Kupowałem w UK angielską wersję "Wielkiej Kolekcji Marvela", zebrałem koło 30 tomów i zrezygnowałem, bo 80% nie zdążyłem w ogóle w tym czasie przeczytać. Jakość samych tomisk faktycznie robi duże wrażenie... no i oczywiście nie mają problemów z tłumaczeniem ;) W UK wszystkie numery po pierwszym nie miały żadnego dodatkowego wypełniacza -- po prostu przychodziły pocztą same książeczki + bonusy za prenumeratę (kubek, podstawki pod piwa, torba). Nie znaczy to, że wszystko było idealnie - był jakiś problem z jednym tomem. Nie zagłębiałem się o co chodziło dokładnie, bo niczego nie zauważyłem, a o usterce technicznej dowiedziałem się tylko dlatego, że... pocztą przyszedł drugi egzemplarz -- wydanie poprawione -- z preprosinami w formie listu. Co było bardzo miłe. Nie zgadzam się za to, że takie serie nie są przydatne. "Wielka Kolekcja Marvela" miała za zadanie zebrać najważniejsze wątki tego wydawcy i dać czytelnikowi podstawową wiedzę. Dlatego ją kupowałem. Nie mam czasu siedzieć na forach i grzebać "co warto przeczytać". Tu miałem gotowca, co 2 tygodnie dostarczane do rąk własnych wyselekcjonowane tomy tego co uważane jest za najważniejsze, odpowiednio połączone w całość i opatrzone dodatkowym opisem i kontekstem z tyłu książki. Idealne :) Nie są to proste "przedruki" zeszytów, a całe "wątki fabularne". Np. Tom o Venomie zawierał szereg różnych zeszytów, które budowało całe origin story gluta. Każdy tom stanowi więc niezależną całość, nie trzeba nic potem kupować, by wiedzieć o co chodzi :)
arhn.eu Zdecydowanie takie kolekcje to dobra rzecz. Sam teraz studiuje i nie mam dużo wolnego czasu, a nie chce przecież rezygnować z czytania koniksow. W tej sytuacji kupowanie ciągle wybranej serii byłoby ciężkie, a dzięki tej kolekcji mam co 2 tygodnie oddzielną, ciekawą historię.
arhn.eu No ale ja kiedys czytalem Guardiansow Abnetta z UK kolekcji, pierwsze 5 czy 6 zeszytow, jakies randomowy Silver Age team-up z Thorem. Historia jeat kontynuowana, jest jedna czescia calego War of Kings, Annihaltion itd. Ale z czytania kolekcji nigdy w calosci tych eventow nie przeczytasz. Lata temu moze rzeczywiscie te kolekcje pomagaly, przeczytalo sie jeden tom plus jakies dodatkowe Silver Age'owe dziwactwo, zapoznales sie z postacia no i super. Ale to nie bylo pelne doswiadczenie. Dzisiaj mozna przeciez zamowic sobie omnibus na tysiac stron zawierajacy caly run albo wszystkie tie-iny prez Internet, albo mozna subskrybowac Marvel Unlimited. Nie trzeba isc do kiosku i byc ograniczonym przez to co jest wydawane na lokalnym rynku, kiedy mozna sobie wszystko zamowic bez wychodzenia z domu. Mozna przeczytac cala historie a nie tylko "trailer" w formie kolekcji.
Osobiście liczę, że wydawnictwo cięło koszty przy pierwszym numerze, bo sprzedają ten numer tylko za 15 zł, słaba wymówka, ale jest taka możliwość :p i OBY poprawiło się potem. Teraz pozostaje mi wymyślić co innego mogę nagrać o tej kolekcji, żeby się nie pokrywało z Ichabodem 😂
Wiem, żeby zachęcić ja tak się naciągnąłem na 3 pierwsze numery WKKM, a potem nie było mnie stać :p, ale jakoś musi im się zwrócić, to może mieli jedną osobę od wszystkiego w pierwszym numerze 😂?
Sorki za double posta :) Otóż takie kolekcje nie są dla osób które siedzą w komiksach jak Ty, Mroowa czy Komiksomaniak, ale są idealnym rozwiązaniem dla osób takich jak ja, które chcą poczytać o takim czy takim bohaterze, sam nie kupuję regularnie zeszytów a lubię sobie poczytać jakaś historię o Batmanie. Tutaj masz przekrój przez Marvela, maniakowi jest to zbędne, ale znów dla laików to fajna sprawa aby poznać np. Black Panther, którego zupełnie nie znam i nie wiem o co chodzi. CIęzko się nie zgodzić z tym że Marvel to całe ciągłe uniwersum, tylko wiesz, jak chcesz w to wejść też nie zaczynasz od początku tylko od jakiegoś numeru więc tracisz ogromną ilość historii z przeszłości. Marvel Now też nie wydaje komiksów po kolei, to są zamknięte historie. Nie wiem jak z tym co pokazujesz, ale Eaglemoss wydaje właśnie takie zeszyty - Kołczan, Hush (także wydane przez Egmont o ile dobrze pamiętam) Oczywiście że zetknięcie z jakąkolwiek historią o jakimkolwiek bohaterze jest historią wyrwaną z kontekstu, ale chyba nie da rady inaczej tego zrobić, kto by czytał komiksy z lat 60-70 tylko po to aby znać cały origin. Takie kolekcje mają sens dla osób które wchodzą od czasu do czasu w świat Marvela czy DC i chcą poczytać jakąś fajną historyjkę ot tyle ode mnie, pozdro ziom i do zobaczenia pewnie na Pyrkonie najwcześniej
NRGeeku, ale możesz sobie iść do księgarni, wziąć do ręki cokolwiek z danym bohaterem i wyjdzie na to samo. Poczytasz sobie o danym bohaterze. Tyle że jak np. kupisz 1 tom Batmana czy innych X-Men i Ci się podoba, to dostaniesz potem tom 2 i 3 i 4... Kolekcje Ci tego luksusu nie dają.
Ichabodzie, tylko zauważ, że komiksowe wydawnictwa w Polsce takie jak Egmont czy Mucha publikują głównie najnowsze komiksy wydane przez Marvela w ciągu ostatnich 5-10 lat oraz komiksy z najbardziej rozpoznawalnymi postaciami wypromowanymi przez filmy. Kolekcje oferują szersze spektrum i pozwalają sobie na takie eksperymenty, jak publikacja komiksów z Silver Age i Bronze Age czy prezentowanie drugoligowych i trzecioligowych postaci czy drużyn jak Deathlok, Sub-Mariner, Shang-Chi, Adam Warlock, Human Torch (Jim Hammmond), Black Knight, Captain Britain czy mało znanych drużyn jak Invaders, Defenders, Runaways, Avengers Academy czy Generation X. WKKM to coś w rodzaju listy przebojów Marvela, zestaw najbardziej ikonicznych opowieści, kanon lektur obowiązkowych, który w ciągu 4 lat przeprowadził czytelnika przez wszystkie epoki literackie od antyku po współczesność. SBM to z kolei 100 tomów z setką różnych bohaterów i drużyn. Czytelnicy mogą więc zapoznać się w krótkim czasie z ogromną ilością postaci i byćmoże zainteresować się niektórymi z nich na tyle, że zaczną szukać więcej komiksów z nimi. Nie każdy chce się wkręcać w kupowanie dłuższej serii jeśli nawet nie wie czy dany bohater mu się spodoba. Kolekcje, zmuszając do zakupu każdego tomu, jednocześnie zmuszają też opornych odbiorców do poszerzania horyzontów. Jaś lubi Spider-Mana, ale nie obchodzi go Carol Danvers. Nigdy nie miał ochoty przeczytać z nią żadnej historii, ale że chce mieć cała panoramę na półce, musi zaakceptować, że kolekcja wciśnie mu tę Danvers na chama do łapy. I kto wie, może jak mu się podstawi pod nos komiks z tą bohaterką to jednak się do niej przekona. Gdyby Egmont miał sam wydać wszystko to, co się pojawiło na listach tomów obu kolekcji Marvela i jeszcze zrobić to wydając całe serie to zajęłoby mu to pewnie z 20-30 lat! A poza tym nie zapominajmy, że Marvel oprócz całych serii często wydaje też albumy będące tylko fragmentami jakichś serii, albo nawet odosobnionymi wycinkami runów: en.wikipedia.org/wiki/Marvel_Premiere_Classic
Ani Egmont czy Mucha nie wydają tylko nowości, ani WKKM nie wydaje samych klasyków. Natomiast forma kolekcji będącej wyrwanymi z kontekstu komiksami zamyka możliwość kontynuowania danej historii, jeśli czytelnikowi się spodoba. Więc co z tego, że ktoś pozna dzięki temu Carol Danvers z jakiegoś komiksu, jak nie będzie mógł czytać tej serii dalej. Problem polega na tym, że kolekcja po prostu wydaje sobie to co wydaje jak leci, bez analizy rynku czy potrzeb klientów, dlatego teraz czekają nas np. duble rzeczy z Marvel Now.
Hej Ichabod, co masz do Eaglemosa? Ja powiem Ci wg mnie (całkowitego laika nie ukrywam) wydania są bardzo dobre, pytam bo będę robił jakiś film z tego i chciałbym poznać negatywne odczucia kogoś kto w tym siedzi abym móc potem się do tego odnieść. Pozdro ziom
Eaglemoss wydaje najlepiej dobraną (ale jednocześnie najgorszą jakościowo) kolekcję. Po pierwsze przygotowuje ją razem z Egmontem (przez co raczej dubli na rynku nie uświadczymy - tzn. Hush to niby dubel, ale poprzednie wydanie już dawno niedostępne). Przy okazji jest zawsze szansa, że jeśli np. jakiś nieznany bohater sprzeda się niesamowitym nakładzie, to wydawca wydający regularne serie to zauważy. No i po drugie - faktycznie większość historii jest zamkniętych + są obok siebie - tzn. np. Kołczan to tom trzeci i czwarty - w WKKM potrafił być odstęp kilku-kilkunastu tomów między częściami tej samej historii. Także WKKDC to akurat najsensowniej przygotowana kolekcja, gdzie ktoś tam myśli o pozycjach na nasz rynek. Hatchette natomiast traktuje kolekcje komiksów jak kolekcje modeli i nie patrzą "co pasuje", "co się powtarza", itp. tylko żeby ładnie na półce stało i w rękach leżało.
Dwa zdania napisałem na fanpage - myślę, że dla zainteresowanych warto będzie posłuchać nadchodzącego Comics Weekly. Ale generalnie Ichabod powiedział większość tego co miałbym do powiedzenia ;)
Dubli raczej nie uświadczymy? Przecież póki co prawie co drugi numer to dubel, włącznie z numerem specjalnym. A zapowiada się na znacznie więcej. A co do samego wydania, jakość okładki jest bardzo kiepska, przypomina raczej okładkę zwykłego zeszytu w kratkę, a do tego jest jakaś pofałdowana i cała się błyszczy :)
Mikku von Matterhorn Przez dubel rozumiem komiks, który wciąż jest w miarę łatwo dostępny na naszym rynku (ale nie tym wtórnym za chore pieniądze). - natomiast jeśli chodzi o jakość samego wydania, to Eaglemoss prezentuje się zdecydowanie najgorzej.
