Аккумулятор - це фізико-химічний прилад, бо напруга на його клемах завжди відповідає хімічним процесам у ньому! Тобто - напруга на його клемах без навантаження (так звана Електро-Рушійна Сила - ЕРС, або російською Электронно-Движущая Сила - ЭДС) встановлюється відповідно до щільності електроліту у банках. Існує навіть формула відповідності щільності електроліту до напруги у вольтах у справного акумулятора - напруга акумулятора мінус 0,84 = щільності. Це в кожній банці! У 12-вольтового акума їх (банок) шість. Тобто - якщо у всіх банках автомобільного 12-вольтового акума практично одинакова щільність електроліту в 1,25, то напруга на клемах повинна бути (1,25+0,84)х6=2,09х6=12,54 вольта. Якщо ж щільність впала до 1,20, то (1,20+0,84) х 6=12,24 вольта. А тепер питання на засипку - чому для з'ясування рівня здоров'я акумулятора старі акумуляторщики, коли ще не було отих всіх тестерів, використовували одночасно тестер, і ареометр, і лише одним з цих приладів неможливо було з'ясувати рівень здоров'я акумулятора? А все просто - наприклад, Ви поміряли напругу на своєму акумуляторі, і вона дорівнює 12,6 вольтам, в той час як ареометр показує щільність 1,18, і подібні показники бувають доволі часто (самі розрахуйте по наведеній вище формулі яка при такій щільності має бути напруга!). Особливо часто такі показники, тобто невідповідність між напругою і щільністю електроліту можуть бути в сучасних СА/СА акумуляторах. А все просто - в акумуляторах СА/СА дуже часто відбувається так зване розшарування електроліту (це називається "Стратифікація електроліту" - погугліть!), коли наверху в банках щільність електроліту низька, а внизу банок - висока. Але ж Ви відбираєте ареометром електроліт саме з верху банок! І те, що напруга на клемах вища, ніж повинна би була бути при такій щільності, означає лише одне - внизу банок у Вас зібрався більш щільний електроліт! І сульфатація пластин буває саме при підвищений щільності - в цьому випадку сульфатація відбувається саме в низу банок, в той час як наверху пластин її може і не бути! Лікується ця стратифікація у СА/СА акумуляторах доволі довгим слабким кіп'ятінням електроліту, при напругах від 16 вольт і вище, але з обов'язковим обмеженням струму зарядки на рівні 0,4-0,7 А. Візуально таке кіп'ятіння виглядає як туман з дрібних газових бульбашок в електроліті, які помало піднімаються догори - саме вони і утягують з низу банок електроліт підвищеної щільності, і перемішують електроліт. Паралельно з перемішуванням відбувається і процес десульфатації, хоча повністю позбутись сульфату доволі важко. І саме таке перемішування електроліту, доволі малим струмом, і без сильного кіпіння, практично безпечно для пластин акумулятора. Єдине що - це можно зробити лише блоком живлення, в якому можно стабілізувати як напругу на виході, так і встановити обмеження по струму, тобто БЖ накшталт лабораторного блока живлення. Такими ж струмами можно більш-менш вирівняти щільність електроліту у різних банках у випадках, коли вона відрізняється.
@@АлександрИванович-н2м5в Там трохи інші процеси, і в них рідко буває стратифікація електроліту. В Са/Са це зумовлено технологічними особливостями, а саме тому, що кожна пара електродів вміщується в окремий "конверт".
правильний акумулятор завжди має правильну вагу і має мати правильне відношення до себе. Якщо виробник вкрав певну частку свинцю з кожного акумулятора і наліпив наліпку віртуальної ємності то ви можете скинути мінус 20-30% ресурсу. А ще буває що незначно недоляті банки від виробника чи продавця можуть прикро діяти на розбаланс банок, не слід довіряти що в новому акумі все ОК. Вдячність Ігоровичу за корисну інформацію!
концовка я заберу твой акумм 👍))) я заряжаю зарядным очень редко , в последние время использую не только в машине то контактная сварка то ещо что и заряжаю после .
Вітаю. Є така штука. (Очисник двигуна зовнішній К-2 AKRA PERFECT) Якщо нею побризкати під капотом, на двигун і все що поуч з ним і легенько змити водою, тоді у тебе буде чистий не тільки двигун а і аккумулятор, і твій конект буде краще їхати і економити солярку :)
Процедур достатньо 2 рази на рік. Весною і в осени перед морозами. Можна навіть без приладів, прилади лише дозволять побачити стан. Як що вже зима застала з проблемами то відновлюючи процеси при від'ємній температурі не проходять. Необхідно 20-22 градуси, тому зимою акумулятор вже точно потрібно знімати і дати йому відстоятись 12годин лише тоді заряджати. Або поставити в тазок з кип'ятком з чайника, там багато маси він вбере тепло за 1 - 2 годині і можна далі на зарядку. І бажано там мати вимірювальний пристрій щоб бачити струм. При заряді струм буде падати до якогось мінімально значення. У когось це буде 200мА у когось 500 а у когось 800, все буде від стану акумулятору залежати. Як при вашому значенні струм на протязі 2-3х годин більше не знижується то акумулятор зарядився. Алгоритм для нормальної батареї, а не для тої яка вже приїхала, на неї 5 років не звертали уваги а потім схаменулись, для таких випадків рецепт непі дійде. Обслуговування будь якого АКБ в рази збільшить строк його експлуатації. Bosh 40Ah вже 8мий рік їздить.
