Aby przetrwać pierwszą zimę kupiłem kozę Jotul 602n. Okazała się na tyle dobra, że została na dłużej czyli 25 lat. Ogrzewa parter domu 82 m². Dwa razy musiałem wymienić wewnętrzne płyty żeliwne bo popękały i uszczelka przy drzwiczkach sie popsuła. To wszystko. Jak się wieczorem włoży duże kawałki twardego drewna to rano po 8 godzinach jest jeszcze żar. Koza ma oczywiście pewne minusy. Przy dużych mrozach trzeba dokładać kilka razy dziennie a w najdalszym pokoju jest wyraźnie chłodniej. Czasem z przyniesionego drewna wyjdą jakieś żuczki albo osa obudzi się z hibernacji. Ale koza nie potrzebuje prądu i można na niej coś ugotować gdy zabraknie gazu.
Kominek z płaszczem wodnym, podłogówką i buforem to rozwiązanie, które u mnie działa już 21 lat i nie wymaga wymiany.Wymieniłem tylko ruszt żeliwny bo zdeformował się. Nawiew powietrza na szybę więc szyba nie kopci się.Połyka 50 cm kłody i ogrzewa dom 180m kw.Paliłem w niej takze węglem i kosem w specjalnym żeliwnym koszu.Działa.Podziwiam ogień, który w zimowe, ponure dni jest nie do zastąpienia.Mam i piękną, emaliowaną, amerykańską kozę na pół metrowe kłody, która w czasie remontu grzała cały dom.Rozgrzewa się prawie do 350-380 stC i grzeje na odległość kilka metrów, gotuję na niej pyszne bigosy.Ma ceramiczny dopalacz spalin co daje dodatkowe ciepło i niewidoczny z komina dymek = prawie 0 emisji szkodliwej! Drewno już mam ze swojej działki.Jestem więc 0- emisyjny! Trudno się zgodzić z wieloma Pana sugestiami i informacjami. Temat jest szerszy niż udało się Panu w tym materiale poruszyć. Wymaga uzupełnienia. Pozdrawiam.
Trzy lata temu zbudowałem nowoczesny, drewniany dom prefabrykowany Steico, w salonie postawiłem Jotula F602eco… i uważam że jest to najlepsze co mogłem zrobić. Oprócz ciepła robi klimat… i ten zapach gdy rozpalam wierzbą…bezcenny 💚
Dokładnie mam to samo doświadczenie.150m parter.Dodam że Jotul bez szuflady a żar trzyma do 15h.Dom dobrze izolowany a nadwyżkę ciepła oddaję na 1 piętro otwierając drzwi na schody.
Super wykład gratuluje! Inteligentny Gość.To dowód ,żeby być fachowcem trzeba mieć pewien poziom. Styl mówienia prosty,zwięzły,obrazowy. Zdun to konkretny zawód Jak widać. Jeszcze raz gratuluje wykładu.
@@franekkordas9537 Nie rozumiem wylistuj bzdury. Nie zajmuję się komentowaniem czyichś odczuć. Smieszą mnie laudacje na tego typu tematy. Dość nieudolna konstrukcja zduńska nie jest chyba tematem do chway. Zauważyłem te gromkie pochwały i rozśmieszyły mnie one do rozpuchu. Jeżeli na ogrzanie domu przeznaczasz 7 razy więcej paliwa niż ja , to chyba mam prawo do dygresji. Ten niewiem jak nazwać"kuzniecow z drzwiami kominkowymi dopowietrzajacy komore spalnia", w gruncie rzeczy jet połączeniem kilku pomysłów i efekcie nie załatwia problemu kosztów ogrzewania . Jedyne co posiada osobliwie efektowną komorę spalania i to tylko efektowną dla oka, i zupełne nieefektywną pracę. Przypuśćmy żezużywa 20 m paliwa na rok grzewczy i do tego Musi być magazyn drewna co najmiej 2 lata suszonego. Pomyśl o realnych zasobach. Przygotowanie warunków wygląda jak skład z drewnem opałowym, do tego przygotowanie palenia. Myślę że kominek sprawdziłby się z 2 razy ekonomiczniej. Lubię patrzeć na pomysły czasem sam z tego korzystam . Jedyne usprawiedliwienie dla budowy czegoś tego typu jest siedziba z własnym lasem lub w miejscu bez mediów. Ale oczywiście to tylko moje zdanie. Do właściciela pytanie miało by formę? Co udało Ci się dzięki temu czemuś osiągnąć? Zajmuję się tymi problemami od ok 10 lat.
Panie Dawidzie te kozy są piękne, cudo antyk uwielbiam takie tematy 😊 mój tata robi hobbistycznie takie tematy tzn spawa różne wynalazki też spodobało by mu się
Cywilizacja zakreśliła koło i wracamy do palenia drewnem i grzania domów piecami i kozami. Już tylko krok, a wrócimy do mieszkania w ziemiankach, no a potem to juz tylko jaskinie i powrót na drzewa. Mamy prawie najdroższą energię w UE. I nikt w Polsce nie ma planu na to jak to zmienić.
Masz wspanialy zawod ktory powiazany jest ze sztuka ludzie pragna takiej wiedzy jako kobieta dziwie sie ze jest tak malo popularny wsrod mezczyzn brakuje nam fachowcow i wykladowcow w tej dziedzinie pozdrawiam i szczerze podziwiam
Mam od ponad 20 lat Petit Godin 3426, żeliwny z wkładem szamotowym. Zero zniszczeń, grzeje jak diabeł, dość ładnie trzyma ciepło po wygaśnięciu, sporo więcej jak wspomniane 2h. Jadę drewnem, kiedyś węglem, zeżre wszystko.
