Pracowałem w PZL WSK Krosno w zespole konstrukcyjnym Puchatka w początku lat 90-tych XX w. Ten przekrój szybowca na koszulce prezentowany w filmie to moje dzieło :D
Nie mogę się doszukać imienia i nazwiska tego młodego człowieka, który występuje jako komentator w tych filmikach o lotnictwie. Ale jestem mu głęboko wdzięczny za to co robi. Może popełnić błędy, może się mylić, ja to wybaczam, to mało istotne, to można poprawić. Utrzymywać wiedzę o polskiej inżynierii, o polskich osiągnięciach, o polskiej nauce, o polskich badaniach to niesamowicie trudna sztuka i On się podjął tej roli. Pewnie nie zdaje sobie sprawy po jak śliskim gruncie się porusza, tym bardziej chwała Mu za to. Ja jestem już 70++, na emeryturze, ale żyję lotnictwem w dalszym ciągu i martwi mnie to jak mało tzw normalni ludzie wiedzą o lotnictwie. Dzięki takim młodym zapaleńcom ta wiedza trochę chociaż trochę, rozszerzy się, super, super, super!!!!!!!!
We started Great Lakes Gliding Club, near Toronto, with one KR-03a and quickly bought a second one. We figured out how to force them into a spin, and they recovered easily. The ‘bendable’ landing gear was bent a few times with the first Puchtek. Apparently it was bent beyond repair a couple of years ago. It was sold with the other Puchatek earlier this year where it hopefully enjoys a new life. Great glider, easy to fly, beautiful visibility, and a lot of fun. Thanks for the great videos!
Mamy Puchatka w Aeroklubie, więc nie wiedziałem, jaki to rzadki i niezwykły szybowiec. Dopiero wczoraj kumpel mi to uświadomił. Dzięki za odcinek, jak zawsze pełen ceikawych i trudno dostępnych informacji
Szkoliłem się podstawowo na Puchatku, u Nas miał ksywę "Rakieta". W przeciągnięciu bardzo przyjemnie się zachowuje. Do korka w ogóle nie jest zrywny, nawet po wdepnięciu pełnej nogi trzeba go jeszcze zmusić lotką żeby zrobił chociaż ćwierć zwitki, a po pół sam wychodzi. Generalnie jak pilot coś spieprzy, to najlepiej w Puchatku puścić stery i on już dalej sobie doskonale poradzi. Świetna konstrukcja, świetny materiał, pozdrawiam!
O Puchatku odcinek powinien być już dawno. W Mielcu wszyscy się na nim szkoliliśmy się. Bardzo fajny i bezpieczny szybowiec. Ciężko to w kora wprowadzić
w TVPiS nic już wartościowego nie ma. Tam jakby siedział Jaruzel to różnicy by nie było. taki WRON naszych czasów :( Cieszmy się poki netu nie ocenzurują .
@@laserniebieski768 Szczerze ? Bałem się ale obejrzałem. Niestety nawet w takim materiale potrafili tak pomontować żeby było wiadomo która opcja polityczna ma zawsze racej. Nawet gdyby wyjąć ten polityczny jad, hejt, narzekanie bo tamci to a my co innego.... to materiał przeciętny, nic nowego nie wnoszący. Może emerytów zaciekawi. Mlodziezy, dorosłych kumatych - nie sądzę. No i sam nie wiem co gorsze: czy tuba propagandowa TVPiS oplacana z naszych pieniędzy czy TW Trwam propapagandowe i piorące mózgi. niby utrzymywane z datków ale kto zna raporty NIK i chojne przelewy MS do fundacji Lux Veritas ten tez wie że z naszej kasy dotowane mocno w ostatnich 5 latach. Żal mi mojego kraju :(
Moto Puchatka jakieś 10 lat temu kupił ktoś z okolic Poznania. Najpierw był wystawiony na allegro. Podobno była to przeróbka jednego z pierwszych egzemplarzy. Jak bardzo Ci zależy na informacjach o nim to daj znać.
Pewno to przypadek, ale pod poprzednim filmie (o Dromaderze) zaproponowałem Puchatka i wizytę u nas a tu taka niespodzianka, powstał materiał na zaproponowany przeze mnie temat! szkoda tylko, że nie było dane się spotkac na lotnisku. Pozdrowienia z Krosna, dziękuję serdecznie za świetny jak zwykle, wyczerpujący i fachowy materiał!
Krosno was my first glider that I learned to fly sailplanes at Eastern Iowa Glider club in Muscatine, IA. Great aircraft, I have a lot of fond memories of it, so I wanted to learn more about the sailplane and this video was the best possible way to learn about it directly from the Polish people. Also thank you for the closed captioning and could you guys make a video on SZD 36 Cobra?
