Genialnie to wszystko jest pokazane i objasnione,nawet osoby ktore nie zbyt wiele maja z tematyka kolejnictwa wspolnego chetnie ogladaja kazdy odcinek.Fantastyczna robota!!.Gratuluje!!.
@@Grzesdul , a kim Jesteś żeby wjeżdżać na ambicję i doswiadczenie. Rewident z doświadczeniem, maszynista, czy frustrat pantofel. Cwaniakom tutaj dziękujemy. Napisz coś przydatnego a nie tylko ferment Powodujesz i nerwy.
@@Grzesdul , żenujący to jest pantofel, dzieciak, któremu ktoś coś broni, a potrafi tylko wylewać żale. Albo Napiszesz dziecko, coś przydatnego, albo Zostań za klawiaturą komputarka, jeśli żona pozwoli. Zielonej Drogi i wypad na bocznicę😁😁
Dzięki za ten odcinek 👍 nadal nie mogę sobie wyobrazić ile tam musiało powstać energii żeby tak stopić szynę 🤯koła to musiały chyba świeć w nocy na czerwono 🤔🤔
Kręcące się koło zawsze jest znacznie chłodniejsze od szyny. A to z przynajmniej dwóch powodów powodów: Po pierwsze, siła tarcia na kole rozkłada się na cały obwód obręczy, a więc odcinek długości 1,5-2, lub w przypadku parowozów pospiesznych, nawet kilku metrów. I to tylko na chwilę w danym miejscu, dalej jest w czasie obrotu koła miejsce styku obręczy z szyną chłodzone. Na główce szyny powierzchniana na którą stale oddziałuje tarcie to tylko kilka milimetrów kwadratowych i to stale w tym samym punkcie, z racji tego temperatura w tym miejscu tylko wzrasta. Koło jest też chłodzone przez powietrze tym bardziej, im szybciej się kręci.
@@slav8820 Możesz wskazać jakąś lokomotywę, której koło ma obwód 1,5-2 m? Oraz wyjaśnij w jaki sposób siła będąca wielkością wektorową rozkłada się na cały obwód obręczy. 😉
@@rufus4333 gdybyś opuszczając lekcje w szkole podstawowej jeździł rowerem to byś tego nie napisał. Ale mogłeś go nie mieć i to cię tłumaczy. Więc sprawdź wzór na długość okręgu. Zawsze, zanim napiszesz coś krytycznego to sprawdź o czym chcesz pisać albo poproś tatę żeby sprawdził.
Żeby tak telewizja puszczała mądre programy to do ramówki koniecznie program Parę Słów o Kolei😁😁😁 Każdy film Pana Mirka jest nagrany i zmontowany, jak odcinek dobrego programu 😁😁😁
Wniosek jest taki że należy starać się o to aby nie było potrzeby hamowania Ale to bardziej chodzi o przygotowanie trasy i taboru a nie maszynistów.Semafory odpowiednio ustawione ,czujniki itp.
A jak się ma buksowanie w przypadku szyny tramwajowej typu rowkowego? Czy istnieje możliwość stopienia na tyle głębokiego, że dojdzie do pionowego rozszczepienia szyjki szyny przez powstałe naprężenia? (zazwyczaj wysokość główki od szyjki w szynie rowkowej jest mniejsza, niż w szynie klasycznej).
Podchodząc do tematu od strony fizyki, nie dziwi mnie że wybuksowania powstają w miejscach, w których pociągi częściej hamują. Wywierają one olbrzymi nacisk na szyny, co jak wiadomo, powoduje pracę, czyli ciepło. Szyny w takim miejscu są narażone na duże wahania temperatur w swojej strukturze, co w dłuższym okresie doprowadza do ich rozhartowania i degradacji. A może prościej? "Zmęczenie matreriału"...
Witam serdecznie. Doskonały materiał, zastanawiam się jak na przestrzeni lat zmieniał sie skład stali używanej do produkcji szyn i jakie to miało przełożenie na żywotność ich. A teraz do brzegu 😀 Panie doktorze czy używanie piasecznic mocno wpływa na główki szyn jak i na same obręcze zestawów kołowych wózków lokomotyw?
Witam składy stali się zmieniały spróbuje o tym również zrobić materiał. Jeśli chodzi o piasecznice, ważne jest aby był zastosowany odpowiedni piasek (bodajże kwarcowy w granulacji od 0,6 - 1,6 mm). Rzecz jasna zwiększa się siła tarcia, ale piasek bardziej pomaga niż szkodzi przy rozruchu. Aczkolwiek jeśli przyczynia się do wad powierzchni główki szyny i powierzchni tocznej kół, to w niewielkim stopniu. Gorzej gdyby go nie było i pojazd rusza w warunkach jesiennych czy zimowych kiedy mamy mokre liście, wilgoć i inne niedogodności pozdrawiam Pana i dzięki za obejrzenie 😉
@@KOLEJmirmur2 dzięki pięknie za odpowiedź, mógłby być faktycznie interesujący odcinek o stopach używanych do szyn. Pozdrawiam serdecznie i to ja dziękuję że Pan nagrywa tak fantastyczne odcinki.
