Radi bychom ještě jednou poděkovali prof. Podolském za úžasný zážitek! Velký dík patří i p. Hájkovi (LLionTV) za natočení a upravení videa. Velký dík patří Vám všem co jste dorazili a co si video pustíte. Díky! Zachovejte nám přízeň!
v tomto případě bych spíše ocenil holý výklad beze snahy o popularizaci pomocí teatrálního projevu, ještě by se pan profesor mohl snažit o lepší výslovnost
@kotelgg4078 No cooooo! Cira vytouzena democracie.... Kazdymu po cem jeho duse prahne a na co staci! To bylo v Rime, ve dvacatych letech dvacateho stoleti...bylo a bude.... Priznivcu bude vzdycky dost..... Az toho bude dost!
co takle ten detektor postavit ve vesmíru na geostacionární oběžné dráze na noční straně země? když teda pomineme že by na to nestačil ani roční rozpočet USA
Tak mne napadlo. Gravitace je produktem pohybu hmoty, nikoliv produktem hmoty ze své podstaty. Tedy za gravitací stojí jen pohyb, a intenzitou gravitace není hmotný objem, ale objem pohybu hmotných částic, počínaje spinem, až po rotace vesmírných objektů. Tedy bez pohybu hmoty by nebylo gravitace. Gravitace je interakce mezi pohybující sehmotou v elektrickém náboji hmoty. Něco podobného, jako když se pohybuje železný předmět v elektrickém poli. Vzniká elektromagnetismus. Tedy antigravitačního či snad rovnovážného stavu lze dosáhnout protipohybem. Zajímavé je, že spin defakto není rotace, ale kmitavý, kruhový pohyb tam a zpět. Liší se u částic jen rádiusem, tedy v úhlovém rozsahu kmitání tam a zpět. Tedy jde o frekvenci kmitání. Něco jako kolečko neklidu v mechanických hodinkách.
Veľni zaujimavý názor.. skúste navrhnúť koncepciu ake zariadenia by negovalo gratitačno indukčné magneticke pole... myslím si že Eisntein mal len odkloniť ľudstvo aby neprepuklo pochopenie toho ČO PÍŠETE..voľnoenergetická revolúcia a oslobodenia sa od korporátnej "vedy", bánk a úverového otroctva.. Eintein bol sluha temnoty a klamstva... Tesla robotník svetla...
@@RobertRobert-xs9ep já bych Einsteina nezavrhoval. Je to jen další úroveň poznání. Pro náš způsob vnímání, z pohledu egregoru hmotného těla, je vlastně mnoho zákonitostí fyziky trochu těžko pochopitelných. Mnozí se domnívají, že hmota vytváří interakce, tedy energetická pole, třeba jako u gravitace, " to není úplně nejlepší příklad", řekněme ostatní síly, slabá a silná interakce, elektromagnetismus, i když ten elektromagnetismus také tak trochu stejně jako gravitace je nic moc k pochopení příklad, akorát na opačném konci. Tedy pole tvoří hmotu, nikoliv hmota že tvoří pole. U té antigravitační síly, by mohlo jít o změnu elektrického náboje částic, z kladného na záporný. To by snad mohla vyřešit antihmota. Vědci určitě na tomto fenoménu pracují. Zatím budoucnost.
Protože v gravitačních rovnicích se s rotací nepočítá, ta revoluční myšlenka napadla tebe, nebo máš nějaký zdroj? Pokud není od nikoho, jakou máš teorii že to všichni ignorujou? A jak vysvětlíš že statická (nerotující) hora nebo třeba parkoviště plný automobilů vykazuje měřitelnou gravitační odchylku?
@@siloton neporozuměl jsi podstatě, tedy že jde o pohyb především na elementární úrovni v elektrickém náboji, tedy procesy přímo v atomovém jádru. Ale jinak děkuji za reakci. Máš pravdu že můj názor bude nejspíše ignorován, dál jej nešířím. Také nemůže být jiný zdroj, pokud jde o vlastní úvahu, jak připomínám hned v první větě. Neříkám že by známé rovnice a teorie byly špatné. Ale mohou být jen neúplné, stejně jako tvoje reakce postrádá hlubší analízu podstatného. Ale i tak děkuji za čas, vynaložený psaním komentáře.
