Widzę że pojawiają się brzydkie komentarze, jeśli będą mnie krytykujące to zostaną,( vide marcinbb) bo krytyka ogólnie jest dobra, jeśli jednak będą z du.py że tak to nazwę to będzie do widzenia, proszę o trochę kultury, a jeśli ktoś tego nie rozumie to proszę iść na kanał, kanały skąd przyszliście... Nie ukrywam że sprawdzę ( chociaż nie mam ochoty} jak się udzielacie na innych podobnych kanałach, czy czasami ktoś Was nie namawia do tego żeby pisać tu obraźliwe posty. Na tym kanale nie ma miejsca na takie rzeczy i nie ważne czy według mnie czy innych komentujących. Pozdrawiam.. Kilka osób wyleciało, jak napisałem wcześniej nie ma tu miejsca na obrażanie mnie czy innych, osobiście staram się nikogo nie obrażać więc proszę tez o to innych... Pozdrawiam po edycji.
Dzidek zakładam że to wierne grono pana na W, a Ty się boisz nagrać film o nim, jaki to zajebisty gość jest, a naprawdę mały zakompleksiony człowiek z wielkim ego.
Też sobie zrobiłem dwa źródła ogrzewania, zgazowanie + pellet, drewno bo tanio, pellet bo wygoda i używam w zależności od sytuacji. Piec zgazowujący zrobiłem sam za dwa tys. pelleciaka 19KW, 5kl. kupiłem za 6,5 tys. Oba źródła mogą działać nie zależnie lub razem bez buforu. Pozdrawiam.
To merytoryczne uwagi, instalacja kotła z niewiadomych przyczyn ma elementy z ocynku. Do wymiany na mosiądz lub ewentualnie czarną stal. Nie mam pojęcia czemu ktoś robi instalację c.o. materiałem do tego nieprzystosowanym. Średnica rurek do zaworu bezpieczeństwa plus wykorzystanie pexa, brawo 😂. Pex jest do 90 stopni, a tam pójdzie 100 lub gorętsza para. Sztuka dla sztuki, z bezpieczeństwem nie ma to nic wspólnego. To tak na pierwszy rzut oka. Przekaż proszę Andrzejowi, bo jak zostawi ocynk, to korozja gwarantowana. Zaraz zielony osad się pojawi na miedzi i mosiądzu.
Dźwięk spoko. Straszyłeś więc myślałem że nie będzie nic słychać ale wyszło ok. Mam trochę swojego lasu więc takie rozwiązanie dla mnie było by najlepsze. Niestety mam już kocioł na ekogroszek ale całkiem dobrze idzie w nim pellet więc pokombinuję coś w tym kierunku.
Wystarczy na aparacie przykleić kawałek kartki w formie dyfuzora i będzie glanc pomada zbierał mikrofon. To taki proTip na wypadek awarii micro portu .
Panie Dzidku mam podobny piec MPM DS WOOD.15 KW, zgazowujący drewno bez podajnika na pellet dolnego spalania, do tego 800 l bufor z wężownicą solarną zasilany pięcioma solarami,powiem tak na początku ciężko mi było nauczyć się palić w tym piecu żeby się nauczyć w nim palić dobrze i efektywnie ale obecnie jestem mega zadowolony, wszystko się zgadza przy projektowaniu kotłownii jeżeli chce się mieć podobny piec to trzeba niestety przeznaczyć dużą powierzchnię ja się urządziłem dosłownie na czterech metrach kwadratowych , a na bufor znalazłem miejsce pod schodami musiałem schody zabudować oczywiście jest ciasno bardzo ciasno ale ja nie miałem wyboru bo kupiłem taki dom i musiałem wykorzystać to co miałem a nie dało się tego rozbudować jedynie ten bufor zabudowany pod schodami.. drewno mam za darmo bo mam swój las jedynie moja praca czasem od sąsiada biorę drewno za wycinkę. Powiem tak cztery wsady do pieca i 12 do 14 godzin nie muszę już zaglądać do pieca czyli to wychodzi około 2 taczek drzewa na 24 godziny ogrzewania w domu mamy około 23 stopnie w pokojach a w łazience 25-26 trochę za ciepło ale żona i córka lubią ciepło wiadomo kobiety😂😂😂😂 mam też klimatyzator przerobiony na pompę ciepła ale mimo że mam fotowoltaiki trochę to rzadko go uruchamiam bo rachunki za prąd jednak powalają ogrzewanie w piecu jest chyba najbardziej ekonomiczny jak dla mnie moja praca plus paliwo do Piły olej nowy łańcuch koszty naprawdę minimalne...
@@ukaszw.5461 trzeba też wziąć pod uwagę , że wszystkie te paliwa będą drożeć oprócz drewna i pelletu że względu na przepisy zielonego ładu. Ten podatek wejdzie od ,2027 i będzie systematycznie podnoszony Pozdrawiam serdecznie wszystkich.
Raczej obecny koszt instalacji będzie dużo więcej niż 3 lata temu w sumie kocioł fajny ale cena odstrasza niby plus ze można sobie samemu opał zrobić ale na starość to już minus albo jak zdrowie nawali (worki z pelletem też trzeba wrzucic) chyba jak sie wszystko podliczy to tak różowo niema ale kocioł zacny dzidek fajny filmik :)
Z tego co widzę, to Rakoczy Duo. Może u Was drożej ale u mnie za 300-350 zł można kupić 1 metr brzozy porąbanej, spakowanej z dostawą pod drzwi. Daje to w sumie 3000-3500 zł. Chyba lepszy pellet, myślę 4 tony ogarnie te 150m a pracy znacznie mniej przy obsłudze
Ja mam gaz na działce więc bezobsługową opcją jest kocioł gazowy. Zbieram na bufory i kocioł na drewno z możliwością zrębki. Jak się mieszka blisko gór, czy w górach to pompa ciepla nie zdaje egzaminu. Wazne by byc zadowolonym ze swojej opcji ogrzewania i tyle.
Dobrze ustawiony kocioł spala praktycznie bezdymnie. Jeśli jest jakikolwiek dym to znaczy , że ucieka nam paliwo przez komin. Jeśli to białe nad kominem to para skondensowana to odróżniamy to od dymu po tym , że w przypadku pary tuż nad kominem zanim spaliny się nie wychłodzą widać przezroczystą przestrzeń . Para pojawia sie dopiero powyżej po pewnym schłodzeniu. Oczywiście można sobie wyobrazić taki kocioł który na wyjściu ma tak niską temperaturę spalin , że para bedzie ulatywać z komina bez tej czystej warstwy jak jest w przypadku kotłów gazowych. Tak nawiasem mam dwa źródła ogrzewania jeden to gaz drugi to kocioł na drewno z węglem . Samo drewno spala się przy dobrym rozpalaniu bezdymnie ale wymaga częstrzego dokładania dlatego zazwyczaj lepiej jest stosować mieszankę drewno z węglem wtedy do kotła schodzi się raz a w zimniejsze dni dwa razy . Drewno z węglem też ma się spalać bezdymnie. Nad kominem czysta przestrzeń. Nie muszę chyba dodawać , że w przypadku takich kotłów aby dobrze spalić trzeba zazwyczaj mieć bufor ciepła.
