lista pojazdów na które chyba każdy czeka: - lokomotywa (najlepiej parowóz) - EZT EN57 - samolot M18 dromader - ts11 iskra - konstal 105N (nejlepiej pierwsza generacja) pewnie było by jeszcze trochę propozycji
Niestety na Konstal i kibel to raczej nikt nie da się namówić bo większość jest w posiadaniu muzeów lub innych instytucji państwowych a ci raczej nie pozwolą na swobodę wypowiedzi, nawet jakby się zdążyło, że ktoś ma prywatnie to nie za bardzo będzie gdzie pojeździć.
@@rekawek6 Myślę że jest jakaś szansa. Polregio ma pod dostatkiem 57, koleje mazowieckie mają babcie, dolnośląskie endolino Konstale są w każdym polskim miejscie (poza elblągiem) więc któryś operator może dał by się namówić Nawet jeżeli nie było by przejażdżki (co logiczne bo chyba nie ma uprawnień) to może jakiś motorniczy by się zgodził
Kierownicę ujął w dłoń Przeżegnał się, beret na skroń W stacyjce kluczyk raz i dwa I spalin kłąb i silnik gra Już na polu za łanem łan I wykonany za planem plan A w sercu radość albo gniew Słoneczko mu gdzieś zza drzew A jego kombaaaaaajn Bizooooooooon! Kombaaaaaajn Bizooooooooon!
Dawno się tak nie uśmiałem. Przygotowanie merytoryczne na stałym poziomie, szkoda że nie w duże zniwa( w sensie jak się zboże kosi). Koszula fituje, broda też, brakowało tylko szluga i kiepowania do hedera 😂
moje marzenie z dzieciństwa - pojeździć takim bizonem. zawsze jak kombajn przyjeżdżał do dziadków na żniwa to był to kulminacyjny punkt wakacji na wsi. kombajnista oprócz zapłaty dostawał oczywiście zawsze flaszkę od dziadka ;)
Film o kombajnach zrobiony przez Miastowego dla Miastowych. Bardzo piątka :) Zamiast tradycyjnej jakości 30%, mocne 40% :) Co do przyczyn upadku, FMŻ był dostawcą kombajnów głównie dla PGR-ów i SKR-ów. Po upadku jednych i drugich na początku lat 90-tych, zniknął rynek zbytu, bo ówczesne gospodarstwa prywatne były dużo mniejsze niż teraz, a co za tym idzie, produkowane przez FMŻ kombajny były za duże i za drogie. Nowe model były: BS Z110 (wydajność podobna do Giganta), Z115, ale brakowało mniejszych modeli (za wyjątkiem licencyjnego Bizona Sampo, który jakos się nie przyjął), a że rynek nie cierpi próżni, to ruszył import zza zachodniej granicy.
I zachłyśnięciem się Zachodem bo każdy rolnik kombinował za kombajnem , mało było ich w kółkach rolniczych to kążdy kombajn przynosił krocie. A z opowieści o gostku co po PGR-rze zachapał najlepsze 4 tysiące ha . Kupił amerykański i opowiadali mi że za kombajnem jak piasek za Grzesiem sypało się ciurkiem wymłócone ziarno. Do reklamacji , a tam... wszystko w normie , taki ubytek fabryczny. Ale fakt hektary łykał 4 razy szybciej niż bizonik i miejscowo i siał.
5:50 mieli nowe projekty tylko new Holland nie chciał ich produkować chodzi o model t1 i T2 oczywiście o bizona z115 a Ibiza BS też jest dosyć dobrym kombajnem
@@blazeykk andoria w bizonie brzmi najlepiej, telepotanie osprzętu masz z przodu a dźwięk silnika jest idealnie słyszany z boku. Poza tym to w kombajnie możesz usłyszeć wchodzenie na pełne obroty z postojowych w odpowiednim czasie na pełnej dawce czego w aucie nie usłyszysz.
Ja jako fanatyk lotnictwa uważam, że najpiękniejszy dźwięk ma samolot turbośmigłowy albo helikopter. Zwłaszcza w przypadku większych maszyn jak mi-24 z delak słychać potęgę tego sprzętu.
Pamiętam jak za małolata obowiązkowa była przejażdżka w żniwa kombajnem, jak się trafił cabrio to po 15 minutach człowiek był czarny jak diabeł ale frajda dla dzieciaka z miasta była przednia. 😁
Stary uwielbiam Ciebie. 🫡 Kombajn Bizon to jest ikona wakacji na wsi z lat mojego (a właściwie naszego) dzieciństwa. Urodziłem się i wychowałem na Mokotowie i Warszawa jest i zawsze będzie w moim sercu. Ale uwielbiałem spędzać wakacje na wsi. I widok Bizona (a zwłaszcza dźwięk) tnącego zboże zawsze mnie cieszył. Jako dzieciak potrafiłem wręcz na dźwięk pracującego na polu Bizona wskoczyć na rowerek i kierując się samym słuchem popędzić na to pole na którym pracował. Serio.
Kurde... jak to sie czasy zmieniły, że teraz kazdy rolnik chodzi z markerem i pisze co miastowy ma robić... A swoją drogą to dobrze, że po 30 latach od produkcji tych kombajnów ktoś w końcu wyjaśnił jak działa skrzynia biegów w kombajnach i opisał biegi bo to obala mit o wiecznie pijanych kombajnistach.
nie, kupili licencje na sw400 już myślą o rekinie, pierwsze vistule miały silniki benzynowe ale ogarnęli, że benzyna do kombajnu sie nie nadaje i wydali nową wersję już z dieslami
@@jaro931027 do kombajnu ŻMS-4 zamontowano Polski silnik benzynowy, bo odpowiedniego silnika wysokoprężnego nie produkowano w Polsce. Vistula KZB-3 już od początku produkcji miała montowany silnik wysokoprężny S-53K o mocy 75KM.
Z skąd info, że kombajn KZS-4 Rekin miał mieć silnik benzynowy? Przecież produkowana już od paru lat Vistula miała silnik wysokoprężny, to mało prawdopodobne aby do nowszego kombajnu ktoś zanotował silnik benzynowy.
Odgłos Bizona pracującego wieczorem w polu, pośród promieni zachodzącego słońca, to najpiękniejsze doznanie na całej wsi polskiej, nie zapraszam do dyskusji bo nie ma o czym.
jako rolnik bólu dupy dostałem tylko w jednym momencie normalnie w schowku który nazwałeś szafką na "przydasię" powinno być piwo albo chociaż butelki po nim
Noo w końcu film o prawilnym kombajnie. Bizon uwielbiam te kombajny. Mimo iż jestem z miasta to na wsi mam rodzine i kolegów więc mogę takie kombajny pooglądać z bliska.
17:35 Wygląda jak ze Stara, ale to jest specjalna chłodnica do kombajnu wyróżniająca się "grubym ożebrowaniem", czyli ogólnie mniejszy syf ma przez nią przelatywać. Zwykła chłodnica z samochodu ciężarowego w kombajnie moment by się zapchała kurzem.
Nie róbmy z tego zagadnienia. Każdy kto bywał na wsi za dzieciaka wie, że to coś z przodu to są motowidły, itp. Przecież Motobieda to wie, a odcinek odbieram jako lajtowe opisanie kombajnu.
