10kW? Co rozvody? Kdesi jsem cetl, ze nulakem nic moc netece, protoze faze jsou posunute. Pri jednofazovem zapojeni bude nulak asi dost namahany. Jak to borci resite?@@amperak
Ahoj Ampéráku a když máš v rozvaděči rozfázovanej barák a od káždého měniče dotáhneš N vlastním vodičem do rozvaděče, tak to musí fungovat a nikdy se ti tam nesečte ten proud na jednom vodiči ne?
Nebude! Protože třífáz je především o tom, že mezi fázemi je fázový posun. Kruh má 360 st., vydělíš 3 a je to na každou fázi posun o 120 st. Bude to "fungovat" jenom za předpokladu, že budeš v baráku používat každou fázi zcela samostatně, tedy 3x230 V s tím, že souběžně s každou fází potáhneš samostatně i nulák, nebo nulák bude výrazně silnější (asi trojnásobně), oproti vodiči fázovému. Pokud budeš chtít využít plný třífáz třeba právě u točivého spotřebiče (motoru), musíš tam dodržet onen fázový posun. Jinak se motor nebude točit a dost pravděpodobně shoří. Pokud neuhoří dříve nějaký nulák. A to, jak ampérák správně popsal, samostatné měniče nezvládnou. Neví jeden o druhém a tak nemohou posouvat křivku oproti ostatním fázím o 120 st. Je to stejné, jak bys chtěl zapnout tři samostatné motory s tím, že motor (hřídel) č.2 se bude roztáčet o 120 st později, než ten první a třetí o 120 st. později, než druhý. A to prostě nejde.
@@vlastimilbiberle3099 Děkuji za odpověď, samo jsem nemyslel točivou třífázi, ale právě jestli můžu spojit ty nuláky v rozvaděči a fáze napojit, tak jak to mám už rozfázovaný po baráku.
Jako jo, ale kdyz to N budes mit od tech 3 menicu dostatecne nadimenzovany a rozdelis N na jednotlive okruhy v rozvadeci, tak to horet nebude. Ale jinak souhlas, jeden 1F menic je lepsi.
@@amperak majú tie 3 sfázované fr. meničeče zabudované nejaké aktívne kompenzácie účinnika? Inak to by ma zaujimalo jak bude pracovať motor na 400V keď na jednej fáze bude paralelne kapacitná záťaž a na druhej fáze indukčná povecme že sa prúd na dvoch fázach posune o +-10%?
ahoj 3 měniče 6 Kw za cca 45 tis a sfázované běhají již 2,5 roku na 36Kw uložišti a je to nejlepší řešení co se dalo v té době postavit, je to ostrov na statku a panely mají cca 48 kwp na 900V
Já ti do toho (zase) hodím trochu vidle. Vezmu ten první případ s třífázovým měničem a onou pračkou. Co se stane v případě, že za ten měnič dám tři transformátory 400V/230V tak, že primáry budou zapojené do trojúhelníka (je to třífázový měnič, takže můžu) a sekundáry do hvězdy? Ikdybych sekundární stranu zatížila jen v jediné fázi, bude mi primární strana zatěžovat dva měniče, takže z hlediska potřebného výkonu toho měniče na tom budu trochu lépe. Tak poslouchaj Muneles, v čem je ten trik? Udělat tohle s „trojjediným“ měničem je strašlivá pitomost, ale je docela zábavné dobrat se čistě teoretickou cestou k důvodu. Pak se mi tam nelíbí ta část s varnou deskou a spojováním neutrálů. Tak, jak je to popsané, by to byla pravda v jednofázovém systému, ale on je tam zmíněn systém dvoufázový a tady to začne být strašlivě zavádějící, totiž není jasné o jaký dvoufázový systém se jedná, tj. jestli se jedná o dvě fáze z třífázového systému podle Dobrowolského (tiše předpokládám, že je to takhle), nebo se jedná o čistě dvoufázový systém s fázovým posunem π (čili moderní Westinghouse), nebo se jedná o (dnes již archaický, nevím, že by se to někde v energetice používalo) dvoufázový systém podle Tesly, tj. dvě fáze s posunem π/2. Zamysli se nad tím. Pokud budu mít plnou zátěž na dvou fází ze třech. U rovnoměrně rozložených fází platí, že proud neutrálem je nulový. Tady mám jen dvě, takže neutrálem půjde přesně to, co by jinak šlo tou třetí fází, že? Když na jedné z těch fází bude nulový příkon, tak neutrálem půjde jenom to, co do zátěže vteče tou zbývající fází, že? To jsou dva hraniční případy, takže co když ta druhá fáze bude někde mezi? Proud neutrálem se může jedině zmenšit, takže k čemu tam potřebuješ biwiring? Když vezmu moderního Westinghouse, tak v případě, že budu mít zatížené obě fáze, bude proud neutrálem nulový. Pokud jednu zcela odlehčím, může mi do zátěže vtékat proud pouze tou druhou, pokud ji odlehčím jen částečně, pak neutrálem nějaký proud poteče, ale jistě bude menší než proud zatíženější fází, takže opět stejná otázka - k čemu potřebuji biwiring? Hm? Biwiring dává smysl pouze v případě plného biwiringu, tj. v jednofázovém systému, případně ve dvoufázovém systému, kde je fázový posun v čase buď nestálý, nebo je v čase stálý, ale libovolný, neb bude-li fázový posun nulový, pak neutrálem poteče nanejvýše _dvojnásobek_ nejvyššího možného fázového proudu, pokud bude posun π, pak platí to, co jsme diskutovali u Westinghouse, no a bude-li obecně nějaký, bude proud neutrálem ležet někde mezi těmito hranicemi, čili biwiring v tomto pádě musí stačit, ale současně je nezbytností. K tomu ten výklad asi celý směřoval, ale je to poněkud nejasné a bohužel do toho letí další vidle. To, že uděláš biwiring na neutrálu mezi zdrojem a svorkovnicí varné desky sice řeší zátěž neutrálu v rozvodu, ale už nikoliv v samotné varné desce, čili uvedený postup lze aplikovat tehdy a jen tehdy dovoluje-li výrobce varné desky použití v jednofázovém systému a to jen za podmínek, ve kterých jednofázový provoz dovoluje, což osobně považuji za docela podstatný detail.
Pan Ampérák to tam zmínil potřebuje střední vodič posílit právě proto že se nedá jistit kvůli poškození systému a u střídačů se nedá vyloučit chyba v načasování fází . Stačí si to pozorně poslechnout a budete to vědět . Za mě ta jeho přednáška až na pár věcí , ale to je jako vždy na delší debatu je OK . Jo má tam drobnosti , ale to by zase to video nemohlo být tak krátké do toho času nejde jít do detailu . Ta přednáška pokud by měla být komplexní tak trvá klidně 5 hodin a bude mít spoustu kapitol a pod kapitol . To téma FVE je roztáhlé od efektivnosti měničů přes využití a efektivitu baterií dále ochrany proti přepětí v síti a proti atmosférickému přepětí přes podceňované izolační stavy FVE panelů a měničů přes způsoby kombinací sítí prostě v tak krátkém čase to tam nedáte .
U elektronických zátěží může být proud nulovým vodičem potenciálně až součet fází, kvůli vyšším harmonickým. Takhle extrémní případ ale není moc pravděpodobný a bavíme-li se o varných deskách, tak je to problém pouze těch indukčních, u odporových neexistuje.
Niki, varná deska je dvoufázová (2x 16A) protože trouba je ta třetí fáze (16A) tak to tě mate. sporák je pak třífázový, protože je v jedné bedně varná deska i trouba. Trafo je fajn, zrovna to kamarád dělá, to bude zajímavý, ale to trafo ho vyjde na třicet tisíc asi.
proud nulovým vodičem je naprosto reálný u použití měničů, které nemají vzájemnou třífázovou synchronizaci (ty jsou drahé a amatéři je nechtěj) a vznikne tam relativně hned u jakékoliv zátěžě
Čus, mne projektant nakreslil off-grid system tak, ze 20 panelov rozdelil na 3 casti, a na kazdu dal jeden jednofazovy menic. Na dvoch castiach su po 2 baterie a na tretej jedna. Moze to tak byt? DIK
Zdravím! Vidím nesrovnalost. Nakreslený systém není TNS! Na ostrovu vidím nejlepší řešení IT, konkrétně ke sporáku však při použití tří měničů 7 vodičů.
A co mět 3 měniče pouze na běžné spotřebiče a motory které potřebuji na 3f pila hoblovka protahovacka nechat běžet na síť z venku.Myslim že zase každý doma tak nemaka aby ho to sežralo...
Líbilo se mi to, ale málem jsi mi naboural můj obecný názor a to ten, že 3F ostrovní FV postavená na 3 kusech měničů, které spolu komunikují je drahý technický klenot. To video hned na začátku vytváří dojem, že jakákoliv 3F ostrovní FV je omyl. Až v druhé půli videa upřesňuješ, jak mají být zapojeny měniče u ostrovní 3F FV. Zeptám se Tě k tvému příkladu kde uvádíš spotřebu 4,5 kW na fázi. Jestliže dnes mám v podružné rozvodné skříni hlavní jistič 3xB16 což je na 1F 230*16=3680 W, tak zapnutí spotřebičů o výkonu 4,5 kW na 1F mi dnes musí vyhodit jistič i když nemám fotovoltaiku ? Tak proč takový příklad ?