@@bezD1 Všimni si, jaká byla první reakce na tvou myšlenku: konspirační teorie že Einstein je vlastně diverzant. Nevidíš tam žádné úskalí? Tipoval bych že vidíš, a proto jsi mu neodpověděl (což ovšem může být dvojsmyslné, asi lepší by bylo odpovědět a uvést to na pravou míru.). Pakliže důsledkem elektromagnetické indukce je Lenzův zákon, kterému přičítáme například zpomalení magnetu v trubce, neměli bychom podobnou analogii pozorovat i u gravitace?
@@jannovak304 Nemáš pravdu. Jeho první žena vystudovala fyziku. Určitě spolu i počítali. Nakolik mu v něčem pomohla, nevím. Matematiku se průběžně doučoval během svého života, protože podle něho mu nestačila v tom, na čem pracoval. Jeho druhá žena mu byla spíše hospodyní, nic nevystudovala, ale ty dvě si nepleť.
Řečník, zaujetím, formou i obsahem super. Ale mrzí, mě (pokud mi to neuteklo) že prakticky nezmínil žádnou aplikaci a praktické využití GV. Když už tam žongluje stamiliony dollarů a kritizuje EU za co má a nemá vyhazovat peníze, místo do potvrzování jistě velkých nicméně ne moc praktických myšlenek velikánů fyziky. Doporučuju aby se podíval kolik velmoci dávají ročně např. na zbrojení. Pojďme nejdřív vyřešit energetickou krizi, hladomor, udělat lidstvo lepším a na objevování skrytých sil vesmíru máme celou budoucnost ;) Bojím se, že pokud budeme investovat dál do věcí, které "nehoří" - např. fyzika, možná že se té budoucnosti ani nedočkáme. Jen názor.
3 года назад+4
Myslím, že kdybychom chtěli napřed vyřešit všechny problémy lidstva, tak se k téhle vědě nedostaneme nikdy. :-) A s těmi nepraktickými myšlenkami to taky není tak zlé. Při zkoumání GV se jistě přišlo na spoustu věcí, které se budou využívat jinde. Tak jako třeba poznatky kvantové mechaniky jsou důležité pro řešení záležitostí okolo termojaderné fúze a tím vyřešení energetických otázek lidstva. Tak jako z "bokem vytvořeného" (při výzkumu tajemství hmoty v LHC) prostředí pro komunikaci vědců mezi sebou máme dnešní podobu internetu. Atd.
@ ok o využití kvantové fyziky u tjf jsem nevěděl, to je dobrý příklad, ale uvádět internet (který by dříve či později tak jako tak vznikl nekde v garáži za minimálních investic ) jako příklad ospravedlnění investic do urychlovače... to je z prominutím dost mimo :D
3 года назад+1
@@avrahamstern4550 Myslím, že ne, to bude spíš věc názoru. Navíc jsem to s tím internetem neuváděl ani jako “ospravedlnění investic”, ale jako jeden z mnoha bočních produktů. Kdyby to bylo úplně mimo, nebude o tom mluvit ve své přednášce prof. Kulhánek a ani doktor Grygar.
