Jak robić OSTRE zdjęcia każdym aparatem? - mega poradnik
HTML-код
- Опубликовано: 5 фев 2025
- Mój kurs Lightroom: bit.ly/4eSMjx4
Zniżka 100zł🔥 z kodem JESTEMWIDZEM
Dobra i tańsza alternatywa Lightrooma bez subskrypcji:
Luminar Neo: bit.ly/4byisbh
10% rabatu: RafalKonieczny10
Polecane ostre i tańsze obiektywy systemowe (linki afiliacyjne):
Canon RF 28mm f/2.8 STM lead5.pl/p/ntE... super ostry naleśnik!
Canon RF 50mm 1.8 STM: lead5.pl/p/ntE... najtańszy klasyk
Sony FE 50 mm F2.5 G:lead5.pl/p/ntE... (zazdroszczę Soniarzom!)
NIKKOR Z 40mm f/2 : lead5.pl/p/ntE...
Jak zrobić ostre zdjęcia? Dzisiaj opowiem o kilkudziesięciu różnych aspektach które wpływają na jakość i ostrość zdjęć.
Cały sprzęt którego używam:
Zdjęcia: Canon EOS R5 - bit.ly/3SZ7Ied
Filmy: DJI Osmo Pocket 3 Creator Combo - bit.ly/3wKsg39
Obiektywy:
Canon RF 16mm F2.8 STM - amzn.to/3uHfb9D
Canon RF 50mm f/1.8 STM - bit.ly/42ZKgSN
Canon RF 15-35mm f/2.8 L USM - bit.ly/3P5Fxt2
Canon RF 100-500 f/4.5-7.1L IS USM - bit.ly/3P78aWy
Duży i wygodny plecak ThinkTank BackLight 36L: bit.ly/3Ugovdx
Statyw Ulanzi Zero F38 : amzn.to/43jP19Z
Uchwyt na aparat do plecaka: Peak Design Capture V3: bit.ly/48IbkXL
Lekki zdejmowalny pasek Peak Design Leash V3: bit.ly/3IibXNh
Skuteczne czyszczenie obiektywów Zeiss: bit.ly/49DjJNM
Studio:
Główny mikrofon Shure SM7B: bit.ly/3wACjaG
Oświetlenie Falcon Eyes mata LED Roll-Flex RX-18TDX III: bit.ly/3uRE1E3
Linki afiliacyjne, otrzymuję prowizję od zakupów w linkowanym sklepie, bez dodatkowych kosztów dla Ciebie.
/ koniecznyrafal
Czytałem wiele poradników a tu jak na tacy wszystkie aspekty ostrości w prostej i jasnej formie. Świetny materiał ,dzięki .
Masz dar jasnego tłumaczenia. Subskrybuję i pozdrawiam.
Dziękuję i do zobaczenia!
Jak miło posłuchać jak ktoś mówi PRZESŁONA :D
Tak, ogólnie przyjmuje się termin przysłona, powiększamy lub zamykamy otwór przysłony, natomiast termin przesłona sugeruje całkowite zakrycie obiektywu. Natomiast reszta informacji jest wartościowa za co dziękuję 😊
Pierwszy raz słyszę żeby ktoś używał „przesłona” 🤔 może specjalnie tak Rafał powiedział 😉 w celu zwiększenia ilości komentarzy
Słowniki podają, że obydwie formy są poprawne (nie macie co się czepiać), choć wg specjalistów lepszy jest termin" przysłona" bo przysłania, nie przesłania coś w całości. Natomiast słyszałem w tej wypowiedzi "włanczam", zamiast "włączam"
Super, pominąłeś to, że należy wyłączyć stabilizację przy robieniu zdjęć ze statywu. Pozdrawiam.
Słuszna uwaga. To zależy też od systemu, w niektórych nie trzeba tego robić, warto zapoznać się z instrukcją obsługi.
Nic dodać, nic ująć. Fajny materiał i bardzo przystępnie podany 👍.
