Поздравления за обстойното и достъпно разяснение. Нека повече хора се възползват от този вид защита, когато са с трипроводна инсталация. Спасява се човешки живот.
жив и здрав да си брато. така се обеснява , не като уния дето си предават важности и говорят като политици в народното събрание. уж всичко им разбираш апък в крайна сметка нищо не си разбрал. браво майсторе, готин си дазнаеш, продължавай да правиш това, помагаш на милиони хора да знаеш. благодаря ти
Тест бутона е само, за да се провери дали ДТЗ е дефектно или не. Правилният тест на ДТЗ се извършва с MFT (Megger, Fluke, Kewtech и т.н.) , като се проверява за колко секунди (по скоро милисекунди) изключва ДТЗ.
Имам въпрос: Имаме правилно свързана ДТЗ както ти си показал във видеото с контакт. В контакта малко дете пъха пръстче във фазата без да закача шукото (заземителните пластини). Ще сработи ли ДТЗ или не?
НЕ, няма да сработи ! Първо:ДТЗ трябва са бъде съобразена с нуждите които имаш. За малко дете и минимален ток може да бъде опасен. ДТЗ предпазват но не рядко дават и дефекти за това е и тест бутона чрез който да се тестват за правилна работа поне веднъж в месеца. Аз лично ако имах малко дете бих затапил контактите.ДТЗ не гарантира 100% защита особено за малки деца! Второ: ДТЗ работи като измерва разликата в тока между нулата и фазата и фазата и земното. Ако големината на тока в двете вериги е еднакъв всичко е Ок но ако в едната верига настъпи промяна ДТЗ изключва. Такъв тест да бъркам във фазата при включена ДТЗ не съм правил и не мога да ти дам на 100 % категоричен отговор. Но ти гарантирам, че при аномалия причинена пряко от човек във верига защитавана от ДТЗ пак има вероятност “да го удари ток”. Трето: ДТЗ се монтират предимно на токови кръгове които захранват електроуреди до които човек се докосва. Така ако настъпи пробив в тази верига и протече ток по корпуса на дадения електроуред ДТЗ ще изключи. По този начин ДТЗ изключва веригата захранваща дефектния електроуред и при докосване от човек ще бъде безопасно. Тоест ДТЗ изключва превантивно опасната верига и предпазва човека от електро удар. ДТЗ засича малки утечки които не биха могли да бъдат хванати от предпазителя. Тези малки утечки могат да бъдат безопасни за самия електроуред но да бъдат опасни за човек. Но ако самото докосване причини повреда на електроуреда ДТЗ си сработва като обикновен прекъсвач. Ако докосването причини късо съединение си се случва късо съединение ДТЗ не може да предотврати това. П.С. Моя съвет е да се поставя ДТЗ на токовите кръговете на готварска печка, Бойлер, Пералня, Сушилня и т.н.Кръгове в които е включен даден електроуред постоянно. На свободните контакти в които няма постоянно включени електроуреди ТАПИ!
@@Just_Joro с едно съм съгласен, че ако работи ДТЗ когато има разлика в тока минаващ през фазата и този през нулата ще изключи. Земното няма нищо общо. Когато го има и дефектира уред примерно печка ДТЗ директно изключва, защото вместо през нулата тока минава през земното. А за моя казус можеш да пробваш като включиш лампа вместо пръст на дете към фазата на контакта а другия извод към нулата преди ДТЗ.
Всичко беше много добре направено, с изключение на заземителната шина. Хубаво е, че свързахте заземителния кабел в шината, ама шината си е във въздуха, не е свързана.
Прав сте , идеята ми е да покажа как трябва да се свърже. За това поставям и схема на свързване в описанието на видеата които правя. Идеята е ако имате изградена инсталация при която са спазени всички нормативни уредби да имате и заземителна шина в таблото. Ако инсталацията (таблото в частност) не е заземено спрямо всички необходими изисквания не препоръчвам да се монтира ДТЗ (това го споменавам и във видеото).
Дтз винаги се връзва след главния АП, а не преди него. Идеята на дтз е да пази от ток на утечка, а на АП от претоварване и късо съединение. Отделно се смята коефициент на натовареност на дтз, консуматори и тн...
Поздравления за усилията Ви и достъпното обяснение! Жив и здрав и все такива полезни клипчета да правите! Имам един въпорс. Да си предсатим, че зад ДТЗ има (или трябва да има) няколко прекъсвача. Не ми е ясно следното нещо за нулевият проводник. Входната нула (N) влиза в ДТЗ модула от нулевата шина, до тук добре, изходът (N) от ДТЗ отива към консуматора..Е, сега издва въпосът ми. Ако след ДТЗ има прекъсвачи (в случаят не е важно колко, това е отделен въпрос :) ), то изходната нула отоново ли се свързва към същата нулева шина (от където е и входната нула) или се ползва друга - да кажем съвсем образно "изходна нулева шина" която илиза от ДТЗ. Много благодаря предварително!!
