Dlaczego potrzebujemy dziś rycerskości wg C.S. Lewisa: ruclips.net/video/W7JT1TpWaoM/видео.html Koszulkę z myślicielem znajdziesz w naszym sklepie: zalezy.pl/
Mega film, ja polecam dodatkowo książkę Agnieszki Kozak pt. "Uwięzieni w Słowach Rodziców" tam jest cały rozdział odnośnie słów: "chłopaki nie płaczą". To jest mega otwierające oczy!
Dzień dobry, zwracam się z pytaniem czy planuje Pan stworzenie materiału na temat Rings of Power? Moim zdaniem jest to w najlepszym razie całkowite wypaczenie nie tylko lore ale także i przesłania płynącego z dzieł prof. Tolkiena. Uważam że spełniły się najgorsze obawy, zarówno moje jak i tych wszystkich którzy swoje opinie bazowali na zwiastunach, trailerach, wypowiedziach twórców i obsady. Bardzo jestem natomiast ciekaw pańskiej opinii. Zwłaszcza że w swoim materiale "Czy Pierścienie Władzy zasługują na hejt?" zobowiązał się pan do jawnego dołączenia do grona krytyków serialu od Amazona jeżeli uzna pan iż serial jest obrazą dla świata stworzonego przez prof. Tolkiena. Jakie jest pańskie zdanie na ten temat obecnie, gdy pierwszy sezon został wyemitowany w całości? Z poważaniem Patryk
Mi męski płacz jest znany aż za dobrze. Wychowałam się w rodzinie, która miała charakter matriarchalny (podkreślam tylko charakter, ponieważ mama i tata dzielili się obowiązkami i zarabiali na podobnym poziomie). Moja mama była aniołem na ziemi dla osób z zewnątrz, natomiast "prała swoje brudy we własnym domu" (jak ktoś zna "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej to wie o co chodzi) i wyżywała się najczęściej w tamtym czasie na moim ojcu. Jak coś zrobił źle lub nie po jej myśli to mówiła mu że jest bezużyteczny. Po przegranej kłótni tata zazwyczaj szedł do pokoju w którym nikogo nie było i zaczynał płakać. Kiedy matka złożyła pozew o rozwód to ojciec też się rozpłakał bo miał do niej żal dlaczego nie chciała nad tym popracować bo on by to zrobił z wielką chęcią. Po takich doświadczeniach wiem, że mężczyźni też mają uczucia. Mój chłopak też jest emocjonalny (nie tak skrajnie jak mój ojciec ale jasno komunikuje mi, że jest mu przykro i emocji przy mnie nie kryje) i uważam to za coś naturalnego i ludzkiego. Osobiście, w życiu nie dopuściłabym do siebie tak zimnych buraków. Mogą być moimi kolegami o ile łączy mnie z nimi jakiś cel: projekt, organizowanie warsztatów, praca etc. Jednak nigdy nie chciałabym wchodzić w relację z mężczyzną który cały czas udaje jakim to samcem alfa nie jest. Także, panowie zastanówcie się co wypisujecie po filmami Szymona. Kobiety chcą facetów którzy są zimnymi skurwysynami tudzież miłych romantyków którzy je rozśmieszą i nie będą nudzić? Bzdura. Wy chyba nigdy się nie prowadziliście jakiegoś ambitniejszego dialogu z kobietą
I to jest jeden z lepszych cytatów w omawianej sprawie. Pawlak to był prawdziwy mężczyzna - sam ustala zasady, nie boi się ich naginać, łamać wtedy kiedy trzeba. Ja jestem prawdziwym chłopem, skoro ja płaczę, to znaczy, że można.
W szkole znęcano się nade mną, głównie psychicznie, ale czasem też fizycznie. Wtedy, na początku podstawówki, jeszcze płakałem. Poprosiłem matkę (z płaczem), żeby przeniosła mnie do innej szkoły. Zrobiła to, ale w międzyczasie powiedziała mi, "że jeżeli tam cie nie polubią, to może jest to twoja wina". Poczułem wstyd tak dojmujący, że o późniejszych problemach już nie mówiłem. A te miałem jeszcze przez wiele kolejnych lat. Że płacz pogarszał sytuację w grupie rówieśniczej również mówić nie muszę. Od wtedy właściwie nie płakałem (przynajmniej przy świadkach, tylko samotnie). Po wielu latach, gdy nie dawałem już rady i musiałem iść do psychiatry, i powiedziałem o przyczynach matce, ona odrzekła, że "przecież o niczym nie wiedziała, byłem takim spokojnym chłopcem". Kurtyna.
I tak jestem zdania, że mężczyźni BIOLOGICZNIE dużo mniej płaczą, gdyż, kiedyś jako łowcy i wojownicy, nie mogli sobie pozwolić na okazywanie słabości. ALE też dlatego, że męzczyźni są, zwyczajnie, lepiej poukładani emocjonalnie. Ja sam za dzieciaka byłem beksą. Ale nawet jako ta beksa nie rozumiałem czemu dziewczynki z klasy płaczą w danych chwilach, które, nawet dla mnie, nie były powodem do zmartwień. A teraz, choć jestem dość wrażliwy, tak mi łatwo trzymać emocje na wodzy, mimo wszystko. Być może to też zależy od podejścia na świat.
Rozumiem przez co przeszedłeś. Też w latach szkolnych zostałam "wybrana" jako cel wszelkich docinków, żarcików i wszelkich przykrości. Żadne pogadanki klasowe czy "interwencje" pedagogów nie pomagały, a moje łzy widocznie tylko napędzały okrucieństwo które z jakiegoś powodu te dzieciaki w sobie miały. (Znaczy, powód znam. W ten sposób moi rówieśnicy odreagowywali sytuację domową i wszelkie swoje lęki.) Bardzo to się przyczyniło do moich późniejszych zmagań z depresją. Ostatecznie musiałam zdać sobie sprawę iż płacz nie jest zły, to ludzie którzy dążą do twojego płaczu chcą twojej krzywdy. I że nie można dać nikomu takiej władzy nad tobą.
Twoja matka podjęła decyzję, że chce w życiu "mniej wiedzieć, lepiej spać", czyli dla własnej wygody wolała się rzeczami nie przejmować. A jako że przejmowanie się, jako niewygodne, staje się coraz mniej popularne. To obawiam się że ludzi o podobnych do Pańskich traumach będzie tylko przybywać. Porąbane to wszystko.
A ja tam mam w d*pie czy ktoś mnie widzi jako "prawdziwego" mężczyznę czy nie. Płaczę kiedy mam taki nastrój i g*wno to kogo obchodzi. Płakałem gdy spierałem się z ojcem i wytknąłem mu wreszcie jego błedy rodzicielskie, wspierałem go gdy on robił to samo z jego matką - i a jakże płakał. Płakałem podczas pamiętnej sceny na łodzi w "Nocnej Mszy", na końcówce "Logana", podczas seansu "Listy Schindlera" i ryczałem jak bóbr oglądając ostatni odcinek "Cyberpunk Edgerunners". Znam siebie i swoją wartość, nikomu niczego nie muszę udowadniać.
A ja zapłakałem tylko kilka razy, rozpaczającze muszę wsiąść odpowiedzialność. Mama mi zmarła rok temu, a tylko płakałem dlatego, że zostawiła mnie z jej kredytami, z niepelnoletnim bratem, a z rodziny miałem tylko babcię. A płakałem tylko tyle, bo wiem że matka mną manipulowała, a jako cichy i posłuszny chłopak robiłem to co kazała.
Można też się odwołać do średniowiecza, w którym płacz np. króla odczytywano jako głęboko religijne wzruszenie i wcale nie traktowano tego jako coś niegodnego. Można o tym poczytać w "Historii ciała w średniowieczu"
W kontekscie Biblijnym, zwłaszcza ST płacz mezczyzn jest na porzadku dziennym, a wrażliwosc władcy w okreslonych sytuacjach postrzegana była jako wyraz sily w tym sensie, ze panował archetyp pasterza który troszczy się o owce i nie moze byc dobrym wladca jesli lekceważy swoj lud. Tyrania i bezdusznosc ukazywana jest jako slabosc i konczyła się najczesciej postanowieniem Boga o wyznaczeniu nowego władcy. Kontynuacja tego było to jak Jezus zapłakał nad Łazarzem. Tutaj jednak mamy do czynienia z czyms innym. płacz Petersona zostal uznany jako slabosc nie dlatego ze ten jest mezczyzna, a dlatego z jakiego powodu płakał. Zostało to odebrane jako brak opanowania. O ile u kobiet brak opanowania jest zwalany na cykl menstruacyjny i wahania hormonow, tak u mezczyzn taka postawa jest uznawana za słabosc 2x. Jesliby wziac pod uwage ze Peterson stracił żonę, która byla przyjaciolka niemal od dziecka, to możemy się domyslać ze facet dopiero wygrzebuje się po stracie i uczy sie chodzić ( w sensie psychicznym ) samodzielnie i wymaga to modyfikacji swojej tożsamości ktora bedzie działać na wyraznie innych zasadach. A biorac pod uwage wrazliwość i analityczny umysł petersona to bedzie powolny i bolesny proces, ale ktory za kilka lat zaowocuje naprawde dobrymi publikacjami.
Ja się nauczyłem płakać po trzydziestce. Przez lata strugania twardziela straciłem kontakt ze swoimi emocjami, a wrażliwość zakopałem pod grubą warstwą gruzu. Z pomocą psychoterapii zacząłem układać sobie w głowie i rozłupywać skorupę ochronną. Wychodzi na to, że płacz jako forma ujścia emocji od czasu do czasu jest dla mnie dobry, korzystny. Możecie mnie wyzywać od słabych i niemęskich, bo zdarza mi się zapłakać. Tylko że mój własny dobrostan psychiczny jest dla mnie ważniejszy niż widzimisię paru toksycznych mężczyzn. Taki ze mnie egoista.
Portale lewicowe: Mężczyźni mogą płakać! Liczy się wspieranie ludzi, którzy mają ciężko. Też portale lewicowe: Buahahaha, ale żałosny, płacze XD Portale prawicowe: Mężczyzna nie może płakać! I jak taki ma o rodzinę zadbać! Też portale prawicowe: Wypłacz się stary, dużo przeszedłeś.
Bo kobiety sygnalizują cnotę mówiąc że chcą to widzieć, po czym świadomie bądź instynktownie przestają im ufać i widzą ich jako słabych, niewystarczających.
Mi się przypomina taka scena z parku: jechał chłopczyk na swojej niebieskiej hulajnodze, i z przeciwka dziewczynka na swojej różowej hulajnodze (pominę chwilowo te kolory, chociaż naprawdę, czemu?), no i zderzenie czołowe, oboje na ziemi. I co się stało? Dziewczynka w ryk, natychmiast, jej mama biegiem biegiem podnosi ją z ziemi, całuje, przytula, otrzepuje kolanka etc. A chłopiec? Podniósł się sam z ziemi, po twarzy było widać że bardzo chce się rozpłakać ale nie bardzo wie, czy może, a jego tato stoi na dwa metry od niego i nic. Miałam tak głębokie poczucie niesprawiedliwości, bo czemu ona dostaje współczucie i troskę a on nie dostaje nic? Oboje tak samo oberwali...
@@UfokRozdupiokmoże nie będzie pogardzana przez obcych, ale przez poważne osoby i męża pewnie tak. Jeśli takie chuchanie na nią to standard, to stanie się mało samodzielna, będzie unikać sytuacji choćby trochę niebezpiecznych, będzie ciężarem dla innych. Wbrew pozorom dziewczynki też są pod takimi kątami oceniane i przez rówieśników, i przez dorosłych.
5:40 "To nie szkodzi, możesz być słaby, nie daj sobie wmówić, że musisz być silny" .... "pod warunkiem, że nie jesteś moim mężem, a jeszcze lepiej kiedy jesteś mężem tej zołzy z naprzeciwka".
Odwołam się do końcówki. To, że ktoś płacze z "byle powodu" w mojej opinii też nie może być ignorowane i zabranianie. Bo chyba nie ma nikogo, kto płacze np. nad jedynka z klasówki li tylko z tego powodu. Raczej ten ktoś płacze w konsekwencji tego, co słyszy osobie wewnętrznie: jestem głupi, nieudacznik, gorszy od kogoś tam, do niczego się nie nadaje, rodzice będą znowu wściekli. Więc ja bym nie kategoryzowała płaczu na uzasadniony i na nieuzasadniony (ZWLASZCZA u dzieci). Tylko uznaje każdy płacz za uzasadniony, a moim zadaniem rodzica jest zbadanie jaki jest PRAWDZIWY powód płaczu,a nie po prostu go zabronić.
Brak wsparcia emocjonalnego to tylko szczyt góry lodowej problemów mężczyzn, o których się nie mówi bo są jednocześnie obwiniani o całe zło na świecie a wciąż wymaga się od nich tego co w domyślnym podziale ról
Myślę, że w idei "faceci nie płaczą" chodzi o to, że mężczyzna nie ma i nie powinien mieć przyzwolenia na użalanie się nad sobą. W historii wielokrotnie oczekiwano od mężczyzn, że będą wojownikami sprawiedliwymi, którzy panują nad swoją siłą, powstrzymując się przed wykorzystywaniem jej do złych celów. Dlatego gdy łzy były oznaką np. wielkiego żalu za popełnione zło, skruchy, czy rozpaczy nad tragedią spotykającą innych, to były one mile widziane jako oznaka właściwego kręgosłupa moralnego. Natomiast płacz ze strachu przed wrogiem, z bólu, ze słabości, z lęku czy z powodu niedogodności albo wyzwań był stanowczo potępiany, gdyż ukazywał niezdolność do skutecznego wypełniania męskich ról. Dlatego np. żołnierz płaczący ze strachu pod ostrzałem był uznawany za żałosnego tchórza, natomiast generał wzruszający się na pogrzebie poległych podkomendnych uchodził za wspaniałego dowódcę, który głęboko się o nich troszczy.
