Zwykły akumulator do pojazdu z systemem Start-Stop

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 окт 2024

Комментарии • 58

  • @MieszkoVIII
    @MieszkoVIII Год назад +2

    7 lat temu kupiłem używany samochód z systemem start-stop, sprzedawca (komis) wstawił do niego zwykły, najtańszy ówcześnie dostępny akumulator (no-name/specpart, made in Ukraine) o tej samej pojemności co oryginalny - 60 Ah. Przejeździłem na nim 7 lat / 110 tys. km. Zwykle jeździłem z wyłączonym start-stopem - po 4-5 latach elektronika odpowiedzialna za start-stop nie pozwalała go aktywować ze względu na stan akumulatora. Po tych doświadczeniach, kupiłem znów zwykły akumulator.

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  Год назад

      Dzięki za info, z którego roku samochód, co to za marka, rodzaj paliwa?

  • @SuperItaliano83
    @SuperItaliano83 10 месяцев назад

    W moim samochodzie również zainstsliwany był zwykły akumulator pomimo, że posiadam start/stop .
    Pomimo tego, przez około trzy lata start)stop działał poprawnie, nastepnie już okazjonalnie po dłuższej jezdzie +50-100km dystans .
    Akumulator varta 60 Ah 540A wytrzymał ponad 7 lat , uruchamiając silnik benzynowy 1.4 T.
    Niestety po 7 latach stracił bardzo dużo pojemności, a szacowany prąd rozruchowy spadł do 430A.
    30 minutowy postój z otwartymi drzwiami, pokrywą bagażnika i zapaloną lampką w środku auta, rozładował akumulator do stanu uniemożliwiającego uruchomienie silnika. Skutkiem czego był zakup nowego akumulatora AGM.

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  10 месяцев назад

      Czyli wynika z tego, że Jak ktoś nie używa S-S to i zwykłe akumulatory są w stanie kilka lat popracować...

  • @darekk9312
    @darekk9312 Год назад +1

    Mocno pouczający materiał. Swego czasu dla testów wstawiałem u siebie na okres 1 msc zwykłego kwasiaka a do tego z mniejszym nominałem aby sprawdzić jak on i auto poradzi sobie w takiej sytuacji. Samochód z fabryki wyjechał jako "straszy-stop" w wersji AGM ale podobnie jak Twój klient mam od nowości dezaktywowane dziadostwo "starasznego stopa" metodą na trytytkę :-)
    Muszę stwierdzić, że przez ten miesiąc testów byłem zszokowany jak dobrze radzi sobie ten tandem ale później wróciłem do AGM'a z myślą, że kiedy AGM dokona żywota to następnego kupię EFB. Teraz po Twoim filmie dochodzę do przekonania, że masz rację i wyższa rezystancja kwasiaka powodowała wyższe napięcie ładowania przez co mniejszy kwasiak był cały czas w dobrej kondycji ale po dłuższej eksploatacji w takich warunkach mógłby dokonać brunatnego żywota.
    Pozostaje do rozpatrzenia zwykły czynnik opłacalności czy kupować co 3 lata nowego kwasiaka czy raz na 5-6 lat AGM'a który jest 2 x droższy.

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  Год назад

      Z doświadczenia mogę powiedzieć, że samo inteligentne ładowanie nie niszczy tak akumulatora jeżeli właściwie go dopasujemy. Ja jestem przekonany, że nieopłacalne jest kupowanie zwykłego kwasiaka i używanie Start-Stopu. Natomiast jeżeli ktoś wyłącza S-S to w dłuższym czasie zapewne wyjdzie na to samo - tak więc dla świętego spokoju lepiej wstawić akumulator w odpowiednej technologii... I pamiętajmy, że zwykłe kwasiaki mają wieczka Kamina (co będę starał się w niedalekiej przyszłości wyjaśnić różnice między wieczkami Kamina a Duplex).