Не, за да работи коректно ДТЗ трябва инсталацията да е три проводна. До колкото разбирам ти искаш да направиш зануляване. Зануляването е така да го кажа по евтиния вариант за защита. То обикновено се прави на стационарните контакти който се монтират в стените. При зануляването при пробив ти изключва директно предпазителя. ДТЗ измерва големината на тока във веригата и ако той се промени минимално ДТЗ изключва. При нормална работа тока протича между нулата и фазата и когато се получи част от него да протече по заземителния проводник ДТЗ го засича и изключва. За това е нужен този трети проводник и за това зануляването не върши работа ако искаш да използваш ДТЗ.
@@Just_JoroНО ако заземителния жълт кабел е включен в нулата (както се практикува в апартаментите понеже са двужилни преди да влезе в апартаментното табло) тогава ще сработи. Не знам дали правилно съм се изказал. Т.е. земното е занулено но просто не минава през ДТЗ. И човека точно това питаше но не се е изказал добре "ще работи ли ДТЗ ако земното кабелче всъщност е занулено- да ще работи"
Браво! Имам 2 въпроса, проблем ли е ако дтз е захранена отдолу, но се спазва същият принцип? И от къде взимаш тази нула която си я вързал отгоре и я изпращаш към нулевата шина? Нали смисъла е да прекъсне и нея а по този начин нулата си остава във контакта въпреки изключването на дтз,и да остане директно само заземяването?
Мисълта ми е че по този начин според мен ако има другаде отклонения по неутрален проводник пак ще изключи тази дтз понеже след изхода влиза във общата нулева шина.
Захранването винаги го поставям отгоре не съм пробвал да го поставям от долу и не мога да ви кажа как ще работи. За нулата сте напълно прав видях си грешката или по скоро това не е грешка но по този начин свързана ДТЗ ще изключи цялото захранване. По рационалния начин при които ще ти изключи само един токов кръг на който е поставена ДТЗ е да се свърже нулата първо на неутралната шина и от там да се вземе нула която да отиде в ДТЗ. Ето в това видео показвам този начин ruclips.net/video/lUwoDS7_81A/видео.html. П.С. Това видео може би ще го премахна , че е малко объркващо по начина по който съм го направил за което се извинявам.
Няма почти никаква разлика пак има нулева шина, заземителна шина и предпазител. Само се използва троен предпазител тоест предпазител с три клеми вместо с една. Всяка една от фазите се поставя в отделна клема и така.
Първо се поставя АП-то след това ДТЗ. Така се постига по голяма сигурност. Имам още едно видео на тази тематика. Варианта първо да се постави ДТЗ и след това един или повече прекъсвача е работещ но аз лично не го препоръчвам. Във това видео просто съм го показал като опция.
Здравейте! във къщата на село имам само 2 кабела, но вие казахте че няма да проработи, възможно ли е само с тези два кабела да проаработи ако направя зануляване със една тръба в земята и от там да взема допълнителен кабел за бойлера.
Не няма да стане. За да работи коректно Дефектно токовата защита ви трябва три проводна инсталация. Отделно заземяването е сложен процес и за да бъде направено се изискват много изчисления не може просто да се побие един метален кол в земята. Трябва да знаете състава на почвата , да се поставят различни пластове соли които да спрат корозията на заземителните шини в земята (не просто един метален кол), дълбочината също е от значение , металния състав на заземителя и т.н. Аз живея на село и се сблъсках със същия проблем (инсталацията ми е двупроводна) и накрая варианта които избрах е да поставя едно мини табло пред банята с два предпазителя един за бойлера и един за осветлението. След това занулих директно бойлера и това е всичко което направих. Вече над 5 години нямам никакви проблеми с бойлера или осветлението. Препоръчвам ви да използвате едножилни проводници аз направих инсталацията на банята с такива. 2,5 квадрата за бойлера и 1,5 квадрата за осветлението. Ако вече имате изградена инсталация която е надеждна и работи разбира се няма да подменяха кабелите а просто ще добавите само таблото.
@@Just_Joro Благодаря! имам стабилни кабели навсякаде 4 квадрата така е купих къщата от вън има подцинковане тръба която е забита във земята 3 метра така ми каза човека от който купих къщата, от трубата отива кабела в главното табло и съответно на самият контакт синият кабел е вързан допълнително на мястото на зеленожълтият кабел.
@@Marian.Petrov.Hristov Тоез в главното табло имате заземителна шина поставена от предишния собственик на къщата? Въпреки това итсталацията на къщата е двупроводна и контакта в който искате да свържете бойлера е с два кабела фаза и нула и просто е направен мост между синия кабел (нулата) и терминала на който по принцип се свързва заземителния проводник когато е наличен.Аз лично не бих рискувал с поставянето на ДТЗ ако не съм сигурен на 100 % . Ето ви линк да прочетете малко повече за заземяването bg.dum-vybaveni.cz/kak-da-napravite-zazemyavane-v-chastna-kyscha-v-stranata-577?fbclid=IwAR2gY6ABXROZRKpgyrk0wBUCmNbp3k5UW6QIfqQ6D3giF38AG_cDa8KSluw
@@Just_Joro Благодаря!, значи провилно е да взема от шината която е във земята отделен кабел, да го прекарам близко до бойлера да го свържа на новото табло в което ще поставя всичко както е при вас във видеото, и тогава ще проработи на 100 процента правилно само за бойлера, във захранването което взимам от контакта ще махна кабела който е свързан като мост, по този начин добре ли е.
