Zużycie, koszt energii z silnika matiza budowa kogeneratora

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 сен 2024
  • Zużycie, koszt energii z silnika matiza budowa kogeneratora ‪@ZeptoBoxpl‬
    W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o kosztach energii i budowie kogeneratora. Gościem specjalnym jest Waldek z ZeptoBoxpl, który podzieli się z nami swoimi pierwszymi wnioskami na temat pozyskiwania energii cieplnej i elektrycznej z kogeneratora.
    Dawcą kogeneratora jest silnik z Matiza, który jest zasilany gazem ziemnym. Waldek opowie o tym, jak dokładnie działa kogenerator i jakie koszty są związane z jego budową oraz eksploatacją. Dowiesz się również o zaletach i wadach pozyskiwania energii z kogeneratora oraz o tym, czy taka inwestycja może być opłacalna dla Twojego domu lub firmy.
    Jeśli interesuje Cię tematyka związana z pozyskiwaniem energii, ekologią oraz oszczędzaniem na rachunkach za energię, to ten odcinek jest dla Ciebie! Zapraszamy do oglądania i komentowania.
    #offgrid
    #kogenerator
    #offgridenergy
    #offgridpower
    #słonecznaenergia
    #silnik
    #cogeneration
    #falownik
    #zielonaenergia
    #czystaenergia
    #ekologicznydom
    #fotowoltaika
    #energiaodnawialna
    #dobryprojekt
    #budowa

Комментарии • 67

  • @marcinkaczaczmajduch4993
    @marcinkaczaczmajduch4993 Год назад +5

    Bardzo mądry dobry projekt💪 brawa dla was

  • @prospector9377
    @prospector9377 Год назад +7

    przez te wasze pomysły to ja teraz trzymam dwa stare samochody ,bo chcę też wykorzystać silniki do ogrzewania. Pozdro z Norge

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  Год назад +3

      Super, czekamy na relacje 😀

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl Год назад

      Trzeba znaleźć tylko ekonomiczny silnik

  • @slaweklyson
    @slaweklyson Год назад +4

    Na zimę jak najbardziej ok 👍

  • @danielinteligent7540
    @danielinteligent7540 Год назад +4

    Dobry dzień 😉

  • @FuzzlandNetNet
    @FuzzlandNetNet Год назад +3

    Oj tam...oj tam... dawno mnie już tu nie było, Fantazja widzę dalej na wysokim poziomie. A ta prądnica 20kW podłączona do silnika to super, czapki z głów !!!!! Już dawno mówiłem, że teoria powinna kroczyć przed doświadczeniem, ale cóż.... można i tak !

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  Год назад +3

      Zapraszam na playlistę Wiatrak off grid tam też dużo praktyków... pozdrawiam serdecznie

  • @konradjabonski8889
    @konradjabonski8889 Месяц назад

    GRATULACJE PANY ! Świetna robota ! Do celów kogeneracji zalecałbym zastosować silnik ze SMARTa . Dlaczego ? Bo osiąga maks. moment obrotowy 80Nm przy 2250obr./min . A więc będzie bardziej wydajny i zużyje mniej paliwa. Dlaczego ? Bo jest turbodoładowany . Dodatkowo proponuję zainstalować dotrysk mgły wodnej w kolektor co zwiększa wydajność energetyczną/sprawność mechaniczną silnika. Przeciętnie o 15-25% Może spadnie wydajność cieplna ale zdecydowanie podniesie się dostępny moment obrotowy i moc odbierana jako elektryczna przez generator prądotwórczy. Generalnie można jeszcze założyć układ klimatyzacji (jak w aucie) i odebrać resztę ciepła ze spalin . Jak ? Rurę wydechową skierować na chłodnicę klimy, a odebrane ciepło dodatkowym węzłem przepompować do pomieszczeń gdzie brakuje nam ciepła. Tak czy siak SUPER PROJEKT ! I 3MAM kciuki za dalszy rozwój !

  • @piotrrogalski3323
    @piotrrogalski3323 Год назад +3

    24 m3 gazu na dobę przy kotle kondensacyjnym do bardzo dużo (zależy oczywiście jak dużą powierzchnie ma ogrzać). Mój Vitodens 222 przy 220 m2 zużywa około 9.5 m3 na dobę.
    Kogentarator oczywiście świetny lecz przy dobrze ocieplonym budynku i dobrym kotle gazowym byłoby mu ciężko wyjść na plus. Czekam na ulepszenia.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  Год назад +2

      Kogeneracja to niezależność i fajne uzupełnienie instalacji off grid

  • @damiandragon4138
    @damiandragon4138 Год назад

    Co ciekawe juz 10lat temu mialem taki pomysl , wedlug mnie to najbardziej optymalny sposob,cieplo i prad. A podlaczajac jeszcze ciepla wode do urzadzen jak pralka czy zmywarka i wykzystujac do gotowania itd. oszczedzamy przad bo nie trzeba juz uzywac grzalek a i zagotowanie cieplej wody odbywa sie szybciej.

