3:55 Pewnie chodzi o tzw. (szereg napięciowy) pierwiastków względem wodoru, którego potencjał jest punktem odniesienia ;) Trzeba wpisać w wyszukiwarce -szereg napięciowy. Ogólnie bardzo ciekawy i pouczający materiał. Gratuluję koledze podejścia i dobrego pomysłu. Takie filmy/prezentacje są bezcenne.
Szereg napięciowy metali dotyczy tylko metali, ale są też niemetale i półmetale. Tutaj metalem jest cynk, którego znajdziemy w "szeregu napięciowym metali", ale jodu już tam nie będzie bo jest niemetalem. Mając tabelę potencjału standardowego, mamy w niej cały "szereg napięciowy metali" i najważniejsze półogniwa różnych innych pierwiastków - metali, półmetali i niemetali.
Polecam, o jednej rzeczy zapomniałem powiedzieć najistotniejszej w sumie i chyba zrobię kolejny film w oparciu o ten akumulator. Po naładowaniu czyli po wydzieleniu jodu i osadzeniu cynku. Jod tak czy inaczej będzie reagował z cynkiem, dlatego jeśli nie używamy (nie chcemy w danym monecie używać energii z tego akumulatora, dobrze byłoby wyciągnąć cynkową elektrodę. Czyli ładujemy za dnia np. panelem słonecznym, po naładowaniu wyciągamy elektrodę cynkową, a wieczorem chcąc np zapalić światło wkładamy elektrodę cynkową do roztworu. Stąd poruszyłem temat bariery (pianka florystyczna itp.) Po to żeby utrudnić nie tylko powstawanie dendrytów ale też utrudnić bezpośrednią reakcję cynku z jodem (tylko zę zapomniałem o tym najważniejszym powiedzieć :) )
Kurde to jest to czego szukałem do mojego projektu połączenia dużej ilości ogniw solarnych z lampek po taniości (często takie kiepskie lampki za 2 czy 3 zł są na promocjach w marketach ) myślałem nad akumulatorem żelowym do magazynowania z tego energii ale on chyba by się nie naładował bezpośrednio podłączony do ogniw wielkie dzięki! jeszcze zrobić do tego jakiś układ ładowania żeby było bezpiecznie i ło matku bosku słońce dawaj mi prąd za darmo!
Super ten akumulator! Jodek potasu 5kg to już 3000zł, jakby taką baterie w standardzie np 12 V sobie stworzyć.. to już spora inwestycja jak na eksperymenty🙂
wystarczy że założysz działalność nierejestrową i kupisz na początku 2,5kg - w cenie netto i po wrzuceniu w koszty działalności wyjdzie ci 60% ceny detalicznej.
Wydaje mi sie ,ze jodek potasu to jest płyn Lugola.Opakowanie na video, to plyn Lugola.Więc mozna czy nie? Bo musze zrobic akumulator dla mojego silniczka do łodki.Potrzebuje 24 v 100 ah .Widzialam tez baterie gdzie electrolitem nasiakniety byl piasek, ale gąbka bardziej mi sie podoba bo lzejsza 😊 Na Amazon jest tasma z czystego cynku.I jest proszek .Plyn lugola tez jest.Tak mi sie wydaje ,ze kiedy 12v 100ah akumulator litowy kosztuje 300 dolarow...to moge zainwestowac 60 w materialy.I rób mi wiaterku prundzik😂 I pędź łodeczko moja .A jak wszystko pieknie poldzie to jeszcze klime mi napędzaj... Taką dla ubogich ;-) wiatraczek , rurka I skrzynka z lodem.😂😂
Dobrze się słucha i i rozumumnie tlumaczysz aczkolwiek chemikiem nie jestem pytałem bo mam jedno i drugie a temat ciekawy i na czasie a człek stary i nie kumaty już 🤣🤣🤣
Dzięki bardzo za wiedzę! Ma Pan jej sporo. Może zrobił by Pan filmik jak zregenerować stary akumulator samochodowy? Jakiej chemii użyć itd. Chyba, że przedstawione przez Pana akumulatory mają większą sprawność, niż te samochodowe oparte na elektrolicie, może pewnie i mają większą sprawność, ale odczynniki są na pewno cholernie drogie. Pozdrawiam serdecznie!