@@Marian.Petrov.Hristov Да така би трябвало да се получи. След като прекарате всички кабели преди да свържете бойлера все пак тействайте дали работи ДТЗ с една тест лампа
Обикновено се поставя един главен предпазител който да прекъсва тока на цялото табло. След това поставяш ДТЗ на токовия кръг който ще защитава и предпазител. Така от едната страна е главния предпазител от другата предпазителя на токовия кръг който защитаваш а посредата е ДТЗ
Имам един въпрос, не съм компетентен, ако е несъстоятелен. По схемата ми изглежда, че първо фазата от електропреносната мрежа се свързва с апартаментния прекъсвач и от него се хваща фазата за ДТЗ, а във видеото не е ли показано обратното?
Да прав сте , във видеото първо съм свързал електрозахранването към ДТЗ след това предпазителя, а на схемата съм показал обратно. Има и втори начин на свързване на ДТЗ които е показания на схемата. Дори имам друго видео което е озаглавено Свързване на дефектно токова защита + схема. Допуснал съм грешка и съм качил другата схема към това видео за което се извинявам. Ако ме питате кой начин на свързване използвам Аз лично предпочитам да използвам начин показан на схемата ( тоест начина показан във второто видео за което ви споменах). Втория начин е по сигурен според мен, защото ДТЗ няма дъгогасителна камера и ако възникне голямо (мощно, продължително) късо съединение е възможно тока който премине през нея да я повреди. Извинявам се още веднъж за допуснатата грешка. Ако имате още въпроси не се притеснявайте да попитате.
Здравейте, много добър клип обяснено и нагледно показано как да се направи. Имам въпрос тъй като в моят случай ситуацията е по разлизна. Инсталацията на апартамента е сменена с три жилна, но в апартамента влиза само фаза и нула. В апартаментното табло има нулева и земна шина, но между тях е пуснат мост. Възможно ли е в този случай да се монтира ДТЗ? Една проста схема би ми била много позезна. Благодаря предварително.
Не няма да се получи. За да работи коректно ДТЗ трябва да се използват трижилен кабел. ДТЗ измерва разликата между входящия и изходящия ток която трябва да бъде нулева - на теория. На практика обаче обикновено може да бъде максимум 30 mA. ДТЗ не реагира при допир на фазовия проводник с нулевия. Токовете в двата проводника остават еднакви, макар и много големи - това е късо съединение. Затова задължително на токовия кръг, на който е свързана ДТЗ, трябва да има предпазител.. Ако стойността на диференциалния ток, както се нарича, надвишава допустимата стойност, прекъсвачът ще изключи веригата. Този тип неизправности в действието на инсталиции може да не бъдат открити от стандартните типове защита, като например свръхтокови прекъсвачи /автоматичен прекъсвачи. Дефектнотоковите защити се използват единствено за предпазване от токов удар на човека Дефектнотоковата защита не трябва да се използва като единичен елемент между източника на захранване и приемника.Затова задължително на токовия кръг, на който е свързана ДТЗ, трябва да има предпазител.Тя не предпазва от късо съединение или прегряване на кабели. За да бъде завършена системата за безопасност, заедно с ДТЗ трябва да се инсталира свръхтоков прекъсвач (автоматичен предпазител) - поне един за всяка дефектнотокова защита. Наскоро попаднах на статия в която се препоръчва поставянето на автомаичния предпазител преди токовата защита тоест (Захранващ кабел- >АП->ДТЗ->Контакт ) но пак изпълнението е с трижилен кабел. ( В най скоро време ще покажа и този начин на свързване на ДТЗ). Може би сте попадали на клипове в които показват как се свързва ДТЗ с два проводника но простоне е правилно. ДТЗ е създадена да открива минимални смущения в големината на тока които да причинят наранявания на човека. За това се използват трижилен кабел от таблото до контакта (защитавания елемент). ДТЗ сравянва потенциалите на тока между фазовия и заземителния проводник и ако засече разлика по голяма от 30 mA изключва. Стана малко сложно но се надявам да сте ме разбрали.
@@Just_Joro Благодаря за отговора. Ще очаквам клипа. Само да уточня, инсталацията на апартамента е изпълнена с трижилен кабел. До всеки един контакт, бойлер, печка има три кабела. Просто захранването в апартамента от главното табло на блока до таблото вътре в апартамента са пуснати два кабела (стара инсталация, предполагам такива са били изискваннията 1980). В апартаментното табло има две шини, нулева и заземителна и е пуснат мост между тях, като всички нулеви проводници от контактите към таблото са свързани на нулевата шина и съответно всики заземителни проводници от контактите към таблото са на заземителната шина.