16A jistič ti 4,5kW vydrží asi 15 linut než vypadne ochrana na přetížení. 3F ostrov je drahý klenot, protože ty například mužeš postavit 1F ostrov z třech měničů a zapínat je postupně a zvyšovat si možný výkon, což u 3F nemužeš. takže v noci ti jede spotřeba 3x 70W místo 1x 70W u 1F. Správné zapojení je tematem videa, protože reaguje na chybu použití měničů, co spolu nekomunikují.
Moja varná doska má priamo od výrobcu napísané ak ju zapojím na jednu fázu jej výkon bude polovičný. Nehovorím o to, že keď človek býva č dome a ma tri fázy tak čo ho budem celý prerábať na jednu??? Alebo používať len jednu??
@@amperak To je v kuchyni významná strata času. Pkus kde je odpoveď na to keď napriklad na L1 mam prackuna l2 susicku na 3 faze indukčnu pec a ja sa rozhodnem pripojit len jednu fazu cez menič?? A co tie ostatné zariadenia???
Vysvětleno pěkně. Ale stejně si nedovedu představit doma předělat vše na 1 fázi. Neřeší to nejvíce propagovanou kombinaci FV + TČ. Tepelko mám na 3 fáze a pochybuji, že by šlo předělat na 1 fázi. Nehledě na to, že bych pak musel natahat silnější vodiče. 9kW na jedné fází a jednom/max 2 vodičích nic moc. A pokud by mi TČ nejelo na FV, tak podle mě nemá FV vůbec smysl...
TČ se dělají jak 1f , tak 3f. U jednofázového jsme viděl i 16kw verze. Potřebuješ sice silnější vodiče, ale o to méně. Sám provozuji 1f ostrov s tepelným čerpadlem. Není problém. Naopak mohu využít vždy plný výkon.
to je video... napřed řekneš že to nejde a že to shoří a pak z tebe vyleze že stačí mít měniče který umožňují vzájemný propojení 😊 Snad je jasný že když někdo staví 3f FVE tak na to koupi správny menice a propojí si je..
S tym trojfazovym menicom u fotovoltaiky to nie je tak, ze napriklad ak mam 9kw menic, tak to neni o tom, ze mam limit 3kw na fazu. Ja som myslel, ze je to tak, ze ak mam napriklad kazdu fazu zatazenu rovnomerne 2kw (nabijam elektromobil) a teda dokopy mma zatazenie 6kw, este stale mam k dispozicii 3kw, ktore kludne mozem minut aj na faze 1 a teda mal by som pomer 5-2-2. Cize ja som myslel, ze tych 3kw je o tom ze aka moze byt diferencia. Mylim sa?
Pro běžnou FV sestavu opravdu 3f netřeba. Cirkulárku, kde jsou 3f nutné kvůli minimálně 4kW motoru lze nahradit řetězovou pilou. Anebo cirkulárku připojovat k DS, jak to dělám já. Ono stejně, snažit se o 100%-ní ostrovní provoz je blbost. Hodně drahá blbost. 🙂
3-F systém až do domácího rozvodu je průšvih a vše komplikuje. Lepší je systém v U.S. kde je balancování zátěže mezi fáze na úrovni domů a v jednotlivých domácích rozvodech je, až na výjimky, už jen jedna fáze, takže spotřebitel v US se nemusí starat, na kterou fázi co připojí.
oni mají 2x110V posunutých o 180° takže taky trochu řeší. má to tuto výhodu, ale zase je problém s provozem elektromotorů. jenže když má někdo už výrobu a soustruhy, tak většinou má tři fáze i tam. stejně jako maj tři fáze větší podniky jako hotely.
@@amperak co já jsem viděl, tak na dvě fáze (2x 120V) v US se připojují jen spotřebiče s velkým příkonem (typicky sušička, EV), ale jinak se v domácnosti používá jedna fáze. Co se týče 3F motorů, tak se většinou připojují přes rozběhový frekvenční měnič a ne přímo na síť, tak podle mě je domácí 3F už jen relikt minulosti.
Hele jestli vyhořím co se FVE týče tak to bude baterka... Nechtěl jsem olovo a na LIFEPO4 nebylo tak jsem vzal levné lithium a zbastlil jsem to. Ještě to nemám ani zapojené a už je mi jasné, že jsem ty peníze prakticky vyhodil...
Zdar, zjistil jsem, že jse provozuje několik" už dost" roků na fotovoltaice 3F měnič Schneider, vložím odkaz videa na konci komentáře a rád bych jse dozvěděl, proč ji to nevěděl? Děkuji za odpověď :) ...odkaz zde: ruclips.net/video/4G12bqghliM/видео.html
@@amperak Ahoj jen mně zajímá tvůj názor, klidně jse rozepiš co jsi o vloženém videu myslíš, pán jsi dal na střechu 20 Kwp a koupil jsi měnič 3f Schnaider. Proč to pán v videu takto řešil a pán ve videu to nechtěl udělat na 1f soustavu...trošku jse rozepiš proč nedoporučuješ 3f měnič, nezáleží na tom jaké má ztráty v měniči...jde o to že mněniče (střídače) jse vyrábějí různé, každý měnič nebo střídač je vhodný pro přeměnu elektrické energie...dál jse jen ptám, proč jse nepoužívají 3f měniče v FVE, díky za odpověď :)
Chápu že 1F system je lepší z hlediska menší snd-by spotřeby měniče (resp. popřípadě vice vypínatelných paralelních měničů) .. Ale u 3F systému v zimě zase ta stnd-by tepelná energie ze sítě navic beztak zůstane doma pod střechou : ) A v létě si ty 3F měniče (s menší stnd-by účinností) pak zase sami na sebe vydělají" ne ? ....jen taková filozofická úvaha : )
@@amperak diky za rekaci Ano to chápu , já jsem o tom přemýšlel jen jako o on grid" u již hotové FVE na dotaci kde již byl 3 fázový střídač již v ceně: (konkrétně: SOFAR - Solar HYD 8KTL-3PH ) Tuhle FVE totiž teď aktuálně před třemi dny mamce na domku dokončil "Shlieger" .... což jsem měl podle recenzí z toho velké obavy jestli jí to po roce od zaplaceni 100% (za 500k = 250 cena FVE / 250 dotace) , jestli vůbec po roce někdo dorazí a nebude to podvod! (7kWp / 10kW batt + wallbox) Dělali ji to parta ukrajinců což jsem se nejprve zhrozil" ...Ale i jako elektrikář musim výjimečně a s údivem říct že to nainstalovali a zapojili kvalitně 👍 Pán byl vzdělanej , šikovnej měl kulatý razítko. Vsichni 3 věděli co dělaj. Vymysleli genialni řešení připevnění FVP ... úplně jinak než to bylo debilně podle plánu ... protože mamka má totiž komplikovanou střechu samej stín. A oni to vyřešili elegantně asi o milion procent lépe než podle původního rychlo plánu od CZ managera. Dokonce mámě upravili i venkovni rozvaděč který by už nevyhovoval normám. Opravdu nás mile překvapili. ... až tak že jsme jim navic radostně dali vino z moravy při odjezdu : ) ... Nic méně pak večer už spěchali a odjeli ...a nebyl čas na experimenty...a nejakému učení se nastaveni menu ...to se nedalo.. Nyni se čeká na ČEZ na připojení ... nevíme jak dloho to může trvat ? A já teď mám obavy jak neublížit , ale zprovoznit FVE jako ostrovni (jen BackUp) než to pripoji ČEZ na grid. System má BackUp jen jako vyvedené 3x jištěné zásuvky na zdi.... žádný přepínač směrem zpět do domu.... to už by bylo jistě za příplatek.. Předpokládám že stačí jen FVE zapnout ale nechat shozený jistič k MEETRU ? (kabel vedouci ke gridu) tim se aktivuje backup ve střídači ?
:D Stale das video z ktorého ma zamrazi. 😄 Okamžite som siel vyriesit paralelnú komunikáciu. Blblo mi to tak som sa na to … PS. Ak by to niekomu neslo skuste zmenit Master na niektorý iny menic. 😇
@@amperak to je jasne. Len mne to stale hádzalo chybu ked som pripojil siet z distribúcie. Hlavne ze to ide. Ale ak by si nenatočil toto video asi by som to nikdy nevyriešil. Len som sa riadne zlakol ked si vysvetlil aky prud bude tiecť nulovým vodičom. 😄 Mam sice 4mm2 vodiče ale aj tal pri spojení vsetkych “neduhov” by som vyhorel 😄
amperaku, trochu ti do toho hodim vidle ... ty 3 samostany menice a potkany sinusovky a zrovna plne zatizeni na všech na 5kw ... kdy prosim te začneš stavět štít proti meteoritům? nebudeš? malá pravděpodobnost? aha, nejspíš srovnatelná s tím, že bude na nuláku v normálním baraku 65A zdravi upíří doupě
Potrefená husa..... 😀 Beztak jsi už min. 3x vyhořel. 😛Ty sinusovky se potkávají, s tím nic neuděláš. A pak stačí manželka, která vaří a peče( nebo má dokonce pícku) a nulák zažívá své. A nemusí to být hned plných 65A, aby nastal problém. To mi připomíná, že už rok se snažím zdvojit nulák u varné desky, která předtím běhala v 3f, ale teď jedu ostrov 1f. Ale protože jsem si vědom možného přetížení nuláku, tak na desce vaříme tak do 4kw, i když deska zvládne 11kw.
