Kogeneracja 022: Prąd jednak za darmo? Montaż prądnicy i pierwszy test kogeneratora.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 2 ноя 2024

Комментарии • 273

  • @macmroz
    @macmroz Год назад +32

    Bez bałaganu nie ma postępu. Jak sie komuś bałagan nie podoba, to albo niech nie ogląda, albo zamknie oczy i tylko słucha. Albo niech płaci karnie rachunki.

  • @radekwoffgrid6872
    @radekwoffgrid6872 Год назад +21

    Świetna sprawa Waldek 😊 Brawo ty !!

  • @ekomechanik7556
    @ekomechanik7556 Год назад +8

    Witam brawo z konsekwentne zmierzanie do celu a teraz zapakować to do kolegi co jeżdzi na prąd po Polsce i dostarczyć eco niezależnemu to dopiero będzie coś a jeśli chodzi o wyliczenia to bym się nie przejmował zostawić to dla Mistrza exela gość na pewno zdemaskuje wszystkie niedociągnięcia tylko jeszcze image i promocje którą ogarnie kolega Waldemar jak nic to będzie hit pozdrawiam

  • @majster_kesz
    @majster_kesz Год назад +9

    Bardzo mi się to podoba z prądnicą, Pozdrawiam

  • @k.j.4347
    @k.j.4347 Год назад +8

    Oby więcej tak ciekawych i rzetelnych kanałów na YT! Dziś większość myśli kup lecz sztuką jest coś wykonać z odzysku i to jakiego! Pasja zacięcie ekologia dzielenie bezcenną wiedzą dla mnie bomba!

  • @konica-minolta-serwis
    @konica-minolta-serwis Год назад +13

    Do tego wszystkiego, satysfakcja = bezcenna!

  • @Karwi_na_roli
    @Karwi_na_roli Год назад +8

    Super pracę wykonujesz. Pozdrawiam.

  • @hisensea2149
    @hisensea2149 Год назад +7

    Powtórzę się, gratuluję pomysłu i jego realizacji :)

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +3

      Dzięki. Wszystko działa prawie jak założyłem. Teraz tylko trzeba dopracować.

  • @aro4811
    @aro4811 Год назад +7

    Waldemar jesteś MEGA ŁEBSKI. Żmudna ale świetna robota. Uwielbiam takie wynalazki. POZDRAWIAM

  • @tomek66567
    @tomek66567 Год назад +5

    Lux sprawa! Zobaczymy co wyjdzie w dalszym czasie użytkowania, oby wszystko grało 😌 w przyszłości jak zdrowie pozwoli i człowiek będzie mądrzejszy to też zbuduje takie cudo 😉 pozdrawiam 🤗

  • @konica-minolta-serwis
    @konica-minolta-serwis Год назад +7

    Super #kogenerator energii cieplnej, elektrycznej!

  • @gregzahorski9885
    @gregzahorski9885 Год назад +6

    Wow wow wow tylko tyle mogę powiedziec
    Swietnie wykonane super
    Sledzilem projekt od pierwszej zapowiedzi aż do teraz wiem ze to nie koniec walki ale jestem pewien ze można pogratulować sukcesu
    Życzę wszystkiego dobrego i oczywiście nie mogę się doczekaj następnego filmu
    Serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz GRATULACJE 👏👏👏👏

  • @mateuszkochmanski5254
    @mateuszkochmanski5254 Год назад +13

    Świetny pomysł a do tego jeszcze kawał bardzo dobrej roboty. Takich ludzi będę podziwial całe życie. Trzymam kciuki za rozwój, i mam nadzieje ze się nikt zaraz nie przypierdoli.
    Pozdrawiam :)

  • @piterwilk7383
    @piterwilk7383 Год назад +10

    Waldek, czuję Twoją euforję !!!! to to samo jak wymieniłem pierwszy raz pasek rozrządu w moim subaru, następny mój krok to taki kogenerator !!!! wiatrak już działa i ma sie dobrze :)

  • @mateuszek2662
    @mateuszek2662 Год назад +6

    I super, są podstawy do dalszych testów. Według mnie nie wypadł źle. Jeszcze gdy obudowa będzie całkowicie zamknięta to uważam że odzysk ciepła wzrośnie o 10%.
    Moim zdaniem dymają nas na jakości gazu i dlatego wyszło tylko 6,6kWh z 1m³.

    • @hisensea2149
      @hisensea2149 Год назад +3

      A to jest ciekawe. Są gdzieś udostępniane na bieżąco pomiary kaloryczności gazu od konkretnych dostawców?

    • @mateuszek2662
      @mateuszek2662 Год назад +1

      @@hisensea2149 Nie wiem, nie mam gazu.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +4

      No niestety nie ma pomiarów kaloryczności gazu tylko na fakturze jest uśredniony przelicznik w moim przypadku 11,5 kWh co według mnie jest nierealne. Tak czy inaczej pół testu było przeprowadzone prawidłowo czyli ze sterowaniem przepustnicą i komputerem jak należy a drugie pół testu było niestety już ręcznie przepustnica zablokowana oraz ręcznie sterowana pompa wody a to mogło spowodować obniżenie sprawności.
      Tak czy inaczej doprowadzić trzeba do sytuacji gdzie komputer będzie brał różne parametry i wyciągał maksymalną sprawność ale to wymaga dodatkowych czujników i innych bajerów więc na razie jestem bardzo zadowolony.

  • @SprytnySam
    @SprytnySam Год назад +9

    Świetny projekt 😀

  • @AdiAdi-dd9vj
    @AdiAdi-dd9vj Год назад +6

    Robota super. Fajnie się ogląda. Ale sensu ekonomicznego to nie ma żadnego, sprawnosc jak by nie liczyć wychodzi rzędu 50% czyli spali więcej gazu a da mniej kWh niż kociol gazowy, zabawa i jako hobby fajne;). Dzięki za fajne odcinki i pozdrawiam.

