Zrobiłem ser "naturalny" trochę inną metodą: mleko zapasteryzowałem i dodałem kultury bakterii z probiotyka aptecznego. Po dwóch tygodniach wyciągnąłem z folii pierwszy kawałek. Ja mieszkam w bloku i nie mam osobnego pomieszczenia na dojrzewalnie, ale nastawiłem lodówkę na 7 stopni i zarówno camemberty jak i te serki na najwyższej półce dojrzewają znakomicie. Żółta skórka sera wytworzyła się bardzo szybko, bo mam dobrą lodówkę z systemem antyszronowym, więc nawet cyrkulacja powietrza jest tam dobra. Serek wyszedł dobry, ładnie się kroi, widać działanie bakterii w postaci małych dziurek. Jest delikatny, trochę trzeszczy pod zębami - chyba był za słony. To, co jest w nim wyjątkowe, to taki mleczny zapach - pierwszy raz spotkałem się z tym w przypadku żółtego sera. Naprawdę warto jest robić własne sery, polecam wszystkim spróbować! Potrzeba mało sprzętu i jest to naprawdę proste! Serki cała rodzina zachwala i się nimi zajada. Dla początkujących warto zaopatrzyć się w zestaw młodego serowara, bo są tam potrzebne wszystkie sprzęty, żeby zacząć dużo taniej niż jakby się kupowało je osobno (ew. można foremek jeszcze trochę dokupić). Pozdrawiam, Panie Arturze i liczę na kolejne filmiki o serowarstwie. Może jakiś serek z dużymi dziurami?
@@stefanbolec3846 Naturalny enzym, który ludzie i wszystkie ssaki mają w układzie pokarmowym. Bez niego nie moglibyśmy żywić się mlekiem. sklep.nomart.pl/q/?keywords=podpuszczka
ja zrobilem ser z samego mleka, bo dobre mleko kwasnieje po jakims czasie i bez podpuszczki, tylko w tym systemie trzeba sie przygotowac na bardzo male zbiory bo skrzepu jak i ziarna nie ma za duzo, super kanal :)
W latach późnych '90 jeździłem do górala, który miał krowy mieszanki rasy Czerwonej Polskiej, niesamowicie tłuste mleko, chciałem, żeby się dzieciaki nauczyły krowy doić, nie było z tym, problemu, najpierw mycie podbrzusza i wymion, a później wymion dokładnie ze środkiem bakteriobójczym, gospodarz dokładności pilnował, niechciane bakterie nie miały szans, mleko kisiło się wspaniale, a gazdowa wspaniałe serki robiła.
W kwestii chlorku wapnia bo budzi kontrowersje w komentarzach. Robiłem w domu próby. Na wielkości mojego gara -12 l nie zauważyłem różnicy w ilości uzyskanego sera. Nie zauważyłem też poprawy struktury. Wydaje mi się, że dla domowego, okazjonalnego serowara, chcącego pochwalić się naturalnym domowym serem można ten składnik pominąć bez zauważalnej różnicy. Aktualnie robiąc ser dodaje chlorek jesli go mam, jeśli nie to specjalnie po niego nie jade. Zaawansowany w serowarstwie jeszcze nie jestem. Moze za jakiś czas zmienię zdanie:) jeśli tak, to będę pamiętał o tym napisać.
To se kup na znanym portalu aukcyjnym 1 kilogram i nie będziesz miał takich rozterek. Tylko trzymaj w szczelnym opakowaniu. A jak nie trzeba to sobie chodnik posypiesz w zimie. ;)
@@jarkozlik413 Ale masz nudne życie. Śledzić wszystkie moje wpisy i dodawać coś, co nic nie wnosi do zagadnienia. Szkoda mi ciebie. Jak mam wątpliwą przyjemność z kimś takim jak ty to bluzgam. Bo gówno wiesz, w dupie byłeś ale na wszystkim się znasz.
@@NomartPl Dlaczego Pana nie ma w telewizji, ja się pytam? za co płacę abonament? :) To właśnie takie treści powinny być prezentowane w TV, a nie Gesslerowa rzucająca talerzami.
Lubię na żółty ser kawałeczki ryby położyć, np. wędzone sardynki, że o anchois nie wspomnę. Dodawanie jednak czegokolwiek do takiego sera, to byłaby profanacja - może poza szczyptą natki pietruszki. ;) :D
Z własnego doświadczenia powiem, że jak przychodzi zima i zaczynam dawać krowom kiszonki to już nie to, mleko dosłownie nimi śmierdzi i tak właśnie smakuje bez porównania do mleka z wypasu w lecie.
@@superhiro2a Wiem, pozostają problemy natury logistycznej. A tak swoją drogą, robiłeś kiedyś taki test? Z jednej strony siano, z drugiej kiszonka z kukurydzy? Ciekawe co by krówki wybrały. Pytam serio.
Witam, mamy piękną, słoneczną niedziele... czas zabrać się za robienie sera według przedstawionego przez Ciebie sposobu. Nigdy nie robilem serów prócz twarogów, zobaczymy co wyjdzie ;) pozdrawiam serdecznie 😊
Kolejny fajny materiał Pana Artura... brawo 👌, wiele wędzonek, kiełbas, pasztetów i co tam jeszcze robilem wg Pana przepisów i rewelka. Biorę się za sery 😎✌, dałem się namówić 😉mam dostęp do mleka świeżego (mogę poprosić o ręczne dojenie nawet 😃👌, śmietany nie odstawiać (bo tak szklankę z 1,5 litra można odciągnąć śmietany) ? Lepszy będzie? Proszę o podpowiedź 😊
@@NomartPl dzięki za informację dziś robię właśnie drugą porcję sera gouda (z 10 litrow mleka dojonego ) wg Pana przepisu mam nadzieję że wyjdzie, śmietany nie odciagalem ;)pozdrawiam
Panie Nomart, bardzo sie cieszymy sie ze procedura produkcji zostala udoskonalona. Szwagier i ja zmarnowalismy 30l mleka kierujac sie przepisem Gouda na Pana kanale. Serowarstwo to jednak nie nalezy do najlepszych umiętnosci Pana Krzysztofa Literka. Pozdrawiamy
Fajna mieszanka technologiczna. Ciekawie co to za smak bedze. Do ktorego sera sie bedze zblizalo. Do chedara, do kaszkawala (surowego- nieparzonego), czy do Maczego. Lapka w gore!