Ogólna uwaga: ten temat jest z jednym z powodów, dla którego nie słucham co ktoś mówi, tylko patrzę co robi. Wolę ludzi, którzy na co dzień mówią mi, że nie wolno mi płakać, a pomogą mi gdy będę; niż takich co mówią, że płakać wolno i odsuną się z pogardą, gdy tylko zacznę.
Mężczyzna może okazywać emocje, ale powinien też przechodzić nad nimi do porządku dziennego. Gdy płacz wynika z rozpaczy i niezdolności do radzenia sobie z okolicznościami, to powinien nad sobą pracować. Nie dlatego, że społeczeństwo tego oczekuje, tylko po to, by wciąż stawać się lepszym od samego siebie.
Ale czcze brednie. Po pierwsze - co to znaczy, że ktoś sobie radzi z samym sobą? Czy ktoś, kto ciągle doświadcza przykrości, jest w dołku i się zalamuje nie radzi sobie sam ze sobą, podczas, gdy jest to np. naturalna reakcja na to, co go spotyka? I co to znaczy, że ktoś jest lepszy od samego siebie? Czy nerwicowiec, który pozornie kontroluje wszystkie swoje emocje jest lepszy od tej "wersji" siebie, która nie dusi emocji? Pewnie wyjedziesz, że lepszą wersją byłby, jakby się wyleczyl, ale nie zawsze jest to możliwe (tak - są przypadki, gdzie ktoś przez silne uwarunkowania musi się z tym zmagać do końca życia). Zresztą jeżeli ktoś płacze i traci kontrole, to raczej dlatego, że jest w sytuacji, w której... traci kontrole.
5:57 Nie rozumiem za bardzo, o co chodzi w tym fragmencie. Zarówno w sensie biologicznym, jak i prawnym to, co tyczy się kobiet tyczy się też mężczyzn. A z tego co wiem, w naszej kulturze chyba nie istnieje jakiś wyraźny rytuał nabycia godności mężczyzny? Nie wydaje mi się, żeby ktoś postrzegał 50 letniego mężczyznę jako chłopca, cokolwiek by nie robił ze swoim życiem :0 I tak, oczywiście istnieją społeczne wymagania, które ktoś musi spełnić, aby być uznany za kogoś dojrzałego, ale wydaje mi się, że tyczy się to też kobiet? Ale ogólnie tu wysuwa się dość ciekawa obserwacja, że kobieta robiąca rzeczy typowo męskie jest dużo mniej społecznie piętnowana (a czasami nawet jest postrzegana jako lepsza od innych kobiet) niż mężczyzna robiący typowo kobiece rzeczy
Mydło mi się dostało do oczu - popłakałem się :) A tak poważnie, to jest to straszne - zarówno presja społeczeństwa jak i hypokryzja osób "starających się ją zmniejszyć"
Ostatni raz płakałem jako dziecko na pogrzebie dziadka . Mimo że byłem w tedy mały i nie byłem jedynym facetem który płakał ,poczułem w spojrzeniach znajomych rodziny (niespokrewnionych) coś w rodzaju ,,czego ryczysz bądź twardy". Od tamtej pory mama powtarza że na jej pogrzebie nie życzy sobie osób z pozarodzinny .
@@zangarous to zapewne wiesz, czego on nie czuje i czemu nie ma tak jak nie ma... Argument dziecka neostrady... Neostrada padła a jej dzieci dalej się pączkują...
@@zangarous czytałeś jego książki? Jeśli nie, to polecam. A odpowiadając na pytanie: nie, nie wiem, co czuł, nikt nie wie co czuje drugi człowiek, nawet, jeśli przeżył to samo (i nie, na szczęście nie przeżyłem tego co on). Jednak uważam, że śmierć przyjaciela i ciężka choroba córki to raczej nie są łatwe do przeżycia rzeczy.
Bo kiedyś pewnych rzeczy nie trzeba było tłumaczyć, takie sprawy były oczywiste i intuicyjne. Teraz ludzie po prostu chcą wszystko opisać i jasno określić słowami co praktycznie jest niewykonalne, no nie ani tylu ani takich słów, które by w pełni oddały doświadczane doświadczenia.
Też miałem takie podejście, głównie przez ojca który (w moim dzieciństwie) przy tym jak mnie beształ darł się jednocześnie że nie mam płakać. Wyjechałem na studia do innego miasta i dopiero w wieku 28 lat poznałem ludzi przy których nie wstydził bym się płakać, którzy wiedzą że każdy może mieć gorszy okres. Mam nadzieję że jak ja spotkasz też takich ludzi na swej drodze i ich docenisz. Masz 19 lat, jeszcze dużo przed Tobą :)
Mam nadzieję że to prawdziwa przyjaciółka a nie taka co Cie przez to zfriendzonowała. Miałem kiedyś dziewczynę, która chciała bym się emocjonalnie otwierał i im bardziej to robiłem tym mniej atrakcyjny się stawałem, na koniec odeszła i tak. Chciała potem mnie zfriendzonować ale się nie dałem...
"Gdy będziesz stary i niedołężny, to znaczy najbardziej litości godzien, nikt się nad tobą nie będzie litował. A niech cię Bóg chroni przed okazywaniem własnej niemocy. Żadna kobieta z największym sercem nad tobą się nie ulituje. Nigdy nie płacz, bo sprawia to złe wrażenie. A jeżeli zawitasz: "ratunku, umieram!", wzruszą nad tobą ramionami i powiedzą: "cóż robić, każdemu pora w swoim czasie"." Mackiewicz "Lewa wolna" W najstarszym eposie ludzkości Gilgamesz płakał nad ciałem Enkidu. To nie jest tak że płacz jest czymś immanentnie złym. Zła jest histeria - lamenty nad czymś na co masz wpływ, ale nic z tym nie robisz - oprócz oddawania się swoim emocjom. To lekcja nie tylko dla mężczyzn, dotyczy to kobiet które w końcu tak bardzo chcą by je traktować poważnie.
Właśnie zadałem sobie dlaczego miałbym poddawać się czyimś wymaganiom, jestem inny pod każdym kątem jedyny w swoim rodzaju i nie zamierzam być takim jak sobie życzą ludzie czy mówiąc ogółem społeczeństwo , mam jedynie przestrzegać praw ustanowionych a kwestie tego czy np. będę płakać czy też nie są moją prywatną sprawą , emocje które mnie odzwierciedlają są jakby farbami które kształtują mój obraz , nie zamierzam nikomu się przypodobać i sam o sobie stanowię
7:30 - tak pod warunkiem, że my jako mężczyźni również dostaniemy możliwość kobietom stawiać warunki. Jednak postawienie jakiego kol wiek warunku kobiecie kończy się tym że jesteśmy postrzegani jako ci zaborczy, władczy.
Niech każdy płacze kiedy chce, ale mnie rozpierdala to, że Peterson płacze nad biednymi incelami, którzy sami zamykają się w mizoginistycznych bańkach, ale już nie ma żadnego problemu z pierdoleniem głupot o wojnie w Ukrainie nad którymi to ofiarami nie zapłacze. Bucza? Co to? Ale incele tacy biedni, chlip, chlip.
Weź sobie to do serca: płacz w samotności, nie pokazuj nikomu słabości, a kiedy masz problem, idź do psychiatry, czy terapeuty - samotnie. Za swoje słabości w dzisiejszym społeczeństwie feminizmu, lewicy i mizandryzmu mężczyzna dostaje tylko ostracyzm, publiczne wytykanie palcami i 8/10 w statystykach samobójstw. Edit: A Petersona jako "króla" inceli ustawiła w swoim filmie Olivia Wilde - feministka, która wyszła za mąż za włoskiego KSIĘCIA w wieku 19 lat - ot silna, niezależna feministka, która wżeniła się w bogaty ród... dopiero po poznaniu przyszłego męża jej kariera eksplodowała... zupełnie jak Amber Heard. Oczywiście w 2011 wystąpiła o rozwód podając za przyczynę "wyrosłam z niego". Ciekawostka, jej prawdziwe nazwisko to "Cockburn" ;]
Akurat jestem kobietą, ale z dość skomplikowanych powodów w kwestii okazywania emocji zostałam wychowana tak jak tradycyjne wychowuje się chłopców i nadal żywię podświadome i głęboko zakorzenione przeświadczenie, że nie powinnam płakać, bo płacz jest upokorzeniem i świadczy o słabości. Intelektualnie zdaję sobie sprawę, że myślenie tak jest szkodliwe, ale intuicyjnie nadal żywię takie przekonanie, przynajmniej jeśli chodzi o moją osobę. Dlatego też nie pójdę do terapeuty, to byłoby dla mnie zbyt upokarzające, mieć świadomość, że ktoś widzi mnie w takim stanie. Tym bardziej jeśli chodzi o moją rodzinę, chyba wolałabym się już zabić
Nawet żołnierze z sił specjalnych płaczą...nigdy nie dajcie sobie wmówić, że wasza wrażliwość, to oznaka słabości...Tak myślą i czują nacystyczne jednostki.To ludzki odruch, życie często dużo nas kosztuje, a wszystko co mamy kiedyś stracimy... Ludzi pociąga siła i odpycha słabość, fakt że nabijają się z czyichś emocji świadczy o tym, że odmawiają innym człowieczeństwa....Najważniejszą relacja w życiu, jest relacja z samym sobą.Reszta jest opcjonalna....z wiekiem zrozumiecie co mam na myśli.
Świetny materiał.👍 Dobrze, że o tym powiedziałeś i rozgraniczyłeś rodzaje płaczu. Bo jest DUŻA różnica między płaczem z byle czego, a płaczem kiedy jest powód.😭
11:42 Nie sądzę by potrzeba jasnego wglądu w podstawy naszego społeczeństwa była absurdalna. Każdy architekt musi być pewny fundamentów by na nich osadzić drapacz chmur. Jako, że my już wznieśliśmy wiele pięter, a nie jesteśmy pewni podstawy to teraz sprawdzamy na ile możemy sobie pozwolić.
Petersonowi w takich przypadkach wytyka się często dwulicowość i zagrywkę pod publikę ale namacalnie widać iż On w tych pytaniach widzi bezpośrednio siebie z przeszłości.
Widzi też pewnie swoich pacjentów, którzy niejednokrotnie przychodzili do niego ze swoimi problemami. Jeśli społeczeństwo i gwiazdy które mają na nie niebagatelny wpływ potrafią tak łatwo wyśmiewać czy dehumanizować innych ludzi to jest to coś nad czym warto zapłakać.
Jak słyszę od mężczyzny, że "chłopaki nie płaczą" to już wiem, że lepiej trzymać się od niego z daleka, a już na pewno się z nim nie wiązać. Dla mnie jak ktoś nigdy nie płakał, to znaczy, że nie jest ani trochę wrażliwy, że jest złym człowiekiem.
Facet , który staje na głowie żeby podobać się kobietom, to często młotek, który nie widzi , że niektórym kobietom podoba się taki jaki jest. Nie warto robić z siebie karykatury faceta, tylko być facetem.
Wydaje mi się, że kobiety jednak chcą odczuwać emocjonalną bliskość z swoim partnerem, a do tego chyba konieczne jest otwarte okazywanie swoich uczuć (raczej nie wszystkim wokoło, ale jednak jej? Kobieta, której partner nie będzie chciał rozmawiać o uczuciach będzie czuła się trzymana na dystans.)
Mi to się chce płakać w pracy. Pracuje jako kurier, a przez to ze mam dużo paczek i muszę zostawać w pracy do 19 chce mi się płakać (głównie przez to ze później nie mam czasu na nic i nikogo). Nie robie tego bo właśnie boje się tej „słabości” i reakcji innych, którzy i tak uważają mnie za gorszego.
Problem z tłumieniem emocji jest taki że wcześniej lub później same znajdą ujście, i może to się skończyć dosyć nieprzyjemnie. Dlatego dobrze je czasem rozładować - jak nie ma się komu wyżalić to można się rozryczeć w samotności (wtedy to już w ogóle można sobie pozwolić na naprawdę brzydki płacz bez wyrzutów że ktoś to widzi), co jakiś czas dobrze tak trochę upuścić ciśnienia dla własnego zdrowia psychicznego.
Z doświadczenia powiem, że gdy się "wypadło z obiegu" w wieku średnioszkolnym lub studyjnym, to jest problem. Koniec imprez, koniec nowych znajomości - każdy zajmuje się sobą, swoim nowym miejscem zamieszkania, początkiem aktywności zawodowej - i to wszystko jest kurewsko trudne. Spróbuj znaleźć partnerkę/partnera gdy już jesteś pochłonięty jakąś pracą. Powodzenia życzę, lata próbuję i nic dobrego z tego nie wychodzi.
@Monika Fasula Ludzie w wieku szkolnym z reguły borykają się ze zbliżonymi problemami i dysponują podobną pulą doświadczeń i możliwości. Z biegiem czasu zaczynamy się coraz bardziej od siebie różnić, co utrudnia nawet nie samo nawiązywanie znajomości, ale samo znalezienie przestrzeni do ich nawiązywania.