    • @miloszenko
      @miloszenko Год назад

      Ale masz i ciepło i prąd.

  • @Rob-Sam
    @Rob-Sam Год назад +9

    Super robota.
    Piszę komentarz w połowie filmu bo jestem pod wrażeniem. I już nie mogę się doczekać efektu końcowego.
    👍👍👍
    PS.
    I dźwięk też super. 😉

  • @punisher8429
    @punisher8429 Год назад +8

    Warto oglądać :)

  • @jaceknowakowski2159
    @jaceknowakowski2159 Год назад +2

    Super ze działa dobrze . Do niedawna można było kupić generatory na gaz ziemny ,ale były drogie i wcześniej się nie opłacało przy małych domach. Niestety globaliści unijni planują całkowitą zeroemisyjność i chcą odłączyć gaz ziemny albo poniosą cenę gazu tak wysoko, że nie będzie się opłacało używać go jako paliwa do agregatu . Istnieje też możliwość przerobienia zwykłego agregatu ( na benzynę ) . wystarczy zmienić gaźnik na specjalny gaźnik na benzynę i na gaz ziemny lub LPG . Takie gaźniki można kupić od Kitajców . Globaliści nie poddają się i przeszli do następnego etapu . Straszą nas katastrofą klimatyczną tymczasem Co2 nie jest gazem cieplarnianym w/g polskich fizyków, którzy informowali rząd aby nie przystępował do tych planów tym bardziej ,że emisja z Polski CO2 jest na poziomie 1% a emisja Chin jest 30 x większa . 3 Kraje które nie podpisały protokołu z Kioto USA, Chiny i Indie emitują ok 60 % światowej emisji CO2. do tego dochodzi jeszcze emisja CO2 ,które normalnie krąży w przyrodzie i jest wielokrotnie większe od emisji spowodowanej przez ludzi. dlatego nasz 1% to kropla w morzu. Jest jaszcze wiele innych przyczyn, które mogą być podejrzane o spowodowanie obecnych zmian klimatycznych takie jak np wycinanie i wypalanie puszczy amazońskiej , zanieczyszczanie oceanów, emisja pyłów , aerozoli i innych zanieczyszczeń do atmosfery . Globaliści próbują skierować cały wysiłek ekologów i ludzi na kierunek niewłaściwy . aby wywołać kryzys wojnę i głód na świcie ,aby zniszczyć naszą cywilizacje i ludzkość. Może trzeba dokładnie zbadać przyczyny ocieplenia klimatu, które nastąpiło 8-10 tysieęcy lat temu i było tak silne, że stopniały lodowce a poziom wody w oceanach podniósł się o 70- 90 m . stopniały lodowce pokrywające Europę , Amerykę Północną , Grenlandię i inne ziemie . Dzięki temu możemy żyć na tych terenach . bez ocieplenia nie byłoby cywilizacji europejskiej ani Kanady i USA.Ocieplenie nie musi być złe a to że czasem są większe burze lub powodzie to trzeba sie do nich przyzwyczaić. Pozdrawiam wszystkich

  • @qsgarage8197
    @qsgarage8197 Год назад +4

    Czapki z głów, to jest genialne rozwiązanie dla domów które stawiają na fotowoltaikę i pompę ciepła. W swojej wiosce nie mam gazu ziemnego, ale można by to było zaadoptować pod normalną butle z gazem dostępną na stacjach paliw i do tego jakiś spory zbiornik na benzynę tak w razie co gdyby gazu zbrakło. Czasy są deczko nie pewne, a to by załatwiło problem.
    Ciepła woda mogła by grzać bufor 1000L żeby odciążyć pompę ciepła, a generator ładował by akumulatory od fotowoltaiki gdyby słońca było mało, tak bym ja to podpiął.

    • @maciejzzzz3819
      @maciejzzzz3819 Год назад +1

      zamiast zbiornika na benzyne i kupowania butli z gazem proponuje od gazownika jakiegoś załatwić butle do lpg walcowatą, dospawać uchwyty i na cpnie lpg tankować ;)

  • @ParagonDIY
    @ParagonDIY Год назад +6

    Dzisiaj dla odmiany nie kawka a piwko i oglądamy, pozdrawiam Leszek...

    • @Rob-Sam
      @Rob-Sam Год назад +1

      Tak jest.
      Oglądamy 👍👍👍

  • @smart-diy
    @smart-diy Год назад +1

    Konkretna konstrukcja... :)

  • @marcinwozny2264
    @marcinwozny2264 Год назад +5

    Jeszcze ja się dorzucam z gratulacjami! Jak sam ktoś cos czasem robi, to wie ile to pracy i czasu kosztuje, tym bardziej gratulacje. I jeszcze raz uznanie i podziw że chodzi na wtryskiwaczach na ciśnieniu z sieci 🙂.
    I też czekam na dokładniejsze pomiary 🙂. A co do przekonania rządu żeby traktowali kogeneracja jako oze, bardzo szczerze w to wątpię. . I tak z fotowoltaika było jedno, a zrobiłi drugie i mam nadzieję że nie popsują tego bardziej.

  • @Van_Tage
    @Van_Tage Год назад +10

    Panie Waldku, a dlaczego nie przeliczyć na pieniądze? Przy cenie 3,55 zł za 1 m^3 wychodzi 0,53 zł za kWh, czyli taniej niż z elektrowni, i to przy cenie 0,79 zł/kWh, nie mówiąc już o tej powyżej limitu 2000 kWh. Świetna robota!