@@avrahamstern4550 Vy nad tím nechcete přemýšlet, nebo nevíte jak na to. Teď si tu píšeme jen proto, že nějací nadšenci typu Maxwell, Hertz, Amper a další věnovali desítky let energi tomu, aby pochopili podstatu světla, elektřiny a magnetismu. A všichni to dělali proto, že chtěli vědět, jak to funguje. Ne proto, abychom jednou měli počítače. Nikdo z nich neměl tušení, na co ve výsledku příjde, natož co to udělá s lidstvem. Zapřemýšlete nad každou věcí, která je techničtější, než klacek a zjistíte, že vždy vznikla na základě nějakého zkoumání, které mělo za úkol něco POCHOPIT, ne něco VYNALÉZT. Od kladky přes střelný prach, přes celoý elmag, přes jaderné elektrárny po kvantové počítače. Vše je výsledek vědy a vědeckého zkoumání, a vždy cokoliv někdo vynalezl, vynalezl na základě nejnovějších vědeckých poznatků, zkoumání a objevů, jak něco funguje, bez nich by to nikdy nevynalezl - jinými slovy nejdřív musíte pochopit princip fungování světa do určité míry a pak v jejím rámci můžete vyvýjet technologie. Opačně to nelze. My netušíme, co nám všechno přinese poodrobnější pochopení gravitace. Kolega nade mnou nedával šťastné příklady, protože on mluvil hlavně o "vedlejších produktech" objevování (a to nezlehčuju jejich množství ani důležitost, je to taky obrovské plus), ale takovéto "experimenty k ničemu", jak to skeptici vnímají, nás přivedou k technologiím, o nichž se nám ani nesnilo. Jasně, nebude to zítra, ani za 10 let. Ale bude to. Dnešní technologie jsou postavené na principech, které byly zjištěny v nejlepším případě před desítkami let, většinou však před víc než stovkou let. Ten vývoj má jakési časové zpoždění, protože je třeba mít nějaký odstup a podrobnější zkoumání atd. - to už záleží na možnostech využití a složitosti pochopených jevů, ale to je jen detail.
Jeho nejde poslouchat. SLysel jsem to totiz lepe. Jde na to moc matematicky a technicky.. Je to zkratka teoreticky fyzik coz mi na nem nekdy vadi.. Me prijde lepsi vyklad of prof. Petra Kulhanka z FEL CVUT : ruclips.net/video/y0qLPOLUeM8/видео.html
Skvělá přednáška, panu profesoru Podolskému lze pouze aplaudovat Bravo !
"jsem fyzik, ale ne letopočtář" je boží )) díky za krásnou přednášku;
( ... potvrzující pravidlo X99 )))
Nadšení pana profesora a jeho láska k fyzice je úžasná... Děkuji za přednášku.
Přesně tak! Já tomu v podstatě vůbec nerozumim, a pouštím si to hlavně kvůli tomu nadšení :)
Nicméně princip toho detektoru jsem z jeho výkladu pochopil i přestože jsem naprostý laik.
Radi bychom ještě jednou poděkovali prof. Podolském za úžasný zážitek! Velký dík patří i p. Hájkovi (LLionTV) za natočení a upravení videa. Velký dík patří Vám všem co jste dorazili a co si video pustíte. Díky! Zachovejte nám přízeň!
Prof. Podolský je legenda. Úžasný speaker.
Podepisuji...............
je to komediant
Děkuji, skvělý pan Podolský i jeho předřečník!
In6ijjtt6ini9niiy6ijjn6mmnib6j6jjniyjtjbjjjyiijbyt6ibyt6iiinti6ibjj966tj6btt96 ib6i86nn5i696th
Jtjy6nj6tninjtiynu6ni9ytiii6y
6nbmb.jbyi6t9i 66ii6jo69yitt6jkj67ji6t6iynyy6ui6 tmjtiibtt66j6t
Iti6ttnot9i iyni86jnt666iy66tobti69iiyn6tjity6i9tjtii6titni6itjyi9niub9uyiity6jyit6hiiint6t606i6i6jtj6bt6tú m56tntn6jjt7
Un6tt
n60686jtt
J6i6nit7 jn6tt6y69j5y6ty6juu9nn6ijttt6tn6b6i9tikkiyu7yn6nntyituuy6iy6u856
Děkuji moc za záznam, už nemusím tolik litovat, že jsem tam nemohla být :)
Ďakujem za vynikajúcu prednášku!
Zkus i výlet pana broučka do měsíce
@@luboszelenka9735 ?
Vtip
@@luboszelenka9735 Aha...ha...ha...ha
Ďakujem za prednášku!👍👍👍
Super, je úžasné, jaké nadšení má pan profesor.
+SectumSempra to je u fyziku velmi caste :)
Tak kdo by nebyl nadšen :D
v tomto případě bych spíše ocenil holý výklad beze snahy o popularizaci pomocí teatrálního projevu, ještě by se pan profesor mohl snažit o lepší výslovnost
Boj oobkonoooobio oo
...stojí to nekřesťansky peníze a k čemu to? Je naprosto skandální a ostudné že ve srovnání se zbrojním průmyslem je veškerá věda velmi chudá Popelka.