@@KrasimirPilyov Щом е трипроводна би трябвало да стане. Все пак след като инсталирате всички елементи тествайте за правилна работа. Това е линк на примерна схема на свързване drive.google.com/file/d/1nASZwZg_cRNPXgt65WUbe4xK7jpIjoIt/view?usp=sharing . Последните дни прочетох много информация за ДТЗ и в повечето случай се препоръчва този начин на свързване където предпазителя е преди ДТЗ тоест Захранващ кабел => Автоматичен предпазител => ДТЗ => Контакт . Препоръчвам ви да направите връзките така ,а не както показвам във видеото. Теста на ДТЗ може да направите с най различни уреди аз лично използвам ето това устройство Habotest Socket Tester Pro HT107D ruclips.net/video/kRo9Ljnqzmg/видео.html струва около 30-40 лв зависи отъкде го закупите. Има разбира се и бюджетни варианти ако ни ви се дават толкова пари просто потърсете в интернет.
@@Just_Joro 1. Човека казва, че инсталацията в апартамента му е ТРИ проводна. Защо да не работи? 2. Как ДТЗ сравнява потенциали между фаза и земя, като през нея минават само фаза и нула? 3. Представи си схема : Фаза и Нула влизат в ДТЗ. Фаза и нула излизат от ДТЗ и влизат в бойлер. Земното на бойлера излиза от него и се свързва в нулата ПРЕДИ ДТЗ. Така според мен ще работи ДТЗ и при двупроводна инсталация. Само ДТЗ трябва да е монтирано в бойлерното табло, за да не се опъва проводник до централното табло при вече измазани стени ;)
@@СтилиянБургас Много хубав коментар. 🙂 Аз също мисля, че в този случай също би трябвало да работи. Само не разбирам как точно ДТЗ ще се монтира в бойлерното табло, на DIN шина? 🤔 Ще се радвам на пояснения как физически ще стане. 🙂
Така свързано захранване към контакта с щепсел, как да разберем, че точно кафевият кабел е фазата? Ако завъртим щепсела на 180 градуса какво ще се получи?
Двупроводна инсталация може да се преработи в трипроводна и да работи коректно дтз, от нулата се пуска нов проводник който ще играе ролята на заземителен и се ползва само за заземяване, но се пуска от преди нулата която отива към дтз, обикновенно в началото още на захранващия кабел.
Възможно е но не е препоръчително да се прави. Аз лично предпочитам да зануля контактите в случаите когато няма заземителен (защитен) проводник в инсталацията
Да но АП изключва при голяма стойност на утечка почти трябва да стане късо съединение, утечка от 80 мА например АП със зануляване няма да изключи, докато дтз ще изключи на 30 още. Тоест АП не хваща по дребни утечки докато не стане пълно късо, или претоварване.@@Just_Joro
Много харесвам твойто предаване, но аз не съм електротехник и по-трудно разбирам, за което се извинявам.1-ви въпрос.Вие закачихте нулевия проводник на ДТЗ, като не го взехте от нулевата шина от каде го взехте?.2-ро закачихте фазата от горната страна на електрическия прекъсвач, а други твой колеги го закачат от долу. От коя страна е правилно?.Извинявам се.
Най - правилно е така: Първо: Главен предпазител който е за цялата инсталация. Фазата се свързва от горната страна на предпазителя и излиза от долната страна на предпазителя. Второ : поставя се ДТЗ , кабела който излиза от главния предпазител (фазата) се свързва от горната страна на ДТЗ. Нулевия проводник го взимам от мрежата. Трето: от ДТЗ от долната страна излизат фазата и нулевия проводник. Фазата се разклонява до предпазителите на токовите кръгове които искате да защитавате с ДТЗ( ел.печка, бойлер, и т.н) Нулевия проводник се свързва на нулевата шина от която ще вземете нула за всички токови кръгове. П.с. Видеото е малко объркващо но обещавам скоро да направя ново видео с примерна схема , както направих за свързването на девиаторните ключове В последното си видео. Така се надявам да направа по разбираем начина на свързване на ДТЗ.
Може би сте прав, но аз така съм учил и така я свързвам. Начина на свързване за който говорите не съм го пробвал и не мога да гарантирам ,че работи или не работи на 100%. Във видеата ми се стремя да показвам неща които съм правил и с времето са се доказали като работещи коректно и надеждни.
@@Just_Joro Пробвайте вържете я през щепсел и вижте че все ще изключва при натискане на тест бутона независимо как сте включили щепсела.А това означение на фаза и нула на ДТЗ го слагат щото са длъжни.То и на лампи и други консуматори има означения L N и PE .Aма няма значение L и N само трябва защитният проводник да е на PE.
Поздравления за обстойното и достъпно разяснение. Нека повече хора се възползват от този вид защита, когато са с трипроводна инсталация. Спасява се човешки живот.
Изключително ясно и подробно обяснение. Благодаря!
жив и здрав да си брато. така се обеснява , не като уния дето си предават важности и говорят като политици в народното събрание. уж всичко им разбираш апък в крайна сметка нищо не си разбрал. браво майсторе, готин си дазнаеш, продължавай да правиш това, помагаш на милиони хора да знаеш. благодаря ти
Много хубаво и точно обяснено Благодаря
Тест бутона е само, за да се провери дали ДТЗ е дефектно или не. Правилният тест на ДТЗ се извършва с MFT (Megger, Fluke, Kewtech и т.н.) , като се проверява за колко секунди (по скоро милисекунди) изключва ДТЗ.