    • @kathpearl876
      @kathpearl876 Год назад +3

      Jak to liczone z ogrzewaniem? Licząc tylko energię elektryczną 0.463 m3 na kWh, oznacza cenę 1,64 zł/kWh - czyli dwa razy taniej od taryfy C11!
      Jeśli policzymy z ogrzewaniem to rzeczywiście wyjdzie 0,53 zł/kWh. Ale kocioł gazowy ze sprawnością 70 % powinien dać trochę tańsze ciepło.
      Oczywiście pozostaje kwestia kosztu całości, serwisowania i awaryjności i kosztu oleju do smarowania. Ten układ za 8 tys. może się zwróci...

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +5

      Mi chodziło o to żeby na razie nie przeliczać tego na pieniądze gdyż ja i tak zużywam średnio 1 metr sześcienny na godzinę gazu ziemnego do samego ogrzewania stąd też dopiero gdy będę prowadził 24-godzinne testy to okaże się czy się w tym zmieszczę i będę miał prąd za darmo co w teorii Tak właśnie wychodzi czy jednak wyjdzie to trochę inaczej.

  • @MrRatpaw
    @MrRatpaw Год назад +10

    mało kto dałby radę coś takiego zbudować

  • @astronik03frl57
    @astronik03frl57 Год назад +1

    Świetna sprawa, najważniejsze że trud się opłacił. Wiele sukcesów jeszcze na tym polu życzę i pozdrawiam. Można się wiele dowiedzieć i nauczyć. Myślę że te działania mają przyszłość.

  • @cxdx33
    @cxdx33 Год назад +5

    Świetna robota. Pozdrawiam

  • @abuneblue
    @abuneblue Год назад +4

    Witam! Świetna robota :) jaki jest konkretnie model silnika elektrycznego?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +2

      Było w odcinku "Prądnica kolos" i w opisie chyba dałem.

  • @Lates78
    @Lates78 Год назад +5

    Projekt pięknie się rozwija. Gratki udanego pomysłu!
    Można by rzec, że projekt osiągnął fazę ALPHA, a może nawet BETA :)
    Jak tak dalej pójdzie to czeka nas podwyżka cen za gaz, jak w PGNiG uznają, że każdy z nas kogeneruje :P

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +3

      Właśnie kogeneracja byłaby zbawieniem dla sieci energetycznych. Ja i tak zużywam średnio 1m³ gazu/h

  • @andrzejkrowicki9394
    @andrzejkrowicki9394 Год назад +3

    Zrób to wycisz i zkalkuluj.
    Jeżeli będzie działać to ja to kupię .
    Zdrówka.

  • @Shadow-Man89
    @Shadow-Man89 Год назад +6

    Mistrzostwo powiem szczerze szacuneczek za wytrwałość i projekt i pracę pozdrawiam 👊 takie pytanie mam według ciebie jaką mocną prądnice uciągnie ten silnik czy na tej ma ciężko czy mogła by być 8? 10 kw? Oczywiście żeby silnik był obciążony tak jak powinien na te 80 procent nie na Maxa, a prądnica z serwa przez to żeby obroty mogły być wysokie tak?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +2

      Ten silnik bez problemu obsłużyłby prądnicę 30kW przy 4500 obr/min lub mniej. Będę to testował. Na chwilę obecną przy 1200 obr/min daje około 1600W przy 2000 obr daje 5000W a przy 2200 obr 5500W. I tu kończy się falownik, więc myślę, że przy tej prądnicy spokojnie z 20kW przy 3000-3500 obr by dało radę.

  • @przemekp189
    @przemekp189 Год назад +3

    Brakuje odbioru ciepła ze spalin jak zauważyłem, to doda kolejne KW. Ocieplenie (izolacja) sinika bo to generuje również straty. Wiem, że to początek, nie jest czepialstwo. Planuje podobny wynalazek i dla tego mnie to zainteresowało. Wydajność dobra, końcowy efekt będzie wyższy o kilka kilowat ciepła.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +2

      Jest odzysk ciepła ze spalin. Zmiany jeśli już będą kosmetyczne tzn muszę teraz znaleźć maksymalny punkt pracy całego systemu.

    • @kderwisz
      @kderwisz Год назад +3

      Kolejny co nie ogląda tylko się obudził i nie myśli ! odzysk ciepła ze spalin jest ale gdy układ wydechowy będzie nie dogrzany zaraz szlak go trafi oraz pewnie duże ilości wody będą . Polecam obejrzeć projekt od początku

  • @marcinpieniazek6537
    @marcinpieniazek6537 Год назад +6

    Super 👍

  • @tomasztoczyski701
    @tomasztoczyski701 Год назад +1

    Gratuluje pomysłu i realizacji. Jeszcze wygłuszyć i będzie cichsze niz pompa ciepła. serdecznie pozdrawiam

  • @Bazyl217
    @Bazyl217 Год назад +3

    🎉gratulacje super projekt

  • @adamkozowski7047
    @adamkozowski7047 Год назад +10

    NO TO MASZ PANIE SAME PLUSY I CIEPŁO I JASNO SUPER POPROSTU DWIE PIECZENIE NA JEDNYM GAZIE

    • @pinkflojd6311
      @pinkflojd6311 10 месяцев назад

      I nie masz tych głupawych pomp ciepła , ja u siebie robię to samo.😄

  • @3xman143
    @3xman143 Год назад +6

    Dla dokładnych pomiarów fajnie by było mieć ciepłomierz w KWh z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku... Poszukam czy nie mam na stanie.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +1

      Wystarczy też przeprowadzać dłuższe testy tylko jak można zauważyć na nagraniu w połowie testu zawiesił się komputer który sterował przepustnicą i pompą wody dlatego też przez całe pół godziny było to po prostu zblokowane na sztywno ręcznie bo nie chciałem przerywać już tego testu bo akurat tyle tylko miałem czasu.
      Jak zgram już komputer to postaram się aby test był co najmniej 24-godzinny to wtedy zaokrągli trochę te błędy i będą mniejsze szczególnie mocy cieplnej.

