Ja się cofam normalnie w rozwoju.. Musicie mi wybaczyć ten słaby dźwięk i uciekający focus z twarzy.. Robiłem ostatnio zwierzęta tym aparatem i nie przestawiłem na ludzkie oko.. Jakby kogoś ręka świerzbiła żeby przewijać film za szybko to napiszę też tutaj- Wysyłajcie mi na maila wysokieiso@gmail.com Wasze zdjęcia! Zrobię specjalny odcinek, w którym będę omawiał najciekawsze!
Dziękuję. Obejrzałem Pański film z dużym zainteresowaniem i przyjemnością. Inspirujący. Mam wrażenie, że zdjęcia przyrodnicze to niedostępny dla mnie level (i nie mam na myśli wyłącznie obiektywów). Doceniam materiał za uniwersalne porady. Pozdrowienia dla fotograficznej braci od niespełnionego amatora.
Dzięki za ten film! Pomogłeś mi uporządkować wiedzę i spojrzeć inaczej na pewne rzeczy. 👍 TLDR, Autofocus to dla mnie nadal pewne wyzwanie. kiedy fotografowane osoby (zwłaszcza dzieci) szybko się poruszają w nie najlepiej oświetlonym miejscu. Ktoś powie, że przecież teraz jest RUclips i tyle poradników za darmo. Oczywiście, ale oglądając któryś tam materiał wcale to nie pomaga, każdy ma inne ustawienia, wiele osób wręcz źle ma to ustawione i jeszcze "sprzedaje" te złe metody innym. Są też twórcy, którzy mają dobrze to ustawione, ale nie potrafią tego wytłumaczyć, pokazać na przykładzie tylko ma być tak i tak, a ty się człowieku domyśl o co chodzi. Ponadto już dwa razy zraziłem się na zakupie tych cudownych płatnych kursów online, które miały być takie fajne, a okazały się kompletną stratą czasu i pieniędzy. Mam wrażenie, że takie kursy są w połowie tworzone dla samego twórcy by osiągać jakiś przychód pasywny, a czy odbiorca coś z tego zrozumie to już mniej ważne.
Z tym af to masz rację, ale mimo to, wciąż używam środkowego punktu ostrości i przekadrowuję zdjęcie. Tak się nauczyłem za czasów analogowego Canona i tak mi zostało. Nawet teraz kiedy strzelam bezlusterkowcem z joystickiem. Przy fotografii pejzażu tak jest mi wygodniej
obiektyw musiałby mieć dużą krzywiznę pola, by ten sposób wykazał wady. Współczesne obiektywy są fajnie skorygowane i często ta wada nie wystepuje, szczególnie w obiekttwach dłuższych niż 35-50mm
Bo tak sie najczesciej robi. Jest latwiej bez zadnych bajerów. Ostatnio po zakupie szkiel bez AF przeszedlem na ustawianie ostrosci manualnie i jest ok.
Mała rada co do rutyny i zapominania... Zawsze miej przyklejoną do ekranu monitora kartkę z czek/Listą. Jak widać masz ewidentnie problem z rutyną i pamięcią. To pomaga, wierz mi ;)
Ja w d7200 mam ustawione do zdjęć portretowych priorytet ostrości , auto ISO .W większości robię na lampach lub w studio wtedy -priorytet ostrości afc 1 punktowy i bez auto ISO że zmierzonym balansem bieli i przestawionym kanałem czerwieni na siatce balansu bieli
Ostatnio nie korzystam z auto ISO ale swiadomie decyduje na jakiej czulosci chce miec zrobiona fote. Wedlug mnie automatyka zawyza wartosci. Coraz mniej zdaje sie na automatyke a bardziej staram sie myslec.
Dzięki za materiał. Czy używanie migawki mechanicznej w bezlusterkowcach w ogóle ma sens? Może lepiej wyłącznie fotografowanie bezgłośne (mniej drgań)?
Migawka elektroniczna powoduje efekt rolling shutter- przesunięcie kształtu obiektu podczas ruchu. Dopiero w najnowszych aparatach ten problem został wyeliminowany. U mnie na przykład jest dość spory i nie fotografuję ruchu na elektronicznej.