Ciekawy temat. Choć na logikę, to zupełnie naturalne zjawisko, to jeszcze nie widziałem czegoś takiego. No ale takie uszkodzenia są pewnie usuwane w tempie dość ekspresowym, bo może to być bardzo niebezpieczne. Dzięki, pzdr
Ciekaw jestem ja bardzo trzeba się "postarać" żeby nie zauważyć, jak długo to trwa, żeby zetrzeć całą główkę szyny, jak duży hałas to powoduje i jak bardzo sypie iskrami.
Wydaje się, że wybuksowania są efektem buksowania. Lokomotywa stoi w miejscu lub porusza się powoli,, a prędkość obwodowa koła jest znacznie większa. Potrzebny jest rodzaj "ABS" i myślący maszynista który widząc, że koła buksują powinien dostosować moc tak, aby nie buksowały. Jak w samochodzie, nie sztuka deptać gaz, trzeba też pomyśleć.
Panie Mirku, skoro średnia wybuksowania na odnowionym odcinku (szyny 60 E1) W-wa Wschodnia - Gdańsk Główny, jak pan podaje to ok. 0,25/km - to jakim cudem "przeciętnie" jest tam (czy też miało miejsce - jak pan mówi) ponoć jedno wybuksowanie na kilometr aż? 🤔Pozdro.
A czy ABS/EPS w pociągach zabezpiecza przed buksowaniem i czy jest to jakiś obecny standard przy projektowaniu lokomotyw, czy wagonów (jak w przypadku samochodów)? Czy takie uszkodzenia są np. we francuskich kolejach? Jakie są statystyki ich uszkodzeń na kilometr, czy w innych krajach? Czy stosuje się jakieś aktywne skanowanie szyn przez jeżdżące pojazdy i informacje są na bieżąco wysyłane do centrali w celu analizy. Np. silniki Rolls Royce w samolotach na bieżąco zczytują informację o parametarch silnika i wysyłają do centali. To daje planowanie w remonty tych silników.
A na naszej bocznicy mamy szyny z oznaczeniami różnej maści do wyboru do koloru i takie zabytki: FH 1927, NP-S HUTA CZĘSTOCHOWA 1928R X S42 rok prod 1967, O HB-S-VIII-1939, 1935 S.HUTA KRÓL, S41 HAYINGEN 1944, BANKHUTTE 1941 S49 HP-I 1958 Niektóre nawet różne typy łączone ze sobą. A właściwie, jak łączy się szyny? Chyba nie spawa? Co Pan na to? Pozdrawiam.
Witam tradycyjne połączenia to łubkowe, owszem szyny bezstykowe które się powszechnie stosuje obecnie są spawane termitowo mogą być zgrzewane elektrycznie pozdrawiam
Witam , mam pytanie. Mianowicie jak się stało to w Opalenicy, jak oni potem wyjechali z tego ?? Wiadomo wagony można odłączyć. Mi chodzi o tą konkretną oś która dostała w p**** .
Czy PKP korzysta z jakiegoś oprogramowania do oceny infrastruktury kolejowej typu IRISSSYS tak jak inne Koleje na świecie? W jaki sposób są oceniane w PKP dane z drezyn pomiarowych?
Tak korzysta z pojazdów do diagnostyki szynowej. Pojazd ma zainstalowane lasery do pomiaru stanu szyn, sczytuje je i przekazuje za pomocą programu do komputerów pokładowych w pojeździe bezpieczny-przejazd.pl/aktualnosci/detail/stala-diagnostyka-torow-dla-bezpieczenstwa-transportu-kolejowego/
Dzień dobry. Co dzieje się z kołem ( kołami) lokomotywy które wpadły w poślizg niszcząc tor? Czy takie koła są zdatne do eksploatacji? Czy są wymieniane? Ciekawy kanał 👍 Pozdrawiam.
W mediach to wybuksowanie w Opalenicy przedstawiono jako niezwykłe zjawisko a jak widać jest to coś co występuje bardzo często. Tego powietrznego giganta to gdzie Pan ustrzelił, pod Poznaniem właśnie jak z Ławicy startował?