Jak niewiele czasu upłynęło od "teorii spiskowych" Konfederacji w k. zielonego ładu, transformacji i ETS, po dzisiaj i post udostępniony na stronie Braci Górniczej...ehhh te teorie spiskowe. Tak szybko stają się faktem. Tylko piec i suchy buk 🙂
Super materiał. U mnie w okolicy jest Pan Studziński i zajmuje się studniami także wszystko w temacie. uwielbiam drewno, przygotowywanie go i ciepło z niego. Sub poleciał
Tak, kominek ze ścianą grzewczą jest super, ale gdybym mała wchodzić w cegły szamotowe, to wolałabym piec z kuchnią - w zimę nie ma lepszego rozwiązania.
mam taką kozę za 800 zeta z Castoramy i już 14 lat nią dom ogrzewam Moja rada jest taka , aby nie tracić energii zamiast budować kosztowne ścianki , wystarczy długa rura odprowadzająca dym do komina , ja niestety nie mogłem tego zastosować bo taka rura szpeci pomieszczenie , ale jeżeli macie taką możliwość to tak zróbcie , przekonacie się ile taka mała koza potrafi dać ciepła ...
Szpeci? Czy rura ma 1m czy 5m szpeci tak samo, tzn wg mnie wcale. Czerń jest w modzie :) Ja mam taką rure puszczoną przez dwie kondygnacje. Grzeje parter i piętro.
@@tucobenedictopacificojuanm3543 nie wiem jak ty masz tam w domu , u mnie koza stoi w salonie pośród takich mebli ( kolonialnych ) po pięć tysia z sztukę i wiesz co , taka rura jakoś nie pasuje ...
Ja kupiłem kozę "z szybą", bo miałem ograniczony budżet i jestem bardzo szczęśliwym człowiekiem. Kiedyś zatrudnię zdunów do budowy prawdziwego pieca. Mam gdzieś "normy". Najwyżej zainwestuję też w rój patrolujących okolicę dronów.
Dziękuję za podpowiedzenie na końcu filmu. Kupiłem kozę żeliwną o nazwie Amber za 1420 z dostawą, jest super ale dużo ciepła ucieka do komina . Zgodnie z podpowiedzią wymuruję tak jak sugerujesz, czyli trzy kanały ścianki grzewczej na ścianie działowej. Do tego jeszcze wężownica nagrzewająca wodę hmmm... muszę to przemyśleć jak zrobić. Młody mądry człowieku jesteś wielki. Szacunek od starego pierdoły, pozdrawiam.
Kozy żeliwne na drewno i węgiel produkowała kielecka firma Jarmołowicz, która przestała już działać. W środku wkład szamotowy. Genialnie grzeje 120m2 (trzyma ciepło całą noc). Ogrzewanie gazem jest wygodniejsze (nie trzeba tyle sprzątać), ale koza jest planem B na wypadek braku prądu, daje inne, intensywniejsze ciepło i osusza powietrze w wilgotniejsze dni.
Na 30 m kw mała koza kawmet p3 tania za 2 tys szybko nagrzewa na całą zimę do 4 m kw brzozy tylko trzeba postawić w miarę jak najdalej ściany bo niepotrzebnie ją ogrzewa albo zrobić jakiś ekran żeby odbijało ciepło i przy podkładaniu drewna trzeba pamiętać żeby powoli otwierać drzwiczki bo tak więcej dymu wpada do pokoju i żeby był otwarty luft od kominka do rury jest tam takie zamknięcie
Ceny z kosmosu. Za 2300 zł można kupić rewelacyjny piec/koza węgierski Wamsler Kamino 8kW. Ogrzeje 2 duże pomieszczenia. Na węgiel i na drewno. Trzyma ciepło nawet 10-12 godzin.
Od piętnastu lat ogrzewam kozą z szamotem dwa 20 metrowe pokoje. Zużywam opału za 3500 zł przez siedem miesięcy. Ciepło, przytulnie i klimat od ognia. Kto ma komin to serdecznie polecam. Podejrzewam, że ten pan reprezentuje "zielony ład"
Krótko i treściwie co potrzeba wiedzieć. Może jakiś materiał o kozach piecykach itp do ogrzewania domków drewnianych. Jak wybrać, jak zabezpieczać itp.
Palilem kozą 7kw w domku piętrowym 74m2 bylo naprawde gorąco a dom byl nie ocieplany. Koza stala na parterze a od gory pieca wiał w dół wentylator. Po 2 godzinach cala podłoga byla ciepła. Temperatury na dworze nie spadaly w nocy ponizej -5. Fakt ze trzeba bylo 4 razy na dobe załadować ale dało sie ogrzać. W przypadku braku prądu to jedyne rozwiazanie czasami
Ja mam zamiar zrobić taką ściankę grzewczą w małym domku. Kominek Hector w salonie, a za ścianą w sypialni ścianka grzewcza. Zastanawiam się jaką cegłę wybrać na taką ściankę. Ale, że główne spalanie będzie w nowoczesnym kominku, to chyba obejdzie się bez szamotu. Czy można tynkować taką ściankę, czy lepiej kupić ładną cegłę i tak zostawić?
Tak, duże uznanie dla pana prezentującego te piece i pięknego języka, który używa. Ostatnio słuchałem wykładu pewnej pani historyk, która wtrącała w tok wypowiedzi pospolite wulgaryzmy. Powinna obejrzeć ten film i posłuchać.
Na dzisiejsze czasy tylko poczciwa koza! W kozie można spalić wszystko co mamy. Trzeba dokładać, ale się przeżyje. Koza może służyć nawet jako rezerwowe ogrzewanie. W razie awarii i wiecie czego.
Dwa miesiące temu zdun postawił mi piec kaflowy kuchenny wszystko nowe kafle plyty wszystko może nie z największej półki ale nowe piec trzyma ciepło dobrze się pali i wygląda pięknie i to wszystko za 4200 złotych.
ja już 3 lata ocieplam wkładem kominkowym który ma ze 100 lat z odzysku wyłożonym szamotem a chciałem sobie kupić taką starą koze z możliwością gotowania a jest tego dużo we Francji i palę paletami w domku drewnianym ale na południu Francji jest dość ciepło
.....ladna kolekcja.....elementy metalowe kozy sie nieodksztalcaly przy wysokich temperaturach poniewal taka dobrze zrobiona koza byla odlewana z surowki......stali w miare czystej.