Wszystko byloby ok gdyby matryca sie wyrabiaja elektronicznie. Chodzi o to, ze nie masz jednoczesnego odczytywania w tym samym czasie wartosci wszystkich foto-pixeli. Jak masz ruch to masz przesuniecie i znieksztalcenia. Istnieja takie matryce co nie potrzebuja migawki mechanicznej ale to wybrane modele z najwyzszej polki.
Nie mam pojęcia. Ale na logikę oprócz detekcji fazy potrzebnej do łapania ostrości musi działać też drugi system równolegle, który wyłapuje samo oko, na którym ta ostrość ma się trzymać. W tym celu skanuje dany obszar. Jesli obszar do zeskanowania jest mniejszy- w końcu ucinamy sobie megapiksele- to i łatwiej oko namierzyć i nie zgubić. Samo ostrzenie nie działa jakoś inaczej- inaczej działa poruszanie się punktu ostrości.
Mam przy tej okazji pytanie. Jak Ci poszło przyzwyczajenie się do innego sposobu odchylania ekranu LCD z tego dostępnego w A7III na ten w A7IV i brak możliwości odchylania ekrany by pozostał w osi obiektywu? Pytam bo boję się takiej zmiany i chodzi mi tylko o sytuacje gdzie odchylasz ekran. Prośba o kilka słów komentarza na te temat.
Nie przyzwyczaiłem się ;p To najgorszy dla mnie system bo często odchylałem ekran w trójce, a tutaj żeby to zrobić to muszę go otworzyć do boku, przez co zahacza mi o siatkę, namiot i wszystko co tylko. Beznadziejny system ;p No ale musimy z tym żyć jak chcemy lepszy AF i więcej MP ;p
Ja to jestem jakiś dziwny. Bo ostatnio coraz częściej wogóle wyłączam AF i ostrzę ręcznie. Ale ja nie zarabiam fotografią na życie i żadko fotografuję dynamiczne sceny.
Jak dla mnie to strata czasu. Możemy wszystkie parametry nastawiać ręcznie, tylko po co? W zależności od tego, co fotografujemy, w znacznej większości przypadków najlepiej użyć automatu. Albo zwykłego AF albo AFC albo nawet bracketingu ostrości (co przydaje mi się przy foceniu owadów). No ale każdy foci jak chce.
Cześć ;-). Ja miałbym pytanko?. Czy zdjęcie robione z matrycy wysokopikselowej np. 33mpx i większej wyświetlane na monitorze 2k może wydawać się mniej ostre i zaszumione niż wyświetlane na monitorze 4k?. Czy nie ma to żadnego znaczenia do ostrości zdjęć oglądanych na monitorze?. Pozdrawiam ;-)
Bardziej bym powiedział, że jakiekolwiek zdjęcie na 4k będzie mniej ostre niż na 2k. Ale to moje zgadywanie bo tak serio to nie mam pojęcia. Ale się dowiem zaraz :D
@@wysokieiso Dzięki ;-). A pytam bo mam porównanie iż oglądając surowe pliki RAW z matrycy 20mpx są bardziej ostre czy pozbawione szumów niż z matrycy 45mpx i oglądane na monitorze 2k. I szukam odpowiedzi ;-).Pozdrawiam ;-)
@@mareksniegon5193 Masz dlatego tak bo sensor 45 Mpix ma znacznie wieksze wymagania co do optyki od sensora 20 Mpix. To samo szklo zastosowane w obu przypadkach da mniej ostry obraz przy matrycy 45 Mpix. Kolejna sprawa - obraz 2K i 4K. Jezeli fota ma wieksza rozdzielczosc niz matryca TV to duzo zalezy tez od metody skalowania obrazu w TV no chyba, ze dla 2K masz obrobiony obrazek pod 2K a dla 4K pod rozdzielczosc 4K.
Nie wiem jak działa w xh2, ale pewnie podobnie. Jak niby klepać serię zdjęć kiedy ptak się porusza, a nie masz ciągłego AF? W sensie, musiałbym to wytestowac skoro mówisz że fajne efekty.
