Doskonale objaśnione i pokazane jak poprawnie naostrzyć wiertło "z ręki" bez stosowania dodatkowych nie zawsze tanich przyrządów. Na potrzeby warsztatowe jeśli nie zależy nam na zegarmistrzowskiej precyzji jak znalazł. Na pewno dzięki temu filmikowi wiele zalegających w przydomowych warsztatach wierteł powróci do życia. Jestem pełen podziwu dla wprawy z jaką twórca filmiku ostrzy wiertła. Ja po kilku próbach z braku cierpliwości zrezygnowałem ale ten filmik mnie zmotywował i pomimo posiadania maszynki do ostrzenia wierteł jak tylko znajdę wolny czas spróbuję ponownie.
Szacun za materiał,ja od siebie podpowiem że do ostrzenia wierteł używam szlifierki taśmowej z papierem 120 zamocowanej w imadle.Wiertła wykorzystywane tylko we wkrętarce,pięknie ciągną wióra,od 3 do 12mm.Ponad to pięknie ostrzy się noże,nożyczki,regeneruje wyszczerbione płaskie wkrętaki,nawet sekator naostrzyłem o nożach do maszynki do mięsa nie wspomne
Bardzo dobry film. Jak dla mnie wszystko pokazane i powiedziane to co trzeba. ciesze się ze trafiłem na ten kanał,oczywiście suba daje. Zabieram się do ostrzenia.
Mój wujek uczył mnie tego już jak miałem kilka lat. Kiedy poszedłem do szkoły zawodowej przy Hucie Warszawa miałem praktyki w Hucie. I tam spotkałem się z zawodowymi mechanizmami. Przeżyłem szok. Panowie próbowali zrobić czubek ostry jak igła żeby było lepiej wiercić. Kiedy pokazałem im jak ja to robię niedowierzali, że tak będzie lepiej wiercić. Potem zebrałem pochwały i dobre oceny.
ogladajac ten film wlasciwie spodziewalem sie innej techniki ale ten czlowiek uzmyslowil mi ze od starszych fachowcow dostalem jednak dobra lekcje :) dzieki za film
Obciąganie ściernicy jest terminem fachowym tak jak obciągacz ściernicy np. diamentowy. Koks natomiast jest to termin wzięty z żargonu:) tak samo jak szpicowanie. Fachowo to korekcja ścinu i są na to bardzo różne metody. Ścin to element geometrii wiertła plastycznie wgniatający się w materiał on nie skrawa. Ja bym jeszcze oprócz pomiaru długości krawędzi skrawającej(tnącej) pomierzył położenie zewnętrznego końca tej krawędzi czy prawy i lewy jest na tej samej wysokości. Służy do tego listwa stalowa nacierana kredą tabicową. Najprościej jeżeli wiertło ma nakiełek wtedy łatwo jest uzyskać punkt odniesienia w osi wiertła np. spawając na końcu listwy choćby i zagięty gruby gwóźdź. Opieramy nakiełek na szpicu gwoździa i robimy na kredzie rysę prawą i lewą stroną. Mają się pokrywać. Do wierteł cylindrycznych bez stożka morse'a i nakiełka można zastosować tzw. daszek. Ma to szczególne znaczenie dla wierteł o średnicach większych niż około 15mm. Ostrzyłem z ręki wiertła od 2mm do 150mm średnicy nabierając prawie każdego że ostrzone maszynowo. Mój patent na chłodzenie jak się dużo ostrzy i grubszych ciut wierteł np. 30 40 to wiaderko z wodą i ciut płynu do naczyń. Wtedy na wodzie nie pływają mikroskopijne igiełki przylepiające się do wiertła i wbijające się w palce, ulegają zwilżeniu i topią się w wodzie. Wiertło wycieramy do sucha czyściwem. Za emulsją nie przepadam strasznie bud ze szlifowania się klei z tymi igiełkami. Co do okularów to ktoś ostrzący dużo i grubszych nie używa ich.. bo będzie miał powypalane na gębie dziurki od iskier. Używam do szlifowania na szlifierce osłony twarzy z cienkiej sztywnej folii w metalowej ramce. Lżejsza od tej z poliwęglanu i delikatnie niebieska to odcina ciut lepiej żółtą składową świecenia iskier i jest różnica do przezroczystej. Temat naturalnie jest znacznie szerszy. Pozdrawiam!
Myślisz, że wielu " fizyków kwantowych " czerpie z jutuby? Twoje wywody są zbyt profesjonalne dla szarego zjadacza chleba. Ja osobiście ostrzę tak, by schodził podwójny, równy wiór, oczywiście na stołowej. Zaznaczam, jestem amatorem.
Dodatek dla ortodoksów: im miększy materiał wiercimy, tym kąt zaostrzenia (między kraw.tnącymi) mniejszy. Dla twardej stali to 120st ,a dla tworzyw szt. 100st. - szczegóły w poradnikach. A podcinanie wierzchołka (dziobowanie) to ograniczanie jałowego tarcia powodującego dod. nagrzanie mat. W mniejszych wiertłach
Fajnie pokazane, ale to bardziej dla rutyniarzy. Ja zrobiłem sobie na podstawce szlifierskiej kreskę mazakiem z kątem 60st do stycznej poziomej walca tarczy, a potem okleiłem ją skoczem po wierzchu - kreskę widać, a nieścieralna! Zaś wyszczuplanie dzioba robię tarczką do cięcia i ręczną szlif. z wiertłem w imadle, w drew. okładkach. Po prostu zwykle uszkadzam kraw. tnącą przy dziobowaniu, więc tak jest bezpieczniej!
