Koniecznie zajrzyj również do odcinka pt. 5 RZECZY które MUISZ WIEDZIEĆ zanim rozpoczniesz przygodę Z ANALOGIEM ruclips.net/video/sbeMC8uBP0M/видео.html
bardzo przyjemny materiał, brakuje filmów o tematyce fotografii - głównie analogowej na YT - kanałów jest niewiele - więc zostawiam subskrybcję. czekam na materiały o innych negatywach!
fajnie się wywołuje film kentmere. Zrobiłem już ponad 100 rolek ale teraz zaciekawił mnie 3200 Co do hp5+ tp dawno temu przerobiłem już 100 rolek ;3 To mój core film ^^ dużo wybacza
Świetny materiał, nigdy nie ogarniałem tej szerokiej gamy Ilforda i czym to się w ogóle różni. Fajnie że jest jakiś content po polsku na ten temat i to na dodatek bardzo dobry :) Subik zostawiony i liczę na więcej!
Dobry filmik. 👍👍 Moim ulubionym Ilfordem też jest HP5, innych w zasadzie prawie nie używam, a na deltach nawet nie próbowałem robić, poza dwoma 3200. Myślę, że początkujących i zaawansowanych pstrykaczy może zainteresować temat wyboru wywoływacza negatywowego. Temat rzeka, w całości nie do ogarnięcia przy tak dużej ilości materiałów i chemii. Ale może by tak wybrać kilka wywoływaczy do porównania jak pracują na HP5 ? Ciekawe może być jak rodzaj chemii i stężenie wpływa na obraz, jak uzyskać większy kontrast, jak większe ziarno itd. Pozdro. JM.
Jak to dobrze napisałeś - temat rzeka. Naprwde są różne gusta u preferencje i ciężko o jedno złote rozwiązanie. Potrzeba by było naprawdę sporo czasu, materiału, testow porównań, a i tak nie byłbym w stanie tego zgłębić na tyle ile bym chciał, sprzętowo, finansowo, jakościowo i czasowo-jak już o czasie mówimy, "internety" lubią tempo,predkosc. Wszystjo szybko na już, złota rada i najlepiej w 60 sekund. - a to się tak nie da raczej :) Dzeki za komentarz!
Chętnie obejrzę film o każdym materiale Ilforda, choć najmniej interesuje mnie Pan i Kentmere. Nurtuje mnie Delta3200 choć to drogi film, ale o olbrzymim potencjale.
HP5 jest przezajebisty. Na 3200 w Rodinalu (1+30) w 18 stopniach w czasie 24 minut i to na takie strzelanie na oślep, bez specjalnego zastanawiania sie nad ekspozycja ;p Ale ja to lubie kontrasty i ziarna więc jestem zadowolony, chociaż Foma 400 na 1600 też pasuje ale także Ilford Pan 400 na 1600. Polecam eksperymenty, wystrzelać jeden film byle jak i wywołać żeby wiedzieć czego sie spodziewać, jak czego potem używać :) Zapisać wyniki i korzystać :D
No właśnie, co kto lubi :) Temat szeroki jak rzeka, ja bym nie zalecał tak robić, ale są tacy którzy lubią. Dla mnie pchniety Ilford naswietlony poprawnie w takim Xtolu np. Wychodził zadowalająco - skan jak i odbitki
Super materiały robisz. Bardzo przydatna wiedza. Robiłem ostatnio na FP4 w Bieszczadach i nie wiem gdzie popełniłem błąd ale zdjęcia na filmie wszędzie mają sprane niebo. Zero szczegółów, nie widać chmur a było w sumie z rana mało słońca. Robiłem Minoltą X300 tryb A. potem wywołałem w Labie i od razu wywołałem odbitki. Na cyfrowym Fuji X-E1 wyszło super, zdjęcia super naświetlone. Trochę się zniechęciłem do analoga, bo trzy filmy Cz/b na trzech różnych aparatach i przy krajobrazie niebo nie ma szczegółów. Może coś podpowiesz ?
