Od dziecka u Nas były krowki, od 2 lat juz nie ma. Pamietam ser to w wiadrze babcia na kuchni ogrzewała a później w zeszytą pieluchę tetrową a masełko w maśniczce sie robiło. Bardzo ciekawe porady, bedę właśnie robić własny serek tylko mleko musze kupić od rolnika, ale i z podpuszczką też wypróbuję. Pozdrawiam serdecznie
Dziękuję z serca za wszystkie filmy na pańskim kanale: odkryłem zalety szynkowara, zacząłem robić samodzielnie sery i kiełbasy i przestałem być zależnym od producentów wędlin, nabiału oraz piekarni. Samodzielnie piekę chleb i wszystko to razem daje ogromną frajdę. Wszystkiego dobrego Panie Arturze!
No tak ! zaczęło się od spotkania z Arturem w Jego sklepie w Rumii gdzie po zakupach polecił mi super smażalnię ryb ale też jakie serki kupić do wędzenia , Po powrocie z wyjazdu oczywiście wędzenie i wyszło pięknie , kupiłem zestaw startowy do wyrobu sera ! za pierwszym razem nie wyszło tak jak trzeba , ale się nauczyłem się z Artura filmów i teraz jest ok ! Dzięki Arturze za film ! To tak jak bym wracał do korzeni ! Dla początkujących ! termometr jest bardzo pomocny , ale warto sprawdzić czy działa tak jak trzeba ! Dzięki Artur za inspirację ..... od lat !!!
Dzień dobry. Jak najbardziej proszę nas zachęcać!!!! Dzięki Panu zacząłem robić domowe wędliny. Na początku myślałem że to czarna magia ale dzięki Panu okazało się że nie jest to skomplikowane, może troszke czasochłonne. Według mnie nikt tak nie potrafi w tak klarowny sposób przedstawić ,,zagadnienia ". Spróbuję podziałać z tymi serami skoro to takie proste 😉. Serdecznie Pana pozdrawiam.
Parę razy robiłem kiedyś koryciński wg przepisu z tego kanału. Bardzo smaczny ser. Zaczynającym warto od razu powiedzieć, żeby nie pozbywali się od razu "odpadów" po robieniu sera. Jeżeli do mleka na koryciński się od razu nie soliło i nie dodawało się dodatkowych ziół i przypraw, to z serwatki można zrobić jeszcze ricottę, wystarczy dołożyć ciepła. Serwatkę można też wykorzystać do pieczenia chleba.
Witaj Arturze, bardzo fajny filmik ja mam mleko prosto od krowy i robię serek od czasu do czasu a jeżeli mam mleko ze sklepu to zamiast octu dodaje wytrawne wino efekt jest taki sam a smak według mnie jest lepszy, serdecznie pozdrawiam i życzę miłego wieczorku 👍😀🍻
Zachęcił mnie Pan bardzo. Podpuszczka i chlorek już zamówione na ser podpuszczkowy i może w przyszłym tygodniu coś z tego wyjdzie :) Bardzo dobrze, że edukuje Pan w tematyce domowego przetwórstwa. Dziadek robił domowe wina węgierskie z własnych, aromatycznych winogron, ale raczej na to się nie pokuszę, bo nie mam takiego zaplecza jak on miał. Natomiast sery i wędliny jak najbardziej. Tym bardziej, że w obecnych czasach lepiej umieć coś zrobić samemu niż oczekiwać, że każdy "sklep nam da", a zwłaszcza da coś zdrowego i bez chemii. Pozdrawiam- kingulec
@@NomartPl Podpuszczkowy wyszedł miodzio, z czosnkiem niedźwiedzim- pycha. Ale ricotta... to katastrofa. Nic mi się nie ścięło z serwatki, tylko jakiś twardy glut wyszedł z pozostałości. No cóż...może innym razem
Dawno temu robiłam serki dzieciom które się zajadały.Pieluszka robiła za sitko a ciężarkiem była cegła 😂.Może pora wrócić do dawnej produkcji 🤔 Pozdrawiam i dziękuję za pouczające filmiki.