Dzięki za filmik - wróciły wspomnienia :) Pamiętam z opowieści, że trepowym założeniem-wymogiem była "nierozbieralność konstrukcji" a jak chłopaki -konstruktorzy wprowadzili możliwość demontażu (istotnie - nieco kłopotliwa), to była awantura generalsko-generalna :) bo wojsko chyba (współ?)-finansowało projekt i z tej racji mundurowi "trepospecjaliści" byli bardzo ważni (cholerka - w tym zawodzie zostało im do dziś! - to na pewno ujemny wpływ huku poligonowych wybuchów na psychikę) Ewidentnie konstrukcja nie spełniała tego "podstawowego" wymogu :))) Czy wiadomo coś na temat sprzedaży licencyjnej do Chin? Ponoć taka była? Pozdrawiam bardzo serdecznie ówczesny zespół konstruktorów i technologów.
Super, ale w Krośnie dalej są produkowane samoloty. Ultra lekkie EKOLOT. Mógłbyś nakręcić o nich materiał bo jest spory wkład w dolinę lotniczą na Podkarpaciu. Czeką z niecierpliwością na taki materiał-)
Czy możesz podać źródło informacji o sprężynowym wspomaganiu otwarcia hamulców? Wczoraj robiliśmy przegląd naszego Puchatka i mechanik powiedział że tam żadnej sprężyny nie ma, nawet jej bez powodzenia szukaliśmy w rozbebszonym szybowcu.
Ten Puchacz w 20 sekundzie filmu to na pewno z hangaru w Gliwicach. Na Puchatku latałem w Gliwicach, pilotował sie spokojnie, pamietam za to blaszane dudnienie gdy po lądowaniu skrzydło opadało na ziemie. Ale bardzej lubiłem Puchacza bo na nim robiło sie akrobację ale też i te nielubiane "ślepaki"
Wspaniałe Polskie szybowce, samoloty, trochę pojazdów osobowych i ciężarowych, statki morskie i rzeczne. Wspaniali konstruktorzy, inżynierowie no i fachowi pracownicy, którzy to wszystko wykonywali swoimi rękami. A co mamy teraz ? 🤔
Fakt ,teraz niewiele produkujemy własnych projektów. Ale teraz praktycznie każdy ma samochód, a nie tylko władze, "zasłużeni" dla partii, milicja i badylarze. Aerokluby cienko przędą, ale za to samolotów prywatnych, szybowców, motolotni, jest trochę (gdy wtedy praktycznie nikt nie miał prywatnych statków latających). Praktycznie kto chce może latać (biedniejsi na paralotniach, lotniach, szybowcach, bogatsi na samolotach). Jedak wolę żyć w dzisiejszych czasach, niż w latach 60-70-80 XX w. A znam te czasy i wspominam je z sentymentem , bo to czasy mojej młodości.
Używanie specjalistycznych narzędzi jakim jest klucz dynamometryczny wiąże się z dokumentacją metrologiczną i jej aktualną ważnością. Aerolkubowy hangar obowiązują te same przepisy które obowiązują "duże" hangary obsługowe. Myślę że to sprawia, że używanie tego klucza jest problematyczne.
Oczywiście, że każdy tego typu sprzęt musi być legalizowany. Niemniej, tego typu klucze są konieczne przy - choćby - obsłudze silnika, więc siłą rzeczy i tak musi być prowadzona, i tak. Trudno wyobrazić sobie hangar aeroklubowy bez choćby jednego samolotu...
Dzień dobry - mam pytanie. Czy ktoś ma może zdjęcie lub dostęp do zdjęcia myśliwca PZL P.11g "Kobuz"? Szukałem w internecie i nie znalazłem nic konkretnego. Pytanie kieruję także do Pana - Panie Marku. Dziękuję za pomoc.
W trzech książkach o P.11 które posiadam nie ma zdjęcia wersji g. W archiwach NAC, przynajmniej pod nazwami P.11 i Kobuz, też nie ma. Na pewno został sfotografowany? Może lepiej zapytać pod filmem o P.11?
Robi. W dawnej fabryce Polsportu funckjonuje prywatna firma EKOLOT produkująca ultralighty Junior i Topaz a pod Krosnem w firmie PESZKE powstają najdoskonalsze obecnie zawodnicze szybowce i motoszybowce VELO, projektowane i udoskonalane przez genialnego konstruktora. Pozdrawiam
W latach 80-tych XX wieku , można było kupić w składnicy harcerskiej zestawy do budowy modeli latających, w których były plany modeli, materiały do ich budowy oraz opis. Na opakowaniu było napisane że wyprodukowano w Krośnie (modele takie jakie jak Jaskółka, Sowa i inne)., przynajmniej tak mi się wydaje. A dziś ?