Za duża różnica w ekspozycji niebo vs plan pierwszy :) strzelam że ekspozycja została ustawiona tak. Aby poprawnie naświetlać wszystko poza niebem i stąd taki efekt.
Cześć. Postanowiłem wrócić do tematu i mojego pytania. Otóż wczoraj ciąłem negatywy i umieszczałem w koszulkach i pomyślałem, że warto na szybko zrobić skanowanie bo akurat mam taki prosty skaner Rolei. Ku mojemu zaskoczeniu, praktycznie wszystkie zdjęcia na tym Ilfordzie były dobrze naświetlone. Niebo pięknie się zeskanowało jak i szczegóły dolnych partii. Okazało się, że po prostu odbitki zrobione w Studio Fujifilm były źle zrobione, dotyczyło to wszystkich 4 rolek b&w które zrobiłem ostatnio. Szukałem nie tam gdzie trzeba. Moja Minolta X300 poprawnie robiła zdjęcia. Teraz wiem że muszę zmienić Lab . Pozdrawiam@@KamilJarosh
@@fotograficzneopowiesci7389 Hej ! skoro odbitki wyszły źle, podejrzewam, że został zeskanowane nie tak jak tego oczekiwałeś. Poszperaj w sieci nt. multisamplingu, skanuj do tiff lub raw lub co Ci tam Twój skaner oferuje :) Sprawdź jaka jest maksymalna realna rozdzielczość Twojego skanera Pozdrawiam !
Niestety, ale ten "biały śnieg " to nie jedyna wpadka firmy. Dość znana jest wadliwa partia filmów typu 120 na których odbija się faktura papieru ochronnego.
W kwestii egzaminu z kwalifikacji AUD.05 zajmuje się głównie animacją - zapraszam do filmów na kanale odnosnie animacji w Adobe Photoshop. Egzamin ten zawiera głównie elementy kompozycji layoutu, baneru, strony internetowej z minimalną ilością animacji, projektem logotypu/ikony /grafiki w Adobe Ilustrator/Corel Draw. Grafiką wektorową się nie zajmuję, ale proces tworzenia logotypu jest praktycznie taki sam jak w Adobe Photoshop. Czasami pojawia się element edycji dźwięku ( np. w Audacity) Nie przewiduje w najbliższym czasie żadnych materiałów związanych z AUD.02 oraz AUD.05- chyba, że się pojawi coś nowego :) ?
Skąd te przekonanie że XP2 ma słabszą ostrość? całe lata na nim fotografowałem i jakos tego nie zauważyłem.... Troche to krzywdząca opinia o tym filmie. dodam że nie opieram mojej opinii na skanach itd normalnie w latach 90 tych robiłem wielkoformatowe odbitki z małego obrazka.
@@KamilJarosh widocznie Panowie z Ilforda mają w porównaniu ze mną dość wysokie standarty ostrości. Ja na tym filmie robiłem głównie portrety, więc ostrość jak żyleta i tak nie była by wskazana..
@@uvjackultravelvet7635 ja też nie mam osobiście zarzutów, ale wrażenia obiektywne a subiektywne to spora różnica :) wydaje mi się tutaj , że rozdzielczość negatywu odnosi się bardziej pod tworzenie wielko formatowych odbitek niż skanów :)
Tia, Hp5 plus pchnięty 2 EV (do 1600) da przeuroczy analogowy look. Ziarenko plus mocniejszy kontrast od razu odróżnią zdjęcia od cyfrowych. Ps: dla mnie Delta jest trochę bez sensu. Tzn tam ziarno wygląda tak jakoś... cyfrowo. Tylko po co używać filmu co wygląda jak cyfra skoro cyfra jest tańsza i prostsza w użyciu? Jeżeli bawimy się w analogi to róbmy na czymś co podkreśli ten fakt.
