Siła a hipertrofia - czy zwiększanie ciężaru na sztandze gwarantuje budowanie masy mięśniowej?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 авг 2020
  • Jeśli podobał ci się film wpadnij na gainzdesire.pl/
    Mój instagram - / gainzdesire
    Kod rabatowy na szkolenia online - "SCIDESIRE"
  • СпортСпорт

Комментарии • 56

  • @gainzdesire
    @gainzdesire  4 года назад +6

    Dajcie znać jakie kolejne tematy filmów chcielibyście zobaczyć ;)

    • @niemacoxd3441
      @niemacoxd3441 3 года назад +1

      Jak żyć zdrowo i młodo, ketoza, palenie tłuszczu a dieta , morsowanie wpływ na zdrowie , aktywacja wysoko progowych jednostek motorycznych budowanie wytrzymałości

    • @mireksypniewski7378
      @mireksypniewski7378 3 года назад

      Masz jakiegoś gotowca na fbw 2 razy w tyg na masę? dla średniozawansowanych

  • @damianrychlewski3235
    @damianrychlewski3235 4 года назад +1

    Super dawka wiedzy i co najważniejsze przedstawiona w sposób zwięzły 👍

  • @Markoo97
    @Markoo97 3 года назад +4

    Witam.
    Wpadłem dopiero na twój kanał i mega się cieszę bo jest czego się uczyć 😋
    Poruszył byś kwestię budowania samej siły maksymalnej, jak zaplanować każdy z bloków gdy naszym celem jest tylko i wyłącznie poprawienie naszych rekordów na 1-5RM.
    Większość filmów właśnie celuje w budowę sylwetki a samym budowaniu siły mało się mówi na YT.
    Byłbym wdzięczny i do następnego :)

  • @gracjan71
    @gracjan71 4 года назад +3

    Zgadzam się z tobą w 100%.Widać dużo ludzi na siłowni czy tez yutuberow którzy ćwiczą jak trojboisci głównie na siłę a sylwetki mają przeciętne i widać też ludzi którzy ćwiczą bez szczególnych obciążeń czy z własnym ciężarem a wyglądają świetnie.

  • @rafaw8241
    @rafaw8241 4 года назад +2

    Dzięki

  • @arrchix
    @arrchix 4 года назад +1

    Mógłbyś rozszerzyć definicję pojęcia 'powtórzenie wysokostymulujące', najlepiej na przykładzie?
    Zastanawiam się też nad tym, że nie liczy się tylko dokładanie ciężaru, ale też ogólna objętość. Chodzi mi o to, że właściwie dokładając ciężar, zwiększamy też objętość. Jak więc do tego podchodzic?
    Propsy za bardzo konkretne i merytoryczne materiały, bez zbędnego rozwlekania.

    • @bartoszzuchway5877
      @bartoszzuchway5877 4 года назад +2

      Powtórzenia wysokostymulującje, są to takie powtórzenia, które rekrutują znaczną ilość wysokoprogowych jednostek motorycznych w naszym organizmie, osiagamy je ćwicząc blisko upadku mięśniowego, bądź operując na dużym %1RM.

  • @bartoszzuchway5877
    @bartoszzuchway5877 4 года назад

    Mam pytanie, mianowicie jednym z czynników warunkującym wzrost siły są powtórzenia wysokostymulującje, co jeśli na jednym treningu zrobimy na danym ćwiczeniu 6 powtórzeń na 1 RIR, a na następnym treningu zrobimy w tym samym ćwiczeniu tylko 4 powtórzenia na RIR 0, nadal oznacza to rozwój siły, czy wręcz jej spadek, czym może być to spowodowane, zaznaczę że regenarcja jest wystarczająca. Pozdrawiam serdecznie!