Jedynie brakuje takiego...bardzo specyficznego giganta czyli Z110 który odróżniał się od reszty inną metodą omłotu.... ponieważ w tym akurat były używane rotory Na tą chwilę najbardziej i najczęściej licznym kombajnem jest Z056 przez małe gospodarstwa Bizon Gigant za to na małe gospodarstwa się nie nadaje gdyż jego koszty utrzymania jak i sama przepustowość która była ogromnym przeskokiem. Co prawda gigant miał też swoje problemy takie jak np... jedna pompa która miała obsłużyć cały osprzęt, a wersje z dwiema pompami są już mniej widziane lub zapychające się podajniki ślimakowe które mokrego zboża nie lubiły, więc co bardziej sprytni przerabiali to na takie same jakie były w Superze *Na dzień dzisiejszy te większe Bizony są już rzadko widziane bo albo poszły na części,albo zgniły...albo jeśli ktoś jednego ma to trzyma i nie sprzeda nigdy gdyż jest to dobra maszyna*
Obawiam się że z prowokowania niekompetencją będą nici - odcinek jest świetny. Trochę się Bizonem najeździłem, a teraz ci którzy widzieli je tylko z daleka będą mogli poczuć jak się czuł ten tam na pomoście.
Ani to polskie ani porządne. Może gdyby przy kopiowaniu zachowali wszystkie podzespoły 1:1 do oryginału i nie robili ich z gównolitu to jakoś by to chodziło.
Na YT jest taka stara kronika filmowa, w której pokazują jak rolnicy i ekipy z PGRów odbierały Bizony z fabryki a Płocku. Musieli przywozić swoje naładowane akumulatory bo kombajn przy odbiorze miał nowe nawet nie zalane, a potem koczowali do nocy przy moście na Wiśle bo milicja w dzień nie pozwalała kombajnem przejechać. PRL :)
@@piotrwrobel6919 A Ty co - z dawnej wierchuszki fmż, i chcesz zakłamywać tamtą rzeczywistość, czy za młody by w to uwierzyć? No tak było. Jeszcze w 88r. tak było. Akumulatory susze (nie mylić z suchoładowane) Odbiór w tym i tym dniu o 10, przejazd przez most o 22. Dobrze, że fabryka dawała zapasowy pasek jazdy, to można było sobie po drodze założyć nowy i jechać dalej.
Dziadek miał kombajnistę Bizonka Pana Stasia. I ja za gówniaka te kilka hektarów zawsze na kombajnie byłem. Ponoć mówiłem, że Stasiu to mój kolega. Potem podrosłem, przestałem jeździć na wioskę na wakajki, hektarów też ubywało a jak się dowiedziałem, że Pan Stanisław odszedł to jakbym rzeczywiście starego ziomka stracił... Ale i Bizonki odchodzą i ta nasza wioska traci swój folklor bez tego ryku Leylanda czy pyrkania Ursusków.
O silniku SW-400 możesz zrobić osobny odcinek, bo ta jednostka była tak legendarna i niezawodna, że w pełni na to zasługuje. A ilość maszyn jakie napędzała też robi wrażenie. Bizony, Stary, Autosany, sieczkarnie Orkan. Dodatkowo tą jednostką był napędzany zapomniany już traktor Ślązak 8190. Napędzała i miasto i wieś w okresie PRL. Bez tego silnika to w Polsce motoryzacyjnie byłby totalny ch.. i guwno.
Jeśli chodzi o nowe konstrukcje Bizonow to przelom lat 80 i 90 pojawily sie modele BS i Dynamic ktore byly dosc nowoczesne jak na tamte czasy, wiec to nie do konca tak bylo ze fmż nie miala nowych konstrukcji.
@@BazejIdczak Tak ale mój komentarz nawiązywał do wypowiedzi biedy o tym że fmż upadła przez to że nie miała żadnych nowoczesnych konstrukcji. Rekord był dużo wcześniej i był tylko większym Z056 z kilkoma modernizacjami.
Ałtor jak zwykle się nie sra Właściwie ten wzmocniony to Z058 Rekord, Z061 Gigant to inny model (Z068/BS to ten wzmocniony). Ściernisko na zapałkę znaczy krótkie na 2-5cm, Vistula zostawiała długie na 10-15cm co powodowało straty w słomie. Generalnie Z056 to kopia bodajże Claysona, dlatego tylny wózek ma wąski rozstaw aby nikt nie przypieprzył się i można było je opylać na zachodzie. Na Z056 "Suprze" powineneś jechać na stojąco, one w celu oszczędzenia blachy miały bardzo krótką gardziel, przez co na siedząco nie widać kosy. Nie każdy kombajn ma wytrząsacze klawiszowe, są też kombajny rotorowe. To obracające się coś to zagarniacz. Bagnety służą oddzieleniu pokosów aby się nie zapychał. Młocarnia nie wytrząsa tylko młuci, czyli za pośrednictwem cepów łamie kłosy, które są na sitach przesiewanie. Wytrząsacze są końcowym etapem, gdzie oddziela się słomę od ziarna. Ta pompka to element orginalny dostępny w każdym "Leylandzie" Ta blacha w Suprze była w wersjach eksportowych, w krajowych nigdy się nie pojawiło (poza samoróbkami). Ta dźwignia to regulacja odległości cepa od klepiska. Variator to przekładnia CVT z dwiema pozycjami.
Dodam ciekawostke że podobna sytuacja była w Ursusie. Najlepsi konstruktorzy w firmie zostali zwolenieni dlatego że upierali się przy produkcji nowoczesnych ciagników serii U (w latach 70). Zamiast tego kupiliśmy licencje na mniej zaawansowane ciągniki massey ferguson, a do lat 90 produkowalissmy przestarzałe c330 i c360 zamiast nowej serii ciągników ;) podziękujemy komunistom.
Co do fabryki w Płocku to ona produkowała w latach 90 bizona Sampo i BZ i jeszcze jeden. Po prostu nowy właściciel nie chciał dalej utrzymywać tej marki bo była konkurencją dla niego. Można się tego dowiedzieć na kanale Mateo780. Też jestem miastowy i laik ale pamiętam te kombajny u babci. Pozdrawiam
Oj z tym że fabryka nie miała nic do zaoferowania w latach 90 to się nie zgodzę. Mieliśmy nowoczesny kombajn BIZON Dynamic, który w wersji z 115 Turbo 3B z kabiną Bosal nie odbiegał od konkurencji jak na tamte czasy. Tylko jak to zwykle w naszej kochanej ojczyźnie nie opłaca się nic produkować ani mieć swojego. Najlepiej to wszystko sprzedać i z zagranicy ściągnąć a ludzie niech zostaną tanią siłą roboczą dla sąsiednich i bogatszych krajów. Na tle innych polskich fabryk z PRL Bizon miał szansę ale nikt mu nie pomógł. Może nie byli byśmy pionierami z najnowocześniejszymi i największymi kombajnami ale swoje miejsce w kompaktowych sprzętach na pewno byśmy znaleźli miejsce. Bizon BS również był jednym z nowszych konstrukcji, która miała potencjał do unowocześnienia. Wierząc w legendy Bizon miał na lata 90 w planach 2 projekty o nazwie T1 i T2. Prototyp T1 to wspomniany Dynamic a T2 nigdy nie ujrzał światła dziennego bo już New Holland wszedł do fabryki. Po przejęciu fabryki specjalnie zastawiono Rekorda tylko w produkcji żeby mieć wymówkę, że po wejściu do Unii nie spełni żadnych norm. Dynamic jedynie nie spełniał norm z silnikiem, który można było zmienić i dalej produkować. Reasumując Bizon to jedna z nielicznych polskich fabryk, która miała potencjał ale nikt nie pomógł i najlepiej było sprzedać bo się Państwu nie opłaca. Pozostałem firmy to zgodzę się że strasznie odbiegały od konkurencji z zachodu. Takie FSC, FSO oraz ursus jak w latach 60 i 70 opracowali projekt to nic nie robili tylko klepali aż formy i wytłoczki się zużyły a oni dalej klepali przez 20 lub 30 lat to samo. Kto w ogóle wpadł na pomysł w tych fabrykach żeby w latach 90 produkować Żuka i reklamować go jako nowosc( są filmy na RUclips z lat 90) przecież to totalna kpina na wolnym rynku była. Lublin powinien być wprowadzony w latach 80 to zrobił by wtedy konkurencję dla kaczki ale został za późno wprowadzony. Polonez tak samo jak można było tak stary samochód z silnikiem pamiętającym lata 50 do nowego tysiąclecia wprowadzić. Z tymi fabrykami się zgodzę że były bez żadnych perspektyw na przyszłość
Lejland to był kapitalistyczny burżuazyjny wymysł, u nas był jedyny słuszny czyli Andora SW400 :P to szerzenie treści reakcyjnej będzie zgłoszone do komitetu partii, czołem towarzysze :)
Motobieda do tej pory też błędnie myślałem że tak dziala kombajn tj. "tędy wlatuje zborze, tam dzieje sie magia, a tamtedy wylatuje ziarno". Teraz już wiem dzięki twoim szczegółowym wyjaśnieniom, że jest zupełnie inaczej tylko nie rozumiem na czym polega różnica.