Tego typu filmów ( delta) można używać do różnych zastosowań :) Jeżeli masz już deltę i chcesz na niej "ziarno" to żaden problem :) Ponadto, nie każdy posiada dobry aparat cyfrowy z dobrą optyką. Jeżeli zastosujemy dobry film, dobrze go wywołamy, odbijemy lub zeskanujemy i naświetlimy za pomocą dobrej optyki to czasami można się zdziwić jaki uzyskamy efekt końcowy względem "cyfry". W obecnych czasach większość oglądamy poprzez malutki ekran- jednak gdy przychodzi do porównania w wielkim formacie, nie raz możemy się zdziwić jakie możliwości dają negatywy tego typu :) Dzięki za komentarz, Pozdrawiam serdecznie !
@@KamilJarosh #1. Mi nie tyle chodzi o wielkość ziarna co jego wygląd. Kiedyś to była zaleta, teraz już niekoniecznie. #2. Dobra optyka potrzebna jest także do analoga. Z byle czym to niezaleznie od tego na czym focimy będzie mydło. Chyba że skaczemy format wyżej (analogowe średniaki są znacznie tańsze od cyfrowych), wtedy to już inna liga. Ale używanego Canona 5dmk3 już za 2 tys pln można kupić (nie tak wiele drożej od topowych analogów 35mm). Do tego 50/1.8 i mamy zajefajny zestaw. Do tego jakościowo dający obrazki na krawędzi wydolności optyki. Tak czy inaczej porządna cyfra jest w zasięgu praktycznie każdego. #3. Największy format jaki używałem to 6x7 (Bronica GS-1). Tu widać różnicę. Ale i wymagania co do fotografa rosną mocno. Te aparaty wymagają przyłożenia się a i lubią dużo światła (w półmroku klin przestaje działać itp). Mocno zmienia się sposób pracy.
Koniecznie zajrzyj również do odcinka pt. 5 RZECZY które MUISZ WIEDZIEĆ zanim rozpoczniesz przygodę Z ANALOGIEM
ruclips.net/video/sbeMC8uBP0M/видео.html
Dziękuję, odświeżyłem wiadomości.Powracam do fotografii po 35 latach.A tyle ciekawych miejsc 😊
Pozdrawiam serdecznie
Bardzo profesjonalne podejście do tematu. Pozdrawiam
Dziękuję, liczę, że na Twoim kanale też pojawią się w końcu recenzje aparatów z Twojej kolekcji !
Bardzo pomocne dla wszystkich fotografii analogowej.
Dziękuję Ci za miły komentarz. Jeżeli uważasz to za wartościowy materiał- udostępnij ten film wśród znajomych :)
bardzo przyjemny materiał, brakuje filmów o tematyce fotografii - głównie analogowej na YT - kanałów jest niewiele - więc zostawiam subskrybcję. czekam na materiały o innych negatywach!
Cierpliwie czekac, a będą :)!
Dzięki bardzo :)
Czekam na więcej
Fajnie wyjaśnione. Dzięki
Dzięki!
fajnie się wywołuje film kentmere. Zrobiłem już ponad 100 rolek ale teraz zaciekawił mnie 3200
Co do hp5+ tp dawno temu przerobiłem już 100 rolek ;3 To mój core film ^^ dużo wybacza
Cieszę się że wpadłem na Twój kanał.
Ja również się cieszę, że tu trafiłeś !
Dobrze sie słucha :)
Dziękuję za twoją pracę.❤ Ludziska łapki proszę.Milego
Miło czytać :)!
Dodam jeszcze, że podoba mi się materiał. Szkoda, że już nie mieszkam w Rzeszowie od 10 lat. Miło było zobaczyć kilka znajomych miejsc ;3
To dobry powód żeby go odwiedzić! :)
Dzięki za miłe słowa!