    • @darekk9312
      @darekk9312 Год назад

      @@krzysztofk5277 Akumulator który był wraz z kupnem auta to obecnie 4-latek AGM 12V 60Ah 640A i na dzień dzisiejszy ma około 4,9mΩ a kwasiak (ten z testów 1msc) to 3 letnia A-Mega 7 Ultra 12V 50Ah 480A. Mam w zanadrzu jeszcze A-Mega EFB 65AH 650A który to jestem w stanie poświęcić dla nauki :o) Problem w tym, że AGM ma się jeszcze dobrze (znaczy się zima-lato pali od strzała) choć jego Rw po 4 latach jest na poziomie 4,9mΩ a A-MEGA EFB 65AH 650A ma 3,6mΩ więc teoretycznie powinna lepiej się nadawać.
      Napięcie ładowania z alternatora mam na poziomie 14,5-14,8V lato-zima.

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  Год назад

      @@darekk9312 a amega efb ile ma lat i do jakich celów była kupiona?

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  Год назад

      Na trytytkę czyli odpięty czujnik?

    • @darekk9312
      @darekk9312 Год назад

      @@krzysztofk5277 "na trytytkę" sformułowanie nie do końca oddające rzeczywiste działanie trytytki w tym układzie. Po prostu wcisnąłem przycisk na pulpicie dezaktywujący start-stop i zblokowałem go trytytką przez co nie muszę za każdym razem gdy odpalę silnik pamiętać o dezaktywowaniu s-s.
      W ASO za przeprogramowanie logiki działania z zawsze włączony na zawsze wyłączony zażyczyli sobie 5 stów więc trytytka to zdecydowanie tańsze rozwiązanie i jej czarny kolor doskonale maskuje się na przycisku, nie we wszystkich autach to działa ale u mnie tak :o)
      EFB ma półtora roku i pełni rolę rezerwowego aku bo czasem lubię sprawdzić w autach rzeczywistą pojemność aku C/20 lub je podładować wówczas EFB trafia pod maskę.

  • @yeahbucka3005
    @yeahbucka3005 10 месяцев назад +2

    Fascynujący jest upór w dążeniu do oszczędności mimo wątpliwych szans na nie. Samochodem można (a nawet trzeba) się pochwalić, ale akumulatorem nie przyszpanujesz.

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  10 месяцев назад +1

      Wychodzę z podobnego założenia.

  • @kamilbogus
    @kamilbogus Год назад +1

    Świetny materiał

  • @robasjusi
    @robasjusi 5 месяцев назад +1

    👍👍👍👍👍🔋

  • @TheDevilek1983
    @TheDevilek1983 6 месяцев назад

    Nawiązując do tematu rezystancji, w świetle inteligentnego ładowania, co w przypadku kiedy zamiast EFB zamontujemy AGM? Będzie gorzej ładowany ze względu na lepszą rezystancję i teoretycznie lepszy poziom naładowania? Dobrze wnioskuje?

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  6 месяцев назад

      Tak być może. W oprogramowaniu pojazdów często inżynierowie powprowadzali małe tolerancje. Właśnie nawet robiłem taki eksperyment w swoim pojeżdzie. Niestety zgubiłem dane sprzed zamontowania AGM-a. Ale powtórzę to jeszcze raz. Plusem AGM-a jest to, że szybciej przyjmuje ładunki ale mniejsza rezystancja AGM-a może być sygnałem dla pojazdu, że nie potrzeba takiego akumulatora ładować........

  • @trustnoone3864
    @trustnoone3864 8 месяцев назад +1

    Zawsze można wyłączać START-STOP po rozruchu i wtedy zwykły akumulator dłużej wytrzyma w takim pojeździe.

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  8 месяцев назад +1

      Tak to prawda. Do tego klient nie musi się martwić, że system pojazdu rozłączy mu jakieś urządzenie bo słaby akumulator. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że wyłączanie S-S bardzo wydłuża żywotność akumulatora ale też rozrusznika, alternatora, wielu elementów pojazdu. Szczególnie uparte (nie wyłączają S-S) są kobiety i to takie które przy zakupie akumulatora kierują się niską ceną (czyli słabsze).....

