Pěkně vysvětleno, někde jsem viděl porovnání kde přepočítávali využitelnou kapacitu x počet cyklů a vyšla jim "reálná" kapacita životnosti aku. Pro ty co přemýšlí ještě víc ekonomicky (jsou prostě na prachy :-) ) se dá vydělit cena touhle kapacitou a výsledek je cena za kWh za životnost což jsou zajímavější čísla a tam je jednoznačně vidět co se víc vyplatí. Díky za video
jj, ono by to šlo udělat i v excelu. já mám i pokračování videa kde ukazuju cenu. pro reálnější výsledek by bylo fajn to propočíst, ale když si dáš práci, tak výsledek je stejný rozdíl v poměru, jen se ti mění cena. a pak je tu fakt, že olovo je nepoužitelné už nové, kdežto vycyklované lifepo je stále lepší jak nové olovo.
Je ještě jedna možnost, která tu nezazněla a kterou jsem úspěšně otestoval: kombinace LiFePo4 a olova. Běžné cyklování táhne LiFePo, protože má trochu vyšší napětí 12,8V a když mu začne docházet dech, tak zabere olovo, které díky tomu dělá jen malý počet cyklů v nouzových případech a zároveň chrání LiFePo4 před podvybitím.
@@StefanKluka mě právě napadlo baterii vyhodit a jit s klasickejma kondama za učelem že nemusím balancovat ale získám 1 výhodu protí řadě nevýhod pozn jestli jsem počítal dobře tak bych se bavil např 12V 22,5MF je prý náhrada 7,2Ah baterie takže asi tak
No aby to nebylo tak jednoduché, tak do toho ještě vstupuje rozdílná využitelná kapacita dle zátěže. Jinak je tu takový dvojitý problém. První je v tom, že zatímco u olověnek jsou životnosti praxe, v případě lipolek je to odhad. Dáno existencí na trhu. Ten druhý je v tom, že lifepo stárnou i když nic nedělají (to samozřejmě olověnky taky, ale tam se s výměnou počítá). Doufat proto v 20 let je hodně silný optimizmus. V praxi lidé budou rádi za polovic. Dále olověnky neřekly své poslední slovo. Solarfarm nabízí za 10 tisíc správně vyladěnou olověnku 12/200 s 1000 cykly při 80% DOD. A relativně novinkou jsou Pb-C baterie, které jsou někde na půl cesty mezi olověnkami a lithiovkami. Při ceně za 4-5 Kč/Wh nabízí 1500 cyklů při 80% DOD, samovybíjení 20%/rok, 70% využitelné kapacity nominálu při 1h vybíjení a jednodušší management olověnek (plus vyšší bezpečnost). Zůstává tak prakticky jediná nevýhoda, a to brutální hmotnost, kterou osobně považuji za hodně limitující pro DIY systémy (ne každé tele umí manipulovat s 40-50 kg těžkými a kompaktními předměty). Proto bych olověnky šmahem neodsuzoval. Navíc jako startovní baterie pro startovní FVE to není zase tak špatná volba. Pokud není předpoklad opravdu hlubokých vybití a nebo intenzivních vybíjecích křivek. Je třeba, ale volit správně. Použití tebou zmíněných Pb baterií by byla určitě chyba. Nyní jednu takovou Pb-C testuji u známého při velmi jednoduchém FV-UPS systému (napájí čerpadlo kotle, lednici a televizi, měnič jede v režimu priorita FV se zálohou ze sítě, aby si na sebe systém vydělal) a za půl roku používání má baterie 99% původní kapacity při 10h vybíjecí křivce. S takovou dříve pojde na sešlost věkem, nežli opotřebení.
to bude v dalším videu. s li-ion zkušenosti jsou. například vím o bateriích sedm let ve FVE, stále jmenovitá kapacita. jsou to články do akuvrtaček. maj psáno 300 cyklů v akunářadí. ve FVE už maj těch cyklů 2100, 80% DOD myslím. lipol do FVE ne, lifepo ano. tam ty cykly jsou taky testované. ale roky moc ne. je to moderní technologie. PB-C baterie znám, mohl jsem je započíst, ale já mám fixlé to, že maj vysokou cenu. evidentně tedy nemají.
Mě Pb-C zklamaly! Koupil jsem 2+3 200Ah Narada na 24 a 36V system a kapacitne se z nich neda vytahnout vice nez 60% pri bezne zatezi. Kdyz je zatezuji 35A tak po hodine a pul konci na cca 30% odebrane kapacity. S olovem jsem skoncil, uz me nebavi. Na zacatky ok, ale pro seriozni aplikace ne.
Ampi ahoj. K tomu istemu vysledku som sa dopracoval aj ja ked som vzal v zreteľ využitelnosť a cyklicku životnosť. Som maly ale uplny 100% ostrov tak nebolo o čom ani premyšlať. Mám 3x Pylontech US3000 48V v celkovej využitelnosti niečo cez 10kwh a cyklickej okolo 6tis krát. Ešte prirodzene som to nikdy nedostal pod 25% vybitia ale zase nutno uznať že neboli zase ešte také nároky na odber energie. . No ked vieš ako to chodi vo svete a u nás tak si to vieš zabeštelovať aj lepšie ako väčšina. 👍😀😛 Za mňa jednoznačne LiFepo4 o tom žiadna reč. 👍👍👍😀
@@amperak Občas se na různých burzách a bazoších dá sehnat výhodně starší trakční LiFePo - třeba jsou měkké s vyšším odporem, ale pro velkou kapacitu na FV je to ideál a podařilo se mi sehnat i s cenou kolem tisícovky za kWh.
10:03 Super, že to někdo zmíní- Olovo, pokud člověk nemá vysoký požadavky, nechce se ohánět vysokou efektivitou, a dostane se k nim za pár šupů nebo zdarma, tak olovo je velice dobrá volba, navíc až doslouží uplně, tak dostanete ve sběru peníze za výkup olova zpět, a můžete být klidně na nule, vůči lithiu za desítky tisíc je to dobré.
@@amperak Souhlas, ale často se setkávám s názorem lidí, kteří nedokážou vyhodnotit všechny parametry, a výsledek je stylem Lithium má vyšší životnost, časem se zaplatí, má vyšší účinnost, lze hlouběji vybíjet, je lehčí atd. což je vše pravda, ale když to pak doporučí někomu na chatu, kterej si tam rozsvítí 10W led, a pustí 3W rádio, navíc mu to v zimě zdechne, tak by to šlo vyhodnotit jinak jestli má dát 10k za lithium nebo několik stovek(popř. zdarma) za AGM baterku z auta nebo UPS. Stejně jako si postavit fve od firmy, předimenzovat, jak je to úžasný, no a pak zjistíš, že se ti to zaplatí až po smrti.
Opatrně s tímto porovnáváním, ono jde o to CO ten který výrobce považuje za cyklus, ono se to může dost zásadně lišit. Totiž někteří výrobci považují za cyklus to, co jiní ještě ne, takže pokud porovnáš pouze čísla, dokáže z toho jako nejvýhodnější vyjít největší šrot, protože čím citlivější bude definice cyklu (cyklus je pak všechno, včetně toho, že na chvíli omezíš nabíjecí proud), tím víc cyklů ten akumulátor snese. Počet cyklů se dokáže měnit i řádově toliko s ohledem na jejich definici. U LiIon/LiFePo se za cyklus typicky považuje každý pár změny polarity proudu delší jak 500ms, kdežto u olova, NiCd, NiFe každé vybití pod 50% a následné nabíjení, takže ta čísla jsou naprosto neporovnatelná. Někteří výrobci mají ještě striktnější definice cyklu, jiní je zase pro změnu cyklus nedefinují vůbec, takže je to tak na křišťálovou kouli. Ta problematika je podle mého názoru celkově daleko komplexnější, navíc mi ve výčtu chybí NiCd, které jsou sice velice drahé, nicméně občas se dají koupit vyřazené za relativně přívětivé ceny, kdy za sebou mají nějakých 10-15 let života, ale dalších 20-30 let života před sebou. BTW když už vůbec nemáte peníze, můžete také někomu pronajmout střechu. Tam se sice neuplatní nějaké řešení s akumulátorem, neb nájemce bude chtít prodávat do distribuce a nikoliv vám, nicméně vymyslet se dá leccos a kde je reálná investiční příležitost, tam se najde i investor, no a platí to samozřejmě i obráceně. Dalo by se uvažovat i o nějaké divoké hypotéce a z toho potom investovat elektrárnu. Ovšem toto musíte mít propočítané na základě reálných dat, nikoliv preperských snů a horečnatých vizích o katastrofálním růstu cen energií, protože v opačném případě je to rychlá cesta do velkého průšvihu.
Cyklus na Baterce je nabitá a vybitá celková jmenovitá kapacita tedy při vybíjení od 60 do 50% to musím udělat 10x aby měla baterie za sebou jeden cyklus, nezáleží při tom na chemii baterky. Ta Vaše "změna polarity proudu na 500 ms" je usměvná, kde jste k tomu přišel? Tímto způsobem bych udělal v elektromobilu 500 cyklů ze jedno přejetí Prahy ve špičce :-) a za týden bych měl po baterce?
@@StefanKluka To co popisujete, není problém cyklické odolnosti, ale došlo k poruše akumulátoru vinou pravděpodobně špatným návrhem a jeho přetěžováním. I ta nejlevnějsí lionka 18650 za 60 Kč nebude mít pokles 40% po 50 cyklech
u litiových akumulátoru vychází dobře změna kapcity při cyklu. pokud změníš proud, tak elektronika zaznamená cyklus (a následně pak odpohjí zdravý akumulátor) ale ten samotný akumulátor zvládá dejme tomu počet cyklů daný výrobcem, krát energie aku. no a čím menší bude cyklus, tím zanedbatelnější je. nicd aku jsou fajn, ale blbě se určuje jejich stav nabití a jsou hrozně měkké. musí jich být hodně.
Mám to chápat tak, že když tovární pylontechy nechám běhat cykly jen mezi 40% a 80% kapacity, tj DoD jen 40% někde ve středním pásmu, tak mi elektronika cca po 4500 resp 6000 cyklech stejně řekne dost?
@@StefanKluka mne sa to nezdá, mám tiež elektrobicykel, bude mať 4 roky a cca 6000km ale žiadny citeľný pokles kapacity som doteraz nezaregistroval. Skúsim to niekedy zmerať. Ale je pravda že sa o aku príkladne starám - takmer nikdy nevybíjam pod 20% a mimo sezóny je odložený s cca 50% nabitím. Elektronika bicykla vrátane aku je od Bosch.
Výborně, konečně :) já po rozborce došel ke stavbě z článků ANR26650m1B kde i z relativně "malé" kapacity dostanete v případě nouze velký výkon (80C) bez ztráty květinky :D a kapacita se dá navýšit vzdycky
@@amperak cena byla v cajku, mam je jety z datacentra z akkupacku z HP zdroju po 3-4 vypadcich (jinak je to balancuje na 3.3V) a měnily se preventivně po pul roce , holt poslušný Němci :D PS: koukam ze jsem se upsal ne 80C ale 80A
Nepadl tu ještě jeden velice důležitý údaj a to účinnost uchování energie olovo vs lifepo. (+ještě samovybíjení) Olověné baterie cyklované do 50% D.O.D. , kde se nabíjí do 100% kapacity, tak účinnost klesá i k 50%. Pokud je baterie horší-starší, tak půjde i pod 50%. Naopak u lifepo bezproblémů přesahuje 90%. Snad jediná výhoda olověné baterie je, že ve výkupu dostanete opravdu dost peněz. 😜
díky za super tip. baterie pro FVE mají účinnost lepší oproti starším typum, ale je pravda že ty banerky zrovna takové jsou. ty vařej jak divý už od nova a to maj nominální kapacitu. Těch hodně peněz ale nedá na novou baterii. bohužel. Jako když bych tam započetl účinnost, tak majitelé PB aku vyskáčou z oken :D ti olovo nevyjde i se 120% účinností :D
Ne olovo se má vybíjet do 20 % slouží jako taková záloha stačí i minimální konzervační proud a nedochází k samovybíjení . Já do baráku nechci hořlavé lithium vy ANO . Dále se dá ukládat do teplé vody nebo do písku a akumulacích kamen. Je toho více žijeme v době kdy se razí jen jedna myšlenka a nikdo nechce přemýšlet komplexně .
@@tomaskonopac9431 Vybíjením do 20% SOC rapidně klesá životnost baterie. Mám doma nad pračkou a sušičkou 14,4kwh lifepo4, tedy Lithium-železo-fosfát a nehoří to. 😛 Z FVE ukládám i do teplé vody, ale domácí spotřebiče chtějí především elektřinu, na samotnou teplou vodu nefungují.😄 Raději si uložím elektřinu do baterie a pak přes tepelné čerpadlo zatopím. Akumulace do písku je finanční nesmysl.
V době nedostatku továrnách LiFePo baterií jsem pořídil baterie za 9tis/kus EXIDE EQUIPMENT CA/CA GEL 210Ah, mám 4ks (48V) kde uvádí 900 cyklů při vybíjení na 50% DOD, možno cyklovat až do 90%. Já cykluji nějakých 70% tak dám vědět až skončí jejich životnost, ale určitě bych už do nich nešel a šel rovnou do LiFePa :)
Díky, téma přišlo vhod ,zrovna jsem koukal na baterie lifepo 12V v konstrukci jako autobaterie, a našel si i videa, kde to bylo vykuchané ,a tím, že je tam vlastně už vše ,jak balancér ,tak bluetooth. Například pro ty mé hlouposti :Voltium Energy LiFePO4 smart baterie VE-SPBT-1209, 12V, 9Ah .Samozřejmě ,jestli do toho půjdu ,tak si raději počkám ,a pořídím s větší kapacitou ,aby to dávalo větší smysl do budoucna 🙂.
Zajímavé nikde není návod jak to provozovat ale u jedné jsem ho našel . Nesmí se spojovat do série . Je to určené do karavanu na nějaký speciální solární regulátor co nikdo nikdy neviděl. Nesmí se udržovat na udržovacím napětí jako třeba olovo 13,8v . Pro nabíjení z alternátoru zakázáno je na to seciální nabíječka dc dc měnič. Který po dosažení plné kapacity úplně odepne od nabíječky . STEJNĚ SE CHOVÁ I SOLÁRNÍ REGULÁTOR.
Chci se zeptat a tak nějak mi to tady pasuje 😊 na začátek máme měnič gw8k-et, který potřebuje vysokonapěťové baterie - které stojí cca 130 000 za 6kWh. Asi nejdůležitější se mi jeví první kWh na vykrytí okamžité spotřeby. Napadá mě použít v sérii cca 150 kousků LTO baterií 2,5Ah (s charge/discharge 15C) a velikostně jsou jak 18650. V této konfiguraci bych dostal 860Wh. Měnič má charge/discharge 25A. Neříkám, že chceme jet ostrovně, ale spíš bych bral vykrytí těch špiček, kdy třeba ohřev myčky si sosne menších pár stovek wattů ze sítě...sice se vrátí za chvíli zpět, ale jsou už započítané na elektroměru. Články stojí cca 2500kč 15ks, takže za cenu jedné lifepo4 kostky bych měl baterku na pokrytí okamžité spotřeby. Problém bude asi bms pro 150 článků a chlazení buněk, které můžou mít i 65 stupňů při vybíjení. Při 10000 udávaných cyklech a cca 4 plných cyklech denně jsem na skoro 7mi letech životnosti. Mám ve své teorii nějakou hrubou chybu??