Wykonanie akumulatora 12v o jakiś sensowniejszych parametrach to już zabawa dość kosztowna ale na dniach spróbuję wykonać taki mniejszy testowy 12v każde ogniwo po 100ml roztworu nawet taki to już spory koszt ale warto poeksperymentować.
Super, nie przekraczaj napięcia ładowania do 1,5V na ogniwo (bo zacznie się elektroliza i zacznie powstawać wodorotlenek potasu - o tym zapomniałem powiedzieć w filmie. Inaczej mówiąc jak zobaczysz że na cynku wytwarza się gaz obniż napięcie - gaz (wodór) nie może się wydzielać). Odizoluj jak tylko się da cynkową elektrodę w roztworze. Po naładowaniu czyli wydzieleniu cynku i jodu, te dwa pierwiastki mimo wszystko będą po jakimś czasie reagować ze sobą (samorozładowanie akumulatora). Oprócz gąbki florystycznej, która nie tylko jest stabilnym magazynem elektrolitu, a później jodu i barierą dla dendrytów cynku, jednym z najlepszych izolatorów dla zapobieganiu samoczynnej reakcji jodu z cynkiem oraz dendrytów jest jakaś ceramika - może być mała ceramiczna doniczka oczywiście bez dziury w dnie. Ceramika jest porowata, a te pory są znacznie mniejsze niż ma gąbka florystyczna (po kilku godzinach moczenia w elektrolicie nasiąknie nim i wystarczy przyłożyć cynk na dno takiej doniczki i mamy elektrodę - pod doniczką może być pianka florystyczna, a pod nią na samym dnie takiego akumulatora elektroda węglowa - oczywiście to wszystko w jakimś innym naczyniu żeby elektrolit się nie wylał lub nie wyparował po kilku dniach- część doniczki może wystawać poza naczynie). To bardzo utrudni samorozładowanie - w najgorszym przypadku trzeba wyciągnąć cynk po naładowaniu a w momencie, kiedy chcesz użyć energii z akumulatora cynk włożyć. I ostatnia uwaga, dobrze jakbyś zakupił sobie czysty jod i dodał do płynu lugola (rozpuszczając go) później dodał sproszkowanego cynku i wtedy mając znacznie większe stężenie jodku cynku niż w moim pokazowym filmie, wykonał taki akumulator, dzięki temu zwiększysz jego pojemność, wyeliminujesz ryzyko elektrolizy i będziesz mieć akumulator prawie nieskończonego ładowania.
@@bankofsolDzięki wielkie za info, mam jeszcze pytanie czy elektrody muszą być koniecznie jedna nad drugą czy można je zamocować na bokach kwadratowego naczynia z plastiku przedzielonego na pół ceramiką z dna doniczki ? Bardzo by to ułatwiło budowę pakietu 12v.
@@ulepyelektronikaimechanika568 możesz spróbować tak jak opisałeś. Tutaj chodzi o grawitację. Jod będzie ściągany w dół a jony cynk wydzielą się jako metal już na cynkowej elektrodzie więc nie ma z cynkiem problemów. Mówiąc inaczej grawitacja może pomóc w separacji tych dwóch pierwiastków (cynk na górze, jod na dole/dnie). Ale ściana z ceramiki może być ciekawym rozwiązaniem, sprawdź, trzymam kciuki:)
Ja mam pytanie. A by można było dostosować diody zielony i czerwony na tym mostku prostowniczym, czy będzie pokazana zielona lampka jako znak że naładowało na max ?