Mnie tam to przekonuje, gdyż dopiero wchodzę w to uniwersum komiksowe, głównie oglądam filmy i czytam książki :D No i do tego, lubię kolekcjonować coś do czego mogę wrócić, poczytać, a co zawiera treść związaną z czymś co lubię :D
Ja kupiłem ten pierwszy tom o Spider-Manie z kilku powodów: 1. Nigdy nie czytałem nic Marvela 2. Znałem postać Spideya tylko z gier i filmów i chciałem sprawdzić jak wygląda w komiksach 3. Siedziałem już 7-mą godzinę na SORze i kupiłem komiks do bułki po pozytywnym odzewie na grupie Po przeczytaniu doszedłem do konkluzji: 1. Nigdy więcej nie kupię tłumaczonego komiksu 2. Nigdy więcej nie kupię komiksu, który wybiera historie za mnie - czyli właśnie w kolekcji głównie Ale jako samo poznanie postaci - origin story, poznanie przeciwników, te dodatki na końcu zeszytu - to wszystko było spoko. All in one.
Kurczę, tak rzadko się z tobą z zgadzam :D Rozwiałeś mi wszelkie pomysły o tych kolekcjach. Kupie tylko te tomy, które rzeczywiście będe chciał. Spojrze na to wybiórczo i najwyżej sobie jakieś obwoluty załatwie 😂
Ja zamówiłem prenumeratę komiksów DC, jako że jestem fanem tego uniwersum, (z wyjątkiem filmowego oczywiście) i według mnie jest ona całkiem dobra, co prawda same książki dość nie mile pachną ale tłumaczenie jest o wiele lepsze niż w przypadku Marvela choć i tak zdarza się tam kilka wpadek. Czyta mi się te przygody bardzo fajnie i z niecierpliwością, co miesiąc, czekam na panią listonosz z nowymi 2 tomami :D
Cieszy mnie, że zdecydowałeś się powiedzieć coś o tej konkretnej kolekcji, bo dopiero co natknęłam się w sklepie na jej pierwszy tom. Nie udało mu się skusić mnie do kupna (głównie dlatego, że nie jestem wielką fanką Spider-Mana) i po wysłuchaniu Twojej opinii uznałam, że to była dobra decyzja. Być może w końcu zakupię sobie któryś z tomików, żeby samej się przekonać o jego zawartości, ale poczekam aż pojawi się w nim jakaś bardziej lubiana przeze mnie postać (może kupię ten poświęcony Iron Manowi). Twoja recenzja bardzo mi się podobała… i trochę zaszokowała. Aż trudno uwierzyć, że stosunkowo znane wydawnictwo wypuszcza warty czterdzieści złotych tomik (tyle będą kosztować przyszłe tomy), zawierający taką ilość błędów. Jak dla mnie, to trochę bezczelne. Nie mają tam żadnych edytorów na liście płac? Skoro sami twórcy nie traktują swojej pracy poważnie, to czemu oczekują, że inni będą to robić? Sama nie czytam komiksów na co dzień. Sięgam po nie raz na jakiś czas i to mi odpowiada. Zamiast wydać pieniądze na tę ich kolekcję „Superbohaterów Marvela”, kupię sobie po prostu jakiś nowy komiks.Dzięki, że podzieliłeś się z nami swoją opinią.Pozdrawiam.
Jak Waneko raz wypuściło tom GTO jakimś cudem bez korekty, to potem przepraszali za literówki i inne błędy przez kilka kolejnych tomików i chyba oferowali bezpłatną wymianę na wersję poprawioną - ciekawe, czy ci tutaj się *jakkolwiek* do tego swojego popisu ustosunkują :v
Hachette wyda Infinity ale tu trzeba ich jednak pochwalić bo wydadzą je w formie 2 tomów zbierających także zeszyty Avengers i New Avengers oprócz eventu. Nie trzeba będzie skakać z tomu do tomu bo będzie ułożone chronologicznie. Nie wiem kto to kupi. Chyba tylko miłośnicy panoramy.
Jak można tak zgnoić tłumaczenie? Ktoś z wydawnictwa dał komiks swojemu 10 letniemu synkowi i powiedział, że ma mu to przetłumaczyć na juto, bo nie dostanie obiadu? No halo czuję się oburzony :P
Ja to bym bardziej powiedział że te kolekcje wyglądają tak że przedstawia się nam 1 story arc jak np wydaliby śmierć rodziny a porównując do seriali to jakby wydali pierwsze 4 odc daredevil'a lub pierwsze 10 drugiego sezonu gotham. ;)
Kupowałem WKKM na początku bo każdy Tom był ciekawy i mogłem poznać postaci których nie znałem (mimo posiadania komiksów TM Semic) . Potem kupowałem z rozpędu. Właśnie zebrałem 100 i koniec. Akurat do 100 już dociagnalem dla owej panoramy :p
Nie do końca kupuję zarzuty z wybiórczością i porównaniem tego do seriali. Rozumiem "problem", ale wyjęcie tych kilku zeszytów z reszty runu i zaprezentowanie ich jako jeden z tomów tyczy się tylko części kolekcji. Jeśli już występuje, z reguły jest to dość sprawnie domknięte i tak naprawdę mała część tomów pozostawia czytelnika z dużym znakiem zapytania. Owszem, obecność kolekcji może przeszkodzić pojawieniu się niektórych historii w całości, ale w zamian na bieżąco dostarczane są inne (często ciekawe), które zostałyby przez poważne wydawnictwa komiksowe wydane za x lat, jeśli w ogóle.
Valiant po polsku, to brzmi zbyt pieknie :) chociaż biorąc pod uwagę jaką popularnością cieszy się Punisher w Polsce, to Bloodshot napewno odniósłby sukces. Co do kolekcji ustawiajacych się w panoramę...eh, też wolę jak moja półka jest bardziej organiczna :P
Ja kupuje WKKM, Marvel NOW i Klasykę od Egmontu oraz jednorazowe strzały od Mucha Comics z Marvela. I dla mnie nowa kolekcja to szansa na historie, które np. już w WKKM nie mogą się ukazać przez chronologię (W UK numer na grzbiecie oznacza chronologię powstania komiksu). Mogli poczekać z tym do 120 numeru WKKM bo potem w tej pierwszej kolekcji Marvel NOW i multum dubli z Egmontem więc mała ulga dla portfela. Zbytnio narzekał nie będę, że wypuścili to teraz. Oby tylko korekta i tłumaczenie troszkę poprawiło się w przyszłych tomach Sam zacząłem czytać komiksy dzięki WKKM więc nowa kolekcja może przyciągnąć kolejnych
Ludzie to kupią bo to kolekcja, poczytają trochę o jednym bohaterze i zaraz dostaną coś innego. Jak bym chciał kupić komiks to najpierw muszę znaleźć sklep gdzie one będą, potem znaleźć coś co ogarnę i nie będzie już w połowie historii, albo będzie pierwszy tom. Nie zrozumiałeś targetu po prostu, jak dla mnie to spoko pomysł dla tych co słyszeli coś o superbohaterach albo maja cała ukrytą wiedzę o komiksach gdzieś (nie chce im się szukać i dowiadywać) a mają ochotę coś poczytać. Cena 15 zł tez spoko, choć w ciągu trwania kolekcji pewnie wzrośnie.
szymo zielak Ja polecam bardzo na start Rok Pierwszy, Mroczne Odbicie, run Scotta Snydera (Trybunał Sów, Miasto Sów i dalsze) oraz Zabójczy Żart. Ja od nich zacząłem i się wciągnąłem na dobre :) Ewentualnie możesz zacząć od najbardziej polecanego Powrotu Mrocznego Rycerza, ale ja odradzam, bo IMO jest bardzo przeciętny.
Ciągle się zastanawiam nad kupieniem, ale zawsze odzywa się mój wewnętrzny głos rozsądku mówiący mi, że za rok przyjdzie mi podsumować wydatki na komiksy (a właściwie żona się zapyta) i okaże się, że wydałem na nie ponad tysiąc złotych. A to nie byłby koniec opróżniania portfela. Musiałbym wówczas pożegnać się z życiem. Ewentualnie, kiedy już ten głos uciszę czekoladą, okaże się, że salonik prasowy, w którym wszystko kupuję będzie miał napisane "Zaraz wraca", kiedy ja nie mam czasu zaraz wrócić albo tak jak ostatnio - nie będzie żadnego komiksu do kupienia. Zdradzę jednak, że Eaglemoss najbardziej mnie zainteresował serią Star Trek The Graphic Novel Collection (www.eaglemoss.com/en-gb/sci-fi-fantasy/star-trek-the-graphic-novel-collection/), gdyby wydawali go w PL, to raczej nie miałbym wyboru... ;)
Ten to by spokojnie przeszedł (choć zdaje się, że akurat część tego komiksu mam, będąc posiadaczem Spider-Man Essentials, no 1), ale słabe jest już tłumaczenie, że kolejne 23 to tylko trochę ponad 1000 zł ;) A chciałbym jeszcze pójść do kina. Kupić książkę (a nawet kilka). Grę - Mass Effect sam się nie kupi. Napić się ekhm... coca-coli! :D Za dużo przyjemności, za mało czasu... A-wła-śnie! Szkoda, że Essentiali nie wydają. Te kobyły były znakomite! Na to nie byłoby szkoda kasy.
Ja zacząłem kupować kolekcje DC, jednak robię to dlatego ponieważ mój brat to chciał i dorzuca połowę ceny, a na dodatek komiksy znajdują się u mnie. Więc mimo że to kolekcja, jednak kolekcjonuje komiksy które noramlnie kosztowały by mnie więcej a tak mam taki jeden tom za 20 zł.
Dla mnie osobiscie fajna inicjatywa jest ostatnio wydawany w Polsce Star Wars Komiks. Tam sa zbierane po pare zeszytow jakies serii i no ci 4 miesiace pojawiaja sie kontynuacje kolejnych histori :D
Misa ma do Ciebie pytanie. Misa bardzo by chciał zacząć czytać komiksy dc, jedna Misa nigdy wcześniej nie miał styczności z komiksami i nie orientuje sie w świecie DC. Misa zastanawia sie od czego zacząć, żeby sie w tym wszystkim połapać. Jakie komiksy misa powinien przeczytać na początek. Zacząć od serii Rebirth ? Jeśli pomorzesz Misie to zajmiesz miejsce mojego ucznia Bena Solo (Misa = Snoke).
Captain Britain miał się ukazać też w WKKM (2 tomy) ale dostaliśmy za niego co innego. W SBM w tomie o Black Knight jest jedna z tych historii więc może w końcu ujrzy ona światło dzienne w Polsce xD
A ja Ci Ichabod powiem, ze ta kolekcja superbohaterów nie jest jeszcze aż tak do końca poronionym pomysłem, jak WKKM. Tutaj przynajmniej można liznąć w języku polskim wiele różnych postaci, których nie dało by się poznać inaczej. No nie oszukujmy się, gdzie przeczytamy historię np Wojów Trzech? Druga sprawa, to te pierwsze numery retro które sa przetłumaczone wreszcie na język polski, dlatego jeszcze bym przymknął oko, niech sobie do końca przeleci. Superbohaterów Marvela kupuję zazwyczaj co jakiś po kilka tomów, od ludzi którzy chcą się ich pozbyć za mniejszą kase, bo zwyczajnie nie zależy mi aż tak bardzo na tej serii i na jej wspieraniu. Co innego np komiksy z Marvel Now od Egmontu, które od lat zamawiam bezpośrednio z wydawnictwa ;)
Szanowny Łukaszu, zgodzę się, że można wielce kwestionować zbieranie tzw. serii "kolekcjonerskich", gdyż nie rzadko historie są ze sobą powiązane lub wątki mogą od siebie zbyt dalece odbiegać. Interesującym argumentem jest dla ciebie walor estetyczny, gdzie np. "jednolite okładki" z bogatą panoramą do uzyskania tylko poprzez uzbieranie wszystkich tomów. Ja pozwolę sobie dodać nieco inny punkt widzenia. Każda kolekcja jest inna i nie zawsze dotyczy tego samego tematu - np. "Superbohaterowie Marvela" - jest bardzo dobrym rozwiązaniem, bo pozwala świeżemu lub bardziej oczytanemu fanowi komiksów mieć jeden tom o początkach (przeważnie) danej postaci i mu/jej zareklamować bohatera. W ten sposób rozważamy czy np. lubimy Punishera i będziemy z tych czy innych źródeł pozyskiwać wszystkie jego historie. Z drugiej strony rozumiem, że zabieg wydawania takich zbiorów, jak "Wielka Kolekcja Komiksów DC" czy "Wielka Kolekcja Komiksów Marvela" może być jednocześnie reklamą danych postaci i historii, jak i próbą łatwego wyciągnięcia kasy poprzez wymuszoną jednolitą okładkę i numerację. Ciężki temat...