O kurcze, wlasnie niedawno zrobilem swoj pierwszy ser ale prawie od razu go zjadlem. Jutro mialem robic znowu ale wychodzi na to ze trzeba dokupic wiecej mleka i zrobic kilka zeby sprobowac je lezakowac.
Bo tu nie chodzi o ochronę sera przed dłonią, a ochronę dłoni przed serwatką mieszanie przez wiele minut ciepłej mieszaniny serwatki i ziarna to nieuniknione i nieprzyjemne lepienie się wszystkiego do wszystkiego, które w rękawiczce nie jest tak dotkliwe.
Tak daleko moja myśl nie sięgała. W mleku prosto od krowy znajdują się na pewno "dobre" kultury bakteryjne. Mogą natomiast pojawić się też inne - niechciane. Powiązane ze stanem zdrowia krowy czy higieną udoju. Jeżeli byłyby ich takie ilości, że mogłyby zagrozić naszemu zdrowiu to ser by się raczej nie udał. Podpuszczka by nie zadziałała prawidłowo. Jednak przy mniejszym ich stężeniu mogą mieć długofalowy wpływ na jakość, smak i aromat sera. Ten wpływ jest nieprzewidywalny. Może być dobry lub zły - zależy co tam się do mleka mogło dostać.
Ja robie twaróg w ten sposób ze przelewam 3 litry mleka do dużego słoja czekam aż się zważy ( około 3-4dni ) i odrazu przelewam na gaze i na drugi dzień jest pyszny twaróg , bez gotowania wcześniejszego i bez żadnych dodatków .Mam nadzieje ze nie zjadam szkodliwych bakterii , ale twaróg świetnie wychodzi .Co Pan myśli o tym i czy Pan stosował tą technikę wcześniej ?
Krowy zawsze wybiorą siano ale dzisiaj prawie nikt nie ma siana gdyż młodym rolnika się nie chce. Nie opłaca kukurydza gmo narazie nie ma tańszej szybszej
U Nas w zimie samo siano i śruta do wody, w lecie trawa świeża, owies na zielono. Żadnej kukurydzy ani GMO. Żadnej mieszanki dla krów. Chowane jak dawniej się chowało. Ser robiony z kwasnego mleka, ogrzanego a masło z kwaśnej śmietany ubijane w starej drewnianej maselnicy. Więc da się. Pozdrawiam
Czy produkcja koziego sera rożni się w produkcji od tego ? Możesz zrobić film o jak taki zrobić ? fajnie jak byś nagrał takie podstawy, co po co się robi jaki daje efekt itp.
Czy podpowiedź Pan co zrobiłam zle? Zawsze wychodziło mi tak jak u Pana, teraz podczas parzenia ser dosłownie wylewa się z dołu foremki. Na dodatek jest bardzo gąbczasty. Czy zbyt mocno rozdrobnilam ser? Nie trzyma formy po parzeniu 😢
Czy dobrze rozumiem - ser był miękki, plastyczny - jakby roztapiał się na pizzy ? ... i drugie pytanie - pozostawał plastyczny także po ochłodzeniu do temperatury pokojowej i lodówkowej (nie trzyma formy) ?
Solankę z serwatki stosuje się zwykle przy serach, które w solance dojrzewają (są przechowywane) Poprawia to jakość sera. Ma to mniejsze znaczenie przy krótszych okresach. Serwatka - jak jak woda powinna być termicznie obrobiona. Wodę się gotuje, a z serwatki robi się ricottę. Dzięki temu pozbywamy się z niej jeszcze części laktozy i białek. Serwatka na etapie przygotowania solanki ma niższe pH, co jest korzystne dla bezpieczeństwa sera. Poza tym oszczędzamy wodę 🙂
witam panie Arturze jako raczkujący serowar zaczynam dopiero swoja przygode i juz pierwsza przeszkoda po tygodniu podsychania ser zaczyna mi pekac z jednej strony i teraz pytanie dlaczego ,,, pierwsze co mi sie nasowa to zbyt mala wilgotnosc w piwniczce,, czy postawienie gdzies obok pojemnika z woda cos da? czy moze tez byc to od tego ze ser za slabo sprasowany? nie uzywalem w tym wypadku prasy bo jeszcze nie mialem;/ i czy cos z tego sera mozna jeszcze zrobic? zapakowalem prozniowo i za 2-3 tyg sprobuje czy cos z niego wyszlo ...zdazylo sie kiedys komus cos podobnego?
Można użyć zwykłego garnka, ale raczej mniejszego, bo w dużym ciężko będzie uniknąć przypalania mleka. Obróbka termiczna zmienia i zagęszcza strukturę sera, ale skórka musi się po soleniu wytworzyć w kontakcie z powietrzem - czyli wyschnąć.
Mam pytanko, bo nie wynika to jednoznacznie z opisu ani filmiku. Po uzyskaniu 32'c wyłączam palnik, dodaję podpuszczkę czy utrzymuje mini płomieniem 32'c. Wydaje mi się że wyłączam tak jak w korycinskim.
Po dodaniu podpuszczki nie można podgrzewać żadnego rodzaju palnikiem. Więc należy wyłączyć i dbać by by nie spadła temperatura poniżej 30 st. C. Jeżeli jest takie zagrożenie to izolować garnek. Jedyna dopuszczalna metoda podgrzewania to kąpiel wodna.
Nic się nie stanie. Cyk, pyk na drugą stronę i wyciągasz. Tu raczej chodzi o oszczędność. Wosk "serowarski" nie jest tani, przynajmniej ten dostępny w handlu. ;)
Witam, Zrobiłem ten ser i teraz mam pytanie jak długo może on dojrzewać chodzi mi o maksymalny czas dojrzewania i w jakiej temperaturze.Ser zabezpieczyłem woskiem i dodatkowo zapróżniowałem .