Znam te maszyny od 35 lat ale muszę przyznać, że nic o nich nie wiedziałem. przez 35 lat nie umiałem ich używać. nie jestem pewien czy konstruktorzy wiedzieli co i po co zrobili.
Eeee Majkel! Powinno być "motoryzacyjnego głosu w twoim pegieerze", albo "w twoim przodującym gospodarstwie, które dostało medal pracy od Gierka" :P tak tylko zagaduje, nie to, że coś.... Jak jeździłeś Uralem to było "w twojej robotniczo chłopskiej armii czerwonej..." I to było zajebiste, taki smaczek. Nie mniej tutaj pierwszy kadr na probsie: czerwona koszula w kratę na Bizonie...jak zmotoryzowany Jezus jadący w zboża łan, co złotem lśni:P
Dla mnie za dzieciaka uwielbiałem w żniwa siadać na dachu domu i łazić za tymi kombajnami obserwować cały proces koszenia i młócenia, a dźwięk silnika jak wchodzi na obroty to prawdziwa melodia. Dzieciństwo....
Kombajny są zajeurwałbiste! "Na zapałkę" to znaczy żeby kosić jak najniżej, aby słomy więcej później sprasować. Niejednokrotnie kończyło się to bardzo źle dla maszyny (a czasem operatora/pomocnika), jeżeli pole nie zostało odpowiednio przygotowane pod ten sposób "cięcia". Za dzieciaka niejednokrotnie wyciągałem spod hederu kamienie i piach. Jest to miejsce, w którym nikt nie chciałby się znaleźć 🙂Z młockarni zaś czasem różne zwierzęta. Psy, lisy, bociany, kuny- takie coś większego. Chwasty wywiewane były na łożyska i koła napędowe. Często doprowadzało to do pożarów
Do dziś czasami dla frajdy mam możliwość prowadzenia żółtego Bizona z rocznika 1978. Podczas dużych ilości śniegu, to zakłada się zrobiony pług na miejscu lemiesza zbożowego z śpiewnym silnikiem z Andrychowa. De facto jest nie do zdarcia na zasadzie kto smaruje ten jedzie... Bizony za PRL-u to była duma polskiej myśli technicznej ówczesnych czasów. Warto powstrzymać historię do dziś sprawnych Bizonów...
Człowiek się stara, źródeł szuka... Probuje opisać co? jak? skąd? A tu wszystko prosto opisane jak Seba Karynie pod sklepem spożywczo-przemysłowym... ;)
Już na polu wstawał świt Wdzierał się w tę noc jak zgrzyt Budził nas, zabierał sen Nastał nowy, nowy dzień Michał oczy przetarł i swoje jeansy zdjął ze drzwi Z trudem się wcisnął w nie Myśląc nie, nie będzie źle. Z kubka zimnej wody łyk W gardło wdarł się niby krzyk A chleb choć czerstwy był Smakował mu, dodawał sił Jajecznica z jajek trzech Do szaleństwa wzburzyła krew Pierwszy kogut zapiał już Gdy kończył jeść, on błyszczał tuż Jego kombajn Bizon! (parafraza: Wały Jagiellońskie. Kombajn bizon)
Vistula nie była zbyt słaba a zbyt mała jeżeli chodzi o zapotrzebowanie. Vistule były z początków produkowane bez zbiornika. Były workownice, czyli do obsługi potrzebnych było dwóch chłopów bo jeden jechał a drugi zmieniał worki i spuszczał rynną. Były dobre na małe poletka ale do PGR się nie nadawały
No to tak skoro c360 i bizon już był to czas na mercedesa wśród traktorów czasów PRL czyli Zetor! No i c330,ciężką serie ursusa i Zetora i sieczkarnie PFMŻ
Czekam też na prezentacje innych pojazdów np; wózek widłowy jako motoryzacyjny głos na twojej hali fabrycznej, walec asfaltowy jako motoryzacyjny głos na twojej remontowanej drodze, łódz motorowa jako motoryzacyjny głos na twoim akwenie wodnym, meleks jako motoryzacyjny głos na twoim szlaku turystycznym, lokomotywa jako motoryzacyjny głos na twoim dworcu kolejowym. W piwnicy motoryzacyjny głos to może być prądnica spalinowa ewentualnie motopompa wypompowująca wodę podczas zalania.
Silnik sw680 był montowany w jelczach głównie w serii300 z tym że ten silnik miał podwójny smok olejowy jeżeli był montowany w bizonach. Często rolnicy kupowali silniki ze strażackich jelczy i jak ktoś nie pamiętał o zmianie smoka to się mógł zaskoczyć na pochyłym polu kiedy nagle stracił ciśnienie oleju
Wakacje bez przejażdżki na bizonie były stracone. Jak mi w końcu dane mi było prowadzić w wieku 12 lat tego skurczybyka to chyba mogłem umierać. Po flaszkę jeszcze kombajniscie skoczyłem.. 😂
@@Mariusz521 panocku, w wiejskich sklepikach, w latach 90' jak powiedziałeś od kogo jesteś i po co przyszles, to się o więcej nie pytali. Więc nie pier&0@ o fantazji.
@@tetam5161 widocznie żyłeś w swoim własnym bajkowym świecie. Taa, jak miałeś list żelazny to mogłeś mieć 5 lat i latać po flaszki, wiadomo "sami swoi" we własnym grajdole. Tyle że kończąc o tym towarzystwie wzajemnej adoracji obudź się misiek i zauważ ile jest rywalizacji, złości i zazdrości i dlaczego właśnie najwięcej tam, gdzie wszyscy się znają. Oczywiście nic nie słyszałeś o donosach i kontrolach, np. sanepidu. Jeden żył kurła w peerelu doskonałym, idyllicznym i sielankowym, nie było wstrętnego lokalnego "społeczeństwa"... Idź pan do ch... Dla jasności: 9 nie pod*ebało, a jeden tak. Ty komuny nie pamiętasz.