Хоть бы посилання на их скромный магазин оставил ) Шуруповерт аккумуляторный ударный Grasser GСD 65T -- - 2 258 грн Напиши им пускай всю продукцию дадут на пробу по 1 позици ))) там не так много чего . Дякую автору за відео ) Корисна інформація ! Нехай квітне український ютуб ) 💙💛 🇺🇦🇺🇦🇺🇦
@@АлександрИванович-н2м5в вибачай, але не згідний... дуже прикольний і харизматичний мужик. На мій погляд - по собі він добрак, весела й позитивна людина яка самонавчається і намагається нести користь.
@@Volodymyr_Havryliuk тупішої відповіді ще не бачив на мое питання:2+2 ви відповіли -МЕНІ в галузі обслуговування свинцево кислотних акб що я у вас навчаюсь?на жодне питання відповіді нуль! Бо ви е дійсним профаном в галузі,рекомендую(як глядач)віддати дітям свій мотлох для іграшок дітям та самому довчіти фізику та хімію 7-9классу.то спочатку,але як у технолога(в'явіть що це ви)- таки що означає (ЕN) та RC?- відповідь я вже побачив/на одне питання/без превзятості та % відношення теорії вірогідності-вам професору у цій галузі слово.......буде ....нуль ....від вас або "конвей"
....трєш,пауза та перезагрузка- тому що я відповідав ведучому а не глядачам,вибачаюсь!але питання видучому не відмінні/мені це байдуже-а ведучому...ото біда відповісти на питання мої...
На обслуговування з його тетрісами та знаннями на реб я б поставив ведучого де хлопці гинуть....швидко думки всі б поміняли.якщо ти (ведучій)-та тупий- та у інколи саме з цього відео молоді(бо вибору та часу відсутне)-займайтеся справами тільки не ганебними якщо ти о"-у галузі АКБ!можливо грубо але правда та е підтвердження/а взагалі- ще й під ст.під час хтось попаде та не мало вже отримали ...
Ареометр вимірює питому вагу рідини. Про які проценти йде мова? Проценти відносно якої ваги - 1,3 г/см.куб, чи, скажімо, 10 г/см.куб? Нєпонятно... Акумулятор бажано б заряджати поистроєм зі стабілізатором струму і напруги - в два етапи. Про це багато написано. Напруга на клемах напряму пов'язана з густиною електроліту в банках. Є такий конфіцієнт 0,84. ЕРС однієї банки дорівнює 0,84+густина. Тобто - при напрузі акумулятора 12,8 В виходить по 2,13 В на банку. 2,13-0,84=1,29 г/куб.см - густина електроліту. Це є,так би мовити, ідеальний стан акумулятора. Якщо ці пропорцїї не виконуються - або розшарування електроліту, або сульфатація, або треба вирівнюючий заряд постійним (стабілізованим) струмом. Велика різниця густини по банках (більше 0,02 г/куб. см.) говорить про те, що як мінімум її треба вирівняти. Для цього може знадобитися до 10 таких вирівнюючих циклів. Зате після цього все буде ок.
Я той самий чувак у котрого на машині стояв аккумулятор 2014 року, машина продана з ним кілька місяців тому. Не обслуговуємий, оригінал від VW, виробник варта. Заряджав імпульсником 1-2 раза на рік. Корпус постійно чистив від бруду. Також у ВАГа аккумулятор стоїть в окремому пластиковому боксі під капотом. Не перегрівається і не покривається шаром землі. У двох знайомих на ваг, також аккумам по 10 років.
Моєму було 11років. І норм крутив гольфа. Віддав на комісійний майданчик на продаж. Шо си думаєте? Бариги сперли акум. Поставили мертвий. Дівчина купила того гольфа, дзвонить, а чому так зранку погано заводиться. Я під'їхав, а там стоїть якесь лайно замість Varta
@@Михайло_Ігорович Я понимаю что контенд несет более развлекательный характер чем технический, НО если хочется перейти в лигу более про направленных блогеров с вопросом надо разбираться более подробно. При написании работ есть: "тема работы", её проблематика, рассмотрение из-за чего вытекает проблема и как её решить. Я не аккумуляторщик, но данную тему не только полистал но и разобрался более плотно благодаря литературе. Надеюсь выйдет новое видео с пометкой "перезалив" где вопрос будет раскрыт на более высоко подготовленном техническом уровне.👍
є ще один хибний момент довгого простою акумулятора, це його нерухомість, бо як ви їздете електроліт в ньому в рухомому стані , стані який закладений на працездатність, стан в якому не виникає великий шар осаду.
Так - є такі акуми. Дуже не люблю такі, і не купую їх. Але якщо вже він у Вас є, то можно просверлити в них дірки вверху банок, а після обслуговування заклеїти їх термоклеєм з пістолету. Головне - точно вирахувати межі кожної банки. Одне добре - такі акуми доволі надійні, і в перші два-три роки експлуатації вони не потребують такого обслуговування.
Підкажіть, яка повинна бути напруга на акумуляторі в кінці ціх довгих 15-и годинних зарядних циклів малим струмом? В мене є декілька лабораторних БЖ з регулюванням напруги і обмеженням струму, хочу підзаряджати акумулятор з їх допомогою. Читаю що при невеликих зарядних струмах напругу можна обмежити на рівні 14.8...15В, але якось страшно, чи не завелика це напруга для свинцевого АКБ?
Підкажіть будь ласка коли заряджати кислотний акумулятор 12 В 60 Аг з струмом 1-2 Ампера то яка має максимальна напруга? Маю зарядний пристрій ще совковий 12 В 6 АГ чотири положення по струму, коли з 1 на 2 положення підвищюється і напруга а стум падає на 4- му струм 5.4 а напруга до 16 Вольт і коли заряджаю я завжди на 2 положенні то струм падає а напруга підвищується до 16 В, В мене питання коли вимкнути зарядний пристрій на якій напругі щоб не шкодило акумулятору?