Имам въпрос: Имаме правилно свързана ДТЗ както ти си показал във видеото с контакт. В контакта малко дете пъха пръстче във фазата без да закача шукото (заземителните пластини). Ще сработи ли ДТЗ или не?
НЕ, няма да сработи !
Първо:ДТЗ трябва са бъде съобразена с нуждите които имаш. За малко дете и минимален ток може да бъде опасен. ДТЗ предпазват но не рядко дават и дефекти за това е и тест бутона чрез който да се тестват за правилна работа поне веднъж в месеца. Аз лично ако имах малко дете бих затапил контактите.ДТЗ не гарантира 100% защита особено за малки деца!
Второ: ДТЗ работи като измерва разликата в тока между нулата и фазата и фазата и земното. Ако големината на тока в двете вериги е еднакъв всичко е Ок но ако в едната верига настъпи промяна ДТЗ изключва. Такъв тест да бъркам във фазата при включена ДТЗ не съм правил и не мога да ти дам на 100 % категоричен отговор. Но ти гарантирам, че при аномалия причинена пряко от човек във верига защитавана от ДТЗ пак има вероятност “да го удари ток”.
Трето: ДТЗ се монтират предимно на токови кръгове които захранват електроуреди до които човек се докосва. Така ако настъпи пробив в тази верига и протече ток по корпуса на дадения електроуред ДТЗ ще изключи. По този начин ДТЗ изключва веригата захранваща дефектния електроуред и при докосване от човек ще бъде безопасно. Тоест ДТЗ изключва превантивно опасната верига и предпазва човека от електро удар. ДТЗ засича малки утечки които не биха могли да бъдат хванати от предпазителя. Тези малки утечки могат да бъдат безопасни за самия електроуред но да бъдат опасни за човек. Но ако самото докосване причини повреда на електроуреда ДТЗ си сработва като обикновен прекъсвач. Ако докосването причини късо съединение си се случва късо съединение ДТЗ не може да предотврати това.
П.С. Моя съвет е да се поставя ДТЗ на токовите кръговете на готварска печка, Бойлер, Пералня, Сушилня и т.н.Кръгове в които е включен даден електроуред постоянно.
На свободните контакти в които няма постоянно включени електроуреди ТАПИ!
@@Just_Joro с едно съм съгласен, че ако работи ДТЗ когато има разлика в тока минаващ през фазата и този през нулата ще изключи. Земното няма нищо общо. Когато го има и дефектира уред примерно печка ДТЗ директно изключва, защото вместо през нулата тока минава през земното. А за моя казус можеш да пробваш като включиш лампа вместо пръст на дете към фазата на контакта а другия извод към нулата преди ДТЗ.
Всичко беше много добре направено, с изключение на заземителната шина. Хубаво е, че свързахте заземителния кабел в шината, ама шината си е във въздуха, не е свързана.
Прав сте , идеята ми е да покажа как трябва да се свърже. За това поставям и схема на свързване в описанието на видеата които правя. Идеята е ако имате изградена инсталация при която са спазени всички нормативни уредби да имате и заземителна шина в таблото. Ако инсталацията (таблото в частност) не е заземено спрямо всички необходими изисквания не препоръчвам да се монтира ДТЗ (това го споменавам и във видеото).
Дтз винаги се връзва след главния АП, а не преди него. Идеята на дтз е да пази от ток на утечка, а на АП от претоварване и късо съединение. Отделно се смята коефициент на натовареност на дтз, консуматори и тн...
Поздравления за усилията Ви и достъпното обяснение! Жив и здрав и все такива полезни клипчета да правите!
Имам един въпорс. Да си предсатим, че зад ДТЗ има (или трябва да има) няколко прекъсвача. Не ми е ясно следното нещо за нулевият проводник. Входната нула (N) влиза в ДТЗ модула от нулевата шина, до тук добре, изходът (N) от ДТЗ отива към консуматора..Е, сега издва въпосът ми. Ако след ДТЗ има прекъсвачи (в случаят не е важно колко, това е отделен въпрос :) ), то изходната нула отоново ли се свързва към същата нулева шина (от където е и входната нула) или се ползва друга - да кажем съвсем образно "изходна нулева шина" която илиза от ДТЗ. Много благодаря предварително!!
Благодаря
Може ли да се свърже нулата към заземаването
Не, за да работи коректно ДТЗ трябва инсталацията да е три проводна. До колкото разбирам ти искаш да направиш зануляване. Зануляването е така да го кажа по евтиния вариант за защита. То обикновено се прави на стационарните контакти който се монтират в стените. При зануляването при пробив ти изключва директно предпазителя. ДТЗ измерва големината на тока във веригата и ако той се промени минимално ДТЗ изключва. При нормална работа тока протича между нулата и фазата и когато се получи част от него да протече по заземителния проводник ДТЗ го засича и изключва. За това е нужен този трети проводник и за това зануляването не върши работа ако искаш да използваш ДТЗ.