Ani słowa o piaskownicach, nie stosuje się przy ruszaniu? Wielu takich sytuacji można by uniknąć - wystarczy dorobić zestawy informujące o buksowaniu wszystkich osi i odpowiednio przeszkolić maszynistów do korzystania z takich informacji. O przebudowach infrastruktury, żeby nie hamować na wzniesieniach nie wspomnę. Dobrze byłoby porównać te statystyki uszkodzeń z innymi krajami, gdzie transport kolejowy jest na podobnym poziomie rozwoju.
Witam, dziś byłem świadkiem dosyć nietypowej sytuacji, dlatego chciałbym zapytać specjalisty. Czy odstawianiu lokomotywy do złomowania towarzyszą jakieś "ceremoniały"? Dosłownie chwilę temu widziałem jak SM42 odstawiało prawdopodobnie ET22 na zakłady remontowe Toruń Kluczyki używając przy tym sygnału dźwiękowego. Trwało to kilka minut, sygnał dźwiękowy był przy tym stale włączony. O co chodziło? :)
Też nie rozumiem. Wszystkie lokomotywy, nawet te spalinowe mają de facto napęd elektryczny. Poślizg teoretycznie powinien być prosty do wyeliminowania.Tym bardziej, jak pan doktor wspomniał, ten problem generuje duże koszty.🤔
@@jezuschrystus.onlycash przy rozruchu impulsowym tak. Class 66 ma na każdym zestawie kołowym czujnik i silniki zasilane są z falownika, który ogranicza prąd na granicy poślizgu. W rozruchu oporowym jest nieco trudniej, stosuje się hamulec przeciwpoślizgowy. Wstawki hamulcowe dolegają do obręczy i tworzą sztuczne obciążenie tarciem. Wiąże się to jeszcze z działaniem silnika trakcyjnego. Sterowanie jego obrotami to balans zależny od napięcia i obciążeń. Gdy obciążenie znika, teoretycznie obroty będą dążyć do nieskończoności, co grozi zniszczeniem go przez siłę odśrodkową (wyzwojenie). Poślizg niszczy więc nie tylko tor, lecz także jednostkę trakcyjną.
@@qwertasdef6753 Bardzo ciekawe. Dzieki za odpowiedź. Systemy z falownikami są standardem i występują niemal wszędzie gdzie energia do napedu dostarczana jest z akumulatorów. Od wkrętarek po auta i łodzie. Ten drugi system o którym pisałeś przypomina działanie systemu abs ale użytego nie do hamowania tylko przy buksowaniu kół (asr?). W tym układzie koło musi wykonać poślizg żeby czujnik to wykrył i wydał polecenie pompie hamulcowej zablokowanie tego koła. To również powoduje duże obciążenia mechanizmu różnicowego.
Zainteresowało mnie to ponieważ zetknąłem sie s ta tematyką z nieco innej strony. Mieszkam w Kanadzie od 37 lat. Teraz jestem na emeryturzea ale jakies 7 lat temu pzacowałem W firmie wytwarzajacej urządzenia do testowania metali metoda nieniszczącą. Raz byłem w warszatatach firmy CN rail (Canadian National) Dla wyjasnienia w Kanadzie tylko 3 firmy kolejowe prywatne CN, CP (Canadian Pacific) oraz państwowa VIA rail dla ruchu pasażerskiego. CN i CP sa włascicielami samych linii kolejowych. W warsztatach CN w Winnipegu była nasza maszyna do testowania szyn. Byłe z nia problemy bo dobrze działała na nowych szynach które są proste ale na uzywanych, ktore sa nieco pogiete były problemy. Ogólnie to na waznych trasach kładziono nowe szyny a te uzywane po testach dawano na linie poboczne. Pokazano mi jak wygladaja szyny po intensywnym uzywaniu. Głowka szyny spływa na bok. To juz oczywiście te zużyte. Technik testujacy szyny na naszej maszynie [powiedział mi ze te naklepsze szyny sa produkci czeskiej. Potem te robione przez Japończyków a inne to nic nie warte. Nie wiem na ile to jest zgodne z prawdą. Na pewno nie uzywają tam wszytkich szyn robionyc na świecie. Wiem ze szyny sie robi z dobrej stali i sa obrabiane równiez termicznie i główki utwardzane powierzchniowo. Jak tam z jakościa polkich szyn ?
Radą jest większa kontrola prywaciarzy, ich zachowań w czasie jazdy bo to patologia, przekraczająca prędkość i inne ograniczenia, działająca w myśl zasady:"nie moje, to co mnie to obchodzi".
Materiał wygląda jak przygotowany dla osób które mają pojęcie o czym mowa a gdyby Wojtek z gownohrodu chciałby coś zrozumieć to i tak musiałby sięgnąć po slownik
@@jezuschrystus.onlycash bo jak wspomina autor najsłynniejsze zdarzenie tego typu miało miejsce nieco ponad miesiąc temu. A więc wręcz "wczoraj" zwłaszcza że materiały video zwykle są tworzone przez okres od 3 do 6 miesiący aby wyszło z tego ok 15 min materiału.