9:00 ooo Jezu... Jak pracowaliśmy w Korycinie to już tych serów miałem dość 😂 układaliśmy kostkę brukową na ulicy i co robiliśmy wyjazd na posesję gospodarza to była gościna, sery, kiełbasy i coś mocniejszego 😂😂
Babcia wydoiła krowę postawiła mleko na drugi dzień zebrała śmietanę za dwa -trzy dni mleko było ssiadłe wlewała do rogu poszewki od poduszki lnianej wieszała podstawiała miskę i tam powstawał ser i skapywała serwatka. Serwatkę piły świnie a ser na swojski chleb z własnym masłem plaster sera i drzem truskawkowy z takimi całymi truskawkami. Niejadłem tego od ponad trzydziestu lat a nadal pamietam smak i zapach. Dzięki za przypomnienie dobra robota.
Witam, bardzo mnie zraziło to, że przy dodatku bakterii mówi Pan, że jest to sztuczne, a przy dodatku podpuszczki rozwodzi się jakie to naturalne - oba przypadki są tak samo naturalne. Uważam, że używanie bakterii jest jak najbardziej naturalne, może inna dziedzina bo piwowarstwo ale tak to czuje. Pozdrawiam #BrowarDomowyStrzal
Niefortunnie się wyraziłem, że proces należy wywołać sztucznie - bo oczywiście samoistnie po pasteryzacji nie nastąpi i trzeba go zainicjować, ale nie miałem na myśli, że dodawane bakterie są sztuczne. Ma Pan rację - naturalne.
@@NomartPl Domyślam się o co chodziło, ale w dzisiejszych czasach to wybrzmiało jak coś złego, materiał bardzo dobry i pouczający, ale nie smak pozostał :(
ALE TRAFIŁEŚ! Dzisiaj kupiłem mleko od gospodarza. Jutro rano kawa z mleczkiem a potem odstawiam na zsiadłe. Ale nie wiedziałem, że mogę przed zrobieniem zsiadłego mleka posolić i dodać ziół. Zobaczymy co wyjdzie.
Z siadłym (twarogiem) tak nie robiłem tylko z korycińskim - ale sól w tym stężeniu nie działa hamująco na bakterie mlekowe więc powinno się udać - tylko, że ja mam raz ochotę na twaróg słodki, a raz na wytrawny wiec go solę lub słodzę jako produkt gotowy.
Witam. Dzieki Pana filmom zacząłem robić sery. Jestem bardzo poczatkujacy. Wlasnie prasuje mi się ser gouda i zastanawiam się czy sol peklowa bedzie odpowiednią do solanki? Dopiero się zorientowałem ze tylko taka mi zostala.
Kozie mleko jest cenne i w większości przypadków zachowa się podobnie. Ja osobiście każdą pozyskaną ilość zmieniam w to ruclips.net/video/Hy_fhcSM5fY/видео.html . Można czekać długo, ale można go jeść szybciej. W każdej postaci jest świetny i u mnie szybko znika.
Witam. Od niedawana robię swoje sery. Kiedyś jadłem ser taki ala koryciński z orzechami i fajnie skrzypiał jak się go spożywało. Nie wiem czy to był koryciński tylko co zrobić żeby tak fajnie skrzypiał ?
Witam, Gdzie mogę kupić.takie nieduże foremki.na ser? Gdzie dostanę podpuszczkę i inne potrzebne do zrobienia srea korycinskiego? Tak na własny użytek chce robic
Mleko kozie ma trochę inną strukturę białek niż krowie i owcze. Białka, które w nim dominują są trudniejsze dla bakterii. Reakcje zachodzą te same, ale wolniej. Dlatego faktycznie należało by temperaturę pokojową określić bardziej jako letnią - i bliższą 30 stopniom. Danie mu więcej czasu też by mogło zadziałać, ale im więcej czasu przy opornej kolonizacji bakteryjnej - tym więcej szansy na infekcję spowodowaną przez niechciane drobnoustroje.
@@NomartPl no włśnie bałam się , że mi sie po prostu zepsuje. Za drugim razem dodałam MSE. Było lepiej ale skrzep był słaby i przeleciało wszystko przez chustę serowarską :D Ale trzymałam tylko 24 godziny.
@@magdak5255 W takich sytuacjach - nie panikować. najczęściej da się jeszcze coś z tego zrobić. Podgrzewać prawie do zagotowania - jak się po drodze nie skoaguluje to na koniec dodać ocet winny - około 50 ml na 10 l mleka. Powinien wystąpić skrzep i jakiś ser wyjdzie. Zwykle się to udaje.