A jak to przełożyć na prąd w domu do codziennych czynności. Zalewamy roztworem kontener wsadzamy do niego już nie blaszki, a blachy cynkowe. Ładujemy z paneli solarnych prad do naszego wynalazku i z naładowanej baterii korzystamy w nocy. Muszę to oharnac w domu z moim znajomym zlotą raczką. Niebawem sie odezwe czy to zdaje egzamin. Narazie zrobimy na krotko a ja zadziala to zrobimy z twardego plastiku cos w stylu pojemnik na wode kontener plastikowy zamkniemy go przykryciem. Jesli zda egzamin wykopie dziure w ziemi zaleje betonem i tam wstawie moj magazyn energii. Ot co.
Jakby zamiast cynku jako elektrody użyć magnezu to by podwyższyło napięcie bo cynk ma -0,76, a magnez -2,36, nie wiem czy to by było możliwe, aby cynk osadzał się na magnezie.
do konstruktywnej krytyki sam pomiar, szkoda że na stałe nie podpiąłeś woltomierza. drugi miernik z amperomierzem też by się przydał jako opcja, i byśmy fajnie widzieli napięcie bez podłączenia, oraz po obciążeniu silniczkiem. co do magazynu energii, cóż. po pierwsze bardzo niska obciążalność z powodu śladowej powierzchni energii, po drugie ciekawe jak ze sprawnością :) ale zakładam że raczej kiepsko. ilości roztworów to nie wszystko, ale materiały bardzo ciekawe :) szkoda że tego w szkole na chemii nie uczą. aha, i roztwór pasowałoby przez coś przecedzić, choćby przez filtr do kawy.
Trzydzieści minut filmu cenniejszy niż 10 lekcji fizyki i chemii. Akumulator ten powinien być zamknięty czy nie?Jeśli tak to pewnie nie może być w 100% szczelny.
Zdecydowanie lepiej niż płyn Lugola, więcej jodu zawiera nawet do 12% i nie zawiera potasu jak w przypadku płynu Lugola, co jest bezpieczniejsze dla napięcia ładowania. Jeśli przyłoży się zbyt duże napięcie (wszystko zależy od stężenia roztworu, im większe tym możne być wyższe napięcie, im niższe stężenie tym niższe napięcie ) wtedy na elektrodzie cynkowej zacznie wydzielać się wodór, a to oznaczać będzie że zacznie powstawać też wodorotlenek potasu. W przypadku jodopowidonu nie ma takiego ryzyka. Płyn lugola jest bardziej znany, tańszy i lepiej dostępny - stąd film o nim :)
Za komuny, kiedy kupno zwykłych baterii nie było rzeczą oczywistą, osobiście ładowałem baterie cynkowo-węglowe i jak najbardziej było to możliwe. Dało się to robić nawet kilka razy.
Wytrzymałem do czasu jak pokazałeś, że kręcisz generatorem. Nie masz pomysłu na film, nie wiesz co chcesz pokazać, odpalasz kamerę i kręcisz. Nie wiesz nawet, że płyn Lugola ma plastykową zaślepkę. Czy niemógłbyś się do tego przygotować? Nie mógłbyś zastosować normalnej ładowarki? Podałbyś napięcie ładowania i prąd. A ty pokazujesz machanie paluchem? Co to ma być? Przepis na przygłupa roku? Zmarnowałeś 22 minuty mojego życia. Co ja ci zrobiłem, że mnie tak potraktowałeś?
A gdzie dostać ten filc węglowy firmy które zajmują się sprzedażą wyrobów węglowych twierdzą że nie mają czegoś takiego jedynie chińskie firmy na Allegro mają ale też trzeba długo czekać na dostawę
Świetny pomysł z tym wszystkim pozdrawiam serdecznie. 👍👍👍👍
3:55 Pewnie chodzi o tzw. (szereg napięciowy) pierwiastków względem wodoru, którego potencjał jest punktem odniesienia ;) Trzeba wpisać w wyszukiwarce -szereg napięciowy.
