Kurcze, ale się cieszę, że Cię znalazłam! Nigdy jeszcze nie widziałam tego typu contentu po polsku! W ogóle nie wiem, czy po angielsku widziałam tak fajnie wytłumaczone sprawy językowe!
Słucham, słucham i nie mogę wyjść z podziwu. Mam wrażenie, że większość "sebixów wyklętych" nie mówi tak dobrze po polsku, i nie ma takiego zasobu słownictwa jak Ty. Rewelacja!
@@Tiengos Kibole. Geneza tego zwrotu "wyklęci" jest taka, że te osoby mają strasznie pokrzywioną wizję patriotyzmu i nawiązuje to polskich żołnierzy wyklętych, których sebiksy wychwalają pod niebiosa i noszą "patriotyczne" ubrania (dres i bluza :P), które do tego nawiązują. Z kolei żołnierze wyklęci się przewracają w grobach na myśl o tym, że wśród ich fanów jest taka patologia :D
Em nói tiếng Ba Lan rất tốt! :-) Poważnie, to doskonały wideo. Istnieją regionalne różnice strukturalne w mózgach osób posługujących się językiem tonalnym (na przykład chińskim) w porównaniu z osobami mówiącymi w języku nietonalnym (na przykład angielskim). Skany mózgu MRI przeprowadzono na 31 rodzimych chińczykach, 7 anglojęzycznych, którzy nauczyli się chińskiego w wieku dorosłym i na 21 wielojęzycznych Europejczykach, którzy nie mówili po chińsku. Wyniki zidentyfikowały dwa obszary mózgu w pobliżu prawego przedniego płata skroniowego i lewej insuli, gdzie osoby mówiące po Chińsku miały znacznie większą gęstość szarości i białej materii niż ci, którzy nie mówili po chińsku. Położenie tych szarych i białych zmian materii u użytkowników języka tonalnego odgrywa rolę w łączeniu wysokości dźwięku słów z ich znaczeniami. Co ważne, efekty zaobserwowano u uczestników, którzy byli rodzimymi użytkownikami języka chińskiego, a także u europejskich uczestników, którzy uczyli się chińskiego jako języka obcego w wieku dorosłym, co pokazuje, że są one związane z językiem, a nie z etnicznością. Badania te potwierdzają również istnienie neuroplastyczności, czyli zdolności mózgu do reorganizacji poprzez tworzenie nowych połączeń nerwowych przez całe życie.
Dzięki za świetny komentarz Tim! Najciekawszym elementem dla mnie jest to, że ci Europejczycy byli wielojęzyczni, a mimo tego znaleziono różnice w porównaniu do osób które znały język chiński.
Ta, 7 osób, to rzeczywiście miarodajna populacja. Dodaj jeszcze, że byli mądrzejśi i długowieczni. To na pewno też wyszło w badaniach. Bardzo dobra video, bardzo dobra...:))
Interesting, I wonder whether language with flexible word order also incur differences in brain structure. Monolingual English speakers tend to have a very difficult time with the idea that word order can be flexible. Similarly people from a Slavic language background have a very hard time wih the rigidity of English word order.
To naprawdę interesujące! A czy były jakieś informacje na temat tego, czy badani mieli jakiekolwiek podstawy muzyki? Jakiś czas temu czytałam artykuł o osobach śpiewających lub grających na instrumentach muzycznych i wg niego podobne obszary mózgu u tych osób były bardziej rozbudowane, dlatego zastanowiło mnie czy może to mieć związek u tych związanych z muzyką i tych uczących się chińskiego z tym, że ćwiczą rozpoznawanie wysokości dźwięków.
