I.A.R.80 - Romanian fighter. Just as needed.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 окт 2024

Комментарии • 410

  • @Decapitorul
    @Decapitorul 2 года назад +31

    Congratulations from Romania for the presented material, keep it up!

  • @konradhenrykowicz1859
    @konradhenrykowicz1859 2 года назад +147

    Piękny odcinek. Pomaga odkłamać fałszywy obraz Rumunii tamtych czasów utrwalony miedzy innymi przez krzywdzące opisy Janusza Meissnera. Tym bardziej krzywdzące że Rumuni zachowali sié wobec klęski Polski bardzo elegancko.

    • @listonoszpat233
      @listonoszpat233 2 года назад +11

      Ja na szczęście za dzieciaka oglądnołem Złoty pociąg Bohdana Poręby i byłem odporny na grafomanów :-)

    • @ukaszs5162
      @ukaszs5162 2 года назад +27

      Fajny odcinek, ale prośba o nie popełniania szkolnego błędu, w Niemczech panował nazizm a nie faszyzm, który był we Włoszech. A nazizm i faszyzm to nie synonimy. Odejdzmy od sowieckiej propagandy, która utrwalała takie ustawienie sprawy bo ciezko wytłumaczyć komuchom, że NSDAP to Narodowo Socjalistyczna Robotnicza Partia Niemiec.

    • @konradhenrykowicz1859
      @konradhenrykowicz1859 2 года назад +14

      @@ukaszs5162 To prawda. Nazywanie Nazistów faszystami podłącza pod nazizm wszystko to czego nie lubią komuniści. Bardzo zła praktyka. Tak samo jak nazywanie związku sowieckiego radzieckim

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 2 года назад +2

      Za odpowiednie gratyfikacje, Rumuni potrafią się nawet bardzo elegancko zachowywać. Dla tego czule przyjęli do siebie spieprzające władze naszego kraju oraz pokaźną część wojska, bo jak mało kto wie, z 285 000 zawodowego wojska, do Rumunii i na Węgry, spieprzyło w parę dni nie mniej, jak 100 000 "silnych, zwartych i gotowych", jak tylko pierwszy ruski, śmierdzący, zawszony, zapijaczony i brudny sołdat postawił swoją ugnojoną walonkę na naszej ziemi.

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 2 года назад +18

      ​@@konradhenrykowicz1859 Nazizm to nazizm, faszyzm to faszyzm. Pierwsze powstało w Niemczech, drugie we Włoszech. A nazywanie związku radzieckiego "sowieckim" to takie typowo polskie 'bohaterstwo", bo tym, którzy to czynią, wydaje się wtedy w ich spaczonym mniemaniu, że są wtedy większymi "patriotami".

  • @aureliangogonea5392
    @aureliangogonea5392 2 года назад +71

    Great job, very well documented, i dont understand polish, but seeing the images i can understand the story line of the I.A.R-80/81.

    • @jarek9859
      @jarek9859 2 года назад +7

      Subtitles ;)

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад +18

      Thanks! If everything works as it should, all my films have English subtitles.

  • @boleslavsavdax282
    @boleslavsavdax282 2 года назад +19

    Jak kochać to, Rumunkę w Bukareszcie, jak szaleć to, w tym czarującym mieście - śpiewał w przedwojennym szlagierze Tadeusz Faliszewski. 🇷🇴🇵🇱

  • @victor62246
    @victor62246 2 года назад +12

    I keep a personal top 10 of most beautiful aircraft I know, and the Hughes H-1 is one of them. Then, a few years ago, I saw this I.A.R.80. It really looks like a practical 'workhorse' version of the H-1. In other words; I consider the I.A.R.80 as one of the most beautiful looking aircraft of the second world war.

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад +3

      I also see some resemblence to Hughes H-1, it looks more like this IAR than the FW-190.

    • @peceed
      @peceed Год назад +2

      For the true connoisseur, all -women- planes are beautiful!

  • @papajohn9945
    @papajohn9945 2 года назад +36

    Amazing video! I have been watching your videos for a while but I would like to thank you so much for the English subtitles, your knowledge of these planes is so deep. I hope your channel continues to grow. Cheers from California!

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад +8

      Thank you! My videos reaching California is already a success!

    • @naepopoescu7322
      @naepopoescu7322 Год назад +1

      @@Zabytki_Nieba and Toronto too

  • @PanNudziarz
    @PanNudziarz 2 года назад +32

    Rumuńska Foka ;) A na serio to Rumunom wyszedł naprawdę zgrabny samolot. Zwróciłem też uwagę na to, że już w 1930 roku produkowali prototypy z dolnym płatem. Teraz produkują samochody, którymi jeździ pół Europy ale to wszystko nie przeszkadza nam wciąż patrzeć na nich z góry ;)

    • @krzysztofpara9927
      @krzysztofpara9927 2 года назад +2

      Czemu patrzysz na nich z góry ?

    • @AdamsTysu
      @AdamsTysu 2 года назад +6

      Masz rację. Polska tłuszcza patrzy wciąż na Rumunów z góry, to polskie Cześki i Janusze, choc czasem nie brak też polskich wykształciuchów ( liznęli wykształcenia na kursach albo studiach wieczorowych). Postrzegają ich przez pryzmat pewnego koczowniczego ludu, który lubi cos "zmajstrować". Kompletne zera nie mają pojęcia o historii i kulturze tego wspaniałego kraju, nie wspominając o np. o motoryzacji. (Rumun potrafi robic samochody a Polak nie potrafi).

    • @haimcukerman1012
      @haimcukerman1012 2 года назад

      @@AdamsTysu przepraszam, polaczki Poloneza robili

    • @AdamsTysu
      @AdamsTysu 2 года назад +7

      @@haimcukerman1012 przepraszam , a łapciuchy-komuchy ładę-składę robili . Ah ..... zabył i jeszczo szczyt techniki Żiguli - piździuli.
      A naród wybrany nic nie stworzył ... No chyba że do Uzi dorobisz kółka.