  • @rafa6520
    @rafa6520 10 месяцев назад

    Mam w Daci start-stop ktory zawsze wylaczam bo to niszczy silnik i akumulator a oszczednosci zero. Ma to coś jakiś dziwny system , że napięcie skacze i jest za małe jak są wyłączone światła. Podłaczyłem sobie voltomierz na stałe do gniazda zapalniczki. Jak mam włączone światła mijania lub drogowe , a nawet pozycyjne ale nie dzienne, to alternator trzyma 14 volt w związku z czym jeżdżę na światłach mijania zawsze. Na dziennych napięcie skacze, czyli nie ładuje ciagle ale co jakiś czas, że niby taka ekologia (wymieniać aku co 2 lata aby zaoszczędzić 10 litrów benzyny ale za to remont silnika szybciej). Myślę , że te ciągłe skoki napięcia , nawet bez start-stopa rozwalają akumulator.

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  10 месяцев назад +1

      Tak, dokładnie ciągłę skoki napięcia wynikające z inteligentnego ładowania samo w sobie zabija już akumulator. Ogólnie inteligentne ładowanie (nawet gdy nie ma S-S) zostało wprowadzone ma masową skalę w przełomie 2010/2011 r. I wielu producentów samochodów zorientowało się, że inteligentne ładowanie samo w sobie przyśpiesza degradację akumulatora i dlatego zaczęli często montować akumulatory wzmacniane EF (EFB). Później klient kupował zwykły i to często słabszej jakości i zaczynały się problemy. Też uważam, że przy S-S oszczędności paliwa nie wyrównają kosztów wymian akumulatorów, awarii podzespołów pojazdów. System może być dobry na właściciela który kupił samochód w salonie i zamierza go sprzedać za 5-7 lat. Kolejny właściciel zacznie się już męczyć z naprawami....