Niestety nie ma prostej odpowiedzi jeżeli bazujemy na bakteriach naturalnych. Tak na prawdę nie wiemy co jest w środku i jak się będzie ser zmieniał. Jak rzekłem w filmie - to trochę loteria. Na pewno kończył bym dojrzewanie wtedy, gdy próżnia zacznie odpuszczać. Nie musi to znaczyć wadę opakowania, a wzmożone procesy w serze i wydzielanie się gazów.
@@zajonc9535 Nie da się określić co i jak nie wiedząc jaka infekcja nastąpi. Jedno jest pewne - da się to zauważyć wzrokiem, zobaczyć okiem lub poczuć nosem, a może i wszystkie zmysły naraz będą identyfikować jakieś nieprawidłowości. Osoby niedoświadczone powinny rozpoczynać przygodę z serami od pasteryzacji mleka w 65 stopniach.
Witam, czy może mi ktoś napisać czy jeśli solanka była zrobiona z soli jodowanej to czy ten ser będzie nadawał się do dalszego dojrzewania czy się zepsuje?
Zepsuć się nie zepsuje, ale sól jodowana nie wspiera dojrzewania zarówno w mięsie, serach czy kiszonkach. Nie powinno to "zepsuć" sera, ale może znacząco zakłócić proces dojrzewania i stawiał bym raczej na szybsze jego spożytkowanie.
Witam , co mam rozumiec przez slowa: ´´ nie mniej moze to prowadzic , ze bylo tam skazenie , nie spasteryzowalo sie tego mleka i narobilo sie klopotow? Jest ryzyko zatrucia i ewentualnej smierci po zjedzeniu takiego sera czy tylko ser bedzie smierdzial i nie bedzie nadawal sie do jedzenia, a tylko do wyrzucenia? Jako , ze sie nie znam w temacie robienia serow pytam z czystej ciekawosci , bo te slowa zabrzmialy groznie :D , pozdrawiam.
Te słowa miały uświadomić, że ser może się nie udać. Zepsuty ser domowy nie różni się od zepsutego sera sklepowego - łatwo to poznać po wyglądzie, zapachu czy smaku - i jak się zepsute będzie jadło to może zaszkodzić.
Nie znam się ale manufaktura górą przed masówką.Czyli róbmy swoje jak Słowianie w V wieku prostotą i higienicznym trybem życia i spożycia zdominowali Europę Centralną to teraz chyba świat iskrą jedzenia bez konserwantów.
Pięknie mistrzu, kupuję warnik i biorę się do roboty, mógł bym prosić jakiś link gdzie można zakupić te magiczne środki i dodatki potrzebne do produkcji sera? Pozdrawiam
Chodzi o warnik ? - na przykład to :-) zapraszam sklep.nomart.pl/p/487/14672463/warnik-kociol-zacierno-warzelny-30-litrow-sprzet-dla-piwowarow-i-winiarzy-piwo-wino-destylaty-i-nalewki.html
Bez podpuszczki można zrobić ser twarogowy (z zsiadłego mleka) i można go trochę starzyć , ale to będzie znacznie bardziej kwaśny ser - nie to co podpuszczkowy.
Proponuję oglądać wieczorem kiedy wszyscy w domu śpią - jeśli masz przyzwoite głośniki to moment polecenia subskrypcji kanału obudzi wszystkich domowników oraz sąsiadów. Szczerze polecam miłośnikom życzeń wszystkiego najgorszego.
To o to chodzi..a już chciałem pisać, ze spodobał mi się pomysł na większą sterylnosc przy produkcji. Bardziej patrzyłem pod kątem piwa. Co nie zmienia faktu, że chyba zaadoptuje idee. Niby zawsze ręce myje i odkazam, ale co w gumie to w gumie ;)
Robisz dobre programy i mówisz o bakteriach i chemii, ale dlaczego masz mleko w plastikach, z bisfenolem(a)? Mleko to tłuszcze, które łączą się z tym związkiem. Mam nadzieję, że o tym nie wiedziałeś...
@@owitrolek właśnie składnie jak piszesz po co do wina drożdże a co bez drożdży nie można a ja robiłem bez drożdży i było dobre jeżeli masz tytuł domowe sery naturalne to weź sobie encyklopedie i co to znaczy słowo natura naturalne no a jeżeli masz problemy ze zrozumieniem to wiesz od 01 09 2019 zaczął się rok szkolny no jeszcze zdążysz no twaróg własnie to jest naturalny ser ale bez dodatków bo chrzcząc go czyś to właśnie kłania się słowo naturalny i co za trybiłeś
@@owitrolek no właśnie czym jest podpuszczka to weż sobie doczytaj i porównaj sobie z slowem naturalnym jezeli ty tego nie rozróżniasz to o czym mowa ale ciebie trochę oświecę bo na razie jesteś w czarnej d zadaj sobie pytanie co to jest fermentacja co to jest dojrzewanie no właśnie sera jak długo się go leżakuje jak go się obraca a ty dopalacz porównujesz z słowem naturalne to ja żegnam ciebie ozięble z odrobiną ironii
@@jatuwamdam2818 Dopalaczy to ty trochę za dużo w życiu brałeś. Lecz się na nogi, na łeb to za późno. Naturalny enzym trawienny nazywać dopalaczem to trzeba mieć ostro zryty beret. Gdyby nie podpuszczka to już byś mleka krowiego od wieków nie miał, wszystkie by padły ze starości a cielaki z głodu.
Zrobiłem ser "naturalny" trochę inną metodą: mleko zapasteryzowałem i dodałem kultury bakterii z probiotyka aptecznego. Po dwóch tygodniach wyciągnąłem z folii pierwszy kawałek. Ja mieszkam w bloku i nie mam osobnego pomieszczenia na dojrzewalnie, ale nastawiłem lodówkę na 7 stopni i zarówno camemberty jak i te serki na najwyższej półce dojrzewają znakomicie. Żółta skórka sera wytworzyła się bardzo szybko, bo mam dobrą lodówkę z systemem antyszronowym, więc nawet cyrkulacja powietrza jest tam dobra.