@@Just_JoroНО ако заземителния жълт кабел е включен в нулата (както се практикува в апартаментите понеже са двужилни преди да влезе в апартаментното табло) тогава ще сработи. Не знам дали правилно съм се изказал. Т.е. земното е занулено но просто не минава през ДТЗ. И човека точно това питаше но не се е изказал добре "ще работи ли ДТЗ ако земното кабелче всъщност е занулено- да ще работи"
Браво! Имам 2 въпроса, проблем ли е ако дтз е захранена отдолу, но се спазва същият принцип? И от къде взимаш тази нула която си я вързал отгоре и я изпращаш към нулевата шина? Нали смисъла е да прекъсне и нея а по този начин нулата си остава във контакта въпреки изключването на дтз,и да остане директно само заземяването?
Мисълта ми е че по този начин според мен ако има другаде отклонения по неутрален проводник пак ще изключи тази дтз понеже след изхода влиза във общата нулева шина.
Захранването винаги го поставям отгоре не съм пробвал да го поставям от долу и не мога да ви кажа как ще работи. За нулата сте напълно прав видях си грешката или по скоро това не е грешка но по този начин свързана ДТЗ ще изключи цялото захранване. По рационалния начин при които ще ти изключи само един токов кръг на който е поставена ДТЗ е да се свърже нулата първо на неутралната шина и от там да се вземе нула която да отиде в ДТЗ. Ето в това видео показвам този начин ruclips.net/video/lUwoDS7_81A/видео.html.
П.С. Това видео може би ще го премахна , че е малко объркващо по начина по който съм го направил за което се извинявам.
Предстои ми да правя ел табло за трифазен ток, може ли да покажеш как се свързва и разликата с двуфазно?
Няма почти никаква разлика пак има нулева шина, заземителна шина и предпазител. Само се използва троен предпазител тоест предпазител с три клеми вместо с една. Всяка една от фазите се поставя в отделна клема и така.
А коя ДТЗ е по- добра.2P или 1P+N?
Колко АП може да свържем към един ДТЗ? Примерно АП 40А към ДТЗ и два АП
1АП-20А
2АП-16 А
общо 36А
на предпазител 3,5 mla отечка 2×3,5 =7 mla
Първо се поставя АП-то след това ДТЗ. Така се постига по голяма сигурност. Имам още едно видео на тази тематика. Варианта първо да се постави ДТЗ и след това един или повече прекъсвача е работещ но аз лично не го препоръчвам. Във това видео просто съм го показал като опция.
Здравейте! във къщата на село имам само 2 кабела, но вие казахте че няма да проработи, възможно ли е само с тези два кабела да проаработи ако направя зануляване със една тръба в земята и от там да взема допълнителен кабел за бойлера.
Не няма да стане. За да работи коректно Дефектно токовата защита ви трябва три проводна инсталация. Отделно заземяването е сложен процес и за да бъде направено се изискват много изчисления не може просто да се побие един метален кол в земята. Трябва да знаете състава на почвата , да се поставят различни пластове соли които да спрат корозията на заземителните шини в земята (не просто един метален кол), дълбочината също е от значение , металния състав на заземителя и т.н. Аз живея на село и се сблъсках със същия проблем (инсталацията ми е двупроводна) и накрая варианта които избрах е да поставя едно мини табло пред банята с два предпазителя един за бойлера и един за осветлението. След това занулих директно бойлера и това е всичко което направих. Вече над 5 години нямам никакви проблеми с бойлера или осветлението. Препоръчвам ви да използвате едножилни проводници аз направих инсталацията на банята с такива. 2,5 квадрата за бойлера и 1,5 квадрата за осветлението. Ако вече имате изградена инсталация която е надеждна и работи разбира се няма да подменяха кабелите а просто ще добавите само таблото.
@@Just_Joro Благодаря! имам стабилни кабели навсякаде 4 квадрата така е купих къщата от вън има подцинковане тръба която е забита във земята 3 метра така ми каза човека от който купих къщата, от трубата отива кабела в главното табло и съответно на самият контакт синият кабел е вързан допълнително на мястото на зеленожълтият кабел.
@@Marian.Petrov.Hristov Тоез в главното табло имате заземителна шина поставена от предишния собственик на къщата? Въпреки това итсталацията на къщата е двупроводна и контакта в който искате да свържете бойлера е с два кабела фаза и нула и просто е направен мост между синия кабел (нулата) и терминала на който по принцип се свързва заземителния проводник когато е наличен.Аз лично не бих рискувал с поставянето на ДТЗ ако не съм сигурен на 100 % . Ето ви линк да прочетете малко повече за заземяването bg.dum-vybaveni.cz/kak-da-napravite-zazemyavane-v-chastna-kyscha-v-stranata-577?fbclid=IwAR2gY6ABXROZRKpgyrk0wBUCmNbp3k5UW6QIfqQ6D3giF38AG_cDa8KSluw
@@Just_Joro Благодаря!, значи провилно е да взема от шината която е във земята отделен кабел, да го прекарам близко до бойлера да го свържа на новото табло в което ще поставя всичко както е при вас във видеото, и тогава ще проработи на 100 процента правилно само за бойлера, във захранването което взимам от контакта ще махна кабела който е свързан като мост, по този начин добре ли е.
@@Marian.Petrov.Hristov Да така би трябвало да се получи. След като прекарате всички кабели преди да свържете бойлера все пак тействайте дали работи ДТЗ с една тест лампа
Как съм пропуснал😅
Ти така и не изпробва дефектно токовата защита при утечка .