Ogólnie bardzo ciekawy i pouczający materiał. Gratuluję koledze podejścia i dobrego pomysłu. Takie filmy/prezentacje są bezcenne.
Subik się należy Dobrodzieju.
Cały kanał godny uwagi.
Czekam na prezentację tego kolejnego akumulatora, o którym tu wspominasz.
Szereg napięciowy metali dotyczy tylko metali, ale są też niemetale i półmetale. Tutaj metalem jest cynk, którego znajdziemy w "szeregu napięciowym metali", ale jodu już tam nie będzie bo jest niemetalem. Mając tabelę potencjału standardowego, mamy w niej cały "szereg napięciowy metali" i najważniejsze półogniwa różnych innych pierwiastków - metali, półmetali i niemetali.
@@bankofsol No dokładnie. Ale wodór jest tam punktem odniesienia. Szkoda, że pomija się w tych tabelach niemetale i ich potencjał półogniwa.
Jak dla mnie super sprawa, muszę sobie coś takiego wykonać.
Polecam, o jednej rzeczy zapomniałem powiedzieć najistotniejszej w sumie i chyba zrobię kolejny film w oparciu o ten akumulator. Po naładowaniu czyli po wydzieleniu jodu i osadzeniu cynku. Jod tak czy inaczej będzie reagował z cynkiem, dlatego jeśli nie używamy (nie chcemy w danym monecie używać energii z tego akumulatora, dobrze byłoby wyciągnąć cynkową elektrodę. Czyli ładujemy za dnia np. panelem słonecznym, po naładowaniu wyciągamy elektrodę cynkową, a wieczorem chcąc np zapalić światło wkładamy elektrodę cynkową do roztworu. Stąd poruszyłem temat bariery (pianka florystyczna itp.) Po to żeby utrudnić nie tylko powstawanie dendrytów ale też utrudnić bezpośrednią reakcję cynku z jodem (tylko zę zapomniałem o tym najważniejszym powiedzieć :) )
@@bankofsolZdarza się każdemu o czym tam zapomnieć. Pozdrawiam.
wielkie dzęki za to że dzielisz się tą wiedzą
Kurde to jest to czego szukałem do mojego projektu połączenia dużej ilości ogniw solarnych z lampek po taniości (często takie kiepskie lampki za 2 czy 3 zł są na promocjach w marketach ) myślałem nad akumulatorem żelowym do magazynowania z tego energii ale on chyba by się nie naładował bezpośrednio podłączony do ogniw wielkie dzięki! jeszcze zrobić do tego jakiś układ ładowania żeby było bezpiecznie i ło matku bosku słońce dawaj mi prąd za darmo!
Super ten akumulator! Jodek potasu 5kg to już 3000zł, jakby taką baterie w standardzie np 12 V sobie stworzyć.. to już spora inwestycja jak na eksperymenty🙂
To nie może być jodek potasu no chyba że najpierw przeprowadzisz elektrolizę i oddzielisz jod mechanicznie od roztworu.
wystarczy że założysz działalność nierejestrową i kupisz na początku 2,5kg - w cenie netto i po wrzuceniu w koszty działalności wyjdzie ci 60% ceny detalicznej.
Wydaje mi sie ,ze jodek potasu to jest płyn Lugola.Opakowanie na video, to plyn Lugola.Więc mozna czy nie? Bo musze zrobic akumulator dla mojego silniczka do łodki.Potrzebuje 24 v 100 ah .Widzialam tez baterie gdzie electrolitem nasiakniety byl piasek, ale gąbka bardziej mi sie podoba bo lzejsza 😊
Na Amazon jest tasma z czystego cynku.I jest proszek .Plyn lugola tez jest.Tak mi sie wydaje ,ze kiedy 12v 100ah akumulator litowy kosztuje 300 dolarow...to moge zainwestowac 60 w materialy.I rób mi wiaterku prundzik😂 I pędź łodeczko moja .A jak wszystko pieknie poldzie to jeszcze klime mi napędzaj... Taką dla ubogich ;-) wiatraczek , rurka I skrzynka z lodem.😂😂
Jest jeszcze na rynku povidone- iodine,bo niestety czystej jodyny nie kupię .Powod prosty...jodynowa prohibicja ,bo wykorzystywano ja do wyrobu amfy.