Serek wyszedł dobry, ładnie się kroi, widać działanie bakterii w postaci małych dziurek. Jest delikatny, trochę trzeszczy pod zębami - chyba był za słony. To, co jest w nim wyjątkowe, to taki mleczny zapach - pierwszy raz spotkałem się z tym w przypadku żółtego sera.
Naprawdę warto jest robić własne sery, polecam wszystkim spróbować! Potrzeba mało sprzętu i jest to naprawdę proste! Serki cała rodzina zachwala i się nimi zajada. Dla początkujących warto zaopatrzyć się w zestaw młodego serowara, bo są tam potrzebne wszystkie sprzęty, żeby zacząć dużo taniej niż jakby się kupowało je osobno (ew. można foremek jeszcze trochę dokupić).
Pozdrawiam, Panie Arturze i liczę na kolejne filmiki o serowarstwie. Może jakiś serek z dużymi dziurami?
Bardzo dobry opis produktu i robienie sera jest bardzo Pan orginalny lektor bardzo ładnie to zrobiłeś pozdrawiam serdecznie
Jest pan super gość i pomocny w robieniu sera nie każdy potrafi tak przekazać wiadomości jak pan brawo ❤❤❤
Trafiłam na Pana szukając przepisu na udany ser... Zostaje na dłużej. Pana głos sprawia, że wiedza sama się wchłania. Pozdrawiam ☺️
Dziękuję za dobre słowo :-)
@@NomartPl Bardzo przepraszam , ale co to jest ta podpuszczka ?
@@stefanbolec3846 Naturalny enzym, który ludzie i wszystkie ssaki mają w układzie pokarmowym. Bez niego nie moglibyśmy żywić się mlekiem. sklep.nomart.pl/q/?keywords=podpuszczka
ja zrobilem ser z samego mleka, bo dobre mleko kwasnieje po jakims czasie i bez podpuszczki, tylko w tym systemie trzeba sie przygotowac na bardzo male zbiory bo skrzepu jak i ziarna nie ma za duzo, super kanal :)
Dla mnie Pan Artur to kozak. Czy jest coś czego ten przemiły człowiek nie umie :) !!!
SUPER BRAWO DROGI PANIE GRATULUJĘ
W latach późnych '90 jeździłem do górala, który miał krowy mieszanki rasy Czerwonej Polskiej, niesamowicie tłuste mleko, chciałem, żeby się dzieciaki nauczyły krowy doić, nie było z tym, problemu, najpierw mycie podbrzusza i wymion, a później wymion dokładnie ze środkiem bakteriobójczym, gospodarz dokładności pilnował, niechciane bakterie nie miały szans, mleko kisiło się wspaniale, a gazdowa wspaniałe serki robiła.
Dobra robota Arturze
Pana kanał nie ma sobie równych! :) Pozdrawiam i Życzę Dużo Dobrego :)
Dziękuję i pozdrawiam wzajemnie :-)
Uwielbiam wszystkie żółte sery nawet te z pleśnią😂😂😂 pychotka
Ja uwielbiam ser❤❤❤
Super ❤️ drogi Panie
Uwielbiam Pana filmiki ❤️❤️❤️
POZDRAWIAM SERDECZNIE PANA LOVE POLAND VIVA POLONIA KOCHAM MÓJ PIĘKNY KRAJ POLSKĘ NIECH ŻYJE POLSKA
Dobre przepisy, Wadowice pozdrawiamy
Dziękuję i pozdrawiam.
Własnej Roboty Ser jest Najlepszy
Świetna robota!!!
Kolejny doskonaly pomysl ! Pozdrawiam :)
W kwestii chlorku wapnia bo budzi kontrowersje w komentarzach. Robiłem w domu próby. Na wielkości mojego gara -12 l nie zauważyłem różnicy w ilości uzyskanego sera. Nie zauważyłem też poprawy struktury. Wydaje mi się, że dla domowego, okazjonalnego serowara, chcącego pochwalić się naturalnym domowym serem można ten składnik pominąć bez zauważalnej różnicy. Aktualnie robiąc ser dodaje chlorek jesli go mam, jeśli nie to specjalnie po niego nie jade. Zaawansowany w serowarstwie jeszcze nie jestem. Moze za jakiś czas zmienię zdanie:) jeśli tak, to będę pamiętał o tym napisać.
To se kup na znanym portalu aukcyjnym 1 kilogram i nie będziesz miał takich rozterek. Tylko trzymaj w szczelnym opakowaniu. A jak nie trzeba to sobie chodnik posypiesz w zimie. ;)
Mhm
@@owitrolek Potrafisz coś bez bluzgów jednak napisać....Brawo TY
@@jarkozlik413 Ale masz nudne życie. Śledzić wszystkie moje wpisy i dodawać coś, co nic nie wnosi do zagadnienia. Szkoda mi ciebie. Jak mam wątpliwą przyjemność z kimś takim jak ty to bluzgam. Bo gówno wiesz, w dupie byłeś ale na wszystkim się znasz.
@@owitrolek A to nie jest szczyt Twoich zdolności... Dajesz
*To nie jest zwykły kanał i zwykłe przepisy. To jest kulinarna sztuka. Szacunek dla Pana. Pozdrowienia z Holandii ode mnie i całej mojej rodziny :)*
Dziękuję za dobre słowo i pozdrawiam wzajemnie :-)
@@NomartPl Dlaczego Pana nie ma w telewizji, ja się pytam? za co płacę abonament? :) To właśnie takie treści powinny być prezentowane w TV, a nie Gesslerowa rzucająca talerzami.
Lubię na żółty ser kawałeczki ryby położyć, np. wędzone sardynki, że o anchois nie wspomnę. Dodawanie jednak czegokolwiek do takiego sera, to byłaby profanacja - może poza szczyptą natki pietruszki. ;) :D
Mistrzostwo Świata Panie Arturze :) nabyłem sporo doświadczenia oraz inspiracji w Pana filmach :) pozdrawiam serdecznie :) życze dalszych sukcesów :)
Dziękuję i również pozdrawiam :)
Piękna robota!!!