elegancko przedstawione, dzięki za film! zastanawiam sie nad alternatywą dla PC, gdzie nie mam gazu, ale to słaba opcja jest. 56kzł, to strasznie dużo juz od początku. potem, że lasu nie mam, to pewnie ogarnąlby człowiek to za 2500 + jakieś 500zł za serwis/amortyzacje pilarek + własna robota, tak pewnie ze trzy dni. No i masa trocin, robić na podwórku, to słaba opcja jest. Mamy 3kzł przy dobrym wietrze, przy słabym pewnie z 1kzł więcej. Przyjmij, że 3,5kzł na rok Taką PC z 8kw damy radę tak za jakieś 15kzł max (z montażem licze gruba kreską 30kzł) - jakiś kasai + hydrobox. Różnica w cenie 26kzł. I przy obecnych cenach prądu koło 5kzł na rok. Oczywiście, że może się zmienić... Państwo już zadba o to, żeby nie było tanio. Ale z tego co liczę, to 5 lat kosztów ogrzewania jesteśmy do przodu na PC. Dopiero w 8 roku użytkownia jesteśmy do przodu z piecem na drewno. Zakładam, że i PC, i taki piec po 10 latach nie da rady i będzie trzeba go wymienić/zrobić remont wiec nie zostanie nam długo, żebu sie cieszyć z oszczędności Rynki paliwowe/energii sa połączone. To nigdy nie działa tak, że mocny wzrost cen gazu, nie dotknie paliw i odwrotnie Podsumowujac, jest taniej, ale długo trzeba czekać na oszczędność. Wybitnie tanio, jeśli ma się swój las - ale to raczej tylko wybrani mają taki przywilej
@@FrankFast-ps6ck Dziwne co to za rejon drewno jest paliwem odnawialnym niestety zamiast być w kategorii biomasy jest określane jako paliwo stałe odnawialne węgiel jest też paliwem stałym ale kopalnym. Pellet to biomasa a jest robiony z trocin czyli z drewna durne są te kategorie opału w Polsce. W Krakowie zakazali palić drewnem i co nie na smogu jest i ponoć ktoś zaskarżył tą decyzję i wygrał w sądzie.
Tanie ? robocizna to raz nie wszyscy mają swój las i nie zawsze jest pod nosem transport też kosztuje, też nie wszyscy mają ciągniki z przyczepą by to przywieźć jechać po to 20 km albo i więcej sumując to wszystko to i drewno nie mało kosztuje pociąć to też koszt jak nie prądu to paliwa do piły.
Przygotowanie drewna jest tanie jak umiesz piłować to jeden łańcuch na sezon ci starczy i 50zł na paliwo i olej do tego tania łuparka i masz naszykowane,a wozić mozna nawet busem po 2-3 metry czyli kilka razy pojedziesz
@@andrzejstolarczyk5565 Jeśli masz to czy tamto a jeśli nie masz ? To nie kiedyś że było pełno zrębów można było gałęzi urobić ? a nawet jeśli chcesz iść z piłą motorową do lasu leśnicy pytają czy są uprawnienia na piłę , bo dając miejsce do wyrobu drewna zawierana jest jakby umowa o dzieło .
Jakie masz spostrzezenia na temat komfortu? Czy pompa ciepla wysusza powietrze bardziej niz inne ogrzewanie? Dmuchanie tym cieplym powietrzem chyba jest mniej komfortowe niz grzejniki emitujace cieplo ze swojej powierzchni albo ogrzewanie podlogowe?
Ten sąsiad jakiś nierozgarnięty, jeśli chodzi o ogrzewanie. Najpierw buduje kotłownie wielkości schowka na miotłę, a dom ma jak stodołę. Potem kupuje kocioł (a nie piec, Panie szanowny!) na pellet i drewno, który mu się nie mieści do tej malutkiej kotłowni. Potem nawet pelletu nie używa, więc po kij ten wielki kocioł "duo" kupił? Nie mniej, film ciekawy, ponieważ pokazuje realia. Szukam teraz rozwiązań do siedliska lub niewielkiego gospodarstwa i widzę, że kocioł na drewno plus duży bufor to opcja najtańsza eksploatacyjnie. Póki co 🙂
Sąsiad Andrzej chciał dobrze, a wyszło jak wyszło... na pomysł z tym duo wpadł już po wybudowaniu domu, peletu używa ale tylko jak mu się nie chcę palić w piecu czy kotle ( jedni mówią tak inni tak, mało istotne). Drewno ma za grosze, więc pali drewnem, ale 200 kg peletu też już mu poszło w ciągu dwóch zim.
@ Jedziesz na wczasy, to nie zostawiasz rozpalonego kotła stałopaliwowego, weź sie obudź! Wystarczy grzać grzałką elektryczną do niższej temperatury na takie wypadki, nie trzeba tony peletu. Sam widzisz, że Andrzej zużył 200 kg peletu na dwie zimy, czyli jeden zasyp na jedną zimę. Kompletny bezsens z tym peletem.
Mamy domek 57m2 ogrzewamy kominkiem i piecem elektrycznym bez paneli słonecznych.Narazie czekamy może coś się poprawi z cenami bo jak narazie jest trochę drogo jeżeli chodzi o magazyny energii.
Najtańsze ogrzewanie to piecem gazowym z własną butlą. Cenowo koszt na start (cała instalacja) to sporo mniej niż połowa kosztu takiego jak u Pana w opisie. I nie trzeba za drzewem jeździć, rąbać itd.
Cześć Jestem na Twoim kane od lat powiedz mi co tu się dzieje z komentarzami????? Hejt hamstwo i agresja. Czy Ty komuś coś złego zrobiłeś czy konkurencja ala mafia się robi😂 Szacuneczek Grzesiek
Ja mam zawsze 30kubików pod wiatą i spałam sezonowanym drewnem Dwa Lata i spałam 15Kubków drewna co roku mając 220m2 i +/- 1,5/2 Tony pelletu kotłownie mam 20m2 bufor 1000l Drewno oczywiście z mojego prywatnego lasu wsadzonego przez mojego Dziadka przed wojną 3h więc drewna mam na trzy pokolenia. Pozdrawiam 👌 p.s Jak się drewno wypali przechodzi na pellet. Zazwyczaj w niedzielę jak mi się Nie chce palić drewnem to chodźi na samym pellecie i latem na CWU z tąd te 1,5/2 Tony pelletu na cały rok. Równie dobrze mogę w czsie palenia pelletem otworzyć drzwiczki i dorzucić kilka kawałków drewna co znacząco wpływa z temperaturę na kotle i zmniejsza zużycie pelletu.👌👍
nie rozumiem po co montować w dzisiejszych czasach kocioł na drewno, kiedy drewno jest drogie, zajmuje mnóstwo miejsca i trzeba codziennie rozpalać. moim zdaniem tylko gaz albo pellet.
@@Dzidek1 no tak można kupić bale w leśniczówce, samemu pociąć, porąbać i wysuszyć ale jak do tego dodasz jeszcze rozpalanie kotła codziennie, to już moim zdaniem lepiej zamontować gaz albo pellet i mieć spokój.