  • @marceliwaclawski5988
    @marceliwaclawski5988 Год назад +2

    Polecam uzyc silnika bo bardzo cichy byl podczas jazdy.Uzywane przezemnie silniki : fiat 1.0 fire od 1984 chyba poczatek produkcji teraz produkowany ma 1.1 litra dzwiek recherechereche,daewo tico dzwiek klekleklekle,opel 1,0 litra 3 cyl. mialem w corsie b,jest w nowszych oplach dzwiek- brak.Trzy cylindry,hydrauliczne zawory.Jak jezdzilem na 5 biegu predkosc w przedziale 60-90 km/h to slychac bylo tylko dzwiek łożysk kół i szum powietrza w poblizu lewego lusterka.Taki przyklad podalem kilku silnikow bo sa silniki ktore slychac podczas jazdy a sa rowniez takie co nie slychac.Glosne zawsze byly znane w polsce to fiat 126,fiat 125 i polonez,żuk/nysa/warszawa(taxi kiedys).Z tych cichszych to i wiekszych to znane mi z jazdy taxi z 15 minut to troche za malo czasu by dobrze ocenic -daewo nubira 1,6 litra.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  Год назад +1

      Kolega też ma w planie zrobić coś takiego ?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl Год назад

      A jakei masz doświadczenia z CNG z tym silnikiem? Nie chodzi o hałas, a o specyficzny sposób spalania metanu, czyli gazu ziemnego. Ja wiem ile Matiz potrafi na metanie przejechać setek tysięcy. Fiata nie znam żadnego.

    • @marceliwaclawski5988
      @marceliwaclawski5988 Год назад

      @@DobryProjekt Jeszcze nie ale kiedyś będę musiał.

    • @marceliwaclawski5988
      @marceliwaclawski5988 Год назад +1

      ​@@ZeptoBoxplCoś kiedyś czytałem o spalaniu metanu.Bylo to w ukazującym się raz na miesiąc Auto-technika motoryzacyjna i Transport-technika motoryzacyjna. Czytałem to od 1986 roku i do 2000 kilka razy coś o metanie było.Napisali że metan się długo spala i trzeba zwiększyć kąt wyprzedzenia zapłonu o 5 stopni.W LPG kąt można nie zmieniać a w CNG trzeba przyspieszyć zapłon.

  • @ZeptoBoxpl
    @ZeptoBoxpl Год назад

    Naprawdę Marcin dziękuję za Twoje nagrania. Moje są drętwe, techniczne a u Ciebie aż miło sam siebie oglądam. Pozdrawiam wszystkich widzów @DobryProjekt i zapraszam do siebie po techniczne szczegóły.

  • @Rob-Sam
    @Rob-Sam Год назад +3

    Dzięki za kolejny ciekawy film. 👍
    PS.
    Dużo zużywał ten poprzedni kocioł kondensacyjny.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  Год назад +2

      A ja że odcinek już jest a tu kolega dawnon po lekturze;)

    • @Rob-Sam
      @Rob-Sam Год назад +1

      @@DobryProjekt tak jest jak piszesz. 😉😁

  • @dawidp6455
    @dawidp6455 Год назад +3

    Z wieloletniego doświadczenie w ogrzewaniu auta silnikiem mogę podpowiedzieć że mniejsze zużycie paliwa jest przy całodobowym chodzeniu silnika niż na cyklicznym odpalaniu . Sprawdź .

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  Год назад +2

      To będzie nie potrzebne ... nadprodukcja

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl Год назад

      Jak miałbym odbiór ciepła i prądu to oczywiście. Ale zauważ, że ja mam pełen off-grid i całkowitą niezależność od jednego źródła.

  • @ukaszzalewski6374
    @ukaszzalewski6374 7 месяцев назад

    Polecam zrobić kolektor wodny na wydechu w podobny tak robi się w motorówkach będzie odbiór większej ilości ciepła. Pozdrawiam świetny pomysł.

  • @k.j.4347
    @k.j.4347 Год назад +2

    Władek spoko gość polecam ZeptoBoxpl :). Człowiek z wiedzą bez zadęcia (na forach pytałem o proste rzeczy przy budowie pv) robili z tego moc tajemną Waldek podpowiedział na kilka prostych pytań i tak oto zrobiłem instalacje na car porcie za ułamek ceny handlarzyny PV. Waldek nagrywaj więcej z napraw różnych rzeczy w tym kanału może i być siła.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  Год назад +1

      Bardzo dziękuję za tak pozytywny komentarz i docenienie pracy Waldka :)

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl Год назад

      Dzięki za motywację. Niebawem zatem coś innego na moim kanale tj składanie roweru inwalidzkiego :) Mam nadzieję, że nie będzie nudno.