Cudotworca.
Z własnego doświadczenia powiem, że jak przychodzi zima i zaczynam dawać krowom kiszonki to już nie to, mleko dosłownie nimi śmierdzi i tak właśnie smakuje bez porównania do mleka z wypasu w lecie.
Tak -to prawda, że dieta dawcy mleka ma wpływ na produkt.
A jaki masz wybór zimą? Kiszonka to szerokie pojęcie.
@@owitrolek Można dawać samo siano
@@superhiro2a Wiem, pozostają problemy natury logistycznej. A tak swoją drogą, robiłeś kiedyś taki test? Z jednej strony siano, z drugiej kiszonka z kukurydzy? Ciekawe co by krówki wybrały. Pytam serio.
@@owitrolek Kiedyś, jak nie były przyzwyczajone do paskudztwa to wybierały zdrowe siano.
Super
Witam, mamy piękną, słoneczną niedziele... czas zabrać się za robienie sera według przedstawionego przez Ciebie sposobu. Nigdy nie robilem serów prócz twarogów, zobaczymy co wyjdzie ;) pozdrawiam serdecznie 😊
Trzymam kciuki😀
a jak chcecie, żeby się fajnie potem długo trzymało to polecam zgrzewarkę próżniową, sama mam food saver
Piękna robota ale na kuchence gazowej było by ciężej utrzymać temperature
Dzięki za pomoc
Kolejny fajny materiał Pana Artura... brawo 👌, wiele wędzonek, kiełbas, pasztetów i co tam jeszcze robilem wg Pana przepisów i rewelka. Biorę się za sery 😎✌, dałem się namówić 😉mam dostęp do mleka świeżego (mogę poprosić o ręczne dojenie nawet 😃👌, śmietany nie odstawiać (bo tak szklankę z 1,5 litra można odciągnąć śmietany) ? Lepszy będzie? Proszę o podpowiedź 😊
Ja śmietany nie odbieram, ale trochę można.
@@NomartPl dzięki za informację dziś robię właśnie drugą porcję sera gouda (z 10 litrow mleka dojonego ) wg Pana przepisu mam nadzieję że wyjdzie, śmietany nie odciagalem ;)pozdrawiam
Panie Nomart, bardzo sie cieszymy sie ze procedura produkcji zostala udoskonalona. Szwagier i ja zmarnowalismy 30l mleka kierujac sie przepisem Gouda na Pana kanale. Serowarstwo to jednak nie nalezy do najlepszych umiętnosci Pana Krzysztofa Literka. Pozdrawiamy
Słowo klucz :Czystosc
Jestem przy 9 minucie i aż z pauzowałem żeby napisać: "Ile roboty!!!"
PIĘKNIE
Fajna mieszanka technologiczna. Ciekawie co to za smak bedze. Do ktorego sera sie bedze zblizalo. Do chedara, do kaszkawala (surowego- nieparzonego), czy do Maczego. Lapka w gore!
Smak jest bardzo ciekawy - tym razem :-)
@@NomartPl Mam nadzieje ze bedę miał okzii spróbować ten serek :)
@@YamiYami Postaram się zachować jeden do naszego spotkania.
O kurcze, wlasnie niedawno zrobilem swoj pierwszy ser ale prawie od razu go zjadlem. Jutro mialem robic znowu ale wychodzi na to ze trzeba dokupic wiecej mleka i zrobic kilka zeby sprobowac je lezakowac.
Super film. Poleci Pan jakieś sery które nadają się do wędzenia? Jak wędzić sery? (temperatura/czas)
O wędzeniu serów jest trochę tu ruclips.net/video/DXyou6_Z7bw/видео.html i tu ruclips.net/video/M6dyWBDEhHE/видео.html
11.53 - toż to dzik najprawdziwszy był na zwiadzie
Jesteś mistrz!!!
do mieszania lyzka rekawiczka, a do upychania sera w pojemniki gola reka...mistrz
Bo tu nie chodzi o ochronę sera przed dłonią, a ochronę dłoni przed serwatką mieszanie przez wiele minut ciepłej mieszaniny serwatki i ziarna to nieuniknione i nieprzyjemne lepienie się wszystkiego do wszystkiego, które w rękawiczce nie jest tak dotkliwe.
Jakie problemy mogą się pojawić w związku z robieniem sera z surowego mleka? Co Pan miał na myśli? Można się np zatruć?
Tak daleko moja myśl nie sięgała. W mleku prosto od krowy znajdują się na pewno "dobre" kultury bakteryjne. Mogą natomiast pojawić się też inne - niechciane. Powiązane ze stanem zdrowia krowy czy higieną udoju. Jeżeli byłyby ich takie ilości, że mogłyby zagrozić naszemu zdrowiu to ser by się raczej nie udał. Podpuszczka by nie zadziałała prawidłowo. Jednak przy mniejszym ich stężeniu mogą mieć długofalowy wpływ na jakość, smak i aromat sera. Ten wpływ jest nieprzewidywalny. Może być dobry lub zły - zależy co tam się do mleka mogło dostać.
Przez Pana zgłodniałem :) Pozdrawiam
A czy robił Pan ser topiony z własnego twarogu z mleka prosto od krowy?
Także przypinam się o prośbę o domowy ser topiony. :)
Te trzaski subskrycji i dzwoneczka na słuchawkach są nie do zniesienia! dobry film :)
😄
Co to za wybuchy w tle na początku filmu? A przepis na ser super , prosty i dobry:)
Do dzików strzelają ;)
trochę to za głośne
Ja mam pytanie czy ser zostawia Pan do wysuszenia w temperaturze pokojowej czy w lodowce
Ja robie twaróg w ten sposób ze przelewam 3 litry mleka do dużego słoja czekam aż się zważy ( około 3-4dni ) i odrazu przelewam na gaze i na drugi dzień jest pyszny twaróg , bez gotowania wcześniejszego i bez żadnych dodatków .Mam nadzieje ze nie zjadam szkodliwych bakterii , ale twaróg świetnie wychodzi .Co Pan myśli o tym i czy Pan stosował tą technikę wcześniej ?