@@magdak5255 Solankę trzeba traktować w gramach - 10% to 100 g soli i uzupełnienie do kilograma czyli do 1000 g wodą. Teraz w zależności od stężenia po prostu trzeba zmienić wartość początkową.
Tak bakterie z jogurtu też obniżą pH jednak skład bakterii w naturalnym mleku i tych, które powinny znajdować się w opakowaniu bakterii do twarogu powinien być bardziej różnorodny i zawierać więcej różnych drobnoustrojów.
Można, ale z doświadczenia wiem, że waga najbardziej czuła jest w początkowych zakresach pracy. Jak już na niej 50 g stoi to odważenie kolejnego 0,5 grama - pomimo tarowania - bywa mnie precyzyjne.
Mleko nawet niskopasteryzowane to już nie mleko tylko zabielona woda z resztkami dobrodziejstwa jakie jest w prawdziwym mleku prosto od krowy/kozy/itd., które nie przekroczyło 41 °C. Pozdrawiam
Ale abstrahując - zamiast kupować na straganie ala korycińsku za kosmiczne ceny spokojnie można zrobić samemu. Ale w kwestii mleka prosto od krowy to raczej od pewnego dostawcy.
ojaoj oj z tym szkoleniem z produkcji sera w pana wydaniu to bym się tak nie zapędzał bo miesza pan jak małe dziecko na początek rozróżniamy dwie podstawowe odmiany sera podpuszczkowe i sery kwasowe do serów pdpuszczkowych zaliczmy wszystkie sery tzw twarde ale równiez np sery pomazankowe jakim jest np polska bryndza , sery kwasowe to sery w których masa serowa otrzymana jest przez zakwaszenie mleka w odpowiedniej tem , np sokiem z cytryny , octem , kwaskiem cytrynowym to sa sery tzw twarogowe co do Paneer czyli indyskiego sera to jest to rodzaj sera twarogowego z którego zosało wyciśniete maksymalna ilośc serwatki jest to ser dosyc twardy w swojej konsystencji przypomina trochę ser żółty jednak nie da się go np pokroić na cienkie plasterki o produkcji serów i twarogów mozemy sobie podyskutowac naprawde nie widze problemu bo wiedzę posiadam odpowiednią
No i właśnie - podając prawdziwe informacje, ale w sposób książkowy stawia Pan barierę trudną do przejścia. Po pierwsze zachęcić. Nie przestraszyć terminologią. Jak wykonawca zrobi, uda mu się i zapragnie więcej, to literatury tematu jest dużo. Kiedyś w wiejskich domach robiono wyroby i przetwory bez znajomości terminologii. Jej znajomość jest cenna, ale nie w każdym przypadku konieczna. Proszę się dzielić swoją wiedzą. Posiada ją Pan i proszę ten skarb przekazywać tym, co go jeszcze nie znają. Proszę odwiedzić znajomych i zrobić z nimi coś prostego. Pokazać, że to nie jest wiedza tajemna. Zachęcać, by robili własne wyroby domowe. By odzyskali tracone umiejętności. By więcej czasu spędzali z rodziną przy takich działaniach. Pozdrawiam serdecznie 😁
@#PILNE, niech Pan obejrzy wypowiedz oficera Wojska Polskiego, żołnierze zmuszani do szczepień inaczej awansu nie będzie, film pt: Kłamstwa MON. 💉= awans!
Od dziecka u Nas były krowki, od 2 lat juz nie ma. Pamietam ser to w wiadrze babcia na kuchni ogrzewała a później w zeszytą pieluchę tetrową a masełko w maśniczce sie robiło. Bardzo ciekawe porady, bedę właśnie robić własny serek tylko mleko musze kupić od rolnika, ale i z podpuszczką też wypróbuję. Pozdrawiam serdecznie
Dziękuję z serca za wszystkie filmy na pańskim kanale: odkryłem zalety szynkowara, zacząłem robić samodzielnie sery i kiełbasy i przestałem być zależnym od producentów wędlin, nabiału oraz piekarni. Samodzielnie piekę chleb i wszystko to razem daje ogromną frajdę.
Wszystkiego dobrego Panie Arturze!