  • @zbigniewzych8505
    @zbigniewzych8505 Год назад +4

    Szacun....

  • @KN-hg3mw
    @KN-hg3mw Год назад +3

    Super robota Waldek

  • @janzajac3652
    @janzajac3652 Год назад +2

    dorobilbym tam jeszcze odzysk ciepla ze spalin czyli tlumik dwuplaszczowy z zawirowaniami takimi jak w bojlerze gazowym by to bardziej zooptymalizowac

  • @masw3971
    @masw3971 Год назад +3

    Trzymam kciuki👍 mój matiz od razu na wartości zyskał 😉🥇

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +1

      Jak masz z osprzętem FENIX'a i komputerem SIEMENS to jest ten sam. Wg mnie najlepszy do wykorzystania.

  • @pawelbuczek4051
    @pawelbuczek4051 Год назад +1

    Waldziu a jak to jest z tym ciśnieniem gazu? Podczas pracy z prądnicą przy obrotach 1200 masz ciśnienie 0.7-08.bara, przy wolnych obrotach ok 1bar. Oszukiwałeś czujnik ciśnienia czy takie masz faktycznie w sieci? Mnie z całego tego projektu najbardziej ciekawi praca na gazie. I tak - jeśli zostawiłeś sobie OBD z matiza - to spróbuj jakimś programem sprawdzić sobie korekty - długoterminową i krótkoterminową. Jak będziesz miał duże korekty - może wywalić ci czeka ;) ale może i mapa benzynowa się rozjechać. Z ciśnieniem gazu nic nie zrobisz - przy większym obciążeniu będzie ci spadać. Ale może trzeba coś w programie od staga poregulować z korekta biegu jałowego, może dysze kalibracyjne we wtryskach rozwiercić? Jakie masz tam teraz średnice? Pisał tu ktoś że masz za wysokie wolne obroty i że jest procedura przyuczania matiza do prawidłowych wolnych obrotów ;)

  • @igorkowalski4013
    @igorkowalski4013 Год назад +5

    W kopalni gdzie pracowałem używało się kolejek podwieszanych które były zasilane silnikiem diesla lecz spaliny były wprowadzane do specjalnej komory w której była woda. Dawało to cichą pracę oraz związki szkodliwe ze spalin były rozcieńczane w wodzie .może ten pomysł można by było adoptować. Pozdrawiam

    • @pajakgdynia
      @pajakgdynia Год назад

      "na wyjściu" z wydech jest totalnie cicho, cały hałas to silnik, posłuchaj sobie w samochodzie.
      W kopalni to chyba głównie chodzi o obniżenie temperatury i odizolowanie od strony wydechu (bo jak coś by się zapaliło podczas odpalania.. to byłoby niefajnie). Jak już jedzie, to syfi jak stary dobry diesel :D

  • @dominik8040
    @dominik8040 Год назад +6

    Sprawność całości ponad 60 procent, ładnie. Jaki to model serwo? Nie pamiętam czy ten model był wspomniany w odcinku o prądnicy. Czy brałeś pod uwagę prądnicę do agregatu?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +3

      Sprawność która wychodziła mi w teorii powinna być na poziomie 80%. Jednak niestety nie wiem ile tak faktycznie kilowatogodzin ma 1 m3 gazu bo na fakturze znajduje się 11,5 kWh a tak naprawdę mi z testów wychodziło około 8 kWh.
      Serwomotor to jest taki jak w opisie.

  • @arturw7411
    @arturw7411 Год назад +3

    Oglądam, subskrybuję, wspieram! Pozdro Waldek

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад

      Dzięki serdeczne! Dajecie mi wszyscy niezłego kopa do działań.

  • @tomaszcichy6649
    @tomaszcichy6649 Год назад +2

    szanuje kogos kto robi techniczne rzeczy, nie tak jak Grubego Waldka z Pompa ciepla i TV

  • @adek_zet
    @adek_zet Год назад +1

    Waldek - aby odpalić Staga od razu na gazie to jest to tryb awaryjny, przy wlaczaniu zaplonu trzeba trzymać przycisk na wskaźniku gazu i na wciśniętym się odpala :) Co do nie przełączania się gazu to trzeba spiąć czujniki temp (reduktora i gazu) tak aby sterowanik wiedział przy której ma się przełączyć , jak masz spięte to proponuje ustawić najniższa jaką się da lub je oszukać. Pomimo tych ceregieli z Arduino co CI pisałem kiedyś to gratuluje wytrwałości :) Elektrozawór koniecznie kup ....

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +1

      Niestety problemem jest, że gdy silnik jest zimny to na ziemnym nie chce zbytnio pracować. Na razie muszę zająć się obciążeniem prądnicy tj ustabilizować je.

  • @veroxPL
    @veroxPL Год назад +2

    to daje jakieś 44 m3 gazu na dobę, 3.4 pln/m3 gazu to 151 zł dziennie... Przy dużym mrozie mój kocioł gazowy bierze 15m3/dobę

  • @SamSeRobie
    @SamSeRobie Год назад +4

    Gdzie te łapki?👍👍👍

  • @Lechoslowianin
    @Lechoslowianin Год назад +4

    Należało by jeszcze wiedzieć ile kW/h z tego gazu zrobił by piecyk CO

  • @MarOffGrid
    @MarOffGrid Год назад +8

    Jestem pod wrażeniem, nie spodziewałem się takiego wyniku , na to wygląda że prąd masz gratis.

    • @alchemik2010
      @alchemik2010 Год назад +3

      tylko ciepło 8 x drożej.

