Ja mam distributing plus trochę polskich akcji dywidendowych (IKE i IKZE). Cieszę się jak widzę, że z roku na rok są coraz wyższe dywidendy. Po prostu psychologicznie mi z tym lepiej
Dzięki Mateusz za bardzo jasno wyjaśniony temat. Absolutnie, na chłodno - nie ma w większości przypadków nic lepszego niż ACC ale jest jeden superważny aspekt - psychologiczny - kiedy to „żywa gotówka” wpada na konto. Nic nie pobije tego miłego, ciepłego uczucia, że oto w naszym życiu pojawił się pasywny dochód czyli święty Graal wszystkich inwestorów FIRE 😊
Jak zwykle bardzo skrupulatnie przygotowany materiał. Utwierdziłem się w przekonaniu, że na moim IKE, które założę w tym miesiącu zakupię ETF dist.😁 Konto w domu maklerskim zamierzam otworzyć z Twojego linku afiljacyjnego, żeby chociaż w ten sposób móc się odwdzieczyć za ogrom wiedzy jaki dzięki Tobie pozyskałem!
Super wpis. Czy zamierzasz nagrać odcinek o portfelach dystrybuting (coś jak Ten portfele dla zabieganych) + strategia wygaszania portfela np. przejście na proporcję 50/50 wieku 55/60 lat? Jeśli taki wątek będzie zawarty w Twojej książce to nie ma pytania.
Bardzo fajny film, trochę mi rozjaśniło sytuacja właśnie kiedy przechodzimy na emeryturę i chcemy pobierać pieniądze z portfela, w sytuacji dywidendowych etf jest to logiczne, ale nie za bardzo wiedziałem jak to ma zadziałać w sytuacji akumulacyjnego. W tym roku wypełniłem ike i ikze akumulacyjnym etfem, ale właśnie myślę, czy od następnego roku nie pójść w dywidendowy a po za ike/ikze kupować akumulacyjny (limit wpłat jest za mały, a jednak rozliczanie podatków z zagranicznych akcji nie jest takie proste i szybkie :/ )
Dzięki za podsumowanie, że na koncie IKE nie ma praktycznie różnicy, tak też myślałem. Obecnie w DM Alior jest dostępny tylko Lyxor S&P 500 UCITS ETF - Dist (EUR), który jest notowany na naszym parkiecie. Chodza plotki, że Alior już mocno pracuje nad ETFami z rynków zagraniczych. Pozdrawiam
Cześć, utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że teraz mam jeden etf akumulujący na IKE, a po przejściu na emeryturę zamienię go na wypłacający i ustawię wypłaty częścuowe.
Obecnie inwestuję zupełnie samodzielnie kupując akcje... kumulując kapitał stwierdziłem że chętnie zapłacę podatek "Belki"... im wyższy tym lepiej ;D Pozdrawiam.
Nowatorskie podejście do podatku Belki - radość z jego płacenia, bo oznacza, że otrzymałeś odsetki/dywidendy. Pamiętaj, że podatek od zysku nie nazywa się podatkiem Belki, tylko podatkiem giełdowym i dotyczy tylko zysku z inwestycji (Belka to ryczałt 19% od całej otrzymanej od odsetek/dywidend kwoty).
@@mczfender I tak i nie... uważam że inwestycje długoletnie mrożą kapitał który coś tam pracuje ale bardzo leniwie... wolę obracać nim wiele razy płacąc podatki... im wyższy podatek zapłacę... tym więcej zarobiłem... także w/g mnie na plus... akurat na dywidendach się nie skupiam zupełnie, ale miło jak wpadną przy okazji ;)
Mateusz, czy popełniłeś jakiś artykuł o wypłacaniu sobie "dywidend" samemu, czyli sprzedawaniu środków, na określonych przez siebie zasadach? Może się głęboko mylę, ale czy to nie byłaby dosyć dobra strategia pobierania kuponów z inwestycji? Oczywiście biorąc pod uwagę posiadanie powiedzmy etfów typu acc.
@@Inwestomat Ja bardziej dziękuję. Zrobiłem research i wygląda, że jest to dosyć domyślne rozwiązanie, dla inwestorów z US. Masz bardziej analityczny umysł, ale gdybym mógł dać kiedyś pomysł na odcinek, to fajnie byłoby usłyszeć o "safe withdrawal rate", a nawet o strategii jak tym operować podczas bessy, oraz hossy. Chodzi mi tutaj o to, by załóżmy pozwolić sobie sprzedawać więcej udziałów, gdy rynek radzi sobie lepiej, a mniej (powiedzmy 0,5%), w środowisku bessy i niepewności na rynkach finansowych. Pozdrawiam, i niedługo zabieram się za książkę, którą polecam czasami, w ramach odwdzięczenia się za wartościowe treści
@@majkelandzelo1 Mam odcinek o SWR, ale tylko o 4% rule. Dzięki za inspirację co do odcinku o tym, co sprzedawać. I czekam na opinię o książce! Jeśli znajdziesz na mnie czas to i czekam na recenzję na lubimyczytac :).
Cześć, Mateusz, Zastanawia mnie, póki co, hipotetyczna i dopiero zapowiadana likwidacja podatku od zysków kapitałowych w kontekście IKE. Jeżeli zniknie podatek, to przestanie mieć również sens samo IKE. W jaki sposób, Twoim zdaniem, rząd mógłby zrekompensować ten benefit?
Hej Wojtek, Jeśli zlikwidują Belkę (w co wątpię, ale poczekajmy), to na pewno z IKE zrobią np. IKZE, czyli dadzą mu bieżące korzyści podatkowe lub coś podobnego.
Super wpis, w którym potwierdziłeś, że odrobiłem pracę domową. Na swoim IKE posiadam tylko ETFy dist, właśnie z powodów o których mówiłeś. Zależy mi właśnie nad możliwością wyboru (rebalancingiem) w co zainwestować dywidendę oraz na psychice (fajnie widzieć, że ta liczba na rachunku to nie tylko cyfry, ale źródełko dywidend)
Załóżmy że celem inwestycji jest stworzenie sobie portfela emerytalnego a drugim dochód pasywny. Pytanie teraz czy tworzyć dwa odrębne portfele czy można ( lepiej ) to np połączyć; etf akumulujący ? Miesięcznie inwestuje kwotę X w ETF S&P 500 acu ( albo globalny ). Z racji tego że reinwestuje on dywidnety, mógłbym pomniejszać założoną kwotę X o kwotę akumulującej dywidendy.( to taka “ukryta pasywka”) Może masz jakieś inne pomysły, możliwości jest wiele aż głowa boli ( w pozytywnym sensie ) a niechciałbym czegoś przeoczyć. Pozdrawiam 👋🏽
A nie jest to jeden i ten sam cel? Dochód pasywny, by móc żyć z niego na emeryturze :). A po co tak kombinować - dobry pomysł z tym, by obydwa "cele" (dla mnie jest to 1 i ten sam cel) realizować tym 1 ETF-em.