Zwróć uwagę, że w każdym z podanych przez ciebie przykładów płaczących mężczyzn w kulturze i historii powód płaczu był zawsze istotny. Okazanie płaczem wzruszenia, smutku czy nawet słabości na pewno nie jest złe, a problemem może być tylko pojawienie się tak silnie emocjonalnej reakcji bez wyraźnego powodu
no tak, mówi, tylko po prostu zostawił ten wątek na samą końcówkę - czasem sprawy, które wydają nam się oczywiste dla innych wcale takie nie są :) Mógł podając przykłady zwrócić uwagę na ten łączący je aspekt ważnego powodu, bez tego palce aż same rwą się do klawiatury :D
Warto w ogóle w tym temacie wspomnieć o kontekście w jakim Peterson został uznany za "boga inceli". Otóż wspomniana w materiale Olivia Wilde, nakręciła była w ostatnim czasie film pt. "Nie martw się kochanie" i przyznała, że postać głównego złego w tym filmie wzorowała właśnie na Jordanie Petersonie. Co zaś najbardziej niegodziwe w tym wszystkim - o ile rzeczywiście widać w filmie (oglądałem ostatnio), że Olivia Wilde chce abyśmy utożsamili złoczyńcę z Petersonem (teksty o ujarzmianiu chaosu, działaniu zgodnie z naturą czy choćby pewien charakterystyczny sposób mówienia np. dłuższe przestoje przed wygłoszeniem odpowiedzi, przechodzenie na wyższe tonacje w pojedynczych sylabach, używane słownictwo) tak udowadnia, że w ogóle nie rozumie o czym Peterson mówi. Kilka najjaskrawszych przykładów: - Na pytanie "jak znaleźć partnera" Peterson zwykł odpowiadać, że pierwszym i najważniejszym krokiem jest uczynić siebie jak najbardziej atrakcyjnym dla drugiej strony czyli po prostu zacząć od pracy nad sobą. Natomiast rozwiązanie zaproponowane przez jego filmowe alter ego polega na zmuszeniu drugiej strony do relacji. - Jednym z podstawowych motywów przewijających się u Petersona jest założenie, że człowiek powinien skoncentrować się na własnej pracy a nie na oczekiwaniu, że społeczeństwo mu coś da. W filmie, główny zły odwrotnie, przekonuje swoich "wyznawców", że im się ich rola w społeczeństwie po prostu należy. - Peterson co prawda mówi o wartości porządku, jednocześnie jednak podkreśla, że zbyt dużo porządku jest dla człowieka szkodliwe, że należy wyjść od czasu do czasu "poza porządek" i ponieważ w chaosie jest potencjał i można "slay some dragons" i wgl się rozwijać. Natomiast w filmie, złoczyńca nieustannie powtarza, że w chaosie jest największy potencjał a sam świat, który kreuje jest wręcz światem totalitarnie uporządkowanym. Można by dodać jeszcze parę kwestii, ale te są chyba najbardziej ewidentne i nawet jeśli ktoś Petersona nie lubi to musi przyznać, że jego "alter-ego" głosi po prostu nie jego poglądy. Tak więc cała sytuacja jest znacznie szersza i znacznie bardziej niegodziwa - Najpierw postępowe społeczeństwo demoralizuje, marginalizuje i i pozbawia poczucia sensu konkretną grupę społeczną poprzez podważenie wartości męskości. Następnie ośmiesza ją i wzbudza do niej pogardę. Dodatkowo przypisuje jej wszystek zło tego świata. Czyni ją jedyną grupą, której pomaganie jest niestosowne i niewskazane. Kiedy jakiś człowiek stara się tym ludziom pomóc - i to nie pomóc na zasadzie rewolucji i wrogości do innych grup lecz po prostu wskazuje im drogę jak sobie uporządkować życie - postępowe, tolerancyjne społeczeństwo zaczyna go za to krytykować. Powstaje film, który zostaje wymierzony we wspomnianą grupę społeczną i operuje na pogardzie oraz nienawiści (wręcz wzywa do mordu). Jakby tego było mało, człowieka, który tym ludziom chciał pomóc reżyser określa inspiracją dla złoczyńcy i to nawet nie zadając sobie trudu zapoznania się z jego poglądami. A kiedy ten człowiek wzrusza się z litości nad tymi zdemoralizowanymi i skrzywdzonymi ludźmi (którzy często chcą jedynie tego by ktoś im doradził jak mają sami sobie pomóc) to wyśmiewa się go i szykanuje za to, że nie spełnia wymogów "tradycyjnej męskości" czyli tego czego podważenie doprowadziło do całej tej sytuacji. To jest zwyczajnie niegodziwe.
Ojeju to o samodzielności i pracy nad sobą to znajdziesz w każdym poradniku na życie. Peterson tego nie wymyślił. Sam Peterson jest postacią mocno kontrowersyjną i kilka jego dobrych rad (które można włożyć do zakładki "oczywiste oczywistości") tego nie zmieni. Zwłaszcza po jego ostatnich odpadach dotyczących Ukrainy
@@lubiekoty7748 Ale ja nie poddaje tutaj ocenie jego poglądów. Po prostu pokazuję, że (nieważne czy banalne, czy trywialne czy super odkrywcze) są one zupełnie przeciwne w stosunku do chochoła, z którym stara się walczyć film.
@@lubiekoty7748 czyli sugerujesz że skoro jest w pewnych kwestiach kontrowersyjny to w takim razie przekreśla to cały jego dorobek a oczernianie i przeinaczanie jego słów jest jak najbardziej stosowne? Super logika, trzymaj tak dalej 🤡
@@lubiekoty7748 skoro to takie oczywiste co pisze Peterson, to dlaczego ludzie w ogóle kupują jego książki? Zawsze łatwo powiedzieć"to było oczywiste" już po fakcie.
Najnowszy przykład: Roger Federer podczas swojej przemowy na zakończenie swojej kariery się rozpłakał. Razem z nim zalał się łzami i Rafael Nadal, z którym wówczas grał w deblu. Czy od tego ci mistrzowie świata przestali być mężczyznami?
Co innego płakać z ogromnego szczęścia i satysfakcji z siebie czy po pożegnaniu się ze swoimi znajomymi, czy fanami po wielu latach znajomości. A co innego dramatyczne rozpłakanie się jak np. ktoś na Ciebie nakrzyczy, albo jak obejrzysz trailer do filmu i to opublikujesz na YT, ekhm. Kevin Smith np. potrafił się wzruszyć dziełami swoich współpracowników, po czym wysyłał im zdjęcia siebie płaczącego...
Mogą płakać tylko przy przyjacielu i rodzinie. Placzac publicznie będziesz przez lata wyśmiewany. Jak płacze kobieta to wszyscy się zlatują i ja pocieszają jak to w gynocetryzmie.
Myślę że przyczyna dla której mężczyźni tłumią płacz jest inna. Chyba zaczyna się gdzieś w neolicie lub nawet dalej. Wyobraźmy sobie sytuację mocno kryzysową i że jest to sytuacja zagrożenia życia w grupie ludzi, którymi dowodzą najmocniejsi mężczyźni. Co się wtedy dzieje? Wszyscy są przerażeni, kobiety i dzieci płaczą i panikują jak to kobiety. To teraz gdybysmy dodali jeszcze płaczących mężczyzn to byłaby katastrofa. Nie mogą tego robić ponieważ muszą działać już teraz, a najwyżej później po kryjomu będą sobie płakać. Teraz muszą działać i ocalić grupę ludzi. Zgrywają twardzieli by utrzymać spójność grupy i nie wywołać jeszcze większej paniki wśród kobiet i dzieci, bo przecież teraz one na nich patrzą. Teraz jest podobnie. Pozwala się płakać kobietom, ale przytulający je facet nie może tego robić, bo musi stać się podporą psychiki kobiety w danej chwili. Taka hipoteza, ale przecież obrazki smutnych scen właśnie to pokazują...
Trafnie, dodajmy do tego że jak byłeś dajmy na to wodzem plemienia to byłeś cały czas bacznie obserwowany przez innych wojów, gdyby zwęszyli w tobie "słabiznę" to byś szybko zakończył karierę a pewnie i życie. Nasze mózgi i kultura zostały ukształtowane w czasach kamienia łupanego i tylko my tylko udajemy przed nami samymi że nie jesteśmy tylko ubranymi w garnitury i garsonki małpami.
No nie, tradycyjna kultura wcale nie odbiera mężczyznom prawa do płaczu. No ale spora część społeczeństwa owszem, odbiera. Wielu ludzi twierdzi, że facetowi nie wolno płakać. Że czyni go to słabym, bezwartościowym. Osobniki o takim światopoglądzie wcale nie powołują się na Iliadę ani Biblię. Nie zmienia to faktu, że osobniki o takim światopoglądzie istnieją. Co z tego, że postacie literackie płaczą, jak w życiu codziennym mamy styczność z ludźmi, przed którymi trzeba "trzymać gardę", żeby czasem nie okazać wrażliwo... tfu, słabości.
Jak było mi źle to innych irytowałem i odpychałem. Jak było mi dobrze i byłem szczęśliwym to inni tego nie widzieli bo przez większość czasu było mi źle. Końcem końców kontroluje emocje mając innych w wielkim d :D
Dziewczynka staje się kobietą jak dostanie okres a chłopiec mężczyzną jak zarobi na mieszkanie, furę i będzie w stanie utrzymać rodzinę. Nie mówię że to źle ale nie ma tu żadnej równości.
@@eureka9217 Nie chodzi o wiek tylko o oczekiwania względem obu płci i pieprzenie że kobiety mają gorzej. Ps. 100lat temu 12 latka była kobietą, dzisiaj 16 lat wystarczy do szukania "bankomatu"
Pamiętam że kiedyś nagrałeś film albo ogólnie o męskości, albo o rycerskości. W każdym razie bardzo mi zaimponowało to jak opowiadałeś o rycerskości i żywocie Lancelota. Zgodzę się, że mężczyzna cały czas musi udowadniać że jest takim rycerzem, pracować nad sobą, potrafić lawirować w odpowiednich momentach i kontekstach między męską łagodnością, ułańską fantazją, a brutalnością. Każdy też powinien mieć swoje własne zasady i starać się ich nie łamać. To nie tak że osobnik męski przestaje być mężczyzną gdy tego nie potrafi lub się potknie. Jednak samo otoczenie potrafi z niego drwić dość brutalnie. Z drugiej strony nie zgodzę się że kobiety sobie tylko żyją i pachną. Kobiety to aktorki. Aktorki które oręż robią z swojej urody, a ich spełnienie roli kobiecej to spełnienie się w roli matki. Oczywiście nie chcę tu wykluczać tych kobiet które otwarcie mówią że nie chcą. Jednak kobietę uznaje się tak samo jak mężczyznę gdy podświadomie udowadnia że byłaby gotowa do spełniania się w roli matki. Może i to jest brutalne, czy niektórzy dziś mogliby uznać to wręcz za przedmiotowe. Z resztą tak samo jak postrzeganie roli mężczyzn. Jednak tak po prostu jest. Niezależnie od tego co wymyśli jakaś inżynieria społeczna lub ideologia. Co nie oznacza że kobieta i mężczyzna nie mogą że sobą współpracować. Oni są stworzeni do współpracy ze sobą zarówno dla prokreacji jak do dla życia że sobą.
Według mnie kobiety czują się lepiej ze sobą jeżeli przejda w życiu jakiś rodzaj inicjacji nie chodzi o seksualną, kiedy się sprawdzą w trudnych warunkach, jakiś daleka podróż na dłużej , wyjazd do innego miasta daleko od wsparcia rodziny takie doświadczenie to dobry kapitał na przyszłość.
fakt, że ludzie którzy twierdzą, że chcą zwalczać tzw "toksyczną męśkość" wyśmiewają JP za to, że uronił łzy w tym wywiadzie mówi więcej niż tysiąc słów czy obrazów. Nasuwa się tylko jedno stwierdzenie "You're full of $hit" i tym jednym zdaniem można ich podsumować
Gdy Wołodymyr Zełeński przyjechał do Buczy, gdy oglądał rozrzucone zwłoki pomordowanych ukraińców, patrzył na to ze łzami w oczach. I absolutnie nikt mi nie powie, że w tej sytuacji to było niemęskie.
Bardzo dobry film. Chociaż to co tu powiedziane wydaje się oczywistością, dobrze to głośno powiedzieć. To co głośno wypowiedziane przestaje funkcjonować w sferze jedynie potencjalnej. Z mojej strony jedna uwaga - dziewczynki także mają ryty przejścia jednak są to ryty mniej celebrowane, bardziej ukrywane (wstydliwe?) i przeważnie związane z fizycznością w połączeniu z cyklem natury. Stąd mówi się o aspekcie żeńskim jako o negatywnym, ciemnym czy naturalistycznym. Chłopcy po prostu wkraczali symbolicznie do sfery publicznej, honorowej, odkrytej na widok publiczny (nieco o tym aspekcie np. u Bourdieu).
Film bardzo potrzebny, jednak mam dwa "ale": 1) co jest złego w byciu słabym? Poza oczywistymi ograniczeniami. 2) Co jest złego w płaczu "z byle powodu"? Jak organizm ma potrzebę, to niech ją realizuje.
2 года назад
Nie ze względu na wstyd , strach, ocenę, wymagania itd. nie płacze się publicznie tylko dlatego że "nie należy rzucać pereł przed wieprze" i nie należy dawać przypadkowej hołocie dostępu do swojego wewnętrznego świata.
@@ferdynandavocado5060 wiesz jest różnica w tym, że krytykujesz kogoś za sam fakt płakania na filmie, a krytykujesz po prostu że się nie zgadzasz czy uważasz że zrobił to dla szopki. Znaczy się, ludzie się czepili Petersona za sam fakt, że okazał emocje. Nie za słuszność czy brak słuszności jego wypowiedzi.
Raz w życiu zaufałem partnerce i powiedziałem o swoich uczuciach, o tym co mnie martwi i jakie mam problemy. To było dosłownie 5 minut a później byłem taki jak zawsze i nigdy do tego nie wróciliśmy. 2 tygodnie później rzuciła mnie bo byłem płakliwą pizdą.
Jeśli twoja partnerka ma jakiś problem z tym, że z oczów poleciały ci łzy, to w takiej sytuacji to z nią jest coś nie tak, a nie z tobą. Mężczyźni zazwyczaj mają po prostu dużo większą odporność na emocje, głównie przez ewolucję, ale to nie oznacza, że emocji nie posiadają. Płaczący mężczyzna to po prostu dużo rzadszy widok. Ale płaczę z tych samych powodów, co kobieta, więc dlaczego nie traktować go z takim samym podejściem?
@@arachnme12 chyba nie rozumiesz co napisałem. Napisałem "odporni na emocje, co nie oznacza, że ich nie mają". Mężczyźni łatwiej panują nad emocjami (z wyjątkiem gniewu). Nie dają im się tak łatwo ponosić, ale to, że je zdusisz w sobie nie oznacza, że te emocje znikną.
