# 73 Celność broni. 2.2 - Skok bruzd

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 14 дек 2024

Комментарии • 33

  • @annakazinska7676
    @annakazinska7676 6 лет назад +3

    dziekuje :) Wesołych Świąt !

  • @OmnisArma
    @OmnisArma  6 лет назад +7

    Druga część podserii na temat lufy. W skrócie i jasno - mam nadzieję...

  • @americanwoodworkingtrickss6543
    @americanwoodworkingtrickss6543 6 лет назад +5

    Happy Easter.Nice video..

  • @dugiejoness5197
    @dugiejoness5197 6 лет назад

    Witam, bardzo fajny odcinek, ale liczę na poszerzenie tematu:
    1.Co lepsze zarys poligonalny czy zwykłe bruzdy i dlaczego bruzdy są powszechniejsze.
    2.Jak się wykonuje bruzdowanie luf - przeciągacz, kucie na zimno inne?
    3.Po co komu chromowanie przewodu i jak to wpływa na celność?
    4.Po co w M60 wkładka satelitowa?
    5.Pocisk wiruje z prędkością( szacuję dla M4 - 4000/s). Jak dokładnie muszą być wykonane pociski żeby ich niewyrównoważenie nie rzutowało na celność. Czy to możliwie w masowej produkcji?
    6.Czy technologia wykonania/powtarzalność procesu wykonania luf jest już tak dobra że może skutecznie utrudniać identyfikacje broni? Czy stosuje się jakieś zabiegi "kaleczące" przewód celem pogłębienia dywersyfikacji luf?

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  6 лет назад +1

      Spokojnie i powoli... Będzie.

  • @hipcio12
    @hipcio12 3 года назад

    Dodatkowym pozytywnym efektem rotacji pocisku jest większa energia kinetyczna, zgodnie z twierdzeniem Koeniga:)

  • @rafakurka2778
    @rafakurka2778 6 лет назад +2

    Jaką amunicję mysliwską dobrać zatem do TIKKA T3X VARMINT .308 WIN?

  • @konbiex4684
    @konbiex4684 6 лет назад +3

    mam prośbę nagrał byś odcinek tłumaczący jak wygląda projektowanie/konstruowanie broni?, co osoba musi umieć żeby skonstruować broń i jak to mniej więcej wygląda, strasznie mnie to interesuje chciałbym spróbować w moim życiu skonstruować broń, mam milion pomysłów na sekundę tylko za bardzo nie wiem jak się za to zabrać, logika wrzeszczy do mnie że trzeba być mega mądrym umieć rysować obliczać i nie wiadomo co jeszcze ale cały czas sobie przypominam pana kałasznikowa który twierdził że on nie potrafił rysować i rysowała dla niego jego wizje broni jego szkicerka z która się potem ożenił również inni pomagali mu robić obliczenia bo i tego kałasznikow nie potrafił,strasznie mnie to frustruje to samo panowie grozny i szipunow dwóch najwybitniejszych konstruktorów w dziejach ludzkości i zastanawia mnie jak oni sprawdzali czy coś będzie działać poprawnie przecież np w latach 50/60/70 nie mieli symulatorów nie mogli zrobić modelu w solid worksie i potem zrobić symulacje i sprawdzić czy zamek wytrzyma takie ciśnienie albo czy coś innego wytrzyma itd to samo jak oni robili poprawki przecież o ile w np pistolecie maszynowym można zrobić prototyp wczesny postrzelać z tego i zobaczyć co nie działa poprawnie zmienić znacznie coś, o tyle np gsh 23 nie potrafię sobie wyobrazić że jakaś fabryka robi z 10 razy prototyp żeby coś poprawić itd bo zrobienie samemu takiej broni w małym warsztacie jest nie realne, jeśli uważasz to za ciekawą rzecz do opisania to był bym bardzo szczęśliwy jak byś nagrał obszerny materiał jak wygląda konstruowanie i produkowanie pierwszych modeli jak wygląda droga do skonstruowania broni z naciskiem na broń większego kalibru jak działa 23 mm wzwyż bo broń małokalibrowa to nie problem wytworzyć prototyp można w małym warsztacie potem zrobić poprawki i mamy bron o tyle działo takie jak GSz-6-30 to już wyższa szkoła jazdy i mam jeszcze pytanie czy w Polsce istnieje możliwość rozwijania swojej pasji konstruowania broni nie mając koncesji czy istnieje jakaś możliwość konstruowania dla ludzi zbyt biednych na koncesję ewentualnie czy w Polsce można dostać koncesję/pozwolenie na konstruowanie broni za free niejako w nagrodę za "bycie rokującym na przyszłość"