Chciałbym się zapytać gdzie znajdę wniosek o dołączenie do PPE lub wzory do opisania ręcznego i czy jak się loguję na stronie Moje PPK . Czy również na tej stronie będzie możliwość sprawdzenia stanu konta PPE z góry dzięki.😊😊
Witam, a co uważasz o przeniesieniu zgromadzonych środków na amerykański ETF dywidendowy SCHD z bardzo niskimi kosztami 0.06%, kupiony za pomocą opcji? Chodzi oczywiście o zminimalizowanie kosztow rocznych do minimum. Czy to jednak zbyt lekkomyslne koncentrowac portfel na USA oraz nieefektywne podatkowo? Pozdrawiam i życzę sukcesów!
Nie mam zdania. SCHD to jeden z lepszych ETF-ów dywidendowych pośród ETF-ów amerykańskich, ale każdy sam wybiera ETF-y do swojego portfela. SCHD jest efektywny podatkowo jeśłi masz W8-BEN złożony. 15% WHT i 4% w Polsce to równie efektywne, jak inwestowanie w polskie spółki dywidendowe (19% podatku od dywidend).
@@Inwestomat Dziękuję Ci za odpowiedź. Jeszcze jedna kwestia - wypłata ratalna u brokera tylko z wypłacanych dywidend bez sprzedawania jednostek etf. Rozumiem, że te środki jakby wychodzą z IKE, zostają opodatkowane i możemy się nimi cieszyć mając cały czas ulgę podatkową na nieruszone ETFy na koncie IKE? Jeszcze raz dzięki za bardzo wartościowy kanał YT 👋
@@arczik123 Jeśli wypłata ratalna po 60-tce i ze spełnieniem warunków, to dywidendy nie zostaną opodatkowane w Polsce (tylko ew. WHT na 1/2 poziomie). Dzięki za miłe słowa!
Nie widzę sensu zamiany accumulating na distributing w żadnym punkcie czasowym. Jeśli chce miec gotówkę na życie na emeryturze to sprzedaję określoną ilość jednostek raz na kwartał. A nad resztą pracuje procent składany.
Popieram. Nie wiem czemu nie zostało to podane w materiale. Brzmi jak confirmation Bias po stronie Mateusza, bo sam korzysta z distributing :D Sprzedawanie jednostek raz na kwartał to przecież prosta rzecz.
panowie. jest pewien sens. natomiast sam jestem na początku długiej drogi i nie myślę jeszcze jak to rozwiążę. chcemy wyjść z accumulating w późnym wieku, bo może pojawić się bessa, gdzie stracimy 70% i pieniądze odzyskamy po kilkunastu latach. z racji tego jak już wspomniałem późnego wieku, nie chcemy i nie możemy czekać, aż pieniądze się odrobią, dlatego będziemy szukać bezpieczniejszej przystani ubolewam nad faktem, że przy zmianie inwestycji, będziemy musieli zapłacić podatek belki. czyli po reinwestycji będą pracowały mniejsze pieniądze czy to co mówię ma sens?
ETF accumulating "Faza akumulacji (brak potrzeby życia z dywidend)" ETF distributing "Faza dystrybucji (życie z dywidend i chęć uproszczenia sobie wypłat)" Mając 22 lata i przy założeniu wpłat 100% limitów na IKE/IKZE w 1 ETF na akcje, a na zwykłym koncie maklerskim zakup obligacji globalnych + obligacje EDO, aby zrównoważyć portfel - mam pytanie: czy przy założeniu, że do 40ki chciałbym już przejść na pracę tylko 80h w miesiącu, a resztę finansować uzbieranymi akcjami - teraz powinienem inwestować w ETF ACC czy DIST? Mowa o akcjach. Trochę kusi mnie DIST pod kątem psychologicznym, bo widzę, że dostaję co kwartał pieniądze z inwestycji. Myślałem również o ACC, a zbliżając się do tej 40ki po prostu zamienić ETF ACC na DIST. Co myślisz? Co ma więcej sensu?
Moim zdaniem dist, ale to mój "bias", bo ja tak robię i nie przeszkadza mi rozliczanie podatkowe zagranicznych dywidend. Zamiana acc na dist za 18 lat nie będzie miała sensu, bo na tym stracisz bardzo dużo (podatkowo). To zresztą pokazałem w tym materiale...
A nie, czekaj. Jeżeli dobrze rozumiem: Mam np. ETF akcyjny ACC na IKE. Sprzedaje te ETFy i gotówka zostaje na tym koncie. Kupuję ETF akcyjny DIST na IKE. Płacę prowizję za kupno. Nie płacę podatku 19%, dopóki nie wypłacę np. dywidendy z konta IKE. IKZE zostawiam ACC, bo i tak nie wypłacę sobie pieniędzy do 65 r.ż. - nie opłaca mi się. Dobrze rozumiem? :)
@@Inwestomat Super, dziękuję za potwierdzenie. Po dłuższych zastanowieniach (kilku miesięcznych), obejrzanych filmach o IKE/IKZE, trafiłem jeszcze na Twój kanał jakoś dwa tygodnie temu i pomogłeś w końcu mi podjąć decyzję - otworzyłem wczoraj IKE i IKZE w mBanku. Do końca roku wszystkie limity wypełniam i zakładam tak co roku conajmniej wypełnianie tych limitów + w XTB zakupy akcji i obligacji jeżeli już limity wypełnię :)
Mam pytanie odnośnie podatku w Wielkiej Brytanii. W podcascie sprzed roku mowileś że podatek od dywidendu 1 poziomu z Wlk Bryt wynosi 0%. Po tych calych zmianach zwiazanych z Brexitem nadal tak jest?