Pozdrawiam serdecznie i smacznego życzę :-)
Haha! Zaczynamy szkolenie ;) dzięki Panu robię wędliny z szynkowaru,inne przetwórstwo też oraz nastawiam piwa czy cydry. Pozdrawiam!
Oby tak dalej 😃
Takiej lekcji potrzebowałem. Od kilku lat wykonuję wędlinki w szynkowarze a teraz chcę coś powarzyć. Dzięki bardzo, pozdrawiam 😃💪
Ja robie te sery o których jest tu mowa, to na prawde jest proste, byle sie nie spieszyć.
Powarzyć
@@34piotr34 nigdy się nie spieszę, a szczególnie przy wyrobie żywności🙂 dzięki, pozdrawiam
No tak ! zaczęło się od spotkania z Arturem w Jego sklepie w Rumii gdzie po zakupach polecił mi super smażalnię ryb ale też jakie serki kupić do wędzenia , Po powrocie z wyjazdu oczywiście wędzenie i wyszło pięknie , kupiłem zestaw startowy do wyrobu sera ! za pierwszym razem nie wyszło tak jak trzeba , ale się nauczyłem się z Artura filmów i teraz jest ok ! Dzięki Arturze za film ! To tak jak bym wracał do korzeni ! Dla początkujących ! termometr jest bardzo pomocny , ale warto sprawdzić czy działa tak jak trzeba ! Dzięki Artur za inspirację ..... od lat !!!
😄😄😄
I na jakich serkach konkretnie stanęło ? ;)
@@BulbaHD1 podstawowa wersja z pakietu
Super ❤️ brawo brawo brawo ❤️ PIOTREK KASZKUR GWIAZDA POZDRAWIA SERDECZNIE PANA PANA PRZEPISY SĄ REWELKA MIŁYCH WAKACJI ŻYCZĘ DLA PANA🥰🔯🌟🤗❤️
Dziękuję Panie Arturze za informację
Panie Arturze, ja dzięki pana filmom robię sery i wędliny, to nic trudnego. Pozdrawiam i dziekuje.
Super :-)
Nie jeden już ser z pana przepisu robiłem. Sery robić to super sprawa. Łatwa sprawa jeśli się ma przepisy od mistrza. 👍🏻
😁😁😁
Witam wszystkich serdecznie i pozdrawiam 😀😄
Uszanowanie 😄
Pazdrawiam Mistrzu 👊
Dzień dobry. Jak najbardziej proszę nas zachęcać!!!! Dzięki Panu zacząłem robić domowe wędliny. Na początku myślałem że to czarna magia ale dzięki Panu okazało się że nie jest to skomplikowane, może troszke czasochłonne. Według mnie nikt tak nie potrafi w tak klarowny sposób przedstawić ,,zagadnienia ". Spróbuję podziałać z tymi serami skoro to takie proste 😉. Serdecznie Pana pozdrawiam.
Panie Arturze, zrobiłem paneer, goły i wesoły, posoliłem, pieprz biały i do zakąski pod trunek idealny :) dziękuję za inspirację
Parę razy robiłem kiedyś koryciński wg przepisu z tego kanału. Bardzo smaczny ser.
Zaczynającym warto od razu powiedzieć, żeby nie pozbywali się od razu "odpadów" po robieniu sera.
Jeżeli do mleka na koryciński się od razu nie soliło i nie dodawało się dodatkowych ziół i przypraw, to z serwatki można zrobić jeszcze ricottę, wystarczy dołożyć ciepła.
Serwatkę można też wykorzystać do pieczenia chleba.
Pana kiełbasy są super ❤️
Witam Panie Arturze ✋ Dziękuję za tak cenne informacje. Pozdrawiam serdecznie
Do usług 😃
Film z serca, zachęcił mnie Pan. Dziękuję :)
No niestety jeszcze nie ale z chęcią Pana oglądam i w przyszłości na pewno wystartuje teraz czekam na kolejne filmy🙂
To jest mój ulubiony kanał !
Super🎉
Jest Pan przesympatyczny, a do tego ogromna wiedza. Jutro będę robiła swój pierwszy ser, trochę się boję, no ale zobaczymy.