@@wysokieisoczy dobre efekty to ja nie wiem trafia tak na ok 50% na afc z 25% ale i tak lepiej niż z xe3 który nie trafiał w nic i trzeba było ustawiać manualnie ostrość 😂
To jest niemożliwe aż :p W sensie wiem że Fuji ma problem z AF na oko, ale 25%? Przecież to jest ledwo używalne.. w sensie nie zrozum źle. Ja kocham Fuji, ale dawno nie używałem nowszych modeli..
Ja się cofam normalnie w rozwoju.. Musicie mi wybaczyć ten słaby dźwięk i uciekający focus z twarzy.. Robiłem ostatnio zwierzęta tym aparatem i nie przestawiłem na ludzkie oko.. Jakby kogoś ręka świerzbiła żeby przewijać film za szybko to napiszę też tutaj- Wysyłajcie mi na maila wysokieiso@gmail.com Wasze zdjęcia! Zrobię specjalny odcinek, w którym będę omawiał najciekawsze!
spoko ... nie chodzi tylko o obraz ..
Cześć, jestem początkujący od 35 lat i zawsze z przyjemnością słucham Twoje materiały. Pozdrawiam 😉👏👏👏
Dzięki! Pozdrawiam
Fajne robisz filmy i miło się Ciebie ogląda,wszystko fajnie objaśnione i wytłumaczone. Pozdrawiam 😊
Fajny kanał z łopatologicznym wyjasnieniem zagadnień fotografii. Tak trzymaj.Pozdrawiam
Dzięki!
Dziękuję. Obejrzałem Pański film z dużym zainteresowaniem i przyjemnością. Inspirujący. Mam wrażenie, że zdjęcia przyrodnicze to niedostępny dla mnie level (i nie mam na myśli wyłącznie obiektywów). Doceniam materiał za uniwersalne porady.
Pozdrowienia dla fotograficznej braci od niespełnionego amatora.
Znowu świetny materiał :) Fajnie przedstawiony temat 😊
Dziękuję! Pozdrawiam 🤘🏻
Dzięki za bardzo ciekawe informacje
Dzięki za ten film! Pomogłeś mi uporządkować wiedzę i spojrzeć inaczej na pewne rzeczy. 👍
TLDR, Autofocus to dla mnie nadal pewne wyzwanie. kiedy fotografowane osoby (zwłaszcza dzieci) szybko się poruszają w nie najlepiej oświetlonym miejscu. Ktoś powie, że przecież teraz jest RUclips i tyle poradników za darmo. Oczywiście, ale oglądając któryś tam materiał wcale to nie pomaga, każdy ma inne ustawienia, wiele osób wręcz źle ma to ustawione i jeszcze "sprzedaje" te złe metody innym. Są też twórcy, którzy mają dobrze to ustawione, ale nie potrafią tego wytłumaczyć, pokazać na przykładzie tylko ma być tak i tak, a ty się człowieku domyśl o co chodzi.
Ponadto już dwa razy zraziłem się na zakupie tych cudownych płatnych kursów online, które miały być takie fajne, a okazały się kompletną stratą czasu i pieniędzy. Mam wrażenie, że takie kursy są w połowie tworzone dla samego twórcy by osiągać jakiś przychód pasywny, a czy odbiorca coś z tego zrozumie to już mniej ważne.
Bardzo mi miło! Zaglądaj częściej w takim razie ;) Są na rynku dobre kursy. Tylko trzeba się naszukać ;)
Pięknie przekazujesz wiedzę! Pozdrawiam serdecznie ;-)))
Bardzo mi miło! Pozdrawiam 🫡
dla zasięgu. dzięki za materiał i czas jaki poświęciłeś.
Świetny materiał, dzięki 👍
Pozdrawiam! 🫡
Leci sub. Dzięki za materiał
mega robota 👍👍👍👍👍👍👍👍
Dzięki!!🤩
Dzięki za fajny materiał 👍
Z tym af to masz rację, ale mimo to, wciąż używam środkowego punktu ostrości i przekadrowuję zdjęcie. Tak się nauczyłem za czasów analogowego Canona i tak mi zostało. Nawet teraz kiedy strzelam bezlusterkowcem z joystickiem. Przy fotografii pejzażu tak jest mi wygodniej
Działam dokładnie tak samo :)
obiektyw musiałby mieć dużą krzywiznę pola, by ten sposób wykazał wady. Współczesne obiektywy są fajnie skorygowane i często ta wada nie wystepuje, szczególnie w obiekttwach dłuższych niż 35-50mm
Bo tak sie najczesciej robi. Jest latwiej bez zadnych bajerów. Ostatnio po zakupie szkiel bez AF przeszedlem na ustawianie ostrosci manualnie i jest ok.