  • @gregor17771
    @gregor17771 4 года назад

    Jak zwiększać objętość ? Dojeść powtórzenia i serie , powiedzmy 30 serii tygodniowo na klatek zwiększajac z tygodnia na tydzień powtórzenia potem dodając serie wyjdzie ze za rok będę robił 60 serii na klatkę , nie potrafię zrozumieć co mam zrobić po takim bloku gdzie już wykonuje 3 razy w tyg po 10 serii na klatkę czyli 30 serii tygodniowo i na koniec bloku staram się pracować do upadku w każdej co potem ?

  • @javawicode
    @javawicode 4 года назад +2

    A jak to jest w kwestii żywieniowej przy hipertrofii? Czy przy braku odp. podaży kcal jest możliwe budować mięsnie, nie bedac na plusie? Bo teraz tyle sie zmienia ze za niedługo sie okaże że jesć nie trzeba

    • @gainzdesire
      @gainzdesire  4 года назад +1

      dodatni bilans energetyczny nie jest warunkiem koniecznym do uzyskania pozytywnego bilansu syntezy białek mięśniowych netto - więc tak aczkolwiek najczęściej nie jest to strategia optymalna

  • @piotrsobkiewicz3912
    @piotrsobkiewicz3912 4 года назад +1

    Czy w swojej progresji treningowej muszę koniecznie umieścić blok realizacji / maxów ? Czy wystarczą mi same bloki podstawowe ?

    • @arkadieus622
      @arkadieus622 2 года назад

      Zrób podstawowe 2-7x wolniej na bezdechu lub tlenujac się hiperwentylacją

  • @HypeItNow
    @HypeItNow 4 года назад +1

    Co zrobić jeśli po zakończonym mezocyklu akumulacji i deloadzie, na poczatku drugiego mezocyklu nie odnotowaliśmy wzrostu siły (brak superkompensacji) ? Trenowana partia w pierwszym mezocyklu doprowadzona do MAV. Redukować objętość czy wręcz przeciwnie, próbować dodawać ?

    • @gainzdesire
      @gainzdesire  4 года назад +1

      zakładając, ze partia rzeczywiscie byla na MAV (realna objetosc - stanowila limiter etc) to redukowac. Moze to oznaczac ze nastepowalo przemeczenie niefunkcjonalne, ktore od funkcjonalnego rozni sie tym ze mikrouskzodzenia wystarczajaco duze by CUN odlaczal rekrutacje wjm ;)

  • @TheSalads1
    @TheSalads1 4 года назад

    Dzień dobry! Mam takie pytanko. Czy w jednym treningu warto stosować oba bodźce (siłowe oraz hipertroficzne) rozpoczynając trening od niskich powtorzen i wysokich ciężarów (5 rep) przechodząc do drugiego/trzeciego ćwiczenia z większą objętością (8-12). Czy lepiej dzielić na periodyzację okresową czy nawet jeden trening pod hipertrofie, drugi pod siłę. Różne opinie spotkalem na ten temat i ciekawi mnie co myślisz :)

    • @gainzdesire
      @gainzdesire  4 года назад +1

      Nie nazwał bym tego bodźcami siłowymi i hipertroficznymi ponieważ wykonanie serii do niepowodzenia na 5RM i 12RM jest prawodpdoobnie dokładnie tak samo "hipertroficzne", tyle że przy 5RM dodatkowo mocniej pracujemy nad adaptacjami CUN. Odpowiadając jednak na samą istotę pytania - tak prawdopodobnie (szczególnie u średniozaawansowanych i zaawansowanych) warto stosować różne zakresy powtórzeń z conajmniej kilku powodów. Po pierwsze ze względu na wpływ intensywności na warunkowanie czynnika limitującego przy danych cwiczeniach, po drugie na kwestie nieco odmiennych szlaków sygnalizacyjnych (Lysenko i wsp, 2019), po trzecie na aspekt zmniejszania ryzyka kontuzji i odciągania stawów w pewnych wzorcach ruchowych a po czwarte ze względu na urozmaicanie treningu (aspekt psychiczny).