@@Woj66 owszem, wówczas istniała w Krośnie Wytwórnia Prefabrykatów Modelarskich i działała naprzeciw mojego miejsca zamieszkania. Później WPM połączyła się z Lotniczymi Zakładami Naprawczemi w Krośnie i tak powstały Lotnicze Zakłądy Produkcyjno-Naprawcze. Produkcję modeli zakończono mniej więcej w połowie lat 90. Obecnie w Krośnie działa firma Model making zajmująca się tym samym co WPM jednak bardziej wyspecjalizowana i z szerszym asortymentem.
Z tą doskonałością to zagadka. A nie było czasem tak, że obliczeniowa 27, a w praktyce mniej? Gdzieś widziałem opis z instrukcji użytkowania chyba z wartością dokładnie podaną 22,44
@@aleksanderpski3310 Ale dlaczego akurat na 1 km, a nie na przykład 200 m albo 450 m? Doskonałość to stosunek siły nośnej do siły oporu lub ich współczynników (Pz/Px lub Cz/Cx). Interpretacja praktyczna to odległość jaką przeleci statek powietrzny bez napędu z danej wysokości. W omawianym przypadku podana doskonałość 22,44 by miała dokładność 0,01 (jedna setna) a nie 10 m, bo dlaczego niby mamy przyjmować 1 km wysokości? Zwykle doskonałość podaje się zaokrąglając do liczby całkowitej lub ewentualnie do 0,1, także tu zdziwienie jest na miejscu, że niby podano z dokładnością do 0,01. Ale to jest 10 m tylko w 1 przypadku
Kolego - Peregrine po angielsku to domyślna nazwa Sokoła Wędrownego (Peregrine Falcon) ;-) Więc jakiś sens był w tej nazwie. Choć lepiej pasowałoby do niego np. Pelikan ;-)
Osobiście widziałem wypadek Puchatka w Pile, przed lądowaniem ktoś wpadł by zrobić ranwers, dobrze, że były brzozy, na szczęście o dziwo nikomu nic się nie stało, szybowiec kasacja.
Niema jak,,bociek,, a potem muchy I piraty proste duzo ,,wybaczaly,,byly budowane przez ludzi z,,tematu,, latalem na nich byly swietne.! Po przyjezdzie do ,stanow,, nie znalem angielskiego jak wiekszosc wakacjuszy ale na podstawie wiedzy o lataniu przywiezionej a
@@Zabytki_Nieba spoko. dzięki za szybką odpowiedź. PS. nie wiem na ile zautomatyzowany masz proces translacji materialu na jez. angielski ale jeśli chcesz wsparcia (pro publico bono) to daj znac. Dyplomowany, z doświadczeniem pomoże przetlumaczyc :)
Tp nie jest w ogóle zautomatyzowane. Wpisuję na gotowym filmie zdanie po zdaniu, tłumaczę sam, też dyplomowany 😊. Zrobienie napisów trwa około godzinę na 10 minut filmu.
Co mnie zastanawia. Jak widać na fotkach najpierw była niepotrzebnie dwuczęściowa owiewka, następnie ktoś zmądrzał i była jednoczęściowa. Co? Nie znali, jego poprzednika Bociana?
To chyba się wzięło z możliwości technologicznych. Nie mieli doświadczenia w produkcji szybowców, a łatwiej zrobić dwuczęściową. Okazała się zła, i zamöwili gdzie indziej jednoczęściową.
Dzień dobry, szalenie ciekawy odcinek dla mnie jako tylko i wyłącznie obserwatora nieba jak i od kilku lat mieszkańca przez płot z krośnieńskim lotniskiem. Przy okazji - pojawił się dziś taki artykuł gdzie garściami jeśli nie całością 'inspirowano' się Pana odcinkiem: krosno24.pl/informacje/puchatek-krosnienski-szybowiec-swiatowej-slawy-i3337 Mam nadzieję autoryzowany :)
Lądowanie w terenie przygodnym nie wymaga klucza dynamometrycznego. Byle rozklekotanym francuzem nie kręcić - szybowiec demontujemy, więc rozkręcamy (nakrętki, by nie poginęły, skręcamy palcami), żadnych momentów dokręcania nie ma. A po dowiezieniu na lotnisko klucz dynamometryczny, jak stwierdziłeś, powinien być na miejscu, i to nie jeden..