Dziękuję
No i super !!! 👋👋👋
Fajny materiał
dla mnie najciekawszy element to przełącznik na APSC, do wypróbowania. Dzięki
dobrze wyjaśnione
Mała rada co do rutyny i zapominania... Zawsze miej przyklejoną do ekranu monitora kartkę z czek/Listą. Jak widać masz ewidentnie problem z rutyną i pamięcią. To pomaga, wierz mi ;)
Rutyna jest nudna :p
@ na żywioł to amatorszczyzna 😉 A tak na serio to nudne przygotowania to 50% sukcesu
👍👏
A i tak dalej, to jakie ustawienie ? Cyba te dalej i tak. Pozdrawiam, fajny wykład, no i tak dalej.
Podaj, w której minucie…
Pozdrawiam
Ja w d7200 mam ustawione do zdjęć portretowych priorytet ostrości , auto ISO .W większości robię na lampach lub w studio wtedy -priorytet ostrości afc 1 punktowy i bez auto ISO że zmierzonym balansem bieli i przestawionym kanałem czerwieni na siatce balansu bieli
Ostatnio nie korzystam z auto ISO ale swiadomie decyduje na jakiej czulosci chce miec zrobiona fote. Wedlug mnie automatyka zawyza wartosci. Coraz mniej zdaje sie na automatyke a bardziej staram sie myslec.
Dzięki za materiał. Czy używanie migawki mechanicznej w bezlusterkowcach w ogóle ma sens? Może lepiej wyłącznie fotografowanie bezgłośne (mniej drgań)?
Migawka elektroniczna powoduje efekt rolling shutter- przesunięcie kształtu obiektu podczas ruchu. Dopiero w najnowszych aparatach ten problem został wyeliminowany. U mnie na przykład jest dość spory i nie fotografuję ruchu na elektronicznej.
Wszystko byloby ok gdyby matryca sie wyrabiaja elektronicznie. Chodzi o to, ze nie masz jednoczesnego odczytywania w tym samym czasie wartosci wszystkich foto-pixeli. Jak masz ruch to masz przesuniecie i znieksztalcenia. Istnieja takie matryce co nie potrzebuja migawki mechanicznej ale to wybrane modele z najwyzszej polki.
Czy to znaczy, że detektor fazowy w bezlustrach działa inaczej niż w lusterkowcach? Piję do większego oka na cropie.
Nie mam pojęcia. Ale na logikę oprócz detekcji fazy potrzebnej do łapania ostrości musi działać też drugi system równolegle, który wyłapuje samo oko, na którym ta ostrość ma się trzymać. W tym celu skanuje dany obszar. Jesli obszar do zeskanowania jest mniejszy- w końcu ucinamy sobie megapiksele- to i łatwiej oko namierzyć i nie zgubić. Samo ostrzenie nie działa jakoś inaczej- inaczej działa poruszanie się punktu ostrości.
Czy mail podany w materiale jest dobry. Wysłałem zdjęcia, niestety nie dotarły mój provider twierdzi że adres nie istnieje
wysokieiso@gmail.com
Mam przy tej okazji pytanie.
Jak Ci poszło przyzwyczajenie się do innego sposobu odchylania ekranu LCD z tego dostępnego w A7III na ten w A7IV i brak możliwości odchylania ekrany by pozostał w osi obiektywu? Pytam bo boję się takiej zmiany i chodzi mi tylko o sytuacje gdzie odchylasz ekran. Prośba o kilka słów komentarza na te temat.
Nie przyzwyczaiłem się ;p To najgorszy dla mnie system bo często odchylałem ekran w trójce, a tutaj żeby to zrobić to muszę go otworzyć do boku, przez co zahacza mi o siatkę, namiot i wszystko co tylko. Beznadziejny system ;p No ale musimy z tym żyć jak chcemy lepszy AF i więcej MP ;p
To może A7R3 ?