    • @TheSalads1
      @TheSalads1 4 года назад

      @@gainzdesire Dziękuję za odpowiedź. Chciałem jeszcze tylko zapytać jaki zakres powtórzeń będzie stymulował głównie siłę, natomiast będzie w małym stopniu wpływał na hipertrofie?

    • @arkadieus622
      @arkadieus622 2 года назад

      @@TheSalads1 7

  • @foplo7050
    @foplo7050 Год назад

    Czyli żeby budować siły muszę robić pierw hipertrofie zrobię a później siłę robić ?

  • @DamZwo
    @DamZwo 4 года назад

    Cześć. Jakbyś mógł ocenić. Na łydki zaczynam od 9 serii na tydzień z małym zapasem trenując 3x w tygodniu dół ciała. Planuję progresję poprzez dodawanie serii nawet lekko ponad 20 w skali tygodnia. W dobrym kierunku idę? Wiem że jest to kwestia indywidualna ale chociaż mniej więcej coś.

    • @dawidnizio2695
      @dawidnizio2695 4 года назад

      Wiem, ze pytanie nie bylo adresowane do mnie, ale odpowiem, ze idziesz w dobrym kierunku

    • @gainzdesire
      @gainzdesire  4 года назад

      jeśli to periodyzacja blokowa i faza akumulacji to tak - zwiększanie objętości z czasem jest prawidłowym rozwiązaniem :)

  • @bartaspoznan
    @bartaspoznan 2 года назад +1

    Pojęcia tak specjalistyczne, że nie jestem w stanie wszystkiego zrozumieć. 🤌🤷🏻‍♂️

  • @jjxyz2
    @jjxyz2 3 года назад

    Ok czyli WK mówiąc że naturale muszą trenować ciężko na niskich powtórzeniach czyli typowo siłowo - kłamią? Lub są w błędzie?

    • @gainzdesire
      @gainzdesire  3 года назад

      Nie wyciągał bym takich wniosków. Trening na relatywnie niskich zakresach (np. 5-8) może jak najbardziej prohipertroficzny.Przy okazji dobrze kształtuje też siłę.

  • @veritasdesantare1423
    @veritasdesantare1423 4 года назад +1

    Co jak zalozmy odrazu z marszu damy se 20 serii na partie to po paru latach bedziemy potrzebowali wiecej nawet ponad ta maksymalna objetosc ktora wynosiła o ile sie nie myle 24?

    • @gainzdesire
      @gainzdesire  4 года назад

      Owszem, możemy dość do tak elitarnego poziomu zaawansowania że ogólnoprzyjęte ramy maksymalnej objętości adaptacyjnej się dla nas zmienią :) mówimy oczywiście o 24 seriach do niepowodzenia ;)

    • @veritasdesantare1423
      @veritasdesantare1423 4 года назад

      @@gainzdesire a jak to sprawdzić czy dana objetosc nam wystarczy pod wzgledem rozbudowy masy?

    • @gainzdesire
      @gainzdesire  4 года назад +1

      @@veritasdesantare1423 według badań na średniozaawansowanych około 20-25 powtórzeń wysokostymulujących/tydz było już wystarczające by zanotować progres. Traktował bym to jako granicę - wskazówkę natomiast i tak ustalił bym ją za raczej tą od której warto iśc w górę :)

    • @veritasdesantare1423
      @veritasdesantare1423 4 года назад

      @@gainzdesire dzieki wielkie bardzo pomogles!

    • @veritasdesantare1423
      @veritasdesantare1423 4 года назад +1

      @@gainzdesire czyli mam rozumiec ze samo 5x5 nawet raz w tygodniu wystarcza zeby klata rosla? Jezeli w tym ruchu najslabsza jest klatka?