    • @MarOffGrid
      @MarOffGrid Год назад +2

      W tym projekcie nie oto chodzi

    • @ukaszn9239
      @ukaszn9239 Год назад +2

      @@alchemik2010 8kw ciepla i 5kw grzalka można podpiąć czyli 13kW za 1,8m3 gazu to raczej taniej

    • @alchemik2010
      @alchemik2010 Год назад +3

      @@ukaszn9239 1 metr sześcienny gazu równa jest 11,17 kWh. Czyli 1,8m3 gazu to jakieś 20kWh, a on uzyskał 13kWh . Jak widać nie ma tu żadnych cudów zamienił gaz w energię ze stratą.

    • @ukaszn9239
      @ukaszn9239 Год назад +1

      @@alchemik2010 trzeba bardziej obciążyć silnik wtedy spalanie będzie podobne a wynik lepszy

  • @piotrkrzyszton7817
    @piotrkrzyszton7817 Год назад +2

    Witam. Ciekawe co gdybyś zasilił jeszcze sprężarkę od pompy ciepła.
    Jakie wtedy byłyby pomiary.
    Obsługuje taki kogenerator na gaz ziemny 600kw
    Super projekt.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад

      15kW ciepła to już za dużo. Po co mi zatem pompa ciepła?

  • @remigiuszdejnarowicz7764
    @remigiuszdejnarowicz7764 Год назад +2

    Patrząc po wyniku to tak na oko:
    Produkcja pradu - zbliżona do typowego agregatu gazowego (2-3 kWh z 1m3 gazu).
    Ciepło - wychodzi że gdzieś około połowy uciekło.
    Podejrzewam że żeby dom ogrzać (wspomniałeś że potrzebujesz średnio 1m3 / h) pewnie wyjdzie z 2 m3 /h tylko tym kogeneratorem.
    Ciekaw jestem jak to będzie wyglądało gdy całość będzie już zabudowana bo może ciepło nie będzie aż tak wtedy uciekać.
    Ogólnie gratuluję wyniku. Teraz trzeba spokojnie policzyć i będzie można wyciągnąć jakieś sensowne wnioski.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад

      2-3 kWh z 1m³ w jakim agregacie gazowym? 100kW? Bo z moich testów agregatów wychodzi co innego.

    • @remigiuszdejnarowicz7764
      @remigiuszdejnarowicz7764 Год назад +1

      @@ZeptoBoxpl Duże, przemysłowe (na turbinach) to podobno potrafią i 40% sprawności wyciągnąć, ale mówię o takich średniakach przydomowych rzędu 12-20kVA. Nie są tanie (szczególnie teraz), ale kiedyś jak rozważałem kupno takiego, to większość podawała parametry w okolicach 2,5kWh z 1m3 gazu. Sam ma dual fuel'a (7kVA) i on na gazie potrafi trochę ponad 2kWh z 1m3 wyciągnąć jak go docisnę. Jak sobie pyrka pod małym obciążeniem to jest dramat.
      Ogólnie prawdą jest że agregaty mają najwyższą sprawność przy największym obciążeniu - dlatego też mają silniki dobrane do mocy prądnicy.

  • @kathpearl876
    @kathpearl876 Год назад +2

    Czy takie cudo można podłączyć pod dwukierunkowy licznik fotowoltaiki w pochmurne dni, gdy energetyka może płacić za prąd całkiem sporą sumkę? Czy jednak tylko ze słońca można tamtędy puszczać energię...

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +3

      Właśnie docelowo chciałbym za waszą pomocą namówić rząd do tego aby instalacje kogeneratorów do 50 kW były traktowane jako oze.
      Gdyby właśnie odbiór był zagwarantowany tak jak w przypadku fotowoltaiki i wiatraków z kogeneratorów to podejrzewam że Polska nie miałaby najmniejszych problemów energetycznych i nie trzeba by było kombinować tak jak ja że mam prądnice i akumulator i to wszystko będzie pracować w offgridzie przez całą zimę.

  • @towarzyszbolo3677
    @towarzyszbolo3677 Год назад +4

    Waldek idziesz po zwycięstwo :)

  • @k4ru44
    @k4ru44 10 месяцев назад

    czy dobrze rozumiem, że napięcie stałe w okolicy 330 VDC wynika z prędkości obrotowej prądnicy? nominalnie jest ona np 24v ale przy danej prędkości obrotowej jak u Pana w okolicy 2k rpm generuje ona prąd o napieciu 330 vdc i może to z powodzeniem symulować panele pv dla invertera?

  • @sawomirrowinski7437
    @sawomirrowinski7437 Год назад +1

    Poprostu pierwsze odpalenie👍

  • @htzz4057
    @htzz4057 Год назад +1

    Wózki widłowe nawet nie mają pojęcia co to benzyna. Odpalają na LPG od powstania aż do zlomowania. A silniki to, Renault laguna 2,0, Perkins , Deutz. Polecam instalację z wózków widłowych Linde.

  • @dmirek62
    @dmirek62 Год назад +1

    To jest tak jak wyliczałem z silnika można uzyskać ok 10 kwh cieplnej i 5 kw z serwomotoru. Teraz rodzi się pytanie jakie jest zapotrzebowanie domu na ciepło, jeśli poniżej 10 kw i mało traci dom ciepła to te 10 kw szybko nagrzeje bufor i wyłączy silnik mimo np. zapotrzebowania na prąd.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +1

      Tak to jest jak nie słucha się co cały czas mówię. Te wartości tj 14kW cieplnej i 5-8 kW elektrycznej a używam nawet i 16kW mocy elektrycznej.
      To jest możliwe dzięki falownikom iGrid i baterii 10kWh LiFePo4.