  • @inspektorelektron
    @inspektorelektron Год назад

    Jak już inni tu napisali fajny i pouczający materiał. Wydaje mi się, że słuchając wyłapałem parę wg mnie nieślisłości więc pozwolę sobie na parę słów komentarza :).
    Po pierwsze tematyka poruszona w filmie tak jakby mi juz była znana, dość szybko skojarzyłem, że ten przypadek był już wczesniej opisany w komentarzach pod wcześneijszym filmem, chyba dotyczącym gwarancji.
    Na początek nasuwa mi się takie pytanie. Czy brunatna barwa elekktrolitu zawsze oznacza, że akumulator był źle traktiowany, źle eksploatowany ? Generalnie każdy akumulator kwasowo ołowiowy powili ale jednak się zurzywa. Wcześniej czy później (pomijając drobne przypadki pęknietych mostków czy innych niedoróbek fabrycznych) chyba w każdym takim akumulatorze pasta sięrozjedzie, kratki skorodują itp. Być może wyznacznikiem jest czas w którym to nastąpi.
    Inteligentne ładowanie - czemu to służy, jakie są założenia i cele jego stosowania ?
    Ciekawy jest wątek o rozpoznawaniu stanu zurzycia akumulatora po jego rezystancji wewnetrznej. Zapewne jest w tym dużo prawdy ale jest to chyba tylko jeden z elementów całego systemu.
    Krzysztof, nie wiem czy znasza ale ładowarka Bereżok dobiera prąd ładowania automatycznie do pojemności akumulatiora. Tę pojemność najprawdopodobniej wyznacza w czasie cyklicznej i skokowej zmiany prądu ładowania. Pojemność jest zależna od rezystancji wewnetrznej a rezystancję wyznaczamy z prawa Ohma jako R = U / I a w takicjh przypadku raczej chodzi orezystancjędynamiczną dR = dU / dI (przyrost napiecia podzielony przez przyrost prądu).
    Podejrzewam, że wg podobnej zasady analizuje to sterownik ładowania z samochodzie. Następuje skok napięcia ładowania i analizaowana jest odpowiedź w postaci skoku (zmiany) prądu ładowania.
    Z moich obserwacji jednak wynika, że ta rezystancja się zmienia nie tylko w zwiazku ze zmianą temperatury i poziomu naładowania ale taże zależy od aktualnego prądu obciążenia. Mało tego, od kierunku przepływu tego prądu. Czy rezystancja wewnetrzna akumulatroa jeest taka sama w czasie spokojnego postoju, w czasie rozładowania i w czasie ładowania ?
    Jedno jest pewne - rezystacnja wewnętrzna akumuatora mierzona stacjonarnie, testerem jest zależna od stopnia jego zurzycia.
    Z tego co się orierntowałem to kodowanie akumulatora to nie tylko takie widzimisię ale wtedy mięzy innymi zerują się pewne dane chistoryczne dotyczące eksploatowanego akmulatora (ilość rozruchów, czas rozruchu, czas postoju, napięcie, pewnie też ta rezystancja wewnętrzna itp)
    03:28 czy tu chodzi o napięcie ładowania aby pokonać zwiększony opór akumulatora, any go potocznie pisząc odsiarczyć ?
    03:40 No i tu mi się coś nie zgadza. Jak to akumulator z wikszą rezsytancją będzie łądowany większym prądem ? Jak się to mówi na chłopski rozum zwiększenie rezystancji w obwodzie zmniejszy prąd płynący przez ten obwód. Być moze chodziło o to, że wkładając zwykły akumulatyor stewrownik bedzie chciał utrzymać taki sam prąd ładowania jak np w AGM i podniesie napięcie, a to napięcie dopiero zacznie w przyśpieszonym tempie niszczyć masę czynną ?
    Z tym Mollem 110Ah to nie wiem czy tak do końca było udane oszukanie systemu. Rezystancja niby taka sama ale czy taki kwasiak tak samo długo będzie służył jak dedykowany AGM ?
    Moim zdaniem AGM elegancko się ładuje przy typowym napięciu 14.4V a jak mu się czasem da 15.3V na chwilę to idealnie się doładuje pod przysłowiowy koreczek. Proces ten trwa względnie krótko a prądy w początkowej fazie ładowania mogą być duże, nie skraca to jakoś drastycznie żywotności akumulatorowi.
    Akumulatory CaCa nie są projektowane do częstych głębokich rozładowań. Nawet jedno rozładowanie o wartość pojemności wiekszą od około 15% nominału powoduje, że nie da się go w pełni naładować do stanu wyjściowego. Każde kolejne rozładowanie tylko pogłębia ogólny stan rozładowania którego isnstalacja nie jest w stanie doładować nawet przy chwilowo podniesionym napięciu. Akumulator mający wiekszą rezystancję wenętrzną (wg testera) wolniej się ładuje a przy tym bardziej się nagrzewa. Do tego dostępna pojemność z każdym cyklem dużo bardziej spada niż w AGM czy też EFB.
    Przy okazji pytanie do lepszego znawcy - czy akumulatory EFB, AGM czy inne dedykowane do głębokich rozładowań są z domieszkami wapnia jak akumulatory typowo rozruchowe ?