Skvělé díky (+všechny videa z přednášek mají potichu zvuk , lepší než budíček)
To nieje pravda tam ti stačí naučiť 3 sondy držať presnu pozíciu a svietiť laserom vakuovane prostredie a minimalizácia sumov je vo vesmíre zadarmo😉
Vynikající přednáška! Díky! Až na to “”wow” v úvodu uvádějícího fotografa.
Též se mi to nelíbí. A nabyde...😡 Má být nabude.
Vynikajicí přednáška
super přednáška. hale sem nedodělanej doktor (mám 6 semestrů) a poslední dva roky dělám na ČVUT kardistimulátory. super pžednáška
Hele gratuluju 🤔👉🥕😄
Tohle je naprostá bomba a v televizi dávají píčoviny pro tupé masy.
@kotelgg4078
No cooooo! Cira vytouzena democracie....
Kazdymu po cem jeho duse prahne a na co staci!
To bylo v Rime, ve dvacatych letech
dvacateho stoleti...bylo a bude....
Priznivcu bude vzdycky dost.....
Az toho bude dost!
Celkem mě těší, že v Brněnské pobočce na konci zmíněné firmy Chicago Iron and Bridge (CB&I) pracuju.
co takle ten detektor postavit ve vesmíru na geostacionární oběžné dráze na noční straně země? když teda pomineme že by na to nestačil ani roční rozpočet USA
Fantastická přednáška, nebojím se říct "přelomová". Jen bych chtěl moc poprosit... Nebyl by někde odkaz na slavné selfíčko? :)
A co přednáška na strahově.?
Zajímalo by mne jak vyřešili teplotní rozpínání 4km dlouhé trubky bez dilatace.
Rozpinali se obe dve takze to nicemu nevadi. Se to odecte. Navic sledovali 50-2000Hz tak jim slo spis o ty kmity. celkem jednoduchy princip.
Betonový pilíř jak vesničko má středisková Evžene
2,5kA topení pobavilo též ))
Tak mne napadlo. Gravitace je produktem pohybu hmoty, nikoliv produktem hmoty ze své podstaty. Tedy za gravitací stojí jen pohyb, a intenzitou gravitace není hmotný objem, ale objem pohybu hmotných částic, počínaje spinem, až po rotace vesmírných objektů. Tedy bez pohybu hmoty by nebylo gravitace. Gravitace je interakce mezi pohybující sehmotou v elektrickém náboji hmoty. Něco podobného, jako když se pohybuje železný předmět v elektrickém poli. Vzniká elektromagnetismus. Tedy antigravitačního či snad rovnovážného stavu lze dosáhnout protipohybem. Zajímavé je, že spin defakto není rotace, ale kmitavý, kruhový pohyb tam a zpět. Liší se u částic jen rádiusem, tedy v úhlovém rozsahu kmitání tam a zpět. Tedy jde o frekvenci kmitání. Něco jako kolečko neklidu v mechanických hodinkách.
Veľni zaujimavý názor.. skúste navrhnúť koncepciu ake zariadenia by negovalo gratitačno indukčné magneticke pole... myslím si že Eisntein mal len odkloniť ľudstvo aby neprepuklo pochopenie toho ČO PÍŠETE..voľnoenergetická revolúcia a oslobodenia sa od korporátnej "vedy", bánk a úverového otroctva.. Eintein bol sluha temnoty a klamstva... Tesla robotník svetla...
@@RobertRobert-xs9ep já bych Einsteina nezavrhoval. Je to jen další úroveň poznání. Pro náš způsob vnímání, z pohledu egregoru hmotného těla, je vlastně mnoho zákonitostí fyziky trochu těžko pochopitelných. Mnozí se domnívají, že hmota vytváří interakce, tedy energetická pole, třeba jako u gravitace, " to není úplně nejlepší příklad", řekněme ostatní síly, slabá a silná interakce, elektromagnetismus, i když ten elektromagnetismus také tak trochu stejně jako gravitace je nic moc k pochopení příklad, akorát na opačném konci. Tedy pole tvoří hmotu, nikoliv hmota že tvoří pole. U té antigravitační síly, by mohlo jít o změnu elektrického náboje částic, z kladného na záporný. To by snad mohla vyřešit antihmota. Vědci určitě na tomto fenoménu pracují. Zatím budoucnost.