    • @AdamsTysu
      @AdamsTysu 2 года назад +6

      ps. Haim , czy możesz łaskawie się wyprowadzić z polskiego youtuba. Tylko go zaśmiecasz i plugawisz,. |Paszoł won

  • @grzegorzkowalski5100
    @grzegorzkowalski5100 2 года назад +14

    Dziękuję za ciekawy film. Mieszkałem kilka lat w Rumunii, zwiedziłem oba muzea, w których wystawione są repliki IAR-80/81: Muzeum Lotnictwa w Bukareszcie (Muzeul Naţional al Aviaţiei Române) na terenie dawnego lotniska w dzielnicy Pipera oraz Muzeum Wojska (Muzeul Militar Național) w Bukareszcie. Z tego pierwszego pochodzi zdjęcie pokazane w 17:20, jednak obecnie IAR-80/81 stoi już w hangarze. Niestety, na zewnątrz niszczeją inne ciekawe konstrukcje, nieznane bliżej w Polsce, np. licencyjne śmigłowce Aerospatiale: Alouette III (IAR 316) oraz Puma (IAR 330); budowany na zlecenie brytyjczyków Britten Norman Islander (brytyjska firma nie miała mocy produkcyjnych przy dużej ilości zamówień na tę udaną maszynę i przeniosła produkcję do Rumunii); produkowany w kooperacji z Jugosławią IAR-93 Vultur. Z kolei ujęcie 17:24 przedstawia hangar z samolotami w Muzeum Wojska. Nad repliką IAR-80/81 widać tutaj replikę pierwszego samolotu z napędem odrzutowym zbudowanego przez Henriego Coandę w 1910 r. Nazwiskiem tego konstruktora nazwano bukaresztańskie lotnisko. Na tymże lotnisku po wylądowaniu warto wypatrywać z okna stojące i korodujące przy pasie dojazdowym (44°34'15.71"N 26° 6'6.02"E) dwa samoloty Rombac 1-11, licencyjne BAC 111, jeden z oznaczeniem AP-BFC w egzotycznych barwach pakistańskich Aero Asia. Ogółem Rumuni wyprodukowali zaledwie 9 tych maszyn; AP-BFC jest pierwszym wyprodukowanym. Polecam wszystkim odwiedzić oba muzea; warto dodać, że w Muzeum Wojska można zobaczyć kolekcję poloników, m.in. zdjęcia z wizyt delegacji wojskowych polskich w Bukareszcie i rumuńskich w Warszawie, garnitur odznaczeń polskich króla Karola II, w tym Virtuti Militari nadane mu przez Józefa Piłsudskiego, oraz broń i pamiątki żołnierzy, którzy w 1939 r. ewakuowali się do Rumunii.
    Pozdrawiam i zachęcam do podróży do Rumunii, Grzegorz Kowalski

    • @AdamsTysu
      @AdamsTysu 2 года назад +1

      Mam pytanie , czy zachowali może jakies polskie samoloty. Słyszałem,że w latach 60-tych mieli jeszcze ok.6 samolotów typu Łoś, chcieli je oddać Polakom ale PRLowskie komuchy odmówiły przyjęcia

    • @grzegorzkowalski5100
      @grzegorzkowalski5100 2 года назад +4

      @@AdamsTysu
      Witam, nie, w żadnym z dwóch opisanych muzeów nie ma polskich samolotów z września 1939 r. Na wystawach dominują samoloty powojenne, sowieckie i rumuńskie, oraz repliki rumuńskich konstrukcji do 1945 r., takie jak właśnie IAR-80/81 zbudowany z płatowca wersji szkolnej IAR-80DC (a więc wtórna konwersja do wersji myśliwskiej) i części kilku dalszych egzemplarzy. Nie sądzę, aby w Rumunii znajdowały się zachowane P.11, P.24 (wyprodukowane w PZL lub licencyjne), PZL.23 Karaś czy PZL.37 Łoś. Owszem, co jakiś czas trafiają się części (np. skrzynia narzędzi serwisowych do Łosia, przekazana Polsce w 2013 r.; obecnie zbiory MWP w Warszawie), ale nie liczyłbym na cudownie ocalone płatowce. Pamiętajmy, że w czasie II w. św. lotnictwo wojskowe Rumunii dysponowało bodaj największą liczbą modeli samolotów spośród państw Osi: włoskich, niemieckich i własnych, oraz zdobycznych radzieckich, francuskich i polskich. W tej grupie to samoloty niemieckie, w tym produkowany w IAR Bf-109, były najwyżej cenione przez rumuńskich pilotów, i to o nie dbano najbardziej. Te Łosie, którym udało się wrócić z frontu wschodniego, w większości zostały zniszczone na lotniskach w 1943 i 1944 r., gdzie stały z powodu braku części zamiennych i - przede wszystkim - braku zainteresowania Rumunów ich dalszą eksploatacją. Pomimo iż samoloty niemieckie były używane przez Forțele Aeriene Române jeszcze po 1945 r., po wprowadzeniu do służby nowoczesnych maszyn radzieckich, wszystkie pozostałe zostały zezłomowane, i do dziś nie zachował się żaden z używanych przez Rumunię Bf-109 (których przez całą wojnę mieli prawie 400!), Bf-110, He-111, He-112, Ju-87 (90 egz.) czy Ju-88. Skoro nie przetrwał żaden z nich, nie liczyłbym tym bardziej na odnalezienie jakiegokolwiek polskiego samolotu w Rumunii. Myślę, że fora historyczne dot. II w. św. dostarczą bardziej dokładnych danych o losach polskich maszyn ewakuowanych do Rumunii. Pozdrawiam, Grzegorz Kowalski

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад

      To mnie zastanawia: jeśli ten IAR80 to był oryginalny myśliwiec, przerobiony na DC i z powrotem na myśliwiec, to nie widzę powodu nazywaniango repliką. Na pewno taka jest historia tego eksponatu?

    • @AdamsTysu
      @AdamsTysu 2 года назад +1

      @@grzegorzkowalski5100 Dzięki za ciekawe informacje. Nie miałem pojęcia ,ze dysponowali taką flotą.

  • @zbigniewgurak8261
    @zbigniewgurak8261 2 года назад +10

    Bardzo fajny program. I jeszcze to skromne "to już nie zanudzam" na koniec. To była czysta przyjemność, ani chwili nudy.

  • @gregszy8575
    @gregszy8575 2 года назад +8

    Wspaniały odcinek. Dla mnie to prawdziwa rewelacja. Wielu Polaków ma o Rumunach kiepskie opinie ale to wszystko fałszywe podejście i brak informacji.
    Ten film prostuje przynajmniej część historii. Dzieki serdeczne

    • @crristy19711
      @crristy19711 2 месяца назад

      Proasta parere despre Romani ce o au Polonezii se datoreaza propriului Partid Comunist din Polonia in perioada anilor 60-80...Si se datoreaza geloziei Liderilor Pactului de la Varsovia in special celor din RDG si Polonia impinsi de la spate de URSS pentru ca se stie aversitatea lui Ceausescu cat si a Partidului Comunist Roman impotriva Rusilor...Gelozia RDG dar si a Poloniei s adatorat faptului ca Ceausescu a reusit sa construiasca o Economie puternica si sa fie prieten cu Vestul si sa nu se teama prea mult de URSS fiind aliata cu China...Ceausescu a fost inteligent! Dar c am atat despre parerea gresita a Polonezilor impotriva Romanilor....si cand te gandesti ca pana la inceputul ww2 am fost prieteni si am ajutat decisiv Tezaurul Poloniei sa nu incapa pe mainile Germanilor...Azi in Romania exista 3 Sate de Polonezi refugiati care au vrut sa ramana in Romania, si au fost protejati pe tot parcursul razboiului de catre Guvernul Roman...