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  Год назад +2

      Witam, jeżeli chodzi o "nieścisłości" związane z informacjami dotyczącymi współpracy akumulatora z układami elektronicznymi pojazdów to one będą zawsze tym bardziej jak podejmuje się kwestie związane z wieloma markami pojazdów - moją intencją było przedstawienie pewnych tendencji no i też oczekuję na reakcję ludzi z branży którzy mogą mieć większe doświadczenie w pewnych kwestiach (poprzez dyskusję się też uczę).
      Również muszę się przyznać, że podczas nagrywania zdarzają mi się pomyłki słowne, myślę o napięciu powiem prąd, itp......
      Aby to wyeliminować staram się nagrywać filmiki z rana (umysł świeży) ale nie zawsze tak jest.
      Tematykę już poruszałem ale uważam, że ona będzie coraz bardziej przebijała się do społeczności, np. wcześniej AGM-y czy EFB dotyczyły wymian w nowych pojazdach często firmowych lub gości z kasą (którzy kupili pojazd z salonu - pierwszy właściciel), teraz coraz częściej pojawiają się klienci z pojazdami z sysyemem Start-Stop którzy kupili pojazd z rynku wtórnego i oni zaczynają już kombinować (np. w ubiegłym tygodniu miałem dwa przypadki gdzie z systemem S-S wsadzono zwykłe kwasiaki) - ich po prostu nie stać aby wydać około 700-1000PLN.
      Dalej: "Na początek nasuwa mi się takie pytanie. Czy brunatna barwa elekktrolitu zawsze oznacza, że akumulator był źle traktiowany, źle eksploatowany ?"
      Odp: przyznam się, że tekst trochę rzuciłem specjalnie bo liczyłem na reakcję ;), mi też chodziło tu o fakt, że samo inteligentne ładowanie mogło to spowodować, ale też co prawda klient mówił, że starał się wyłączać S-S ale czy to robił zawsze tego nie wiem.....
      "Inteligentne ładowanie - czemu to służy, jakie są założenia i cele jego stosowania ?"
      Odp:- inteligentne ładowanie miało w zamyśle szybko naładować akumulator, ale jak również w jakiś sposób ograniczyć zużycie paliwa (temat rzeka...)
      "Ciekawy jest wątek o rozpoznawaniu stanu zurzycia akumulatora po jego rezystancji wewnetrznej. Zapewne jest w tym dużo prawdy ale jest to chyba tylko jeden z elementów całego systemu."
      Odp: jest to pewna tendencja wystepująca w wielu markach pojazdów, ale spotkałem się też z takimi pojazdami gdzie był system S-S, był czujnik przy akumulatorze ale łądowanie było standardowe.
      Spotkałem się z pojazdem do kurierki który rano odpalał pokonywał ciągle 70 km, pierwszy klient i pojazd miał problem z odpaleniem - a wynikało to z tego, ze podczas dojazdu system nie doładowywał akumulatora (gdyż stwierdził, że jest naładowany), w czasie pracy akumulator sprawiał problemy, podczas dostarczania przesyłek i powrotu do bazy system go ładował i rano podczas dojazdu znowu nie ładował (bo uznał, że akumulator jest naładowany).
      "Z tego co się orierntowałem to kodowanie akumulatora to nie tylko takie widzimisię ale wtedy mięzy innymi zerują się pewne dane chistoryczne dotyczące eksploatowanego akmulatora (ilość rozruchów, czas rozruchu, czas postoju, napięcie, pewnie też ta rezystancja wewnętrzna itp)"
      Odp: kodowanie akumulatorów j jest tematem bardzo obszernym i pełnym niedomówień i w tym temacie mylą się nawet fachowcy........
      03:40 No i tu mi się coś nie zgadza. Jak to akumulator z wikszą rezsytancją będzie łądowany większym prądem ? Jak się to mówi na chłopski rozum zwiększenie rezystancji w obwodzie zmniejszy prąd płynący przez ten obwód. Być moze chodziło o to, że wkładając zwykły akumulatyor stewrownik bedzie chciał utrzymać taki sam prąd ładowania jak np w AGM i podniesie napięcie, a to napięcie dopiero zacznie w przyśpieszonym tempie niszczyć masę czynną ?
      Odp: tak, przyznaję rację, myślałem nad wycięciem tego tekstu przed wrzuceniem filmiku ale uszło mi to uwadze - zapomniałem.
      "Z tym Mollem 110Ah to nie wiem czy tak do końca było udane oszukanie systemu. Rezystancja niby taka sama ale czy taki kwasiak tak samo długo będzie służył jak dedykowany AGM ?"
      Odp: Z Moll to był tylko przykład, tam dokładnie chodziło o 100Ah Amega 5 - powiedziałem, że klient oszukał system w tym znaczeniu, że w Audi z kodowaniem alfanumerycznym często po wymianie akumulatora bez kodowania wyskakują błędy - u klienta tego nie było i ładowanie miał "właściwie" - klient zakupił akumulator u mnie sugerując się informacjami z netu a po dwóch tygodniach przyjechał na kodowanie.
      "Moim zdaniem AGM elegancko się ładuje przy typowym napięciu 14.4V a jak mu się czasem da 15.3V na chwilę to idealnie się doładuje pod przysłowiowy koreczek. Proces ten trwa względnie krótko a prądy w początkowej fazie ładowania mogą być duże, nie skraca to jakoś drastycznie żywotności akumulatorowi."
      Odp: miałem taki przykład z poborem prądu na poziomie 1,5A. Akumulator był męczony tak chyba ze 2 tygodnie i jego parametry prądowe spadły (nagrałem nawet filmik).
      "Akumulatory CaCa nie są projektowane do częstych głębokich rozładowań. Nawet jedno rozładowanie o wartość pojemności wiekszą od około 15% nominału powoduje, że nie da się go w pełni naładować do stanu wyjściowego. Każde kolejne rozładowanie tylko pogłębia ogólny stan rozładowania którego isnstalacja nie jest w stanie doładować nawet przy chwilowo podniesionym napięciu. Akumulator mający wiekszą rezystancję wenętrzną (wg testera) wolniej się ładuje a przy tym bardziej się nagrzewa. Do tego dostępna pojemność z każdym cyklem dużo bardziej spada niż w AGM czy też EFB."
      Odp: inteligentne ładowanie spotykam w pojazdach od 2010 roku i nawet jeżeli tam nie było napisane EFB to taki akumulator (oryginalny) był o wiele cięższy od tego z rynku wtórnego.
      "Przy okazji pytanie do lepszego znawcy - czy akumulatory EFB, AGM czy inne dedykowane do głębokich rozładowań są z domieszkami wapnia jak akumulatory typowo rozruchowe ?"
      Odp: w tym temacie potrzebuję bardziej się upewnić.....