Panie Mirku, przedstawia pan tyle faktów kolejowych o których człowiek nawet nie ma pojęcia, że po prostu mózg staje ! Dzięki i pozdrawiam ! 👍
Genialnie to wszystko jest pokazane i objasnione,nawet osoby ktore nie zbyt wiele maja z tematyka kolejnictwa wspolnego chetnie ogladaja kazdy odcinek.Fantastyczna robota!!.Gratuluje!!.
U Pana Mirka to już znak rozpoznawczy 😁😁😁
Pół roku nudzenia w szkole, a tu ciekawie i poniżej godziny 😁😁😁😁
Genialnie to wszystko jest pokazane ??? żenujący fotoshop
@@Grzesdul , a kim Jesteś żeby wjeżdżać na ambicję i doswiadczenie.
Rewident z doświadczeniem, maszynista, czy frustrat pantofel.
Cwaniakom tutaj dziękujemy.
Napisz coś przydatnego a nie tylko ferment Powodujesz i nerwy.
@@Grzesdul , żenujący to jest pantofel, dzieciak, któremu ktoś coś broni, a potrafi tylko wylewać żale.
Albo Napiszesz dziecko, coś przydatnego, albo Zostań za klawiaturą komputarka, jeśli żona pozwoli.
Zielonej Drogi i wypad na bocznicę😁😁
Panie Mirosławie, żeby z tak błahego tematu jak buksowanie na szynach zrobić ciekawy temat na odcinek. Gratki i Chapeau bas za garść ciekawej wiedzy 👍
O kurde! Przypalić gumę to nic w porównaniu z przypaleniem szyny😲😲😲👍
Świetny materiał pozdrawiam
Nie jestem wyjątkiem jak widzę, że też nie miałem o tym pojęcia. Dzięki Mirek.
Jak zwykle łapka w górę, kolejny wartościowy materiał 🙂 pozdrawiam 🙂
Łapka przed obejrzeniem. Jakość gwarantowana, solidna wiedza. Dziękuję!
Cześć Kuba dziękuje bardzo 🙂
@@KOLEJmirmur2 Witam panie Mirku ! Jak to bedzie z panskim kanalem ? Bo od 23 wrzesnia tego roku wchodzi ustawa o zakazie nagrywania koleji w Polsce.
Czuje się jak 10 lat temu podczas wykładów na Politechnice Poznańskiej. Polecam !
jak zawsze pełny profesjonalizm. THX
Super materiał :-) fajne omówiony temat WYBUKSOWANIE SZYNY :-D
Świetny materiał i na czasie! Pozdrawiam.
Film ekstra, omówił Pan kolejne ciekawe zagadnienie kolejowe. Pozdrawiam i jak zawsze 👍
Gdzie downi kto słyszoł o wyboksowaniach ,zatrudniajo młodych gniewnych driwterów co palili gume i są efekty ! :-)
Dobre
Jak spalić "gume" lokomotywą.
Dobrze wytłumaczone szacun za wiedzę.
Świetny materiał 👌
Niesamowita precyzja wypowiedzi. Podziwiam gościa.
fajnie sie slucha kogos kto jest kompetentny .
Kolejny wspaniały odcinek! Dziękuje i pozdrawiam.
Kawę (czy jakoś tak) to z chęcią Panu postawię. Robisz świetną pracę Panie doktorze 😀
😄😁😆🤣jakoś tak 😱😹
Dzięki za ten odcinek 👍 nadal nie mogę sobie wyobrazić ile tam musiało powstać energii żeby tak stopić szynę 🤯koła to musiały chyba świeć w nocy na czerwono 🤔🤔
Zgadza się musiały osiągnąć temperaturę w wyniku tarcia jak stal w hucie
Kręcące się koło zawsze jest znacznie chłodniejsze od szyny.
A to z przynajmniej dwóch powodów powodów:
Po pierwsze, siła tarcia na kole rozkłada się na cały obwód obręczy, a więc odcinek długości 1,5-2, lub w przypadku parowozów pospiesznych, nawet kilku metrów.
I to tylko na chwilę w danym miejscu, dalej jest w czasie obrotu koła miejsce styku obręczy z szyną chłodzone.
Na główce szyny powierzchniana na którą stale oddziałuje tarcie to tylko kilka milimetrów kwadratowych i to stale w tym samym punkcie, z racji tego temperatura w tym miejscu tylko wzrasta.
Koło jest też chłodzone przez powietrze tym bardziej, im szybciej się kręci.
@@slav8820
Chcesz powiedzieć że koło nie zrobiło się czerwone od ciepła nawet jak zrobiło takie uszkodzenie szyny?