Колко АП. Са нужни един преди и един след ДТЗ
Обикновено се поставя един главен предпазител който да прекъсва тока на цялото табло. След това поставяш ДТЗ на токовия кръг който ще защитава и предпазител. Така от едната страна е главния предпазител от другата предпазителя на токовия кръг който защитаваш а посредата е ДТЗ
Имам един въпрос, не съм компетентен, ако е несъстоятелен. По схемата ми изглежда, че първо фазата от електропреносната мрежа се свързва с апартаментния прекъсвач и от него се хваща фазата за ДТЗ, а във видеото не е ли показано обратното?
Сега пак погледнах и наистина това, което свалих е различно от схемата във видеото. Може ли да кажете, кое е меродавно, моля?
Да прав сте , във видеото първо съм свързал електрозахранването към ДТЗ след това предпазителя, а на схемата съм показал обратно. Има и втори начин на свързване на ДТЗ които е показания на схемата. Дори имам друго видео което е озаглавено Свързване на дефектно токова защита + схема. Допуснал съм грешка и съм качил другата схема към това видео за което се извинявам. Ако ме питате кой начин на свързване използвам Аз лично предпочитам да използвам начин показан на схемата ( тоест начина показан във второто видео за което ви споменах). Втория начин е по сигурен според мен, защото ДТЗ няма дъгогасителна камера и ако възникне голямо (мощно, продължително) късо съединение е възможно тока който премине през нея да я повреди. Извинявам се още веднъж за допуснатата грешка. Ако имате още въпроси не се притеснявайте да попитате.
Отверките каква марка са
Отвертки Topmaster SVCM VDE TMP 1000 V
ruclips.net/user/shorts1MK5Qi6PeXU
@@Just_Joro йгъй НИМ😊❤
Ако ел. инсталацията ми е двупроводна(нямам заземяване)
Тогава поставянето на ДТЗ е неприложимо.
Здравейте, много добър клип обяснено и нагледно показано как да се направи.
Имам въпрос тъй като в моят случай ситуацията е по разлизна.
Инсталацията на апартамента е сменена с три жилна, но в апартамента влиза само фаза и нула.
В апартаментното табло има нулева и земна шина, но между тях е пуснат мост.
Възможно ли е в този случай да се монтира ДТЗ?
Една проста схема би ми била много позезна.
Благодаря предварително.
Не няма да се получи. За да работи коректно ДТЗ трябва да се използват трижилен кабел. ДТЗ измерва разликата между входящия и изходящия ток която трябва да бъде нулева - на теория. На практика обаче обикновено може да бъде максимум 30 mA. ДТЗ не реагира при допир на фазовия проводник с нулевия. Токовете в двата проводника остават еднакви, макар и много големи - това е късо съединение. Затова задължително на токовия кръг, на който е свързана ДТЗ, трябва да има предпазител.. Ако стойността на диференциалния ток, както се нарича, надвишава допустимата стойност, прекъсвачът ще изключи веригата. Този тип неизправности в действието на инсталиции може да не бъдат открити от стандартните типове защита, като например свръхтокови прекъсвачи /автоматичен прекъсвачи. Дефектнотоковите защити се използват единствено за предпазване от токов удар на човека Дефектнотоковата защита не трябва да се използва като единичен елемент между източника на захранване и приемника.Затова задължително на токовия кръг, на който е свързана ДТЗ, трябва да има предпазител.Тя не предпазва от късо съединение или прегряване на кабели. За да бъде завършена системата за безопасност, заедно с ДТЗ трябва да се инсталира свръхтоков прекъсвач (автоматичен предпазител) - поне един за всяка дефектнотокова защита. Наскоро попаднах на статия в която се препоръчва поставянето на автомаичния предпазител преди токовата защита тоест (Захранващ кабел- >АП->ДТЗ->Контакт ) но пак изпълнението е с трижилен кабел. ( В най скоро време ще покажа и този начин на свързване на ДТЗ). Може би сте попадали на клипове в които показват как се свързва ДТЗ с два проводника но простоне е правилно. ДТЗ е създадена да открива минимални смущения в големината на тока които да причинят наранявания на човека. За това се използват трижилен кабел от таблото до контакта (защитавания елемент). ДТЗ сравянва потенциалите на тока между фазовия и заземителния проводник и ако засече разлика по голяма от 30 mA изключва. Стана малко сложно но се надявам да сте ме разбрали.
@@Just_Joro Благодаря за отговора. Ще очаквам клипа. Само да уточня, инсталацията на апартамента е изпълнена с трижилен кабел. До всеки един контакт, бойлер, печка има три кабела. Просто захранването в апартамента от главното табло на блока до таблото вътре в апартамента са пуснати два кабела (стара инсталация, предполагам такива са били изискваннията 1980). В апартаментното табло има две шини, нулева и заземителна и е пуснат мост между тях, като всички нулеви проводници от контактите към таблото са свързани на нулевата шина и съответно всики заземителни проводници от контактите към таблото са на заземителната шина.
@@KrasimirPilyov Щом е трипроводна би трябвало да стане. Все пак след като инсталирате всички елементи тествайте за правилна работа.