Pracowałem w PZL WSK Krosno w zespole konstrukcyjnym Puchatka w początku lat 90-tych XX w. Ten przekrój szybowca na koszulce prezentowany w filmie to moje dzieło :D
👏
👏
🖐
O, super. I co od tamtej pory się z Panem działo ???
Zwykły ściemniacz
Nie mogę się doszukać imienia i nazwiska tego młodego człowieka, który występuje jako komentator w tych filmikach o lotnictwie. Ale jestem mu głęboko wdzięczny za to co robi. Może popełnić błędy, może się mylić, ja to wybaczam, to mało istotne, to można poprawić. Utrzymywać wiedzę o polskiej inżynierii, o polskich osiągnięciach, o polskiej nauce, o polskich badaniach to niesamowicie trudna sztuka i On się podjął tej roli. Pewnie nie zdaje sobie sprawy po jak śliskim gruncie się porusza, tym bardziej chwała Mu za to. Ja jestem już 70++, na emeryturze, ale żyję lotnictwem w dalszym ciągu i martwi mnie to jak mało tzw normalni ludzie wiedzą o lotnictwie. Dzięki takim młodym zapaleńcom ta wiedza trochę chociaż trochę, rozszerzy się, super, super, super!!!!!!!!
ogladalem ze wzruszeniem, puchatek to 1 szkoleniowy szybowiec na którym latalem i dobrze go wspominam. dziekuje za jak zawsze swietny materiał
Hi from Canada. My first solo was in a KR-03A. Thanks for the subtitles.
Nice! Hope I brought good memories☺
We started Great Lakes Gliding Club, near Toronto, with one KR-03a and quickly bought a second one. We figured out how to force them into a spin, and they recovered easily. The ‘bendable’ landing gear was bent a few times with the first Puchtek. Apparently it was bent beyond repair a couple of years ago. It was sold with the other Puchatek earlier this year where it hopefully enjoys a new life. Great glider, easy to fly, beautiful visibility, and a lot of fun. Thanks for the great videos!
Mamy Puchatka w Aeroklubie, więc nie wiedziałem, jaki to rzadki i niezwykły szybowiec. Dopiero wczoraj kumpel mi to uświadomił. Dzięki za odcinek, jak zawsze pełen ceikawych i trudno dostępnych informacji
Szkoliłem się podstawowo na Puchatku, u Nas miał ksywę "Rakieta".
W przeciągnięciu bardzo przyjemnie się zachowuje. Do korka w ogóle nie jest zrywny, nawet po wdepnięciu pełnej nogi trzeba go jeszcze zmusić lotką żeby zrobił chociaż ćwierć zwitki, a po pół sam wychodzi. Generalnie jak pilot coś spieprzy, to najlepiej w Puchatku puścić stery i on już dalej sobie doskonale poradzi.
Świetna konstrukcja, świetny materiał, pozdrawiam!
Czy można prosić o odcinek o szybowcu Junior?
Super materiał. Aż serce rośnie jak się o tym słyszy. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry! Kolejny wspaniały materiał na temat naszego lotnictwa! Pozdrawiam Panie Marku!
O Puchatku odcinek powinien być już dawno. W Mielcu wszyscy się na nim szkoliliśmy się. Bardzo fajny i bezpieczny szybowiec. Ciężko to w kora wprowadzić
Bardzo interesujący odcinek, dzięki!
Super kanał! Bardzo lubie oglądać :)
Oooo, co tak późno filmik?
Dziękuję
Podstawówkę szybowcową robiłem właśnie na Puchatku. Wspaniały szybowiec
Jesteś najlepszy, bardzo lubię Twoje opracowania !!!
Metalowy Puchatek...Nergal musi przemyśleć swoje życie...
Bardzo dobry odcinek - szacunek. Mało znany metalowy szybowiec.
Dzięki, pozdrawiam.
P.S.
W TV publicznej takich filmów nie znajdziesz ! ...
w TVPiS nic już wartościowego nie ma. Tam jakby siedział Jaruzel to różnicy by nie było. taki WRON naszych czasów :( Cieszmy się poki netu nie ocenzurują .
@@cermit69 Dosłownie ...
Natomiast w TV Trwam znajdziesz to ruclips.net/video/hOencZkSSfE/видео.html
@@laserniebieski768 Szczerze ? Bałem się ale obejrzałem. Niestety nawet w takim materiale potrafili tak pomontować żeby było wiadomo która opcja polityczna ma zawsze racej. Nawet gdyby wyjąć ten polityczny jad, hejt, narzekanie bo tamci to a my co innego.... to materiał przeciętny, nic nowego nie wnoszący. Może emerytów zaciekawi. Mlodziezy, dorosłych kumatych - nie sądzę. No i sam nie wiem co gorsze: czy tuba propagandowa TVPiS oplacana z naszych pieniędzy czy TW Trwam propapagandowe i piorące mózgi. niby utrzymywane z datków ale kto zna raporty NIK i chojne przelewy MS do fundacji Lux Veritas ten tez wie że z naszej kasy dotowane mocno w ostatnich 5 latach. Żal mi mojego kraju :(
@Laser NiebieskiTeż obejrzałem.