@@amperak je to ale jen teoretická smrt. měřil jsem to celé dopoledne, když manželka v kuchyni pálí "první ligu", nebylo dosaženo vetší hodnoty než 18A za 5 hodin, kdy jsou nejvyšší společné výkony. v pripade třeba kdesi jmenovane serverovny, kdy je zátěž na všech fázích rovnoměrně trvalá a vysoká, je to něco jiného. s těma "vašima hoří, zabije, apod." jděte strašit do školky. kdyby mělo něco zabíjet nebo hořet, tak by to po dvou letech a asi vyrobených 13-14MWh muselo něco udělat. + navíc ... nevím, jak kdo má elektriku, ale tady se mi setkávají nuly na 10mm2 hlavním přívodu, který sice snese papírových 45A, ale všichni víme, že krátkodobě snese 10mm2 i přes 60A. a co jsem to měřil, tak ta souhra fází je tam vždy jen několik sec. takže v teoretické rovině smrt asi vzdáleně ano, při aplikaci serverovna ano, běžný dům s jeho spotřebiči ne. sorry. to mě spíš přejede autobus je dobré na to upozornit... vždyt to bylo probíráno už jednofázových solárnickych aplikací a sporáku, který je napajen jen 2,5mm2, namisto 4mm2. atd ... takže je pořádku, že na to upozornujes, ale taky je dobre zustat nohama pevne na zemi.
Důležité upozornění chybělo! Třífázový ostrovní systém by skutečně měl mít jistič i na nulovém vodiči a to o stejné hodnotě jako jištění fáze (např. lze 4pólový jistič). Je to z důvodu poruchy synchronizace fázového posunu, kterou řídí pouze mikroprocesor, což není neomylné zařízení. Pro havarijní stav je proto nutné jištění nuly i pokud spolu ty tři měniče komunikují. Mělo by to být i součástí předpisu, ale bohužel zatím se v předpisech málo řeší ostrovní systémy. Opomíjí se tedy havarijní stavy, které na on-grid sítích nemohou nastat. Takže pozor. Obecně padající jistič potom taky může upozornit na chybu fázového posunu, které by sis jinak nevšiml a to dřív než se něco stane a to je rozhodně dobrá věc. Takže to někde zmiň ve videu. Nezapomeň 😉👍
dobrý postřeh, ale když se rozpadne komunikace u třífázového systému, tak ti to vyhodí chybu a jede jedna fáze, nebo žádná. Ale jsou systémy kde jde přepnout na "single" provoz a stane se to. Jistit nulu by bylo určitě fajn, jen ale je bezpodmínečně nutné při přetížení nuly zajistit vypnutí střčídačů. vem si co se stane, když ti ta nula upadne. to nechceš zažít. to ti vyhoří naprosto vše. a to samé se stane při jejím jištění. Spíš bych tu nulu natáhl dvojnásobným průžezem alespoň.
@@amperak No a neriesi presne toto 4polovy istic? Je jedno na ktorom vodici dojde k prekroceniu prudu, rozpoji to vsetky 4 naraz. Ja sa totiz prave rozhodujem, ci s 2 studermi mam ist do 2f rozvodu (a v baraku poprehadzovat zataz medzi 2 faze a jednu nechat trvale "prazdnu"), alebo ich spojit do 1f (a v rozvadzaci v baraku musiet nechat preskladat niektore pristroje tak, aby mi vedla vsetkych 3f isticov co tam mam (3 ks) vznikla volna 1 pozicia - a nahradit ich za 4p istice. Tu budem potom logicky limitovany tym, ze viac ako 16A v sucte na druhej strane toho dratu neodoberem, ale s tym pocitam a nie je to showstopper.
Inak vcelku dost zaujimava tema ohladne isticov a FVE je, ze v niektorych pripadoch poruch nevypadnu - a potom je tazke zdiagnostikovat, v ktorej casti systemu je problem. Toto je podla mna tiez dost podcenena tema. O chranicoch ani nehovorim, v mojom pripade prakticky stracaju zmysel jednotlive okruhove chranice, ktore mam v rozvadzaci od zaciatku, pretoze pred nimi bude hned za menicmi predradeny B-ckovy chranic, ktory to pobere vsetko. A vsetky chranice menit za B-cka z financnych dovodov odmietam.
@@dusanzatkovsky7580 šel bych do 1F přepínané na 3F přepínačem sítí v zimě. tak to mám doma. výhoda je že mužeš jeden měnič odstavit pro snížení spotřeby.
@@amperak jde spíš o havarijní stav typu "software se zbláznil" a nedá se na něj spolehnout. Je to stejné pravidlo jako že u rychlovarné konvice nemáme spoléhat na fungující bimetal, ale máme bezpečně galvanicky odpojovat. Za mě chybí v normě povinnost 4pólového jištění 3f fotovoltaik, kdy závada software nebo řídících členů HW může způsobit až požár vodiče ve vedení bez vybavení jističe. Tahle ochrana je zároveň účinná i pro případ, že nějaký blbec odpojí komunikaci mezi třemi měniči apod. To jsou situace co se stávají a vedení se proti tomu musí chránit nadřazenou ochranou
Hoši já se těším, až Vám dojde, že mám pravdu a až konečně vyrvete motor ze starý Tesly, použijete rezonanční řízení, které si patentoval jeden český vědec a až ho připojíte ke generátoru. Fakt se na to těším, protože všechny ty měniče půjdou za nedlouho do šrotu!!!
Trochu zmatek. Napřed 3f španný 1f lepší. Poté následuje výčet co vše je třeba předělat pro provoz na 1f. Zrovna ty kamna provozovat na 1f je hloupost. Nižší výkon fakt nechcete a ještě je tam nutnost 40A jističe. Na konec se dozvíme, že existuje řešení jak propojit 3x 1f.
@@amperak troubu mám zvlášť. Je úplně jedno na kolika plotnách vařím. Výrobce varné desky ve specifikaci uvádí 3f 10A, 1f 40A . To bude univerzál pro všechny kamna nebo desky.
Je to vysvětleno jasně a srozumitelně. Ač nejsem elektrikář pochopil jsem to oč tu běží. Děkuji ti za vysvětlení. 👍
vysvětlit třífázovou soustavu laikovi je trochu problém. snad to lidi pochopí
@@amperak věřím,že ty rozdíly lidé pochopí. Na tabuli je to jasné a srozumitelné nakreslené a vysvětlení je také dobře srozumitelné takže to bude OK.
ja napriklad vobec nechapem preco nepadla ani jedna veta o rozdiele medzi symetrickym a asymetrickym menicom. myslel som ze presne tento roziel riesi dany problem.
@@jklmnpqrst veškeré ostrovní střídače na tři fáze jsou asymetrické. symetrický měnič nikdy nebude ostrovně fungovat. ani takový neexistuje. (teda existuje jeden typ a to pohon čerpadla pomocí FVE)
@@amperak teda asymetricky menic znamena len to, ze vie do kazdej fazy dodavat iny vykon? Ale nevie cely vykon menica presmerovat do jednej fazy?
Momentálně nejsem dost bohatý abych Tě podpořil :-D, ale když pojedeš do Hlučína, zvu Tě na bůček, tažený v uzáku přes noc. Nabereš kalorií a hlady neumřeš. Děkuji za perfektní vysvětlení. Fotovoltaika mě čeká až za 2 roky, ale díky Tvým videům už teď začínám být mírně zasvětěnější. Dobrá práce.
@@Gaeflin ahoj, super! Necht se dari, jen na bucek mne nenalakas... 🤣
Instantni pozar :) Skvele.
Jako vždy dobré a detaily nemá cenu řešit ty jsou opět na delší debatu . Dobrá práce . Jako základní informace to stačí .
musej to být jednoduché základy bez složitostí. odborník to zná, laik nepochopí sdělení pro odborníka.
@@amperak Jo jasně máte pravdu nejde to veřejnosti servírovat celé to by se z toho zbláznili . Dobrá práce chlape .
Uf, u toho obrázku s těmi třemi nezávislými měniči mě olilo horko, když jsi zmínil, že to lidi dělají, a zamrazilo z toho, že jsi dokonce narazil na YT na video, kde to někdo doporučuje 😵💫 ... Nakreslit od ruky sinusovky ve sledu 3 fází se povedlo jen částečně, tak tady je obrázek z Wiki, co si pod tím představit, když je posun fází 120 ° en.wikipedia.org/wiki/Three-phase_electric_power#/media/File:3_phase_AC_waveform.svg ... Každopádně celkově palec nahoru za skvělé osvětové video 👍
dík, snad to YT nesmaže za ten odkaz.
díky za tohle video milane !