@@arachnme12 zauważ, że prawie nikt z otoczenia nie zauważa u takich osób czegokolwiek niepokojącego. Zawsze każdy jest zaskoczony i powtaża, że "niczego nie zauważył/a". Ludzie przed samobójstwem nie okazują uczuć. Bo nie mają lub myślą, że nie mają ich komu przekazać. Gdzieś przeczytałem nawet taki tekst: "Jedynie prawdziwa samotność toważyszy ci przed samobójstwem." Najczęściej jeśli taka osoba "wypłacze się" ze swoich problemów, to jest duża szansa, że ją to uratowało.
@@bezimienny.197 no czyli potwierdziłeś, że sobie nie radzą. A poza tym to, że ludzie przedsamobojstwem nie okazują uczuć jest z dupy. Większość ludzi zwykle gada przed samobójstwem o tym co chcą zrobić tylko mało osób traktuje poważnie te zapowiedzi w czasach kiedy połowa osób mówi, że idzie się zabić bo matka dala szlaban
Zupełnie się nie zagłębiałem w ten temat, ale przeczytałem gdzie komentarz do tej sytuacji, że z Petersona nie śmieją się, bo płakał, tylko dlatego, że sam często mówił o stawianiu właśnie sobie wymagań, stawaniu się kompetentnym i "twardości", rozumianej jako stawianie czoła przeciwnościom i potrafił być przy tym nawet wulgarny, a w przytoczonym wywiadzie płakał. Nie wiem na ile to prawda, ale jeśli tak jest to może część osób po prostu wyśmiewa hipokryzję.
Przecież to nie jest żadna hipokryzja, ponieważ jedno drugiego nie wyklucza. Tym bardziej, że on płakał nad losem pewnej grupy ludzi (do której sam nie zależy), a nie swoim.
W pewnym sensie to uczy tłumienia emocji znacie może tu uczucie kiedy np. ktoś was gnębił byliście na granicy wytrzymałości tama już miała pęknąć i trzeba było to zdusić w sobie bo było by jeszcze gorzej.stłumienie emocji do sytuacji to niewątpliwie męska umiejętność przydatna w różnych sytuacjach.
Różnica polega na tym, że facet, gdy widzi wrażliwą kobietę z jakimiś problemami to go to nie odtrąca, a wręcz ma chęć "zaopiekowania się", kobieta, gdy widzi wrażliwego mężczyznę z jakimiś problemami to ją to odtrąca, ujmuje jego atrakcyjności i nim podświadomie gardzi, jeśli gorzej sobie radzi psychicznie niż ona sama.
Na jakiej podstawie uznała że gorzej sobie radzi? Problemem są stereotypy i natura, ludzie to najbardziej udomowione przez ludzi zwierzęta. Ergo, kobiety w cywilizacji z natury radzą sobie lepiej, jedyne zasługi mężczyzn to ich potencjał rozpłodowy i czystą siła. Niektórzy nadrabiają intelektem, ale to dalej złote wyjątki, i nimi też kobiety będą gardzić jeśli nie są atrakcyjni i przynajmniej nie zanudzają na śmierć. Skracając, wobec mężczyzny kobiety mają więcej wymagań, faceci wobec kobiet, nie mają zbyt wiele wymagań. Wygląd może sobie kobieta podrasować jeśli nie jest totalnym maszkaronem, figurę też u chirurga da się załatwić, wiedzą, tutaj to najlepiej żeby była głupsza bo jeszcze by się czuł gorszy, co tam jeszcze zostało?
A czy nie jest tak, że gdy widzimy kobietę która płacze to też podświadomie nią gardzimy? Przecież kobietom od wieków nadaje się łatkę słabej płci, właśnie ze względu na tą emocjonalność, na którą się im niby-zezwala, ale to nie oznacza że pod spodem nie uważa się je za „gorsze” i godne pogardy właśnie z tego powodu. Ja jako kobieta całe życie slyszałam głosy pogardy ze strony środowiska, ilekroć wyrażałam jakieś emocje, a płacz w szczególności działał na ludzi wręcz ekstremalnie czasami. Weźmy choćby te wszystkie określenia typu „baba”, które w podtekście gardzą właśnie emocjonalnością. Wg mnie to nie jest nawet kwestia płci, a nasze społeczeństwo w ogóle nie radzi sobie za dobrze z emocjami i bez względu na płeć jeśli ktoś ma odwagę je wyrażać to jest traktowany jako ktoś gorszego sortu.
@@dod-do-or-dont kobiety radzą sobie lepiej przede wszystkim lepiej w społeczności, gdyż mają lepiej rozwiniętą inteligencję społeczną i ogólnie obszary związane z relacjami międzyludzkimi. Piszesz że: "jedyne zasługi mężczyzn to ich potencjał rozpłodowy i siła". Cóż, nie będę komentował, wystarczy spojrzeć na statystyki kto obsługuje infrastrukturę krytyczną, kto wybudował grody, zamki, miasta itd.
Dla mnie mężczyzna może płakać. I wolę kiedy mówi i wyraża co się w nim dzieje w środku niż gdy wiem, że coś się dzieje (bo to widać) ale on twardo nic nie pokazuje. Oczywiście, że boli mnie płacz mężczyzny. Boli mnie że jego boli. Wolałabym żeby był szczęśliwy niż smutny. Jednakże wolę by wyplakal to, bo jak będzie to dusić to będzie gorzej. Nie wiem jak sprawa stoi z publicznym płaczem. Wolę to zostawić mężczyznom by sami zdecydowali. Ja jako nauczycielka pozwalam chłopcom płakać. Jednakże pracuje z dziećmi do 10 r.ż.
Mogę wytłumaszyć wyśmiewanie Petersona w środowiskach "proempatycznych" to na taki sposób: jeżeli Peterson nie uważa że można być "słabym", to niech odczuje jak to jest, kiedy to teraz go dotyczy, żeby on zobaczył, że z tego powodu i on może cierpieć, więc mu warto się przyznać, że on nie miał racji w tym że wyśmiewanie "słabości"(okazywania uczuć) jest dobre
6:02 nie. "Dziewczynka, żeby być kobietą musi po prostu dorosnąć", "chłopiec musi się wykazać, musi pokazać, że jest godzien miana mężczyzny i przez całe życie to potwierdzać, bo jak tego nie zrobi to (o matko!) usłyszy, że nie jest prawdziwym mężczyzną" xddd Przykre, że mężczyźni nakładają na siebie ciągłą presję i muszą komuś coś udowadniać. Ja np. znam swoją wartość i tożsamość i nie interesuje mnie, czy spełniam jakąś wykreowaną wizję innej osoby na mój temat.
Patrząc na to, jak wygląda dzisiaj feminizm, to gdy od takiego środowiska słyszę, że facet może płakać, zapala mi się czerwona lampka. Jeżeli jakaś grupa, chce parytetów, zdobywa zwolenników poprzez mizoandrię, o każde swoje nieszczęście obwinia mężczyzn, to próba znormalizowania płaczu u facetów jawi mi się jako próba upokarzania "przeciwnika", aby go potem publicznie wyśmiać. Tym bardziej się taka myśl narzuca, gdy zobaczymy, że u kobiet stara się zrobić coś zupełnie odwrotnego, czyli aby były silne, władcze i twarde. Jasne, że poprawa asertywności u kobiet jest czymś dobrym, ale jednak idzie to w kierunku wypracowywania bezwzględności wobec mężczyzn, bo przecież je uciskamy. Najlepsze jest to, że może i postawy kobiet są w miarę uzasadnione na Zachodnie, gdzie sam się przekonałem, że istotnie tam szowinizm jest naprawdę widoczny, choćby w Niemczech, o tyle w Polsce raczej nie ma to takiego uzasadnienia, bo całe 200lat przed '89 byliśmy cały czas na jednakowo złej sytuacji, bez realnego wpływu na swój byt. Wszyscy moi pradziadkowie i prababki zginęli w IIWŚ. Moja babka miała własną, prosperującą, małą firmę. Babka mojej narzeczonej miała wykształcenie wyższe i przez 46 lat pracowała jako księgowa. Moja rodzina jest z zachodniej Polski, a narzeczonej z Podlasia. Wszystkie kobiety w naszych rodzinach są albo po studiach z dobrą pracą, albo mają własne działalności, albo oba naraz. Wracając jednak do tematu, ja sam byłem wychowany w poczuciu, że płacz to nic złego i uważam, że to kłamstwo, jeżeli nie doprowadza do, tak jak Szymon ujął, wzmocnienia i wstania na nogi silniejszym. Dzisiaj mało co mnie rozklei, choć uważam, że po prostu wyzbyłem się empatii i wiem, że płaczący facet to po prostu pośmiewisko w oczach reszty, nawet jeżeli twierdzą inaczej. Ostatnio nawet odkryłem w sobie, że mnie czyjś płacz po prostu wkurza, bo zamiast się wziąć w garść, to się użala, ale to może ze mną jest już coś nie tak.
Dlaczego potrzebujemy dziś rycerskości wg C.S. Lewisa: ruclips.net/video/W7JT1TpWaoM/видео.html
Koszulkę z myślicielem znajdziesz w naszym sklepie: zalezy.pl/
Mega film, ja polecam dodatkowo książkę Agnieszki Kozak pt. "Uwięzieni w Słowach Rodziców" tam jest cały rozdział odnośnie słów: "chłopaki nie płaczą". To jest mega otwierające oczy!
Zobacz jak dojeżdżano Holownie za głupie wałkowanie sceny z konstytucją. Nieproporcjonalnie rozbuchane w memach.
Dzień dobry, zwracam się z pytaniem czy planuje Pan stworzenie materiału na temat Rings of Power? Moim zdaniem jest to w najlepszym razie całkowite wypaczenie nie tylko lore ale także i przesłania płynącego z dzieł prof. Tolkiena. Uważam że spełniły się najgorsze obawy, zarówno moje jak i tych wszystkich którzy swoje opinie bazowali na zwiastunach, trailerach, wypowiedziach twórców i obsady. Bardzo jestem natomiast ciekaw pańskiej opinii. Zwłaszcza że w swoim materiale "Czy Pierścienie Władzy zasługują na hejt?" zobowiązał się pan do jawnego dołączenia do grona krytyków serialu od Amazona jeżeli uzna pan iż serial jest obrazą dla świata stworzonego przez prof. Tolkiena. Jakie jest pańskie zdanie na ten temat obecnie, gdy pierwszy sezon został wyemitowany w całości?
Z poważaniem
Patryk
Ta piosenka chyba dopełni bardzo dobry materiał ruclips.net/video/fewLQp7xARE/видео.html
Mi męski płacz jest znany aż za dobrze.
Wychowałam się w rodzinie, która miała charakter matriarchalny (podkreślam tylko charakter, ponieważ mama i tata dzielili się obowiązkami i zarabiali na podobnym poziomie). Moja mama była aniołem na ziemi dla osób z zewnątrz, natomiast "prała swoje brudy we własnym domu" (jak ktoś zna "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej to wie o co chodzi) i wyżywała się najczęściej w tamtym czasie na moim ojcu. Jak coś zrobił źle lub nie po jej myśli to mówiła mu że jest bezużyteczny.
Po przegranej kłótni tata zazwyczaj szedł do pokoju w którym nikogo nie było i zaczynał płakać.
Kiedy matka złożyła pozew o rozwód to ojciec też się rozpłakał bo miał do niej żal dlaczego nie chciała nad tym popracować bo on by to zrobił z wielką chęcią.
Po takich doświadczeniach wiem, że mężczyźni też mają uczucia.
Mój chłopak też jest emocjonalny (nie tak skrajnie jak mój ojciec ale jasno komunikuje mi, że jest mu przykro i emocji przy mnie nie kryje) i uważam to za coś naturalnego i ludzkiego.
Osobiście, w życiu nie dopuściłabym do siebie tak zimnych buraków.
Mogą być moimi kolegami o ile łączy mnie z nimi jakiś cel: projekt, organizowanie warsztatów, praca etc. Jednak nigdy nie chciałabym wchodzić w relację z mężczyzną który cały czas udaje jakim to samcem alfa nie jest.
Także, panowie zastanówcie się co wypisujecie po filmami Szymona.
Kobiety chcą facetów którzy są zimnymi skurwysynami tudzież miłych romantyków którzy je rozśmieszą i nie będą nudzić?
Bzdura.
Wy chyba nigdy się nie prowadziliście jakiegoś ambitniejszego dialogu z kobietą
"Płacz Władek nie wstydź się bo jak prawdziwy chłop płacze to musi być święto" - Kazimierz Pawlak ''Sami swoi''.
I to jest jeden z lepszych cytatów w omawianej sprawie. Pawlak to był prawdziwy mężczyzna - sam ustala zasady, nie boi się ich naginać, łamać wtedy kiedy trzeba. Ja jestem prawdziwym chłopem, skoro ja płaczę, to znaczy, że można.
W szkole znęcano się nade mną, głównie psychicznie, ale czasem też fizycznie. Wtedy, na początku podstawówki, jeszcze płakałem. Poprosiłem matkę (z płaczem), żeby przeniosła mnie do innej szkoły. Zrobiła to, ale w międzyczasie powiedziała mi, "że jeżeli tam cie nie polubią, to może jest to twoja wina". Poczułem wstyd tak dojmujący, że o późniejszych problemach już nie mówiłem. A te miałem jeszcze przez wiele kolejnych lat. Że płacz pogarszał sytuację w grupie rówieśniczej również mówić nie muszę. Od wtedy właściwie nie płakałem (przynajmniej przy świadkach, tylko samotnie).
Po wielu latach, gdy nie dawałem już rady i musiałem iść do psychiatry, i powiedziałem o przyczynach matce, ona odrzekła, że "przecież o niczym nie wiedziała, byłem takim spokojnym chłopcem". Kurtyna.
Po prostu jesteś piz dą. Kurtyna.
I tak jestem zdania, że mężczyźni BIOLOGICZNIE dużo mniej płaczą, gdyż, kiedyś jako łowcy i wojownicy, nie mogli sobie pozwolić na okazywanie słabości.