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  6 лет назад +1

      To jest fajny temat ale nie wiem czy uda się to ogarnąć w ciasnych ramach materiału YT. Licencja jest konieczna w Pl.
      Aha... Nie - nie zrobię materiału, bo YT od kwietnia zakazał takich rzeczy. Także jeśli coś się pojawi, to nie na tej platformie.

  • @sirgandalff3530
    @sirgandalff3530 6 лет назад +1

    Można liczyć na odcinek poświęcony strzelaniu i korzystaniu z lunet na rożnych odległościach (popularne siatki celownicze, metodologie "klikow" w stosunku do różnych odległosi itp)

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  6 лет назад +1

      Ten temat jest w planie ale nie obiecuję żadnej daty.

  • @Oculi_tui_vitare
    @Oculi_tui_vitare 6 лет назад +3

    Męczy mnie ten temat. Zastanawiam się nad karabinem który bardzo mi leży i podoba się i w ogóle tylko skok bruzd (308 win) w nim jest 10 cali. Zazwyczaj strzelalbym na raptem 100 metrów i chciałbym używać w miare tanich pocisków , lecz te są zbyt lekkie i powinno sie ja stosowac do skoku 12 cali. Czy elaboracja słabszą nawazką zalatwi sprawę czy niekoniecznie ?

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  6 лет назад

      Tanie pociski to nie wszystko. Często ciężkie elaboracje wychodzą taniej. Nieważne.
      Obiecuję wrzucić do artykułu jakiś link do kalkulatorów, żeby można było to sprawdzić.

  • @rafakurka2778
    @rafakurka2778 6 лет назад

    Wybrałem amunicję Hornady SST 165 gr. 308 WIN, czy dobrze? Nie znalazłem żadnej informacji na temat układu bruzdowania lufy zarówno na stronie Hornady jak i Lapua, co robić?

  • @Talib997
    @Talib997 6 лет назад +1

    Filmik doskonały, podziwiam za wiedzę i umiejętne jej przekazanie. Ale mam też pytanie uzupełniające, mianowicie czy w broni produkowanej seryjnie(przez firmy zbrojeniowe), jest możliwość, że skok bruzd będzie źle wykonany? Czy raczej jakieś normy regulują wykonanie danej broni pod konkretny typ amunicji?

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  6 лет назад +2

      Dla broni cywilnej istnieją normy SAMI i CIP. Określają one standardowy skok bruzd ale... dla kalibrów takich jak .308 na przykład, mamy już kilka standardowych skoków.

  • @krzych223
    @krzych223 2 года назад

    Z tabeli znalezionej w instrukcji obsługi pewnego ARa wynika, że lekki pocisk 55 gr w lufie o skoku 1:7 nie da najlepszych osiągów. Czy ma to jak daleko będą one odbiegać od ideału ma wpływ długość lufy? Jeżeli dobrze rozumiem, to niedopasowany, za lekki pocisk będzie miał over-spin, ale czy ów "over" zależy od długości lufy?
    Z wzorów umieszczonych na blogu widać, że optymalny stok jest funkcją prędkości początkowej, co ja przekładam na funkcję długości lufy. Czyli dla 20" cali będzie bardziej over niż dla 12,5" czy też 10" bo dłużej przyspiesza swój ruch obrotowy? A może długość lufy nie ma tu znaczenia?

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  2 года назад

      Czy naprawdę Polacy w Polsce nie potrafią napisać po polsku więcej niż dwóch zdań?
      Stabilizacja żyroskopowa jest uzależniona od prędkości pocisku i nawet zmienia się na torze lotu (z tego względu). Pytanie brzmi - dla jakiej prędkości ustalono te uśrednione tabele? Ogólnie wnikanie za głęboko w szczegóły generuje dużo zbędnych pytań. Ta broń ma ponad 60 lat, więc nie odkryjemy nic szczególnego. Ładowałbym to, co producent sugeruje.