Obecnie ocieplamy w piecach paleniska, dla dokładnego spalania, ale przez to blokuję, odbiera ciepło potrzebne do ogrzania pomieszczenia.Co z tego , że piec szamotowy, długo po wygaśnięciu trzyma ciepło, ale jest go na tyle mało, żeby ogrzać pomieszczenie.Oczywiście, najlepsza koza żeliwna, lub blaszana , bez szamotu, wtedy uderzenie ciepła, jest szybkie i mocne, czego nie da nam piec szamotowy i o to właśnie chodzi.
Wcale znacznie dłużej nie trzyma. Robiłem testy. Jotul F3 bez szamotu, z żeliwnymi ściankami vs z włożonymi 4 płytkami szamotowymi po bokach. Efekt? Po wygaśnięciu ognia w obu przypadkach był zimny po około 2, 3 h. Z szamotem natomiast temperatura jest stabilniejsza
Może ktoś podpowie, czy można używać kozy na drewno i nie mieć okopconych, brudnych ścian, sufitów i wszystkiego dookoła? Jak sobie z tym radzić by po zimie nie musieć odmalowywać pomieszczeń?
po prostu nauczyć się palić kozą - ja miałem tak samo na początku używalności , pełno dymu i smrodu , aż się nauczyłem używać szyber i lufty , i teraz nic mi nie dymi pale nawet meble z fornirem i nic nie śmierdzi ...
Mam pytanie, zastanawiam się czy taką kozę można przystosować/przerobić, żeby wsadzic do niej " biokominek" na olej, to byłaby wartościowym źródłem ciepła? Mam mieszkanie wkamiennicy, w ktrym kiedys kominki były, ale po latach ozstało to zmienione i zwykłaje kozy na drewno/węgiel nie mozna już zamontować. Miałab miec głownie rolę dekoracyjną z opcja lekkiego podgrzania w momencie palenia :)
Dzięki za film zawsze chciałem mieć taki piec lub kozę na drewno ale jak będzie za jakiś czas jak UE wprowadzi te durne przepisy i zabronią palić drewnem i węglem nam? Będziesz musiał się przekwalifikować czy mam nadzieje że w końcu naród zmądrzeje i wyjdzie z UE i będzie w końcu niezależny???
Do akumulacji ciepła, z materiałów budowlanych, beton nie jest najlepszy.Rzeczywiscie najlepsze są materiały o najwyższej gęstości, klinkier i szamot. Natomiast jeszcze lepsze są naturalne: granit, bazalt i steatyt. Granit ma objętościowo tylko o połowę niższą akumulacyjność niż woda. Podaję z głowy, więc do weryfikacji, ale ok jeden metr sześcienny granitu zakumuluje, w zależności od maksymalnej temperatury do której się nagrzeje, nawet 20 kWh energii cieplnej.
@lesnydziad7905 Nie jest. Szamot ma ciężar właściwy do 2,5kg/dm3, granit 2,6-3,2kg/dm3. Szamot jest niezbędny w samym palenisku, bo jest wytrzymały na temp. 1400*C i więcej. Naturalne materiały mogłyby pękać w tak wysokich temperaturach. Natomiast jako akumulatory ciepła poniżej 1000*C lepsze są naturalne skały które wymieniłem wczesniej.
@@cezaryczech3817 Co ty za brednie piszesz? Nie wiem czego nie rozumiesz w stwierdzeniu że mniejsza cegła szamotowa była cięższa u mnie od większej płyty granitowej. Gdzie tu masz kilo kamieni i kilo pór? Bredzisz bez sensu teraz.
Na Olx są do kupienia. Te wieże okrągłe są dobre do spalania koksu od dołu,grzeją jak szalone. Ceny zaczynają się od 1 tys. zł. Polecam bo sam mam takie dwa i grzeją super.Można w nich palić samym drewnem ,lub węglem od góry-wtedy najdłużej trzymają ciepło ale koksem to palą się bezdymnie i nie brudzą komina tak jak węgiel brudzi mimo spalania od góry.
@@zelkidlaelki7448 Może dajesz za mały dopływ powietrza. Opał musi się palić a nie tlić i dusić. Intensywnym ogniem w wysokiej temperaturze a do tego musi być tlen. Wtedy spalanie jest czyste i nawet dymu z komina nie widać.
@@TheStonedstone Wiem,wiem-bez tlenu nie ma energii cieplnej ale węgiel też ma swoją sądzę ktora z początku zanim piec osiągnie wysoką temperaturę osadza się po trochu w dalszym odcinku komina zawężając jego średnicę. Przecież gdyby tak nie było to kominiarze nie mieliby roboty:)
@@zelkidlaelki7448 Sadza jest też przy spalaniu drewna. Najwięcej przy podpalaniu tzw "od dołu" i przy drewnie wilgotnym. Ja palę od góry i nawet szyby w kominku nie czyszczę, nie ma potrzeby.
Najtańsza opcja i najlepsza gdy nie ma innych opcji,żadne tam pompy ciepła czy fotowoltaika do której się dopłaca. Te lepsze mają cegły szamotowe akumulujące energie dłużej,u mnie cienki komin też grzeje jeszcze około 12 godzin.
Witam, zastanawiam się nad "amortyzacją" ścianki grzewczej, mianowicie, czy są metody jej oczyszczania skoro tam wprowadzamy dym? W normalnym życiu nie mamy większego wpływu na sezonowanie drewna, więc nie wiemy dokładnie jak bardzo jest mokre, co może wpływać na zatykanie się kanałów grzewczych, tym bardziej iż zwykle koza spala drewno w sposób chyba "wolny" bez większego wspomagania konwekcją powietrza?