🇺🇸 English version: ruclips.net/video/KFLJD3ud6I8/видео.html 🇪🇸 versión española: ruclips.net/video/Xf-3vH_C21o/видео.html 🎥 MOJE INNE FILMIKI: gramatyka yody, a języki świata: ruclips.net/video/XDkdIm-foko/видео.html 3 poziomy używania klawiatury ruclips.net/video/noTtUHsN374/видео.html 20 najpotężniejszych języków świata: ruclips.net/video/tBYdwEaifYw/видео.html Niezwykłe pochodzenie naszego polskiego słowa: ruclips.net/video/GLzjYFiBxQ4/видео.html Pary minimalne, fonemy i alofony: ruclips.net/video/YUb4yl06Y8A/видео.html Genealogia języków: ruclips.net/video/dTi5K-zqAj4/видео.html 0:00 Wprowadzenie do języków tonalnych na przykładzie języka chińskiego 0:54 Szczegółowy opis tonów języka chińskiego 1:53 Definicja języków tonalnych 2:30 Używanie intonacji w języku polskim 2:55 Zadawanie pytań w języku chińskim bez użycia intonacji 4:00 Względność tonów tonów w języku chińskim 4:38 Porównanie tonów języków tonalnych
kocham chiński, jest okropnie trudny, ale jest też jednym z moich ulubionych języków. fajnie, że powstał ten filmik, mało jest dobrych materiałów na ten temat na polskim youtubie ✨
Dla osoby niedosłyszącej, a taką jestem, nauczenie się języka tonalnego jest bardzo trudne, a jeśli dodać do tego wadę wymowy to jest prawie niemożliwe ( ja nie słyszę tonów)
Tworzysz dobre materiały. Wielkie Dziękuję. Czy możesz wskazać jakąś bibliografię lub pozycje, dzięki którym amator mógłby poznać trochę lepiej etymologię polskiego? (Słowniki, Encyklopedie, Leksykony, Prace Naukowe?)
Warto dodać, że pytania można również zadawać przez 'shi bu shi' - 'tak czy nie'. Sylaby 'ma' 'ba' 'ne' w pytaniach powinny by wypowiadane płasko i szybko tonem neutralnym. Ton 3 nie zawsze jest opadająco rosnący. W pełnych zdaniach zazwyczaj brzmi nisko płasko, tak aby odróżnić od tonu 2 rosnącego.
A co powiedziałbyś o języku serbskim? Jest nam sporo bliższy, a też występuje tam podobne zjawisko (tak myślę) - iloczas, są akcenty opadające, wznoszące + długie i krótkie, łącznie w czterech kombinacjach. Również rodzaj wybranego akcentu może zmienić znaczenie wyrazu.
Ze względu na tonalność języki się dzielą nie tylko na tonalne i nietonalne, jest jeszcze trzeci rodzaj tak zwane "pitch-accent languages" (wybacz, nie znam polskiej nazwy), o których tu nie wspomniałem a który ma swoich przedstawicieli w Europie. Serbski wlicza się właśnie do tej grupy. Tonalność w serbskim jest bardzo ograniczona w porównaniu do języków prawdziwie tonalnych takich jak chiński.
@@Tiengos Czy tonalność jest zaletą, czy jednak wadą? Utrudni wielu ludziom życie. Chcecie niedostosowanych eliminować w przyszłości, jak już Państwo Środka się rozlezie po planecie?
@@GinettaBwabye Nie jest ani wadą, ani zaletą tylko cechą. Tak jak w Polskim są głoski nosowe, od których wiele dostaje agresji, a Francuzi się śmieją bo mają jeszcze an i inne un. Każdy język ma takie cechy unikatowe dla siebie i to jest ciekawe i sprawia, że warto się ich uczyć Źěkujom se. Na zasejwiźenje
@@djakmalinakot8568 Miałam na myśli utrudnienie życia ludziom bez słuchu muzycznego (nie mam na myśli osób głuchych, bo tu jest zawsze, oczywiste ograniczenie nauki mowy)
Mówił na filmie, że to też nie jest tak, że w językach nietonalnych pytania zadajemy tylko za pomocą intonacji, a w językach tonalnych nie mogą być zadawane za pomocą intonacji
@@bkonstanty.425 Dobra definicja, chociaż ja nazwałabym go "najpowszechniej używanym językiem świata". Nie należy zakładać, że każdy użytkownik chińskiego, czy np. angielskiego jest rodowitym chińczykiem/anglikiem. ;)
Żeby zrozumieć tony, fajnie sobie wyobrazić, że mówicie do kogoś różnymi tonami: - Możesz mnie pocałować (mówi dziewczyna do chłopaka) - Możesz mnie pocałować (mówicie do kogoś kto was wkurza, w dupę ;)
Ja myślałem że takie skrzykliwe języki są przez to że za dużo ryżu mają w diecie 😂 Swoją drogą to komuną zajeżdża mocno narzuca ekspresję również mimiki twarzy !. weź tu powiedz coś z kamienną twarzą 🤣🤣 Osoba z już małym niedowładem twarzy będzie niezwykle ograniczona, nieproporcjonalnie do tegoż !. W zagrożeniu krzycząc o pomoc nie zawsze będzie możliwość lawiracji między tonacjami by się składnie, komunikatywnie wypowiedzieć !.
W języku Staropolskim był akcent tonalny, co prawda akcent. Dawniej to w ogóle Polski był ciekawszy, głoski długie które przeszły w pochyłe stąd ó to nie oo tylko coś jak u.