@@GTA-v1f Якщо вода викіпіла (а викіпає завжди тільки вода, кислота залишається в банці), то звісно щільність підвищиться! Взагалі - додавати електроліт в банки можно лише у випадку, ящо Ви відбирали електроліт з них. І для цього треба щоби Ви точно розуміли, що, і для чого Ви робите, тобто Ви повинні добре розбиратись в акумуляторах! Судячи по Вашому питанню, Ви не є спеціалістом, тому просто ніколи не додавайте електроліт, лише дистильовану воду, і то лише у випадках, коли рівень електроліту істотно зменшився!
1.Далеко не всі акуми обслуговуються. 2.У багатьох, щоб добратися до електроліту, треба сверлити отвори. 3. Зарядником з аліка не піднімеш щільність електроліту. Я дума,що не варто говорити не первірені речі, а потім виправлятися в іншому відео, бо це відео лишиться без змін і люди сприйматимуть його за чисту монету.
я вот прям щас на ремонт поставил, думаю до вечера закончит. Подогнали акум который окисняет клему посмтоянно, хочу в порядок привести. Пока прост зарядка, замеры и т.д )
Ліфери, за дуже рідкісним і дороговартісним виключенням, не можно заряджати при мінусових температурах, та навіть при невеликому плюсі до 10-15 градусів струм заряджання повинен бути суттево меншим від номінального! Оце рідкісне виключення - спеціальні ліфери з додаванням у склад електродів хімічного рідкоземельного елемента ітрія, але ціна таких акумів десь рази у три-чотири вища від звичайних, зате вони без проблем працюють у температурному діапазоні -45 - +80 градусів, і номінальні зарядні-розрядні струми в них разів в 10 вищі, ніж у звичайних Ліферів.
Все любят втирать " от при союзе делали качество " ввобщем вспомнил и вичитал в книге киринской где говорится акб должнн в две сторони работать при холостом ходу акб подсаживатся должнн отсюда вспливает почему стариная машина на холостих не заряжает акб в отличии чем щяс на холостом ходу идет заряд акб да и на тракторах тоже акб дольше держится бо заряд идет не так как на легкових
Вітання , чудово коли мешкаєш в будинку , а коли в квартирі така собі ситуація ганяти на 5 поверх з кисляками по 18кг. А поїздки короткі акум не встигає зарядитись . В мене виникла ідея прикупити сонячну розкладну панель та підключити до автомобільного акумулятора через прикурювач ))). Як вам ідея для нового відео!? А вам міцного та тихого!
ват сто надо раскладушку никак не меньше иначе не потянет и подлючать прийдется через преобразователь бо там родной выход на тайпси и прямой там 19 вольт для ноутбука
Для чого мені 100 w ? Мені достатньо навіть 0,5 А та 14,4 v. Це приблизно 7,2 w. І якщо взяти розкладну панель на30 w заявлених характеристик , а вона буде видавати 10-12w мені вже цього буде вистачати.
Не займайся фігнею! Зазвичай не зовсім вбитий акумулятор достатньо 3-4 рази на рік зняти з автівки, і зробити йому повну профілактику. Повну - це значит нормальна зарядка до 14,8 вольт струмом 20-годинного заряду (тобто 3-3,5 А), після чого зарядка до несильного кипіння впродовж декількох (3-4-5) годин, струмами приблизно 0,4-0,7 ампер в залежності від ємності акума, з наступним контролем після відстоювання впродовж хоча б 10 годин щільності електроліту (повинно бути приблизно 1,26-1,27. Якщо не дотягує - ще дозарядити малим струмом, аж поки щільність не досягне потрібної). Звісно, контроль рівня електроліту з наступним додаванням дистильовної води за необхідності входить в обов'язкову профілактику, як і промивання корпусу від бруду. Ну і якщо довго не використовуєш автівку (більше 4 днів), то ліпше скидувати клеми, бо різні електроні прилади в машині типу ЕБУ, відеорегістратора, і центрального замка, тягнуть потужність з акума - в мене через 10 днів машина вже не заводилась, хоча акум 74 замість рекомендованого заводом 60АН.
Я щось нерозумію пане Давид, що Ви від мене хочете. "Чого видаляєш правда невигідно", це про що ? Тут кілька сотень коментарів щодня. Можете конкретно сказати що Вас невлаштовує ? Зрозумійте, дуже великий потік інформації, вибачте, я мабуть щось пропустив.
Мало хто Ігорович таким дрочерством занімається типу аерометри і так далі, максимум тестер. Я 6 років проїздив на оригінальній варті на ніссан патфіндері. Ні разу не дивився до неї. В любий найлютіший мороз машина заводилась з першого разу. Вбив цю варту, та новеньку топлу 74 ампера - інвертор при блекаутах 2022 року за 2 місяці в 0. Хочеш щоб авто нормально заводилось - купуєш оригінальну варту/бош, або щось подібне і ноу проблем роками. А стартові кисляки для сєс або інвертора при блекаутах - лютий треш, гроші в прірву. 😂
а твой комп 2 сталкер точно затащит хотябы на средних настройках там нужно очень лютое железо игра не сильно оптимизирована для слабых компов однако а играть на минималках 2 сталкер такое себе как и метро эксодус на минималках это вырви глаз а киберпанк на минималках это убей себе зрение
Ану починаймо срач... Блін... От Ви вперлися в цю теорію, що щільність піднімається ВИКЛЮЧНО заряджжанням/десульфатацією/розчиненням кристалів... А я вважаю, що кислота випаровується разом з дистилятом і її щільність та РІВЕНЬ не відновити ЛИШЕ ЗАРЯДЖАННЯМ ! Чому так? Бо головна проблема в акумуляторах- зменшився рівень електроліту, а щоб банки не посипались- пластини треба тримати в кислоті, а хто чим доливав до Вас- хтось знає? Тож я поправлю: заряджати- то треба, але електроліт доливати/міняти також НЕОБХІДНО !
