excel-186 - Tworzenie tabeli przestawnej opartej na istniejącym modelu danych (PowerPivot)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 20 сен 2024
  • 👉 Pobierz plik do filmu: www.pmsocho.co...
    💪 Praktyczny test wiedzy z Excela: www.pmsocho.co...
    😃 Dołącz do moich kontaktów: www.pmsocho.co...
    W tym odcinku możesz zobaczyć jak stworzyć tabelę przestawną w pliku, w którym znajduje się już utworzony (przez Ciebie lub kogoś innego) model danych.
    Jeśli chcesz dowiedzieć się podstawowych informacji o modelu danych obejrzyj inne filmy z playlisty:
    Excel - PowerPivot, Model danych, PowerView, Relacje
    • Excel - Business Intel...
    Użyte mechanizmy: Tabela przestawna, Model danych, PowerPivot

Комментарии • 19

  • @o0camillo0o
    @o0camillo0o 10 лет назад

    Materiał w porządku i ciekawe informacje z którymi warto było się zapoznać w celu poszerzenia wiedzy z Excela. Pozdrawiam :-) jak zawszę Łapka w górę ode mnie

  • @o0camillo0o
    @o0camillo0o 10 лет назад

    Bardzo dziękuję za odpowiedź :-) Tak właśnie podejrzewałem / przypuszczałem, że muszę mieć co najmniej Excela 2010. Zapoznam się z tą serią filmików, aby zgłębić wiedzę z tego zakresu.

  • @jurm2661
    @jurm2661 Год назад

    czy da się w PP wyświetlić jedną wielką tabelę połączoną relacjami ?

  • @adamraczkowiec9556
    @adamraczkowiec9556 Год назад

    Dzięki podanym informacjom w tym i we wcześniejszych odcinkach udało się utworzyć relację dwóch arkuszów za pomocą trzeciej tabeli z unikatowymi wartościami wiodącego numeru "karty".
    Jednak podczas tworzenia tabeli pivot napotkałem na problem. Dla nru kart chcę pobrać wagi z tabeli 1 i zestawić z wagami z tabeli 2. Niestety gdy zaczynam pivot w tabeli 1, to dla każdego numeru karty pojawia się dobrze wyliczona waga dla danych z tebli 1, jednak w każdym wierszy jest suma wag z tabeli nr 2. Tak samo gdy zacznę od tabeli 2, tylko odwrotnie. Jednocześnie excel sugeruje utworzenie relacji - komunikat na żółtym tle. Coś przeoczyłem?

  • @bielczas
    @bielczas 7 лет назад

    Dzień Dobry,
    Fantastyczne filmiki wielu nowych rzeczy się dzięki nim nauczyłem.
    Szukam sposobu by tabela przestawna podsumowywala mi wyniki jako medianę (wiem, że może między innymi zliczać komórki, wyliczać sumę i średnią ale brakuje mi opcji w której wskazywana by była mediana wyników spełniających poszukiwane kryteria.
    Znam sposób w którym wykorzystuje się połączenie funkcji MEDIANA i JEŻELI z zastosowanie formuł tablicowych jednak jeśli chcę wykonać wiele analiz i zmieniać pola które uwzględniam oraz odwoływać się do dwóch kryteriów na raz to ta metoda się nie sprawdzi.
    Poszukiwałem jak rozwiązać ten kłopot i dowiedziałem się, że pomocny może być w tym PowerPivot - podobna umożliwia on rozszerzenie (a może nawet definiowanie) funkcji służących do podsumowań e formie tabeli przestawnej. Jednak mimo starań nie udało mi się znaleź takiej opcji albo nie potrafiłem jej wykorzystać.
    Będę wdzięczny za poradę albo za filmik na ten temat - widziałem, w sieci więcej pytań na ten temat więc to może być dla wielu osób ciekawe.

    • @pmsocho
      @pmsocho  7 лет назад

      Nie znam sposobu aby w standardowa tabela przestawna pokazywała wartość środkową czyli medianę ale stosunkowo łatwo osiągnąć to przy pomocy Power Pivota. Nie mam filmu, który pokazywałby rozwiązanie tego problemu ale może niebawem nagram :)

    • @pmsocho
      @pmsocho  7 лет назад

      Subskrybuj kanał i ustaw powiadomienia to nie przegapisz jeśli się pojawi :)

  • @lancemot17
    @lancemot17 4 года назад +1

    Czy w tabeli opartej o model danych można dodać pole obliczeniowe bądź element obliczeniowy znane ze "zwykych" tabel przestawnych?

