Fotowoltaika [034]: Akumulatory do fotowoltaiki - co robisz źle

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 ноя 2024

Комментарии • 207

  • @czeslawzelent2928
    @czeslawzelent2928 2 года назад +11

    Też jestem hobbystą amatorem.Pierwszy akumulator rozsadziłem przez zwarcie w 1978 roku. Teraz są inne Technologie,zaczynałem na SB.Teraz mam AGM-y.Dobrze to wszystko powiedziałeś.Bardzo Dobry Kanał.Wielkie Dziękuje!!!

  • @wezuwiusz3.
    @wezuwiusz3. 9 месяцев назад +1

    Bardzo mądrze to wytłumaczyłeś.Większość ludzi nie rozumie lub nie chce zrozumieć że dla większości tych chińskich akumulatorów głębokie rozładowanie to jest 50% ich pojemności Aku AGM 14.4-14,8

  • @tadeuszbogucki7765
    @tadeuszbogucki7765 Год назад +1

    Wreszcie mądrze wytłumaczono. Bo spotykałem się z domorosłymi elektrykami. Moje tłumaczenia nie pomagały.
    Mimo że mam do czynienia z tym tematem. I popieram opis na akumulatorze - ładowania cyklicznego aby osiągnąć 100% ładunku. A nie szukanie po katalogach producenta.

  • @PonuryFarmer
    @PonuryFarmer 2 года назад +3

    Dobrze powiedziane, przystępnie powiedziane.

  • @tadeuszwolf7476
    @tadeuszwolf7476 Год назад +3

    Akumulatory AGM pracujące w buforze inwertera są rozładowywane cyklicznie do ok 0,7C i ładowanie do pełna prądem 0,1C nie trwa 10h dla np 240Ah tylko 3 do 4h. 26:44

  • @wiktormyers8324
    @wiktormyers8324 2 года назад +3

    Dziękuję za ważne informacje

  • @samowystarczalni_eu
    @samowystarczalni_eu 2 года назад +5

    Brawo Waldi. Bardzo dobry i merytorycznie na wysokim poziomie poradnik. Sam chętnie też skorzystam z Twoich doświadczeń. U mnie do mojej hybrydy niedawno miałem 8 akumulatorów AGM po 100Ah, ale nie działało to tak jakbym chciał. Po sprawdzeniu każdego z nich okazało sie ze jeden w stadzie nie ładuje się nawet do 13V. Aktualnie zrobiłem inną konfigurację, na razie mam wersję 4x100Ah AGM. Do tego balanser z volt Polska. Jakbyś robił jakiś update do tego odcinka to wspomnij trochę o balanserach jesli masz jakieś doświadczenia z tym. Pozdrawiam.

  • @zsuiramikcilak7713
    @zsuiramikcilak7713 Год назад +2

    Brawo - konkretnie bez bawienia się w ceregiele - w pełni popieram.

  • @TomaszZylkaPV
    @TomaszZylkaPV 2 года назад +14

    Niestety, i ja nic nie dostaję na teksty bo prawda nie jest mile widziana jeśli mija się z obietnicami producenta

    • @Rob-Sam
      @Rob-Sam 2 года назад +5

      Tomek, miało być na testy?
      I to Wam się chwali.

  • @MalyKaziu128
    @MalyKaziu128 2 года назад +3

    ciekawie mi juz padly dwa akumlatory. Naszczescie wymieniane na gwarancji. Niestey laduje VOLT POLSKA SINUSPRO i tu nie ma mozliwosci zmiany napiecia ladowania

  • @jjeronimo
    @jjeronimo 2 года назад +2

    Na wstępie sorry za amatorskie pytanie ;) nie dotyczące fotowoltaiki (ładowania cyklicznego), a akumulatora do małego UPSa. Chodzi o to, że szukam jakiegoś zastępstwa dla wysłużonego UPSa, który będzie uruchamiany bardzo sporadycznie! Przymierzam się do kupna zasilacza awaryjnego ZA-TECH-500 SF TECHTRON (lub jakiegoś firmy VoltPolska) oraz akumulatora ~100Ah. Jeśli dobrze rozumiem to najlepszym wyborem byłby akumulator ołowiowo-kwasowy w technologi AGM. Z opisów tego typu akumulatorów wynika, że posiadają m.in.:
    "Automatyczny system uszczelniania. W momencie zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrz akumulatora, zawory otwierają się, powodując bezpieczne odprowadzenie powstałego gazu na zewnątrz obudowy i zapobiegają uszkodzeniu. Do takiej sytuacji dochodzi w momencie przeładowania akumulatora".
    Czy montaż tego typu akumulatora w małym pomieszczeniu obok pieca gazowego stanowi jakieś zagrożenie? (pomieszczanie ma kratkę wentylacyjną, ale nie wiem czy można nazwać je jako dobrze wentylowane). Czy może lepiej wybrać akumulator litowo żelazowo fosforanowy LiFePO4 (jako ten chyba, który będzie bardziej bezpieczny)? Czy wogle powinienem patrzeć na takie rzeczy... @ZeptoBox czy możesz coś doradzić totalnemu laikowi.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      Jeśli do pracy sporadycznej (gdy chwilowo nie ma prądu) to każdy akumulator AGM będzie dobry (nawet taki samochodowy, jeśli nie płyną duże prądy). Zakupu trzeba dokonać pod dany UPS. Jeśli UPS ma np prąd ładowania 0,8A to nie warto zakładać dużego akumulatora, bo go nie doładuje. Najlepiej zrobić wg zasady, że ilość Ah akumulatora to prąd ładowania razy 10 (optymalnie) lub 20 (ale to już taki max, bo długo będzie się ładował), czyli gdy masz prąd ładowania 0,8A to akumulator 8Ah lub max np 18Ah. itd.

  • @zsuiramikcilak7713
    @zsuiramikcilak7713 Год назад

    roztwór kwasu siarkowego -H2SO4 a dolewamy wodę destylowaną czasem dobrze jest dolać wodę destylowaną dodając dosłownie minimalnie elektrolitu ale naprawdę mini czyli 5mili elektrolity na 06 -07 l wody.

  • @andrzejchodzicki3045
    @andrzejchodzicki3045 2 года назад +1

    Bardzo dobrze mówisz

  • @jafozdz
    @jafozdz 2 года назад +2

    w dobrych akumulatorach są podane dwa napięcia ładowania - dla pracy buforowej i cyklicznej - dla AGM to najczęściej odpowiednio 13,8 i 14,8V

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад +2

      Zgadza się i to powinno być normą.

  • @matfol4742
    @matfol4742 5 месяцев назад

    Ja używam starego prostownika do lądowania akumulatorów wózków widłowych oparty na prostowniki Greca ale w technologii selenowy nie Krzemowej. Oraz używamy ładowarki typu źródło prądowe aby utrzymać stały prąd lądowania.

  • @Dj-Magik86
    @Dj-Magik86 11 дней назад

    Witam mam taki sam UPS i działa i działa i różne dziwne rzeczy podłączałem do niego i nadal jest ok po prostu używam go jako zasilacz aku podłączony li-ion 120Ah ładowane panelami a do wyjść jego podłączam sprzęty do testów np. czy ma zwarcie czy nie wybuchnie czy działa itd i myślę że coś takiego jest bezpieczniejsze niż podłączając niewiadome sprzęty pod sieć pozdrawiam

  • @niezmierny
    @niezmierny 2 года назад +2

    Żeby usystematyzować:
    Należy akumulator AGM naładować najpierw do 14,8V , a jak osiągnie to napięcie, zmniejszyć mu napięcie do 13,8V i tak je utrzymywać?
    Jak często należy doładowywać do tych 14,8V? Raz dziennie, czy np raz na tydzień? A może po każdym rozładowaniu do jakiegoś konkretnego poziomu?
    Bardzo dziękuję za ten film. Czułem, że coś robię źle.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад +2

      Właśnie problem jest taki, że nawet dwa identycznie wyglądające akumulatory mają różne napięcia ładowania i to niestety trzeba sprawdzić w instrukcji. Tam powinno być właśnie napięcie maksymalne (ja przyjąłem to co pisało w tych inerge tj 14,8V) czyli faza ładowania BULK, potem mimo osiągnięcia napięcia 14,8V powinno trzymać tak długo, aby nastąpiła faza ABSORPTION (czyli prąd ładowania spadł prawie do zera) i faza FLOAT która powinna się utrzymywać na tzw napięciu podtrzymania (zazwyczaj 13,8V).
      Akumulatory też powinny mieć informację co jaki czas należy je przeładować (do pełna, aby przeszły tryb ABSORPTION). W zależności od producenta podają, że raz na miesiąc, a inni raz na trzy miesiące.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад +2

      Większość automatycznych ładowarek z dedykowanym trybem AGM ładuje do napięcia 14,7V, po czym przechodzi w tryb podtrzymania 13,7V - 13,8V. 14,8V również jest prawidłowe bo mieści się w widełkach napięć praktycznie wszystkich producentów AGM. Do 14,7V czy 14,8V należy ładować po każdym rozładowaniu.

  • @clarkkent3108
    @clarkkent3108 2 года назад +3

    A co z:
    1/Akumulatorami głębokiego rozładowania?
    2/Używanymi akumulatorami głębokiego rozładowania z wózków widłowych?
    Lepsza opcja i jak je ładować?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      No jeśli te akumulatory masz za darmo to możesz kombinować ale obejrzyj ostatni odcinek z mrAkumulator.
      On potwierdza to co wiedziałem od lat czyli nie wolno rozładowywać akumulatorów do jakiś niskich napięć bo się zwyczajnie popsują nawet te głębokiego rozładowania.