Co chcecie? Moim zdaniem bardzo dobrze i przystępnie wyjaśnił. Bez zbędnego wdawania się w szczegóły techniczne. Nawet pokazał klawisze. Dla ogólnego zrozumienia działania jakieś nazwy są niepotrzebne, Materiał dla mieszczucha bardzo dobry. Pokazałem filmik typowej miastowej i poprosiłem żeby opowiedziała jak działa Bizon. O dziwo zrozumiała, tylko rozbawiło mnie że myślała że tam w środku naparzają takie cepy ręczne :) Jakoś tam biją o klepisko... Mógł powiedzieć że to bęben z takimi belkami i te belki to cepy i nic o nic nie uderza. Pewnie właściciel ma gdzieś cepy z wymiany, zapewne do nagrania by pokazał.
~Dennis Moore, Dennis Moore ~Galopując przez darń ~Dennis Moore, Dennis Moore ~I jego koń concorde ~Okrada bogatych ~I daje biednym ~Pan Moore, pan Moore, pan Moore
SW 400 miał 125 do 137 koni, dla Bizona był zdławiony do 100 .SW680 to w wersji wolnossącej miał od 202 do 240 koni ,a z turbo jak na filmie od 240 do 280. :)
Kurłaaa były polonezy, ursus, bizon, star, autosan…. Do kompletu chybа tylko wigier i komara brakuje
Czyli Simson był?
simson to motorower z nrd😉
i wsk😂
Jeszcze ursusa ciężkiej serii brakuje i 30tki
I jeszcze ORP Blyskawica
lista pojazdów na które chyba każdy czeka:
- lokomotywa (najlepiej parowóz)
- EZT EN57
- samolot M18 dromader
- ts11 iskra
- konstal 105N (nejlepiej pierwsza generacja)
pewnie było by jeszcze trochę propozycji
Może jakiś kajak albo inna motolotnia
Niestety na Konstal i kibel to raczej nikt nie da się namówić bo większość jest w posiadaniu muzeów lub innych instytucji państwowych a ci raczej nie pozwolą na swobodę wypowiedzi, nawet jakby się zdążyło, że ktoś ma prywatnie to nie za bardzo będzie gdzie pojeździć.
@@rekawek6
Myślę że jest jakaś szansa.
Polregio ma pod dostatkiem 57, koleje mazowieckie mają babcie, dolnośląskie endolino
Konstale są w każdym polskim miejscie (poza elblągiem) więc któryś operator może dał by się namówić
Nawet jeżeli nie było by przejażdżki (co logiczne bo chyba nie ma uprawnień) to może jakiś motorniczy by się zgodził
Czekam jeszcze na ciągnik leśny LKT albo taki ciągnik samoróbka SAM i odpalanie na korbę :)
@@Mattstyler też ciekawe
Nareszcie dalej nie wiem jak działa Bizon. Dziękuję
😂
Bizon już nie działa,bo go nie ma
To teraz czas na lokomotywę i będzie chyba wszystko :D
Zawsze jeszcze można spróbować z rakietami Sojuz i wahadłowcami Buran.
A ja bym chciał taki kajak. Albo, na ten przykład, rekultywator.
Taaak, tak, lokomotywę!!!
Jeszcze jakiś samolot, PZL wilga na przykład
No z polskich to Piękna Helena albo SM-kę że o Griffinie nie wspomnę (na bank go nie dopuszczą ) :)
Wyrazy szczerego uznania dla właściciela kombajnów, że zgodził się, by kierował ich pracą miejski laik bez cienia wiedzy ☝️😎💥
Właśnie! Dobrze, że sierściuch nie wpadł pod kombajn, bo by go matka nie poznała jakby przyjechał tak ostrzyżony;)).
Gość wie co to życie na krawędzi.
LOL
A to jakaś tajemna wiedza jest potrzebna żeby kombajnem jeździć?
@@kamilp1736 - żeby go nie zjebać 🤣
Kierownicę ujął w dłoń
Przeżegnał się, beret na skroń
W stacyjce kluczyk raz i dwa
I spalin kłąb i silnik gra
Już na polu za łanem łan
I wykonany za planem plan
A w sercu radość albo gniew Słoneczko mu gdzieś zza drzew
A jego kombaaaaaajn Bizooooooooon! Kombaaaaaajn Bizooooooooon!
Za bizona i to w święto niepodległości to ja szanuję! 🇵🇱💪
Dawno się tak nie uśmiałem. Przygotowanie merytoryczne na stałym poziomie, szkoda że nie w duże zniwa( w sensie jak się zboże kosi). Koszula fituje, broda też, brakowało tylko szluga i kiepowania do hedera 😂
moje marzenie z dzieciństwa - pojeździć takim bizonem.
zawsze jak kombajn przyjeżdżał do dziadków na żniwa to był to kulminacyjny punkt wakacji na wsi.
kombajnista oprócz zapłaty dostawał oczywiście zawsze flaszkę od dziadka ;)
Podobne wspomnienia😎
Film o kombajnach zrobiony przez Miastowego dla Miastowych. Bardzo piątka :) Zamiast tradycyjnej jakości 30%, mocne 40% :) Co do przyczyn upadku, FMŻ był dostawcą kombajnów głównie dla PGR-ów i SKR-ów. Po upadku jednych i drugich na początku lat 90-tych, zniknął rynek zbytu, bo ówczesne gospodarstwa prywatne były dużo mniejsze niż teraz, a co za tym idzie, produkowane przez FMŻ kombajny były za duże i za drogie. Nowe model były: BS Z110 (wydajność podobna do Giganta), Z115, ale brakowało mniejszych modeli (za wyjątkiem licencyjnego Bizona Sampo, który jakos się nie przyjął), a że rynek nie cierpi próżni, to ruszył import zza zachodniej granicy.
Do tego jeszcze inflacja w latach 90 tych przez co nowe kombajny zalegały na placu fabryki bo nagle nikogo nie było na nie stać.
I zachłyśnięciem się Zachodem bo każdy rolnik kombinował za kombajnem , mało było ich w kółkach rolniczych to kążdy kombajn przynosił krocie. A z opowieści o gostku co po PGR-rze zachapał najlepsze 4 tysiące ha . Kupił amerykański i opowiadali mi że za kombajnem jak piasek za Grzesiem sypało się ciurkiem wymłócone ziarno. Do reklamacji , a tam... wszystko w normie , taki ubytek fabryczny. Ale fakt hektary łykał 4 razy szybciej niż bizonik i miejscowo i siał.
@@ggnagognagoma2462 Bo to był hamerykański kombajn z funkcją siewnika😁
5:50 mieli nowe projekty tylko new Holland nie chciał ich produkować chodzi o model t1 i T2 oczywiście o bizona z115 a Ibiza BS też jest dosyć dobrym kombajnem
Dźwięk silnika Bizona to dla mnie jeden z najprzyjemniej brzmiących diesli. :p
Te silniki generalnie dobrze brzmią. Akurat w kombajnach najgorzej, bo zagłusza je hałas tego całego tałatajstwa zabudowanego na nich.
@@blazeykk ojjj nie wiesz co mówisz
@@jaro931027 Rozwiń, bo nie do końca rozumiem, o co ci chodzi.
Właśnie w Bizonie brzmi on najlepiej.
@@blazeykk andoria w bizonie brzmi najlepiej, telepotanie osprzętu masz z przodu a dźwięk silnika jest idealnie słyszany z boku. Poza tym to w kombajnie możesz usłyszeć wchodzenie na pełne obroty z postojowych w odpowiednim czasie na pełnej dawce czego w aucie nie usłyszysz.