@@slav8820 Możesz wskazać jakąś lokomotywę, której koło ma obwód 1,5-2 m? Oraz wyjaśnij w jaki sposób siła będąca wielkością wektorową rozkłada się na cały obwód obręczy. 😉
@@rufus4333 gdybyś opuszczając lekcje w szkole podstawowej jeździł rowerem to byś tego nie napisał. Ale mogłeś go nie mieć i to cię tłumaczy. Więc sprawdź wzór na długość okręgu. Zawsze, zanim napiszesz coś krytycznego to sprawdź o czym chcesz pisać albo poproś tatę żeby sprawdził.
Żeby tak telewizja puszczała mądre programy to do ramówki koniecznie program Parę Słów o Kolei😁😁😁
Każdy film Pana Mirka jest nagrany i zmontowany, jak odcinek dobrego programu 😁😁😁
Nie spodziewałem się że te zjawiska niszczenia torów są aż tak częste.
Oczywiście nie aż w tak spektakularnej formie jak w Opalenicy ale zdarzało się i tak czasem
@@KOLEJmirmur2 ruclips.net/video/HemjJ2dogWo/видео.html
Świetne. Pojęcia nie miałem, że takie cuda się zdarzają. :):)
Jak zwykle super materiał 😉
O "wybuksowaniu" nie wiedziałem - do dziś.
Wniosek jest taki że należy starać się o to aby nie było potrzeby hamowania Ale to bardziej chodzi o przygotowanie trasy i taboru a nie maszynistów.Semafory odpowiednio ustawione ,czujniki itp.
KOLEJny ciekawy odcinek! 👌
Profeska jak zawsze.
A jak się ma buksowanie w przypadku szyny tramwajowej typu rowkowego? Czy istnieje możliwość stopienia na tyle głębokiego, że dojdzie do pionowego rozszczepienia szyjki szyny przez powstałe naprężenia? (zazwyczaj wysokość główki od szyjki w szynie rowkowej jest mniejsza, niż w szynie klasycznej).
Super ciekawy materiał 👍
Podchodząc do tematu od strony fizyki, nie dziwi mnie że wybuksowania powstają w miejscach, w których pociągi częściej hamują. Wywierają one olbrzymi nacisk na szyny, co jak wiadomo, powoduje pracę, czyli ciepło. Szyny w takim miejscu są narażone na duże wahania temperatur w swojej strukturze, co w dłuższym okresie doprowadza do ich rozhartowania i degradacji. A może prościej? "Zmęczenie matreriału"...
Konkretna wiedza
Nawet nie wiedziałem że jest coś takiego jak wybuksowanie szyn.
Jak zwykle elegancko :)
Teraz z mikrofonem bardzo miło się ogląda 😀
bellissimo video! 👍
Fascynujące 👍
Przecież wystarczyłoby nawet stosunkowo niewielkim kosztem wyposażyć te lokomotywy w elektronikę która wykrywałaby poślizg kół, no proste jak but
Wiedziałem, że są wybuksowania, ale nie wiedziałem, że jest to tak częsty problem.
Brawo. Pozdrawiam
Witam serdecznie. Doskonały materiał, zastanawiam się jak na przestrzeni lat zmieniał sie skład stali używanej do produkcji szyn i jakie to miało przełożenie na żywotność ich. A teraz do brzegu 😀 Panie doktorze czy używanie piasecznic mocno wpływa na główki szyn jak i na same obręcze zestawów kołowych wózków lokomotyw?
Witam składy stali się zmieniały spróbuje o tym również zrobić materiał. Jeśli chodzi o piasecznice, ważne jest aby był zastosowany odpowiedni piasek (bodajże kwarcowy w granulacji od 0,6 - 1,6 mm). Rzecz jasna zwiększa się siła tarcia, ale piasek bardziej pomaga niż szkodzi przy rozruchu. Aczkolwiek jeśli przyczynia się do wad powierzchni główki szyny i powierzchni tocznej kół, to w niewielkim stopniu. Gorzej gdyby go nie było i pojazd rusza w warunkach jesiennych czy zimowych kiedy mamy mokre liście, wilgoć i inne niedogodności pozdrawiam Pana i dzięki za obejrzenie 😉
@@KOLEJmirmur2 dzięki pięknie za odpowiedź, mógłby być faktycznie interesujący odcinek o stopach używanych do szyn. Pozdrawiam serdecznie i to ja dziękuję że Pan nagrywa tak fantastyczne odcinki.
Też zależy od jakości stali. Czego nikt nie zauważył.
Ciekawy temat. Choć na logikę, to zupełnie naturalne zjawisko, to jeszcze nie widziałem czegoś takiego. No ale takie uszkodzenia są pewnie usuwane w tempie dość ekspresowym, bo może to być bardzo niebezpieczne.