ALE też dlatego, że męzczyźni są, zwyczajnie, lepiej poukładani emocjonalnie.
Ja sam za dzieciaka byłem beksą. Ale nawet jako ta beksa nie rozumiałem czemu dziewczynki z klasy płaczą w danych chwilach, które, nawet dla mnie, nie były powodem do zmartwień.
A teraz, choć jestem dość wrażliwy, tak mi łatwo trzymać emocje na wodzy, mimo wszystko. Być może to też zależy od podejścia na świat.
Rozumiem przez co przeszedłeś. Też w latach szkolnych zostałam "wybrana" jako cel wszelkich docinków, żarcików i wszelkich przykrości. Żadne pogadanki klasowe czy "interwencje" pedagogów nie pomagały, a moje łzy widocznie tylko napędzały okrucieństwo które z jakiegoś powodu te dzieciaki w sobie miały. (Znaczy, powód znam. W ten sposób moi rówieśnicy odreagowywali sytuację domową i wszelkie swoje lęki.) Bardzo to się przyczyniło do moich późniejszych zmagań z depresją.
Ostatecznie musiałam zdać sobie sprawę iż płacz nie jest zły, to ludzie którzy dążą do twojego płaczu chcą twojej krzywdy. I że nie można dać nikomu takiej władzy nad tobą.
wymarzona matka xd
Twoja matka podjęła decyzję, że chce w życiu "mniej wiedzieć, lepiej spać", czyli dla własnej wygody wolała się rzeczami nie przejmować.
A jako że przejmowanie się, jako niewygodne, staje się coraz mniej popularne. To obawiam się że ludzi o podobnych do Pańskich traumach będzie tylko przybywać.
Porąbane to wszystko.
A ja tam mam w d*pie czy ktoś mnie widzi jako "prawdziwego" mężczyznę czy nie. Płaczę kiedy mam taki nastrój i g*wno to kogo obchodzi. Płakałem gdy spierałem się z ojcem i wytknąłem mu wreszcie jego błedy rodzicielskie, wspierałem go gdy on robił to samo z jego matką - i a jakże płakał. Płakałem podczas pamiętnej sceny na łodzi w "Nocnej Mszy", na końcówce "Logana", podczas seansu "Listy Schindlera" i ryczałem jak bóbr oglądając ostatni odcinek "Cyberpunk Edgerunners". Znam siebie i swoją wartość, nikomu niczego nie muszę udowadniać.
Zgadzam się z tym komentarzem.
@@skokowydemon4553 dzięki i miłego wieczoru życzę!
Zgadzam się w 100%
@@KakashiHatake-df4fz dzięki! Miłego wieczoru!
Bardzo wartościowy komentarz, z którym się zgadzam!
Mama mi zmarła 2.5 miesiąca temu, płacze codziennie, w drodze do żabki, na sztandze w siłowni, w pracy, w tramwaju. Poprostu siedzę i łzy same leca
A ja zapłakałem tylko kilka razy, rozpaczającze muszę wsiąść odpowiedzialność. Mama mi zmarła rok temu, a tylko płakałem dlatego, że zostawiła mnie z jej kredytami, z niepelnoletnim bratem, a z rodziny miałem tylko babcię. A płakałem tylko tyle, bo wiem że matka mną manipulowała, a jako cichy i posłuszny chłopak robiłem to co kazała.
Można też się odwołać do średniowiecza, w którym płacz np. króla odczytywano jako głęboko religijne wzruszenie i wcale nie traktowano tego jako coś niegodnego. Można o tym poczytać w "Historii ciała w średniowieczu"
W kontekscie Biblijnym, zwłaszcza ST płacz mezczyzn jest na porzadku dziennym, a wrażliwosc władcy w okreslonych sytuacjach postrzegana była jako wyraz sily w tym sensie, ze panował archetyp pasterza który troszczy się o owce i nie moze byc dobrym wladca jesli lekceważy swoj lud. Tyrania i bezdusznosc ukazywana jest jako slabosc i konczyła się najczesciej postanowieniem Boga o wyznaczeniu nowego władcy. Kontynuacja tego było to jak Jezus zapłakał nad Łazarzem. Tutaj jednak mamy do czynienia z czyms innym. płacz Petersona zostal uznany jako slabosc nie dlatego ze ten jest mezczyzna, a dlatego z jakiego powodu płakał. Zostało to odebrane jako brak opanowania. O ile u kobiet brak opanowania jest zwalany na cykl menstruacyjny i wahania hormonow, tak u mezczyzn taka postawa jest uznawana za słabosc 2x. Jesliby wziac pod uwage ze Peterson stracił żonę, która byla przyjaciolka niemal od dziecka, to możemy się domyslać ze facet dopiero wygrzebuje się po stracie i uczy sie chodzić ( w sensie psychicznym ) samodzielnie i wymaga to modyfikacji swojej tożsamości ktora bedzie działać na wyraznie innych zasadach. A biorac pod uwage wrazliwość i analityczny umysł petersona to bedzie powolny i bolesny proces, ale ktory za kilka lat zaowocuje naprawde dobrymi publikacjami.
Ja się nauczyłem płakać po trzydziestce. Przez lata strugania twardziela straciłem kontakt ze swoimi emocjami, a wrażliwość zakopałem pod grubą warstwą gruzu. Z pomocą psychoterapii zacząłem układać sobie w głowie i rozłupywać skorupę ochronną. Wychodzi na to, że płacz jako forma ujścia emocji od czasu do czasu jest dla mnie dobry, korzystny.
Możecie mnie wyzywać od słabych i niemęskich, bo zdarza mi się zapłakać.
Tylko że mój własny dobrostan psychiczny jest dla mnie ważniejszy niż widzimisię paru toksycznych mężczyzn.
Taki ze mnie egoista.
Portale lewicowe: Mężczyźni mogą płakać! Liczy się wspieranie ludzi, którzy mają ciężko.
Też portale lewicowe: Buahahaha, ale żałosny, płacze XD
Portale prawicowe: Mężczyzna nie może płakać! I jak taki ma o rodzinę zadbać!
Też portale prawicowe: Wypłacz się stary, dużo przeszedłeś.
To sugeruje, że centryści mówią, że mężczyźnie może się lekko oko zaszklić i na to w istocie potem pozwalają...
Albo może nadinterpretuje.
co ty pierdolisz za głupoty XD
Peterson jest żałosny ale nie dlatego że płacze
@@filipamadeusz4911 A dlaczego?
@@mateuszwiernicki2132 Jest nauczycielem życia, który żyć nie umie
Bo kobiety sygnalizują cnotę mówiąc że chcą to widzieć, po czym świadomie bądź instynktownie przestają im ufać i widzą ich jako słabych, niewystarczających.
Mi się przypomina taka scena z parku: jechał chłopczyk na swojej niebieskiej hulajnodze, i z przeciwka dziewczynka na swojej różowej hulajnodze (pominę chwilowo te kolory, chociaż naprawdę, czemu?), no i zderzenie czołowe, oboje na ziemi. I co się stało? Dziewczynka w ryk, natychmiast, jej mama biegiem biegiem podnosi ją z ziemi, całuje, przytula, otrzepuje kolanka etc. A chłopiec? Podniósł się sam z ziemi, po twarzy było widać że bardzo chce się rozpłakać ale nie bardzo wie, czy może, a jego tato stoi na dwa metry od niego i nic. Miałam tak głębokie poczucie niesprawiedliwości, bo czemu ona dostaje współczucie i troskę a on nie dostaje nic? Oboje tak samo oberwali...
@Ufok Rozdupiok a faktycznie mój błąd , wybacz nie było tematu
@@UfokRozdupiokmoże nie będzie pogardzana przez obcych, ale przez poważne osoby i męża pewnie tak. Jeśli takie chuchanie na nią to standard, to stanie się mało samodzielna, będzie unikać sytuacji choćby trochę niebezpiecznych, będzie ciężarem dla innych. Wbrew pozorom dziewczynki też są pod takimi kątami oceniane i przez rówieśników, i przez dorosłych.
5:40 "To nie szkodzi, możesz być słaby, nie daj sobie wmówić, że musisz być silny" .... "pod warunkiem, że nie jesteś moim mężem, a jeszcze lepiej kiedy jesteś mężem tej zołzy z naprzeciwka".
Odwołam się do końcówki. To, że ktoś płacze z "byle powodu" w mojej opinii też nie może być ignorowane i zabranianie. Bo chyba nie ma nikogo, kto płacze np. nad jedynka z klasówki li tylko z tego powodu. Raczej ten ktoś płacze w konsekwencji tego, co słyszy osobie wewnętrznie: jestem głupi, nieudacznik, gorszy od kogoś tam, do niczego się nie nadaje, rodzice będą znowu wściekli. Więc ja bym nie kategoryzowała płaczu na uzasadniony i na nieuzasadniony (ZWLASZCZA u dzieci). Tylko uznaje każdy płacz za uzasadniony, a moim zadaniem rodzica jest zbadanie jaki jest PRAWDZIWY powód płaczu,a nie po prostu go zabronić.
Brak wsparcia emocjonalnego to tylko szczyt góry lodowej problemów mężczyzn, o których się nie mówi bo są jednocześnie obwiniani o całe zło na świecie a wciąż wymaga się od nich tego co w domyślnym podziale ról
Myślę, że w idei "faceci nie płaczą" chodzi o to, że mężczyzna nie ma i nie powinien mieć przyzwolenia na użalanie się nad sobą. W historii wielokrotnie oczekiwano od mężczyzn, że będą wojownikami sprawiedliwymi, którzy panują nad swoją siłą, powstrzymując się przed wykorzystywaniem jej do złych celów. Dlatego gdy łzy były oznaką np. wielkiego żalu za popełnione zło, skruchy, czy rozpaczy nad tragedią spotykającą innych, to były one mile widziane jako oznaka właściwego kręgosłupa moralnego. Natomiast płacz ze strachu przed wrogiem, z bólu, ze słabości, z lęku czy z powodu niedogodności albo wyzwań był stanowczo potępiany, gdyż ukazywał niezdolność do skutecznego wypełniania męskich ról. Dlatego np. żołnierz płaczący ze strachu pod ostrzałem był uznawany za żałosnego tchórza, natomiast generał wzruszający się na pogrzebie poległych podkomendnych uchodził za wspaniałego dowódcę, który głęboko się o nich troszczy.
Niezla patologia
Ogólna uwaga: ten temat jest z jednym z powodów, dla którego nie słucham co ktoś mówi, tylko patrzę co robi. Wolę ludzi, którzy na co dzień mówią mi, że nie wolno mi płakać, a pomogą mi gdy będę; niż takich co mówią, że płakać wolno i odsuną się z pogardą, gdy tylko zacznę.
Mężczyzna może okazywać emocje, ale powinien też przechodzić nad nimi do porządku dziennego. Gdy płacz wynika z rozpaczy i niezdolności do radzenia sobie z okolicznościami, to powinien nad sobą pracować. Nie dlatego, że społeczeństwo tego oczekuje, tylko po to, by wciąż stawać się lepszym od samego siebie.
O kobietach można w sumie powiedzieć to samo.
Ale czcze brednie.
Po pierwsze - co to znaczy, że ktoś sobie radzi z samym sobą? Czy ktoś, kto ciągle doświadcza przykrości, jest w dołku i się zalamuje nie radzi sobie sam ze sobą, podczas, gdy jest to np. naturalna reakcja na to, co go spotyka?
I co to znaczy, że ktoś jest lepszy od samego siebie?
Czy nerwicowiec, który pozornie kontroluje wszystkie swoje emocje jest lepszy od tej "wersji" siebie, która nie dusi emocji?
Pewnie wyjedziesz, że lepszą wersją byłby, jakby się wyleczyl, ale nie zawsze jest to możliwe (tak - są przypadki, gdzie ktoś przez silne uwarunkowania musi się z tym zmagać do końca życia).
Zresztą jeżeli ktoś płacze i traci kontrole, to raczej dlatego, że jest w sytuacji, w której... traci kontrole.
Akurat środowiska, które mówią, że facet może płakać, wyśmiewają i krytykują "męskość", dlatego przy takich ludziach trzeba się pilnować.
5:57
Nie rozumiem za bardzo, o co chodzi w tym fragmencie. Zarówno w sensie biologicznym, jak i prawnym to, co tyczy się kobiet tyczy się też mężczyzn. A z tego co wiem, w naszej kulturze chyba nie istnieje jakiś wyraźny rytuał nabycia godności mężczyzny? Nie wydaje mi się, żeby ktoś postrzegał 50 letniego mężczyznę jako chłopca, cokolwiek by nie robił ze swoim życiem :0
I tak, oczywiście istnieją społeczne wymagania, które ktoś musi spełnić, aby być uznany za kogoś dojrzałego, ale wydaje mi się, że tyczy się to też kobiet?
Ale ogólnie tu wysuwa się dość ciekawa obserwacja, że kobieta robiąca rzeczy typowo męskie jest dużo mniej społecznie piętnowana (a czasami nawet jest postrzegana jako lepsza od innych kobiet) niż mężczyzna robiący typowo kobiece rzeczy
Mydło mi się dostało do oczu - popłakałem się :)
A tak poważnie, to jest to straszne - zarówno presja społeczeństwa jak i hypokryzja osób "starających się ją zmniejszyć"
Ostatni raz płakałem jako dziecko na pogrzebie dziadka . Mimo że byłem w tedy mały i nie byłem jedynym facetem który płakał ,poczułem w spojrzeniach znajomych rodziny (niespokrewnionych) coś w rodzaju ,,czego ryczysz bądź twardy". Od tamtej pory mama powtarza że na jej pogrzebie nie życzy sobie osób z pozarodzinny .
Po tym, co przeżył Peterson to ja mu się nie dziwię, że nie potrafi tak łatwo opanować emocji.
@@zangarous to zapewne wiesz, czego on nie czuje i czemu nie ma tak jak nie ma...
Argument dziecka neostrady... Neostrada padła a jej dzieci dalej się pączkują...
@@machal9024 Porozmawiajmy o twoim problemie. Jak możemy rozładować twoją frustrację?