  • @SpruesToScale
    @SpruesToScale 2 года назад +16

    Lenuţa looking as good as the day she left the workbench 😊 Awesome video! Thanks for taking the time to add the subtitles and of course for highlighting this lesser known WWII fighter. 👍

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад +5

      My pleasure. Due to development from PZL P.24 in Poland this is a very well known fighter,

  • @piotrbabkiewicz3812
    @piotrbabkiewicz3812 2 года назад +7

    Ja czekam na film o znakomitym dziele "Króla myśliwców" Polikarpow I16.
    Pierwszy seryjnie produkowany dolnopłat z chowanym podwoziem i płytą pancerną z fotelem pilota.
    Dla porównania dopiero w okresie walk nad Francją zaczęto montować płyty pancerne w myśliwcach RAF a w czasie "Bitwy o Anglię" zaczęto produkować BF 109E4 z płytą pancerną oraz stałoobrotowym śmigłem.
    Legion Condor zaczął walki w Hiszpanii na He 51 ale gdy pojawił się I 16 straty gwałtownie wrosły i wydano rozkaz aby nie używać He 51 jako Myśliwiec i w trybie awaryjnym wysłano 18 z 30 Bf109 B2 które prawie mu dorównały. Pokazał światu że era zwrotnych dwupłatów skończyła się tylko nikt o tym nie pamięta. A należy mu się chwała tak samo jak Me 262 który pokazał światu że era myśliwców tłokowych skończyła się. Japończycy po walkach granicznych z ZSRR byli w takim szoku że skonstruowali Ki 44 a potem Ki 84 gdy okazało się że I 16 pilotowane przez weteranów z Hiszpanii robią z nimi co chcą:)

    • @emildragneel9800
      @emildragneel9800 Год назад

      Ki-44 oraz Ki-84 powstały przede wszystkim jako maszyny do przechwytywania amerykańskich B-29. W końcu były to samoloty z świetną prędkością wznoszenia.
      Z myślą o walce z innymi samolotami były były zaprojektowanie Ki-43 oraz Ki-61

  • @marekskwarcow4368
    @marekskwarcow4368 2 года назад +18

    Czekałem na ten odcinek. To był piękny samolot, szkoda, że nam się nie udało takiego zbudować i wdrożyć do produkcji przed wrześniem 1939 r. Super robota, gratuluję Panu. Może następny to Fokker d XXI, albo włoskie maszyny, szczególnie fiat g 50, tym bardziej, że z fabryką Fiata przed wojną mieliśmy okazję współpracować. Jeszcze raz gratuluję odcinka. Pozdrawiam serdecznie MS

  • @studiumdemontazuiluzji9511
    @studiumdemontazuiluzji9511 2 года назад +14

    Witam i pozdrawiam. Nic tak nie odpręża jak stare piękne samoloty.

  • @wojciechotowski5750
    @wojciechotowski5750 2 года назад +13

    Temat niby znany, ale zawsze miło poznać ją z perspektywy Zabytków Nieba! ;)

  • @RaduB.
    @RaduB. 2 года назад +4

    Thank you for a comprehensive presentation of IAR -80/81!
    I have missed this episode... I should have subscribed earlier. 🙂
    7:25 you are right: BoPi means "bombardament în picaj" (dive bombing)
    9:14 actually the ailerons and flaps were canvas over metal structure for the entire production
    15:25 before the war the IAR-80s had indeed roundels but only on the wings (same for PZL P.7, P.11 and P.24 before them)
    Greetings from Brașov!

  • @paulfisker
    @paulfisker 2 года назад +22

    Poznałem Rumuna z Brasov kiedy pracowałem w Norwegii. Był bardzo dumny ze swojego rodzinnego miasta i ze swojego kraju.
    Byłem w Rumunii na wyprawie. Fascynujący kraj.
    Piękny odcinek, piękny samolot, piękne modele. Kawał dobrej roboty.

    • @askaro1
      @askaro1 2 года назад

      Brasov to po polsku Braszów...

    • @paulfisker
      @paulfisker 2 года назад +2

      @@askaro1 No i co z tego? Prawdziwa nazwa Brasov.

    • @askaro1
      @askaro1 2 года назад +1

      @@paulfisker Na wycieczkę jedziesz do Paris, London i Roma, czy do Paryża, Londynu i Rzymu? No ale ignorantom takie rzeczy nie zaprzątają głowy.

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад +5

      W przypadku mniej znanych niż Rzym czy Londyn miejscowości nie jest tak łatwo - nie każda ma polską nazwę, i nawet nie wiadomo kiedy takiej szukać. Kiedyś mieliśmy w pracy interesy z miastem Timisoara, i tak na nie każdy mówił. Jak się wypuściłem z polską nazwą Temeszwar to nikt nie skojarzył o jakie miasto chodzi, z później się ze mnie śmiali i do dzisiaj uźywa sie tylko nazwy oryginalnej.

    • @askaro1
      @askaro1 2 года назад

      @@Zabytki_Nieba No przecież sam pan użyłeś nazwy Braszów (a nie Brasov) w swoim filmie...

  • @mariuszorawski
    @mariuszorawski 2 года назад +3

    To co zrobił król Rumunii to się nazywa zmiana sojuszów. Gdyby Beck nie robił laski Brytom i stalinowi, to też by tak można zmienić sojusz.

  • @waldekprezner4172
    @waldekprezner4172 2 года назад +11

    No i aRumni mieli lepszy samolot niż my🤔,a dziś mają markę Dacia,a my??

    • @666misiowaty
      @666misiowaty 2 года назад +17

      Kościoły, pałace biskupie, jesteśmy największym eksporterem księży,

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад +10

      Dobrze, bo to deficytowy "towar".

    • @patryk_b
      @patryk_b 2 года назад +4

      i to jest "fajne" w ich przypadku, kiedy schowali ambicje za pragmatyzmem

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 2 года назад +2

      I nie tylko. Nawet Rumuni, którymi duża część Polaków, nie wiedzieć, dla czego, gardzi, nie tylko byli mądrzejsi od nas, ale i są nadal. A nas nikt z tego wniosków nie wyciąga.