Dzięki, pzdr
Na to trafić ciężko usuwane są niemal natychmiast pozdr
Bardzo ciekawe zjawisko.
Lepsza historia na dworcu w Rzeszowie między pierwszym peronem a drugim przecieka taki stan faktyczny nowego przejścia.
Ciekaw jestem ja bardzo trzeba się "postarać" żeby nie zauważyć, jak długo to trwa, żeby zetrzeć całą główkę szyny, jak duży hałas to powoduje i jak bardzo sypie iskrami.
Excellent shot. Like .
Wydaje się, że wybuksowania są efektem buksowania. Lokomotywa stoi w miejscu lub porusza się powoli,, a prędkość obwodowa koła jest znacznie większa. Potrzebny jest rodzaj "ABS" i myślący maszynista który widząc, że koła buksują powinien dostosować moc tak, aby nie buksowały. Jak w samochodzie, nie sztuka deptać gaz, trzeba też pomyśleć.
Sądziłem że szyny się wymienia, ale widzę że metoda jak u drogowców, łatę nalepić i z głowy.
Zamknięcie szlaku kosztuje. Tor trzeba jak najszybciej udrożnić.
W Opalenicy to chyba pamiątka po TEM2, Tamarze.
świetny materiał
Wybuksowanie też powstać może w terenie górzystym na dużym pochyleniu toru, podczas pracy lokomotywy z ciężkim pociągiem.
Panie Mirku, skoro średnia wybuksowania na odnowionym odcinku (szyny 60 E1) W-wa Wschodnia - Gdańsk Główny, jak pan podaje to ok. 0,25/km - to jakim cudem "przeciętnie" jest tam (czy też miało miejsce - jak pan mówi) ponoć jedno wybuksowanie na kilometr aż? 🤔Pozdro.
A czy ABS/EPS w pociągach zabezpiecza przed buksowaniem i czy jest to jakiś obecny standard przy projektowaniu lokomotyw, czy wagonów (jak w przypadku samochodów)? Czy takie uszkodzenia są np. we francuskich kolejach? Jakie są statystyki ich uszkodzeń na kilometr, czy w innych krajach? Czy stosuje się jakieś aktywne skanowanie szyn przez jeżdżące pojazdy i informacje są na bieżąco wysyłane do centrali w celu analizy. Np. silniki Rolls Royce w samolotach na bieżąco zczytują informację o parametarch silnika i wysyłają do centali. To daje planowanie w remonty tych silników.
proszę powiedzieć jaki wpływ ma zły stan obręczy kół taboru do degradacji powierzchni główki szyny.
A na naszej bocznicy mamy szyny z oznaczeniami różnej maści do wyboru do koloru i takie zabytki:
FH 1927,
NP-S HUTA CZĘSTOCHOWA 1928R X
S42 rok prod 1967,
O HB-S-VIII-1939,
1935 S.HUTA KRÓL,
S41 HAYINGEN 1944,
BANKHUTTE 1941
S49 HP-I 1958
Niektóre nawet różne typy łączone ze sobą.
A właściwie, jak łączy się szyny? Chyba nie spawa?
Co Pan na to? Pozdrawiam.
Witam tradycyjne połączenia to łubkowe, owszem szyny bezstykowe które się powszechnie stosuje obecnie są spawane termitowo mogą być zgrzewane elektrycznie pozdrawiam
@@KOLEJmirmur2 Bocznica budowana w latach 80-tych to raczej spawane termitowo czy zgrzewane?
@@majtej2403 w osiemdziesiątych bocznica to raczej łubkowe połączenie takie jak tu:
www.transportszynowy.pl/Kolej/torykollubkowe
Ciekawy materiał
Wybuksowanie inaczej rolowanie przyczyn może być wiele jak żle ustawiona waga sprężyn podwozia ale maszynista ma piasek do sypania inaczej piasecznice
Super 💪
Tyle statystyka,. Ok. A teraz drugi filmik- jak się to naprawia?
👍👍👍
Witam mega , pozdro
Witam dzięki pozdro
Witam , mam pytanie. Mianowicie jak się stało to w Opalenicy, jak oni potem wyjechali z tego ?? Wiadomo wagony można odłączyć. Mi chodzi o tą konkretną oś która dostała w p**** .
Ciekawy odcinek
Też piękny ten C-17. I dobrą robotę robi.👍
Co by sie stało, gdyby pociąg najechał na taki fragment?
@@WlodarczykB wypadłby z torów najprawdopodobniej zależy też z jaką prędkością
Co było powodem, że Tamara wybuksowała szyny ?
