[373] FreeCAD - twórz modele 3D... Like a Boss - poradnik dla początkujących i zaawansowanych | kurs

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 окт 2024

Комментарии • 22

  • @InzynierProgramista
    @InzynierProgramista  8 месяцев назад +2

    Spis treści oraz poradniki o tym, jak uzbroić model nakrętki w gwint - znajdziesz w opisie pod filmem. Zapraszam.

  • @matahari99347
    @matahari99347 8 месяцев назад +12

    Streszczenie: gość z pasją zrobił prawie doktorat jak zrobić model 3d nakrętki. A tak na serio to super film oglądałem cały i nie zauważyłem kiedy minął czas. Na plus za to że przygotowujesz rysunek i od początku wiadomo co jest tematem filmu i jasno określasz problem. Dużo mi wyjaśniłeś, dzięki👍

  • @KAMM-lt3ok
    @KAMM-lt3ok 8 месяцев назад +1

    Ponownie swietnie wytlumaczony przykład i porządna dawka wiedzy. Szanuję za Twoją misję edukacyjna.

  • @bazejwolinski5131
    @bazejwolinski5131 8 месяцев назад +1

    Niektórzy mogli by pewnie powiedzieć, że to poradnik ale ja uważam że wykład i to w dodatku bardzo dobry :D bo ciężko nazwać coś poradnikiem co porusza tematykę podstaw obsługi programu, strategii modelowania, udowadnia że nie liczy się narzędzie tylko zrozumienie jego działania i odpowiadana w praktyczny sposób na pytania "co jeśli ?". Gratuluję ogromnego doświadczenia i umiejętności przekazywania wiedzy w tak prosty i uporządkowany sposób.

  • @polbar3718
    @polbar3718 8 месяцев назад

    Wspaniały materiał dla każdego. Czas miną jak szalony. Dzięki

  • @grzes.witalis
    @grzes.witalis 8 месяцев назад

    Jestem pod wrażeniem tego doktoratu 👍

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  8 месяцев назад +1

      Dziękuję, ale niech to będzie po prostu poradnik albo forma kursu ;)

  • @The_Unobtainium
    @The_Unobtainium 8 месяцев назад

    Mistrz seria. Dzięki! Sub poelciał.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  8 месяцев назад

      Dziękuję bardzo i zapraszam do dalszego zaglądania na kanał.

  • @LeszczAmiga
    @LeszczAmiga 8 месяцев назад

    I znowu człowiek się czegoś ciekawego dowiedział.
    Mam na myśli pobieranie wymiarów już wcześniej zdefiniowanych, nie tylko ze SpreadSheet.
    Trzeci sposób, pod względem płaszczyzn konstrukcyjnych, przypomina mi tworzenie zadania nr 2.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  8 месяцев назад +1

      I właśnie na tym polu FreeCAD bardzo pozytywnie mnie zaskakuje i jednocześnie bardzo mi imponuje - łatwość i szybkość docierania do kluczowych parametrów bez konieczności wchodzenia do edycji poszczególnych szkiców czy operacji.
      Trzeci sposób tak naprawdę rozwija nadal wiedzę, która została zapoczątkowana filmem o szczęce uchwytu tokarskiego - film nr 345 i kolejnych filmów łącznie z filmem o numerze 371. W zadaniu nr 2 (pracuję właśnie nad nagraniem filmów z opiniowania nadesłanych modeli) jest jeszcze inna sprawa, która co ciekawe - nie została w przypadku FreeCADa chyba przez nikogo wprost wychwycona.

  • @_szod_
    @_szod_ 8 месяцев назад +1

    Podziwiam cię za ostatni przykład projektowania. Ja bym się chyba "pochlastał" :P Zbyt skomplikowana metoda i zajmująca najwięcej czasu. Przykłady oczywiście przydatne i zawsze można sobie coś z tego wybrać. Ja zazwyczaj robię jakieś modele do druku 3D i w miarę proste projektowanie mi wystarcza. Ewentualnie dodam coś nowoczesnego z twoich filmów :) Nie wiem czy był jakiś film o dzieleniu modelu na kilka fragmentów? Przykładowo jakiś element typu duży pierścień albo zębatka który trzeba podzielić, bo nie da się wydrukować na drukarce ze względu na to, że nie zmieści się na stole. Potem trzeba albo robić jakieś zaczepy, albo kleić i potrzebne jakieś bazowanie, czyli jeszcze możliwe że potrzebne będą przeróbki takich oddzielnych elementów w miejscach łączenia. Ale to wszystko w zależności od potrzeb i modelu.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  8 месяцев назад