  • @Pwalkiew
    @Pwalkiew Год назад

    Witam
    Ale terz z panelami można podłączyć kongenerator i terz z kolektorami słonecznymi teraz patrzę na rynku są takie dachowe panele i terz można założyć do nich odzysk ciepła z paneli z tym można np to podłączyć systemem i będę terz miał kongenerator w zimie i prądnice

  • @robertorze5003
    @robertorze5003 Год назад +2

    Twój profesjonalizm kręcenia filmów wzrósł bardzo :) Teraz przyjemnie się ogląda z komentarzami i z "małym" hałasem w tle.. Pozdrawiam serdecznie :)

  • @LubomirPotocki
    @LubomirPotocki Год назад +2

    Witam, po raz pierwszy trafiłem na Twój kanał. Chciałbym się podzielić swoim komentarzem. Z wyników ostatecznych wychodzi masz sprawność całkowitą ok. 45%, bo 1m3 gazu to jakieś 11kWh. Gdybyś to spalił w piecy gazowym - najlepiej kondensacyjnym. To byś miał sprawność powiedzmy w najgorszym wypadku 90%.
    Ale, żeby nie dołować to po pierwsze, gratuluję samozaparcia i pomysłu. Dorzuciłbym do tego swoje 3 grosze:
    1. Napisałem wcześniej, że w porównaniu do kotła kondensacyjnego sprawność marna, ale kocioł kondensacyjny nie generuje prądu, a to już warte zachodu.
    2. Sprawność się poprawi jak wystroisz silnik na konkretne obroty i obciążenie.
    3. Te brakujące procenty sprawności idą z dymem - tak przez rurę wydechową, przez grzanie się silnika i generalnie jego straty cieplne - trzeba to zagospodarować - jakiś wymiennik ciepła?
    4. Chłodzenie silnika - to ciepło też idzie w powietrze, a może również przez sprzęgło albo zasobnik dodać do systemu?
    5. Trzeba uwzględnić krzywą mocy silnika spalinowego i serwa. I znaleźć taki punkt, żebyś miał 100% obciążenia silnika spalinowego i możliwie maksymalną moc generowania prądu. Nie znam charakterystyki ani jednego ani drugiego. Ale może być konieczne wykonanie przekładni - nawet pasowej. Przykładowo, serwo generuje nominalnie 20kW przy obrotach 3000rpm. A silnik taką moc ma przy 2000 obrotów. Kręcenie go na 3000rpm, kiedy ma więcej mocy nie ma sensu, a tylko zwiększa zużycie paliwa.
    To takie moje luźne dywagacje po oglądnięciu filmiku. Pozdrawiam i kibicuję.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад

      Mail jest na stronie głównej. To wyślij mi jak masz testy kotłów. U mnie najlepszy wyciska 70% i to w optymalnych warunkach, więc albo to ściema, że gaz ma (u mnie na fv piszą 11,45kWh) mniej kWh albo broszurki kotłów kondensacyjnych to jedna wielka ściema.

  • @wiesaw564
    @wiesaw564 Год назад

    Super ale tak się właśnie zastanawiam czy jak woda w CO osiągnie np. 90 st. czy to nie przegrzeje silnika może zamiast wpinać do obiegu nie lepiej by było ogrzewać jakieś jedno pomieszczenie w domu nagrzewnicą wodną z tego agregatu? Pozdrawiam.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +1

      Nie dojdzie do 90°C bo ma zgasnąć gdy nagrzeje. 15kW jedno pomieszczenie?

    • @wiesaw564
      @wiesaw564 Год назад

      @@ZeptoBoxpl W sumie logiczne rozwiązanie tylko ja planuję zrobić piec zgazowujący drewno i opony do CO i ciężko to będzie zatrzymać, jedynie duży bufor i mocna pompa obiegowa a że mam trochę pomieszczeń tym agregatem chyba sobie będę grzał np. garaż. Pozdrawiam.

  • @piotrmaciocha7060
    @piotrmaciocha7060 Год назад +2

    Super projekt, może jakaś produkcja manufakturowa, komponenty ogarnięte, schematy gotowe, próby przeprowadzone. :)

    • @pinkflojd6311
      @pinkflojd6311 10 месяцев назад

      Ha ha , fajnie by było jak by to ktoś produkował, ale wiecie ,, to niedobra jest,, , jak ktoś nie będzie płacił pana rotsild za prąd, gaz, ogrzewanie- ooo to bardzo niedobra jest😂

  • @adamtym4342
    @adamtym4342 Год назад

    Panie Waldku, obciążenie jest realizowane przez Pana falownik Revo tylko, że w miejsce paneli wpięta jest prądnica - dobrze to zrozumiałem?

  • @alabama4659
    @alabama4659 Год назад

    bardzo fajna zabawa tylko pytanie jeżeli układ ma tanio produkować kilowaty musimy wiedzieć ile kilowatów produkuje na przykład kocioł kondensacyjny z 1m3 gazu który jest
    zepsuty fabrycznie przez priorytety bezpieczeństwa mój czajnik z jednego metra gazu daje ponad 9 kw

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад

      Dlatego mam wszystko opomiarowane i testuję. Dane przedstawiłem na filmach.

  • @korzonkow.
    @korzonkow. Год назад +1

    bardzo ciekawy projekt ale dla zwiększenia wydajności radziłbym pomyśleci o odzysku ciepła ze spalin bo sprawności na poziemie 60% nie zachwyca aczkolwiek sama idea fantastyczna realizacja w rozsądnych kosztach także

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад

      Obejrzyj poprzednie odcinki, albo przyjrzyj się.
      A masz jakieś dane kotłów, ale takie realne pomiary? No i kto wie jaką jest realna moc w 1m³ gazu?