Pozdrawiam, spawacz :D
Pozdrawiam :)
Ciuchcia winna hamować silnikiem, a ruszać na półsprzęgle. Zawsze można dodać haldex i napędzać większą ilością kół. ;)
Zapomniałeś o mechanizmie różnicowym...
@@Alexander-ep2ef Akurat niewskazane.
Swoją drogą, czy wiadomo jak maszynista odniósł się do sytuacji z października 22 roku? Miał gorszy dzień czy też fantazja go poniosła?
Nie mam wiedzy na ten temat, może ktoś z widzów coś wie i się odezwie
Łapa za spory samolocik
Jaki super kanał! W końcu coś pożytecznego i technicznego.
Czy PKP korzysta z jakiegoś oprogramowania do oceny infrastruktury kolejowej typu IRISSSYS tak jak inne Koleje na świecie? W jaki sposób są oceniane w PKP dane z drezyn pomiarowych?
Tak korzysta z pojazdów do diagnostyki szynowej. Pojazd ma zainstalowane lasery do pomiaru stanu szyn, sczytuje je i przekazuje za pomocą programu do komputerów pokładowych w pojeździe
bezpieczny-przejazd.pl/aktualnosci/detail/stala-diagnostyka-torow-dla-bezpieczenstwa-transportu-kolejowego/
8:34 jasionka express :)
Dzień dobry.
Co dzieje się z kołem ( kołami) lokomotywy które wpadły w poślizg niszcząc tor? Czy takie koła są zdatne do eksploatacji? Czy są wymieniane?
Ciekawy kanał 👍 Pozdrawiam.
w tramwajach zestawy kołowe z płaszczyznami są wymieniane.
Na kolei zapewnie też.
częsty widok wybuksowanie kostki brukowej na Lydlu szczególnie nocą :P
W mediach to wybuksowanie w Opalenicy przedstawiono jako niezwykłe zjawisko a jak widać jest to coś co występuje bardzo często. Tego powietrznego giganta to gdzie Pan ustrzelił, pod Poznaniem właśnie jak z Ławicy startował?
Nie Rzeszów z Jasionki
@@KOLEJmirmur2 U nas na Ławicy też często bywają. Stoją w fajnym miejscu bo zaraz przy płocie i można sobie zdjęcia robić.
wygląda na c17 globemaster, na "flightradarze" częsty gość w Rzeszowie
A co jak stopi taka naprężona bezstykową?
Nawet nie wiedziałem ze Chorzów-Batorym tyle buksowanych torów
Ani słowa o piaskownicach, nie stosuje się przy ruszaniu? Wielu takich sytuacji można by uniknąć - wystarczy dorobić zestawy informujące o buksowaniu wszystkich osi i odpowiednio przeszkolić maszynistów do korzystania z takich informacji. O przebudowach infrastruktury, żeby nie hamować na wzniesieniach nie wspomnę. Dobrze byłoby porównać te statystyki uszkodzeń z innymi krajami, gdzie transport kolejowy jest na podobnym poziomie rozwoju.
Czy mogłoby dojść w szczególnych warunkach do zespawania (zgrzania) szyny z kołem, gdyby lokomotywa nie ruszyła z miejsca?
Jak by pozostała w takim położeniu dłuższy czas i stal by ostygła to mogłoby do tego dojść
Śpiewające szyny mogą być także z powodu wady hutniczej
Witam, dziś byłem świadkiem dosyć nietypowej sytuacji, dlatego chciałbym zapytać specjalisty. Czy odstawianiu lokomotywy do złomowania towarzyszą jakieś "ceremoniały"? Dosłownie chwilę temu widziałem jak SM42 odstawiało prawdopodobnie ET22 na zakłady remontowe Toruń Kluczyki używając przy tym sygnału dźwiękowego. Trwało to kilka minut, sygnał dźwiękowy był przy tym stale włączony. O co chodziło? :)
Witam nie ma żadnych ceremoniałów, mogła mu się syrena powietrzna zawiesić od mrozu pozdrawiam
@@KOLEJmirmur2 czyli banał, dzięki!
Praca na kolei przypomina chyba trochę pracę w skansenie
Tyle lat służby, przeglądy, naprawy i modernizacje. Nie dołożyli cholernego czujnika poślizgu...
Też nie rozumiem. Wszystkie lokomotywy, nawet te spalinowe mają de facto napęd elektryczny. Poślizg teoretycznie powinien być prosty do wyeliminowania.Tym bardziej, jak pan doktor wspomniał, ten problem generuje duże koszty.🤔
@@jezuschrystus.onlycash przy rozruchu impulsowym tak. Class 66 ma na każdym zestawie kołowym czujnik i silniki zasilane są z falownika, który ogranicza prąd na granicy poślizgu. W rozruchu oporowym jest nieco trudniej, stosuje się hamulec przeciwpoślizgowy. Wstawki hamulcowe dolegają do obręczy i tworzą sztuczne obciążenie tarciem. Wiąże się to jeszcze z działaniem silnika trakcyjnego. Sterowanie jego obrotami to balans zależny od napięcia i obciążeń. Gdy obciążenie znika, teoretycznie obroty będą dążyć do nieskończoności, co grozi zniszczeniem go przez siłę odśrodkową (wyzwojenie). Poślizg niszczy więc nie tylko tor, lecz także jednostkę trakcyjną.