Świetny materiał, nigdy nie ogarniałem tej szerokiej gamy Ilforda i czym to się w ogóle różni. Fajnie że jest jakiś content po polsku na ten temat i to na dodatek bardzo dobry :) Subik zostawiony i liczę na więcej!
Dzięki !
będzie więcej będzie :)
Ciężko z czasem ale staram się na ile mogę :)
Teraz trochę martwiejszy okres na zdjęcia, dni krótkie światła brak.
@@KamilJarosh może jakiś podobny materiał z porównaniem Kodaków?
Super materiał aby tak dalej. Dopiero zaczynam przygodę z analogiem w średnim formacie także taka pomoc jest wspaniała. Pozdrawiam
Cierpliwości, dużo światła i powodzenia ! nie zniechęcaj się bo to nie łatwa sztuka :) !
Bardzo pomocny film. Może coś o Fomie?
Są takie plany, na zachętę przydałoby się z 50 łapek w górę :D
Świetny film ,👏👌
dzięki ! :)
Dobry filmik. 👍👍 Moim ulubionym Ilfordem też jest HP5, innych w zasadzie prawie nie używam, a na deltach nawet nie próbowałem robić, poza dwoma 3200. Myślę, że początkujących i zaawansowanych pstrykaczy może zainteresować temat wyboru wywoływacza negatywowego. Temat rzeka, w całości nie do ogarnięcia przy tak dużej ilości materiałów i chemii. Ale może by tak wybrać kilka wywoływaczy do porównania jak pracują na HP5 ? Ciekawe może być jak rodzaj chemii i stężenie wpływa na obraz, jak uzyskać większy kontrast, jak większe ziarno itd. Pozdro. JM.
Jak to dobrze napisałeś - temat rzeka.
Naprwde są różne gusta u preferencje i ciężko o jedno złote rozwiązanie. Potrzeba by było naprawdę sporo czasu, materiału, testow porównań, a i tak nie byłbym w stanie tego zgłębić na tyle ile bym chciał, sprzętowo, finansowo, jakościowo i czasowo-jak już o czasie mówimy, "internety" lubią tempo,predkosc. Wszystjo szybko na już, złota rada i najlepiej w 60 sekund. - a to się tak nie da raczej :)
Dzeki za komentarz!
Super film! Fajnie i rzeczowo opisałeś najważniejsze informacje. Czekam na kolejne publikacje. Czyżby miała się pojawić Foma oraz Kodak?
Prędzej się pojawi materiał nt. Fomy niż Kodaka, ze względu na zebrana ilość materiału. Dzięki!
Chętnie obejrzę film o każdym materiale Ilforda, choć najmniej interesuje mnie Pan i Kentmere. Nurtuje mnie Delta3200 choć to drogi film, ale o olbrzymim potencjale.
Upłynie dużo czasu zanim powstanie rzetelny materiał nt. Temat. Musiałbym przerobić X rolek w conajmniej 2 wywoływaczach. Może w następnym roku :)
HP5 jest przezajebisty. Na 3200 w Rodinalu (1+30) w 18 stopniach w czasie 24 minut i to na takie strzelanie na oślep, bez specjalnego zastanawiania sie nad ekspozycja ;p Ale ja to lubie kontrasty i ziarna więc jestem zadowolony, chociaż Foma 400 na 1600 też pasuje ale także Ilford Pan 400 na 1600. Polecam eksperymenty, wystrzelać jeden film byle jak i wywołać żeby wiedzieć czego sie spodziewać, jak czego potem używać :) Zapisać wyniki i korzystać :D
No właśnie, co kto lubi :)
Temat szeroki jak rzeka, ja bym nie zalecał tak robić, ale są tacy którzy lubią. Dla mnie pchniety Ilford naswietlony poprawnie w takim Xtolu np. Wychodził zadowalająco - skan jak i odbitki
Super materiały robisz. Bardzo przydatna wiedza. Robiłem ostatnio na FP4 w Bieszczadach i nie wiem gdzie popełniłem błąd ale zdjęcia na filmie wszędzie mają sprane niebo. Zero szczegółów, nie widać chmur a było w sumie z rana mało słońca. Robiłem Minoltą X300 tryb A. potem wywołałem w Labie i od razu wywołałem odbitki. Na cyfrowym Fuji X-E1 wyszło super, zdjęcia super naświetlone. Trochę się zniechęciłem do analoga, bo trzy filmy Cz/b na trzech różnych aparatach i przy krajobrazie niebo nie ma szczegółów. Może coś podpowiesz ?