Białe akumulatorki eneloop można ładować około 2100 razy, więc jest to rewelacyjna żywotność.
Super wiedza. Pozdrawiam🙋
Dobrze się słucha i i rozumumnie tlumaczysz aczkolwiek chemikiem nie jestem pytałem bo mam jedno i drugie a temat ciekawy i na czasie a człek stary i nie kumaty już 🤣🤣🤣
Działaj! To cię nie zabije, gdyby coś było tutaj niebezpiecznego to bym o tym powiedział :)
Super pomysł .
Lepsze niż li ione super 👏
Dzięki bardzo za wiedzę! Ma Pan jej sporo. Może zrobił by Pan filmik jak zregenerować stary akumulator samochodowy? Jakiej chemii użyć itd. Chyba, że przedstawione przez Pana akumulatory mają większą sprawność, niż te samochodowe oparte na elektrolicie, może pewnie i mają większą sprawność, ale odczynniki są na pewno cholernie drogie.
Pozdrawiam serdecznie!
Blaszkę cynkową można pozyskać z rozbiórki starych obróbek blacharski tj. rynny, rury spadowe, wiatrołapy.
Tak, super
Lub z baterii cynkowych AA, AAA
Fajny materiał, ciekawy jestem ile cykli ładowania jest w stanie wytrzymać taki akumulator?
Wykonanie akumulatora 12v o jakiś sensowniejszych parametrach to już zabawa dość kosztowna ale na dniach spróbuję wykonać taki mniejszy testowy 12v każde ogniwo po 100ml roztworu nawet taki to już spory koszt ale warto poeksperymentować.
Super, nie przekraczaj napięcia ładowania do 1,5V na ogniwo (bo zacznie się elektroliza i zacznie powstawać wodorotlenek potasu - o tym zapomniałem powiedzieć w filmie. Inaczej mówiąc jak zobaczysz że na cynku wytwarza się gaz obniż napięcie - gaz (wodór) nie może się wydzielać). Odizoluj jak tylko się da cynkową elektrodę w roztworze. Po naładowaniu czyli wydzieleniu cynku i jodu, te dwa pierwiastki mimo wszystko będą po jakimś czasie reagować ze sobą (samorozładowanie akumulatora). Oprócz gąbki florystycznej, która nie tylko jest stabilnym magazynem elektrolitu, a później jodu i barierą dla dendrytów cynku, jednym z najlepszych izolatorów dla zapobieganiu samoczynnej reakcji jodu z cynkiem oraz dendrytów jest jakaś ceramika - może być mała ceramiczna doniczka oczywiście bez dziury w dnie. Ceramika jest porowata, a te pory są znacznie mniejsze niż ma gąbka florystyczna (po kilku godzinach moczenia w elektrolicie nasiąknie nim i wystarczy przyłożyć cynk na dno takiej doniczki i mamy elektrodę - pod doniczką może być pianka florystyczna, a pod nią na samym dnie takiego akumulatora elektroda węglowa - oczywiście to wszystko w jakimś innym naczyniu żeby elektrolit się nie wylał lub nie wyparował po kilku dniach- część doniczki może wystawać poza naczynie). To bardzo utrudni samorozładowanie - w najgorszym przypadku trzeba wyciągnąć cynk po naładowaniu a w momencie, kiedy chcesz użyć energii z akumulatora cynk włożyć. I ostatnia uwaga, dobrze jakbyś zakupił sobie czysty jod i dodał do płynu lugola (rozpuszczając go) później dodał sproszkowanego cynku i wtedy mając znacznie większe stężenie jodku cynku niż w moim pokazowym filmie, wykonał taki akumulator, dzięki temu zwiększysz jego pojemność, wyeliminujesz ryzyko elektrolizy i będziesz mieć akumulator prawie nieskończonego ładowania.