Ем.... Якщо це мій акум в машині, то туда без мене ніхто нічого не доливав. Менше води = вища концентрація кислоти. Тобто через випаровування води щільність ( питома вага ) навпаки піднімається а не падає. Електроліт міняти нетреба. Коли рівень води впав - треба долити. А відновити рівень щільності зарядом розрядом. Тому що при заміні електроліту, сульфати на пластинах залишаться. в нового електроліту щільність вища. сульфати під час зарядки розчинятись не будуть. Тут все логічно.
@@Михайло_Ігорович кислота також випаровується, не лише вода, тому якщо додавати лише дистилят, то щільність Ви вже не піднімете, бо просто не буде достатньо кислоти у воді (Уточню) це регулювання доливом (електроліту чи дистиляту) треба робити ПІСЛЯ прогонки на зарядному, щоб впевнитися. (Ось як у Вас в банках була щільність 90% , тобто 1,14, то зарядка ж не допомогла? А все тому, що там нема достатньо електроліту. ) Я за те, що доливати треба не лише дистилят, а і електроліт. Правда треба знати коли і як це робити 😉
Ох уж эти молодые блогеры, опять с вопросом не разобрался, и давай блогерить, контенд ведь в первую очередь. Кроме ариометра там ещё должна быть стеклянная трубочка надеюсь догадаешься сам для чего. А то привыкли что за вас ИИ думает, отключи вам интернет и всё.
Дякую за натяки. В принципі Ви маєте рацію. Тому я спробую в цьому що Ви кажете розібратись. Ну взагалі то я не самий хужи представник молодих блогерів, адже вмудрився на таких акумах сес зібрати, яка працює вжє більше року. І такі коментарі як Ваш мені допомагають розвиватись. Тож є надія що я не безнадійний молодий блогер. Дякую за коментарі. Прислухаюсь. ЗА мене не завжди АІ думає, ним користуюсь виключно як зручним довідником.
А якщо закритий тіпа бошу або агм то як?отой "тетріс"викинь та не позорься,бо його показники + - трамвайна зупинка та з сотні ЗУ не розуміючи та не зная графіків заряду всі ваші танці з шеруповерьом марна трата часу для адекватного телеглядача...
Можете якось зрозуміліше пояснювати свої думки :? Якщо герметичний, то його прсото поставити годин на 10-20 на зарядку і все. В мене на каналі є відео, де я " тетрісом" зарядкою і лампочкою розкачав АГМ 95 аг з 1 відсотка до 75+- І спокійно з нього знімаю 500 ватгодин циклічно.
@@Михайло_Ігорович цікаво:яким током та струмом заряджали? Е заявлена RC виробником та скільки вийшло у вас після обслуговування в хвилинах? Оті % з тетріса віддайте дітям як іграшку та не позортися,чі у вас в дитинстві іграшок не було
Когда плохое настроение - включаю Iгоровича ! Прикольный юмор )))
І так пару раз вийшов в майці. Зараз 38,1 сиджу в хаті. Бережіть здоров'я.
Молодець Слава Україні та Слава ЗСУ
Аккумулятор - це фізико-химічний прилад, бо напруга на його клемах завжди відповідає хімічним процесам у ньому!
Тобто - напруга на його клемах без навантаження (так звана Електро-Рушійна Сила - ЕРС, або російською Электронно-Движущая Сила - ЭДС) встановлюється відповідно до щільності електроліту у банках. Існує навіть формула відповідності щільності електроліту до напруги у вольтах у справного акумулятора - напруга акумулятора мінус 0,84 = щільності. Це в кожній банці! У 12-вольтового акума їх (банок) шість. Тобто - якщо у всіх банках автомобільного 12-вольтового акума практично одинакова щільність електроліту в 1,25, то напруга на клемах повинна бути (1,25+0,84)х6=2,09х6=12,54 вольта.
Якщо ж щільність впала до 1,20, то (1,20+0,84) х 6=12,24 вольта.
А тепер питання на засипку - чому для з'ясування рівня здоров'я акумулятора старі акумуляторщики, коли ще не було отих всіх тестерів, використовували одночасно тестер, і ареометр, і лише одним з цих приладів неможливо було з'ясувати рівень здоров'я акумулятора?
А все просто - наприклад, Ви поміряли напругу на своєму акумуляторі, і вона дорівнює 12,6 вольтам, в той час як ареометр показує щільність 1,18, і подібні показники бувають доволі часто (самі розрахуйте по наведеній вище формулі яка при такій щільності має бути напруга!). Особливо часто такі показники, тобто невідповідність між напругою і щільністю електроліту можуть бути в сучасних СА/СА акумуляторах.
А все просто - в акумуляторах СА/СА дуже часто відбувається так зване розшарування електроліту (це називається "Стратифікація електроліту" - погугліть!), коли наверху в банках щільність електроліту низька, а внизу банок - висока. Але ж Ви відбираєте ареометром електроліт саме з верху банок! І те, що напруга на клемах вища, ніж повинна би була бути при такій щільності, означає лише одне - внизу банок у Вас зібрався більш щільний електроліт! І сульфатація пластин буває саме при підвищений щільності - в цьому випадку сульфатація відбувається саме в низу банок, в той час як наверху пластин її може і не бути!