  • @Tab7.6.Tab7.6
    @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад +2

    Materiał obejrzałem, z wieloma rzeczami się zgadzam, ale też mam kilka próśb. Proszę odmieniać jednostki, czyli woltów, amperów, watów. Proszę również o rozróżnianie typów akumulatorów, ponieważ to, że AGM często są nazywane przez sprzedawców żelowymi nie jest właściwe. Co do elektrolitu to już go nie kupimy ponieważ weszło rozporządzenie zabraniające sprzedaży osobom prywatnym. Natomiast akumulatory z dołączanymi buteleczkami to suchoładowane. Buteleczki zawierają elektrolit, czyli roztwór kwasu siarkowego w odpowiednim stężeniu. Aby korzystać z takiego akumulatora należało go wcześniej zalać, odczekać i doładować. Teraz obowiązek zalania spoczywa na sprzedawcy.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад +2

      Technologia AGM i ŻELowa jest też często "mieszana" ze sobą. Stąd też jedynym znakiem rozpoznawczym może być prąd "rozruchowy" który w żelowych jest słaby, ale też już nie jest to regułą.
      W filmie chodziło mi najbardziej o osoby, które 100Ah akumulator obciążają 100A i dziwią się, że nie wytrzymuje 1h. To jest codzienność więc próbowałem ją przełamać.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад +3

      @@ZeptoBoxpl Bardzo słusznie bo niestety wiedza ta nie zawsze jest powszechna, a biorąc pod uwagę, że Twój kanał ma już liczne grono subskrybentów to jest duża szansa, że wielu z nich weźmie te wskazówki pod uwagę. Warto może za jakiś czas powtórzyć ten materiał pokazując przykładowe karty techniczne akumulatorów AGM. Producentci czy dostawcy bardzo często umieszają w nich informacje jaką teoretycznie pojemność powinniśmy uzyskać rozładowując prądem 20-sto godzinnym, 10-cio czy 5-cio. Jak również dodają tabelki informujące jaki będzie czas rozładowania przy danym prądzie. Dodatkowo dość obrazowym przykładem byłaby plansza ukazująca orientacyjny prąd pobierany z aku w sytuacji, gdy obciążamy taką samą mocą przetwornicę 12/230V i dajmy na to 24/230V czy 48/230V. Większość facetów to jednak wzrokowcy 😉 Taki niezobowiązujący pomysł na krótki dodatkowy odcinek o tej tematyce 🙂

  • @040468tyma
    @040468tyma 2 года назад +1

    No to super wyjaśnienie. Moje spojrzenie na akumulator diametralnie się zmieniło.

  • @przemysawzdrojewski1881
    @przemysawzdrojewski1881 2 года назад +2

    Bardzo dobry film. Czyli po powrocie z wyjazdu z kempingiem na dzikusa zawsze podłączyć do naładowania, a nie czekać i przed kolejnym wyjazdem ładować, czy sprawdzałeś do jakiego napięcia ładuje ten oryginalny prostownik zamontowany w przyczepie np angielce?

  • @maciejbz749
    @maciejbz749 2 года назад +1

    dziękuje, dobra robota

  • @edwardfrydryczek7895
    @edwardfrydryczek7895 2 года назад +2

    Proszę przygotować temat akumulatory dla wędkarzy litowo jonowe 100ah lekkie tanie do samodzielnej budowy. Pewnie wystąpi Pan u Waldka. Mój inwerter to Helios Power 4000w ma 7lat błąd izolacji. Przebicie 50v pomiędzy faza a ziemią na AC bez podłączenia dc. Sądzę że temat napraw inwerter ów się pojawi bo nie wszyscy mamy firmowe instalacje. Większość firm fotowoltaicznych nie bierze się za naprawy.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад +3

      Trzeba zatem sprawdzić, czy błąd izolacji występuje na falowniku, czy na panelach? Ja uzyskałem taki efekt, gdy nie było prawidłowo przyłączone uziemienie do falownika.
      Co do akumulatorów litowo-jonowych to jest jak dla mnie jeszcze temat za drogi, a wszelkie testy LiFePo4 nie przyniosły odpowiednich rezultatów i zawsze padało inne ogniwo w szeregu po różnorakich testach.

    • @mareks6934
      @mareks6934 2 года назад

      P. Edwardzie Większość firm fotowoltaicznych nie bierze się za naprawy. dlaczego ? bo nie maja wiedzy i czasu na to

  • @VEKYR900
    @VEKYR900 2 года назад +5

    wiesz importerom w ogóle nie zależy na tych informacjach , bo ważne że taki jeleń przyszedł i kupił se aku , ładował to prądem 20V i do zera opróżniał, a za rok przyszedł po kolejny nowy. Mamy takie czasy że nikomu nie zależy na informowaniu ludzi co i jak użytkować poprawnie. Bo będzie służyło długo i nie zarobią. I tu jest cała pułapka i powód dla którego obecna cywilizacja szybko idzie na dno. Chcą się dochapać kasy tu i teraz. Zamiast produkować jak najmniej , a dobrych rzeczy, aby zasobów na planecie starczyło jak najdłużej.... bo planetę mamy tylko jedną....

    • @darekdarek1043
      @darekdarek1043 2 года назад

      Nie wiedziałem że prąd się mierzy w voltach.

  • @marekk2519
    @marekk2519 Год назад

    Cześć. A nie jest tak, że ładując buforowo do tych 13.6V-13.8V i pozostawiwszy to ładowanie do osiągnięcia prądu, powiedzmy 0.02C, to akumulator można uznać za naładowany w 100%? Bardzo się cieszę, że znalazłem Twój kanał!

  • @zxspace1
    @zxspace1 2 года назад +3

    Czy są akumulatory kwasowe do fotowoltaiki? Widziałem akumulatory typu hobby, które są głębokiego rozładowania. Używane w wózkach, na łodziach i myślę wykorzystać do pracy z panelami. Są jeszcze baterie trakcyjne głębokiego rozładowania i też są kwasowe.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад +7

      Magiczne słowo "głębokiego rozładowania" zazwyczaj znaczy tylko tyle, że akumulator nie zepsuje się gdy za mocno go rozładujemy. Dlatego trzeba mieć jego "tabliczkę znamionową" o której mówię w filmie, gdzie powinniśmy uzyskać informacje takie jak:
      - napięcie ładowania BULK, FLOATING
      - prąd ładowania i rozładowywania (zazwyczaj jako część pojemności)
      - napięcie rozładowania (czyli jakie minimalne dopuszczalne)
      - korekta temperaturowa napięć i prądów, czyli w jakich temperaturach jest optymalnie
      - liczba cykli ładowania/rozładowywania przy podanych napięciach ładowania/rozładowania lub procentowym udziale np akumulator wytrzyma 100 cykli gdy ładujemy do 14,8V a rozładujemy do 10,5V, a wytrzyma aż 300 cykli gdy ładujemy do 14,8V a rozładujemy do 12V

    • @Kornela-Nela
      @Kornela-Nela 2 года назад +1

      Chyba najlepszym rozwiązaniem są akumulatory AGM lub trochę tańsze EFB

    • @michalangrzyk1967
      @michalangrzyk1967 2 года назад

      Jeśli masz odpowiedni prostownik to trakcyjne były by ok gdyby nie fakt że trzymanie takich bateri w domu to samobójstwo bo prąd rozładowania jest bardzo wysoki ale są obsługowe i wydzielają Gazy podczas ładowania dlatego wykorzystuje się je w przemyśle i nie kwas solny tylko siarkowy

    • @danielrajszczak
      @danielrajszczak 2 года назад +1

      Ja stosuję od 1,5 roku 2 x Yuasa Marine L36-EFB 100Ah w szeregu. W piątek przyjdzie miernik to zbadam je i od tego zależy decyzja o dalszym dokupieniu kolejnych dwóch lub zmiany kierunku może na trakcyjne...

    • @piotrklonowski9129
      @piotrklonowski9129 2 года назад

      @@danielrajszczak też myślę o nich, jak pomiary i opinie

  • @danielrajszczak
    @danielrajszczak 2 года назад +1

    Powiem Tobie, że do mojego offgridu na 24V mam podłączone 2 x Yuasa Marine L36-EFB 100Ah w szeregu i spisują się dobrze. Co prawda ich praca przez 1,5 roku przypominała bardziej UPS'a bo w tym czasie były tylko trzy zdarzenia gdzie wraz z zestawem paneli były przez 3 dni jedynym źródłem zasilania jednak wykorzystywanym w bardzo rozsądny sposób tzn. obciążane prądem nie większym niż 10-20% wartości znamionowej i kilka razy krótkotrwale tzn. kilkanaście sekund zestawem hydroforowym 1100W. W piątek odbieram niedrogi miernik, który oceni ich kondycję i od tego pomiaru zleży czy dokupię jeszcze kolejne dwa takie same czy wejdę w inne z ograniczonym budżetem. Podzielę sie wynikiem, którego sam jestem ciekaw. Mój inwerter w tym czasie miał ustawiony maksymalną wartość końcowego ładowania na 28V i dopiero w dniu dzisiejszym zmieniłem to na 28,8 choć po Twoim materiale zaczynam zastanawiać się nad 15,2-15,6V o ile inwerter pozwoli.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад +1

      YUASA ACTIVE Leisure & Marine L36-EFB 12V 100Ah nie mają dostępu do elektrolitu, więc podniesienie napięcia powyżej 14.4V spowoduje intensywną elektrolizę i ubytek wody której nie będzie można uzupełnić. W konsekwencji takiego częstego ładowania dojdzie do odkrycia płyt i uszkodzenia akumulatorów. Jeśli nie planujesz dorobienia im korków to nie przesadzaj z napięciem.