Za duża różnica w ekspozycji niebo vs plan pierwszy :) strzelam że ekspozycja została ustawiona tak. Aby poprawnie naświetlać wszystko poza niebem i stąd taki efekt.
Zapraszam do materiału nt. Systemu Strefowego Ansela Adamsa :)
Dzięki za podpowiedź czytałem kiedyś o tym systemie ale mało mi zostało w głowie. Na pewno skorzystam, dzięki :)@@KamilJarosh
Cześć. Postanowiłem wrócić do tematu i mojego pytania. Otóż wczoraj ciąłem negatywy i umieszczałem w koszulkach i pomyślałem, że warto na szybko zrobić skanowanie bo akurat mam taki prosty skaner Rolei. Ku mojemu zaskoczeniu, praktycznie wszystkie zdjęcia na tym Ilfordzie były dobrze naświetlone. Niebo pięknie się zeskanowało jak i szczegóły dolnych partii. Okazało się, że po prostu odbitki zrobione w Studio Fujifilm były źle zrobione, dotyczyło to wszystkich 4 rolek b&w które zrobiłem ostatnio. Szukałem nie tam gdzie trzeba. Moja Minolta X300 poprawnie robiła zdjęcia. Teraz wiem że muszę zmienić Lab . Pozdrawiam@@KamilJarosh
@@fotograficzneopowiesci7389 Hej ! skoro odbitki wyszły źle, podejrzewam, że został zeskanowane nie tak jak tego oczekiwałeś. Poszperaj w sieci nt. multisamplingu, skanuj do tiff lub raw lub co Ci tam Twój skaner oferuje :)
Sprawdź jaka jest maksymalna realna rozdzielczość Twojego skanera
Pozdrawiam !
Niestety, ale ten "biały śnieg " to nie jedyna wpadka firmy. Dość znana jest wadliwa partia filmów typu 120 na których odbija się faktura papieru ochronnego.
Jeżeli dobrze pamiętam ta sprawa miała miejsce chyba jakoś parę lat temu :) ?
Nagrałbyś egzamin praktyczny z kwalifikacji aud.05 co robić krok po kroku? 🙏🙏🙏
W kwestii egzaminu z kwalifikacji AUD.05
zajmuje się głównie animacją - zapraszam do filmów na kanale odnosnie animacji w Adobe Photoshop.
Egzamin ten zawiera głównie elementy kompozycji layoutu, baneru, strony internetowej z minimalną ilością animacji, projektem logotypu/ikony /grafiki w Adobe Ilustrator/Corel Draw.
Grafiką wektorową się nie zajmuję, ale proces tworzenia logotypu jest praktycznie taki sam jak w Adobe Photoshop. Czasami pojawia się element edycji dźwięku ( np. w Audacity) Nie przewiduje w najbliższym czasie żadnych materiałów związanych z AUD.02 oraz AUD.05- chyba, że się pojawi coś nowego :) ?
Temat rzeka, dla początkujących osób zdecydowanie HP5, który jest idioto odpornym, wybacza zdecydowanie najwięcej błędów podczas naświetlania.
Myślę, że xp2 wyjdzie ich bardziej budżetowo, jeżeli nie wywołują sami :)
Czy miales okazje uzywac Ferrania orto 50 ?