Bardzo dziękuję, pozdrawiam serdecznie!
Bardzo fajny filmik. Chętnie tez obejrzałabym film o focus stacking. Nie słyszałam o tym wcześniej.
Multum bardzo przydatnej wiedzy. Do tego w prosty i zrozumiały sposób. Dzięki.
Zaciekawiło mnie wysłuchałem Twoich rad jak się da wyjść w teren popróbuję, dzięki.
Bardzo interesujący materiał 👏
bardzo przydatne, dzięki
Fajny kanał:) Drugi z którego się uczę. Fajnie przekazujesz swoją wiedzę. Już sposób mówienia zasługuje na pochwałę bo mówisz prosto i do celu bez błądzenia:)
Stacking, jasne że z przyjemnością obejrzę. Ostatnio przyczailem się nad Odrą na czaplę z wielką rybą w dziobie, ale dynamiczna sytuacja mnie pokonała. Sprawdziłem na kompie i niestety nie jest zbyt ostro, no cóż, następnym razem trzeba się poprawić. Dzięki, pozdro
Cieszę się, że mam takie samo zdanie o tym co Ty mówisz, to oznacza, że obaj jesteśmy profesjonalistami.
Wielkie Dzięki ! 👌
Konkret materiał
Cześć ;-). Czym dłuższa ogniskowa tym więcej nieostrości przy wysokich temperaturach i sam kiedyś złapałem się na ten efekt. Chętnie posłucham porady użycia focus stacing ;-)
Pozdrawiam ;-).
Swietny material, dziekuje :)
Tymczasem ja kupujący z pełną premedytacją odradzany w filmie RF 24-240mm IS USM. Bardzo polecam, jeżeli ktoś potrzebuje szybkiego i celnego focusu, a przy tym wystarczającą do sportu ostrość (ja kupiłem pod fotografowanie motorsportu, bo większość zdjęć które nim robie to panning shoty). Nie jest to żyleta pod krajobraz, czy ptaki, ale do reszty rzeczy dla nie profesjonalistów fotografujacych sport jest bardzo spoko.
Nie polecam za to jako pierwszy, a tym bardziej jedyny obiektyw, z tym się w 100% zgodzę.
Bardzo dobrze! Tutaj odnosiłem się wyłącznie do kwestii ostrości. Każdy obiektyw ma jakieś zastosowanie i jak najbardziej "ostrość" często nie jest najważniejsza. Pozdrawiam serdecznie.
Dobry materiał. Zabrakło tylko info, że przy matrycach APS-C warto stosować podwójną zasadę odwrotności, czy np. 1/100 dla 50mm itp.
Raczej x 1,5
@@krisklusek8463 x2 łatwiej policzyć. 😁 To i tak tylko zgrubne oszacowanie.
Mega przydatny materiał dla takiego amatora jak ja 😁 leci Sub💪
Zrób o tym stackingu :)
4:29 bynajmniej w Nikon jeśli AF ciągły to po wciśnięciu spustu do połowy ostrość 🤔 AF pracuje cały czas
Tak samo jest a Canonie, ale w trybie który nazwali Servo AF. Opcja Ciągłego AF jest ustawiania niezależnie, i właśnie dlatego może być myląca bo dotyczy pracy poza wciśnięciem spustu migawki.
@@rafalkonieczny 👍🏻 szybki jesteś imienniku🤔wolę Nikona pewnie z przyzwyczajenia 🌿 pierwszy raz tu jestem ale jasno tłumaczysz 👏🏻
Miałem z miesznaiem powietrza tak samo, robiłem w listopadzie albo grudniu jeżeli dobrze pamiętam zdjęcia księżyca przez otwarte okno i przez te falowanie straciłem ostrość
2 szybkie pytanka:
Jak fotografuję sport i chce np w polu karnym mieć wszystkich zawodników ostrych to jakie parametry byś wybrał. Tylko nie mów, że nie fotografujesz sport i nie wiesz 😊
Drugie pytanko: jak fotografować aby wszystkie zdjęcie były do siebie podobne, aby była zachowana spójność. Fotografować na tym samym ISO?