    • @danielrajszczak
      @danielrajszczak 2 года назад

      @@Tab7.6.Tab7.6 Dziękuję za rzeczową wskazówkę:)

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад

      @@danielrajszczak Bardzo proszę 🙂 Oczywiście właściwa gęstość elektrolitu jest istotna, ale wbrew pozorom w raz dobrze naładowanym akumulatorze potrafi utrzymywać się bardzo długo. Przeprowadziłem kiedyś taki eksperyment w którym akumulator po ładowaniu prostownikiem i gęstością elektrolitu 1,28g/cm3 wstawiłem do normalnie eksploatowanego auta i co pewien czas sprawdzałem areometrem. Po ok. 4 miesiącach mi się znudziło 😁 I owszem, warto raz czy dwa w roku potraktować Twoje akumulatory wyższym napięciem, natomiast biorąc pod uwagę ich aktualny sposób eksploatacji uważam, że jest ok, a bieżące ustawienia masz typowe dla aku z płynnym elektrolitem. Jedyne co bym na Twoim miejscu sprawdził to czy przy ładowaniu za bardzo nie rozjeżdzają się na nich napięcia, na przykład czy jeden aku w szeregu nie dostaje 15V a drugi 13,8V. Tak z ciekawości - jaki miernik kupiłeś?

  • @1400d4d
    @1400d4d 2 месяца назад +1

    No tak ale producenci nie umieszczają informacji o napięciach z prostego powodu, im nie zależy na trwałości tych akumulatorów. Interesem sprzedawcy czy producenta jest to żeby po gwarancji się zapsuł

  • @danielrajszczak
    @danielrajszczak 2 года назад +1

    Dziesiąta minuta i masz mój głos i subskrypcję. Również poważam UPSy APC i zdarza mi się o tej zasadzie zapomnieć, zakupić coś innego a potem żałować i zakupić jednak APC. Z chęcią obejrzę inne materiały. Dzięki:)

    • @leszek1399
      @leszek1399 Год назад

      Ja zasubrsybowalem po minucie😂

  • @mateuszmazur1482
    @mateuszmazur1482 2 года назад +1

    Super materiał. Dzięki za zgrabne podsumowanie i zebranie. A powiedz proszę jaka jest Twoja opinia o AGMach typu "deep cycle". Czy Twoim zdaniem nadal trzymamy się zasady 0.25C tyle, że rozładowanie do 10.5V nie degraduje tak szybko aku i powiedzmy mają tyle cykli co zwykły AGM rozładowywany do 12V. Co sądzisz?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      Najgorsze jest to, że "deep cycle" często jest nadużywane szczególnie gdy to import z Chin. Nie twierdzę, że nie ma dobrych akumulatorów tego typu, ale ich ceny są napewno wysokie.
      Co do napięć to nawet dwa w identycznej obudowie mogą mieć inną konstrukcję i inne napięcia pracy. Trzeba bezwzględnie żądać informacji od sprzedawcy i na tej podstawie dobrać czego oczekujemy.

  • @MaoWatt
    @MaoWatt 2 года назад +2

    Kwasowe mają tę wadę że trzeba cały system sporo przewymiarować co siłą rzeczy zajmuje duzo miejsca. Jako UPS jak nabardziej.

  • @danielpawowski9965
    @danielpawowski9965 2 года назад

    Dziękujemy.

  • @13grzeniu
    @13grzeniu 2 года назад +1

    Szanowny Panie, odnosząc się do napięcia ładowania dla danego typu akumulatora muszę sprostować, że napięcie ładowana dla akumulatorów kwasowo-ołowiowych z elektrolitem płynnym, których kratki wykonane są ze stopu antymonowego wynosi do 14,4 V (dla ok. 25 sC), w przydatku kratek wykonanych ze stopów wapniowych napięcie to może wynosić do 16,8 V (dla ok. 25 sC). Analogicznie przekłada się to na akumulatory żelowe i AGM z tym, że napięcie końcowe powinno być mniejsze tj. 13,7 V dla akumulatorów z kratkami antymonowymi i ok. 14,5 V (do 15 V) dla akumulatorów z kratkami wapniowymi. Długotrwałe ładowanie przy napięciu przekraczającym maksimum prowadzi do m.in. zasiarczenia akumulatora (w przypadku akumulatora z elektrolitem ciekłym) bądź całkowitego uszkodzenia akumulatora wskutek oddzielenia elektrolitu od masy czynnej przez powstałe pęcherzyki gazu na styku płyty z elektrolitem (w przypadku akululatorów żelowych).

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      Chyba jednak mój przekaz nie dotarł do tak zacnej osoby. Przeciętny Kowalski nie wie z jaką technologią wykonania ma do czynienia i powinien być obowiązek umieszczania informacji o napięciach ładowania na obudowie akumulatora (jest tam bardzo dużo miejsca). A ja tylko starałem się zwrócić uwagę na to, że większość osób użytkujących akumulatory ustawia 13,8V jako napięcie ładowania dla wszystkich typów akumulatorów bo tak zazwyczaj ładowarki są ustawione fabrycznie.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 Год назад +1

      Zasiarczenie pojawia się gdy akumulator pozostaje niedoładowany / rozładowany przez dłuższy czas, a nie z powodu wyższego napięcia ładowania.

  • @kayo3PL
    @kayo3PL Месяц назад

    Mialem wlasnie 4 AGM 100ah. I popelnilem chyba wszystkie bledy po za temperatura i ladowaniem. Wytrzymaly 1.5roku. I 2000tys zl poszlo.

  • @Shirai92
    @Shirai92 2 года назад +1

    Według Pana jaki warto wybrać akumulator do pracy typowo buforowej? Prądu nie ma 2,3 razy do roku, a potrzebuję żeby wtedy kocioł gazowy chodził. Lepszy bedzie GEL czy AGM do takiej pracy?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      Do pracy awaryjnej (zasilania awaryjnego) sprawdzi się żelowy lub AGM. Mi tak się sprawdzają od lat akumulatory małe żelowe, a większej mocy AGM.

  • @moj4027
    @moj4027 9 месяцев назад

    film już nie za świeży ale aktualnie robię drobny bank który w zasadzie ma mi posłużyć do utrzymania serwera i infrastruktury sieciowej w firmie w czasie zaniku napięcia mam falownik 3kw który może działać w trybie ups do tego 2 aku qoltec model 53080 100AH - akumulatory spięte szeregowo na 24v na akumulatorach jest informacja float charging 13,50-13-80v cyclic charging 14,40-14,70v max prąd ładowania 20a jak opcjonalnie ustawić falownik ? obciążenie przy zasilaniu ups nie przekroczy 300-400w jak na na razie mam ustawione max prąd ładowania 10a napięcie ładowania 29v podtrzymanie 27v jaka była by pana opinia odnośnie tych wartości ? można prosić by się pan do tego odniósł ?

  • @dariuszop
    @dariuszop 6 месяцев назад

    mr Akumulator nie ma zbyt wiele wspólnego z testami konsumenckimi.Szkoda mi czasu aby napisać uzasadnienie. Wolę zapytać się ciebie, czy dodal byś tlenek krzemu, aby poprawić parametry kwasiaka, takiego, jak mamy w autach?

  • @Piotr.21
    @Piotr.21 Год назад

    Zawartości materiał,
    Miałem już postawić krzyżyk na kwasiakach, ale z tego materiału dowiedziałem się jak powinno się je delikatnie i systematycznie traktować, aby odpłaci się dłuższą żywotnością.
    Nie wiem tylko czy dobrze zrozumiałem, że można akumulatory jednocześnie łączyć równolegle i szeregowo, aby uzyskać wzrost napięcia na przykład do 48 V i jednocześnie 400 Amper pojemności ?
    Idea brzmi świetnie, ponieważ daje lepsze rozłożenie wyładowywania, ale czy jest to prawidłowa opcja ?
    Pozdrawiam

  • @Kornela-Nela
    @Kornela-Nela 2 года назад +2

    Hej jak ładować offgrid falownik Eusan 24v akumulator obecnie Pb 2 x 190 Ah najkorzystniejsze ustawienia ?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      No właśnie jeśli zwykły kwasowy akumulator samochodowy z korkami umożliwiającymi dolanie wody to prąd ładowania/rozładowywania 45-50A max i napięcie ładowania 14,8V(na akumulator) lub nawet 15V (ale wtedy trzeba sprawdzać poziom elektrolitu i uzupełniać wodę) czyli ładowanie BULK 29,6V FLOATING 27,6V (bym dał, bo bezpiecznie)

  • @JOGIsurvival
    @JOGIsurvival 25 дней назад

    Może ktoś doradzi jakie ustawienie na inwenterze ustawić do jakiego prądu ma iść napięcie mam 25 v 100ah na działce tak aby ich nie zajechać w pół roku i w razie czego jaka ładowarką je ładować do może ktoś da namiar na jakiś dobrą a nie te z chin na 13,8 v

  • @abiogaz
    @abiogaz 2 года назад

    Dzień dobry. Pierwsze słyszę aby akumualtor skończyć ładować na 13.8V, słyszałem że prostownik sam sobie dobiera napięcie i prąd ładowania, wiadomo są lepsze i gorsze postowniki/ładowarki dlatego trzeba doglądać procesu.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      Prostownik można zastosować do AGM tylko gdy wiemy jak go nie popsuć. Prostownik ma ten minus, że i 16V potrafi dawać na wyjściu i nie ma żadnego kontrolera ładowania, tylko jak sama nazwa mówi prostuje napięcie.
      Inaczej tylko ładowarka automatyczna, a ładowarki mają zawsze 13,8V ustawione bezpiecznie. Nic nie popsują wtedy.
      Ale też takie ładowarki nigdy nie doładują akumulatora. Efekt "pamięci" będzie je sukcesywnie degradował.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад +4

      Zwykły prostownik nie dobiera w żaden sposób ani napięcia, ani prądu. Na początku ładuje maksymalnym prądem na jaki pozwala mu zamontowany transformator. Następnie wraz ze stopniem naładowania akumulatora prąd zaczyna maleć, za to wzrasta napięcie, które również jest uzależnione od transformatora i po części także od napięcia sieciowego. W prostownikach które pierwotnie były przewidziane na 220V napięcie ładowania może znacznie przekroczyć 16V nawet na tyle, że w pewnym momencie sam akumulator stawi opór.