Dobry początek dłuuuuuuugiej (oby😏) serii
😃😃😃
Cały czas tworzę w serze, jak wychodzi tak wychodzi, jest smacznie 😁👍 Pozdrawiam
Witaj Arturze, bardzo fajny filmik ja mam mleko prosto od krowy i robię serek od czasu do czasu a jeżeli mam mleko ze sklepu to zamiast octu dodaje wytrawne wino efekt jest taki sam a smak według mnie jest lepszy, serdecznie pozdrawiam i życzę miłego wieczorku 👍😀🍻
Super 😃 Pozdrawiam
Dobry film! Już jakiś czas chodzę wokół serów i chyba mnie przekonałeś.
Powodzenia i smacznego 😃
Ten film jest 100% dla mnie !!! .Pozdrawiam z Holandii 🙂
😃😃😃 Odwzajemniam 😃
Dzięki za podjęcie tematu
Zachęcił mnie Pan bardzo. Podpuszczka i chlorek już zamówione na ser podpuszczkowy i może w przyszłym tygodniu coś z tego wyjdzie :) Bardzo dobrze, że edukuje Pan w tematyce domowego przetwórstwa. Dziadek robił domowe wina węgierskie z własnych, aromatycznych winogron, ale raczej na to się nie pokuszę, bo nie mam takiego zaplecza jak on miał. Natomiast sery i wędliny jak najbardziej. Tym bardziej, że w obecnych czasach lepiej umieć coś zrobić samemu niż oczekiwać, że każdy "sklep nam da", a zwłaszcza da coś zdrowego i bez chemii. Pozdrawiam- kingulec
Super - udanych wyrobów życzę. :-)
@@NomartPl Podpuszczkowy wyszedł miodzio, z czosnkiem niedźwiedzim- pycha. Ale ricotta... to katastrofa. Nic mi się nie ścięło z serwatki, tylko jakiś twardy glut wyszedł z pozostałości. No cóż...może innym razem
Dawno temu robiłam serki dzieciom które się zajadały.Pieluszka robiła za sitko a ciężarkiem była cegła 😂.Może pora wrócić do dawnej produkcji 🤔 Pozdrawiam i dziękuję za pouczające filmiki.
Świetny pomysł 👍
Bravo bravo bravo👍
👍Pozdrawiam :)
9:00 ooo Jezu... Jak pracowaliśmy w Korycinie to już tych serów miałem dość 😂 układaliśmy kostkę brukową na ulicy i co robiliśmy wyjazd na posesję gospodarza to była gościna, sery, kiełbasy i coś mocniejszego 😂😂
😃😃😃
Dobra robota jak zawszę łapa w górę 👍💪
Dziękuję 😁
Babcia wydoiła krowę postawiła mleko na drugi dzień zebrała śmietanę za dwa -trzy dni mleko było ssiadłe wlewała do rogu poszewki od poduszki lnianej wieszała podstawiała miskę i tam powstawał ser i skapywała serwatka. Serwatkę piły świnie a ser na swojski chleb z własnym masłem plaster sera i drzem truskawkowy z takimi całymi truskawkami. Niejadłem tego od ponad trzydziestu lat a nadal pamietam smak i zapach. Dzięki za przypomnienie dobra robota.
Pozdrawiam super film
Dziękuję i pozdrawiam 😃
super dobrá práca.
Panie Arturze ta wagę nazywa się też dillerska :D
Fajny odcinek pozdrawiam
Dziękuję 😉
Koszulka Serodzieja oczywiście nabyta 😁
Przekonał mnie Pan.
Witam, bardzo mnie zraziło to, że przy dodatku bakterii mówi Pan, że jest to sztuczne, a przy dodatku podpuszczki rozwodzi się jakie to naturalne - oba przypadki są tak samo naturalne. Uważam, że używanie bakterii jest jak najbardziej naturalne, może inna dziedzina bo piwowarstwo ale tak to czuje. Pozdrawiam #BrowarDomowyStrzal
Niefortunnie się wyraziłem, że proces należy wywołać sztucznie - bo oczywiście samoistnie po pasteryzacji nie nastąpi i trzeba go zainicjować, ale nie miałem na myśli, że dodawane bakterie są sztuczne. Ma Pan rację - naturalne.
@@NomartPl Domyślam się o co chodziło, ale w dzisiejszych czasach to wybrzmiało jak coś złego, materiał bardzo dobry i pouczający, ale nie smak pozostał :(
Poprosimy o więcej filmów z serami w rolach głównych, może jeszcze kolejne sery żółte ?!