Ahoj Amperaku díky za video. Dávám palec nahoru. Zdraví Marek z Jizerských hor.
dík
Pan Poul ve své přednášce řešil hoření nuláku nějaké servrovny, kde protékaly vyšší harmonické.
U 3f měničů se dá zmínit, že se vyrábí asymetrické měniče. Mohou posílit výkonem jednu fázi asi o 1/3. To by pomohlo třeba s tou pračkou.
Ne vsechny to jsou ochotni drzet trvale. Muj menic se po minute rozhodne vypnout. Tedy nema k dispozici grid, protoze jinak na nej se prepne prakticky hned jak se prekroci na jedne fazi max zatizeni.
Solax dokonce 150%
@@cpbbt myslim, ze tohle spis o co nejlevnejsim reseni. Tyhle hybridni asi stoji nak o dost vic. Taky mam solax a normalne fve na klic ale na tohle koukam, protoze obcas se dozvim zajimavej napad.
Je to pro kutily, co si to chtej delat sami. Kdyz to mate dodane jako celek, tak tyhle problemy nehrozi.
@@cpbbt On to vyrobce udava ale je potreba si zjistit jestli to fakt neni casove omezene.Mate overene ze to jde trvale. Vyrobce by se okradal, kdyby naddimenzoval jednotlive menice jen aby to slo pretizit trvale. Myslim ze tam je omezeni casu.
@@dejfista No prave hrozi. Pokud si koupite 10kW menic a prijedete s nejblbejsim autem co ma 3.6kW nabijecku z jedne faze tak vam ten invertor proste bez pretizeni 16A neda. Jasne ze si muzete nakonfogurovat wallbox ale opravdu chcete nabijet 10A tedy 2,5kW kdyz dalsi faze nejsou pouzite. Dneska maji aute spis 2 nebo 3 fazove nabijecky ale kdyz drive to nemela. Takze i s na klic dodanou FVE muzete prijit na to ze neni uplne pouzitelna.
Díky za perfektní vysvětlení. Samozřejmě jsem chtěl si vyrobit pseudo tří fázový rozvod pro budoucí wallbox k fotovoltaické elektrárně. A tak jak jsem slíbil e-mailu, že chci povýšit do šlechtického titulu miliamperáka, tak jsem ze zjištných důvodů že mi v budoucnu pomůžeš navrhnout FVE to udělal. Díky za super videa. 👍
hele u auta si testni, zdali neumí jednofázově nabíjet. některé uměj jednofázově 7,2kW dokonce.
pseudo tři fáze, tj bez komunikace, to neprojde, k tomu se auto nepřipojí. jedině poctivé tři fáze, střídače vzájemě propojené a nastavené.
Pěkný, poslal jsem stovku na účet, na chleba, abys nám vydržel :)
díky :)
Díky!
taky díky
Ahoj, zapomínáte na asynchronní měniče, mám 10kW 3f střídač a ten je schopen dát na 1f i 5kW, pokud ostatní fáze jsou málo zatížené, největší celkový odběr jsem měl 7,5kW. Střídač to dal napohodu.
asynchroní měniče ve videu jsou. na ty se fakt nezapomíná!
nejspíše jsi myslel asymetrický hybridní střídač. a to jen Solax nebo Deye. ano, takové střídače jsou, ale jejich pouzžití v ostrovní FVE nemá moc smysl.
kdyz tak asymetricke, ale u toho ostrova jde hlavne o co nejmensi vlastni spotrebu a co nejvyssi ucinnosti protoze v noci jedete z baterky a celkove je potreba efektivne s elektrinou z FV hospodarit. Proto je 3f 10kw menic nesmysl protoze ten muze mit treba 100w vlastni spotrebu 3 bezicich stridacu .. coz je hrozne, 1f victron 5kva ma asi 16w, v rezimu upravene sinosovky pri male spotrebe na vystupu asi 12w a pri rezimu hledani zateze asi 3w a to je strasny rozdil.
@@jirkas229 ten victron žere asi 40-60W, ne 16W. ta upravená sinusovka sedí a hledání taky.
samozřejmě ty usporné režimy fungují jen v ostrovu.
Tak jednofázové měniče se dají i zapojit v paralelním provozu, samozřejmě se vzájemnou komunikací, buď přez CAN či RS 232 či RS 485 a to jak jednofázově, tak dvou či třífázově. Já používám EA Sun iGrid Sw II (umějí i přetoky posílat do ČEZu - lze vypnout) a super. 5KW střídač vyjde cca na 18 000 Kč. Umí pracovat i bez baterie, napřímo. Online monitoring přez Solar Asistant s Orange Pi za 1000Kč a spokojenost (komunikuje i s BMS v bateriích)
ano, to jsou měniče k tomu určené a jdou tak zapojit. však to ve videu zminuji. problém je s levnějšími měniči co to neumí a lidi je na to používají
Ahoj, kdyby jsi nemaloval stylem jako Pikaso, tak by to možná pochopilo i více lidí 😀 Co si třeba předmalovat tužkou obrázky a náčrty jak to dělá pan Poul, tak by jsi pak ušetřil třeba i čas na stříhání videa, nechci Ti radit samozřejmě. Ještě tam chybí vysvětlit dodržení 120ti stupňový posuv těch fází. Video o5 👍 Ale neber mě vážně, ještě jsem si dnes nevzal prášky 😀
v pohodě, dnes mi umřel telefon. jen tak z nudy se sekl a nejde zapnout.
zrovna FVE videa se stříhaj snadno.
vysvětlit tři fáze laikovi je problém.
@@amperak kdyby jen laikovi 😀
@@lukashorky2712 jj, já to nechápal hodně dlouho
To mě napadlo hned, a to nejsem elektrikář. Jen jsem jako malej na záchodě pročítal knihu "Elektřina kolem nás". 🤣S takovými znalostmi lidu obecného to je jako by souložili ženu to ucha, když se matlaj do elektriky.
vidíš, a já viděl několik instalací, kde to nenapadlo nikoho.
Lajk 👍
No a taky bych se chtěl zeptat , jestli je možný v ostrovním režimu zapojení 3fázového motoru pomocí dvou kondenzátorů- tak jak v běžné síti ?
je, pokud se to správně vypočítá
Tak preto ak zatažiš jednu fazu viac na trijfaz meniči už existujú asimetricke meniče ktore dodaju viac energie do tej fazi ktora je viac zatažená.
14:00 A co jako? Tak si na instantním požáru udělám instantní kakao 😅 😂😂😂 s piškotama
A pak budes koukat na tu instantni srandu
Profik teoretik
🙏 mám na tebe dotaz!
1/ připojil bych k domu 3F měnič na velmi malý výkon, třeba 3F 150W (3x50W)
2/ a ke každé fázi pak měnič který umí "tlačit" proud do sítě. Třeba 3x 2,5kW
Jsem mimo? Zkusil to někdo z Vás?
(Za radu neděkuj, ale pošli zdarma nějaké rozbité panely. 😉)
nechápu co chceš udělat, ale jestli chceš na ostrovní měnič pripojit ongrid střídač, tak to bude velký výbuch.
za nabídku rozbitých panelů děkuji, ale nevyužiju je.
@@amperak tak jinak.
Vezmu BLDC, připojím ho mechanicky k 3F motoru 150W, roztočím BLDC do otáček potřebných pro 3F motor a připojím ke každé fázi off grid. Ok, nebo ne?
K těm 3 fázovím motorům dají se zapojit na 1 fázi pomocí kondezátoru ,který na motor cca 400w stojí 80KČ neni to idealní ale funguje to
máš třetinový výkon asi. a ještě ideálně t musíš přepojit. pak je výkon větší ale ne nominální.
Pro varný desky jsou kabely se 2 modrýma drátama. Jinak přetěžování N je docela známej problém proto jsou přívody desítkou.
žádnej přívod není desítkou. a dle toho co lidi jsou schopni udělat to známé fakt není.
A varné desky nemaj kabely s dvěma modrýma drátama. bud maj šedej a modrej v jedné dutince, nebo mají na tom šedám modrou bužírku.
Dost jsem těch desek po neodborném připojení N na třetí fázi opravil.
@@amperak Do rozvaděče se dává desítka. Ty kablíky se dvěma modrýma sem našel dle návodu z desky asi před 2 roky ale teď už to nikde není. To přetěžování N je známé mezi odbornou veřejností. Laik nechť vyhoří když se sere do čeho nemá.
Jsou i desky, které mají opravdu dva modrý v jedny dutince.
nelíbilo ale dal jsem lajk :D
ok, FVE se ti nelíbí tedy, to mám mín práce :D
@@amperak ta co říkáš až to budeš vysvětlí ať u mě tak se mě bude líbit zatím to vidím jen na papíře
pan majster, dakujem za hodnotne informacie, ja sa chystam o FVE 1F s ATS rele na DS, nahodou toto riesenie by si mal aky nazor? ďakujem
pokud chceš dělat automatický přepínání z 1F na 3F, dělal bych to určitě ručně.