Palenie drewnem jest dość uciążliwe, jeszcze przy w miarę ogarniętej instalacji w nowych standardach oraz nowych ciepłych budynkach to jest to do przełknięcia. Jedyny plus to taki że opał jest na wyciągnięcie reki i taki kocioł powinieneś być obligatoryjne w każdym domu. Nigdy nie wiesz co bedzie jutro.....
Dziesięć metrów przestrzennych drewna na taki dom, raczej dobrze ocieplony - to w mojej ocenie - trochę za dużo. Z ty kotłem można jeszcze zrobić test. Gdy prognoza pogody zapowiada przez kilka dni jednakową temperaturę, to łatwo można porównać sprawność spalania w tym kotle drewna i peletu. Dwa dni palić peletem a dwa dni drewnem .
To się nazywa znawca tematu. Drogi Panie lasy mają masę drewna opałowego a to dzięki zielonym. W lasach coraz częściej z racji ekologii szerzy się coraz więcej pasożytów. Jeśli masz miejsce na podwórku i nie masz ochoty drewna wozić to koszt (drewna) zestawu samochód + przyczepa iglaki około 30 metrów sześciennych (46 metrów przestrzennych) cena drewna 4800 liściaste 22 metry (33 metry przestrzenne) twarde drewno niecałe 4800 brzoza wyjdzie 4200to są ceny na dzień dzisiejszy do tego koszt transportu z racji iż najczęściej zakupu robi się w najbliższej leśniczówce to w moim przypadku w jedną i drugą stronę to ma 50 km więc wtedy płacimy za przywieziony metr nie za kilometr więc do 1m3 trzeba doliczyć 17-19 złotych. W moim przypadku powierzchnia grzana 250 temp 22,2 jest to opał na prawie 4 lata (jeśli chodzi o iglaki). Praca własna czyli porżnięcie i połupanie. Dobra piła 1800 łuparka 1200. Jeśli chodzi o dym to podczas początkowej fazy palenia może coś przydymić coś na podobę jak z pieca na pelet czy ekogroszek ale to kwestia 10 minut a dym będzie prawie niewidoczny kolejny proces to odparowanie wilgoci z komina a potem totalnie nic. W tym, konkretnym przypadku co masz zapleckami coś idzie nie tak. Nie ma możliwości palenia w kotłach zgazowujących drewno palenie mokrym drewnem - zatkasz komin, zniszczysz piec a domu nie ogrzejesz.
Kocioł to chyba Duowin od Windhagera tylko jakiś starszy model. Ogólnie drewno było i będzie najtańszym paliwem, jak ono będzie drożeć to i wszystko też. Jak ktoś ma czas i chęci to nie ma lepszego sposobu ogrzewania.
Fajny ten piec (ciekawy) nie wiedzialem jeszcze takich, myslalem ze sa tylko takie z tym wymiennym rusztem. Tez mam piec z czystego powietrza, atmos 15, ale nie jestem z niego zadowolony.
@tomzien1369 dlugo by opisywac, duze spalanie, piec powinien dzialac w temperaturze 80-90stopni a ciezko jest taka uzyskac, do temperatury ok. 80 stopni rozgrzewa sie na zamknietym obiegu- czyli nie idzie cieplo na bufor ok. 40minut. Brakuje mu powietrza, jakby byl przytkany wlot powietrza, chociaz wszystkie regulacje sa na max. Zeby doprowadzic piec do temp. w ktorej ma dzialac uchylam lekko gorne dzwiczki i dodaje mu powietrza- wtedy jest ok. ale trzeba pilnowac. Mala komora spalania, czesto trzeba dokladac. Obecnie go troszke oszukuje bo dodaje bardzo slabej jakosci wegla z litwy, okazalo sie ze ten wegiel swietnie nadaje sie do zagazowywania a w zwyklym piecu byl beznadziejny. Co do pieca to jeszcze jego regulacja, czyli takie dwa pokretla na piecu, trzeba troche miec czasu zeby posiedziec przy piecu i wyczuc go zeby wiedziec jak maja byc ustawione, dla starszych osob to jest bardzo skomplikowane, a jeszcze jak jest bufor z bolierem i ten caly sterownik to starsze osoby nie wiedza co do czego. Moze i ten piec jest dobry jak ktos sie przezuci z takiego naprawde starego tzw. kopciucha. Ja mialem piec z dolnym i gornym spalaniem, byl rewelacyjny. W starym piecu wystarczalo mi 2 worki zrebek z porzeczki na dobe (worki takie jak na zborze). Nigdzie nie ma wiadomosci o atmosie 15, wiekszosc to atmosy 20 i wieksze, moze te sa lepsze, nie mam porownania. U mnie bufor niecale 800l do temperatury 80st. nagrzewam ok 6godzin.
@@qazwe7 da się ale tu chodzi o to że palimy w tym kotle na całą moc i magazynujemy energię cieplną na dobę lub więcej. Chyba że chcesz siedzieć w kotłowni cały czas i podkładać po dwa polana do kotła. Domek 80m użytkowe to max 10kw kocioł np MPS plus bufor 600l. Jeśli bez bufora to tylko pellet bo jest już automatyka.
Cena zależy gdzie i jakie drewno kupujesz, jak gruby dąb ( np.) już porąbany i wysezonowany to takie są ceny u nas 500-600 zł. za mp. czasami ludzie mówią że za m3, ale to w przypadku drewna trudno przeliczyć, więc lepiej w mp. 150-250 to u nas cena opałówki w leśnictwie w dylach po 2.5 metra.
@ oczywiście ze różne dla buka np to będzie 700kg na m3 i 4kWh energii dla brzozy podobnie tylko 600kg na m3 to wychodzi uwzględniając sprawność 21-25MWh dla normy 70kWh/m2/rok daje 300-350m2 dla suchego drewna. Ale w tym biznesie jest metr sześcienny, metr przestrzenny, metr układany i pewnie kilka innych ;)
10m to uzyskasz z pół hektara i to dożywotnio,jeżeli ci nie wprowadzą ograniczeń to średnio na hektarze masz minimum 2000drzew ,drewno 80letnie i w góre to minimum pół metra,a grubsze potrafia mieć ponad metr sześcienny,wycinka co 5lat,czyli raz na 5lat sobie popracujesz z miesiąc albo z tydzień zależnie od sprzetu jaki masz i umiejętności,ludzie najczęściej pisza o czymś o czym nie mają pojecia to taka domena yt
Mam kostrzewe twin bio i zjadł mi niecałe 2 tonyw 2024r od stycznia do stycznia plus w kominku 2 m dębu także nic nie kombinuje a kotłownie mam przylegającą do garażu,kotłownia mała ale rura podajnika przez ściane przez co zasyp w garażu a kotłownia czyściutka i stoi sam piec
Ogólnie mogłem do nich napisać ( tak robi wiele kanałów) i cos tam skubnąć, a tak na filmie trochę zakryłem, a jak widać i tak ludzie ogarniają. Pozdrawiam.
po 120 zł metrowe kawałki chłopaki z lasu przywieźli w wakacje fakt trzeba się narąbać ale zimę opierdole za tysiaka a nie po 3k miesiecznie za gaz czy prąd a bufor przy stałopalnym to podstawa u mnie 900L
moj brat ma piec Atmos zgazowujacy drewno oraz bufor(dotacja czyste powietrze) i sobie chwali, zaladuje caly piec zapali i to wystarczy na caly dzien ,a jak jest 5st to pala 1x na dwa dni
w instrukcji atmosa jest ze odpala sie od gory i widac na drzwiczkach u andrzeja ze 'smola' sie robi, byc moze przyczyna jest to ze za duza wilgoc w drzewie
no i codziennie wracasz z pracy i musisz rozpalać, moim zdaniem bez sensu dla minimalnej oszczędności. lepiej zamontować sobie gaz albo pellet i mieć spokój
@guglegugle8075 Bez przesady. Czy żeby nagrać coś dla zwykłego "Kowalskiego" potrzeba sprzętu za duże pieniądze? Czy musi być sprzętu że na raz nie da się zabrać? Czego nie było widać lub słychać?