Kozy nie są sprawne. Co włożysz to pójdzie w komin. Jak zamkniesz powietrze to szyba zaraz brudna. Najważniejsze by drewno miało poniżej 20% wilgotności. Najlepiej 15-16%. Wtedy drewno jest bardziej energetycznie bo nie musi marnować energii na odparowanie wody
Norma spalania :) powiedz to wulkanom które wybuchają w wielkiej ilości non stop emitują. Ciekawe czy włochy płacą za emisje tych wulkanów. Wiec ściemniasz mi tu .
Piec rakietowy i nie ma lepszego rozwiązania, przy paleniu od góry koza z akumulatorem ciepła potrafi się zbliżyć do rakiety, ale piecyk rakietowy jest bardziej kompaktowy ("przenośny") i z definicji bardziej eko.
Aby przetrwać pierwszą zimę kupiłem kozę Jotul 602n. Okazała się na tyle dobra, że została na dłużej czyli 25 lat. Ogrzewa parter domu 82 m². Dwa razy musiałem wymienić wewnętrzne płyty żeliwne bo popękały i uszczelka przy drzwiczkach sie popsuła. To wszystko. Jak się wieczorem włoży duże kawałki twardego drewna to rano po 8 godzinach jest jeszcze żar. Koza ma oczywiście pewne minusy. Przy dużych mrozach trzeba dokładać kilka razy dziennie a w najdalszym pokoju jest wyraźnie chłodniej. Czasem z przyniesionego drewna wyjdą jakieś żuczki albo osa obudzi się z hibernacji. Ale koza nie potrzebuje prądu i można na niej coś ugotować gdy zabraknie gazu.
Kominek z płaszczem wodnym, podłogówką i buforem to rozwiązanie, które u mnie działa już 21 lat i nie wymaga wymiany.Wymieniłem tylko ruszt żeliwny bo zdeformował się. Nawiew powietrza na szybę więc szyba nie kopci się.Połyka 50 cm kłody i ogrzewa dom 180m kw.Paliłem w niej takze węglem i kosem w specjalnym żeliwnym koszu.Działa.Podziwiam ogień, który w zimowe, ponure dni jest nie do zastąpienia.Mam i piękną, emaliowaną, amerykańską kozę na pół metrowe kłody, która w czasie remontu grzała cały dom.Rozgrzewa się prawie do 350-380 stC i grzeje na odległość kilka metrów, gotuję na niej pyszne bigosy.Ma ceramiczny dopalacz spalin co daje dodatkowe ciepło i niewidoczny z komina dymek = prawie 0 emisji szkodliwej! Drewno już mam ze swojej działki.Jestem więc 0- emisyjny! Trudno się zgodzić z wieloma Pana sugestiami i informacjami. Temat jest szerszy niż udało się Panu w tym materiale poruszyć. Wymaga uzupełnienia. Pozdrawiam.
Nie dość że bełkot to jeszcze muzyka zagłusza mówiącego ☹️☹️☹️👎👎👎👎👎👎👎👎
Trzy lata temu zbudowałem nowoczesny, drewniany dom prefabrykowany Steico, w salonie postawiłem Jotula F602eco… i uważam że jest to najlepsze co mogłem zrobić. Oprócz ciepła robi klimat… i ten zapach gdy rozpalam wierzbą…bezcenny 💚
Dokładnie mam to samo doświadczenie.150m parter.Dodam że Jotul bez szuflady a żar trzyma do 15h.Dom dobrze izolowany a nadwyżkę ciepła oddaję na 1 piętro otwierając drzwi na schody.
@@RafalWylegala a jak jest z bezpieczeństwem przy użytkowaniu kozy (chodzi mi o wykonywanie się tlenku węgla czyli czadu).
Super wykład gratuluje!
Inteligentny Gość.To dowód ,żeby być fachowcem trzeba mieć pewien poziom.
Styl mówienia prosty,zwięzły,obrazowy.
Zdun to konkretny zawód
Jak widać.
Jeszcze raz gratuluje
wykładu.
Gratuluję talentu medialnego. Jeszcze nigdy nie spotkałem tak ciekawie opowiadającego o swoim rzemiośle fachowca. Sub.
Pięknie, jasno i na temat. Miło wiedzieć, że młodzi ludzie wciąż uczą się tego fachu. Żal by było by to zanikło.
Bardzo sympatyczny prowadzący i merytoryczny materiał. Dziękuję 🤝
szkoda tylko że to bzdury...
@roku4843 przyszedł pogromca uśmiechów. Zapraszam do merytorycznej dyskusji. Wylistuj bzdury, myślę że autor chętnie się odniesie 🤝
@@franekkordas9537 Nie rozumiem wylistuj bzdury. Nie zajmuję się komentowaniem czyichś odczuć. Smieszą mnie laudacje na tego typu tematy. Dość nieudolna konstrukcja zduńska nie jest chyba tematem do chway. Zauważyłem te gromkie pochwały i rozśmieszyły mnie one do rozpuchu. Jeżeli na ogrzanie domu przeznaczasz 7 razy więcej paliwa niż ja , to chyba mam prawo do dygresji. Ten niewiem jak nazwać"kuzniecow z drzwiami kominkowymi dopowietrzajacy komore spalnia", w gruncie rzeczy jet połączeniem kilku pomysłów i efekcie nie załatwia problemu kosztów ogrzewania . Jedyne co posiada osobliwie efektowną komorę spalania i to tylko efektowną dla oka, i zupełne nieefektywną pracę. Przypuśćmy żezużywa 20 m paliwa na rok grzewczy i do tego Musi być magazyn drewna co najmiej 2 lata suszonego. Pomyśl o realnych zasobach. Przygotowanie warunków wygląda jak skład z drewnem opałowym, do tego przygotowanie palenia. Myślę że kominek sprawdziłby się z 2 razy ekonomiczniej. Lubię patrzeć na pomysły czasem sam z tego korzystam . Jedyne usprawiedliwienie dla budowy czegoś tego typu jest siedziba z własnym lasem lub w miejscu bez mediów. Ale oczywiście to tylko moje zdanie. Do właściciela pytanie miało by formę? Co udało Ci się dzięki temu czemuś osiągnąć? Zajmuję się tymi problemami od ok 10 lat.