@@ArtogTV idź trolluj gdzie indziej. Ja jestem zbyt doświadczony na takie zagrywki niskich lotów...
@@machal9024 Nie troluje. Masz jakiś problem. To nie jest głupi problem o którym pisałeś. Musisz wykazywać złą wolę żeby tak pisać
@@zangarous czytałeś jego książki? Jeśli nie, to polecam. A odpowiadając na pytanie: nie, nie wiem, co czuł, nikt nie wie co czuje drugi człowiek, nawet, jeśli przeżył to samo (i nie, na szczęście nie przeżyłem tego co on). Jednak uważam, że śmierć przyjaciela i ciężka choroba córki to raczej nie są łatwe do przeżycia rzeczy.
Bo kiedyś pewnych rzeczy nie trzeba było tłumaczyć, takie sprawy były oczywiste i intuicyjne. Teraz ludzie po prostu chcą wszystko opisać i jasno określić słowami co praktycznie jest niewykonalne, no nie ani tylu ani takich słów, które by w pełni oddały doświadczane doświadczenia.
Mam 19 lat i boję się płakać nawet przy przyjaciołach, tak mnie wychowano, boję się to nawet małe stwierdzenie ja już nie jestem zdolny do płaczu.
Nad strachem trzeba popracować. Jesteś tak silny jak Twoje najsłabsze ogniwo.
Wyjdzie Ci to na zdrowie, nawet gdybyś miał autorytet pokroju Petersona to i tak się nikt nie przejmie twoimi łzami.
@@nouveu1 hah może i racja
Tak pomoze już na pewno
Też miałem takie podejście, głównie przez ojca który (w moim dzieciństwie) przy tym jak mnie beształ darł się jednocześnie że nie mam płakać. Wyjechałem na studia do innego miasta i dopiero w wieku 28 lat poznałem ludzi przy których nie wstydził bym się płakać, którzy wiedzą że każdy może mieć gorszy okres. Mam nadzieję że jak ja spotkasz też takich ludzi na swej drodze i ich docenisz. Masz 19 lat, jeszcze dużo przed Tobą :)
Mi przyjaciółka powiedziała że nie jestem słaby tylko zbyt długo byłem silny
Masz mądrą przyjaciółkę
Mam nadzieję że to prawdziwa przyjaciółka a nie taka co Cie przez to zfriendzonowała. Miałem kiedyś dziewczynę, która chciała bym się emocjonalnie otwierał i im bardziej to robiłem tym mniej atrakcyjny się stawałem, na koniec odeszła i tak. Chciała potem mnie zfriendzonować ale się nie dałem...
wszyscy jesteśmy ludźmi i (jeśli nie ma się jakiś zaburzeń) odczuwamy emocje i niezależnie od płci każdy ma prawo płakać kiedy taką potrzebę czuje
"Gdy będziesz stary i niedołężny, to znaczy najbardziej litości godzien, nikt się nad tobą nie będzie litował. A niech cię Bóg chroni przed okazywaniem własnej niemocy. Żadna kobieta z największym sercem nad tobą się nie ulituje. Nigdy nie płacz, bo sprawia to złe wrażenie. A jeżeli zawitasz: "ratunku, umieram!", wzruszą nad tobą ramionami i powiedzą: "cóż robić, każdemu pora w swoim czasie"."
Mackiewicz "Lewa wolna"
W najstarszym eposie ludzkości Gilgamesz płakał nad ciałem Enkidu.
To nie jest tak że płacz jest czymś immanentnie złym. Zła jest histeria - lamenty nad czymś na co masz wpływ, ale nic z tym nie robisz - oprócz oddawania się swoim emocjom.
To lekcja nie tylko dla mężczyzn, dotyczy to kobiet które w końcu tak bardzo chcą by je traktować poważnie.
Do tych przykładów kulturowych można dorzucić też coś z popkultury. Np. płacz Rambo pod koniec pierwszej części.
Płacz Edwarda Nożycorękiego też jest podstawny
Płacz księcia Zuko i wujka Iroh w Avatarze : Legendzie Aanga :')
Placz rambo mial swoj powazny powod. Jesli facet zaplacze bo jest pizda to co innego
Właśnie zadałem sobie dlaczego miałbym poddawać się czyimś wymaganiom, jestem inny pod każdym kątem jedyny w swoim rodzaju i nie zamierzam być takim jak sobie życzą ludzie czy mówiąc ogółem społeczeństwo , mam jedynie przestrzegać praw ustanowionych a kwestie tego czy np. będę płakać czy też nie są moją prywatną sprawą , emocje które mnie odzwierciedlają są jakby farbami które kształtują mój obraz , nie zamierzam nikomu się przypodobać i sam o sobie stanowię
7:30 - tak pod warunkiem, że my jako mężczyźni również dostaniemy możliwość kobietom stawiać warunki. Jednak postawienie jakiego kol wiek warunku kobiecie kończy się tym że jesteśmy postrzegani jako ci zaborczy, władczy.
można wszystko. wystarczy mieć wyjebane co ludzie powiedzą.
"moje życie, moja sprawa. nie podoba się? to wypierdalaj"
Niech każdy płacze kiedy chce, ale mnie rozpierdala to, że Peterson płacze nad biednymi incelami, którzy sami zamykają się w mizoginistycznych bańkach, ale już nie ma żadnego problemu z pierdoleniem głupot o wojnie w Ukrainie nad którymi to ofiarami nie zapłacze. Bucza? Co to? Ale incele tacy biedni, chlip, chlip.
Prawdziwy mężczyzna nie musi nic nikomu nigdy udowadniać. Jeśli musi tzn. że go wykastrowano.
No właśnie
Ja już nie płaczę nawet, gdy jest to uzasadnione, bo wyrobił się u mnie taki odruch, jak u psa Pawłowa.
Weź sobie to do serca: płacz w samotności, nie pokazuj nikomu słabości, a kiedy masz problem, idź do psychiatry, czy terapeuty - samotnie. Za swoje słabości w dzisiejszym społeczeństwie feminizmu, lewicy i mizandryzmu mężczyzna dostaje tylko ostracyzm, publiczne wytykanie palcami i 8/10 w statystykach samobójstw.
Edit: A Petersona jako "króla" inceli ustawiła w swoim filmie Olivia Wilde - feministka, która wyszła za mąż za włoskiego KSIĘCIA w wieku 19 lat - ot silna, niezależna feministka, która wżeniła się w bogaty ród... dopiero po poznaniu przyszłego męża jej kariera eksplodowała... zupełnie jak Amber Heard. Oczywiście w 2011 wystąpiła o rozwód podając za przyczynę "wyrosłam z niego". Ciekawostka, jej prawdziwe nazwisko to "Cockburn" ;]
Akurat jestem kobietą, ale z dość skomplikowanych powodów w kwestii okazywania emocji zostałam wychowana tak jak tradycyjne wychowuje się chłopców i nadal żywię podświadome i głęboko zakorzenione przeświadczenie, że nie powinnam płakać, bo płacz jest upokorzeniem i świadczy o słabości. Intelektualnie zdaję sobie sprawę, że myślenie tak jest szkodliwe, ale intuicyjnie nadal żywię takie przekonanie, przynajmniej jeśli chodzi o moją osobę. Dlatego też nie pójdę do terapeuty, to byłoby dla mnie zbyt upokarzające, mieć świadomość, że ktoś widzi mnie w takim stanie. Tym bardziej jeśli chodzi o moją rodzinę, chyba wolałabym się już zabić
Wspaniały materiał, dziękuję Pan Szymon
Nawet żołnierze z sił specjalnych płaczą...nigdy nie dajcie sobie wmówić, że wasza wrażliwość, to oznaka słabości...Tak myślą i czują nacystyczne jednostki.To ludzki odruch, życie często dużo nas kosztuje, a wszystko co mamy kiedyś stracimy...
Ludzi pociąga siła i odpycha słabość, fakt że nabijają się z czyichś emocji świadczy o tym, że odmawiają innym człowieczeństwa....Najważniejszą relacja w życiu, jest relacja z samym sobą.Reszta jest opcjonalna....z wiekiem zrozumiecie co mam na myśli.
Spedzilem kiedys caly rok szkolny z takimi narcyzami... *pieklo* !
Mega dobrze powiedziane!
Chore poje*ane czasy, odeszliśmy od wszelkich wartości jeżeli jako ludzie nie rozumiemy, że do słabszego należy wyciągnąć ręka.
Dziękuję Ci za ten film.
Świetny materiał.👍 Dobrze, że o tym powiedziałeś i rozgraniczyłeś rodzaje płaczu. Bo jest DUŻA różnica między płaczem z byle czego, a płaczem kiedy jest powód.😭
11:42 Nie sądzę by potrzeba jasnego wglądu w podstawy naszego społeczeństwa była absurdalna. Każdy architekt musi być pewny fundamentów by na nich osadzić drapacz chmur. Jako, że my już wznieśliśmy wiele pięter, a nie jesteśmy pewni podstawy to teraz sprawdzamy na ile możemy sobie pozwolić.
11:32 I to jest chyba idealne podsumowanie do czego obecnie doszliśmy(albo cofnęliśmy?)
Pozdrawiam
Petersonowi w takich przypadkach wytyka się często dwulicowość i zagrywkę pod publikę ale namacalnie widać iż On w tych pytaniach widzi bezpośrednio siebie z przeszłości.
Widzi też pewnie swoich pacjentów, którzy niejednokrotnie przychodzili do niego ze swoimi problemami. Jeśli społeczeństwo i gwiazdy które mają na nie niebagatelny wpływ potrafią tak łatwo wyśmiewać czy dehumanizować innych ludzi to jest to coś nad czym warto zapłakać.
@@JulianekPPP Dokładnie tak.
Jak słyszę od mężczyzny, że "chłopaki nie płaczą" to już wiem, że lepiej trzymać się od niego z daleka, a już na pewno się z nim nie wiązać. Dla mnie jak ktoś nigdy nie płakał, to znaczy, że nie jest ani trochę wrażliwy, że jest złym człowiekiem.
2:49 sam się wzruszyłem przypominając sobie te historię
06:00 "Women are born, men are made". Poza tym ja osobiście słowa kobiet o tym, że mężczyzna może płakać widzę jako podświadomy shittest.
Do-kład-nie. Należy oddzielić to, co kobiety mówią, a nawet w co mówią, że wierzą lub myślą, że wierzą. Koniec końców i tak wychodzi szydło z worka.
A w czym masz problem? Nawet jak masz rację, to co w tym złego?
Facet , który staje na głowie żeby podobać się kobietom, to często młotek, który nie widzi , że niektórym kobietom podoba się taki jaki jest. Nie warto robić z siebie karykatury faceta, tylko być facetem.
Wydaje mi się, że kobiety jednak chcą odczuwać emocjonalną bliskość z swoim partnerem, a do tego chyba konieczne jest otwarte okazywanie swoich uczuć (raczej nie wszystkim wokoło, ale jednak jej? Kobieta, której partner nie będzie chciał rozmawiać o uczuciach będzie czuła się trzymana na dystans.)
ktoś tu chyba łyknął czerwoną pigułkę bo dawno takiej odklejki nie było na tym kanale
Super materiał. Prostku krótko i na temat.
Biedny peterson :/
Dobry materiał, przymus tłumaczenia tego wszystkiego na nowo to efekt panującego dobrobytu, cytując klasyka (kanarki się w łbie lęgną)
Mi to się chce płakać w pracy. Pracuje jako kurier, a przez to ze mam dużo paczek i muszę zostawać w pracy do 19 chce mi się płakać (głównie przez to ze później nie mam czasu na nic i nikogo). Nie robie tego bo właśnie boje się tej „słabości” i reakcji innych, którzy i tak uważają mnie za gorszego.
Problem z tłumieniem emocji jest taki że wcześniej lub później same znajdą ujście, i może to się skończyć dosyć nieprzyjemnie. Dlatego dobrze je czasem rozładować - jak nie ma się komu wyżalić to można się rozryczeć w samotności (wtedy to już w ogóle można sobie pozwolić na naprawdę brzydki płacz bez wyrzutów że ktoś to widzi), co jakiś czas dobrze tak trochę upuścić ciśnienia dla własnego zdrowia psychicznego.
Z doświadczenia powiem, że gdy się "wypadło z obiegu" w wieku średnioszkolnym lub studyjnym, to jest problem. Koniec imprez, koniec nowych znajomości - każdy zajmuje się sobą, swoim nowym miejscem zamieszkania, początkiem aktywności zawodowej - i to wszystko jest kurewsko trudne. Spróbuj znaleźć partnerkę/partnera gdy już jesteś pochłonięty jakąś pracą. Powodzenia życzę, lata próbuję i nic dobrego z tego nie wychodzi.
Ja nie mam z tym problemu, wręcz muszę czasem odmawiać, żeby zająć się sobą lub domem.
@Monika Fasula Ludzie w wieku szkolnym z reguły borykają się ze zbliżonymi problemami i dysponują podobną pulą doświadczeń i możliwości. Z biegiem czasu zaczynamy się coraz bardziej od siebie różnić, co utrudnia nawet nie samo nawiązywanie znajomości, ale samo znalezienie przestrzeni do ich nawiązywania.
Świetny materiał jak zawsze 🥰
Zwróć uwagę, że w każdym z podanych przez ciebie przykładów płaczących mężczyzn w kulturze i historii powód płaczu był zawsze istotny.
Okazanie płaczem wzruszenia, smutku czy nawet słabości na pewno nie jest złe, a problemem może być tylko pojawienie się tak silnie emocjonalnej reakcji bez wyraźnego powodu
Szymon o tym mówi pod koniec filmu
Przecież Szymon mówił o tym. Wzruszenie się z ważnego dla nas powodu jest ok.
no tak, mówi, tylko po prostu zostawił ten wątek na samą końcówkę - czasem sprawy, które wydają nam się oczywiste dla innych wcale takie nie są :) Mógł podając przykłady zwrócić uwagę na ten łączący je aspekt ważnego powodu, bez tego palce aż same rwą się do klawiatury :D
a kim ty jesteś by oceniać kiedy ktoś ma prawo odczuwać emocje?