@mwars2 wystarczyło włączyć latarkę w telefonie albo dać mocniejszą żarówkę pod sufitem. Możliwości jest chyba wiele. Na przyszłość polecam pod rozwagę
Widzę że pojawiają się brzydkie komentarze, jeśli będą mnie krytykujące to zostaną,( vide marcinbb) bo krytyka ogólnie jest dobra, jeśli jednak będą z du.py że tak to nazwę to będzie do widzenia, proszę o trochę kultury, a jeśli ktoś tego nie rozumie to proszę iść na kanał, kanały skąd przyszliście... Nie ukrywam że sprawdzę ( chociaż nie mam ochoty} jak się udzielacie na innych podobnych kanałach, czy czasami ktoś Was nie namawia do tego żeby pisać tu obraźliwe posty. Na tym kanale nie ma miejsca na takie rzeczy i nie ważne czy według mnie czy innych komentujących. Pozdrawiam.. Kilka osób wyleciało, jak napisałem wcześniej nie ma tu miejsca na obrażanie mnie czy innych, osobiście staram się nikogo nie obrażać więc proszę tez o to innych... Pozdrawiam po edycji.
Dzidek zakładam że to wierne grono pana na W, a Ty się boisz nagrać film o nim, jaki to zajebisty gość jest, a naprawdę mały zakompleksiony człowiek z wielkim ego.
😮
Ciekawy temat w tych czasach , dziękuję serdecznie.😊
Wiatka elegancka - palety na spodzie, dach, nic więcej nie potrzeba - schnie szybko.
Miesiac temu zaistalowałem podobny kocioł, super sprawa. Pellet to wygoda, a drewno mam swoje i w razie potrzeby mam wybór. Pozdrawiam
Dokładnie, pozdrawiam
Dzięki za merytorykę.
Bardzo ciekawy materiał. Też ogrzewam się w ten sposób i potwierdzam wszystko co zostało powiedziane w filmie. Pozdrawiam
Fajny pomysł na ogrzewanie .Ciekawy temat widze jest i aktualny na nasze czasy.
Też sobie zrobiłem dwa źródła ogrzewania, zgazowanie + pellet, drewno bo tanio, pellet bo wygoda i używam w zależności od sytuacji. Piec zgazowujący zrobiłem sam za dwa tys. pelleciaka 19KW, 5kl. kupiłem za 6,5 tys. Oba źródła mogą działać nie zależnie lub razem bez buforu. Pozdrawiam.
No jak ktoś potrafi ogarnąć sam to super, pozdrawiam
Ale czy jest 5 klasa czystości w tym co zrobiłeś sam ?
W PL drewno jak i prad jest najdrozsze.
@@arkadiuszk.3898 Kupuje od leśniczego ale mam też swój las.
@@rafawojciechowski5146 Z pewnością to o dwie klasy wyżej, muszę tylko naklejkę wydrukować.
To merytoryczne uwagi, instalacja kotła z niewiadomych przyczyn ma elementy z ocynku. Do wymiany na mosiądz lub ewentualnie czarną stal. Nie mam pojęcia czemu ktoś robi instalację c.o. materiałem do tego nieprzystosowanym. Średnica rurek do zaworu bezpieczeństwa plus wykorzystanie pexa, brawo 😂. Pex jest do 90 stopni, a tam pójdzie 100 lub gorętsza para. Sztuka dla sztuki, z bezpieczeństwem nie ma to nic wspólnego. To tak na pierwszy rzut oka. Przekaż proszę Andrzejowi, bo jak zostawi ocynk, to korozja gwarantowana. Zaraz zielony osad się pojawi na miedzi i mosiądzu.
Fajny kocioł
Dźwięk spoko. Straszyłeś więc myślałem że nie będzie nic słychać ale wyszło ok. Mam trochę swojego lasu więc takie rozwiązanie dla mnie było by najlepsze. Niestety mam już kocioł na ekogroszek ale całkiem dobrze idzie w nim pellet więc pokombinuję coś w tym kierunku.
Wystarczy na aparacie przykleić kawałek kartki w formie dyfuzora i będzie glanc pomada zbierał mikrofon. To taki proTip na wypadek awarii micro portu .
Nagrywałem kierunkowym ( dodatkowym) tylko że skierowałem w inna stronę, taki ze mnie operator...
Panie Dzidku mam podobny piec MPM DS WOOD.15 KW, zgazowujący drewno bez podajnika na pellet dolnego spalania, do tego 800 l bufor z wężownicą solarną zasilany pięcioma solarami,powiem tak na początku ciężko mi było nauczyć się palić w tym piecu żeby się nauczyć w nim palić dobrze i efektywnie ale obecnie jestem mega zadowolony, wszystko się zgadza przy projektowaniu kotłownii jeżeli chce się mieć podobny piec to trzeba niestety przeznaczyć dużą powierzchnię ja się urządziłem dosłownie na czterech metrach kwadratowych , a na bufor znalazłem miejsce pod schodami musiałem schody zabudować oczywiście jest ciasno bardzo ciasno ale ja nie miałem wyboru bo kupiłem taki dom i musiałem wykorzystać to co miałem a nie dało się tego rozbudować jedynie ten bufor zabudowany pod schodami.. drewno mam za darmo bo mam swój las jedynie moja praca czasem od sąsiada biorę drewno za wycinkę. Powiem tak cztery wsady do pieca i 12 do 14 godzin nie muszę już zaglądać do pieca czyli to wychodzi około 2 taczek drzewa na 24 godziny ogrzewania w domu mamy około 23 stopnie w pokojach a w łazience 25-26 trochę za ciepło ale żona i córka lubią ciepło wiadomo kobiety😂😂😂😂 mam też klimatyzator przerobiony na pompę ciepła ale mimo że mam fotowoltaiki trochę to rzadko go uruchamiam bo rachunki za prąd jednak powalają ogrzewanie w piecu jest chyba najbardziej ekonomiczny jak dla mnie moja praca plus paliwo do Piły olej nowy łańcuch koszty naprawdę minimalne...