Mówiąc o wypłatach ratalnych z IKE masz na myśli tą opcję, gdzie środki wypłacane są przez 10 lat? Czy jak konkretnie miałoby działać zlecenie maklerowi wypłat takich dywidend? Może gdzieś można o tym doczytać?
z IKE nie musi być 10 lat :). Pomyliłeś z IKZE, bo tam jest taki wymóg. Tak, u Artura Wiśniewskiego jest o tym dobry materiał. W skrócie: mówisz na ile miesięcy podzielić kwotę kapitału i makler wypłaca odpowiednią kwotę, ale Ty zapewniasz środki (z dywidend lub ze sprzedaży aktywów)
Część, pewnie to glupie pytanie bo dopiero zaczynam swoją przygodę z inwestowaniem w tego typu produkty wiec wybaczcie. Czy na koncu tej naszej drogi w ike, gdy przechodzimy na etf dist to budujemy sobie takie perpetum mobile? Chodzi mi o to, ze posiadamy iles tam jednostek etf i dostajemy dywidendy. Z tego co rozumiem taki etf część srodkow wyplaca a cześć oddaje akcjonariuszom. Więc wielkości portwela z roku na rok się nie zmienia( pod wzgledem ilosci akcji a nie wartości). Z kolei acc sie w koncu wyczerpią bo sprzedajemy sobie co mc kilka sztuk i predzej czy później sie wyczerpie źródełko. Dobrze rozumiem że teoretycznie nasze dzieci przez cale życie mogą pobierać stówkę czy dwie ekstra co miesiąc w "spadku" po nas?
Hej Mateusz, Nie ma głupich pytań. ETF musi wypłacić wszystkie środki, które otrzymał ze spółek w ramach dywidendy posiadaczom swoich jednostek. Acc się nie wyczerpią, bo rosły o wiele szybciej niż dist, więc niestety źle to rozumiesz. Poprawna odpowiedź: jeśli uzbierasz odpowiednio wiele, to żaden typ się nie wyczerpie do śmierci.
Czy gdy ktoś zaczyna małymi kwotami i siłą rzeczy dywidendy na początku będą na tyle małe, że trzeba będzie czekać, aby coś za nie kupić bez przepłacania prowizji maklerskiej na IKE, to ten czas, kiedy dywidenda leży na koncie, zamiast pracować nie wpłynie zbytnio na stopę zwrotu w długim horyzoncie czasowym?
Wpłynie, dlatego niektórzy albo kupują coś z GPW (niższa minimalna), albo przepłacają prowizję maklerską. Można też przepiąć się na dist później - patrz: ten podcast. Nie wychodzi tak drogo.
Ludzie raczej kupują akumulujące bo w Polsce to raczkuje w porównaniu do USA i tak jak podałaś w podsumowaniu maja portfel z 1 lub 2 ETF i nie mają czasu się nimi zajmować. Od czegoś trzeba zacząć. Dustributing to next level jak dla mnie.
Czy nie byłoby dobrym pomysłem inwestować w jeden ETF typu akumulującego, aby uniknąć podatku belki i zbierać kapitał, który po 30 latach można uzyskać sprzedając akcje, oraz w tym samym momencie inwestować w ETF typu dystrybuującego, aby widzieć faktyczny wpływ na konto z dywident?
Chyba nie rozumiem pomysłu, bo przecież po 30 latach, wymieniając ETF acc na ETF dist na koncie opodatkowanym zapłacisz gigantyczny podatek giełdowy (ten od zysku ze sprzedaży). Na IKE / IKZE - ok, właśnie to sugeruję w tym klipie.
@@Inwestomat Chodziło mi bardziej o inwestowanie w zarówno ETF acc jak i ETF dist na przestrzeni tych powiedzmy 30 lat - tzn. portfel składający się w 2055 roku w 50% z acc i w 50% z dist, aby otrzymywać dywidendy na przestrzeni tych lat, a jednocześnie mieć w zapasie te ETF acc, które w razie chęci można miesięcznie sprzedawac. Bo czy nie taki właśnie jest docelowy sens acc? By po X latach właśnie wyprzedawać pomalu akcje, powiedzmy miesięcznie i miec z tego realna korzyść na koncie
@@NesQuikLove9 Szczerze mówiąc to nie rozumiem pomysłu, bo przecież przez te 30 lat masz problem z rozliczaniem dywidend (i tak), więc czemu by nie inwestować 100% środków w dist? Podejście 50/50 jest najgorsze z obydwu światów. Moim zdaniem albo - albo.
@@Inwestomat po głębszych przemyslaniach masz racje, pomydl z założenia miał błąd logiczny. Apropo problemów z rozliczeniem, czy w sytuacji gdy np. Biuro maklerskie (przykład xtb) przedstawia raport oraz pit8c a według informacji na ich stronie "w PIT-8C są zawarte dochody uzyskane zarówno na polskiej GPW, jak i giełdach zagranicznych" Czy nie znaczy to tyle, że w przypadku tego akurat biura rozliczenie pit będzie polegało jedynie na przepisaniu odpowiednich wartości do PIT38?
@@NesQuikLove9 Będzie, ale pamiętaj, że nie ma w PIT-8C informacji o podatkach od dywidend (dla przykładu). Są tam jedynie informacje o podatku od zbycia papierów (tzw. podatku giełdowym) polskich i zagranicznych.
Chciałbym tylko napisać, że rozliczanie podatków nie musi być takie straszne, a może być także triggerem do nauki nowej rzeczy. Można to na maxa zautomatyzować. Na co dzień jestem programistą. Kiedyś w ramach przyspieszenia właśnie takiego rozliczenia (tysiące transakcji w ciągu roku w wielu walutach) zrobiłem sobie skrypt (meeega prosty) pobierający z NBP historię kursów walut, zliczający kwoty przemnożone przez kurs. Początkowo kosztuje to trochę nauki, ale później wyliczenie to ściągnięcie raportu i uruchomienie ze skryptem - kilka minut pracy. Podejrzewam, że da się to zrobić w wielu technologiach. Moim wyborem była technologia w której pracuję - Python - baaardzo łatwy do nauki.
Jak dobrze rozumiem to nawet przy ETFie irlandzkim na SP500 płaci się 15% podatku u źródła? Jeśli tak to w ramach IKE lepiej mieć tylko polskie akcje a na koncie "normalnym" tylko akcje i etfy zagraniczne. Dobrze gada rozumiem?
