Kváskové buchty jako z pohádky (makové a tvarohové)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 14 дек 2024

Комментарии • 5

  • @martinhudec773
    @martinhudec773 3 года назад

    skveleeee , diik

  • @svetlanamoskvova9434
    @svetlanamoskvova9434 3 года назад

    Podle Vašeho receptu by mohlo ,,vařit” i malé dítě. Vše pečlivě popsané a předvedené. Ja jsem teď po delší době taky dělala buchty, ale něco jsem někde zmastila (asi jsem neměla dost silný kvásek, či co), těsto bylo krásné, ale buchty nevykynuly, ani se nehly. Tak šly do trouby jak byly 🤭. Tam trochu povyskočily a nakonec byly docela dobré. Ale byly to nervy. Jak už jsem jednou řekla, kváskování je věda. A já zatím nejsem moc dobrý vědec… 😌

    • @pavjaro
      @pavjaro  3 года назад

      Je skvělé, že pečete z kvásku třeba i buchty. V horku, které teď vládne, při změnách tlaku, při vlhkosti vzduchu, je ale všechno trochu jinak. Předevčírem jsem pekl chleba a také mi nevykynul tak dobře jako jindy. A ačkoliv používám pořád stejný recept a stejnou mouku ze stejných zásob, nebyl ani chuťově takový, jaký bývá. Když jsem druhý den vyvedl místo řídkého kvasu hustší, byl výsledek lepší.
      Pro kypré buchty potřebujete hodně dobré kypřicí vlastnosti kvásku. To zajišťují kvasinky, a jejich množení podpoříte řidší konzistencí kvasu a teplotou cca 25 až 26 °C. Teplota se teď v takovém úzkém rozmezí dodržuje nesnadno.
      To, že má kvásek malou "sílu" "utáhnout" těsto (a na tohle těsto s tukem, cukrem ... je třeba kvásek silný) se může stát tím, že je
      a) nedozrálý, tzn. málo předchozího kvasu v následujícím, nebo
      b) krátkou dobu zrál na to aby se kvasinky měly čas rozmnožit - kvas je "mladý", nebo
      c) kvasinky už spotřebovaly všechny živiny v kvasu a už odumírají - kvas je "starý"
      d) nebo jsou podmínky takové, že v kvasu žijí lépe v tu chvíli spíš bakterie, než kvasinky. Kvasinkám vyhovuje spíš zmíněná řidší konzistence a nižší teplota.
      Pro vlastní kynutí těsta a buchet - vývin kvasného plynu - je ale potom třeba teplota vyšší - kolem 30 °C.
      A ještě mě ke kynutí napadá, že to nemusí být kváskem, ale že těsto nedovolilo plynu, aby ho nakypřil tím, že okoralo při kynutí, vytvořilo si suchou krustu, a kladlo odpor. Tomu se zabraňuje tak, že se udržuje v prostoru kynutí vlhkost. Třeba tím, že se přes mísu, kde těsto kyne, dá mokrá utěrka. Já to dělám buď takto, nebo nechám kynout v troubě, a vlhkou utěrku přeložím přes dvířka trouby zevnitř.
      Na buchty jste předpokládám zakládala podle návodu pšeničný kvas ze žitného. Ten žitný je třeba mít právě v tu chvíli zakládání kvasu pšeničného zralý, bouřlivě kvasící, ne z lednice. A následný pšeničný kvásek musí být sám dostatečně "nakynutý", než přijde do těsta. Když se mi stane, že mi někdy takový pšeničný kvásek nevyběhne dostatečně dobře, a hrozí, že dalším zráním by mohl začít být třeba kyselý, nepoužiji ho, nebo do těsta přidám malinké množství droždí. Základem kypření kvásku jsou takové kvasinky, jako jsou v droždí. Není proč se droždí úplně vzdávat (i když ho prakticky vůbec nepoužívám protože není potřeba, kvas toho zvládne hodně). Anebo s pečením počkám na druhý den, do kterého si znovu vyvedu nově kvas žitný.
      Ať se Vám daří!
      Pavel

    • @svetlanamoskvova9434
      @svetlanamoskvova9434 3 года назад +1

      @@pavjaro Myslím, že jsem udělala více chyb z těch, které jste uváděl. Příště se budu snažit dát si na to všechno pozor, ale mám trochu problémy s pamětí a hlavou celkově a tak mi bude trvat, než všechno vychytám ( jestli vůbec někdy 😆). Ale nevzdám se ,,toho bohdá nebude, aby česká žena z boje utíkala” 😉

    • @svetlanamoskvova9434
      @svetlanamoskvova9434 3 года назад +1

      Ještě jsem zapomněla poděkovat za ty skvělé rady. Jste moc hodný, že jste mi věnoval tolik času. S. M.