😁😁😁
ALE TRAFIŁEŚ! Dzisiaj kupiłem mleko od gospodarza. Jutro rano kawa z mleczkiem a potem odstawiam na zsiadłe. Ale nie wiedziałem, że mogę przed zrobieniem zsiadłego mleka posolić i dodać ziół. Zobaczymy co wyjdzie.
Z siadłym (twarogiem) tak nie robiłem tylko z korycińskim - ale sól w tym stężeniu nie działa hamująco na bakterie mlekowe więc powinno się udać - tylko, że ja mam raz ochotę na twaróg słodki, a raz na wytrawny wiec go solę lub słodzę jako produkt gotowy.
Witam. Dzieki Pana filmom zacząłem robić sery. Jestem bardzo poczatkujacy. Wlasnie prasuje mi się ser gouda i zastanawiam się czy sol peklowa bedzie odpowiednią do solanki? Dopiero się zorientowałem ze tylko taka mi zostala.
Zdecydowanie NIE.
Moja 6-letnia córka pomaga mi zawsze kiedy robię domową kiełbasę, trzeba będzie sprawdzić czy równie chętnie będzie pomagać z serami. ;)
Dobry pomysł 😃😃😃
Witam czy dokładnie taka sama jest zasada przy robieniu serów z koziego mleka czy też może się różni jakoś
Pozdrawiam
Kozie mleko jest cenne i w większości przypadków zachowa się podobnie. Ja osobiście każdą pozyskaną ilość zmieniam w to ruclips.net/video/Hy_fhcSM5fY/видео.html . Można czekać długo, ale można go jeść szybciej. W każdej postaci jest świetny i u mnie szybko znika.
Witam. Od niedawana robię swoje sery. Kiedyś jadłem ser taki ala koryciński z orzechami i fajnie skrzypiał jak się go spożywało. Nie wiem czy to był koryciński tylko co zrobić żeby tak fajnie skrzypiał ?
Witam,
Gdzie mogę kupić.takie nieduże foremki.na ser? Gdzie dostanę podpuszczkę i inne potrzebne do zrobienia srea korycinskiego? Tak na własny użytek chce robic
Zapraszam na nasz sklep - jest cały dział poświęcony serowarstwu. sklep.nomart.pl/
Panie Arturze proszę dodać przycisk WESPRZYJ, chętnie bym to czynił.
Dziękuję :-) Opcja (super)podziękowania daje tę samą możliwość, a wymowę ma inną. Pozdrawiam serdecznie 😁
Witam . Czemu kozie mleko mi się nie zsiadło ? Stało 3 dni. Może temperatura za niska ? Czy trzeba było na dłużej zostawić?
Mleko kozie ma trochę inną strukturę białek niż krowie i owcze. Białka, które w nim dominują są trudniejsze dla bakterii. Reakcje zachodzą te same, ale wolniej. Dlatego faktycznie należało by temperaturę pokojową określić bardziej jako letnią - i bliższą 30 stopniom. Danie mu więcej czasu też by mogło zadziałać, ale im więcej czasu przy opornej kolonizacji bakteryjnej - tym więcej szansy na infekcję spowodowaną przez niechciane drobnoustroje.
@@NomartPl no włśnie bałam się , że mi sie po prostu zepsuje. Za drugim razem dodałam MSE. Było lepiej ale skrzep był słaby i przeleciało wszystko przez chustę serowarską :D Ale trzymałam tylko 24 godziny.
@@magdak5255 W takich sytuacjach - nie panikować. najczęściej da się jeszcze coś z tego zrobić. Podgrzewać prawie do zagotowania - jak się po drodze nie skoaguluje to na koniec dodać ocet winny - około 50 ml na 10 l mleka. Powinien wystąpić skrzep i jakiś ser wyjdzie. Zwykle się to udaje.
@@NomartPl to jeszcze poproszę o proporcje solanki , bo podał Pan w filmie stężęnie, ale nic mi to nie mówi 🙃 Z góry dziękuję i pozdrawiam :)
@@magdak5255 Solankę trzeba traktować w gramach - 10% to 100 g soli i uzupełnienie do kilograma czyli do 1000 g wodą. Teraz w zależności od stężenia po prostu trzeba zmienić wartość początkową.