Także jestem zdania, że wydawanie Marvel NOW przez Hachette to strzał w stopę, a kolejna kolekcja nie jest zbyt potrzebna, ale nie ze wszystkim potrafię się zgodzić. Nie uważam, żeby kolekcje "zamykały" czytelnikom drogę do poznania całych świetnych historii. Jasne, znajdzie się pewnie sporo odbiorców, którzy będą zbierać dla panoramy, a z poszatkowanych historii nic nie wyniosą, ale dla reszty kolekcja śmiało może być dobrym startem. A to na pewno jakaś wartość, jeśli choć parę osób po przeczytaniu poszczególnych tomów poczuło potrzebę, żeby zgłębić jakąś postać i sięgnąć po inne tytuły z nią w roli głównej. Przykładów nie muszę daleko szukać - Born Again z WKKM zachęciło mnie do tego, żeby sprawdzić resztę runu Millera, potem Bendisa, potem Brubakera itd. Wielu komiksów Egmont czy Mucha raczej nie wydadzą, dlatego sądzę, że na rynku jest miejsce dla takich kolekcji. Daleko im do ideału, żadnej nie zbieram, ale nie ma też sensu ich demonizować :)
+Ichabod tak samo jak np. Mucha nie ma na to monopolu. Dla kogoś dobrym startem będzie New Avengers Hickmana, a dla kogoś jakiś tom z Hulkiem wydany przez WKKM. My jesteśmy wśród tych osób, które start mają już sobą to i zmieniła nam się percepcja, ale myślę, że hasła typu: "zbiór najwazniejszych historii" albo coś w tym stylu zwyczajnie działają na odbiorców.
Ja ostatnio zamówiłem sobie tę kolekcję komiksów DC. Chciałbym zaznaczyć że ja nie siedzę w komiksach i nie czytałem ich wcześniej. Pomyślałem sobie że taka właśnie kolekcja wprowadzi mnie w świat DC, że poznam w tej kolekcji kogoś innego, a nie tylko wszędzie Batman i Superman :) Przeczytałem już Dwie historie Batmana i Green Arrow, a czeka na mnie Wonder Woman i kolejny Batman... Chcę np. poznać Flasha i Zieloną Latarnię, ale coś skąpią na nich. O Latarni było w Green Arrow, że tam (uwaga spoiler) powybijał wszystkich i stał się... wysłannikiem Boga? - Serio... WTF?! Mowa było o Kryzysie (który chcę przeczytać!) w którym ponoć Latarnia coś tam odpierdzielił... Jak widać nie dostanę szybko tej odpowiedzi, ale poczekam. Sam pomysł tych kolekcji wydaje się spoko, ale wiadomo że lepiej kupić te zestawy zeszytów samemu, a nie czekać łaskawie aż wydawnictwo szanownie podeśle. Jestem leniem, więc taka kolekcja mi wystarczy (na razie).
Qdi no ja mam tak samo jak ty dopiero pomimo iż już mam 30 lat na karku to dopiero wchodzę w ten świat komiksów i seria wkdc czy suberbohaterowie Marvela mi w tym pomogą więc to jest dobry pomysł takich firm dla takich właśnie potencjalnych klientów jak my i szkoda ze w tej recenzji tego nie powiedzal tylko narzekał pozdrawiam
Dla takich potencjalnych klientów jak wy lepiej nadadzą się zwykłe regularne serie, a nie wyrwane z kontekstu komiksy w kolekcjach, które tylko wowołują zakłopotanie przytoczone w pierwszym komentarzu.
Może i wywołują zakłopotanie, ale również też wzbudzają ciekawość co i dlaczego. Po WKKDC i tych pięciu... hmm Tomach? (nie wiem jak to nazwać) Zaczynam się tylko nakręcać, a że mam mało czasu to taki Tomik łykam w kilka wieczorów. Nie wiem czy regularnie byłbym w stanie kupować serie. No i jak gdzieś słyszałem, najlepiej skupić się na jednym bohaterze i w trakcie jego przygód napotka się inne postaci. Tylko że jak wcześniej pisałem, chcę najpierw zaczerpnąć trochę z tej kolekcji. Interesuje mnie Flash i Zielona Latarnia, tylko nie wiem kogo wybrać :/ Flasha znam już z serialu, co może już trochę zniekształcić obraz, a Latarnię znam z ehm... filmu... no i z jednego Tomu o Green Arrow z właśnie tej Kolekcji, ale nadal to za mało.
dawno się tak z tobą nie zgadzałam. a wydaje mi się że kolekcje są dość popularne wśród polakow. co mnie zawsze zadziwiało. nie lubię kiedy wymusza się na mnie co mam przeczytać następne, a w przypadku kolekcji tak właśnie jest. nawet jeśli mam sprowadzać z zagranicy, wolę sama wybierać serie i czytać je od początku do końca, nie tylko wyrywki (no i kolekcje wyglądają okropnie na półce)
Hmm właśnie sięgam po punisher z tej kolekcji (19 tom), a dziś z poczty odebrałem tomy 46 i 47. Odebrałem je z conanami 22-23. Tych 9 tomów zaliczone mam. Niedawno skończyłem klasyczne opowieści ze star Wars kolekcji, reszta numerów czeka. W midzyczasie leci kolekcja dc. Przeczytane 31 tomów z obecnych 54. Wkkm na razie tylko rysują ładne tło na półce, a czytałem że kolekcja transformers wyszła pilotowa i czekam niecierpliwie na nią. Kolekcje? UZALEŻNIAJĄ ! P.S. wspominany przeze mnie punisher to dublet z wkkm 140 i z tego co mi wiadomo to jedyny kolekcyjny dublet. Jak na taki ogrom wydań, nieźle.
Trochę się z tobą zgadzam , ale nie zmienia to faktu ze i tak wybrane komiksy będę kupował . Można kupować i kolekcje i Egmont , tak jak teraz wszyscy to robią , so who cares ?
Trochę szkoda, że nie wspomniałeś o Gwiezdnych Wojnach. Co jak co, ale od lat w Polsce są wydawe komiksy, a badzo przystępnej cenie. Kiedyś, faktycznie, może były wydawane historie wyrwane z kontekstu, ale od czasu przejęcie przez Disney i wydawania SW przez Marvel, u nas są wydawane i wydaje mi się, całkiem sensownie. + wydawane tomy legend. A po za tym, lubię cię oglądać i słuchać co masz do powiedzenia, mimo, że często gęsto się nie zgadzam. Ale w tym przypadku w 100% prawda. Hachette ( czy jak to się tam pisze) zawsze wydawało się wydawnictwem które skacze na kase, w stylu zrób model, w pierwszym numerze za 15 zł masz kadłub statku, w kolejnym za 50 masz jedną śrubkę.
Ja kupuję niektóre tomy WKKDC i robię customowe obwoluty na tomy jakiejkolwiek kolekcji jakie posiadam, i to wygląda spoko na półce i wychodzi mi taniej niż inne wydania (jakość WKKDC mi akurat nie przeszkadza :P). Wspieranie Eaglemoss jednak mniej rani moje sumienie niż Hachette, bo w miare sensownie wybierają tomy (chociaż zdarzają się wyrwane z kontekstu rzeczy typu Batman I Syn, który już doszczętnie pogrzebał szansę na wydanie runu Morrisona w Polsce, a ogromną szkoda).
Tak jak ogólnie się zgadzam tak z końcowym porównaniem tak połowicznie. Moim zdaniem porównanie do odcinka serialu jest złe. Taki tom to bardziej jak pełen sezon a czasami wystarczy obejrzeć sezon a nie naście czy kilkadziesiąt sezonów. Serio nawet jeśli w jakimś komiksie widać, że jakieś wydarzenia z przeszłości są ważne dla tego komiksu to dla zwykłego czytelnika jeden album, o ile nie ma on faktycznie jakiegoś bardzo otwartego zakończenia, jest raczej wystarczający. Ale ogólnie się zgadzam, że WKKM zrobiła dużo dobrego dla rozpropagowania komiksu a trzy kolekcje przy już rozwiniętym rynku nie ma większego sensu.
a Ty nie rozumiesz tego, że takie "kioskowe" wydawnictwa reklamowane w tv mają trafić do zupelnie innego odbiorcy? Przzecież są też ludzie, którzy nie czytają komiksów, ale obejrzą film i nagle patrzą - o jest coś o mim superbohaterze! I kupi coś takiego, a może potem sięgnie po więcej, może nie, to już nie istotne. Nie każdy jest kolekcjonerem, czy szerzej interesuje się jakimś tematem. Piszę takie oczywiste rzeczy, ale zdajesz się nie zauważać, że ważne jest tylko to, co SIĘ SPRZEDAJE. Jeśli ta kolekcja się sprzeda, to brawo - cel firmy osiągnięty. Nie ważne, że wydają pół-produkt (bo i z założenia nie ma to być dzieło sztuki), nie każdy ma tak wysublimowany gust, żeby w ogóle zwrócić na to uwagę. Ja też mogę powiedzie, np. "Nie wiem po co robią te gówniane filmy z superbohaterami. Wszystkie na jedno kopyto, niskich lotów, itp." i wyjdzie na to samo. Pozdro
Nie mają trafić do innego odbiorcy - to co wychodzi w Marvel Now jest przeznaczone dla tego samego odbiorcy, dlatego Egmont stara się trzymać popularnych postaci i mocnych marek. To co piszesz o takim typowym odbiorcy spokojnie pasuje do regularnych serii, które są wydawane, więc Twoja argumentacja nie jest trafiona. Resztę sobie odpuszczę, bo nie ma żadnego związku z materiałem.
No nie dobrze, tzn niech sobie wyjdzie, ale wtedy egmont może uznać ze rozpoczynanie z kolejnymi tomami nie ma sensu i nie wyda w ogóle. A myśle, że by wyszedł, duża robota w tym Comics Weekly. Kto by pomyślał kiedyś, że wydadzą Ms. Marvel albo inny mało znany tytuł (w porównaniu np. ze Spider-manem)
Moim zdaniem WKKDC i te Marvelowe kolekcje są dla tych, którzy chcą delikatnie wejść w komiksy. Ja zacząłem od WKKDC i powoli zagłębiłem się w komiksowy świat, teraz zbieram Marvel Now i DC Odrodzenie(nie wszystkie tomy).