  • @libertyzero4936
    @libertyzero4936 2 года назад

    Zależy komu na czym zależy. Można być silnym i dobrze wyglądać, a można być napompowanym, wyglądać dobrze, ale być słabszym. Mieć masę niefunkcjonalną, która zejdzie z nas, gdy tylko przestaniemy ją podtrzymywać. Trochę takie życie na pokaz. Jak media społecznościowe. Moim zdaniem nie warto tracić czasu na jakieś wyśrubowane wyniki. Spędzać lata na siłowni w walce o kolejny kilogram mięśni. Lepiej nadrobić niedobory w fizyczności i cieszyć się zdrowiem i życiem. Ale każdy przeżyje życie po swojemu.

  • @Ayaya666
    @Ayaya666 8 месяцев назад

    Skoro tylko te ostatnie, ciężkie powtórzenia aktywują jednostki wysokomotoryczne, to dlaczego ciężka seria z 5 powtórzeniami jest gorsza od serii z 12 powtórzeniami, przecież z tych 12, tylko 3-4 ostatnie będą ciężkie. Nie rozumiem...

    • @gainzdesire
      @gainzdesire  8 месяцев назад

      a kto powiedział, że jest gorsza?

    • @Ayaya666
      @Ayaya666 8 месяцев назад

      @@gainzdesire zakres powtórzeń 1-5 jest uznawany za zakres siłowy

    • @gainzdesire
      @gainzdesire  8 месяцев назад

      @@Ayaya666 ponieważ na nim najlepiej budować siłę maksymalną

    • @Ayaya666
      @Ayaya666 8 месяцев назад

      @@gainzdesire rozumiem, a czy w zakresie 1-5 zachodzi też hipertrofia?

    • @gainzdesire
      @gainzdesire  8 месяцев назад

      oczywiście @@Ayaya666

  • @patryk4681
    @patryk4681 4 года назад +1

    Kanał "Stalowy szok" nagrał o Tobie filmik jako fake naturalu i mistrzu Photoshopa ;) zapewne widziałeś.

    • @patryk4681
      @patryk4681 4 года назад

      Zapewne poprawił tym twoje zasiegi.

    • @dawidnizio2695
      @dawidnizio2695 4 года назад

      A widziałeś w ogóle ten materiał? Podaj minutę, w której powiedział on o Mikołaju, jako nienaturalnym, lub że obrabia on swoje zdjęcie w photoshopie...

    • @gainzdesire
      @gainzdesire  4 года назад +5

      obejrzałem ten film i nie znalazłem tam takiego stwierdzenia rzucanego przez autora. Mógłbyś podać minutę i sekundę w której ono pada? Sam tytuł filmu również okraszony jest znakiem zapytania wiec nie traktuje tego jako stwierdzenie. To że większość ludzi nie potrafi czytać i słuchać ze zrozumieniem to już inna sprawa.

    • @patryk4681
      @patryk4681 4 года назад

      @@gainzdesire patrz miniaturka. Największy "natural" z photoshopa. Wiesz że glupotą z jego strony byłoby żeby stwierdził dosadnie bez dowodów więc oczywiście że takie stwierdzenie nie padło bo byłoby to oszczerstwo w twoją stronę za co mógłbyś nawet założyć sprawę cywilną.

    • @dawidnizio2695
      @dawidnizio2695 4 года назад +1

      Tytuł i miniaturka są po prostu bardzo clickbaitowe. Natomiast w treści materiału "Stalowy szok" ani razu nie mowi, jakoby Mikołaj byl nienaturalny lub uzywal photoshopa.
      Patryk, mówisz, ze nie padły zarzuty, bo nie ma dowodów. Oglądałeś inne filmy "Stalowego Szoku"? Jeżeli ktoś wzbudza jego watpliwosc to przynajmniej mówi on o przeslankach, które mogą nasuwać wniosek o czyjejś nienaturalności. Gdyby ktos w takich filmach domagal sie dowodów, to o stwierdzeniu, ze ktos jest a nawet, ze moze byc nienaturalny, wymagałoby przedstawienia co najmniej czyichś wyników badań lub przytoczeniu słów, w ktorych takowa osoba sama przyznaje się do stosowania dopingu..