  • @dariuszsta1080
    @dariuszsta1080 2 года назад +1

    Dobrze prawisz kolego ale jedno mi się nie zgadza. Jak chcesz rozładowywać aku do 12V skoro po naładowaniu nawet napięciem 15 V aku będzie miał około 12.8V To jaką energię wyciągniesz z aku???

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад +1

      Raczej 12,8V to już jakiś zużyty. 13,2V powinno być.
      No i tak faktycznie ilość energii którą się ma do dyspozycji to około 50% aby nie zajechać szybko akumulatora.

  • @Kenny88
    @Kenny88 2 года назад +6

    Gdybym tego typu film obejrzał 2 lata temu to bym był 2 tysie do przodu. Do fotowoltaiki to albo dużo takich kwasowych albo wcale. Obecnie wybrałem inne rozwiązanie i póki co się sprawdza.

    • @mmichal81
      @mmichal81 2 года назад

      czyli?

    • @Kenny88
      @Kenny88 2 года назад

      @@mmichal81 depakietowane ogniwa 18650

    • @mmichal81
      @mmichal81 2 года назад

      @@Kenny88 faktycznie, oglądałem odcinek. Skleroza. Też u Waldka chyba byłeś.?

    • @Kenny88
      @Kenny88 2 года назад

      @@mmichal81 Zgadza się. Może byś się zagadał z Waldkiem i opowiedział jak wygląda życie w off grid? Kiedyś może sam się od nich odłącze.

  • @tomaszjabonski11
    @tomaszjabonski11 Год назад

    Cześć Waldku , u mnie w UPS akumulator 200Ah utrzymuje 14,2v przy pracy buforowej i tak cały czas widzę utrzymuje. Czy to dobrze? .

  • @mariusz5132
    @mariusz5132 Год назад

    Mam 2x aku 100Ah własnie takie jak na filmie. Wpiete do ups-a volt ktory ładuje wg producenta do 13.8V plus/minus 0.5V. Czyli mozna uznać, ze ups nigdy mi nie doładuje tych aku?

  • @MrCzucz
    @MrCzucz 2 года назад +2

    A jeśli do małego UPSa powiedzmy 500VA podłącze akku 100Ah? jak to wpłynie na jego żywotność? bo mam te stare małe białe APC , które podobno są lepsze niż te nowe i chciałbym je wykorzystać z dużym akumulatorem.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад +2

      Jeśli do pracy jako UPS to można wykorzystać, choć prąd ładowania może być za niski. Jak do pracy cyklicznej to trzeba właśnie podnieść napięcie do takiego na jaki jest akumulator.

    • @mareks6934
      @mareks6934 2 года назад

      zywotnosc bedzie bdb jak nie bedziesz go meczył zanim sie całkowicie naładuje małym pradem , a to moze potrwac kilka dni mozna policzyc prad x czas = pojemnosc

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      @@mareks6934 Chodziło mi oto, że ludzie zapominają o "efekcie pamięci" akumulatorów kwasowych. Tzn im mniej go doładujemy, tym coraz mniejszą pojemność będzie miał dostępną. Dlatego większość falowników jak już zaczyna ładować akumulator kwasowy to nawet z prądu chce go doładować do końca, na co użytkownicy z oszczędności nie pozwalają.

  • @urszularydzewska5856
    @urszularydzewska5856 Год назад

    posiadam przetwornice qoltec 500w/800w. 12v W ksiazce obsługi podane napiecie ładowania jest 13.7v, co mi nie pasuje.moze wiecie jak w takim urzadzeniu zwiekszyc napiecie ładowania,oczywiscie grzebiac w tym urzadzeniu?

  • @piotrpiasecki1676
    @piotrpiasecki1676 10 месяцев назад

    W nowoczesnych autach jest napięcie w okolicach 15- 15.7

  • @ZigiBrown
    @ZigiBrown 2 года назад

    Dzięki

  • @montffa9222
    @montffa9222 2 года назад +2

    Słuchajcie akumulatory 100Ah AGM miałem podłączone do fotowoltaiki. Pracowały od kwietnia, a tak na 100% od maja 2022 roku. Ostatnio zauważyłem, że po odcięciu zasilania bardzo szybko się rozładowują. Posprawdzałem ładowanie, połączenia niby wszystko w porządku. odłączyłem akumulatory, naładowałem ładowarką specjalnie kupioną do akumulatorów żelowych. Naładowane akumulatory miały 13,62V. Podłączyłem żarówkę H7 55W i w ten sposób rozładowywałem akumulator. Z wyliczeń wychodzi, że prąd miał by mieć wartość ~~ 4,5A, w rzeczywistości miał 3,8-3,9A. Pod takim obciążeniem napięcie spadło do 13,24V. Akumulator rozładował się w ciągu 40 minut. Osiągnął napięcie 10,64V. Nie che mi się wierzyć, żeby akumulator o pojemności 100Ah w czasie używania go przez 4 miesiące stracił 99% swojej sprawności. Czy może ktoś to objaśnić? Ta sytuacja dotyczy 4 akumulatorów 100Ah. Różnice są niewielkie.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      Obejrzyj mój film na kanale o testach akumulatorów.

    • @montffa9222
      @montffa9222 2 года назад

      @@ZeptoBoxpl no niestety nie mogę znaleźć pańskiego filmu o testach o akumulatorach. Czy jest taka możliwość, że w akumulatorze AGM coś się zrobiło z żelem i czy można coś tam dolać? W tym roku były przez dość długi okres temperatury po 34 stopnie. Nie jest według mojego rozumu możliwe żeby cztery akumulatory szlag trafił w tym samym czasie. To były akumulatory do głębokiego rozładowania. Dwa z nich specjalnie kupiłem do silnika elektrycznego łodzi, pontonu i są w takim samym stanie jak kolejna dwa. Nawet jeżeli to nie były akumulatory celowe do fotowoltaiki to i tak nie tłumaczy to tak krótkiego czasu ich życia. Według mnie to musi coś być elektrolitem. Pozdrawiam.

    • @Radiotechnik
      @Radiotechnik 2 года назад

      Miałem to samo ale z akumulatorami kwasowymi samochodowymi. Kupione nówki Ze 100Ah po 8 miesiącach zostało z jednego 7 a z drugiego 12Ah. I wnioskuję że po pierwsze mój regulator ładował zbyt wysokim napięciem i bardzo szybko, a po drugie mój akumulator był za bardzo rozładowywany czyli do momentu aż przetwornica zasygnalizuje dzwiękiem niskie napięcie ( to chyba było 10,5V ). Moje wnioski są takie że tak głęboko rozładowywać akumulatorów nie można, a najniżej do napięcia 11,5 V. Napięcie ładowania powinno być 14,2 - 14,4V tak jak w instalacji samochodowej , dbając aby prąd ładowania nie przekraczał 0,1C. Myślę też że dobrze będzie przeprowadzać ładowanie do napięcia 2,8V/celę czyli 16,8V dla aku. kwasowego co 2 - 3 miesiące. Z żelowymi AGM doświadczenia nie mam , ale jak czytam co piszesz , to myślę że różnica w długości eksploatacji nie będzie zbyt wielka.

    • @montffa9222
      @montffa9222 2 года назад +1

      @@Radiotechnik Witam. Myślę, że mamy właściwie identyczny problem. Ja co prawda ustawiłem na regulatorze napięcia minimalny prąd na 11,2V na tyle mój regulator pozwala, ale ponieważ nie mam przetwornicy typowej dla fotowoltaiki tylko używam przetwornicy od zasilania awaryjnego, to powoduje, że nic w przetwornicy ustawić się da. I rzeczywiście rozładowanie akumulatorów było sygnalizowane piskiem i wtedy ręcznie przełączałem sieć, (później nabyłem czasowy włącznik który ustawiałem według potrzeb). Ale ustawiałem tak, żeby maksymalnie wykorzystać energię od fotowoltaiki. Czyli akumulatory pracowały także na maximum. No cóż trzeba zapomnieć o magazynach energii realizowanych za pomocą akumulatorów. Nie wiem jak spisują się akumulatory Life PO4 ale 3 tys. za sztukę to trochę mnie przeraża. Nie wiem kiedy zwrócą mi się takie inwestycje, nawet mając na uwadze wzrost cen energii. Pozdrawiam.

    • @Radiotechnik
      @Radiotechnik 2 года назад

      @@montffa9222 Pewnie nie zwrócą się , jeszcze będziesz " w plecy". Na przykład mając instalację 24V w której są dwa akumulatory kwasowe po 490 zł kazdy i zakładając super optymistycznie że te akumulatory wytrzymają 24 miesiące .Czyli te 1000 zł daje koszt co miesięczny 42 zł , Jak akomulatorów będzie 4 szt to wtedy 82 zł. Bo wiesz - im więcej akumulatorów tym jest większa szansa że dłużej przetrwają . Teraz dlaczego u mnie moje akumulatory tak szybko dały D. Otóż kupując panele PV kupiłem regulator PWM - no bo takie były . Nie wiem czy on miał tak działać czy był uszkodzony czy źle wyregulowany ? Moje panele przy dobrym słońcu dawały 20V, no i ten regulator te 20 V puszczał impulsami do akumulatorów. Wcale nie miał kompleksów tyle ile dostawał z dachu , tyle dawał w akumulatory. Przestawiając w ustawieniach , na inny rodzaj akumulatora oczywiście zmieniało się napięcie wyjściowe , ale to były zmiany subtelne. Teraz wyobraź sobie że poprzedni dzień był pochmurny akumulatory zostały wyładowane aż do chwili kiedy przetwornica zapiszczała. Przez noc postały i zapewne trochę zregenerowały się, ale bardzo mało . Przychodzi kolejny dzień - już bardzo słoneczny no i okazuje się że jest godzina 10 przed południem i zaczyna migać zielona diodka informująca że aku są naładowane . Nie wiem czy nie lepiej byłoby zastosować jakiegoś stabilizatora liniowego , czy przetwornicy step-down ( w których ustawisz parametry ładowania czyli prąd i napięcie ) i tym ładować . akumulatory , niż tymi pseudo kontrolerami ładowania . Niestety wszystkie eksperymenty tanie nie są . Zamiast taniej wychodzi drożej. Pozdrawiam

  • @Lukasz_Rav
    @Lukasz_Rav 2 года назад

    Jedno tylko z czym się nie mogę zgodzić to to że z "kwasiakow" odparowuje woda. Niestety wygląda na to że odparowuje wodór a tlen zostaje. Gdyby odparowywala woda, nie byłoby ryzyka wybuchu podczas gazowania.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      Odparowuje woda tj H2O (wodór i tlen) i dlatego to wybucha w razie iskry.
      Chodziło mi o to, że użytkownicy dolewają elektrolitu zamiast samej wody destylowanej.