Przy założeniu, że polskie akcje z korzystniejszym opodatkowaniem pobiją wyniki aktywów zagranicznych bez takiej korzyści podatkowej, a które też możnaby trzymać na IKE/IKZE.
zupełnie nie kupuję twojego zdania, że sprzedawanie woluminów przy acc może stwarzać jakieś problemy. (argument, że trzeba poczekać parę dni na zrealizowanie zlecenia jest błahy) parę kliknięć raz na kwartał HEJ?????? jeśli masz portfel oparty na dist, to HALOOOO. też musisz robić to samo i równocześnie z otrzymywaniem dywidend wyprzedawać woluminy. przecież dywidendy to mniejsza część zysku, który wypracowują akcje gdzie się mylę?
Mylisz się w wielu miejscach, ale skoryguję to: Nie musisz. Dywidendy przychodzą na konto samo. Na nic nie czekasz i nie musisz "wyprzedawać woluminów", aby otrzymać dywidendę.
@@Inwestomat tak, ale ja miałem na myśli sytuację, że chcesz dostawać tyle ile wypracowuje twój portfel, a dywidendy to tylko ta mniejsza część zysków. Więcej zysków i tak mamy ze wzrostu cen akcji? Prawda? Jeśli będziemy żyć tylko z dywidend, to portfel będzie sb rósł. Jednak przeważająca większość NIE myśli: aaaah niech rośnie, będzie dla potomka. Większość raczej chce wyczerpać kapitał. więc jeszcze raz. chcemy pi razy drzwi dostawać tyle ile zarabia nasz portfel LUB nawet więcej, ponieważ chcemy wyzerować nasz kapitał/korzystać z naszego dorobku. jeśli chcemy żyć z samych dywidend, żeby przykładowo co jest dla mnie trochę zabawne "nie męczyć się paroma kliknięciami żeby sprzedać woluminy" to potrzebujemy O NIEBO WYŻszego kapitału. dlatego życie z dywidend jest dla zdecydowanie mniejszej liczby osób. zgoda, czy nie?
@@neet5439 No właśnie nie prawda, bo jeśli żyjesz za 10 000 zł miesięcznie, to nie gra roli, czy to z dywidend, czy ze sprzedaży jednostek ETF accumulating. DYwidendy nie są "gratis" - one przy wypłacie obniżają kurs spółek. No zgodnie z zasadą 4% i tak potrzebujesz przynajmniej 3 mln złotych, aby żyć za 10 tys. zł miesięcznie. Niezależnie czy z dywidend, czy ze sprzedaży akcji/jednostek ETF-u.
Chyba jeszcze raz musze potworzyc film by zrozumiec oplacalność Dist. Jeszcze chcialbym zwrocić uwagę na koszty przewalutowania. ETF-y sa zazwyczaj notowane w € lub $. Jeśli dywidendę przewalutujemy na PLN, a później znowu kupimy ETF-a w €, to jesteśmy stratni. Jakbym bym Amerykaninem i wszystko inwestowal w $ lub też miał większy porfel to też bym chciał aby ETF dawal mi dywidendy. Jednak jako Polak zacząłem inwestowac w PLN na GPW i teraz chce sie dywersyfikować i na USA (ETF w € i akcje dywid. w $). Poki co uważam że jest to za maly porfel aby wszystko bylo w dywidendowe :)
@@Inwestomat 5:20 chodzi o jakies poziomy. Ogolnie mowiles ze gdzies jest filmik o podatkach. Nie znalazlem go. Szukakam wlasnie odpowiedzi na temat placenia podatkow od narzedzi nalezacych do roznych krajow. Z NAM mamy W8-BEN. Ale inne gieldy dla mnie sa terra incognita.
Wielkie dzięki za całą Twoją pracę włożoną w tworzenie tych materiałów!
Bardzo mi miło! Dzięki!
Ja mam distributing plus trochę polskich akcji dywidendowych (IKE i IKZE). Cieszę się jak widzę, że z roku na rok są coraz wyższe dywidendy. Po prostu psychologicznie mi z tym lepiej
Podobnie, ale od kiedy w MBanku jest W-8BEN uciekam częściowo z GPW na parkiet amerykański.
@@elszczepanoSłusznie, dywersyfikacja zdecydowanie na propsie
I to podejście też rozumiem.
Dziękuję bardzo za podcast i udanego dnia ❤
Dzięki! Wszystkiego dobrego!
Bardzo pomocny materiał. Dziękuję :)
Bardzo mi miło. Pozdrawiam serdecznie!
Dzięki Mateusz za bardzo jasno wyjaśniony temat. Absolutnie, na chłodno - nie ma w większości przypadków nic lepszego niż ACC ale jest jeden superważny aspekt - psychologiczny - kiedy to „żywa gotówka” wpada na konto. Nic nie pobije tego miłego, ciepłego uczucia, że oto w naszym życiu pojawił się pasywny dochód czyli święty Graal wszystkich inwestorów FIRE 😊
Dziękuję, Radek!
Dokładnie. Dlatego acc wygrywa matematycznie, a dist wygrywa psychologicznie.
Jak zwykle bardzo skrupulatnie przygotowany materiał. Utwierdziłem się w przekonaniu, że na moim IKE, które założę w tym miesiącu zakupię ETF dist.😁
Konto w domu maklerskim zamierzam otworzyć z Twojego linku afiljacyjnego, żeby chociaż w ten sposób móc się odwdzieczyć za ogrom wiedzy jaki dzięki Tobie pozyskałem!
Dzięki za docenienie materiału!
I dzięki za chęć założenia konta z mojego linku :). Doceniam!
Mega podcast, mega "rozkmina" 🙂
Dziękuję, Maciek!
Kolejny świetna dawka wartościowej wiedzy. Kciuk w górę 👍
Dzięki!
Jak zawsze bardzo dobry materiał. Pozdrawiam i czekam na więcej :)
Dziękuję, Grzegorz!
Ja lece wszystko w acc, samodzielnie na ike, ikze i xtb.
I dobrze, bo to wygodne.
Super wpis. Czy zamierzasz nagrać odcinek o portfelach dystrybuting (coś jak Ten portfele dla zabieganych) + strategia wygaszania portfela np. przejście na proporcję 50/50 wieku 55/60 lat?
Jeśli taki wątek będzie zawarty w Twojej książce to nie ma pytania.
Hej, na pewno nagram taki odcinek, ale w książce jest o nich rozdział :)
Super materiał!
Dzięki
Miło mi, dzięki!