Panie Arturze co w tych damach na lodówce się znajduje ? :) Pozdrawiam
Jałowcówka i nalewka grejpfrutowa
Pewnie że warto samemu próbować żona długo się bała robić sery i teraz robi często mamy jednak dostęp do świeżego mleka
Hey my friend it has been a long time we did not chat.
I hope you are healthy and happiness is on your side
A nie wystarczy dodać jogurtu do mleka żeby obniżyć PH ?
Tak bakterie z jogurtu też obniżą pH jednak skład bakterii w naturalnym mleku i tych, które powinny znajdować się w opakowaniu bakterii do twarogu powinien być bardziej różnorodny i zawierać więcej różnych drobnoustrojów.
Sorki , ale wagę można chyba wytarować ....tzn postawić pojemnik , wytarować i waga znów wskazuje zero ....proszę dalej mistrzu :)
Można, ale z doświadczenia wiem, że waga najbardziej czuła jest w początkowych zakresach pracy. Jak już na niej 50 g stoi to odważenie kolejnego 0,5 grama - pomimo tarowania - bywa mnie precyzyjne.
Mleko nawet niskopasteryzowane to już nie mleko tylko zabielona woda z resztkami dobrodziejstwa jakie jest w prawdziwym mleku prosto od krowy/kozy/itd., które nie przekroczyło 41 °C. Pozdrawiam
Homogenizacji nie uniknęło, ale jeszcze na szczęście nie ma tych zmian, które są wynikiem UHT
Niepokoi mnie wielkość pana źrenic..ale film jak zawszę b.dobry!
Pozdrawiam!
Szkoda że nie jest Pan moim wujkiem
Ale abstrahując - zamiast kupować na straganie ala korycińsku za kosmiczne ceny spokojnie można zrobić samemu. Ale w kwestii mleka prosto od krowy to raczej od pewnego dostawcy.
Niech Pan zrobi Roladę litweską z uszu wieprzowych nie wiem czy była :D
Nie była, ale temat mi nie znany i wcześniej musiał bym go zgłębić 😁
ojaoj oj z tym szkoleniem z produkcji sera w pana wydaniu to bym się tak nie zapędzał bo miesza pan jak małe dziecko na początek rozróżniamy dwie podstawowe odmiany sera podpuszczkowe i sery kwasowe do serów pdpuszczkowych zaliczmy wszystkie sery tzw twarde ale równiez np sery pomazankowe jakim jest np polska bryndza , sery kwasowe to sery w których masa serowa otrzymana jest przez zakwaszenie mleka w odpowiedniej tem , np sokiem z cytryny , octem , kwaskiem cytrynowym to sa sery tzw twarogowe
co do Paneer czyli indyskiego sera to jest to rodzaj sera twarogowego z którego zosało wyciśniete maksymalna ilośc serwatki jest to ser dosyc twardy w swojej konsystencji przypomina trochę ser żółty jednak nie da się go np pokroić na cienkie plasterki o produkcji serów i twarogów mozemy sobie podyskutowac naprawde nie widze problemu bo wiedzę posiadam odpowiednią
No i właśnie - podając prawdziwe informacje, ale w sposób książkowy stawia Pan barierę trudną do przejścia. Po pierwsze zachęcić. Nie przestraszyć terminologią. Jak wykonawca zrobi, uda mu się i zapragnie więcej, to literatury tematu jest dużo. Kiedyś w wiejskich domach robiono wyroby i przetwory bez znajomości terminologii. Jej znajomość jest cenna, ale nie w każdym przypadku konieczna. Proszę się dzielić swoją wiedzą. Posiada ją Pan i proszę ten skarb przekazywać tym, co go jeszcze nie znają. Proszę odwiedzić znajomych i zrobić z nimi coś prostego. Pokazać, że to nie jest wiedza tajemna. Zachęcać, by robili własne wyroby domowe. By odzyskali tracone umiejętności. By więcej czasu spędzali z rodziną przy takich działaniach. Pozdrawiam serdecznie 😁
POPROSZE CIĄG DALSZY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kurcze, to nie dla mnie 😁
@#PILNE, niech Pan obejrzy wypowiedz oficera Wojska Polskiego, żołnierze zmuszani do szczepień inaczej awansu nie będzie, film pt: Kłamstwa MON. 💉= awans!