  • @valdelemis
    @valdelemis Год назад

    AGM,GEL czy kwasiak to ten sam ch....To akumulatory kwasowo-ołowiowe.Ten sam elektrolit.Rozcienczony kwas siarkowy.I przemiany elektrochemiczne są takie same.Tylko konstrukcja wymago innego podejscia do ladowania.Gazowanie akumulatora wystepuje przy napięciu 2,7 V na ogniwo.I te z doposzczalnym napięciem 16,2 V maja korki.Inne ,bezobsługowe sa szczelne.I tam gazowanie nie wystepuje,o ile przestrzega się reguł ładowania.Takie progowe napiecia dla tych aku to 1,8 najnizsze ,2,1 eksploatacyjne,2,4 V to ostrzeżenie przed końcem ładowania,czyli 14,4V.I tu zadziała ograniczenie prądu ładowania,by nie nastapiło gazowanie.2,7V to 16,2V faza intensywnego gazowania,opcja dla akumulatorów z poluzowanymi korkami.I to byłoby na tyle.A,,jeszcze cos.Każdy aku Pb ołowiowy naładujesz małym pradem.Ale 16,2V osiagnieesz ladujac pradem większym od 20 C.Te z otwartymi korkami sprawdzisz bez pomiaru napiecia.Gdy gestosc pokaze ci 1,28 i juz nie rosnie to aku jest na full.Bez przyrządów.

  • @radekzmazur3389
    @radekzmazur3389 Год назад

    A co Pan na to ,według stronny batttery uniwersity akumulatory olowiowo kwasowe mozna ladowac dowolnym pradem nawet 1.5C az do 80% czyli do napiecia gazowania. I to im nie szkodzi.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад

      Nie wypowiadam się, bo w samochodzie tak się dzieje. Najpierw oddają 600A w kilkanaście sekund, a potem 160A nawet są ładowane w mig. Jednak do pracy cyklicznej się nie nadają wg mnie.

  • @radosawchmielewski8201
    @radosawchmielewski8201 2 года назад

    Witam a możesz mi zdradzić gdzie kupić taki pseldo tester który testowalees te 100kvh u siebie w firmę obsługuje kilkadziesiąt akumulatorów rurznych pojemności i rodzajów żel głęboko rozładowywanie trakcyjne i pancerne ale pracownicy potrafił wiele Pozdrawiam! R.Ch

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      O jaki tester Tobie chodzi? Stałego obciążenia? To jest na innych filmach.

  • @DarkNet-Ziemol70
    @DarkNet-Ziemol70 2 года назад +1

    Właśnie. Słuszna koncepcja. Dlatego ja stosuje 2 Aku 22Ah równolegle ale ładuje je maks prądem 4,5A i maksymalnie rozładowywuje 5A. Przetwornica 100 do 150W dc dc. Tak. Dc na wyjściu 220v. Do zasilania elektroniki i małego źródła oświetlenia Led. Nawet najgorszy kwasiaki przeżyje 5lat minimum. Rozładowanie na poziomie 30% cykliczne

    • @Mathaeusz
      @Mathaeusz 2 года назад

      Zaciekawiłeś mnie :) Generalnie moja koncepcja budowy swojego offgridu miała opierać się na dwóch aku połączonych szeregowo (razem 24V) bo takie połączenie wydawało mi się lepsze (jestem początkujący) + przetwornica dc-ac. Chodziło mi o zasilenie awaryjne dla lodówki (wymagany czysty ~ i duża moc przy rozruchu) oraz czasami jakieś urządzenie elektryczne np wiertarka na działce bez prądu itp. ale finalnie padło na przetwornice na 12V. Przetestuje jak przyjdzie i podzielę się opinią.
      Koncepcja zasilania ładowarek impulsowych dc 220V jest ciekawa. Niedawno się o tym dowiedziałem. Polecasz jakąś przetwornice dc-dc?

  • @tomaszek2633
    @tomaszek2633 2 года назад +1

    AGM ładuje się do 13,6-13,8 bo dalej zaczyna sie mocne gazowanie znane z aku samochodowych. AGM to zamknięty szczelnie AKU przez co ma ograniczoną możiwość kumulacji gazów. jest sporo zdjęć w Internetach spuchniętych aku APC, za to brak takich zdjęć aku rozruchowych, z otworem upustowym. Rozruchowe siadają bo alternator ładuje tylko do 14,4 i bez limitu prądu, a AGM bo obudowa pęka od gazów. PS: na stronach producentów są noty katalogowe z wykresami cykli

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      No właśnie to są stare dane co do GEL. AGM nowoczesne to co innego. Ciężko jest znaleźć noty katalogowe konkretnego modelu.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад

      AGM to nadal akumulator kwasowo ołowiowy, tyle tylko, że nie ma płynnego elektrolitu. A skoro tak to obowiązują go te same zasady pod względem zjawiska elektrolizy co i pozostałe "kwasiaki". Wedle aktualnego stanu wiedzy rozkład wody na tlen i wodór (tzw. gazowanie akumulatora) rozpoczyna się w momencie osiągnięcia 2,4V na celę, czyli dla akumulatora 12V 6x2,4V=14,4V. Jednak zjawisko to nie jest niebezpieczne ponieważ wiele akumulatorów AGM ma system rekombinacji gazów powstających na skutek elektrolizy na powrót do H2O i / lub system VRLA, czyli zaworki umożliwiające odprowadzenie nadmiaru gazów powstających w czasie przeładowania akumulatora. Tak więc w zakresie 13,6-13,8V nie ma mocnego gazowania bo go po prostu nie ma wcale, a intensywne występuje tylko przy osiągnięciu granicy 14,4V i wyżej i ładowaniu dużym prądem. Jak bowiem wiadomo ładujemy prądem, nie napięciem. W związku z tym po osiągnięciu na przykład typowego napięcia 14,7V dla akumulatorów AGM prąd ładowania zacznie automatycznie maleć, co siłą rzeczy przełoży się na minimalną elektrolizę. Gdyby było inaczej producenci nie podawaliby na akumulatorach zakresu napięć dla pracy cyklicznej. Więc bez siania paniki, nie ma ku temu podstaw.

    • @tomaszek2633
      @tomaszek2633 2 года назад

      @@Tab7.6.Tab7.6 1: no i tu jest ambaras a AGM, 14,7V to jakieś 80% naładowania a kwasiaki lubią więcej. 2: odzyskiwanie gazów na poziomie 99%, i nie masz jak uzupełnić 1%.
      Nie przepadam za AGM bo wymieniam w serwerowni takie spuchnięte i popękane

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад

      @@tomaszek2633 Tak, to prawda, a przy budżetowych egzemplarzach ten bilans wypada jeszcze gorzej. Inna sprawa, że AGM nie jest łatwo naładować w 100% unikając jednocześnie elektrolizy. Da się, ale jest to czasochłonne. Dlatego przy pracy cyklicznej przyjął się taki a nie inny sposób ładowania, będący trochę zgniłym kompromisem. No tak, znowu racja, puchną bo przy łączeniu szeregowym z czasem rozjeżdzają im się napięcia, a nikt z działu IT nie biega regularnie z miernikiem żeby sprawdzić ich stan 😉

  • @Mathaeusz
    @Mathaeusz 2 года назад

    Stoje przed zakupem niedrogiego prostownika/ładowarki do akumulatora i pomyślałem że zamiast 12V kupie taki który może również ładować 24V bo mi się to może później przydać, ale nie widzę w ładowarkach aby można było regulować napięcie (pomijając te droższe oczywiście). Czy można się posiłkować zasilaczem laboratoryjnym do zrobienia "gęstości" te dwa razy w roku?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      Można tylko zasilacze laboratoryjne zazwyczaj mają maksymalnie 10A

    • @Mathaeusz
      @Mathaeusz 2 года назад +1

      @@ZeptoBoxpl Ale ładowarki też mają 10A, do aku 65Ah powinno wystarczyć, do 100Ah chyba też, tak?
      Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      @@Mathaeusz jak masz 20 godzin to pewno się da.

    • @Mathaeusz
      @Mathaeusz 2 года назад

      @@ZeptoBoxpl A czy prostownik mikroprocesorowy który może ładować różne aku (WET/MF/CA/EFB/GEL/AGM) wykryje jaki typ aku ma ładować czy to tylko ściema sprzedawcy? np aku GEL 14,4V a AGM max 14,7V a z płynnym elektrolitem 15V

  • @helmut8252
    @helmut8252 2 года назад

    Abo za uczciwosć teoretyczną

  • @mareks6934
    @mareks6934 2 года назад +1

    Z aku kwasowego nie tylko woda odparowuje gdybys miał aku a korkami jak to dawniej bywało to wokół korkow widac co sie osadza - krystalizuje, z czystej wody nic sie nie osadzi

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад +1

      Osad wokół korków nie jest z pary, a z "bombelkowania" elektrolitu, który chlapie na wszystkie strony. Gdy uszczelka przy korku jest uszkodzona będzie osad. W nowoczesnych akumulatorach kwasowych jest układ tzw odzyskiwania wody tzn układ kanalików w pokrywie akumulatora pozwala na odgazowywanie komór, ale skrapla - układ kanalików) tą wodę, aby kanalikami wpłynęła sobie z powrotem do celi z której wyparowała. Ten sprytny patent powoduje, że w celi nie powstaje zbyt wysokie ciśnienie, a jednocześnie nie odparowuje woda.