Robię podobnie jak ty . żeby ostrzyć wiertła , trzeba to widzieć , bo to są małe rzeczy . nie każdy może naostrzyć wiertło . bo po prostu nie wytrzyma skupienia między kamieniem a wiertłem . o to chodzi w tym temacie .
Sposób na pewno jakoś działa i za to plus. Ale nie czarujmy się że ostrzenie z ręki dorówna nawet po wielu latach praktyki ostrzeniu na przyrządach - gdzie geometria jest zachowana idealnie. Tak to zawsze otwór rozbije, wiór jedną stroną idzie itd. Wiertło guhring, gdy pierwszy raz dostałem i pisało na nim 8,000 mm to się uśmiechnąłem. Ale gdy po odwierceniu było faktycznie 8,00 to się zdziwiłem. Nigdy przedtem odwiercony otwór na polskim wiertle (nawet nowym) nie miał wymiaru nominalnego, a tu proszę.
Świetny film, rewelacyjnie wyłożone zasady i pokazane w prawidłowy sposób. A tymi idiotami, którzy wrzucają krytyczne komentarze, proszę się nie przejmować. Połowa z nich to dzieci a druga połowa idioci, którzy nie potrafią bułki przekroić i to ich sposob kompensacji kompleksów.
Nalezało by może dodać że mamy wiertła wykonane z różnych materiałów i przeznaczone do wiercenia również różnych materiałów, wiercimy przecież nie tylko w metalu. Do różnych metali o różnych twardościach wiertło powinno odpowiednio miec inny kąt ostrza. No i ja używam zawsze jakiegoś chłodziwa przy ostrżeniu. Jeżeli wiertło zrobi nam sie "fioletowe" to oznacza że sie przegrzało i jednocześnie w tym miejscu się rozchartowuje a to z kolei pogarsza nam jakość wiertła. Ściernice można również wyrównać zużytą ściernicą. Jak już wspomniano zawsze należy używać okularów ochronnych.
Z tymi kątami z książki to... A dam Ci wiertło np. Fi 150mm i naostrz mi żeby szło w pełnym materiale bo inaczej nie da rady. Bo jak powiercisz z książki choćby najpierw dziesiątką to ci rozerwie element. I szukaj wtedy gdzie chcesz jak to zrobić. Praktyka a teoria. Lepiej jednak idzie wiertło naostrzone większym kątem wierzchołkowym niż książkowo.
Dodam od siebie bardzo ważną kwestie o której nie było powiedziane a która ma kluczowe znaczenie ,aby wiertlo po naostrzeniu w ogóle wierciło .Ostrze wiertła musi być wyżej od powierzchni za nim
edward widze ze tez to zauwazyles co ja , ze tym tu pokazanym sposobem wlasnie do tego nie doszlo a co za tym idzie bedzie tłoczył nie wiercił XD . o pisku nie wspomne...szukam tu wlasnie filmu i jestem ciekaw czy ktos ...aby jeden poprawnie potrafi tu naostrzyc wiertlo . Jak narazie jeszcze takiego nie spotkalem a przeciez to zadna filozofia proste jak budowa cepa. Widze tu coraz ciekawsze eksperymenty jeden ciagnie drugi pcha jakies dziwne mierzenia sowmiarkami przyzady przystawki cuda niewidy . Dziwi mnie tylko to ze nikt z nich nie przyjzal sie temu jak naostrzone jest fabrycznie wiertlo (fabrycznie mam na mysli fabrycznie nie jakies cudenka z lidelka) przeciez to widac mimo ze w dobrej fabryce uzywa sie sciernic o bardzo drobnej gradacji jak ta sciernica brala i to jednym ciagiem. Pozdro
Taki sposób ostrzenia jak na filmie, zapewnia że ostrze będzie wyżej i wiertło będzie dobrze wierciło. Zauważ, że te ruchy robią walec, a więc od krawędzi powierzchnia walcowa ucieka. Widać to wyraźnie patrząc z boku - krawędź idzie na ukos a nie prostopadle do osi wiertła.
@@jacekplacek7646 O maly wlos bym to pokazal w filmie " 00099 Jak w bajce Sąsiedzi Część 42 Witaminy" jest to jednak tak tajemna wiedza ze musi byc z tego osobny odcinek :) Pozdrawiam
Wiertła z natury mają tendencję do "rozbijania" otworów i do krytycznych zastosowań nie można na nich polegać, nie robi się otworu "na gotowo", są tylko narzędziami wstępnymi do dalszej obróbki otworu innymi narzędziami/metodami. Jak na filmik na poziomie podstawowym, dla hobbystów/amatorów, może być (ale pamiętajcie, że brakuje tu wielu istotnych informacji, czy alternatywnych metod, zależnie od obrabianego materiału, czy branży dla jakiej będą części - temat traktuje się inaczej, albo w ogóle zakazuje ostrzenia, tylko wymiana na nowe).