@@qwertasdef6753 Bardzo ciekawe. Dzieki za odpowiedź.
Systemy z falownikami są standardem i występują niemal wszędzie gdzie energia do napedu dostarczana jest z akumulatorów. Od wkrętarek po auta i łodzie.
Ten drugi system o którym pisałeś przypomina działanie systemu abs ale użytego nie do hamowania tylko przy buksowaniu kół (asr?).
W tym układzie koło musi wykonać poślizg żeby czujnik to wykrył i wydał polecenie pompie hamulcowej zablokowanie tego koła. To również powoduje duże obciążenia mechanizmu różnicowego.
3:44 :) miasto 2 stacje odemnie
Znakomity materiał
Boże chroń Mirmura 2 :)
Zainteresowało mnie to ponieważ zetknąłem sie s ta tematyką z nieco innej strony. Mieszkam w Kanadzie od 37 lat. Teraz jestem na emeryturzea ale jakies 7 lat temu pzacowałem W firmie wytwarzajacej urządzenia do testowania metali metoda nieniszczącą. Raz byłem w warszatatach firmy CN rail (Canadian National)
Dla wyjasnienia w Kanadzie tylko 3 firmy kolejowe prywatne CN, CP (Canadian Pacific) oraz państwowa VIA rail dla ruchu pasażerskiego.
CN i CP sa włascicielami samych linii kolejowych.
W warsztatach CN w Winnipegu była nasza maszyna do testowania szyn. Byłe z nia problemy bo dobrze działała na nowych szynach które są proste ale na uzywanych, ktore sa nieco pogiete były problemy. Ogólnie to na waznych trasach kładziono nowe szyny a te uzywane po testach dawano na linie poboczne.
Pokazano mi jak wygladaja szyny po intensywnym uzywaniu. Głowka szyny spływa na bok. To juz oczywiście te zużyte.
Technik testujacy szyny na naszej maszynie [powiedział mi ze te naklepsze szyny sa produkci czeskiej. Potem te robione przez Japończyków a inne to nic nie warte.
Nie wiem na ile to jest zgodne z prawdą. Na pewno nie uzywają tam wszytkich szyn robionyc na świecie.
Wiem ze szyny sie robi z dobrej stali i sa obrabiane równiez termicznie i główki utwardzane powierzchniowo.
Jak tam z jakościa polkich szyn ?
Tylko szkoda że wszystkie zdjęcia wybuksowania to fotomontaż...
Radą jest większa kontrola prywaciarzy, ich zachowań w czasie jazdy bo to patologia, przekraczająca prędkość i inne ograniczenia, działająca w myśl zasady:"nie moje, to co mnie to obchodzi".
Maszynista medalu chyba nie dostaje wtedy za takie wybuksowanie ? Protokół ? Zgłoszenie ?
Jeśli za głupotę dawali by medale to jeden medal było by za mało.
Materiał wygląda jak przygotowany dla osób które mają pojęcie o czym mowa a gdyby Wojtek z gownohrodu chciałby coś zrozumieć to i tak musiałby sięgnąć po slownik
przyczyna katastrofy w jarostach w 1962
Kto by pomyslał ? To niby żelASTWO a jednak ma swoje tajemnice jak młoteczek toromistrza . . . . . . .
To uszkodzenie swiadczy albo o nietrzezwosci kierujacego albo totalnej ukrytej głupocie.
Przeciez to musialo sie niesamowicie halasowac!
Początkowo na pewno ale później jak została osiągnięta temperatura topnienia stali już było cicho 😀
@@bartosz9518 a silnik?
"palenie gumy" na kolei
W sumie temat na czasie :) pierwszy ?
Dlaczego na czasie? Lokomotywy tjuningują?😁
@@jezuschrystus.onlycash bo jak wspomina autor najsłynniejsze zdarzenie tego typu miało miejsce nieco ponad miesiąc temu. A więc wręcz "wczoraj" zwłaszcza że materiały video zwykle są tworzone przez okres od 3 do 6 miesiący aby wyszło z tego ok 15 min materiału.
W oplalenicy to nie lokomotywa zawiniła tylko brak wyobraźni maszynisty
Dokładnie, zamiast sprawdzić dlatego lokomotywa nie rusza wolał dodawać kolejne pozycje.