Bardzo fajny film, trochę mi rozjaśniło sytuacja właśnie kiedy przechodzimy na emeryturę i chcemy pobierać pieniądze z portfela, w sytuacji dywidendowych etf jest to logiczne, ale nie za bardzo wiedziałem jak to ma zadziałać w sytuacji akumulacyjnego. W tym roku wypełniłem ike i ikze akumulacyjnym etfem, ale właśnie myślę, czy od następnego roku nie pójść w dywidendowy a po za ike/ikze kupować akumulacyjny (limit wpłat jest za mały, a jednak rozliczanie podatków z zagranicznych akcji nie jest takie proste i szybkie :/ )
Cześć,
Dziękuję! Poza IKE/IKZE zdecydowanie accumulating.
Dzięki za podsumowanie, że na koncie IKE nie ma praktycznie różnicy, tak też myślałem. Obecnie w DM Alior jest dostępny tylko Lyxor S&P 500 UCITS ETF - Dist (EUR), który jest notowany na naszym parkiecie. Chodza plotki, że Alior już mocno pracuje nad ETFami z rynków zagraniczych. Pozdrawiam
No fajnie, że Alior nad tym pracuje, ale pytałem o to lata temu :P
Cześć, utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że teraz mam jeden etf akumulujący na IKE, a po przejściu na emeryturę zamienię go na wypłacający i ustawię wypłaty częścuowe.
Hej Kamil,
Bardzo mi miło i cieszę się, że pomogłem.
Obecnie inwestuję zupełnie samodzielnie kupując akcje... kumulując kapitał stwierdziłem że chętnie zapłacę podatek "Belki"... im wyższy tym lepiej ;D Pozdrawiam.
Nowatorskie podejście do podatku Belki - radość z jego płacenia, bo oznacza, że otrzymałeś odsetki/dywidendy.
Pamiętaj, że podatek od zysku nie nazywa się podatkiem Belki, tylko podatkiem giełdowym i dotyczy tylko zysku z inwestycji (Belka to ryczałt 19% od całej otrzymanej od odsetek/dywidend kwoty).
Lepiej opakować w IKE i nie płacić :)
@@mczfender I tak i nie... uważam że inwestycje długoletnie mrożą kapitał który coś tam pracuje ale bardzo leniwie... wolę obracać nim wiele razy płacąc podatki... im wyższy podatek zapłacę... tym więcej zarobiłem... także w/g mnie na plus... akurat na dywidendach się nie skupiam zupełnie, ale miło jak wpadną przy okazji ;)
@@mirosawb.9744 dlaczego leniwie? W pierwszym poście piszesz o kumulowaniu kapitału, a tutaj sugerujesz mocno aktywny trading?
@@mczfender Oczywiście, że lepiej. Gorzej jak wypełniasz już IKE i IKZE :)
Super materiał
Bardzo mi miło. Dziękuję!
Mateusz, czy popełniłeś jakiś artykuł o wypłacaniu sobie "dywidend" samemu, czyli sprzedawaniu środków, na określonych przez siebie zasadach? Może się głęboko mylę, ale czy to nie byłaby dosyć dobra strategia pobierania kuponów z inwestycji? Oczywiście biorąc pod uwagę posiadanie powiedzmy etfów typu acc.
Hej Majkelandzelo,
Hmmm, czyli faza dystrybucji, ale z samymi ETF-ami acc? Pomyślę o tym, dzięki!
@@Inwestomat
Ja bardziej dziękuję. Zrobiłem research i wygląda, że jest to dosyć domyślne rozwiązanie, dla inwestorów z US. Masz bardziej analityczny umysł, ale gdybym mógł dać kiedyś pomysł na odcinek, to fajnie byłoby usłyszeć o "safe withdrawal rate", a nawet o strategii jak tym operować podczas bessy, oraz hossy. Chodzi mi tutaj o to, by załóżmy pozwolić sobie sprzedawać więcej udziałów, gdy rynek radzi sobie lepiej, a mniej (powiedzmy 0,5%), w środowisku bessy i niepewności na rynkach finansowych. Pozdrawiam, i niedługo zabieram się za książkę, którą polecam czasami, w ramach odwdzięczenia się za wartościowe treści
@@majkelandzelo1 Mam odcinek o SWR, ale tylko o 4% rule. Dzięki za inspirację co do odcinku o tym, co sprzedawać.
I czekam na opinię o książce! Jeśli znajdziesz na mnie czas to i czekam na recenzję na lubimyczytac :).
Cześć, Mateusz,
Zastanawia mnie, póki co, hipotetyczna i dopiero zapowiadana likwidacja podatku od zysków kapitałowych w kontekście IKE. Jeżeli zniknie podatek, to przestanie mieć również sens samo IKE. W jaki sposób, Twoim zdaniem, rząd mógłby zrekompensować ten benefit?
Hej Wojtek,
Jeśli zlikwidują Belkę (w co wątpię, ale poczekajmy), to na pewno z IKE zrobią np. IKZE, czyli dadzą mu bieżące korzyści podatkowe lub coś podobnego.
@Inwestomat Mateusz super materiał. Mam pytanie: z ETF np VWRL /dist/ na rachunek IKE w Bossa dostajesz dywidendę w EUR czy PLN?
Euro, ale u mnie w dm boś , automatycznie jest przewalutowane na złotówki.
Jeśli kupisz za EUR, a walutą ETF-a jest EUR, to EUR.
jeśli kupisz za PLN, to PLN.
Super wpis, w którym potwierdziłeś, że odrobiłem pracę domową. Na swoim IKE posiadam tylko ETFy dist, właśnie z powodów o których mówiłeś.
Zależy mi właśnie nad możliwością wyboru (rebalancingiem) w co zainwestować dywidendę oraz na psychice (fajnie widzieć, że ta liczba na rachunku to nie tylko cyfry, ale źródełko dywidend)
Dzięki, Tomek!
Załóżmy że celem inwestycji jest stworzenie sobie portfela emerytalnego a drugim dochód pasywny. Pytanie teraz czy tworzyć dwa odrębne portfele czy można ( lepiej ) to np połączyć; etf akumulujący ? Miesięcznie inwestuje kwotę X w ETF S&P 500 acu ( albo globalny ). Z racji tego że reinwestuje on dywidnety, mógłbym pomniejszać założoną kwotę X o kwotę akumulującej dywidendy.( to taka “ukryta pasywka”)
Może masz jakieś inne pomysły, możliwości jest wiele aż głowa boli ( w pozytywnym sensie ) a niechciałbym czegoś przeoczyć.
Pozdrawiam 👋🏽
A nie jest to jeden i ten sam cel? Dochód pasywny, by móc żyć z niego na emeryturze :).