Това е линк на примерна схема на свързване drive.google.com/file/d/1nASZwZg_cRNPXgt65WUbe4xK7jpIjoIt/view?usp=sharing .
Последните дни прочетох много информация за ДТЗ и в повечето случай се препоръчва този начин на свързване където предпазителя е преди ДТЗ тоест Захранващ кабел => Автоматичен предпазител => ДТЗ => Контакт . Препоръчвам ви да направите връзките така ,а не както показвам във видеото.
Теста на ДТЗ може да направите с най различни уреди аз лично използвам ето това устройство Habotest Socket Tester Pro HT107D ruclips.net/video/kRo9Ljnqzmg/видео.html струва около 30-40 лв зависи отъкде го закупите. Има разбира се и бюджетни варианти ако ни ви се дават толкова пари просто потърсете в интернет.
@@Just_Joro 1. Човека казва, че инсталацията в апартамента му е ТРИ проводна. Защо да не работи? 2. Как ДТЗ сравнява потенциали между фаза и земя, като през нея минават само фаза и нула? 3. Представи си схема : Фаза и Нула влизат в ДТЗ. Фаза и нула излизат от ДТЗ и влизат в бойлер. Земното на бойлера излиза от него и се свързва в нулата ПРЕДИ ДТЗ. Така според мен ще работи ДТЗ и при двупроводна инсталация. Само ДТЗ трябва да е монтирано в бойлерното табло, за да не се опъва проводник до централното табло при вече измазани стени ;)
@@СтилиянБургас Много хубав коментар. 🙂 Аз също мисля, че в този случай също би трябвало да работи. Само не разбирам как точно ДТЗ ще се монтира в бойлерното табло, на DIN шина? 🤔 Ще се радвам на пояснения как физически ще стане. 🙂
Така свързано захранване към контакта с щепсел, как да разберем, че точно кафевият кабел е фазата? Ако завъртим щепсела на 180 градуса какво ще се получи?
Как ще включиш уреда в контакта няма значение. Важно е захранващите кабели да са включени (поставени) в ДТЗ по правилния начин.
Двупроводна инсталация може да се преработи в трипроводна и да работи коректно дтз, от нулата се пуска нов проводник който ще играе ролята на заземителен и се ползва само за заземяване, но се пуска от преди нулата която отива към дтз, обикновенно в началото още на захранващия кабел.
Възможно е но не е препоръчително да се прави. Аз лично предпочитам да зануля контактите в случаите когато няма заземителен (защитен) проводник в инсталацията
Да но АП изключва при голяма стойност на утечка почти трябва да стане късо съединение, утечка от 80 мА например АП със зануляване няма да изключи, докато дтз ще изключи на 30 още. Тоест АП не хваща по дребни утечки докато не стане пълно късо, или претоварване.@@Just_Joro
А какво става ако от енергото прекъсне нулата? Фазата излиза на всички корпуси.
Диференциалнотоковата защита (ДТЗ)! Иначе хубаво обяснявате.
Много харесвам твойто предаване, но аз не съм електротехник и по-трудно разбирам, за което се извинявам.1-ви въпрос.Вие закачихте нулевия проводник на ДТЗ, като не го взехте от нулевата шина от каде го взехте?.2-ро закачихте фазата от горната страна на електрическия прекъсвач, а други твой колеги го закачат от долу. От коя страна е правилно?.Извинявам се.
Най - правилно е така:
Първо: Главен предпазител който е за цялата инсталация. Фазата се свързва от горната страна на предпазителя и излиза от долната страна на предпазителя.
Второ : поставя се ДТЗ , кабела който излиза от главния предпазител (фазата) се свързва от горната страна на ДТЗ. Нулевия проводник го взимам от мрежата.
Трето: от ДТЗ от долната страна излизат фазата и нулевия проводник. Фазата се разклонява до предпазителите на токовите кръгове които искате да защитавате с ДТЗ( ел.печка, бойлер, и т.н) Нулевия проводник се свързва на нулевата шина от която ще вземете нула за всички токови кръгове.
П.с. Видеото е малко объркващо но обещавам скоро да направя ново видео с примерна схема , както направих за свързването на девиаторните ключове В последното си видео. Така се надявам да направа по разбираем начина на свързване на ДТЗ.
Няма значение фаза и нула при ДТЗ все ще си работи независимо от местата на фаза и работна нула.
Може би сте прав, но аз така съм учил и така я свързвам. Начина на свързване за който говорите не съм го пробвал и не мога да гарантирам ,че работи или не работи на 100%. Във видеата ми се стремя да показвам неща които съм правил и с времето са се доказали като работещи коректно и надеждни.
@@Just_Joro Пробвайте вържете я през щепсел и вижте че все ще изключва при натискане на тест бутона независимо как сте включили щепсела.А това означение на фаза и нула на ДТЗ го слагат щото са длъжни.То и на лампи и други консуматори има означения L N и PE .Aма няма значение L и N само трябва защитният проводник да е на PE.
Има значение.
Зависи дали ДТЗ е 2P или 1P +N.
Във втория случай ще прекъсваш само фазата или нулата.
Нулата е вързана неправилно! Какво ще стане ако добавим още консуматори, те също трябва да минат през нулева шина.