@@amperak v reali by to bolo tazko diskomfortne, musi to ist tak abys o tom ani nevedel.. s ATS su aj na YT nejake videa, len nie cz/sk mozno prilezitost nejake spravit:) prepinanie prebieha v radu milisekund, cize to elektronika neregistruje..
V pripade 2/3f wallboxu pre elektromobil + 3f FVE + TC asi nie je ina rozumna moznost ako pouzit 3ks komunikujucich hybridov. Pripadne teda 3f hybrid.
hybrid není ostrovní FVE. to video řeší ostrov.
🔝🔝🔝
Ahoj, mám dotaz. Trochu se zajímám o instalace v karavanech a obytkách. A řešil jsem provoz/přepínání instalace na síť nebo měnič. Když se jede na měnič, což je vlastně stejné jako oddělovací trafo, nesmí být PE vodiče spojene s PE vodičem jiných obvodů ani se zemí. Pouze spojit do sebe, ale nikam nepřipojovat. Jak je to u FVE? Pokud jede dům na měnič, je PE odpojen od sítě.? Zatím o tom nikdo nemluvil. A vnitřní zapojení rozváděče FVE jsem neviděl.
nikdo o tom nemluvil, asi na to udělám video. PE se nikdy nesmí rozpojovat.
@@amperak Pomalu asi zjišťuji, že se na to nedá pohlížet kritérii oddělené soustavy tak, jak je popsaná v 33 2000-4-41. FVE neplánuji, ale mám doma "pro sichr" centrálu, a chtěl bych si na to upravit instalaci. A přestože jsem elektrikář, nechci mít doma kovářovu kobylu. Jen se mi o tom nedaří sehnat odborné info.
@@philophil1961 ale dá. společné je jen uzemění. a to je vždy. leda bych uvázal dům na heliové balonky a nechal vznášet. nebo si postavil dům v letadle.
PE je a vždy bude společný.
když to vemeš logicky, systém PELV je galvanicky oddělený zdroj bezpečného napětí, ikdyž má PE společný se sítí.
@@amperak Já si tím tak jistý nejsem. Spojení jedné strany trafa u PELV má úplně jiný důvod, než ochrana před úrazem. A pokud by jsi se na to chtěl dívat jako na ochranu oddělením, tak tam nic zemnit nesmíš. Viz norma. Proto si myslím že se na to tak dívat nedá. Zkusím zjistit od nějakého RT. Za pár dní mám přezkoušení z NV194(dříve vyhl. 50), tak tam třeba něco zjistím.
Ahoj plánuji mít 2 stringy cca po 4,5kwp ,mám tomu tomu 3 strídače 5kw , mám k nim propojovací kabely , umožňují paralelní komunikacemi 3 fázové propojení.Ale právě jsem myslel že udělám nejdřív 2 fáze z FV a tu třetí fázi bych nechal na síti.A teď nevím jestli to lze.
pokud vše zapojíš do jednoho třífázového kabelu, tak toto nelze. udělej si jednu fázi s tím, že budeš jednotlivé měniče vypínat, když nebudou potřeba. u třífáze musíš mít zapnuté všechny a to pak máš 200W klidovou spotřebu.
hádám, že máš MKS3 nebo jejich klony. tam je lze zapínat tak, že propojíš spínač. takto instalace fungují, když na noc odstavují měniče. nechá se jen jeden.
Jedna fáze by pro mě byla omezením (soustruh, bruska, čerpadlo ap.) a tak to mám 3f s měniči, které nemáš rád:-) A tam to opravdu žádný problém není (3x5kVA). Akorát se musí na začátku trochu promyslet jak je v domě co připojeny na kterou fázi, ale ani přetížení měniče není problém, opravdu ty toroidní trafa vydrží hodně a přetížení pár minut rychlovarnou konvicí, mikrovlnkou ap. třeba o 30% není problém.
člověk, který potřebuje 3x 5kVA měniče doma je náročný konzument elektřiny. i s elektromobilem se na 7kVA dostanu jen zřídka a to nemám udělané priority.
Navíc pak máš spotřebu v noci trojnásobnou.
soustruh, brusku, i čerpadlo mužeš provozovat vpohodě na jednu fázi s měničem.
@@amperak Asi máš pravdu, dneska bych už šel do jedné fáze, bylo by to levnějšía jednoduš. Ale toak jak to mám to taky funguje výborně a předělávat to už nebudu
@@amperak Asi máš pravdu, dneska bych už šel do jedné fáze. Bylo by to levnější a jednodušší i s těmi frekvenčními měniči. Ale tak jak to mám to taky funguje výborně a úpředělávat to už nebudu ...
@@Joe.Azbest jasně, hlavně, že to maká. ono taky dnes sehnat FM není problém jako pár let zpět, kdy jsem myslel jakou boží věc vbych chtěl a nikdy mít nebudu. dnes jich mám doma asi deset :D
Mám paralelně 2x 5kW Axpert = 10 kW jako jednofázový systém a maximální spokojenost. Taky mám zkušenost, že 5kW spotřeby člověk překročí snadno, ale přes 7 kW aktuálního odběru jsme se snad nikdy nedostali.... takže 10 kW jednofázový výkon je pro naše potřeby ideální.
přesně tak. mám taky 10kW a nepřetížil jsem. maximum mám 7,8kW
Predne diky za videa. Mam otazecku. Dost casto tohle reseni vidim na forech. A asi mi neco unika. 10 000 W / 220 V = 45 A. Kdyz vsechno pripojim na jednu fazi a FVE v zime neda stavu, tak ze site dostanu pro klasicke 3f pripojeni s 3x25A jisticem vykon na fazi 25A*220V = 5500W. Nebude mi to vyhazovat jistic kdyz budu mit na fazi 10kW? Co rozvody? Kdesi jsem cetl, ze nulakem nic moc netece, protoze faze jsou posunute. Pri jednofazovem zapojeni bude nulak asi dost namahany. Jak to borci resite?@@amperak
při nabíjení auta to snadno lze přetížit :)
Dobrá práce!
díky
Ahoj Ampéráku a když máš v rozvaděči rozfázovanej barák a od káždého měniče dotáhneš N vlastním vodičem do rozvaděče, tak to musí fungovat a nikdy se ti tam nesečte ten proud na jednom vodiči ne?
Nebude! Protože třífáz je především o tom, že mezi fázemi je fázový posun. Kruh má 360 st., vydělíš 3 a je to na každou fázi posun o 120 st. Bude to "fungovat" jenom za předpokladu, že budeš v baráku používat každou fázi zcela samostatně, tedy 3x230 V s tím, že souběžně s každou fází potáhneš samostatně i nulák, nebo nulák bude výrazně silnější (asi trojnásobně), oproti vodiči fázovému. Pokud budeš chtít využít plný třífáz třeba právě u točivého spotřebiče (motoru), musíš tam dodržet onen fázový posun. Jinak se motor nebude točit a dost pravděpodobně shoří. Pokud neuhoří dříve nějaký nulák. A to, jak ampérák správně popsal, samostatné měniče nezvládnou. Neví jeden o druhém a tak nemohou posouvat křivku oproti ostatním fázím o 120 st. Je to stejné, jak bys chtěl zapnout tři samostatné motory s tím, že motor (hřídel) č.2 se bude roztáčet o 120 st později, než ten první a třetí o 120 st. později, než druhý. A to prostě nejde.
@@vlastimilbiberle3099 Děkuji za odpověď, samo jsem nemyslel točivou třífázi, ale právě jestli můžu spojit ty nuláky v rozvaděči a fáze napojit, tak jak to mám už rozfázovaný po baráku.
Jako jo, ale kdyz to N budes mit od tech 3 menicu dostatecne nadimenzovany a rozdelis N na jednotlive okruhy v rozvadeci, tak to horet nebude. Ale jinak souhlas, jeden 1F menic je lepsi.
jenže to musíš o tom problému vědět. jenže hodně lidí o tom neví. na to je toto video.
Třetí harmonická zatěžuje nulák souběhem proudů
přesně tak, jenže to laik nepochopí. ale umí to třeba tři pulzní zdroje bez PFC
@@amperak majú tie 3 sfázované fr. meničeče zabudované nejaké aktívne kompenzácie účinnika? Inak to by ma zaujimalo jak bude pracovať motor na 400V keď na jednej fáze bude paralelne kapacitná záťaž a na druhej fáze indukčná povecme že sa prúd na dvoch fázach posune o +-10%?
Ahoj, mam dotaz. Je nejaka moznost si tu cepici amperak nekde zakoupit?
Ahoj, ano je, napiš mi na mail a předám kontakt
@@amperak je to tam
👍
Ked maju meniče možnosť fazoveho posunu tak už to ok?
Ano, to jsou menice s komunikací.