Widać zaraz ,że pracujesz w tej branży bo kapujesz o co chodzi:dokładnie wiertło to tylko obróbka wstępna, oczywiście jeżeli to ma być coś mega dokładne, nie ma szans żeby po wiertle zresztą wiesz o co chodzi, ja też bo nie jedną dziurę wywierciłem w metalu......
Technik ostrzenia wiertła jest kilka i można się całe życie uczyć i zawsze coś nowego poznać jeśli wiertło będzie o.duzej srednicy i do mocnej maszyny to choćby niewidomy naostrzyl to pójdzie lub przecisnie
Witam. Widać że profesjonalista. Dopiszę tylko iż ja podkładam palec środkowy pod wiertłem a kciuk na w skręcie, by po obróceniu o 180 stopni było w tym samym miejscu taki rodzaj statywy hehe. Pozdrawiam.
Szkoda, że nie pokazałeś wiercenia tymi wiertłami. czy idą dwa wióra. Gdybyś jeszcze pokazał jak ostrzysz wiertło do fazowania i jaki jest rezultat można by uznać. No a tak to +3
No tak wiertło 12 ze szpicowaniem. Zgoda. Ale są i cieńsze wiertła 1, 0.8. Do tych, to trzeba naprawdę speca. Nie każdy potrafi zachować symetrię , kąt... etc.
Przy grubej ściernicy (tej z lewej strony) jest za duża szczelina pomiędzy tarczą a podstawką . Chwila nieuwagi i wciągnie Ci obrabiany przedmiot a wtedy może dojść do nieszczęścia.
Naprawdę bardzo ładnie pokazane, ale nie zgodzę się z tym że kąt ostrzenia wiertła nie jest istotny, (trak wiem czepiam się) może warto powiedzieć że nie wszystkie wiertła się szpicuje. a jako ciekawostkę powiem koksowanie w trakcie kiedy mnie uczono nazywane było całkiem inaczej :) kto zgadnie jak ? pozdrawiam P
Krawędź cięcia pióra...... co poeta miał na myśli? Wszystkie części wiertła mają swoją nazwę. Sposobów ostrzenia jest wiele, kaźdy robi to trochę inaczej. Ale cały czas o tych piórach. ...Nie wiem co to jest krawędź cięcia pióra. Istotny jest efekt, to ma wiercić, a nie ślizgać się . A ten o piórach.
Czy wiertło jest dobrze naostrzone można sprawdzić na cienkiej blaszce.Otwór powinien być okrągły ,ale z doświadczenia wiem,że nawet nowe wiertła nie dają rady
Filmik fajny ale szczerze mówiąc nie podoba mi się sposób mierzenia czy "czubek" wiertła jest na środku. Przecież "kąt" ostrzenia w tym filmiku jest na oko co wpływa na wynik pomiaru.
Ja zakładam, że przy pewnej wprawie obracając wiertło trzymamy taki samy kąt. Wtedy kąt jest co prawda na oko, ale taki sam! Z wystarczającą dokłądnością dla majsterkowicza domowego. W technice kosmicznej to nie przejdzie, ale do robienia dziurki w karniszu wystarczy... ;)
Przez tą demoniczną muzę w tle nie idzie słuchać rozmówcy. Dobrze byłoby szczegółowiej pokazać miejsca szlifowania i nie kręcić tak tym wiertłem, bo nie widać dobrze powierzchni ostrzenia. Plus za naukę :).
Niezły film. Goś ma pojęcie. Ręka podparta przy ostrzeniu - u mnie duuuużyyy plus!!! Szpicowanie... kto to tak nazwał??? Po prostu, wiertła z grubym rdzeniem mają podcięcie, by zmniejszyć ścin na wiertle, który jest niewskazany a być musi. To "szpicowanie" pojawiło się z wiertłami HSS a wcześniej było stosowane przy dużych średnicach wiertła (ok.+20mm). Oryginalnie naostrzone wiertło HSS ma to podcięcie bo ma gruby rdzeń... Film jest dobry, szkoda tylko, że nie wytłumaczył jak wzrokowo ocenić wiertło czy jest naostrzone. Na wiertle wykonuje się zatoczenie - czyli powierzchnię krzywoliniową, by krawędź skrawająca była w najwyższym punkcie wiertła. Chodzi o tył powierzchni przyłożenia wiertła - co jest podstawowym błędem przy ostrzeniu wiertła z ręki :) Pozdrawiam.
Albo bywa tak, że dno otworu ma być płaskie (a nie mamy innej możliwości, np. freza), wtedy przerabia się wiertło na płaskie. Możliwości/metod ostrzenia jest kilka (zależy jaki cel, jaka operacja).