Chciałem zacząć wchodzić w świat marvela od tej serii, ale po tym materiale nie wiem czy kontynuować tę serię, czy poszukać czegoś innego w księgarniach :C
Z tym Moon Knightem dobrze strzeliłeś Ichabod bo pierwszy tom właśnie z Marvel NOW wyjdzie w tej nowej kolekcji. Mam nadzieje jednak, że Egmont do tego czasu sam go wyda i to w całości ;)
Zwróciłem uwagę na piwo w tle. Chryste, kiedy ten polski kraft się opanuje i przestanie wypuszczać piwo z głupawymi nazwami opartymi o gry słowne z wyrazami "chmiel", "ipa", "brew". A wracając do tematu, preferuję komiksy cyfrowe. Zeszyty zajmują niepotrzebne miejsce, a nie mam parcia na kolekcjonowanie. Wyjątkiem jest tylko pierwszy numer Kaczora Donalda jaki mi kupiono, a którego nienaruszony egzemplarz dorwałem na Pyrkonie.
ale wiesz o tym że większość ludzi lubiących superbohaterów nie mają dostępu do komiksów oprócz tych kolekcji ponieważ w kioskach nie ma komiksów DC i Marvela. Właściwie jestem po twojej stroni bo masz racje ale najbardziej żałuje że nawet w kiosku w galerii nie ma komiksów a sam nie wiem gdzie kupić w polsce komiksy :(
Maciek Fajer Wtedy to WKKDC by zmiotło inne kolekcje z ziemi. WKKDC już teraz ma najlepszy wybór historii, biorąc te które się w miare sensownie zamykają (Kołczan, Hush) a nie spamując losowe tomy jak w przypadku WKKM
Nie mają racji bytu, fakt, ale póki mogę to korzystam. Kupuję co prawda tylko WKKDC, bo reszta mnie nie obchodzi, ale kupuję sobie te tomy które potrzebuję. Śmierć w Rodzinie której po Polsku, a w związku z tym tak tanio bym nigdy nie dostał, na Długim Halloween zaoszczędziłem ok. 40-50zł względem wydania Muchy, a jeszcze więcej sobie na tej kolekcji zbiję. Ale panoramki i tak dalej to rak.
Wiesz, wg mnie patrzysz na to z perspektywy kogoś, kto czyta od początku do końca całość historii, a szary człowiek jak ja kupuje taką kolekcje i zadowolony jestem z tego, że nie jest to tasiemiec w jakiejś wielkiej wersji , więc moim zdanie jest to dobre, ale druga taka kolekcja jest zbędna jednak. ad problemów technicznych: kilka razy dosłali mi złe numery raz komiks do góry nogami i jeden ma wgniecenie na grzbiecie. ogółem polecam ale jednak jeśli 89 tomów zajmuje mi już dwie półki na które mógłbym dać jakieś książki, to tak troche szkoda miejsca jest ale panorama ładna
Jest to taki sam tasiemiec, tylko oprawiony tak jakby nie był. Dokładnie tak samo możesz sobie kupić jakiś tom z Marvel Now czy to co Mucha wydaje czy cokolwiek
Wiesz, jak dla mnie kilka wyrwanych z kontekstu historii zawarych w wkkm mi wystarcza. po prostu nie czuje potrzeby zagłębiania się w całosć etc. Wysyłają mi jakiś tom x i historię zawartą tam czytam i odstawiam bardziej dla kolekcji. Nie zrozum mnie źle, ale wg mnie dla takiego szarego Kowalskiego, który chciałby się zaznajomić z marverem jest to bardzo dobry sposób , bo zauważ, żę większość bohaterów pozna, a jednocześnie nie będzie musiał wybierać nie wiadomo ile w pojedynczych zeszytach czy czytać nie wiadomo ile . no i chyba tyle z tego co chciałem przekazać. Pzdr
Ichabod nie bierzesz pod uwagę jednej podstawowej rzeczy, mianowicie targetu. Dla kogo są wydawane te "kolekcje", kto jest odbiorcą? Moim zdaniem odbiorca nie są ludzie tacy jak Ty, a więc ludzie, którzy regularnie czytają komiksy, śledzą kolejne wydania i zeszyty w USA. Te "kolekcje" są wydawane dla randomów, którzy nie znają historii Hulka, Kapitana Ameryki czy Spidermana, a obejrzeli kilka filmów od Marvela, podobało się więc sięgną po komiks. Wydanie jakiejś całej serii w Polsce nie ma sensu, bo to się po prostu nie sprzeda. Te serie ciągną się jak Moda na Sukces i mają po kilka setek odcinków. Poza kilkoma fanatykami, nie kupi tego zwykły zjadacz chleba.
Ależ całe serie są wydawane i się sprzedają rewelacyjnie, więc na rynku pojawiają się kolejne, z coraz teoretycznie mniej popularnymi bohaterami. A sprzedawanie tomików za coś koło 3 dych sprawia, że nadają się dla "randomów" nawet lepiej. Więc nie wiem w jakiej epoce żyjesz, ale polecam wrócić do naszej obecnej :)
Komiksy pomimo błedów są naprawdę dobre, ale jak na polskę wydaje mi się że wszystkie komiksy marvela są za drogie, a przynajmniej dla mnie. 40 zł co 2 tygodnie to dość dużo.
Nie wspomniałeś o jednej ważnej kwestii. Takie serie wydawnicze mogą zwyczajnie rozpowszechnić jako taką wiedzę o komiksach i bohaterach. Weźmie taki jeden z drugim kupi kilka tomów stwierdzi, że w sumie fajna kres, fajne story warto się zainteresować i sięgnię po coś konkretnego. Rynek komiksu superhero to OGROM do ogarnięcia. Światy, uniwersa, jakieś resety serii i masa ale to masa pierdółek. Sam dopiero zaczynam przygodę z komiksami i kupiłem sobie Jakiś czas temu trzy tomy FLasha, a dziś zamówiłem ligę sprawiedliwości I i II. Ale dobre kilka kilkanaście godzin spędziłem na szukaniu informacji z czym to się je. Seria podaje ci to na tacy. Masz czytaj. Więc też bym nie wieszał psów tym bardziej bym nie porównywał tego do seriali jeden do jednego.
Czytanie wyrwanej z kontekstu historii w jakimś tomie kolekcji bywa bardziej dezorientujące niż czytanie jakiejś serii tom po tomie, tym bardziej, ze zarówno New 52, jak i Marvel Now zaczynają się bardzo przystępnie dla nowych czytelników.
"tym bardziej, ze zarówno New 52, jak i Marvel Now zaczynają się bardzo przystępnie dla nowych czytelników." Ty to wiesz, osoby siedzące w temacie to wiedzą. Osoba z zewnątrz nie wie co to New52 i MarvelNow. Ja przygodę z komiksem zacząłem dosłownie 2 miesiące temu i nadal tego nie ogarniam (bardziej skupiam się na DC niż Marvel, chodź w międzyczasie przeczytałem takie Persepolis czy 1602) Piszesz o New52 a ja szukając po necie dostawałem info że tylko Rebirth, po co czytać starocie. Chuj że nie ma tego w polsce jeszcze ale "czytaj po angielsku" I takie coś odstrasza potencjalnego czytelnika. Masa światów, masa jakiś eventów. I co najgorsze masa osób które siedzą w temacie i piszą to z perspektywy osoby obeznanej. To tak jak spytać się o auto do 5k i dostawać odpowiedź "dołóż 15k i kup coś porządnego" Nie będę bronił wydawnictwa bo w pełni się zgadzam. Robią to jak kolejne modele do składania czy cokolwiek. Ale fakt faktem rynek komiksów w polsce jest dość hermetyczny i naprawdę nieliczne osoby kolekcjonują i czytają. Serie z DC czy MC mogą to troszkę zmienić. I tego spojrzenia brakowało mi w materiale. Z takiego punktu osoby "hej chciałbym poczytać komiks nie wiem nic o tym" Ogólnie tego punktu widzenia brakuje mi w twoich materiałach o komiksach .
Ichabod wszyscy wiemy, że chcesz wypromować swoje wydawnictwo a przy okazji wykończyć konkurencję. Aha i namawiasz widzów do psucia sobie oczu subskrypcją MU
Kupowałem w UK angielską wersję "Wielkiej Kolekcji Marvela", zebrałem koło 30 tomów i zrezygnowałem, bo 80% nie zdążyłem w ogóle w tym czasie przeczytać. Jakość samych tomisk faktycznie robi duże wrażenie... no i oczywiście nie mają problemów z tłumaczeniem ;) W UK wszystkie numery po pierwszym nie miały żadnego dodatkowego wypełniacza -- po prostu przychodziły pocztą same książeczki + bonusy za prenumeratę (kubek, podstawki pod piwa, torba).
Nie znaczy to, że wszystko było idealnie - był jakiś problem z jednym tomem. Nie zagłębiałem się o co chodziło dokładnie, bo niczego nie zauważyłem, a o usterce technicznej dowiedziałem się tylko dlatego, że... pocztą przyszedł drugi egzemplarz -- wydanie poprawione -- z preprosinami w formie listu. Co było bardzo miłe.
Nie zgadzam się za to, że takie serie nie są przydatne. "Wielka Kolekcja Marvela" miała za zadanie zebrać najważniejsze wątki tego wydawcy i dać czytelnikowi podstawową wiedzę. Dlatego ją kupowałem. Nie mam czasu siedzieć na forach i grzebać "co warto przeczytać". Tu miałem gotowca, co 2 tygodnie dostarczane do rąk własnych wyselekcjonowane tomy tego co uważane jest za najważniejsze, odpowiednio połączone w całość i opatrzone dodatkowym opisem i kontekstem z tyłu książki. Idealne :)
Nie są to proste "przedruki" zeszytów, a całe "wątki fabularne". Np. Tom o Venomie zawierał szereg różnych zeszytów, które budowało całe origin story gluta. Każdy tom stanowi więc niezależną całość, nie trzeba nic potem kupować, by wiedzieć o co chodzi :)
o cześć, kiedy film
arhn.eu Zdecydowanie takie kolekcje to dobra rzecz. Sam teraz studiuje i nie mam dużo wolnego czasu, a nie chce przecież rezygnować z czytania koniksow. W tej sytuacji kupowanie ciągle wybranej serii byłoby ciężkie, a dzięki tej kolekcji mam co 2 tygodnie oddzielną, ciekawą historię.
arhn.eu ej..... Kiedy system ERROR ( ͡° ͜ʖ ͡°)
arhn.eu WYLATUJESZ !!!!!!
arhn.eu No ale ja kiedys czytalem Guardiansow Abnetta z UK kolekcji, pierwsze 5 czy 6 zeszytow, jakies randomowy Silver Age team-up z Thorem. Historia jeat kontynuowana, jest jedna czescia calego War of Kings, Annihaltion itd. Ale z czytania kolekcji nigdy w calosci tych eventow nie przeczytasz. Lata temu moze rzeczywiscie te kolekcje pomagaly, przeczytalo sie jeden tom plus jakies dodatkowe Silver Age'owe dziwactwo, zapoznales sie z postacia no i super. Ale to nie bylo pelne doswiadczenie. Dzisiaj mozna przeciez zamowic sobie omnibus na tysiac stron zawierajacy caly run albo wszystkie tie-iny prez Internet, albo mozna subskrybowac Marvel Unlimited. Nie trzeba isc do kiosku i byc ograniczonym przez to co jest wydawane na lokalnym rynku, kiedy mozna sobie wszystko zamowic bez wychodzenia z domu. Mozna przeczytac cala historie a nie tylko "trailer" w formie kolekcji.