Dzięki za materiał !!! :)))
Proszę bardzo, pozdrawiam
Jak komuś się nie podoba to nie oglądać i bzdur nie pisać
A ludzie to tylko ludzie, lubią czasami sobie pofolgować , życie, ale to co napisałeś to prawda. Pozdrawiam
Pisać mogę gdzie i co chcę i nic Ci do tego na szczęście internet jest jeszcze takim bastionem wolności słowa
Masz prawo do pisania, masz prawo do głupoty, twoja sprawa @@tadeuszwesolowski6730
Najtańsze źródło grzewcze eksploatacyjnie w 2025 (cena paliwa):
drewno współczynnik 1
pompa ciepła gruntowa wsp 1,2
węgiel wsp 1,5
pellet 1,7 razy droższe od drewna
pompa ciepła powietrzna 1,8
gaz z butli LPG 2,0
gaz sieciowy 2,3
olej opałowy 2,5
prąd 2 taryfa 3,6
prąd 1 taryfa 5,5 razy droższe od drewna
@@ukaszw.5461 trzeba też wziąć pod uwagę , że wszystkie te paliwa będą drożeć oprócz drewna i pelletu że względu na przepisy zielonego ładu. Ten podatek wejdzie od ,2027 i będzie systematycznie podnoszony Pozdrawiam serdecznie wszystkich.
@@tomzien1369Cena pelletu też pójdzie w górę jak zostaną wprowadzone normy jakościowe dla niego. A to już niebawem.
@@tomzien1369 Drewno pellet też będą drożały jak się ludzie przesiądą z PC na kotły drewniane
Raczej obecny koszt instalacji będzie dużo więcej niż 3 lata temu w sumie kocioł fajny ale cena odstrasza niby plus ze można sobie samemu opał zrobić ale na starość to już minus albo jak zdrowie nawali (worki z pelletem też trzeba wrzucic) chyba jak sie wszystko podliczy to tak różowo niema ale kocioł zacny dzidek fajny filmik :)
Z tego co widzę, to Rakoczy Duo. Może u Was drożej ale u mnie za 300-350 zł można kupić 1 metr brzozy porąbanej, spakowanej z dostawą pod drzwi. Daje to w sumie 3000-3500 zł. Chyba lepszy pellet, myślę 4 tony ogarnie te 150m a pracy znacznie mniej przy obsłudze
U mnie świeży buk 370 dąb 350 buk sezonowany 500. Wszystkie opcje są już gotowe pocięte polupane
@@iceman8516 Jedyne rozsądne wyjście kupić na zapas i sobie wysezonowac i dokupować mokre tylko tyle ile się spaliło w sezonie grzewczym.
Sprawa jest tego typu że człowiek ma siłę i możliwość do pewnego momentu 😉
Ja mam gaz na działce więc bezobsługową opcją jest kocioł gazowy. Zbieram na bufory i kocioł na drewno z możliwością zrębki. Jak się mieszka blisko gór, czy w górach to pompa ciepla nie zdaje egzaminu. Wazne by byc zadowolonym ze swojej opcji ogrzewania i tyle.
Dobrze ustawiony kocioł spala praktycznie bezdymnie. Jeśli jest jakikolwiek dym to znaczy , że ucieka nam paliwo przez komin. Jeśli to białe nad kominem to para skondensowana to odróżniamy to od dymu po tym , że w przypadku pary tuż nad kominem zanim spaliny się nie wychłodzą widać przezroczystą przestrzeń . Para pojawia sie dopiero powyżej po pewnym schłodzeniu. Oczywiście można sobie wyobrazić taki kocioł który na wyjściu ma tak niską temperaturę spalin , że para bedzie ulatywać z komina bez tej czystej warstwy jak jest w przypadku kotłów gazowych. Tak nawiasem mam dwa źródła ogrzewania jeden to gaz drugi to kocioł na drewno z węglem . Samo drewno spala się przy dobrym rozpalaniu bezdymnie ale wymaga częstrzego dokładania dlatego zazwyczaj lepiej jest stosować mieszankę drewno z węglem wtedy do kotła schodzi się raz a w zimniejsze dni dwa razy . Drewno z węglem też ma się spalać bezdymnie. Nad kominem czysta przestrzeń. Nie muszę chyba dodawać , że w przypadku takich kotłów aby dobrze spalić trzeba zazwyczaj mieć bufor ciepła.
Ja mam na pelet z podajnikiem wchodzi 150 kg . Drugie źródło ciepła to kominek z dgp , świetna sprawa polecam 😀
elegancko przedstawione, dzięki za film!
zastanawiam sie nad alternatywą dla PC, gdzie nie mam gazu, ale to słaba opcja jest. 56kzł, to strasznie dużo juz od początku.
potem, że lasu nie mam, to pewnie ogarnąlby człowiek to za 2500 + jakieś 500zł za serwis/amortyzacje pilarek + własna robota, tak pewnie ze trzy dni. No i masa trocin, robić na podwórku, to słaba opcja jest. Mamy 3kzł przy dobrym wietrze, przy słabym pewnie z 1kzł więcej. Przyjmij, że 3,5kzł na rok
Taką PC z 8kw damy radę tak za jakieś 15kzł max (z montażem licze gruba kreską 30kzł) - jakiś kasai + hydrobox. Różnica w cenie 26kzł. I przy obecnych cenach prądu koło 5kzł na rok. Oczywiście, że może się zmienić... Państwo już zadba o to, żeby nie było tanio. Ale z tego co liczę, to 5 lat kosztów ogrzewania jesteśmy do przodu na PC. Dopiero w 8 roku użytkownia jesteśmy do przodu z piecem na drewno. Zakładam, że i PC, i taki piec po 10 latach nie da rady i będzie trzeba go wymienić/zrobić remont wiec nie zostanie nam długo, żebu sie cieszyć z oszczędności
Rynki paliwowe/energii sa połączone. To nigdy nie działa tak, że mocny wzrost cen gazu, nie dotknie paliw i odwrotnie
Podsumowujac, jest taniej, ale długo trzeba czekać na oszczędność. Wybitnie tanio, jeśli ma się swój las - ale to raczej tylko wybrani mają taki przywilej
W moim rejonie od ponad 15 lat nie pozwalają w nowych domach instalować pieców na opał-drewno/węgiel itp. Tylko dopuszczano kominki.
@@FrankFast-ps6ck Dziwne co to za rejon drewno jest paliwem odnawialnym niestety zamiast być w kategorii biomasy jest określane jako paliwo stałe odnawialne węgiel jest też paliwem stałym ale kopalnym. Pellet to biomasa a jest robiony z trocin czyli z drewna durne są te kategorie opału w Polsce. W Krakowie zakazali palić drewnem i co nie na smogu jest i ponoć ktoś zaskarżył tą decyzję i wygrał w sądzie.
Po odbiorze doinstaluj co chcesz i gdzie chcesz. Rozpalam i pozdrawiam
@@boryskrzeszewski4484 wiem tak się walczy z okupantem.
Tanie ? robocizna to raz nie wszyscy mają swój las i nie zawsze jest pod nosem transport też kosztuje, też nie wszyscy mają ciągniki z przyczepą by to przywieźć jechać po to 20 km albo i więcej sumując to wszystko to i drewno nie mało kosztuje pociąć to też koszt jak nie prądu to paliwa do piły.