Najgorsze przy ostrzeniu wiertla to naodtrzyc wiertlo, bedzie idealnie ostre ale ogranicznik ciecia bedzie zbyt malo podszlifowany;) wtedy wiertlo dociskamy mocniej i male wiory nadal lecą. Pamietajcie zasade: wiertlo ma brac grube wióry (stal)
w dzisiejszych czasach ręczne ostrzenie wierteł jest mało praktykowane, są różne przystawki, które pozwalają dokładnie naostrzyć każde wiertło, filmik jest jedynie pokazowy jak było kiedyś bo teraz tak nie ma
Co z ciebie za amator żeby cały filmik słuchać jak szlifierka napieprza że uszy bolą. Człowieku dowiedz się jak się nagrywa filmiki z dźwiękiem żeby się przyjemnie oglądało.
Doskonale objaśnione i pokazane jak poprawnie naostrzyć wiertło "z ręki" bez stosowania dodatkowych nie zawsze tanich przyrządów. Na potrzeby warsztatowe jeśli nie zależy nam na zegarmistrzowskiej precyzji jak znalazł. Na pewno dzięki temu filmikowi wiele zalegających w przydomowych warsztatach wierteł powróci do życia. Jestem pełen podziwu dla wprawy z jaką twórca filmiku ostrzy wiertła. Ja po kilku próbach z braku cierpliwości zrezygnowałem ale ten filmik mnie zmotywował i pomimo posiadania maszynki do ostrzenia wierteł jak tylko znajdę wolny czas spróbuję ponownie.
Dziękujemy za pouczenie i życzliwość (wyczuwa się dobrego człowieka 😊)
Dzięki temu filmików wiele moich wierteł wróciło do życia.
Wszystko klarownie wyjaśnione, dobra jakość nagrania. Dzięki za porządne wideo.
Szacun za materiał,ja od siebie podpowiem że do ostrzenia wierteł używam szlifierki taśmowej z papierem 120 zamocowanej w imadle.Wiertła wykorzystywane tylko we wkrętarce,pięknie ciągną wióra,od 3 do 12mm.Ponad to pięknie ostrzy się noże,nożyczki,regeneruje wyszczerbione płaskie wkrętaki,nawet sekator naostrzyłem o nożach do maszynki do mięsa nie wspomne
Bardzo dobry film. Jak dla mnie wszystko pokazane i powiedziane to co trzeba. ciesze się ze trafiłem na ten kanał,oczywiście suba daje. Zabieram się do ostrzenia.
Najlepszy film o nauce ostrzenia wierteł
Bardzo dobry filmik ukazujący to z czym miałem zawsze problem.Dzięki wielkie.
Mój wujek uczył mnie tego już jak miałem kilka lat.
Kiedy poszedłem do szkoły zawodowej przy Hucie Warszawa miałem praktyki w Hucie.
I tam spotkałem się z zawodowymi mechanizmami.
Przeżyłem szok. Panowie próbowali zrobić czubek ostry jak igła żeby było lepiej wiercić.
Kiedy pokazałem im jak ja to robię niedowierzali, że tak będzie lepiej wiercić.
Potem zebrałem pochwały i dobre oceny.
ogladajac ten film wlasciwie spodziewalem sie innej techniki ale ten czlowiek uzmyslowil mi ze od starszych fachowcow dostalem jednak dobra lekcje :) dzieki za film
serdecznie dziękuję. film + opis i tłumaczenie bardzo rzeczowe. respekt!!!
To sie nazywa profesjonalny poradnik, żyj w zdrowiu.
Bardzo fajny materiał dobrze wytłumaczone czekam na więcej.
Obciąganie ściernicy jest terminem fachowym tak jak obciągacz ściernicy np. diamentowy. Koks natomiast jest to termin wzięty z żargonu:) tak samo jak szpicowanie. Fachowo to korekcja ścinu i są na to bardzo różne metody. Ścin to element geometrii wiertła plastycznie wgniatający się w materiał on nie skrawa. Ja bym jeszcze oprócz pomiaru długości krawędzi skrawającej(tnącej) pomierzył położenie zewnętrznego końca tej krawędzi czy prawy i lewy jest na tej samej wysokości. Służy do tego listwa stalowa nacierana kredą tabicową. Najprościej jeżeli wiertło ma nakiełek wtedy łatwo jest uzyskać punkt odniesienia w osi wiertła np. spawając na końcu listwy choćby i zagięty gruby gwóźdź. Opieramy nakiełek na szpicu gwoździa i robimy na kredzie rysę prawą i lewą stroną. Mają się pokrywać. Do wierteł cylindrycznych bez stożka morse'a i nakiełka można zastosować tzw. daszek. Ma to szczególne znaczenie dla wierteł o średnicach większych niż około 15mm. Ostrzyłem z ręki wiertła od 2mm do 150mm średnicy nabierając prawie każdego że ostrzone maszynowo. Mój patent na chłodzenie jak się dużo ostrzy i grubszych ciut wierteł np. 30 40 to wiaderko z wodą i ciut płynu do naczyń. Wtedy na wodzie nie pływają mikroskopijne igiełki przylepiające się do wiertła i wbijające się w palce, ulegają zwilżeniu i topią się w wodzie. Wiertło wycieramy do sucha czyściwem. Za emulsją nie przepadam strasznie bud ze szlifowania się klei z tymi igiełkami. Co do okularów to ktoś ostrzący dużo i grubszych nie używa ich.. bo będzie miał powypalane na gębie dziurki od iskier. Używam do szlifowania na szlifierce osłony twarzy z cienkiej sztywnej folii w metalowej ramce. Lżejsza od tej z poliwęglanu i delikatnie niebieska to odcina ciut lepiej żółtą składową świecenia iskier i jest różnica do przezroczystej.