  • @damianmichno975
    @damianmichno975 Год назад

    Przełączanie zasilania z powrotem można zrealizować na zaworze czterodrogowym. Co prawa nie jest to typowe zastosowanie, ale titaj wssystko jest nietypowe, a można uzyskać efekt

  • @michaljo1927
    @michaljo1927 5 месяцев назад

    Gdyby kogenerator zrobić na małym silniku diesla, np jakiś 1.4 citroen/peugeot.
    Moment obrotowy jest o wiele większy od matiza czyli generator wytworzy więcej prądu.
    Spalanie takiego autka było w czasie jazdy około 4l/100, na wolnych obrotach będzie minimalne bo matiza musimy już zakręcić na te 2300obr/min silnik diesla będzie miał spory moment na niskich obrotach.
    Dodatkowo nie ma problemu z cewkami, świecami, zapłonem. itp. Dobrze myślę?
    Mam takie autko do wyzłomowania i będę próbował zrobić cos takiego.
    Dodatkowo wpadł mi pomysł żeby w tą otwieraną pokrywę skrzyni włożyć z 2-3 większe intercoolery, zalać je płynem i puścić w obieg, bo jednak blok silnika tez oddaje dość sporo ciepła, oraz nie wykorzystane ciepło z wydechu.
    Dobrze myślę czy nie ma to sensu???

  • @PP.EKOTECH
    @PP.EKOTECH Год назад +2

    Szafa gra ! ;) Pozdrawiam chłopaki ! ;) Pozdrowienia z Podhala ..Hej ! ;)

  • @Tomarco1634
    @Tomarco1634 8 месяцев назад

    100% ekologii

  • @user-zn8mi2rc7h
    @user-zn8mi2rc7h Год назад

    Pomysł super, ale te zużycie gazu przez kocioł gazowy bardzo duże. Sprawiłem właśnie u siebie, prowadzę statystki zużycia od 2015 roku, u mnie średnio na dobę wychodzi 13,5 m3 za ogrzanie około 220m2

  • @wieslawpiwowarczyk2472
    @wieslawpiwowarczyk2472 Год назад

    Waldku a powiedz mi taką rzecz jeśli możesz oczywiście gdybym chciał zrobić kogenerator do bardzo małego pomieszczenia powiedzmy w przybliżeniu jakieś dwa grzejniki jakiej pojemności silnik dobrać żeby nie było za mało ani też za dużo ciepła Podejrzewam że jakiś silnik motocyklowy pewnie ????

  • @mariuszj.7836
    @mariuszj.7836 Год назад +1

    👍

  • @1175ghost
    @1175ghost Год назад +2

    Sa takie chinskie vebasto po sto pare funtow na ebay. Jest sporo filmow o tym na YT. Stawiasz to na zewnątrz z oslona od deszczu podlaczasz rure ktora dmucha do wewnatrz. I juz. Masz do tego pilota. Dziala na zurzyty olej po frytkach po malej przebudowuje. Polecam zainteresowanym temetem.

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  Год назад +2

      Super a czy daje prąd? Energię elektryczną?

    • @1175ghost
      @1175ghost Год назад +1

      @@DobryProjekt tylko ciepło. Piszę o tym bo to ciekawy projekt. Tani i łatwy do realizacji. W kontekście do kanału.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl Год назад

      @@1175ghost Obejrzyj zatem moją playliste kogeneracja. Tłumaczę tam problem z tego typu rozwiązaniami jakie proponujesz.

  • @VoltZero83
    @VoltZero83 Год назад +2

    Mostek greca zaworami jednokierunkowymi/zwrotnymi?

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  Год назад +2

      ? Poproszę kolega rozwonie pytanie

    • @hublanek
      @hublanek Год назад

      @@DobryProjekt dotyczy zamiany wlotu i wylotu z wymiennika - zawory jednokierunkowe i dwie pompy ustawione przeciwnie (z obejściami) wybór załączonej pompy zalezny od kierunku wymaganego przepływu

  • @wieslawpiwowarczyk2472
    @wieslawpiwowarczyk2472 Год назад +1

    Waldku skoro masz pełne obciążenie dla ładowania akumulatorów tylko przez dwie godziny To czemu później po okresie tych dwóch godzin nie wykorzystasz prądnicy do produkcji gazu przy zastosowaniu generatorów HHO zmniejszysz zużycie gazu

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  Год назад +1

      Domyśla się, że kolega by tak zrobił?