Ahoj Ampi a ještě ti můžu říci že ty ceny tech technologií už někdo cenově nastavuje,a mají to spočítané že jestli se rozhodneš pro jakou koliv variantu,tak ve finále v dlouhodobém horizontu to vychází na stejné peníze.A hlavně započítat do všeho svou vynaloženou práci 😂😂😂😊 Ať se ti daří a ať tě to baví ✌️✌️👌🍀
Vše je krásně popsané ... jen s jedním detailem, a to je teplota použití ... mám v nevyhřívané garáži olovo a mám klid. Mám to na svícení a nabíjení aku zařízení
Podceňuje se Nikl Kadmium při správném režimu umí také hodně . Ostatně na zimní topení je nejlepší podzemní rezervoár s kamením a vodou co přes léto z FVE a tepelné čerpadlo naplní teplo a topí celou zimu jediná nevýhoda stavební náklady viz. kopání beton izolace a čerpadlo dokonce nepotřebujete soláry elektrické , ale stačí vodní ve Švýcarsku v horách takhle fungují dodnes hotely a to řešení slouží přes 100 let milé děti . Tyhle technologie nejsou nové jen dnes se tváříme že jsme objevili Ameriku . Chce to klid povíme si o efektivitě za 15 let !
Jo ten zázrak s teplým kamením jsem viděl na videu od electro dada. 200 tun materiálu, strojovna jak na ponorce a tepelný zisk, jak kdyby spálil 2 kubíky dřeva. A ne, celou zimu to fakt netopí.
@@zdenekmastalir6910 Musí se to kombinovat s FVE a tepelným čerpadlem protože 200 tun není mnoho obecně platí že pro takové topení potřebujete zásobník s kamením o dvou až trojnásobku kubických metrů objektu je to příšerně drahé na výstavbu výhodu to má že pokud to uděláte kvalitně tak to vydrží doslova stovky let . Stačí použít vodotěsný beton doplnit ho kvalitní izolací ve 3 vrstvách ideální je odlít jednu vanu zaizolovat odlít druhou vrstvu a zaizolovat a odlít třetí vrstvu a zaizolovat . Je to drahé , ale je to na pořád . Ve Švýcarsku to mají jednodušší vytesají to do skalního masivu a nahřejí i tu okolní skálu což zvýší výrazně uložené teplo . Důležité je také používat podlahové topení protože jak klesá teplota topného média tak radiátory nestíhají vytopit budovu . Jak říkám není to nic nového .
@@tomaskonopac9431 Aneb nechci slevu zadarmo pravil vychytrale Zelí a položil na stůl stokorunu.... Takže FVE, čerpadlo, nejlépe 600tun zaizolovanýho vodotěsnýho betonu a to všechno na ohřátí podlahy v jednom baráku. Takhle to končí, když je pro většinu populace matematika sprosté slovo.
Takže to znamená že lifepo4 můžeš vybít tak že v ní zůstane jen 20% a pokud ne tak budou mít ještě větší životnost to je zajímavé nevěděl jsem že to takhle je děkuji za video velice užitečné
hezký video, ale já radši budu u těch PB baterií který mám za směšné částky skoro neužité z firmy a když bude mít kapacitu na nule tak mi to nějak neublíží :D a když mluvím za směšné částky tak mluvím do cenovky max. těch 2500kč/ks :) jediná podmínka toho je že nesmím ty baterie přeprodávat.
nevím, jestli to ve videu říkám, nebo v tom druhým, ale pokud za tu baterii neplatíš, nebo platíš malou cenu, tak ji použij. sám mám ve FVE olovo. bylo za cenu oilova.
Sleduješ nějak Sodium Na Ion akumulátory? vypadají celkem slibně, cena lithia se těžce propadá, což je způsobeno podle mě tím, že ty sodíkové baterie brzy převálcují trh s poloviční cenou proti lithiu. Co si o tom myslíš.
@@amperak na chytrakov sa vykašli nám by to pomohlo mne určite pretože to chcem tiež spraviť len nikde neviem nájsť rozumnú schému s popisom co bude treba
Ahoj, mohl bych se někoho tady zeptat na to jestli se vyplatí do vestavby do auta dávat LIFEPO baterii s malým solárním panelem nebo požít takový koplet z alzi kde je ale pb baterie? Pokud se to bude využívat maximálně 3 týdny v roce tak mě ta životnost upně netrápí. Nebo by měla?
Olovo se hodí např na chatu, pokud promrzá. Jinak další nevýhodou olova je účinnost nabíjení v závěru nabíjení a současně potřeba ji držet nabitou. Zajímavé by bylo porovnání s olovo-uhlíkovou baterkou.
moje cinske life Agrade 176ah clanky maji jasne psano provozni rozsah -5 az +45 stupnu a mam baterie v dilne kde je v zime mirne pod nulou a nicemu to nevadi, jen je asi o 1V mensi napeti a doporucil bych pri nizkych teplotach snizit max proudy na polovinu. Jinak olovo je samozrejme nesmysl k FV za 1. maji ucninnost nabijeni jen asi 80% a vybijeni to same .. takze spousta energie zmizi jen pruchodem pres baterku, pocet cyklu vyrazne mensi a nemoznost mit delsi dobu SOC pod 50% protoze sulfatace = uplne nesmysl k FV. Life maji ucinnost nabijeni/vybijeni 95% takze o hodne vyssi, vyssi pocty cyklu, moznost mit delsi dobu nizke SOC = idealni k FV. Takze tady neni potreba zadne diskuse co je lepsi, navic v olovenych je bud kyselina nebo nejaky gelovy elektrolyt ktery ale ma take agresivni vypary kdy vam vse v okoli zrezne za delsi dobu, to proste nelze mit ani v dome, life navic ani nehori ani z toho nejdou zadne agresivni vypary.
@@jirkas229 jde o to, že s lifepo na chatě nevyužijete cyklovatelnost a zároveň oceníte vysokou kapacitu olova. Navíc u lifepo je často kratší záruka při provozu pod nulou. Nicméně si to každý musí spočítat sám. Já bych čisté olovo taky nebral, ale v Pb-C smysl vidím.
@@zbynekzavadil9642 potiz je zes vyuzitelna kapacita olova je jen asi 50% kapacity baterie, navic agresivni vypary to proste neni dobry napad kdyz jsou tu lepsi technologie, ale pouzit to lze ale je tam moc nevyhod navic to vybijeni pod 50% velice rychle tu baterku znici .. v tomhle jsou life zlaty, navic take merna kapacita vs hmotnost je jinde proste je to modernejsi baterie.
neviděl bych to tak špatně. lifepo v mrazu mužeš vybíjet, jasně, nabíjet nad nulou jen. ale není problém aku dát do zatepleného boxu. pokud na chatě jsi jen na víkendy, tak olovo má větší smysl. a nejlépe v kompinaci s liion nebo lifepo
Mám pro tebe tip na pokračování tohoto videa. Pro 12V fotovoltaiku se mohou vyplatit olověné baterie typu Hybridní gel se separátory VRLA, které mají i 2000cyklů při 50% vybíjení. Cenově jsou levnější než Victron baterie. Je tu ale problematika balancování 24V systémů a 48V systemů. Olověné baterie obvykle "umřou" kvůli rozbalancován. Takže tady je balancer nezbytný. Zabývám se problematikou baterií profesionálně. Můžeme sdílet info. Napíšu ti email.
@@amperak musím se k tobě už někdy vypravit. Je celá spousta věcí, které ti chci přivézt ukázat a jsem přesvědčený, že tě to bude zajímat. 😁 Jen jsem na to zatím nenašel čas.
@@michalknapek5697 polid neni uzit hybridni stridac, musi ae akzmulatos pravne dimenzovat. O nevyhodu je nejedna, jelikoz proudy jsou vetsi nez u olovene baterie
Souhlasím s videem. Jestli baterie, tak jedině LiFePo. Vydrží o řád víc cyklů, vysoká využitelná kapacita, vyšší účinnost (0,92 vs 0,8), vydrží obrovské vybíjecí proudy. Ale hlavně a co je úplně nejdůležitější že pojmou vysoké nabíjecí proudy! To tam nestihlo zaznít. Nejhorší co může být je, když zasvítí slunce, panely by mohly dávat 10 kW a mě baterky absorbují piánko 1 kW.
Pre niekoho komu sa nechce bateria skladat, za 20 000kc sa da kupit aj kvalitnejsia tovarenska z ciny alebo o trochu viac aj z EU skladu. Samozrejme sa daju najst aj ovela lacnejsie ale tam je realna kapacita nizsia ako uvadzaju. Velmi by ma zaujímalo aký je praktický rozdiel v domácej fotovoltaike medzi Lifepo4 bateriami ci uz kúpenými alebo DIY a server rack batériami. Dá sa fungovať len na obyčajných batériách? Možno by to bola fajn téma na video :) Díky
Super.Tak jsem se diky tobe konecne rozhoupal jake baterie koupit.Tak sem dnes koupil 16ks LIFEPO4 134AH 3,2V SVOLT a po vyplate ještě Axpert King II 48V 5kw.😉 Nechces jeste udelat video na balancery at mam taky jasno 😂 Proto ze nevim jaky koupit.Nebo by si mohl dat nejakej tip 😉 Jinak opet skvela prace 👍
to lifepo spoj paralerně a nabij. pak nech ležet než zapojíš vše. BMS třeba JKčko 200A, stojí bůra, nebo klidně něco slabšího. já mám BMS co balancuje jen odporama a taky to pěkně funguje.
Trakčná batéria, životnosť sa odhaduje na približne 1500 nabíjacích cyklov. Je tiež mimoriadne odolný voči mechanickému namáhaniu. Z tohto dôvodu sa používa na pohon vysokozdvižných a vysokozdvižných vozíkov.
Super video a porovnání. Jen nevím jestli bych mohl dát do UPS záložního zdroje KEMOT namísto AGM VRLA olověné baterie 12V 75Ah a nahradit ji LifePo4 12.8V 75Ah. Bude dobře a správně zdroj UPS dobíjet LifePo4 baterii? Slyšel jsem názor že by tam musel být balancer. Kdybych pořídil Lifepo4 s vlastním balancerem tak by problém být už neměl?. Máte někdo zkušenost s tímhle?
Do této dobře udělané tabulky bych ještě doplnil jeden udaj a to přepočet ceny 1 KWh z jednotlivých baterii za celou dobu její životnosti. Myslím, že se to počítá jako: cena baterie/(počet cyklů * kapacita baterie). tam to nějak vychází bannerka vs pylontech 18 Kč vs 3 Kč za KWh.
@@dgfgdsfds4128 asi se někomu nelíbilo to, že mi není jedno co kdo dělá. ale tak si budu dávat větší pozor no. je krásně vidět, že měl někdo mizerné pondělí, protože to bylo v 8:24 ráno :D
Při 12v na olovu je problém s nabíjecím napětím ani jsem nevěděl podle solárního regulátoru že lze použít i startovací akumulátor kde ho každý den regulátor nabíjí na 14,6v . Myslel jsem že při použití do fotovoltajiky je dobré nastavit pouze max 14v. Je tam problém v tom že při 14v a častém cyklování na 25 procent se nemá šanci akumulátor dobít v tak krátkém čase. Problém ale je že 14,6v není vhodné pro 12v led osvětlení. řešil jsem to tak že jsem před rozsvícení led stahoval napětí na pwm regulátoru na 13v. Takže Žádný olověný akumulátor se nemá šanci v zimě při krátkém dni po odčerpání 25 procent energie dobít. Používal jsem akumulátor v garáži 100ah 12v . Při 14v sem tam se přečerpala energie přes den do elektrokola e babety parxide akumulátorů . Byl tam natrvalo připojen desulfátor origo Čína a pwm regulátor a za 2 roky akumulátor drží napětí ale má jen 10ah. Nevím kde je chyba jestli ho zničil desulfátor nebo nedostatečné dobíjení nebo pwm regulátor. Po přidání 150w panelu regulátor nebyl schopen udržet nastavené napětí. Ted jsem to předělal na mppt panely 20v a lion akumulátor 12v tak není problém s napájením led osvětlení. Akorát pro měnič je 10,5v limit. Lion akumulátor jde až na 9v. Ještě jedna zajímavost chtěl jsem snížit napětí na mppt regulátoru na výstupu pro spotřebiče namotrováním dvou diod a napětí se snížilo ale výkon podle regulátoru stoupnul i měřený proud na ampérmetru. Zkoušeno ještě na olověném akumulátoru.
Já když vybíral akumulátory tak jsem přemýšlel v podstatě stejně, olovo má smysl snad jen v tom případě když je zdarma :D a nebo nějaký maličký systém s jedním panelem a vyřazenou baterkou z auta :D .....mám 48V a od Beránka jsem pořídil BMSku asi za 2,5k (už si to taky přesně nepamatuji za kolik) a ještě jsem sehnal 120Ah články (LiFePo4) co mají údajně myslím 7000 cyklů, celé mě to vyšlo cca na 35k což bych řekl že je dobrá cena, vše zatím šlape jak má tak jsem spokojený (když svítí) :D ....jen ještě stále nemám vyřešené spínání boileru 😆
@@amperak to jsem zvědav s čím tam přijdeš :D ....chtěl jsem to ovládat přes mé oblíbené Arduino (nesuď mě :D ) skrze čtení dat z měniče ale už jsem zkoušel všechno možné ale měnič si se mnou nepovídá, sakra :D ....tak přemýšlím že bych mohl měřit napětí na baterce a na základě toho to spínat s nějakou hysterezí cca 10% kapacity baterie (vím, na měniči je vestavěné relátko co by to mělo umět ale nějak jsem nepochopil jak to funguje, respektive nedělá to vůbec nic, je stále přepnuté v jednom stavu potvora jedna :D )
Zabudol si spomenut prevadzkove teploty LiFePO a Olova,co je velky rozdiel. LiFePO na chatach v horach,je nepouzitelna bateria,kedze pri 5°C odchadza,totalne..... Treba spominat vsetky parametre,niekedy nieje dolezite len pocet nabijani,ale aj vyuzitie,a okolita teplota.....nie vsetci vyuzivaju fotovoltaiku na ohrev vody doma!!!!!!
Mam lifepo baterii v mrazu uz delsi dobu a hadej co. Nic ji neni. Lifepo baterii v mrazu nesmis nabíjet. Od toho ma bms, ktera zakaze nabíjení. Navíc dnes bezne vyrobci nabízí outdor baterie, ktere se umi vyhrivat. Staci si spravne vybrat.
Ahoj mám dotaz, je v současnosti reálné zapojení moderních (nově vyrobených) NiFe baterii? Na internetu jsem našel jen nějaké čínské ovšem z hlediska DOD a životnosti jse mi jejich vlastnosti zdály ideální.
@@amperak myslím, teda louhové baterie kolem 1,5V viděl ale teď jsi nejsem jistý. To jsem o nich nevěděl, zdály se mi až podezřele dobře na dennodenní používání.
@@PapaMag539Louhovky mají super životnost a cyklovatelnost, ale vyžadují údržbu a taky pravidelné odvětrávání. Mezi další nevýhody patří hodně nízká účinnost - je to ještě horší než u olova, ale zase jsou opravu robustní a dokáží snášet přebití i nízké vybití.