@@bankofsolDzięki wielkie za info, mam jeszcze pytanie czy elektrody muszą być koniecznie jedna nad drugą czy można je zamocować na bokach kwadratowego naczynia z plastiku przedzielonego na pół ceramiką z dna doniczki ?
Bardzo by to ułatwiło budowę pakietu 12v.
@@ulepyelektronikaimechanika568 możesz spróbować tak jak opisałeś. Tutaj chodzi o grawitację. Jod będzie ściągany w dół a jony cynk wydzielą się jako metal już na cynkowej elektrodzie więc nie ma z cynkiem problemów. Mówiąc inaczej grawitacja może pomóc w separacji tych dwóch pierwiastków (cynk na górze, jod na dole/dnie). Ale ściana z ceramiki może być ciekawym rozwiązaniem, sprawdź, trzymam kciuki:)
Ja mam pytanie. A by można było dostosować diody zielony i czerwony na tym mostku prostowniczym, czy będzie pokazana zielona lampka jako znak że naładowało na max ?
a jak z wydajnością prądową takiego ogniwa? jaki prąd zwarcia? czy zależy od powierzchni elektrod?
Super
Jakie parametry - prąd maksymalny na cm2 powierzchni elektrod? czy pojemność?
prąd ładowania max 50mA na cm2 powierzchni elektrody, maksymalne napięcie ładowania - nie przekraczać 1,5V na ogniwo. Max napięcie ogniwa 1,31V
Miłe :) dzięki
Dobry materiał trzeba będzie po eksperymentować
Super, o to chodzi
A jak to przełożyć na prąd w domu do codziennych czynności. Zalewamy roztworem kontener wsadzamy do niego już nie blaszki, a blachy cynkowe. Ładujemy z paneli solarnych prad do naszego wynalazku i z naładowanej baterii korzystamy w nocy. Muszę to oharnac w domu z moim znajomym zlotą raczką. Niebawem sie odezwe czy to zdaje egzamin. Narazie zrobimy na krotko a ja zadziala to zrobimy z twardego plastiku cos w stylu pojemnik na wode kontener plastikowy zamkniemy go przykryciem. Jesli zda egzamin wykopie dziure w ziemi zaleje betonem i tam wstawie moj magazyn energii. Ot co.
Jakby zamiast cynku jako elektrody użyć magnezu to by podwyższyło napięcie bo cynk ma -0,76, a magnez -2,36, nie wiem czy to by było możliwe, aby cynk osadzał się na magnezie.
do konstruktywnej krytyki sam pomiar, szkoda że na stałe nie podpiąłeś woltomierza. drugi miernik z amperomierzem też by się przydał jako opcja, i byśmy fajnie widzieli napięcie bez podłączenia, oraz po obciążeniu silniczkiem.
co do magazynu energii, cóż. po pierwsze bardzo niska obciążalność z powodu śladowej powierzchni energii, po drugie ciekawe jak ze sprawnością :) ale zakładam że raczej kiepsko. ilości roztworów to nie wszystko, ale materiały bardzo ciekawe :) szkoda że tego w szkole na chemii nie uczą. aha, i roztwór pasowałoby przez coś przecedzić, choćby przez filtr do kawy.
Mógłbyś wykonać to aku z dobrym tanim sprawdzonym separatorem?
A z beczki 200l jakie bedzie mapiecie i ile ah ? :)
Napięcie takie same, ale ah znacznie większe :)
@@bankofsol a żeby zrobić większe napięcie to można użyć jakiś separatorów (celi) czy trzeba budować kolejny zestaw ?
Trzydzieści minut filmu cenniejszy niż 10 lekcji fizyki i chemii. Akumulator ten powinien być zamknięty czy nie?Jeśli tak to pewnie nie może być w 100% szczelny.