  • @lukaszekvip
    @lukaszekvip Год назад

    Witam czyli przyjmując że moje żelowe akumulatory przy pracy cyklicznej mają ładowanie 14.4-15v w systemie 24v ustawie prąd ładowania na 29v a podtrzymanie na 27v to będzie dobrze ustawione mam rozumieć to tak??? Z góry dziękuję za odpowiedź

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 Год назад +1

      Żelowe czy AGM? Bo żelowe można ładować maksymalnie do napięcia 14,4V. AGM zwyczajowo 14,7V. Podtrzymania można podbić do 13,8V. Prąd ładowania wyrażamy w amperach.

  • @maciejbz749
    @maciejbz749 2 года назад

    a wg Ciebie napięcie podtrzymania po ładowaniu 14,5 ile powinno wynosić? również podobnie ?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      Powinno wynosić tyle co nadrukowane na akumulatorze, lub w karcie katalogowej. Bezpiecznie przyjmuje się 13,8V ale to dla pracy w UPS czyli w urządzeniu gdzie bardzo rzadko będzie rozładowywany.

  • @grzegorzcuprych6672
    @grzegorzcuprych6672 2 года назад

    Czyli jak mam dwa Aku 12v 63ah w szeregu to jaki mam ustawić najlepszy prąd ładowania na Inwerterze hybrydowym ?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      Takie informacje są w karcie katalogowej, ale co do zasady 0.1C czyli przy połączeniu szeregowym pojemność, ani prądy płynące nie zwiększają się, tylko napięcie, to oznacza, że 0,1 x 63= 6,3A, czyli jak ustawisz 10A to też będzie dobrze (wiele falowników ma skok co 10A)

    • @grzegorzcuprych6672
      @grzegorzcuprych6672 2 года назад

      @@ZeptoBoxpl ok super dzięki za odpowiedź
      A jakie napięcie ładowania akumulatorów ustawić 29.2v?

  • @mm-1965
    @mm-1965 2 года назад +2

    Kupowanie tanich akumulatorów do pracy cyklicznej jest nieporozumieniem.

  • @lynna2217
    @lynna2217 2 года назад +1

    Czy ładowarka victron 12v/7A naładuje agm 100ah ?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад +2

      Naładuje, ale potrzeba będzie kilkanaście godzin. Czy naładuje "do pełna"? Nie jestem w stanie napisać bo nie znam napięcia jakie daje i jakie ma max akumulator.

    • @Rob-Sam
      @Rob-Sam 2 года назад +2

      @@ZeptoBoxpl victrona można dowolnie ustawić co do napięć w poszczególnych fazach ładowania, nawet do 16V. A może i więcej w trybie expert już nie pamiętam.
      Co do czasu ładowania jak napisałeś potrwa to długo, ale da się naładować.

    • @mareks6934
      @mareks6934 2 года назад +1

      nawet mniejszym pradem naładujesz duze aku byle by ten prad napewno płynał do niego a to widac jak jest amperomierz właczony

  • @problemiarz
    @problemiarz Год назад

    3 cele po 6V w trakcyjnym dają 18V znamionowego... Co to za akumulatory zatem...?

  • @wrzos1974
    @wrzos1974 2 года назад +3

    Niestety inwertery fotowoltaiczne da się tylko ustawić max 15,2 v A w niektórych tylko 14,5 v dla akumulatory kasowe są niedoladowane . Do akumulatora kasowego przydało by się ustawić do 16,2v

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад +5

      Akumulatory kwasowe a konkretniej kwasowo-ołowiowe to szersze pojęcie, obejmujące te z płynnym elektrolitem, AGM i żelowe. O ile napięcie 15,2V czy 16,2V dla tych pierwszych jest wskazane (pod warunkiem, że jest dostęp do elektrolitu i można uzupełnić wodę), tak dla AGM czy żel należy ustawiać zupełnie inne parametry.

    • @Wojtek81
      @Wojtek81 2 года назад +2

      @@Tab7.6.Tab7.6 tyle wiedzy co na kanale jak to powiedział blondyna Kocioł garnkowi przygarnia jak to mówię A odpisać na moje zapytanie tez nie potrafi bo pewnie nie ma pojęcia jak parametry ladowania ustawić na regulatorze czy paneli 6 100w spiąć w kamperze Albo czyta i sie kształci z teorii u wujka Google i może odpisze jeszcze

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад +2

      @@Wojtek81 Raczej na odpowiedź bym nie liczył, bo żeby odpowiedzieć na Twoje pytania trzeba by najpierw wiedzieć jaki masz regulator i magazyn energii. W zasadzie to by trzeba zacząć od końca czyli akumulatorów i do nich dopasować sposób połączenia paneli oraz ustawienia regulatora. To na szczęście nie jest fizyka kwantowa 😉

    • @Wojtek81
      @Wojtek81 2 года назад +2

      @@Tab7.6.Tab7.6 fizyka kwantowa to na 100%nie jest i do ogarnięcia jak ktoś kto sie zna dokładnie pokaże jak to zrobić byłoby łatwiej A co do regulatora ile i jaki mam akumulator jakiej pojemnosci ile i jakie panele to pisałem wcześniej ale jak u innych co pytałem zero konkretów Tu chociaż sie dowiedziałem ze to nie fizyka kwantowa i da radę to zrobić A ja czy sporo innych osób mogę nie mieć pojecia o tych sprawach bo to nie moja dziedzina kształcenia sie i próbuje zaczerpnąć wiedzy Zamontować do kampera coś o czym na RUclips jest dużo ale nikt nie mówi w prostym dla laika języku jak zrobić i co prócz Victrona dobrego w rozsadnej cenie kupić A są takie urzadzenia Brak poprostu kanałów z chęci pokazania dobrych budżetowych rozwiązań Wszystkie czy większość bo wszyscy znawcy większych kanałów robią to dla zarobku typowo Reklamy za pieniądze znanych dużych producentów i reklamy swoich prywatnych firm A ja prosty szarak w dziedzinie fotowoltaiki kempingowej siedzę godzinami oglądając blondyna który głupoty gada Mr akumulatora czy kapitana przyczepe np itp i zbieram wiedze w całość I szukać sam muszę dobrych i tańszych od reklamowanych przez RUclipsrow urządzeń na taka instalację Którą zresztą mozna już do mini offgrid podpiąć zresztą bo ta na takiej samej działa zasadzie

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад +4

      @@Wojtek81 Nie miałem okazji przeczytać jaki konkretnie masz aktualnie zestaw, a niestety YT nie umożliwia filtrowania komentarzy danego użytkownika. Więc jak bym się nie starał to do tej informacji nie dotrę... Chcesz - napisz jeszcze raz, nie chcesz - presji nie ma. Mojego kanału na pewno nie oglądasz bo takiego nie prowadzę, blondyna się czepiam bo tam nie ma ani jednego przykładu realnie działającego urządzenia, jest tylko dużo gadania pod publiczkę i nic poza tym. Widziałeś u niego choć raz jedną z tych rzeczy o których ględzi pokazaną w sposób fizyczny na kanale? Bo ja nie. To o kant tyłka potłuc taki kanał, zero pożytku. Resztę kanałów znam, oglądam sporadycznie, tam przynajmniej są prawdziwe testy czy prezentacje. Interesuje Ciebie przykład budżetowej instalacji off-grid? Rzuć okiem na ten film i śledź dalsze jego losy:
      ruclips.net/video/u49EHaplJr4/видео.html

  • @grzegorzkozowski9133
    @grzegorzkozowski9133 2 года назад

    Przyłóż ucho, albo lepiej stetoskop do ładowanego akumulatora i posłuchaj .Przy jakim napięciu zacznie szumieć.A to oznacza że zachodzi ELEKTROLIZA. I ODPAROWANIE WODY. To ile takich ładowań żelówka wytrzyma zanim uschnie całkowicie?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      Dlatego żel jest szczelny i ścianki jego się odkształcają gdy coś niedobrego się wewnątrz dzieje. Ale wiem co chciałeś napisać i masz trochę racji. Gdyby tylko producenci akumulatorów umieszczali pełne info na obudowie byłbym przeszczęśliwy.

  • @piotrmiszewski6819
    @piotrmiszewski6819 Год назад

    Jak podłączyć 9 akumulatorów 100 Ah przy instalacji 12 volt?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад

      9 akumulatorów 12 V łączymy równolegle. Problem tylko taki, aby jeden uszkodzony nie rozładowywał wszystkich pozostałych. Warto też założyć bezpieczniki na każdym z nich oddzielnie.

  • @touldie573
    @touldie573 2 года назад

    Cześć. Czyli jakbym chciał obciążyć przetwornicę 2.8 kW / 230V, to muszę sobie przeliczyć, że przetwornica pociągnie prąd z aku 12V / 233A? Czytałem, że aku 100Ah ołowiowo-kwasowy można obciążać prądem 10C, co przy 100Ah daje prąd 1000A - czyli te 233A nie stanowiłoby dla niego problemu? Cały czas rozważam system off-grid, za pomocą którego mógłbym ładować samochód elektryczny z gniazdka.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      Skąd te dane? Co to za akumulator? Bo akumulator rozruchowy 100Ah może poda 1000A przez kilka sekund.
      Proszę obejrzeć ten film, bo mówię właśnie o tym, że zazwyczaj jest to 0,25C

    • @touldie573
      @touldie573 2 года назад

      @@ZeptoBoxpl No właśnie oglądałem i się zdziwiłem, że taki mały prąd, a o 10C wyczytałem na elektrodzie.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад +1

      @@touldie573 No tak. A potem tacy co wypisują 10C dziwią się, ża akumulator wytrzymał miesiąc i się popsuł.
      Przecież przy 10C spadek napięcia będzie tak duży, że osiągnie minimum napięcia już w pierwszej sekundzie.
      Więc jeśli chcesz używać przetwornicę 2,8kW na 12V przez dłużej niż kilka sekund musisz zaopatrzyć się w:
      2800W/12V=234A
      234A/(0,25Cx100Ah)= tj 10 akumulatorów równolegle. Dlatego 12V jest dobre do max 800W. Powyżej tego straty są bezcelowe.

