Elektrolytické kondenzátory v historické technice

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 ноя 2024

Комментарии • 28

  • @jozefnovak7750
    @jozefnovak7750 2 года назад +1

    Ďakujem za skvelé video a podrobný výklad problematiky!

  • @Tesla_Radio
    @Tesla_Radio 3 года назад +2

    Neviem čo sa tam niekomu nepáči . Nech to napíše určite sa radi poučíme . Pekne spracované video. Ľahká vec na víkend .👍

    • @Windows3x
      @Windows3x 3 года назад

      To je tenhle nepřející zapšklý národ. Bohužel. Taky je mě z něj špatně. Radek je super a má hezká videa 👍❤️

    • @RAPAprojekty
      @RAPAprojekty  3 года назад +1

      Hele v pohodě, mám prostě jen asi 2 - 3 hatery, co moje videa soustavně dislajkují. Ale co, můžeme si upřímně říct, že toto vůbec nevypovídá o kvalitě videí ale o kvalitě toho člověka co to dělá. Počet laků se u videí nemění, tím pádem není žádné ani horší ani lepší. :D A ten člověk je rozdává kde může, což zase vypovídá o něm. :)

    • @RAPAprojekty
      @RAPAprojekty  3 года назад +1

      @@Windows3x Díky :D :D

    • @Tesla_Radio
      @Tesla_Radio 3 года назад +1

      @@RAPAprojekty Ako vidím máš na to rovnaký názor ako ja nech sa darí . O čom bude ďalšie video, prezraď niečo , nech sa máme na čo tešiť .

    • @RAPAprojekty
      @RAPAprojekty  3 года назад +1

      @@Tesla_Radio Aaale, jen takové drobnosti, bude řeč o VF generátoru, co mám nový a celkově přenosu modulovaného signálu do rádia, ale nic složitého a intelektuálního, spíše takové ukázky. :)

  • @radekmucha9477
    @radekmucha9477 2 года назад

    Zdravím, mám starý lampový zesilovač a jsou na něm 2xTesla 450V 16uf kondenzátory, dočetl jsme se že by to mělo jít nahradit rozběhovým kondenzátory? Poslal bych vám fotku, páč nevím jak bych je zapojil když nemají polaritou

    • @RAPAprojekty
      @RAPAprojekty  2 года назад

      Tak můžete ho zkusit použít, ale určitě musí sedět kapacita a napětí na které jsou. Já s tím zkušenost vážně moc nemám, ale zas nevidím důvod proč by to nemělo jít použít. Jestli z toho trčí nějaké neoznačené dráty tak jedině proměřit. Ideálně vyzkoušet jestli je takový kond vůbec ok. Jistotou je ale koupit kond nový, nebo mít nějaké origo proměřené a funkční tesly. Foto pošlete: rapa.1953@gmail.com

  • @goofysvintageworkshop6728
    @goofysvintageworkshop6728 3 года назад

    Pěkný video, jsem rád že jsi zpět. Tyto kondenzatory, většinou rovnou měním, nebo reformuju.

    • @ratman4747
      @ratman4747 3 года назад

      Mohu se PLS zeptat co si mám představit pod tím pojmem "reformuju" ? To by mne celkem zajímalo :-) Díky

    • @goofysvintageworkshop6728
      @goofysvintageworkshop6728 3 года назад

      @@ratman4747 U starých elektrolitických kondenzátorů, často dochází k tomu, že chemické procesy nabíhají pomalu. Tudíž při připojení do sítě, po delší době rok a více, by se měli kondenzátory nechat zreformovat, jinak dojde k proražení a nebo se na zkoušečce (té jednoduché z číny, kde se neměří konenzátor při provozním napětí) tváří jako špatný, velký ESR. Postupně se zapojí přístroj na malé napětí u 230V, třeba na 50V a nechá se chvíly cca třeba hodinu a pak se přidá na 100V a zase se počká hodinu atd. až do provozního napětí. Nejlepší je na to autotransformátor a výkonný odpor, v nouzy i žárovkový omezovač.Já na to mám sestavenou svoji zkoušečku, která pozná jesli je kond Ok a dokáže reformovat a pozná na neonce a ampermetru i průraz.

    • @jirikubik886
      @jirikubik886 3 года назад

      @@ratman4747 ​Reformování (nesprávně reformátování) je po delším čase mimo provoz u těchto kondenzátorů nutné proto, protože elektrolytické kondenzátory mají dielektrikum tvořené vrstvičkou kysličníku na naleptané kovové vrstvě kladné elektrody. Zápornou elektrodou je "tekutý" elektrolyt. V čase mimo provoz (bez napětí) se vrstva kysličníku rozpouští, zeslabuje a klesá její dielektrická pevnost. Proto je třeba ji obnovit výše uvedeným postupem (REformovat) jak popisuje Goofy ´s...