Panie Dawidzie te kozy są piękne, cudo antyk uwielbiam takie tematy 😊 mój tata robi hobbistycznie takie tematy tzn spawa różne wynalazki też spodobało by mu się
Cywilizacja zakreśliła koło i wracamy do palenia drewnem i grzania domów piecami i kozami. Już tylko krok, a wrócimy do mieszkania w ziemiankach, no a potem to juz tylko jaskinie i powrót na drzewa. Mamy prawie najdroższą energię w UE. I nikt w Polsce nie ma planu na to jak to zmienić.
Prawie???Najdroższą mamy!!!
😂😂 Optymistą jesteś cieszył bym się jakby tak było niestety i to już wkrótce nam zabronią nie będzie palenia drewnem 😡
Dziwne to wszystko i niezrozumiałe . Tęsknie za dawnymi czasami . Basia 🏡🪵🌲
Rozwiązaniem są pompy ciepła 😉
@@dan911911danjak będzie-10 to będziesz grzał pompą-powodzenia
Masz wspanialy zawod ktory powiazany jest ze sztuka ludzie pragna takiej wiedzy jako kobieta dziwie sie ze jest tak malo popularny wsrod mezczyzn brakuje nam fachowcow i wykladowcow w tej dziedzinie pozdrawiam i szczerze podziwiam
Mam od ponad 20 lat Petit Godin 3426, żeliwny z wkładem szamotowym. Zero zniszczeń, grzeje jak diabeł, dość ładnie trzyma ciepło po wygaśnięciu, sporo więcej jak wspomniane 2h. Jadę drewnem, kiedyś węglem, zeżre wszystko.
czyli żeliwny materiał?
Jak niewiele czasu upłynęło od "teorii spiskowych" Konfederacji w k. zielonego ładu, transformacji i ETS, po dzisiaj i post udostępniony na stronie Braci Górniczej...ehhh te teorie spiskowe. Tak szybko stają się faktem. Tylko piec i suchy buk 🙂
Oni jako jedyni mowia i robią jak jest ale ludzie wola byx okłamywani niż poznać prawde
Super materiał. U mnie w okolicy jest Pan Studziński i zajmuje się studniami także wszystko w temacie. uwielbiam drewno, przygotowywanie go i ciepło z niego. Sub poleciał
Fajny gość, fajny materiał. Pozdrawiam.
Tak, kominek ze ścianą grzewczą jest super, ale gdybym mała wchodzić w cegły szamotowe, to wolałabym piec z kuchnią - w zimę nie ma lepszego rozwiązania.
mam taką kozę za 800 zeta z Castoramy i już 14 lat nią dom ogrzewam
Moja rada jest taka , aby nie tracić energii zamiast budować kosztowne ścianki , wystarczy długa rura odprowadzająca dym do komina , ja niestety nie mogłem tego zastosować bo taka rura szpeci pomieszczenie , ale jeżeli macie taką możliwość to tak zróbcie , przekonacie się ile taka mała koza potrafi dać ciepła ...
Szpeci? Czy rura ma 1m czy 5m szpeci tak samo, tzn wg mnie wcale. Czerń jest w modzie :) Ja mam taką rure puszczoną przez dwie kondygnacje. Grzeje parter i piętro.
@@tucobenedictopacificojuanm3543 nie wiem jak ty masz tam w domu , u mnie koza stoi w salonie pośród takich mebli ( kolonialnych ) po pięć tysia z sztukę i wiesz co , taka rura jakoś nie pasuje ...
@@rozaliaroyale To kup rurę za 5k. Będzie pasować
Różne były piece i techniki rozpalania, jak najdłużej by mogło ogrzewać dom.
Jak ma być zimno to zawsze warto
Koza 100 lat i działa - bo dobra jakość żeliwa. I nie żałowali materiału. Pewnie konkretne grubość ścianek.
Jakość żeliwa. Ja mam Jotula sprowadzonego z Norwegii, lata 80te i żeliwo w stanie idealnym
Pięknie 🇵🇱💚☘️🦢🤗🐝🌳🐓🌹🇵🇱!Katowice 💚💌
Ja kupiłem kozę "z szybą", bo miałem ograniczony budżet i jestem bardzo szczęśliwym człowiekiem. Kiedyś zatrudnię zdunów do budowy prawdziwego pieca. Mam gdzieś "normy". Najwyżej zainwestuję też w rój patrolujących okolicę dronów.
Za koza mam płytę piaskowca 4 cn trzyma cieplo ponad 9 godzin, 20 kg drewna dobre 7godzin i jeszcze ugotuję obiad
Ale miły i fachowy facet. Dzieki.
Dziękuję za podpowiedzenie na końcu filmu. Kupiłem kozę żeliwną o nazwie Amber za 1420 z dostawą, jest super ale dużo ciepła ucieka do komina . Zgodnie z podpowiedzią wymuruję tak jak sugerujesz, czyli trzy kanały ścianki grzewczej na ścianie działowej. Do tego jeszcze wężownica nagrzewająca wodę hmmm... muszę to przemyśleć jak zrobić. Młody mądry człowieku jesteś wielki. Szacunek od starego pierdoły, pozdrawiam.
Dziękuję za podzielenie się wiedzą. Subskrypcja i dzwoneczek zostawione. Pozdrawiam.
Ten pomysł z kozą jest dobry i widziałem to w działaniu
takiego filmu potrzebowałem, będę kupował kozę a takiej jakości jak ten jest jak na lekarstwo
Jaki masz piękny fach młody kolego ! 😊 Dzisiaj to chyba rzadkość ?...
Kozy żeliwne na drewno i węgiel produkowała kielecka firma Jarmołowicz, która przestała już działać. W środku wkład szamotowy. Genialnie grzeje 120m2 (trzyma ciepło całą noc). Ogrzewanie gazem jest wygodniejsze (nie trzeba tyle sprzątać), ale koza jest planem B na wypadek braku prądu, daje inne, intensywniejsze ciepło i osusza powietrze w wilgotniejsze dni.