    • @czarek7900
      @czarek7900 2 года назад

      Elektryki morawieckie...

  • @MrZseltike
    @MrZseltike 2 года назад +9

    Fantastic video about IAR 80 . Greetings from Hungary !

  • @peceed
    @peceed Год назад +2

    Warto nadmienić, że był to jeden z pierwszych samolotów wyposażonych w jednoczęściową kroplową osłonę kabiny.

  • @meran110
    @meran110 2 года назад +8

    Pierwszy raz usłyszałem i nawet zobaczyłem zupełnie coś nowego, a co za tym idzie bardzo ciekawego. Może nie byłem zbyt dociekliwy. Ciekawy odcinek.

  • @1991jerzy
    @1991jerzy 2 года назад +3

    No patrz pan jakie te Rumuny zmyślne.

  • @askaro1
    @askaro1 2 года назад +4

    Jednej rzeczy bardzo w tym filmie brakuje. Nie ma informacji o użyciu bojowym tych maszyn, poza tym, że latały nad Rumunią i nad Fontem Wschodnim. A przecież nie od dziś wiadomo, że samoloty doskonale poradziły sobie w walce choćby z amerykańskimi P-38 (gdy te pojawiły się nad Ploeszti)... Jak wypadały na tle maszyn radzieckich?

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад +1

      Chyba będę to musiał nadrobić przy okazji filmu o P-38, o ile taki kiedyś powstanie.

  • @tomaszmrozek176
    @tomaszmrozek176 2 года назад +8

    Swietny odcinek niesamowity kanal, krotko ale tresciwie. Pozdrawiam autora i wszystkich fanow kanalu.

  • @Karakulimbro
    @Karakulimbro 2 года назад +5

    W zasadzie rumuńscy puryści językowi powiedzieliby, że wersja IAR 80 zwana potocznie BoPi, to bombardier în scufundare.
    A słowo "picaj" można przetłumaczyć jako "pikowanie". No i moje uznanie za prawidłową wymowę 👍👍👍

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад +1

      To powinien nazywać się "BoScu". Jeszcze ładniej.

  • @lexthemystic3541
    @lexthemystic3541 2 года назад +35

    As a Romanian watching this, thank you for covering it in such extensive detail! The little "La revedere!" at the end was a very nice touch, thank you!

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад +10

      I'm very happy for this film to reach homeland of the I.A.R.80!

    • @lexthemystic3541
      @lexthemystic3541 2 года назад +9

      @@Zabytki_Nieba You can bet I was thrilled to find and watch this video! I hope to see more content like this in the future!

    • @jaroslawk7355
      @jaroslawk7355 2 года назад +2

      🇷🇴👌👍👏

    • @zbigniewgurak8261
      @zbigniewgurak8261 2 года назад +7

      @@jaroslawk7355 Rumunia: jedyny sąsiad, który nie napadł na Polskę we wrześniu 1939. Pamiętajmy o tym.

    • @sawomirdoraczynski9685
      @sawomirdoraczynski9685 2 года назад +4

      Serdeczne pozdrowienia dla Rumunii i Rumunów!

  • @potisman7635
    @potisman7635 2 года назад +8

    Fajne, może następnym razem myśliwiec włoski ?

    • @pawepelczar7377
      @pawepelczar7377 2 года назад +3

      Macchi mc200 saeta. Samolot projektowany w tym samym czasie co IAR 80

  • @janonufry8885
    @janonufry8885 Год назад +4

    Piękny samolot!

  • @niebieskieskrzydo9950
    @niebieskieskrzydo9950 2 года назад +2

    Wspaniały Rumuński myśliwiec, Rumunia była bardziej zawansowana od Polski

  • @PanProper
    @PanProper 2 года назад +5

    To teraz może Rogožarski IK-3 ?

  • @kacpermatysik3859
    @kacpermatysik3859 2 года назад +2

    hmmmm... Jastrząb po rumuńsku, oczywiście pojawia się pytanie, nie dało się tak u nas?

  • @dan-oh5tg
    @dan-oh5tg 2 года назад +1

    Prosty wniosek - Rumuni mieli lepszych inzynierów i madrzejszych polityków

  • @toza1971
    @toza1971 Год назад +1

    Uwaga do prowadzącego za dużo mało istotnych informacje. Czego mi brakuje w takich audycjach to konkretów. Przykłady skuteczność uzbrojenia pokładowego ilość zastrzeżeń odporność na ogień przeciwnika pułap zwrotność prędkość wznoszenia, opancerzenie. Straty do zwycięstw. Naprawdę oznaczenie i numeracja są zupełnie nieistotne.

  • @grzesgeo6903
    @grzesgeo6903 2 года назад +1

    Słyszałem że Rumuni posiadali po wojnie Łosie i jak chcieli je przekazać Polsce to Rząd PRL kazał je zezłomować Rumunom...;(

  • @romanmichalak2206
    @romanmichalak2206 2 года назад +5

    fajnie to czekam teraz na Rogožarski IK-3,dzięki dobra robota

  • @przemyslawp5513
    @przemyslawp5513 2 года назад +6

    Oj, a może zapowiada się początek serii i potem bedzie o Loire 46, Arsenal Delanne 10, Ikarus IK-2, I-15/153, Aviatic C.V... A nie o Aviatic C.V nie wolno, bo "Mickiewicz wielkim poetą był".

    • @maciek_k.cichon
      @maciek_k.cichon 2 года назад +5

      Byłbym bardzo za, i spokojnie jest wiele rzeczy wynalezionych i nazwanych od drugiego lub równoległego wynalazcy, Aviatik się zmieści ;)

    • @wojciechotowski5750
      @wojciechotowski5750 2 года назад +2

      Jeżeli już to Słowacki - taki cytat z "Ferdydurke"...

  • @AdamZdrojewski-qg7jn
    @AdamZdrojewski-qg7jn 3 месяца назад +1

    Znakomity materiał. Krótko, treściwie, okraszone ciekawostkami i zdjęciami. Bardzo profesjonalne !

  • @louiscyphre6655
    @louiscyphre6655 2 года назад +2

    Z tym zgadzam się w zupełności.
    IAR 80/81 był akuratny.

  • @barteksokol2015
    @barteksokol2015 2 года назад +5

    Ciekawa konstrukcja.Trochę Focke Wulfa przypomina ale to z oszklenia kabiny i wysoko_ci przedniej owiewki

    • @maciek_k.cichon
      @maciek_k.cichon 2 года назад +2

      Dla mnie ołówkowaty kadłub i wąskie skrzydła zawsze upodobniały go do samolotów rajdowych

    • @robertromanski7603
      @robertromanski7603 2 года назад

      No faktycznie ,skrzydła ma podwozie ma o jest i gwiazdowy silnik z trójłopatowym śmigłem. WOW.