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron Год назад +2

      @@krzysztofk5277 Hej, dzięki za info zwrotne. Jakby co to proszę z dystansem czytać moje zapiski. Na pewno moją intencją nie było złośliwe czepianie się słówek. Z innej strony może nie każdy ma odwagę o coś zapytać lub nawet pewne kwestie poddać pod dyskusję. Dlatego też moje niektóre zwroty, wnioski, pytania mogą tak nieco dziwnie brzmieć. Niby wiem a się dopytuję. Ale to taka metoda, powiedzmy wcielenie się w rolę adwokata diabła :). Celem jest wypracowanie lepszej orientacji w dyskutowanych kwestiach.

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  Год назад +2

      @@inspektorelektron Dzięki. Interakcję lubię bo wtedy sam poszerzam wiedzę a życie mnie nauczyło, że warto wsłuchać się w to co myśli druga strona bo nasze zmysły mogą nas czasami wprowadzać w błąd...

  • @ja4141
    @ja4141 10 месяцев назад

    Też zamontowałem sobie zwykły akumulator do systemu start-stop a drugi identyczny do samochodu bez systemu start stop , jeden i drugi po dwóch latach ledwo dycha . W tym pierwszym systemu start stop oczywiście nie używałem . Widać jakość akumulatorów też ma znaczenie . Oczywiście że lepiej jest założyć taki jak fabryka pisze . Centra futura wytrzymała mi dziesięć lat i jeszcze przy największych mrozach parametry w miarę miała ( kilka raza rozładowana była do zera) sprzedałem ją wraz z samochodem. O co w tym chodzi że to stare było takie mocne?????? Miałem też zwykła centrę w drugim samochodzie to ok .siedmiu lat przeżyła.

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  10 месяцев назад

      a te co dwa lata działają to jakiej firmy? Akumulatory Centry te co były a te co teraz są to inne akumulatory. Kiedyś robili grube płyty.

    • @ja4141
      @ja4141 10 месяцев назад

      Te niby akumulatory to X-PRO to miało być lepsze , posłuchałem zielonego sprzedawcy.

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  10 месяцев назад

      @@ja4141 Te XpPRO gdzieś mi się o uszy obiło. Czyli rozumiem, że sprzedający je zachwalał, że są dobre?

    • @ja4141
      @ja4141 10 месяцев назад +1

      @@krzysztofk5277 oj zachwalał , to już po gwarancji ale pojadę choć im powiem co myślę , ta stara zwykła centra co miała siedem lat a teraz dziewięć bo jej nie zdałem jest w podobnym stanie. Teraz kupię yenota ( czy jak to się pisze ) do systemu start stop , kolega chwalił . Nie chcę kupować akumulatorów po tys.zł bo większość mówi że różnie z tym może być . Te akumulatory X-PRO na mrozie padają , dopóki dużych spadków temperatury nie ma jest ok , a miało być odporne na mrozy. Identycznie ma stara centra.