Jak palisz to trzyma. Jak wygaśnie, max 2-3h i zimna, czy z szamotem czy bez. Cudów nie ma w przyrodzie. Wiem bo mam.
A może jakiś film o tym jak wygląda i działa taka ścianka grzewcza? 😊
Napewno się pojawi :D dopiero zaczynamy
Na 30 m kw mała koza kawmet p3 tania za 2 tys szybko nagrzewa na całą zimę do 4 m kw brzozy tylko trzeba postawić w miarę jak najdalej ściany bo niepotrzebnie ją ogrzewa albo zrobić jakiś ekran żeby odbijało ciepło i przy podkładaniu drewna trzeba pamiętać żeby powoli otwierać drzwiczki bo tak więcej dymu wpada do pokoju i żeby był otwarty luft od kominka do rury jest tam takie zamknięcie
Ceny z kosmosu. Za 2300 zł można kupić rewelacyjny piec/koza węgierski Wamsler Kamino 8kW. Ogrzeje 2 duże pomieszczenia. Na węgiel i na drewno. Trzyma ciepło nawet 10-12 godzin.
I tymczasem firma węgierska rozbudowuje hale produkcyjne bo podwaja produkcję...
Dzięki za ten fajny film
Rownie fajnie było by zobaczyć jak zbudować taką ściankę kumulacyjną
Pozdrawiam
👍😁👍
ale mega świetnie się Pana słucha!!! BRAWO!!!!
Od piętnastu lat ogrzewam kozą z szamotem dwa 20 metrowe pokoje. Zużywam opału za 3500 zł przez siedem miesięcy. Ciepło, przytulnie i klimat od ognia. Kto ma komin to serdecznie polecam. Podejrzewam, że ten pan reprezentuje "zielony ład"
Aż mi się futro podniosło ze śmiechu. 3,5 tys. to ja wydaję na 90 metrowy dom na półtora sezonu + całoroczne grzanie c.w.u.
To ty to drewno chyba na stacji benzynowej kupujesz ze tak drogo wychodzi.
Ja buduje piece, gdzie ogrzewają domy 150 m2 za 1800 zł na sezon. Tak działa koza. Wkładasz i wszystko w komin 😅
Krótko i treściwie co potrzeba wiedzieć. Może jakiś materiał o kozach piecykach itp do ogrzewania domków drewnianych. Jak wybrać, jak zabezpieczać itp.
A w dupe z normami, klimatem i powietrzem. Ma być ciepło i tanio.
Te normy są tak słabe, że byle koza je dziś spełnia.
@@lesnydziad7905 w dupe z nimi.
Zgrabny filmik , dzięki :)
Super komentarz ,podziwiam 👏🏆
Dziękuję za materiał👍🤝
Ciekawsza nazwa BURŻUJKA,bo kiedyś i w przyszłości ciepło było i będzie dla bogatych.
wartościowy materiał, like
grzeje od 2022! Świetna sprawa! EKO - OFFLINE!
Kozy tyło Jøtul Norweskie 💪
Mamy dwie kozy tak na wszelki wypadek ,,mogą przyjść trudne czasy .
Przyjdą trudne czasy, w zasadzie już nastają. Takie, że nie pozwolą Ci w nich palić
Przyszłość to piec na opony!
Palilem kozą 7kw w domku piętrowym 74m2 bylo naprawde gorąco a dom byl nie ocieplany. Koza stala na parterze a od gory pieca wiał w dół wentylator. Po 2 godzinach cala podłoga byla ciepła. Temperatury na dworze nie spadaly w nocy ponizej -5. Fakt ze trzeba bylo 4 razy na dobe załadować ale dało sie ogrzać. W przypadku braku prądu to jedyne rozwiazanie czasami
Koza jest niezawodna, a nie jak te wszystkie drogie gówna typu pompy ciepła, pece gazowe, pelety, jeszcze do tego wrócimy, jak będą tak rządzić w UE
Jak będzie trwała UE to nie wrócimy bo zabronią
xD
Miałem kominek, po trzech latach wyburzyłem. Teraz mam koze i mogę sobie zupę ugotować
Dokładnie! Ja też tak mam
I o to chodzi. A w kominku, palisz, patrzysz na ogień, a nawet wody na herbatę nie zagotujesz...
zupy nie ugotujesz ( chyba że rosół ) ale grzańca zrobisz ...
@@rozaliaroyale ? Co? Ja to robię.
@@rozaliaroyale wiem co masz na myśli, tylko że wystarczy pomyśleć, i problem znika
Ja mam zamiar zrobić taką ściankę grzewczą w małym domku. Kominek Hector w salonie, a za ścianą w sypialni ścianka grzewcza. Zastanawiam się jaką cegłę wybrać na taką ściankę. Ale, że główne spalanie będzie w nowoczesnym kominku, to chyba obejdzie się bez szamotu. Czy można tynkować taką ściankę, czy lepiej kupić ładną cegłę i tak zostawić?
Ciekawy człowiek ma zajawkę. Ładne spodnie ^^
Rzemieślnik, a mówi jak literat. Brawo.
Tak, duże uznanie dla pana prezentującego te piece i pięknego języka, który używa. Ostatnio słuchałem wykładu pewnej pani historyk, która wtrącała w tok wypowiedzi pospolite wulgaryzmy. Powinna obejrzeć ten film i posłuchać.
Może coś o piecu kuzniecowa jego wady i zalety i opłacalność i moc grzewcza
Na dzisiejsze czasy tylko poczciwa koza! W kozie można spalić wszystko co mamy. Trzeba dokładać, ale się przeżyje. Koza może służyć nawet jako rezerwowe ogrzewanie. W razie awarii i wiecie czego.
Moj sasiad tez spala wszystko. Nawet butelki pet.