@@PolskiGamingPOLAND Ma alfabet łaciński, ale przez tony jest tam taka diakrytyka, że tekst Wietnamski wygląda jak wydrukowany przez zepsutą drukarkę (Źěkujom wam Francozarje za sy to śěžko cynił, Vietnamski wuknuś)
Świetny materiał edukacyjny! Wielkie dzięki za twoją pracę
Twoja wiedza jest naprawdę imponująca .
Niezwykła wiedza! Jak to możliwe, że w każdym z języków mówisz jak nativ? I iloma językami mówisz?
Kurcze, ale się cieszę, że Cię znalazłam! Nigdy jeszcze nie widziałam tego typu contentu po polsku! W ogóle nie wiem, czy po angielsku widziałam tak fajnie wytłumaczone sprawy językowe!
Super ciekawy filmik jak i cała reszta!
Nigdy nie sądziłem, że języki mogą być tak ciekawym tematem.
Rób to co robisz, bo wychodzi Ci świetnie!
Słucham, słucham i nie mogę wyjść z podziwu. Mam wrażenie, że większość "sebixów wyklętych" nie mówi tak dobrze po polsku, i nie ma takiego zasobu słownictwa jak Ty. Rewelacja!
Hm, kim są sebiksy wyklęte?
@@Tiengos Kibole. Geneza tego zwrotu "wyklęci" jest taka, że te osoby mają strasznie pokrzywioną wizję patriotyzmu i nawiązuje to polskich żołnierzy wyklętych, których sebiksy wychwalają pod niebiosa i noszą "patriotyczne" ubrania (dres i bluza :P), które do tego nawiązują. Z kolei żołnierze wyklęci się przewracają w grobach na myśl o tym, że wśród ich fanów jest taka patologia :D
@@jonikq :-D
@@jonikq przecież autor filmu wychował się w Polsce, mówił o tym :)
@@kuba0008 gdzie?
Em nói tiếng Ba Lan rất tốt! :-) Poważnie, to doskonały wideo.
Istnieją regionalne różnice strukturalne w mózgach osób posługujących się językiem tonalnym (na przykład chińskim) w porównaniu z osobami mówiącymi w języku nietonalnym (na przykład angielskim). Skany mózgu MRI przeprowadzono na 31 rodzimych chińczykach, 7 anglojęzycznych, którzy nauczyli się chińskiego w wieku dorosłym i na 21 wielojęzycznych Europejczykach, którzy nie mówili po chińsku. Wyniki zidentyfikowały dwa obszary mózgu w pobliżu prawego przedniego płata skroniowego i lewej insuli, gdzie osoby mówiące po Chińsku miały znacznie większą gęstość szarości i białej materii niż ci, którzy nie mówili po chińsku. Położenie tych szarych i białych zmian materii u użytkowników języka tonalnego odgrywa rolę w łączeniu wysokości dźwięku słów z ich znaczeniami. Co ważne, efekty zaobserwowano u uczestników, którzy byli rodzimymi użytkownikami języka chińskiego, a także u europejskich uczestników, którzy uczyli się chińskiego jako języka obcego w wieku dorosłym, co pokazuje, że są one związane z językiem, a nie z etnicznością. Badania te potwierdzają również istnienie neuroplastyczności, czyli zdolności mózgu do reorganizacji poprzez tworzenie nowych połączeń nerwowych przez całe życie.
Dzięki za świetny komentarz Tim! Najciekawszym elementem dla mnie jest to, że ci Europejczycy byli wielojęzyczni, a mimo tego znaleziono różnice w porównaniu do osób które znały język chiński.
Ta, 7 osób, to rzeczywiście miarodajna populacja. Dodaj jeszcze, że byli mądrzejśi i długowieczni. To na pewno też wyszło w badaniach. Bardzo dobra video, bardzo dobra...:))
@@GinettaBwabye Może chodziło o tysiące ale w takim wypadku to liczba też nie jest strasznie pokaźna
Interesting, I wonder whether language with flexible word order also incur differences in brain structure. Monolingual English speakers tend to have a very difficult time with the idea that word order can be flexible. Similarly people from a Slavic language background have a very hard time wih the rigidity of English word order.
To naprawdę interesujące! A czy były jakieś informacje na temat tego, czy badani mieli jakiekolwiek podstawy muzyki?
Jakiś czas temu czytałam artykuł o osobach śpiewających lub grających na instrumentach muzycznych i wg niego podobne obszary mózgu u tych osób były bardziej rozbudowane, dlatego zastanowiło mnie czy może to mieć związek u tych związanych z muzyką i tych uczących się chińskiego z tym, że ćwiczą rozpoznawanie wysokości dźwięków.