@@quartosomadre mylisz przeżywanie emocji z ich okazywaniem. Albo reakcje adekwatne z egzaltacją
Ahh i ten cytat Gandalfa pod koniec :) fajny easter egg
Super!
Brawo. Tak trzymać. Ważny temat poruszony.
Akurat nikt nie powinien się malować
Klaun?
@@marianpe5773 A kurde masz racje klauny powinny
Walter płacze nad umierającą Jannie. Nawet źli kolesie potrafią płakać 😢
tak było
Po co mi spoilerujesz...
głównie przez to że sam pozwala jej umrzeć, ale tak
@@quartosomadre serial ma 14 lat. Czego tu nie spoilerować
Warto w ogóle w tym temacie wspomnieć o kontekście w jakim Peterson został uznany za "boga inceli". Otóż wspomniana w materiale Olivia Wilde, nakręciła była w ostatnim czasie film pt. "Nie martw się kochanie" i przyznała, że postać głównego złego w tym filmie wzorowała właśnie na Jordanie Petersonie.
Co zaś najbardziej niegodziwe w tym wszystkim - o ile rzeczywiście widać w filmie (oglądałem ostatnio), że Olivia Wilde chce abyśmy utożsamili złoczyńcę z Petersonem (teksty o ujarzmianiu chaosu, działaniu zgodnie z naturą czy choćby pewien charakterystyczny sposób mówienia np. dłuższe przestoje przed wygłoszeniem odpowiedzi, przechodzenie na wyższe tonacje w pojedynczych sylabach, używane słownictwo) tak udowadnia, że w ogóle nie rozumie o czym Peterson mówi. Kilka najjaskrawszych przykładów:
- Na pytanie "jak znaleźć partnera" Peterson zwykł odpowiadać, że pierwszym i najważniejszym krokiem jest uczynić siebie jak najbardziej atrakcyjnym dla drugiej strony czyli po prostu zacząć od pracy nad sobą. Natomiast rozwiązanie zaproponowane przez jego filmowe alter ego polega na zmuszeniu drugiej strony do relacji.
- Jednym z podstawowych motywów przewijających się u Petersona jest założenie, że człowiek powinien skoncentrować się na własnej pracy a nie na oczekiwaniu, że społeczeństwo mu coś da. W filmie, główny zły odwrotnie, przekonuje swoich "wyznawców", że im się ich rola w społeczeństwie po prostu należy.
- Peterson co prawda mówi o wartości porządku, jednocześnie jednak podkreśla, że zbyt dużo porządku jest dla człowieka szkodliwe, że należy wyjść od czasu do czasu "poza porządek" i ponieważ w chaosie jest potencjał i można "slay some dragons" i wgl się rozwijać. Natomiast w filmie, złoczyńca nieustannie powtarza, że w chaosie jest największy potencjał a sam świat, który kreuje jest wręcz światem totalitarnie uporządkowanym.
Można by dodać jeszcze parę kwestii, ale te są chyba najbardziej ewidentne i nawet jeśli ktoś Petersona nie lubi to musi przyznać, że jego "alter-ego" głosi po prostu nie jego poglądy.
Tak więc cała sytuacja jest znacznie szersza i znacznie bardziej niegodziwa - Najpierw postępowe społeczeństwo demoralizuje, marginalizuje i i pozbawia poczucia sensu konkretną grupę społeczną poprzez podważenie wartości męskości. Następnie ośmiesza ją i wzbudza do niej pogardę. Dodatkowo przypisuje jej wszystek zło tego świata. Czyni ją jedyną grupą, której pomaganie jest niestosowne i niewskazane. Kiedy jakiś człowiek stara się tym ludziom pomóc - i to nie pomóc na zasadzie rewolucji i wrogości do innych grup lecz po prostu wskazuje im drogę jak sobie uporządkować życie - postępowe, tolerancyjne społeczeństwo zaczyna go za to krytykować. Powstaje film, który zostaje wymierzony we wspomnianą grupę społeczną i operuje na pogardzie oraz nienawiści (wręcz wzywa do mordu). Jakby tego było mało, człowieka, który tym ludziom chciał pomóc reżyser określa inspiracją dla złoczyńcy i to nawet nie zadając sobie trudu zapoznania się z jego poglądami. A kiedy ten człowiek wzrusza się z litości nad tymi zdemoralizowanymi i skrzywdzonymi ludźmi (którzy często chcą jedynie tego by ktoś im doradził jak mają sami sobie pomóc) to wyśmiewa się go i szykanuje za to, że nie spełnia wymogów "tradycyjnej męskości" czyli tego czego podważenie doprowadziło do całej tej sytuacji.
To jest zwyczajnie niegodziwe.
Ojeju to o samodzielności i pracy nad sobą to znajdziesz w każdym poradniku na życie. Peterson tego nie wymyślił.
Sam Peterson jest postacią mocno kontrowersyjną i kilka jego dobrych rad (które można włożyć do zakładki "oczywiste oczywistości") tego nie zmieni. Zwłaszcza po jego ostatnich odpadach dotyczących Ukrainy
@@lubiekoty7748 Ale ja nie poddaje tutaj ocenie jego poglądów. Po prostu pokazuję, że (nieważne czy banalne, czy trywialne czy super odkrywcze) są one zupełnie przeciwne w stosunku do chochoła, z którym stara się walczyć film.
@@lubiekoty7748 czyli sugerujesz że skoro jest w pewnych kwestiach kontrowersyjny to w takim razie przekreśla to cały jego dorobek a oczernianie i przeinaczanie jego słów jest jak najbardziej stosowne? Super logika, trzymaj tak dalej 🤡
@@MilornDiester fajna analiza, nie znałem kontekstu całej sytuacji, szkoda że nie było o tym w filmie :)
@@lubiekoty7748 skoro to takie oczywiste co pisze Peterson, to dlaczego ludzie w ogóle kupują jego książki? Zawsze łatwo powiedzieć"to było oczywiste" już po fakcie.
Już dwa segregatory mają bekę.
Najnowszy przykład: Roger Federer podczas swojej przemowy na zakończenie swojej kariery się rozpłakał. Razem z nim zalał się łzami i Rafael Nadal, z którym wówczas grał w deblu. Czy od tego ci mistrzowie świata przestali być mężczyznami?
Nie - bo mają sukces, pieniądze i, przy okazji, ładne, wysportowane sylwetki. Bilans, bilans, bilans...
Co innego płakać z ogromnego szczęścia i satysfakcji z siebie czy po pożegnaniu się ze swoimi znajomymi, czy fanami po wielu latach znajomości.
A co innego dramatyczne rozpłakanie się jak np. ktoś na Ciebie nakrzyczy, albo jak obejrzysz trailer do filmu i to opublikujesz na YT, ekhm.
Kevin Smith np. potrafił się wzruszyć dziełami swoich współpracowników, po czym wysyłał im zdjęcia siebie płaczącego...
Podejdź no do płota i płacz jako i ja płacze. Nawet największe skurczybyki płaczą.
Małe sprostowanie: Kiedy Peterson powiedział o incelach że są demoralised miał na myśli zniechęceni a nie zdemoralizowani.
Dzięki za materiał :)
1:05 mistrzostwo
Mogą płakać tylko przy przyjacielu i rodzinie. Placzac publicznie będziesz przez lata wyśmiewany. Jak płacze kobieta to wszyscy się zlatują i ja pocieszają jak to w gynocetryzmie.
Myślę że przyczyna dla której mężczyźni tłumią płacz jest inna. Chyba zaczyna się gdzieś w neolicie lub nawet dalej. Wyobraźmy sobie sytuację mocno kryzysową i że jest to sytuacja zagrożenia życia w grupie ludzi, którymi dowodzą najmocniejsi mężczyźni. Co się wtedy dzieje? Wszyscy są przerażeni, kobiety i dzieci płaczą i panikują jak to kobiety. To teraz gdybysmy dodali jeszcze płaczących mężczyzn to byłaby katastrofa. Nie mogą tego robić ponieważ muszą działać już teraz, a najwyżej później po kryjomu będą sobie płakać. Teraz muszą działać i ocalić grupę ludzi. Zgrywają twardzieli by utrzymać spójność grupy i nie wywołać jeszcze większej paniki wśród kobiet i dzieci, bo przecież teraz one na nich patrzą. Teraz jest podobnie. Pozwala się płakać kobietom, ale przytulający je facet nie może tego robić, bo musi stać się podporą psychiki kobiety w danej chwili. Taka hipoteza, ale przecież obrazki smutnych scen właśnie to pokazują...
Trafnie, dodajmy do tego że jak byłeś dajmy na to wodzem plemienia to byłeś cały czas bacznie obserwowany przez innych wojów, gdyby zwęszyli w tobie "słabiznę" to byś szybko zakończył karierę a pewnie i życie. Nasze mózgi i kultura zostały ukształtowane w czasach kamienia łupanego i tylko my tylko udajemy przed nami samymi że nie jesteśmy tylko ubranymi w garnitury i garsonki małpami.
No nie, tradycyjna kultura wcale nie odbiera mężczyznom prawa do płaczu. No ale spora część społeczeństwa owszem, odbiera. Wielu ludzi twierdzi, że facetowi nie wolno płakać. Że czyni go to słabym, bezwartościowym. Osobniki o takim światopoglądzie wcale nie powołują się na Iliadę ani Biblię. Nie zmienia to faktu, że osobniki o takim światopoglądzie istnieją.
Co z tego, że postacie literackie płaczą, jak w życiu codziennym mamy styczność z ludźmi, przed którymi trzeba "trzymać gardę", żeby czasem nie okazać wrażliwo... tfu, słabości.
Rzecz w tym ŻE TO JEST PETERSON, dla nich to już jak osobna kategoria i dla lewicy to idealny czuły punkt w tym momencie, w który mogą walić.
Bardzo ciekawy odcinek :)
Jak było mi źle to innych irytowałem i odpychałem. Jak było mi dobrze i byłem szczęśliwym to inni tego nie widzieli bo przez większość czasu było mi źle. Końcem końców kontroluje emocje mając innych w wielkim d :D
Dziewczynka staje się kobietą jak dostanie okres a chłopiec mężczyzną jak zarobi na mieszkanie, furę i będzie w stanie utrzymać rodzinę. Nie mówię że to źle ale nie ma tu żadnej równości.
No nie wydaje mi się, żeby 12 letnią dziewczynkę traktowano jak dorosłą kobietę
@@eureka9217 Nie chodzi o wiek tylko o oczekiwania względem obu płci i pieprzenie że kobiety mają gorzej. Ps. 100lat temu 12 latka była kobietą, dzisiaj 16 lat wystarczy do szukania "bankomatu"
Pamiętam że kiedyś nagrałeś film albo ogólnie o męskości, albo o rycerskości. W każdym razie bardzo mi zaimponowało to jak opowiadałeś o rycerskości i żywocie Lancelota.
Zgodzę się, że mężczyzna cały czas musi udowadniać że jest takim rycerzem, pracować nad sobą, potrafić lawirować w odpowiednich momentach i kontekstach między męską łagodnością, ułańską fantazją, a brutalnością. Każdy też powinien mieć swoje własne zasady i starać się ich nie łamać.
To nie tak że osobnik męski przestaje być mężczyzną gdy tego nie potrafi lub się potknie. Jednak samo otoczenie potrafi z niego drwić dość brutalnie.
Z drugiej strony nie zgodzę się że kobiety sobie tylko żyją i pachną. Kobiety to aktorki. Aktorki które oręż robią z swojej urody, a ich spełnienie roli kobiecej to spełnienie się w roli matki. Oczywiście nie chcę tu wykluczać tych kobiet które otwarcie mówią że nie chcą. Jednak kobietę uznaje się tak samo jak mężczyznę gdy podświadomie udowadnia że byłaby gotowa do spełniania się w roli matki.
Może i to jest brutalne, czy niektórzy dziś mogliby uznać to wręcz za przedmiotowe. Z resztą tak samo jak postrzeganie roli mężczyzn. Jednak tak po prostu jest. Niezależnie od tego co wymyśli jakaś inżynieria społeczna lub ideologia.
Co nie oznacza że kobieta i mężczyzna nie mogą że sobą współpracować. Oni są stworzeni do współpracy ze sobą zarówno dla prokreacji jak do dla życia że sobą.
każdemu wolno tylko nie publicznie
10:56 Zaryzykuję stwierdzenie, że wielu cytowanych na początku też tego nie mówi, bo uważa to za oczywiste.
Według mnie kobiety czują się lepiej ze sobą jeżeli przejda w życiu jakiś rodzaj inicjacji nie chodzi o seksualną, kiedy się sprawdzą w trudnych warunkach, jakiś daleka podróż na dłużej , wyjazd do innego miasta daleko od wsparcia rodziny takie doświadczenie to dobry kapitał na przyszłość.
fakt, że ludzie którzy twierdzą, że chcą zwalczać tzw "toksyczną męśkość" wyśmiewają JP za to, że uronił łzy w tym wywiadzie mówi więcej niż tysiąc słów czy obrazów. Nasuwa się tylko jedno stwierdzenie "You're full of $hit" i tym jednym zdaniem można ich podsumować
Wątpię, że to ci sami ludzie
@@eureka9217 To możesz się srogo zdziwić. Szczególnie kobiety mają podwójne standardy.
Gdy Wołodymyr Zełeński przyjechał do Buczy, gdy oglądał rozrzucone zwłoki pomordowanych ukraińców, patrzył na to ze łzami w oczach.
I absolutnie nikt mi nie powie, że w tej sytuacji to było niemęskie.
On płakał już kilka razy w ostatnich miesiącach i to sytuacjach nie dających mu ku temu powodu.
@@xgorzki603 Masz rację. Ale sytuacja Petersona jest totalnie odmienna.