    • @touldie573
      @touldie573 2 года назад

      @@ZeptoBoxpl Czyli ZAWSZE jeśli mówimy o prądach ładowania / rozładowywania akumulatora, to zawsze w kontekście jego napięcia, zgadza się? Pewnie stąd wychodzą takie duże prądy, choć dla 230V wydają się niewielkie. Dzięki za odpowiedź!

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      @@touldie573 Dokładnie chodzi o to, że fizyka nie pozwoli na rozładowywanie zbyt dużym prądem, gdyż napięcie spadnie poniżej dolnej granicy.
      Czyli np gdy naładowany akumulator ma 13,2V to gdy go obciążymy np 10A to spadnie napięcie do 12,5V i będzie spadać prawie liniowo. Jednak gdy podłączymy 100A to od razu spadnie do np 9V a to już jest poniżej progu bezpiecznego napięcia.

  • @43romantyk
    @43romantyk Год назад

    To prawda agm 100Ah to lipa, mam dwa18Ah szeregowo maja lepsza wydajnosc i dluzej pracyja.

  • @Marek.1981
    @Marek.1981 Месяц назад

    Agm w motorze mi padł po zimie , dolałem wody destylowanej , rozładowałem do zera , naładowałem no i cały sezon przejeździłem.

  • @IKPELAN
    @IKPELAN 2 года назад

    Na pewno paruje tylko woda, a kwas składnik elektrolitu też chyba jako ciecz paruje.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      Podczas ładowania wydobywają się wodór i tlen. Jako gazy są w stanie wydostać się przez otworki w korkach. Jest to mieszanka wybuchowa i w zamkniętych pomieszczeniach może wybuchnąć.

  • @jarosawdarga2900
    @jarosawdarga2900 2 года назад +1

    👍

  • @mieczyslawgarlacz1361
    @mieczyslawgarlacz1361 2 года назад

    Akumulatory kwasowe nie nadają się pracy cyklicznej jak kolejek by ustawić poziom ładowania i rozładowania mówisz dwa lata tyle gwaranci daje producent rozwaliłem Akumulatory wzmocnione do kampera po dwu latach rozebrałem jeden z nich w celi pozostały resztki pasty mogą pracować tylko w systemie buforowym stałe naładowane i sporadycznie użyte lifepo4 lub litowo jonowe to jedyne akumlatory do takiej pracy są drogie ale nie będziesz ich wymieniał co dwa lata zniosą każde lądowanie i rozładowanie w rozsądnych granicach przetestowałem wiele kwasiakow i nadają się do wora a wór do jeziora pozdrawiam

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад +2

      6 lat używam w przyczepie kempingowej zwykłego kwasiaka. Żadnych problemów. Tylko trzeba ładować do 15V i nie rozładować poniżej 10,5V. I jak wiadomo trzeba je naładować do "pełna" a każde niedoładowanie i ponowne rozładowanie niszczy płyty.

    • @mieczyslawgarlacz1361
      @mieczyslawgarlacz1361 2 года назад

      @@ZeptoBoxplprzy tego typu pracy jak najbardziej pozdrawiam

  • @therednask
    @therednask 2 года назад +3

    Ultra kondensatory ??? może przestaniecie paplać o technologi z przed 100 lat a zaczniecie inwestować w coś mądrzejszego ??
    Podniecało mnie jak były już 1F "farad" kondensatory i poszły do audio , potem cały czas obserwowałem co się dzieje i dla was nagle pojawiły się 10F , potem 3000F aż mi szczena opadła , mówie super , coś się ruszyło , nie minęło 2 lata i pojawiły się awaryjne rozruchy oparte na Super kondensatorach po 6000F razy 6 sztuk - teraz ultra kondensatory mają 30.000farad i niektóre za 55 do 77 dolatów 100.000 farad i połączone w 6 sztuk przewyższają zdolności akumulatora pod każdym względem , nie wrażliwe na temperatury na ,prąd rozładowania i żywotność 50.000 cykli ładowania rozładowania to ty nie do żyjesz czasu zniszczenia tego kondensatora . Jedynym minusem to balanser i ładowanie - ale opanujecie to w mig . Może czas już zrezygnować z każdej przestarzałej technologii i zacząć myśleć - powtarzam zacząć MYŚLEĆ ......

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад +2

      Wszystko fajnie, tylko trzeba niestety korzystać z tego co niekoniecznie najlepsze a dostępne i tanie.
      Nakręciłem ten odcinek, gdyż jak na innych kanałach oglądam jak ludziom akumulatory źle działają i padają przy czym ktoś testuje je przy 1C albo co gorsza przy 2C no to nie ma szans by taki akumulator chemiczny działał prawidłowo.
      P.S. A ja jestem z pokolenia, gdzie uczono mnie w szkole elektronicznej, że 1 farad to pojemność całej kuli ziemskiej. Naprawdę!

    • @spokojnyMamut
      @spokojnyMamut 2 года назад

      Jeden farad to prąd 1A przed 1sekunde przy napięciu 1V.
      Hiper ultra kondensator 6000F da 1A przez 6000sekund czyli przez mniej więcej półtorej godziny.
      Czyli w nisopradowej aplikacji będzie zamiennikiem akumulatorka AA.

    • @smekesmekes
      @smekesmekes Год назад

      Do sportowego samochodu tak. Co jak matka zostawi na światłach, takie superkondensatory mają dużą moc, ale w porównaniu z akumulatorem pojemność mała

    • @therednask
      @therednask Год назад

      @@spokojnyMamut Dodam że 100.000 farad to w jednym małym i coraz mniejszym pojemniku. a widząc setki takich w akumulatorze tesli coś mi się wydaje ze za 3 lata ta pojemność się zwiększy a rozmiar się zmniejszy. Do tego zobacz na doświadczenia z hamowania i odzysk energii w akumulatorach nie do przyjęcia jest uzysk z hamowania w tak krótkim czasie a Super duper ultra kondensator przyjmie każdą energie z hamowania. Dziś wystarczająco jest miejsca w ciężarowym aucie gdyż ultra kondensatory spełnią swoją rolę tylko dam ze względu na objętość urządzenia , nie łączyć z wagą. Wiem już wykorzystywane są nanorurki, a grafen jeszcze nie dotarł czy metoda warstwowego ułożenia danej substancji gdyż zahamowały się badania gdyż po zrobieniu jednej atomowej warstwy "chyba kadmu" zaczął on świecić ,zapraszam na wydział fizyki co tam się dzieje teraz. I proszę porównać 600kg bateria tesla + gabaryty a ta sama pojemność lub waga w superkontynentalnych + objętość tej konstrukcji. Czas zmniejszania i miniaturyzacji nadchodzi właśnie tam.

  • @andrewdec8049
    @andrewdec8049 2 года назад

    Zamiast tyle gadać, wystarczy powiedzieć:
    - stand by voltage, czyli napięcie przechowywania, to 13.8V
    - napięcie wielocyklowe: 15+V
    Krótko: te akumulatory przechowuje się latami właśnie przy napięciu 13.8V

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      No niestety wartości te są różne i dlatego zwracam na to uwagę.

    • @andrewdec8049
      @andrewdec8049 2 года назад

      @@ZeptoBoxpl No właśnie. Tylko że wyjaśnia to pan długo i dość zawile.
      Ktoś kto o tym nie wie może nie załapać o co chodzi.
      Jak mówił mój profesor - zacznij od powiedzenia sedna problemu. Krótko i jasno.
      Potem wyjaśnij dokładnie.
      Zakończ powtórzeniem sedna.
      Czyli stand-by są traktowane jak przechowywanie, a akumulatory przechowuje się latami przy niższym napięciu niż przy normalnym, wielocyklowym użytkowaniu.
      Stąd zalecane niskie napięcie.
      I taki powinien był być wstęp.
      Ale ogólnie nie było źle.
      Pozdrawiam.

  • @violinvojtek
    @violinvojtek 2 года назад

    Witam Pana. Pańskim zdaniem - jakiej mocy powinien być panel fotowoltaiczny optymalny do ładowania akumulatora o pojemności 100 Ah?
    Pozdrawiam serdecznie.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      To jest tak, że zależy w jakim miesiącu to użytkujemy, czy codziennie, czy rozładowujemy do końca.
      Jeśli chciałoby się ładować go np w grudniu codziennie to potrzeba około:
      100Ah * 12V = 1200Wh
      W grudniu produkcja wynosi 1% produkcji rocznej więc potrzeba 1,2kWh dziennie a to daje 37,2kWh/miesiąc to jest 10kWh z każdego kWp paneli a to jest 3,72kWp paneli.
      Jeśli chciałoby się ładować go w czerwcu codziennie to:
      W czerwcu produkcja wynosi 16% produkcji rocznej więc 37,2kWh/miesiąc przy produkcji 160kWh miesięcznie z każdego kWp daje nam 0,233 kWp, czyli 233Wp
      Także odpowiedź nie jest prosta.