Temat naturalnie jest znacznie szerszy.
Pozdrawiam!
Myślisz, że wielu " fizyków kwantowych " czerpie z jutuby? Twoje wywody są zbyt profesjonalne dla szarego zjadacza chleba. Ja osobiście ostrzę tak, by schodził podwójny, równy wiór, oczywiście na stołowej. Zaznaczam, jestem amatorem.
Ja pierdole... Myslisz ze chce mi sie czytac?
Dzięki za sporo wiedzy :D
Dobry i rzeczowy materiał na temat ostrzenia wierteł do metalu.
W końcu ktoś to dobrze pokazał. Ja też coś tam nagrałem, ale to lipa w porównaniu do tego co tu widzę ;) super
Cześć
Aż chciałoby się powiedzieć "Dzięki, Tato".
Super lekcja, bardzo dziękuję za film.
Super pokazane wszytko dziękuję bardzo za ten film na jego podstawie nauczyłem się ostrzyć wiertła i o co w tym chodzi super dziękuję bardzo
Dodatek dla ortodoksów: im miększy materiał wiercimy, tym kąt zaostrzenia (między kraw.tnącymi) mniejszy. Dla twardej stali to 120st ,a dla tworzyw szt. 100st. - szczegóły w poradnikach. A podcinanie wierzchołka (dziobowanie) to ograniczanie jałowego tarcia powodującego dod. nagrzanie mat. W mniejszych wiertłach
Jeden filmik i prawie 1,5k subów xd ale fajnie, przydał się. Dobrze że 3 razy pokazane bo w sumie w z każdego przykładu wyciągnąłem wnioski
Dzięki za film, bardzo pomocny 💪😉 Pozdrawiam
Nie słyszałem wcześniej stwierdzenia że mamy "wstępną pewność " ... To jest zajebiste stwierdzenie. Podoba mi się 🥳
Fajnie pokazane, ale to bardziej dla rutyniarzy. Ja zrobiłem sobie na podstawce szlifierskiej kreskę mazakiem z kątem 60st do stycznej poziomej walca tarczy, a potem okleiłem ją skoczem po wierzchu - kreskę widać, a nieścieralna! Zaś wyszczuplanie dzioba robię tarczką do cięcia i ręczną szlif. z wiertłem w imadle, w drew. okładkach. Po prostu zwykle uszkadzam kraw. tnącą przy dziobowaniu, więc tak jest bezpieczniej!
dzięki za film bardzo porzyteczny
Super. Szacunek dla Pana.
Robię podobnie jak ty . żeby ostrzyć wiertła , trzeba to widzieć , bo to są małe rzeczy . nie każdy może naostrzyć wiertło . bo po prostu nie wytrzyma skupienia między kamieniem a wiertłem . o to chodzi w tym temacie .
jedni piszą super , inni że hujnia , ale każda metoda jest dobra jesli jest skuteczna :-)
profesjonalne ostrzarki do wiertel ostrza na boku sciernicy
Sposób na pewno jakoś działa i za to plus. Ale nie czarujmy się że ostrzenie z ręki dorówna nawet po wielu latach praktyki ostrzeniu na przyrządach - gdzie geometria jest zachowana idealnie. Tak to zawsze otwór rozbije, wiór jedną stroną idzie itd. Wiertło guhring, gdy pierwszy raz dostałem i pisało na nim 8,000 mm to się uśmiechnąłem. Ale gdy po odwierceniu było faktycznie 8,00 to się zdziwiłem. Nigdy przedtem odwiercony otwór na polskim wiertle (nawet nowym) nie miał wymiaru nominalnego, a tu proszę.
Mi się przydało. Dzięki
Świetny film, rewelacyjnie wyłożone zasady i pokazane w prawidłowy sposób. A tymi idiotami, którzy wrzucają krytyczne komentarze, proszę się nie przejmować. Połowa z nich to dzieci a druga połowa idioci, którzy nie potrafią bułki przekroić i to ich sposob kompensacji kompleksów.
Nalezało by może dodać że mamy wiertła wykonane z różnych materiałów i przeznaczone do wiercenia również różnych materiałów, wiercimy przecież nie tylko w metalu. Do różnych metali o różnych twardościach wiertło powinno odpowiednio miec inny kąt ostrza. No i ja używam zawsze jakiegoś chłodziwa przy ostrżeniu. Jeżeli wiertło zrobi nam sie "fioletowe" to oznacza że sie przegrzało i jednocześnie w tym miejscu się rozchartowuje a to z kolei pogarsza nam jakość wiertła. Ściernice można również wyrównać zużytą ściernicą. Jak już wspomniano zawsze należy używać okularów ochronnych.