Jeżeli mleko nie było zainfekowane, a dawczynie mleka zdrowo - powinno być OK :-)
Krowy zawsze wybiorą siano ale dzisiaj prawie nikt nie ma siana gdyż młodym rolnika się nie chce. Nie opłaca kukurydza gmo narazie nie ma tańszej szybszej
U Nas w zimie samo siano i śruta do wody, w lecie trawa świeża, owies na zielono. Żadnej kukurydzy ani GMO. Żadnej mieszanki dla krów. Chowane jak dawniej się chowało. Ser robiony z kwasnego mleka, ogrzanego a masło z kwaśnej śmietany ubijane w starej drewnianej maselnicy. Więc da się. Pozdrawiam
Na koniec mi się jeść zachciało, jak długo może dojrzewać taki ser?
Czy produkcja koziego sera rożni się w produkcji od tego ? Możesz zrobić film o jak taki zrobić ? fajnie jak byś nagrał takie podstawy, co po co się robi jaki daje efekt itp.
Aktualnie nie mam dostępu do koziego mleka, ale jak się sytuacja zmieni :-)
Można taki ser zrobić z mleka koziego?
JA UWIELBIAM ŻÓŁTY SER
Czy podpowiedź Pan co zrobiłam zle? Zawsze wychodziło mi tak jak u Pana, teraz podczas parzenia ser dosłownie wylewa się z dołu foremki. Na dodatek jest bardzo gąbczasty. Czy zbyt mocno rozdrobnilam ser? Nie trzyma formy po parzeniu 😢
Czy dobrze rozumiem - ser był miękki, plastyczny - jakby roztapiał się na pizzy ? ... i drugie pytanie - pozostawał plastyczny także po ochłodzeniu do temperatury pokojowej i lodówkowej (nie trzyma formy) ?
Warto przed produkcją sera przeprowadzić próbę fermentacyjną. Uzyskany skrzep pozwoli nam ocenić mikroflorę mleka.
Czy jest różnica między solanka z wody a solanka z serwatki tj jeśli chodzi o np psucie się czy zachodzenie pleśnią it'd?
Solankę z serwatki stosuje się zwykle przy serach, które w solance dojrzewają (są przechowywane) Poprawia to jakość sera. Ma to mniejsze znaczenie przy krótszych okresach. Serwatka - jak jak woda powinna być termicznie obrobiona. Wodę się gotuje, a z serwatki robi się ricottę. Dzięki temu pozbywamy się z niej jeszcze części laktozy i białek. Serwatka na etapie przygotowania solanki ma niższe pH, co jest korzystne dla bezpieczeństwa sera. Poza tym oszczędzamy wodę 🙂
Dzień dobry
Aby zrobić Ser trzeba posiadać mleko od krowy???
Czy może być kupne ze sklepu.??
witam panie Arturze jako raczkujący serowar zaczynam dopiero swoja przygode i juz pierwsza przeszkoda po tygodniu podsychania ser zaczyna mi pekac z jednej strony i teraz pytanie dlaczego ,,, pierwsze co mi sie nasowa to zbyt mala wilgotnosc w piwniczce,, czy postawienie gdzies obok pojemnika z woda cos da? czy moze tez byc to od tego ze ser za slabo sprasowany? nie uzywalem w tym wypadku prasy bo jeszcze nie mialem;/ i czy cos z tego sera mozna jeszcze zrobic? zapakowalem prozniowo i za 2-3 tyg sprobuje czy cos z niego wyszlo ...zdazylo sie kiedys komus cos podobnego?
Może tak być, że za sucho lub słabo sprasowane, lub jedno i drugie. Zapakowanie próżniowe jest w tym przypadku dobrym wyjściem.
Witam, mam pytanie czy mogę użyć kultur bakterii dwa miesiące po terminie, bakterie typu ser gouda
jeżeli były cały czas w lodówce lub zamrażarce to chociaż może słabiej - powinny działać
@@NomartPl ok dziękuję
WOW
Czy ten gar można w jakiś sposób zastąpić? Czy ta skórka wytwarza się właśnie po tym parzeniu?
Można użyć zwykłego garnka, ale raczej mniejszego, bo w dużym ciężko będzie uniknąć przypalania mleka. Obróbka termiczna zmienia i zagęszcza strukturę sera, ale skórka musi się po soleniu wytworzyć w kontakcie z powietrzem - czyli wyschnąć.
Mam pytanko, bo nie wynika to jednoznacznie z opisu ani filmiku. Po uzyskaniu 32'c wyłączam palnik, dodaję podpuszczkę czy utrzymuje mini płomieniem 32'c. Wydaje mi się że wyłączam tak jak w korycinskim.
Po dodaniu podpuszczki nie można podgrzewać żadnego rodzaju palnikiem. Więc należy wyłączyć i dbać by by nie spadła temperatura poniżej 30 st. C. Jeżeli jest takie zagrożenie to izolować garnek. Jedyna dopuszczalna metoda podgrzewania to kąpiel wodna.
Witam serdecznie, co można zrobić z pozostałą serwatką ? z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam
Na serwatce może Pan upiec ciasto lub placki na patelni i naleśniki. A pewnie zupę czerwony barszcz lub zalewajke też można zrobić
Lepszy domowy niz chemiczny z chemicznego podworka...
Witam.Gdzie można kupić tą podpuszczkę???? Robiłem ser sposobem domowym i chciałbym spróbować zrobić ser typu Ementaler.
Zapraszam sklep.nomart.pl/q/?keywords=podpuszczka
czy można dodolic ser na etapie pakowania do formy? i przez to wyeliminować trzymanie w solance.
Tylko powierzchnia będzie słona. Lepiej jest solić serową masę przed wkładaniem do formy - wtedy solanka nie będzie potrzeba
@@NomartPl a po co jest grzanie parzenie twarogu do 52C? przecież to zabija florę sera.
+ 2 pytanie jako ze mam pełno wosku (pszczelarz) mogę zamiast malowania porostu ser w wosku zanurzyć na chwilę ( czy się nie sparzy czy cuś ?).