Dzięki za komentarze. Tutaj "wstyd" to za małe słowo aby wyrazić moje uczucia.
Dzięki za komentarze
Pozdro.
Kolejny kapitalny film, dzięki.
Moto Puchatka jakieś 10 lat temu kupił ktoś z okolic Poznania. Najpierw był wystawiony na allegro. Podobno była to przeróbka jednego z pierwszych egzemplarzy. Jak bardzo Ci zależy na informacjach o nim to daj znać.
Pewno to przypadek, ale pod poprzednim filmie (o Dromaderze) zaproponowałem Puchatka i wizytę u nas a tu taka niespodzianka, powstał materiał na zaproponowany przeze mnie temat! szkoda tylko, że nie było dane się spotkac na lotnisku. Pozdrowienia z Krosna, dziękuję serdecznie za świetny jak zwykle, wyczerpujący i fachowy materiał!
Niezupełnie przypadek - też mi się rzucił w oko ten komentarz, a akurat zbiegło się to z planowanym spotkaniem. No i jakoś wyszło :)
Wyszło super.
Miałem możliwość wykonać ta krótkie próbne loty.
Czułem się bezpiecznie w Puchatku. Fajnie opowiedziana historia.
Dziękuję za dobry program
Moto Puchatek, znaleźć można w Konopiskach k. Częstochowy.
Czy ktoś wie gdzie można znaleźć gekona i jego konstruktora?
Ja wiem.
@@Zabytki_Nieba to możesz podzielić się tą wiedzą?
Kontakt do konstruktora - lewski(a)interia.pl . Nazywa się Dariusz Lewek.
Swoją drogą, u nas w hangarze stoi kilka maszyn z końca ubiegłego wieku zapraszamy.
Zrobiłem przelot 75km na tej puszce
Brawo. Wyczyn to wyczyn.
Krosno was my first glider that I learned to fly sailplanes at Eastern Iowa Glider club in Muscatine, IA. Great aircraft, I have a lot of fond memories of it, so I wanted to learn more about the sailplane and this video was the best possible way to learn about it directly from the Polish people. Also thank you for the closed captioning and could you guys make a video on SZD 36 Cobra?
Kolejny świetny film brawo!
Ps. No to teraz czekam na "kruka"
Bardzo przyjemnie lata się tym szybowcem. Jest w Aeroklubie Włocławek,. Był w Mielcu.
Czekam na serię/odcinek o lotnictwie morskim z Pucka, o nieistniejącym lotnisku w Rumi. Dobra robota!
Dzięki za filmik - wróciły wspomnienia :)
Pamiętam z opowieści, że trepowym założeniem-wymogiem była "nierozbieralność konstrukcji" a jak chłopaki -konstruktorzy wprowadzili możliwość demontażu (istotnie - nieco kłopotliwa), to była awantura generalsko-generalna :) bo wojsko chyba (współ?)-finansowało projekt i z tej racji mundurowi "trepospecjaliści" byli bardzo ważni (cholerka - w tym zawodzie zostało im do dziś! - to na pewno ujemny wpływ huku poligonowych wybuchów na psychikę)
Ewidentnie konstrukcja nie spełniała tego "podstawowego" wymogu :)))
Czy wiadomo coś na temat sprzedaży licencyjnej do Chin? Ponoć taka była?
Pozdrawiam bardzo serdecznie ówczesny zespół konstruktorów i technologów.
Szacunek!!!! Za ten i wszystkie inne odcinki!!!?
Dziękuję!
Super materiał. Przywracacie wiare w polską myśl techniczną.
Przecież ta wiara już dawno umarła a to są takie wypominki.