11:22 ano, ano dal jsem do nich 25000,- (taky 230Ah) z Polska ,at mám 48V s tím ,že snad lifepo4 za 2 roky slevní ? Nové továrny skrz EU a její elektroautodiktát. Ještě 1,5 roku a uvidím ,jak jsem se minul....Vše jsem montoval sám ,zatím nehořím...Jen co tu taky nezaznělo ,ale elektrikáři to vědí (já nejsem) - 50% z 12V je na měniči kolik ? Já na to přišel až po 2 měsících doprdele !
cena lifepa je tak furt podobná. 12V PB aku má 50% nabití při napětí 12V. jenže to je naprázdno. takže jsem si odzkoušel na kolik vybít aku aby napětí po odpojení měniče vzrostlo na 12V a to jsem nastavil. u mne to bylo asi 11,7V
@@amperak Díky za info ,dnes na Ostravě konečně zasvítilo ,z číny dorazil měřič ůdajů na Din lištu , a ted ukázal spotřebovanou 3,8 KW zrobenou sluncem za dnešek (2členná domácnost ).
Tak trošku "drobné" nesrovnalosti ve výpočtech. Myšlenka a doporučení dobré (LiFePo je lepší volba), ale to porovnání kladů a záporů a výpočtu moc nesedí. V prvé řadě 1C (životní cyklus baterie) je 100% vybití a nabití. Tzn. že pokud ji budu vybíjet pouze na 50% a od výrobce má udáno 300C znamená, že ji můžu vybít a nabít 600x, abych se dostal na 300C. Výrobce udává 300C při vybíjení na 50% a při vybíjení na jiný počet % se jen mírně změní počet cyklů (u olověných se to tak nehýbe, proto se udává jen jedna hodnota). Další nezmíněná vlastnost je, že po hraničních 300C olověné baterie, baterie neexne, ale výrobce již nezaručuje plnou kapacitu baterie, baterie může dál fičet i dalších 600C a víc na 90% kapacity baterie (baterie neodejde najednou) - běžná praxe. Velká nevýhoda u olověných baterií je nutnost vybudovat odolné prostředí proti výparům elektrolytu, který v okolí baterie dokáže "zežrat" téměř vše. Lionky mají také své neduhy (hořlavost, výbušnost viz případy trakčních lionových baterií v autobusech a elektromobilech, přesnou nabíjecí charakteristiku (levnou BMS můžete snížit životnost baterie až o 50%) apod. Doporučení proti výbuchu používat LiFeYPo4 (s Ytriem). U těch výrobce garantuje nevýbušnos a odolnost proti samovznícení i při průrazu a zkratu.
hele nemáš pravdu. 1C je většinou hodnota proudu, ale chápu, že myslíš cyklus. jeden cyklus není 100% vbybití a nabití. respektive se jedná o plný cykl. závislost cyklů a hloubce vybití není lineární, pokud by tomu tak bylo, nemělo by smysl baterii cyklovat neúplným cyklem. Po uplynutí zmíněných cyklů neexne ani jedna z technologií a výrobce by měl uvádět, kolik procent zbývající kapacity je k dispozici. a rozhodně to není 90%. často se bere hodnota 60%. Olovo bude na této hodnotě nepoužitelné. Ve videu není zmíněna technologie liion, která se právě u FVE nevyužívá kvuli roziku požáru. je zmíněno lifepo, které je bezpečné a životnější za cenu menších vybíjecích proudů a větší hmotnosti a velikosti.
Ahoj. Mám ANT BMS 120A do 24S. Mám 12ks LiIon (48V), momentále sú nabité na 46V. Snažím sa nabíjať články cez BMS pomocou 48V/21A DC spínaného zdroja, ale ten sa nespustí alebo sa zastaví ak na BMS prepnem ChargeMOS na ON. V aplíkácii som už znížil nabíjacie prúdy pre BMS ale ani tak... Čím to môže byť? Ďakujem.
tak prvně, 12S liion není 48V baterie. 48V má v NABITÉM stavu. nominální napětí tedy není 48V ale jen 43V. 48V liion baterie je 14S. s tím je třeba počítat, aby komponenty FVE uměly s tím rozsahem napětí pracovat. nejde ti to nabít z důvodu přetížení zdroje. zapoj mezi plus zdroje a plus BMS žáruvku 12V 55W a uvidíš, že ti to pak pujde. žárovka se lehce rozsvítí a poteče tam proud asi 3A
Další nevýhodou olověných baterek je, že se z nich při nabíjení uvolňuje vodík, který se může v nevětrané místnosti nahromadit a příležitostně bouchnout. Týká se to baterek, co nejsou hermeticky uzavřené.
naopak. používaj se AGM akumulátory, respektive VRLA. z těch vodík uniká běžně a časem vyschnou. ale jsou stavěny tak, aby se za běžného provozu neuvolnoval vodík.
ak mas dobre poisteny barak nemusis...esteze som bol doma cely obal sa mi zacal naduvat ako lopta jedna gelovka bola vadna a zacala pucat mal so zapojenych viac mensich za sebou bez ochrany tiez som bol frajer dovtedy...
9:30. Když budu LifePo TOV vybíjet jen 60% bude životnost delší? Co znamená delší vydží více let? Pokud jí tedy budu cyklovat jen na 30% tak mi vydrží 12000 cyklů tj. 32 let ? Nemělo by se vycházet z údaje kolik jsem schopen z baterie dostat kwh za její živostnost. Pokud budu baterii LiFepo TOV. cyklovat na 80% tak z ní dostanu 9720kwh ( 2,7*0,8*4500=9720kwh) pokud tu samou baterii budu cyklovat na 60% tak dostanu také 9720kwh (2,7*0,6*6000=9720kwh). Takže výslednou hodnotu si vynásobím cenou elektřiny a mám částku kterou mi baterie uspoří.
problém je, že se dostáváme na desítky let. ano, mám baterie li-ion (ne lifepo) co žijou i víc jak deset let, ale... baterie degradují i časem. ne moc, ale degradují. Ty čísla mohou být nepřesná, jsou to odhady. vypočítat to na přenesenou energii jde taktéž, ale zde je nelineární závislost cyklů na hloubce vybití a zatěžovacím proudu.
@@amperak no jéejej. Do mojí mozaiky mi chybí ještě panely zadarmo a MPPT zadarmo. A ve finále z toho udělám triologii, která zaplatí účet ta elektriku 🤣
@@tomaskonopac9431 Přesně tak, mam olovo 8 x 230Ah na 24V - to je 22 KW je to na chatě, bat i střídač bez vytápění a jede to již 4 roky. V zimě maj baterky to co je venku tedy i -15°C
pokud máš nicd, tak szuper. ale bud zeženeš nějaké mrtvoly, co za nic nestojí, nebo dobré aku. chce to kvalitní ověřený zdroj a né podvodfukáře s šmejdskýma článkama. a těch je hodně. hlavně kšeftují s akumulátorama z pežotů (5 článků v serii, bíílý blok, výrobce saft.
A co komunikace běžných Axpertů s BMS, která je nezbytná v případě použití LIFEPO? Tyto měniče nemají CAN a přes RS485 to funguje snad pouze s Pylontechy... :-(
komunikace s BMS není potřeba. měnič se správně nastaví a provozuje se bez komunikace. mnohem lepší je totiž tu komunikaci připojit třeba k solar asistantu.
zatial idem 12 rok na trakcne PB gel.menil som zatial dva krat baterie.priemerne vydrzali 5 rokov najlepsie vydrzali krasne 7 rokov.takze teraz budem skrabtat pomaly znova.To co pises je fajn ale zase len teoria.zalezi od kvality vyroby .! raz mi zdochla gelovka trakcna z nemecka tyzden po zaruke.!a dalsia vyrobena v cachach zas isla 4 roky nad dany limit vyrobcom.!Vies co by ma zaujimalo?posledne novinky v grafenovych baterkach ktore som videl v powerbankach ako by sa spravali v FVE,
ano, na výrobě záleží. často se prodává aku Bčkové kvality za super ceny a pak se lidi diví, že nefungují. jernže oni nedodržiují anio to, co psal výrobce.
Tento rok som kupil olovo CS power HLC 3000cyklov pri 50%, uvidim, ci aspon sa priblizim k vyrobcom uvedenym hodnotam. To su tie uhlikom stuzene. Taktiec aj Hoopecke ich vyraba, skoda, ze porovnaval iba to najhorsie z olova. Fakt u mna je este, ze mam 12 rokov Tristar a prejst na lifepo je kompletna zmena.
A jak to udělat, když nemám možnost umístit LIFEPO do místnosti, kde bude stálá teplota nad nulou? Tzn, že by byla umístěna venku pod střechou, klidně i v zatepleném vyhřívaném boxu, ale co zase v létě? Vysoké teploty ji také nesvědčí?
@@mahdypetr Najdeš v datasheetu článku nebo manuálu k baterce. U nás přece jen nejsou 50°C horka, takže jí uchladíš lehce. Díky vysoké účinnosti nabíjení/vybíjení se moc nezahřívá.
Mám LiFePo4 baterii v zahradním domku v zateplené krabici s temperováním na teplotu 10-12°C. Temperování když topí má odběr cca 12W a v pohodě to komoru s baterií vytopí na tyto teploty i když byla teplota okolo boxu -10°C. A to jsem její zateplení hodně podcenil a odfláknul. Letos se to chystám předělat a mám pocit, že budu topit jen při mínusových teplotách a jen chvilku. Takže tohoto se již nebojím. Přes léto jen odkryju vrchní dekl.
Baterky dodají kWh / cena za kWh mi přijde jako nejlepší ukazatel. Tam je vidět že levné olovo je levnější než Victron a nejlíp vychází originální baterka... BAN 405kWh / 15,5kc/kWh VIC 1012kWh/ 15,8kc/kwh LIF 1 6480kWh/ 3kc/kWh LIF 2 9720kWh/ 2,8kc/kwh
Jak může výrobce garantovat 6000 cyklů/20 let ? Rozumím tomu že v laboratoři lze udělat metodiku aby se to nejak nasimulovalo, ale stačí vzpomenout třeba na aféru rozvodů motorů TSI od VW. Také jim to na dynamometru skvělé fungovalo, ale realita byla jinde a ukázalo se že laboratorní měření bylo úplně mimo. Jednoduchým počtem totiž vychází, že 1kWh jenom v amortizaci LiFePo vychází na nějaké 2 koruny, ale pouze za předpokladu, že to opravdu vydrží těch xxxx tisíc cyklů/X let a kdo tu záruku dá? Za mě je bateriový systém bohužel ještě pořád jen drahý nesmysl
nikto ti neda zaruku nad 2 roky zopar firiem mozno 5.zatial som nemal baterku s vyssou zarukou na papier vyrobca napise vsetko okeca to na 12 rokov a v zarucnom mas 2 to je cele.reklama nic viac..uz mi zdochla jedna tyzden po zaruke .
tu chemii otestuješ celkem rychle. teda cykly. udělat plné cykly ti vychází na dva roky testování (6000 cyklů) z hlediskja věku je to horší ale 10 let je naprosto reálných. i blbší a méně životnější aku jsou prokazatelně v provozu takovou dobu.
LiFePO4 je s nami už viac ako desať rokov (v reálnom nasadení), takže sa dá dohľadať aj meranie kapacity a vnútorného odporu po 10 rokoch v prevádzke FVE. Teraz sa používajú iné anódy a katódy, elektrolyt, iná mechanická konštrukcia, takže to čo kúpime dnes - čo bude za 10 rokov ešte nevieme. Ale dá sa počítať s tým, že po 10 rokoch by mali ešte fungovať povedzme na 80% - kapacita, vnútorný odpor (pokles napätia pri záťaži).
@@tomxx81 len ta opravim litiove baterky su s nami uz viac ako 50 rokov robili sme s nimi pouzivali vo vyrobe.lenze boli velmi drahe preto sa bezne nepredavali pre civilny sektor.
Dokud jsou mezi námi lidi, kteří například raději dají 12 x 500,- Kč za tramvajenku, než aby dali 1 x 4000,- Kč na celý rok, tak bude olovo mít pozici na trhu jistou. 😀
@@Jamey_ETHZurich_TUe_Rulez jo, je to tak. mám jeté batertie a je s tím tolik práce, že lepší jsou nové. JENŽE nákupem nových se nic nenaučíš a mne to baví.
No záleží jestli na tu roční jízdenku máš... zažil jsem doby, kdy sem si musel kupovat tu měsíční, protože 4k bylo něco co jsem po odečtení nájmu, energií, jídla a věcí pro dvojčata(příspěvek na dvojčata stejná výše jako na jedno dítě) a jiné režie zkrátka neměl...a pujčit si u home kreditu za výhodný úrok? Nebuď tak rychlý ve svých soudech chápu tvůj point ale vždy bude "ale".
Koukal jsem na to a dobrý, jako základ. Dál by to chtělo také probrat nabíjecí proudy a hlavně co se týká okamžitého zkratového proudu. Jde hlavně o slabší 12 voltové sestavy. Samozřejmě se najdou tací, co vezmou baterky určené do auta a jo super tak jsem na to vyzrál připojí k tomu regulátor, který je schopen v okamžiku nabíjet 40A a pak leze z garáže a má v šišce kousky plastu z baterky.
autobaterie nezvladne 40A ? nechci prudit ale alternatory v autě nemaji žadne proudové omezení. a obecně PB baterie je měkka, tz. ve chvili kdy se trochu prohřeje tak vyvadne a již to chytne regulator. protože regulator neumí obecně více než 14,5v+ teplotni kompenzace, v takove konstelaci roztřelit olovo je problematicke ale daleko jednoduší roztřelit lion, zvlastě v zimě, .. ale to člověk pochopí až se pakrát spálí.
Hlavně budeš mít mizernou kapacitu a velký vnitřní odpor (to je špatně). Důvodem je to, že to co je v olověném akumulátoru není běžný plech. Je to houbovité/práškové olovo nalisované na vodivou mřížku pro vytvoření mnohem většího aktivního povrchu, než by odpovídalo tomu plechu. Nicméně pokud máš opravdu mnoho plechu a mnoho místa, které tomu hodláš obětovat, tak fungovat to může.
:) V Indii, někde na předměstí to dělají tak, že komplet vybrakují baterii, vyčistí, přetřídí na znovu pouźitelné, koupí olověné aku desky a elektrolyt. Je radost se na to dívat. :)
Mě by třeba zajímalo kolik voltu má mít LiFePo članek při vybití třeba na 80% a kolik na 60% ,já vybec netušim kam je mám vybijet abych dodržel ty procenta a zatim jsem to u žádné nenašel.dík
A ani to nikdy nenajdeš, protože to z napětí určit nelze. SOC lze z napětí určit až když se blíží plnému nabití či naopak vybití. Mezi tím má velice plochou křivku, ze které se to nedá určit, protože je závislá na dalších parametrech. Důležité je články zbytečně nestresovat vysokým či nízkým napětím. Článku bude nejlépe, pokud ho budeš udržovat mezi 3,1-3,35V. V případě nabíjení ukončovat na 3,45V. Já používám zimní limit 3,42 a od jara do podzimu 3,35V, protože baterie se tolik necykluje a není potřeba jí rychle dobíjet do 100% kapacity. A i při těch 3,35V se nabije do 100%, jen to déle trvá.
Orientačně hodnoty pro sestavu 12,8V v klidovém stavu, bez nabíjení, nebo vybíjení a vzít do úvahy i to, že levný měřák klidně může kecat o dvě desetiny voltu a podobně, prostě je to bez záruky 🙂 14,4V 100% 13,4V 99% 13,3V 90% 13,2V 70% 13,1V 40% 13,0V 30% 12,9V 20% 12,8V 17% 12,5V 14% 12,0V 9% 11,0V 4%
to je problém, který často řeším. je třeba měřit kapacitu. tou to poznáš nejlépe. a pak pokud máš dostatečnou kapacitu v aku, tak jde i napětím ale musíš si změřit přesně dané baterie v systému. pak lze z napětí něco poznat. to něco je tak 0-20%, 20-90% a 80-100%
Já jsem si sehnal 12V 240Ah olovo za 1000 korun, a zatím nějak drží, ale je problém s poklesem napětí při tý zátěži, plnejch 2000W toho měniče se na ní využít nedá, protože se ten měnič do minuty vypne, a baterce se to evidentně nelíbí.