Przygotowanie drewna jest tanie jak umiesz piłować to jeden łańcuch na sezon ci starczy i 50zł na paliwo i olej do tego tania łuparka i masz naszykowane,a wozić mozna nawet busem po 2-3 metry czyli kilka razy pojedziesz
@@andrzejstolarczyk5565 Jeśli masz to czy tamto a jeśli nie masz ? To nie kiedyś że było pełno zrębów można było gałęzi urobić ? a nawet jeśli chcesz iść z piłą motorową do lasu leśnicy pytają czy są uprawnienia na piłę , bo dając miejsce do wyrobu drewna zawierana jest jakby umowa o dzieło .
Gałezowka ładnie wygląda w kotłówni
Jakiej firmy jest ten kocioł ? Bardzo mi się podobało.
Rakoczy Duo 17 kW
Jakie masz spostrzezenia na temat komfortu? Czy pompa ciepla wysusza powietrze bardziej niz inne ogrzewanie? Dmuchanie tym cieplym powietrzem chyba jest mniej komfortowe niz grzejniki emitujace cieplo ze swojej powierzchni albo ogrzewanie podlogowe?
Ten sąsiad jakiś nierozgarnięty, jeśli chodzi o ogrzewanie. Najpierw buduje kotłownie wielkości schowka na miotłę, a dom ma jak stodołę. Potem kupuje kocioł (a nie piec, Panie szanowny!) na pellet i drewno, który mu się nie mieści do tej malutkiej kotłowni. Potem nawet pelletu nie używa, więc po kij ten wielki kocioł "duo" kupił? Nie mniej, film ciekawy, ponieważ pokazuje realia. Szukam teraz rozwiązań do siedliska lub niewielkiego gospodarstwa i widzę, że kocioł na drewno plus duży bufor to opcja najtańsza eksploatacyjnie. Póki co 🙂
Sąsiad Andrzej chciał dobrze, a wyszło jak wyszło... na pomysł z tym duo wpadł już po wybudowaniu domu, peletu używa ale tylko jak mu się nie chcę palić w piecu czy kotle ( jedni mówią tak inni tak, mało istotne). Drewno ma za grosze, więc pali drewnem, ale 200 kg peletu też już mu poszło w ciągu dwóch zim.
@@Dzidek1 Czyli jednak pali peletem. Jakis wczorajszy ten sąsiad, jakby na kacu był ;-)
@@MrRatpaw prosta sprawa jedziesz na wczasy palisz peletem jesteś w domu palisz drewnem chyba dobrze mieć alternatywę ?
@ Jedziesz na wczasy, to nie zostawiasz rozpalonego kotła stałopaliwowego, weź sie obudź! Wystarczy grzać grzałką elektryczną do niższej temperatury na takie wypadki, nie trzeba tony peletu. Sam widzisz, że Andrzej zużył 200 kg peletu na dwie zimy, czyli jeden zasyp na jedną zimę. Kompletny bezsens z tym peletem.
Mamy domek 57m2 ogrzewamy kominkiem i piecem elektrycznym bez paneli słonecznych.Narazie czekamy może coś się poprawi z cenami bo jak narazie jest trochę drogo jeżeli chodzi o magazyny energii.
Ja tu w sprawie ważnej i mniej ważnej. Pozew już przyszedł?
No bez przesady, przecież wiadomo że to ściema, Waldek nie trzyma czasami ciśnienia.
@@Dzidek1 Tena Men Aktive i po kłopocie.
Najtańsze ogrzewanie to piecem gazowym z własną butlą.
Cenowo koszt na start (cała instalacja) to sporo mniej niż połowa kosztu takiego jak u Pana w opisie.
I nie trzeba za drzewem jeździć, rąbać itd.
Mam i polecam po 40 nie chce mi się latać z worami do kotła 😂
Witam,kotłownia nigdy za duża 😂 u mnie z 10m i też ciasno,ale jak jest przejście do garażu to tam można składować
Cześć
Jestem na Twoim kane od lat powiedz mi co tu się dzieje z komentarzami?????
Hejt hamstwo i agresja. Czy Ty komuś coś złego zrobiłeś czy konkurencja ala mafia się robi😂
Szacuneczek
Grzesiek
Chłopaki od Waldka atakują.
@@buczek9372 Daj spokój z tym Waldkiem.
Ja mam zawsze 30kubików pod wiatą i spałam sezonowanym drewnem Dwa Lata i spałam 15Kubków drewna co roku mając 220m2 i +/- 1,5/2 Tony pelletu kotłownie mam 20m2 bufor 1000l
Drewno oczywiście z mojego prywatnego lasu wsadzonego przez mojego Dziadka przed wojną 3h więc drewna mam na trzy pokolenia.
Pozdrawiam 👌
p.s
Jak się drewno wypali przechodzi na pellet. Zazwyczaj w niedzielę jak mi się Nie chce palić drewnem to chodźi na samym pellecie i latem na CWU z tąd te 1,5/2 Tony pelletu na cały rok. Równie dobrze mogę w czsie palenia pelletem otworzyć drzwiczki i dorzucić kilka kawałków drewna co znacząco wpływa z temperaturę na kotle i zmniejsza zużycie pelletu.👌👍
nie rozumiem po co montować w dzisiejszych czasach kocioł na drewno, kiedy drewno jest drogie, zajmuje mnóstwo miejsca i trzeba codziennie rozpalać. moim zdaniem tylko gaz albo pellet.
Drewno nie jest drogie jak trochę włożysz swojej pracy, ale ogólnie wiadomo co komu pasuje.
@@Dzidek1 no tak można kupić bale w leśniczówce, samemu pociąć, porąbać i wysuszyć ale jak do tego dodasz jeszcze rozpalanie kotła codziennie, to już moim zdaniem lepiej zamontować gaz albo pellet i mieć spokój.
Ja zrobiłem gaz ale cena się bardzo waha przez sankcje
@@tymoteuszilczyszyn Jeśli chcesz mieć samoobsługę to w pełni zgoda
Kup mieszkanie w bloku będziesz tylko starą musiał obsłużyć 😂🎉
Palenie drewnem jest dość uciążliwe, jeszcze przy w miarę ogarniętej instalacji w nowych standardach oraz nowych ciepłych budynkach to jest to do przełknięcia. Jedyny plus to taki że opał jest na wyciągnięcie reki i taki kocioł powinieneś być obligatoryjne w każdym domu. Nigdy nie wiesz co bedzie jutro.....
Dziesięć metrów przestrzennych drewna na taki dom, raczej dobrze ocieplony - to w mojej ocenie - trochę za dużo. Z ty kotłem można jeszcze zrobić test. Gdy prognoza pogody zapowiada przez kilka dni jednakową temperaturę, to łatwo można porównać sprawność spalania w tym kotle drewna i peletu. Dwa dni palić peletem a dwa dni drewnem .
No faktycznie dziwne te niektóre komentarze.