I już lubię bez oglądania za sam tytuł. Pozdro z Krosna
Nie jesteś sam
Krosno team
Super, ale w Krośnie dalej są produkowane samoloty. Ultra lekkie EKOLOT. Mógłbyś nakręcić o nich materiał bo jest spory wkład w dolinę lotniczą na Podkarpaciu. Czeką z niecierpliwością na taki materiał-)
Czy możesz podać źródło informacji o sprężynowym wspomaganiu otwarcia hamulców? Wczoraj robiliśmy przegląd naszego Puchatka i mechanik powiedział że tam żadnej sprężyny nie ma, nawet jej bez powodzenia szukaliśmy w rozbebszonym szybowcu.
pozdrowienia z Krosna :)
Ten Puchacz w 20 sekundzie filmu to na pewno z hangaru w Gliwicach. Na Puchatku latałem w Gliwicach, pilotował sie spokojnie, pamietam za to blaszane dudnienie gdy po lądowaniu skrzydło opadało na ziemie. Ale bardzej lubiłem Puchacza bo na nim robiło sie akrobację ale też i te nielubiane "ślepaki"
Pozdrowienia z Krosna!
Włączam 0,75 i odpalam .
Dzięki i Pozdrówka .
Dziękuje za udane puchatki
Wspaniałe Polskie szybowce, samoloty, trochę pojazdów osobowych i ciężarowych, statki morskie i rzeczne. Wspaniali konstruktorzy, inżynierowie no i fachowi pracownicy, którzy to wszystko wykonywali swoimi rękami.
A co mamy teraz ? 🤔
Fakt ,teraz niewiele produkujemy własnych projektów. Ale teraz praktycznie każdy ma samochód, a nie tylko władze, "zasłużeni" dla partii, milicja i badylarze.
Aerokluby cienko przędą, ale za to samolotów prywatnych, szybowców, motolotni, jest trochę (gdy wtedy praktycznie nikt nie miał prywatnych statków latających). Praktycznie kto chce może latać (biedniejsi na paralotniach, lotniach, szybowcach, bogatsi na samolotach). Jedak wolę żyć w dzisiejszych czasach, niż w latach 60-70-80 XX w.
A znam te czasy i wspominam je z sentymentem , bo to czasy mojej młodości.
OK, ale czemu cały odcinek w czasie przeszłym?
2:14 co to jest p u k l o w a n i e blachy {poszycia płata} ?
Takie zjawiso że na powierzchni tworzą się półkoliste zagłębienia albo wypukłości.
@@Zabytki_Nieba czy takie zagłębienia są trwałe i wymagają korekt, czy po zakończeniu się napięć po locie "wracają" do normy ?
@@Zabytki_Nieba trwałe, czy w czasie lotu ?
Nie wiem, pewnie mniejsze to efekt czynnych naprężeń, a większe uszkadzają dane miejsce i zostają po locie.
@@maless2508 z prób statycznych na PRz pamiętam skrzydło, na którym od zewnętrznej strony donitowano podłużniczki
Używanie specjalistycznych narzędzi jakim jest klucz dynamometryczny wiąże się z dokumentacją metrologiczną i jej aktualną ważnością. Aerolkubowy hangar obowiązują te same przepisy które obowiązują "duże" hangary obsługowe. Myślę że to sprawia, że używanie tego klucza jest problematyczne.
Oczywiście, że każdy tego typu sprzęt musi być legalizowany. Niemniej, tego typu klucze są konieczne przy - choćby - obsłudze silnika, więc siłą rzeczy i tak musi być prowadzona, i tak. Trudno wyobrazić sobie hangar aeroklubowy bez choćby jednego samolotu...
Heh i pomyśleć że mieszkam 3km od krosna a nie wiedziałem o tym :) ❤
Hey i really like your videos. I'm from Argentina and i fly the SZD-50 Puchacz i would love a video about that sailplane.
W której Korei latał puchatek ?
Dzień dobry - mam pytanie. Czy ktoś ma może zdjęcie lub dostęp do zdjęcia myśliwca PZL P.11g "Kobuz"? Szukałem w internecie i nie znalazłem nic konkretnego. Pytanie kieruję także do Pana - Panie Marku. Dziękuję za pomoc.
W trzech książkach o P.11 które posiadam nie ma zdjęcia wersji g. W archiwach NAC, przynajmniej pod nazwami P.11 i Kobuz, też nie ma. Na pewno został sfotografowany? Może lepiej zapytać pod filmem o P.11?
@@Zabytki_Nieba A jakie są tytuły tych trzech Pana książek o P.11?
Monigrafia P.11 z serii AJ-Press, książka o P.11 i P.24 Andrzeja Glassa, a trzecia to Samoloty wojskowe w Polsce Andrseja Morgały.
@@Zabytki_Nieba A, chciałbym Pana też spytać czy ma Pan jakieś godne polecenia książki poruszające obronę polskiego nieba we wrześniu 1939 r.?
czy puklowanie to taie trzeszczenie kadłuba jak w przypadku puszki do piwa?
Bardziej falowanie poszycia płata w górę i w dół.