Nic się nie stanie. Cyk, pyk na drugą stronę i wyciągasz. Tu raczej chodzi o oszczędność. Wosk "serowarski" nie jest tani, przynajmniej ten dostępny w handlu. ;)
Witam,
Zrobiłem ten ser i teraz mam pytanie jak długo może on dojrzewać chodzi mi o maksymalny czas dojrzewania i w jakiej temperaturze.Ser zabezpieczyłem woskiem i dodatkowo zapróżniowałem .
Niestety nie ma prostej odpowiedzi jeżeli bazujemy na bakteriach naturalnych. Tak na prawdę nie wiemy co jest w środku i jak się będzie ser zmieniał. Jak rzekłem w filmie - to trochę loteria. Na pewno kończył bym dojrzewanie wtedy, gdy próżnia zacznie odpuszczać. Nie musi to znaczyć wadę opakowania, a wzmożone procesy w serze i wydzielanie się gazów.
Czy da się to zrobić w zwykłym garnku? Mam na myśli parzenie serów w temp.52⁰
Tak - jeżeli ser się zmieści
@@NomartPl tylko skad wziąć pasująca podstawkę? 🤨😏
Czy solanka zrobiona z wody i soli może być używana kilkakrotnie? Szkoda wylewać po jednym razie, no chyba, że tak trzeba.
Filtrować z cząstek stałych i osadów, uzupełniać stężenie soli. Można też pasteryzować, jak zaistnieje taka potrzeba.
@@NomartPl ser dojrzewa w lodówce? Czy to jest jakaś specjalna lodowka? W jakiej temperaturze i otoczeniu musi dojrzewać?
@@aneta_minimalistka4541 8-12 st. Wilgotność 60-85 %
@@NomartPl dziękuję 😀
A mnie ciekawi jak wyglądałby ten ser, gdyby stało się z nim to "coś bardzo niedobrego". Można prosić o parę słów na temat zepsutego sera?
Problemy mogą się zacząć już na etapie tworzenia skrzepu - nie będzie właściwe zwarty. W samym serze mogą wystąpić zakłócenia zapachu i konsystencji.
Twaróg Ci się zrobi. ;)
A jak poznać ser, który się zepsuje w fazie leżakowania? Jako kompletny laik nie wiem czego się spodziewać po smaku, zapachu itd.
@@zajonc9535 Nie da się określić co i jak nie wiedząc jaka infekcja nastąpi. Jedno jest pewne - da się to zauważyć wzrokiem, zobaczyć okiem lub poczuć nosem, a może i wszystkie zmysły naraz będą identyfikować jakieś nieprawidłowości. Osoby niedoświadczone powinny rozpoczynać przygodę z serami od pasteryzacji mleka w 65 stopniach.
ja pierdziuuu ile roboty przy tym :O
Witam, czy może mi ktoś napisać czy jeśli solanka była zrobiona z soli jodowanej to czy ten ser będzie nadawał się do dalszego dojrzewania czy się zepsuje?
Zepsuć się nie zepsuje, ale sól jodowana nie wspiera dojrzewania zarówno w mięsie, serach czy kiszonkach. Nie powinno to "zepsuć" sera, ale może znacząco zakłócić proces dojrzewania i stawiał bym raczej na szybsze jego spożytkowanie.
Witam , co mam rozumiec przez slowa: ´´ nie mniej moze to prowadzic , ze bylo tam skazenie , nie spasteryzowalo sie tego mleka i narobilo sie klopotow? Jest ryzyko zatrucia i ewentualnej smierci po zjedzeniu takiego sera czy tylko ser bedzie smierdzial i nie bedzie nadawal sie do jedzenia, a tylko do wyrzucenia? Jako , ze sie nie znam w temacie robienia serow pytam z czystej ciekawosci , bo te slowa zabrzmialy groznie :D , pozdrawiam.
Te słowa miały uświadomić, że ser może się nie udać. Zepsuty ser domowy nie różni się od zepsutego sera sklepowego - łatwo to poznać po wyglądzie, zapachu czy smaku - i jak się zepsute będzie jadło to może zaszkodzić.
Czy da radę abym się dowiedziała jaka jest uźywana podpuszczka, chlorek itp.. 😊
Tu bez chlorku (bo nie było pasteryzacji), a podpuszczka sucha (rozrobiona w wodzie)
Czy z uwagi na "dostępność" mleka naturalnego można się posiłkować śmietanką 18 - 30% ? W proporcji 4 l mleka 1 litr śmietanki ?
Jest dostępne w handlu mleko świeże 3,2 % i nie ma co kombinować z handlową śmietaną.
@@NomartPl no ja już trafiłem mleko bio 3,9 i staram się go używać
Panie Arturze, ile wyszło masy sera z 23l mleka ?
Teraz tego już nie pamiętam, ale standardowa wydajność to około 10 %
Ja mam pytanie jak w domowych warunkach zastąpić to urządzenie parowar?
U mnie są domowe warunki :-) . Nie nie parowar, tylko warnik - na mniejszą skalę można go zastąpić dużym garnkiem.
@@NomartPl no tak. Chodziło mi bardziej tak na początek bez sprzętu takiego. Dziękuje. Filmy są fenomenalne. Każda tematyka. Dziękuje za nie
@@NomartPl zamówiłam wczoraj pana książkę o serach. Będę się szkolić 😍
Nie znam się ale manufaktura górą przed masówką.Czyli róbmy swoje jak Słowianie w V wieku prostotą i higienicznym trybem życia i spożycia zdominowali Europę Centralną to teraz chyba świat iskrą jedzenia bez konserwantów.
Ale pierdzielenie
@@furstgrzegorz6592 Wiem bo więcej jest rzeczowników niż czasowników ale leń ze mnie.
Panie Arturze, w każdym razie bąź jest niepotrzebne.
Czy po wyjęciu z solanki i wysuszeniu można go uwędzic
Tak - nie należy przesadzać z temperaturą bo się uplastyczni i popłynie. Nie więcej niż 40-45 st. C
@@NomartPl dziękuję
Proszę o Pana podpowiedz gdzie w Pomorskim kupić takie mleko ? Poda Pan jakiś kontakt ?