Protože v gravitačních rovnicích se s rotací nepočítá, ta revoluční myšlenka napadla tebe, nebo máš nějaký zdroj? Pokud není od nikoho, jakou máš teorii že to všichni ignorujou? A jak vysvětlíš že statická (nerotující) hora nebo třeba parkoviště plný automobilů vykazuje měřitelnou gravitační odchylku?
@@siloton neporozuměl jsi podstatě, tedy že jde o pohyb především na elementární úrovni v elektrickém náboji, tedy procesy přímo v atomovém jádru. Ale jinak děkuji za reakci. Máš pravdu že můj názor bude nejspíše ignorován, dál jej nešířím. Také nemůže být jiný zdroj, pokud jde o vlastní úvahu, jak připomínám hned v první větě. Neříkám že by známé rovnice a teorie byly špatné. Ale mohou být jen neúplné, stejně jako tvoje reakce postrádá hlubší analízu podstatného. Ale i tak děkuji za čas, vynaložený psaním komentáře.
@@bezD1 Všimni si, jaká byla první reakce na tvou myšlenku: konspirační teorie že Einstein je vlastně diverzant. Nevidíš tam žádné úskalí? Tipoval bych že vidíš, a proto jsi mu neodpověděl (což ovšem může být dvojsmyslné, asi lepší by bylo odpovědět a uvést to na pravou míru.). Pakliže důsledkem elektromagnetické indukce je Lenzův zákon, kterému přičítáme například zpomalení magnetu v trubce, neměli bychom podobnou analogii pozorovat i u gravitace?
😊
škoda , že Albert nebyl takovej formát a nepřiznal matematickou spolupráci a autorství TR své ženy Milevy , která byla vynikající matematička.....
jeho žena mu určitě vždycky uvařila výbornou večeři, takže si poděkování zasloužila 👍 nesmysl o nějakém spoluautorství je samozřejmě zcela mimo
@@jannovak304 Nemáš pravdu. Jeho první žena vystudovala fyziku. Určitě spolu i počítali. Nakolik mu v něčem pomohla, nevím. Matematiku se průběžně doučoval během svého života, protože podle něho mu nestačila v tom, na čem pracoval. Jeho druhá žena mu byla spíše hospodyní, nic nevystudovala, ale ty dvě si nepleť.
Vlnostroj z času 30:47: ruclips.net/video/DZjfndMFkbI/видео.html
2023 update - Kulhánek, IPTA - International Pulsar Timing Array 🙂
ruclips.net/video/caHHgZD8Sdo/видео.html
3:00:30 presne!!!:)
49.5min pulzar milionkrát za sekundu,
👍
Oo
Cože?
Einstein zemřel 18.4. ne 10.4. 😅
Y
Řečník, zaujetím, formou i obsahem super. Ale mrzí, mě (pokud mi to neuteklo) že prakticky nezmínil žádnou aplikaci a praktické využití GV. Když už tam žongluje stamiliony dollarů a kritizuje EU za co má a nemá vyhazovat peníze, místo do potvrzování jistě velkých nicméně ne moc praktických myšlenek velikánů fyziky. Doporučuju aby se podíval kolik velmoci dávají ročně např. na zbrojení. Pojďme nejdřív vyřešit energetickou krizi, hladomor, udělat lidstvo lepším a na objevování skrytých sil vesmíru máme celou budoucnost ;) Bojím se, že pokud budeme investovat dál do věcí, které "nehoří" - např. fyzika, možná že se té budoucnosti ani nedočkáme. Jen názor.
Myslím, že kdybychom chtěli napřed vyřešit všechny problémy lidstva, tak se k téhle vědě nedostaneme nikdy. :-)
A s těmi nepraktickými myšlenkami to taky není tak zlé. Při zkoumání GV se jistě přišlo na spoustu věcí, které se budou využívat jinde. Tak jako třeba poznatky kvantové mechaniky jsou důležité pro řešení záležitostí okolo termojaderné fúze a tím vyřešení energetických otázek lidstva. Tak jako z "bokem vytvořeného" (při výzkumu tajemství hmoty v LHC) prostředí pro komunikaci vědců mezi sebou máme dnešní podobu internetu. Atd.