Kanał się fajnie rozwija. Krótkie i treściwe zajawki. Czekam na kolejne.
Kozackie! Zostaję, śledzę, oglądam ;)
Piękne.
Szkoda, że ostatnio nie tworzysz.
Twoja praca, to sztuka.
Tonalnie w urodziny. Dziękuję.
Mama mnie skarciła, bo uprawa konopii była moim konikiem. Ma ma ma ma :)
🇺🇸 English version: ruclips.net/video/KFLJD3ud6I8/видео.html
🇪🇸 versión española: ruclips.net/video/Xf-3vH_C21o/видео.html
🎥 MOJE INNE FILMIKI:
gramatyka yody, a języki świata: ruclips.net/video/XDkdIm-foko/видео.html
3 poziomy używania klawiatury ruclips.net/video/noTtUHsN374/видео.html
20 najpotężniejszych języków świata: ruclips.net/video/tBYdwEaifYw/видео.html
Niezwykłe pochodzenie naszego polskiego słowa: ruclips.net/video/GLzjYFiBxQ4/видео.html
Pary minimalne, fonemy i alofony: ruclips.net/video/YUb4yl06Y8A/видео.html
Genealogia języków: ruclips.net/video/dTi5K-zqAj4/видео.html
0:00 Wprowadzenie do języków tonalnych na przykładzie języka chińskiego
0:54 Szczegółowy opis tonów języka chińskiego
1:53 Definicja języków tonalnych
2:30 Używanie intonacji w języku polskim
2:55 Zadawanie pytań w języku chińskim bez użycia intonacji
4:00 Względność tonów tonów w języku chińskim
4:38 Porównanie tonów języków tonalnych
Bardzo ciekawy kanał oraz fajny odcinek :)! Mam nadzieję, że wkrótce będziesz docierał do dużo większego grona odbiorców!
Dzięki! Do 10 dni powinien być następny filmik :)
Fajny kontent będę oglądał 💪🤗✌️
Fajny materiał, aczkolwiek chiński język brzmi szpetnie, gegaja jak gęsi
kocham chiński, jest okropnie trudny, ale jest też jednym z moich ulubionych języków. fajnie, że powstał ten filmik, mało jest dobrych materiałów na ten temat na polskim youtubie ✨
Dla osoby niedosłyszącej, a taką jestem, nauczenie się języka tonalnego jest bardzo trudne, a jeśli dodać do tego wadę wymowy to jest prawie niemożliwe ( ja nie słyszę tonów)
Tworzysz dobre materiały. Wielkie Dziękuję. Czy możesz wskazać jakąś bibliografię lub pozycje, dzięki którym amator mógłby poznać trochę lepiej etymologię polskiego? (Słowniki, Encyklopedie, Leksykony, Prace Naukowe?)
super filmy masz, nagrywaj więcej :)
Dzięki Janek. Już się tworzy następny.
A jak szkalowac papieza w jezyku tonalnym?
@@Pouncedd Tak jak pan jezus powiedział.
Ciekawe. Dziękuję.
Nie ma za co! Jeszcze w tym miesiącu będzie następny filmik
Po pierwszych kilku słowach myślałam, że to będzie filmik anglojęzyczny, mówisz totalnie jak native
Zajebisty kanał
Warto dodać, że pytania można również zadawać przez 'shi bu shi' - 'tak czy nie'.
Sylaby 'ma' 'ba' 'ne' w pytaniach powinny by wypowiadane płasko i szybko tonem neutralnym.
Ton 3 nie zawsze jest opadająco rosnący. W pełnych zdaniach zazwyczaj brzmi nisko płasko, tak aby odróżnić od tonu 2 rosnącego.
Dzięki za komentarz. Potwierdzam.
Taaa, słyszeć, a powtórzyć... Jak to zrobić?
A co powiedziałbyś o języku serbskim? Jest nam sporo bliższy, a też występuje tam podobne zjawisko (tak myślę) - iloczas, są akcenty opadające, wznoszące + długie i krótkie, łącznie w czterech kombinacjach. Również rodzaj wybranego akcentu może zmienić znaczenie wyrazu.
Ze względu na tonalność języki się dzielą nie tylko na tonalne i nietonalne, jest jeszcze trzeci rodzaj tak zwane "pitch-accent languages" (wybacz, nie znam polskiej nazwy), o których tu nie wspomniałem a który ma swoich przedstawicieli w Europie. Serbski wlicza się właśnie do tej grupy. Tonalność w serbskim jest bardzo ograniczona w porównaniu do języków prawdziwie tonalnych takich jak chiński.