No rád bych přidal odkaz na Názorná elektrotechnika - ZE 53 - Točivé magnetické pole a dále......
ahoj 3 měniče 6 Kw za cca 45 tis a sfázované běhají již 2,5 roku na 36Kw uložišti a je to nejlepší řešení co se dalo v té době postavit, je to ostrov na statku a panely mají cca 48 kwp na 900V
jasně, pokud to potřebuješ a uděláš to pořádně, má to smysl. ale na malej domek to není potřeba. ty máš velkou instalaci.
Já ti do toho (zase) hodím trochu vidle.
Vezmu ten první případ s třífázovým měničem a onou pračkou. Co se stane v případě, že za ten měnič dám tři transformátory 400V/230V tak, že primáry budou zapojené do trojúhelníka (je to třífázový měnič, takže můžu) a sekundáry do hvězdy? Ikdybych sekundární stranu zatížila jen v jediné fázi, bude mi primární strana zatěžovat dva měniče, takže z hlediska potřebného výkonu toho měniče na tom budu trochu lépe. Tak poslouchaj Muneles, v čem je ten trik? Udělat tohle s „trojjediným“ měničem je strašlivá pitomost, ale je docela zábavné dobrat se čistě teoretickou cestou k důvodu.
Pak se mi tam nelíbí ta část s varnou deskou a spojováním neutrálů. Tak, jak je to popsané, by to byla pravda v jednofázovém systému, ale on je tam zmíněn systém dvoufázový a tady to začne být strašlivě zavádějící, totiž není jasné o jaký dvoufázový systém se jedná, tj. jestli se jedná o dvě fáze z třífázového systému podle Dobrowolského (tiše předpokládám, že je to takhle), nebo se jedná o čistě dvoufázový systém s fázovým posunem π (čili moderní Westinghouse), nebo se jedná o (dnes již archaický, nevím, že by se to někde v energetice používalo) dvoufázový systém podle Tesly, tj. dvě fáze s posunem π/2. Zamysli se nad tím. Pokud budu mít plnou zátěž na dvou fází ze třech. U rovnoměrně rozložených fází platí, že proud neutrálem je nulový. Tady mám jen dvě, takže neutrálem půjde přesně to, co by jinak šlo tou třetí fází, že? Když na jedné z těch fází bude nulový příkon, tak neutrálem půjde jenom to, co do zátěže vteče tou zbývající fází, že? To jsou dva hraniční případy, takže co když ta druhá fáze bude někde mezi? Proud neutrálem se může jedině zmenšit, takže k čemu tam potřebuješ biwiring? Když vezmu moderního Westinghouse, tak v případě, že budu mít zatížené obě fáze, bude proud neutrálem nulový. Pokud jednu zcela odlehčím, může mi do zátěže vtékat proud pouze tou druhou, pokud ji odlehčím jen částečně, pak neutrálem nějaký proud poteče, ale jistě bude menší než proud zatíženější fází, takže opět stejná otázka - k čemu potřebuji biwiring? Hm? Biwiring dává smysl pouze v případě plného biwiringu, tj. v jednofázovém systému, případně ve dvoufázovém systému, kde je fázový posun v čase buď nestálý, nebo je v čase stálý, ale libovolný, neb bude-li fázový posun nulový, pak neutrálem poteče nanejvýše _dvojnásobek_ nejvyššího možného fázového proudu, pokud bude posun π, pak platí to, co jsme diskutovali u Westinghouse, no a bude-li obecně nějaký, bude proud neutrálem ležet někde mezi těmito hranicemi, čili biwiring v tomto pádě musí stačit, ale současně je nezbytností. K tomu ten výklad asi celý směřoval, ale je to poněkud nejasné a bohužel do toho letí další vidle. To, že uděláš biwiring na neutrálu mezi zdrojem a svorkovnicí varné desky sice řeší zátěž neutrálu v rozvodu, ale už nikoliv v samotné varné desce, čili uvedený postup lze aplikovat tehdy a jen tehdy dovoluje-li výrobce varné desky použití v jednofázovém systému a to jen za podmínek, ve kterých jednofázový provoz dovoluje, což osobně považuji za docela podstatný detail.
Pan Ampérák to tam zmínil potřebuje střední vodič posílit právě proto že se nedá jistit kvůli poškození systému a u střídačů se nedá vyloučit chyba v načasování fází . Stačí si to pozorně poslechnout a budete to vědět . Za mě ta jeho přednáška až na pár věcí , ale to je jako vždy na delší debatu je OK . Jo má tam drobnosti , ale to by zase to video nemohlo být tak krátké do toho času nejde jít do detailu . Ta přednáška pokud by měla být komplexní tak trvá klidně 5 hodin a bude mít spoustu kapitol a pod kapitol . To téma FVE je roztáhlé od efektivnosti měničů přes využití a efektivitu baterií dále ochrany proti přepětí v síti a proti atmosférickému přepětí přes podceňované izolační stavy FVE panelů a měničů přes způsoby kombinací sítí prostě v tak krátkém čase to tam nedáte .
U elektronických zátěží může být proud nulovým vodičem potenciálně až součet fází, kvůli vyšším harmonickým. Takhle extrémní případ ale není moc pravděpodobný a bavíme-li se o varných deskách, tak je to problém pouze těch indukčních, u odporových neexistuje.
Niki, varná deska je dvoufázová (2x 16A) protože trouba je ta třetí fáze (16A) tak to tě mate. sporák je pak třífázový, protože je v jedné bedně varná deska i trouba.
Trafo je fajn, zrovna to kamarád dělá, to bude zajímavý, ale to trafo ho vyjde na třicet tisíc asi.
proud nulovým vodičem je naprosto reálný u použití měničů, které nemají vzájemnou třífázovou synchronizaci (ty jsou drahé a amatéři je nechtěj) a vznikne tam relativně hned u jakékoliv zátěžě
Čus, mne projektant nakreslil off-grid system tak, ze 20 panelov rozdelil na 3 casti, a na kazdu dal jeden jednofazovy menic. Na dvoch castiach su po 2 baterie a na tretej jedna. Moze to tak byt? DIK
to ti z hlavy neřeknu. bohužel. ale pokud měniče propojil komunikací, tak to tak je OK
@@amperak no mohol by som ti poslat ako to nakreslil? Skor sa v tom vyznas ako ja. DIK
Zdravím! Vidím nesrovnalost. Nakreslený systém není TNS! Na ostrovu vidím nejlepší řešení IT, konkrétně ke sporáku však při použití tří měničů 7 vodičů.
Rozdil mezi it a tns je jen v zpusobu uzemeni. Ten napad se ztrojenym N je zajimavej
ruclips.net/video/YZMAHz5SB6w/видео.html tady je ta přednáška, je to tam fakt pěkně vysvětleno, má i další videa třeba vysvětlení zemnění apod.
Díky za odkaz.
Neřeší to asynchronní 3F měnič?
řeší to třífázový synchroní měnič. asynchroní právě dělá tyto problémy
A keď spojím 2 meniče axpert king paralerne tak musím niečo na počítači programovať v tom meniči?
ano. nastavit paralerní chod a zapojit dle chematu v návodu
A co mět 3 měniče pouze na běžné spotřebiče a motory které potřebuji na 3f pila hoblovka protahovacka nechat běžet na síť z venku.Myslim že zase každý doma tak nemaka aby ho to sežralo...
přesně tak to dělám. vysvětlím, že cirkulárka nic nežere v porovnání s ledničkou například.
@@amperak jo jo to stebou souhlasím mám doma malou stolarskou dílnu a nikdy to nezralo jako spotřebiče v domě.
@@lukashubacek4265přesně a pokud děláš pouze v masivu, tak si odřezky aj zatopíš.
Jak vyřešit ohřev bojleru z přetoků?
Mam na to tri zpusoby a ctvrty ve vyvoji. Tak asj natocim video.
Líbilo se mi to, ale málem jsi mi naboural můj obecný názor a to ten, že 3F ostrovní FV postavená na 3 kusech měničů, které spolu komunikují je drahý technický klenot. To video hned na začátku vytváří dojem, že jakákoliv 3F ostrovní FV je omyl. Až v druhé půli videa upřesňuješ, jak mají být zapojeny měniče u ostrovní 3F FV. Zeptám se Tě k tvému příkladu kde uvádíš spotřebu 4,5 kW na fázi. Jestliže dnes mám v podružné rozvodné skříni hlavní jistič 3xB16 což je na 1F 230*16=3680 W, tak zapnutí spotřebičů o výkonu 4,5 kW na 1F mi dnes musí vyhodit jistič i když nemám fotovoltaiku ? Tak proč takový příklad ?
Ano, mělo by to vyhodit...
16A jistič ti 4,5kW vydrží asi 15 linut než vypadne ochrana na přetížení.
3F ostrov je drahý klenot, protože ty například mužeš postavit 1F ostrov z třech měničů a zapínat je postupně a zvyšovat si možný výkon, což u 3F nemužeš. takže v noci ti jede spotřeba 3x 70W místo 1x 70W u 1F.