Лікується ця стратифікація у СА/СА акумуляторах доволі довгим слабким кіп'ятінням електроліту, при напругах від 16 вольт і вище, але з обов'язковим обмеженням струму зарядки на рівні 0,4-0,7 А. Візуально таке кіп'ятіння виглядає як туман з дрібних газових бульбашок в електроліті, які помало піднімаються догори - саме вони і утягують з низу банок електроліт підвищеної щільності, і перемішують електроліт. Паралельно з перемішуванням відбувається і процес десульфатації, хоча повністю позбутись сульфату доволі важко. І саме таке перемішування електроліту, доволі малим струмом, і без сильного кіпіння, практично безпечно для пластин акумулятора.
Єдине що - це можно зробити лише блоком живлення, в якому можно стабілізувати як напругу на виході, так і встановити обмеження по струму, тобто БЖ накшталт лабораторного блока живлення.
Такими ж струмами можно більш-менш вирівняти щільність електроліту у різних банках у випадках, коли вона відрізняється.
@@_Only 100%! Та чому тільки в СА/СА?-а СА+
@@АлександрИванович-н2м5в Там трохи інші процеси, і в них рідко буває стратифікація електроліту. В Са/Са це зумовлено технологічними особливостями, а саме тому, що кожна пара електродів вміщується в окремий "конверт".
правильний акумулятор завжди має правильну вагу і має мати правильне відношення до себе. Якщо виробник вкрав певну частку свинцю з кожного акумулятора і наліпив наліпку віртуальної ємності то ви можете скинути мінус 20-30% ресурсу. А ще буває що незначно недоляті банки від виробника чи продавця можуть прикро діяти на розбаланс банок, не слід довіряти що в новому акумі все ОК. Вдячність Ігоровичу за корисну інформацію!
😊 Дякую за гарний настрій
концовка я заберу твой акумм 👍))) я заряжаю зарядным очень редко , в последние время использую не только в машине то контактная сварка то ещо что и заряжаю после .
Куди зайти для розіграшу? В який розділ в Тг?
Вітаю. Є така штука. (Очисник двигуна зовнішній К-2 AKRA PERFECT) Якщо нею побризкати під капотом, на двигун і все що поуч з ним і легенько змити водою, тоді у тебе буде чистий не тільки двигун а і аккумулятор, і твій конект буде краще їхати і економити солярку :)
5:45 бувають і без пробочок, де приходиться дірявити самому, як ПТАХИ МАДЯРА ГАРМАТИ 🇺🇦☺️
Процедур достатньо 2 рази на рік. Весною і в осени перед морозами. Можна навіть без приладів, прилади лише дозволять побачити стан. Як що вже зима застала з проблемами то відновлюючи процеси при від'ємній температурі не проходять. Необхідно 20-22 градуси, тому зимою акумулятор вже точно потрібно знімати і дати йому відстоятись 12годин лише тоді заряджати. Або поставити в тазок з кип'ятком з чайника, там багато маси він вбере тепло за 1 - 2 годині і можна далі на зарядку. І бажано там мати вимірювальний пристрій щоб бачити струм. При заряді струм буде падати до якогось мінімально значення. У когось це буде 200мА у когось 500 а у когось 800, все буде від стану акумулятору залежати. Як при вашому значенні струм на протязі 2-3х годин більше не знижується то акумулятор зарядився. Алгоритм для нормальної батареї, а не для тої яка вже приїхала, на неї 5 років не звертали уваги а потім схаменулись, для таких випадків рецепт непі дійде. Обслуговування будь якого АКБ в рази збільшить строк його експлуатації. Bosh 40Ah вже 8мий рік їздить.
Повністю підтримую!
У меня все же Акум не обслуживаемый, под наклейкой планка, она приклеена и в ней лабиринтная система для конденсации влаги возврата её в банки.
Поняв. Ну я ще таких небачив.
Хоть бы посилання на их скромный магазин оставил ) Шуруповерт аккумуляторный ударный Grasser GСD 65T -- - 2 258 грн
Напиши им пускай всю продукцию дадут на пробу по 1 позици ))) там не так много чего .
Дякую автору за відео ) Корисна інформація ! Нехай квітне український ютуб ) 💙💛 🇺🇦🇺🇦🇺🇦
Переверніть ареометр шкалою до себе. Які відсотки? Там є можливість точно визначити щільність електроліту. Має бути 1,27-1,29.
Дякую за відео)
Молодець. Дякую за корисний контент українською.
@@Volodymyr_Havryliuk за мову +! А так батанік з батаніквв та ще й з цетрисом)))((
@@АлександрИванович-н2м5в вибачай, але не згідний... дуже прикольний і харизматичний мужик. На мій погляд - по собі він добрак, весела й позитивна людина яка самонавчається і намагається нести користь.
@@Volodymyr_Havryliuk тупішої відповіді ще не бачив на мое питання:2+2 ви відповіли -МЕНІ в галузі обслуговування свинцево кислотних акб що я у вас навчаюсь?на жодне питання відповіді нуль! Бо ви е дійсним профаном в галузі,рекомендую(як глядач)віддати дітям свій мотлох для іграшок дітям та самому довчіти фізику та хімію 7-9классу.то спочатку,але як у технолога(в'явіть що це ви)- таки що означає (ЕN) та RC?- відповідь я вже побачив/на одне питання/без превзятості та % відношення теорії вірогідності-вам професору у цій галузі слово.......буде ....нуль ....від вас або "конвей"
....трєш,пауза та перезагрузка- тому що я відповідав ведучому а не глядачам,вибачаюсь!але питання видучому не відмінні/мені це байдуже-а ведучому...ото біда відповісти на питання мої...