Osobiście liczę, że wydawnictwo cięło koszty przy pierwszym numerze, bo sprzedają ten numer tylko za 15 zł, słaba wymówka, ale jest taka możliwość :p i OBY poprawiło się potem. Teraz pozostaje mi wymyślić co innego mogę nagrać o tej kolekcji, żeby się nie pokrywało z Ichabodem 😂
Dymo ogląda Ichaboda XD? Czemu nie wspomniałeś o nim na dzisiejszym filmiku :D?
Już odpisywałem w komentarzch
Wiem, żeby zachęcić ja tak się naciągnąłem na 3 pierwsze numery WKKM, a potem nie było mnie stać :p, ale jakoś musi im się zwrócić, to może mieli jedną osobę od wszystkiego w pierwszym numerze 😂?
Wkkm szedł tak
tom 1- 15
tom 2- 30
tom 3 i pozostałe - 40
prawie edit. tak dla sprostowania ile kosztuje to teraz na prenumeracie
Sorki za double posta :) Otóż takie kolekcje nie są dla osób które siedzą w komiksach jak Ty, Mroowa czy Komiksomaniak, ale są idealnym rozwiązaniem dla osób takich jak ja, które chcą poczytać o takim czy takim bohaterze, sam nie kupuję regularnie zeszytów a lubię sobie poczytać jakaś historię o Batmanie. Tutaj masz przekrój przez Marvela, maniakowi jest to zbędne, ale znów dla laików to fajna sprawa aby poznać np. Black Panther, którego zupełnie nie znam i nie wiem o co chodzi. CIęzko się nie zgodzić z tym że Marvel to całe ciągłe uniwersum, tylko wiesz, jak chcesz w to wejść też nie zaczynasz od początku tylko od jakiegoś numeru więc tracisz ogromną ilość historii z przeszłości. Marvel Now też nie wydaje komiksów po kolei, to są zamknięte historie. Nie wiem jak z tym co pokazujesz, ale Eaglemoss wydaje właśnie takie zeszyty - Kołczan, Hush (także wydane przez Egmont o ile dobrze pamiętam) Oczywiście że zetknięcie z jakąkolwiek historią o jakimkolwiek bohaterze jest historią wyrwaną z kontekstu, ale chyba nie da rady inaczej tego zrobić, kto by czytał komiksy z lat 60-70 tylko po to aby znać cały origin. Takie kolekcje mają sens dla osób które wchodzą od czasu do czasu w świat Marvela czy DC i chcą poczytać jakąś fajną historyjkę ot tyle ode mnie, pozdro ziom i do zobaczenia pewnie na Pyrkonie najwcześniej
NRGeeku, ale możesz sobie iść do księgarni, wziąć do ręki cokolwiek z danym bohaterem i wyjdzie na to samo. Poczytasz sobie o danym bohaterze. Tyle że jak np. kupisz 1 tom Batmana czy innych X-Men i Ci się podoba, to dostaniesz potem tom 2 i 3 i 4... Kolekcje Ci tego luksusu nie dają.
Ichabodzie, tylko zauważ, że komiksowe wydawnictwa w Polsce takie jak Egmont czy Mucha publikują głównie najnowsze komiksy wydane przez Marvela w ciągu ostatnich 5-10 lat oraz komiksy z najbardziej rozpoznawalnymi postaciami wypromowanymi przez filmy. Kolekcje oferują szersze spektrum i pozwalają sobie na takie eksperymenty, jak publikacja komiksów z Silver Age i Bronze Age czy prezentowanie drugoligowych i trzecioligowych postaci czy drużyn jak Deathlok, Sub-Mariner, Shang-Chi, Adam Warlock, Human Torch (Jim Hammmond), Black Knight, Captain Britain czy mało znanych drużyn jak Invaders, Defenders, Runaways, Avengers Academy czy Generation X. WKKM to coś w rodzaju listy przebojów Marvela, zestaw najbardziej ikonicznych opowieści, kanon lektur obowiązkowych, który w ciągu 4 lat przeprowadził czytelnika przez wszystkie epoki literackie od antyku po współczesność. SBM to z kolei 100 tomów z setką różnych bohaterów i drużyn. Czytelnicy mogą więc zapoznać się w krótkim czasie z ogromną ilością postaci i byćmoże zainteresować się niektórymi z nich na tyle, że zaczną szukać więcej komiksów z nimi. Nie każdy chce się wkręcać w kupowanie dłuższej serii jeśli nawet nie wie czy dany bohater mu się spodoba. Kolekcje, zmuszając do zakupu każdego tomu, jednocześnie zmuszają też opornych odbiorców do poszerzania horyzontów. Jaś lubi Spider-Mana, ale nie obchodzi go Carol Danvers. Nigdy nie miał ochoty przeczytać z nią żadnej historii, ale że chce mieć cała panoramę na półce, musi zaakceptować, że kolekcja wciśnie mu tę Danvers na chama do łapy. I kto wie, może jak mu się podstawi pod nos komiks z tą bohaterką to jednak się do niej przekona. Gdyby Egmont miał sam wydać wszystko to, co się pojawiło na listach tomów obu kolekcji Marvela i jeszcze zrobić to wydając całe serie to zajęłoby mu to pewnie z 20-30 lat! A poza tym nie zapominajmy, że Marvel oprócz całych serii często wydaje też albumy będące tylko fragmentami jakichś serii, albo nawet odosobnionymi wycinkami runów: en.wikipedia.org/wiki/Marvel_Premiere_Classic
Ani Egmont czy Mucha nie wydają tylko nowości, ani WKKM nie wydaje samych klasyków. Natomiast forma kolekcji będącej wyrwanymi z kontekstu komiksami zamyka możliwość kontynuowania danej historii, jeśli czytelnikowi się spodoba. Więc co z tego, że ktoś pozna dzięki temu Carol Danvers z jakiegoś komiksu, jak nie będzie mógł czytać tej serii dalej. Problem polega na tym, że kolekcja po prostu wydaje sobie to co wydaje jak leci, bez analizy rynku czy potrzeb klientów, dlatego teraz czekają nas np. duble rzeczy z Marvel Now.
Podesłać ten materiał wydawcy!
Hej Ichabod, co masz do Eaglemosa? Ja powiem Ci wg mnie (całkowitego laika nie ukrywam) wydania są bardzo dobre, pytam bo będę robił jakiś film z tego i chciałbym poznać negatywne odczucia kogoś kto w tym siedzi abym móc potem się do tego odnieść. Pozdro ziom
Eaglemoss wydaje najlepiej dobraną (ale jednocześnie najgorszą jakościowo) kolekcję. Po pierwsze przygotowuje ją razem z Egmontem (przez co raczej dubli na rynku nie uświadczymy - tzn. Hush to niby dubel, ale poprzednie wydanie już dawno niedostępne). Przy okazji jest zawsze szansa, że jeśli np. jakiś nieznany bohater sprzeda się niesamowitym nakładzie, to wydawca wydający regularne serie to zauważy. No i po drugie - faktycznie większość historii jest zamkniętych + są obok siebie - tzn. np. Kołczan to tom trzeci i czwarty - w WKKM potrafił być odstęp kilku-kilkunastu tomów między częściami tej samej historii. Także WKKDC to akurat najsensowniej przygotowana kolekcja, gdzie ktoś tam myśli o pozycjach na nasz rynek. Hatchette natomiast traktuje kolekcje komiksów jak kolekcje modeli i nie patrzą "co pasuje", "co się powtarza", itp. tylko żeby ładnie na półce stało i w rękach leżało.
Dwa zdania napisałem na fanpage - myślę, że dla zainteresowanych warto będzie posłuchać nadchodzącego Comics Weekly. Ale generalnie Ichabod powiedział większość tego co miałbym do powiedzenia ;)
Dubli raczej nie uświadczymy? Przecież póki co prawie co drugi numer to dubel, włącznie z numerem specjalnym. A zapowiada się na znacznie więcej. A co do samego wydania, jakość okładki jest bardzo kiepska, przypomina raczej okładkę zwykłego zeszytu w kratkę, a do tego jest jakaś pofałdowana i cała się błyszczy :)
Mikku von Matterhorn
Przez dubel rozumiem komiks, który wciąż jest w miarę łatwo dostępny na naszym rynku (ale nie tym wtórnym za chore pieniądze).
- natomiast jeśli chodzi o jakość samego wydania, to Eaglemoss prezentuje się zdecydowanie najgorzej.
+NRGeek Chodzi o jakość wydania, ta kolekcja wyglada wręcz amatorsko z uciętymi okładkami, śmierdzącym tuszem i tak dalej
Mnie tam to przekonuje, gdyż dopiero wchodzę w to uniwersum komiksowe, głównie oglądam filmy i czytam książki :D No i do tego, lubię kolekcjonować coś do czego mogę wrócić, poczytać, a co zawiera treść związaną z czymś co lubię :D
#Ichabod Kiedy recenzja rozszerzonej wersji "Legion Samobójców"?
Mateusz Książek recenzja Amazing Spider-Man 2 była!!!
JEST 15 minut więcej.!!!
Mateusz Książek Jest na blu Ray 3d i blu Ray, mam Ją
W Saturn za ok. 99.99zł
Mateusz Książek Galapagos films
"Jakiś korektor". Sugerujesz, że jakiś korektor brał w tym udział? ;)
Ja kupiłem ten pierwszy tom o Spider-Manie z kilku powodów:
1. Nigdy nie czytałem nic Marvela
2. Znałem postać Spideya tylko z gier i filmów i chciałem sprawdzić jak wygląda w komiksach
3. Siedziałem już 7-mą godzinę na SORze i kupiłem komiks do bułki po pozytywnym odzewie na grupie
Po przeczytaniu doszedłem do konkluzji:
1. Nigdy więcej nie kupię tłumaczonego komiksu
2. Nigdy więcej nie kupię komiksu, który wybiera historie za mnie - czyli właśnie w kolekcji głównie
Ale jako samo poznanie postaci - origin story, poznanie przeciwników, te dodatki na końcu zeszytu - to wszystko było spoko. All in one.
Kiedyś było też coś w stylu kolekcji ale z ołowianymi figurkami te wspominam najlepiej :)
Kurczę, tak rzadko się z tobą z zgadzam :D Rozwiałeś mi wszelkie pomysły o tych kolekcjach. Kupie tylko te tomy, które rzeczywiście będe chciał. Spojrze na to wybiórczo i najwyżej sobie jakieś obwoluty załatwie 😂
Ja zamówiłem prenumeratę komiksów DC, jako że jestem fanem tego uniwersum, (z wyjątkiem filmowego oczywiście) i według mnie jest ona całkiem dobra, co prawda same książki dość nie mile pachną ale tłumaczenie jest o wiele lepsze niż w przypadku Marvela choć i tak zdarza się tam kilka wpadek. Czyta mi się te przygody bardzo fajnie i z niecierpliwością, co miesiąc, czekam na panią listonosz z nowymi 2 tomami :D
Wic to żart, dowcip, więc jakiś tam sens ma to zdanie, ale i tak beka.
Jest to z jakiejś gwary, staropolskiego języka, zapożyczenie z innego języka?
Gwara śląska a samo słowo wywodzi się z niemieckiego słowa witz.
Ok, dzięki :)
Cieszy mnie, że zdecydowałeś się powiedzieć coś o tej konkretnej kolekcji, bo dopiero co natknęłam się w sklepie na jej pierwszy tom. Nie udało mu się skusić mnie do kupna (głównie dlatego, że nie jestem wielką fanką Spider-Mana) i po wysłuchaniu Twojej opinii uznałam, że to była dobra decyzja. Być może w końcu zakupię sobie któryś z tomików, żeby samej się przekonać o jego zawartości, ale poczekam aż pojawi się w nim jakaś bardziej lubiana przeze mnie postać (może kupię ten poświęcony Iron Manowi).