Z tymi kątami z książki to... A dam Ci wiertło np. Fi 150mm i naostrz mi żeby szło w pełnym materiale bo inaczej nie da rady. Bo jak powiercisz z książki choćby najpierw dziesiątką to ci rozerwie element. I szukaj wtedy gdzie chcesz jak to zrobić. Praktyka a teoria. Lepiej jednak idzie wiertło naostrzone większym kątem wierzchołkowym niż książkowo.
Świetna lekcja.
Dodam od siebie bardzo ważną kwestie o której nie było powiedziane a która ma kluczowe znaczenie ,aby wiertlo po naostrzeniu w ogóle wierciło .Ostrze wiertła musi być wyżej od powierzchni za nim
edward widze ze tez to zauwazyles co ja , ze tym tu pokazanym sposobem wlasnie do tego nie doszlo a co za tym idzie bedzie tłoczył nie wiercił XD . o pisku nie wspomne...szukam tu wlasnie filmu i jestem ciekaw czy ktos ...aby jeden poprawnie potrafi tu naostrzyc wiertlo . Jak narazie jeszcze takiego nie spotkalem a przeciez to zadna filozofia proste jak budowa cepa. Widze tu coraz ciekawsze eksperymenty jeden ciagnie drugi pcha jakies dziwne mierzenia sowmiarkami przyzady przystawki cuda niewidy . Dziwi mnie tylko to ze nikt z nich nie przyjzal sie temu jak naostrzone jest fabrycznie wiertlo (fabrycznie mam na mysli fabrycznie nie jakies cudenka z lidelka) przeciez to widac mimo ze w dobrej fabryce uzywa sie sciernic o bardzo drobnej gradacji jak ta sciernica brala i to jednym ciagiem. Pozdro
Taki sposób ostrzenia jak na filmie, zapewnia że ostrze będzie wyżej i wiertło będzie dobrze wierciło. Zauważ, że te ruchy robią walec, a więc od krawędzi powierzchnia walcowa ucieka. Widać to wyraźnie patrząc z boku - krawędź idzie na ukos a nie prostopadle do osi wiertła.
@@unclezygi8220 witam. jakos na twoj super hiper film instruktazowy nie moge trafic. pozdrawiam.
@@jacekplacek7646 O maly wlos bym to pokazal w filmie " 00099 Jak w bajce Sąsiedzi Część 42 Witaminy" jest to jednak tak tajemna wiedza ze musi byc z tego osobny odcinek :) Pozdrawiam
git prosimy o więcej filmów tematycznych☺
Wiertła z natury mają tendencję do "rozbijania" otworów i do krytycznych zastosowań nie można na nich polegać, nie robi się otworu "na gotowo", są tylko narzędziami wstępnymi do dalszej obróbki otworu innymi narzędziami/metodami.
Jak na filmik na poziomie podstawowym, dla hobbystów/amatorów, może być (ale pamiętajcie, że brakuje tu wielu istotnych informacji, czy alternatywnych metod, zależnie od obrabianego materiału, czy branży dla jakiej będą części - temat traktuje się inaczej, albo w ogóle zakazuje ostrzenia, tylko wymiana na nowe).
Widać zaraz ,że pracujesz w tej branży bo kapujesz o co chodzi:dokładnie wiertło to tylko obróbka wstępna, oczywiście jeżeli to ma być coś mega dokładne, nie ma szans żeby po wiertle zresztą wiesz o co chodzi, ja też bo nie jedną dziurę wywierciłem w metalu......
@@mariuszjob9045 Dziury są w moście,portkach.Wierci się otwory.
@@mariuszjob9045 A w głowie nie masz dziur ??? Bez pozdrowień.
@@48piotriksinski94 pocałuj mnie w dupę.
@@mariuszjob9045 Tylko tyle potrafisz?
Technik ostrzenia wiertła jest kilka i można się całe życie uczyć i zawsze coś nowego poznać jeśli wiertło będzie o.duzej srednicy i do mocnej maszyny to choćby niewidomy naostrzyl to pójdzie lub przecisnie
czekam na więcej .:)
Dobra technika ostrzenia , ja mam trochę inną , ale gratuluję ,
KĄT JEST BARDZO WAŻNY TAK CHŁODZIWO I POKAŻ JAK TO WIERTŁO WIERCI JA POKAŻĘ OGLĄDAJCIE
Witam.
Widać że profesjonalista.
Dopiszę tylko iż ja podkładam palec środkowy pod wiertłem a kciuk na w skręcie, by po obróceniu o 180 stopni było w tym samym miejscu taki rodzaj statywy hehe.
Pozdrawiam.
Jak naostrzyć standardowe wiertło do drewna? czy można to zrobić ręcznie pilnikiem do metalu albo kamieniem?
NiceTubeAccount
zawsze kamieniem pilnik tego nie bierze chyba ze masz wiertlo z gumy albo z drewna.
Super film dzięki.
Tak naostrzone wiertło to niewiele tych otworów wywierci musi być mniejszy kąt natarcia
na szlifierce stołowej można ostrzyc wiertła do drewna, na pewno nie do metalu :) go chyba, że wymiar ostateczny jest nieistotny.