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад +2

      @@robertromanski7603 Podczas walki lotnicy przeciwnej strony często zgaszali konfrontację z I.A.R.80 jako z FW190, oczywiście wtedy nie było czasu się przyglądać.

  • @Neutrino33
    @Neutrino33 2 года назад +5

    Całkiem ładny samolot im z tych kombinacji i przeróbek wyszedł. Dzięki za odcinek!

    • @grzegorzbrzeczyszczykiewic5895
      @grzegorzbrzeczyszczykiewic5895 2 года назад +1

      Wydaje sie przypominac troche konstrukcje japonskie

    • @andrzejsz9832
      @andrzejsz9832 2 года назад +1

      @@grzegorzbrzeczyszczykiewic5895 czy ja wiem.
      Chyba jedynie ze względu na gwiazdowy silnik,które miały prawie wszystkie japońskie myśliwce ( poza hienami)

  • @dtmgrzegorzglapiak5524
    @dtmgrzegorzglapiak5524 2 года назад +3

    No maksymalnie ciekawy odcinek. Tak jak sam posiadam licencję PPLA i interesuję się lotnictwem bardzo, to tu wiele rzeczy się dowiedziałem. Pozdrawiam

  • @adamkowalski9559
    @adamkowalski9559 2 года назад +5

    " Ja już więcej nie zanudzam", masz świetne poczucie humoru!

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад

      Sądząc po średnim czasie oglądania to niekoniecznie żart ;)

  • @PanProper
    @PanProper 2 года назад +1

    Może FFVS J22, IK3, Fokker DXXI, Koolhoven FK-58, Dewoitine d.520, Bloch MB152, Arsenal VG33-39.

  • @benonbenon9934
    @benonbenon9934 2 года назад +1

    Czy ktoś się orientuje czy były w czasie drugiej wojny samoloty z awaryjnym zrzutem kabiny ? Pozdrawiam

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад

      Były. Zarówno z odrzuceniem poprzez mechaniczne odłączenie jak i poprzez "odstrzelenie" ładunkami pirotechnicznymi.

  • @stanisawkielar7560
    @stanisawkielar7560 2 года назад +4

    Na materiał o tym samolocie czekałem.😁👍👍👍👍

  • @cezarygrenda4266
    @cezarygrenda4266 2 года назад +2

    Super odcinek gratulacje. Zabrakło jedynie dokonań i historii walk samolotu
    Pozdrawiam

  • @andrzejt1111
    @andrzejt1111 2 года назад +4

    Rumuni pokazali nam, jak trzeba było konstruować następny myśliwiec. My, mając doświadczenie po PZP -24 C, zamknęliśmy ten projekt i zaczęliśmy tworzyć od nowa Jastrzębia, który okazał się nielotnym potworkiem. Czas uciekł i wtedy rzeczywiście było za późno. Wystarczyło natychmiast rozwijać płatowiec w oparciu o posiadane elementy i pewnie lepiej by to wyszło.
    Z drugiej strony IAR-80 przypomina trochę ostanie wersje FW-190, bardzo wydłużony kadłub i kabina mocno z tyłu. Rumunia ogólnie przez nas kraj mocno traktowany z góry, byłem ostatnio i byłem w ciężkim szoku. Mili ludzie, czysto, bezpiecznie, dużo taniej niż u nas. Szkoda, że tak daleko ...

    • @peceed
      @peceed Год назад

      Jastrząb nie był tworzony od nowa, wykorzystywał więcej elementów konstrukcji puławszczaków niż IAR-80. Stworzenie nowego samolotu od nowa nie było żadną trudnością - przecież jako następca P.11c powstał bardzo udany PZL.38 Wilk do którego nie stworzono na czas silników. Abstrahując od zmiany koncepcji samolotu myśliwskiego w kierunku dwuosobowej maszyny uniwersalnej, sam płatowiec był bardzo dobrze zaprojektowany - chowane podwozie, świetnie dopracowana aerodynamika bryły. Gdyby zamiast niego opracowywać samolot z silnikiem gwiazdowym, to mielibyśmy "Jastrzębia" stworzonego i wcześniej i lepiej, przez lepszych konstruktorów.

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  Год назад +1

      Nie tak do końca Wilk się udał, bo był jaki był za cenę mocno nadmiernej masy, a tego się poprawić nie dało.

    • @peceed
      @peceed Год назад

      ​@@Zabytki_Nieba To jest rozpowszechniona nieprawda. Nieporozumienie wynikło ze zmiany definicji masy własnej po wojnie, przed wojną był to goły płatowiec (choć ze śmigłem i z silnikami) a po wojnie z wyposażeniem przez co zrobiło się ponad 400 kg różnicy które potem było zinterpretowane jako przekroczenie masy!
      Wilk na pewno cierpiał na faliste poszycie skrzydła i brak użycia gładkich nitów, co obniżało osiągi w stosunku do modelu z tunelu aerodynamicznego. I nie miał odpowiednich silników zamiast nieudanej Foki, choć osobiście uważam że można było użyć poprawionego Morsa, bo był nawet lżejszy od Rangera.

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  Год назад

      Czyli wedle tego do udźwigu Wilka podawanego w literaturze trzeba doliczyć 400kg?

    • @peceed
      @peceed Год назад

      @@Zabytki_Nieba To zależy o jakich wielkościach mówimy. W wiki jest jest chyba dobrze, 2155 kg to masa własna z wyposażeniem.

  • @tomskibowski8464
    @tomskibowski8464 2 года назад +3

    Czekalem na troche danych o tym jak te samoloty spisywaly sie w walce. Ale i tak odcinek na plus 👍

  • @emigrant74808
    @emigrant74808 2 года назад +2

    SUPER ze udalo Ci sie pokazac te modele zwlaszcza gdy nie zachowal sie zaden original. Taki pomysl z modelami moglby byc czesciej wprowadzany bo to fajnie urozmaica filmik.

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад +1

      Oby tylko takie modele mieć do każdego samolotu!

  • @madigorfkgoogle9349
    @madigorfkgoogle9349 2 года назад +2

    and this plane is coming to IL-2 Battle of Normandy, I cant wait...

    • @lexthemystic3541
      @lexthemystic3541 2 года назад

      It's already in War Thunder! I shot down a Me 262 with it.

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад +1

      It was also in the first game of Il-2 series.