Bizon bizonem, ale Leyland SW 400 brzmi wspaniale.
Polski wytwór 😀
To Andoria na licencji Leylanda😉
@@motopasja5573 Zgadza się. Z jakiegoś powodu od kiedy pamiętam wszyscy nazywają ten silnik Leyland SW 400.
Bizon to najlepszy dźwięk silnika ever. Nie wiem co on w sobie ma, ale każdy kto słyszał na żywo przejeżdżającego bizona miał ciarki.
Potwierdzam
Ja jako fanatyk lotnictwa uważam, że najpiękniejszy dźwięk ma samolot turbośmigłowy albo helikopter. Zwłaszcza w przypadku większych maszyn jak mi-24 z delak słychać potęgę tego sprzętu.
Pamiętam jak za małolata obowiązkowa była przejażdżka w żniwa kombajnem, jak się trafił cabrio to po 15 minutach człowiek był czarny jak diabeł ale frajda dla dzieciaka z miasta była przednia. 😁
Stary uwielbiam Ciebie. 🫡 Kombajn Bizon to jest ikona wakacji na wsi z lat mojego (a właściwie naszego) dzieciństwa. Urodziłem się i wychowałem na Mokotowie i Warszawa jest i zawsze będzie w moim sercu. Ale uwielbiałem spędzać wakacje na wsi. I widok Bizona (a zwłaszcza dźwięk) tnącego zboże zawsze mnie cieszył. Jako dzieciak potrafiłem wręcz na dźwięk pracującego na polu Bizona wskoczyć na rowerek i kierując się samym słuchem popędzić na to pole na którym pracował. Serio.
Jedyne ale. Czemu nie bylo pokazanego samego ryku Bizona. Genialny film. Fajnie się uśmiałem 😅
Dokładnie, a tak to trza słuchać u JarkaOgarka itp
Kurde... jak to sie czasy zmieniły, że teraz kazdy rolnik chodzi z markerem i pisze co miastowy ma robić... A swoją drogą to dobrze, że po 30 latach od produkcji tych kombajnów ktoś w końcu wyjaśnił jak działa skrzynia biegów w kombajnach i opisał biegi bo to obala mit o wiecznie pijanych kombajnistach.
Bizony do 1982 posiadały rysunki ze schematem biegów.
Kombajn Rekin miał być z benzynowym silnikiem stara a benzyna bardzo fajnie się pali na polach suchego zboża w żniwa ❤❤❤
nie, kupili licencje na sw400 już myślą o rekinie, pierwsze vistule miały silniki benzynowe ale ogarnęli, że benzyna do kombajnu sie nie nadaje i wydali nową wersję już z dieslami
Pierwowzór vistuli był benzynowy
@@grigoriaghkombajn ŻMS-4 bazujący na licencji radzieckiego kombajnu S-4 miał silnik benzynowy S-43.
@@jaro931027 do kombajnu ŻMS-4 zamontowano Polski silnik benzynowy, bo odpowiedniego silnika wysokoprężnego nie produkowano w Polsce.
Vistula KZB-3 już od początku produkcji miała montowany silnik wysokoprężny S-53K o mocy 75KM.
Z skąd info, że kombajn KZS-4 Rekin miał mieć silnik benzynowy? Przecież produkowana już od paru lat Vistula miała silnik wysokoprężny, to mało prawdopodobne aby do nowszego kombajnu ktoś zanotował silnik benzynowy.
Gościu jak ty mnie pasujesz na kombajniste 🔥🔥 na takie mocne 12%👌👌
Koszule już ma
Podejrzewam że we krwi już teraz ma takie mocne 12%🍾
Jak w J-23 wel jabol
Brakuje bereta@@kuba440
Wyglądał tam jak sołtys, co ja gadam, jak wójt :D
Motobieda jest jak CJ z GTA San Andreas, wszystkim pokieruje.
Teraz tylko trzeba czekać na helikopter i samolot.
I jetpack xd
Zaraz będzie MIG-21
Hydrę
Odgłos Bizona pracującego wieczorem w polu, pośród promieni zachodzącego słońca, to najpiękniejsze doznanie na całej wsi polskiej, nie zapraszam do dyskusji bo nie ma o czym.
jako rolnik bólu dupy dostałem tylko w jednym momencie normalnie w schowku który nazwałeś szafką na "przydasię" powinno być piwo albo chociaż butelki po nim
Alkohol w pracy?... Rozumiem 😜
@issammassi8191 napisał "piwo", a nie "alkohol"...
@@Mariusz521 no szkoda 😁
@@MassiRPM to dobry człowiek.
Kombajnem Bizon do "miasteczka Wilanów". Taki zlot bym najbardziej chciał zobaczyć.
To ja ci tak wierciłem dziurę w brzuchu żebyś nakręcił odcinek o KRÓLU POLSKICH PÓL. Wyszło zajebiścje, BRAWO.
Noo w końcu film o prawilnym kombajnie. Bizon uwielbiam te kombajny. Mimo iż jestem z miasta to na wsi mam rodzine i kolegów więc mogę takie kombajny pooglądać z bliska.
17:35 Wygląda jak ze Stara, ale to jest specjalna chłodnica do kombajnu wyróżniająca się "grubym ożebrowaniem", czyli ogólnie mniejszy syf ma przez nią przelatywać. Zwykła chłodnica z samochodu ciężarowego w kombajnie moment by się zapchała kurzem.
Najlepszy odcinek przypomniałeś mi moje dzieciństwo Bizon to do tej pory mój ulubiony sprzęt rolniczy.DZIĘKUJE.
Wszyscy potrzebowaliśmy , jak wody , tego odcinka o bizonach 👍
paaanie, ale fajny bizun xd wspomnienia z dzieciństwa - gdy ryk SW400 niósł się po wsi
Te Twoje jedyneczki w tym filmie to chyba nie przypadek...
Godzina: 11:11
Data: 11.11.2023r
Sporo tych bocianów 😅
(1 = bocian)
Miłej soboty 😊
Bieda, szacun, że znalazłeś coś polskiego i dobrego z czasów tamtych.
Nie ma lepszego dźwięku niż Bizon wchodzący na wysokie obroty.
XD gdybym miał opisać wszystkie błędy w tym filmie to by mi dnia nie starczyło, ale tego spodziewałem się po MotoBiedzie. Dałeś z siebie całe 15%
Nie róbmy z tego zagadnienia. Każdy kto bywał na wsi za dzieciaka wie, że to coś z przodu to są motowidły, itp. Przecież Motobieda to wie, a odcinek odbieram jako lajtowe opisanie kombajnu.
@@zdzisawdyrman4235Motowidły to są jak cię po wsi szwagier WSKą goni, z widłami w ręku, a to jest nagarniacz :D
@@jutubeer228 U mnie w okolicach Bydgoszczy mówiło się na to motowidły lub motowidła. Widać jakieś regionalizmy. Pozdrawiam.
@@zdzisawdyrman4235 U mnie też tak się mówi, poprostu przypomniał mi się żart wykładowcy z mechanizacji.
5:11 nie tak do końca było w latach 90 akurat wprowadzono bizon dynamic z115 był konkurencyjny dla new hollanda natychmiast wycofali go z produkcji
No to jak już rozpoczął się cykl polskiego chłopa, to film o Ursusie C45 by siadł na 1 maja. Pozdro
Andoria SW 400 w kombajnie Bizon, to najlepiej brzmiący diesel ever. Change my mind. ☕️
Na temat Andorii było w filmie o Özaltinie.