A po co tak kombinować - dobry pomysł z tym, by obydwa "cele" (dla mnie jest to 1 i ten sam cel) realizować tym 1 ETF-em.
Chciałbym się zapytać gdzie znajdę wniosek o dołączenie do PPE lub wzory do opisania ręcznego i czy jak się loguję na stronie Moje PPK . Czy również na tej stronie będzie możliwość sprawdzenia stanu konta PPE z góry dzięki.😊😊
PPE i PPK to dwie różne rzeczy. O PPE pytaj pracodawcę, a dokładniej dział kadr w firmie, w której pracujesz.
Witam, a co uważasz o przeniesieniu zgromadzonych środków na amerykański ETF dywidendowy SCHD z bardzo niskimi kosztami 0.06%, kupiony za pomocą opcji? Chodzi oczywiście o zminimalizowanie kosztow rocznych do minimum. Czy to jednak zbyt lekkomyslne koncentrowac portfel na USA oraz nieefektywne podatkowo?
Pozdrawiam i życzę sukcesów!
Nie mam zdania. SCHD to jeden z lepszych ETF-ów dywidendowych pośród ETF-ów amerykańskich, ale każdy sam wybiera ETF-y do swojego portfela.
SCHD jest efektywny podatkowo jeśłi masz W8-BEN złożony. 15% WHT i 4% w Polsce to równie efektywne, jak inwestowanie w polskie spółki dywidendowe (19% podatku od dywidend).
@@Inwestomat Dziękuję Ci za odpowiedź. Jeszcze jedna kwestia - wypłata ratalna u brokera tylko z wypłacanych dywidend bez sprzedawania jednostek etf. Rozumiem, że te środki jakby wychodzą z IKE, zostają opodatkowane i możemy się nimi cieszyć mając cały czas ulgę podatkową na nieruszone ETFy na koncie IKE? Jeszcze raz dzięki za bardzo wartościowy kanał YT 👋
@@arczik123 Jeśli wypłata ratalna po 60-tce i ze spełnieniem warunków, to dywidendy nie zostaną opodatkowane w Polsce (tylko ew. WHT na 1/2 poziomie).
Dzięki za miłe słowa!
Nie widzę sensu zamiany accumulating na distributing w żadnym punkcie czasowym. Jeśli chce miec gotówkę na życie na emeryturze to sprzedaję określoną ilość jednostek raz na kwartał. A nad resztą pracuje procent składany.
Dokładnie, ja też nie widzę problemu żeby zalogować sie na konto nawet 1x w miesiącu i sprzedac jednostki :)
Popieram. Nie wiem czemu nie zostało to podane w materiale.
Brzmi jak confirmation Bias po stronie Mateusza, bo sam korzysta z distributing :D
Sprzedawanie jednostek raz na kwartał to przecież prosta rzecz.
panowie. jest pewien sens. natomiast sam jestem na początku długiej drogi i nie myślę jeszcze jak to rozwiążę.
chcemy wyjść z accumulating w późnym wieku, bo może pojawić się bessa, gdzie stracimy 70% i pieniądze odzyskamy po kilkunastu latach. z racji tego jak już wspomniałem późnego wieku, nie chcemy i nie możemy czekać, aż pieniądze się odrobią, dlatego będziemy szukać bezpieczniejszej przystani
ubolewam nad faktem, że przy zmianie inwestycji, będziemy musieli zapłacić podatek belki. czyli po reinwestycji będą pracowały mniejsze pieniądze
czy to co mówię ma sens?
Dodaj jeszcze ze acc wypłacając po wielu latach placisz naprawdę wysoki podatek bo działa zasada fifo
Ja też nie widzę. Jeśli ktoś inwestuje pasywnie to acc całe życie to dobra opcja.
ETF accumulating "Faza akumulacji (brak potrzeby życia z dywidend)"
ETF distributing "Faza dystrybucji (życie z dywidend i chęć uproszczenia sobie wypłat)"
Mając 22 lata i przy założeniu wpłat 100% limitów na IKE/IKZE w 1 ETF na akcje, a na zwykłym koncie maklerskim zakup obligacji globalnych + obligacje EDO, aby zrównoważyć portfel - mam pytanie: czy przy założeniu, że do 40ki chciałbym już przejść na pracę tylko 80h w miesiącu, a resztę finansować uzbieranymi akcjami - teraz powinienem inwestować w ETF ACC czy DIST? Mowa o akcjach.
Trochę kusi mnie DIST pod kątem psychologicznym, bo widzę, że dostaję co kwartał pieniądze z inwestycji.
Myślałem również o ACC, a zbliżając się do tej 40ki po prostu zamienić ETF ACC na DIST.
Co myślisz? Co ma więcej sensu?
Moim zdaniem dist, ale to mój "bias", bo ja tak robię i nie przeszkadza mi rozliczanie podatkowe zagranicznych dywidend.
Zamiana acc na dist za 18 lat nie będzie miała sensu, bo na tym stracisz bardzo dużo (podatkowo). To zresztą pokazałem w tym materiale...
@@Inwestomat a no fakt, bo będzie opodatkowane mimo IKE. Czyli lepiej byłoby DIST w moim przypadku, jeżeli chcę przejść na wczesną emeryturę?
A nie, czekaj. Jeżeli dobrze rozumiem:
Mam np. ETF akcyjny ACC na IKE.
Sprzedaje te ETFy i gotówka zostaje na tym koncie.
Kupuję ETF akcyjny DIST na IKE.
Płacę prowizję za kupno.
Nie płacę podatku 19%, dopóki nie wypłacę np. dywidendy z konta IKE.
IKZE zostawiam ACC, bo i tak nie wypłacę sobie pieniędzy do 65 r.ż. - nie opłaca mi się.
Dobrze rozumiem? :)
@@mdomurad Dokładnie
@@Inwestomat Super, dziękuję za potwierdzenie. Po dłuższych zastanowieniach (kilku miesięcznych), obejrzanych filmach o IKE/IKZE, trafiłem jeszcze na Twój kanał jakoś dwa tygodnie temu i pomogłeś w końcu mi podjąć decyzję - otworzyłem wczoraj IKE i IKZE w mBanku. Do końca roku wszystkie limity wypełniam i zakładam tak co roku conajmniej wypełnianie tych limitów + w XTB zakupy akcji i obligacji jeżeli już limity wypełnię :)
Poprostu kupujesz acc a potem sprzedajesz poszczególne volumeny. Zlecenie trwa mniej niż 1 minutę na kasowym :)
Oczywiście można tak robić. Tylko niektóre DM/BM będą pretrzymywać środki przez 2-3 dni zanim Ci je zwrócą. Dywidendy masz od razu.