Bardzo dobry film. Chociaż to co tu powiedziane wydaje się oczywistością, dobrze to głośno powiedzieć. To co głośno wypowiedziane przestaje funkcjonować w sferze jedynie potencjalnej. Z mojej strony jedna uwaga - dziewczynki także mają ryty przejścia jednak są to ryty mniej celebrowane, bardziej ukrywane (wstydliwe?) i przeważnie związane z fizycznością w połączeniu z cyklem natury. Stąd mówi się o aspekcie żeńskim jako o negatywnym, ciemnym czy naturalistycznym. Chłopcy po prostu wkraczali symbolicznie do sfery publicznej, honorowej, odkrytej na widok publiczny (nieco o tym aspekcie np. u Bourdieu).
Pamiętajmy że najwięksi mężczyźni tacy jak Aleksander Wielki lub Juliusz Cezar pozwalali sobie na płacz, mimo ich statusu, władzy i potęgi.
Szczęśliwe Segregatory. I dzień od razu jest lepszy :D
Film bardzo potrzebny, jednak mam dwa "ale": 1) co jest złego w byciu słabym? Poza oczywistymi ograniczeniami. 2) Co jest złego w płaczu "z byle powodu"? Jak organizm ma potrzebę, to niech ją realizuje.
Nie ze względu na wstyd , strach, ocenę, wymagania itd. nie płacze się publicznie tylko dlatego że "nie należy rzucać pereł przed wieprze" i nie należy dawać przypadkowej hołocie dostępu do swojego wewnętrznego świata.
Też się zdziwiłem, że go jadą za emocje na wizji dokładnie ci, którzy mówią o tym, że mężczyzna może mieć emocje. Poplątane
Pamietasz co Szymon mowil o płaczacym Holowni) czyli teraz jakby kpi z samego siebie, no nie?
@@ferdynandavocado5060 a co mówił?
@@Horneciu znajdz filmik i przekonaj sie sam he he
@@ferdynandavocado5060 wiesz jest różnica w tym, że krytykujesz kogoś za sam fakt płakania na filmie, a krytykujesz po prostu że się nie zgadzasz czy uważasz że zrobił to dla szopki.
Znaczy się, ludzie się czepili Petersona za sam fakt, że okazał emocje. Nie za słuszność czy brak słuszności jego wypowiedzi.
Za dwa dni na pudelku "Polski Jordan Peterson znowu w akcji!! [ZOBACZ WIDEO]"
Świetny komentarz 👍🏾
Sportowcy często płaczą. Rafa Nadal i Roger Federer beczeli dwa czy trzy tygodnie temu ma wizji.
11:09 "Nie powiem nie płaczcie, nie wszystkie bowiem łzy są złe" zabrzmiało jak cytat z Władcy Pierścieni. :D
Albowiem jest Ci on tymże
@@xe71 Kojarzysz dokładniej? Czy były słowa Gandalfa w finalnej części oblężenia Minas Tirith kiedy już spodziewali się klęski?
@@kamilnurkowski niestety nie pamietam dokładnie, ale wydaje mi się, że mówił to przy pożegnaniu z Hobbitami gdy odpływał wraz z Frodem do Valinoru
Raz w życiu zaufałem partnerce i powiedziałem o swoich uczuciach, o tym co mnie martwi i jakie mam problemy.
To było dosłownie 5 minut a później byłem taki jak zawsze i nigdy do tego nie wróciliśmy.
2 tygodnie później rzuciła mnie bo byłem płakliwą pizdą.
Jeśli twoja partnerka ma jakiś problem z tym, że z oczów poleciały ci łzy, to w takiej sytuacji to z nią jest coś nie tak, a nie z tobą. Mężczyźni zazwyczaj mają po prostu dużo większą odporność na emocje, głównie przez ewolucję, ale to nie oznacza, że emocji nie posiadają. Płaczący mężczyzna to po prostu dużo rzadszy widok. Ale płaczę z tych samych powodów, co kobieta, więc dlaczego nie traktować go z takim samym podejściem?
Ta są tacy odporni że z byle powodu się zabijają
@@arachnme12 chyba nie rozumiesz co napisałem. Napisałem "odporni na emocje, co nie oznacza, że ich nie mają". Mężczyźni łatwiej panują nad emocjami (z wyjątkiem gniewu). Nie dają im się tak łatwo ponosić, ale to, że je zdusisz w sobie nie oznacza, że te emocje znikną.
@@bezimienny.197 no ale samobójstwo to oznaką skrajnego nieradzenia sobie z emocjami i skrajnego nie panowania nad nimi.
@@arachnme12 zauważ, że prawie nikt z otoczenia nie zauważa u takich osób czegokolwiek niepokojącego. Zawsze każdy jest zaskoczony i powtaża, że "niczego nie zauważył/a". Ludzie przed samobójstwem nie okazują uczuć. Bo nie mają lub myślą, że nie mają ich komu przekazać. Gdzieś przeczytałem nawet taki tekst: "Jedynie prawdziwa samotność toważyszy ci przed samobójstwem." Najczęściej jeśli taka osoba "wypłacze się" ze swoich problemów, to jest duża szansa, że ją to uratowało.
@@bezimienny.197 no czyli potwierdziłeś, że sobie nie radzą. A poza tym to, że ludzie przedsamobojstwem nie okazują uczuć jest z dupy. Większość ludzi zwykle gada przed samobójstwem o tym co chcą zrobić tylko mało osób traktuje poważnie te zapowiedzi w czasach kiedy połowa osób mówi, że idzie się zabić bo matka dala szlaban
Zupełnie się nie zagłębiałem w ten temat, ale przeczytałem gdzie komentarz do tej sytuacji, że z Petersona nie śmieją się, bo płakał, tylko dlatego, że sam często mówił o stawianiu właśnie sobie wymagań, stawaniu się kompetentnym i "twardości", rozumianej jako stawianie czoła przeciwnościom i potrafił być przy tym nawet wulgarny, a w przytoczonym wywiadzie płakał. Nie wiem na ile to prawda, ale jeśli tak jest to może część osób po prostu wyśmiewa hipokryzję.
Przecież to nie jest żadna hipokryzja, ponieważ jedno drugiego nie wyklucza. Tym bardziej, że on płakał nad losem pewnej grupy ludzi (do której sam nie zależy), a nie swoim.
W pewnym sensie to uczy tłumienia emocji znacie może tu uczucie kiedy np. ktoś was gnębił byliście na granicy wytrzymałości tama już miała pęknąć i trzeba było to zdusić w sobie bo było by jeszcze gorzej.stłumienie emocji do sytuacji to niewątpliwie męska umiejętność przydatna w różnych sytuacjach.
Różnica polega na tym, że facet, gdy widzi wrażliwą kobietę z jakimiś problemami to go to nie odtrąca, a wręcz ma chęć "zaopiekowania się", kobieta, gdy widzi wrażliwego mężczyznę z jakimiś problemami to ją to odtrąca, ujmuje jego atrakcyjności i nim podświadomie gardzi, jeśli gorzej sobie radzi psychicznie niż ona sama.
Bo kobiety mają w większości problemy same z sobą i nie są im potrzebne problemy mężczyzn 🤷♂️
Co za bzdura.
Na jakiej podstawie uznała że gorzej sobie radzi?
Problemem są stereotypy i natura, ludzie to najbardziej udomowione przez ludzi zwierzęta.
Ergo, kobiety w cywilizacji z natury radzą sobie lepiej, jedyne zasługi mężczyzn to ich potencjał rozpłodowy i czystą siła. Niektórzy nadrabiają intelektem, ale to dalej złote wyjątki, i nimi też kobiety będą gardzić jeśli nie są atrakcyjni i przynajmniej nie zanudzają na śmierć.
Skracając, wobec mężczyzny kobiety mają więcej wymagań, faceci wobec kobiet, nie mają zbyt wiele wymagań.
Wygląd może sobie kobieta podrasować jeśli nie jest totalnym maszkaronem, figurę też u chirurga da się załatwić, wiedzą, tutaj to najlepiej żeby była głupsza bo jeszcze by się czuł gorszy, co tam jeszcze zostało?
A czy nie jest tak, że gdy widzimy kobietę która płacze to też podświadomie nią gardzimy? Przecież kobietom od wieków nadaje się łatkę słabej płci, właśnie ze względu na tą emocjonalność, na którą się im niby-zezwala, ale to nie oznacza że pod spodem nie uważa się je za „gorsze” i godne pogardy właśnie z tego powodu. Ja jako kobieta całe życie slyszałam głosy pogardy ze strony środowiska, ilekroć wyrażałam jakieś emocje, a płacz w szczególności działał na ludzi wręcz ekstremalnie czasami. Weźmy choćby te wszystkie określenia typu „baba”, które w podtekście gardzą właśnie emocjonalnością. Wg mnie to nie jest nawet kwestia płci, a nasze społeczeństwo w ogóle nie radzi sobie za dobrze z emocjami i bez względu na płeć jeśli ktoś ma odwagę je wyrażać to jest traktowany jako ktoś gorszego sortu.
@@dod-do-or-dont kobiety radzą sobie lepiej przede wszystkim lepiej w społeczności, gdyż mają lepiej rozwiniętą inteligencję społeczną i ogólnie obszary związane z relacjami międzyludzkimi.
Piszesz że:
"jedyne zasługi mężczyzn to ich potencjał rozpłodowy i siła".
Cóż, nie będę komentował, wystarczy spojrzeć na statystyki kto obsługuje infrastrukturę krytyczną, kto wybudował grody, zamki, miasta itd.
Zawsze można poplakac w samotności ;) Płacz publiczny to albo brak kontroli albo najwyższy akt odwagi :D
Dla mnie mężczyzna może płakać. I wolę kiedy mówi i wyraża co się w nim dzieje w środku niż gdy wiem, że coś się dzieje (bo to widać) ale on twardo nic nie pokazuje. Oczywiście, że boli mnie płacz mężczyzny. Boli mnie że jego boli. Wolałabym żeby był szczęśliwy niż smutny. Jednakże wolę by wyplakal to, bo jak będzie to dusić to będzie gorzej.
Nie wiem jak sprawa stoi z publicznym płaczem. Wolę to zostawić mężczyznom by sami zdecydowali. Ja jako nauczycielka pozwalam chłopcom płakać. Jednakże pracuje z dziećmi do 10 r.ż.
Gdyby bóg nie chciał, żeby mężczyżni się malowali, to by inaczej świat stworzył. Parafrazując słowa kandydata na prezydenta
Mężczyzna może płakać ale nie publicznie, bo za każdym razem to się odbije.
Mogę wytłumaszyć wyśmiewanie Petersona w środowiskach "proempatycznych" to na taki sposób: jeżeli Peterson nie uważa że można być "słabym", to niech odczuje jak to jest, kiedy to teraz go dotyczy, żeby on zobaczył, że z tego powodu i on może cierpieć, więc mu warto się przyznać, że on nie miał racji w tym że wyśmiewanie "słabości"(okazywania uczuć) jest dobre
Często się wzruszam i mam łzy w oczach, ale chciałbym zobaczyć kogoś kto mi w oczy powie że jestem słaby :D
Mogę to zrobić
@@Bartoszw55 no ustawicie się na kamerce ty mu to powiesz i suwidersein
6:02 nie.
"Dziewczynka, żeby być kobietą musi po prostu dorosnąć", "chłopiec musi się wykazać, musi pokazać, że jest godzien miana mężczyzny i przez całe życie to potwierdzać, bo jak tego nie zrobi to (o matko!) usłyszy, że nie jest prawdziwym mężczyzną" xddd Przykre, że mężczyźni nakładają na siebie ciągłą presję i muszą komuś coś udowadniać. Ja np. znam swoją wartość i tożsamość i nie interesuje mnie, czy spełniam jakąś wykreowaną wizję innej osoby na mój temat.
Zeby tylko na siebie dawali presję kobietom też nie odpuszczą
Patrząc na to, jak wygląda dzisiaj feminizm, to gdy od takiego środowiska słyszę, że facet może płakać, zapala mi się czerwona lampka. Jeżeli jakaś grupa, chce parytetów, zdobywa zwolenników poprzez mizoandrię, o każde swoje nieszczęście obwinia mężczyzn, to próba znormalizowania płaczu u facetów jawi mi się jako próba upokarzania "przeciwnika", aby go potem publicznie wyśmiać. Tym bardziej się taka myśl narzuca, gdy zobaczymy, że u kobiet stara się zrobić coś zupełnie odwrotnego, czyli aby były silne, władcze i twarde. Jasne, że poprawa asertywności u kobiet jest czymś dobrym, ale jednak idzie to w kierunku wypracowywania bezwzględności wobec mężczyzn, bo przecież je uciskamy.
Najlepsze jest to, że może i postawy kobiet są w miarę uzasadnione na Zachodnie, gdzie sam się przekonałem, że istotnie tam szowinizm jest naprawdę widoczny, choćby w Niemczech, o tyle w Polsce raczej nie ma to takiego uzasadnienia, bo całe 200lat przed '89 byliśmy cały czas na jednakowo złej sytuacji, bez realnego wpływu na swój byt. Wszyscy moi pradziadkowie i prababki zginęli w IIWŚ. Moja babka miała własną, prosperującą, małą firmę. Babka mojej narzeczonej miała wykształcenie wyższe i przez 46 lat pracowała jako księgowa. Moja rodzina jest z zachodniej Polski, a narzeczonej z Podlasia. Wszystkie kobiety w naszych rodzinach są albo po studiach z dobrą pracą, albo mają własne działalności, albo oba naraz.
Wracając jednak do tematu, ja sam byłem wychowany w poczuciu, że płacz to nic złego i uważam, że to kłamstwo, jeżeli nie doprowadza do, tak jak Szymon ujął, wzmocnienia i wstania na nogi silniejszym. Dzisiaj mało co mnie rozklei, choć uważam, że po prostu wyzbyłem się empatii i wiem, że płaczący facet to po prostu pośmiewisko w oczach reszty, nawet jeżeli twierdzą inaczej. Ostatnio nawet odkryłem w sobie, że mnie czyjś płacz po prostu wkurza, bo zamiast się wziąć w garść, to się użala, ale to może ze mną jest już coś nie tak.