@@stereo-hifi A7R3 pod każdy względem jest gorsze od A7IV. Jedyny plus to 9 Mpix więcej, ale to tyle.
Ja to jestem jakiś dziwny. Bo ostatnio coraz częściej wogóle wyłączam AF i ostrzę ręcznie. Ale ja nie zarabiam fotografią na życie i żadko fotografuję dynamiczne sceny.
w / ogóle
@Magda_Lenka76 w/ogóle 😘
Jak dla mnie to strata czasu. Możemy wszystkie parametry nastawiać ręcznie, tylko po co? W zależności od tego, co fotografujemy, w znacznej większości przypadków najlepiej użyć automatu. Albo zwykłego AF albo AFC albo nawet bracketingu ostrości (co przydaje mi się przy foceniu owadów). No ale każdy foci jak chce.
Ostrzenie manualne dodaje uroku ;) To jak rytuał parzenia herbaty. Mozna zalać torebkę, a można z termometrem i sitkiem mieszać fusy.
nie jesteś dziwny, a normalny. Kup sobie Voigtlandera, a ostrzenie ręczne stanie się magią
Cześć ;-). Ja miałbym pytanko?. Czy zdjęcie robione z matrycy wysokopikselowej np. 33mpx i większej wyświetlane na monitorze 2k może wydawać się mniej ostre i zaszumione niż wyświetlane na monitorze 4k?. Czy nie ma to żadnego znaczenia do ostrości zdjęć oglądanych na monitorze?. Pozdrawiam ;-)
Bardziej bym powiedział, że jakiekolwiek zdjęcie na 4k będzie mniej ostre niż na 2k. Ale to moje zgadywanie bo tak serio to nie mam pojęcia. Ale się dowiem zaraz :D
@@wysokieiso Dzięki ;-). A pytam bo mam porównanie iż oglądając surowe pliki RAW z matrycy 20mpx są bardziej ostre czy pozbawione szumów niż z matrycy 45mpx i oglądane na monitorze 2k. I szukam odpowiedzi ;-).Pozdrawiam ;-)
@@mareksniegon5193 Masz dlatego tak bo sensor 45 Mpix ma znacznie wieksze wymagania co do optyki od sensora 20 Mpix. To samo szklo zastosowane w obu przypadkach da mniej ostry obraz przy matrycy 45 Mpix. Kolejna sprawa - obraz 2K i 4K. Jezeli fota ma wieksza rozdzielczosc niz matryca TV to duzo zalezy tez od metody skalowania obrazu w TV no chyba, ze dla 2K masz obrobiony obrazek pod 2K a dla 4K pod rozdzielczosc 4K.
@@mareksniegon5193 Tej samej wielkosci sensor dla 45 Mpix bedzie bardziej szumial od sensora 20 Mpix. Im wyzsze ISO tym bardziej to widac.
Pozdro
AFC ? Zdecydowanie lepsze efekty uzyskuje z AFS i wykrywaniem oka ptaków, ale ja korzystam z xh2
Nie wiem jak działa w xh2, ale pewnie podobnie. Jak niby klepać serię zdjęć kiedy ptak się porusza, a nie masz ciągłego AF? W sensie, musiałbym to wytestowac skoro mówisz że fajne efekty.
@@wysokieisoczy dobre efekty to ja nie wiem trafia tak na ok 50% na afc z 25% ale i tak lepiej niż z xe3 który nie trafiał w nic i trzeba było ustawiać manualnie ostrość 😂
To jest niemożliwe aż :p W sensie wiem że Fuji ma problem z AF na oko, ale 25%? Przecież to jest ledwo używalne.. w sensie nie zrozum źle. Ja kocham Fuji, ale dawno nie używałem nowszych modeli..
@@wysokieiso aparat mam od połowy grudnia jest ciemno przysłona f8 nie pomaga, jak będzie jaśniej będzie lepiej
Masz ten 150-600?
Mnie af ciągły poprostu wnerwia nie lubię tego używać mam ku temu swoje powody i nie chodzi o to że coś się tam zniszczy. Pozdrawiam
Uuu, ale tajemniczo :D