Mam pytanie odnośnie podatku w Wielkiej Brytanii. W podcascie sprzed roku mowileś że podatek od dywidendu 1 poziomu z Wlk Bryt wynosi 0%. Po tych calych zmianach zwiazanych z Brexitem nadal tak jest?
Tak.
Proponuje temat do rozważenia: fundacja rodzinna jako wehikuł inwestycyjny
Już jest na kanale. Dziwne, że go nie widziałeś, bo to jeden z najnowszych podcastów :P.
@@Inwestomat to przesłucham jeszcze raz. Być może nie wyłapałem interesujących mnie wątków. Dzięki za odpowiedź.
Spoko, nie ma sprawy@@dimon44
Mówiąc o wypłatach ratalnych z IKE masz na myśli tą opcję, gdzie środki wypłacane są przez 10 lat? Czy jak konkretnie miałoby działać zlecenie maklerowi wypłat takich dywidend? Może gdzieś można o tym doczytać?
z IKE nie musi być 10 lat :). Pomyliłeś z IKZE, bo tam jest taki wymóg.
Tak, u Artura Wiśniewskiego jest o tym dobry materiał. W skrócie: mówisz na ile miesięcy podzielić kwotę kapitału i makler wypłaca odpowiednią kwotę, ale Ty zapewniasz środki (z dywidend lub ze sprzedaży aktywów)
Materiał rakieta! Podaję dalej. 28:39
Dzięki!
ja natomoast 30% world acc / 20% oblogacje rodzinne / 50% Polskie spolki dywidendowe :)
Czyli portfel w 50% wypłacający, w 50% akumulujący. Nie za dużo PLN?
👍
👍
Część, pewnie to glupie pytanie bo dopiero zaczynam swoją przygodę z inwestowaniem w tego typu produkty wiec wybaczcie. Czy na koncu tej naszej drogi w ike, gdy przechodzimy na etf dist to budujemy sobie takie perpetum mobile? Chodzi mi o to, ze posiadamy iles tam jednostek etf i dostajemy dywidendy. Z tego co rozumiem taki etf część srodkow wyplaca a cześć oddaje akcjonariuszom. Więc wielkości portwela z roku na rok się nie zmienia( pod wzgledem ilosci akcji a nie wartości). Z kolei acc sie w koncu wyczerpią bo sprzedajemy sobie co mc kilka sztuk i predzej czy później sie wyczerpie źródełko. Dobrze rozumiem że teoretycznie nasze dzieci przez cale życie mogą pobierać stówkę czy dwie ekstra co miesiąc w "spadku" po nas?
Hej Mateusz,
Nie ma głupich pytań. ETF musi wypłacić wszystkie środki, które otrzymał ze spółek w ramach dywidendy posiadaczom swoich jednostek.
Acc się nie wyczerpią, bo rosły o wiele szybciej niż dist, więc niestety źle to rozumiesz.
Poprawna odpowiedź: jeśli uzbierasz odpowiednio wiele, to żaden typ się nie wyczerpie do śmierci.
OK
ok
A co myślicie żeby ACC z distr mieszać pół na pół?
Też nad tym myślałem :)
Można... tylko po co? :)
Żeby łatwiej rebalansować portfel
@@adam.o. To czemu nie samo dist? :)
Distribution na ike ACC na zwykłym
Jesli dobrze zrozumiałem chyba dużo nie stracę.majac.na ike etf akumulujacy a nie wyplacajacy.prawda?
Oczywiście. Właściwie to zyskasz, a nie stracisz, bo dzięki acc oszczędzasz na prowizjach za reinwestycję dywidend.
Czy gdy ktoś zaczyna małymi kwotami i siłą rzeczy dywidendy na początku będą na tyle małe, że trzeba będzie czekać, aby coś za nie kupić bez przepłacania prowizji maklerskiej na IKE, to ten czas, kiedy dywidenda leży na koncie, zamiast pracować nie wpłynie zbytnio na stopę zwrotu w długim horyzoncie czasowym?
Wpłynie, dlatego niektórzy albo kupują coś z GPW (niższa minimalna), albo przepłacają prowizję maklerską. Można też przepiąć się na dist później - patrz: ten podcast. Nie wychodzi tak drogo.
Ludzie raczej kupują akumulujące bo w Polsce to raczkuje w porównaniu do USA i tak jak podałaś w podsumowaniu maja portfel z 1 lub 2 ETF i nie mają czasu się nimi zajmować. Od czegoś trzeba zacząć. Dustributing to next level jak dla mnie.
Pewnie, zgadzam się z tym, że z acc jest prościej.
Czy nie byłoby dobrym pomysłem inwestować w jeden ETF typu akumulującego, aby uniknąć podatku belki i zbierać kapitał, który po 30 latach można uzyskać sprzedając akcje, oraz w tym samym momencie inwestować w ETF typu dystrybuującego, aby widzieć faktyczny wpływ na konto z dywident?
Chyba nie rozumiem pomysłu, bo przecież po 30 latach, wymieniając ETF acc na ETF dist na koncie opodatkowanym zapłacisz gigantyczny podatek giełdowy (ten od zysku ze sprzedaży). Na IKE / IKZE - ok, właśnie to sugeruję w tym klipie.
@@Inwestomat Chodziło mi bardziej o inwestowanie w zarówno ETF acc jak i ETF dist na przestrzeni tych powiedzmy 30 lat - tzn. portfel składający się w 2055 roku w 50% z acc i w 50% z dist, aby otrzymywać dywidendy na przestrzeni tych lat, a jednocześnie mieć w zapasie te ETF acc, które w razie chęci można miesięcznie sprzedawac. Bo czy nie taki właśnie jest docelowy sens acc? By po X latach właśnie wyprzedawać pomalu akcje, powiedzmy miesięcznie i miec z tego realna korzyść na koncie
@@NesQuikLove9 Szczerze mówiąc to nie rozumiem pomysłu, bo przecież przez te 30 lat masz problem z rozliczaniem dywidend (i tak), więc czemu by nie inwestować 100% środków w dist?
Podejście 50/50 jest najgorsze z obydwu światów. Moim zdaniem albo - albo.
@@Inwestomat po głębszych przemyslaniach masz racje, pomydl z założenia miał błąd logiczny.