    • @wieslawpiwowarczyk2472
      @wieslawpiwowarczyk2472 Год назад

      @@DobryProjekt No pewnie tak tylko że Zależy jaką masz prądnicę jeżeli jest to prądnica 12 lub 24 volt to nie raczej tylko wysokonapięciowa prądnica i oczywiście połączenie 20 generatorów szeregowo

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl Год назад

      Niestety HHO nic nie zmieni. Kłania się praktyka a fikcyjne filmy z YT możesz włożyć do SCI-FI. Inaczej pisząc zużywając 40kWh energii na HHO wyprodukuję 16kWh energii. Widzisz w tym zysk energetyczny?

    • @patrykmakowski2449
      @patrykmakowski2449 Год назад +1

      Już pomijając straty energii na generowaniu wodoru... 1kg wodoru to 30-33kWh zmagazynowanej energii. Objętość 1kg wodoru w warunkach atmosferycznych to 27m². Albo robisz ciśnienie 700 bar i 27 litrów ;) A jaki koszt zbiornika, pompy, reduktora i energii do kompresji?

  • @msztula
    @msztula Год назад +2

    Lepiej było dać silnik z Tico 4/100 . Miałem Matiza palił 8/100

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  Год назад +2

      A więc pytanie za 100 punktów dlaczego Waldek założył od Matiza skoro Tiko stoi u niego przed domem ? Odpowiedź playlista kogenerator off grid zapraszam

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl Год назад +1

      Tłumaczę to na jednym z filmów. Podpowiem, że chodzi o elektronikę, automatyczny zapłon i spalanie stukowe.

  • @dareksikora7814
    @dareksikora7814 Год назад +1

    mozna kontakt do wynalazcy

  • @nietoperekbatman9007
    @nietoperekbatman9007 Год назад +2

    NIEWIEM CZY KTOŚ ZWRUCIŁ UWAGE ALE DOBRY PROJEKT MASZ DEFEKT MIKROFONU

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  Год назад +1

      Już mam temat ogarnięty, aczkolwiek kilka odcinków ma takie trzaski sory i dziękuję za wyrozumiałość

  • @kwazikwazi4518
    @kwazikwazi4518 Год назад +1

    Dziwna matematyka że silnik spalinowy zużywa 24 m gazu i produkuje tyle samo ciepła co piec "kondensacyjny" który ma sprawność 112% a i jeszcze produkuje prąd przy tym. Albo ten kondensat jest tylko z nazwy albo to jest cud!

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  Год назад +1

      Kolega pomylił nie 24 m tylko 2,4 m no chyba że ja coś teraz pokręciłem 😄

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl Год назад +1

      To, że producenci kotłów kondensacyjnych piszą sobie co chcą (mój Ferroli ma mieć 107% sprawności) to nie oznacza, że tak działa. Wystarczy ciepłomierz i mi wyszło, że ma 70% sprawności gdy wymiennik jest nowy. Potem jest tylko gorzej. Możesz mi zatem przesłać swoje pomiary? Bo mi o praktykę a nie teorię chodzi.

  • @PolskiTesla2
    @PolskiTesla2 Год назад +1

    Silnik nożna zasilić wodą ( tu prototyp i fizyka )
    Na poniższym filmie tłumacze przyszłość zielonej energii z wody ( darmowej ogólnodostępnej ) NIE DLA ELEKTROWNI Jądrowych !!!! ( To duży błąd )
    PROTOTYP !!!
    ( opis do załączonego filmu to tani palnik wody o sprawności 50 %. 50 %gazu reszta energi to woda z kranu )
    Chce jeszcze przed wyborami zapoznać z moimi spostrzeżeniami polityków TAK BY
    Polska mogła używać mojej wiedzy
    Przed innymi krajami !!!
    ruclips.net/video/IJye5ZVcero/видео.html

    • @DobryProjekt
      @DobryProjekt  Год назад +1

      No to przyznam, że z ciekawości zerknę;) Trzymam kciuki :)

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl Год назад

      Niestety to nie działa. Musisz pamiętać, że jeśli kompresujesz powietrze to zużywasz energię. Jest w tym deficyt, co nie stanowi zaskoczenia. Zużyjesz 50kWh, a odzyskasz 30 kWh. Bilans jest ujemny.

    • @PolskiTesla2
      @PolskiTesla2 Год назад

      @@ZeptoBoxpl
      Spalasz wodę ile cię kosztuje niska sprawność przy sprężaniu ??? Spalasz wodę !!!! Rozumiesz ....( Ile energii kosztuje cię wykonanie baterii ...złomowanie jej .....ile ???)

    • @PolskiTesla2
      @PolskiTesla2 Год назад

      @@ZeptoBoxpl masz szklankę wody 10 %szklanki zużyłeś na nabicie ciśnienia w baku 80% szklanki uciekło do komina 5%
      Szklanki ogrzało twój dom ..... 5%szklanki wylałeś za przyszłość baterii i pojazdów elektrycznych /rozumiesz teraz że spalanie wody się opłaca ??? Szklanka ile cię kosztuje ???