На обслуговування з його тетрісами та знаннями на реб я б поставив ведучого де хлопці гинуть....швидко думки всі б поміняли.якщо ти (ведучій)-та тупий- та у інколи саме з цього відео молоді(бо вибору та часу відсутне)-займайтеся справами тільки не ганебними якщо ти о"-у галузі АКБ!можливо грубо але правда та е підтвердження/а взагалі- ще й під ст.під час хтось попаде та не мало вже отримали ...
Ігорович молодець!!!
Ареометр вимірює питому вагу рідини. Про які проценти йде мова? Проценти відносно якої ваги - 1,3 г/см.куб, чи, скажімо, 10 г/см.куб? Нєпонятно... Акумулятор бажано б заряджати поистроєм зі стабілізатором струму і напруги - в два етапи. Про це багато написано. Напруга на клемах напряму пов'язана з густиною електроліту в банках. Є такий конфіцієнт 0,84. ЕРС однієї банки дорівнює 0,84+густина. Тобто - при напрузі акумулятора 12,8 В виходить по 2,13 В на банку. 2,13-0,84=1,29 г/куб.см - густина електроліту. Це є,так би мовити, ідеальний стан акумулятора. Якщо ці пропорцїї не виконуються - або розшарування електроліту, або сульфатація, або треба вирівнюючий заряд постійним (стабілізованим) струмом. Велика різниця густини по банках (більше 0,02 г/куб. см.) говорить про те, що як мінімум її треба вирівняти. Для цього може знадобитися до 10 таких вирівнюючих циклів. Зате після цього все буде ок.
Я той самий чувак у котрого на машині стояв аккумулятор 2014 року, машина продана з ним кілька місяців тому. Не обслуговуємий, оригінал від VW, виробник варта.
Заряджав імпульсником 1-2 раза на рік. Корпус постійно чистив від бруду. Також у ВАГа аккумулятор стоїть в окремому пластиковому боксі під капотом. Не перегрівається і не покривається шаром землі.
У двох знайомих на ваг, також аккумам по 10 років.
Приїхав мій ваг з канади, акум 2013 року і відмінно заводив 2.0 бензиновий двигун в будь яку температуру. Замінив просто щоб бути впевненим
Моєму було 11років. І норм крутив гольфа. Віддав на комісійний майданчик на продаж. Шо си думаєте? Бариги сперли акум. Поставили мертвий. Дівчина купила того гольфа, дзвонить, а чому так зранку погано заводиться. Я під'їхав, а там стоїть якесь лайно замість Varta
@@Mykhailo-bn1zv вкрасти 11 річний аккум, то дуже потужно)))
И кстати есть таблицы плотности электролита в зависимости от температуры.
Дякую. Подивлюсь. Вік живи вік вчися,
@@Михайло_Ігорович Я понимаю что контенд несет более развлекательный характер чем технический, НО если хочется перейти в лигу более про направленных блогеров с вопросом надо разбираться более подробно. При написании работ есть: "тема работы", её проблематика, рассмотрение из-за чего вытекает проблема и как её решить.
Я не аккумуляторщик, но данную тему не только полистал но и разобрался более плотно благодаря литературе.
Надеюсь выйдет новое видео с пометкой "перезалив" где вопрос будет раскрыт на более высоко подготовленном техническом уровне.👍
є ще один хибний момент довгого простою акумулятора, це його нерухомість, бо як ви їздете електроліт в ньому в рухомому стані , стані який закладений на працездатність, стан в якому не виникає великий шар осаду.
Гарне відео
На цьому за 500 можна вибрати режим зарядки малих мотоциклетних акумулятор тоді стру не перевищуватиме 2.5 ампер . І другий етап в режимі репаір
Дякую. Не подумав )))
Гарне відео, так що давай щє ✌
Добрий день. Підскажіть, будь ласка ,чи працює гібридний інвертор як стабілізатор, від зовнішньої мережі?
Ждалкер 2 вийщов? Гарний юмор ;)
Ще цілий місць чучуть клікбейта
Доброго дня! А в тому середньому зарядному є режим десульфатації і регулювання струму зарядки?
ні
Як такого режиму нема. Але воно десульфатує
@Михайло_Ігорович придбав. Буду пробувати
Не всі акб мають пробки для обслуговування. Так, є такі що пробки приховані, та одного боша я щупав там тупо все запаяне.
Так - є такі акуми. Дуже не люблю такі, і не купую їх.
Але якщо вже він у Вас є, то можно просверлити в них дірки вверху банок, а після обслуговування заклеїти їх термоклеєм з пістолету. Головне - точно вирахувати межі кожної банки.
Одне добре - такі акуми доволі надійні, і в перші два-три роки експлуатації вони не потребують такого обслуговування.
@@_Only я отвори закривав гумовими кришками від баночок для ін'єкцій.
👍👍👍
Вітаю, може підкажете як добратися до банок цього акума ? Exide Premium 64Ah 640А EA640 R+, немає такого у Вас часом.
Підкажіть, яка повинна бути напруга на акумуляторі в кінці ціх довгих 15-и годинних зарядних циклів малим струмом?
В мене є декілька лабораторних БЖ з регулюванням напруги і обмеженням струму, хочу підзаряджати акумулятор з їх допомогою. Читаю що при невеликих зарядних струмах напругу можна обмежити на рівні 14.8...15В, але якось страшно, чи не завелика це напруга для свинцевого АКБ?