A co Pan myśli o połączeniu kozy norweskiej i ściany akumulacyjnej takiej 1200 kg z szamotu?
imponujace!
Dwa miesiące temu zdun postawił mi piec kaflowy kuchenny wszystko nowe kafle plyty wszystko może nie z największej półki ale nowe piec trzyma ciepło dobrze się pali i wygląda pięknie i to wszystko za 4200 złotych.
Uwolnić ciemiężone KOZY !!!
Dzień dobry. W jakim regionie Polski Pan swiadczy uslugi?
Cała Polska
@zdundawidkozar bardzo dobra wiadomość 😁, piękny fach w ręku. Pozdrawiam.
Dawid jaka kozę wybrać na jedną fajerkę zasilana drewnem ?
Mam kozę z szamotem w środku, na drewno i węgiel, kupiona za ok.1000 zł.10 lat temu.Co sezon używana codziennie, jest świetna.
A ile spala drewna na dobę? Ile trzyma ciepła?
ja już 3 lata ocieplam wkładem kominkowym który ma ze 100 lat z odzysku wyłożonym szamotem
a chciałem sobie kupić taką starą koze z możliwością gotowania a jest tego dużo we Francji i palę paletami w domku drewnianym ale na południu Francji jest dość ciepło
.....ladna kolekcja.....elementy metalowe kozy sie nieodksztalcaly przy wysokich temperaturach poniewal taka dobrze zrobiona koza byla odlewana z surowki......stali w miare czystej.
15 000 tys? Za 15 tys., to kozy razem z bacą.
🤣😂👍
i z gaxdziną
Pierwsza z lewej z wiewiórami i obrotowym rusztem to chyba Jotul. Kupiłem właśnie podobną, tylko mniejszą za niecałe 2 tysie.
Warto
Jaką KOZĘ kupić ? ...
Najlepiej Urszulę von der Layen ...
Koza mozna palic jeszce tylko rok i co dalej.
Obecnie ocieplamy w piecach paleniska, dla dokładnego spalania, ale przez to blokuję, odbiera ciepło potrzebne do ogrzania pomieszczenia.Co z tego , że piec szamotowy, długo po wygaśnięciu trzyma ciepło, ale jest go na tyle mało, żeby ogrzać pomieszczenie.Oczywiście, najlepsza koza żeliwna, lub blaszana , bez szamotu, wtedy uderzenie ciepła, jest szybkie i mocne, czego nie da nam piec szamotowy i o to właśnie chodzi.
Wcale znacznie dłużej nie trzyma. Robiłem testy. Jotul F3 bez szamotu, z żeliwnymi ściankami vs z włożonymi 4 płytkami szamotowymi po bokach. Efekt? Po wygaśnięciu ognia w obu przypadkach był zimny po około 2, 3 h. Z szamotem natomiast temperatura jest stabilniejsza
Jak koszto wyglada budowa pieca z rozbiórki? Taki typowy ze starego domu.
Koza musi być absolutnie wszystkożerna, trawiąca wszystko, łącznie z zeschniętymi obierkami po ziemniakach, to jest piec awaryjny ;)
Skad masz takie kozy piece.Chcialabym takie kupic!! Nawet ludzie mieli trociniaki i od gory palili!!😮😮😮😮
a jaką kozę / piec do kampera ? najlepiej akumulacyjny ale lekki ... ?
😻Czy kozy z filmu są na sprzedaż? 🐾Dziękujemy za ciekawy materiał🍀 Pozdrawiamy 🐾🌻
Jaki piecyk typu koza polecacie? Jakie firmy najlepsze?
Może ktoś podpowie, czy można używać kozy na drewno i nie mieć okopconych, brudnych ścian, sufitów i wszystkiego dookoła? Jak sobie z tym radzić by po zimie nie musieć odmalowywać pomieszczeń?
Brudzi się przy wyciąganiu popiołu , są teraz odkurzacze do tego przystosowane.
@@krzysztofarndt207 Dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam.
po prostu nauczyć się palić kozą - ja miałem tak samo na początku używalności , pełno dymu i smrodu , aż się nauczyłem używać szyber i lufty , i teraz nic mi nie dymi pale nawet meble z fornirem i nic nie śmierdzi ...
@@rozaliaroyaleJak palisz meble to się nie przyznawaj...🙊
@@rozaliaroyaleJak palisz meble to się lepiej nie przyznawaj...🙊
Słuchaj mam jotula 505 po co są w każdych drzwiczkach otwory do doprowadzenia powietrza ?
Mam pytanie, zastanawiam się czy taką kozę można przystosować/przerobić, żeby wsadzic do niej " biokominek" na olej, to byłaby wartościowym źródłem ciepła? Mam mieszkanie wkamiennicy, w ktrym kiedys kominki były, ale po latach ozstało to zmienione i zwykłaje kozy na drewno/węgiel nie mozna już zamontować. Miałab miec głownie rolę dekoracyjną z opcja lekkiego podgrzania w momencie palenia :)
NAJLEPIEJ KUPIĆ KOZĘ DOJNĄ !!!
Dzięki za film zawsze chciałem mieć taki piec lub kozę na drewno ale jak będzie za jakiś czas jak UE wprowadzi te durne przepisy i zabronią palić drewnem i węglem nam? Będziesz musiał się przekwalifikować czy mam nadzieje że w końcu naród zmądrzeje i wyjdzie z UE i będzie w końcu niezależny???
Ja mam kozę i będę w niej palić bez względu na przepisy posranej UE.
Beeebeeeebeee......
A jest możliwość zbudowania pieca na drewno który by ogrzewał saunę oraz posiadał w środku rurki w których płynęła by woda ogrzewajaca jackuzy?
Są gotowe rozwiązania, lecz polecam posiadać dwa osobne, niezależne urządzenia.