  • @podunkman2709
    @podunkman2709 2 года назад +4

    Bardzo ciekawy material. Bardzo

  • @tomaszk3014
    @tomaszk3014 2 года назад +1

    Proszę, pomyśleć że kiedyś mieliśmy przemysł lotniczy który sprzedawał licencje na swoje produkty...

  • @hystapsespers3566
    @hystapsespers3566 2 года назад +3

    Pozostaje pytanie, dlaczego mimo posiadania przemysłu lotniczego, nie potrafiliśmy wprowadzić do służby podobnego typu samolotu.

    • @BenyNukem
      @BenyNukem 2 года назад

      Przeciez opowiedz pada w filmie. Zabraklo czasu.

    • @hystapsespers3566
      @hystapsespers3566 2 года назад

      @@BenyNukem Rozumiem, że tym powodem jest koncepcja modernizacji już posiadanej konstrukcji. Tymczasem w Polsce generał Rayski wstrzymywal produkcję aktualnego modelu, by zastąpić go dopiero projektowanym. Żaden z tych projektów nie został wprowadzony do produkcji. W efekcie we wrześniu 1939r. uzywalismy myśliwce, których produkcja została zakończona w 1936r.

    • @marekkowalski2985
      @marekkowalski2985 2 года назад

      @@BenyNukem Co ty nie powiesz? To nie brak czasu a durna polityka. A jak wytłumaczysz że swoje najlepsze myśliwce P24 w całości sprzedawaliśmy za granice nie zostawiając sobie ani jednego?

  • @AutoEcoGPL
    @AutoEcoGPL 2 года назад +5

    Great video &history heritage! At minute 2:10 you highlighted an important detail: despite being heavier than P.24 with 450kg, the plane is faster by 80km/h, reusing the same engine (almost). What the Romanians engineers did? Is the engine supercharged, that's they added? Congratulations for your airplanes series and the very well documented work👍

    • @zbigniewmalec4816
      @zbigniewmalec4816 2 года назад +4

      PZL fighters had truly atroucius wing profile. It created too much drag due to the uneven surface.

    • @PanProper
      @PanProper 2 года назад

      @@zbigniewmalec4816 Ale dzięki temu samolot był niesamowicie zwrotny. W czasach kiedy P.7 i P.11 powstawały zwrotność była ważniejsza od szybkości.

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад

      Thank's. I am not sure if Romanians made any change to the supercharger, but PZL P.24 also had the kds and kfs versions of this engine, which were supercharged, as the "s" indicates. The most powerful version of P.24 had 970HP, I.A.R.80 had 1070HP (still, data varies). The original G-R and the IAR version had the same bore, stoke, compression ratio and displacement.

    • @RaduB.
      @RaduB. 2 года назад +1

      IAR had a better wing profile and the low placed wing produced lower drag. And do not forget the retractable landing gear...

  • @rednelli
    @rednelli Год назад

    Tego nie rozumiem... 114 000 wyświetleń i 33 800 subskrybcji. Ledwo 3 400 Polubień... Jeśli cokolwiek jest + w odcinku to MUSI BYĆ LIKE/ POLUBIENIE.

  • @Luftek46
    @Luftek46 2 года назад +3

    Tym filmem przetarłeś szlak w kwestii omówienia konstrukcji innych niż polskie. Jeśli kiedyś wpadniesz na pomysł zrobienia filmu o Milesie Magisterze, to dorzucę swój łotewski egzemplarz.

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад +2

      Brzmi zachęcająco! Co to za egzemplarz?

    • @Luftek46
      @Luftek46 2 года назад +2

      @@Zabytki_Nieba Był jeden egzemplarz kupiony przez łotyszy na lato roku 1939 i miał być używany do momentu póki rodzimy przemysł nie zaczął produkować własnego samolotu szkolno-treningowego. Z kolei w 42 zdobyli go niemcy i podczas jednego z lotów został rozbity. Sam model mam w 1/48 ze special hobby i stanowi taką parę dla łotewskiego RWD-8.

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад +1

      To będę pamiętać,

  • @maarekkorzyk4044
    @maarekkorzyk4044 2 года назад +1

    Słaby komentarz

  • @longinzaczek5857
    @longinzaczek5857 4 месяца назад

    To pokazuje, ze czasem nie produkt nie idealny, który jest, będzie lepszy od zbytniego cyzelowania projektu.

  • @jasse803
    @jasse803 2 года назад +1

    Wlasnie odkrylem Twoj (pana) kanal. Swietny odcinek, zaraz ogladam dalsze. Dzieki, plusik czyli lapka w gore i Wesolych Swiat!

  • @pawelflejszman6598
    @pawelflejszman6598 2 года назад +2

    Ale owiewka byla kroplowa jak w F4 Corsair

  • @PrendkiProntek
    @PrendkiProntek Год назад

    4:13 bf goodrich to nadal opony które jedynie gdzie dobrze się sprawdzają, to w kopnym piasku i błocie. Tradycja to tradycja 😅

  • @TVKowalowe
    @TVKowalowe 2 года назад +1

    Łohohoho to się nie spodziewałem! Pięknie!

  • @john-doe
    @john-doe 2 года назад

    Kolejny znakomity samolot cierpiący na brak dobrego silnika.

  • @pawelflejszman6598
    @pawelflejszman6598 2 года назад +4

    Wygladal jak FW190.

    • @czarek7900
      @czarek7900 2 года назад +1

      To chyba ze wzgledu na smiglo, ale mi raczej kojarzy sie z La-5 lub 7.

    • @pawelflejszman6598
      @pawelflejszman6598 2 года назад

      Albo jak Ta 152.

  • @NietoKT
    @NietoKT 2 года назад +2

    Gdyby ktoś mi pokazał ten samolot w niemieckim malowaniu, dałbym sobie rękę uciąć, że to FW-190

    • @tomaszrosaniec7052
      @tomaszrosaniec7052 2 года назад +2

      Tą drogą to można stwierdzić że każdy dolnoplat z gawiazdowym silnikiem to fw 190, takich maszyn było pełno.

    • @NietoKT
      @NietoKT 2 года назад

      Nie, po prostu mi przypomina fokę. Mogę podać chyba z 6 dolnopłatów z silnikiem gwiazdowym, które za nic mi się z nim nie kojarzą.

  • @tomaszakadr_dres2167
    @tomaszakadr_dres2167 2 года назад +1

    Dziękuję Panie Olafie za kolejny wspaniały dokument.

  • @kacpermatysik3859
    @kacpermatysik3859 2 года назад +4

    Świetna robota!!!!

  • @lostinspace013
    @lostinspace013 2 года назад +1

    Ja pierdziu ... Rumunia nawet jest lepsza pod względem przemysłowym niż my .... "Potężna" ta nasza Polska. Jesteśmy mocni, ale w gębie.