Já to nechápu, něco mi uniká? Ve videu je zmíněno že je to časté téma ale přeci tyhle informace jsou velice snadno dohledatelné, všude je psáno že olovo do FV nepatří, počet cyklů je dávno zažitý termín a přesto se najdou lidé kteří tohle řeší. Ten kdo si není schopen takové informace zjistit by se ve vlastním zájmu neměl pouštět do stavby zařízení jakým FV elektrárna je. Možná by mohli nejdříve zkusit Lego a následně některé z fyzikálních stavebnic pro druhý stupeň....
No a ted si vemte, ze 1kWh stála cca 2kč a ta LIFO baterka vydrží celkem cca 10MWh. To nám dává cca 20000kč. Tz že jste ztrátoví 7000kč 😶 Dneska při cenách 5kč až 8kč to už dává smysl, ale co když ty ceny zase padnou na dno? Má vážně smysl investovat do baterií a nebo do solárních panelů? Toto podle mě má smysl jen na ostrovních systémech.
blbý je, že v souvislosti s nabídkou a poptávkou silně kolísá cena v době funkce FVE, takže baterie je vhodná. ano, je to drahá elektřina, ale je tvoje a i při výpadku proudu.
Na to mám takovou filozofii. Mám peníze a pořídím fotovoltaiku s baterkou a získám minimálně nějakou samostatnost v energeticky turbulentní době a ta bude platit bez ohledu na cenu elektřiny. A dále, když bude cena elektřiny nízká, dá se předpokládat, že společnost pošlape, já budu mít výplaty a všechno nebude drahý, když energie budou levné a mě to nemusí mrzet. A opačně, když se drasticky zdraží, tak v tom srabu aspoň něco ušetřím. Toto platí, když mám peníze. V tomto okamžiku si na fotovoltaiku třeba půjčovat, to by mohl být problém.
@@panet72 Během finanční krize v roce 2008 byla ekonomika v háji, ale eketřina byla furt nízká. Během koronakrize se vše zdražovalo, no cena elektřiny byla furt nízká. Až teď v roce 2022 šla cena nahoru a to protože byla energetická krize. Takže brát to jako investici do krize můžeš, ale leda do energetické krize.
@@gmann21 A jaká krize hrozí v nadcházející době Greendealu? Co rouzpoutalo momentálně největší inflaci a zdražování? Energetická krize. Když nebudou energie, bude to největší průšvih.
torosku jine tema k baterkam, za jak dlouho se ruzne technologie baterii samovolne vybijou? treba kdys ta baterka nekde jen rok, dva, tri lezi, nenabiji se a neni na ni zadny odber.....
Startovaci akumulator nieje uplne na toto stavany. Dnesne auta nezvladaju mat 15minut klucik v 2.polohe bez beziaceho motora. Maju tam tolko riadiacich jednotiek a led svetielok... ze vypisu bateria vybita (lebo kleslo napatie) a zacnu odpajat radio, pristojovku... aby to auto este niekedy nastartovalo...
Olovo za 7500: 2,7kWh*300*50%=405kWh. To je 18,50Kč za kWh elektriky kterou si musím sám vyrobit, a to se vyplatí! LiFePO4 za 27000: 2,7*4500*80%=9720kWh. To je 2,80Kč za kWh kterousi musím sám vyrobit. Ale alespoň už je to lepší, než ČEZ.
bez zohlednení špičkovýho zatížení, bez znalosti prumerny okolní teploty, bez znalosti cyklování energie ( kolikrát a jak hluboko ji nabiješ a vybiješ za 24H, jakym proudem, kolik je nominální kapacita článku a jaká celýho systemu, na kolik procent vytěžuješ její max proudový zatížení a její kapacitu, kolika ''S'' jí nabíjíš, při jakých teplotách? ) nemá smysl dělat takovýhle videa.. navíc lopatám to nevysvětlíš ani krumpáčem..
mám kamaráda, kterému hořelo lifepo, ale to protože ji přebil pětinásobnou kapacitou a neměl tam žádnou ochranu. jinak lifepo baterie jsou bezpečnější jak olověné.
Olovo mě bouchlo - musel jsem vyškrabat šrapnely ze stěn a vymalovat. Chyba levné nabíječky a absence dozoru. Od těch dob trakční pouze v ocelové kleci z 2. plechu. Pravda, nehoří... :)
ano. běžná FVE na domě udělá za jeden den cca 1 cykl. prostě baterku ve dne nabiješ a v noci vybiješ. z toho mužeš vypočítat jak dlouho vydrží. velmi odhadem.
Mě na obyvatelích této republiky fascinuje ta vrozená ekonomická negramotnost. Byl by fakt takovej problém do posledního sloupce v tabulce vypočítat cenu za uloženou kWh? Jakože Baner 19Kč/kWh a tak? Pylontech při 2000 (200cyklů 10 let) cyklech 6Kč? Bylo by to jasné, přehledné. ...
CHA nejlepší baterie je ta co si sehnal zadarmo ! Takhle se to počítat nedá vybíjení olova na 50% je blbost musíte ho vybijete na 20% potom se životnost zvýší na až 12 let a naroste rapidně i celková uložená energie . Olovo funguje jinak je potřeba ho naddimenzovat větší a ty cykly vybíjení a nabíjení pak zvládá mnohem častěji . Ty rovnice jsou zavádějící . U olova do 20% zvládnete i 10 000 cyklů . Na víc existují chytré dobíječky co obnoví chemii uvnitř olověného akumulátoru . Já to nechtěl psát , ale vy prostě věci zjednodušujete . Omlouvám se nechci vám kazit přednášku znovu se omlouvám , ale prostě mi to nedalo . Prosím omluvte starého praktika . Děkuji . !
to je pravda, ale proč to dělat? musel bych mít doma místo 20kWh lifepo 100kWh PB aku. jo, znám lidi, kterým to funguje. ale cenově to je uplně jinde. a člověk, co chce doma 100kWh v akumulátoru bude trochu jinak přemýšlet jak začátečník, co chce ušetřit na všem.
@@tomaskonopac9431 Ale zase to musíš mít v oddělených a samostatně větraných prostorech. Ideálně tak, aby se větraný vzduch uvolňoval po větru vůči ostatním oknům. Navíc si pleteš LiIon (které hoří) a LiFeYPo, které nehoří.
@@amperak prinos komentaru je v tom, ze mam zmiesane pocity, ked vidim instalacie, kde su pouzite napriklad 3x multiplus 5000 a su tam 4 pylontechy 2000ky, ktore maju max trvaly prud 25A, tak danu instalaciu nemozes plnohodnotne vyuzivat bez toho, hrozilo poskodenie bateriek, v lepsom pripade to mozes softverovo obmedzit, ale aj tak to nebudes moct plnohodnotne vyuzivat.. a preco maju obmedzeny prud si mozes precitat prvu vetu v predchadzyjucom komentari.
@@niekto_nikto to není chyba baterie ale toho, kdo to navrhoval. já taky osazuji baterie které nedají plný výkon měniče a omezím to. ty baterie nedají 1C proudy\ dlouhodobě. i výrobce to píše jako "maximum" a ne "recomanded" ono to je hezky všude napsáno. použiješ poloviční zátěž a ta baterka vydrží čtyřikrát déle
@@amperak to nehovorim, ze ta baterka nesplna to, co ma napisane v datasheete, ale to, ze pomer cena / vykon nie je najlepsi, co sa lifepo tyka a kopa ludi si mysli, draha baterka, tak mi stacia 2ks, to je 5kwh a ked mam 5kwp fve, tak je to akurat, ale ani ju plnym vykonom nedokaze nabijat a zapnes rychlovarnu kanvicu a si pomaly na hraniciach moznosti baterky. To nehovorim o nejkych huawei baterkach. To vyde 5x drahsie ako poskladane lifepo..
cena 1kW za 1 cyklus je ? = (cena baterie / cykly ) / (kapacita baterie * napětí baterie * procento vybití / 1000) Banerka 18,11 Kč na cyklus a kW ,TOV. Lifepo 2,55 Kč na cyklus a kW
Tak. Jenom na baterkach se dostaneme na jednu kWh na cenu mezi 1-3Kč. K tomu odpis měniče, panelů a elektronické drobotiny a jsme na ceně 5-7Kč/kWh při předpokladu, že nic neodejde během 10let. FVE s baterkami je tedy ekonomický nesmysl který má paradoxně smysl jedině jako ochrana proti zelenému náboženství a tomu, že tuhle společnost vedou idioti, co jsou schopni vypínat elektrárny bez náhradních zdrojů. Takže blackouty budou.
Pěkně vysvětleno, někde jsem viděl porovnání kde přepočítávali využitelnou kapacitu x počet cyklů a vyšla jim "reálná" kapacita životnosti aku. Pro ty co přemýšlí ještě víc ekonomicky (jsou prostě na prachy :-) ) se dá vydělit cena touhle kapacitou a výsledek je cena za kWh za životnost což jsou zajímavější čísla a tam je jednoznačně vidět co se víc vyplatí. Díky za video
jj, ono by to šlo udělat i v excelu. já mám i pokračování videa kde ukazuju cenu.
pro reálnější výsledek by bylo fajn to propočíst, ale když si dáš práci, tak výsledek je stejný rozdíl v poměru, jen se ti mění cena.
a pak je tu fakt, že olovo je nepoužitelné už nové, kdežto vycyklované lifepo je stále lepší jak nové olovo.
Super napad na opakované téma. Děkuji za vysvětlení.
Je ještě jedna možnost, která tu nezazněla a kterou jsem úspěšně otestoval: kombinace LiFePo4 a olova. Běžné cyklování táhne LiFePo, protože má trochu vyšší napětí 12,8V a když mu začne docházet dech, tak zabere olovo, které díky tomu dělá jen malý počet cyklů v nouzových případech a zároveň chrání LiFePo4 před podvybitím.
Zaujimava študia!👍😲
Mohu se zeptat jak je to zapojené ? že z školy vím že bych nikdy neměl spojovat PB + lifepo4 k sobě paralelně
Tak to mam zapojene doma, olovo se projevuje jen pri vypadku proudu.
@@StefanKluka ale aj superkondenzator, aj olovo ma velke samovybijanie, takze na dlhodobe uskladnenie toto riesenie nie je vhodne
@@StefanKluka mě právě napadlo baterii vyhodit a jit s klasickejma kondama za učelem že nemusím balancovat ale získám 1 výhodu protí řadě nevýhod pozn jestli jsem počítal dobře tak bych se bavil např 12V 22,5MF je prý náhrada 7,2Ah baterie takže asi tak
No aby to nebylo tak jednoduché, tak do toho ještě vstupuje rozdílná využitelná kapacita dle zátěže.
Jinak je tu takový dvojitý problém. První je v tom, že zatímco u olověnek jsou životnosti praxe, v případě lipolek je to odhad. Dáno existencí na trhu. Ten druhý je v tom, že lifepo stárnou i když nic nedělají (to samozřejmě olověnky taky, ale tam se s výměnou počítá). Doufat proto v 20 let je hodně silný optimizmus. V praxi lidé budou rádi za polovic.
Dále olověnky neřekly své poslední slovo. Solarfarm nabízí za 10 tisíc správně vyladěnou olověnku 12/200 s 1000 cykly při 80% DOD. A relativně novinkou jsou Pb-C baterie, které jsou někde na půl cesty mezi olověnkami a lithiovkami. Při ceně za 4-5 Kč/Wh nabízí 1500 cyklů při 80% DOD, samovybíjení 20%/rok, 70% využitelné kapacity nominálu při 1h vybíjení a jednodušší management olověnek (plus vyšší bezpečnost). Zůstává tak prakticky jediná nevýhoda, a to brutální hmotnost, kterou osobně považuji za hodně limitující pro DIY systémy (ne každé tele umí manipulovat s 40-50 kg těžkými a kompaktními předměty).
Proto bych olověnky šmahem neodsuzoval. Navíc jako startovní baterie pro startovní FVE to není zase tak špatná volba. Pokud není předpoklad opravdu hlubokých vybití a nebo intenzivních vybíjecích křivek. Je třeba, ale volit správně. Použití tebou zmíněných Pb baterií by byla určitě chyba.
Nyní jednu takovou Pb-C testuji u známého při velmi jednoduchém FV-UPS systému (napájí čerpadlo kotle, lednici a televizi, měnič jede v režimu priorita FV se zálohou ze sítě, aby si na sebe systém vydělal) a za půl roku používání má baterie 99% původní kapacity při 10h vybíjecí křivce. S takovou dříve pojde na sešlost věkem, nežli opotřebení.
to bude v dalším videu.
s li-ion zkušenosti jsou. například vím o bateriích sedm let ve FVE, stále jmenovitá kapacita. jsou to články do akuvrtaček. maj psáno 300 cyklů v akunářadí. ve FVE už maj těch cyklů 2100, 80% DOD myslím.
lipol do FVE ne, lifepo ano. tam ty cykly jsou taky testované. ale roky moc ne. je to moderní technologie.
PB-C baterie znám, mohl jsem je započíst, ale já mám fixlé to, že maj vysokou cenu. evidentně tedy nemají.
Mě Pb-C zklamaly! Koupil jsem 2+3 200Ah Narada na 24 a 36V system a kapacitne se z nich neda vytahnout vice nez 60% pri bezne zatezi. Kdyz je zatezuji 35A tak po hodine a pul konci na cca 30% odebrane kapacity. S olovem jsem skoncil, uz me nebavi. Na zacatky ok, ale pro seriozni aplikace ne.
Ampi ahoj. K tomu istemu vysledku som sa dopracoval aj ja ked som vzal v zreteľ využitelnosť a cyklicku životnosť. Som maly ale uplny 100% ostrov tak nebolo o čom ani premyšlať.
Mám 3x Pylontech US3000 48V v celkovej využitelnosti niečo cez 10kwh a cyklickej okolo 6tis krát. Ešte prirodzene som to nikdy nedostal pod 25% vybitia ale zase nutno uznať že neboli zase ešte také nároky na odber energie. . No ked vieš ako to chodi vo svete a u nás tak si to vieš zabeštelovať aj lepšie ako väčšina. 👍😀😛 Za mňa jednoznačne LiFepo4 o tom žiadna reč. 👍👍👍😀
já začal na olovu, jelikož bylo za výhodno. a celkem rychle jsem vymyslel to co ty. ted mám lifepo za masakr cenu, ale... funguje to!
@@amperak Občas se na různých burzách a bazoších dá sehnat výhodně starší trakční LiFePo - třeba jsou měkké s vyšším odporem, ale pro velkou kapacitu na FV je to ideál a podařilo se mi sehnat i s cenou kolem tisícovky za kWh.
10:03 Super, že to někdo zmíní- Olovo, pokud člověk nemá vysoký požadavky, nechce se ohánět vysokou efektivitou, a dostane se k nim za pár šupů nebo zdarma, tak olovo je velice dobrá volba, navíc až doslouží uplně, tak dostanete ve sběru peníze za výkup olova zpět, a můžete být klidně na nule, vůči lithiu za desítky tisíc je to dobré.
Přesně pokud s olovem umíte pracovat tak dosáhnete lepších výsledků jen do aut se to nehodí .
ano, nemám problém říkat to, co je dle mne správné. sám mám recyklované olovo.