Niestety jescze nie
Skąd te przekonanie że XP2 ma słabszą ostrość? całe lata na nim fotografowałem i jakos tego nie zauważyłem.... Troche to krzywdząca opinia o tym filmie. dodam że nie opieram mojej opinii na skanach itd normalnie w latach 90 tych robiłem wielkoformatowe odbitki z małego obrazka.
Jak się nie mylę i dobrze pamiętam to sam producent o tym wspomina w data sheet
@@KamilJarosh widocznie Panowie z Ilforda mają w porównaniu ze mną dość wysokie standarty ostrości. Ja na tym filmie robiłem głównie portrety, więc ostrość jak żyleta i tak nie była by wskazana..
@@uvjackultravelvet7635 ja też nie mam osobiście zarzutów, ale wrażenia obiektywne a subiektywne to spora różnica :)
wydaje mi się tutaj , że rozdzielczość negatywu odnosi się bardziej pod tworzenie wielko formatowych odbitek niż skanów :)
Tia, Hp5 plus pchnięty 2 EV (do 1600) da przeuroczy analogowy look. Ziarenko plus mocniejszy kontrast od razu odróżnią zdjęcia od cyfrowych.
Ps: dla mnie Delta jest trochę bez sensu. Tzn tam ziarno wygląda tak jakoś... cyfrowo. Tylko po co używać filmu co wygląda jak cyfra skoro cyfra jest tańsza i prostsza w użyciu? Jeżeli bawimy się w analogi to róbmy na czymś co podkreśli ten fakt.
Tego typu filmów ( delta) można używać do różnych zastosowań :)
Jeżeli masz już deltę i chcesz na niej "ziarno" to żaden problem :)
Ponadto, nie każdy posiada dobry aparat cyfrowy z dobrą optyką.
Jeżeli zastosujemy dobry film, dobrze go wywołamy, odbijemy lub zeskanujemy i naświetlimy za pomocą dobrej optyki to czasami można się zdziwić jaki uzyskamy efekt końcowy względem "cyfry". W obecnych czasach większość oglądamy poprzez malutki ekran- jednak gdy przychodzi do porównania w wielkim formacie, nie raz możemy się zdziwić jakie możliwości dają negatywy tego typu :)
Dzięki za komentarz,
Pozdrawiam serdecznie !
@@KamilJarosh
#1. Mi nie tyle chodzi o wielkość ziarna co jego wygląd. Kiedyś to była zaleta, teraz już niekoniecznie.
#2. Dobra optyka potrzebna jest także do analoga. Z byle czym to niezaleznie od tego na czym focimy będzie mydło. Chyba że skaczemy format wyżej (analogowe średniaki są znacznie tańsze od cyfrowych), wtedy to już inna liga. Ale używanego Canona 5dmk3 już za 2 tys pln można kupić (nie tak wiele drożej od topowych analogów 35mm). Do tego 50/1.8 i mamy zajefajny zestaw. Do tego jakościowo dający obrazki na krawędzi wydolności optyki. Tak czy inaczej porządna cyfra jest w zasięgu praktycznie każdego.
#3. Największy format jaki używałem to 6x7 (Bronica GS-1). Tu widać różnicę. Ale i wymagania co do fotografa rosną mocno. Te aparaty wymagają przyłożenia się a i lubią dużo światła (w półmroku klin przestaje działać itp). Mocno zmienia się sposób pracy.
@@aleksanderdomanski222 bardziej chodziło mi o to, że ktoś może mieć lepszy zestaw np. Optyki w aparacie tradycyjnym niż cyfrowym :)
@@KamilJarosh może, aczkolwiek jeżeli analog jest stosunkowo nowoczesny to prawdopodobnie ta optyka będzie dobrze współpracować z cyfrą. Np canon EOS.
@@aleksanderdomanski222 Sam jestem użytkownikiem tak łączonego systemu w Canonie :)