Twoja recenzja bardzo mi się podobała… i trochę zaszokowała. Aż trudno uwierzyć, że stosunkowo znane wydawnictwo wypuszcza warty czterdzieści złotych tomik (tyle będą kosztować przyszłe tomy), zawierający taką ilość błędów. Jak dla mnie, to trochę bezczelne. Nie mają tam żadnych edytorów na liście płac? Skoro sami twórcy nie traktują swojej pracy poważnie, to czemu oczekują, że inni będą to robić?
Sama nie czytam komiksów na co dzień. Sięgam po nie raz na jakiś czas i to mi odpowiada. Zamiast wydać pieniądze na tę ich kolekcję „Superbohaterów Marvela”, kupię sobie po prostu jakiś nowy komiks.Dzięki, że podzieliłeś się z nami swoją opinią.Pozdrawiam.
Marta Werner ten kosztował 15
Jak Waneko raz wypuściło tom GTO jakimś cudem bez korekty, to potem przepraszali za literówki i inne błędy przez kilka kolejnych tomików i chyba oferowali bezpłatną wymianę na wersję poprawioną - ciekawe, czy ci tutaj się *jakkolwiek* do tego swojego popisu ustosunkują :v
Hachette wyda Infinity ale tu trzeba ich jednak pochwalić bo wydadzą je w formie 2 tomów zbierających także zeszyty Avengers i New Avengers oprócz eventu. Nie trzeba będzie skakać z tomu do tomu bo będzie ułożone chronologicznie. Nie wiem kto to kupi. Chyba tylko miłośnicy panoramy.
Wróciłem sobie do tego materiału bo właśnie rozważam zakup kilku tytułów z WKKM i SM. Fachowa opinia, przemyśle to wszystko jeszcze raz
Jak można tak zgnoić tłumaczenie? Ktoś z wydawnictwa dał komiks swojemu 10 letniemu synkowi i powiedział, że ma mu to przetłumaczyć na juto, bo nie dostanie obiadu? No halo czuję się oburzony :P
Ja to bym bardziej powiedział że te kolekcje wyglądają tak że przedstawia się nam 1 story arc jak np wydaliby śmierć rodziny a porównując do seriali to jakby wydali pierwsze 4 odc daredevil'a lub pierwsze 10 drugiego sezonu gotham. ;)
Wiesz że kanał SFILMOWANI często ciebie poleac! Ale ja sie im nie dziwie, bo masz EXTRA filmy!!! Pozdrawiam ;)
Kupowałem WKKM na początku bo każdy Tom był ciekawy i mogłem poznać postaci których nie znałem (mimo posiadania komiksów TM Semic) . Potem kupowałem z rozpędu. Właśnie zebrałem 100 i koniec. Akurat do 100 już dociagnalem dla owej panoramy :p
Nie do końca kupuję zarzuty z wybiórczością i porównaniem tego do seriali. Rozumiem "problem", ale wyjęcie tych kilku zeszytów z reszty runu i zaprezentowanie ich jako jeden z tomów tyczy się tylko części kolekcji. Jeśli już występuje, z reguły jest to dość sprawnie domknięte i tak naprawdę mała część tomów pozostawia czytelnika z dużym znakiem zapytania. Owszem, obecność kolekcji może przeszkodzić pojawieniu się niektórych historii w całości, ale w zamian na bieżąco dostarczane są inne (często ciekawe), które zostałyby przez poważne wydawnictwa komiksowe wydane za x lat, jeśli w ogóle.
Valiant po polsku, to brzmi zbyt pieknie :) chociaż biorąc pod uwagę jaką popularnością cieszy się Punisher w Polsce, to Bloodshot napewno odniósłby sukces. Co do kolekcji ustawiajacych się w panoramę...eh, też wolę jak moja półka jest bardziej organiczna :P
Ja kupuje WKKM, Marvel NOW i Klasykę od Egmontu oraz jednorazowe strzały od Mucha Comics z Marvela. I dla mnie nowa kolekcja to szansa na historie, które np. już w WKKM nie mogą się ukazać przez chronologię (W UK numer na grzbiecie oznacza chronologię powstania komiksu). Mogli poczekać z tym do 120 numeru WKKM bo potem w tej pierwszej kolekcji Marvel NOW i multum dubli z Egmontem więc mała ulga dla portfela. Zbytnio narzekał nie będę, że wypuścili to teraz. Oby tylko korekta i tłumaczenie troszkę poprawiło się w przyszłych tomach
Sam zacząłem czytać komiksy dzięki WKKM więc nowa kolekcja może przyciągnąć kolejnych
Zbierasz też Thorgala?
Ludzie to kupią bo to kolekcja, poczytają trochę o jednym bohaterze i zaraz dostaną coś innego. Jak bym chciał kupić komiks to najpierw muszę znaleźć sklep gdzie one będą, potem znaleźć coś co ogarnę i nie będzie już w połowie historii, albo będzie pierwszy tom. Nie zrozumiałeś targetu po prostu, jak dla mnie to spoko pomysł dla tych co słyszeli coś o superbohaterach albo maja cała ukrytą wiedzę o komiksach gdzieś (nie chce im się szukać i dowiadywać) a mają ochotę coś poczytać. Cena 15 zł tez spoko, choć w ciągu trwania kolekcji pewnie wzrośnie.
Długi materiał. Wyciągnąć samą esencję, odpowiedź na tytułowe pytanie i wyjdzie połowę krócej i bardzo konkretnie.
No to zrób, powodzenia
Ichabod chciałbym zacząć czytać komiksy o Batmanie polecasz jakiś tytuł abym ogarnął na sam początek? Z góry dzięki.
szymo zielak Ja polecam bardzo na start Rok Pierwszy, Mroczne Odbicie, run Scotta Snydera (Trybunał Sów, Miasto Sów i dalsze) oraz Zabójczy Żart. Ja od nich zacząłem i się wciągnąłem na dobre :)
Ewentualnie możesz zacząć od najbardziej polecanego Powrotu Mrocznego Rycerza, ale ja odradzam, bo IMO jest bardzo przeciętny.
Dzięki wszystkim za pomoc :)
Fajny materiał, zachęcił mnie do czytania komiksów :D
Ciągle się zastanawiam nad kupieniem, ale zawsze odzywa się mój wewnętrzny głos rozsądku mówiący mi, że za rok przyjdzie mi podsumować wydatki na komiksy (a właściwie żona się zapyta) i okaże się, że wydałem na nie ponad tysiąc złotych. A to nie byłby koniec opróżniania portfela. Musiałbym wówczas pożegnać się z życiem. Ewentualnie, kiedy już ten głos uciszę czekoladą, okaże się, że salonik prasowy, w którym wszystko kupuję będzie miał napisane "Zaraz wraca", kiedy ja nie mam czasu zaraz wrócić albo tak jak ostatnio - nie będzie żadnego komiksu do kupienia.
Zdradzę jednak, że Eaglemoss najbardziej mnie zainteresował serią Star Trek The Graphic Novel Collection (www.eaglemoss.com/en-gb/sci-fi-fantasy/star-trek-the-graphic-novel-collection/), gdyby wydawali go w PL, to raczej nie miałbym wyboru... ;)
100 zł miesięcznie za coś co ci sprawia przyjemność to chyba nie jest aż tak dużo.
Ten to by spokojnie przeszedł (choć zdaje się, że akurat część tego komiksu mam, będąc posiadaczem Spider-Man Essentials, no 1), ale słabe jest już tłumaczenie, że kolejne 23 to tylko trochę ponad 1000 zł ;) A chciałbym jeszcze pójść do kina. Kupić książkę (a nawet kilka). Grę - Mass Effect sam się nie kupi. Napić się ekhm... coca-coli! :D Za dużo przyjemności, za mało czasu...
A-wła-śnie! Szkoda, że Essentiali nie wydają. Te kobyły były znakomite! Na to nie byłoby szkoda kasy.
Pozdrawiam serdecznie udostępniam ❤️
Ja zacząłem kupować kolekcje DC, jednak robię to dlatego ponieważ mój brat to chciał i dorzuca połowę ceny, a na dodatek komiksy znajdują się u mnie. Więc mimo że to kolekcja, jednak kolekcjonuje komiksy które noramlnie kosztowały by mnie więcej a tak mam taki jeden tom za 20 zł.
Dla mnie osobiscie fajna inicjatywa jest ostatnio wydawany w Polsce Star Wars Komiks. Tam sa zbierane po pare zeszytow jakies serii i no ci 4 miesiace pojawiaja sie kontynuacje kolejnych histori :D
jest ten numer jeszcze w sprzedaży?
3 Filmy na przestrzeni 3 dni nieźle :) Pamiętam swoja przygodę z kolekcją figurek marvela dotarłem do 15 czy 26 numeru.
Misa ma do Ciebie pytanie. Misa bardzo by chciał zacząć czytać komiksy dc, jedna Misa nigdy wcześniej nie miał styczności z komiksami i nie orientuje sie w świecie DC. Misa zastanawia sie od czego zacząć, żeby sie w tym wszystkim połapać. Jakie komiksy misa powinien przeczytać na początek. Zacząć od serii Rebirth ? Jeśli pomorzesz Misie to zajmiesz miejsce mojego ucznia Bena Solo (Misa = Snoke).
Captain Britain miał się ukazać też w WKKM (2 tomy) ale dostaliśmy za niego co innego. W SBM w tomie o Black Knight jest jedna z tych historii więc może w końcu ujrzy ona światło dzienne w Polsce xD
Jan Kowalski
Wiem
A ja Ci Ichabod powiem, ze ta kolekcja superbohaterów nie jest jeszcze aż tak do końca poronionym pomysłem, jak WKKM. Tutaj przynajmniej można liznąć w języku polskim wiele różnych postaci, których nie dało by się poznać inaczej. No nie oszukujmy się, gdzie przeczytamy historię np Wojów Trzech? Druga sprawa, to te pierwsze numery retro które sa przetłumaczone wreszcie na język polski, dlatego jeszcze bym przymknął oko, niech sobie do końca przeleci. Superbohaterów Marvela kupuję zazwyczaj co jakiś po kilka tomów, od ludzi którzy chcą się ich pozbyć za mniejszą kase, bo zwyczajnie nie zależy mi aż tak bardzo na tej serii i na jej wspieraniu. Co innego np komiksy z Marvel Now od Egmontu, które od lat zamawiam bezpośrednio z wydawnictwa ;)
Dzięki temu filmikowi dowiedziałem się o tym tomiku, kupiłem go i jestem naprawdę zadowolony, dzięki :)
Szanowny Łukaszu, zgodzę się, że można wielce kwestionować zbieranie tzw. serii "kolekcjonerskich", gdyż nie rzadko historie są ze sobą powiązane lub wątki mogą od siebie zbyt dalece odbiegać. Interesującym argumentem jest dla ciebie walor estetyczny, gdzie np. "jednolite okładki" z bogatą panoramą do uzyskania tylko poprzez uzbieranie wszystkich tomów.
Ja pozwolę sobie dodać nieco inny punkt widzenia. Każda kolekcja jest inna i nie zawsze dotyczy tego samego tematu - np. "Superbohaterowie Marvela" - jest bardzo dobrym rozwiązaniem, bo pozwala świeżemu lub bardziej oczytanemu fanowi komiksów mieć jeden tom o początkach (przeważnie) danej postaci i mu/jej zareklamować bohatera. W ten sposób rozważamy czy np. lubimy Punishera i będziemy z tych czy innych źródeł pozyskiwać wszystkie jego historie.