Správné zapojení je tematem videa, protože reaguje na chybu použití měničů, co spolu nekomunikují.
a čo ostrovný systém a Pikachu? :D Nevieš koľko dáva kW a A? ;)
verím ti, že dokážeš aj takúto tému spracovať!
haha :D
Moja varná doska má priamo od výrobcu napísané ak ju zapojím na jednu fázu jej výkon bude polovičný. Nehovorím o to, že keď človek býva č dome a ma tri fázy tak čo ho budem celý prerábať na jednu??? Alebo používať len jednu??
Vykon cele desky bude poloviční. Pokud pouzivas max. Dve plotny, neomezi te to vyzname
@@amperak To je v kuchyni významná strata času. Pkus kde je odpoveď na to keď napriklad na L1 mam prackuna l2 susicku na 3 faze indukčnu pec a ja sa rozhodnem pripojit len jednu fazu cez menič?? A co tie ostatné zariadenia???
Vysvětleno pěkně. Ale stejně si nedovedu představit doma předělat vše na 1 fázi. Neřeší to nejvíce propagovanou kombinaci FV + TČ. Tepelko mám na 3 fáze a pochybuji, že by šlo předělat na 1 fázi. Nehledě na to, že bych pak musel natahat silnější vodiče. 9kW na jedné fází a jednom/max 2 vodičích nic moc. A pokud by mi TČ nejelo na FV, tak podle mě nemá FV vůbec smysl...
TČ se dělají jak 1f , tak 3f. U jednofázového jsme viděl i 16kw verze. Potřebuješ sice silnější vodiče, ale o to méně.
Sám provozuji 1f ostrov s tepelným čerpadlem. Není problém. Naopak mohu využít vždy plný výkon.
Ostrovni FVE nejsou dotovane. Jen hybridní a ty jsou třífázové. 1F tepelko neni problem.
Čau Ampéráku. Mohl bych na tebe nějaký emailový kontakt? Chtěl bych ti něco poslat s dotazem na tvůj názor. Díky
ano, mail na mne je.
@@amperak a jaký?
to je video... napřed řekneš že to nejde a že to shoří a pak z tebe vyleze že stačí mít měniče který umožňují vzájemný propojení 😊 Snad je jasný že když někdo staví 3f FVE tak na to koupi správny menice a propojí si je..
to je tak jasný, že to každá druhá FVE postavená tímto stylem nemá, nebo to nemá zapojené... šílený!
S tym trojfazovym menicom u fotovoltaiky to nie je tak, ze napriklad ak mam 9kw menic, tak to neni o tom, ze mam limit 3kw na fazu. Ja som myslel, ze je to tak, ze ak mam napriklad kazdu fazu zatazenu rovnomerne 2kw (nabijam elektromobil) a teda dokopy mma zatazenie 6kw, este stale mam k dispozicii 3kw, ktore kludne mozem minut aj na faze 1 a teda mal by som pomer 5-2-2. Cize ja som myslel, ze tych 3kw je o tom ze aka moze byt diferencia. Mylim sa?
jo, pleteš se. výkon na fázi je třetinový. jen některé měniče jako Solax a Deye, což jsou hybridní střídače, umí na jenu fázi 5kW nebo celkem 10kW
Pro běžnou FV sestavu opravdu 3f netřeba. Cirkulárku, kde jsou 3f nutné kvůli minimálně 4kW motoru lze nahradit řetězovou pilou. Anebo cirkulárku připojovat k DS, jak to dělám já. Ono stejně, snažit se o 100%-ní ostrovní provoz je blbost. Hodně drahá blbost. 🙂
3-F systém až do domácího rozvodu je průšvih a vše komplikuje. Lepší je systém v U.S. kde je balancování zátěže mezi fáze na úrovni domů a v jednotlivých domácích rozvodech je, až na výjimky, už jen jedna fáze, takže spotřebitel v US se nemusí starat, na kterou fázi co připojí.
oni mají 2x110V posunutých o 180° takže taky trochu řeší. má to tuto výhodu, ale zase je problém s provozem elektromotorů. jenže když má někdo už výrobu a soustruhy, tak většinou má tři fáze i tam. stejně jako maj tři fáze větší podniky jako hotely.
@@amperak co já jsem viděl, tak na dvě fáze (2x 120V) v US se připojují jen spotřebiče s velkým příkonem (typicky sušička, EV), ale jinak se v domácnosti používá jedna fáze. Co se týče 3F motorů, tak se většinou připojují přes rozběhový frekvenční měnič a ne přímo na síť, tak podle mě je domácí 3F už jen relikt minulosti.
Hele jestli vyhořím co se FVE týče tak to bude baterka... Nechtěl jsem olovo a na LIFEPO4 nebylo tak jsem vzal levné lithium a zbastlil jsem to. Ještě to nemám ani zapojené a už je mi jasné, že jsem ty peníze prakticky vyhodil...
udělej to tak, aby jsi nevyhořel. liion má ve FVE kdekdo a je to v poho.
@@amperak No předělávat je nebudu, uvidí se co to bude dělat ;-)
Co se stane, když střídače ztratí komunikaci? Předpokládám, že všechny vypnou...
V paraleru to funguje, v 3F systemu bezi jen hlavni menic oznaceny master, nebo to padne celý
Zdar, zjistil jsem, že jse provozuje několik" už dost" roků na fotovoltaice 3F měnič Schneider, vložím odkaz videa na konci komentáře a rád bych jse dozvěděl, proč ji to nevěděl? Děkuji za odpověď :) ...odkaz zde: ruclips.net/video/4G12bqghliM/видео.html
ted nechápu co tím myslíš. video jsem kdysi asi viděl.
@@amperak Ahoj jen mně zajímá tvůj názor, klidně jse rozepiš co jsi o vloženém videu myslíš, pán jsi dal na střechu 20 Kwp a koupil jsi měnič 3f Schnaider. Proč to pán v videu takto řešil a pán ve videu to nechtěl udělat na 1f soustavu...trošku jse rozepiš proč nedoporučuješ 3f měnič, nezáleží na tom jaké má ztráty v měniči...jde o to že mněniče (střídače) jse vyrábějí různé, každý měnič nebo střídač je vhodný pro přeměnu elektrické energie...dál jse jen ptám, proč jse nepoužívají 3f měniče v FVE, díky za odpověď :)
Pokial by v domacnosti nebola nikde 3F zasuvka tak ten fazovy posun nemusia riešiť
musí. pokud ho neřewšíš, přetížíš Nko
Chápu že 1F system je lepší z hlediska menší snd-by spotřeby měniče (resp. popřípadě vice vypínatelných paralelních měničů) ..
Ale u 3F systému v zimě zase ta stnd-by tepelná energie ze sítě navic beztak zůstane doma pod střechou : )
A v létě si ty 3F měniče (s menší stnd-by účinností) pak zase sami na sebe vydělají" ne ?
....jen taková filozofická úvaha : )
Ne, 3f ostrov je vzdy drazsi a mene efektivni
@@amperak diky za rekaci
Ano to chápu , já jsem o tom přemýšlel jen jako o on grid" u již hotové FVE na dotaci kde již byl 3 fázový střídač již v ceně:
(konkrétně: SOFAR - Solar HYD 8KTL-3PH )
Tuhle FVE totiž teď aktuálně před třemi dny mamce na domku dokončil "Shlieger"
.... což jsem měl podle recenzí z toho velké obavy jestli jí to po roce od zaplaceni 100% (za 500k = 250 cena FVE / 250 dotace) , jestli vůbec po roce někdo dorazí a nebude to podvod!
(7kWp / 10kW batt + wallbox)
Dělali ji to parta ukrajinců což jsem se nejprve zhrozil"
...Ale i jako elektrikář musim výjimečně a s údivem říct že to nainstalovali a zapojili kvalitně 👍
Pán byl vzdělanej , šikovnej měl kulatý razítko. Vsichni 3 věděli co dělaj.
Vymysleli genialni řešení připevnění FVP ... úplně jinak než to bylo debilně podle plánu ... protože mamka má totiž komplikovanou střechu samej stín.
A oni to vyřešili elegantně asi o milion procent lépe než podle původního rychlo plánu od CZ managera.
Dokonce mámě upravili i venkovni rozvaděč který by už nevyhovoval normám.
Opravdu nás mile překvapili. ... až tak že jsme jim navic radostně dali vino z moravy při odjezdu : )
... Nic méně pak večer už spěchali a odjeli ...a nebyl čas na experimenty...a nejakému učení se nastaveni menu ...to se nedalo..
Nyni se čeká na ČEZ na připojení ... nevíme jak dloho to může trvat ?
A já teď mám obavy jak neublížit , ale zprovoznit FVE jako ostrovni (jen BackUp) než to pripoji ČEZ na grid.
System má BackUp jen jako vyvedené 3x jištěné zásuvky na zdi.... žádný přepínač směrem zpět do domu.... to už by bylo jistě za příplatek..
Předpokládám že stačí jen FVE zapnout ale nechat shozený jistič k MEETRU ? (kabel vedouci ke gridu) tim se aktivuje backup ve střídači ?