Szkoda, że nie pokazałeś wiercenia tymi wiertłami. czy idą dwa wióra. Gdybyś jeszcze pokazał jak ostrzysz wiertło do fazowania i jaki jest rezultat można by uznać. No a tak to +3
No tak wiertło 12 ze szpicowaniem. Zgoda. Ale są i cieńsze wiertła 1, 0.8. Do tych, to trzeba naprawdę speca. Nie każdy potrafi zachować symetrię , kąt... etc.
Ale fakt faktem ostrzyc wiertło można uczyć się cale.zycie technik jest wiele.
Gdzie dostanę taki kamień do wyrównywania kamienia szlifierki?
Ja się nauczyłem sam. Bo nikt mnie nie lubi i nie chciał pokazać :v
a dlaczego tak poruszasz wiertlem w gore i w dol?
to nie zaokragla plaszczyzny? czy to bez znaczenia ?
wazny kant, ktory zbiera material?
pozdrawiam
Oj! Serce mnie zabolało po przeczytaniu tego tekstu. Ma być zaokrąglone a nie płasko właśnie!!
A jeszcze Pan napisze jaka gradacja kamienia i czy tarcza jest diamentowa czy z jaka
Przy grubej ściernicy (tej z lewej strony) jest za duża szczelina pomiędzy tarczą a podstawką . Chwila nieuwagi i wciągnie Ci obrabiany przedmiot a wtedy może dojść do nieszczęścia.
Naprawdę bardzo ładnie pokazane, ale nie zgodzę się z tym że kąt ostrzenia wiertła nie jest istotny, (trak wiem czepiam się) może warto powiedzieć że nie wszystkie wiertła się szpicuje. a jako ciekawostkę powiem koksowanie w trakcie kiedy mnie uczono nazywane było całkiem inaczej :) kto zgadnie jak ?
pozdrawiam P
u nas mowiono "obciaganie sciernicy" :)
barakuda dokładnie ;)
obiąganie ściernicy
Krawędź cięcia pióra...... co poeta miał na myśli? Wszystkie części wiertła mają swoją nazwę. Sposobów ostrzenia jest wiele, kaźdy robi to trochę inaczej. Ale cały czas o tych piórach. ...Nie wiem co to jest krawędź cięcia pióra. Istotny jest efekt, to ma wiercić, a nie ślizgać się . A ten o piórach.
Nie znam się na tym, ale czy szlifierka nie ma bicia?
dobrze pokazane, ale to nie jest takie proste, jak wspomnial autor lata praktyki.
ja wole ostrzyć duże wiertła bo wygodniej przy małych jest zabawy najmniejsze to fi2 ostrzyłem i sie udało :D
Czy wiertło jest dobrze naostrzone można sprawdzić na cienkiej blaszce.Otwór powinien być okrągły ,ale z doświadczenia wiem,że nawet nowe wiertła nie dają rady
jak ty w cienkiej blaszce wywiercisz wiertłem okrągły otwór to nic nie rozumiesz
Filmik fajny ale szczerze mówiąc nie podoba mi się sposób mierzenia czy "czubek" wiertła jest na środku. Przecież "kąt" ostrzenia w tym filmiku jest na oko co wpływa na wynik pomiaru.
Ja zakładam, że przy pewnej wprawie obracając wiertło trzymamy taki samy kąt. Wtedy kąt jest co prawda na oko, ale taki sam! Z wystarczającą dokłądnością dla majsterkowicza domowego. W technice kosmicznej to nie przejdzie, ale do robienia dziurki w karniszu wystarczy... ;)
Dorzucę swoje trzy groszę :) jesli mowa o szlifierce , uczyli mnie ,że ta stopka powinna byc do 2mm. od tarczy
Witam. Jak naostrzyć wiertło stopniowane gładkie ?
mniej wiecej dobrze na ostrzone (słowo kluczowe mniej wiecej:)) do wiertarki ok ale do wielowrzecionowki nie polecam tak ostrzyc
5:12 Nacinanie korekty chyba
5:50 ten szpic ścinem się nazywa ;)
pozdrawiam
A wiertła kowaldowe potrafisz naostrzyć? 😀
Przez tą demoniczną muzę w tle nie idzie słuchać rozmówcy.
Dobrze byłoby szczegółowiej pokazać miejsca szlifowania i nie kręcić tak tym wiertłem,
bo nie widać dobrze powierzchni ostrzenia. Plus za naukę :).
Filmik konkret - dzieki :)
Dobre tlumaczenie dziekuje
Niezły film. Goś ma pojęcie. Ręka podparta przy ostrzeniu - u mnie duuuużyyy plus!!! Szpicowanie... kto to tak nazwał??? Po prostu, wiertła z grubym rdzeniem mają podcięcie, by zmniejszyć ścin na wiertle, który jest niewskazany a być musi. To "szpicowanie" pojawiło się z wiertłami HSS a wcześniej było stosowane przy dużych średnicach wiertła (ok.+20mm). Oryginalnie naostrzone wiertło HSS ma to podcięcie bo ma gruby rdzeń... Film jest dobry, szkoda tylko, że nie wytłumaczył jak wzrokowo ocenić wiertło czy jest naostrzone. Na wiertle wykonuje się zatoczenie - czyli powierzchnię krzywoliniową, by krawędź skrawająca była w najwyższym punkcie wiertła. Chodzi o tył powierzchni przyłożenia wiertła - co jest podstawowym błędem przy ostrzeniu wiertła z ręki :) Pozdrawiam.