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  10 месяцев назад

      @@ja4141 Ok, dzięki za info. Jak ktoś używa Start-Stop cały czas to uważam, że powinien kupić lepszy: Banner, Moll lub Yuasa.

  • @adamnowak3374
    @adamnowak3374 Год назад +2

    Panie Magistrze, wg Pana słów w autach z systemem S-S jest inteligentne ładowanie i powinien być aku typu AGM. Jednocześnie mówi Pan, że w autach z inteligentnym ładowaniem napięcie ładowania zmienia się od 12,6 do nawet 15,3V. Producenci aku AGM (wszyscy producenci) podają, że napięcie ładowania AGM-a nie może przekraczać 14,6V czy 14,7V bo nastąpi jego szybkie, nieodwracalne uszkodzenie. Zatem napięcie 15,3V zabije każdy aku agm. Więc jak to wyjaśnić? Produkują auta pod agm z napięciem, które je zabija? Coś tu pod względem technicznym ale i logicznym jest nie tak, warto ten temat rozwikłać.

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  Год назад

      Napięcie 15,3 V jest podawane tylko wtedy gdy układ elektroniczny pojazdu stwierdzi, że ma doczynienia z bardzo rozładowanym akumulatorem - w końcu to inteligentne ładowanie - spotkałem się w praktyce z takimi przypadkami a nawet nagrałem filmik jak to klient miał pobór prądu na poziomie 1,5A. Ładowanie było tak duże, że po awaryjnym uruchomieniu pojazdu, po krótkiej jeździe akumulator był dość dobrze naładowany.

    • @darekk9312
      @darekk9312 Год назад

      Mam AGM'a i s-s u mnie od nowości ładowanie jest na poziomie 14,5-14,8V a nawet 14,9V (lato 14,5V a zima 14,8V) bywały też chwile kiedy auto i aku były nowe (do roku) kiedy ładowanie po trasie spadało do 12,8V

    • @JanKowalski-cv4pw
      @JanKowalski-cv4pw Год назад

      Powyżej 14,4V zaczyna się silne gazowanie dlatego żaden Aku nie może być zbyt długo pod wysokim napięciem. AGMy są szczelne więc rośnie w nich ciśnienie.
      Inteligentne ładowanie zmianą napięcia reguluje prąd ładowania. W zwykłej instalacji regulowane jest tylko napięcia a prąd zależy od nadwyżki prądu instalacji i zapotrzebowania akumulatora. Dlatego nie powinno się instalować rozładowanych akumulatorów. W instalacjach z odzyskiwaniem energii akumulator nigdy nie jest w pełni naładowany aby był zdolny do przyjęcia prądu z rekuperacji.

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  Год назад

      @@JanKowalski-cv4pw zgadza się, ogólnie można przyjąć, że silne gazowanie występuje w okolicach 14,7-14,9V.

  • @mowca100
    @mowca100 Год назад

    Moja Amega 7 75Ah 790A po 2 m-cach w samochodzie miała Rw=2,98 mΩ (Konwei 650), a obecnie po dwóch latach od zakupu ma Rw=3,15 mΩ

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  Год назад

      Amegi 5 i 7 z uwagi na odlewane płyty (grube) mają dość niskie rezystancje. Taka wartość to jak w AGM.

  • @robertwlkp6972
    @robertwlkp6972 11 месяцев назад

    Posiadam seat exeo tdi 2014r z s/s i posiada agm. Nie używam s/s czy mogę włożyć zwykły akumulator ca?