Apropo problemów z rozliczeniem, czy w sytuacji gdy np. Biuro maklerskie (przykład xtb) przedstawia raport oraz pit8c a według informacji na ich stronie "w PIT-8C są zawarte dochody uzyskane zarówno na polskiej GPW, jak i giełdach zagranicznych" Czy nie znaczy to tyle, że w przypadku tego akurat biura rozliczenie pit będzie polegało jedynie na przepisaniu odpowiednich wartości do PIT38?
@@NesQuikLove9 Będzie, ale pamiętaj, że nie ma w PIT-8C informacji o podatkach od dywidend (dla przykładu). Są tam jedynie informacje o podatku od zbycia papierów (tzw. podatku giełdowym) polskich i zagranicznych.
Chciałbym tylko napisać, że rozliczanie podatków nie musi być takie straszne, a może być także triggerem do nauki nowej rzeczy.
Można to na maxa zautomatyzować.
Na co dzień jestem programistą.
Kiedyś w ramach przyspieszenia właśnie takiego rozliczenia (tysiące transakcji w ciągu roku w wielu walutach) zrobiłem sobie skrypt (meeega prosty) pobierający z NBP historię kursów walut, zliczający kwoty przemnożone przez kurs.
Początkowo kosztuje to trochę nauki, ale później wyliczenie to ściągnięcie raportu i uruchomienie ze skryptem - kilka minut pracy.
Podejrzewam, że da się to zrobić w wielu technologiach.
Moim wyborem była technologia w której pracuję - Python - baaardzo łatwy do nauki.
Mam tak samo i zrobiłem to w... Google Sheets :D. Obyło się bez programowania.
Od jakich kwot jest w ogóle sens inwestować Twoim zdaniem?
Od każdych. Serio piszę.
Jak dobrze rozumiem to nawet przy ETFie irlandzkim na SP500 płaci się 15% podatku u źródła? Jeśli tak to w ramach IKE lepiej mieć tylko polskie akcje a na koncie "normalnym" tylko akcje i etfy zagraniczne. Dobrze gada rozumiem?
Przy założeniu, że polskie akcje z korzystniejszym opodatkowaniem pobiją wyniki aktywów zagranicznych bez takiej korzyści podatkowej, a które też możnaby trzymać na IKE/IKZE.
W ramach IKE: polskie i brytyjskie akcje (0% WHT) lub syntetyczne ETF-y na USA (0% WHT).
zupełnie nie kupuję twojego zdania, że sprzedawanie woluminów przy acc może stwarzać jakieś problemy. (argument, że trzeba poczekać parę dni na zrealizowanie zlecenia jest błahy)
parę kliknięć raz na kwartał
HEJ?????? jeśli masz portfel oparty na dist, to HALOOOO. też musisz robić to samo i równocześnie z otrzymywaniem dywidend wyprzedawać woluminy.
przecież dywidendy to mniejsza część zysku, który wypracowują akcje
gdzie się mylę?
Mylisz się w wielu miejscach, ale skoryguję to:
Nie musisz. Dywidendy przychodzą na konto samo. Na nic nie czekasz i nie musisz "wyprzedawać woluminów", aby otrzymać dywidendę.
@@Inwestomat tak, ale ja miałem na myśli sytuację, że chcesz dostawać tyle ile wypracowuje twój portfel, a dywidendy to tylko ta mniejsza część zysków. Więcej zysków i tak mamy ze wzrostu cen akcji? Prawda?
Jeśli będziemy żyć tylko z dywidend, to portfel będzie sb rósł. Jednak przeważająca większość NIE myśli: aaaah niech rośnie, będzie dla potomka. Większość raczej chce wyczerpać kapitał. więc jeszcze raz. chcemy pi razy drzwi dostawać tyle ile zarabia nasz portfel LUB nawet więcej, ponieważ chcemy wyzerować nasz kapitał/korzystać z naszego dorobku.
jeśli chcemy żyć z samych dywidend, żeby przykładowo co jest dla mnie trochę zabawne "nie męczyć się paroma kliknięciami żeby sprzedać woluminy" to potrzebujemy O NIEBO WYŻszego kapitału. dlatego życie z dywidend jest dla zdecydowanie mniejszej liczby osób.
zgoda, czy nie?
@@neet5439 No właśnie nie prawda, bo jeśli żyjesz za 10 000 zł miesięcznie, to nie gra roli, czy to z dywidend, czy ze sprzedaży jednostek ETF accumulating.
DYwidendy nie są "gratis" - one przy wypłacie obniżają kurs spółek.
No zgodnie z zasadą 4% i tak potrzebujesz przynajmniej 3 mln złotych, aby żyć za 10 tys. zł miesięcznie. Niezależnie czy z dywidend, czy ze sprzedaży akcji/jednostek ETF-u.
Chyba jeszcze raz musze potworzyc film by zrozumiec oplacalność Dist.
Jeszcze chcialbym zwrocić uwagę na koszty przewalutowania. ETF-y sa zazwyczaj notowane w € lub $. Jeśli dywidendę przewalutujemy na PLN, a później znowu kupimy ETF-a w €, to jesteśmy stratni.
Jakbym bym Amerykaninem i wszystko inwestowal w $ lub też miał większy porfel to też bym chciał aby ETF dawal mi dywidendy. Jednak jako Polak zacząłem inwestowac w PLN na GPW i teraz chce sie dywersyfikować i na USA (ETF w € i akcje dywid. w $). Poki co uważam że jest to za maly porfel aby wszystko bylo w dywidendowe :)
Hej Wiktor,
Oczywiście, że przewalutowanie trzeba wziąć pod uwagę i masz rację, że acc tutaj się bardziej opłacają.
O ktore poziomy mowimy? 1 2 3
Czego dotyczy pytanie?
@@Inwestomat 5:20 chodzi o jakies poziomy. Ogolnie mowiles ze gdzies jest filmik o podatkach. Nie znalazlem go. Szukakam wlasnie odpowiedzi na temat placenia podatkow od narzedzi nalezacych do roznych krajow. Z NAM mamy W8-BEN. Ale inne gieldy dla mnie sa terra incognita.
@@BOOGYMAN881 Wejdź na mój blog -> Spis treści -> Wyszukaj "PIT-38".
@@Inwestomat Przeczytalem. teraz tylko wiecej pytan mam + nadal nic poziomach o ktore pytalem.
@@BOOGYMAN881 sprawdź ETF (5/6). Chyba już wiem, o co Ci chodzi. Wcześniej nie zrozumiałem, sorki.