Підкажіть будь ласка коли заряджати кислотний акумулятор 12 В 60 Аг з струмом 1-2 Ампера то яка має максимальна напруга? Маю зарядний пристрій ще совковий 12 В 6 АГ чотири положення по струму, коли з 1 на 2 положення підвищюється і напруга а стум падає на 4- му струм 5.4 а напруга до 16 Вольт і коли заряджаю я завжди на 2 положенні то струм падає а напруга підвищується до 16 В, В мене питання коли вимкнути зарядний пристрій на якій напругі щоб не шкодило акумулятору?
Вітаю. Розіграші пропускати не варто але я не зрозумів на який канал треба підписатися?
Там все написано. і показано.
Ok підписався на оба, бо мій шурик вже втомився.
О для сталкер 2 мабуть в вас крутий ком.
🤝
Ареомерт у відсодках перший раз бачу. Це незручно. Бо незнаєш яка була густина до і після.
А навіщо мені яка була до?)
Чи дочекаюся відео про фотобанки🤔
Тааак ))))
Жаль що не зможу прийняти участь в розіграші,немає телеграма, занадто багато соцсітей для мене
Розкажи ще коли та як доливати електроліт, було б цікаво?!!!
Електроліт ніколи. А воду коли рівень впав
@@Михайло_Ігорович щільність при цьому буде змінюватися та як?
@@GTA-v1f Якщо вода викіпіла (а викіпає завжди тільки вода, кислота залишається в банці), то звісно щільність підвищиться!
Взагалі - додавати електроліт в банки можно лише у випадку, ящо Ви відбирали електроліт з них. І для цього треба щоби Ви точно розуміли, що, і для чого Ви робите, тобто Ви повинні добре розбиратись в акумуляторах! Судячи по Вашому питанню, Ви не є спеціалістом, тому просто ніколи не додавайте електроліт, лише дистильовану воду, і то лише у випадках, коли рівень електроліту істотно зменшився!
@@_OnlyЩиро дякую!!!
1.Далеко не всі акуми обслуговуються.
2.У багатьох, щоб добратися до електроліту, треба сверлити отвори.
3. Зарядником з аліка не піднімеш щільність електроліту.
Я дума,що не варто говорити не первірені речі, а потім виправлятися в іншому відео, бо це відео лишиться без змін і люди сприйматимуть його за чисту монету.
Це просто контент
а почему за китайским нужно постоянно следить ? Он же перестает сам ремонт делать и заряжать
я вот прям щас на ремонт поставил, думаю до вечера закончит. Подогнали акум который окисняет клему посмтоянно, хочу в порядок привести. Пока прост зарядка, замеры и т.д )
Треба ліфер поставити
Ліфери, за дуже рідкісним і дороговартісним виключенням, не можно заряджати при мінусових температурах, та навіть при невеликому плюсі до 10-15 градусів струм заряджання повинен бути суттево меншим від номінального!
Оце рідкісне виключення - спеціальні ліфери з додаванням у склад електродів хімічного рідкоземельного елемента ітрія, але ціна таких акумів десь рази у три-чотири вища від звичайних, зате вони без проблем працюють у температурному діапазоні -45 - +80 градусів, і номінальні зарядні-розрядні струми в них разів в 10 вищі, ніж у звичайних Ліферів.
@@_Only тема не розкрита
@@Evgen2024youtube Гугли TSWB-LYP100AHA
Все любят втирать " от при союзе делали качество " ввобщем вспомнил и вичитал в книге киринской где говорится акб должнн в две сторони работать при холостом ходу акб подсаживатся должнн отсюда вспливает почему стариная машина на холостих не заряжает акб в отличии чем щяс на холостом ходу идет заряд акб да и на тракторах тоже акб дольше держится бо заряд идет не так как на легкових
Вітання , чудово коли мешкаєш в будинку , а коли в квартирі така собі ситуація ганяти на 5 поверх з кисляками по 18кг. А поїздки короткі акум не встигає зарядитись . В мене виникла ідея прикупити сонячну розкладну панель та підключити до автомобільного акумулятора через прикурювач ))).
Як вам ідея для нового відео!?
А вам міцного та тихого!
ват сто надо раскладушку никак не меньше иначе не потянет и подлючать прийдется через преобразователь бо там родной выход на тайпси и прямой там 19 вольт для ноутбука
Для чого мені 100 w ?
Мені достатньо навіть 0,5 А та 14,4 v. Це приблизно 7,2 w. І якщо взяти розкладну панель на30 w заявлених характеристик , а вона буде видавати 10-12w мені вже цього буде вистачати.
@@oleksandrv5440 40 ват панели с трудом дали реальных 6 ампер при очень ярком солнце
Не займайся фігнею!
Зазвичай не зовсім вбитий акумулятор достатньо 3-4 рази на рік зняти з автівки, і зробити йому повну профілактику.
Повну - це значит нормальна зарядка до 14,8 вольт струмом 20-годинного заряду (тобто 3-3,5 А), після чого зарядка до несильного кипіння впродовж декількох (3-4-5) годин, струмами приблизно 0,4-0,7 ампер в залежності від ємності акума, з наступним контролем після відстоювання впродовж хоча б 10 годин щільності електроліту (повинно бути приблизно 1,26-1,27. Якщо не дотягує - ще дозарядити малим струмом, аж поки щільність не досягне потрібної). Звісно, контроль рівня електроліту з наступним додаванням дистильовної води за необхідності входить в обов'язкову профілактику, як і промивання корпусу від бруду.