  • @damiantomski6146
    @damiantomski6146 Год назад +1

    Jak projekt i pozwolenie na podłączenia się do gazu?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +4

      Normalne jak dla kotła co czy też kuchenki gazowej. Magicznym ograniczeniem jest ilość zużywanego gazu na godzinę. Ja mam limit do 8m³ na godzinę. Więc to sporo.

  • @krzysztofklusaczyk7237
    @krzysztofklusaczyk7237 Год назад

    A jakby uzyc jednocylindrowego silnika diesla z przekladnia do napedzania jakiejs duzej turbiny?

  • @Progeniusz
    @Progeniusz Год назад +1

    Ciekaw jestem czy te 5 kw mocy ciągłej jak będzie czy ona się nie spali bo nie ma chłodzenia, A ten zrobi pan test zużycie gazu przy pełnym obciążeniu prądnicy te max 5 kw ?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +4

      No przecież to jest przy 5kW obciążenia ciągłego przez godzinę jak na razie test. Prądnica nagrzewała się od silnika i osiągnęła 25°C przy połączeniu z silnikiem, a w dalszej części była zimna.

  • @jarosawkosiur6242
    @jarosawkosiur6242 Год назад +1

    Brawo Waldku za polską wynalazczą myśl techniczną. Nasi górą !!! Kawał świetnej roboty.

  • @piotrpetrykowski1609
    @piotrpetrykowski1609 Год назад

    Nie śledziłem wszystkich komentarzy, być może było mówione o tym ale jak i czy potrzeba jest schładzania samej prądnicy, czy ona się nie grzeje?
    Przy większości tradycyjnych agregatów silnik chłodzony jest powietrzem i to samo powietrze schładza też prądnicę.
    Jak to wygląda w twoim urządzeniu?
    Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszych etapach eksperymentu 💪👍

  • @dominik8040
    @dominik8040 Год назад +1

    Nie widzę mojego poprzedniego komentarza :( nie znalazłem nigdzie informacji. Dlaczego zdecydowałeś się na serwomotor zamiast alternatora z agregatu prądotwórczego? Dobra robota. Teraz jeszcze tylko dodać pompę ciepła wykorzystując części z układu klimatyzacji :)

  • @ostryt4928
    @ostryt4928 10 месяцев назад

    Jaki jest koszt zakupu takiej prądnicy ?

  • @adipawlicki
    @adipawlicki Год назад +1

    Waldku powiedz czym prostujesz prąd żeby potem wpuścić na mppt do chińczyka.

  • @eedi75
    @eedi75 Год назад +2

    Oglądam ponownie i taka myśl mnie naszła że zamias tych SMR-ów Obajtka co chcą u nas zakładać to ostatecznie pewno taki KWWmini(KogeneratorWaldemarWawermini) będą zakładać. Taniej i lepiej.

  • @wowyummyyy
    @wowyummyyy Год назад +3

    L I K E 👍👍👍👍 👍💯 💫💥 💯 💥💫💥 💯 💥

  • @ooasys
    @ooasys Год назад +1

    Brawo!. Jakich modyfikacji dokonałeś w silniku, aby pracował jako prądnica?

  • @Gambler1215
    @Gambler1215 Год назад

    Pytanko masz tylko mostek 3 fazowy za pradnica i nic wiecej i wpiete do falownika? Jedni mowia ze mozna inni nie ze uszkodzi falownik

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +2

      Można ale jest wiele ale:
      1. Prostowany prąd najlepiej aby był z trój fazowego i o dosyć wysokiej częstotliwości najlepiej wyższej niż 50 herców bo prądy tętniące będą niższe
      2. Napięcie bez obciążenia nie może przekroczyć granicznego wejścia napięciowego falownika.
      3. Jeżeli wyprostowany prąd nie będzie stabilny to trzeba bezwzględnie dołożyć dodatkowe kondensatory na odpowiednie napięcie u mnie na przykład to by było 500 V.
      4. Prostowanie z jednej fazy np 50 Hz również będzie działać jednak prądy tętniące będą bardzo duże i wtedy też trzeba zastosować duże kondensatory o odpowiednim napięciu pracy.

  • @andrzejbator7665
    @andrzejbator7665 Год назад

    Pytanie czy silnik od Matiza to dobry i długowieczny silnik.? Mam Matiza od nowości juz 19lat. Praktycznie nie było problemów . Przejechałem 170 tys km. Bierze oleju prawie tyle co benzyny. To moja wina odzwyczajałem go od oleju. *Ale silmiki Mercedesa chodzą po 1 milion km?

  • @michakozowski2246
    @michakozowski2246 Год назад +2

    Skoro jest projekt i niezły start to może się znajdzie inwestor i będziesz coś takiego sprzedawał w wersji gotowca (już widzę te reklamy kupimy Twojego matiza/Tico)

  • @mateuszkowalski9353
    @mateuszkowalski9353 Год назад +1

    Cześć Waldek

  • @dziabi3
    @dziabi3 Год назад

    Jako prądnice możesz użyć serwomotor AC. Kupisz go za psie pieniądze. Najlepszy jest serwomotor synchroniczny od wrzeciona. Najlepiej jakby był to serwomotor na neodymach ale to nowość i droga.

  • @andrzejpacer4505
    @andrzejpacer4505 Год назад

    Oglądam wszystko.Dla mnie jest czytelne. Oczywiście moiim zdaniem. Jeśli mi stanie mój seat z silnikiem 1,9 diesel 90 KM to chciałbym zaadoptować go jako kogenerator..Podjechał bym pod dom. Proszę dać namiary na alternator czy prądnicę żeby zasilić dom 50 metrów kwadratowych.