@@Zabytki_Nieba dzieki na info. terminologia lotnicza
ehhh 160 kg max waga pilotów... gdzie ja znajdę instruktora o wadze 40 kg ;P
Przed lotem musisz się helem zaciągnąć to będziesz robił za balon :-)
120 kg ? może powinieneś zostać zawodnikiem sumo a nie szybownikiem.
A dziś w Krośnie robi się szybowce lub cokolwiek polskiego? Czy to kolejne wymarłe miasto supermarketów, a najlepszym razie montowni?
Robi. W dawnej fabryce Polsportu funckjonuje prywatna firma EKOLOT produkująca ultralighty Junior i Topaz a pod Krosnem w firmie PESZKE powstają najdoskonalsze obecnie zawodnicze szybowce i motoszybowce VELO, projektowane i udoskonalane przez genialnego konstruktora. Pozdrawiam
Peszke robi jeszcze sporo śmigieł.
W latach 80-tych XX wieku , można było kupić w składnicy harcerskiej zestawy do budowy modeli latających, w których były plany modeli, materiały do ich budowy oraz opis. Na opakowaniu było napisane że wyprodukowano w Krośnie (modele takie jakie jak Jaskółka, Sowa i inne)., przynajmniej tak mi się wydaje. A dziś ?
@@Woj66 owszem, wówczas istniała w Krośnie Wytwórnia Prefabrykatów Modelarskich i działała naprzeciw mojego miejsca zamieszkania. Później WPM połączyła się z Lotniczymi Zakładami Naprawczemi w Krośnie i tak powstały Lotnicze Zakłądy Produkcyjno-Naprawcze. Produkcję modeli zakończono mniej więcej w połowie lat 90. Obecnie w Krośnie działa firma Model making zajmująca się tym samym co WPM jednak bardziej wyspecjalizowana i z szerszym asortymentem.
No bardzo ładnie. :o))
A moze by tak odcinek o PZL Wilga? Tylko przydałoby się z napisami po angielsku - obecnie to pewnie najbardziej rozpoznawalny samolot PZL zagranica
Będzie, jak gdzieś trafi mi się okazja zrobienia Wildze ładnych zdjęć. Każdy odcinek ma angielskie napisy.
Z tą doskonałością to zagadka. A nie było czasem tak, że obliczeniowa 27, a w praktyce mniej? Gdzieś widziałem opis z instrukcji użytkowania chyba z wartością dokładnie podaną 22,44
Dość dziwnie wyglądałaby w instrukcji taka doskonałość... z dokładnością do 10 metrów.
Możliwe, że coś pomyliłem, może 22,4 albo 24,4.
To było we wkładce do książki o pilotażu szybowcowym.
Zwróciłem uwagę, bo w innych opisach jest 27.
@@Zabytki_Nieba Do 10 metrów?. Doskonałość jest wielkością bezwymiarową, nie ma żadnej jednostki, to i dokładność jest bezwymiarowa.
@@laserniebieski768 ale jak się założyć że był wyholowany na 1 km -to można powiedzieć,że przeleci (teoretycznie) 22km 440 m...
@@aleksanderpski3310 Ale dlaczego akurat na 1 km, a nie na przykład 200 m albo 450 m? Doskonałość to stosunek siły nośnej do siły oporu lub ich współczynników (Pz/Px lub Cz/Cx). Interpretacja praktyczna to odległość jaką przeleci statek powietrzny bez napędu z danej wysokości. W omawianym przypadku podana doskonałość 22,44 by miała dokładność 0,01 (jedna setna) a nie 10 m, bo dlaczego niby mamy przyjmować 1 km wysokości? Zwykle doskonałość podaje się zaokrąglając do liczby całkowitej lub ewentualnie do 0,1, także tu zdziwienie jest na miejscu, że niby podano z dokładnością do 0,01. Ale to jest 10 m tylko w 1 przypadku
Krosno pozdrawia
Kolego - Peregrine po angielsku to domyślna nazwa Sokoła Wędrownego (Peregrine Falcon) ;-)
Więc jakiś sens był w tej nazwie. Choć lepiej pasowałoby do niego np. Pelikan ;-)
Oglądam, chociaż nie interesuję się lotnictwem:)
Kto też latał na Puchatku w Mielcu ???
Alternativa Blaniku
Osobiście widziałem wypadek Puchatka w Pile, przed lądowaniem ktoś wpadł by zrobić ranwers, dobrze, że były brzozy, na szczęście o dziwo nikomu nic się nie stało, szybowiec kasacja.
no a co z BRZOZĄ ??? To bardzo ważny szczegół !