    • @josefjerabek8878
      @josefjerabek8878 Год назад

      Kondenzátory se formátují. A to malým proudem. Připojit natvrdo i na menší napětí je špatně! Klidně to i odnese. Jinak formátování není na hodinu, ale hezkých pár hodin! Čím menší proud, tím lépe. Takže klidně ten Elyt můžete připojit na o něco větší napětí, než je provozní. Proud stačí omezit příslušným odporem. Elyt totiž musí být stále studený! Kvalita kondu je vždy daná výrobcem. V podstatě nejkvalitnější jsou profesionální. Ty již mají vývody na šrouby. Jinak formátováním lze kondenzátoru naordinovat i to, že snese pak větší napětí. Bohužel na druhé straně bude mít zmenčenou kapacitu. Je to dáno tím, že dielektrická vrstva kysličníku je silnější. Vyrobite tak elyt na vyšší napětí.

  • @Windows3x
    @Windows3x 3 года назад +1

    Hezké video 👍

  • @ratman4747
    @ratman4747 3 года назад +1

    Ty krabicáky sem naposledy měnil při opravě reprobeden Tesla. Dával sem místo nich Bennic. Co sem měřil tak byla většina KO a ty co byly dobré tak zase měly i 30% mimo toleranci, což teda v audio vyhýbce fakt člověk nechce. :-)

    • @ratman4747
      @ratman4747 3 года назад +2

      Kolikrát je i lepší kvůli snížení vnitřního odporu ty kapacity "poskládat" ze dvo nebo tří paralelně zapojených kondů. Po takové rekonstrukci mám doma několik Tesla reprobeden a nedám na ně dopustit, hrají perfektně. :-) Konkrétně mám "předělávky" koncepčně vycházející z ARS 1034 nebo ARS 1054 s přepočítanou vyhýbkou. Koupil sem je protože si někdo dal excelentně práci s truhlařinou a jsou oproti originálu mnohem těžší a bytelnější. Jen ta elektronika uvnitř byla na úrovni žáka ZŠ. Doslova vrabčí hnízdo. Tak sem zpětně rozkreslis schéma, nakoupil nové kondy a navrhnul DPS. Z původního zapojení zůstaly jen cívky a rezistory :-) Dále sem takto opravil několik sad ARS 9204.

    • @RAPAprojekty
      @RAPAprojekty  3 года назад

      Jako záleží i na provedení, u straré techniky se prostě holt musí vyměnit každý kapacitor. Ale když už jsou svitky, konkrétně krabicáky hermetické, tak už jsou v pohodě (narozdíl od elytů).

    • @RAPAprojekty
      @RAPAprojekty  3 года назад +3

      @@ratman4747 Je zvláštní pozorovat, jak tu máme 2 typy lidí, jedni co věci perfektně opraví (nebo vyrobí) po mechanické stránce a druzí, co rozumí té elektrice. Jo a málem bych zapomněl, pak jsou tu i lidi co neumí nic :D :D

    • @ratman4747
      @ratman4747 3 года назад +1

      @@RAPAprojekty Tak nikdo neumí všechno. Já sem typickej zástupce třídy "ferda mravenec". Ode všeho umím trochu ale v ničem nejsem "mistr". Spíš je to o tom jestli se chceš něco učit nebo ne. Chytráků a kritiků všeho těch jsou plný stránky komentářů pod každým videem. Ale reálně mnohdy nedovedou ani "přivrtat poličku"

    • @RAPAprojekty
      @RAPAprojekty  3 года назад +1

      @@ratman4747 Tak to jsme dva, já to mám úplně stejně s tím Ferdou, ale spíš se řadím do skupiny lidí, co jim to jde po té mechanické stránce, takže nějaké supervýpočty na videu fakt nikdy nebudou :D Ale s kritiky je někdy sranda, někdy to není ani o tom že by chtěli pomoct a něco vhodného třeba doplnit, ale mnohdy jen a jen kritizovat. Mindrák? Nevím ... :D :D

  • @KutilDomacihoTypu
    @KutilDomacihoTypu 2 года назад

    Krabicák jsem viděl v jednom starém telefonu akorát že měl 1pf

    • @RAPAprojekty
      @RAPAprojekty  2 года назад

      To bylo asi větší 1pF má i pár centimetrů dvoulinky.

    • @KutilDomacihoTypu
      @KutilDomacihoTypu 2 года назад

      @@RAPAprojekty máte pravdu je tam 1uf.

  • @josefjerabek8878
    @josefjerabek8878 Год назад

    No, moc toho o kondenzátorech nevíte. Protože kondenzátorů je hafo typů. Dokonce i těch lelektrolytických. A každý je potom vhodný pro určité použití. Paradoxně jste do elytů zamíchal dokonce i staré papíráky.