  • @Wojtek81
    @Wojtek81 2 года назад

    Wszystko fajnie ladujcie odpowiednimi parametrami To powinno raczej do producentów prostownikow ładowarek być skierowane Bo jaki wpływ na ładowarkę ma zwykły czlowiek który chce dobrze utrzymywać akumulator a sie na akumulatorach nie zna A do ładowania akumulatora nie potrzebuję kupować mierników amperomierzy i innych cudów które maja fachowcy Moze lepiej film co dobrego kupić żeby odpowiednio ładowało czy to prostownik czy np regulator do kampera nie koniecznie z Victrona czy falownik do instalacji domowej offgrid Bo samo ładujcie to za mało zeby kupić coś dobrego Jak ktoś lapie dopiero wiedze na ten temat i nie posiada całej aparatury do testowania wszystkich parametrów A do tego ilu RUclipsrow tyle teorii a mało konkretów bo nikt za darmo bez sponsorowania nie chce reklamować i powiedzieć co dobre

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      Victron ma ta zaletę, że wszystkie parametry możemy ustawić ręcznie. Nie jest zatem prawda, że inne prostowniki czy ładowarki są złe, tylko zazwyczaj nie można w nich ustawiać parametrów ładowania. Zatem niestety, gdy chcesz prawidłowo użytkować konkretny akumulator to musisz stosować się do zaleceń producenta. Parametrów ładowania jest tyle ilu producentów.

    • @Wojtek81
      @Wojtek81 2 года назад

      @@ZeptoBoxpl Victron jest bdb ale tez kosztuje krocie Mowisz chyba o ladowarkach regulatorach czy falownikach każdy inaczej to nazywa solarnych Nie mam pojęcia jak victron rozwiązał zwykle prosrowniki a nie regulatory solarne do ladowania akumulatorów ze słońca Mówię o budżetowym oczywiście dla kogoś co 2 razy do roku chce podladowac akumulator w samochodzie np i wie jak podłączyć przewody czerwony i czarny żeby ładować I tyle posiada wiedzy o ładowaniu bo ksztalcil sie w zupełnie innym kierunku A co do regulatora falownika to o polowe tańszy jest np EPEVER który jest dobry i tez ma możliwość dostosowania parametrów Których nikt kto sie kompletnie nie zna na akumulatorach nie ustawi więc liczy na fabryczne ustawienia i z Victronem za kupe kasy tez tak bedzie Bo ja mam małą wiedzę na temat ustawien kilkunastu parametrów w menu takiego falownika i licze na ustawienia fabryczne bo to powinien producent dostosować A przy okazji zapytam Mam 2 AGM volta po 110Ah deep cycle i epevera 40ke to jakie ustawienia tam zrobić żeby najlepiej ładował akumulatory Do tego mam 6 100w paneli i jak je podłączyć ze sobą żeby jak najwięcej zyskać mocy Filmy dla szukających informacji o budżecie mniejszym i z mniejszą wiedzą a z chęcią zrobienia sobie np w kamperze pradu ze słońca też fajnie by sie oglądało A wszyscy RUclipsrzy na bogato idą a sa tańsze rozwiazania i równie dobre mogą być jak victron A co do Twojej odpowiedzi to błądzisz mówiąc ze ilu producentów tyle parametrów i musisz sie trzymać a victron ma ustawianie a zwykły uzytkownik tego nie ustawi i tak To powinien producent zrobic jak dla mnie Pod typ aku A sa 4 popularne typy aku jak zwykły kwasiak gel agm i lipefo4 i bez względu na firme tak samo sie odpowiedni z wybranych aku ładować powinno Ale czym bo na pewno nie ladujac volta akumulatory volta ładowarką którą producent oferuje

  • @TheZutox
    @TheZutox 2 года назад

    Dziwne, że ludzie odkrywają na nowo świat... Wystarczy zobaczyć jak jest to ładowane w starszych samochodach, stałe napęcie ok 15V i tyle w temacie.Oczywiście funkcja podrzymania po naładowaniu jest OK, ale generalnie nie ma tutaj większej filozofi. Do tego 0.1C i nic więcej do szczęscia nie potrzeba.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      Ładowanie akumulatorów rozruchowych a takich które mają pracować cyklicznie to zupełnie dwie różne sprawy.
      Akumulator rozruchowy jak sama nazwa mówi służy do tego aby odpalił samochód dużym prądem w krótkich chwili a potem alternator przejmuje całe zadanie i w krótkim czasie ładuje akumulator z powrotem do napięcia 14,4 V. W przypadku akumulatorów do pracy z fotowoltaiką jest zupełnie inna sprawa bo nie mamy tu alternatora czyli nie mamy czegoś co cały czas ładuje ten akumulator.

  • @DarkNet-Ziemol70
    @DarkNet-Ziemol70 2 года назад +1

    Nie prawda że najlepsza firma to APC. Są 2 najlepsze firmy polskie. Fideltronik i Ever. To są firmy przewyższające APC z całym szacunkiem do APC

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      No to ma być na gaz, ale wszyscy prosili mnie o pomiary na benzynie, więc zostało jak na razie tak.

  • @wycior112
    @wycior112 6 месяцев назад

    Kwas solny masz w żołądku a nie w akumulatorze.

  • @jerzychmiel6642
    @jerzychmiel6642 8 месяцев назад

    ja nie ładuję, bo nie mam, a oglądam bo się przymierzam do mania.

  • @Prze-Mytnik
    @Prze-Mytnik 2 года назад +2

    Wodki mu dac ciekawie mówi

  • @stanislawcz.2282
    @stanislawcz.2282 Год назад

    Falowniki powinny być produkowane na transformatorach , oddawanie prądu też przez transformator ,są takie technologie z USA chińczykom się nawet o tym nie śniło ,jest takie coś przy mosfetach jak sterowanie przez nadprzewodnictwo , z innego żrodła układu przez wykluczenie masy, dwa niezależne obwody działają przez sterowanie indukcyjne ,chińskie falowniki to kupę u złomu okradanie ludzi jak takie tumany komplikują i po co to komplikują ,mam panele chiński falownik i oddawanie do sieci jest 200W ale to chińskie niedotlenione nadzieję sam sobie zrobiłem falownik o układ 7047 dużej mocy z regulacją nap i częstotliwości z l24 V na 240 50hz

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад

      Są cały czas produkowane falowniki transformatorowe, które są stosowane np do paneli amorficznych.

  • @Robert.N
    @Robert.N 2 года назад +1

    DO fotowoltaiki akumulatory jak już to tylko Lifepo4 na reszte szkoda kasy przetestowane.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад +1

      LiFePo4 mają dokładnie te same wady co AGM lub żelowe jeśli chodzi o prądy. Jedyną zaletą jest duża ilość cykli ładowania.

  • @obidowscy
    @obidowscy 2 года назад +2

    Człowieku ogarnij się z akumulatora to wychodzi wodór i tlen a osadza się siarka 😂

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад +5

      Tak. To takie dziwne, że woda to wodór i tlen. 🤣🤣🤣

  • @andrzejzmiechowa370
    @andrzejzmiechowa370 2 года назад

    w pokoju pod łóżkiem go trza trzymać 😆😅😂

  • @mdollbot
    @mdollbot 2 года назад

    a na mroz to jaki dobry akumulator?

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад

      Nie ma takiego. Mocno ujemne temperatury drastycznie redukują parametry każdego akumulatora.

    • @kermitzaba8758
      @kermitzaba8758 2 года назад

      LTO

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад

      @@kermitzaba8758 Racja! 🙂👍 Tylko drogie troszkę no i z rozruchowymi jakby kiepsko.

  • @arekrulewski7623
    @arekrulewski7623 2 года назад +1

    Akurat te opti to bym nikomu nie polecił

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад +1

      Ja je obecnie testuję. Za jakiś czas wyrażę opinię. Były najtańsze tj kosztowały 649 zł za szt.

    • @arekrulewski7623
      @arekrulewski7623 2 года назад

      Dlatego ja wyrażam swoją opinię, z ośmiu które miałem w systemie 48 ,dobre zostały tylko dwa reszta padła po 21 miesiącach dlatego ich nie polecam to złom A po drugie aku 100 amper ma 25 kg A np europower 90 amper 31 kg 120 amper 41 kg ,masa sama mówi za siebie , fakt cena inna ale jakość też przepaść

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      @@arekrulewski7623 Co do masy to bym uważał. W jednym z testowanych przezemnie akumulatorów zastosowano jako separatory szyby. Pomysł zacny, tylko masa wysoka i bardzo nieodporny na uderzenia. Popękanie szyb było powodem zepsucia. Także gdyby ważyć masę ołowiu to wtedy im więcej, tym lepiej.

    • @arekrulewski7623
      @arekrulewski7623 2 года назад +1

      Tak ja mam na myśli masę ołowiu, w moich szyb nie było tylko mata szklana i cieniutkie płytki ołowiu, natomiast dodam że mam kolegę w firmie które się zajmuje UPS ami to po pół roku wymieniają je na gwarancji A powód jest taki że mają wysokie różnice prądowe nie są powtarzalne przez co wysiadaja balansery bo się przegrzewaja

  • @radekkempinski31
    @radekkempinski31 Год назад

    Podstawy chemii nie znasz a fizyka to kosmos dla ciebie . 🥲M A S A K R A

  • @JOGIsurvival
    @JOGIsurvival 25 дней назад

    24v

  • @jarosawbielik8856
    @jarosawbielik8856 2 года назад

    nudzisz gościu ale jako środek nasenny ok😂

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад +1

      Tylko sobie nie wal mnie oglądając 😆

  • @gandi1133
    @gandi1133 Год назад

    Za dużo gadania, za mało informacji, ogarnij się i zrób to wszystko ciekawsze

  • @FuzzlandNetNet
    @FuzzlandNetNet 2 года назад +2

    Chłopie...., przeczytaj jakąś książkę z elektrotechniki dla szkół zawodowych, to ci się parę spraw wyjaśni i nie powtarzaj zasłyszanych nauk z Internetu bo wprowadzasz ludzi w błąd.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      No właśnie to wszystko co mówię - mówię z praktyki. Odwiedziłem mrAkumulator i obejrzyj sobie ostatni odcinek.