    • @PanProper
      @PanProper 2 года назад

      Skutki 25 lat rządów POLewicy i zniszczenia przemysłu w ramach tzw. "reprywatyzacji".

    • @lostinspace013
      @lostinspace013 2 года назад

      @@PanProper To PO istniała w dwudziestoleciu międzywojennym ? Ciekawe rzeczy opowiadasz.

    • @PanProper
      @PanProper 2 года назад

      @@lostinspace013 Zrozumiałem, że masz na myśli Polskę obecną pisząc, że Rumunia "jest". Na przyszłość pisz bardziej precyzyjnie...🤦‍♂️

  • @bessarion1771
    @bessarion1771 2 года назад

    Tak jakby FW-190 i P-24 mialy dziecko...

  • @MrToracyan
    @MrToracyan 2 месяца назад

    日本ではあまり知られていない戦闘機ですが、
    とてもかっこいいですね。

  • @adammehring7542
    @adammehring7542 2 года назад +2

    Co do wymowy rumuńskiej nazwy Industria Aeronautică Română. â czytamy jako głębokie y (takie jak w kaszubskim) natomiast ă to takie bardziej gardłowe a.

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад

      Czyli Google Tłumacz to niedokładny wzór. Dzięki!

    • @adamjakub
      @adamjakub 2 года назад +3

      Tak, a Ion to po polsku Jon. I comanda dublă = komanda dUbla. Dobrze ci idzie, felicitări :)

  • @robertws181
    @robertws181 2 года назад +1

    Jak dobrze się dowiedzieć coś ciekawego :) Ciekawe dla czego my nie mogliśmy pójść tą drogą ?

  • @januszzegota8029
    @januszzegota8029 2 года назад +1

    Bardzo dobry materiał. Ciekaw tylko jestem, jak te samoloty sprawdziły się w konfrontacji z myśliwcami sowieckimi na froncie wschodnim, ile miały zestrzeleń i jakie straty same poniosły.

    • @healththenopulence5106
      @healththenopulence5106 2 года назад +2

      In the first year of war 120 something soviets were downed.. for 26 IAR 80… mang say the kill ratio was 3:1 or 2:1 in favor of the romanian

  • @kacpermatysik3859
    @kacpermatysik3859 2 года назад +2

    IAR CV 11 początek lat 30 i dolnopłat, jest szansa na odcinek o tym samolocie?

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад

      Niby tak, ale mam jego dwa zdjęcia i informacji tyle co w Wikipedii.

    • @kacpermatysik3859
      @kacpermatysik3859 2 года назад

      rozumiem! nie cisnę ;-)

  • @KumpelKapibary
    @KumpelKapibary 8 месяцев назад

    Rumuni po prostu przenieśli najlepsze rozwiązania z P24 do własnej,nowej koinstrukcji.
    Tak samo powinni zrobić Polacy.
    Wziąć najlepsze rozwiązania z P24,połączyć je z nowymi koncepcjami,dodać mocny silnik i mogliśmy mieć naprawdę zajebisty samolot a nie badziewnego P11.
    Można było wziąć kadłub P24,przerobić na układ dolnopłata i dodać silnik Bristol Pegasus XXA i mielibyśmy całkiem udany myśliwiec tanim kosztem.

    • @bkkb9819
      @bkkb9819 8 месяцев назад

      Tak by się pewnie stało, gdyby genialny konstruktor Zygmunt Puławski nie zginął w 1931 w wypadku.

  • @briangrant774
    @briangrant774 3 месяца назад

    thank you!!! fantastic content. regards, Brian

  • @FilmoweWesele
    @FilmoweWesele 9 месяцев назад

    Fajny odcinek, ale zabrakło mi jak te "polsko-romuńskie" cuda sprawdzały się w walce i z kim i gdzie walczyły?

    • @ppn194
      @ppn194 4 месяца назад

      ruclips.net/video/NgeaBXpaYd8/видео.html

  • @willi5916
    @willi5916 2 года назад

    Dla mnie zawsze nr. 1 będzie FW-190 dlatego akurat ten myśliwiec zaabsorbował moją uwagę, tym bardziej że miał "polskie akcenty". Trzeba przyznać że to "kawał" solidnego samolotu, który i w 44-tym potrafił zadać "bobu" aliantom. W tym momencie "pozdrawiam" wszystkich wyznawców teorii "Pastuszkowa" żeby jednak przemyśleli swoje postrzeganie niektórych nacji...

    • @ppn194
      @ppn194 2 месяца назад

      Co jest teoria Pastuszkowa, prosze ?

  • @PokoleizKuleckim
    @PokoleizKuleckim 2 года назад

    Pełny profesjonalizm. Wspaniale opowiedziane. Dziękuję.

  • @remka3650
    @remka3650 2 года назад +1

    Swietny rzeczowy material kolego.

  • @nicholaswilliamhill9069
    @nicholaswilliamhill9069 2 года назад +2

    Thanks very much. Another well researched and accessible video.
    Do we know how these planes actually performed in combat. Did the poor visibility you mention make them vulnerable?

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад +2

      As far as I have read, visibility did not affect combat performance, and was mainly disadvantage while on the ground.

    • @nicholaswilliamhill9069
      @nicholaswilliamhill9069 2 года назад

      @@Zabytki_Nieba
      Dziękuję bardzo. Wesołych świąt. - Thanks very much for your help. I love your series.

  • @pawelflejszman6598
    @pawelflejszman6598 2 года назад

    IAR jest podobny do F4 Corsaira i Ta152 Tanka.

  • @adamgalazka9555
    @adamgalazka9555 2 года назад

    To zesz mnie zaimponował tym angielskim

  • @pablo64030
    @pablo64030 2 года назад +1

    Modele, makiety plus zdjęcia historyczne robią wielkie wrażenie jako tło opowieści. To dobry kierunek👍

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад +2

      Zgadzam się. Oby tylko modeli nie brakło.

  • @marcinhartowicz8043
    @marcinhartowicz8043 2 года назад +4

    Mega robota 💪

  • @firestorm6053
    @firestorm6053 2 года назад +1

    Uwaga mam ważne pytanie czy ten bielik o którym kiedyś był odcinek i ten na którym szkoli się w Dęblinie to ten sam samolot ✈️

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад +3

      Nie, one nie mają ze sobą nic wspólnego. Ten z filmu to jest EM-10 Bielik, polski samolot konstrukcji inż. Margańskiego, który był jedynie prototypem. Ten z Dęblina to samolot Aermacchi M-346 Master, któremu lokalnie w Polsce nie wiadomo po co dano nazwę "Bielik".