@@amperak Souhlas, ale často se setkávám s názorem lidí, kteří nedokážou vyhodnotit všechny parametry, a výsledek je stylem Lithium má vyšší životnost, časem se zaplatí, má vyšší účinnost, lze hlouběji vybíjet, je lehčí atd. což je vše pravda, ale když to pak doporučí někomu na chatu, kterej si tam rozsvítí 10W led, a pustí 3W rádio, navíc mu to v zimě zdechne, tak by to šlo vyhodnotit jinak jestli má dát 10k za lithium nebo několik stovek(popř. zdarma) za AGM baterku z auta nebo UPS. Stejně jako si postavit fve od firmy, předimenzovat, jak je to úžasný, no a pak zjistíš, že se ti to zaplatí až po smrti.
@@rm6857 Je to o koníčkářích, pragmaticích a těch, kteří to chtějí jen mít... :)
Opatrně s tímto porovnáváním, ono jde o to CO ten který výrobce považuje za cyklus, ono se to může dost zásadně lišit. Totiž někteří výrobci považují za cyklus to, co jiní ještě ne, takže pokud porovnáš pouze čísla, dokáže z toho jako nejvýhodnější vyjít největší šrot, protože čím citlivější bude definice cyklu (cyklus je pak všechno, včetně toho, že na chvíli omezíš nabíjecí proud), tím víc cyklů ten akumulátor snese. Počet cyklů se dokáže měnit i řádově toliko s ohledem na jejich definici. U LiIon/LiFePo se za cyklus typicky považuje každý pár změny polarity proudu delší jak 500ms, kdežto u olova, NiCd, NiFe každé vybití pod 50% a následné nabíjení, takže ta čísla jsou naprosto neporovnatelná. Někteří výrobci mají ještě striktnější definice cyklu, jiní je zase pro změnu cyklus nedefinují vůbec, takže je to tak na křišťálovou kouli.
Ta problematika je podle mého názoru celkově daleko komplexnější, navíc mi ve výčtu chybí NiCd, které jsou sice velice drahé, nicméně občas se dají koupit vyřazené za relativně přívětivé ceny, kdy za sebou mají nějakých 10-15 let života, ale dalších 20-30 let života před sebou.
BTW když už vůbec nemáte peníze, můžete také někomu pronajmout střechu. Tam se sice neuplatní nějaké řešení s akumulátorem, neb nájemce bude chtít prodávat do distribuce a nikoliv vám, nicméně vymyslet se dá leccos a kde je reálná investiční příležitost, tam se najde i investor, no a platí to samozřejmě i obráceně. Dalo by se uvažovat i o nějaké divoké hypotéce a z toho potom investovat elektrárnu. Ovšem toto musíte mít propočítané na základě reálných dat, nikoliv preperských snů a horečnatých vizích o katastrofálním růstu cen energií, protože v opačném případě je to rychlá cesta do velkého průšvihu.
Cyklus na Baterce je nabitá a vybitá celková jmenovitá kapacita tedy při vybíjení od 60 do 50% to musím udělat 10x aby měla baterie za sebou jeden cyklus, nezáleží při tom na chemii baterky. Ta Vaše "změna polarity proudu na 500 ms" je usměvná, kde jste k tomu přišel? Tímto způsobem bych udělal v elektromobilu 500 cyklů ze jedno přejetí Prahy ve špičce :-) a za týden bych měl po baterce?
@@StefanKluka To co popisujete, není problém cyklické odolnosti, ale došlo k poruše akumulátoru vinou pravděpodobně špatným návrhem a jeho přetěžováním. I ta nejlevnějsí lionka 18650 za 60 Kč nebude mít pokles 40% po 50 cyklech
u litiových akumulátoru vychází dobře změna kapcity při cyklu. pokud změníš proud, tak elektronika zaznamená cyklus (a následně pak odpohjí zdravý akumulátor) ale ten samotný akumulátor zvládá dejme tomu počet cyklů daný výrobcem, krát energie aku. no a čím menší bude cyklus, tím zanedbatelnější je.
nicd aku jsou fajn, ale blbě se určuje jejich stav nabití a jsou hrozně měkké. musí jich být hodně.
Mám to chápat tak, že když tovární pylontechy nechám běhat cykly jen mezi 40% a 80% kapacity, tj DoD jen 40% někde ve středním pásmu, tak mi elektronika cca po 4500 resp 6000 cyklech stejně řekne dost?
@@StefanKluka mne sa to nezdá, mám tiež elektrobicykel, bude mať 4 roky a cca 6000km ale žiadny citeľný pokles kapacity som doteraz nezaregistroval. Skúsim to niekedy zmerať. Ale je pravda že sa o aku príkladne starám - takmer nikdy nevybíjam pod 20% a mimo sezóny je odložený s cca 50% nabitím. Elektronika bicykla vrátane aku je od Bosch.
Výborně, konečně :) já po rozborce došel ke stavbě z článků ANR26650m1B kde i z relativně "malé" kapacity dostanete v případě nouze velký výkon (80C) bez ztráty květinky :D a kapacita se dá navýšit vzdycky
ty jsou parádní! jen teda cena odpovídá.
@@amperak cena byla v cajku, mam je jety z datacentra z akkupacku z HP zdroju po 3-4 vypadcich (jinak je to balancuje na 3.3V) a měnily se preventivně po pul roce , holt poslušný Němci :D
PS: koukam ze jsem se upsal ne 80C ale 80A
@@satandik007 80C by byl docela hukot :D
@@LazyFatBear1 jj :D takovej malej reaktor :D
Nepadl tu ještě jeden velice důležitý údaj a to účinnost uchování energie olovo vs lifepo. (+ještě samovybíjení)
Olověné baterie cyklované do 50% D.O.D. , kde se nabíjí do 100% kapacity, tak účinnost klesá i k 50%. Pokud je baterie horší-starší, tak půjde i pod 50%. Naopak u lifepo bezproblémů přesahuje 90%.
Snad jediná výhoda olověné baterie je, že ve výkupu dostanete opravdu dost peněz. 😜
díky za super tip. baterie pro FVE mají účinnost lepší oproti starším typum, ale je pravda že ty banerky zrovna takové jsou. ty vařej jak divý už od nova a to maj nominální kapacitu.
Těch hodně peněz ale nedá na novou baterii. bohužel.
Jako když bych tam započetl účinnost, tak majitelé PB aku vyskáčou z oken :D ti olovo nevyjde i se 120% účinností :D
Ne olovo se má vybíjet do 20 % slouží jako taková záloha stačí i minimální konzervační proud a nedochází k samovybíjení . Já do baráku nechci hořlavé lithium vy ANO . Dále se dá ukládat do teplé vody nebo do písku a akumulacích kamen. Je toho více žijeme v době kdy se razí jen jedna myšlenka a nikdo nechce přemýšlet komplexně .
@@tomaskonopac9431 Jojo, taky doma svítím teplým pískem, a vařím teplou vodou...
@@tomaskonopac9431 Vybíjením do 20% SOC rapidně klesá životnost baterie. Mám doma nad pračkou a sušičkou 14,4kwh lifepo4, tedy Lithium-železo-fosfát a nehoří to. 😛 Z FVE ukládám i do teplé vody, ale domácí spotřebiče chtějí především elektřinu, na samotnou teplou vodu nefungují.😄 Raději si uložím elektřinu do baterie a pak přes tepelné čerpadlo zatopím. Akumulace do písku je finanční nesmysl.
@@tomaskonopac9431 pletete si LiFePo4 s Li-Ion
V době nedostatku továrnách LiFePo baterií jsem pořídil baterie za 9tis/kus EXIDE EQUIPMENT CA/CA GEL 210Ah, mám 4ks (48V) kde uvádí 900 cyklů při vybíjení na 50% DOD, možno cyklovat až do 90%. Já cykluji nějakých 70% tak dám vědět až skončí jejich životnost, ale určitě bych už do nich nešel a šel rovnou do LiFePa :)
určitě se pochlub. ono každou baterii mužeš trápit do nuly. ale pak máš třeba jen 100 cyklů
pozri a nastav si nabijanie co viem Ca vapnikova baterky sa maju nabijat vyssim prudom ako bezne Pb az na hranici 15,8 volt.
Díky, téma přišlo vhod ,zrovna jsem koukal na baterie lifepo 12V v konstrukci jako autobaterie, a našel si i videa, kde to bylo vykuchané ,a tím, že je tam vlastně už vše ,jak balancér ,tak bluetooth. Například pro ty mé hlouposti :Voltium Energy LiFePO4 smart baterie VE-SPBT-1209, 12V, 9Ah .Samozřejmě ,jestli do toho půjdu ,tak si raději počkám ,a pořídím s větší kapacitou ,aby to dávalo větší smysl do budoucna 🙂.
Kup si solo vlanky a bms. Tyhle kompaktni aku se ne vsechny mohou spojit sériově a navic jsou drahy. Ale kdyztakt beranek ji ma skladem
@@amperak Ok.Zatím je to hudba budoucnosti,ale až budu řešit,tak si nechám poraditi.
Zajímavé nikde není návod jak to provozovat ale u jedné jsem ho našel . Nesmí se spojovat do série . Je to určené do karavanu na nějaký speciální solární regulátor co nikdo nikdy neviděl. Nesmí se udržovat na udržovacím napětí jako třeba olovo 13,8v . Pro nabíjení z alternátoru zakázáno je na to seciální nabíječka dc dc měnič. Který po dosažení plné kapacity úplně odepne od nabíječky . STEJNĚ SE CHOVÁ I SOLÁRNÍ REGULÁTOR.
Chci se zeptat a tak nějak mi to tady pasuje 😊 na začátek máme měnič gw8k-et, který potřebuje vysokonapěťové baterie - které stojí cca 130 000 za 6kWh.
Asi nejdůležitější se mi jeví první kWh na vykrytí okamžité spotřeby. Napadá mě použít v sérii cca 150 kousků LTO baterií 2,5Ah (s charge/discharge 15C) a velikostně jsou jak 18650. V této konfiguraci bych dostal 860Wh. Měnič má charge/discharge 25A. Neříkám, že chceme jet ostrovně, ale spíš bych bral vykrytí těch špiček, kdy třeba ohřev myčky si sosne menších pár stovek wattů ze sítě...sice se vrátí za chvíli zpět, ale jsou už započítané na elektroměru.
Články stojí cca 2500kč 15ks, takže za cenu jedné lifepo4 kostky bych měl baterku na pokrytí okamžité spotřeby.
Problém bude asi bms pro 150 článků a chlazení buněk, které můžou mít i 65 stupňů při vybíjení. Při 10000 udávaných cyklech a cca 4 plných cyklech denně jsem na skoro 7mi letech životnosti. Mám ve své teorii nějakou hrubou chybu??
problém bude komunikace se střídačem. asi bych ten krám někomu prodal na sebepoškozování a koupil si Deye s 48V baterií.
Díky. 🙂🙂👍👍👍
Ahoj Ampi a ještě ti můžu říci že ty ceny tech technologií už někdo cenově nastavuje,a mají to spočítané že jestli se rozhodneš pro jakou koliv variantu,tak ve finále v dlouhodobém horizontu to vychází na stejné peníze.A hlavně započítat do všeho svou vynaloženou práci 😂😂😂😊 Ať se ti daří a ať tě to baví ✌️✌️👌🍀
no to ještě víc vyjde dobře lifepo, bo já vynaložím práci jen jednou. a jen jednou se s baterkou za těch třeba deset let tahám.
Kamo ty jsi legenda👍
ty by jsi byl lepší legenda, když bys na toto téma točil videa :D
Díky!
traky díky
Super video 👍👏
Vše je krásně popsané ... jen s jedním detailem, a to je teplota použití ... mám v nevyhřívané garáži olovo a mám klid. Mám to na svícení a nabíjení aku zařízení
lifepo musíš zaizoilovat, to je pravda.
Podceňuje se Nikl Kadmium při správném režimu umí také hodně . Ostatně na zimní topení je nejlepší podzemní rezervoár s kamením a vodou co přes léto z FVE a tepelné čerpadlo naplní teplo a topí celou zimu jediná nevýhoda stavební náklady viz. kopání beton izolace a čerpadlo dokonce nepotřebujete soláry elektrické , ale stačí vodní ve Švýcarsku v horách takhle fungují dodnes hotely a to řešení slouží přes 100 let milé děti . Tyhle technologie nejsou nové jen dnes se tváříme že jsme objevili Ameriku . Chce to klid povíme si o efektivitě za 15 let !
Jo ten zázrak s teplým kamením jsem viděl na videu od electro dada. 200 tun materiálu, strojovna jak na ponorce a tepelný zisk, jak kdyby spálil 2 kubíky dřeva. A ne, celou zimu to fakt netopí.
přesně tak. to je dobré na nízkoenergetické pasivní domy a tam toje nesmysl, jelikož ten dům vytopí i odpadní teplo z PC a televize
@@zdenekmastalir6910 Musí se to kombinovat s FVE a tepelným čerpadlem protože 200 tun není mnoho obecně platí že pro takové topení potřebujete zásobník s kamením o dvou až trojnásobku kubických metrů objektu je to příšerně drahé na výstavbu výhodu to má že pokud to uděláte kvalitně tak to vydrží doslova stovky let . Stačí použít vodotěsný beton doplnit ho kvalitní izolací ve 3 vrstvách ideální je odlít jednu vanu zaizolovat odlít druhou vrstvu a zaizolovat a odlít třetí vrstvu a zaizolovat . Je to drahé , ale je to na pořád . Ve Švýcarsku to mají jednodušší vytesají to do skalního masivu a nahřejí i tu okolní skálu což zvýší výrazně uložené teplo . Důležité je také používat podlahové topení protože jak klesá teplota topného média tak radiátory nestíhají vytopit budovu . Jak říkám není to nic nového .
@@tomaskonopac9431 Aneb nechci slevu zadarmo pravil vychytrale Zelí a položil na stůl stokorunu....
Takže FVE, čerpadlo, nejlépe 600tun zaizolovanýho vodotěsnýho betonu a to všechno na ohřátí podlahy v jednom baráku. Takhle to končí, když je pro většinu populace matematika sprosté slovo.
Takže to znamená že lifepo4 můžeš vybít tak že v ní zůstane jen 20% a pokud ne tak budou mít ještě větší životnost to je zajímavé nevěděl jsem že to takhle je děkuji za video velice užitečné
jj, proto se používají
hezký video, ale já radši budu u těch PB baterií který mám za směšné částky skoro neužité z firmy a když bude mít kapacitu na nule tak mi to nějak neublíží :D a když mluvím za směšné částky tak mluvím do cenovky max. těch 2500kč/ks :) jediná podmínka toho je že nesmím ty baterie přeprodávat.
nevím, jestli to ve videu říkám, nebo v tom druhým, ale pokud za tu baterii neplatíš, nebo platíš malou cenu, tak ji použij. sám mám ve FVE olovo. bylo za cenu oilova.
@@amperak jasně já ten koment psal ještě před tím než jsi to zmínil 😃 a po 5ti minutách to tam zminuješ a přišlo mi divný to mazat stejně to uvidíš 😃
@@amperak O tom právě je řeč .
Sleduješ nějak Sodium Na Ion akumulátory? vypadají celkem slibně, cena lithia se těžce propadá, což je způsobeno podle mě tím, že ty sodíkové baterie brzy převálcují trh s poloviční cenou proti lithiu. Co si o tom myslíš.
Už aby to bylo těším se na to víc jak vy .