Ну і якщо довго не використовуєш автівку (більше 4 днів), то ліпше скидувати клеми, бо різні електроні прилади в машині типу ЕБУ, відеорегістратора, і центрального замка, тягнуть потужність з акума - в мене через 10 днів машина вже не заводилась, хоча акум 74 замість рекомендованого заводом 60АН.
@@_Only а если блекаут на улице то сотка раскладушка поможет подтянуть акумулятор хотябы до того чтобы он просто завел двигатель
Бомба відоси.
бомба в Украине слово не употребляй, что это в смысле хорошо. Есть другие слова !
щось не так не мужу взяти учясть
Чого видаляєш? Правда не вигідно
Я щось нерозумію пане Давид, що Ви від мене хочете. "Чого видаляєш правда невигідно", це про що ? Тут кілька сотень коментарів щодня. Можете конкретно сказати що Вас невлаштовує ? Зрозумійте, дуже великий потік інформації, вибачте, я мабуть щось пропустив.
Мало хто Ігорович таким дрочерством занімається типу аерометри і так далі, максимум тестер. Я 6 років проїздив на оригінальній варті на ніссан патфіндері. Ні разу не дивився до неї. В любий найлютіший мороз машина заводилась з першого разу. Вбив цю варту, та новеньку топлу 74 ампера - інвертор при блекаутах 2022 року за 2 місяці в 0.
Хочеш щоб авто нормально заводилось - купуєш оригінальну варту/бош, або щось подібне і ноу проблем роками.
А стартові кисляки для сєс або інвертора при блекаутах - лютий треш, гроші в прірву. 😂
а твой комп 2 сталкер точно затащит хотябы на средних настройках там нужно очень лютое железо игра не сильно оптимизирована для слабых компов однако а играть на минималках 2 сталкер такое себе как и метро эксодус на минималках это вырви глаз а киберпанк на минималках это убей себе зрение
Відео для не лінивих.
Коментар який підтримує україномовний контент і намагається закинути відео в рекоминдації ютуба
Ану починаймо срач...
Блін... От Ви вперлися в цю теорію, що щільність піднімається ВИКЛЮЧНО заряджжанням/десульфатацією/розчиненням кристалів... А я вважаю, що кислота випаровується разом з дистилятом і її щільність та РІВЕНЬ не відновити ЛИШЕ ЗАРЯДЖАННЯМ ! Чому так? Бо головна проблема в акумуляторах- зменшився рівень електроліту, а щоб банки не посипались- пластини треба тримати в кислоті, а хто чим доливав до Вас- хтось знає? Тож я поправлю: заряджати- то треба, але електроліт доливати/міняти також НЕОБХІДНО !
Ем.... Якщо це мій акум в машині, то туда без мене ніхто нічого не доливав. Менше води = вища концентрація кислоти. Тобто через випаровування води щільність ( питома вага ) навпаки піднімається а не падає. Електроліт міняти нетреба. Коли рівень води впав - треба долити. А відновити рівень щільності зарядом розрядом. Тому що при заміні електроліту, сульфати на пластинах залишаться. в нового електроліту щільність вища. сульфати під час зарядки розчинятись не будуть.
Тут все логічно.
@@Михайло_Ігорович кислота також випаровується, не лише вода, тому якщо додавати лише дистилят, то щільність Ви вже не піднімете, бо просто не буде достатньо кислоти у воді (Уточню) це регулювання доливом (електроліту чи дистиляту) треба робити ПІСЛЯ прогонки на зарядному, щоб впевнитися. (Ось як у Вас в банках була щільність 90% , тобто 1,14, то зарядка ж не допомогла? А все тому, що там нема достатньо електроліту. ) Я за те, що доливати треба не лише дистилят, а і електроліт. Правда треба знати коли і як це робити 😉
Ох уж эти молодые блогеры, опять с вопросом не разобрался, и давай блогерить, контенд ведь в первую очередь. Кроме ариометра там ещё должна быть стеклянная трубочка надеюсь догадаешься сам для чего. А то привыкли что за вас ИИ думает, отключи вам интернет и всё.
Дякую за натяки. В принципі Ви маєте рацію. Тому я спробую в цьому що Ви кажете розібратись. Ну взагалі то я не самий хужи представник молодих блогерів, адже вмудрився на таких акумах сес зібрати, яка працює вжє більше року. І такі коментарі як Ваш мені допомагають розвиватись. Тож є надія що я не безнадійний молодий блогер. Дякую за коментарі. Прислухаюсь. ЗА мене не завжди АІ думає, ним користуюсь виключно як зручним довідником.
@@Михайло_Ігорович тогда жду продолжения видео по теме.
А якщо закритий тіпа бошу або агм то як?отой "тетріс"викинь та не позорься,бо його показники + - трамвайна зупинка та з сотні ЗУ не розуміючи та не зная графіків заряду всі ваші танці з шеруповерьом марна трата часу для адекватного телеглядача...
Можете якось зрозуміліше пояснювати свої думки :? Якщо герметичний, то його прсото поставити годин на 10-20 на зарядку і все.
В мене на каналі є відео, де я " тетрісом" зарядкою і лампочкою розкачав АГМ 95 аг з 1 відсотка до 75+- І спокійно з нього знімаю 500 ватгодин циклічно.
@@Михайло_Ігорович цікаво:яким током та струмом заряджали? Е заявлена RC виробником та скільки вийшло у вас після обслуговування в хвилинах? Оті % з тетріса віддайте дітям як іграшку та не позортися,чі у вас в дитинстві іграшок не було