Jedynie brakuje takiego...bardzo specyficznego giganta czyli Z110 który odróżniał się od reszty inną metodą omłotu.... ponieważ w tym akurat były używane rotory
Na tą chwilę najbardziej i najczęściej licznym kombajnem jest Z056 przez małe gospodarstwa
Bizon Gigant za to na małe gospodarstwa się nie nadaje gdyż jego koszty utrzymania jak i sama przepustowość która była ogromnym przeskokiem. Co prawda gigant miał też swoje problemy takie jak np... jedna pompa która miała obsłużyć cały osprzęt, a wersje z dwiema pompami są już mniej widziane lub zapychające się podajniki ślimakowe które mokrego zboża nie lubiły, więc co bardziej sprytni przerabiali to na takie same jakie były w Superze
*Na dzień dzisiejszy te większe Bizony są już rzadko widziane bo albo poszły na części,albo zgniły...albo jeśli ktoś jednego ma to trzyma i nie sprzeda nigdy gdyż jest to dobra maszyna*
To jest bs
@@Artur_c-_P Fakt jest to jego nazwa własna ,ale jest to jeszcze dalsza wersja rozwojowa tego ogromnego potencjału i myśli inżynieryjnej z Giganta
@@MrTrool323część konstrukcji Giganta wykorzystano do budowy BSa.
Obawiam się że z prowokowania niekompetencją będą nici - odcinek jest świetny. Trochę się Bizonem najeździłem, a teraz ci którzy widzieli je tylko z daleka będą mogli poczuć jak się czuł ten tam na pomoście.
W końcu jakaś porządna polska maszyna. 🙂
gdzie ta maszyna porzadna polska bo nie widze
Ani to polskie ani porządne. Może gdyby przy kopiowaniu zachowali wszystkie podzespoły 1:1 do oryginału i nie robili ich z gównolitu to jakoś by to chodziło.
@@hanslanda994 niektore bizony juz maja przeszło 50 lat i dalej pracują, wiec chyba albo nie wiesz co mówisz, albo bizona nigdy nie widziałeś
Problem jest chyba ten, że Biedy nie oglądają rolnicy.
@@Mariusz521 dokładnie tak jak mówisz.
Na YT jest taka stara kronika filmowa, w której pokazują jak rolnicy i ekipy z PGRów odbierały Bizony z fabryki a Płocku. Musieli przywozić swoje naładowane akumulatory bo kombajn przy odbiorze miał nowe nawet nie zalane, a potem koczowali do nocy przy moście na Wiśle bo milicja w dzień nie pozwalała kombajnem przejechać. PRL :)
Ale bajki
@@piotrwrobel6919 a widziales ta kronikę że piszesz że to bajki? poszukaj sobie "Fabryka Maszyn Żniwnych im. Marcelego Nowotki „Agromet” w Płocku"
@@piotrwrobel6919prawdziwy materiał, jest dostępny na yt
@@piotrwrobel6919 A Ty co - z dawnej wierchuszki fmż, i chcesz zakłamywać tamtą rzeczywistość, czy za młody by w to uwierzyć? No tak było. Jeszcze w 88r. tak było. Akumulatory susze (nie mylić z suchoładowane) Odbiór w tym i tym dniu o 10, przejazd przez most o 22. Dobrze, że fabryka dawała zapasowy pasek jazdy, to można było sobie po drodze założyć nowy i jechać dalej.
@@saweksygocki4915 mój chrzestny przyprowadził 4 szt.na śląsk
Oooo w końcu jakiś konkretny materiał jak działa kombajn 🤣🤣
Jakby usłyszał o modyfikacjach w Reksiu to dopiero byłby w szoku😂
Szacun za bizona w święto niepodległości! Pozdrawiam!
Dziadek miał kombajnistę Bizonka Pana Stasia. I ja za gówniaka te kilka hektarów zawsze na kombajnie byłem. Ponoć mówiłem, że Stasiu to mój kolega. Potem podrosłem, przestałem jeździć na wioskę na wakajki, hektarów też ubywało a jak się dowiedziałem, że Pan Stanisław odszedł to jakbym rzeczywiście starego ziomka stracił... Ale i Bizonki odchodzą i ta nasza wioska traci swój folklor bez tego ryku Leylanda czy pyrkania Ursusków.
Gratulacje jazdy gigantem ❤ ale rdest byś pokosil 😅
Nie wierzę 😳😳😳 JEEEEST DOCZEKAŁEM SIE W KOŃCU 🥳🥳dziękuję ci panie za tego youtubera byle jakiego ,ale zawszę 🤣🤣👌🏻
O silniku SW-400 możesz zrobić osobny odcinek, bo ta jednostka była tak legendarna i niezawodna, że w pełni na to zasługuje. A ilość maszyn jakie napędzała też robi wrażenie. Bizony, Stary, Autosany, sieczkarnie Orkan. Dodatkowo tą jednostką był napędzany zapomniany już traktor Ślązak 8190. Napędzała i miasto i wieś w okresie PRL. Bez tego silnika to w Polsce motoryzacyjnie byłby totalny ch.. i guwno.
Jeśli chodzi o nowe konstrukcje Bizonow to przelom lat 80 i 90 pojawily sie modele BS i Dynamic ktore byly dosc nowoczesne jak na tamte czasy, wiec to nie do konca tak bylo ze fmż nie miala nowych konstrukcji.
Najpierw był rekord
@@BazejIdczak Tak ale mój komentarz nawiązywał do wypowiedzi biedy o tym że fmż upadła przez to że nie miała żadnych nowoczesnych konstrukcji. Rekord był dużo wcześniej i był tylko większym Z056 z kilkoma modernizacjami.
Zawsze mam ciary jak andoria wchodzi na obroty.
Teraz tylko SM42 zostało do kompletu ale taka prawilna! z fabloka! z zielonym malowaniem
Ałtor jak zwykle się nie sra
Właściwie ten wzmocniony to Z058 Rekord, Z061 Gigant to inny model (Z068/BS to ten wzmocniony).
Ściernisko na zapałkę znaczy krótkie na 2-5cm, Vistula zostawiała długie na 10-15cm co powodowało straty w słomie.
Generalnie Z056 to kopia bodajże Claysona, dlatego tylny wózek ma wąski rozstaw aby nikt nie przypieprzył się i można było je opylać na zachodzie.
Na Z056 "Suprze" powineneś jechać na stojąco, one w celu oszczędzenia blachy miały bardzo krótką gardziel, przez co na siedząco nie widać kosy.
Nie każdy kombajn ma wytrząsacze klawiszowe, są też kombajny rotorowe.
To obracające się coś to zagarniacz. Bagnety służą oddzieleniu pokosów aby się nie zapychał. Młocarnia nie wytrząsa tylko młuci, czyli za pośrednictwem cepów łamie kłosy, które są na sitach przesiewanie. Wytrząsacze są końcowym etapem, gdzie oddziela się słomę od ziarna.
Ta pompka to element orginalny dostępny w każdym "Leylandzie"
Ta blacha w Suprze była w wersjach eksportowych, w krajowych nigdy się nie pojawiło (poza samoróbkami).
Ta dźwignia to regulacja odległości cepa od klepiska.
Variator to przekładnia CVT z dwiema pozycjami.