Ahoj, myslím že by bolo super pre nás, keby si natočil svoju FVE ( zapojenie bateriek olovo+lifepo, ako sa to chová, nastavenia a tak). Dik za videa
nebylo, protože odmítám číst řeči chytráků.
@@amperak Hele na debily se vyser. Mě by to taky zajímalo
@@amperak na chytrakov sa vykašli nám by to pomohlo mne určite pretože to chcem tiež spraviť len nikde neviem nájsť rozumnú schému s popisom co bude treba
Ahoj, mohl bych se někoho tady zeptat na to jestli se vyplatí do vestavby do auta dávat LIFEPO baterii s malým solárním panelem nebo požít takový koplet z alzi kde je ale pb baterie? Pokud se to bude využívat maximálně 3 týdny v roce tak mě ta životnost upně netrápí. Nebo by měla?
dej tam olovo i pro případ krádeže
@@amperak Děkuji za radu.
Olovo se hodí např na chatu, pokud promrzá. Jinak další nevýhodou olova je účinnost nabíjení v závěru nabíjení a současně potřeba ji držet nabitou. Zajímavé by bylo porovnání s olovo-uhlíkovou baterkou.
mna by zaujimali tie posledne novinky ako grafenove ktore som videl v powerbankach ci by tie nebolo vhodne pozriet.
moje cinske life Agrade 176ah clanky maji jasne psano provozni rozsah -5 az +45 stupnu a mam baterie v dilne kde je v zime mirne pod nulou a nicemu to nevadi, jen je asi o 1V mensi napeti a doporucil bych pri nizkych teplotach snizit max proudy na polovinu. Jinak olovo je samozrejme nesmysl k FV za 1. maji ucninnost nabijeni jen asi 80% a vybijeni to same .. takze spousta energie zmizi jen pruchodem pres baterku, pocet cyklu vyrazne mensi a nemoznost mit delsi dobu SOC pod 50% protoze sulfatace = uplne nesmysl k FV. Life maji ucinnost nabijeni/vybijeni 95% takze o hodne vyssi, vyssi pocty cyklu, moznost mit delsi dobu nizke SOC = idealni k FV. Takze tady neni potreba zadne diskuse co je lepsi, navic v olovenych je bud kyselina nebo nejaky gelovy elektrolyt ktery ale ma take agresivni vypary kdy vam vse v okoli zrezne za delsi dobu, to proste nelze mit ani v dome, life navic ani nehori ani z toho nejdou zadne agresivni vypary.
@@jirkas229 jde o to, že s lifepo na chatě nevyužijete cyklovatelnost a zároveň oceníte vysokou kapacitu olova. Navíc u lifepo je často kratší záruka při provozu pod nulou. Nicméně si to každý musí spočítat sám. Já bych čisté olovo taky nebral, ale v Pb-C smysl vidím.
@@zbynekzavadil9642 potiz je zes vyuzitelna kapacita olova je jen asi 50% kapacity baterie, navic agresivni vypary to proste neni dobry napad kdyz jsou tu lepsi technologie, ale pouzit to lze ale je tam moc nevyhod navic to vybijeni pod 50% velice rychle tu baterku znici .. v tomhle jsou life zlaty, navic take merna kapacita vs hmotnost je jinde proste je to modernejsi baterie.
neviděl bych to tak špatně. lifepo v mrazu mužeš vybíjet, jasně, nabíjet nad nulou jen. ale není problém aku dát do zatepleného boxu. pokud na chatě jsi jen na víkendy, tak olovo má větší smysl. a nejlépe v kompinaci s liion nebo lifepo
zajimavá baterie cena/výkon je Lithium Leisure Battery - Fogstar Drift 12v 460Ah - za £1,249.99 případně
Lithium Leisure Battery - Fogstar Drift 12v 560ah - za £1,699.00
Mám pro tebe tip na pokračování tohoto videa. Pro 12V fotovoltaiku se mohou vyplatit olověné baterie typu Hybridní gel se separátory VRLA, které mají i 2000cyklů při 50% vybíjení. Cenově jsou levnější než Victron baterie. Je tu ale problematika balancování 24V systémů a 48V systemů. Olověné baterie obvykle "umřou" kvůli rozbalancován. Takže tady je balancer nezbytný. Zabývám se problematikou baterií profesionálně. Můžeme sdílet info. Napíšu ti email.
balancování znám a montuji. klidně mužem i natočit spolu video.
@@amperak musím se k tobě už někdy vypravit. Je celá spousta věcí, které ti chci přivézt ukázat a jsem přesvědčený, že tě to bude zajímat. 😁 Jen jsem na to zatím nenašel čas.
Nevýhoda pylontech je vybíjecí proud. Který je max 70A při 48V je to = 3300 watt. Ale vlastní výroba bude klidně 100 A vybíjecí proud.
@@michalknapek5697 polid neni uzit hybridni stridac, musi ae akzmulatos pravne dimenzovat. O nevyhodu je nejedna, jelikoz proudy jsou vetsi nez u olovene baterie
@@amperak Ano, ale 0.5C u lifepo je již překonaná technologie a nevím, proč bych měl platit za 0.5 když mohu mít 1.0 🙂
Super video
Resil jsi nekdy podobnou zamenu trakcnich baterek v elektrickem golfovem vozitku, nebo podobnem samohybu?
šel bych cestou liion baterie a BMS. je to už trochu bastlení
Souhlasím s videem. Jestli baterie, tak jedině LiFePo. Vydrží o řád víc cyklů, vysoká využitelná kapacita, vyšší účinnost (0,92 vs 0,8), vydrží obrovské vybíjecí proudy. Ale hlavně a co je úplně nejdůležitější že pojmou vysoké nabíjecí proudy! To tam nestihlo zaznít. Nejhorší co může být je, když zasvítí slunce, panely by mohly dávat 10 kW a mě baterky absorbují piánko 1 kW.
to je pravda. nojo, zapomenul jsem.
Pre niekoho komu sa nechce bateria skladat, za 20 000kc sa da kupit aj kvalitnejsia tovarenska z ciny alebo o trochu viac aj z EU skladu. Samozrejme sa daju najst aj ovela lacnejsie ale tam je realna kapacita nizsia ako uvadzaju. Velmi by ma zaujímalo aký je praktický rozdiel v domácej fotovoltaike medzi Lifepo4 bateriami ci uz kúpenými alebo DIY a server rack batériami. Dá sa fungovať len na obyčajných batériách? Možno by to bola fajn téma na video :) Díky
co jsou server rack baterie? myslíš ty pylontechny? ty jsou do racku.
@@amperak áno to, pozerám všetko po anglicky a tak to volaju, neviem aký to ma názov u nás :) ma to nejaku velku vyhodu oproti obycajnym baterkam?
@@JanSur pylontechy jsou dobré v tom, že je jde namontovat do toho racku. je to univerzální montážní systém a snad bez omezení.
Super.Tak jsem se diky tobe konecne rozhoupal jake baterie koupit.Tak sem dnes koupil 16ks LIFEPO4 134AH 3,2V SVOLT a po vyplate ještě Axpert King II 48V 5kw.😉 Nechces jeste udelat video na balancery at mam taky jasno 😂 Proto ze nevim jaky koupit.Nebo by si mohl dat nejakej tip 😉 Jinak opet skvela prace 👍
to lifepo spoj paralerně a nabij. pak nech ležet než zapojíš vše. BMS třeba JKčko 200A, stojí bůra, nebo klidně něco slabšího. já mám BMS co balancuje jen odporama a taky to pěkně funguje.
@@amperak Super.Diky moc.
Můžete hodit link na ty baterie a měnič? Je to z Aliku? Už bych se asi taky rozhoupal. Díky
Trakčná batéria, životnosť sa odhaduje na približne 1500 nabíjacích cyklov. Je tiež mimoriadne odolný voči mechanickému namáhaniu. Z tohto dôvodu sa používa na pohon vysokozdvižných a vysokozdvižných vozíkov.
ne, používá se, protože váha olova zatěžuje stroj.
Super video a porovnání. Jen nevím jestli bych mohl dát do UPS záložního zdroje KEMOT namísto AGM VRLA olověné baterie 12V 75Ah a nahradit ji LifePo4 12.8V 75Ah. Bude dobře a správně zdroj UPS dobíjet LifePo4 baterii? Slyšel jsem názor že by tam musel být balancer. Kdybych pořídil Lifepo4 s vlastním balancerem tak by problém být už neměl?. Máte někdo zkušenost s tímhle?
nevám jak ten kemot, ale běžná UPS s lifepo aku s BMS nemá problém.
🔝🔝🔝
Do této dobře udělané tabulky bych ještě doplnil jeden udaj a to přepočet ceny 1 KWh z jednotlivých baterii za celou dobu její životnosti. Myslím, že se to počítá jako: cena baterie/(počet cyklů * kapacita baterie). tam to nějak vychází bannerka vs pylontech 18 Kč vs 3 Kč za KWh.
mám na to video, ale kvuli BANu ho nahrát nemohu
@@amperak Tak to je fakt škoda... Hodně lidí co si koupí fotovoltaiku si neumi propočítat návratnost investice do baterii...
@@Pavlina_0_0 video bude až mi vyprší sankce.
@@dgfgdsfds4128 asi se někomu nelíbilo to, že mi není jedno co kdo dělá. ale tak si budu dávat větší pozor no. je krásně vidět, že měl někdo mizerné pondělí, protože to bylo v 8:24 ráno :D
Při 12v na olovu je problém s nabíjecím napětím ani jsem nevěděl podle solárního regulátoru že lze použít i startovací akumulátor kde ho každý den regulátor nabíjí na 14,6v . Myslel jsem že při použití do fotovoltajiky je dobré nastavit pouze max 14v. Je tam problém v tom že při 14v a častém cyklování na 25 procent se nemá šanci akumulátor dobít v tak krátkém čase. Problém ale je že 14,6v není vhodné pro 12v led osvětlení. řešil jsem to tak že jsem před rozsvícení led stahoval napětí na pwm regulátoru na 13v. Takže Žádný olověný akumulátor se nemá šanci v zimě při krátkém dni po odčerpání 25 procent energie dobít. Používal jsem akumulátor v garáži 100ah 12v . Při 14v sem tam se přečerpala energie přes den do elektrokola e babety parxide akumulátorů . Byl tam natrvalo připojen desulfátor origo Čína a pwm regulátor a za 2 roky akumulátor drží napětí ale má jen 10ah. Nevím kde je chyba jestli ho zničil desulfátor nebo nedostatečné dobíjení nebo pwm regulátor. Po přidání 150w panelu regulátor nebyl schopen udržet nastavené napětí. Ted jsem to předělal na mppt panely 20v a lion akumulátor 12v tak není problém s napájením led osvětlení. Akorát pro měnič je 10,5v limit. Lion akumulátor jde až na 9v. Ještě jedna zajímavost chtěl jsem snížit napětí na mppt regulátoru na výstupu pro spotřebiče namotrováním dvou diod a napětí se snížilo ale výkon podle regulátoru stoupnul i měřený proud na ampérmetru. Zkoušeno ještě na olověném akumulátoru.
olovo je na tohle peklo. litium je cesta. nej na 12V je lifepo 4x, jelikož je plně kompatibilní s 12V PB aku
Já když vybíral akumulátory tak jsem přemýšlel v podstatě stejně, olovo má smysl snad jen v tom případě když je zdarma :D a nebo nějaký maličký systém s jedním panelem a vyřazenou baterkou z auta :D .....mám 48V a od Beránka jsem pořídil BMSku asi za 2,5k (už si to taky přesně nepamatuji za kolik) a ještě jsem sehnal 120Ah články (LiFePo4) co mají údajně myslím 7000 cyklů, celé mě to vyšlo cca na 35k což bych řekl že je dobrá cena, vše zatím šlape jak má tak jsem spokojený (když svítí) :D ....jen ještě stále nemám vyřešené spínání boileru 😆
na boiler bude video brzy. snad do týdne. je natočený
@@amperak to jsem zvědav s čím tam přijdeš :D ....chtěl jsem to ovládat přes mé oblíbené Arduino (nesuď mě :D ) skrze čtení dat z měniče ale už jsem zkoušel všechno možné ale měnič si se mnou nepovídá, sakra :D ....tak přemýšlím že bych mohl měřit napětí na baterce a na základě toho to spínat s nějakou hysterezí cca 10% kapacity baterie (vím, na měniči je vestavěné relátko co by to mělo umět ale nějak jsem nepochopil jak to funguje, respektive nedělá to vůbec nic, je stále přepnuté v jednom stavu potvora jedna :D )
Zabudol si spomenut prevadzkove teploty LiFePO a Olova,co je velky rozdiel.
LiFePO na chatach v horach,je nepouzitelna bateria,kedze pri 5°C odchadza,totalne.....
Treba spominat vsetky parametre,niekedy nieje dolezite len pocet nabijani,ale aj vyuzitie,a okolita teplota.....nie vsetci vyuzivaju fotovoltaiku na ohrev vody doma!!!!!!
Mam lifepo baterii v mrazu uz delsi dobu a hadej co. Nic ji neni. Lifepo baterii v mrazu nesmis nabíjet. Od toho ma bms, ktera zakaze nabíjení.
Navíc dnes bezne vyrobci nabízí outdor baterie, ktere se umi vyhrivat.
Staci si spravne vybrat.
Lithium titanate no přece! 🤪🤗
Ahoj mám dotaz, je v současnosti reálné zapojení moderních (nově vyrobených) NiFe baterii? Na internetu jsem našel jen nějaké čínské ovšem z hlediska DOD a životnosti jse mi jejich vlastnosti zdály ideální.
nife baterie maj neefektivní nabíjení, pokud myslíš teda louhovky 1,5V
@@amperak myslím, teda louhové baterie kolem 1,5V viděl ale teď jsi nejsem jistý. To jsem o nich nevěděl, zdály se mi až podezřele dobře na dennodenní používání.
@@PapaMag539Louhovky mají super životnost a cyklovatelnost, ale vyžadují údržbu a taky pravidelné odvětrávání. Mezi další nevýhody patří hodně nízká účinnost - je to ještě horší než u olova, ale zase jsou opravu robustní a dokáží snášet přebití i nízké vybití.
Bude pokračování o li-ion nmc baterkách?
je to taky řešení pro "chudé" a video bude. jen to umí hořet
11:22 ano, ano dal jsem do nich 25000,- (taky 230Ah) z Polska ,at mám 48V s tím ,že snad lifepo4 za 2 roky slevní ? Nové továrny skrz EU a její elektroautodiktát. Ještě 1,5 roku a uvidím ,jak jsem se minul....Vše jsem montoval sám ,zatím nehořím...Jen co tu taky nezaznělo ,ale elektrikáři to vědí (já nejsem) - 50% z 12V je na měniči kolik ? Já na to přišel až po 2 měsících doprdele !
cena lifepa je tak furt podobná.
12V PB aku má 50% nabití při napětí 12V. jenže to je naprázdno. takže jsem si odzkoušel na kolik vybít aku aby napětí po odpojení měniče vzrostlo na 12V a to jsem nastavil. u mne to bylo asi 11,7V
@@amperak Díky za info ,dnes na Ostravě konečně zasvítilo ,z číny dorazil měřič ůdajů na Din lištu , a ted ukázal spotřebovanou 3,8 KW zrobenou sluncem za dnešek (2členná domácnost ).
Ahoj, nějaké doporučení na lifepo baterku pro 24v systém uz i s elektronikou, díky
Pylontech myslim ma i 24V
A Radeček má jaké krásné baterky
NMC čekaj tu. asi za týden to namontujem
Tak trošku "drobné" nesrovnalosti ve výpočtech. Myšlenka a doporučení dobré (LiFePo je lepší volba), ale to porovnání kladů a záporů a výpočtu moc nesedí.