W Baninie koło Gdańska jest mlekomat.
@@NomartPl dziękuje :)
Powinna być opcja dania dwóch łapek w górę 🙂
Pięknie mistrzu, kupuję warnik i biorę się do roboty, mógł bym prosić jakiś link gdzie można zakupić te magiczne środki i dodatki potrzebne do produkcji sera? Pozdrawiam
Zapraszam do nas :-) www.nomart.pl
kiedy jakis oscypek albo ser kozi?
gdzie można kupić taką podstawkę do parzenia?
Chodzi o warnik ? - na przykład to :-) zapraszam sklep.nomart.pl/p/487/14672463/warnik-kociol-zacierno-warzelny-30-litrow-sprzet-dla-piwowarow-i-winiarzy-piwo-wino-destylaty-i-nalewki.html
Przyjacielu jak zrobić ser żółty z mleczka od krowy bez podpuszki ? Mam 8l i nie chciał bym zmarnować
Bez podpuszczki można zrobić ser twarogowy (z zsiadłego mleka) i można go trochę starzyć , ale to będzie znacznie bardziej kwaśny ser - nie to co podpuszczkowy.
@@NomartPl gdzie szukać podpuszki po za internetem. W jakich sklepach mógł bym tego szukać.
@@MrHerbinek Musi Pan poszukać który ze sklepów internetowych ma także punkty stacjonarne. Sklep specjalistyczny wyłączne stacjonarny to rzadkość
@@NomartPl dziękuję bardzo za pomoc. Mogłem najpierw kupić a potem załatwić mleko. No nic. Następnym razem :) pozdrawiam
19:31 Przejęzyczenie :)
Proponuję oglądać wieczorem kiedy wszyscy w domu śpią - jeśli masz przyzwoite głośniki to moment polecenia subskrypcji kanału obudzi wszystkich domowników oraz sąsiadów. Szczerze polecam miłośnikom życzeń wszystkiego najgorszego.
W jakiej temperaturze ser dojrzewa ??
Najlepiej 8-12 st C - jak nie ma takiej to w lodówce.
czy mleko było wirowane czy prosto z cyca ?
Nie było, wirówki stosuje się w celu odtłuszczania mleka. Z chudego dobrego sera nie zrobisz. ;)
@@owitrolek no zgadza się tylko ze w tłuszczu często znajduje sie nieprzyjemny zapach dlatemu pytałem
Mleko było nieodtłuszczane, dojenie a potem chłodnia.
@@NomartPl nom dzięki dokładnie o to mi chodziło
Zastanawia mnie jedna mało istotna rzecz. Seria nazywa się Praktyka u Patryka a Pan nazywa się Artur? Więc skąd ta nazwa? :)
Ja tez przez dlugi czas widzialem u Patryka a nie u praktyka .
@@Lukvader9 Aaaa.....
Co Pan tam dał po zmierzeniu temperatury?
Dodałem podpuszczkę - to ona tworzy w mleku skrzep.
Mieszkałeś w rękawiczce jednorazowej a do foremek ładowałaś bez 😀😀😀
To nie zabezpieczenie sera przede mną tylko zabezpieczenie mnie przed serwatką w czasie 30 minut mieszania :-)
To o to chodzi..a już chciałem pisać, ze spodobał mi się pomysł na większą sterylnosc przy produkcji. Bardziej patrzyłem pod kątem piwa. Co nie zmienia faktu, że chyba zaadoptuje idee. Niby zawsze ręce myje i odkazam, ale co w gumie to w gumie ;)
i to jest żywy ser. bez pasteryzacji. Ona to cywilizacyjne ZUO.
Czad:)
Strasznie dużo pracy
11:53 Ktoś Ci się chciał na podwórko włamać :)
Zapewne jakiś pies chciał skosztować sera :D
ja pienie
Robisz dobre programy i mówisz o bakteriach i chemii, ale dlaczego masz mleko w plastikach, z bisfenolem(a)? Mleko to tłuszcze, które łączą się z tym związkiem. Mam nadzieję, że o tym nie wiedziałeś...
domowe sery naturalne to po co podpuszczka a to wyszło z sera
Naucz się pisać składnie... A po co do kiełbasy sól? Po co do wina drożdże? Po co do mycia mydło? Twaróg sobie zrób i nie zawracaj gitary.
@@owitrolek właśnie składnie jak piszesz po co do wina drożdże a co bez drożdży nie można a ja robiłem bez drożdży i było dobre jeżeli masz tytuł domowe sery naturalne to weź sobie encyklopedie i co to znaczy słowo natura naturalne no a jeżeli masz problemy ze zrozumieniem to wiesz od 01 09 2019 zaczął się rok szkolny no jeszcze zdążysz no twaróg własnie to jest naturalny ser ale bez dodatków bo chrzcząc go czyś to właśnie kłania się słowo naturalny i co za trybiłeś
@@jatuwamdam2818 Naucz się dzieciaku pisać w języku ojczystym. Doczytaj czym jest podpuszczka... Żegnam ozięble.
@@owitrolek no właśnie czym jest podpuszczka to weż sobie doczytaj i porównaj sobie z slowem naturalnym jezeli ty tego nie rozróżniasz to o czym mowa ale ciebie trochę oświecę bo na razie jesteś w czarnej d zadaj sobie pytanie co to jest fermentacja co to jest dojrzewanie no właśnie sera jak długo się go leżakuje jak go się obraca a ty dopalacz porównujesz z słowem naturalne to ja żegnam ciebie ozięble z odrobiną ironii
@@jatuwamdam2818 Dopalaczy to ty trochę za dużo w życiu brałeś. Lecz się na nogi, na łeb to za późno. Naturalny enzym trawienny nazywać dopalaczem to trzeba mieć ostro zryty beret. Gdyby nie podpuszczka to już byś mleka krowiego od wieków nie miał, wszystkie by padły ze starości a cielaki z głodu.
Ile on pierdoli ,prosty krotki przepis a tyle gadki 🙊🙉🙈