      Dzięki, odpowiem na poszczególne pytania w formie kolejnych punktów:
      1) Tak, trzeci sposób dla przedstawionego problemu jest zbyt skomplikowany, natomiast zawsze mam przekonanie, że takie skomplikowane kwestie przedstawia się najlepiej na prostych rzeczach. Podczas pierwszego zderzenia może wydawać się to trudny sposób, chociaż rozkładając go na czynniki pierwsze okazuje się, że pracujemy z bardzo prostymi składnikami. Najtrudniejsze właściwie jest chyba ogarnięcie obiektów w drzewie i skojarzenie kolejności wykonywania operacji. Ale to przychodzi podczas ćwiczenia. Po pewnym czasie w bardzo znikomym stopniu odczuwa się trudność z konieczności panowania nad wieloma obiektami. Znając natomiast występujące na chwilę obecną bolączki FreeCADa - może to być jedyny sposób na walkę z gubieniem odniesień podczas pracy nad modelem wymagającym wielu zmian. Uważam mimo wszystko, że taki sposób warto poćwiczyć również w innych programach CAD. Nigdy nie wiadomo, czy ktoś w pracy podrzuci nam model wykonany w taki sposób ;)
      2) Dzielenie obiektów - przedstawiłem w filmie nr 358, chociaż bardziej miał na celu zaprezentowanie sposobu na wykonanie przerwania widoku na rysunku 2D. Załączam adres prowadzący do tego filmu: ruclips.net/video/unpaLiw38lI/видео.html
      Myślę, że najważniejsze poruszyłem, w razie czego będę uzupełniał.
      Pozdrawiam.

    • @_szod_
      @_szod_ 8 месяцев назад

      @@InzynierProgramista Ok dzięki, popatrzę.

  • @Gumball_W
    @Gumball_W 8 месяцев назад

    Właśnie pojawiła się wersja 0.21.2 programu. Nie dodaje nowych funkcji, ale zawiera sporo poprawek błędów, więc warto skorzystać.

  • @oakking1
    @oakking1 8 месяцев назад

    Witam, od kilku dni subskrybuje Pana kanał, dzięki znajomemu mam dostęp do solidworks, i chciałbym zapytać, czy i jaką książkę Pan poleca do samodzielnej nauki modelowania w tym programie? Lub jaki kurs mógłbym odbyć jako totalny nowicjusz. Zacząłem modelować ze względu na zakup drukarki 3d, i po wydruku całej rolki filamentu, do moich potrzeb czyli szablonów w amatorskiej stolarni przyszedł czas na rozwój i nauke nowych umiejętności ;)
    Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję na więcej materiałów z solidworks dla początkujących na Pana kanale ;)

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  8 месяцев назад

      Dziękuję bardzo za subskrypcję oraz zainteresowanie treścią jaką publikuję.
      Trudno mi polecić jakąś konkretną pozycję, ponieważ większość wiedzy pozyskuję z manuali do programów i ich dokumentacji, tzw. helpów. Z materiałami z Solid Works będzie na ten czas problem, ponieważ nie posiadam już licencji. Uważam, że śmiało można próbować propozycje modeli i poradników dotyczących innych programów, które publikuję regularnie, ponieważ jeżeli już jasne będzie jak to ugryźć, tak droga do tego w programie Solid Works będzie bardzo zbliżona.
      Pozdrawiam.

  • @marekp7710
    @marekp7710 8 месяцев назад

    Myślałem że dużo wiem o modelowaniu do momentu jak oglądnąłem ten film...

  • @TomekRz
    @TomekRz 8 месяцев назад

    ja to sie pogubilem na poczatku tej trzeciej metody... mózg mi eksplodowal 🤣 a przeciez od roku TV nie ogladam 😛

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  8 месяцев назад

      Nie ma powodu do zmartwień ;) Metoda taka będzie jeszcze ćwiczona i będę ją zapewne stosował. Natomiast aby trochę więcej rozjaśnić, jeżeli będzie na to czas - proszę zajrzeć do filmów począwszy od filmu nr 345. Wskazany film oraz nowsze stopniowo rozszerzają wiedzę na temat stosowania takiej metody wykonywania modeli.