W przyszłym roku będzie piec na drewno bo jestem leśny człowiek, zbieram AMANITKĘ bo robię wszystko na odwrót, pozdrawiam
....a ja tam widziałem Can-Ana ..:)))
👍👍👍
To się nazywa znawca tematu. Drogi Panie lasy mają masę drewna opałowego a to dzięki zielonym. W lasach coraz częściej z racji ekologii szerzy się coraz więcej pasożytów. Jeśli masz miejsce na podwórku i nie masz ochoty drewna wozić to koszt (drewna) zestawu samochód + przyczepa iglaki około 30 metrów sześciennych (46 metrów przestrzennych) cena drewna 4800 liściaste 22 metry (33 metry przestrzenne) twarde drewno niecałe 4800 brzoza wyjdzie 4200to są ceny na dzień dzisiejszy do tego koszt transportu z racji iż najczęściej zakupu robi się w najbliższej leśniczówce to w moim przypadku w jedną i drugą stronę to ma 50 km więc wtedy płacimy za przywieziony metr nie za kilometr więc do 1m3 trzeba doliczyć 17-19 złotych. W moim przypadku powierzchnia grzana 250 temp 22,2 jest to opał na prawie 4 lata (jeśli chodzi o iglaki). Praca własna czyli porżnięcie i połupanie. Dobra piła 1800 łuparka 1200. Jeśli chodzi o dym to podczas początkowej fazy palenia może coś przydymić coś na podobę jak z pieca na pelet czy ekogroszek ale to kwestia 10 minut a dym będzie prawie niewidoczny kolejny proces to odparowanie wilgoci z komina a potem totalnie nic. W tym, konkretnym przypadku co masz zapleckami coś idzie nie tak. Nie ma możliwości palenia w kotłach zgazowujących drewno palenie mokrym drewnem - zatkasz komin, zniszczysz piec a domu nie ogrzejesz.
Kocioł to chyba Duowin od Windhagera tylko jakiś starszy model. Ogólnie drewno było i będzie najtańszym paliwem, jak ono będzie drożeć to i wszystko też. Jak ktoś ma czas i chęci to nie ma lepszego sposobu ogrzewania.
To Rakoczy Duo
A mi wydaje się że najtańsze ogrzewanie jest w USA na Florydzie 😊
Co fakt to fakt... w części Afryki pewnie też.
@Dzidek1 Tak chyba że jest zima 👍😀
@@radeks2678 Ostatnio w Kalifornii tez gorąco... aczkolwiek przykre że taka sytuacja tam jest.
@@Dzidek1 w Australii zabronili kontrolowanego wypalania buszu przez miejscowych. Co powoduje olbrzymie pożary.
@@Dzidek1 Jadę na safari za miesiąc to ci powiem jak ciepło jest. Na Kilimandżaro jest ciepło
Witam,czy mógłbym się z panem jakoś skontaktować? Mam do Pana parę pytań,pozdr
Fajny ten piec (ciekawy) nie wiedzialem jeszcze takich, myslalem ze sa tylko takie z tym wymiennym rusztem. Tez mam piec z czystego powietrza, atmos 15, ale nie jestem z niego zadowolony.
@@dzordzmaklowicz9428 można wiedzieć dlaczego nie jest pan zadowolony z atmosa. Pozdrawiam serdecznie
@tomzien1369 dlugo by opisywac, duze spalanie, piec powinien dzialac w temperaturze 80-90stopni a ciezko jest taka uzyskac, do temperatury ok. 80 stopni rozgrzewa sie na zamknietym obiegu- czyli nie idzie cieplo na bufor ok. 40minut. Brakuje mu powietrza, jakby byl przytkany wlot powietrza, chociaz wszystkie regulacje sa na max. Zeby doprowadzic piec do temp. w ktorej ma dzialac uchylam lekko gorne dzwiczki i dodaje mu powietrza- wtedy jest ok. ale trzeba pilnowac. Mala komora spalania, czesto trzeba dokladac. Obecnie go troszke oszukuje bo dodaje bardzo slabej jakosci wegla z litwy, okazalo sie ze ten wegiel swietnie nadaje sie do zagazowywania a w zwyklym piecu byl beznadziejny. Co do pieca to jeszcze jego regulacja, czyli takie dwa pokretla na piecu, trzeba troche miec czasu zeby posiedziec przy piecu i wyczuc go zeby wiedziec jak maja byc ustawione, dla starszych osob to jest bardzo skomplikowane, a jeszcze jak jest bufor z bolierem i ten caly sterownik to starsze osoby nie wiedza co do czego. Moze i ten piec jest dobry jak ktos sie przezuci z takiego naprawde starego tzw. kopciucha. Ja mialem piec z dolnym i gornym spalaniem, byl rewelacyjny. W starym piecu wystarczalo mi 2 worki zrebek z porzeczki na dobe (worki takie jak na zborze). Nigdzie nie ma wiadomosci o atmosie 15, wiekszosc to atmosy 20 i wieksze, moze te sa lepsze, nie mam porownania. U mnie bufor niecale 800l do temperatury 80st. nagrzewam ok 6godzin.
@dzordzmaklowicz9428 dzięki serdeczne za opis, myślałem nad tym piecem. Dziękuję i dużo zdrowia życzę.
A ja szukam malego (ze wzgledu wlasnie na miejsce) kotła do centralnego ogrzewania. Moze ktos z was cos poleci ? Tylko do podlogowki, bez buforu.
Dom 80m
Raczej jeśli na drewno to tylko z buforem. MPS plus 6-10kw albo na pellet to bez bufora.
@WaldemarKorniluk na drewno bez buforu też się da, zawór czwurdrozny podobno wystarczy założyć.
@@qazwe7 pewnie się da, ale jest problem potem z kontrolą grzania... bo gdzieś to ciepło z pieca najlepiej odprowadzić a nie tracić.
@@qazwe7 da się ale tu chodzi o to że palimy w tym kotle na całą moc i magazynujemy energię cieplną na dobę lub więcej. Chyba że chcesz siedzieć w kotłowni cały czas i podkładać po dwa polana do kotła. Domek 80m użytkowe to max 10kw kocioł np MPS plus bufor 600l. Jeśli bez bufora to tylko pellet bo jest już automatyka.
600 za metr drewna ? u nas 150-200 ale za przestrzenny
okolice tarnowa 300-400
Cena zależy gdzie i jakie drewno kupujesz, jak gruby dąb ( np.) już porąbany i wysezonowany to takie są ceny u nas 500-600 zł. za mp. czasami ludzie mówią że za m3, ale to w przypadku drewna trudno przeliczyć, więc lepiej w mp. 150-250 to u nas cena opałówki w leśnictwie w dylach po 2.5 metra.
@@atuk90a porąbane? dąb, buk?
@@Dzidek1 buk, mp, porabane
A takim z igłami można palić czy się kopci?
Dzidek nie przejmuj sie głupimi komentarzami.Dobrzy ludzie ich nie piszą wiec wiadomo kto...
Pozdrawiam
10 metrów sześciennych to dom musiał by mieć ponad 350m2 aby spełnić normy, a aby uzyskać tyle drewna z własnego lasu to trzeba go mieć 1.5ha
A jak Ty to wyliczyłeś.. przecież każdy w zasadzie rodzaj drewna to daje inne wartości, np. dąb i sosna.