Z ostrością to zależy od obiektywu, im dłuższa ogniskowa tym trudniej, ale generalnie trzeba domykać przysłonę. Spójne zdjęcia najczęściej psuje balans bieli. Lepiej raz ustawić i trzymać się tej samej wartości.
Tylko że servo AF powoduje, że nie możemy ustawić ostrości, przekadrować i wcisnąć migawki do końca by zrobić zdjęcie z taką ostrością jak sobie ustawiliśmy. Tak że imho ma to sens wyłącznie dla serii zdjęć szybko oddalających/zbliżających się obiektów. We wszelkich innych przypadkach nic nie daje a ogranicza możliwości.
Wydaje mi się że tutaj kluczem jest typ aparatu - w bezlusterkowcach praktycznie odpada " ostrzenie-przekadrowanie", bo cały obszar sensora można użyć do ustawienia ostrości a do tego w wielu przypadkach mamy wykrywanie obiektu. Tutaj akurat brak servo może zepsuć zdjęcia, ponieważ pomaga ono zniwelować nawet niewielkie poruszenie się obiektu lub aparatu pomiędzy wyostrzeniem a zrobieniem zdjęcia. Jest to szczególnie ważne na mocno otwartych przesłona typu 1.2, których używanie na lustrzankach wymagało cierpliwości i wprawy.
Cześć, robisz tez szkolenia z we Wrocławiu? Wracam do fotografii po latach i foto spacer by się przydał ;)
Dzięki za sugestię, muszę coś wymyślić.
Co myslisz o 55-250mm Efs? Mysle zeby kupic uzywany jak pierwszy dlugi do mojego r50. Zaczynam dopiero i nie chce wydawac majatku. Mam 18-45mm kitowy i 50mm. Uzywasz jakis obiektywow z adapterami?
55-250mm jest ok, tylko trzeba go domknąć za każdym razem o 1ev żeby mieć używalne zdjęcia. Używam adaptera dość często i działa perfekcyjnie. Pozdrawiam serdecznie.
Jak wybrnąć z problemu opóźnienia obrazu w wizjerze aparatu bezlusrkowego Pozdrawiam
Nie wiem z jakiego modelu korzystasz, problemem występował dość dawno temu, nowe modele są pozbawione takiego opóźnienia. Można sprawdzić ustawienia oszczędzania energii, czasem obniżają one wydajność wizjera.
@rafalkonieczny canon eos R pozdrwiam
Hejka, mam korpus sony A 6300 jaki bys proponowal obiektyw? Korzystam ze standardoego 16-50 i tele 70-200 ,szukam czegos uniwersalnego zeby nie musiec tasowac co chwile tych dwoch szkiel.
Raczej ciężko coś polecić, bo takie superzoomy są dość słabe. Ale można 24-105 (polecam) albo 24-240 (gorsza jakość ale jest zakres) spróbować,
@@rafalkonieczny Dziekinza pomoc , narazie wiec zostane przy tym co mam. Fajny kanal bede zagladal czesciej.
tamron 18 300 wg mnie ok
W moim Nikonie z7II przy zdjęciach zbliżeniowych lub macro z perpektywy lotu ptaka ,nawet przy statywie zdjęcia są poruszone-nie pomaga wyłączanie stabilizacji -czy masz pomysł na to .
Trudno odpowiedzieć nie widząc zdjęcia. Kilka tropów:
- obiektyw nie jest obiektywem Macro (zwykłe obiektywy tracą ostrość przy bardzo bliskich zdjęciach, i trzeba je domknąć by działały lepiej)
- jeśli obraz jest rozmyty kierunkowo - poruszony - to cały czas za mało stabilna jest konstrukcja - proponuję wyższe czasy naświetlania (może ISO jest za małe)
- jeśli obraz jest po prostu ostry w bardzo małym punkcie - za bardzo otwarta przesłona.