V prvé řadě 1C (životní cyklus baterie) je 100% vybití a nabití. Tzn. že pokud ji budu vybíjet pouze na 50% a od výrobce má udáno 300C znamená, že ji můžu vybít a nabít 600x, abych se dostal na 300C. Výrobce udává 300C při vybíjení na 50% a při vybíjení na jiný počet % se jen mírně změní počet cyklů (u olověných se to tak nehýbe, proto se udává jen jedna hodnota).
Další nezmíněná vlastnost je, že po hraničních 300C olověné baterie, baterie neexne, ale výrobce již nezaručuje plnou kapacitu baterie, baterie může dál fičet i dalších 600C a víc na 90% kapacity baterie (baterie neodejde najednou) - běžná praxe.
Velká nevýhoda u olověných baterií je nutnost vybudovat odolné prostředí proti výparům elektrolytu, který v okolí baterie dokáže "zežrat" téměř vše.
Lionky mají také své neduhy (hořlavost, výbušnost viz případy trakčních lionových baterií v autobusech a elektromobilech, přesnou nabíjecí charakteristiku (levnou BMS můžete snížit životnost baterie až o 50%) apod.
Doporučení proti výbuchu používat LiFeYPo4 (s Ytriem). U těch výrobce garantuje nevýbušnos a odolnost proti samovznícení i při průrazu a zkratu.
hele nemáš pravdu.
1C je většinou hodnota proudu, ale chápu, že myslíš cyklus.
jeden cyklus není 100% vbybití a nabití. respektive se jedná o plný cykl.
závislost cyklů a hloubce vybití není lineární, pokud by tomu tak bylo, nemělo by smysl baterii cyklovat neúplným cyklem.
Po uplynutí zmíněných cyklů neexne ani jedna z technologií a výrobce by měl uvádět, kolik procent zbývající kapacity je k dispozici. a rozhodně to není 90%. často se bere hodnota 60%. Olovo bude na této hodnotě nepoužitelné.
Ve videu není zmíněna technologie liion, která se právě u FVE nevyužívá kvuli roziku požáru. je zmíněno lifepo, které je bezpečné a životnější za cenu menších vybíjecích proudů a větší hmotnosti a velikosti.
Ahoj. Mám ANT BMS 120A do 24S. Mám 12ks LiIon (48V), momentále sú nabité na 46V. Snažím sa nabíjať články cez BMS pomocou 48V/21A DC spínaného zdroja, ale ten sa nespustí alebo sa zastaví ak na BMS prepnem ChargeMOS na ON. V aplíkácii som už znížil nabíjacie prúdy pre BMS ale ani tak... Čím to môže byť? Ďakujem.
tak prvně, 12S liion není 48V baterie. 48V má v NABITÉM stavu. nominální napětí tedy není 48V ale jen 43V. 48V liion baterie je 14S.
s tím je třeba počítat, aby komponenty FVE uměly s tím rozsahem napětí pracovat.
nejde ti to nabít z důvodu přetížení zdroje. zapoj mezi plus zdroje a plus BMS žáruvku 12V 55W a uvidíš, že ti to pak pujde. žárovka se lehce rozsvítí a poteče tam proud asi 3A
@@amperak Ahoj. Super, ďakujem...
Poradil by mi někdo,nejakej střed kvality lifepo baterie?? Jestli třeba objednat z Číny
Další nevýhodou olověných baterek je, že se z nich při nabíjení uvolňuje vodík, který se může v nevětrané místnosti nahromadit a příležitostně bouchnout. Týká se to baterek, co nejsou hermeticky uzavřené.
Už jste slyšel o gelových akumulátorech ?
@@tomaskonopac9431 Jasně, gelovka je uzavřená. Z té vodík unikat nemůže.
naopak. používaj se AGM akumulátory, respektive VRLA. z těch vodík uniká běžně a časem vyschnou. ale jsou stavěny tak, aby se za běžného provozu neuvolnoval vodík.
@@amperak Tak to jsem nevěděl. Každopádně souhlasím, že olovo se vyplatí pouze pokud se sežene někde hodně levně.
Z trakčních jsem to odváděl skrze jejich boční průduchy akvaristickými hadičkami. Šlo o prevenci, páč to bylo v bytě.
Má ta bms vôbec zmysel keď sa dajú na striedači nastaviť parametre nabíjania a vybíjania ? Nestačí v takom prípade len nejaký aktívny balancér?
co když ti selže jeden článek a ten se bude přebíjet nebo podvybíjet? máš pak vysoké riziko požáru, jak tomu zabráníš?
@@amperak Hm no to ma nenapadlo, dík za cennú radu.
ak mas dobre poisteny barak nemusis...esteze som bol doma cely obal sa mi zacal naduvat ako lopta jedna gelovka bola vadna a zacala pucat mal so zapojenych viac mensich za sebou bez ochrany tiez som bol frajer dovtedy...
9:30. Když budu LifePo TOV vybíjet jen 60% bude životnost delší? Co znamená delší vydží více let? Pokud jí tedy budu cyklovat jen na 30% tak mi vydrží 12000 cyklů tj. 32 let ? Nemělo by se vycházet z údaje kolik jsem schopen z baterie dostat kwh za její živostnost. Pokud budu baterii LiFepo TOV. cyklovat na 80% tak z ní dostanu 9720kwh ( 2,7*0,8*4500=9720kwh) pokud tu samou baterii budu cyklovat na 60% tak dostanu také 9720kwh (2,7*0,6*6000=9720kwh). Takže výslednou hodnotu si vynásobím cenou elektřiny a mám částku kterou mi baterie uspoří.
problém je, že se dostáváme na desítky let. ano, mám baterie li-ion (ne lifepo) co žijou i víc jak deset let, ale... baterie degradují i časem. ne moc, ale degradují.
Ty čísla mohou být nepřesná, jsou to odhady. vypočítat to na přenesenou energii jde taktéž, ale zde je nelineární závislost cyklů na hloubce vybití a zatěžovacím proudu.
Niiiiiiikllllll Káááádmiuuuum :P
s větrníkem mezi stromy :D
Hele baterka zadarmo je dobrá baterka.
@@amperak no jéejej. Do mojí mozaiky mi chybí ještě panely zadarmo a MPPT zadarmo. A ve finále z toho udělám triologii, která zaplatí účet ta elektriku 🤣
A co by jsi doporučil na cyklování při teplotách v -10°C ?
Vyhrivany zatepleny box
@@amperak Vyhřívat nejlépe dřevem že .
@@tomaskonopac9431 Přesně tak, mam olovo 8 x 230Ah na 24V - to je 22 KW je to na chatě, bat i střídač bez vytápění a jede to již 4 roky. V zimě maj baterky to co je venku tedy i -15°C
@@tomaskonopac9431 Zbytečně ironické. Postačí box pro trakční vyložený polystyrénem...
Zajímalo by mě proč DIY baterii nedosáhnu stejného počtu cyklů. Přece je to pořád stejná chemie a asi záleží jen na BMS. Co ten Pylontech umí líp ?
možná to bude tím, že DIY baterie má povoleno vybíjení 1C a pylontech 0,5C, takže se méně tepelně namáhá článek
Díky za odpověď
A jak je to NiCd louhovými bateriemi?
pokud máš nicd, tak szuper. ale bud zeženeš nějaké mrtvoly, co za nic nestojí, nebo dobré aku. chce to kvalitní ověřený zdroj a né podvodfukáře s šmejdskýma článkama. a těch je hodně. hlavně kšeftují s akumulátorama z pežotů (5 článků v serii, bíílý blok, výrobce saft.
@@amperak Nicd baterie se dají repasovat,ale většinou jim nic není.Bateriím nevadí mráz ani hluboké vybití, jsou blbuvzdorné a prakticky nezničitelné.
A co komunikace běžných Axpertů s BMS, která je nezbytná v případě použití LIFEPO? Tyto měniče nemají CAN a přes RS485 to funguje snad pouze s Pylontechy... :-(
komunikace s BMS není potřeba. měnič se správně nastaví a provozuje se bez komunikace. mnohem lepší je totiž tu komunikaci připojit třeba k solar asistantu.
@@amperak tak řešení je u Seplos BMS 3.0 a RS485. rPi komunikace jde přes RS232...
Aky je tvoj nazor na agm monbat 2v 500ah
to budou trakččáky, že? jako pokud jsou za dobrou cenu, tak proč ne
@@amperak no robil som 24V systém čiže 12clankov po 130e
Ahoj, o5 👍. P.S. co moje baterka, ještě nebyl čas? 🙂
nebyl bohužel. ale snad brzo bude.
@@amperak jj v poho, já jen jestli Ti dorazila nebo ji už vyhodil 😀
zatial idem 12 rok na trakcne PB gel.menil som zatial dva krat baterie.priemerne vydrzali 5 rokov najlepsie vydrzali krasne 7 rokov.takze teraz budem skrabtat pomaly znova.To co pises je fajn ale zase len teoria.zalezi od kvality vyroby .! raz mi zdochla gelovka trakcna z nemecka tyzden po zaruke.!a dalsia vyrobena v cachach zas isla 4 roky nad dany limit vyrobcom.!Vies co by ma zaujimalo?posledne novinky v grafenovych baterkach ktore som videl v powerbankach ako by sa spravali v FVE,
ano, na výrobě záleží. často se prodává aku Bčkové kvality za super ceny a pak se lidi diví, že nefungují. jernže oni nedodržiují anio to, co psal výrobce.
Tento rok som kupil olovo CS power HLC 3000cyklov pri 50%, uvidim, ci aspon sa priblizim k vyrobcom uvedenym hodnotam. To su tie uhlikom stuzene. Taktiec aj Hoopecke ich vyraba, skoda, ze porovnaval iba to najhorsie z olova. Fakt u mna je este, ze mam 12 rokov Tristar a prejst na lifepo je kompletna zmena.
A jak to udělat, když nemám možnost umístit LIFEPO do místnosti, kde bude stálá teplota nad nulou? Tzn, že by byla umístěna venku pod střechou, klidně i v zatepleném vyhřívaném boxu, ale co zase v létě? Vysoké teploty ji také nesvědčí?
Na leto muzes zatepleny box větrat
@@amperak okej a jaká je max teplota?
@@mahdypetr Najdeš v datasheetu článku nebo manuálu k baterce. U nás přece jen nejsou 50°C horka, takže jí uchladíš lehce. Díky vysoké účinnosti nabíjení/vybíjení se moc nezahřívá.
Mám LiFePo4 baterii v zahradním domku v zateplené krabici s temperováním na teplotu 10-12°C. Temperování když topí má odběr cca 12W a v pohodě to komoru s baterií vytopí na tyto teploty i když byla teplota okolo boxu -10°C. A to jsem její zateplení hodně podcenil a odfláknul. Letos se to chystám předělat a mám pocit, že budu topit jen při mínusových teplotách a jen chvilku. Takže tohoto se již nebojím. Přes léto jen odkryju vrchní dekl.
LTO je tiež fajn už ich robia až na 800 volt DC.
Jen ta cena je nic moc
@@amperak na alibabe 2,3V 155Ah prismatic LTO článok od GREE od 135€ kus.
Baterky dodají kWh / cena za kWh mi přijde jako nejlepší ukazatel. Tam je vidět že levné olovo je levnější než Victron a nejlíp vychází originální baterka...
BAN 405kWh / 15,5kc/kWh
VIC 1012kWh/ 15,8kc/kwh
LIF 1 6480kWh/ 3kc/kWh
LIF 2 9720kWh/ 2,8kc/kwh
Hodne zalezi na ceně. Dnes se pomalu male úložiště stavet nevyplácí.
Jak může výrobce garantovat 6000 cyklů/20 let ? Rozumím tomu že v laboratoři lze udělat metodiku aby se to nejak nasimulovalo, ale stačí vzpomenout třeba na aféru rozvodů motorů TSI od VW. Také jim to na dynamometru skvělé fungovalo, ale realita byla jinde a ukázalo se že laboratorní měření bylo úplně mimo.
Jednoduchým počtem totiž vychází, že 1kWh jenom v amortizaci LiFePo vychází na nějaké 2 koruny, ale pouze za předpokladu, že to opravdu vydrží těch xxxx tisíc cyklů/X let a kdo tu záruku dá?
Za mě je bateriový systém bohužel ještě pořád jen drahý nesmysl
nikto ti neda zaruku nad 2 roky zopar firiem mozno 5.zatial som nemal baterku s vyssou zarukou na papier vyrobca napise vsetko okeca to na 12 rokov a v zarucnom mas 2 to je cele.reklama nic viac..uz mi zdochla jedna tyzden po zaruke .
tu chemii otestuješ celkem rychle. teda cykly. udělat plné cykly ti vychází na dva roky testování (6000 cyklů)
z hlediskja věku je to horší ale 10 let je naprosto reálných. i blbší a méně životnější aku jsou prokazatelně v provozu takovou dobu.
LiFePO4 je s nami už viac ako desať rokov (v reálnom nasadení), takže sa dá dohľadať aj meranie kapacity a vnútorného odporu po 10 rokoch v prevádzke FVE. Teraz sa používajú iné anódy a katódy, elektrolyt, iná mechanická konštrukcia, takže to čo kúpime dnes - čo bude za 10 rokov ešte nevieme. Ale dá sa počítať s tým, že po 10 rokoch by mali ešte fungovať povedzme na 80% - kapacita, vnútorný odpor (pokles napätia pri záťaži).
@@tomxx81 len ta opravim litiove baterky su s nami uz viac ako 50 rokov robili sme s nimi pouzivali vo vyrobe.lenze boli velmi drahe preto sa bezne nepredavali pre civilny sektor.
@@tomxx81 deset let staré panely jsou dneska čmejd, ale už vychytali mouchny a taky se jich lidi už nebojí.
Dokud jsou mezi námi lidi, kteří například raději dají 12 x 500,- Kč za tramvajenku, než aby dali 1 x 4000,- Kč na celý rok, tak bude olovo mít pozici na trhu jistou. 😀
Mas pravdu...
Tesat do kamene
@@Jamey_ETHZurich_TUe_Rulez jo, je to tak. mám jeté batertie a je s tím tolik práce, že lepší jsou nové. JENŽE nákupem nových se nic nenaučíš a mne to baví.
@@amperak
Ok
No záleží jestli na tu roční jízdenku máš... zažil jsem doby, kdy sem si musel kupovat tu měsíční, protože 4k bylo něco co jsem po odečtení nájmu, energií, jídla a věcí pro dvojčata(příspěvek na dvojčata stejná výše jako na jedno dítě) a jiné režie zkrátka neměl...a pujčit si u home kreditu za výhodný úrok? Nebuď tak rychlý ve svých soudech chápu tvůj point ale vždy bude "ale".
Koukal jsem na to a dobrý, jako základ. Dál by to chtělo také probrat nabíjecí proudy a hlavně co se týká okamžitého zkratového proudu. Jde hlavně o slabší 12 voltové sestavy. Samozřejmě se najdou tací, co vezmou baterky určené do auta a jo super tak jsem na to vyzrál připojí k tomu regulátor, který je schopen v okamžiku nabíjet 40A a pak leze z garáže a má v šišce kousky plastu z baterky.
jo na to bude video. :)
autobaterie nezvladne 40A ? nechci prudit ale alternatory v autě nemaji žadne proudové omezení. a obecně PB baterie je měkka, tz. ve chvili kdy se trochu prohřeje tak vyvadne a již to chytne regulator. protože regulator neumí obecně více než 14,5v+ teplotni kompenzace, v takove konstelaci roztřelit olovo je problematicke ale daleko jednoduší roztřelit lion, zvlastě v zimě, .. ale to člověk pochopí až se pakrát spálí.