Z drugiej strony rozumiem, że zabieg wydawania takich zbiorów, jak "Wielka Kolekcja Komiksów DC" czy "Wielka Kolekcja Komiksów Marvela" może być jednocześnie reklamą danych postaci i historii, jak i próbą łatwego wyciągnięcia kasy poprzez wymuszoną jednolitą okładkę i numerację. Ciężki temat...
Także jestem zdania, że wydawanie Marvel NOW przez Hachette to strzał w stopę, a kolejna kolekcja nie jest zbyt potrzebna, ale nie ze wszystkim potrafię się zgodzić. Nie uważam, żeby kolekcje "zamykały" czytelnikom drogę do poznania całych świetnych historii. Jasne, znajdzie się pewnie sporo odbiorców, którzy będą zbierać dla panoramy, a z poszatkowanych historii nic nie wyniosą, ale dla reszty kolekcja śmiało może być dobrym startem. A to na pewno jakaś wartość, jeśli choć parę osób po przeczytaniu poszczególnych tomów poczuło potrzebę, żeby zgłębić jakąś postać i sięgnąć po inne tytuły z nią w roli głównej. Przykładów nie muszę daleko szukać - Born Again z WKKM zachęciło mnie do tego, żeby sprawdzić resztę runu Millera, potem Bendisa, potem Brubakera itd. Wielu komiksów Egmont czy Mucha raczej nie wydadzą, dlatego sądzę, że na rynku jest miejsce dla takich kolekcji. Daleko im do ideału, żadnej nie zbieram, ale nie ma też sensu ich demonizować :)
Ale przecież każdy komiks może być dobrym startem, kolekcje nie mają tutaj jakiegoś monopolu ani cudownej właściwości :)
+Ichabod tak samo jak np. Mucha nie ma na to monopolu. Dla kogoś dobrym startem będzie New Avengers Hickmana, a dla kogoś jakiś tom z Hulkiem wydany przez WKKM. My jesteśmy wśród tych osób, które start mają już sobą to i zmieniła nam się percepcja, ale myślę, że hasła typu: "zbiór najwazniejszych historii" albo coś w tym stylu zwyczajnie działają na odbiorców.
Ja ostatnio zamówiłem sobie tę kolekcję komiksów DC. Chciałbym zaznaczyć że ja nie siedzę w komiksach i nie czytałem ich wcześniej. Pomyślałem sobie że taka właśnie kolekcja wprowadzi mnie w świat DC, że poznam w tej kolekcji kogoś innego, a nie tylko wszędzie Batman i Superman :) Przeczytałem już Dwie historie Batmana i Green Arrow, a czeka na mnie Wonder Woman i kolejny Batman... Chcę np. poznać Flasha i Zieloną Latarnię, ale coś skąpią na nich. O Latarni było w Green Arrow, że tam (uwaga spoiler) powybijał wszystkich i stał się... wysłannikiem Boga? - Serio... WTF?! Mowa było o Kryzysie (który chcę przeczytać!) w którym ponoć Latarnia coś tam odpierdzielił... Jak widać nie dostanę szybko tej odpowiedzi, ale poczekam.
Sam pomysł tych kolekcji wydaje się spoko, ale wiadomo że lepiej kupić te zestawy zeszytów samemu, a nie czekać łaskawie aż wydawnictwo szanownie podeśle.
Jestem leniem, więc taka kolekcja mi wystarczy (na razie).
Qdi no ja mam tak samo jak ty dopiero pomimo iż już mam 30 lat na karku to dopiero wchodzę w ten świat komiksów i seria wkdc czy suberbohaterowie Marvela mi w tym pomogą więc to jest dobry pomysł takich firm dla takich właśnie potencjalnych klientów jak my i szkoda ze w tej recenzji tego nie powiedzal tylko narzekał pozdrawiam
Lepiej być wyszedł na tym, po prostu kupując regularnie serie takie jak Batman, Wonder Woman czy Justice League.
Dla takich potencjalnych klientów jak wy lepiej nadadzą się zwykłe regularne serie, a nie wyrwane z kontekstu komiksy w kolekcjach, które tylko wowołują zakłopotanie przytoczone w pierwszym komentarzu.
Może i wywołują zakłopotanie, ale również też wzbudzają ciekawość co i dlaczego. Po WKKDC i tych pięciu... hmm Tomach? (nie wiem jak to nazwać) Zaczynam się tylko nakręcać, a że mam mało czasu to taki Tomik łykam w kilka wieczorów.
Nie wiem czy regularnie byłbym w stanie kupować serie. No i jak gdzieś słyszałem, najlepiej skupić się na jednym bohaterze i w trakcie jego przygód napotka się inne postaci. Tylko że jak wcześniej pisałem, chcę najpierw zaczerpnąć trochę z tej kolekcji. Interesuje mnie Flash i Zielona Latarnia, tylko nie wiem kogo wybrać :/
Flasha znam już z serialu, co może już trochę zniekształcić obraz, a Latarnię znam z ehm... filmu... no i z jednego Tomu o Green Arrow z właśnie tej Kolekcji, ale nadal to za mało.
dawno się tak z tobą nie zgadzałam. a wydaje mi się że kolekcje są dość popularne wśród polakow. co mnie zawsze zadziwiało. nie lubię kiedy wymusza się na mnie co mam przeczytać następne, a w przypadku kolekcji tak właśnie jest. nawet jeśli mam sprowadzać z zagranicy, wolę sama wybierać serie i czytać je od początku do końca, nie tylko wyrywki (no i kolekcje wyglądają okropnie na półce)
będzie coś o westworld ????
Hmm właśnie sięgam po punisher z tej kolekcji (19 tom), a dziś z poczty odebrałem tomy 46 i 47. Odebrałem je z conanami 22-23. Tych 9 tomów zaliczone mam. Niedawno skończyłem klasyczne opowieści ze star Wars kolekcji, reszta numerów czeka. W midzyczasie leci kolekcja dc. Przeczytane 31 tomów z obecnych 54. Wkkm na razie tylko rysują ładne tło na półce, a czytałem że kolekcja transformers wyszła pilotowa i czekam niecierpliwie na nią. Kolekcje? UZALEŻNIAJĄ ! P.S. wspominany przeze mnie punisher to dublet z wkkm 140 i z tego co mi wiadomo to jedyny kolekcyjny dublet. Jak na taki ogrom wydań, nieźle.
Trochę się z tobą zgadzam , ale nie zmienia to faktu ze i tak wybrane komiksy będę kupował . Można kupować i kolekcje i Egmont , tak jak teraz wszyscy to robią , so who cares ?
Trochę szkoda, że nie wspomniałeś o Gwiezdnych Wojnach. Co jak co, ale od lat w Polsce są wydawe komiksy, a badzo przystępnej cenie. Kiedyś, faktycznie, może były wydawane historie wyrwane z kontekstu, ale od czasu przejęcie przez Disney i wydawania SW przez Marvel, u nas są wydawane i wydaje mi się, całkiem sensownie. + wydawane tomy legend.
A po za tym, lubię cię oglądać i słuchać co masz do powiedzenia, mimo, że często gęsto się nie zgadzam. Ale w tym przypadku w 100% prawda. Hachette ( czy jak to się tam pisze) zawsze wydawało się wydawnictwem które skacze na kase, w stylu zrób model, w pierwszym numerze za 15 zł masz kadłub statku, w kolejnym za 50 masz jedną śrubkę.
Ja kupuję niektóre tomy WKKDC i robię customowe obwoluty na tomy jakiejkolwiek kolekcji jakie posiadam, i to wygląda spoko na półce i wychodzi mi taniej niż inne wydania (jakość WKKDC mi akurat nie przeszkadza :P). Wspieranie Eaglemoss jednak mniej rani moje sumienie niż Hachette, bo w miare sensownie wybierają tomy (chociaż zdarzają się wyrwane z kontekstu rzeczy typu Batman I Syn, który już doszczętnie pogrzebał szansę na wydanie runu Morrisona w Polsce, a ogromną szkoda).
Kiedy jakieś omówienie komiksu Civil War II
Gdzie można kupić komiksy egmontu ?
Tak jak ogólnie się zgadzam tak z końcowym porównaniem tak połowicznie. Moim zdaniem porównanie do odcinka serialu jest złe. Taki tom to bardziej jak pełen sezon a czasami wystarczy obejrzeć sezon a nie naście czy kilkadziesiąt sezonów. Serio nawet jeśli w jakimś komiksie widać, że jakieś wydarzenia z przeszłości są ważne dla tego komiksu to dla zwykłego czytelnika jeden album, o ile nie ma on faktycznie jakiegoś bardzo otwartego zakończenia, jest raczej wystarczający. Ale ogólnie się zgadzam, że WKKM zrobiła dużo dobrego dla rozpropagowania komiksu a trzy kolekcje przy już rozwiniętym rynku nie ma większego sensu.
kiedy te odcinki
Jak najlepsze z 2016 to może "More Than Meets The Eye"? ;> Albo "Saga"?
a Ty nie rozumiesz tego, że takie "kioskowe" wydawnictwa reklamowane w tv mają trafić do zupelnie innego odbiorcy? Przzecież są też ludzie, którzy nie czytają komiksów, ale obejrzą film i nagle patrzą - o jest coś o mim superbohaterze! I kupi coś takiego, a może potem sięgnie po więcej, może nie, to już nie istotne. Nie każdy jest kolekcjonerem, czy szerzej interesuje się jakimś tematem. Piszę takie oczywiste rzeczy, ale zdajesz się nie zauważać, że ważne jest tylko to, co SIĘ SPRZEDAJE. Jeśli ta kolekcja się sprzeda, to brawo - cel firmy osiągnięty. Nie ważne, że wydają pół-produkt (bo i z założenia nie ma to być dzieło sztuki), nie każdy ma tak wysublimowany gust, żeby w ogóle zwrócić na to uwagę. Ja też mogę powiedzie, np. "Nie wiem po co robią te gówniane filmy z superbohaterami. Wszystkie na jedno kopyto, niskich lotów, itp." i wyjdzie na to samo. Pozdro
Nie mają trafić do innego odbiorcy - to co wychodzi w Marvel Now jest przeznaczone dla tego samego odbiorcy, dlatego Egmont stara się trzymać popularnych postaci i mocnych marek. To co piszesz o takim typowym odbiorcy spokojnie pasuje do regularnych serii, które są wydawane, więc Twoja argumentacja nie jest trafiona. Resztę sobie odpuszczę, bo nie ma żadnego związku z materiałem.
Mogę prosić o źródło do muzyki w tle?
Problem w tym, że w WKKM wyjdzie pierwszy tom Moon Knighta z Marvel Now...
No nie dobrze, tzn niech sobie wyjdzie, ale wtedy egmont może uznać ze rozpoczynanie z kolejnymi tomami nie ma sensu i nie wyda w ogóle. A myśle, że by wyszedł, duża robota w tym Comics Weekly. Kto by pomyślał kiedyś, że wydadzą Ms. Marvel albo inny mało znany tytuł (w porównaniu np. ze Spider-manem)
Okej trollu, uciekaj już
Jan Kowalski sensu nie ma wydawanie tego w WKKM jako jeden tom, kiedy Egmont wyda całość
cytat z komiksu:
"Peter przygaszony bawi się śniadaniem"
Moim zdaniem WKKDC i te Marvelowe kolekcje są dla tych, którzy chcą delikatnie wejść w komiksy. Ja zacząłem od WKKDC i powoli zagłębiłem się w komiksowy świat, teraz zbieram Marvel Now i DC Odrodzenie(nie wszystkie tomy).