    • @pmsocho
      @pmsocho  4 года назад

      W tabeli przestawnej opartej o model danych nie można wstawiać pól obliczeniowych i elementów obliczeniowych. Mając model danych - możesz tworzyć miary a one są o wiele potężniejsze niż pola obliczeniowe i elementy obliczeniowe razem wzięte!!!

    • @lancemot17
      @lancemot17 4 года назад +1

      @@pmsocho Bardzo dziękuję za odpowiedź. Od razu nasuwa się drugie pytanie :) Mam wersję excela 2016 standard, którego jak się orientuje nie można rozszerzyć o Power Pivota. Jednakże mogę utworzyć tabele przestawną opartą o model danych (zaznaczając tego ptaszka przy tworzeniu TP) i tam jest możliwość dodania nowych miar. Czy o tym mówisz? Czy któryś z Twoich filmikow mówi o tym jak utworzyć taką miarę (ale właśnie z poziomu TP, a nie PP, właśnie dla takich osób jak ja, które nie mają PP ale mogą mieć model danych). Pozdrawiam serdecznie :)

    • @pmsocho
      @pmsocho  4 года назад

      @@lancemot17 Jeśli tabela przestawna oparta jest na modelu danych to w panelu "Lista pól tabeli przestawnej" można kliknąć na nazwie tabeli (która jest nad nazwami pól (kolumn)) prawym przyciskiem myszki i wybrać polecenie "Dodaj miarę".

  • @justynalut0967
    @justynalut0967 3 года назад +1

    👍👍

  • @michakozowski3104
    @michakozowski3104 7 лет назад +1

    czy jest możliwość filtrowania tabeli przestawnej z innej tabeli przestawnej? Jesli mam np. 2 tabele przestawne w arkuszu i na jednej już zrobię filtr z innej tabeli a w drugiej są dane z drugiej tabeli ale klucz jest taki sam??

    • @pmsocho
      @pmsocho  7 лет назад

      Cześć Michał,
      Nie do końca rozumiem, co chciałbyś osiągnąć. Czy chodzi Ci o to że wybierając coś w filtrze w jednej tabeli przestawnej również to samo filtrowanie ustawiane jest na drugiej tabeli przestawnej?

    • @michakozowski3104
      @michakozowski3104 7 лет назад +1

      pmsocho dokładnie

    • @pmsocho
      @pmsocho  7 лет назад +1

      Najprościej byłoby skorzystać z fragmentatora:
      ruclips.net/video/z2-J6hPoxjk/видео.html
      Jeśli budujesz kolejną tabelę przestawną na takim samym zakresie jak poprzednia to współdzieli ona ten sam komplet danych przechowywany w pamięci a co za tym idzie można fragmentator sterujący pierwszą tabelą przestawną "spiąć" także z tą drugą. Wystarczy kliknąć na fragmentatorze prawym przyciskiem myszki i wybrać polecenie "Połączenia raportu..." a następnie wskazać tabelę do której fragmentator ma być przypisany.
      Będzie o tym film za jakiś czas :)

  • @o0camillo0o
    @o0camillo0o 10 лет назад

    Dzień dobry :-)
    Próbowałem odwzorować krok po kroku Pana przykład z Excel-186 i zrobić go na swoim komputerze w wersji Excela 2007. Wybrałem sposób pierwszy i drugi, który jest omawiany w powyższym filmie YT, ale niestety jest to nie możliwe do wykonania w tej wersji Excela 2007 według Pana kroków zaprezentowanych w filmie YT. Gdy zaczynam robić powyższy przykład krok po kroku to już napotykam na następujący problem, który zaraz opiszę i przedstawię.
    Gdy zaznaczam polecenie Użyj zewnętrznego źródła danych, potem wybieram polecenie Wybierz połączenie..., potem w okienku Istniejące połączenia nie ma w ogóle takiej karty jak Tabela i Excel nie wyświetla modelu danych, który jest w skoroszycie - chyba go w ogóle nie widzi?
    W okienku o nazwie Tworzenie tabeli przestawnej nie ma wyszczególnionej opcji (polecenia) tj. Dodaj te dane do modelu danych na samym dole tego okienka - brak jest tego polecenia do zaznaczenia.
    Czy mógłby Pan to sprawdzić u siebie, czy tak faktycznie jest jak opisuję w tej wiadomości i czy coś można z tym zrobić?
    Czy trzeba po prostu zakupić nowszego MS Office np. wersję 2010 lub 2013 i wtedy będzie po problemie, który opisałem w tej wiadomości powyżej.
    Proszę o odpowiedź na moją wiadomość i z góry bardzo dziękuję.

    • @pmsocho
      @pmsocho  10 лет назад

      Wszystko omówione jest w pierwszym filmiku serii o modelu danych - musisz mieć Excela w wersji co najmniej 2010 inaczej nie masz co próbować.