čo tak huawei luna?
A co možnost zahoření?
Lifepo nehoří. Hoří Li-ion (např 18650) a Li-pol (polštářky např v mobilech, pwr bankách,...).
@@digitalizuj Díky!
ruclips.net/video/Qzt9RZ0FQyM/видео.html
jak píše jaromír.
Co když si budu stavět i samotný články??? seženu si olověný plech , láhev od okurek , filc, kyselinu a ne úplně levý ruce. ???
láhev od okurek není vhodná. je vidět, že jsi nikdy vytvořit baterii nezkoušel.
@@amperak už len ten tvar lahve vôbec nie je vhodný
Hlavně budeš mít mizernou kapacitu a velký vnitřní odpor (to je špatně). Důvodem je to, že to co je v olověném akumulátoru není běžný plech. Je to houbovité/práškové olovo nalisované na vodivou mřížku pro vytvoření mnohem většího aktivního povrchu, než by odpovídalo tomu plechu. Nicméně pokud máš opravdu mnoho plechu a mnoho místa, které tomu hodláš obětovat, tak fungovat to může.
:) V Indii, někde na předměstí to dělají tak, že komplet vybrakují baterii, vyčistí, přetřídí na znovu pouźitelné, koupí olověné aku desky a elektrolyt. Je radost se na to dívat. :)
@@DL-kc8fc Jo, ale jaké to má pak parametry když používají obyčejný olověný plech místo lisovaných prachových desek?
Mě by třeba zajímalo kolik voltu má mít LiFePo članek při vybití třeba na 80% a kolik na 60% ,já vybec netušim kam je mám vybijet abych dodržel ty procenta a zatim jsem to u žádné nenašel.dík
A ani to nikdy nenajdeš, protože to z napětí určit nelze. SOC lze z napětí určit až když se blíží plnému nabití či naopak vybití. Mezi tím má velice plochou křivku, ze které se to nedá určit, protože je závislá na dalších parametrech. Důležité je články zbytečně nestresovat vysokým či nízkým napětím. Článku bude nejlépe, pokud ho budeš udržovat mezi 3,1-3,35V. V případě nabíjení ukončovat na 3,45V. Já používám zimní limit 3,42 a od jara do podzimu 3,35V, protože baterie se tolik necykluje a není potřeba jí rychle dobíjet do 100% kapacity. A i při těch 3,35V se nabije do 100%, jen to déle trvá.
Je potreba mit nastudovanou LiFePO4 krivku
@@TomH519 takže se musím spolehnout na BMS že není nějak uhnutá a softvare to počítá jak má ?
Orientačně hodnoty pro sestavu 12,8V v klidovém stavu, bez nabíjení, nebo vybíjení a vzít do úvahy i to, že levný měřák klidně může kecat o dvě desetiny voltu a podobně, prostě je to bez záruky 🙂
14,4V 100%
13,4V 99%
13,3V 90%
13,2V 70%
13,1V 40%
13,0V 30%
12,9V 20%
12,8V 17%
12,5V 14%
12,0V 9%
11,0V 4%
to je problém, který často řeším. je třeba měřit kapacitu. tou to poznáš nejlépe. a pak pokud máš dostatečnou kapacitu v aku, tak jde i napětím ale musíš si změřit přesně dané baterie v systému. pak lze z napětí něco poznat. to něco je tak 0-20%, 20-90% a 80-100%
Ja mám 24 článkov po 2V 620ah a to celé krát dva,celé to vyšlo 300€ asi to riešiť takto nemusím.a viem ich desulitovat.
to jsem myslím zminoval, že se to netýká těšch, kteří mají baterii z VZV
No áno reagoval som skôr ako som videl celé video...
a co olověné typ PzS, PzSL, EPzS atd?
nemám reálnou zkušenost.
Je to to nejlepší, když chceš olovo do FVE.
Základ je pořádná eqalizace po hlubším cyklu.
V práci je to tahá standardně na 16.2v při 12v baterii.
Já jsem si sehnal 12V 240Ah olovo za 1000 korun, a zatím nějak drží, ale je problém s poklesem napětí při tý zátěži, plnejch 2000W toho měniče se na ní využít nedá, protože se ten měnič do minuty vypne, a baterce se to evidentně nelíbí.
jo, běžnej problém olova. na to jsem měl připojenou paralerně liion baterii, která dělala velkej kondenzátor
Já to nechápu, něco mi uniká? Ve videu je zmíněno že je to časté téma ale přeci tyhle informace jsou velice snadno dohledatelné, všude je psáno že olovo do FV nepatří, počet cyklů je dávno zažitý termín a přesto se najdou lidé kteří tohle řeší. Ten kdo si není schopen takové informace zjistit by se ve vlastním zájmu neměl pouštět do stavby zařízení jakým FV elektrárna je. Možná by mohli nejdříve zkusit Lego a následně některé z fyzikálních stavebnic pro druhý stupeň....
taky to nechápu, data dostupná jsou ale lidi stále dělají tu samou chybu.
No a ted si vemte, ze 1kWh stála cca 2kč a ta LIFO baterka vydrží celkem cca 10MWh. To nám dává cca 20000kč. Tz že jste ztrátoví 7000kč 😶
Dneska při cenách 5kč až 8kč to už dává smysl, ale co když ty ceny zase padnou na dno? Má vážně smysl investovat do baterií a nebo do solárních panelů?
Toto podle mě má smysl jen na ostrovních systémech.
blbý je, že v souvislosti s nabídkou a poptávkou silně kolísá cena v době funkce FVE, takže baterie je vhodná. ano, je to drahá elektřina, ale je tvoje a i při výpadku proudu.
Na to mám takovou filozofii. Mám peníze a pořídím fotovoltaiku s baterkou a získám minimálně nějakou samostatnost v energeticky turbulentní době a ta bude platit bez ohledu na cenu elektřiny. A dále, když bude cena elektřiny nízká, dá se předpokládat, že společnost pošlape, já budu mít výplaty a všechno nebude drahý, když energie budou levné a mě to nemusí mrzet. A opačně, když se drasticky zdraží, tak v tom srabu aspoň něco ušetřím.
Toto platí, když mám peníze. V tomto okamžiku si na fotovoltaiku třeba půjčovat, to by mohl být problém.
To je dobrý postřeh!
@@panet72 Během finanční krize v roce 2008 byla ekonomika v háji, ale eketřina byla furt nízká. Během koronakrize se vše zdražovalo, no cena elektřiny byla furt nízká. Až teď v roce 2022 šla cena nahoru a to protože byla energetická krize. Takže brát to jako investici do krize můžeš, ale leda do energetické krize.
@@gmann21 A jaká krize hrozí v nadcházející době Greendealu? Co rouzpoutalo momentálně největší inflaci a zdražování? Energetická krize. Když nebudou energie, bude to největší průšvih.
torosku jine tema k baterkam, za jak dlouho se ruzne technologie baterii samovolne vybijou? treba kdys ta baterka nekde jen rok, dva, tri lezi, nenabiji se a neni na ni zadny odber.....
olovo se vybije, lifepo ne. ale lifepo zase vybíjí elektronika, která ji hlídá. každý výrobce má samovybíjení uvedené.
Dala by se udělat powerbanka z auto baterie
Dala, ale je dost těžká.
Startovaci akumulator nieje uplne na toto stavany. Dnesne auta nezvladaju mat 15minut klucik v 2.polohe bez beziaceho motora. Maju tam tolko riadiacich jednotiek a led svetielok... ze vypisu bateria vybita (lebo kleslo napatie) a zacnu odpajat radio, pristojovku... aby to auto este niekedy nastartovalo...
té uděláš deset cyklů a kapacita jde do háje. je určena k startování. proto je to startovací akumulátor.
???zmysel mi odchadza?..naco?z lipol si vyrobis 30 Amp powerbanku a ta ti pojde roky
Mimo téma - tohle je první video za léta kde jsem si všiml fousků :D Nech si narůst pro prdel kníra :D
málo koukáš. větší mi nenaroste.
Olovo za 7500: 2,7kWh*300*50%=405kWh. To je 18,50Kč za kWh elektriky kterou si musím sám vyrobit, a to se vyplatí!
LiFePO4 za 27000: 2,7*4500*80%=9720kWh. To je 2,80Kč za kWh kterousi musím sám vyrobit. Ale alespoň už je to lepší, než ČEZ.
a až uvidíš za kolik ted jde koupit takové lifepo...
Jen detail, to je vypocet ceny za 1 cyklus ve vztahu k cene baterie. Neni to cena za 1kWh. Ale podstata sdeleni je myslim jasna :)
Slušné zhodnotenie, ale pls. Doplniť celkovú účinnosť a je nevyhnutné upozorniť na vážne požiarne riziko...
ano, olověné akumulátory musí být ve větraných prostorách, ale byla by to další informace, proč je nekupovat.
bez zohlednení špičkovýho zatížení, bez znalosti prumerny okolní teploty, bez znalosti cyklování energie ( kolikrát a jak hluboko ji nabiješ a vybiješ za 24H, jakym proudem, kolik je nominální kapacita článku a jaká celýho systemu, na kolik procent vytěžuješ její max proudový zatížení a její kapacitu, kolika ''S'' jí nabíjíš, při jakých teplotách? ) nemá smysl dělat takovýhle videa.. navíc lopatám to nevysvětlíš ani krumpáčem..
Vysvetlis jim to snadno a kdyz to nechapoou a radej furt kupuji novou baterku, tak je to jejich problem.
Ja mam urcite zasady jake systemy stavím
Nu Olovo ma jednu malou vyhodu, neshori jak lithiovka :))
mám kamaráda, kterému hořelo lifepo, ale to protože ji přebil pětinásobnou kapacitou a neměl tam žádnou ochranu. jinak lifepo baterie jsou bezpečnější jak olověné.
Olovo mě bouchlo - musel jsem vyškrabat šrapnely ze stěn a vymalovat. Chyba levné nabíječky a absence dozoru. Od těch dob trakční pouze v ocelové kleci z 2. plechu. Pravda, nehoří... :)
PB akumulátor, už jsem se lekl, že existuje nějaký propan- butanový. Pb- olověný.
Možná se zeptám hloupě.. předem se omlouvám.. cyklus nabijení se dá tedy převést na dny? Rozumím tomu dobře? 😅
ano. běžná FVE na domě udělá za jeden den cca 1 cykl. prostě baterku ve dne nabiješ a v noci vybiješ. z toho mužeš vypočítat jak dlouho vydrží. velmi odhadem.
porovnavanie Trabanta s Mercedesom
nepřirovnával bych olovo k mercedesu. spíš k volvu... :D
Mě na obyvatelích této republiky fascinuje ta vrozená ekonomická negramotnost. Byl by fakt takovej problém do posledního sloupce v tabulce vypočítat cenu za uloženou kWh? Jakože Baner 19Kč/kWh a tak? Pylontech při 2000 (200cyklů 10 let) cyklech 6Kč? Bylo by to jasné, přehledné. ...
bude to předmětem dalšího videa.
CHA nejlepší baterie je ta co si sehnal zadarmo ! Takhle se to počítat nedá vybíjení olova na 50% je blbost musíte ho vybijete na 20% potom se životnost zvýší na až 12 let a naroste rapidně i celková uložená energie . Olovo funguje jinak je potřeba ho naddimenzovat větší a ty cykly vybíjení a nabíjení pak zvládá mnohem častěji . Ty rovnice jsou zavádějící . U olova do 20% zvládnete i 10 000 cyklů . Na víc existují chytré dobíječky co obnoví chemii uvnitř olověného akumulátoru . Já to nechtěl psát , ale vy prostě věci zjednodušujete . Omlouvám se nechci vám kazit přednášku znovu se omlouvám , ale prostě mi to nedalo . Prosím omluvte starého praktika . Děkuji . !
to je pravda, ale proč to dělat? musel bych mít doma místo 20kWh lifepo 100kWh PB aku. jo, znám lidi, kterým to funguje. ale cenově to je uplně jinde. a člověk, co chce doma 100kWh v akumulátoru bude trochu jinak přemýšlet jak začátečník, co chce ušetřit na všem.
@@amperak Pořád to má jednu základní výhodu je to plně recyklovatelné a nehoří to jak to lithium .
@@tomaskonopac9431 Ale zase to musíš mít v oddělených a samostatně větraných prostorech. Ideálně tak, aby se větraný vzduch uvolňoval po větru vůči ostatním oknům. Navíc si pleteš LiIon (které hoří) a LiFeYPo, které nehoří.
Pylontech je sraxka.. tie baterky maju maly nabijaci a vybijaci prud.. ale ak si niekto chce kupit blackbox, ok...
přínos komentáře? on totiž výrobce proud omezuje z nějakého důvodu...
@@amperak prinos komentaru je v tom, ze mam zmiesane pocity, ked vidim instalacie, kde su pouzite napriklad 3x multiplus 5000 a su tam 4 pylontechy 2000ky, ktore maju max trvaly prud 25A, tak danu instalaciu nemozes plnohodnotne vyuzivat bez toho, hrozilo poskodenie bateriek, v lepsom pripade to mozes softverovo obmedzit, ale aj tak to nebudes moct plnohodnotne vyuzivat.. a preco maju obmedzeny prud si mozes precitat prvu vetu v predchadzyjucom komentari.
@@niekto_nikto to není chyba baterie ale toho, kdo to navrhoval. já taky osazuji baterie které nedají plný výkon měniče a omezím to. ty baterie nedají 1C proudy\ dlouhodobě. i výrobce to píše jako "maximum" a ne "recomanded" ono to je hezky všude napsáno. použiješ poloviční zátěž a ta baterka vydrží čtyřikrát déle
@@amperak to nehovorim, ze ta baterka nesplna to, co ma napisane v datasheete, ale to, ze pomer cena / vykon nie je najlepsi, co sa lifepo tyka a kopa ludi si mysli, draha baterka, tak mi stacia 2ks, to je 5kwh a ked mam 5kwp fve, tak je to akurat, ale ani ju plnym vykonom nedokaze nabijat a zapnes rychlovarnu kanvicu a si pomaly na hraniciach moznosti baterky. To nehovorim o nejkych huawei baterkach. To vyde 5x drahsie ako poskladane lifepo..
cena 1kW za 1 cyklus je ? = (cena baterie / cykly ) / (kapacita baterie * napětí baterie * procento vybití / 1000)
Banerka 18,11 Kč na cyklus a kW ,TOV. Lifepo 2,55 Kč na cyklus a kW
no správně to je maximální cena. ale máš pravdu. ale jelikož to video mělo pokračování na půl hodiny, tak sem to rozpulil.
Tak. Jenom na baterkach se dostaneme na jednu kWh na cenu mezi 1-3Kč. K tomu odpis měniče, panelů a elektronické drobotiny a jsme na ceně 5-7Kč/kWh při předpokladu, že nic neodejde během 10let. FVE s baterkami je tedy ekonomický nesmysl který má paradoxně smysl jedině jako ochrana proti zelenému náboženství a tomu, že tuhle společnost vedou idioti, co jsou schopni vypínat elektrárny bez náhradních zdrojů. Takže blackouty budou.
18Kč, to už je viac, ako cena za 1kWh z ČEZ. Čiže to nemá význam, iba na samote bez vedenia prúdu.
Díky!
taky díky moc
Díky!
taky díky
Díky!
Díky moc za podporu
Díky!
taky děkuji moc