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  11 месяцев назад +1

      W takich pojazdach, nawet jak nie używamy S-S, to mamy inteligentne ładowanie. Akumulator zwykły będzie się "męczył" w takim systemie (szybciej padnie). Ponadto wyższe ładowanie zapewne będzie powodować większe gazowanie zwykłego akumulatora co ma negatywny wpływ na elektronikę. Ogólnie spotykam się z tym, że ktoś zamontuje zwykły akumulator w takich przypadkach nie było jakichś negatywnych sygnałów - pojazd bezproblemowo jeździł, chociaż szybciej wysiadał. Ponadto zwykły akumulator ma wyższą rezystancję, więc system już od początku może stwierdzić, że akumulator jest słabszy i będzie go mocniej ładował......

    • @robertwlkp6972
      @robertwlkp6972 11 месяцев назад +1

      @@krzysztofk5277 a o montaż efb można by się pokusić zamiast agm?

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  11 месяцев назад

      @@robertwlkp6972 Ogólnie można, w wielu seatach to tak naprawdę montowano EFB (i pytanie czy oryginalnie nie było AGM-a). Ja ogólnie zalecam montować taki jak zamontował tam producent - ogólnie to się powinno jeszcze zakodować a jeżeli nie to warto by sprawdzić napięcie ładowania (czy nie utrzymuje się w długim okresie jako podwyższone).

    • @robertwlkp6972
      @robertwlkp6972 11 месяцев назад

      @@krzysztofk5277 akumulator mam fabryczny jeszcze z 1 montażu. Jest to 70ah agm ładownie mam w okolicach 14.4-14.5 i zastanawiam się czy można by go zastąpić efb bez uszczerbku dla samochodu i jego elektroniki

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  11 месяцев назад

      @@robertwlkp6972 Przy ładowaniu 14,4-14,5 uszczerbku nie będzie dla samochodu i elektroniki. Po prostu akumulator z płynnym elektrolitem szybciej padnie. AGM wytrzymał 9 lat, zwykły wytrzyma krócej.

  • @EustaH
    @EustaH Год назад

    Można, tylko po co? Zwykły akumulator będzie działał, ale:
    - będzie chronicznie niedoładowany, gdyż samochód pod AGM ładuje w inny sposób - rzadziej ale za to większym prądem. Więc od razu polecam dokupienie prostownika.
    - takie ładowanie bd znacząco skracało żywotność nawet jeśli nie używamy start/stop
    - kiedy taki aku bedzie choc troche zuzyty to przygotuj sie na lawinę losowych blędów, włącznie z takimi, które automatycznie gaszą silnik.
    NIE POLECAM. Więcej roboty, oszczędność na dłuższą mete żadna

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  Год назад

      Dokładnie. Dodam, że w wielu pojazdach bez S-S jest inteligentne ładowanie i w takich przypadkach producent montuje bardzo mocne akumulatory które potrafią przyjmować szybko ładunki. Później klient na rynku wtórnym kupuje akumulator budżetowy i też pojawiają się narzekania.

  • @JanKowalski-cv4pw
    @JanKowalski-cv4pw Год назад

    Czyli akumulator zabiło inteligentne ładowanie 🙂 dostosowane parametrami do AGM-a. A może aku jeździło w samochodzie kuriera? a mało danych żeby stwierdzić przyczynę.

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  Год назад

      Auto jak wspomniałem to volvo z 2016 roku a właściciel to typowy polski kierowca. Ewentualnie można się zastanawiać czy akumulator z napisem premium to był premium. Ale w tym samym czasie trafił mi się podobny przypadek, centra plus, wytrzymała niecałe 3 lata i dostała zwarcia.

  • @grzegorzmotyl8838
    @grzegorzmotyl8838 10 месяцев назад

    Poco kupowac auto z systemem start stop skoro kogos nie stac na akumulator fwb lub agm.

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  10 месяцев назад +1

      Ludzie nie mają wyjścia bo bo to normy Euro (emisja spalin) narzucają na producentów samochodów coraz to większe obostrzenia. Aby producenci pojazdów mogli się dostosować do wyśrubowanych norm to wymyślają coraz co nowe sposoby. Dzisiaj ciężko kupić nowy samochód bez inteligentnego ładowania.

  • @waldemarwaldi4626
    @waldemarwaldi4626 5 месяцев назад +1

    Akumulator z upadliny klasy premium-jasne

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277  5 месяцев назад

      Tak było na nim napisane: Premium.