  • @rcpilot9963
    @rcpilot9963 2 года назад +8

    Podoba mi się. Myślę że gdyby nie wojna taka konstrukcja byłaby w zasięgu i naszego kraju.

    • @listonoszpat233
      @listonoszpat233 2 года назад

      Chyba chciałeś napisać LOT a potem się wypiął i kupił se hamerykańskie .

    • @healththenopulence5106
      @healththenopulence5106 2 года назад

      Sure.. Romania and Poland before ww2 were allies.. we could have even gave you the design

    • @healththenopulence5106
      @healththenopulence5106 2 года назад +1

      We had a pact to defend each other with 85k troops… in 1939 Romania offered help but polish leaders denied it

  • @jajanamieko1809
    @jajanamieko1809 2 года назад +1

    Zamiat tej gasnicy to lepiej byloby dac pilotowi pistolet , nie meczyl by sie

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад

      Grecy w P.24 mieli, piloci tych samolotów pewnie też.

  • @marcinlublinrc2608
    @marcinlublinrc2608 2 года назад

    Witam! Panie Marku może chcial by Pan zrobić wycieczke na duże jak na tamte lata a zapomniane dzis lotnisko gdzie stacjonowaly Łosie z 220 dywizjonu? Mam parę ciekawych informacji i dosyć dobrze znam teren. Pozdrawiam!

  • @eduardoperejra6255
    @eduardoperejra6255 2 года назад +1

    Super 👍 a jak prace nad replikami P 11c ? Jakoś wszystko ucichło 🙄

    • @Zabytki_Nieba
      @Zabytki_Nieba  2 года назад

      Ja nic nowego w tej sprawie nie wiem.

  • @psadorski
    @psadorski 2 года назад +1

    Kolejny kapitalny odcinek:)

  • @andrzejkonstantykliszewski8819
    @andrzejkonstantykliszewski8819 2 года назад

    Czasami mam wrażenie, że Autor operuje wiedzą z dość starych opracowań. Podobnie tu w 1.30 gdy mówi o Jastrzębiu jako w pełni nowym samolocie - tymczasem po odnalezieniu zdjęć budowanych maszyn (bodajże na Woli) z zimy 1939 roku widać wyraźnie, że Polacy poszli dokładnie tą samą drogą co Rumuni i cała tylna część kadłuba z usterzeniem była wzięta z "Puławszczaka".

  • @bm8641
    @bm8641 Год назад +1

    Thanks for this mate. Recently I went through some old USAF logs written between May 1943 and May 1944 and all American pilots sent to Ploeti oil fields spoke of IAR as an excellent plane at par with ME109. I never understood why the Rumanians never preserved any of the surviving units . Then someone else told me that Russians destroyed them in an organized action at the end of WWII during the Russian occupation of Rumania. Now that's probably the best testimony of the actual fighting capability of this plane. Excellent doc and a good example of can be achieved when two nations put together their brainy people when needed in dire times. It seems that history repeats itself these days although the enemy is different. Cheers.

    • @jaculadracula
      @jaculadracula Год назад

      My grandfather was serving in anti aircraft artilery during ww2 in Ploiesti. He was a Pole living in Bukovina region and in 1944 was conscripted to Romanian army as 20 other Polish young men from his village. He said me that American army was warning by radio, before they started to bomb areas. It was strange for me, why they should warn anyone? But he stated it strongly.

  • @trainhorn2545
    @trainhorn2545 2 года назад

    oglądanie Twego kanału to czysta przyjemność :) podziwiem i doceniam ...

  • @rybalot
    @rybalot 2 года назад

    Dla wirtualnych lotników niedługo będzie dostępny ten ciekawy samolot. Seria IL2 Sturmovik , jako collector planes. W "starym" Iłku też był, ale teraz można będzie polatać w goglach VR.

  • @danieldz7906
    @danieldz7906 2 года назад +2

    Piękny

  • @grzegorzpytel5678
    @grzegorzpytel5678 2 года назад

    Szczęśliwego Nowego Roku. Cytując klasyka" Wiencyj"

  • @lukewhaskavsky5493
    @lukewhaskavsky5493 2 года назад +6

    Najciekawsze w tym samolocie jest to, że jego konstrukcja częściowo bazowała na PZL P24. Szkoda, że nasi inżynierowie nie poszli w tym kierunku, by na bazie P24-ki zbudować dolnopłata.

    • @echoes222
      @echoes222 2 года назад +2

      50tka byla wg wszelkich prawidel bardzo przyszlosciowa konstrukcja ale zabraklo czasu i silnikow ;)

    • @konik999
      @konik999 2 года назад +2

      @@echoes222 A czasem nie decyzji rządzących ? 50 tka mogła powstać ale była sabotowana jak większość projektów nowoczesnego uzbrojenia przed wojną.

    • @lukewhaskavsky5493
      @lukewhaskavsky5493 2 года назад

      @@echoes222 wielu rzeczy zabrakło, a nasze lotnictwo myśliwskie już w połowie lat 30 odstawało od czołówki światowej, więc tym bardziej przydałby się projekt bazujący częściowo na tym, czym już dysponowaliśmy.

    • @echoes222
      @echoes222 2 года назад

      @@konik999 Rayski mial swoje fantazje (np o Wilku), ale nie bylo tu zadnego sabotazu. Byla opozniona przez samolot pasazerski (i to wlasnie Rayski nakazal Jakimiukowi zmiane prioritetu z Wichra na 50tke) i przez brak odpowiedniego silnika przy takiej konstrukcji samolotu. Bez opoznien pierwsze samoloty weszly by do produkcji juz w 38mym, ale ze samolot mial taka a nie inna konstrukcje, Bristol Mercury byl za slaby i po pierwszych testach entuzjazm wyhamowal. Zreszta to byla glowna bolaczka przemyslu 2giej RP - brak odpowiednich silnikow. Problem sie objawial i w samolotach i w czolgach, itp ;) Dopiero niedlugo przed wojna pojawila sie licencja na Gnome-Rhone , ale to bylo juz za pozno. Autor tego filmiku ma tez ciekawy filmik o Jastrzebiu, serdecznie polecam obejrzec.

    • @echoes222
      @echoes222 2 года назад +2

      @@konik999 zreszta zobacz ze IAR nie byl przyszlosciowy a 50tka juz tak. Poczytaj o swietnym projekcie na bazie 50tki, czyli 56 Kania. Wygladal jak miks MS 406 i Spitfire'a :)

  • @peter00794
    @peter00794 2 года назад

    Bardzo dobry materiał. Brakło mi jedynie ogólnej oceny zastosowania bojowego samolotu.