@@Tiengos Czy tonalność jest zaletą, czy jednak wadą? Utrudni wielu ludziom życie. Chcecie niedostosowanych eliminować w przyszłości, jak już Państwo Środka się rozlezie po planecie?
@@GinettaBwabye Nie jest ani wadą, ani zaletą tylko cechą. Tak jak w Polskim są głoski nosowe, od których wiele dostaje agresji, a Francuzi się śmieją bo mają jeszcze an i inne un. Każdy język ma takie cechy unikatowe dla siebie i to jest ciekawe i sprawia, że warto się ich uczyć
Źěkujom se. Na zasejwiźenje
@@djakmalinakot8568 Miałam na myśli utrudnienie życia ludziom bez słuchu muzycznego (nie mam na myśli osób głuchych, bo tu jest zawsze, oczywiste ograniczenie nauki mowy)
Jak sobie radzą chińczycy z zadawaniem pytań? To proste! Nie zadają pytań, tylko pracują. :)
Więc nie mogą narzekać
2:47 no chyba nie do końca
Twoja stara piła leży w garażu - ton trzeźwy
Twoja stara piła, leży w garażu - ton flaszkowy
Nie wiedzialem, ze Darth Vader mowi po chinsku 😂
Bardzo ciekawe, nagrywaj dalej (: . Btw. ile godzin zajmuje nauka chińskiego do poziomu komunikatywnego?
Dzięki. Po 200-300 godzin dobrze ukierunkowanej nauki można już całkiem wiele przekazać :)
Język chiński ma również pytania intonacyjne. Tonemy i intonacja to nie to samo, choć występują jednocześnie.
Mówił na filmie, że to też nie jest tak, że w językach nietonalnych pytania zadajemy tylko za pomocą intonacji, a w językach tonalnych nie mogą być zadawane za pomocą intonacji
0:11 co to jest "największy język świata"? Definicję proszę!
język który jest rodzimy dla największej grupy ludzi
@@bkonstanty.425 Dobra definicja, chociaż ja nazwałabym go "najpowszechniej używanym językiem świata". Nie należy zakładać, że każdy użytkownik chińskiego, czy np. angielskiego jest rodowitym chińczykiem/anglikiem. ;)
Żeby zrozumieć tony, fajnie sobie wyobrazić, że mówicie do kogoś różnymi tonami:
- Możesz mnie pocałować (mówi dziewczyna do chłopaka)
- Możesz mnie pocałować (mówicie do kogoś kto was wkurza, w dupę ;)
Ja myślałem że takie skrzykliwe języki są przez to że za dużo ryżu mają w diecie 😂
Swoją drogą to komuną zajeżdża mocno narzuca ekspresję również mimiki twarzy !. weź tu powiedz coś z kamienną twarzą 🤣🤣
Osoba z już małym niedowładem twarzy będzie niezwykle ograniczona, nieproporcjonalnie do tegoż !.
W zagrożeniu krzycząc o pomoc nie zawsze będzie możliwość lawiracji między tonacjami by się składnie, komunikatywnie wypowiedzieć !.
你的视频很搞笑!我喜欢了。너의필므재밌다! 좋다는.
W języku Staropolskim był akcent tonalny, co prawda akcent. Dawniej to w ogóle Polski był ciekawszy, głoski długie które przeszły w pochyłe stąd ó to nie oo tylko coś jak u.
Podobno w Słoweńskim są tony.
Interesujacy
Hej! Czy jesteś w połowie Chińczykiem?
wietnamczykiem
Gdzieś słyszałam, że właśnie Wietnamski jest najtrudniejszy do mówienia i pisania.
Wietnamska pisownia jest prostsza nawet od polskiej pisowni.
Wietnamski ma alfabet łaciński, tak samo jak polski
@@PolskiGamingPOLAND Ma alfabet łaciński, ale przez tony jest tam taka diakrytyka, że tekst Wietnamski wygląda jak wydrukowany przez zepsutą drukarkę (Źěkujom wam Francozarje za sy to śěžko cynił, Vietnamski wuknuś)
Ó nie wiedziałem królu (oooo nie wiedziałem krooolu) ale czy ty wiedziałeś o długim o znanym jako u zamknięte?
Szok.
Dobra, a teraz powiedz po chińsku: „czy Ma mama karci konia?” 🤪
Kiedy nowe filmy?? :(