Ten film osiągnoł szczyt nic lepszego już nigdy nie nastąpi❤
życze ci zebys "osiągnoł" szczyt w poprawnej pisowni
Dodam ciekawostke że podobna sytuacja była w Ursusie. Najlepsi konstruktorzy w firmie zostali zwolenieni dlatego że upierali się przy produkcji nowoczesnych ciagników serii U (w latach 70). Zamiast tego kupiliśmy licencje na mniej zaawansowane ciągniki massey ferguson, a do lat 90 produkowalissmy przestarzałe c330 i c360 zamiast nowej serii ciągników ;) podziękujemy komunistom.
No kurła Bebzony Z056 i Z083
Akurat bizony to niepodległe nie były bo wpadły w sidła new hollanda
Nie istnieje lepszy dźwięk silnika niż ten z Bizona.
@@automar7 Dutra może być, ale tylko tyle. Już Kirovets k700a lepiej brzmi.
@@Kalectwo4011kirovec miał też traktor
Mercedes om 352 ma ładniejszy w mercatorze
Listopad to najlepszy okres do publikowania filmów o Kombajnach 👍🤣
No nareszcie Bizon na to czekałem dziękuję i pozdrawiam.
Co do fabryki w Płocku to ona produkowała w latach 90 bizona Sampo i BZ i jeszcze jeden. Po prostu nowy właściciel nie chciał dalej utrzymywać tej marki bo była konkurencją dla niego. Można się tego dowiedzieć na kanale Mateo780. Też jestem miastowy i laik ale pamiętam te kombajny u babci. Pozdrawiam
Do tego na yt jest wywiad z "ojcem" bizonów, całym głównym konstruktorem;)
Oj z tym że fabryka nie miała nic do zaoferowania w latach 90 to się nie zgodzę. Mieliśmy nowoczesny kombajn BIZON Dynamic, który w wersji z 115 Turbo 3B z kabiną Bosal nie odbiegał od konkurencji jak na tamte czasy. Tylko jak to zwykle w naszej kochanej ojczyźnie nie opłaca się nic produkować ani mieć swojego. Najlepiej to wszystko sprzedać i z zagranicy ściągnąć a ludzie niech zostaną tanią siłą roboczą dla sąsiednich i bogatszych krajów. Na tle innych polskich fabryk z PRL Bizon miał szansę ale nikt mu nie pomógł. Może nie byli byśmy pionierami z najnowocześniejszymi i największymi kombajnami ale swoje miejsce w kompaktowych sprzętach na pewno byśmy znaleźli miejsce. Bizon BS również był jednym z nowszych konstrukcji, która miała potencjał do unowocześnienia. Wierząc w legendy Bizon miał na lata 90 w planach 2 projekty o nazwie T1 i T2. Prototyp T1 to wspomniany Dynamic a T2 nigdy nie ujrzał światła dziennego bo już New Holland wszedł do fabryki. Po przejęciu fabryki specjalnie zastawiono Rekorda tylko w produkcji żeby mieć wymówkę, że po wejściu do Unii nie spełni żadnych norm. Dynamic jedynie nie spełniał norm z silnikiem, który można było zmienić i dalej produkować. Reasumując Bizon to jedna z nielicznych polskich fabryk, która miała potencjał ale nikt nie pomógł i najlepiej było sprzedać bo się Państwu nie opłaca. Pozostałem firmy to zgodzę się że strasznie odbiegały od konkurencji z zachodu. Takie FSC, FSO oraz ursus jak w latach 60 i 70 opracowali projekt to nic nie robili tylko klepali aż formy i wytłoczki się zużyły a oni dalej klepali przez 20 lub 30 lat to samo. Kto w ogóle wpadł na pomysł w tych fabrykach żeby w latach 90 produkować Żuka i reklamować go jako nowosc( są filmy na RUclips z lat 90) przecież to totalna kpina na wolnym rynku była. Lublin powinien być wprowadzony w latach 80 to zrobił by wtedy konkurencję dla kaczki ale został za późno wprowadzony. Polonez tak samo jak można było tak stary samochód z silnikiem pamiętającym lata 50 do nowego tysiąclecia wprowadzić. Z tymi fabrykami się zgodzę że były bez żadnych perspektyw na przyszłość
Lejland to był kapitalistyczny burżuazyjny wymysł, u nas był jedyny słuszny czyli Andora SW400 :P to szerzenie treści reakcyjnej będzie zgłoszone do komitetu partii, czołem towarzysze :)
Motobieda do tej pory też błędnie myślałem że tak dziala kombajn tj. "tędy wlatuje zborze, tam dzieje sie magia, a tamtedy wylatuje ziarno". Teraz już wiem dzięki twoim szczegółowym wyjaśnieniom, że jest zupełnie inaczej tylko nie rozumiem na czym polega różnica.
"zborze" tam nie wlatuje... ale zboże być może tak
„Młuci napierdala cep” 😂😂 mam nadzieje ze pomogłem (8:34 jak coś). To było zajebiste
@@MistrzChada chodziło o zbór ;)
@@jarekklusak4094 nie wychwyciłem, dzięki :)
Ależ mi Pan zaimponował. Teraz czekamy na test motorynki.
Jak on chuja wie o kombajnach
Znam te maszyny od 35 lat ale muszę przyznać, że nic o nich nie wiedziałem.
przez 35 lat nie umiałem ich używać.
nie jestem pewien czy konstruktorzy wiedzieli co i po co zrobili.
Eeee Majkel! Powinno być "motoryzacyjnego głosu w twoim pegieerze", albo "w twoim przodującym gospodarstwie, które dostało medal pracy od Gierka" :P tak tylko zagaduje, nie to, że coś....
Jak jeździłeś Uralem to było "w twojej robotniczo chłopskiej armii czerwonej..." I to było zajebiste, taki smaczek.
Nie mniej tutaj pierwszy kadr na probsie: czerwona koszula w kratę na Bizonie...jak zmotoryzowany Jezus jadący w zboża łan, co złotem lśni:P
Dla mnie za dzieciaka uwielbiałem w żniwa siadać na dachu domu i łazić za tymi kombajnami obserwować cały proces koszenia i młócenia, a dźwięk silnika jak wchodzi na obroty to prawdziwa melodia. Dzieciństwo....
w kolejnym odcinku test i prezentacja polskich bron 😂
Bizon
Kombajny są zajeurwałbiste! "Na zapałkę" to znaczy żeby kosić jak najniżej, aby słomy więcej później sprasować. Niejednokrotnie kończyło się to bardzo źle dla maszyny (a czasem operatora/pomocnika), jeżeli pole nie zostało odpowiednio przygotowane pod ten sposób "cięcia". Za dzieciaka niejednokrotnie wyciągałem spod hederu kamienie i piach. Jest to miejsce, w którym nikt nie chciałby się znaleźć 🙂Z młockarni zaś czasem różne zwierzęta. Psy, lisy, bociany, kuny- takie coś większego.
Chwasty wywiewane były na łożyska i koła napędowe. Często doprowadzało to do pożarów
Na to już czekałem :) dzięki i Pozdrawiam
Super, czad, dzięki. Wspomnienia z dzieciństwa.
Ziomka dziadek, kombajnista w PGR, opowiadał jak je odbierali z Płocka i dymali nimi po nocach do zielonogórskiego..
Do dziś czasami dla frajdy mam możliwość prowadzenia żółtego Bizona z rocznika 1978. Podczas dużych ilości śniegu, to zakłada się zrobiony pług na miejscu lemiesza zbożowego z śpiewnym silnikiem z Andrychowa. De facto jest nie do zdarcia na zasadzie kto smaruje ten jedzie... Bizony za PRL-u to była duma polskiej myśli technicznej ówczesnych czasów. Warto powstrzymać historię do dziś sprawnych Bizonów...