Czytałeś może Flasha od New dc comics?
Warto zacząć zbierać teraz komiksy?
Chciałem zacząć wchodzić w świat marvela od tej serii, ale po tym materiale nie wiem czy kontynuować tę serię, czy poszukać czegoś innego w księgarniach :C
Kup jakiś pierwszy tom z Marvel Now 🤷♂️
Dziękuje od razu zamówiłem Thora :3
Z tym Moon Knightem dobrze strzeliłeś Ichabod bo pierwszy tom właśnie z Marvel NOW wyjdzie w tej nowej kolekcji. Mam nadzieje jednak, że Egmont do tego czasu sam go wyda i to w całości ;)
+LOLSpectator93 No to już nie wyda, bo pierwszy tom wszyscy już będą mieć, a od drugiego nie zaczną
Ichabod
No ale w WKKM będzie także Hawkeye i Ms.Marvel (też tylko pierwsze tomy...) a jednak Egmont to ogłosił i wyda w całości.
I wyda jako pierwszy, co jest kluczowe
Ichabod
Moon Knighta też by zdążyli bo w SBM wychodzi po 70 numerze dopiero (2019 r u nas ?). O to mi chodzi. Wyprzedzić Hachette po raz kolejny ;)
serio? wiekszy wybor to problem? nasz rynek z marvel now to wybor marvela? meh
+Tom Czar Wow, 20 minut materiału, a Ty nie zrozumiałeś nic :D
Ichabod wymowa dales oczywista, wszystko jest jasne dlatego taki komec.
Zwróciłem uwagę na piwo w tle. Chryste, kiedy ten polski kraft się opanuje i przestanie wypuszczać piwo z głupawymi nazwami opartymi o gry słowne z wyrazami "chmiel", "ipa", "brew".
A wracając do tematu, preferuję komiksy cyfrowe. Zeszyty zajmują niepotrzebne miejsce, a nie mam parcia na kolekcjonowanie. Wyjątkiem jest tylko pierwszy numer Kaczora Donalda jaki mi kupiono, a którego nienaruszony egzemplarz dorwałem na Pyrkonie.
Gdzie można dostać te komiksy cyfrowo?
No chociażby Marvel Unlimited. Legalnie i tanio.
kocham unifikacje wizualną
Łukaszu nic nie wspomniałeś o "zmodernizowanej" kolorystyce w pierwszej historii. Co o niej myślisz? bo moim zdaniem wygląda to co najmniej kiepsko :P
Fakt, miałem wspomnieć na koniec i ostatecznie zapomniałem. Mi się wcale nie podoba.
ale wiesz o tym że większość ludzi lubiących superbohaterów nie mają dostępu do komiksów oprócz tych kolekcji ponieważ w kioskach nie ma komiksów DC i Marvela. Właściwie jestem po twojej stroni bo masz racje ale najbardziej żałuje że nawet w kiosku w galerii nie ma komiksów a sam nie wiem gdzie kupić w polsce komiksy :(
Najprościej w empikach
Chciałbym żeby WKKDC miała tak porządną okładkę ;/
Maciek Fajer Wtedy to WKKDC by zmiotło inne kolekcje z ziemi. WKKDC już teraz ma najlepszy wybór historii, biorąc te które się w miare sensownie zamykają (Kołczan, Hush) a nie spamując losowe tomy jak w przypadku WKKM
Nie mają racji bytu, fakt, ale póki mogę to korzystam. Kupuję co prawda tylko WKKDC, bo reszta mnie nie obchodzi, ale kupuję sobie te tomy które potrzebuję. Śmierć w Rodzinie której po Polsku, a w związku z tym tak tanio bym nigdy nie dostał, na Długim Halloween zaoszczędziłem ok. 40-50zł względem wydania Muchy, a jeszcze więcej sobie na tej kolekcji zbiję. Ale panoramki i tak dalej to rak.
Wic to żart po śląsku. Pozdrowienia ze śląska
O co chodzi Ci z Sideca i frajerami?
20:00
17:54 popieram
Wiesz, wg mnie patrzysz na to z perspektywy kogoś, kto czyta od początku do końca całość historii, a szary człowiek jak ja kupuje taką kolekcje i zadowolony jestem z tego, że nie jest to tasiemiec w jakiejś wielkiej wersji , więc moim zdanie jest to dobre, ale druga taka kolekcja jest zbędna jednak.
ad problemów technicznych: kilka razy dosłali mi złe numery raz komiks do góry nogami i jeden ma wgniecenie na grzbiecie.
ogółem polecam
ale jednak jeśli 89 tomów zajmuje mi już dwie półki na które mógłbym dać jakieś książki, to tak troche szkoda miejsca jest
ale panorama ładna
Jest to taki sam tasiemiec, tylko oprawiony tak jakby nie był. Dokładnie tak samo możesz sobie kupić jakiś tom z Marvel Now czy to co Mucha wydaje czy cokolwiek
Wiesz, jak dla mnie kilka wyrwanych z kontekstu historii zawarych w wkkm mi wystarcza. po prostu nie czuje potrzeby zagłębiania się w całosć etc. Wysyłają mi jakiś tom x i historię zawartą tam czytam i odstawiam bardziej dla kolekcji. Nie zrozum mnie źle, ale wg mnie dla takiego szarego Kowalskiego, który chciałby się zaznajomić z marverem jest to bardzo dobry sposób , bo zauważ, żę większość bohaterów pozna, a jednocześnie nie będzie musiał wybierać nie wiadomo ile w pojedynczych zeszytach czy czytać nie wiadomo ile . no i chyba tyle z tego co chciałem przekazać.
Pzdr
lol na monitorze jest ten koleś co przez dwie godziny siedzi na fotelu i pije whisky ;)
Ichabod nie bierzesz pod uwagę jednej podstawowej rzeczy, mianowicie targetu. Dla kogo są wydawane te "kolekcje", kto jest odbiorcą? Moim zdaniem odbiorca nie są ludzie tacy jak Ty, a więc ludzie, którzy regularnie czytają komiksy, śledzą kolejne wydania i zeszyty w USA. Te "kolekcje" są wydawane dla randomów, którzy nie znają historii Hulka, Kapitana Ameryki czy Spidermana, a obejrzeli kilka filmów od Marvela, podobało się więc sięgną po komiks. Wydanie jakiejś całej serii w Polsce nie ma sensu, bo to się po prostu nie sprzeda. Te serie ciągną się jak Moda na Sukces i mają po kilka setek odcinków. Poza kilkoma fanatykami, nie kupi tego zwykły zjadacz chleba.
Ależ całe serie są wydawane i się sprzedają rewelacyjnie, więc na rynku pojawiają się kolejne, z coraz teoretycznie mniej popularnymi bohaterami. A sprzedawanie tomików za coś koło 3 dych sprawia, że nadają się dla "randomów" nawet lepiej. Więc nie wiem w jakiej epoce żyjesz, ale polecam wrócić do naszej obecnej :)
Powiesz coś o, zbieranej przeze mnie, serii komiksów Star Wars.
Ichabod , widzę że podobnie dbasz o porządek ;)
Komiksy pomimo błedów są naprawdę dobre, ale jak na polskę wydaje mi się że wszystkie komiksy marvela są za drogie, a przynajmniej dla mnie. 40 zł co 2 tygodnie to dość dużo.
Co tam jest wyświetlone na monitorze? ;o
Nick Offerman pijący whisky
Nie wspomniałeś o jednej ważnej kwestii. Takie serie wydawnicze mogą zwyczajnie rozpowszechnić jako taką wiedzę o komiksach i bohaterach. Weźmie taki jeden z drugim kupi kilka tomów stwierdzi, że w sumie fajna kres, fajne story warto się zainteresować i sięgnię po coś konkretnego.
Rynek komiksu superhero to OGROM do ogarnięcia. Światy, uniwersa, jakieś resety serii i masa ale to masa pierdółek. Sam dopiero zaczynam przygodę z komiksami i kupiłem sobie Jakiś czas temu trzy tomy FLasha, a dziś zamówiłem ligę sprawiedliwości I i II. Ale dobre kilka kilkanaście godzin spędziłem na szukaniu informacji z czym to się je.
Seria podaje ci to na tacy. Masz czytaj. Więc też bym nie wieszał psów tym bardziej bym nie porównywał tego do seriali jeden do jednego.
Czytanie wyrwanej z kontekstu historii w jakimś tomie kolekcji bywa bardziej dezorientujące niż czytanie jakiejś serii tom po tomie, tym bardziej, ze zarówno New 52, jak i Marvel Now zaczynają się bardzo przystępnie dla nowych czytelników.
"tym bardziej, ze zarówno New 52, jak i Marvel Now zaczynają się bardzo przystępnie dla nowych czytelników."
Ty to wiesz, osoby siedzące w temacie to wiedzą. Osoba z zewnątrz nie wie co to New52 i MarvelNow. Ja przygodę z komiksem zacząłem dosłownie 2 miesiące temu i nadal tego nie ogarniam (bardziej skupiam się na DC niż Marvel, chodź w międzyczasie przeczytałem takie Persepolis czy 1602)
Piszesz o New52 a ja szukając po necie dostawałem info że tylko Rebirth, po co czytać starocie. Chuj że nie ma tego w polsce jeszcze ale "czytaj po angielsku" I takie coś odstrasza potencjalnego czytelnika. Masa światów, masa jakiś eventów. I co najgorsze masa osób które siedzą w temacie i piszą to z perspektywy osoby obeznanej. To tak jak spytać się o auto do 5k i dostawać odpowiedź "dołóż 15k i kup coś porządnego"
Nie będę bronił wydawnictwa bo w pełni się zgadzam. Robią to jak kolejne modele do składania czy cokolwiek. Ale fakt faktem rynek komiksów w polsce jest dość hermetyczny i naprawdę nieliczne osoby kolekcjonują i czytają. Serie z DC czy MC mogą to troszkę zmienić.
I tego spojrzenia brakowało mi w materiale. Z takiego punktu osoby "hej chciałbym poczytać komiks nie wiem nic o tym" Ogólnie tego punktu widzenia brakuje mi w twoich materiałach o komiksach .
Słowo wic chyba funkcjonuje w języku polskim, co do reszty tłumaczeń to serio, słabe xD
sjp.pl/wic
+Ichabod za co dostałem tego silent bana?
Sadzie to samo o tych bezsensownych kolekcjach
ciekawe
Komiksologia to już w dzisiejszych czasach seriale.
tak, "wic" to jest "żart" po śląsku
w tym cały wic jest ok
Ta kolekcja nawet wygląda słabo a przecież ma to być kolekcjonowane.
Trąci mi tu gargamelem
Daj linka do tych 20 minutowych wypowiedzi Gargamela o komiksach xD
@@lstelmach89 ja ci dam
ruclips.net/video/jfp4Y3K7dlY/видео.html
kiedy Doctor Who? Kto za?
Ichabod wszyscy wiemy, że chcesz wypromować swoje wydawnictwo a przy okazji wykończyć konkurencję.
Aha i namawiasz widzów do psucia sobie oczu subskrypcją MU
+lightmyfire88 xD
Polecam mangi :3
Może jakaś recenzja komiksu erotycznego dla dorosłych? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nick Offerman
Xd lwa