Nieraz celowo trzeba naostrzyc pióra nierówno jeski chcemy żeby lekko rozbilo
Albo bywa tak, że dno otworu ma być płaskie (a nie mamy innej możliwości, np. freza), wtedy przerabia się wiertło na płaskie. Możliwości/metod ostrzenia jest kilka (zależy jaki cel, jaka operacja).
Nie trzeba chłodzić po ostrzeniu rozhartowane jeszcze ogryzek
To złamane wiertło gdy je ostrzyłeś powinieneś chłodzić, mogłeś je odpuścić
najwarzniejsz właśnie jest kąt dla HSSU wynosi 118 stopni
🧔👍
niejest tak ze kat 60 stopni na kazda strone
bo zalezy on od
matrialu jaki mamy wiercic dla gumy bedzie to 45 stopni
👍
Duże wiertło to nie problem, ale naostrzyć wiertło 2, 2,5 mm to sztuka, tak z wolnej reki to nie za bardzo wychodzi.
Trzeba użyć bardzo drobnej ściernicy do małego wiertła, np. diamentowej do węglików. I nie przypalić bo na drobnej ściernicy bardzo łatwo:)
Jesli duze to nie problem to zycze ci powodzenia przy fi 50 i wiekszych
Duze wiertła tez sie zle ostrzy najlatwiej sie ostrzy srednie okolo fi 10
gościu kurwa czarodziej, to już wiem kto ostrzy wiertła dla boscha że są takie dobre... :D
wiertła boscha są dobre, bo wykonane z dobrej stali, a nasze czyli chińskie wykonane z blachy ze starych samochodów.
👌
krótko i na temat takie filmy lubię
ale tak mają zawodowcy nie cyrtolą się z robotą
Co robią?
No dobra, ostrzenie wierteł fi 14 ,fi 10 to nie jest takie trudne ale naostrz wiertło fi1mm, fi2mm, fi3, pokaż jak takie małe wiertła ostrzyć?
Najgorsze przy ostrzeniu wiertla to naodtrzyc wiertlo, bedzie idealnie ostre ale ogranicznik ciecia bedzie zbyt malo podszlifowany;) wtedy wiertlo dociskamy mocniej i male wiory nadal lecą. Pamietajcie zasade: wiertlo ma brac grube wióry (stal)
w dzisiejszych czasach ręczne ostrzenie wierteł jest mało praktykowane, są różne przystawki, które pozwalają dokładnie naostrzyć każde wiertło, filmik jest jedynie pokazowy jak było kiedyś bo teraz tak nie ma
A jak jest teraz?
Hola como va. te ago una consulta que es lo que le pasas a la piedra antes de empezar afilar eso cuadrado un saludo desde Argentina
piedra para la ecuación de la rueda de amolar
allegro.pl/oselka-40x25x300-koks-do-obciagania-sciernic-tarcz-i5246394942.html
pozdrawiam
Muchas gracias. Voy a ver si la consigo en mi país.
A i możnaby chłodzić chociaż we wodzie nie ? Przy ostrzeniu..
Do ostrzenia wiertla sa specjalne maszyny. Nikt tak nie bedzie ostrzyl...
Malo kto to opanuje panowie malo kto sami zobaczycie o co chodzi jak sie nacheblujecie a wiertelko bralo nie bendzie bo to trudma sztuka
z powazaniem kamień to leży na polu a to jest sciernica
uczmy się od zawodowców bo prawdziwi ślusarze wymierają .
Ja mam problem z ostrzeniem wierteł po niżej 5mm :)
Cienka tarcza na małej szlifierce w imadło i idzie elegancko
szkoda ze takie coś nie ma startu do wiertla naostrzonego na 4 kąty
Prawidłowe ostrzenie wierteł.
Frezer a nie frezarz :(
Co z ciebie za amator żeby cały filmik słuchać jak szlifierka napieprza że uszy bolą. Człowieku dowiedz się jak się nagrywa filmiki z dźwiękiem żeby się przyjemnie oglądało.
Spierdalaj
ruclips.net/video/7YFWFizbE0k/видео.html te da rade naostrzyć dobre sa nie da rady bardzo dobre wiertła
to dla lamusów teraz pokaż jak kamień w firmie jest pocięty w rowki i goście muszą naostrzyc wiertło:)
tadeusz rebelski bierzesz jeża rownasz kamień i już
Czemu tak syczysz? :D
No właśnie , czemu syczy. .. ssssss.
No właśnie.... syczy. .....ssssss.
Gościu co Ty pieprzysz, że kąt nie jest istotny... chyba do wiercenia w chińskiej stali
Normalnie fachowiec
tak jest ostrzenie wiertel trzeba wypraktykowac
ps do ruwnania kamienia [sciernicy] najleprzy jest diament
obciągacz diamentowy i fajnie równa nawet ściernicę diamentową
...a do pisania słowa "równanie" najlepsze jest "ó". Pozdro ;)
Film fajny, tylko irytujące są niefachowe określenia.