- tylko w pozycji z lotu ptaka - coś nie tak z obiektywem / matrycą
Generalnie takie profesjonalne macro robi się na domkniętych przysłonach, stosując dużo mocnego oświetlenia i dodatkowo z technikę Focus Stacking (polecam mój film). Problemem jest bardzo wąska głębia ostrości.
Rafale podpowiem Tobie ,że to co mówiłeś spełniłem-pod badzo dużym powiększeniem na brzegach zauważyłem dwie krawędzie blisko siebie-nie wiem czy problem nie leży w zbyt słabym statywie manfroto a szczególnie w głowicy bo wygląda na to że aparat robi ruch w trakcie ekspozycji a było to około 1sek przy ISO 400 i obiektywie makro Laowa 90mm.Zdjęcia robione na statywie w innych ułożeniach żyleta tylko z lotu ptaka wszyskie poruszone.Być może żle montuję apatat do statywu.@@rafalkonieczny
Cześć Leonidas 👍
Jeszcze bym dodał, aby przy strzałach ze statywu wyłączyć stabilizację
Masz rację, ale nie zapominaj, że są miejsca, gdzie całe podłoże pracuje - robiłem fotki z mostu w Płocku i tam bez stabilizacji ledwo co wychodziło, spory ruch samochodów...
Przydałby się film jak fotografować ptaki w locie.
Nie wiem czy to też nie jest archaiczna rada, ale wyłącza się stabilizację, jeśli fotografujesz ze statywu.
No ja nie jestem do tej rady przekonany, ale może warto było wspomnieć. Miałem przypadki ze szwankującą stabilizacją na R5 ze statywu.
@@rafalkonieczny Podobno VR sam imitował drgania jeśli był na statywie, słyszałem to kilka razy, gdzieś w filmach takich jak Twój. Jednak nigdy tak naprawdę tego nie sprawdziłem :) Na statywie zawsze miałem coś bez stabilizacji.
@@Quenimini słusznie zrobiłeś. To wszystko wynika ze sposobu w jaki sprzęt stabilizuje obraz (w skrócie). Na statywie jak masz sprzęt to zawsze wyłączaj stabilizację. No chyba że fotografujesz z pływającej platformy ;p Pozdrówki!
Takie absolutnie podstawowe, ale czasem się zapomina o czystości szkieł.
a zasubskrybowałem
8:42 - A, nieprawda! Zatwardziały "luszczankowiec" z Ciebie wylazł! 😇
Bezlustra pracują na przysłonie domkniętej, sprawdź.
No przecież nawet nagrałem domykanie na R5! Może to kwestia producenta. Autofokus działa lepiej na otwartej. Pozdrawiam serdecznie.
@@rafalkonieczny No, to żeś mnie teraz zaskoczył... 😳
Faktycznie, wychodzi na to, że tylko Canon ma to inaczej. Tylko, co to znaczy - autofocus "działa lepiej"? Obiektywom często przy domykaniu zdarza się przecież focus shift i takie tam przygody. Poza tym, taką otwartą przysłonę na czas zdjęcia trzeba przecież domknąć, a to przecież zajmuje MNÓÓÓÓÓSTWO czasu - co się kłóci z szybkostrzelnością bezluster, tłukących pierd*liard klatek na sekundę... No i aparat nie pokazuje na ekraniku "gotowego" zdjęcia. 🤪
@@maciekd.8556 Też mnie to zastanawiało. Doszedłem do wniosku, że focus shift raczej będzie właśnie przy otwartej przesłonie, a większa ilość światła daje szybsze ostrzenie. Symulacja ekspozycji działa, widać gotowe zdjęcie przed jego zrobienie.
ostre zdjecie, gral fotografii
ciepłe powietrze się odkleja od ziemi i leci w górę
Dzięki za filmik