@ oczywiście ze różne dla buka np to będzie 700kg na m3 i 4kWh energii dla brzozy podobnie tylko 600kg na m3 to wychodzi uwzględniając sprawność 21-25MWh dla normy 70kWh/m2/rok daje 300-350m2 dla suchego drewna. Ale w tym biznesie jest metr sześcienny, metr przestrzenny, metr układany i pewnie kilka innych ;)
Jeszcze jest metr nasypowy😊
@@grzegorzswierzewski452 albo zasypowy...😁😁😁
10m to uzyskasz z pół hektara i to dożywotnio,jeżeli ci nie wprowadzą ograniczeń to średnio na hektarze masz minimum 2000drzew ,drewno 80letnie i w góre to minimum pół metra,a grubsze potrafia mieć ponad metr sześcienny,wycinka co 5lat,czyli raz na 5lat sobie popracujesz z miesiąc albo z tydzień zależnie od sprzetu jaki masz i umiejętności,ludzie najczęściej pisza o czymś o czym nie mają pojecia to taka domena yt
Mam kostrzewe twin bio i zjadł mi niecałe 2 tonyw 2024r od stycznia do stycznia plus w kominku 2 m dębu także nic nie kombinuje a kotłownie mam przylegającą do garażu,kotłownia mała ale rura podajnika przez ściane przez co zasyp w garażu a kotłownia czyściutka i stoi sam piec
A na tym piecu można gotować czy żarcie osobno trzeba robić? Bo to tanie ogrzewanie.
Jaki koszt takiego pieca i buforu?
Rakoczy?
No jak ktoś ogarnia to wie, więc tak zgadza się.. Pozdrawiam.
@@tomzien1369 A mają takiego na drewno i pelet, bez bufora?.
@Dzidek1 A jaki model?
Jak na moje, to windhager. Atmos jest tańszy.
@@Mrcin-pv8ys Rakoczy Duo 17kw... mniejszych nie robili, teraz nie wiem.
Wolę swoje promienniki podczerwieni hehe pozdrawiam
To już nie pompy ciepła??
Dobrej pompy nic nie przbije 😂
4:54 sezonowane do momentu osiągnięcia wilgotności nie większej jak 20%
Co do wielkości kotłowni to regulują to przepisy.... Dana moc kotła i rodzaj opału dana kubatura
Warto też przynieść wcześniej takie drewno do kotłowni
Najtańsze ogrzewanie i najdroższy kocioł na Polskim rynku.
Z glosnikiem jest dobrze
dzidek po co te kamuflarze Rakoczy Rakoczy
Ogólnie mogłem do nich napisać ( tak robi wiele kanałów) i cos tam skubnąć, a tak na filmie trochę zakryłem, a jak widać i tak ludzie ogarniają. Pozdrawiam.
A myślisz że drewno jest za darmo?!
Drewno w walkach 200/250zl za mp. Ciecie 40zl, rabanie 40zl ale wiesz ile masz.
po 120 zł metrowe kawałki chłopaki z lasu przywieźli w wakacje fakt trzeba się narąbać ale zimę opierdole za tysiaka a nie po 3k miesiecznie za gaz czy prąd a bufor przy stałopalnym to podstawa u mnie 900L
3k miesięcznie?? 4.8k cały rok wszystko na prąd dom 145m2 , pozdrawiam
@AdamSibu z Pv może być
Szukam piec na drewno nie zagazowójący jednocześnie na pelet co wybrać ?
Nie znam odpowiedzi bo nie jestem handlarzem... trzeba poszukać takiego nie zgazowującego.
@Dzidek1 Dziękuję, mimo wszystko, może ktoś poleci jakiś piec, bez bufora, bez dotacji.
@@Mrcin-pv8ys Marcin jak na drewno to lepiej z buforem.
@@Dzidek1 Dziękuję, a ten bufor to na ile litrów musi być?. Proszę o jakiś przykładowy piec o który pytam 🤝🙏
@@Mrcin-pv8ys drewko plus, masz tam pellet i zgazowanie, a po wyjęciu jednego elementu normalny na drewno
moj brat ma piec Atmos zgazowujacy drewno oraz bufor(dotacja czyste powietrze) i sobie chwali, zaladuje caly piec zapali i to wystarczy na caly dzien ,a jak jest 5st to pala 1x na dwa dni
w instrukcji atmosa jest ze odpala sie od gory i widac na drzwiczkach u andrzeja ze 'smola' sie robi, byc moze przyczyna jest to ze za duza wilgoc w drzewie
@@atuk90a Ja też to zauważyłem, możliwe że jest tak jak napisałeś.
@@atuk90a A może za niska temperatura spalania bo wtedy smołą się robi.
no i codziennie wracasz z pracy i musisz rozpalać, moim zdaniem bez sensu dla minimalnej oszczędności. lepiej zamontować sobie gaz albo pellet i mieć spokój
@@tymoteuszilczyszyn No ale wiesz, co kto lubi, albo inaczej, jeden lubi blondynki, drugi brunetki.
A nie lepiej bylo kupic kociol zgazowujacy drewno wegiel, plus pellet? I mieć 3 zrodla? 😂
Chciałem kupić ten kocioł Rakoczy Duo ale wycofali gonz produkcji. Zagraniczne konstrukcje Duo to min 15 tyś euro
A co jak nie ma prądu i jest -25
Wpadam na kanal od czasu do czasu.
Nie ziembi mnie ani nie parzy.
Ale tu smierdzi mi reklama.
To już nie dla mnie takie zabawy… 😅
No ok, ale tak jak napisałeś, koszt takiego pieca to trochę przegięcie.
Fakt, ale kto bogatemu zabroni?
A ile kosztuje taka instalacja cała z tymi "bojlerami" ?
Jak już Pan nagrywał to można było zadbać o oświetlenie. Inny komfort oglądania. Ciemno w tej kotłowni jak w dupie...
@guglegugle8075 Bez przesady. Czy żeby nagrać coś dla zwykłego "Kowalskiego" potrzeba sprzętu za duże pieniądze? Czy musi być sprzętu że na raz nie da się zabrać? Czego nie było widać lub słychać?
@mwars2 wystarczyło włączyć latarkę w telefonie albo dać mocniejszą żarówkę pod sufitem. Możliwości jest chyba wiele. Na przyszłość polecam pod rozwagę
A co na to ETS2?
SREDNIOWIECZE PANOWIE OJ SREDNIOWIECZE
Ja mam gaz i jest ok
Brzoza, sosna wystarczy 10mc. 2 lata to dla twardych odmian.
Mamy najdroższy prąd w europie a ludzie chcą sie ogrzewać pumpami ciepła... 😅😅😅😅 ,Bogacze!!😂
W nocnej taryfie prąd 0,63zl 1kWh a pompa zużyje z 6 tys kWh wiec to by nie wychodziło tak żle
😂😂😂To nie sasiad. To szwagier Andrzej . Wlasciwie to jedno i drugie.
Samozwańczy ekspert od wszystkiego i niczego.
To nie oglądaj
@@Dawid-xk7ob a kto napisał że oglądam? Tego się nie da oglądać już od kilkunastu odcinków
Emil, łazienkę skończyłeś?😊
No ale o co ci chodzi, przecież też możesz pójść do sąsiada nagrać i pokazać co ma w piwnicy.
Marcinbb a jakie jest Twoje prawdziwe konto? a nie sorki nawet nagrywasz, życzę powodzenia i pozdrawiam...