  • @TomasAlfa100
    @TomasAlfa100 Год назад +1

    Super

  • @ktosktos2328
    @ktosktos2328 Год назад

    Czy kogenerator ogrzewa też ciepłą wodę użytkową w wymienniku ciepła na jednym z filmów jak mam podłączą rury do centralnego ogrzewania był tam wymiennik do ciepłej wody użytkowej. Czy sterowania ciepłą wodą jest w ten sposób kogo narrator nagrzewa bufor z ciepłą wodę użytkową do 40 stopni a potem przełącza się na grzanie grzejników.

  • @santossantos729
    @santossantos729 Год назад

    Witam bardzo pomysłowe pełne pochwały jeśli mogę doradzić w późniejszym czasie dokonaj próby z podłączenia gazu własnej produkcji z benzyny lub bio obornika czekam na filmik i jakąś odpowiedź co ty na takie rozwiązanie pozdrawiam

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +1

      Z benzyny to mgiełkę robią wtryskiwacze benzynowe. Będą prace nad wodorem i oczywiście na biogaz będzie działać.

  • @SamSeRobie
    @SamSeRobie Год назад +1

    Jaka temp spalin przy takich parametrach testu?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +2

      Była wysoka (ok 45°C), ale jak pokazałem padły czujniki temperatury, więc pompa wody nie była sterowana elektronicznie.

  • @monikaniklas9728
    @monikaniklas9728 Год назад

    Można prosić o namiar na taką prądnice?

  • @POLRIDER1
    @POLRIDER1 Год назад

    1m³ gazu to 11kwh energi czyli sprawność tego kogeneratora łączna elektryczna i cieplna to 55-60% tak czy mylę się?

  • @jk4546
    @jk4546 Год назад

    Obecnie opłaca się użyć silnik od samochodu do budowy generatora. Będzie wielokrotnie tańszy od kupionego tej samej mocy i dużo cichszy. Kompletny samochód na chodzie z silnikiem 80 kW kosztuje tyle co 2kW generatorek z marketu...

  • @mirek8862
    @mirek8862 Год назад +2

    Ciekawe ile pożyją łożyska jak jest bez sprzęgła?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +1

      Jak jest dobrze wyosiowane to nie ma problemu.

    • @mariuszmariusz4077
      @mariuszmariusz4077 Год назад +1

      Silnik jest łożyskowany na panewce i opinie smarowym i jak prądnica nie jest idealnie osiowo a nigdy nie będzie to panewka główna niebawem znajdzie się w misce.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад

      @@mariuszmariusz4077 A jakbym zastosował koła pasowe i paski to panewka obciążana w jedną stronę nie znalazłaby się w misce?
      Po kilkunastu godzinach pracy nadal trzyma ciśnienie... To chyba źle?

    • @mariuszmariusz4077
      @mariuszmariusz4077 Год назад +1

      Pasek bezpośrednio na wale też nie jest najlepszym rozwiązaniem ale przynajmniej ze względu na elastyczność i poślizg tłumi nieco drgania. Spięcie na ostro jednego wału z drugim powoduje że nieosiowosci wałów katują dynamicznie łożyska w obu okładach. Generatory są sprzęganie na gumowych sprzęgłach albo na ostro ale są podparte na łożyskach kulowych na końcach zespołu. Jeśli celem projektu jest filmik na YT to ok ale jak ma pracować rok i więcej to trzeba brać pod uwagę.

  • @wpjariko
    @wpjariko Год назад

    Plus solary na lato i trochę akumulatorów, wtedy możemy energetyce powiedzieć na stałe - żegnamy! I to jest to.

  • @noszpa
    @noszpa Год назад +1

    Jeszcze można rekuperację na tłumik założyć ; )

  • @avemariah9727
    @avemariah9727 Год назад

    mógłbyś dwa słowa o tej płycie warstwowej z której zrobiłeś obudowę opowiedzieć? co to za płyta ?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +1

      Płyta warstwowa obustronna, ścienna, jednostronnie perforowana 10cm grubości. To jest pełny opis. Możesz też zastosować jednostronną bez perforacji i da ten sam efekt, a nawet lepszy.

  • @Anuluj850
    @Anuluj850 Год назад

    Waldku napisz proszę ile uzyskujesz kw ze zwykłego pieca gazowego z 1m3

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +4

      Będę podłączał dopiero ciepłomierz, aby wszystko sprawdzić. Dam znać co i jak.

  • @mariuszkazmierski2079
    @mariuszkazmierski2079 Год назад

    Myślę od jakiegoś czasu o kogeneracji. Gdzie można kupić domowy kogenerator o jakim jest mowa w filmie za około 1500 $ ? Pozdrawiam

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад

      W Niemczech sprzedają 10 letnie. Poszukaj na e-bay lub innych niemieckich portalach aukcyjnych. Pamiętaj tylko, że tamte działają tylko w on-grid. To znaczy, że nie ma prądu = nie ma ciepła i pradu.

  • @przemod710
    @przemod710 Год назад

    Witam interesuje mnie to do czego Pan tą prądnice podłączył czy to jest falownik z paneli foto.?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +2

      Do swojego systemu off-grid opartego o 3x iGrid 5.5 kW 48V i baterii LiFePo4 o pojemności 10kWh.

    • @przemod710
      @przemod710 Год назад

      A czy ten projekt jest do ogrzewania domu czy służy do podgrzewania jako wspomagacz zwykłego centralnego jaką utrzymuje temperaturę w domu

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад

      @@przemod710 To jest 22 odcinek. Proszę obejrzeć od pierwszego z playlisty Kogeneracja
      ruclips.net/p/PLRftCSjRlythKmLUw6_jfSf85l_8nyIr3

  • @Dzejwor_Gromowladny
    @Dzejwor_Gromowladny Год назад

    Może zamiast kombinować z arduinami wystarczy wziąć hardware który ma jakąś sensowną wydajność i napisać soft w jakimś normalnym środowisku ?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад +1

      To wszystko i tak jest konwertowane na język atmegi.