"Na Vás to bude moc složitý" .. :D uff
:D Stale das video z ktorého ma zamrazi. 😄
Okamžite som siel vyriesit paralelnú komunikáciu. Blblo mi to tak som sa na to …
PS. Ak by to niekomu neslo skuste zmenit Master na niektorý iny menic. 😇
Master je u nekterych propojeny jinak a hlavne master je jen jeden a zapnout ho musis jako první
@@amperak to je jasne. Len mne to stale hádzalo chybu ked som pripojil siet z distribúcie. Hlavne ze to ide. Ale ak by si nenatočil toto video asi by som to nikdy nevyriešil. Len som sa riadne zlakol ked si vysvetlil aky prud bude tiecť nulovým vodičom. 😄 Mam sice 4mm2 vodiče ale aj tal pri spojení vsetkych “neduhov” by som vyhorel 😄
amperaku, trochu ti do toho hodim vidle ... ty 3 samostany menice a potkany sinusovky a zrovna plne zatizeni na všech na 5kw ... kdy prosim te začneš stavět štít proti meteoritům? nebudeš? malá pravděpodobnost? aha, nejspíš srovnatelná s tím, že bude na nuláku v normálním baraku 65A
zdravi upíří doupě
Dobře, naprosto chapu. Takze zacnu stavet fve dle pravdepodobnosti. Prijemnou smrt
Potrefená husa..... 😀 Beztak jsi už min. 3x vyhořel. 😛Ty sinusovky se potkávají, s tím nic neuděláš. A pak stačí manželka, která vaří a peče( nebo má dokonce pícku) a nulák zažívá své. A nemusí to být hned plných 65A, aby nastal problém.
To mi připomíná, že už rok se snažím zdvojit nulák u varné desky, která předtím běhala v 3f, ale teď jedu ostrov 1f. Ale protože jsem si vědom možného přetížení nuláku, tak na desce vaříme tak do 4kw, i když deska zvládne 11kw.
Coze? Ako chcete garantovat, ze sa vam tie sinusoidy nestretnu?
@@amperak je to ale jen teoretická smrt. měřil jsem to celé dopoledne, když manželka v kuchyni pálí "první ligu", nebylo dosaženo vetší hodnoty než 18A za 5 hodin, kdy jsou nejvyšší společné výkony.
v pripade třeba kdesi jmenovane serverovny, kdy je zátěž na všech fázích rovnoměrně trvalá a vysoká, je to něco jiného. s těma "vašima hoří, zabije, apod." jděte strašit do školky. kdyby mělo něco zabíjet nebo hořet, tak by to po dvou letech a asi vyrobených 13-14MWh muselo něco udělat.
+ navíc ... nevím, jak kdo má elektriku, ale tady se mi setkávají nuly na 10mm2 hlavním přívodu, který sice snese papírových 45A, ale všichni víme, že krátkodobě snese 10mm2 i přes 60A. a co jsem to měřil, tak ta souhra fází je tam vždy jen několik sec. takže v teoretické rovině smrt asi vzdáleně ano, při aplikaci serverovna ano, běžný dům s jeho spotřebiči ne. sorry. to mě spíš přejede autobus
je dobré na to upozornit... vždyt to bylo probíráno už jednofázových solárnickych aplikací a sporáku, který je napajen jen 2,5mm2, namisto 4mm2. atd ... takže je pořádku, že na to upozornujes, ale taky je dobre zustat nohama pevne na zemi.
Důležité upozornění chybělo! Třífázový ostrovní systém by skutečně měl mít jistič i na nulovém vodiči a to o stejné hodnotě jako jištění fáze (např. lze 4pólový jistič). Je to z důvodu poruchy synchronizace fázového posunu, kterou řídí pouze mikroprocesor, což není neomylné zařízení. Pro havarijní stav je proto nutné jištění nuly i pokud spolu ty tři měniče komunikují. Mělo by to být i součástí předpisu, ale bohužel zatím se v předpisech málo řeší ostrovní systémy. Opomíjí se tedy havarijní stavy, které na on-grid sítích nemohou nastat. Takže pozor. Obecně padající jistič potom taky může upozornit na chybu fázového posunu, které by sis jinak nevšiml a to dřív než se něco stane a to je rozhodně dobrá věc. Takže to někde zmiň ve videu. Nezapomeň 😉👍
dobrý postřeh, ale když se rozpadne komunikace u třífázového systému, tak ti to vyhodí chybu a jede jedna fáze, nebo žádná. Ale jsou systémy kde jde přepnout na "single" provoz a stane se to.
Jistit nulu by bylo určitě fajn, jen ale je bezpodmínečně nutné při přetížení nuly zajistit vypnutí střčídačů. vem si co se stane, když ti ta nula upadne. to nechceš zažít. to ti vyhoří naprosto vše. a to samé se stane při jejím jištění.
Spíš bych tu nulu natáhl dvojnásobným průžezem alespoň.
@@amperak No a neriesi presne toto 4polovy istic? Je jedno na ktorom vodici dojde k prekroceniu prudu, rozpoji to vsetky 4 naraz. Ja sa totiz prave rozhodujem, ci s 2 studermi mam ist do 2f rozvodu (a v baraku poprehadzovat zataz medzi 2 faze a jednu nechat trvale "prazdnu"), alebo ich spojit do 1f (a v rozvadzaci v baraku musiet nechat preskladat niektore pristroje tak, aby mi vedla vsetkych 3f isticov co tam mam (3 ks) vznikla volna 1 pozicia - a nahradit ich za 4p istice. Tu budem potom logicky limitovany tym, ze viac ako 16A v sucte na druhej strane toho dratu neodoberem, ale s tym pocitam a nie je to showstopper.
Inak vcelku dost zaujimava tema ohladne isticov a FVE je, ze v niektorych pripadoch poruch nevypadnu - a potom je tazke zdiagnostikovat, v ktorej casti systemu je problem. Toto je podla mna tiez dost podcenena tema. O chranicoch ani nehovorim, v mojom pripade prakticky stracaju zmysel jednotlive okruhove chranice, ktore mam v rozvadzaci od zaciatku, pretoze pred nimi bude hned za menicmi predradeny B-ckovy chranic, ktory to pobere vsetko. A vsetky chranice menit za B-cka z financnych dovodov odmietam.
@@dusanzatkovsky7580 šel bych do 1F přepínané na 3F přepínačem sítí v zimě. tak to mám doma. výhoda je že mužeš jeden měnič odstavit pro snížení spotřeby.
@@amperak jde spíš o havarijní stav typu "software se zbláznil" a nedá se na něj spolehnout. Je to stejné pravidlo jako že u rychlovarné konvice nemáme spoléhat na fungující bimetal, ale máme bezpečně galvanicky odpojovat. Za mě chybí v normě povinnost 4pólového jištění 3f fotovoltaik, kdy závada software nebo řídících členů HW může způsobit až požár vodiče ve vedení bez vybavení jističe. Tahle ochrana je zároveň účinná i pro případ, že nějaký blbec odpojí komunikaci mezi třemi měniči apod. To jsou situace co se stávají a vedení se proti tomu musí chránit nadřazenou ochranou
Hoši já se těším, až Vám dojde, že mám pravdu a až konečně vyrvete motor ze starý Tesly, použijete rezonanční řízení, které si patentoval jeden český vědec a až ho připojíte ke generátoru. Fakt se na to těším, protože všechny ty měniče půjdou za nedlouho do šrotu!!!
jestli to máš funkční, mužeš to do videa prezentovat.
@@amperak já to nepotřebuju, protože impulzní zdroje usměrňují střídavé napětí a proto používám jen DC DC měniče...
Chlapec tomu rozumie a vie co vysvetluje... Komunikuje informacie plnohodnotne.
Aaa Prase, přebarvovat dráty to mají revizaci rádí.
Revizak, kterej kafra na preznaceni L na N by mel okamzite odevzdat papiry
Nikdy nemôže byt lepšia jedna fáza ako 3 😂
keby potrebujem spraviť 3f sustavu, určite by som to spravil cez siemens motorovy menič. ma vstup 1F a vie dať vystup 3F 50Hz akože na motor.
@@adriandylik7642 Ale má pouze napětí 3x230 V takže běžně motory na 3x400V to nerozběbne.
Trochu zmatek. Napřed 3f španný 1f lepší. Poté následuje výčet co vše je třeba předělat pro provoz na 1f. Zrovna ty kamna provozovat na 1f je hloupost. Nižší výkon fakt nechcete a ještě je tam nutnost 40A jističe. Na konec se dozvíme, že existuje řešení jak propojit 3x 1f.
Ok, pokud varia na ctyrech plotnach a u toho pečeš v teoube, tak potrebujes sporak pripojit na 40A jistic poradnym kabelwm.
@@amperak troubu mám zvlášť. Je úplně jedno na kolika plotnách vařím. Výrobce varné desky ve specifikaci uvádí 3f 10A, 1f 40A . To bude univerzál pro všechny kamna nebo desky.
@@liborstrihavka4752 jedna plotýnka dle typu desky má maximum 600-2200W, idukce s funkcí boost 3600W. takže záležří kolik toho zapneš.
@@amperak opravdu nechci při vaření přemýšlet kolik čeho mohu zapnout. Co vše už mi běží. Ta Fve má sloužit mě a ne abych neustále něco propočítával.