  • @rafakurka2778
    @rafakurka2778 6 лет назад +1

    Jak sprawdzić czy pocisk leci w prawidłowy sposób?

    • @mrvirus1
      @mrvirus1 5 лет назад

      Jak masz rozrzut jak śrutówka, a na tarczy dziury inne niż okrągłe, to chyba wszystko jasne.

    • @piotrbokar2105
      @piotrbokar2105 4 года назад

      Przestrzeliny inne niż okrągłe, czyli stare, dobre ukośniki. Były (są?) normy określające zużycie luf/broni na tej podstawie.

  • @katejot2274
    @katejot2274 4 года назад

    Mam pytanie. Jeśli wszystko dobrze zrozumiałem, broń gładkolufowa wystrzeliwująca kulę (czyli pocisk o kształcie matematycznie poprawnej kuli) powinna być bardzo celna. Jest?

    • @piotrd.5480
      @piotrd.5480 3 года назад +1

      W przypadku pocisku o kształcie kuli nadawanie ruchu obrotowego nie ma sensu. Trzeba jednak uwzględnić następujące fakty, omówione zresztą w innych odcinkach:
      1. kształt kuli ma niski opór aerodynamiczny, ale tylko dla prędkości mniejszych od dźwięku,
      2. pocisk w kształcie kuli ma o wiele większy przekrój - czyli też opór - w porównaniu z typowym wydłużonym pociskiem o tej samej masie.
      Tak więc domyślam się, że broń gładkolufowa strzelająca kulistymi pociskami może mieć porównywalną celność ze współczesnymi nabojami, ale pewnie na dystansie do 50 metrów.

    • @katejot2274
      @katejot2274 3 года назад

      @@piotrd.5480 dzięki :-)

  • @kubarozprowacz1514
    @kubarozprowacz1514 6 лет назад

    Poco nam te obliczenia skoro my nie produkujemy broni ?

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  6 лет назад +2

      Wy może nie ale ja mam pewne plany na przyszłość.

  • @piotrbokar2105
    @piotrbokar2105 4 года назад +1

    Skok bruzd, czyli skok gwintu lufowego. Bo to jest gwint.

  • @sahippkowalski8778
    @sahippkowalski8778 6 лет назад

    Ostatnio oglądałem film na Yt i dawno się nie uśmiałem mimo że jestem laikiem. Facet na wykładzie twierdzi że można posiadać broń palną legalnie bez pozwolenie ( pomijam czernoprochowce) ? - dla mnie bzdura.... Powiedział jeszcze jedną kontrowersyjną rzecz. Chodzi o strzelanie czy to z jakiejkolwiek broni palnej lub pneumatycznej >17J. Wiadomo tylko strzelnica z tego co ja się orientuje. Facet twierdzi że dajmy na to w pustej żwirowni również można. Argumentuje to tym że nie strzelamy ani szkoleniowo czy też sportowo tylko że np naprawialiśmy spust i sprawdzamy działanie... ? chyba kolejny jakiś mit ?

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  6 лет назад

      Wiem, że pojawiają się badacze pisma, którzy twierdzą, że rozumieją ustawy lepiej - i oni później takie rzeczy popychają w eter ale nie radzę nikomu próbować takich rzeczy.
      Przepisy są marne ale ich stosowanie jest już dosyć jasne. Poza strzelnicami strzelają myśliwi i policja (interwencyjnie) wg odrębnych przepisów oraz wojsko w razie wojny.

    • @sahippkowalski8778
      @sahippkowalski8778 6 лет назад +1

      Tak jak mówisz, ale dziwi mnie fakt jak można wykładać na tak dużą skalę ( nie wiem czy wykład był płatny) i takie bzdury opowiadać na tak wielką skalę... Swoją drogą co do wątku posiadania legalnej broni bez pozwolenia to nie wyjaśnił szczegółów poza tym że jak ktoś chce to ma się do jego firmy zgłosić...

    • @OmnisArma
      @OmnisArma  6 лет назад

      Pewnie zgłoszą się panowie w mundurach.