Człowiek się stara, źródeł szuka... Probuje opisać co? jak? skąd? A tu wszystko prosto opisane jak Seba Karynie pod sklepem spożywczo-przemysłowym... ;)
Bizoniki na Dzień Niepodległości.❤ Masz Pan gest. I jeszcze obowiązkowo schabowy na obiadek😅
Już na polu wstawał świt Wdzierał się w tę noc jak zgrzyt
Budził nas, zabierał sen
Nastał nowy, nowy dzień
Michał oczy przetarł i swoje jeansy zdjął ze drzwi
Z trudem się wcisnął w nie
Myśląc nie, nie będzie źle.
Z kubka zimnej wody łyk
W gardło wdarł się niby krzyk
A chleb choć czerstwy był
Smakował mu, dodawał sił
Jajecznica z jajek trzech
Do szaleństwa wzburzyła krew
Pierwszy kogut zapiał już
Gdy kończył jeść, on błyszczał tuż
Jego kombajn Bizon!
(parafraza: Wały Jagiellońskie. Kombajn bizon)
Tekst o jajecznicy mistrzostwo świata 🤣
Tekst nie jest mój, ale Wałów Jagiellońskich
ruclips.net/video/WCn2fuJhbsg/видео.htmlsi=E4lUaVwpV62kqCMs
@@rejmons1 Przecież wiem. Tę płytę Wałów Jagiellońskich mam jeszcze na winylu 🤣
Ciekawe co tam u myszy, czy już obsrała majty 😆😆😆😆
Moja wyobraźnia właśnie się wykoleiła 😆
W Bizonie był ten sam silnik co w kultowym Autosanie H9...
Jak zobaczylem miniaturke i nazwe twojego kanalu pod tym to az przeszly mnje ciary 😮 oglądamy
Dźwięk Bizona Z056 wchodzącego na pełne obroty w polu- muzyka dla uszu.
Vistula nie była zbyt słaba a zbyt mała jeżeli chodzi o zapotrzebowanie. Vistule były z początków produkowane bez zbiornika. Były workownice, czyli do obsługi potrzebnych było dwóch chłopów bo jeden jechał a drugi zmieniał worki i spuszczał rynną. Były dobre na małe poletka ale do PGR się nie nadawały
Tego się nie spodziewałem 😮
Jesteś Mistrz 😀 A takie odcinki o dziwnych sprzętach są najfajniejsze 😁
Maciek teraz rozrzutnik do obornika prosimy 😁
to będzie hit światowy , tego nikt zrobił , a jest 2023 r.
zwany pospolicie ......GÓWNOMIOTACZ.......
I żeby szedł z tyłu i patrzył, czy działa. ;)
Forum Rolników zgłasza uwagą w 12:20 - Bizon Z056 w wersji "Super" też miał te schowki na przydasie :D
No to tak skoro c360 i bizon już był to czas na mercedesa wśród traktorów czasów PRL czyli Zetor! No i c330,ciężką serie ursusa i Zetora i sieczkarnie PFMŻ
Czekam też na prezentacje innych pojazdów np; wózek widłowy jako motoryzacyjny głos na twojej hali fabrycznej, walec asfaltowy jako motoryzacyjny głos na twojej remontowanej drodze, łódz motorowa jako motoryzacyjny głos na twoim akwenie wodnym, meleks jako motoryzacyjny głos na twoim szlaku turystycznym, lokomotywa jako motoryzacyjny głos na twoim dworcu kolejowym. W piwnicy motoryzacyjny głos to może być prądnica spalinowa ewentualnie motopompa wypompowująca wodę podczas zalania.
Kurła zrób jeszcze odcinek z legendarnej spalinowki SM42 albo Elektryka EU 07 i pozamiatane 😂
EU 07 nie jest polska 😊
Ale Bieda nie robi filmów tylko o polskich gratach.
@@maciekszczerbiak3254 Jest dokładnie tak samo polska jak SW400.
Silnik sw680 był montowany w jelczach głównie w serii300 z tym że ten silnik miał podwójny smok olejowy jeżeli był montowany w bizonach. Często rolnicy kupowali silniki ze strażackich jelczy i jak ktoś nie pamiętał o zmianie smoka to się mógł zaskoczyć na pochyłym polu kiedy nagle stracił ciśnienie oleju
Czerwony Bizon to jest to. Pozdrawiam.
Super dzięki
Wakacje bez przejażdżki na bizonie były stracone. Jak mi w końcu dane mi było prowadzić w wieku 12 lat tego skurczybyka to chyba mogłem umierać. Po flaszkę jeszcze kombajniscie skoczyłem.. 😂
Tia, 12-latek po flaszkę skakał i mu sprzedawali... 5-latkom też. Przestań fantazjować.
@@Mariusz521 panocku, w wiejskich sklepikach, w latach 90' jak powiedziałeś od kogo jesteś i po co przyszles, to się o więcej nie pytali. Więc nie pier&0@ o fantazji.
@@tetam5161 widocznie żyłeś w swoim własnym bajkowym świecie. Taa, jak miałeś list żelazny to mogłeś mieć 5 lat i latać po flaszki, wiadomo "sami swoi" we własnym grajdole. Tyle że kończąc o tym towarzystwie wzajemnej adoracji obudź się misiek i zauważ ile jest rywalizacji, złości i zazdrości i dlaczego właśnie najwięcej tam, gdzie wszyscy się znają. Oczywiście nic nie słyszałeś o donosach i kontrolach, np. sanepidu. Jeden żył kurła w peerelu doskonałym, idyllicznym i sielankowym, nie było wstrętnego lokalnego "społeczeństwa"... Idź pan do ch... Dla jasności: 9 nie pod*ebało, a jeden tak. Ty komuny nie pamiętasz.
Co chcecie? Moim zdaniem bardzo dobrze i przystępnie wyjaśnił. Bez zbędnego wdawania się w szczegóły techniczne. Nawet pokazał klawisze. Dla ogólnego zrozumienia działania jakieś nazwy są niepotrzebne, Materiał dla mieszczucha bardzo dobry. Pokazałem filmik typowej miastowej i poprosiłem żeby opowiedziała jak działa Bizon. O dziwo zrozumiała, tylko rozbawiło mnie że myślała że tam w środku naparzają takie cepy ręczne :) Jakoś tam biją o klepisko... Mógł powiedzieć że to bęben z takimi belkami i te belki to cepy i nic o nic nie uderza. Pewnie właściciel ma gdzieś cepy z wymiany, zapewne do nagrania by pokazał.
~Dennis Moore, Dennis Moore
~Galopując przez darń
~Dennis Moore, Dennis Moore
~I jego koń concorde
~Okrada bogatych
~I daje biednym
~Pan Moore, pan Moore, pan Moore
Łubin !!!😁
Bizon to taka maszyna,że gdy tylko się o nim pomyśli to już się go słyszy 😊
Brakuje chyba tylko piosenki Wałów Jagiellońskich. 😉
SW 400 miał 125 do 137 koni, dla Bizona był zdławiony do 100 .SW680 to w wersji wolnossącej miał od 202 do 240 koni ,a z turbo jak na filmie od 240 do 280. :)
Jeszcze Bizona Rekorda brakuje😉
I BS Z-110.
Tyle lat ten kanał istnieje i w końcu coś fajnego. ;)
MotoRola, bawi i uczy :)