Niema jak,,bociek,, a potem muchy I piraty proste duzo ,,wybaczaly,,byly budowane przez ludzi z,,tematu,, latalem na nich byly swietne.! Po przyjezdzie do ,stanow,, nie znalem angielskiego jak wiekszosc wakacjuszy ale na podstawie wiedzy o lataniu przywiezionej a
przywiezionej z Polski instructor wypuscil mnie na pierwsze ,,solo,,po 4.5 godziny na piper 180 Te polskie szybowce byly swietne
ten egzemplarz cos pordzewialy jest. to stan lotny ? :)
Tak. Nie jest źle, stoi w hangarze, co w przypadku płatowców metalowych nie jest koniecznością.
@@Zabytki_Nieba spoko. dzięki za szybką odpowiedź. PS. nie wiem na ile zautomatyzowany masz proces translacji materialu na jez. angielski ale jeśli chcesz wsparcia (pro publico bono) to daj znac. Dyplomowany, z doświadczeniem pomoże przetlumaczyc :)
Tp nie jest w ogóle zautomatyzowane. Wpisuję na gotowym filmie zdanie po zdaniu, tłumaczę sam, też dyplomowany 😊. Zrobienie napisów trwa około godzinę na 10 minut filmu.
Klucz z ALDI-ka ;-)
Co mnie zastanawia. Jak widać na fotkach najpierw była niepotrzebnie dwuczęściowa owiewka, następnie ktoś zmądrzał i była jednoczęściowa. Co? Nie znali, jego poprzednika Bociana?
To chyba się wzięło z możliwości technologicznych. Nie mieli doświadczenia w produkcji szybowców, a łatwiej zrobić dwuczęściową. Okazała się zła, i zamöwili gdzie indziej jednoczęściową.
Samolot spalinowy skonstruowany przez Jerzego Krawczyka produkowany na eksport:
ruclips.net/video/BmcIO0o2maA/видео.html
ważył ponad 200 kg ?
Te stare foty Polaków :D WĄS musiał być :D
Lepsze wąsy niż tatuaże ;-)
Teraz masz z kolei brody i tatuaże
Dzień dobry, szalenie ciekawy odcinek dla mnie jako tylko i wyłącznie obserwatora nieba jak i od kilku lat mieszkańca przez płot z krośnieńskim lotniskiem.
Przy okazji - pojawił się dziś taki artykuł gdzie garściami jeśli nie całością 'inspirowano' się Pana odcinkiem: krosno24.pl/informacje/puchatek-krosnienski-szybowiec-swiatowej-slawy-i3337
Mam nadzieję autoryzowany :)
Nie musiał być autoryzowany. Trochę rzeczy się powtarza, ale też są informacje, których u mnie nie było.
TEAN Krosno
Jestem z Krosna
Cześć, wpadłem na to nagranie przypadkiem, a myślę, że może być ciekawe. ruclips.net/video/rvufKigWaA4/видео.html
facebook.com/permalink.php?story_fbid=1595762757150473&id=514144425312317 trop Moto Puchatka
A myślałem że puchatek i puchacz to to samo tylko niektórzy zdrabniają nazwę xd
5:21 Zbieżność*
jestem 666 palec w górę
Faktycznie kabina wielgachna.
Ty nýty na křídle, vystupující hlavní kování nad povrch, závěsy křidélek - všechno musí pořádně brzdit.
Lądowanie w terenie przygodnym nie wymaga klucza dynamometrycznego. Byle rozklekotanym francuzem nie kręcić - szybowiec demontujemy, więc rozkręcamy (nakrętki, by nie poginęły, skręcamy palcami), żadnych momentów dokręcania nie ma. A po dowiezieniu na lotnisko klucz dynamometryczny, jak stwierdziłeś, powinien być na miejscu, i to nie jeden..
Pamietam jak robilem podstawówke w 98 .Wstyd bylo latac tym blaszanym pokrakiem
To ze sporymi wymaganiami Kolega zaczynał podstawówkę.
Wydaję mi się, że do szkolenia Puchatek jest idealny. Chyba lepszy niż Puchacz, który często się rozbija z początkującymi.
Warto aby pisiaki obejrzały ten film i przestały bredzić o komunie - niech wreszcie oni pokazą na co ich stać , bo na razie nie widać.
Gdyby tylko te czasy różniły się tym, że wtedy robili szybowce...
Obecnie mam własny samolot, za tzw. komuny nawet nie mogłem marzyć o lataniu, bo nosiłem okulary
całe szczęście że ełroplany i inne latawce nie mają żadnej ideologii.Latają też nie pytając o poglądy polityczne i przynależność.
I tego się trzymajmy. Od polityki są inne kanały.