@ ok o využití kvantové fyziky u tjf jsem nevěděl, to je dobrý příklad, ale uvádět internet (který by dříve či později tak jako tak vznikl nekde v garáži za minimálních investic ) jako příklad ospravedlnění investic do urychlovače... to je z prominutím dost mimo :D
@@avrahamstern4550 Myslím, že ne, to bude spíš věc názoru. Navíc jsem to s tím internetem neuváděl ani jako “ospravedlnění investic”, ale jako jeden z mnoha bočních produktů. Kdyby to bylo úplně mimo, nebude o tom mluvit ve své přednášce prof. Kulhánek a ani doktor Grygar.
@@avrahamstern4550 Vy nad tím nechcete přemýšlet, nebo nevíte jak na to. Teď si tu píšeme jen proto, že nějací nadšenci typu Maxwell, Hertz, Amper a další věnovali desítky let energi tomu, aby pochopili podstatu světla, elektřiny a magnetismu. A všichni to dělali proto, že chtěli vědět, jak to funguje. Ne proto, abychom jednou měli počítače. Nikdo z nich neměl tušení, na co ve výsledku příjde, natož co to udělá s lidstvem. Zapřemýšlete nad každou věcí, která je techničtější, než klacek a zjistíte, že vždy vznikla na základě nějakého zkoumání, které mělo za úkol něco POCHOPIT, ne něco VYNALÉZT. Od kladky přes střelný prach, přes celoý elmag, přes jaderné elektrárny po kvantové počítače. Vše je výsledek vědy a vědeckého zkoumání, a vždy cokoliv někdo vynalezl, vynalezl na základě nejnovějších vědeckých poznatků, zkoumání a objevů, jak něco funguje, bez nich by to nikdy nevynalezl - jinými slovy nejdřív musíte pochopit princip fungování světa do určité míry a pak v jejím rámci můžete vyvýjet technologie. Opačně to nelze. My netušíme, co nám všechno přinese poodrobnější pochopení gravitace. Kolega nade mnou nedával šťastné příklady, protože on mluvil hlavně o "vedlejších produktech" objevování (a to nezlehčuju jejich množství ani důležitost, je to taky obrovské plus), ale takovéto "experimenty k ničemu", jak to skeptici vnímají, nás přivedou k technologiím, o nichž se nám ani nesnilo. Jasně, nebude to zítra, ani za 10 let. Ale bude to. Dnešní technologie jsou postavené na principech, které byly zjištěny v nejlepším případě před desítkami let, většinou však před víc než stovkou let. Ten vývoj má jakési časové zpoždění, protože je třeba mít nějaký odstup a podrobnější zkoumání atd. - to už záleží na možnostech využití a složitosti pochopených jevů, ale to je jen detail.
Soudruhu Faraday, Volt , ampér, Maruška Curieových dělali základní fiziku. Aplikace do nesmyslů stojí akorát prachy. Přemýšlet začni sám.
telepatia existuje :)
Jaký máš číslo
Allatra a jejich kniha je úplně někde jinde a mnohem dál.
Nemáte iné na robote
Směšné. Naprosto. :-)
Prosimtě dokážeš bejt... konkrétnější? Nedokážeš. OK, chápu
vymyslene teorie bez dôkazu
Těm bys nerozumněl.
preste Einstein bol podvodník aby ľudstvo neobjavilo že energia je lacná a dostupná...
Paradna teologicka zalezitost, singularita je transcedentna zalezitost.
Jeho nejde poslouchat. SLysel jsem to totiz lepe. Jde na to moc matematicky a technicky.. Je to zkratka teoreticky fyzik coz mi na nem nekdy vadi.. Me prijde lepsi vyklad of prof. Petra Kulhanka z FEL CVUT : ruclips.net/video/y0qLPOLUeM8/видео.html
Hliníkové válce Kulhánek odfláknul
ani diváci v sále veľmi nevydržali.
Mal si ženu?