Co wybrać koze z rogami😊
Do akumulacji ciepła, z materiałów budowlanych, beton nie jest najlepszy.Rzeczywiscie najlepsze są materiały o najwyższej gęstości, klinkier i szamot. Natomiast jeszcze lepsze są naturalne: granit, bazalt i steatyt. Granit ma objętościowo tylko o połowę niższą akumulacyjność niż woda. Podaję z głowy, więc do weryfikacji, ale ok jeden metr sześcienny granitu zakumuluje, w zależności od maksymalnej temperatury do której się nagrzeje, nawet 20 kWh energii cieplnej.
Szamot jest cięższy od granitu
@lesnydziad7905 Nie jest. Szamot ma ciężar właściwy do 2,5kg/dm3, granit 2,6-3,2kg/dm3. Szamot jest niezbędny w samym palenisku, bo jest wytrzymały na temp. 1400*C i więcej. Naturalne materiały mogłyby pękać w tak wysokich temperaturach. Natomiast jako akumulatory ciepła poniżej 1000*C lepsze są naturalne skały które wymieniłem wczesniej.
@@cezaryczech3817 Jak nie jest jeśli waga temu przeczy? Miałem w ręku szamot i większych rozmiarów płytę i ona była lżejsza od szamotu.
@@lesnydziad7905 Według ciebie kilo kamieni jest cięższe niż kilo piór. Gratuluję, oczywiście nie spieram się masz rację.
@@cezaryczech3817 Co ty za brednie piszesz? Nie wiem czego nie rozumiesz w stwierdzeniu że mniejsza cegła szamotowa była cięższa u mnie od większej płyty granitowej.
Gdzie tu masz kilo kamieni i kilo pór? Bredzisz bez sensu teraz.
Jeżeli w tej pierwszej kozie jest spalanie odgórne to jest to chyba dość ekologiczne?
czy sa kozy zdo rekuperacji z plaszczem wodnym
Piec kaflowy jest najlepszy nie spieka kurzu nie poparzy i długo trzyma ciepło
Gdzie te kozy mogę kupić?? Nie wierzę w ocipienie klimatu. Chciałbym na węgiel
Na Olx są do kupienia. Te wieże okrągłe są dobre do spalania koksu od dołu,grzeją jak szalone. Ceny zaczynają się od 1 tys. zł. Polecam bo sam mam takie dwa i grzeją super.Można w nich palić samym drewnem ,lub węglem od góry-wtedy najdłużej trzymają ciepło ale koksem to palą się bezdymnie i nie brudzą komina tak jak węgiel brudzi mimo spalania od góry.
@@zelkidlaelki7448 Może dajesz za mały dopływ powietrza. Opał musi się palić a nie tlić i dusić. Intensywnym ogniem w wysokiej temperaturze a do tego musi być tlen. Wtedy spalanie jest czyste i nawet dymu z komina nie widać.
@@TheStonedstone
Wiem,wiem-bez tlenu nie ma energii cieplnej ale węgiel też ma swoją sądzę ktora z początku zanim piec osiągnie wysoką temperaturę osadza się po trochu w dalszym odcinku komina zawężając jego średnicę. Przecież gdyby tak nie było to kominiarze nie mieliby roboty:)
@@zelkidlaelki7448 Sadza jest też przy spalaniu drewna. Najwięcej przy podpalaniu tzw "od dołu" i przy drewnie wilgotnym. Ja palę od góry i nawet szyby w kominku nie czyszczę, nie ma potrzeby.
❤
Najtańsza opcja i najlepsza gdy nie ma innych opcji,żadne tam pompy ciepła czy fotowoltaika do której się dopłaca.
Te lepsze mają cegły szamotowe akumulujące energie dłużej,u mnie cienki komin też grzeje jeszcze około 12 godzin.
Witam, zastanawiam się nad "amortyzacją" ścianki grzewczej, mianowicie, czy są metody jej oczyszczania skoro tam wprowadzamy dym? W normalnym życiu nie mamy większego wpływu na sezonowanie drewna, więc nie wiemy dokładnie jak bardzo jest mokre, co może wpływać na zatykanie się kanałów grzewczych, tym bardziej iż zwykle koza spala drewno w sposób chyba "wolny" bez większego wspomagania konwekcją powietrza?
Kozy nie są sprawne. Co włożysz to pójdzie w komin. Jak zamkniesz powietrze to szyba zaraz brudna. Najważniejsze by drewno miało poniżej 20% wilgotności. Najlepiej 15-16%. Wtedy drewno jest bardziej energetycznie bo nie musi marnować energii na odparowanie wody
A mnie się zdawało że od góry palona koza
dymi tylko na początku ale jak się rozkręci
to dymu tyle co nic.
Powiedz jakie filtry zastosować zeby można było tą koza palićw domu, bo w Katowicach żeby palić drewnem musi spełniać normy "ekoprojektu"
Niestety te normy zmuszają do wymiany kóz na takie z ekoprojektem. Filtry się zatykają i trzeba je bardzo często czyścić
@@zdundawidkozar dzięki.
Widziałam inne, ciekawe i tanie rozwiązanie a mianowicie obłożenie kozy kilkoma warstwami cegły wkoło
Bardzo ciekawe. Zanim ciepło się przebije przez te warstwy cegły to minie doba palenia.
To z czego robiona była stara koza, że się nie odkształciła?
Norma spalania :) powiedz to wulkanom które wybuchają w wielkiej ilości non stop emitują. Ciekawe czy włochy płacą za emisje tych wulkanów. Wiec ściemniasz mi tu .
Witam. Pamiętać w grudniu kobiecie komin wyczyścić żeby Mikołaj przyszedł 😂. Miłego.
👍
👍👍👍👍👍
Ciekaw jestem jaka koza pali 20kg drewna na dwie godziny?
Sorry 30 tysięcy,to chyba koza ze złota.
Piec rakietowy i nie ma lepszego rozwiązania, przy paleniu od góry koza z akumulatorem ciepła potrafi się zbliżyć do rakiety, ale piecyk rakietowy jest bardziej kompaktowy ("przenośny") i z definicji bardziej eko.
Kupię kozę z blachą do gotowania go