A jak się ma do tego jodopowidon
Zdecydowanie lepiej niż płyn Lugola, więcej jodu zawiera nawet do 12% i nie zawiera potasu jak w przypadku płynu Lugola, co jest bezpieczniejsze dla napięcia ładowania. Jeśli przyłoży się zbyt duże napięcie (wszystko zależy od stężenia roztworu, im większe tym możne być wyższe napięcie, im niższe stężenie tym niższe napięcie ) wtedy na elektrodzie cynkowej zacznie wydzielać się wodór, a to oznaczać będzie że zacznie powstawać też wodorotlenek potasu. W przypadku jodopowidonu nie ma takiego ryzyka. Płyn lugola jest bardziej znany, tańszy i lepiej dostępny - stąd film o nim :)
Twój mikrofon to dwa ziemniaki połączone kablem czy co?
Ale przyhamuj ten silnik trochę. Takie kręcenie się na pusto, nie ciągnie zbyt wiele prądu. Jestem ciekaw ile energii zawiera taki kieliszek.
ładować z panela słonecznego , układ jak do ładowania lamki solarnej
akumulator wielokrotnego ładowania? Sa akumulatory jednokrotnego ładowania?
Np zwykłe baterie paluszki jest to akumulator ale jednorazowy
może nastepny film, jak zrobić akumulator jednokrotnego ładowania?
Cynkową blachę że starych trumien pozyskałeś. Widziałem takie na x
"akumulator wielokrotnego ładowania"? To są też akumulatory jednokrotnego ładowania?
tak są...
@@wojciechmichalec7332 A jakie?
12:27 a może lepiej nie rozwalać jej kompletnie, tylko nalać do środeczka swojego elektrolitu, zatknąć w to elektrodę dodatnią i voila!
Za komuny, kiedy kupno zwykłych baterii nie było rzeczą oczywistą, osobiście ładowałem baterie cynkowo-węglowe i jak najbardziej było to możliwe. Dało się to robić nawet kilka razy.
Pol godziny pierdzielenia mógłbyś to samo zrobić w trzy minuty dobrze ze można przewinąć i wyłączyć
Wszystko fajnie ale to są kiepskie pomysły .
Bo..?
@@susejeden są lepsze i tańsze rozwiązania? Jakie?
@@TadeuszTarka-so2dtbaterie lifepo4 tanieją z miesiąca na miesiąc
@@susejedenzapytaj właściciela kurnika po co mu ten cały trud skoro kurczaki i jajka można kupić w Biedronce.
Wytrzymałem do czasu jak pokazałeś, że kręcisz generatorem. Nie masz pomysłu na film, nie wiesz co chcesz pokazać, odpalasz kamerę i kręcisz. Nie wiesz nawet, że płyn Lugola ma plastykową zaślepkę. Czy niemógłbyś się do tego przygotować? Nie mógłbyś zastosować normalnej ładowarki? Podałbyś napięcie ładowania i prąd. A ty pokazujesz machanie paluchem?
Co to ma być? Przepis na przygłupa roku? Zmarnowałeś 22 minuty mojego życia. Co ja ci zrobiłem, że mnie tak potraktowałeś?
Przeczytałem Twojego posta ... zmarnowałem pół minuty swojego życia 😮 PO rażka ! OTco 😂
emmmm emmmme emmmmmmmno eyyyy
A powiedz mi dlaczego elektrolitem nie może być na przykład wodorotlenek potasu
A gdzie dostać ten filc węglowy firmy które zajmują się sprzedażą wyrobów węglowych twierdzą że nie mają czegoś takiego jedynie chińskie firmy na Allegro mają ale też trzeba długo czekać na dostawę
Niestety, trzeba ten materiał kupić za granicą - ali, ebay, amazon itp.
Sproszkowane cynk też kosztuje jakieś chore pieniądze
A nie prościej i taniej byłoby zrobić akumulator aluminiowa grafitowy